Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Achen, Sven Tito Symboler omkring oss.. Från prästkragen till zodiaken. Illustrerad. Sthlm 1978. 288 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#120961)200:-
Almanach för 1876.. Till Stockholms horizont. Interfolierad och med enstaka anteckningar. Original klotband. (#134280)100:-
Almer, Yngve Katalog över en utvald samling svenska silvermynt. tillhörig C.O. Algård. Illustr. Borås 1977. 98 sidor. Förlagsband. Auktionskatalog. (#127773)200:-
Alm, J., Eldhandvapen II.. Från slaglåsets uppfinning och allmänna införandet till nuvarande tid. Illustrerad. Sthlm 1934. 306 sidor. Häftad. Endast del 2 (av 2). (#172902)400:-
Alm, Josef Arméns eldhandvapen förr och nu.. Illustr. Marinlitteraturföreningen, Sthlm 1953. 388 sidor. Original klotband. (#127669)900:-
Ambrosiani, Sune Zur typologie der älteren Kachel.. Mit 155 Abbildungen. Sth 1910. IV, 143 pages. Softcover. (#13504)250:-
Anderson, Walter Der Chalifenmünzfund von Kochtel.. Mit Beiträgen von Richard Vasmer. Dorpat 1926. 149 pp + VI plates. Soft covers. (#40689)400:-
Antike Uhren.. Das Museum der Zeitmessung, Beyer, Zürich. Illustrated. München 1982. 96 pages. Original cloth. Dust jacket. (#108602)150:-
Appelgren, T.G. Doktor Otto Smiths Münzensammlung im Kgl Münzkabinett, Stockholm.. Sth 1931. 32 pp. + 10 planscher. Stämpel. (#21872)150:-
Armi antiche.. Bolletino dell' Accademia di s. Marciano - Torino. Numero speciale per il 6° Congresso dell'Associzione Internationale dei Musei d'Armi e di Storia Militare, Zurigo, 15-20 maggio 1972. Illustrated. 496 pages. Soft covers. (#103141)300:-
Armi antiche.. Bolletino dell' Accademia di s. Marciano - Torino. Numero unico del 1965. Illustr. 398 pages + plates. Soft covers. (#108617)200:-
Bagge, G. Tables statistiques. des divers pays de l'univers pour l'année 1877. Paris 1877. 84 pages. Soft covers. Dedication. (#94262)150:-
Bartholomew, J.G. (ed.) The Times Survey Atlas of the World.. London 1922. 112 plates, XVI pages + The Times Atlas of the World Gazetteer 259 pages. Elephant folio. Original cloth. (#144528)900:-
Beckman, Natanael Tideräkning och historia.. En orientering för historiker och amatörastronomer. Sth 1924. 186 sidor. Häftad. (#25970)120:-
Bedingfeld, Henry & Gwynn-Jones, Peter Heraldry.. Illustr. London 1993. 160 pages. 4:o. Hardover in dustjacket. (#144886)175:-
Bendixen, Kirsten Denmark's Money.. Illustr. 1967. 116 pp. (#28941)100:-
Biedermann, Hans Symbollexikonet.. Illustrerad. Sthlm 1997. 576 sidor. Original klotband. (#97536)250:-
Bilden som källa till vetenskaplig information.. Föredrag vid Vitterhetsakademiens symposium 13-14 april 1989. Red: Allan Ellenius. Illustr. Upps. 1990. 151 sidor. Häftad. (#164147)125:-
Bildlexikon der Symbole.. Von W. Bauer, I. Dümotz, S. Golowin und H. Röttgen. München 1980. 692 pages. Paperback. A few leaves loose. (#68707)150:-
Blatt, Franz Alfabetets historia.. En översikt. Sthlm 1945. 182 sidor. Häftad (#50066)100:-
Blatt, Franz Under vor haand og segl.. Kbhvn 1943. 74 sidor. Häftad. (#110677)120:-
Boston, Noel Old Guns & Pistols.. Illustrated. London 1958. 160 pages + plates. Original cloth. (#143361)150:-
Bowman, Hank Wieand Antique Guns.. Abridged edition. Edited by Lucian Cary. Illustr. Greenwich, CT 1963. 112 pages. Softcover. (#163071)100:-
Brahe, Per Oeconomia eller Hushållsbok för ungt adelsfolk.. Utgiven med inledning, kommentarer och ordförklaringar av John Granlund och Gösta Holm. Sth 1971. CLXXVIII, 279 sidor. Häftad. Nord. mus. handl. 78. (#13707)250:-
Brusewitz, Gunnar Jakt.. Jägare, villebråd, vapen och jaktmetoder från äldsta tider till våra dagar. Rikt illustrerad. Sthlm 1967. 256 sidor. Stort format. Original halvfranskt band. Skyddsomslag. (#11233)500:-
Brusewitz, Gunnar Jakt.. Jägare, villebråd, vapen och jaktmetoder från äldsta tider till våra dagar. Rikt illustrerad. Sthlm 1967. 256 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation från författaren. (#80562)500:-
Brusewitz, Gunnar Jakt.. Jägare, villebråd, vapen och jaktmetoder från äldsta tider till våra dagar. Rikt illustrerad. Sthlm 1978. 256 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Nytrycket. (#11310)400:-
Bæksted, Anders Danske indskrifter.. En indledning til studiet af dansk epigrafik. Illustr. Kbh 1968. 112 sidor + planscher. Förlagsband. (#115668)140:-
Cahn, Herbert Adolph Die Münzen der sizilischen Stadt Naxos.. Ein Beitrag zur Kunstgeschichte des griechischen Westens. Diss. Basel 1944. 168 pages + plates. Soft, blank, covers with discreet stamp. Good condition. (#111457)2000:-
