Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Adlerblum, Nima H. A Study of Gersonides in His Proper Perspective.. Diss. New York 1926. IX, 136 pages. Softcover. Stamped. (#148146)175:-
Ahlberg, Sture Martin Buber och Palestinafrågan.. Sth 1974. 101 sidor. Häftad. (#41779)100:-
Ahlberg, Sture Messianic Movements.. A Comparative Analysis of the Sabbatians, the People's Temple and the Unification Church. Sthlm 1986. 128 pages. Softcover. (#46294)150:-
Ahlberg, Sture Messianism i staten Israel.. En studie om Messiastankens nutida förekomst, form och funktion bland ortodoxa judar. Aa Sth 1977. 167 sidor. (#41835)125:-
Akiba ben Joseph The Book of Formation or Sepher Yetzirah.. Translated from the Hebrew, with annotations by Knut Stenring. Including The 32 Paths of Wisdom ... Berwick, Maine 2004. XV, 79 pages + folding plate. (#136931)140:-
Albertson, Erik W. Jerusalem.. Illustr. Askild & Kärnekull 1971. 248 sidor. Häftad. (#153727)100:-
Allegro, John M. Dödahavsrullarna.. Skriftfynden som kastat nytt ljus över Bibeln. Illustr. Sth 1956. 205 pp. Inbunden, skadat skyddsomslag. (#29214)105:-
Allegro, John M. Dödahavsrullarna.. Skriftfynden som kastat nytt ljus över bibeln. Sthlm 1959. 159 sidor + planscher. Pocket. (#97211)75:-
Allegro, John M. The Dead Sea Scrolls.. Penguin 1956. 208 pages + plates. Paperback. (#81497)100:-
Almkvist, Herman (utg.) Mechilta bo.. Pesachtraktaten med textkritiska noter, parallelställen ur Talmud ock Midrasch samt inledning ock glossar. Lund 1892. XVI, 158, 128 sidor. Häftad. (#31372)200:-
Almkvist, Herman (utg.) Mechilta bo.. Pesachtraktaten med textkritiska noter, parallelställen ur Talmud ock Midrasch samt inledning ock glossar. Lund 1892. XVI, 158, 128 sidor. Tagen ur band. Inga omslag. (#31374)160:-
Altes Testament - Frühjudentums - Gnosis.. Neue Studiem zu "Gnosis und Bibel" herausgegeben von Karl-Wolfgang Tröger. Berlin 1980. 364 pages. Original cloth. Dust jacket. (#56690)170:-
Andics, Hellmut Der ewige Jude.. Ursachen und Geschichte des Antisemitismus. Wien 1965. 415 pages + maps. Original cloth. Dust jacket. (#105911)175:-
Aris, Stephen The Jews in Business.. London 1971. 255 pages. Original cloth. Dust jacket. (#93657)150:-
Asmussen, Jes P. Studier i jødisk-persisk litteratur.. Kbhvn 1970. 158 sidor. Häftad. Særtryk af Københavns universitets festskrift 1970. (#126331)150:-
Aurelius, Erik Föreställningar i Israel om de döda och tillståndet efter döden.. En studie till Gamla testamentets kanoniska skrifter. Aa Upps. 1907. 223 sidor. Häftad. (#29228)125:-
Aurelius, Erik Föreställningar i Israel om de döda och tillståndet efter döden.. En studie till Gamla testamentets kanoniska skrifter. Aa Upps. 1907. 223 sidor. Häftad. Nött. (#47274)100:-
Ausubel, Nathan A Pictorial History of the Jewish People.. From Bible Times to Our Own Day Throughout the World. Illustr. New York 1961. 346 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. (#144884)175:-
Back to the Sources.. Reading the classical jewish texts. Edited by Barry W. Holtz. Touchstone 1992. 448 pages. Paper back. (#177111)150:-
Baly, Denis God and History in the Old Testament.. New York 1976. 234 pp. (#11013)145:-
Bavly, Sarah Family Food Consumption in Palestine.. A Comparison of Consumption by the Jewish Urban Population in 1943 and in 1946, and a Study of Methods Conductive to Improvement of Food Selection. Diss. New York 1949. VIII, 107 pages. Softcover. Stamped. (#111539)200:-
Bendixon, Stig Israels historia I-II.. Från äldsta tider till Herodes tronbestigning. Sthlm 1948. 873 sidor. Häftade. 2 vol. (#11000)165:-
Bendixon, Stig Israels historia I-II.. Från äldsta tider till Herodes tronbestigning. Sthlm 1948. 873 sidor. Original halvklotband. 2 vol. (#37216)210:-
Bentzen, Aage Det sakrale kongedøme.. Bemærkninger i en løbende diskussion om de gammeltestamentlige salmer. Kbhvn 1945. 227 sidor. Häftad. (#63297)200:-
Bentzen, Aage Israels historie.. Illustrerad. Kbhvn 1930. 372 sidor + karta. Häftad. Haases haandbøger. (#170993)130:-
Bergman, Abraham The Israelite Tribe of Half-Manasseh.. Diss. Jerusalem 1936. 31 pages. Staple-bound. Stamped. (#113468)100:-
Bertelsen, Aage Oktober 43.. "Judarnas Dunkerque". Zindermanns 1962. 213 sidor. Häftad. Judeförföljelserna i Danmark under 2.a kriget. (#68665)150:-
Bible - Hebrew Old Testament.. Ed. Norman Henry Snaith. London 1980. 1362 pages. Hardcover. (#157610)125:-
Bird, Phyllis A. Missing Persons and Mistaken Identities.. Women and gender in ancient Israel. Minneapolis 1997. 291 pages. Paper back. (#177138)150:-
Blinzler, Josef Der Prozess Jesu.. Das jüdische und das römische Gerichtsverfahrung gegen Jesus Christus auf Grund der ältesten Zeugnisse dargestellt und beurteilt. Zweite Auflage, Regensburg 1966. 224 pages. Original cloth. Pencil-, and a few ink-underlinings. (#38401)150:-
Blumenkranz, Bernhard Bibliographie des Juifs en France.. En collaboration avec Monique Lévy. Paris 1974. x,349 pages. Original cloth. Stamped. (#82776)350:-
Bonsirven, Joseph Palestinian Judaism in the Time of Christ.. New York 1965. 271 pages. Paperback. (#59862)125:-
Borchsenius, Poul Den evige juden.. Ur antisemitismens historia. Örebro 1971. 150 sidor. Inbunden. (#41099)125:-
Borchsenius, Poul Seger trots allt.. Ur antisemitismens historia. Illustr. Sth 1961. 126 sidor. (#41097)95:-
