| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| Abdel-Salam, Medhat R. The Core Plan for a Proposed Town at Safaga.. Illustr. Diss. Washington 1960. VIII, 84 pages. Softcover. Stamped. (#91514) | 125:- |
| Ackerman, James S. Palladio.. Illustrated. Penguin 1966. 196 pages. Paperback (#139748) | 100:- |
| Allgulin, Torsten Hans van Stenwinkel d.ä.. Studier i den västeuropeiska renässansarkitekturen. Aa Uppsala 1932. 192 sidor + planscher. Häftad. (#44654) | 170:- |
| Allgulin, Torsten Hans van Stenwinkel d.ä.. Studier i den västeuropeiska renässansarkitekturen. Aa Uppsala 1932. 192 sidor + planscher. Häftad utan omslag. (#155087) | 130:- |
| Andersson, H.O. & Bedoire, F. Stockholms byggnader.. En bok om arkitektur och stadsbild i Stockholm. Illustrerad. Andra upplagan, Sthlm 1974. 352 sidor. Original pappband. (#173048) | 150:- |
| Architecture from Scandinavia 2.. Engineering - Construction - Materials. Editor Kirsten Bjerregaard. Illustr. Copenhagen no date. 4:o. Softcover. (#157561) | 125:- |
| Architectur und Kunstgewerbe in Alt-Spanien.. Herausgegeben von August L. Mayer. Mit 310 Abbildungen. München 1921. xxiv, 176 pages. 4:o. Original linen binding. (#142109) | 150:- |
| Arkitekturen under 1600- och 1700-talen.. Inledning av Kurt Gerstenberg. Bildkommentarer av Eva-Maria Wagner. Allhems, Malmö 1966. 250 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Västerlandets byggnadskonst. (#89603) | 300:- |
| Arquitectura del siglo XX: Espaņa.. Antķn Capitel et.al. Illustr. Sevilla 2000. 391 pages. 4:o. Hardcover in dustjacket. (#91532) | 1100:- |
| Baker, Norman B. Early Houses of New England.. Rutland 1967. 144 pp. 4:o. Original linen binding. (#36184) | 350:- |
| Beard, Geoffrey The Work of Robert Adam.. London 1987. 244 pages + plates. Original cloth with dustjacket. (#167138) | 200:- |
| Bedoire, Fredric Guldålder.. Slott och politik i 1600-talets Sverige. Illustr. Sthlm 2001. 275 sidor. 4:o. Originalklotband. Skyddsomslag. (#79419) | 300:- |
| Benevolo, Leonardo La ciudad y el arquitecto.. Illustr. Barcelona 1985. 170 pages. Softcover. (#91543) | 140:- |
| Berchem, Charles van L'image de la réalité.. Kundig, Genčve 1981. 60 pages. Oblong folio. Original stiff covers. (#175773) | 300:- |
| Bergman, Mats Stockholms nations hus.. En byggnadshistorisk översikt. Illustr. Upps. 1992. 53 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#123353) | 200:- |
| Bergold, Carl Erik Bostadsbyggande i Uppsala 1900-1950.. - En aspekt på folkhemmets framväxt. Illustr. Aa Uppsala 1985. 434 sidor. A4. Häftad. (#44860) | 125:- |
| Biesantz, Hagen & Klingborg, Arne m.fl. Goetheanum.. Rudolf Steiners arkitekturimpuls. Illustr. Järna 1980. 130 sidor. Häftad. (#91489) | 200:- |
| Billig, Erland Spätantike Architekturdarstellung 1.. Illustr. Diss. Sthlm 1977. 101 pages. 4:o. Softcover. (#46390) | 125:- |
| Bjelfvenstam, Bo Ernst Jacobsson.. Arkitekt - Oscarian - Jude. Illustr. Sthlm 1991. 306 sidor. Förlagsband. (#143152) | 125:- |
| Blake, Peter Mies van der Rohe.. Architecture and structure. Illustr. Penguin 1963. 124 pages. Paper back. (#175091) | 100:- |
| Briggs, Martin S. Christopher Wren.. London 1951. 137 pages + plates. Hardcover with dustjacket. (#159864) | 100:- |
| Brown, Frank E. Roman Architecture.. Illustr. New York 1976. 127 pages. Softcover. (#124669) | 125:- |
| Bruun, Johan Norges stavkyrkor.. Ett bidrag till den romanska arkitekturens historia. Aa Sthlm (Upps.) 1891. VI, 117 sidor. Halvklotband. (#177506) | 250:- |
| Bruun, Johan Norges stavkyrkor.. Ett bidrag till den romanska arkitekturens historia. Aa Sthlm (Upps.) 1891. VI, 117 sidor. Häftad. (#24596) | 210:- |
| Bruun, Johan Norges stavkyrkor.. Ett bidrag till den romanska arkitekturens historia. Aa Sthlm (Upps.) 1891. VI, 117 sidor. Häftad. Nött rygg. några blad lösa. (#177505) | 150:- |