Canby, Courtlandt Vapen.. Illustr. Sthlm 1965. 112 sidor. Förlagsband. (#121656)125:-
Candréus, Cecilia De hädangångnas heraldik.. En studie av broderade begravningsfanor ca 1670-1720. Illustr. Aa Upps. 2008. 346 sidor. Förlagsband. (#160812)225:-
Carlsson, Gunnar Handbok i grafologi.. Borås 1944. 144 sidor. Häftad. (#100518)175:-
Cavalli - Apotekaren Gustaf Cavallis samling av Svenska Kopparmynt.. Gustav II Adolf - Oscar II, 1611-1907. Jämte prisnoteringar vid auktionerna i Stockholm maj-december 1927. Rediviva, Sthlm 1971. 104 sidor + 4 planscher. Häftad. (#104589)150:-
Cedergren, K.G. Svenska skråsigill.. K.G. Cedergrens efterlämnade anteckningar redigerade och kompletterade av Gösta von Schoultz. Sthlm 1944. 64 sidor + planscher. 4:o. Häftad. Nordiska museets handlingar 20. (#40323)170:-
Cederlöf, Olle Historiens plogbillar.. Vapenhistorisk handbok. Illustrerad. Malmö 1951. 240 sidor. Häftad. Plasten på omslaget (original) börjar lossna. (#122241)200:-
Cederlöf, Olle Vapnens historia. i sammandrag från antiken till 1800-talets slut. Illustr. Sth 1965. 207 sid. Pocket. (#41213)100:-
Cederlöf, Olle Vapnens historia. Vapnens utveckling från antiken till senare delen av1800-talet. Illustrerad. Sthlm 2003. 211 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#171996)145:-
Cederström - Vapen och dräkter på svenska gravstenar från äldre vasatiden.. Avbildningar tillägnade Rudolf Cederström på hans femtioårsdag den 3 september 1926. Sth 1926. (12), 48 planschsidor, (6) sidor. Stort format. Häftad. (#20282)200:-
Cederström, Rudolf & Steneberg, Karl Erik Skoklosterskölden.. Illustr. Sth 1945. 86 pp + 11 planscher. 4:o. (#23371)170:-
Charles, Bernard H. Pottery and Porcelain.. A Glossary of Terms. Illustr. Newton Abbot 1974. 320 pp. Cloth in dustjacket. (#50743)200:-
Christ, Karl Antike Numismatik.. Einführung und Bibliographie. Darmstadt 1967. 107 pages. Softcover. (#97912)100:-
Collijn, Isak Svensk typografisk atlas.. 1400- och 1500-talen. Sthlm 1952. 14 sidor + LXXXVII planscher. Folio. Halvpergamentband i kassett. Nyskick. (#89125)500:-
Corpus Nummorum Saeculorum IX-XI qui in Suecia Reperti Sunt.. Catalogue of Coins From the Viking Age Found in Sweden. 16. Dalarna. 1. Falun-Rättvik. Illustr. Sth 1979. XXXIV, 107 pages. Softcover in dustjacket. (#30782)150:-
Corpus Nummorum Saeculorum IX-XI qui in Suecia Reperti Sunt.. Catalogue of Coins From the Viking Age Found in Sweden. 1. Gotland 1: Akebäck-Atlingbo. Sth 1975. XXVIII, 198 pp + 27 plates. Softcover. (#30776)250:-
Corpus Nummorum Saeculorum IX-XI qui in Suecia Reperti Sunt.. Catalogue of Coins From the Viking Age Found in Sweden. 1. Gotland. 2. Bäl-Buttle. Sth 1977. XXXIV, 340 pp + 52 Plates. (#30778)300:-
Corpus Nummorum Saeculorum IX-XI qui in Suecia Reperti Sunt.. Catalogue of Coins From the Viking Age Found in Sweden. 1. Gotland 3: Dalhem-Etelhem. Sth 1982. XXXIV, 323 pages + 17 Plates. Soft covers. (#79609)250:-
Corpus Nummorum Saeculorum IX-XI qui in Suecia Reperti Sunt.. Catalogue of Coins From the Viking Age Found in Sweden. 3. Skåne. 1. Åhus-Grönby. Illustr. Sth 1985. XXVII, 208 pages. Softcover in dustjacket. (#30779)200:-
Dahlgren, K.V. Ossian Kring ett gammalt sigill.. Personhistoriska anteckningar tillägnade ... O.V. Richard Dahlgren ... 1945. Uppsala 1945. 8 sidor. Häftad. Dedikation. (#135590)100:-
Deutsche Volkskalender auf das Jahr 1851.. Herausgegeben von Gustav Nieritz. Mit 2 Stahlstichen und vielen Holzschnitten. Leipzig 1851. (24), 104 pages + 2 plates. Contemporary half leather. Very fine copy. (#98746)400:-
Die Domänen des Emblems.. Außerliterarische Anwendungen der Emblematik. Herausgegeben von Gerhard F. Strasser und Mara R. Wade. Illustr. Wiesbaden 2004. 307 pages. Hardcover. (#161506)350:-
Die ältesten alten und neuen Schriften der Völker.. Leipzig 1927. 70 pages. Red wrapper. Book block split between pages 16-17, but spine intact. (#87056)130:-
Diringer, David Skrift.. De olika skriftsystemen och deras utveckling. Illustr. Sth 1962. 181 sid. Inbunden. (#48231)125:-
Diringer, David Skrift.. De olika skriftsystemen och deras utveckling. Illustr. Sth 1962. 181 sid. Inbunden. Bläckunderstrykningar. (#67908)85:-
Dubé, Arthur Joseph The General Principles for the Reckoning of Time in Canon Law.. An Historical Synopsis and Commentary. Diss. Washington 1941. IX, 291 pages. Softcover. Stamped. (#105757)175:-