Borchsenius, Poul Sju år för Rakel.. Israel 1948-1955. Örebro 1946. 174 sidor. Häftad. (#173544)135:-
Boström, Gustav Paronomasi i den äldre hebreiska Maschallitteraturen.. Med särskild hänsyn till proverbia. Aa Lund 1928. 267 pp. (#29212)150:-
Bousset, Wilhelm Die Religion des Judentums im späthellenistischen Zeitalter.. In dritter verbesserte Auflage herausgegeben von Hugo Gressmann. Tübingen 1926. 576 pages. Hard covers. Pencil-underlinings. (#42043)200:-
Braham, Ernest G. The Prophets of Israel.. London 1948. XII, 140 pages. Hardcover. Front end-paper missing. (#79682)80:-
Bright, John A History of Israel.. Revised Edition. London 1977. 510 pages. Original cloth. No jacket. (#29210)175:-
Buber, Martin Die Geschichten des Rabbi Nachman.. Ihm nacherzählt. Frankfurt/M 1955. 179 pages. Paperback. (#107391)100:-
Buber, Martin Gog und Magog.. Eine Chronik. Frankfurt/M 1957. 235 pages. Paperback. (#107392)100:-
Burrows, Millar Skriftfynden vid Döda havet.. Förord av H.S. Nyberg. Illustr. Sth 1957. 363 sid. (#43286)120:-
Böcher, Otto Der johanneische Dualismus im Zusammenhang des nachbiblischen Judentums.. Gütersloh 1965. 196 pages. Original cloth. Dust jacket. Pencil underlinings and notes. (#63200)140:-
Carlson, R.A. David, the Chosen King.. A Traditio-Historical Approach to the Second Book of Samuel. Diss. Uppsala 1964. 304 pages. Softcover. (#35993)150:-
Cassuto, U. The Documentary Hypothesis. and the Composition of the Pentateuch. Fourth edition. Jerusalem 1965. 90 pages. Original cloth. Dust jacket. Hebrew text only. (#99013)140:-
Causse, A. Les dispersés d'Israël.. Les origines de la diaspora et son rôle dans la formation du judaīsme. Paris 1929. 166 pages. Soft covers. (#69373)200:-
Charlesworth, James H. Jesus Within Judaism.. New Light from Exciting Archaeological Discoveries. New York 1988. XVI, 265 pages + plates. Original cloth in dustjacket. (#124530)150:-
Chazan, Robert Medieval Jewry in Northern France.. A Political and Social History. Baltimore 1973. XIV, 238 pages. Original cloth in dustjacket. (#121704)200:-
Cohen, A. Le Talmud.. Paris 1991. 467 pages. Softcover. (#126555)125:-
Cohen, Noah J. Tsa'ar Ba'ale Hayim - The Prevention of Cruelty to Animals: Its Bases, Development and Legislation in Hebrew Literature.. Diss. Washington 1959. XV, 208 pages + 1 illustr. Softcover. Stamped. (#119306)200:-
Cooke, Hedley V. Israel.. A Blessing and a Curse. London 1960. 308 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120165)150:-
Cumming, Charles Gordon The Assyrian and Hebrew Hymns of Praise.. Diss. New York 1934. 176 pages. Softcover. Stamped. (#137539)175:-
Danell, G.A. Studies in the Name Israel in the Old Testament.. Diss. Upps. 1946. 334 pages. Softcover. (#18961)160:-
Daniel-Rops Dagligt liv i Palestina på Jesu tid.. Sth 1964. 240 sidor. Pocket. (#161003)65:-
Daniel-Rops Dagligt liv i Palestina på Jesu tid.. Sth 1966. 240 sidor. Pocket. (#45637)65:-
Daniel-Rops Dagligt liv i Palestina på Jesu tid.. Sth 1985. 240 sidor. Storpocket. (#46701)100:-
Daube, David Typologie im Werk des Flavius Josephus.. München 1977. 29 pages. Soft covers. (#94242)100:-
Delaney, Carol Abraham on Trial.. The social legacy of biblical myth. Princeton 2000. 333 pages. Paper back. Former owners name. (#177110)145:-
Delling, Gerhard Die Bewältigung der Disaporasituation durch das hellenistische Judentum.. Berlin 1987. 96 pages. Soft covers. (#115230)100:-
Der Born Judas.. Legenden, Märchen und Erzählungen. Gesammelt von Micha Josef bin Gorion. Herausgegeben und mit einem Nachwort von Emmanuel bin Gorion. Wilsbaden 1959. 794 pages. Original cloth in dustjacket. (#124684)125:-
Der Toseftatraktat Jom hak-Kippurim I.. Text, Übersetzung, Kommentar von Göran Larsson. Kap. 1-2. Diss. Lund 1980. xx, 233, 22 pages. Softcover. (#92752)165:-
Die Tempelrolle vom Toten Meer.. Übersetzt und erklärt von Johann Maier. Basel 1978. 128 pages. Pocket. (#134204)100:-
Dimont, Max I. The Jews in America.. The Roots, History, and Destiny of American Jews. New York 1980. 286 pp. (#41152)150:-
Dinin, Samuel Judaism in a Changing Civilization.. Diss. New York 1933. X, 213 pages. Softcover. Stamped. (#88524)175:-
Duffy, Walter The Tribal-Historical Theory on the Origin of the Hebrew People.. Diss. Washington 1944. XIII, 125 pages. Softcover. Stamped. (#94063)150:-
Dødehavsteksterne.. Skrifter fra den jødiske menighed i Qumran i oversættelse med noter ved Eduard Nielsen og Benedikt Otzen. Kbhvn 1959. 246 sidor. Häftad. (#38385)150:-
Edvardsson, Lars Kyrka och judendom.. Svensk judemission med särskild hänsyn till Svenska Israelkommisionens verksamhet 1875-1975. Lund 1976. 193 sidor. Häftad. (#152135)175:-
Ehrenpreis, Marcus De som byggt Israel I-II.. Visioner från tre årtusenden. I. Profeter och Gudsmän. II. Helige och hjältar. Illustrerad. Sthlm 1929-31. 232 + 266 sidor. Med främre omslag i 2 skinnryggsband. (#58681)230:-
Ehrenpreis, Marcus Skalder och siare som byggt Israel.. Sthlm 1943. 307 sidor + 5 planscher. Häftad. (#173476)145:-
Einhorn, Jerzy Utvald att leva.. Minnen. Illustrerad. Sthlm 1996. 500 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#64298)165:-
Einhorn, Jerzy Utvald att leva.. Minnen. Illustrerad. Sthlm 1997. 500 sidor. Pocket. (#155075)100:-
Einhorn, Lena Ninas resa.. En överlevnadsberättelse. Stockholm 2005. 221 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#152587)100:-