| Bush-Brown, Albert Louis Sullivan.. Illustr. New York 1960. 128 pages. 4:o. Softcover. Masters of World Architecture. (#161449) | 125:- |
| Byggnadsindustrien.. Praktisk uppslagsbok för byggnadsverksamhetens olika grenar av fackbildade på hithörande områden. Redigerad av Carl Löfroth. Illustrerad. Sthlm 1918. (4),240,xvi + (4),176,xii sidor + planscher. Original klotband. (#175330) | 250:- |
| Byggnadskonst.. Världens arkitektur genom tiderna. Illustr. Sthlm 1976. 288 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#113883) | 190:- |
| Caldenby, Claes & Hultin, Olof Arkitektur i Sverige 1995-1999.. Architecture in Sweden. Illustr. Sthlm 1999. 158 sidor. Originalpappband. (#91502) | 150:- |
| Chambers & Adelcrantz.. Illustr. Sthlm 1997. 120 sidor. Förlagsband. Katalog från utställning om arkitekterna William Chambers och Carl Fredrik Adelcrantz. (#112601) | 125:- |
| Clark, Kenneth The Gothic Revival.. An essay in the history of taste. Illustrated. John Murray 1973. 236 pages. Paper back. (#175033) | 130:- |
| Clasen, Karl-Heinz Die Baukunst der Ostseeküste zwischen Elbe und Oder.. Illustr. Dresden 1955. 90 pages + plates. Original boards. (#77074) | 250:- |
| Cornell, Elias Arkitekturens historia.. Illustr. Sthlm 1949. 326 sidor. Häftad. (#45087) | 250:- |
| Cornell, Elias Arkitekturens historia.. Illustr. Sthlm 1949. 326 sidor. Original klotband. (#165468) | 300:- |
| Cornell, Elias De stora utställningarnas arkitekturhistoria.. Illustrerad. Akad. avh. Uppsala 1952. 260, xx sidor. Stort format. Häftad. (#123407) | 350:- |
| Cornell, Henrik Gotiken.. Illustr. Sth 1968. 254 sid. Originalklotband. (#37515) | 125:- |
| Cranage, D.H.S. Cathedrals. and How They Were Built. Illustr. Cambridge 1948. VIII, 42 pages + XX plates. Original cloth. (#20860) | 100:- |
| Das Moderne englische Haus.. Mit 361 Abbildungen und Rissen. Herausgegeben von R. Phillips. Stuttgart ohne Jahr (c. 1920). 18 pages + 192 plates. 4:o. Original cloth. Owner's stamp. (#142103) | 350:- |
| Davis, Roland P. Foundations for Bridges and Buildings.. Illustr. Diss. Cornell University 1914. Pag. 195-238, 280-337, 450-490. Softcover. Stamped. Offprint. (#79235) | 75:- |
| Deutsche Baukunst des Mittelalters und Renaissance.. Old German Architecture. Ancienne architecture Allemande. Illustr. Karl Robert Langewiesche, Königstein im Taunus 1920. xvi, 192 pages. Original boards. Dust jacket. Very fine copy. (#89314) | 200:- |
| Die Bau- und Kunstdenkmäler des Herzogentums Oldenburg IV.. Die Ämter Oldenburg, Delmenhorst, Elsfleth und Westerstede. Illustr. Oldenburg 1907. x, 196 pages. Soft covers. Stamped. (#158988) | 500:- |
| Die Bau- und Kunstdenkmäler des Herzogentums Oldenburg V.. Die Ämter Brake, Butjadingen, Varel, Jever und Rüstringen. Illustr. Oldenburg 1909. x,321 pages. Soft covers. Stamped. (#158990) | 600:- |
| Dravnieks, Gunnar Hus och härd.. Hur vi byggt och bott genom tiderna. Illustr. Sth 1969. 184 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#36217) | 200:- |
| Edwards, Eleanor Hill The Architect in the Building Process.. Pragmatic reflection, concrete experience. Diss. Sthlm 1999. 314 pages. A4. Soft covers. (#55781) | 175:- |
| Egenter, Nold The Present Relevance of the Primitive in Architecture.. L'actualite du primitif dans l'architecture. Die Aktualität des Primitiven in der Architectur. Sructura Mundi, Lausanne 1992. 216 pages. Soft covers. Text in English, French and German. (#99248) | 175:- |
| Egnahemmet.. Utredning över egnahemsförhållanden utförd av Koopertiva Förbundets arkitektkontor. Illustrerad. Sthlm 1937. 100 sidor. Häftad. (#110949) | 150:- |
| Ehrensvärd, Ulla Vasasamlingen.. Arkitekturritningar från 16-1800-talen. Katalog. Illustr. Sthlm 1984. 173 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#59806) | 160:- |
