Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Almqvist, Bo Norrön niddiktning 1.. Traditionshistoriska studier i versmagi. Nid mot furstar. Aa Upps. 1965. 260 sidor. Häftad. (#5697)165:-
Brate, Erik Nyare forskning i nordisk mytologi.. Sthlm 1907. 30 sidor. Häftad. Nött rygg. (#43672)90:-
Bæksted, Anders Guder og helte i norden.. Med tegninger af Palle Bregnhøi. Politikens forlag 1963. 356 sidor. Original pappband. (#102990)110:-
Bæksted, Anders Guder og helte i norden.. Med tegninger af Palle Bregnhøi. Politikens forlag 1965. 356 sidor. Original pappband. (#137100)110:-
Bæksted, Anders Nordiska gudar och hjältar.. Illustrerad. Sthlm 1990. 430 sidor. Original pappband. (#9521)100:-
Davidson, H. Ellis Nordens gudar och myter.. Sth 1966. 240 sidor. Pocket. (#28364)100:-
del Zotto, Carla La Hymiskviða e la pesca di Þórr nella tradizione nordica.. Roma 1979. IX, 149 pages + plates. Softcover. (#113980)175:-
Elgqvist, Eric Studier rörande Njordkultens spridning bland de nordiska folken.. Illustr. Lund 1952. 181 sid. Häftad. (#71982)150:-
Envall, Petrus Gudastolpen.. Rod och råd. En studie i fornnordisk språk- och religionshistoria. Illustr. Sth 1969. 289 sidor. Häftad. (#11569)125:-
Grønbech, Vilhelm Nordiska myter och sagor.. Med kulturhistorisk inledning. Sth 1965. 250 sidor. Pocket. Plastat omslag. (#59789)100:-
Hansen, Martin A. Orm og Tyr.. Med træsnit af Sven Havsteen-Mikkelsen. Kbhvn 1959. 390 sidor. Original klotband. (#48908)250:-
Hansen, Martin A. Orm og Tyr.. Med træsnit af Sven Havsteen-Mikkelsen. Kbhvn 1967. 390 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#173498)250:-
Henrikson, Alf & Lindahl, Edward Asken Yggdrasil.. En gammal gudomlig historia. Illustrerad. Sthlm 1973. 128 sidor. Original klotband. Ej skyddsomslag. (#104560)150:-
Jessen, E. Kort nordisk gudelære og oversættelse af vedkommende dele af Eddaerne.. Kbhvn 1867. 128 sidor. Halvklotband. (#82963)175:-
Johansson, Gust De norröna trosartiklarna.. Göteborg 1968. 79 sidor. Klotband. Tillskrift. (#101385)100:-
Jungner, Hugo Gudinnan Frigg och Als härad.. En studie i Västergötlands religions-, språk- och bebyggelsehistoria. Illustr. Aa Upps. 1922. XII, 416 sidor + kartor. Häftad. (#25426)200:-
Lindquist, Ivar Die Urgestalt der Havamal.. Ein Versuch zur bestimmung auf synthetischem Wege. Lund 1956. 272 pages. Softcover. (#5868)225:-
Ljungberg, Helge Den nordiska religionen och kristendomen.. Studier över det nordiska religionsskiftet under vikingatiden. Aa Uppsala 1938. vi, 344 sidor. Häftad. Blyerts- och lite bläckunderstrykningar. (#172949)200:-
Ljungberg, Helge Den nordiska religionen och kristendomen.. Studier över det nordiska religionsskiftet under vikingatiden. Aa Uppsala 1938. vi, 344 sidor. Häftad. Ryggen nött, omslagen saknas, blyertsunderstrykningar. (#164080)150:-
Ljungberg, Helge Tor I.. Undersökningar i indoeuropeisk och nordisk religionshistoria (allt som utkom). Den nordiske åskguden och besläktade indoeuropeiska gudar. Den nordiske åskguden i bild och myt. Illustr. Upps. 1947. 251 sidor. Häftad. (#28024)190:-