Eissfeldt, Otto The Old Testament.. An Introduction Including the Apocrypha and Pseudoepigrapha, and also the Works of Similar Type from Qumran. The History of the Formation of the Old Testament. Translated by Peter R. Ackroyd. Oxford 1966. 861 pages. Original cloth. Dust jacket. (#61952)400:-
Elbogen, J. Judarnas historia.. Från den judiska statens undergång till våra dagar. Sthlm 1922. 162 sidor. Häftad. Nött rygg. Lite blyerts. (#119061)100:-
Enermalm-Ogawa, Agneta Un langage de pričre juif en grec.. Le témoignage de deux premiers livres des Maccabées. Diss. Uppsala 1986. 342 pages. Softcover. Library stamps, otherwise a very fine copy. (#107285)100:-
Enermalm-Ogawa, Agneta Un langage de pričre juif en grec.. Le témoignage de deux premiers livres des Maccabées. Diss. Uppsala 1987. LX, 157 pages. Softcover. (#39769)135:-
Epstein, Isidore Judaism.. A Historical Presentation. Harmondsworth 1979. 351 pp. Paperback. (#48864)50:-
Eschelbacher, Joseph Das Judentum und das Wesen des Christentums.. Vergleichende Studien. Berlin 1908. XI, 170 pages. Warped hardcover. (#64279)200:-
Everyman's Judaica.. An Encyclopedic Dictionary. Edited by Geoffrey Wigoder. Illustr. Jerusalem 1975. XI, 673 pages. 4:o. Hardcover. (#144543)175:-
Faber, George Stanley Horæ Mosaicæ:. or A Dissertation on the Credibility and Theology of the Pentateuch I-II. The second edition. London, Rivington 1818. xxxii, 429, (3) + (2), xviii, 444 pages + engraved map. Contemporary half leather bindings. 2 volumes. 8 leaves in volume II with small damp-stains in margins. (#158363)950:-
Fahlgren, K. Hj. Sedaka, nahestehende und entgegengesetzte Begriffe im Alten Testament.. Diss. Upps. 1932. IV, 270 pages. Softcover. (#11062)190:-
Finkelstein, Norman G. Förintelseindustrin.. Exploateringen av nazismens offer. Sthlm 2001. 164 sidor. Förlagsband. Stämpl. (#146100)120:-
Fisher, Willis Williard Isaiah and the Nature Cults.. Part of diss. Chicago 1938. Pag. 30-106. Softcover. Stamped. (#147275)100:-
Fredriksson, Henning Jahwe als Krieger.. Studien zum alttestamentlichen Gottesbild. Diss. Lund 1945. XI, 131 pages. Softcover. (#11037)150:-
Friedmann, Georges Das Ende des jüdischen Volkes?. Rowohlt 1968. 277 pages. Soft covers. (#120251)140:-
Frisch, Ephraim An Historical Survey of Jewish Philanthropy.. From the earliest times to the nineteenth century. Dissertation, New York 1924. xiv,197 pages. Soft covers. Small stamp on front cover. (#176286)150:-
Gamoran, Emanuel Changing Conceptions in Jewish Education.. In two books. Dissertation, New York 1924. xvi,240 + x,188 pages. Stiff wrappers. Small stamp on front cover. (#176287)150:-
Gerleman, Gillis Studies in the Septuagint I-II.. I: Book of Job. II: Chronicles. Lund 1946. 86 + 46 pages. Softcovers. 2 vols. (#116837)200:-
Geverts, Karin Kvist Ett främmande element i nationen.. Svensk flyktingpolitik och de judiska flyktingarna 1938-1944. Illustr. Aa Uppsala 2008. 324 sidor. Häftad. (#153537)200:-
Gilbert, Martin Jerusalem.. Illustrated History Atlas. 1977. 128 pages. Soft covers. (#41891)125:-
Glemme, Ingemar & Rosenblad, Dorothea Kungar och fariséer.. Porträtt ur Jesu samtid. Verbum 1984. 123 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#36106)140:-
Goitein - Studies in Geniza and Sepharadi Heritage.. Presented to Shelomo Dov Goitein ... Edited by Shelomo Morag, Issachar ben-Ami. Jerusalem 1981. 341 pages + plates. Original cloth in torn dustjacket. In Hebrew. (#121644)250:-
Goldmann, Nahum Den judiska paradoxen.. I samtal med Léon Abramowicz. Sthlm 1978. 240 sidor. Häftad. Något nött. (#124612)120:-
Goldstein, Philip Reuben Social Aspects of the Jewish Colonies of South Jersey.. Diss. New York 1921. 74 pages + folding map. Softcover. Discreetly stamped. (#106283)325:-
Grossman, Avraham The Early Sages of Ashkenaz.. Their Lives, Leadership and Works (900-1096). Jerusalem 1981. 474 pages. Hardcover. Stamped. In Hebrew. (#122437)250:-
Hahn, Stefan, Brody, Abraham & Fürstenberg, Wulff Judarnas historia.. Sth 1950. 324 sidor + planscher. Häftad. (#43898)140:-
Haldar, Alfred Associations of Cult Prophets Among the Ancient Semites.. Diss. Upps. 1945. 248 pages. Softcover. (#18725)200:-
Haldar, Alfred Associations of Cult Prophets Among the Ancient Semites.. Diss. Upps. 1945. 248 pages. Softcover. Torn front wrapper. (#153916)175:-
Haldar, Alfred Studies in the Book of Nahum.. Uppsala 1946. VIII, 173 pages. Disbound. No wrappers. (#50668)150:-
Halpern, Ben The Idea of the Jewish State.. Cambridge, Mass. 1961. XVII, 492 pages. Original cloth. Dust jacket (#102282)170:-
Hammarström, Per Nationens styvbarn.. Judisk samhällsintegration i några Norrlandsstäder 1870-1940. Illustrerad. Aa Uppsala 2007. 336 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#139884)150:-
Harcave, Sidney S. The Jewish Question in the First Russian Duma.. Dissertation Chicago 1943. 22 pages. Soft covers. Reprint from Jewish Social Studies 1944. (#176398)135:-
Harkavy, Albert Die Juden und die slawischen Sprachen.. Vilna 1867. viii, 136 pages. Uncut in printed wrappers. One wrapper loose. (#132636)500:-
Hartman, Lars Prophecy Interpreted.. The Formation of some Jewish Apocalyptic Texts and of the Eschatological Discourse Mark 13 Par. Diss. Uppsala 1966. 299 pages. Softcover. (#48494)150:-