| Ekhoff, Emil Svenska stavkyrkor.. Jämte iakttagelser över de norska samt redogörelse för i Danmark och England kända lämningar av stavkonstruktioner. Illustr. Sth 1914-16. 380 sidor. 4:o. Häftad. (#21382) | 600:- |
| Encyclopedia of 20th-Century Architecture.. General Editor: Vittorio Magnago Lampugnani. Illustr. New York 1986. 384 pages. Original cloth in dustjacket. (#91476) | 160:- |
| Eriksson, Eva Den moderna stadens födelse.. Svensk arkitektur 1890-1920. Illustrerad. Sthlm 1990. 464 sidor. Original pappband. (#85845) | 300:- |
| Eriksson, Johan och Liljenstolpe, Peter. Sjöö slott.. Nicodemus Tessin d.ä. och Johan Gabriel Stenbock som aktörer vid ett stormaktstida slottsbygge. Förord av Torbjörn Fulton. Illustrerad. Uppsala 2001. 86 sidor. Häftad. (#175250) | 120:- |
| Essays on Gothic Architecture,. by T. Warton, J. Bentham, Captain Grose and J. Milner. (With a letter to the publisher.) Illustrated with ten plates of ornaments, &c. selected from Ancient Buildings; calculated to exhibit the varoius styles of different periods. London 1800. Folding frontispiece, xxiv, 150 pages + 10 plates + one page advertisments and one blank. Bound in worn contemporary full calf, boards loose and taped. One page taped. Plates waterstained. A few old ink notes and some later pencil-notes. (#120408) | 750:- |
| Fallenius, Peder Storbiografens miljöer.. Illustr. Aa Upps. 2003. 163 sidor. Häftad. (#73876) | 200:- |
| Fant, Åke Framtidens byggnad 1913-1923.. En jämförande studie mellan Rudolf Steiners arkitektur i Dornach och arkitektgruppen kring Bruno Taut i Berlin åren kring första världskriget. Illustr. Akad. avh. Sthlm 1977. 180 sidor. Häftad. (#44495) | 150:- |
| Fathy, Tarik A. Telecity.. Information Technology and Its Impact on City Form. New York 1991. XIV, 155 pages. Original cloth. (#105753) | 250:- |
| Fietz, Hermann Der Bau der Klosterkirche von Rheinau.. Eine Darstellung zur Geschichte der Bauwirtschaft und Bautechnik zu Anfang des 18. Jahrhunderts. Illustr. Diss. Zürich 1932. 134 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#53366) | 300:- |
| Fogelmarck, Stig Carl Fredrik Adelcrantz.. Arkitekt. Illustr. Sthlm 1957. 540 sidor. Häftad. (#59590) | 275:- |
| Frescati.. Huvudstadsuniversitet och arkitekturpark. Redaktör Thomas Hall. Illustr. Stockholm 1998. 198 sidor. 4:o. Originalklotband med skyddsomslag. (#160619) | 175:- |
| Fulton, Torbjörn Stuckarbeten i svenska byggnadsmiljöer från äldre Vasatid.. Illustr. Aa Upps. 1994. 308 sidor. Häftad. (#81262) | 175:- |
| Fulton, Torbjörn Stuckarbeten i svenska byggnadsmiljöer från äldre Vasatid.. Illustr. Aa Upps. 1994. 308 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#158828) | 210:- |
| Functional Architecture.. The International Style 1925-1940. Illustr. Köln 1990. 400 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. (#91519) | 450:- |
| Förslag till byggnad för Nordiska Museet.. 15 ljustryck efter de af arkitekten prof. I.G. Clason utarbetade ritningarna. Sthlm 1891. Titelblad + 2 textblad + 15 planscher lösa i originalomslag (#112918) | 400:- |
| Förslag till byggnad för Nordiska Museet.. 15 ljustryck efter de af arkitekten prof. I.G. Clason utarbetade ritningarna. Sthlm 1891. Titelblad + 2 textblad + 15 planscher lösa i originalomslag. Med dedikation från Artur Hazelius. (#112919) | 500:- |
| Gardner, A.H. Outline of English Architecture.. An Account for the General Reader of its Development from Early Times to the Present Day. Illustr. London 1947. 122 pages. + plates. Original cloth. No jacket. (#42302) | 150:- |
| Gauldie, Sinclair Architecture.. Illustr. London 1969. 193 pages. Soft covers. The appreciation of the arts I. (#174833) | 130:- |