Lundberg, Oskar & Sperber, Hans Härnevi.. Illustr. Upps. 1912. 50 sidor. Häftad. (#19913)80:-
Magnusson, Magnus Viking.. Hammer of the North. Photographs by Werner Forman. New York 1979. 128 pages. 4:o. Hardcover in dustjacket. First edition titled "Hammer of the North". (#59153)235:-
Nordisk kultur XXVI Religionshistoria.. Utg. av Nils Lid. Sth 1942. 163 pp. Häftad. Främre omslag nästan loss. (#75783)200:-
Nordisk kultur XXVI Religionshistoria.. Utg. av Nils Lid. Sth 1942. 163 sidor. Häftad. (#11599)250:-
Nordisk kultur XXVI Religionshistoria.. Utg. av Nils Lid. Sth 1942. 163 sidor. Pappband. (#80654)300:-
Norrøne Gudesagn.. Utgitt ved Reidar H. Christiansen. Oslo 1946. 147 sidor. Dekorerat originalklotband med skyddsomslag. (#92598)150:-
Ohlmarks, Åke Gravskeppet.. Studier i förhistorisk nordisk religionshistoria. Sth 1946. 236 pp. + 2 kartor. Lite solkiga omslag samt lite blyertsunderstr. (#47918)190:-
Ohlmarks, Åke Gravskeppet.. Studier i förhistorisk nordisk religionshistoria. Sth 1946. 236 sidor + 2 kartor. Häftad. (#11485)210:-
Ohlmarks, Åke Vårt nordiska arv.. Från 10.000 f.Kr till medeltidens början. Illustr. Sth 1979. 264 sidor. 4:o. Dekorerat, imiterat skinnband. (#27083)300:-
Ozaki, Kazuhiko (Grundstrukturen af kosmologi i nordisk mytologi.). (Om at dechifrere Völuspás hemmeligheder.) Printed in Japan 1989(?). XXXVI, 542 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. På japanska. (#144206)175:-
Palm, Thede Trädkult.. Studier i germansk religionshistoria. Lund 1948. 132 sidor. Häftad. (#9269)200:-
Rostvik, Allan Har och Harg.. Illustr. Aa Upps. 1967. 175 + 15 sidor. Häftad. (#6313)110:-
Schön, Ebbe Asa-Tors hammare.. Gudar och jättar i tro och tradition. Illustrerad. Sthlm 2008. 265 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#177082)180:-
Serner, Arvid On "Dyss" Burial and Beliefs about the Dead during the Stone Age.. With Special Regard to South Scandinavia. An Archaeological and Historico-Religious Research. Diss. Lund 1938. 252 pages + figures. Soft covers. (#107217)275:-
Snorre Sturlasson Snorra-Edda. ásamt Skáldu og þarmeð fylgjandi ritgjörðum. Eptir gömlum skinnbókum útgefin af R.Kr. Rask. Sthlm 1818. 15, (1), 16, 384 sidor + medbundet rättelseblad. Oskuren och osprättad i samtida pappband. Ryggen nött i över- och nederkant. (#63038)1250:-
Stålberg, Wilhelmina Försök till ett Nordiskt mythologiskt lexikon,. jemte ett sammandrag af Finska mythologien.. Till tjenst för fäderneslandets ungdom. Sthlm 1844. (6), 235, (4), 65 sid. Häftad. Ryggen lagad med tejp. (#71651)500:-
Wessén, Elias Studier till Sveriges hedna mytologi och fornhistoria.. Upps. 1924. 198 sidor. Häftad. Lite nött omslag samt liten fuktrand i överkant. (#175411)160:-
Wessén, Elias Studier till Sveriges hedna mytologi och fornhistoria.. Upps. 1924. 198 sidor. Häftad. Tagen ur band. Saknar omslag. (#44996)170:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page