Duncan, David Ewing Kalendern.. Människans 5000-åriga kamp att rätta klockan efter himlen - och vart de tio försvunna dagarna tog vägen. Sthlm 1999. 315 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#152130)150:-
Ehrensvärd, Ulla Medaljgravören Erik Lindberg 1873-1966, 1.. Introduktion. Katalog över skulpturer, porträttmedaljonger, gravvårdar m.m. Illustr. Aa Sth 1974. 362 sidor. Häftad. Numismatiska meddelanden XXXII:1. (#22057)170:-
Elvius, Petrus Dissertationem gradualem de Periodo Juliana Ejusque Usu,. Respondent Nicolaus Ekholm. Upsala 1713. (2), 22 sidor. Litet format. Häftad, skuren, utan omslag. Titelbladet lite skadat. (#109844)200:-
Fairbank, Alfred A Book of Scripts.. Illustrated. Faber 1977. 45 pages text + 80 plates. Paperback. (#134213)120:-
Filatelien och dess män.. Red. av N.G. Psilander och Carl-G. Swanström. Illustrerad. Uppsala 1943. 624 sidor. Stort format. Något lite nött original halvfranskt band. Tryckt i 1100 exemplar. (#85888)400:-
Fleet, Simon Clocks.. Pleasures and Treasures. Illustrated. London 1961. 128 pages. Original cloth in chipped dustjacket. (#100116)125:-
Fonteneau, Pierre A. Les armes de chasse a canon lisse.. Leurs munitions et le tir a la granaille. Deuxième édition revue et mise à jour. Illustrated. Paris 1966. 176 pages. Original hard covers. (#108590)200:-
Från myntkabinettet i Växjö.. Illustr. Växjö 1987. 319 pp. Inbunden. Stämpl. Kronobergsboken 1987. (#28212)125:-
Förklaring öfwer Almanachan och Kalendern.. Tredje Upplagan. Sthlm 1857. 100 sidor. Häftad. Oskuren i tryckta originalomslag. Mycket fint ex. (#94352)200:-
Förteckning å de fasta postanstalterna i Sverige den 22 maj 1937.. Samt Förteckning å Postombuden i Sverige. Sthlm 1937. 83 + 16 sidor. A4. Häftad. (#140744)150:-
Gelb, I.J. A Study of Writing,. Illustr. Revised ed. Chicago 1969. 319 pages. Paperback. A few underlinings in ink. (#53427)135:-
Georgii, J.F. Jordens alla myntsorter,. samt Tableau öfver deras inbördes värde till hvarandra. Andra tillökta upplagan. Norrköping 1842. (4), 112 sidor + tableau. Oskuren med tryckta originalomslag. Hundöron. Tableaun lös och riven utan textförlust. Nött rygg. (#86139)200:-
Ghillany, Friedrich Wilhelm Index rarissimorum aliquot librorum manuscriptorum saeculoque XV typis descriptorum quos habet bibliotheca publica Noribergensis.. Nürnberg 1846. 96 lithographed pages + one plate. 4:o. Original boards. Spine slightly damaged. (#80066)950:-
Glück, Harry & Hasselblad, C.G. Årtalsförteckning över svenska mynt med värderingspriser.. Gustaf Vasa - Gustaf V, 1521-1950 jämte förteckning över Gustaf VI Adolsfs mynt 1952-1959. Femte upplagan. Sthlm 1961. 116 sidor. Häftad. (#107692)100:-
Glück, Harry & Hasselblad, C.G. Årtalsförteckning över svenska mynt med värderingspriser.. Gustaf Vasa - Gustaf V, 1521-1950 jämte förteckning över Gustaf VI Adolsfs mynt 1952-1959. Femte upplagan. Sthlm 1961. 116 sidor. Klotband. (#107696)130:-
Grandjean, Poul Bredo Danske haandværkerlavs segl.. Kbhvn 1950. 84 pp + 36 separata planscher på kartong. 4:o i kassett. (#14196)425:-
Grandjean, Poul Bredo Danske købstæders segl indtil 1660.. Illustr. Kbhvn 1937. 64 pp + 32 separata planscher på kartong. 4:o i kassett. (#14193)425:-
Gregersen, H.V. Gotiske skriftprøver fra sønderjyske arkivalier.. Kbhvn 1961. 70 sidor. Häftad. (#135248)150:-
Grotefend, H. Taschenbuch der Zeitrechnung des deutschen Mittelalters und der Neuzeit.. Achte verbesserte Auflage, herausg. von O. Grotefend. Hannover 1941. 216 pages. Hardcover. (#34853)145:-
Gummesson, Rolf Mytologiska och religionshistoriska motiv på frimärken.. Med 296 frimärksbilder. Förord av Hugo Rosén. Lund 1936. 111 sidor. Originalklotryggsband. (#99404)125:-
Hahr, August Nordiska borgar.. Från medeltid och renässans. Illustrerad. Uppsala 1930. 192 sidor. Häftad. (#25320)150:-
Handskrift-prof 1500-1800.. Förord af Martin Weibull. Andra upplagan. Sthlm 1905. 26 sidor + faksimil. 4:o. Original klotryggsband. Fint ex. (#60261)300:-
Handskrift-prof 1500-1800.. Förord af Martin Weibull. Sth 1891. 26 sidor + faksimil. 4:o. Originalklotband. Skadad rygg. (#84391)200:-
Handskrift-prof 1500-1800.. Till tjenst vid öfningar i handskriftläsning utgifna ur Lunds Universitetsbiblioteks handskriftsamling. Med förord af. professor Martin Weibull. Sthlm 1891. 30 sidor text + 16 faksimil-planscher. Stort format, 38 x 24 cm. Original kltryggsband. Stämplar. (#103027)250:-
Hatz, Gert & Vera - Zwicker, Ulrich - Gale, Noel & Zofia Otto-Adelheid-Pfennige.. Untersuchungen zu Münzen des 10./11. Jahrhunderts. Illustrated. Sthlm 1991. 146 pages. Original cloth. Dust jacket. Commentationes de nummis saeculorum IX-XI in Suecia repertis. Nova Series 7. (#134255)150:-