| Gejvall, Birgit 1800-talets Stockholmsbostad.. En studie över den borgerliga bostadens planlösning i hyreshusen. Illustrerad. Sthlm 1954. 264 sidor. Häftad. (#79646) | 175:- |
| González, Antoni & Lacuesta, Raquel Barcelona guía de arquitectura 1929-2000.. Illustr. Barcelona 2000. 208 pages + folding maps. Softcover. (#91535) | 120:- |
| Gowans, Alan The Comfortable House.. North American Suburban Architecture 1890-1930. Illustrated. Cambridge, Massachusetts 1986. 246 pages. 4:o. Original cloth with dustjacket. Inscription signed by the author. (#160625) | 250:- |
| Grandien, Bo Drömmen om medeltiden.. Carl Georg Brunius som byggmästare och idéförmedlare. Illustr. Sth 1974. 614 pp. Häftad. Nord. mus. handl. 82. (#13745) | 210:- |
| Grandien, Bo Drömmen om renässansen.. Fredrik Wilhelm Scholander som arkitekt och mångfrestare. Illustr. Sth 1979. 514 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Nordiska museets handlingar 93. (#13721) | 300:- |
| Gravely, F.H. An Outline of Indian Temple Architecture.. Madras 1936. 22 pages + plate. Soft covers. 4:o. Bulletin of the Madras Government Museum. (#52721) | 135:- |
| Gromark, Sten Fängslande arkitektur.. Om den disciplinära boplatsens födelse i franskt 1800-tal. Illustrerad. Göteborg 1987. 202 sidor. Häftad. (#159890) | 150:- |
| Grube, Ernst J. The World of Islam.. Architecture, Ceramics, Paintings, Rugs, Metalwork, Carvings. Illustr. London 1967. 176 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. Landmarks of the World's Art. (#45343) | 125:- |
| Hahr, August Uppsala slott och dess rikssal.. Från äldre vasatidens slut till stormaktstidens nedgång. Studier och skildringar. Illustr. Sthlm 1932. 207 sidor. Halvklotband. (#175200) | 160:- |
| Hahr, August Uppsala slott och dess rikssal.. Från äldre vasatidens slut till stormaktstidens nedgång. Studier och skildringar. Illustr. Sthlm 1932. 207 sidor. Häftad. (#137529) | 125:- |
| Hamberg, Per Gustaf Tempelbygge för protestanter.. Arkitekturhistoriska studier i äldre reformert och evangelisk-luthersk miljö. Illustr. Sth 1955. 256 sidor. Stort format. Häftad med lite nött rygg. (#39707) | 250:- |
| Helander, Vilhelm & Sundman, Mikael Sanering i Finlands städer.. Illustrerad. Helsingfors 1973. 167 sidor. A4. Häftad. Stämplad. Den nordiska trästaden 18. (#91718) | 200:- |
| Helgade hus.. Väckelserörelsens byggnader i Stockholms län 1858-1995. Red. Hans Ljunggren. Illustr. Sth 1995. 424 sidor. Originalpappband. (#93539) | 300:- |
| Hidemark, Ove & Månsson, Göran Gamla trähus.. Erfarenheter från några ombyggnadsarbeten. Illustr. Sthlm 1974. 66 sidor. 4:o. Klammerhäftad. (#159695) | 180:- |
| Hitchcock, Henry-Russell Architecture: Nineteenth and Twentieth Centuries.. Illustr. Harmondsworth 1975. 682 pages. Softcover. The Pelican History of Art. (#91506) | 125:- |
| Hultin, Olof Arkitektur i Sverige 1990-1994.. Architecture in Sweden. Illustr. Sthlm 1994. 154 sidor. Originalpappband. (#91504) | 150:- |
| Hus för konst och byggnadskonst.. Utställning 1991. Red. Karin Winter. Illustrerad. Arkitekturmuseet 1991. 60 sidor. Stort format. (#169591) | 140:- |
| Hyddor och helgedomar i huvudstaden.. Väckelserörelsens byggnader i Stockholm 1840-1990. Red. Hans Ljunggren. Illustr. Sth 1992. 268 sidor. Originalpappband. (#27728) | 150:- |
| Jackson, Thomas Graham Gothic Architecture in France, England, and Italy I-II.. Illustrated. Cambridge 1915. xxii, 291 + (8), 339 pages + plates. Original half vellum. Ex library in very good condition. (#159063) | 500:- |
| Jensen, Chr. Axel & Rondahl, E. Stilarternes histoie.. Grundrids af ornamentikkens og arkitekturdekorationens udvikling fra de ældste tider til vore dage. Illustr. Kbh 1912. 331 sidor. Med främre omslag i halvfranskt band. Stämplar. (#157967) | 175:- |
| Jodidio, Philip Contemporary European Architects 3.. Illustr. Köln 1995. 176 pages. 4:o. Softcover. Very good condition. (#91529) | 150:- |