Heaton, E.W. Dagligt liv på Gamla testamentets tid.. Illustr. Sth 1958. 225 sidor. Häftad. (#28296)100:-
Heaton, E.W. Solomon's New Men.. The Emergence of Ancient Israel as a National State. Illustr. London 1974. 216 pp. Ocl. (#42197)175:-
Hedenquist, Göte Kyrkan och judarna.. En studiehandbok. Andra omarbetade och utökade upplagan. Sthlm 1971. 79 sidor. Häfte. (#124609)75:-
Hellström, Bo Israels tåg genom Röda Havet.. En studie. Illustrerad. Sthlm 1924. 75 sidor + planscher. Häftad. Lite nött rygg. En vetenskaplig studie hur det kunde gå till att Israels folk kunde gå tvärs genom Röda havet. Svaret blir: vinden blåste undan vattnet. (#94494)125:-
Heman, F. Judafolkets historia. efter Jerusalems förstöring. Sthlm 1910. 645 sidor + porträtt. Nött halvfranskt band. F.d. biblioteksex. (#99413)140:-
Heman, F. Judafolkets historia. efter Jerusalems förstöring. Sthlm 1910. 645 sidor + porträtt. Originalklotband. (#116643)200:-
Hengel, Martin Juden, Griechen und Barbaren.. Aspekte der Hellenisierung des Judentums in vorchristlicher Zeit. Stuttgart 1976. 187 pages. Soft covers. (#116872)140:-
Herner, Sven Israel.. Dess land, sed, historia och Messias. Handbok för skola och hem. Illustr. Sthlm 1922. 538 sidor + kartor. Originalklotband. (#123070)125:-
Herrmanns, Ralph Det judiska Prag.. Illustrerad. Stockholm 1997. 102 sidor. 4:o. Förlagsband. (#160624)150:-
Hertzberg, Arthur (ed.) Judaism.. London 1961. 256 pp. Cloth. (#37777)125:-
Hess, Joh. Jakob Geschichte der Regenten von Juda nach dem Exilio.. Von dem Verfasser der Geschichte Juda. Tübingen 1792. xx, 456 + 536 pages + folding map. Contemporary boards. Very fine copy. Sammelung theologischer Schriften 35. (#89877)500:-
Heuss, Theodor Staat und Volk im Werden.. Reden in und über Isral. Illustr. München 1960. 90 pages. Original cloth in dustjacket. (#160668)125:-
Hillerdal, Gunnar Abrahams, Isaks och Jakobs Gud.. 1978. 156 sid. (#39365)100:-
Hoffmeyer, Skat Den apokryfe og pseudepigrafe litteraturs stilling til partidannelserne i den palæstinensiske sénjødedom.. Akad. avh. Kbhvn 1918. 313 sidor. Häftad. Stämpel. (#101407)150:-
Hofgren, Allan Bibliska orter i Israel.. Illustr. 1982. 160 sid. Inbunden. (#40295)115:-
Holt, Else Kragelund Hosea og historien.. Traditionerne om Israels fortid og deres teologiske betydning i Hoseabogen. Aarhus 1990. 172 sidor A4. Stencil. (#45151)100:-
Howie, Carl Gordon The Date and Composition of Ezekiel.. Diss. Philadelphia 1950. 121 pages. Softcover. Stamped. (#88353)200:-
Hvidberg, Flemming Friis Den israelitiske religions historie.. Kbh 1963. 190 sidor. Häftad. Særtryk af Haandbog i Kristendomskunskab. (#39212)100:-
Hvidberg, Flemming Friis Den israelitiske religions historie.. Kbh 1963. 190 sidor. Klotband. Særtryk af Haandbog i Kristendomskunskab. (#23730)125:-
Hölscher, Gustav Der Sadduzäismus.. Eine kritische Untersuchung zur späteren jüdischen Religionsgeschichte. Leipzig 1906. 116 p. Half cloth. (#29218)200:-
Illman, Karl-Johan & Harviainen, Tapani Judisk historia.. Åbo 1986. 145 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#61699)100:-
Isaacson, Ben Dictionary of the Jewish Religion.. Edited by David Gross. Illustr. Bantam Book 1979. 194 pages. Paperback. (#81371)100:-
Ismael Mechilta d'Rabbi Ismael.. Cum variis lectionibus et adnotationibus edidit H.S. Horovitz. Defuncti editoris opus exornavit et absolvit I.A. Rabin. Editio altera. Jerusalem 1960. 362 pages. Original cloth. (#97293)250:-
Israel, Gerard & Lebar, Jacques When Jerusalem Burned.. New York 1973. 178 pp. + Plates. Cloth in dustjacket. (#42111)150:-
Israel, Joachim Martin Buber.. Dialogfilosof och sionist. Sthlm 1998. 204 sidor. Pocket. Några få bläckunderstrykningar. (#74663)90:-
Jakubowski, Jackie Judiska prövningar och omprövningar.. Stockholm 1993. 185 sidor. Häftad. (#159328)140:-
Jascalevich, Alexander A. Reform Judaism in America.. A Study in Religious Adaption. Diss. New York 1933. XI, 143 pages. Softcover. Stamped. (#106367)135:-
Jesajas bok.. I tolkning från hebreiskan av Viveka Heyman. Sthlm 1977. 248 sidor. Häftad. (#11058)100:-
Joseph ha-Kohen Sefer 'Emeq ha-Bakha.. (The Vale of Tears) with the Chronicle of the Anonymous Corrector. Introduction, Critical Edition, Comments by Karin Almbladh. Diss. Upps. 1981. 216 pages + facsimiles. Softcover. (#31379)150:-
Josephus, Flavius Geschichte des jüdischen Krieges.. Aus dem griechischen. Übersetzung von Heinrich Clementz. Printed in Israel 1978. 560 pages. Original cloth in dusjacket. (#97592)125:-
Josephus, Flavius Judiske historia,. Utaf Arnolds d'Andilli Fransyska uttolkning På Swenska Öfwersatt. Then Första - Femte Delen samt Wid Fl. Josephi Judiska Historia, Tilökning Ifrån Jerusalems förstöring til närwarande tid, Tagen af Baron Ludvig Holbergs Historia om Judarna Samt En Dissertation, Om Christendomens styrka ... Af Jacob Serenius. Stockholm, Heinrich Keisers Enkia 1713 och Pet. Momma 1747-52. (49), 382, (6) + 472, (12) + 386, (38) + (18), 434, (10) + 532, (20) + (8), 316, (12), 160 sidor. Liten 4:o. 3 samtida halvfranska band. Pärmpappret på en volym lite skadat. 3 blad i företalet till del 1 lagade i övre marginalen med liten textförlust. (#24856)4500:-
Judarna i det svenska samhället.. Identitet, integration, etniska relationer. Red. Kerstin Nyström. Lund 1991. 112 sidor. Häftad. (#48062)120:-
Jungfrun från Sulem. eller Salomos höga visa. Ett ebreiskt drama. Ordagrann öfversättning från grundspråket af D:r H.G. Lindgren. Upsala, Esaias Edquist 1875. 40 sidor. Häftad. Tryckta originalomslag. Fuktfläck. (#99600)75:-
Jüdischer Glaube.. Eine Auswahl aus zwei Jahrtausenden. Herausgegeben von Kurt Wilhelm. Birsfelden-Basel ohne Jahr (c. 1960). 523 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120598)150:-
Jüdisches Leben in Deutschland seit 1945.. Herausgegeben von Micha Brumlik und Andere. Frankfurt am Main 1988. 278 pages. Paperback. (#82839)100:-
Jöhlinger, Otto Bismarck und die Juden.. Unter Benuzung unveröffentlicher Quellen. Berlin 1921. viii, 206 pages. Original hard covers. Stamped. (#94907)250:-
Kahana, S.Z. Israel Legends.. Ed. Leo Gartenberg. Tel Aviv 1969. 261 pages. Original cloth in dustjacket. (#42100)165:-
Kalugila, Leonidas The Wise King.. Studies in Royal Wisdom as Divine Revelation in the Old Testament and its Environment. Diss. Lund (Uppsala) 1980. 160 pages. Soft covers. (#48197)135:-
Kaplan, Julius The Redaction of the Babylonian Talmud I.. Diss. New York 1932. 150 pages. Softcover. Stamped. Part I only. (#123050)175:-
Kaplan, Suzanne Barn under Förintelsen - då och nu.. Affekter och minnesbilder efter extrem traumatisering. Sthlm 2003. 409 sidor. Originalpappband. (#80750)250:-
Karpeles, Gustav Geschichte der jüdischen Literatur I-II.. Dritte Auflage. Berlin 1920-21. viii, 477 + vi, 473 pages. Original cloth. 2 volumes. (#109379)300:-
Kartveit, Magnar Israels Land in 1 Chronik 1-9.. Diss. Uppsala 1987. 214 pages. Ring binder. Written in German. (#56600)125:-
Katchen, Aaron L. Christian Hebraists and Dutch Rabbis.. Seventeenth Century Apologetics and the Study of Maimonides' Mishneh Torah. Cambridge, Mass. 1984. xx, 391 pages. Original cloth. (#92781)250:-
Katzoff, Louis The Structure and Philosophy of the Curriculum of the Conservative Congregational Hebrew School.. Diss. Philadelphia 1949. 192 pages. Softcover. Stamped. (#144165)375:-
Kitov, Eliyahu The Book of Our Heritage.. The Jewish Year and its Days of Significance. Jerusalem 1978. 384 + 423 pp. Cloth in dustjackets. 2 vols. (#40925)300:-
Kittel, Rud. Geschichte des Volkes Israel 1-2.. 1. Palästina in der Urzeit. Das Werden des Volkes. Quellenkunde und Geschichte der zeit bis zum Tode Josuas. 2. Das Volk in Kanaan. Quellenkunde und Geschichte der Zeit bis zum babylonischen Exil. Gotha 1916-17. xvi,696 + xvi,647 pages. Half leather without text on spine. End of volume 1 water-damaged. (#81971)300:-
Kittel, Rudolf Gestalten und Gedanken in Israel.. Geschichte eines Volkes in Charakterbildern. Leipzig 1925. xii, 524 pages. Original cloth. Pencil underlinings. (#157916)150:-
Klein, Georg Ateisten och den heliga staden.. Möten och tankar. Månpocket 1988. 250 sidor. Pocket. (#125855)100:-
Klein, Georg Ateisten och den heliga staden.. Möten och tankar. Sthlm 1987. 250 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#74800)150:-
Kunitz, Joshua Russian Literature and the Jew.. A Sociological Inquiry into the Nature and Origin of Literary Patterns. Diss. New York 1929. VIII, 196 pages. Softcover. Stamped. (#65877)170:-
Langkjer, Erik Dåben & himmelrejsen til den skjulte Adam.. Studier i den ældste jødekristne dåbsgudstjenste. Efraim, Kolding utan datum (c. 1960). 348 sidor. Häftad. (#66460)200:-
Laqueur, Walter A History of Zionism.. London 1972. 639 pages + plates. Original cloth with dustjacket. (#150750)300:-
Larsson, Hedvig Jews and Gentiles in Early Jewish Novels.. Diss. Upps. 2006. 340 pages. Softcover. Ex library copy in very fine condition. (#153490)150:-
Leroy, Béatrice Les Menir.. Une famille sepharade a travers les siecles (XIIe-XXe s.). Paris 1985. 152 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#83034)200:-
Levy, Beryl Harold Reform Judaism in America.. A Study in Religious Adaption. Diss. New York 1933. XI, 143 pages. Softcover. Stamped. (#106365)135:-
Lindblom, J. Prophecy in Ancient Israel.. Oxford 1962. 472 pages. Original cloth. Dust jacket. (#11056)300:-
Lindblom, Joh. Israels religion i gammaltestamentlig tid.. 4:e upplagan. Sthlm 1967. 288 sidor. Pocket. (#37136)100:-
Lindblom, Joh. Israels religion i gammaltestamentlig tid.. Andra upplagan. Sthlm 1953. 292 sidor. Häftad. (#41164)105:-
Lindblom, Joh. Israels religion i gammaltestamentlig tid.. Sthlm 1936. 291 sidor. Häftad. (#39187)125:-
Lindblom, Joh. Profetismen i Israel.. Sth 1934. 703 sidor. Häftad. (#29238)160:-
Lindblom, Joh. Profetismen i Israel.. Sthlm 1934. 703 sidor. Original klotband. (#47321)200:-
Lindblom, Joh. Profetismen i Israel.. Sthlm 1934. 703 sidor. Original klotband. Blyertsunderstrykningar. (#176299)150:-
Lindblom, Joh. Senjudiskt fromhetslif enligt Salomos Psaltare.. Aa Uppsala 1909. 208 sidor. Häftad. Stämpel. (#40290)145:-
Linder, Sven Sauls Gibea.. Aa Uppsala 1922. 232 sidor + planscher. Häftad. (#41518)150:-
Lindeskog, Gösta Die Jesusfrage im neuzeitlichen Judentum.. Ein Beitrag zur Geschichte der Leben-Jesu-Forschung. Upps. 1938. XI, 369 pages. Softcover. Stamped. (#29234)200:-
Maeso, David Gonzálo El legado del judaismo Espaņol.. Madrid 1972. 298 pages. Soft covers. (#109916)150:-
Matthews, Isaac George The Jewish Apologetic to the Grecian World in the Apocryphal and Pseudoepigraphical Literature.. Diss. Chicago 1914. 73 pages. Softcover. Stamped. (#88536)200:-
McCullough, W. Stewart The History and Literature of the Palestinian Jews from Cyrus to Herod.. 550 BC to 4 BC. Toronto 1975. 252 pages. Original cloth. (#62912)200:-
Meshorer, Ya'akov Jewish Coins of the Second Temple Period.. Translated (into English) by I.H. Levine. Tel-Aviv 1967. 184 pages + 32 plates. Original cloth. Dust jacket. Book plate. (#161767)300:-
Midrash - Pesikta de Rav Kahana, I-II,. According to an Oxford Manucsript with Variants from All Known Manuscripts and Genizoth Fragments and Parallel Passages with Commentary and Introduction by Bernard Mandelbaum. New York 1962. 331 + 529 pages. Original cloth. 2 vols. (#110732)600:-
Milik, J.T. Dix ans de découvertes dans le désert de Juda.. Préface de R. de Vaux. Paris 1957. 122 pages + plates. Soft covers. (#175457)150:-
Minkin, Jacob S. Herodes.. En levnadsteckning. Sth 1937. 270 sidor. Originalklotband. (#42114)100:-
Misna - Der Misna-traktat Tamid.. Übersetzt, kommentiert und mit Einleitung versehen von Abraham Brody. Diss. Upps. 1935. 110 pages. Soft covers. (#11052)160:-
Misna - Första kapitlet af Misnatraktaten Pireke 'Abot.. Hebräiska texten med parallellställen ur Midras, Misna och Talmud jämte inledning, öfversättning och kommentar af G.O.F. Fernling. Aa Uppsala 1904. LXXI, 80, [34] sidor. Häftad. (#43815)150:-
Mogensen, Bent Israelitiske leveregler og deres begrundelse.. Kbhvn 1983. 286 sidor. Häftad. (#56737)140:-
Morse, Arthur D. While Six Million Died.. London 1968 (first reprint). 420 pages. Original cloth. Dust jacket. (#101164)175:-
Müller, Karlheinz Anstoss und Gericht.. Eine Studie zum jüdischen Hintergrund des paulinischen Skandalos-Begriffs. München 1969. 144 pp. (#39225)140:-
Nathan, Marvin The Attitude of the Jewish Student in the Colleges and Universities Towards His Religion.. A Social Study of Religious Changes. Diss. Philadelphia 1932. 264 pages. Softcover. Stamped. (#119848)150:-
Neher, Andre L'essence du prophétisme.. Paris 1972. 322 pages. Soft covers. (#56745)140:-
Next Year in Jerusalem.. Portraits of the Jew in the Twentieth Century. Edited by Douglas Villiers. Illustrated. The Viking Press, New York 1976. 352 pages. 31 × 23 cm. Original cloth. Dust jacket. (#102946)250:-
Noth, Martin Die Welt des alten Testaments.. Einführung in die Grenzgebiete der alttestamentlichen Wissenschaft. Berlin 1953. xvi,314 pages + plates and table. Original cloth. (#85158)150:-
Noth, Martin Geschichte Israels.. 2. Aufl. Göttingen 1954. 436 pages. + Map. Original cloth. (#11032)150:-
Noth, Martin Geschichte Israels.. 3. Aufl. Göttingen 1956. 436 pp. + Map. Ocl. (#47324)150:-
Noth, Martin Geschichte Israels.. 6. Aufl. Göttingen 1966. 436 pp. + Map. Ocl. (#29195)150:-
Nyrop, Kristoffer Den evige jøde.. Illustr. Kbhvn 1907. 136 sid. Häftad. Stämpl. Fortids sagn og sange II. (#66960)150:-
Nyrop, Kristoffer Jødiske parabler.. Kbhvn 1908. 119 sid. Häftad. Stämpl. och något nött. Fortids sagn og sange IV. (#66963)120:-
Nyström, Samuel Beduinentum und Jahwismus.. Eine soziologisch-religionsgeschichtliche Untersuchung zum Alten Testament. Lund 1946. 238 pages. Softcover. (#29230)175:-
Palosuo, Laura Yellow Stars and Trouser Inspections.. Jewish Testimonies from Hungary, 1920-1945. Illustr. Diss. Upps. 2008. 271 pages. Softcover. (#146121)150:-
Pearlman, Moshe The Maccabees.. Illustr. London 1973. 272 pp. Ocl. (#42327)250:-
Peckham, George A. An Introduction to the Study of Obadiah.. Diss. Chicago 1910. 28 pages. Staple bound. Stamped. (#110745)100:-
Plaskow, Judith Standing Again at Sinai.. Judaism From a Feminist Perspektiv. San Francusco 1991. 282 pages. Softcover. (#155365)125:-
Prideaux, Humphrey Historisk förklaring öfver Gamla och Nya Testamentet,. Innehållande Judarnas historia i samband med angränsande folkslags, ifrån Israëls och Juda rikens förfall til Christi himmelsfärd. Öfversättning. Förra - Sednare delen. Strengnäs, Segerstedt, 1800-01. (10),xxiv,766,(2) + (16), 984. sidor. Samtida, något nötta halvfranska band. 2 volymer. (#172226)700:-
Qumran.. Herausgegeben von K.E. Grözinger u.A. Darmstadt 1981. 398 pages. Original cloth. Wege der Forschung 410. (#18382)145:-
Qumranlitteraturen.. Fynden och forskningsresultaten. Utg. av Tryggve Kronholm och Birger Olsson. Illustrerad. Sthlm 1996. 168 sidor. Häftad. (#98867)140:-
Rad, Gerhard von Wisdom in Israel.. London 1981. 330 pages. Soft covers. (#176595)150:-
Rankin, O.S. Israel's Wisdom Literature.. Its bearing on theology and the history of religion. New York 1969. xvi,272 pages. Paper back. (#167026)150:-
Raphael, Chaim A Feast of History.. The Drama of Passover Through the Ages with a New Translation of the Haggadah for use at the Seder. Illustr. London/Tel Aviv 1972. 256 pp. Ocl. (#42172)250:-
Reviv, Hanoch From Clan to Monarchy.. Israel in the Biblical Period. Jerusalem 1981. 268 pages. Soft cover. Hebrew text only. (#99011)140:-
Rimmerfors, Einar Från Abraham till Golda Meir.. Kring Israels land och folk. Sthlm 1972. 240 sidor. Pocket. (#74779)100:-
Ring, Emanuel Israels Rechtsleben. im Lichte der neuentdeckten assyrischen und hethitischen Gesetzesurkunden. Sthlm 1926. 205 pages. Softcover. (#99403)150:-
Ring, Emanuel Israels sociala lagstiftning.. Akad. avh. Sthlm (Lund) 1922. xxxvi, 515 sidor. Enkelt men rejält klotryggsband. (#123615)200:-
Ring, Emanuel Talmudiska humanitetssträvanden. i deras samband med motsvarande företeelser inom den gammaltestamentliga lagstiftningen. Sthlm 1923. 140 sidor. Häftad. (#99401)200:-
Ringgren, Helmer Faith of the Psalmists.. Philadelphia 1963. 170 pp. Inb. (#10008)120:-
Ringgren, Helmer Tro och liv enligt Döda-havsrullarna.. Sth 1961. 201 sidor. Häftad. (#31863)105:-
Rosenberg, Alfred Die Spur des Juden im Wandel der Zeiten.. Deutscher Volks-Verlag, München 1920. 164 pages. Original printed wrappers. Former owner's name. Fine copy. (#159620)1500:-
Roth, Cecil Die Kunst der Juden II.. Illustr. Frankfurt am Main 1964. 232 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. Part II only. (#105738)175:-
Roth, Cecil History of the Jews.. New York 1961. 440 pp. A few pencil-underl. (#38394)110:-
Roth, Emerich & Karlsson, Lena S. Jude, zid, zsidķ.. En berättelse om kärlek och hat och vägen till ett nytt liv. Illustr. Sth 1997. 128 sidor. Häftad. (#57462)110:-
Rudy, Zvi Soziologie des jüdischen Volkes.. Rowohlt 1965. 238 pages. Pocket. (#117782)100:-
Sachar, Howard Morley The Course of Modern Jewish History.. Delta Books, New york 1958. 630 pages. Paper back. (#168431)145:-
Sacks, Jonathan Faith in the Future.. London 1995. XIV, 242 pages. Softcover. (#127489)150:-
Samuels bok.. I tolkning från hebreiskan av Viveka Heyman. Lund 1977. 240 sidor. Häftad. (#11029)105:-
Sandelin, Karl-Gustav Wisdom as Nourisher.. A Study of an Old Testament Theme, Its Development within Early Judaism and Its Impact on Early Christianity. Åbo 1986. 274 pages. Softcover. A few ink underlinings. (#89555)200:-
Schechter, Solomon Studies in Judaism.. A Selection. Meridian Books, New York 1958. 372 pages. Softcover. (#92741)140:-
Scheradsky, Abraham Judar jag mött.. Livsbilder. Sthlm 1944. 77 sidor. Häftad. (#110533)125:-
Schmidt, Werner H. The Faith of the Old Testament.. Oxford 1983. 302 pages. Softcover. (#138114)150:-
Scholander, Hans Det israelitiska offrets upplösning.. Aa Lund (Uppsala) 1909. 238 sid. (#40286)110:-
Schubert, Kurt Dödahavsförsamlingen.. Dess uppkomst och dess lära. Sth 1959. 168 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#38100)100:-
Schück, Henrik Den israelitiska litteraturen.. I populär historisk framställning. Sthlm 1919. 966 sidor + kartor. Marmorerat pappband. (#70988)200:-
Segre, V.D. Israel.. A Society in Transition. London 1971. 227 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102284)150:-
Seierstad, Ivar P. Die Offenbarungserlebnisse der Propheten Amos, Jesaja und Jeremia.. Eine Untersuchung der Erlebnisvorgänge unter besonderer Berücksichtigung ihrer religiös-sittlichen Art und Auswirkung. Diss. Oslo 1946. 253 pages. Disbound. No wrappers. (#89203)150:-
Seierstad, Ivar P. Die Offenbarungserlebnisse der Propheten Amos, Jesaja und Jeremia.. Eine Untersuchung der Erlebnisvorgänge unter besonderer Berücksichtigung ihrer religiös-sittlichen Art und Auswirkung. Diss. Oslo 1946. 253 pages. Softcover. Stamped. (#133290)175:-
[Sephær tehillun 'im targum parsi].. (Ed. Benjamin Kohen of Bokhara.) Wien 1883. C. 304 pages. Half leather. (#134865)1000:-
Spiegel, Shalom The Last Trial.. On the legend and lore of the Command to Adraham to offer Isaac as a sacrifice: The Akedah. Translated with an introduction by Judah Goldin. Woodstock, Vermont 1993. 162 pages. Paper back. (#177109)140:-
Stauffer, Ethelbert Jerusalem und Rom im Zeitalter Jesu Christi.. Francke Verlag Bern 1957(?). 164 pages. Paperback. (#116546)100:-
Steen, Henrik Jesu ställning till judafolkets nationella Messiasförhoppningar. enligt synoptikerna. Aa Upps. 1910. X, 223 sidor. Häftad. Ryggen klädd i genomskinlig tape. (#107490)125:-
Steinberg, Milton Judendomen.. Idéer och trosföreställningar. Upps. 1984. 148 sidor. Häftad. (#11023)135:-
Stemberger, Günter Geschichte der jüdischen Literatur.. Eine Einführung. München 1977. 257 pages. Soft covers. (#166973)150:-
Stillschwaig, Kurt Judarnas emancipation.. En återblick. Sthlm 1943. 63 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. (#110932)85:-
Stocks, Ludwig Die Rechtsstellung der Jewish Agency,. insbesondere deren Bedeutung für die Errichtung des jüdischen Nationalheims (abgeschlossen: SS 1932). Diss. 1932, published 1988. 50 pages. 4:o. Soft covers. (#82609)150:-
Stone, Michael Scriptures, Sects and Visions.. A Profile of Judaism from Ezra to the Jewish Revolts. Oxford 1980. 150 pages. Original cloth in dustjacket. (#124663)125:-
Strack, Hermann L. Einleitung in Talmud und Midras.. München 1930. xii, 236 pages. Soft covers. Spine slightly worn. (#29224)150:-
Strack, Hermann L. & Stemberger, Günter Einleitung in Talmud und Midrasch.. Siebente, völlig neu bearbeitete Auflage, München 1982. 341 pages. Soft covers. (#166971)160:-
Strecker, Georg & Maier, Johann Neues Testament - Antikes Judentum.. Urban-Taschenbücher, Stuttgart 1989. 192 pages. Pocket. (#134288)100:-
Studies in Biblical and Jewish Folklore.. Edited by Raphael Patai, Francis Lee Utley, Dov Noy. Bloomington 1960. VII, 374 pages. Softcover. (#126487)200:-
Symposia.. Celebrating the Seventy-Fifth Anniversary of the Founding of the American School of Oriental Research (1900-1975). Ed. by Frank Moore Cross. Illustr. Cambridge, Mass. 1979. 183 pages. Original cloth. (#70913)200:-
Telushkin, Joseph Jewish Humor.. What the Best Jewish Jokes Say about the Jews. New York 1992. 237 pages. Original cloth in dustjacket. (#104923)125:-
Telushkin, Joseph Jewish Literacy.. The Most Important Things to Know About the Jewish Religion, Its People, and Its History. New York 1991. 688 pages. Original cloth in dustjacket. (#124681)150:-
The Dead Sea Scriptures.. In English translation with introduction and notes by Theodor H. Gaster. Anchor, New York 1957. 350 pages. Paperback. (#81470)100:-
The Dead Sea Scriptures.. In English Translation with Introduction and Notes by Theodor H. Gaster. Revised and enlarged edition. Anchor Books, New York 1964. 420 pages. Paperback. (#86208)100:-
The Gospel of the Essenes.. The Unknown Book of the Essenes & Lost Scrolls of the Essene Brotherhood. The original Hebrew and Aramaic Texts translated by Edmond Bordeaux Szekely and Purcell Weaver. Illustr. Saffron Walden 2002. 221 pages. Softcover. (#137027)125:-
The Holy Land.. New Light on the Prehistory and Early History of Israel. Richly illustr. The Hague & Jerusalem 1957. 317 pp. Hardcover. Antiquity and Survival Vol. II:2/3 1957. (#33766)250:-
The International Jew.. "The World's Foremost Problem". Edited by G.F. Green. New Barnet 1949. 172 pages. Original cloth with dustjacket. (#156539)200:-
The Novgorod Kabala Books of 1614-1616.. Text and Commentary by Hagar Sundberg. Diss. Sthlm 1982. X, 199 pages. Softcover. (#46323)150:-
The Pentateuch and Haftorahs I-V.. Hebrew text, English translation with commentary edited by The Chief Rabbi (Dr, J.H. Hertz). I. Genesis. II. Exodus. III. Leviticus IV. Numbers. V. Deuteronomy. London 1929-36. xvi, 544 + xvi, 611 + xvi, 478 + xv, 484 + xvi, 619 pages + maps. Original cloth. 5 volumes. (#90277)750:-
The World History of the Jewish People II.. Patriarchs. Edited by Benjamin Mazar. Illustr. London 1971. 306 pages. 4:o. Original hardcover in dustjacket. (#138018)350:-
The World History of the Jewish People III.. Judges. Edited by Benjamin Mazar. Illustr. London 1971. XVIII, 366 pages. 4:o. Original hardcover in dustjacket. (#138017)350:-
Trevisan Semi, Emanuela "La veritā da 'Eres Yisra'el" di 'Ahad Ha-'am.. Napoli 1977. 83 pages. Soft covers. (#93035)150:-
Uppgren, Anders De Mackabeiska kungarnes historia.. Lund 1907. 236 sidor. Häftad. (#18632)135:-
Vajda, Georges Deux commentaires Karaītes sur l'ecclésiaste.. Brill, Leiden 1971. xii,247 pages. Original cloth. Étude sur le judaisme médiéval, tome IV. (#167124)400:-
Valentin, Hugo Kampen om Palestina.. Sthlm 1940. 149 sidor + karta. Häftad. (#65189)100:-
Walles, J. Studier öfver den judiska församlingens uppkomst under det persiska världsrikets tid.. Akad. Avh. Uppsala 1900. 282 sidor. Häftad. (#43806)135:-
van den Haag, Ernest The Jewish Mystique.. New York 1969. 252 pages. Original hardcover with cloth spine in dustjacket. (#150514)150:-
VanderKam, James C. An Introduction to Early Judaism.. Grand Rapids 2001. 234 pages. Paper back. A few folded corners. (#177136)140:-
Van der Ploeg, J. The Excavations at Qumran.. A Survey of the Judaean Brotherhood and its Ideas. Illustr. London 1958. 234 pp. Cloth in dustjacket. Ink-underl. (#41828)125:-
van Unnik, Willem Cornelius Flavius Josephus als historischer Schriftsteller.. Heidelberg 1978. 68 pages. Soft covers. (#116698)100:-
Vasko, Timo Die dritte Position der jüdisch-christliche Dialog bei Schalom Ben-Chorin bis 1945.. Diss. Helsinki 1985. 380 pp. (#40185)150:-
Weinert, Bernard Der politische Zionismus 1896 bis 1904.. Ein Beitrag zur neuesten Geschichte des jüdischen Volkes. Diss. Zürich 1922. 110 pages. Softcover. Stamped. (#155653)700:-
Weise, Manfred Kultzeiten und kultischer Bundesschluss in der "Ordensregel" vom Toten Meer.. Leiden 1961. (12), 125 pages. Original cloth. (#70419)175:-
Welch, Adam C. Prophet and Priest in Old Israel.. London 1936. 160 pages. Original cloth. (#90299)150:-
Wellhausen, J. Israelitische und jüdische Geschichte.. Vierte Auflage. Berlin 1901. 395 pages. Half leather. (#125212)200:-
Weyl, Nathaniel The Jew in American Politics.. New Rochelle 1969. 375 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120157)175:-
Wiberg, Gustav Dualism och monism i traktaten Trimorfos Protennoia.. (NHC XIII:1) Aa Lund 1987. 224 sidor. Häftad. (#49931)140:-
Widengren, Geo Sakrales Königtum im alten Testament und im Judentum.. Franz Delitzsch-Vorlesungen 1952. Stuttgart 1955. 127 pages. Soft covers. (#92773)200:-
Widengren, Geo Till det sakrala kungadömets historia i Israel.. Sthlm 1947. 21 sidor. Häftad. Horae Soederblomianae I. Melanges Johs. Pedersen Fasc. III. (#93010)70:-
Wiesel, Elie Die Juden in der UDSSR.. Antisemitismus im Sowjetreich. Bechtle Verlag 1966. 156 pages. Original cloth. (#101495)150:-
Wilhelm, Kurt Judendomen.. Livsväg och lära. Stockholm 1956. 158 sidor + planscher. Häftad. (#38417)110:-
von Rothschild, Lazarus Det svenska Israel.. Från Aaron Isaac till Marcus Ehrenpreis. Sthlm 1933. 240 sidor. Häftad. (#124738)150:-
Zangwill, I. Children of the Ghetto.. A Study of a Peculiar People. Fourth edition. London 1893. viii,410 pages + advertisments. Original cloth. (#84225)250:-
Zeitlin, Joseph Disciples of the Wise.. The Religious and Social Opinions of American Rabbis. Diss. New York 1945. XIII, 233 pages. Softcover. Stamped. (#88321)135:-
Östborn, Gunnar Tora in the Old Testament.. A Semantic Study. Diss. Uppsala 1945. XII, 212 pages. Softcover. (#43796)150:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page