Hedlund, Ragnar "...achieved nothing worthy of memory".. Coinage and Authority in the Roman Empire c. AD 260-295. Illustr. Upps. 2008. 267 pages. Original cloth. (#150832)500:-
Herre, Paul Deutsche Kultur des Mittelalters in Bild und Wort.. Mit 245 schwarzen Abbildungen auf 112 Tafeln und 1 farbigen Titelbild. Leipzig 1912. x,82 pages + 112 plates. Original decorated cloth. Stamped. (#76908)150:-
Hoff, Arne Ældre dansk bøssemageri.. Især i 1600-talet. With Summary and captations in English. Text + Illustrationer. Kbhvn 1951. 284 sidor text + 60 planscher. 2 volymer. Lite fläckiga omslag. (#41920)750:-
Hoff, August Plaketten und Medaillen von Ludwig Gies.. Illustrated. Krefeld 1970. 82 pages. Original linen binding. Dust jacket. (#132973)150:-
Holm, Sigurd Studier öfver Uppsala universitets anglosaxiska myntsamling.. Uppsala 1917. 8, 34, 76 sidor. Häftad. Sista avsnittet = Studier öfver personnamnen å mynten... (#44650)170:-
Homann, Johann Baptist Regni Sueciae in omnes suas Subjacentes Provincias accurate divisi Tabula Generalis.. Nürnberg tidigt 1700-tal. Graverad karta, 56 × 49 cm. Delvis kolorerad. Kartuchen vackert kolorerad. Veck i mitten samt några fint lagade revor. (#153114)3000:-
Hulshof, A. (herausg.) Deutsche und lateinische Schrift in den Niederlanden (1350-1650).. Bonn 1918. XXII pages + 50 pages of facsimiles. 4:o. Original hardcover with cloth spine. Tabulae in usum scholarum IX. (#21534)350:-
Huuri, Kalervo Zur Geschichte des mittelalterlichen Geschützwesens aus orientalischen Quellen.. Helsingfors 1941. 262 pages + plates. Stamped. (#125348)500:-
Ilgen, Th., Gritzner, E. & Friedensburg, F. Sphragistik - Heraldik - Deutsche Münzgeschichte.. Leipzig 1912. (4), 132 pages + advertisments. Original hardcover. Pencil underlinings. (#97913)150:-
Jakobsson, Th. Lantmilitär beväpning och beklädnad. under äldre vasatiden och Gustav II Adolfs tid. Illustrerad. Sthlm 1938. xvi, 544 sidor + bilagor i ficka. Stort format. Original linneband, lite nött i ena falsen. Utgör del 8 av Generalstabens Sveriges krig 1611-1632. (#108600)1000:-
Jensen, Hans Die Schrift in vergangenheit und gegenwart.. Illustr. Glückstadt und Hamburg o.J. VIII, 418 pp. 4:o. Original cloth. The signature of Toni Schmid at beginning of book. (#21532)450:-
Jönson, Lars-Ingvar och Lagerqvist, Lars O. Erik XIV:s mynt med "Göteborgsmotiv". Illustrerad. Göteborg 1975. 84 sidor. Häftad. (#170655)120:-
Kjellgren, Richard Myntfynd från Bohuslän.. Illustr. Sthlm 2004. 144 sidor. 4:o. Häftad. (#109865)200:-
Knötel/Sieg Handbuch der Uniformkunde.. Der militärische Tracht in ihrer Entwicklung bis zur Gegenwart. Mit 1600 Uniformdarstellungen. 5. Auflage. Hamburg 1960. 440 pages. Original cloth. (#122243)200:-
Koch, Rudolf The Book of Signs.. Which Contains All Manners of Symbols Used from the Earliest Times to the Middle Ages by Primitive Peoples and Early Christians. Reprint, Dover Publ. (c. 1970). 104 pages. Stiff wrappers. 493 symbols. (#164075)175:-
Kubin, Ernst Die Reichsklenodien.. Ihr tausenjähriger Weg. Illustr. Amalthea 1991. 332 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#161803)150:-
Kylsberg, Bengt Den konstfulla tekniken.. Civila eldhandvapen i Europa 1570-1840 ur ätterna Brahes och Bielkes samlingar på Skokloster slott. Illustrerad. Skokloster 1989. 64 sidor. Häftad. (#120819)85:-
Lagerqvist - Llt.. Festskrift till Lars O. Lagerqvist. Illustr. Sthlm 1989. XXI, 545 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#97006)250:-
Lagerqvist, Lars O. & Nathorst-Böös, Ernst Mynt och medaljer och annan numismatik.. Sthlm 1960. 344 sidor + planscher. Original klotryggsband. (#124203)150:-
Lagerqvist, Lars O. & Nathorst-Böös, Ernst Mynt, sedlar och medaljer.. Ur numismatikens historia. Illustrerad. Stockholm 1981. 335 sidor. Förlagsband. (#150802)165:-
Landström, Björn Seglande skepp.. Från papyrusbåtar till fullriggare i ord och bilder. Sthlm 1969. 192 sidor. Inbunden. (#54601)135:-
Landström, Björn Skeppet.. En översikt av skeppets historia från den primitiva flotten till den atomdrivna ubåten med rekonstruktioner i ord och bilder. Rikt illustr. Sth 1961. 319 sidor. 4:o. Originalklotband. (#35594)300:-
Lapaire, Claude Die Siegel des Archivs der Burgergemeinde Burgdorf.. Burgdorf 1968. 108 pages + plates. Soft covers. Corpus Sigillorum Helvetiae Band 1. (#171917)120:-