| Jordan, Robert Furneaux Victorian Architecture.. Illustrated. Penguin 1966. 278 pages. Paper back. (#175055) | 100:- |
| Josephson, Ragnar Apollotemplet i Versailles.. Illustr. Uppsala 1925. 106 sidor. Häftad. Lite böjda omslag. Dedikation. (#158831) | 140:- |
| Josephson, Ragnar Apollotemplet i Versailles.. Illustr. Uppsala 1925. 106 sidor. Tagen ur band. Inga omslag. (#69594) | 125:- |
| Josephson, Ragnar Hur Rom byggdes under renässans och barock.. Sthlm 1968. 114 sidor + planscher. Pocket. (#86454) | 100:- |
| Josephson, Ragnar Stadsbyggnadskonst i Stockholm intill år 1800.. Illustr. Sth 1918. 356 pp. Häftad. Avhandlingsupplagan med omslag i tunt papper. (#24315) | 170:- |
| Josephson, Ragnar Tessin i Danmark.. Sthlm 1924. 245 sidor + planscher. Häftad. Något nött. (#124518) | 200:- |
| Karlsmo, Emilie Rum för avsked.. Begravningskapellets arkitektur och konstnärliga utsmyckning i 1900-talets Sverige. Illustr. Aa Upps. 2005. 472 sidor. Originalklotband. (#108260) | 250:- |
| Katermaa-Ottela, Aino Le Casetorri medievali in Roma.. Illustr. Helsinki 1981. 158 pages + plan. Soft covers. (#45753) | 170:- |
| Kerr, Mary & Nigel Anglo-Saxon Architecture.. Illustr. Shire Publications 1983. 72 pages. Softcover. (#111614) | 100:- |
| Killer, Joseph Die Werke der Baumeister Grubenmann.. Eine baugeschichtliche und bautechnische Forschungsarbeit. Illustr. Diss. Zürich 1942. 192 pages + folding plate. Softcover. Stamped. (#156850) | 550:- |
| Koch, Wilfrid Arkitektur.. Stilhistoriskt bildlexikon. Översatt och bearbetad av Lars Olof Larsson. Illustrerad. Sthlm 1970. 176 sidor. Original pappband. (#42725) | 145:- |
| Konsten under den italienska renässansen.. Arkitektur - Skulptur - Måleri - Teckning. Sammanställd av Rolf Toman. Könemann 1999. 463 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag. (#157560) | 350:- |
| Kostof, Spiro Historia de la Arquitectura 3.. Illustr. Madrid 1988. Page 951-1134. Softcover. (#91546) | 200:- |
| Kåberg, Helena Rationell arkitektur.. Företagskontor för massproduktion och masskommunikation. Illustr. Aa Upps. 2003. 390 sidor. Häftad. (#75099) | 150:- |
| Kåring, Göran När medeltidens sol gått ned.. Debatten om byggnadsvård i England, Frankrike och Tyskland 1815-1914. Sthlm 1995. 469 sidor. Originalpappband. F.d. biblioteksex i mycket fint skick. (#162758) | 225:- |
| Kömstedt, Rudolf Von Bauten und Baumeistern des fränkischen Barocks.. Aus dem Nachlass herausgegeben von Hans Reuther. Mit 80 Zeichnungen und Abbildungen. Berlin 1963. 92 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#174775) | 175:- |
| Lagus-Waller, Märta Elna Kiljander.. Arkitekt och formgivare. Illustr. Helsingfors 2006. 224 sidor. Förlagsband. (#145664) | 200:- |
| Langenskiöld, Eric Michele Sanmicheli.. The Architect of Verona. His Life and Works. Illustr. Diss. Upps. 1938. 280 pages + Plates. 4:o. Soft covers. (#24294) | 500:- |
| Larkham, Peter J. Conservation and the City.. Illustr. London 1996. 329 pages. Softcover. (#91472) | 300:- |
| Leu-Llorens, Carmen Les éléments médiévaux de l'architecture baroque.. Diss. Lausanne 1944. 191 pages. Softcover. Stamped. (#112358) | 300:- |
| Lilius, Henrik Der Pekkatori in Raahe.. Studien über einen eckverschlossenen Platz und seine Gebäudetypen. Illustr. Diss. Helsinki 1967. 284 pages + plates. 4:o. Soft covers. (#169566) | 250:- |
| Liljenstolpe, Peter Studies in Roman Architecture.. Configuring the Classical Orders. Illustr. Diss. Upps. 2000. 123 pages. 4:o. Softcover. (#34255) | 170:- |
| Lindhe, Olof De gamla måttens användning i arkitekturen.. Studier i fornegyptisk metrologi. Efterlämnad forskning redigerad av Dagny Larsson-Lindhe och Hans Halling. Illustrerad. Halmstad 1994. 117 sidor. 4:o. Häftad. "det var diagonalerna som var de avgörande faktorerna i konstruktionen av äldre tiders byggnader". (#109260) | 200:- |
| Lindroos, Bengt och så vidare .... Illustrerad. Anders Nyborg privattryck 1989. 64 sidor. Häftad. Dedikation. (#169554) | 150:- |
| Little, Brian English Historic Architecture.. Illustr. London 1974. 256 pages. Original cloth in dustjacket. (#82399) | 125:- |
| Lundberg, Mabel Sigtunastiftelsens tillkomst.. Idéer och byggnader. Illustr. Aa Upps. 1977. 168 sidor. Häftad. (#30471) | 110:- |
| Lundkvist, Ingemar När husen fick glasögon.. Om fönsterglasets historia. Illustrerad. Sthlm 1988. 176 sidor. Original pappband. Tillskrift. (#84707) | 150:- |
| Lunell-Fallenius, Peder Radiohuset.. Ett bygge med förhinder. Illustr. Sthlm 1998. 164 sidor. Häftad. (#152204) | 130:- |
| Macaulay, David City.. A Story of Roman Planning and Construction. Illustrated. Boston 1974. 112 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#83981) | 250:- |
| Mauch, J.M. Neue systematische Darstellung der Architektonischen Ordnung der Griechen, Römer und Neuern Baumeister.. Mit Einhundert Kupfertafeln. Dritte Auflage. Potsdam 1845. (6), 116 pages + 100 plates. 4:o. Later cloth. Owner's stamp. (#142101) | 600:- |
| Meaning in Architecture.. Edited by Charles Jencks & Gaorge Baird. Illustrated. Barrie & Rockliff: The Cresset Press,London 1969. 288 pages. Original cloth. No jacket. (#173210) | 500:- |
| Meirion-Jones, Gwyn I. The Vernacular Architecture of Brittany.. An Essay in Historical Geography. Illustr. Edinburgh 1982. 407 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. (#157581) | 1100:- |
| Meyehöfer, Dirk Contemporary European Architects 2.. Illustr. Köln 1995. 176 pages. 4:o. Softcover. Very good condition. (#91520) | 150:- |
| Mjöberg, Jöran Arkitektur i litteratur.. Illustr. Sthlm 1999. 264 sidor. Originalpappband. (#81058) | 110:- |
| Mookerjee, Aloke Viswa-Shilper Ruprekha.. Illustr. Hardcover in dustjacket. Hindi text. (#85861) | 150:- |
| Murthy, K. Krishna Early Indian Secular Architecture.. Illustr. Delhi 1987. xvi, 113 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#84540) | 150:- |
| Natursten i byggnader.. Gotlands län. Illustr. Sthlm 1995. 55 sidor. A4. Häftad. (#156282) | 100:- |
| Natursten i byggnader.. Jönköpings, Kronobergs, Kalmar och Blekinge län. Illustr. Sthlm 1996. 131 sidor. 4:o. Häftad. (#134137) | 125:- |
| Natursten i byggnader.. Stockholms och Södermanlands län. Illustr. Sthlm 1996. 134 sidor. 4:o. Häftad. (#134135) | 125:- |
| Natursten i byggnader.. Uppsala, Västmanlands och Örebro län. Illustr. Sthlm 1996. 112 sidor. 4:o. Häftad. (#134134) | 120:- |
| Natursten i byggnader.. Värmlands och Kopparbergs län. Illustr. Sthlm 1996. 72 sidor. 4:o. Häftad. (#134132) | 100:- |
| Natursten i byggnader.. Östergötlands län. Illustr. Sthlm 1997. 81 sidor. 4:o. Häftad. (#134133) | 100:- |
| Neufert, Ernst Bauentwurfslehre.. Handbuch für den Baufachmann, Bauherrn, Lehrenden und Lernenden. 271 Tafeln mit 3600 Zeichnungen. Berlin 1943. 300 pages. Original hardcover with cloth spine. Both hinges cracked. (#96093) | 300:- |
| Nilsson, Sten Åke Europeisk arkitektur i Indien 1750-1850.. Akad. avh. Lund 1967. 210 sidor. Häftad. (#174824) | 150:- |
| Nilsson, Sten Åke & Dunér, Karin Om den nordiska arkitekturens historia.. Illustr. Sthlm 1985. 112 sidor. 4:o. Häftad. (#134645) | 100:- |
| Nilsson, Sten Åke & Dunér, Katarina Strejftog i nordisk arkitektur.. Illustr. 1985. 112 sidor. 4:o. Häftad. (#157590) | 110:- |
| Nordin, Erik Träbyggande under 1800-talet.. Debatt och verklighet. Illustr. Sthlm 1972. 92 sidor. 4:o. Häftad. (#159693) | 250:- |
| Nordström, Folke Studier i Uppsala domkyrkas äldsta byggnadshistoria.. Från grundläggningen fram till 1300-talets första årtionden. Illustr. Aa Upps. 1952. 204 sidor + utvikbar plan. Häftad. (#20795) | 125:- |