Lemchen, C. Om skjutvapen och skjutkonsten.. Illustr. Sthlm 1979 (faksimil av 1889 års upplaga). 128 sidor. Häftad. (#121708)75:-
Lenk, Torsten Flintlåset.. Dess uppkomst och utveckling. Illustrerad. Akad. avh. Sthlm 1939. 188 sidor text + 134 planscher. Stort format. Med bevarade omslag i gediget klotband. (#132738)2500:-
Letters and Lettering.. Designed by Paul Carlyle and Guy Oring. With a foreword by Herbert S. Richland. New York 1943. 159 pages. Original cloth. (#69872)350:-
Lindberger, Elsa Anglo-Saxon and Later British Coins.. Uppsala University Coin Cabinet. Ed. by Mark Blackburn and Harald Nilsson. Illustr. Uppsala 2006. 124 pages including catalogue and plates (depicting 741 coins). Original cloth. Sylloge of Coins of the British Isles 52. (#159463)375:-
Lindblom, Joh. Zur Frage der Entstehung des Alphabets.. Illustr. Lund 1932. 26 pages. Softcover. (#65336)75:-
Lindgren, Göran World Data in Figures.. First edition. Upps. 1990. 87 pages. Softcover. (#104806)100:-
Lindgren, Torgny Riksbankens sedelhistoria 1668-1968.. Sthlm 1968. 240 sidor + 114 planscher. Original klotryggsband. (#29936)225:-
Lindholm, Carl Bomärken.. Illustr. Sthlm 1976. 52 sidor. Klammerhäftad. (#24734)100:-
Linotype-Schriftenreigen.. Herausgegeben von der Linotype GmbH. Illustr. Berlin 1958(?). 166 pages. Original cloth. (#115691)150:-
Lithberg, Nils Almanackan.. Från astrologisk rådgivare till svensk kalender. Illustr. Sth 1933. 64 pp. Häftad. (#22154)85:-
Luschek, Fritz Notariatsurkunde und Notariat in Schlesien.. Von den Anfängen (1282) bis zum Ende des 16. Jahrhunderts. Weimar 1940. 424 pp. + Tafeln. Soft covers. (#47433)350:-
Löwenhielm, Fredrik Svenska ordnar och medaljer.. Illustr. Sth 1987. 97 sidor. Originalklotband. (#28736)150:-
Malmberg, Bertil Teckenlära.. En introduktion till tecknens och symbolernas problematik. Illustr. Sth 1973. 211 sidor. Pocket. (#58021)100:-
Malmer, Brita Den senmedeltida penningen i Sverige.. Svenska brakteater med krönt huvud och krönta bokstäver. Illustr. Sthlm 1980. XVIII, 280 sidor. Häftad. (#22056)250:-
Martin, Charles Trice The Record Interpreter:. A Collection of Abbrevations, Latin Words and Names Used in English Historical Manuscripts and Records. Second edition, London 1949. xvi, 464 pages. Original cloth. (#167473)350:-
Matagne, Chanoine L. et al Le guide marabout des monnaies et médailles.. Illustr. Marabout 1975. 352 pages. Paperback. (#116349)100:-
Maurice, Klaus Von Uhren und Automaten.. Das Messen der Zeit. Illustrated. München 1968. 96 pages. Original hard covers. (#105032)125:-
McCarthy, Michael Francis Armoria Sedium.. A Roll of Sea Arms Used by the Catholic, Anglican and Lutheran Churches. Thylacine Press 2001. x, 280 pages + plates. Soft covers. (#161785)1000:-
McNab, Chris Military Vehicles.. Illustr. London 2004. 320 pages. Hardcover in dustjacket. (#164556)200:-
Mellin, Joh. Intresse-uträknings-tabeller.. Efter nya myntsystemet à 4, 4½, 5, 5½ och 6 procent sam 6 procent med Bevillningsafdrag, jemte Anvisning att uträkna arfvoden, ... Sthlm 1855. 168 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Fuktrand. (#82224)200:-
Meyerson, Åke Läderkanonen från Tidö i Livrustkammaren.. Illustr. Sth 1938. 81 pp + XI planscher. Häftad. (#15754)125:-
Miller, David The Illustrated Dictionary of Tanks of the World.. From World War I to the Present Day. Profusely illustr. London 2004. 480 pages. Softcover. (#164554)150:-
Mina jaktvapen.. En handbok för jägare och jaktskyttar. Red. Bertil Haglund och Eric Claësson. Illustrerad. Sthlm 1954. 177 sidor + planscher. Häftad. Tillskrift. (#96411)175:-
Mina jaktvapen.. En handbok för jägare och jaktskyttar. Red. Bertil Haglund och Eric Claësson. Illustr. Sthlm 1954. 177 sidor + planscher. Originalklotband. (#105593)200:-
Montagu, Jennifer An Index of Emblems of the Italian Academies. Based on Michele Maylender's Storia delle accademie d'Italia. London 1988. 77 pages. Softcover. (#160218)120:-
Människan och tiden.. Illustrerad. Västergötlands turistråd 1989. 130 sidor. Häftad. Utställningskatalog Läckö slott 1989. (#156277)100:-
Nathorst, Hjalmar De olika utfodringsämnenas penningevärde.. Hjelpreda vid val af kraftfoderämnen. Föredrag ... Malmö ... Lund 1874. 16 sidor + tabell. Häftad i tryckta originalomslag. (#110963)100:-
Nautiskt bildlexikon.. Illustrerad. Sthlm 1974. 277 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#79291)300:-
Nelson, Axel Alfabetets ursprung. och den västerländska skriftens historia till boktryckarkonstens framträdande. Kortfattad framställning. Illustr. Sthlm 1947. 55 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#107869)100:-
Nielsen, Herluf Kronologi.. Illustrerad. Viborg 1962. 91 sidor. Original klotband. (#140006)125:-
Nohejlová-Prátová, Emanuela Kosisický poklad - Trésor de Kosice.. Nález zlatých minci 15.-17. století v Kosicích r. 1935. - Trouvaille de monnaies d'or du XVe au XVIIe siècles à Kosice en 1935. Praha 1948. 360 pp + XVI plates. Text in Czech only. (#40690)300:-
Nordisk heraldisk terminologi.. Illustr. Lund 1987. (96) sidor. Förlagsband. (#161105)275:-
Nordisk kultur I Befolkning under forntiden.. Utg. Haakon Shetelig. Illustr. Sth 1936. 161 sidor. Häftad. (#400)150:-
Nordisk kultur I Befolkning under forntiden.. Utg. Haakon Shetelig. Illustr. Sth 1936. 161 sidor. Klotband. Stämpl. (#80663)175:-
Nordisk kultur II Befolkning under medeltiden.. Utg. av Adolf Schück. Kartor. Sth 1938. 182 pp. Bläckunderstrykningar. (#33788)105:-
Nordisk kultur II Befolkning under medeltiden.. Utg. av Adolf Schück. Kartor. Sth 1938. 182 sidor. Häftad. (#28943)150:-
Nordisk kultur XII B Vapen.. Illustr. Sth 1943. 203 sidor. Häftad. (#15753)350:-
Nordisk kultur XI-XII A Fångst, jakt och fiske.. Utg. Sigurd Erixon. Illustr. Sth 1955. 146 sidor. Häftad. Teknisk kultur I. (#22654)250:-
Nordisk kultur XV B Dräkt.. Utg. Poul Nørlund. Illustr. Sth 1941. 172 sidor. Häftad. Något lite skadad rygg. (#17278)200:-
Nordisk kultur XXI Tideräkningen.. Utg. Martin P:n Nilsson. Illustr. Sth 1934. 155 sidor. Häftad. (#12803)125:-
Nordisk kultur XXIX Mønt.. Udg. Svend Aakjær. Illustr. Sth 1936. 227 pp. Inplastad. (#28780)230:-
Nordisk kultur XXX Mått och vikt.. Udg. af Svend Aakjær. Illustr. Sth 1936. 300 sidor. Häftad. (#22620)210:-
Nordisk kultur XXX Mått och vikt.. Udg. af Svend Aakjær. Illustr. Sth 1936. 301 sidor. Klotband. (#80651)250:-
Numelin, Ragnar Diplomati.. Sthlm 1954. 193 sidor + planscher. Häftad. (#102847)140:-
Nyberg, H.S. (red.) Texte zum mazdayasnischen Kalender.. Uppsala 1934. 86 pages. Softcover. (#33856)125:-
Ohlmarks, Åke 100 svenska myntgrupper. på hundra uppslag med ca 700 åt- och frånsidesbilder av mynt och skådemynt under tusen år sammanställda och kommenterade. Illustr. Sthlm 1978. 207 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#72927)150:-
Omm, Peter Messkunst ordnet die Welt.. Eine kleine Geschichte des Messens und der Messgeräte. Illustr. Heidelberg 1963. 62 pp. Hardcover in dustjacket. (#37530)130:-
Orzel Bialy.. Herb Panstwa Polskiego. Materialy sesji naukowej w dniach 27-28 czerwca 1995 roku na Zamku Krolewskim w Warszawie pod redakcja Stefana K. Kucznsjiego. Illustr. Warszawa 1996. 296 pages. Soft cover. (#171244)160:-
Pastoureau, Michel Heraldry.. Its Origins and Meanings. Illustr. London 1997. 144 pages. Softcover. (#143084)100:-
Pedersen - Mynt och sedlar m.m.. Katalog nr 8, 1951 från J. Pedersen, Borås. 96 pp. Priserna i dollar och cent! (#21459)85:-
Petersson, H. Bertil A. Anglo-Saxon Currency.. King Edgar's Reform to the Norman Conquest. Diss. Lund 1969. 294 pages + folding plate. Softcover. Stamped. (#12138)350:-
Pick, Albert Papiergeld Lexikon.. Illustr. München 1978. 416 pages. Original hard covers. Dust jacket with tears. (#93609)200:-
Platbarzdis, Aleksandrs Die königlich schwedische Münze in Livland.. Das Münzwesen 1621-1710. Illustr. Sth 1968. 533 pages. Soft covers. (#22059)260:-
Platbarzdis, Aleksandrs Sveriges första banksedlar.. Stockholms Bancos sedelutgivning 1661-1668. Sthlm 1960. 234 sidor + planscher. Original klotryggsband. (#97893)200:-
Posten i forntid och nutid.. Utgiven av Paul Gerhard Heurgren. Illustrerad. Sthlm 1924. 163 sidor + karta. Häftad. Omslaget lite solkigt. Till minne av Världspostföreningens femtioåriga tillvaro. (#74409)200:-
Posten i forntid och nutid.. Utgiven av Paul Gerhard Heurgren. Illustrerad. Sthlm 1924. 163 sidor + karta. Med bevarade omslag i nytt klotband. Till minne av Världspostföreningens femtioåriga tillvaro. (#148228)300:-
Postryttaren 48.. Årsbok för Postmuseum 1998. 200 sidor. Original pappband. (#72144)120:-
Påhlman, Otto & John (red.) Skrifkonstens historia. och utveckling från äldsta till senaste tid. Hvarvid särskildt afseende fästs på vårt nuvarande alfabet. Illustr. Sthlm 1892. 66 sidor. Häftad. Något nött rygg. (#115672)150:-
Rasmussen, Poul Mål og vægt.. 2. omarbejdede udgave. Kbhvn 1975. 95 sidor. Original klotband. (#133336)135:-
Rasmusson, Nils Ludvig Medaljer och jetoner. slagna av Kungl. Vitterhetsakademien och Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1753-1986. Illustr. Sth 1992. 148 sidor + VIII planscher. Häftad. (#27401)120:-
Rauf de Lenham Art de kalender.. Publié avec introduction, notes et glossaire par Östen Södergård. Sthlm 1989. 72 pages. Soft covers. (#108522)120:-
Reid, William Vapen genom tiderna.. Kastvapen och eldvapen. Illustrerad. Gbg 1984. 256 sidor. Pocket. (#74778)100:-
Reid, William Vapen genom tiderna.. Rikt illustrerad. Sthlm 1976. 280 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Fint ex. (#16850)250:-
Reinach, Théodore Essai sur la numismatique des rois de Cappadoce.. Paris 1887. (8), 87, (5) pages + 4 plates. Half cloth. (#74168)1200:-
Reinfeld, Fred New Treasury of the World's Coins.. Revised by Burton Hobson. Illustrated. Bantam 1967. 248 pages. Paperback. (#116519)100:-
Rundquist, G. Hilding Förteckning över Växjö högre allmänna läroverks mynt- och medaljsamling I-IV. jämte Smålands museum i Växjö därmed förenade likartade samlingar. Växjö 1928-35. 102, 81, 120, 116, (2) sidor. Komplett i ett klotband. (#154033)850:-
Runquist, Kjell Medeltidens unsvikter.. U.o. 1982. 133 sidor. A4. Stencil. (#15337)160:-
Sahlgren, Nils Äldre svenska spannmålsmått.. En metrologisk studie. Illustr. Sth 1968. 208 pp. Häftad. Nord. mus. handl. 69. (#13689)150:-
Samhaber, Ernst Penningen.. I kulturhistorisk belysning. Illustr. Sth 1965. 295 sidor. 4:o. Klotband. (#53658)200:-
Samuelsson, Kurt Postbanken. - postsparbank och postgiro 1884-1925-1974. Sthlm 1975. 194 sidor. Original pappband. (#71508)145:-
Scarfe, Laurence Alphabets.. An introductory treatise on written and printed letter forms for the use of students. London 1954. 192 pp. Ocl. (#21942)200:-
Scheffer, C.G.U. Måttbeställda svenska korsflaggor vid 1600-talets mitt.. Illustr. Sthlm 1967. Pag. 24-44. Häfte. Särtryck. (#106983)50:-
Schuler, Peter-Johannes Südwestdeutsche Notarszeichen.. Mit einer Einleitung über die Geschichte des deutschen Notarszeichens. Illustr. Sigmaringen 1976. 82 pp. + 143 Tafeln. Softcover. (#13497)125:-
Seitz, Heribert De tre kronorna.. Det svenska riksvapnet i sitt europeiska sammanhang. Sth 1961. 152 + XLVII planscher. Häftad. (#14169)125:-
Seitz, Heribert Svärdet och värjan som armévapen.. Illustrerad. Sthlm 1955. 400 sidor. Med främre omslag i original klotband. (#58052)750:-
Seltman, Charles A Book of Greek Coins.. London 1952. 31 pages + plates. Hardcover in dustjacket. (#125451)100:-
Shamilova, N.I. [Starij turetskij (arabskij) alfavit].. Leningrad 1960. 226 pages. Hardcover. "The older Turk (Arabic) alphabet". In Russian. (#121310)150:-
Sigtuna Papers.. Proceedings of the Sigtuna Symposium on Viking-Age Coinage 1-4 June 1989. Edited by Kenneth Jonsson and Brita Malmer. Illustrated. Sthlm 1990. 339 pages. Original cloth. Dust jacket. Commentationes de nummis saeculorum IX-XI in Suecia repertis. Nova Series 6. (#134257)300:-
Sivén, Deryck Regenter och statsmän.. Kronologiska tabeller. Sthlm 1955. 189 sidor. Häftad. (#72693)160:-
Skriftpröver fra tiden efter reformationen til midten af 19. aarh.. Med tekstlaesninger. Udgivne ved Holger Hjelholt. Kbhvn 1940. 40 + 33 sidor. Häftad. (#172612)200:-
Speltz, Alexander Das Farbige Ornament aller historischen Stile I.. Das Altertum. Sechzig Tafeln in drei-beziehentlich Vierfarben-Druck nebst einer Titeltafel u. illutriertem Text. Leipzig 1914. Loose plates in original cloth. (#85797)500:-
Steinbeck, Christoph Gottlieb Chronologischer Handkalender. für die Vorzeit, Gegenwart und Zukunft. Leipzig 1795. Engraved title page, (2), 112 pages. Folio. Contemporary worn half leather. (#97838)700:-
Sternberg, Aron Die Angriffswaffen im altfranzösischen Epos.. Marburg 1886. 52 pages. Softcover. Stamped. (#34710)125:-
Stora skytteboken.. Red. Josef Almqvist m.fl. Illustrerad. Bokförlaget Gothia 1962. 384 sidor. Original halvfranskt band. Första delen av 3. (#143360)200:-
Strandell, Nils I filatelins värld.. Illustr. Andra uppl. Sthlm 1948. 290 sidor. Häftad. (#52535)170:-
Sturm, Heribert Unsere Schrift.. Einführung in die Entwicklung ihrer Stilformen. Neustadt an der Aisch 1961. 162 pages. Original plastic covers. Inscription. (#135217)150:-
Swayze, Nathan L. 51 Colt Navies.. Illustrated. Yazoo city, Mississippi 1967. 243 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#172783)900:-
Svenska skriftprof. från Erik den heliges tid till Gustaf III:s. Första häftet: Medeltiden (allt som utkom). Utg. av Emil Hildebrand m.fl. Sthlm 1894. 64 sidor text samt stor mapp med 25 planscher. Inbundna. 2 volymer. Stämplar. (#132480)450:-
Svenska skriftprof. från Erik den heliges tid till Gustaf III:s. Första häftet: Medeltiden (allt som utkom). Utg. av Emil Hildebrand m.fl. Sthlm 1894. 64 sidor text samt stor mapp med 25 planscher. Texten häftad och med plastade omslag. Planscherna utan knytband. Stämplar. (#138446)400:-
Svenska vapenhistoriska sällskapets skrifter.. Nya serien XIII. Illustr. Sth 1973. 128 sid. Tryckt i 400 ex. (#39658)170:-
Svenskt lantförsvar från medeltid till nutid i Armémuseum.. Under redaktion av Th. Jakobsson. Illustr. Malmö 1946. 412 sidor. Stort format. Original linneband. (#112166)1500:-
Svenson, Gilbert Stildrag hos våra frankotecken [1]-2.. Illustr. Sthlm 1969-73. 170 + 152 sidor. Häftade. 2 vol. (#105749)225:-
Tengström, Leif "Muschoviten ... turcken icke olijk" I-II.. Ryssattribut, och deras motbilder, i svensk heraldik från Gustav Vasa till freden i Stolbova. Illustr. Aa Jyväskylä 1997. 493 + 519 sidor. Häftade. 2 vol. (#158777)350:-
The Emblem in Scandinavia and the Baltic.. Edited by Simon McKeown and Mara R. Wade. Illustr. Glasgow 2006. 340 pages. Soft covers. Glasgow Emblem Studies Volume 11. (#171296)200:-
The Manual of Heraldry.. A Concise Description of the Several Terms Used, and Containing a Dictionary of Every Designation in the Science. Edited by Francis J. Grant. New and revised edition, with 350 illustrations. Edinburgh 1937. viii, 142 pages. Original cloth in dustjacket. (#65943)140:-
The Manufacture's Book of Timepieces.. Jaeger-LeCoultre. Edition 2000/2001. Illustrated. 246 pages. Original hard covers. (#133445)150:-
Thordeman, Bengt Några svensk-norska numismatiska problem i belysning av ett västsvenskt skattefynd.. Illustr. Sth 1935. 29 sidor + plansch. Häftad. Stämpl. (#21887)125:-
Tingström, Bertel Sveriges plåtmynt 1644-1776.. En undersökning av plåtmyntens roll som betalningsmedel. Illustr. Aa Upps. 1984. 246 sidor. Häftad. (#2443)150:-
Underdånigt betänkande. af Kommiterade för granskning af inskriptionerna å arméns fanor och standar. Afgifvet den 2 april 1892. Sthlm 1893. 150 sidor + 2 tabeller. Häftad. Fult och plastat omslag. Inlagan loss från omslaget. (#135457)150:-
Unvala, Jamshedji Maneckji Coins of Tabaristan. and Some Sassanian Coins from Susa. Paris 1938. 16, XLV, 17-45 pages. 4:o. Softcover. (#64847)2500:-
Wagner, Eduard Svärd och dolkar från hela världen.. Illustr. Plus 1981. 252 sidor. Originalklotband. (#98482)180:-
Vapen.. Rikspolisstyrelsens anvisningar. Sthlm 1983. 152 sidor. Pocket. (#105603)100:-
Wennberg, Kåa European Firearms in Swedish Castles.. Richly illustr. 1986. 157 pages. Hardcover. Dedication. (#54293)225:-
Wennström, Torsten Studier över böter och myntvärden i västgötalagarna.. Lund 1931. 96 sidor. Häftad. (#3295)175:-
Wettergren, Erik Vår tids svenska fanor.. Malmö 1945. 50 sidor. Häftad. Särtryck ur Meddelanden från Riksheraldikerämbetet X, 1941-1945. (#126046)100:-
von Bassermann-Jordan, Ernst Uhren.. Ein Handbuch für Sammler und Liebhaber. Mit 120 Abbildungen. 2. Auflage. Berlin 1920. 174 pages. Original cloth. (#142458)200:-
von Corswant-Naumburg, Inga Huvudbaner och anvapen under stormaktstiden.. Illustr. Aa Sthlm 1999. 380 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#160810)250:-
Woodcock, Thomas & Robinson, John Martin The Oxford Guide to Heraldry.. Illustr. Oxford 1990. 233 pages. Softcover. (#143080)150:-
Wåhlin, Theodor Lunds domkyrkas medeltida ur.. Kortfattad beskrivning och vägledning för det medeltida urets avläsande. Tredje upplagan. Illustr. Lund 1926. 32 sidor. Häftad. Lite naggade omslag. Dedikation. (#81125)75:-
Young, John A Dictionary of Ships of the Royal Navy. of the Second World War. Cambridge 1978. 192 pages + plates. Softcover. (#147118)135:-
Zilliacus, Laurin Det gula hornet.. Glimtar ur postens oroliga historia. Illustr. Sth 1958. 297 sidor. Original klotband. (#46523)135:-
Årstallsliste for historiestudenter.. Tiden ca. 400-1992. Andet utgave. Trondheim 1993. 57 sidor. Häfte. (#148551)70:-
Åsbrink, Gustav Vasaorden.. Anteckningar ur ordens historia. Sthlm 1922. 104 sidor + planscher. Stort format. Häftad. Tryckt på tjockt papper. (#45307)200:-
Åsbrink, Gustav Vasaorden.. Anteckningar ur ordens historia. Sthlm 1922. 104 sidor + planscher. Stort format. Häftad. Tryckt på tjockt papper. Fuktfläck som inte berör bilderna. (#146178)150:-
Åstrand, Barbro Gamla ur.. Ur Kulturens samlingar. Illustr. Västerås 1966. 107 sidor. Häftad. (#49514)100:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page