| Nyman, Kaj Husens språk.. Den byggda tingslighetens och de arkitektoniska intentionernas dialektik. Illustr. Sthlm 1989. 427 sidor. Häftad. (#143158) | 200:- |
| Nyrén, Carl ... som krokigt skall bli.. Illustrerad. Anders Nyborg Privattryck 1990. 64 sidor. 4:o. Häftad. Skyddsomslag. (#169553) | 150:- |
| Om- och tillbyggnader i Mora byar.. Råd och idéer från byggnadsnämnden. Illustr. Mora 1981. 41 sidor. 4:o. Klammerhäftad. (#154851) | 100:- |
| Palme, Per Triumph of Peace.. A Study of the Whitehall Banqueting House. Illustr. Diss. Upps. 1956. XVIII, 328 pp. 4:o. Softcover. Figura 8. (#21831) | 250:- |
| Periäinen, Tapio Nature, Man, Architecture.. A Study of the Structure and Measurement of Man's relation to Nature in the Garden and Dwelling-House of Japan and the Mediterranean Countries. Illustr. Helsinki 1969. 103 pages. Softcover. (#161494) | 125:- |
| Pevsner, Nikolaus An Outline of European Architecture.. Illustrated. Penguin 1961. 496 pages. Paper back. (#91522) | 125:- |
| Pfeiffer, Bruce Brooks Frank Lloyd Wright.. Edited by Peter Gössel and Gabriele Leuthäuser. Benedikt Taschen, Köln 1991. 184 pages. 4:o. Soft covers. Text in English, German and French. (#162236) | 200:- |
| Rappe, Axel Domus Ecclesiae.. Studier i nutida kyrkoarkitektur. Illustr. Sth 1962. 226 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#27709) | 245:- |
| Rashed, Ibrahim Ibrahim Das Miethaus als Bebauungselement und als kollektive Wohnungsform.. Illustr. Diss. Zürich 1958. 137 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#156359) | 350:- |
| Rehmann, Elsa The Small Place.. Its landscape architecture. With 100 illustrations. Punams, New York 1918. xxiv,164,(6) pages + plates. Original cloth. No jacket. Stamped. (#175000) | 450:- |
| Rentzhog, Sten Stad i trä.. Panelarkitekturen. Ett skede i den svenska småstadens byggnadshistoria. Illustr. Sth 1967. 332 pp. + planscher. Häftad. Nord. mus. handl. 67. (#13685) | 210:- |
| Richter, Gottfried Das Anatomische Theater.. Illustr. Diss. Berlin 1936. 156 pages. Somewhat worn softcover in blank wrappers. Stamped. (#110064) | 250:- |
| Ridderstedt, Lars Adversus populum.. Peter Celsings och Sigurd Lewerentz sakralarkitektur 1945-1975. Illustr. Aa Upps. 1998. 381 sidor. 4:o. Häftad. (#29884) | 300:- |
| Ringbom, Sixten Akademiska gårdar.. Arkitektur och miljö kring Åbo akademi. Katalog Åsa Ringbom. Illustr. Åbo 1985. 127 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. Dedikation från "Åsa". (#158160) | 150:- |
| Romanik.. Arkitektur - Skulptur - Måleri. Redaktion: Rolf Toman. Fotografier: Achim Bednorz. Könemann 2000. 481 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag. (#157559) | 350:- |
| Salvadori, Renzo 101 Buildings to See in Paris.. Illustr. Venice 1972. 135 pages. Softcover. (#122029) | 125:- |
| Samy, Erfan Plastics in Architecture.. Illustr. Diss. Washington 1953. IX, 233 pages. Softcover. Stamped. (#88899) | 350:- |
| Sandström, Gösta E. Byggarna.. Teknik och kultur från vasshus och pyramid till järnväg och högdamm. Illustr. 1968. 280 sidor. 4:o. Inbunden. Skyddsomslag. (#122168) | 240:- |
| Sandström, Gösta E. Byggarna.. Teknik och kultur från vasshus och pyramid till järnväg och högdamm. Illustr. 1968. 280 sidor. 4:o. Inbunden. Skyddsomslaget tejpat. (#45408) | 210:- |
| Schlaun - Johann Conrad Schlaun 1695-1773.. Architektur des Spätbarock in Europa. Herausgegeben von Klaus Bußmann und Andere. Illustriert. Oktagon 1995. 728 pages. 4:o. Soft covers. Ausstellungskatalog (#169558) | 300:- |
| Schneider, Bernhard Daniel Libeskind Jüdisches Museum Berlin.. Illustr. München 1999. 64 pages. 4:o. Softcover. Very good condition. (#91533) | 120:- |
| Scott, John S. A Dictionary of Building.. Penguin 1964. 368 pages. Paperback. (#116444) | 100:- |
| Scranton, Robert L. Greek Architecture.. Illustr. New York 1979. 128 pages. Softcover. (#124671) | 125:- |
| Seeger, Ingrid Folkskolehus i Uppsala stad. från 1830 till 1970-talet. Illustr. Upps. u.å. (1980-tal). 134 sidor. A4. Häftad. (#128060) | 150:- |
| Selling, Gösta Svenska herrgårdshem under 1700-talet.. Arkitektur och inrednig 1700-1780. Illustr. Sth 1937. 360 sidor. Original linneband. Nord. mus. handl. 7. (#13631) | 500:- |
| Selling, Gösta Villagatan 3.. 1800-talshuset som blev säte för Vitterhetsakademien. Illustr. Sthlm 1994. 56 sidor. Häftad. (#145427) | 80:- |
| Sju uppsatser i svensk arkitekturhistoria.. Av Ulf G. Johnsson m.fl. Illustr. Uppsala 1970. 234 sidor. 4:o. Häftad. (#91399) | 150:- |
| Sju uppsatser i svensk arkitekturhistoria.. Av Ulf G. Johnsson m.fl. Illustr. Uppsala 1970. 234 sidor. 4:o. Originalklotband med skyddsomslag. (#44249) | 210:- |
| Sjöberg, Ursula Carl Christoffer Gjörwell 1766-1837.. Byggnader och inredningar i Sverige och Finland. Illustrerad. Stockholmia förlag 1994. 479 sidor. Förlagsband. (#154641) | 250:- |
| Stadsbildens framtid.. Om konstnärligt och historiskt värdefull bebyggelse i Uppsala. Illustr. Uppsala 1964. 153 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#83768) | 145:- |
| Strandberg, Runar Pierre Bullet et J.-B. de Chamblain. ā la lumičre des dessins de la Collection Tessin-Hårleman du Musée National de Stockholm. Illustr. Diss. Sthlm 1971. 206 pages. 4:o. Soft covers. (#46397) | 350:- |
| Sundquist, Nils Willem Boy i Uppsala.. Illustrerad. Uppsala 1971. 198 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#101380) | 170:- |
| Sällström, Pehr-Mikael I kinesernas paradis.. Sju essäer från en arkitekturresa genom Kina. Illustr. Sthlm 1995. 245 sidor. Häftad. (#88007) | 175:- |
| Tessin - Nicodemus Tessin the Younger.. Sources, Works, Collections. Traictč dela decoration interieure 1717. Edited by Patricia Waddy. Nationalmuseum (and) The Swedish Museum of Architecture, Stockholm 2002. 294 pages. Original cloth. Dust jacket. (#169602) | 500:- |
| Thompson, A. Hamilton Military Architecture in England During the Middle Ages.. Illustrated. Henry Frowde, London 1912. xxii, 384, (10) pages. Original cloth. (#143452) | 750:- |
| Thordeman, Bengt Alsnö hus.. Ett svenskt medeltidspalats i sitt konsthistoriska sammanhang. Illustr. Aa Sth 1920. 194 sidor + planscher. Häftad. (#21331) | 210:- |
| Thunwall, Christina Stadsbilden i Kalmar.. Förändringar i innerstaden 1945-1972. Illustr. Aa Sth 1977. 216 sidor. 4:o. Häftad. (#34875) | 125:- |
| Thurell, Sören Vård av trähus.. En handbok i vård och upprustning av gammal träbebyggelse. Illustr. Sthlm 1975. 179 sidor. 4:o. Häftad. (#159474) | 320:- |
| Troedsson, Carl Birger Architecture, Urbanism and Socio-Political Developments in Our Western Civilization.. Chalmers, Göteborg 1964. 313 pages. Soft covers. (#148397) | 200:- |
| Unnerbäck, Eyvind Vadstena slott 1545-1554.. En byggnadshistorisk undersökning. Illustr. Sthlm 1966. 197 sidor + utvikbara ritningar och planscher. Häftad. (#96215) | 200:- |
| Wallenberg, Berit Tyska byggnader före andra världskriget.. Illustr. Sth 1986. 129 sidor. Original klotband. (#35706) | 110:- |
| Weickert, Carl Antike Architektur.. Illustr. Berlin 1949. 79 pages. Pamphlet. (#112354) | 75:- |
| Werner, Carl Korsvirkesarkitekturen i Sverige.. Typer och perioder. Illustrerad. Akad. avh. Lund 1924. x,94 sidor. Häftad. Stämpel. (#174496) | 375:- |
| Vlaanderen nieuwe architectuur.. Illustr. Brussels 1997. 236 pages. 4:o. Softcover. Very good condition. (#91531) | 250:- |
| Zimm, Malin Losing the Plot.. Architecture and Narrativity in Fin-de-Sičcle Media Cultures. Illustr. Diss. [Sthlm 1985.] 229 pages. Softcover. (#163625) | 175:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |