Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

12 svenska skulptörer.. (Utställningskatalog) Malmö konsthall 1975. 64 sidor. Original pappband med veck på främre pärmen. (#169604)175:-
14:e konstmässan, Stockholm 1994.. Katalog. Red. Katarina Swanström m.fl. 334 sidor. Häftad. (#171295)150:-
1700-tal.. Tanke och form i rokokon. Rikt illustr. Sthlm 1980. 239 sidor. Häftad. Utställningskatalog. (#75148)130:-
1800-tal i nordiskt måleri.. Nationalmusei utställningskatalog 1986. Red. Pontus Grate och N-G Hökby. Illustr. Sthlm 1985. 352 sidor. Häftad. (#55738)200:-
1880-tal i nordiskt måleri.. Nationalmusei utställningskatalog 1986. Illustr. 352 sidor. 4:o. Original pappband. (#45364)200:-
1880-tal i nordiskt måleri.. Nationalmusei utställningskatalog 1986. Illustr. 352 sidor. Stort format. Häftad. (#150426)150:-
4 amerikanare.. Jasper Johns, Alfred Leslie, Robert Rauchenberg, Richard Stankiewicz. (Utställningskatalog) Moderna museet 1962. Originalband med skyddsomslag. (#171938)150:-
5000 Jahre Kunst aus Indien.. (Ausstellungs-Katalog). Villa Hügel, Essen 1959. Illustr. 2. Auflage. 430 pages. Soft covers. (#67992)150:-
77 [68] 1990. står för sjuttiosju konstverk av sextioåtta konstnärer vilka ingår i Sveriges Radios konstsamling som ställs ut i Prins Eugens Waldemarsudde ... 1990. Illustrerad. 95 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#141794)150:-
Aalto, Alvar Skisser.. Redigerad av Göran Schildt. Illustr. H-fors 1973. 102 sidor. Originalklotband. (#106265)175:-
Abel, Ulf Ernst Josephson.. Nationalmuseum. Stockholm 2004. 110 sidor + planscher. Förlagsband. De stora mästarna. (#160346)120:-
Abram-Nilsson, Kerstin Porträtt inifrån.. Illustrerad. FIB:s konstklubb 1963. 64 sidor. Häftad. (#75048)100:-
Adam, Leonhard Primitive Art.. Illustrated. Penguin 1949. 271 pages + plates. Paperback. (#98531)100:-
Aesthetics Today.. Readings, selected, edited, and introduced by Morris Philipson. Meridian Books, New York 1961. 475 pages. Paperback. Covers in plastic film. (#87865)100:-
Aesthetics Today.. Revised edition. Edited by Morris Philipson and Paul J. Gudel. New York 1980. 592 pages. Softcover. (#143122)125:-
Aesthetic Theories:. Studies in the Philosophy of Art. Edited by Karl Aschenbrenner and Arnold Isenberg. Englewood Cliffs 1965. 491 pages. Original cloth. No jacket. (#135906)160:-
Ahlstrand, Jan Torsten Konstnärer i miljögestaltningen.. Illustr. Statens kulturråd 1977. 96 sidor. Häftad. (#160688)100:-
Akseli Gallen-Kallela i Gösta Serlachius samling på prins Eugens Waldemars udde.. Illustr. Sthlm u.å. 101 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. Utställningspublikation. (#121910)150:-
Alberti, Leone Battista Kleinere kunsttheoretische Schriften.. Im Originaltext herausgegeben, übersetzt, erläutert, mit einer Einleitung und Excursen vesehen von Hubert Janitschek. . Wien 1877. (8),270,(2) pages. Cloth. (#175615)200:-
Alexander, Christopher Notes on the Synthetis of Form.. Cambridge Mass. 1971. 216 pages. Paper back. (#175106)130:-
Alexander, Sidney Marc Chagall.. En inträngande biografi. Illustr. Västerås 1991. 428 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#73785)150:-
Allmän konsthistoria.. En kort översikt. Av Jan Svanberg, Lars-Olof Larsson, Bo Wingren och Gerold Propper. Illustrerad. Sthlm 1971. 227 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksells konstserie. (#170615)125:-
Almgren, Anders Die umgekehrte Perspektive und die Fluchtachsenperspektive.. Eine Untersuchung der Zeichen für Raum und Körper in Kinderzeichnungen und anderen Bildern. Diss. Uppsala 1971. 264 pages incl. plates. Soft covers. Figura Nova Series 8. (#55430)150:-
Almqvist - Sidenbladh, Cecilia Ty så roar mig att måla.. C.J.L. Almqvist och de visuella konstarterna. Illustrerad. Akad. avh. Uppsala 1987. 174 sidor. Häftad. (#27774)110:-
Althaus, Horst Laokoon.. Stoff und Form. Francke Verlag, Bern 1968. 152 pages. Soft covers with plastic film. (#103767)130:-
Amaya, Mario Art Noveau.. Illustr. London 1986. 168 pages. Softcover. (#164148)100:-
Ambrosiani, Sune Zur typologie der älteren Kachel.. Mit 155 Abbildungen. Sth 1910. IV, 143 pages. Softcover. (#13504)250:-
Anderberg, Adolf Herman Österlund.. En konstnärsrapsodi. Illustr. Skånes konstförening 1948. 178 sidor + planscher. Häftad. (#55728)200:-
Anderbjörk, Jan Erik Växjö konstkammare.. Illustr. Sth 1953. 40 sid. 4:o. Nordiska museets handlingar 44. (#40308)170:-
Andersson, Stellan Den fantastiske Calle Örnemark.. Bilder: Mikael Bergström. 1983. 71 sidor. Klotband. (#175690)120:-
Andrade, J.M. Pita & Guerrero, M.M. Borobia Maestros Antiguos del Museo Thyssen-Bornemisza.. Illustrated. Third edition, 1994. 813 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. Text in Spanish. Very heavy book, requires extra shipping charges. (#173032)350:-
Angelo, Sydney Machiavelli.. A dissection. Paladin, London 1971. 275 pages. Paper back. (#177902)100:-
Animals in Art.. Edited by Jessica Rawson. Illustrated. British Museum 1977. 150 pages. Original cloth with dustjacket. (#166425)160:-
Antik konst.. En konstbok från Nationalmuseum redigerad av Oscar Antonsson. Rikt illustr. Sth 1958. 158 sidor. Häftad. Anteckningar med bläck i den engelskspråkiga sammanfattningen. (#128115)100:-
A Picture Gallery of British Art.. Containing Twenty Permanent Photographs after Paintings by Eminent Artists. Sampson Low, Marston, Low, and Searle, London 1873. 20 mounted photographs with text. Original decorated green cloth, slightly worn at corners. (#112907)750:-
Appelgren, Kari Johan Alm.. Hantverksmålare i Vasa på 1700-talet. Illustrerad. Helsingfors 1974. 104 sidor. Häftad. (#93223)140:-
Arnau, Frank Konstförfalskning.. Tavlor, smycken, mynt, skulpturer, glas, keramik, möbler, vävnader. Hur förfalskarna arbetat genom tiderna och hur man avslöjat dem. Illustrerad. Sthlm 1961. 356 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#99026)175:-
Arnheim, Rudolf Art and Visual Perception.. A psychology of the creative eye. Illustrated. London 1956. 485 pages. Paper back. (#175107)150:-
Arnold, Matthias Henri Toulouse-Lautrec 1864-1901.. Livets teater. Illustr. Köln 1987. 96 sidor. Stort format. (#124894)100:-
Art and Sexual Politics.. Women's Liberation, Women Artists, and Art History. Edited by Thomas B. Hess and Elizabeth C. Baker. Illustrated. New York 1973. 150 pages. Softcover. (#140224)110:-
Art as a Tool and Conveyor of Knowledge.. INSEA - Sweden, 9th European Regional Congress, Stockholm, Aug. 14-18. 1988. Edited by Thorulf Löfstedt. Sthlm 1988. 140 pages. Softcover. (#160215)125:-
Art History Volume 13, 1990, parts 1-4.. Journal of the Association of Art Historians. 4 parts. Soft covers. (#159074)250:-
Art History Volume 14, 1991, parts 1-4.. Journal of the Association of Art Historians. 4 parts. Soft covers. (#159075)250:-
Art History Volume 15, 1992, parts 1-4.. Journal of the Association of Art Historians. 4 parts. Soft covers. (#159076)250:-
Art History Volume 2, 1979, parts 1-4.. Journal of the Association of Art Historians. 4 parts. Soft covers. (#159069)250:-
Art History Volume 2, 1980, parts 1-4.. Journal of the Association of Art Historians. 4 parts. Soft covers. (#159070)250:-
Art History Volume 6, 1983, parts 1-4.. Journal of the Association of Art Historians. 4 parts. Soft covers. (#159071)250:-
Art History Volume 7, 1984, parts 1-4.. Journal of the Association of Art Historians. 4 parts. Soft covers. (#159072)250:-
Art History Volume 9, 1986, parts 1-4.. Journal of the Association of Art Historians. 4 parts. Soft covers. (#159073)250:-
artibus et historiae.. An art anthology. Nr 20, Vienna 1989. Illustrated. 230 pages. Original cloth. Dust jacket. (#174536)160:-
Art since 1950.. Seattle World's Fair 1962. April 21 - October 21. American and International. 160 pages. Softcover. (#162311)100:-
Asplund, Karl Nils Dardel I-II.. I. Ungdomstiden. II. De senare åren. Illustr. SAK 1957-58. 224 + 280 sidor. Stort format. Häftade. 2 volymer. (#71965)250:-
Atlantis stora handbok i måleri, teckning och grafik.. Tekniker och material. Svensk bearb. Björn och Dorrit Hallström. Rikt illustrerad i färg och s/v. Sthlm 1988. 224 sidor. Stort format. Original pappband. (#141746)200:-
Auguste Rodin.. Illustr. Millesgården 1988. 83 sidor. Häftad. Millesgårdens utställningskatalog 15 (#160618)150:-
Axel Borg.. 1847-1916. Reproduktioner i urval av konstnärens verk. Sthlm 1928. Ca 70 sidor. Häftad. (#126141)135:-
Axel Salto.. Grafiker, keramiker och textilkonstnär. Illustrerad. Utgiven av Folkrörelsernas konstfrämjande. Köpenhamn 1959. 32 sidor. 4:o. Häftad. (#84731)150:-
Baccanals by Titian and Rubens.. Papers given at a symposium in Nationalmuseum, Stockholm March 18-19, 1987. Edited by Görel Cavalli-Björkman. Nationalmuseum, Sthlm 1987. 166 pages. Original hard covers. (#175121)165:-
Bacon, Francis Målningar 1945-1964.. (Utställningskatalog) Moderna Museet 1965. Häftad. Fint skick med bevarat kort på omslaget. (#162264)200:-
Bain, Iain Thomas Bewick.. An illustrated record of his life and work. The Laing Gallery. Tyne and Wear Country Council Museum 1979. 112 pages. Soft covers. (#174825)140:-
Bandi, Hans-Georg Die Kunst der Eskimos. auf der St.-Lorenz-Insel in Alaska. Illustr. Bern 1977. 63 pages. Hardcover. (#105576)100:-
Barlach, Ernst En egenhändig levnadsteckning.. Ryska dagbok. I översättning av K-G Wall. Tiden, Sthlm 1977. 132 sidor. Häftad. (#94931)100:-
Barnett, Vivian Endicott Kandinsky och Sverige.. (Katalog.) Malmö konsthall och Moderna museet utan år (ca. 1989). 222 sidor inkl. 65 färgplanscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#141965)175:-
Baron, Jacques Anthologie plastique du surrealisme.. Préface de Timothy Baum. Illustrated. Paris 1980. 286 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#108661)450:-
Barthel, Sven Albert Engström.. Ett konstnärsalbum. Sthlm 1943. 95 sidor + färgplanscher. Stort format. Häftad. (#140659)150:-
Barthel, Sven Albert Engström.. Ett konstnärsalbum. Sthlm 1943. 95 sidor + färgplanscher. Stort format. Skinnryggsband. (#178136)350:-
Bartlett, Charles Starting in Watercolour.. Illustr. Leicester 1992. 60 pages. Original hard covers. (#170753)100:-
Baudelaire, Charles Kunstkritik.. Paa dansk ved Paul la Cour. Kbh 1951. 70 sidor + planscher. Förlagsband med nött främre fals. (#88246)80:-
Baudelaire, Charles The Painter of Modern Life and Other Essays.. Translated and edited by Jonathan Mayne. London 1964. XX, 224 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#125404)200:-
Bauer - Bauer.. En konstnär och hans sagovärld. Illustr. Jönköping 1981. 159 sidor. Häftad. (#84290)125:-
Baumberger, Otto XXXV Kompositionen zur Divina Commedia von Dante Alighieri.. Zürich 1965. 35 colour illustrations with text. Large book, 32 × 30 cm. Original linen binding. In slip-case. (#84924)750:-
Beardsley - The Best of Beardsley.. Collected and edited by R.A. Walker. Illustr. London 1948. 4:o. Original cloth with damaged dustjacket. (#93044)200:-
Beck, James Leonardo's Rules of Painting.. An Unconventional Approach to Modern Art. Illustrated. Oxford 1979. 104 pages. Soft covers. (#135151)125:-
Bellori, Giovanni Pietro Die Idee des Künstlers.. Deutsche Übertragung. Geleitwort und Erläuterungen von Kurt Gertsenberg. Werkstätten der Stadt Halle Burg Giebichenstein ohne Jahr. 48 pages incl. plate. Original cloth. (#166761)150:-
Belvčs, Pierre & Mathey, Franįois Portraits d'animaux.. Initiation aux grandes techniques de l'Art. Illustrated. Paris 1967. 108 pages. Original cloth. Dust jacket. (#98136)150:-
Benesch, Otto Edvard Munch.. Illustrerad. Stockholm 1961. 142 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#166442)150:-
Benesch, Otto Rembrandt.. Valda teckningar. 290 reproduktioner. Stockholm 1947. Ca 320 sidor + planscher. Stort format. Originalklotband med skyddsomslag. (#163040)250:-
Bengtsson, Bengt Gammalt silver.. Ur Kulturens samlingar. Illustrerad. Västerås 1968. 144 sidor. Häftad. ICA-förlaget. (#68016)100:-
Bengtsson, Eva-Lena Verklighetens poesi.. Svenska genrebilder 1825-1880. Illustr. Aa Upps. 2000. 330 sidor + planscher. Häftad. (#73873)200:-
Bengtsson, Eva-Lena Verklighetens poesi.. Svenska genrebilder 1825-1880. Illustr. Aa Upps. 2000. 330 sidor + planscher. Häftad. Stött i ena hörnet. (#158849)150:-
Bengtsson, Åke Studies on the Rise of Realistic Landscape Painting in Holland 1610-1625.. Upps. 1952. 80 pages + plates. 4:o. Softcover. Figura 3. (#89844)225:-
Bennet Edh, Dalmas i Stockholm.. Förord av Ingamaj Beck. Edition linnaeus 1993. 41 färgillustrationer. Förlagsband. (#175546)120:-
Berefelt, Gunnar Med Konsten för Fosterlandet.. En studie över konstlivet i Sverige på konung Karl XIV Johan tid. Illustrerad. Sthlm 1971. 94 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksells konstserie. (#170620)100:-
Berefelt, Gunnar Philipp Otto Runge zwischen aufbruch und opposition 1777-1802.. Illustr. Diss. Uppsala (Stockholm) 1961. 249 pages + plates. Softcover. (#153784)225:-
Berefelt, Gunnar Svensk konsthistoria.. En kort översikt. Illustrerad. Andra omarbetade upplagan, Sthlm 1977. 142 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksells konstserie. (#177793)120:-
Berefelt, Gunnar Svensk konsthistoria.. En kort översikt. Illustrerad. Sthlm 1971. 132 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksells konstserie. (#170619)120:-
Berefelt, Gunnar Svensk landskapskonst.. Från renässans till romantik. Illustr. Sthlm 1965. 239 sidor. Originalklotband. (#160903)125:-
Berefelt, Gunnar (red.) Barn och bild.. Illustrerad. Sthlm 1971. 81 sidor. Häftad. (#174064)100:-
Berger, John Art and Revolution.. Illustrated. Penguin 1969. 191 pages + plates. Softcover. (#166825)110:-
Berger, John Successs and Failure of Picasso.. Illustrated. Penguin 1966. 210 pages. Softcover. (#160342)100:-
Berggren, Lars Giordano Bruno på Campo dei Fiori.. Ett monumentprojekt i Rom 1876-1889. Illustrerad. Akad. avh. Uppsala 1991. 295 sidor. Häftad. Lite blyertsnoteringar i marginalerna av Allan Ellenius. (#175251)170:-
Bergman-Hals, Anna-Stina Joseph Wilhelm Wallander.. Illustrerad. Allhem, Malmö 1947. 168 sidor + planscher. Stort format. (#140704)200:-
Bergström, Ingvar Interpretationes selectae.. Illustrated. Göteborg 1978. 54 pages. 4:o. Soft covers. (#16527)125:-
Besanįon, Jacques (ed.) Flämische Zeichnungen. des XV. und XVI. Jahrhunderts. Profusely illustr. Köln 1950. Original cloth in dustjacket. (#159379)125:-
Beuys - Joseph Beuys.. Aktioner - Aktionen. (Utställningskatalog) Moderna Museet 1971. Stort format. Häftad. Fint skick. (#162249)300:-
Bezirke Neubrandenburg, Rostock, Schwerin.. Ein Bildhandbuch. Erläuterungen und Bildauswahl von Gerd Baier. Aufnahmen von Klaus G. Beyer. Edition Leipzig 1970. 423 pages. Original cloth. Dust jacket. Deutsche Kunstdenkmäler. (#174810)140:-
Bier, Justus Die Jugendwerke Tilmann Riemenschneiders.. Illustr. Diss. Würzburg 1925. VIII, 64 pages. 4:o. Softcover. Stamped. (#109580)125:-
Bild der Klasse.. Die deutsche Arbeiterklasse in der bildenden Kunst. Zusammengestellt und eingeleitet von Kunstgeschichtlichen Institut der Humboldt-Universität zu Berlin 1968. 428 pages including 325 plates. 4:o. Original linen binding. (#54781)300:-
Bilder nach Bildern.. Druckgrafik und die Vermittlung von Kunst. (Ausstellungskatalog) 21. März - 2. Mai 1976. Westfälisches Landesmuseum für Kunst und Kulturgeschichte Münster. Illustriert. 328 pages. 4:o. Soft covers. (#169533)200:-
Bildkonsten i Norden.. Red. Nils Gösta Sandblad och Åke Meyerson. Under medverkan av Holger Arbman m.fl. Illustrerad. Sthlm 1950. 638 sidor. Klotband med skyddsomslag. Stort format. Från stenåldern till Andra världskriget. (#175704)250:-
Bild och verklighet.. Studier i 1900-talets konst. Av Gunnar Berefelt m.fl. Illustrerad. Sthlm 1972. 195 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksells konstserie. (#170616)125:-
Bissen - Rostrup, Haavard H.W. Bissen I-II.. Akad. afh. Kbhvn 1945. 446 + 106 sidor. 4:o. Inbunden. (#54411)350:-
Bjurström - Donum amicorum.. Essays in Honour of Per Bjurström. Illustr. Sthlm 1993. 104 pages. Hardcover. (#160591)220:-
Bjurström, Per Drawings from the Age of the Carracci.. Seventeenth century Bolognese drawings from the Nationalmuseum, Stockholm. Illustrated. Ashmolean Museum, Oxford 2002. 208 pages. Soft covers. (#174832)150:-
Bjurström, Per Feast and Theatre in Queen Christina's Rome.. Illustrated. Stockholm 1966. 154 pages. 4:o. Original cloth. (#169600)300:-
Bjurström, Per Gamla grafiska blad.. Illustrerad. Västerås 1974. 135 sidor. Häftad. (#176735)120:-
Bjurström, Per Giacomo Torelli and Baroque Stage Design.. Illustr. Diss. Revised edition. Uppsala 1962. 271 pages. 4:o. Softcover. Figura Nova Series 2. (#44445)250:-
Bjurström, Per Kännare.. En konstbok från Nationalmuseum. Illustr. Sthlm 2005. 205 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#160677)220:-
Bjurström, Per Nationalmuseum 1792-1992.. Illustrerad. Bra Böcker 1992. 416 sidor. Stort format. Original pappband. (#133813)200:-
Bjurström, Per Tre decennier svensk grafik.. SAK 1976. 175 sidor. Stort format. Original halvfranskt band. (#85922)200:-
Bjurström, Per, Philip von Schantz grafik 1952.1987.. Trelleborg utan år. 166 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Lite fuktfläckad i yttre marginalen. Dedikation från konstnären. (#172704)200:-
Bjurström, Per & Magnusson, Börje Italian Drawings.. Umbria, Rome, Naples. Illustrated. Nationalmuseum, Stockholm 1998. 4:o. Original hard covers. (#175543)300:-
Bjurström, Per och Magnusson, Börje Italian Drawings.. Umbria, Rome Naples. Illustrated. Nationalmuseum, Stockholm, 1998. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#169535)250:-
Bjurström, Per, Rossholm, Margaretha & Weibull, Nina Ivar Arosenius.. Illustrerad. Sthlm 1978. 152 sidor. Original pappband. (#124148)145:-
Blake, Wendon Teckna porträtt.. Illustrerad. Sthlm 1983. 80 sidor. Stort format. Styva pärmar. Handböcker för hobbymålare. (#141752)125:-
"... bland berg och sjöar blå...". Värmland i konsten från 1600-talet till vår tid. Illustr. Värmlands museum 1979. 215 sidor. Förlagsband. (#159894)130:-
Blanshard, Frances Bradshaw Retreat from Likeness in the Theory of Painting.. Diss. New York 1945. 106 pages. Softcover. Stamped. (#139203)125:-
Blashfield, Edwin Howland Mural Painting in America.. The Scammon Lectures. New York 1913. xvi,312 pages + plates. Cloth. Stamped. (#177855)250:-
Blomberg, Erik Ernst Josephson.. Illustr. Sthlm 1951. 749 sidor. Original halvskinnband, ryggen lätt fläckad. (#124286)225:-
Blomberg, Erik Henri Rousseau och andra naiva målare.. Illustrerad. Stockholm 1948. 107 sidor. Häftad. (#158871)150:-
Blomberg, Erik Henri Rousseau och andra naiva målare.. Illustrerad. Stockholm 1948. 107 sidor. Original klotryggsband med skyddsomslag. (#156560)200:-
Blomberg, Erk Bror Hjorth.. Illustrerad. Andra upplagan. AB Svensk litteratur, Malmö 1952. 103 sidor. Original linneband. Namnteckning. Svenska målare. (#85948)200:-
Boardman, John & LaRocca, Eugenio Erotisk konst i antikens Grekland.. Fotografier av Antonia Mulas. Rikt illustr. Malmö 1975. 171 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#163255)175:-
Boëthius, Gerda Zorn.. Människan och konstnären. Illustrerad. Sthlm 1960. 240 sidor planscher. Stort format. Original skinnband. Bibliofilupplaga, dedikation från författaren. (#16966)500:-
Bonden i konsten. och bondens värld. Illustrerad. LTs förlag, Sthlm 1985. 204 sidor. Original klotband. (#119522)175:-
Borelius, Aron Sigrid Bensow.. En målarinna. Illustrerad. Sthlm 1957. 40 sidor + planscher. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#119473)150:-
Borinski, Karl Die Antike in Poetik und Kunsttheorie 1-2.. Von Ausgang des klassischen Altertums bis auf Goethe und Wilhelm von Humboldt. 1: Mittelalter - Renaissance - Barock. 2: Aus dem Nachlass herausgegeben von Richard Newald. Darmstadt 1965. XII, 324 + XV, 413 pages. Original cloth. 2 vols. (#118145)500:-
Borzello, Frances Intérieurs.. Les peintres de l'intimité. Édition Hazan 2006. 192 pages. Oblong 4:o. Original cloth. Dust jacket. Translated from the English. (#156311)150:-
Bossert, H. Th Ornamente der Volkskunst.. Neue Folge. Keramik, Holz, Metall u.a. Tübingen 1952. 22 pages + 48 plates. 4:o. Original hard covers. Very fine copy (#138607)250:-
Boström, Hans-Olof Bror Hjorth.. 1894-1968. Illustrerad. SAK 1994. 176 sidor. Original pappband. (#117187)150:-
Boström, Hans-Olof Fünf Egerer Kabinettschränke des 17. Jahrhunderts in schwedischem Besitz.. Illustr. Uppsala 1975. 156 pages. Soft covers. Figura Nova Series 14. (#44248)150:-
Brand, Erland, Huvuden som övergår i landskap.. Teckningar. Efterord av Jan Håfström. Göteborg 2008. Stort format. Förlagsband. (#172794)200:-
Brandt, Paul Sehen und erkennen.. Eine Anleitung zu vergleichender Kunstbetrachtung. Mit 414 Abbildungen und 1 farbigen Tafel. Leipzig 1910. 272 pages. Original cloth with dust jacket in slip case. As new. (#122501)200:-
Brangwyn - L'oeuvre gravé de Frank Brangwyn.. Catalogue dressé par Frank Newbolt. Avec une préface d'Henry Marcel ... et un Avant-propos du Dr. Hans W. Singer, ... Galerie d'Art décoratif, Paris et The Fine Art Society, London 1908. Folio. Uncut in original boards with cloth spine. Extra cloth cover, where the signed originals should be but are not in this copy. Extra cover soiled, The book in very fine state. Printed in 50 copies, signed by Brangwyn. Note! The 4 originals are missing! (#45630)3500:-
Brising, Harald Quinten Matsys.. Essai sur l'origine de l'italianisme dans l'art des Pays-Bas. Diss. Upsal 1909. 160 pages. Soft covers. Stamped. (#174501)200:-
Broby-Johansen, R. Vardagskonst - världskonst.. En översikt över Europas konsthistoria. Illustrerad. Sthlm 1977. 207 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#141969)200:-
Broby-Johansen, R. Världsmästare.. Illustr. Sthlm 1952. 208 sidor. Original klotryggsband. (#102852)150:-
Broder, Johann Leo Johann Rudolf Byss.. (1660-1738) Solothurn. Biographie - Stillebenmalerei. Diss. Basel (Zürich) 1940. 29 ages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#156355)120:-
Bronowski, J. A Man Without a Mask.. William Blake 1757-1827. London 1947. 153 pages. Original cloth. No jacket. (#120662)150:-
Brummer, Hans Henrik Ernst Josephson.. Målare, romantiker och symbolist. Illustrerad. Sthlm 1991. 184 sidor. Stort format. Häftad. Dedikation. (#175550)175:-
Brummer, Hans Henrik Osäkra rum.. Illustrerad. Sthlm 200680 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation. Vidlagt betraktelsen Gårdsmusikanten. (#171933)160:-
Brummer, Hans Henrik, Zorn, svensk målare i världen.. Illustrerad. Sthlm 1975. 92 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#172698)200:-
Brummer, Hans Henrik och Sandqvist, Gertrud "Waldemarsudde". Ann Edholm, Mausel Eksell Strindberg, Felix Gmelin, Annette Senneby, Anders Widoff med fotografier av Gunnar Smoliansky. (Katalog) 1992. Stort format. Häftad. Dedikation. (#169587)150:-
Brummer, Hans Henrik och Smoliansky, Gunnar Waldemarsudde.. Illustrerad. 2004. Original linneband. (#175105)100:-
Brunius, Teddy David Hume on Criticism.. Diss. Uppsala 1952. 137 pages. 4:o. Softcover. Figura 2. (#34275)250:-
Brunius, Teddy G.E. Moore's Analyses of Beauty.. A Impasse and a Way Out. Upps. 1964. 79 pages. Softcover. (#111135)100:-
Brunius, Teddy Harald Markson i Uppsala.. Ett kritiskt panorama. Uppsala 1986. 67 sidor. Original klotband. (#172596)125:-
Brunius, Teddy Lars Gynning. Textila bilder.. Lund 1985. 83 sidor. Original pappband. (#172597)150:-
Brunius, Teddy Mutual Aid in the Arts.. From the Second Empire to Fin de Sičcle. Illustr. Uppsala 1972. 240 pages. 4:o. Origina cloth. Dust jacket. Figura Nova Series 9. (#44237)250:-
Brunius, Teddy Oberoi.. The art of insight. Glostrup 1998. 64 pages. Soft covers. (#172595)100:-
Brunius, Teddy Ragnar Johansson - konstnär i helfigur.. Illustrerad. Linköping utan år. 111 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#85014)200:-
Brunius, Teddy Theory and Taste.. Four Studies in Aesthetics. Illustr. Upps. 1969. 119 pages. Softcover. (#71856)120:-
Brunius, Teddy and others, Baertling.. Creator of the open form. Précurseur de la forme ouvert. Erfinder der offenen Form. Den öppna formens skapare. 5 exhibition catalogues from Galerie Denise René, Düsseldorf Kunsthalle, Galerie von Bertha in Basel and Royal Academy of Fine Arts, Stockholm. 1969-78. Soft covers. 5 volumes. (#172594)900:-
Brunius, Teddy & Reutersvärd, Oscar Samtal om Zorn.. Illustrerad. Höganäs 1979. 96 sidor + planscher. Stort format. Originalklotband med skyddsomslag. (#163030)200:-
Burckhardt, Jacob Der Cicerone.. Eine Anleitung zum genuss der Kunstwerke Italiens. Neudruck der Urausgabe. Mit 135 Abbildungen. Kröner, Stuttgart 1964. 1043 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#103729)170:-
Burckhardt, Jacob Recollections of Rubens.. Illustrated. London 1950. 375 pages. Original cloth. Dust jacket. (#103717)150:-
Burne-Jones, Edward The Beginning of the World.. Twenty-Five Pictures. London, Longmans, Green & Co. 1902. 24 pages. 4:o. Uncut original hardcover. Printed on hand-made paper. Library stamps, 2 on fly-leaf and blank paper, one on page 3 and one on page 5, otherwise a fine copy. (#156326)900:-
Burne-Jones, Edward The Beginning of the World.. Twenty-Five Pictures. New Edition, London, Longmans, Green & Co. 1903. 24 pages. 4:o. Original green paper boards with green cloth spine. Boards slightly damaged and stained. Stamped. (#155278)400:-
Busch - Neues Wilhelm Busch Album.. Sammelung lustiger Bildergeschichten mit 1500 zum Teil farbigen Bildern von Wilhelm Busch. 68-80. Tausend. Berlin ohne Daten. 488 pages. 4:o. Original hard covers with cloth spine. Very fine copy. (#135534)200:-
Byelorussian Plastic Art XII-XVIII Centuries.. XII-XVIII Centuries. Minsk? 1983. 164 colour plates. 4:o. Original cloth. Dust jacket. Text in Russian. Summaries in English, French, German, and Spanish. (#58821)150:-
Bäck, Gunnar Gerlesborg, en bildbeskrivning.. Foto Göran Gustafsson. Gerlesborgsskolan 1996. 151 sidor. Stort format. Häftad. Fint ex. (#141799)175:-
Böhn-Jullander, Ingrid Johan Pasch och rokokons dekorativa måleri i Sverige.. Illustrerad. Stockholm 1987. 149 sidor. Häftad. Antikvariskt arkiv 73. (#165846)145:-
Böttiger, John Konsthistoriska uppsatser.. Utgifna till hans 60-årsdag den 25 mars 1913 af Vänner. Illustrerad. Sthlm 1913. 140 sidor 4:o. Häftad. Främre omslag något missfärgat. Tryckt i 155 numrerade exemplar. (#55798)250:-
Came, Richard L'orfčvrerie.. Texte franįais de Chantal Lion. Illustr. Paris 1964. 128 pages. Original hard covers. (#68012)170:-
Canadian Eskimo Art.. Design and layout by James A. Houston. Photography by Bert Beaver. Ottawa 1968. 40 pages. Staple bound. (#108274)50:-
Caneva, Guilia il Mondo di Cerere nella Loggia di Psiche.. Villa La Farnesina Sede dell'Accademia Nazionale dei Lincei. Illustr. Roma 1992. 224 pages. 4:o. Soft covers. (#175070)200:-
Carl August Ehrensvärd.. 1745-1800. Tecknaren och arkitekten. Illustrerad. Nationalmuseum 1997. 301 sidor. Häftad. (#166422)180:-
Carli, Enzo Sienesiskt måleri.. Illustrerad. Allhem, Malmö 1958. 234 sidor. Mycket stort format. Original klotband. (#135369)300:-
Carl Larsson.. Nationalmuseii utställningskatalog 1992. Illustrerad. 354 sidor 4:o. Original pappband. (#58829)200:-
Cary, Joyce Art and Reality.. Cambridge 1958. 182 pages. Original cloth. Dust jacket. (#138787)140:-
Cavalli-Björkman, Görel m.fl. Rembrandt och hans tid.. Illustrerad. Fischer, Sthlm 1992. 414 sidor. Stort format. Original pappband. Skyddsomslag. (#85133)250:-
Cavallius, Gustaf Velazquez' Las Hilanderas.. An Explication of a Picture Regarding Structure and Associations. Illustr. Diss. Uppsala 1972. 206 pages + plates. 4:o. Soft covers. (#53737)250:-
Cederlund, Johan Skulptören Pierre Hubert l'Archevęque 1721-1778.. Illustrerad. Stockholm 2003. 231 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#160642)200:-
Cederström - Romdahl, Axel L. Gustaf Cederström.. Illustrerad. Sthlm 1935. 47 sidor + planscher. Stort format. Originalklotband. (#78551)200:-
Cézanne, Paul Brev.. Sammanställda och kommenterade av John Rewald. Förord av Olle Granath. Övers. av Carl G. Liungman. Raster förlag 1993. 445 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#175097)250:-
Chagall - Marc Chagall.. Illustrerad. (Utställningskatalog.) Moderna Museet, Stockholm 1982. Red. Olle Granath m.fl. 160 sidor. Original klotband. (#142086)150:-
Chagall - Leymarie, Jean The Jerusalem Windows.. Illustrated. London 1968. 119 pages. Original cloth in dustjacket. Marc Chagall. (#42290)450:-
Cham [Amédée de Noé] Moeurs Britanniques.. Paris, Chez Audert & Cie, no date (1850). Title page + 15 litographic plates (uncoloured) + one leaf + 16 pages advertisments. Folio. Original hardcover with slightly worn extremities. Front fly-leaf wrinkled and damaged. Plates very good. (#156327)2500:-
Chastel, André Les dessins Florentins XIVe - XVIIe siecle.. Illustr. Hypérion, Paris 1950. 104 pages. Original cloth. Dust jacket. (#174827)125:-
Chernowitz, Maurice Eugene Proust and Painting.. Diss. New York 1944. X, 243 pages. Softcover. Stamped. (#93432)150:-
Christian Art in India.. Ed. by Herbert E. Hoefer. Illustr. Madras 1982. 160 pages. Soft covers. (#40832)150:-
Cirker, Blanche (ed.) 1800 Woodcuts by Thomas Bewick and his School.. Dover Publ. 1962. xiv,247 pages. 4:o. Soft covers. (#172712)150:-
Clark, Kenneth Konstverket berättar.. Om att se på målningar. Illustrerad. Sthlm 1979. 167 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#71963)200:-
Clark, T.J. Image of the People.. Gustave Courbet and the 1848 revolution. Illustrated. London 1973. 208 pages. Original cloth. Dust jacket. (#175061)200:-
Cnattingius, Bengt Pehr Hörberg.. Illustrerad. Akad. avh. Sthlm (Lund) 1937. 295 sidor + planscher. Stort format. Häftad. (#156384)200:-
Coester - Otto Coester.. Ein Liber amicorum zum 3. April 1982. Illustr. Nijmegen 1982. 64 pages. Softcover. Inscription signed by Otto Coester. (#152544)200:-
Cogniat, Raymond Raoul Dufy.. Illustr. Malmö, Allhem 1962. 96 sidor. Inbunden. Saknar skyddsomslag. (#45664)125:-
Collections of the Royal Castle of Wawel.. Introduction Jerzy Szablowski. Second, enlarged edition. Arkady, Warsaw 1975. 440 pages (281 illustrations). Large book. Original cloth. Dust jacket. (#84905)250:-
Contributions to the History and Theory of Art.. By Per Bjurström and others. Illustr. Uppsala 1967. 192 pages. 4:o. Original cloth. Figura Nova Series VI. (#44239)200:-
Coomaraswamy, Ananda K. History of Indian and Indonesian Art.. With 400 illustrations on 128 plates and 9 maps. Dover Publ., New York 1965. 295 pages + plates. Soft covers. (#84536)175:-
Cornell, Henrik Carl Milles.. Hans liv och vänner. Sthlm 1968. 340 sidor + illustrationer. Häftad. (#175102)150:-
Cornell, Henrik Carl Milles, hans verk.. Illustrerad. SAK 1963. 264 sidor. Klotband. (#175659)200:-
Cornell, Henrik Den svenska konstens historia (1).. Från vikingatiden till 1700-talets slut. Illustrerad. Sthlm 1970. 271 sidor + planscher. Pocket. (#81274)100:-
Cornell, Henrik Den svenska konstens historia (2).. Från nyantiken till Konstnärsförbundet. Illustrerad. Sthlm 1970. 245 sidor + planscher. Pocket. (#81275)100:-
Cornell, Henrik Idealens förgänglighet.. Sth 1957. 252 sidor. Häftad. Dedikation från Cornell till Arvid Runestam. (#42461)125:-
Cornell, Henrik Konsten vännerna verkligheten.. Illustr. Malung 1975. 278 sidor. Inbunden. (#50932)125:-
Cornette, A.H. De Portretten van Jan van Eyck.. Illustr. De Sikkel, Antwerpen 1947. 96 pages. Original cloth. Dust jacket. (#174828)140:-
Couleurs et lumičres du Nord.. Actes du colloque international en littérature, cinéma, arts plastiques et visuels, Stockholm 20-23 avril 2006. Édités par Daniel Chartier et Maria Walecka-Garbalinska. Illustr. Stockholm 2008. 448 pages. Softcover. (#163100)500:-
Court Art of Vasa Dynasty in Poland.. Sztuka dworu Wazow w Polsce. [Krakow] 1976. 209 pages + plates. Softcover. Exhibition catalogue. Text in Polish and English. (#128041)150:-
Cronstrand, Baltzar Skrifter.. För författarens vänner samlade och utfifna af P.A. Siljeström. Jämte en lefnadsteckning af författaren. Porträtt. Sthlm 1877. vi,422 sidor. Häftad. Oskuren med tryckta originalomslag. Så när som på smärre fläck på ryggen ett utomordetligt fint exemplar. Innehåller bl.a. Tankar om egyptisk byggnadskonst, Om byggnadskonsten i Sverige m.m. (#174622)450:-
Cygnaeus, Fredr. Små häften angående Litteratur och Konst 1-3.. Helsingfors 1867-68. 80 + (4), 76, 72 sidor. 2 oskurna häften med tryckta originalomslag. (#128450)350:-
d'Agnel, G. Arnaud & Isnard, E. Monticelli.. Sa vie et son oeuvre (1824-1886). Précédé des appréciations inédites de MM. Gustave Geffroi, Théodore Duret, Alcanter de Brahm et Jules Monge. Paris, Occitania 1926. xii,160 pages + 48 plates. 4:o. Soft covers. Wrapper on spine missing. Printed in 550 copies. (#68043)450:-
Dahlbäck - Thought and Form.. Studies in 18th century art. Illustrated. Nationalmuseum, Stockholm 1980. 264 pages. Original hard covers. (#174787)180:-
Dahl, Peter Rätt och fel.. Memoarer. Illustr. Sthlm 1992. 338 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#144534)120:-
Dalblom, Gunnar & Tunander, Ingemar Stilhistoria.. Illustr. Sth utan år (ca 1950). 4.o. Inbunden. Ett hörn stött. (#43262)170:-
Dalblom, Gunnar & Tunander, Ingemar Stilhistoria.. Illustr. Sth utan år (ca 1950). 4.o. Inbunden. Stämpl. f.d. biblioteksex. (#61777)145:-
Dalblom, Gunnar & Tunander, Ingemar Stilhistoria.. Texthäfte med marginalbilder samt Planschdel. 32 sidor + 48 planscher i något söndrig mapp. 29 × 21 cm. Häftad. (#99003)100:-
Danbolt, Gunnar og Meyer, Siri Når bilder formidler.. En bok om visuell kommunikation. Illustrerad. Universitetsforlaget, Oslo 1988.248 sidor. Stort format. Förlagsband. Dedikation. (#175547)200:-
Danielsson, Bengt Gauguins söderhavsår.. Sthlm 1964. 301 sidor + planscher. Originalklotband i skyddsomslag i mycket gott skick. (#124195)150:-
Davidsson, Åke Om illustreringen av Gustaf III:s skrifter.. Tre okända laveringar av Niclas Lafransen d.y. till scener i dramer av Gustaf III. Allhem, Malmö 1962. 30 sidor. Häftad. Dedikation. Ett av 49 numrerade och signerade exemplar. (#84971)150:-
de Beucken, Jean Cezanne.. En bildbiografi. Sthlm 1968. 143 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#108748)125:-
De estetiska vetenskapernas utveckling i Norden 1, 1989.. Ett symposium 6-9 sept. 1989. Tema: De estetiska vetenskapernas strukturförändring under de senaste 25 åren i ett institutionellt perspektiv. Upps. 1989. 76 sidor. Häftad. (#159913)75:-
De Geer, Hans (red) Skapare, skojare och skurkar.. Företagaren i litteratur, film och konst. Sthlm 1994. 387 sidor. Originalpappband med skyddsomslag. (#69199)135:-
de Goncourt, Edmond & Jules Gavarni I-II.. Der Mensch und das Werk. Mit 107 ganzseitige und 36 Textillustrationen. Berlin ohne Jahr (c. 1900). 263 + 189 pages + plates. Original hardcovers. Dust jackets. 2 volumes. Deutsche Übertragung von Stefanie Strizek. (#118437)250:-
d'Ehrenström, Marianne Notice sur la literature et les beaux arts en Sučde.. Sthlm 1826. (6), vi, (2), 157, (1), (2), 79, (1), (2), 111, (1) pages. Uncut in original gray wrappers. Ingraved title missing. (#80576)350:-
Den moderna konstens mästare.. Red. av Alfred H. Barr, Jr. Förord av Folke Holmér. Rikt illustrerad. Sthlm 1956. 234 sidor. Stort format. Original klotryggsband. Skyddsomslag med lite revor. (#135512)250:-
Derr, Lillemor Den öländske faraonen.. Om bonden och bildhuggaren Johan August Gustafsson. Illustr. Sthlm 2007. 120 sidor. Förlagsband. (#153808)140:-
Det gamla museet och utställningarna.. En konstbok från Nationalmuseum redigerad av Ulf Abel. Illustrerad. Stockholm 1973. 123 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#161296)125:-
de Toulouse-Lautrec - Henri de Toulouse-Lautrec.. Färgteckningar och akvareller. Inledning och urval av Hanspetter Landolt. Sthlm 1955. 27 sidor + 32 planscher. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#125100)125:-
De Triomf van het Maniërisme.. De Europese Stijl van Michelnagelo tot El Greco. Onder de Auspiciën van de Raad van Europa. Catalogus met 107 Afbeeldingen. 1- Juli - 16 October 1955. 240 pages + plates. Soft covers. (#176435)125:-
de Witt - Huys van Johan de Witt.. Collectie Dorus Harmsen. (Catalogue) Kneuterdijk, s'Gravenhage. 16 + 9 pages text + 54 + 1 plates. Original covers. (#156339)400:-
de Vries - Larsson, Lars Olof Adrian de Vries.. Adrianvs Fries Hagiensis Batavvs 1545-1626. Diss. Wien (Sthlm) 1967. 116 pages + plates. 4:o. Soft covers. Dust jacket with small tears. (#46402)300:-
Diagraphics.. Japan Creator's Association Presents the Most Complete Collection of Creative Diagrams ever Assembled. Illustr. 1986. 316 pages. Original cloth. Dust jacket. (#98083)500:-
Die Bau- und Kunstdenkmäler des Herzogentums Oldenburg IV.. Die Ämter Oldenburg, Delmenhorst, Elsfleth und Westerstede. Illustr. Oldenburg 1907. x, 196 pages. Soft covers. Stamped. (#158988)500:-
Die Bau- und Kunstdenkmäler des Herzogentums Oldenburg V.. Die Ämter Brake, Butjadingen, Varel, Jever und Rüstringen. Illustr. Oldenburg 1909. x,321 pages. Soft covers. Stamped. (#158990)600:-
Die Kunstdenkmäler der Stadt Aachen I.. Das Münster zu Aachen. Bearbeitet von Karl Faymonville. Mit 19 Tafeln und 197 Abbildungen im Text. Düsseldorf 1916. x, 272 pages. Original cloth. Stamped. Die Kunstdenkmäler der Rheinprovinz 10.I. (#158954)450:-
Die Kunst der Naiven.. Themen und Beziehungen. (Ausstellungskatalog) Kunsthaus Zürich 1975. 469 pages. Soft covers. Illustrated in colour and black/white. (#76766)150:-
Die Kunst und das Studium der Natur vom 14. zum 16. Jahrhundert.. Herausgegeben von Wolfram Prinz und Andreas Beyer. Illustr. Weinheim 1987. 495 pages. Original cloth with dustjacket. (#161283)500:-
Dobbel Virkelighet.. Double Reality, "The School of London". Illustr. Astrup Fearnley Museet for Moderne Kunst, Oslo 1994. 128 pages. 4:o. Soft covers. Exhibition catalogue. (#142094)150:-
Doerner, Max Malmaterial und seine verwendung im Bilde.. Neu herausgegeben von Toni Roth und Richard Jacobi. Mit 11 farbigen und 17 einfarbigen Tafeln. Dreizehnte verbesserte Auflage, Stuttgart 1971. xvi,536 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#171239)300:-
Dopagne, Jacques Magritte.. Illustrated. Eyre Methuen, London - Barron's, Woodbury, New York. 1979. Soft covers. (#175232)125:-
Doyle, Charles Altamont The Doyle Diary.. The Last Great Conan Doyle Mystery. With a Holmesian Investigation Into the Strange Case of Charles Altamont Doyle by Michael Baker. Illustr. New York 1978. 256 pages. XXIX, 91 pages. Original cloth in dustjacket. (#111803)150:-
Drottning Margarethe II.. Skisser & arbeten. Illustrerad. (Utställningskatalog.) Millesgården 1989. 51 sidor. Stort format. Häftad. (#142097)150:-
Duret, Théodore Histoire de J.Mc.N. Whistler et de son oeuvre.. Avec vingt-six planches hors texte dont une en couleurs. Nouvelle édition, Paris 1914. (6),155 pages + plates. Half cloth. Stamped. (#174998)250:-
Dutch Master Drawings of the Seventeenth Century.. Selected and with an introduction by J.Q. van Regteren Altena. Illustrated. London 1949. 69 pages + plates. Hardcover with dustjacket. (#165690)200:-
Dymschitz, Alexander L. Reichtum und Wagnis der Kunst.. Aufsätze über Kunst und Literatur. Berlin 1974. 217 pages. Paperback. (#86391)100:-
Dürer, Albrecht Das Marienleben.. Einführung von Werner Timm. Dresden 1956. 19 pages text + 20 plates. 4:o. Soft covers. Very fine copy. (#156076)100:-
Döderhultarn.. Träskulpturer, Wooden Sculptures, Holzplastiken. Förord av Sif Qvist. Illustr. Niloe 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. (#132194)175:-
Early English Water-Colour Drawings by the Great Masters.. With articles by A.J. Finberg. Illustr. London 1919. 48 pages text + plates. 4:o. Soft covers. Special issue of "The Studio" 1919. (#55732)150:-
Eberstein, Tina Kommunal konstinköpspolitik.. Undersökning rörande ett urval kommuner och samtliga landstings inköp av konst 1971-1973. Stockholm 1976. 384 sidor. Häftad. (#166437)150:-
Edelfelt, Albert Albert Edelfelt och Ryssland.. Brev från åren 1875-1905. Utgivna av Rainer Knapas och Maria Vainio. Illustr. Helsingfors 2004. 486 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#115831)250:-
Edvard Munch, Carl Fredrik Hill.. (Katalog) Liljevalchs, Malmö Mueseer 1087. 199 sidor. Häftad. (#177544)150:-
Ehn, Bertil Möbelvård.. Illustr. 1968. 134 sidor. Häftad. (#49809)100:-
Ehrenstrahl, David Klöker Kurzer Unterricht, Observationes und Regulen von der Mahlere˙.. Utgiven av Gunnar Mascoll Silfverstolpe. Sthlm 1918. xlviii, 112 sidor. Häftad. Lite naggade omslag. Tryckt i 450 exemplar. (#125632)200:-
Ekbom, Torsten Bildstorm.. Illustr. Sthlm 1995. 410 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#73199)125:-
Ekbom, Torsten, Johnson, Bengt Emil & Söderlundh, Michael Nermålad horisont.. En bok om Michael Söderlundhs bilder. Stockholm 2004. 104 sidor + planscher. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation signerad av "Michael". (#160344)150:-
Ellenius - Historiens vingslag.. Konst, historia & ornitologi. Illustr. Sth 1987. 312 sidor. Inbunden. (#23404)125:-
Ellenius, Allan De arte pingendi.. Latin Art Literature in Seventeenth-Century Sweden and its International Background. Illustr. Diss. Uppsala 1960. 333 pages. Softcover. Lychnos 19. (#44268)170:-
Ellenius, Allan Karolinska bildidéer.. Illustr. Uppsala 1966. 192 sidor. 4:o. Häftad. (#43703)155:-
Ellenius, Allan Karolinska bildidéer.. Illustr. Uppsala 1966. 192 sidor. 4:o. Originalklotband med skyddsomslag. (#47256)185:-
Ellenius, Allan Konst och miljö från antik till nutid.. Illustrerad. Sthlm 1973. 216 sidor. Häftad. (#69375)130:-
Ellenius, Allan Landskapsbilden.. Ur den europeiska naturkänslans historia. Illustr. Sthlm 1992. 86 sidor. Häftad. (#118639)100:-
Emond, Tryggve On Art and Unity.. A study in aesthetics relating to painting. Diss. Lund 1964. 208 pages. Soft covers. (#174817)170:-
En glömd relation.. Norden och Tyskland vid sekelskiftet. Red. Hans Henrik Brummer & Cecilia Lengefeld mfl. Illustrerad. Stockholm 1998. 335 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#166790)200:-
Engström - Barthel, Sven Albert Engström konstnären.. Ett album sammanställt av Sven Barthel. Illustrerat i färg och svart-vitt. Sthlm 1946. 248 sidor. Stort format. Häftad. (#80438)200:-
Engström - Barthel, Sven Albert Engström konstnären.. Ett album sammanställt av Sven Barthel. Illustrerat i färg och svart-vitt. Sthlm 1946. 248 sidor. Stort format. Med bevarade omslag i halvfranskt band. (#49622)450:-
En Värld Under Jord.. Färg och form i tunnelbanan. Sthlm 1985. Illustrerad. 303 sidor. Inbunden. (#172304)150:-
Ericson, Deborah In the Stockholm Art World.. Diss. Sthlm 1988. 180 pages. Soft covers. (#45221)150:-
Eriksson, Olle Estetisk upplevelse.. Sthlm 1970. 58 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksells konstserie. (#170622)100:-
Estlander, Carl Gustaf De bildande konsternas historia.. Från slutet av adertonde århundradet till 1867. Ny upplaga utgiven och kommenterad av Tancred Borenius. Helsingfors 1925. xx,600,xxxiv sidor. Häftad. Nött rygg. Bakre omslag loss. Skrifter av C.G. Estlander III. (#175616)150:-
Eugen - Till prins Eugen, Närkeshertigen, konstnären.. 1 augusti 1935. Red. Bertil Waldén och Kurt Jonson. Illustrerad. Sthlm 1935. 303 sidor. Häftad. Stort format. (#159623)250:-
Europeiskt miniatyrmåleri.. I Nationalmusei samlingar. Red. Magnus Olausson. Illustrerad. Stockholm 1994. 151 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Årsbok för statens konstmuseer nr 40. (#166434)160:-
Exhibition of the Art of Latvia. (Painting, Sculpture, and the Crafts). Riga 1939. 38 pages + plates. Softcover. Stamped. Catalogue. (#134914)100:-
Fahlström - Öyvind Fahlström.. (Utställningskatalog) Moderna Museet 1979. 119 sidor. Stort format. Häftad. Fint skick. (#162276)500:-
Faure, Elie P. Cezanne.. Paris 1926. 67 pages + 59 plates. Soft covers. (#175082)150:-
Fernand Léger 1881-1955.. Illustr. (Utställningskatalog) Moderna Museet oktober-november 1964. Häftad. (#86710)200:-
Feuk, Douglas Ulrik Samuelson.. Illustrerad. SAK 1997. 142 sidor. Stort format. Original halvklotband. (#118613)140:-
Field, D.M. Konstens stora mästerverk.. Illustrerad. Stockholm 1980. 320 sidor. 4:o. Originalklotband med skyddsomslag. (#151003)160:-
Figura I.. Studies edited by the Institute of Art History, University of Uppsala. Edited by Gregor Paulson. Illustrated. Uppsala 1951. 138 pages. soft covers. (#175235)200:-
Finkelstein, Sidney Der junge Picasso.. Dresden 1970. 164 pages + plates. 27 × 21 cm. Original cloth. Dust jacket. (#98984)150:-
Fischer, Paul Der Maler Johann Melchior Wyrsch von Buochs, 1732-1798.. Diss. Luzern (1938?). 162 pages. Softcover. Stamped. No plates issued with this edition. (#109591)125:-
Fogelmarck, Stig C. F. Adelcrantz.. Ett gustavianskt konstnärsöde. Illustrerad. Stockholm 1994. 147 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#166423)180:-
Fogelqvist, Torsten Albert Engström.. Ett konstnärsalbum. Illustr. Sthlm 1933. 132 sidor. Stort format. Med bevarade omslag i elegant halvfranskt band. (#71260)450:-
Folklig och kommersiell konst.. En antologi redigerad av Bengt Jacobsson, Lena Johannesson, Anna Jognson, Olle Sjögren. Stockholm 1980. 342 sidor + planscher. Häftad. (#165718)150:-
Formaggio, Dino & Dasso, Carlo Miniaturen.. Richley illustrated in colour. Stuttgart 1960. 144 pages. Large book. Original cloth. Dust jacket. (#84031)350:-
Forman, W. & B. Kaukomaiden taidetta.. Etu-Asia - Intia - Tiibetti - Kiina - Japani - Tsuktsien niemimaa. Illustr. Borgå 1959. 325 pages. 4:o. Original cloth. (#125515)125:-
Forman, W. & B. Konst från fjärran länder.. Egypten, Afrika, Amerika, Söderhavet, Indonesien. Red. L. Hájek. Sthlm 1961. 327 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslaget lite naggat. I kassett. (#98182)250:-
Forseth, Einar Mälardrottningens Gyllene sal.. Mosaikbitar ur ett brokigt konstnärsliv. Illustrerad. Allhems, Malmö 1973. 146 sidor. Häftad. (#89605)170:-
Forssman, Erik Tyskt måleri.. Från romantiken till expressionismen. Illustrerad. Stockholm 1958. 182 sidor + planscher. Originalklotband med skyddsomslag. (#160904)150:-
Fourny-Dargčre, Sophie Monet.. Illustrerad i färg. Fogtdal 1993. 160 sidor. Stort format. Klotband med skyddsomslag. Svensk text. (#175979)175:-
Francastel, P. The Middle Ages.. Illustrated. London 1969. 195 pages. Paperback. The Dolphin History of Painting 2. (#119160)100:-
Franz, Heinrich Gerhard Buddhistische Kunst Indiens.. Illustr. Leipzig 1965. 384 pages. Original cloth. (#67987)225:-
Fredrik I:s tid. sådan den representeras i Nordiska Museets avdelning för de högre stånden. Illustrerad. Sthlm 1924. 55 sidor. Häftad. (#98072)150:-
Fredriksson, Inger Konsten spränger ramarna.. John Heartfield och det politiska fotomontaget. En studie i john Heartfields fotomomtage för AIZ. Akad. avh. Stockholm 1979. 192 sidor. Stort format. Häftad. (#175583)175:-
Freise, Kurt Pieter Lastman, sein Leben und seine Kunst.. Ein Beitrag zur Geschichte der holländ. Malerei im XVII. Jahrh. Diss. Halle a. S. 1910. 134 pages. 4:o. Softcover. Stamped. (#109578)650:-
Freytag, Harms und Schilling Gesprächskultur des Barock.. Die Embleme der Bunten Kammer im Herrenhaus Ludwigsburg bei Eckenförde. Illustr. Ludwig, Kiel 2001. 168 pages. Original hard covers. (#174771)150:-
Friedländer, Max J. Essays über die Landschaftsmalerei und andere Bildgattungen.. Den Haag 1947. 371 pages. Original cloth. Dust jacket. (#175058)150:-
Fromer-Im Obersteg, Liselotte Die Entwicklung der schweizerischen Landschaftsmalerei im 18. und frühen 19. Jahrhundert.. Diss. Basel 1945. 163 pages + plates. Softcover. Stamped. (#146332)225:-
Från två hav, Zorn och Sorolla.. En utställning ingående i Nationalmuseums 200-års jubileum. Illustrerad. Sthlm 1992. 103 sidor. Stort format. Pappband. (#175539)130:-
Gallatin, A.E. Whistler's Pastels and Other Modern Profiles.. Illustrated. New edition. New York and London 1913. x, 68 pages + plates. Original cloth. Ex library in good condition. 400 copies printed at the Merrymount Press. (#156101)250:-
Garwer, Cornelia Paula Modersohn-Becker.. Der französische Einfluß in ihrem Werk. Diss. Bochum 1989. 147 pages + plates. Soft covers. (#82072)150:-
Gauffin, Axel Ferdinand Bobergs etsningar.. Illustrerad beskrifvande katalog. Sthlm 1917. 84 sidor + originaletsning. Stort format. Häftad. (#134361)200:-
Gauguin, Paul Gauguin brev.. Ett urval av Maurice Malingue. Illustrerad. Sthlm 1955. 312 sidor. Förlagsband. (#173973)175:-
Gauguin, Paul Noa-Noa.. Resan till Tahiti. Illustrerad av författaren. Översatt av Jurgen Wrangel. Inledning av Anders Österling. Sthlm 1943. 156 sidor. Med bevarade omslag i original linneryggsband. Fint ex. (#169196)200:-
Gauguin, Pola Mette och Paul Gauguin.. Sthlm 1960. 238 sidor. Häftad. (#130722)145:-
Gaunt, William A Concise History of English Painting.. Illustrated. London 1973. 288 pages. Paper back. (#175096)120:-
Gavel, Jonas och Lindholm, Erik Bildkonstens tekniker.. Illustrerad. Sthlm 1975. 132 sidor. Häftad. (#174063)100:-
Giacometti - Alberto Giacometti.. (Utställningskatalog) Moderna Museet 1977. 50 sidor. Häftad. Fint skick. (#162266)150:-
Gillray - The Satirical Etchings of James Gillray.. Edited by Draper Hill. Illustr. Dover Publications 1976. XXXII, 142 pages. 4:o. Softcover. (#125088)400:-
Gilot, Franįoise & Lake, Carlton Leva med Picasso.. Illustr. Sthlm 1965. 276 sidor. Original klotband med skyddsomslag. (#176538)140:-
Gilot, Franįoise & Lake, Carlton Leva med Picasso.. Illustr. Sthlm 1967. 336 sidor. Original pappband. (#50385)110:-
Goetz, Hermann Indiens konst genom femtusen år.. Med 68 färgreproduktioner. Allhem, Malmö 1961. 264 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#68191)200:-
Gombrich, E.H. Kunst og billedsprog.. Udvalgte essays. Kbhvn 1979. 226 sidor. Häftad. Dedikation. (#175090)150:-
[Gorod glazami chudozjnikov.] The Artist and the City.. Petersburg-Petrograd-Leningrad in the Works of Painters and Draughtsmen. Illustrated (some folding). Leningrad 1978. 394 pages. 4:o. Original cloth in slip case. Text in Russian with summary in English. (#158178)650:-
[Gosudarstvennij ermitagj.]. Moskva 1952. 47 pages + 90 loose colour plates in box. Text in Russian. (#128163)175:-
Gould, John Biographical Dictionary of Eminent Artists:. Comprising Painters, Sculptors, Engravers, and Architects, from the earliest ages to the present time; interspersed with original anecdotes. To which is prefixed an introduction, containing a brief account of various schools of art. New edition. In two volumes. London 1835. Folding frontespiece, (2),vi,xcviii,315,(1) + (2),317-738,36 pages. Original cloth. Faded spines, otherwise a very fine copy. 2 volumes. (#174599)1000:-
Gowans, Alan Learning to See.. Historical Perspective on Modern Popular / Commercial Arts. Illustrated. Bowling Green, Ohio 1981. 514 pages. Hardcover with dustjacket. Inscribed by the author. (#160600)200:-
Gowans, Alan The Unchanging Arts.. New forms for the traditional functions of art in society. Illustrated. Lippicott 1971. 433 pages. Original cloth. Dust jacket. (#175095)200:-
Goya.. Kapricerne. Los Caprichos. 25 sidor + 80 planscher. Stort format. Häftad. (#162837)300:-
Graesse, J.G.Th. & Jaennicke, E. Führer für Sammler von Porzellan und Fayance, Steinzeug, Steingut usw.. Achtzehnte Auflage ... ausgestattet ... von E. Zimmermann. Illustr. Braunschweig - Berlin no date (c. 1970). 417 pages. Original cloth. Ex library copy. (#21800)200:-
Granath, Olle Einar Kihlman retrospektivt.. Illustrerad. Waldemarsudde 1995. 94 sidor. Häftad. (#175127)130:-
Granath, Olle Olle Kåks.. Ett konstnärsporträtt. Med en essä av Gunnar Harding. Illustr. Sthlm 1980. 103 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#124503)175:-
Granberg, Olof Skoklosters slott och dess samlingar.. Kortfattad beskrifning. Illustrerad. Sthlm 1904. 80 sidor. Häftad. Fint ex. (#164062)200:-
Grandien, Bo Drömmen om renässansen.. Fredrik Wilhelm Scholander som arkitekt och mångfrestare. Illustr. Sth 1979. 514 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Nordiska museets handlingar 93. (#13721)300:-
Grandien, Bo Näsan först .... Sven Rydén som reportagetecknare. Sthlm 1996. 38 sidor + illustrationer. Häftad. (#175545)100:-
Grandien, Bo Rönndruvans glöd.. Nygöticistiskt i tanke, konst och miljö under 1800-talet. Illustr. Sth 1987. 394 sidor. Original pappband. Nordiska Museets handlingar 107. (#13727)250:-
Gran, Henning Billedhuggeren Julius Middelthun og hans samtid.. Illustr. Aa Oslo 1946. 301 sidor + planscher. Häftad. Stämpl. (#89303)150:-
Grant, Michael et al. Erotisk konst i Pompeji.. Den hemliga samlingen i Museo Nazionale i Neapel. Fotografier: Antonia Mulas. Rikt illustr. Malmö 1976. 171 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#163257)175:-
Grate - Eric Grate.. (Utställningskataog.) Liljevalchs 1976. Häftad. Fint ex. (#142035)135:-
Grate, Pontus Deux Critiques d'Art de l'Époque Romantique.. Gustave Planche et Théophile Thoré. Illustr. Diss. Uppsala 1959. 286 pages. 4:o. Softcover. Figura 12. (#43731)250:-
Grate, Pontus Deux Critiques d'Art de l'Époque Romantique.. Gustave Planche et Théophile Thoré. Illustr. Diss. Uppsala 1959. 286 pages. 4:o. Softcover. Front wrapper almost loose. Figura 12. (#158830)200:-
Grautoff, Otto Nicolas Poussins Jugendjahre.. Illustr. Diss. München 1914. 169 pages + plates. 4:o. Softcover. Head and foot of spine worn. Stamped. (#124250)325:-
Grube, Ernst J. The World of Islam.. Architecture, Ceramics, Paintings, Rugs, Metalwork, Carvings. Illustr. London 1967. 176 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. Landmarks of the World's Art. (#45343)125:-
Grunfeld, Frederic V. Rodin.. A Biography. Illustrated. Oxford 1989. 738 pages. Softcover. (#160578)175:-
Grünewald - Det sjungande trädet.. Grünewald 1889-1989. (Utställningskatalog) Liljevalchs Konsthall, Norrköpings Konstmuseum och Borås Konstmuseum 1989-90. Illustrerad. 127 sidor. Stort format. Häftad. (#175582)150:-
Grünewald, Isaac Matisse.. Illustrerad. Sthlm 1944. 201 sidor. Original klotryggsband. (#175087)175:-
Grünewald, Isaac Matisse och expressionismen.. Illustrerad. Sthlm 1944. 201 sidor. Original klotryggsband. (#158877)175:-
Grünewald, Isaac Matisse och expressionismen.. Sthlm 1964. 126 sidor. Pocket. (#74685)100:-
Grynning, Margareta Det ambivalenta perspektivet.. Eva Bonnier och Hanna Hirsch-Pauli i 1880-talets konstliv. Illustr. Akad. avh. Uppsala 1999. 280 sidor. Inbunden. (#50283)200:-
Guggenheim - Peggy Guggenheims samling från Venedig.. (Utställningskatalog) Moderna Museet 1966-67. 72 sidor. Häftad. Fint skick. (#162261)125:-
Gunnarsson, Torsten Friluftsmåleri före friluftsmåleriet.. Oljestudien i nordiskt landskapmåleri 1800-1850. Illustr. Akad. avh. Uppsala 1989. 304 sidor. 4:o. Original pappband. Liten skada på ryggen. (#158883)200:-
Gustaviansk stil i dess tidigare form.. Ett urval av föremål från Nordiska Museets avdelning för de högre stånden. Illustrerad. Sthlm 1926. 71 sidor. Häftad. (#98074)150:-
Guttuso - Renato Guttuso.. (Utställningskatalog) Moderna Museet 1978. 48 sidor. Stort format. Häftad. Fint skick. (#162278)200:-
Göthe, Georg Nationalmusei tafvelsamling.. Beskrifvande förteckning. Utländske (icke-nordiske) mästare. Sthlm 1887. xxiv,311 sidor + förteckning ... Original klotryggsband. (#175613)150:-
Haage, Sixten & Lundquist. Svenrobert Grafik för publik.. I samarbete med Grafiska Sällskapet. Illustrerad. Sthlm 1979. 112 sidor. Stort format. Original klotband. Något skadat skyddsomslag. (#135153)150:-
Haak, B., Hollandse schilders in de Gouden Eeuw.. Meulenhoff/Landshoff 1987. 536 pages. Folio. Illustrated. Soft covers. (#172701)250:-
Haftmann, Werner 1900-talets måleri.. Ett bildgalleri. Illustr. Sthlm 1967. 419 sidor. Inbunden. (#50190)250:-
Hagerf, Lennart Åttiotalets Olof Krumlinde.. Illustr. Malmö 1949. 84 sidor. Häftad. Skånes konstförenings publ. 15. (#56004)145:-
Hall, P.A. Sa correspondance de famille.. Éditée par Karl Asplund. Sthlm 1955. 141 pages + plates. 4:o. Original paper binding. (#70338)250:-
Hallström, Gunnar m.fl. Björkö saga.. Människor och liv på en Mälarö. [Illustrerad av Gunnar Hallström.] CEWE-förlaget 1997. 118 sidor. Förlagsband. (#77052)250:-
Hamann, Richard Ur konstens idéhistoria.. Sthlm 1965. 140 sidor. Pocket. (#178045)100:-
Hammarlund, Sven Offentlig konst i Västerås.. Illustrerad. Västerås 1985. 129 sidor. Förlagsband. (#161285)110:-
Hamrin, Örjan och Hofrén, Erik Johan Ahlbäck, arbetets målare.. Illustrerad. Dalarnas museum 1979. 128 sidor. Stort liggande format. Förlagsband. (#175549)200:-
Hansare, Lars L'esprit de la main.. Art et Artisanat. Illustrated. Sete 2010. 148 pages. 4:o. Soft covers. (#176380)150:-
Hansson, Hasse, Karlsson, Sten-Gösta & Nordström, Gert Z. Bild & form.. Illustrerad. Skolförlaget, Gävle 1974. 179 sidor. Original pappband. (#103518)125:-
Harms, Wolfgang und Peil, Dietmar (Hrsg.) Polyvalenz und Multifunktionalität der Emblematik.. Multivalence and Multifunctionality of the Emblem. Akten des 5. Internationalen Kongress der Society for Emblem Studies. Teil I-II. Peter Lang 2002. 1023 pages. Soft covers. 2 volumes in slip-case. As new. Mikrokosmos 65. Text in German, English, French and Spanish. (#174764)500:-
Hartlaub, G.F. Giorgiones Geheimnis.. Ein kunstgeschichtlicher Beitrag zur Mystik der Renaissance. Mit 9 Abbildungen im Text und 44 auf Tafeln. München 1925. 88 pp + plates. Hardcover. (#21798)200:-
Hartmann, Alexander C.F. Ramuz.. Mensch, Werk und Landschaft. Diss. Dresden 1937. 153 pages. In blank soft covers. Stamped. (#109593)250:-
Hartmann, Sadakichi The Whistler Book.. A Monograph of the Life and Position in Art of James McNeill Whistler ... Illustrated. Boston 1910. x, 272 pages + plates. Original cloth. (#133436)200:-
Hasalová, Vera & Vajdis, Jaroslav Folk Art of Czechoslovakia.. Arco Publishing Co., New York 1974. 296 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#140988)250:-
Haskel, Karl Axel Fridell.. Bilder 1-2. Katalog över Axel Fridells grafiska verk. Trelleborg 1986-89. 371 + 551 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. 2 volymer. (#142055)800:-
Haskel, Karl Axel Fridell som stockholmsskildare.. Anteckningar kring Axel Fridells stockholmsskildringar i grafik, fotografier och brev. Billbergs, Sthlm 1976. 80 sidor. Med bevarade omslag i skinnryggsband. Blekt rygg. (#89319)200:-
Hasselgren, Ingmar Konstsamlaren Gustaf Adolf Sparre, 1746-1794.. Hans studieresa, våning och konstsamling i Göteborg. Illustrerad. Akad. avh. Göteborg 1974. 220 sidor. Häftad. (#174823)200:-
Hassrick, Royal B. History of Western American Art.. Illustr. London 1987. 192 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. (#145069)150:-
Hausenstein, Wilhelm Der nackte Mensch in der Kunst aller Zeiten und Völker.. Mit mehr als siebenhundert Abbildungen. München 1913. 675 pages + plates. 4:o. Original cloth in slip case. (#36202)300:-
Hauser, Arnold The Philosophy of Art History.. London 1958. 428 pages. Hardcover with dustjacket. (#159871)175:-
Hauser, Arnold The Social History of Art 1.. From Prehistoric Times to the Middle Ages. London 1973. 274 pages. Softcover. Part 1 only. (#158555)120:-
Hayden, Arthur Chats on Old Prints.. Illustr. London 1913. 307 pages. Original decorated cloth. (#123650)125:-
Hedin - Sven Hedin as Artist.. For the Centenary of Sven Hedin's Birth. Illustrated. Stockholm 1964. 62 pages + 241 drawings. 4:o. Original cloth with dustjacket. (#160628)400:-
Hedin - Sven Hedin som tecknare.. Till hundraårsminnet av Sven Hedins födelse under medverkan av Gösta Montell och Folke Holmér. Sth 1964. 62 sidor + 241 teckningar. 4:o. Original klotband. Skyddsomslag. (#45410)400:-
Hejzlar, Josef Chinese Watercolours.. Photographs by B. Forman. London 1982. 71 pages + many plates. 4:o. Original cloth in dustjacket. (#128656)150:-
Heller, Reinhold Edvard Munch: The Scream.. Illustrated. The Penguin Press no date. 127 pages + folding plate. Hardcover with dustjacket. (#159897)170:-
Hellström - Olof Hellström.. Red. Lena Köster m.fl. Illustrerad. Uppsala 2004. 168 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. F.d. biblioteksex i mycket fint skick. (#162773)150:-
Hellström - Olof Hellström.. Red. Lena Köster m.fl. Illustrerad. Uppsala 2004. 168 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation från Köster. (#158841)200:-
Hellström - Olof Hellström.. Red. Lena Köster m.fl. Illustrerad. Uppsala 2004. 168 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Signerad av Hellström. (#103233)200:-
Hempel, Eberhard Das Werk Michael Pachers.. Sechste Auflage mit 96 Bildtafeln und 4 Farbtafeln. Wien 1952. 34 pages + plates. Original cloth. (#176431)110:-
Henry, Franįoise Art irlandais.. Dublin 1954. 63 pages + 57 plates. Softcover. (#66765)100:-
Herriot, Édouard A la gloire de Rodin.. 14 Décembre 1927. Portrait of Rodin, one plate and 2 "héliogravures". Printed in 100 + 25 copies by Marcel Seheur, Paris. This is number 84. In wrappers. Very fine copy. (#130347)1000:-
Herrmanns, Ralph En fest för ögat.. Romanen om Isaac Grünewald. Sthlm 1980. 231 sidor. Original klotband med skyddsomslag. (#177795)150:-
Hibbard, Howard Bernini.. Penguin 1965. 255 pages. Paper back. (#175031)100:-
Hibbard, Howard Poussin: The Holy Family on the Steps.. Illustr. New York no date. 117 pages + creased folding plate. Original cloth in dustjacket. (#112656)110:-
Hill, Carl Fredrik Hill skaldar.. Carl Fredrik Hill i dikter och bilder valda och kommenterade av Nils Lindhagen. 1980. 186 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation från utgivaren. (#45667)200:-
Hill, Ian Barras Den stora boken om impressionisterna.. Illustrerad. Fogtdal 1993. 199 sidor. Stort format. Klotband med skyddsomslag. (#175592)200:-
Hirn, Yrjö Konsten och den estetiska betraktelsen.. Sthlm 1963. 92 sidor. Pocket. (#119193)100:-
Hjern, Kjell Göteborg i konsten.. Hur målare och grafiker sett staden under trehundra år. Illustrerad. Göteborg 1961. 231 sidor. Stort format. Original skinnryggsband. I kassett. (#136176)200:-
Hjorth - Bror Hjorth.. (Utställningskatalog) Moderna Museet, Stockholm 1968. 78 sidor. Häftad. Fint skick. (#162254)150:-
Hjorth, Margareta Närbild av Bror.. Bror Hjorth 1950-1968. Illustrerad. Sthlm 1978. 232 sidor. Original pappband. (#103463)150:-
Hofer, Paul Die italienische Landschaft im 16. Jahrhundert I.. Die Schulen und Meister. I/II Venedig und Verona. Diss. Bern 1946. 122 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#62769)150:-
Holländer, Eugen Die Medizin in der klassischen Malerei.. Mit 272 in den Text gedruckten Abbildungen. Zweite Auflage, Stuttgart 1913. 478 pp. + Verlagswerke. Hard covers. (#45839)750:-
Holmér, Folke Edvin Öhrström.. Skulpturer, teckningar och litografier under 50 år. Sthlm 1979. 80 sidor. Häftad. (#133461)150:-
Holmér, Lindegren & Östlund Halmstadgruppen.. Waldemar Lorentzon, Axel Olson, Erik Olson, Esaias Thorén, Sven Jonson, Stellan Mörner. Illustr. Sthlm 1947. 206 sidor + planscher. 4:o. Original linneband. Skadat skyddsomslag. (#59635)500:-
Holmlöv, Olle Rågång.. Essä om Björn von Rosens konstnärskap. Illustrerad. Stockholm 1990. 184 sidor. Förlagsband. (#159910)100:-
Hommerberg, Sigge Rendezvous med Renässansen.. Illustr. Sthlm 1994. 208 sidor. Förlagsband. (#45356)150:-
Honour, Hugh Neo-Classicism.. Illustrated. Penguin 1968. 221 pages. Paper back. (#175030)110:-
Honour, Hugh & Fleming, John Konsten genom tiderna.. Rikt illustrerad. Tredje upplagan. Sthlm 1984. 639 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Fint ex. (#176707)300:-
Hopkins, Henry T. & McHugh, Jim California Painters: New York.. Illustrated. San Francisco 1989. 143 pages. 4:o. Soft covers. (#141795)150:-
Hoppe, Ragnar Från Pilo till X:et.. Illustr. Sthlm 1954. 282 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#77511)150:-
Hoppe, Ragnar Johan Johansson.. Illustrerad. Andra upplagan. AB Svensk litteratur, Malmö 1953. 102 sidor. Original linneband. Namnteckning. Svenska målare. (#85970)200:-
Hoppe, Ragnar & Seth, Lennart Eric Hallström.. Illustr. Andra upplagan. AB Svensk litteratur, Malmö 1953. 103 sidor. Original linneband. Namnteckning. Svenska målare. (#85940)200:-
Hubbard, Elbert Little Journeys to the Homes of Eminent Artists.. Botticali. Designed by Samuel Warner. Done into a booklet by the Roycrofters ... New York 1902. 36 pages + portrait. Original hard covers with cloth spine. Printed on hand made paper. (#157338)300:-
Hugelshofer, Walter Die Züricher Malerei der Spätgotik.. Diss. Zürich 1928. 63 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#62803)150:-
Hughes, Kenneth James Jackson Beardy - Life and Art.. Illustr. Winnipeg 1979. 49 pages. Original cloth in dustjacket. (#91973)125:-
Hulton, P.H. The Thirty-Fifth Volume of the Walpole Society 1.. 1954-1956. Drawings of England in the Seventeenth Century by Willem Schellinks, Jacob Esselen & Lambert Doomer. Introduction and catalogue. Glasgow 1959. xxiv, 64 pages. Soft blank covers. Inscribed by Hulton. Part 1 only, plates missing. (#159078)200:-
Hundertwasser - Hundertwasser.. (Utställningskatalog) Moderna Museet 1964-65. 2 häften, varav ett med bilder i svart originalmapp. (#162256)250:-
Hübner, Jules Catalogue de la Galerie Royale de Dresde.. Traduction et révision de Charles Sevin. Dresden 1884. viii, 503 pages + plan. Original hard covers. Very fine copy. (#157325)200:-
Hyllest og triumf.. Fra antikken til vår tid. Av H.P. L'Orange m.fl. Illustr. Oslo 1974. 144 sidor. Stort format. (#169599)150:-
Hård af Segerstad, Ulf Carl Larssongården.. Bild: Karl-Erik Granath. Sthlm 1974. Original pappband. (#117185)150:-
Högfeldt, Robert En ny Högfeldtbok.. 36 akvareller. Sthlm utan år (ca. 1950). 24 sidor + 36 planscher. Stort liggande format. Original klotband. (#155105)225:-
Högfeldt, Robert En ny Högfeldtbok.. 36 akvareller. Sthlm utan år (ca. 1950). 24 sidor + 36 planscher. Stort liggande format. Original klotband. Skyddsomslag med lite revor. Tillskrift. (#135505)225:-
Icone Russe in Vaticano.. Cento Caplavori dai musei della Russia. Illustr. Cittā del Vaticano 1989. 164 pages. Soft covers. (#49601)160:-
Iconographie, propagande et légimitation.. Sous la direction de Allan Ellenius. Illustr. Paris 2001. 363 pages. Soft covers. Les origines de l'État moderne en Europe. (#175245)200:-
Idea and Form.. Studies in the History of Art. By Åke Bengtsson and others. Illustr. Uppsala 1959. XI, 296 pages + folding plate. 4:o. Softcover. Figura Nova Series 1. (#44247)170:-
Impressionisterna och deras epok.. Med inledning av Jean Cassou. Luzerne 1962. 30 sidor text + 96 planscher. Stort format. Original linneband. (#169172)150:-
Inblick i konsten.. Konstsamlingen i Östergötlands länsmuseum. Illustrerad. Östergötlands länsmuseum (utan år). 330 sidor. Förlagsband. (#166424)150:-
Industriens billeder.. Redaktion: Hanne Abildgaard & Aase Bak. Illustr. Kbh & Aalborg 2007. 271 sidor. Förlagsband. (#151048)175:-
Ingelman, Ingrid Kvinnliga konstnärer i Sverige.. En undersökning av eleverna vid konstakademin, inskrivna 1864-1924, deras rekrytering, utbildning och verksamhet. Aa Uppsala 1982. 140 sidor. Häftad. (#44229)125:-
Ingolf Kaiser.. Red. Bo Gräslund. Illustrerad. Uppsala 2009. 160 sidor. Stort format. Förlagsband. (#176379)160:-
Ivar Arosenius.. (Katalog) Nationalmuseum 1978. Av Per Bjurström, Margareta Rosshom och Nina Weibull. Illustrerad. 1978. 168 sidor. Häftad. (#174415)125:-
Jackson Pollock.. (Utställningskatalog) Moderna Museet 1963. Original kartonnage. (#172697)300:-
Jacobs, Michael Mythological Painting.. Phaidon 1979. 80 pages. Folio. Soft covers. (#175593)140:-
Jaffé, Michael Jacob Jordaens 1593-1678.. Selection and Catalogue. The National Gallery of Canada, Ottawa 1969. 248 pages text + 315 plates. Original stiff wrappers. (#155213)200:-
J.A.G. Acke.. En minnesskrift utgiven av Henning Hammargren. Illustrerad. Stockholm 1960. 248 sidor. Häftad. (#160577)150:-
Janson, H.W. Konsten.. Måleriets, skulpturens och arkitekturens historia från äldsta tider till våra dagar. Illustr. Sthlm 1975. 623 sidor. Stort format. Klotband. (#120627)250:-
Jirlow - Lennart Jirlow, målaren.. Rikt illustrerad i färg. Förord av Knus Ståhlberg. Inledning av Guy de Faramond. Biografi av Gil Dahlström. Bra böcker 2005. 347 sidor. Stort format. Original klotband med skyddsomslag. Mycket fint ex. (#176625)300:-
Jisl, L., Sís, V. & Vanis, J. Tibetansk konst.. Illustrerad i färg och svart-vitt. Sthlm 1958. 34 sidor + 111 planscher. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. Gott skick. (#98056)175:-
Johan Christian Dahl 1788-1857.. Jubileumsutställning 1988. Nasjonalgalleriet (och) Bergens Billedgalleri. Illustr. 1988. 348 sidor. Stort format. Original pappband. (#175542)250:-
Johanneson, Lena Mörkrum & transparens.. Studier i Europeisk bildkultur och i bildens historiska evidens. Illustrerad. Stockholm 2001. 253 sidor. Förlagsband. (#165711)170:-
Johanson-Thor - Hoppe, Ragnar Emil Johanson-Thor.. Gbg 1944. 13 sidor + planscher. Häftad (#55715)100:-
Johansson, Hans m.fl., Aschenbrenner fyra decennier.. Stockholm 2003. 136 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#172706)200:-
Johansson, Ragnar Teckningar.. Sthlm 1969. 144 sidor. Stort format. Original klotband. (#89117)200:-
Jones, Owen The Grammar of Chinese Ornament.. Selected from objects in the South Kensington Museum and other collections. Illustrated. Reprint, London 1987. 15 pages + 100 plates. Folio. Original cloth. Dust jacket. (#98356)250:-
Jord, himmel helvete.. Målningar, skulpturer, grafik av Henry Heerup, Carl-Henning Pedersen och Palle Nielsen. (Utställningskatalog) Moderna Museet, Stockholm 1967. Häftad. (#162265)125:-
Josephson, Ragnar Barocken.. Illustrerad. Andra upplagan. Sthlm 1967. 249 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Bonniers konsthistoria. (#131049)175:-
Josephson, Ragnar Carl August Ehrensvärd.. Sthlm 1963. 392 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#49203)160:-
Josephson, Ragnar "Ehrenstrahls målarlära".. Illustrerad. Sthlm 1959. 96 sidor. Häftad. Svenska humanistiska förbundet. (#90435)110:-
Josephson, Ragnar Strimmor av liv.. Sthlm 1967. 227 sidor + planscher. Originalklotband i skyddsomslag. (#126515)80:-
Juliet, Charles Giacometti.. Illustr. Hazan, Paris 1985. 120 pages. Soft covers. (#174774)100:-
Julius, Arvid Jean Cavalier och några andra elfenbenssnidare.. Studier i elfenbensplastik i Sverige. Illustr. Akad. avh. Uppsala 1926. 171 sidor + 24 planscher. Häftad. (#55460)235:-
Julkort.. "Detta kort är framställt 1955 speciellt för Albert Bonniers förlag med en originallitografi av TOR HÖRLIN, utförd på sten och tryckt av litograf Rolf Jansson i 1300 exemplar, varav 300 signerats av konstnären". Detta är ett signerat ex. Viker man upp kortet finner man en julhälsning från "Kaj". (#161681)200:-
Jungmarker, Gunnar Döderhultarn.. Konstnären och människan. Illustrerad. Sthlm 1960. 180 sidor. Original klotband. Skyddsomslag med revor. (#74353)150:-
Jærn, Alb. Og så kom befrierne.. Utdrag av min dagbok gjennom 5 år. Illustr. Oslo 1945. 225 sidor. 4:o. Häftad. (#108284)125:-
Jørnæs, Bjarne Stilar i konsten.. Arkitektur, Möbler, Bruksföremål, Textilkonst. Illustr. Sthlm 1977. 256 sidor. Förlagsband. (#47407)150:-
Kaminsky, Jack Hegel on Art.. An Interpretation of Hegel's Aesthetics. Albany (New York) 1970. 207 pages. Softcover. (#156563)100:-
Kandinsky.. Illustr. Moderna Museets utställningskatalog, Sthlm 1965. Red. Carlo Derkert & K.G. Hultén. (32) sidor. Häftad. (#56010)140:-
Karlberg - Slott och Skola.. Byggnader och konst. Redaktör Bengt M. Holmquist. Illustrerad. Krigsskolan Karlbergs historiekommitté 1992. 346 sidor. 4:o. Originalklotband med skyddsomslag. (#160616)200:-
Karlfeldt, Erik Axel Zorn.. Tal vid öppnandet av minnesutställningen över Anders Zorn den 3 mars 1924. Sthlm 1928. 4 inklistrade bilder. 8 blad. Oskuren i tryckta originalomslag. (#96651)150:-
Karling - Konsthistoriska studier tillägnade Sten Karling.. Red. Erik Forssman, Brita Linde och Armin Tuulse. Illustrerad. Sthlm 1966. 436 sidor. Häftad. (#158836)150:-
Karling - Konsthistoriska studier tillägnade Sten Karling.. Red. Erik Forssman, Brita Linde och Armin Tuulse. Illustrerad. Sthlm 1966. 436 sidor. Häftad. Lite lätt fuktskadad i övre hörnet, i början av boken. (#108639)135:-
Karling, Sten The Stockholm University Collection of Paintings.. Catalogue. Illustrated. Stockholm 1978. 425 pages. Original cloth. Dust jacket. (#172598)200:-
Karl-Johans-stilen.. Ett urval av föremål från Nordiska Museets avdelning för de högre stånden. Illustrerad. Sthlm 1924. 71 sidor. Häftad. (#98075)150:-
Karlsson, Klemens Face to Face with the Absent Buddha.. The Formation of the Buddhist Aniconic Art. Illustr. Diss. Upps. 1999. 211 pages. Softcover. Library stamps, otherwise a very fine copy. (#57606)170:-
Kauffmann, Désiré Graphic Arts Crafts.. Illustrated. New York 1948. viii, 244 pages. Original cloth. Dust jacket. One leaf with small tear. (#108138)175:-
Kavolis, Vytautas Vad konsten speglar.. En konstsociologisk analys. Sthlm 1970. 200 sidor. Häftad. (#175056)120:-
Kempe - Roland Kempe.. La magie des objets, un monde de mystčres sortant de la vie quotidienne. 36 pages text in Swedish, English and French by Arne Häggqvist and Rolf Sellgrad + 310 illustrations of his paintings. Edited by Åke Svensson. Cete bokförlag 1973. Soft covers. (#107936)350:-
Kent, Neil Light and Nature in Late 19th Century Nordic Art and Literature.. Illustr. Diss. Upps. 1990. 92 pages. Softcover. (#36594)125:-
Kéry, Bertalan Kaiser Sigismund.. Ikonographie. Illustr. Wien 1972. 216 pages. 4:o. Softcover in simple slip case. (#46416)175:-
Kienholz, Edward 11 + 11 Tableaux.. (Utställningskatalog) Moderna Museet 1970. Originalomslag. Fint ex. Exhibition catalogue in original wrappers. Fine copy. (#162270)350:-
Kienkolz, Edward 11+11 tableaux.. Katalog nr. 85 från Moderna Museet 1970. Original wrappers. (#169578)250:-
Kihle - Harald Kihle.. Heidersskrift til 70-årsdagen 3. juli 1975. Noregs Boklag 1975. 175 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#175946)145:-
Kinesisk konst.. En konstbok från Nationalmuseum redigerad av Bo Gyllensvärd. Rikt illustr. Sth 1959. 167 sid. Inbunden. (#47628)105:-
Klassiska skulpturverk.. 72 planscher med text. Sthlm, Bonnier 1897. 4:o. Dekorerat original klotband. Mycket fint ex. (#140987)200:-
Kleinbauer, W. Eugene Modern Perspectives in Western Art History.. An anthology of 20th-century writings on the visual arts. Illustrated. New York 1971. 528 pages. Paper back. (#175094)150:-
Kleist - Müller, Gernot Man müßte auf dem Gemälde selbst stehen.. Kleist und die bildende Kunst. Tübingen 1995. 336 pages + plates. Softcover. Dedication signed "Gernot". (#152519)225:-
Knackfuss, H. Holbein der Jüngere.. Mit 171 Abbildungen, darunter 14 mehrfarbigen Einschaltbildern. 7. Auflage, 1938. 64 pages text + Tafeln. Original cloth. (#174772)120:-
Koch, Wilfrid Arkitektur.. Stilhistoriskt bildlexikon. Översatt och bearbetad av Lars Olof Larsson. Illustrerad. Sthlm 1970. 176 sidor. Original pappband. (#42725)145:-
Konsten i samhället.. Utgiven av Sven Sandström. Illustrerad. 303 sidor. Häftad. (#160590)150:-
Konstens Venedig.. Sthlm 1962. 248 sidor + planscher. Häftad. Utställningskatalog. (#160686)100:-
Konsten under den italienska renässansen.. Arkitektur - Skulptur - Måleri - Teckning. Sammanställd av Rolf Toman. Könemann 1999. 463 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag. (#157560)350:-
"Konsten är på väg att bliva allas...". Statens konstråd 1937-1987. Red. Mailis Stensman. Illustrerad. Sthlm 1987. 224 sidor. Förlagsband. Dedikation från redaktören. (#175541)150:-
Konsterna och själen.. Estetik ur ett humanvetenskapligt perspektiv. Red. Göran Hermerén. Illustrerad. Sthlm 2006. 194 sidor. Häftad. (#174814)170:-
Konsthistoriska sällskapets publikation 1922.. Redigerad av Holger Nyblom. Illustr. Sthlm 1923. 120 sidor + annonser. Originalhalvpergamentband. Numrerad upplaga i 350 ex. (#49815)150:-
Konst och psykologi.. Konstpsykologiska texter utgivna av Sven Sandström. Illustrerad. Lund 1970. 319 sidor. Häftad. (#135943)150:-
Konstsociologi.. Konstsociologiska texter utgivna av Sven Sandström. Illustrerad. Lund 1970. 228 sidor. Häftad. (#175093)150:-
Konstteoriernas historia.. Ett urval texter från tiden 1430-1680 med översättning och kommentar av Rudolf Zeitler. Upps. 1960. 188, 90 sidor. Stencilerad A4. Inbunden. (#138339)150:-
Kowalski - Piotr Kowalski.. (Utställningskatalog) Moderna Museet 1971. Häftad. Fint skick. (#162259)150:-
Koyo - Japanese Birds and Flowers.. Twelve album paintings by Koyo. British Museum 1980. Oblong 4:o. Soft covers. (#169544)120:-
Krafft - Uggla, Evald E:son Per Krafft d.y. och samtida svenskt porträttmåleri.. Illustr. Akad. avh. Sthlm (Uppsala) 1928. 343 sidor. 4:o. Halvklotband. Stämpel. (#172072)300:-
Krafft - Uggla, Evald E:son Per Krafft d.y. och samtida svenskt porträttmåleri.. Illustr. Akad. avh. Sthlm (Uppsala) 1928. 343 sidor. 4:o. Häftad. (#55521)250:-
Krafft - Uggla, Evald E:son Per Krafft d.y. och samtida svenskt porträttmåleri.. Illustr. Akad. avh. Sthlm (Uppsala) 1928. 343 sidor. 4:o. Häftad. Omslag rivet. (#55523)185:-
Krantz, Kurt Se, förstå och uppleva konst.. Illustrerad. Allhem, Malmö 1964. 247 sidor. Stort format. Original linneband. Skyddsomslag med revor. (#133906)200:-
Kriegeskorte, Werner Giuseppe Arcimboldo.. 1527-1593. En manieristisk trollkarl. Rikt illustr. Taschen 1991. 79 pages. 4:o. Softcover. (#90133)100:-
Kris, Ernst & Kurz, Otto Legend, Myth, and Magic in the Images of the Artist.. A Historical Experiment. Yale University 1979. 159 pages. Softcover. (#166805)120:-
Krogh - Christian Krogh.. (Utställningskatalog) Nasjonalgalleriet 2. mars - 24 mai 1987. Illustrerad. Oslo 1987. 281 sidor. Stort format. Häftad. (#174535)150:-
Krogh, Per Föredrag om målarkonst på Grini.. Illustrationer av författaren. Förord och översättning av Carl Nordenfalk. Sthlm 1947. 135 sidor. Pappband. (#175681)100:-
Krohn, Eino Upptäckare i konstens värld.. Illustrerad. Helsingfors 1970. 192 sidor. Häftad. (#175912)140:-
Kunst und Architektur im Baltikum in der Schwedenzeit. und andere Studien zur baltischen Kunstgeschichte. 11th Conference on Baltic Studies... Stockholm 1991. Herausgegeben von A. Loit and L.O. Larsson. Illustr. Sthlm 1993. 246 pages. Soft covers. Studia Baltica Stockhomiensia 12. (#46282)175:-
Kupferstiche alter Meister.. Sammelung Graf Yorck von Wartenburg. Versteigerung durch C.G. Boerner in Leipzig am 2. und 3. Maj 1932. 80 Seiten + 32 Tafeln + Schätzungspreise. Soft covers. (#156286)200:-
Kylberg - Knyphausen, Brita Carl Kylberg.. Färg och idé. Akad. avh. (Allhem), Malmö 1965. 290 sidor + planscher. Stort format. (#55788)300:-
Köper, Conrad Carl Milles.. Översättning från det tyska originalmanuskriptet. Med 105 bilder av konstnärens förnämsta verk. Sthlm 1930. 184 sidor. Stort format. Inbunden med främre omslag i halvfranskt band (G. Hedberg). F.d. biblioteksex i gott skick. Nr 6 av 30 numrerade exemplar på linnelumppapper. (#157965)300:-
Labuda, Adam S. Malarstwo tablicowe w Gransku w 2 pot. XV w.. Warszawa 1979. 225 pages text + 217 images. Soft covers. Inscribed by the author. (#175080)150:-
Lafuente Ferrari, Enrique The Paintings and Drawings of Velazquez.. Complete edition. Phaidon Press, London 1943. Folio. Original cloth. Dust jacket. (#155293)200:-
Lagerkvist, Bengt Följ med!. På konstresa genom Sverige. Illustrerad. Bra Böcker 1998. 135 sidor. Stort format. Original pappband. (#155273)145:-
Lagerkvist, Bengt Henrik Allert.. Rikt illustr. Sthlm 1991. Ca 80 sidor. 4:o. Häftad. (#111455)100:-
Lagerkvist, Bengt Riddar Drömmare av sol och snö.. En bok om Gösta Sandels. Illustrerad. Atlantis 1999. 168 sidor Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation. (#130984)200:-
Lagerkvist, Bengt, Konstens magi.. Illustrerad. sthlm 1998. 192 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation. (#172753)185:-
Lagerquist, Marshall Rokokomöbler. signerade av ebenister och schatullmakare i Stockholm. Illustr. Sth 1949. 200 sid. + planscher. 4:o. Nordiska museets handlingar 31. (#40329)425:-
Lahnstein, Peter Schwäbische Silhouetten.. Illustr. Stuttgart 1962. 131 pages. Original hardcover. (#153479)125:-
Lang, A. Sir Frederick Leighton,. President of the Royal Academy. His Life and Work. With numerous illustrations. London, Art Journal Office 1884. Folio. Original cloth. Spine worn. Stamped. (#155280)250:-
Lank, David M., The Light and the Love.. An introduction to the art of Léo-Paul Robert. Prepared by David M. Lank for the Annual meeting of the Society of Animal Artists. Illustrated. Lake Muskoka 1995. 4:o. Original boards with cloth spine. Signed by the author. (#172693)400:-
Lank, David M., The Light and the Love.. The art and life of Léo-Paul Robert. Illustrated. Montreal 1996. 147,xvii pages. Original cloth. Dust jacket. Very fine copy. 100 numbered and signed copies. (#172692)500:-
Larkin, David (ed.) Dali.. With an Introduction by J.G. Ballard. Profusely illustr. New York 1974. (96) pages. 4:o. Softcover. (#159705)135:-
Larsson - Midvinterblot.. Illustr. Sth 1983. 96 sidor. Pocket. Historia i fickformat. (#56438)85:-
Larsson - Midvinterblot.. Illustr. Sth 1983. 96 sid. Pocket. Något lös i bindningen. Historia i fickformat. (#115711)75:-
Larsson, Carl Carl Larsson.. Skildrad av honom själv i text och bilder. En krönika sammanställd av Harriet och Sven Alfons. Sth 1977. 128 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#120626)200:-
Larsson, Carl Ett hem.. Tjugofyra målningar. Bra Böcker 1998. Liggande, stort format. Pappband. (#75695)110:-
Larsson, Carl Ett hem åt solsidan.. Illustrerad i färg och svart/vitt. Sthlm 1975. 80 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#99882)150:-
Larsson, Lars Olof Von allen Seiten gleich schön.. Studien zum Begriff der Vielansichtigkeit in der europäischen Plastik von Renaissance bis zum Klassizismus. Illustr. Sthlm 1974. 176 pages. 4:o. Soft covers. (#46396)250:-
Larsson, Lars-Olof Metoder i konstvetenskapen.. Illustrerad. Stockholm 1971. 72 sidor. Häftad. (#165709)100:-
Latviesu pastelis.. Latvian Pastel Paintings. Riga 1990. 178 full page plates + text. 4:o. Original cloth. No jacket. (#141762)150:-
Laurin, Carl G. Skämtbilden och dess historia i konsten.. Illustrerad. Sthlm 1908. 640 sidor. Original klotband. Fint ex. (#178054)175:-
Laursen, Bjørn Blyantstegning.. Indføring i kreativt billedarbejde. Illustr. Kbh 1988. 159 sidor. Häftad. Signerad dedikation. (#160895)130:-
Lavalleye, Jacques Samtida konst i Belgien.. Ett urval bilder med inledande text. Malmö 1934. 181 sidor. Pappband. (#175062)120:-
Leger.. Fernand Léger 1881-1955. (Katalog) Moderna Museet, oktober - november 1964. Illustr. Häftad. Fint ex. (#175253)225:-
Leksell, E.G. Simrishamn.. Teckningar. Utan ort och år. 48 teckningar. Häftad. Liggande format. (#114241)140:-
Leksell, E.G. Vitemölle.. Sett och tecknat. Utan ort och år. 47 teckningar. Häftad. Liggande format. (#114243)140:-
Lennart Jirlow.. Målaren - motiven. Illustrerad. Höganäs 1996. 159 sidor. Förlagsband. (#151127)150:-
Lennie, Campbell Landseer.. The Victorian Paragon. London 1976. 259 pages + plates. Original cloth. (#83769)150:-
Leonardo da Vinci. Anatomische Zeichnungen aus der königlichen Bibliothek auf Schloss Winsor. Hamburger Kunshalle, Prisma Verlag 1979. 80 pages text + plates. Stiff covers. (#171241)150:-
Leslie, Clare Walker Nature Drawing.. A tool for learning. Illustr. Spectrum 1980. 206 pages. 4:o. Soft covers. Inscribed by the author. (#169568)200:-
Levey, Michael Den västerländska konstens historia.. Illustr. Sthlm 1970. 360 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#87432)145:-
Levey, Michael Måleriets historia.. Från Giotto till Cézanne. Rikt illustr. Sthlm 1962. 320 sidor. Originalklotband. (#127844)125:-
Lexikon för konst 1-3.. Bildkonst, arkitektur, konsthantverk, konstindustri. Rikt illustrerad. Sthlm 1958-60. 1797 sidor. Förlagets skinnryggsband. 3 volymer. (#176708)500:-
Lexikon över modern konst.. Svensk redigering Sven Lövgren. Illustrerad. Tema 1965. 377 sidor. Pocket. (#176928)100:-
Lidén, Anne Sven Ljungberg, målare.. Illustrerad. Sthlm 1986. 216 sidor. Stort format. Klotband med skyddsomslag. Mycket fin. (#175702)200:-
Lidén, Elisabeth Expressionismen och Sverige.. Expressionistiska drag i svenskt måleri från 1910-talet till 40-talet. Illustr. Akad. avh. Sthlm 1974. 306 sidor. Häftad. (#46385)210:-
Lidén, Elisabeth & Sandström, Sven Konsten i Sverige.. 1900-talets bildkonst. Illustrerad. Stockholm 1975. 190 sidor. Häftad. (#160584)140:-
Lidén, Elisabeth, Sydhoff, Beate & Castenfors, Mårten Sveriges konst 1900-talet 1-3.. 1: 1900-1947. 2: 1945-1975. 3: 1970-2000. Illustr. Sthlm 1999-2001. 173 + 190 + 215 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. 3 vol. (#121777)600:-
Liedholm, Alf August Rodin.. Illustrerad. Stockholm 1947. 263 sidor. Häftad med skyddsomslag. (#165689)125:-
Liedholm, Alf Gustave Courbet.. Illustrerad. Stockholm 1945. 187 sidor. Häftad. (#165696)110:-
Liedholm, Alf Konstnärens värld I.. En studie i konstnärspsykologi. Från Delacroix till Gauguin. Akad. avh. Lund (Uppsala) 1932. 241 sidor. Häftad. (#55445)155:-
Lilja, Gösta Det moderna måleriet i svensk kritik 1905-1914.. Illustr. Malmö 1955. Originalklotband med bevarade omslag. F.d. biblioteksbok. (#113193)125:-
Liljefors, Bruno Det vildas rike.. Illustrerad i färg. Sth 1941. 100 sidor. 4:o. Häftad. (#42707)300:-
Lindahl, Ingemar Visit hos exentrisk herre.. En bok om Nils Dardel. Illustrerad. Sthlm 1980. 195 sidor. Original klotband. Skyddsomslag med smärre revor. (#136768)150:-
Lindblom, Andreas De gyllene åren.. Stockholm 1952. 176 sidor + planscher. Förlagsband med skyddsomslag. Bevarat omslag. (#159955)120:-
Lindblom, Andreas Svensk konst.. Från stenåldern till rymdåldern. Sthlm 1960. 411 sidor + planscher. Förlagsband i skyddsomslag. (#148206)130:-
Lindblom, Andreas Sveriges konsthistoria 1-3.. 1: Från stenåldern till Gustav Vasa. 2: Från Gustav Vasa till Gustav III. 3: Från Gustav III till våra dagar. Illustr. Sthlm 1944-46. 1000 sidor + färgplanscher. Original pergamentryggsband. 3 volymer. (#150421)400:-
Linde - Presentationer.. Ulf Linde på Thielska 1977-1997. En bok sammanställd av Bengt Jangfeldt och Lars Nygren. Illustrerad. Sthlm 1999. 158 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#175113)175:-
Linder, Jan Gudrun Åhlberg. Sthlm 1993. 116 sidor. Illustrerad. Halvfranskt band. Skyddsomslag. (#172320)150:-
Linde, Ulf Ulf Gripenholm.. Målningar, teckningar, grafik. Illustr. Sthlm 2002. 132 sidor. 4:o. Originalklotband. (#163460)200:-
Linde, Ulf m.fl. Olle Olsson Hagalund.. Kvick kraftkarl i konstnärsidyll. Fotograferad av Rein Välme. Stockholm 1965. 94 sidor. Förlagsband. (#159869)100:-
Lindfors, Evert Utan returbiljett.. Illustr. Sthlm 2001. 240 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#160918)170:-
Lindsay, Jack Gainsborough.. His Life and Art. Granada 1981. 244 pages. + plates. Paperback. (#81569)100:-
Lindwall, Bo Det tidiga 1800-talet.. Illustr. Sthlm 1981. 144 sidor. Häftad. Konsten i Sverige. (#109293)145:-
Lisholm, Birgitta Martin van Meytens d.y.. Hans liv och hans verk. Illustr. Akad. avh. Sthlm 1974. 142 sidor + planscher. 4:o. Häftad. (#46404)170:-
Lisholm, Birgitta Martin van Meytens d.y.. Hans liv och hans verk. Illustr. Akad. avh. Sthlm 1974. 142 sidor + planscher. 4:o. Original klotband. Skyddsomslag. (#121981)225:-
Loevgren, Sven (Lövgren) The Genesis of Modernism.. Seurat, Gaugain, van Gogh and French Symbolism in the 1880's. Diss. Revised edition. Bloomington 1971. 241 pages. Original cloth. Dust jacket. (#158829)300:-
Loos, Viggo Albert Sjöström.. Illustrerad. Norrköping 1953. 98 sidor + 43 planscher. Original klotryggsband. (#132804)150:-
Loos, Viggo Gösta von Hennigs.. Cirkusmålaren. Illustrerad. Allhem, Malmö 1958. 104 sidor. Stort format. Häftad. Skyddsomslag. (#85108)200:-
Loos, Viggo Samhället och bildkonsten.. Illustr. Sthlm 1947. 134 sidor. Häftad. (#104417)110:-
Lopera, J. Alvarez Maestros Modernos del Museo Thyssen-Bornemisza.. Illustrated. Third edition, 1994. 707 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket with small tears Text in Spanish. Very heavy book, requires extra shipping charges. (#173033)350:-
Lorrain - Claude Lorrain - Sketchbook.. Illustrated. Stockholm 1984. 87 pages. Hardcover. Inscribed. (#166440)100:-
Lucas Cranach.. Künstler und Gesellschaft. Referate des Colloquiums mit internationaler Beteiligung zum 500. Geburtstag Lucas Cranach d.Ä. Staatliche Lutherhalle Wittenberg 1.-3. Oktober 1972. Herausgegeben von Peter H. Feist und Andere. 224 pages incl. plates. Original hard covers. (#174533)200:-
Lucas Cranach 1472/1972.. Bonn 1972. 40 pages + plates. Softcover. (#152512)100:-
Luce, Donald T. & Andrews, Laura M. Francis Lee Jaques.. Artist-Naturalist. Illustrated. Minneapolis 1982. 76 pages. 4:o. Original cloth with dustjacket. (#160626)150:-
Lucie-Smith, Edward Konst efter 1945.. Illustrerad. Malmö 1971. 286 sidor. Originalklotband. (#160926)150:-
Lundwall, Sten Generationsväxlingen inom romantikens klassicism.. Illustr. Sthlm 1960. 260 sidor. 4:o. Häftad. Nordiska museets handlingar 54. (#40322)250:-
Lübke, Wilhelm Die Kunst des Mittelalters.. Mit 10 Kunstbeilagen und 520 Abbildungen im Text. Vierzehnte Auflage. Esslingen 1910. 488 pages. Original cloth. Dust jacket. Original slip case. Very fine copy. (#132963)250:-
Lüthi, Walter Urs Graf und die Kunst der alten Schweizer.. Diss. Zürich (Bern) 1927. 126 pages. 4:o. Soft, blank covers. Stamped. Only the dissertation, no plates. (#156341)150:-
Lång, Helmer Kvinnor, vagabonder och visionärer.. Studier i litteratur och konst. Settern 1981. 200 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. Signerad av Helmer Lång. (#99949)160:-
Lövgren, Sven The Genesis of Modernism.. Seurat, Gaugain, van Gogh and French Symbolism in the 1880's. Diss. Uppsala 1959. 178 pages. 4:o. Softcover. Figura 11. (#43709)250:-
MacColl, D.S. Life, Work and Setting of Philip Wilson Steer.. With a full catalogue of paintings and list of watercolours in public collections by Alfred Yockney. London 1946. xvi,240 pages + plates. Original cloth. No jacket. Stamped. (#174343)170:-
Madsen, Herman Från symbolism till surrealism.. Problem och gestalter i den moderna målarkonsten. Illustrerad. Sthlm 1939. 182 sidor. Förlagsband. (#175065)100:-
Magnuson - Docto peregrino.. Roman Studies in Honour of Torgil Magnuson. Illustr. Sth 1992. 298 pages. Hardcover. (#18213)175:-
Magnusson, Börje Att illustrera fäderneslandet.. En studie i Erik Dahlberghs verksamhet som tecknare. Illustr. Aa Upps. 1986. 288 sidor. Häftad. (#18701)150:-
Magritte - René Magritte.. (Utställningskatalog) Moderna Museet, Stockholm 1967. 63 sidor. Häftad. Fint skick. (#162268)150:-
Malevich - Kasimir Malevich.. [Utställningskatalog från Moderna Museet] 1965. Den onekligen originella katalogen, hophäftad med 3 bultar och inlagd i sin originalmapp, som dock är lite skadad. (#135516)350:-
Malmborg, Boo von Martin Mijtens d.ä.. En konstnär från Sveriges storhetstid. Illustrerad. Allhem, Malmö 1961.120 sidor. Stort format. Klotband. (#175533)180:-
Malmström - Björk, Tomas August Malmström.. Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld. Illustrerad. Akad. avh. Sthlm 1997. 384 sidor. Original pappband. Nordiska museets handl. 124. (#81746)200:-
Malraux, André Le musée imaginaire de la sculpture mondial 1-3.. 1. La statuaire. 2. Des bas-reliefs aux grottes sacrées. 3. Le monde Chrétien. Illustrated. La galerie de la Pléiade, Paris 1952-54. 782 + 516 + 476 pages. Original cloth in dustjackets. 3 volumes. (#108609)1500:-
Malraux, André Les voix du silence.. Illustrated. La Galerie de la Pléiade 1953. 662 pages. Original cloth. Dust jacket. (#108608)300:-
Mandel, Gabriele Oriental Erotica.. Illustrated. Omega Books, 1983. 80 pages. Cloth in dustjacket. (#66615)150:-
Mao Tse-tung On Literature and Art.. Peking 1967. 162 pages. Paperback. Covers in plastic film. (#132352)100:-
Marcadé, Jean Roma amor.. Studie über die erotischen Darstellungen in der etruskisch-römischen Kunst. Deutsche Bearbeitung und Nachwort von W. Zscheitzschmann. Illustr. Verlag Nagel, Genf 1961. 134 pages. Folio. Original linen binding. Dust jacket. Slip case. (#87243)450:-
Martindale, Andrew Man and the Reanissance.. Illustrated. London 1966. 176 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. Landmarks of the World's Art. (#103255)175:-
Marx, Karl & Engels, Friedrich Om konst och litteratur.. Arbetarkultur, Sthlm 1954. 202 sidor. Häftad. Marxismens klassiker. (#102785)135:-
Marx, Karl & Engels, Friedrich Om konst och litteratur.. Arbetarkultur, Sthlm 1954. 202 sidor. Original halvklotband. Marxismens klassiker. (#158862)150:-
Marx, Karl & Engels, Friedrich Om konst och litteratur.. Arbetarkultur, Sthlm 1971. 202 sidor. Pocket. (#8187)100:-
Masterpieces of Korean Art.. Richly illustr. 1957. 182 pages. Softcover. Exhibition catalogue. (#64904)125:-
Max Ernst.. Målningar, collage, frottage, teckningar grafik, böcker, skulpturer 1917-1969. (Utställningskatalog) Moderna Museet Stockholm 1969. 84 sidor. Häftad. (#86709)200:-
McGirk, Tim Gala.. Kvinnan som förhäxade Salvador Dalí. Sthlm 1990. 204 sidor + planscher. Originalklotband i skyddsomslag. (#126170)175:-
Melin, Björn Måla och se.. Handbok i oljemåleri. Illustrerad. Sthlm 1977. 125 sidor. Häftad. (#174312)100:-
Mengs, A.R. Praktisk Undervisning uti Målarekonsten.. Öfversättning af P. Lindhberg. Sthlm, Jon. Ad. Walldén 1832. 98 sidor + plansch. Oskuren, inbunden i nyare halvklotband. (#94121)750:-
Mentze, Ernst P.S. Krøyer.. Kunstner af stort format - med brændte vinger. Kbhvn 1969. 226 sidor + planscher. Häftad. (#141963)150:-
Mettra, Claude Bruegel.. Illustrated. New York 1980. Appr. 136 pages + plates. 4:o. Hardcover with dustjacket. (#163034)200:-
Meyer-Huber, Vera Die Entwicklung des Paysage intime in der schweizerischen Landschaftsmalerei des 19. Jahrhunderts.. Diss. Zürich 1946. 144 pages. 4:o. Soft covers. Bumped corners. Stamped. (#62777)150:-
Meyerson, Åke Harald Sallberg.. Illustr. Sthlm 1960. 96 sidor. Original klotryggsband i skyddsomslag. (#128907)150:-
Meyerson, Åke Harald Sallberg.. Illustr. Sthlm 1960. 96 sidor. Originallinneband. (#84723)150:-
Mezei, Kristina Arvet efter surrealismen.. Grafikskolan Forum 1964-1991. Rikt illustr. Aa Upps. 1998. 211 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#40067)235:-
Millroth, Thomas Eric Gustaf Göthe.. Kungl. statybildhuggare och professor. Illustr. Aa Sthlm 1975. 104 sidor. 4:o. Häftad. (#42811)150:-
Millroth, Thomas Maktens pyramider. och annat om konst och musik. Cavefors 1975. 214 sidor. Häftad. Dedikation. (#98295)150:-
Millroth, Thomas Olle Bonniér.. Och varför inte dansa? Illustrerad. SAK 1995. 176 sidor. Original klotband. (#118567)175:-
Milton, John R. Oscar Howe.. Illustr. Minneapolis 1976. 56 pages. Hardcover. "The Story of an American Indian". (#143972)150:-
Mirķ - Guide Fundaciķ Pilar i Joan Mirķ a Mallorca.. Illustrated. Madrid 1993. 112 pages. Soft covers. (#141971)120:-
Mode, Heinz Die Skultptur Ceylons.. Diss. Basel 1942. 88 pages. Softcover. Stamped. (#146500)150:-
Modeväxlingar.. Av Jan Brunius, Rolf Söderberg, Ingrid Schrewelius och Magnus Knutsson. Illustrerad. Sthlm 1971. 110 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksells konstserie. (#170613)110:-
Molesworth, H.D. Europeisk skulptur.. Från romansk konst till Rodin. Illustrerad. Sthlm 1966. 282 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#132991)150:-
Mollgaard, Lou Kiki.. Drottning av Montparnasse. Sthlm 1990. 243 sidor + planscher. Förlagsband i skyddsomslag. (#133219)150:-
Montgomery, Küllike och Weibull, Nina Liv Derkert.. Illustrerad. Sthlm 1994. 128 sidor. Stort format. Original pappband. Dedikation. (#169200)150:-
Mora i konsten från Carl von Linné till Anders Zorn.. Illustrerad. 1992. 116 sidor. Häftad. (#175118)100:-
Munch - Edvard Munch.. 45 reproduksjoner. Nasjonalgalleriet, Oslo 1956. 52 sidor. Häftad. Fint ex. Kunstnere i Nasjonalgalleriet 1. (#142037)150:-
Munch - Edvard Munch og den tsjekkiske kunst.. (Utställningskatalog) Munch-museet, Oslo 1971. 129 sidor. Häftad. (#162272)150:-
Munch, Edvard Munchs konkurranceutkast til Universitetets festsal.. Utstillet i Dioramalokalet. Augusti 1911. Illustrerad. 16 sidor. Tvärformat. Mycket fint exemplar. (#126079)250:-
Munro, Thomas Evolution in the Arts. and Other Theories of Cultural History. Cleveland Museum of Art, no date (first edition). xxii, 562 pages. Original cloth. Dust jacket. (#125631)300:-
Munro, Thomas Oriental Aesthetics.. Illustrated. Cleveland 1965. 138 pages. Original half cloth with dustjacket. (#130901)150:-
Munsterberg, Hugo Art of India and Southeast Asia.. Illustr. New York 1970. 263 pages. Original cloth in dustjacket. (#121491)140:-
Musée du Prieuré.. Symbolistes et Nabis. Maurice Denis et son temps. Édition 1985. 120 pages. Together with: Musée du Prieuré. Cinq années d'acquisitions 1980-1985. 85 pages. Soft covers. 2 volumes in cassette. (#157919)150:-
Müller, Hermann Alex. Biographisches Künstler-Lexikon der Gegenwart.. Leipzig 1882. 576 pages. With wrappers in very nice half leather binding. (#61604)250:-
Myter.. Nationalmuseum 1983. Illustrerad. 284 sidor. Häftad. Utställningskatalog. (#123460)100:-
Mästarteckningar genom tiderna 1-8.. Valda och redigerade av Ira Moskowitz. Till svenska av Bengt G. Söderberg. Allhem, Malmö 1965. Stort format. Original linneband med skyddsomslag. 8 volymer. Mycket fint skick. (#130351)3000:-
Möbler för fritidshus.. Juryutvalda möbler ur Svenska Slöjdföreningens bohagsregister. Utgiven av Svenska Slöjdföreningen. Illustr. Sthlm 1966. 104 sidor. Stort format. Häftad. (#54616)150:-
Möllerström, Sten Kär konst.. Illustrerad. Stockholm 1979. 208 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag med revor. (#163036)150:-
Möten.. 18 essäer om konst ur Nationalmusei samlingar. Red. Ulf Abel. Illustr. 1992. 144 sid. Inbunden. (#56447)125:-
Nathan, Peter Friedrich Wasmann, sein Leben und sein Werk.. Ein Beitrag zur Geschichte der Malerei des neunzehnten Jahrhunderts. Diss. München 1954. 163 pages. 4:o. Softcover. Stamped. (#109621)150:-
Natur och nationalitet.. Nordisk bildkonst 1800-1850 och dess europeiska bakgrund. Redaktörer Jörgen Weibull & Per Jonas Nordhagen. Illustrerad. Wiken 1992. 256 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#165691)150:-
Naubert-Riser, Constance Cézanne.. Illustrated. Studio Editions, London 1991. 144 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. Very fine copy. (#141804)200:-
Newton, Douglas Masterpieces of Primitive Art.. Photographs by Lee Boltin. Foreword by André Malraux. Introduction by Nelson A. Rockefeller. New York 1978. 264 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. The Nelson A. Rockefeller Collection. (#46562)200:-
Nicholl, Charles Leonardo da Vinci.. The Flights of the Mind. Penguin 2007. 622 pages. Softcover. (#158549)120:-
Nicolaus, Knut DuMont's Handbuch der Gemäldekunde.. Material, Technik, Pflege. Köln 1979. 267 pages. Soft covers. (#171233)200:-
Nilsson, Sten & Gupta, Narayani The Painter's Eye.. Egron Lundgren and India. (Catalogue) Nationalmuseum, Stockholm 1992. 158 pages. 4:o. Original hard covers. (#169592)175:-
Nilsson, Sten Åke Gunnar Norrman.. Teckningar och grafik med en essä. 1987. 168 sidor. Stort format. Klotband där en lite påklistrad bild på pärmens framsida saknas. Dedikation. (#175537)200:-
Nilsson, Sten Åke Konsten i Sverige.. 1700-talet efter den karolinska tiden. Illustr. 1974. 179 sidor. Häftad. (#53335)150:-
Nisser, Wilhelm (ed.) Die italienischen Skizzbücher. von Erik Jönson Dahlberg und David Klöcker Ehrenstrahl. Text + Abbildungen. Uppsala 1948. 162 pp. + 132 Abbildungen. 2 vols. (#40796)200:-
Nochlin, Linda Realism.. Illustrated. Penguin 1971. 183 pages. Paper back. (#175054)120:-
Nochlin, Linda Realism and Tradition in Art 1848-1900.. Englewoods Cliffs 1966. 189 pages. Softcover. (#166796)130:-
Noma, Seiroku Artistry in Ink.. New York 1957. 36 pages text + plates. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#68997)250:-
Nome, Paul Kunst som 'krystallisasjon'.. En studie i Edvard Munchs notater om hans tro, livssyn og kunstforståelse, relatert til hans bilder. Aa Oslo 2000. 290 sidor. Häftad. (#161290)200:-
Nora von Samson-Himmelstjernas liv och verk. Leben und Werk. Illustrerad. 1975. 100 sidor. Häftad. Swedish and German text. text in Schwedish und Deutsch. (#174507)140:-
Nordenfalk, Carl Mest om konst.. Memoarer efter författarens efterlämnade manuskript redigerade av Katarina Nordenfalk och Per Bjurström. Illustr. Sthlm 1996. 430 sidor. Originalpappband i skyddsomslag. (#104810)175:-
Nordensvan, Georg Svensk konst och svenska konstnärer i nittonde århundradet I-II.. I: Från Gustav III till Karl XV. II: Från Karl XV till sekelslutet. Illustrerade. Stockholm 1925-28. 547 + 526 sidor. Linneband med bevarade omslag. 2 volymer. (#160343)450:-
Nordiska friluftsmålare.. Åmells katalog nr. 35, 1995. 44 planscher med text. Stort format. Original pappband. (#172711)140:-
Nordström, Carl-Otto The Duke of Alba's Castilian Bible.. A Study of the Rabbinical Features of the Miniatures. Illustr. Uppsala 1967. 250 pages. 4:o. Cloth in dustjacket. Figura Nova Series 5. (#44245)275:-
Nordström, Folke Goya, Saturn and Melancholy.. Studies in the Art of Goya. Illustr. Uppsala 1962. 239 pages. 4:o. Original cloth. Figura Nova Series 3. (#44238)250:-
Nordström, Folke Naturens öga.. Rune Pettersson, en uttolkare av den lappländska fjällvärlden. Illustrerad. Carlssons 1992. 191 sidor. 4:o. Förlagsband. (#160620)200:-
Nordström, Folke The Auxerre Reliefs.. A Harbinger of the Renaissance in France during the Reign of Philip le Bel. Illustr. Uppsala 1974. 158 pages. 4:o. Soft covers. Figura Nova Series 13. (#44243)200:-
Norges dekorative malerkust gjennem 1000 år.. Utgitt av Bildende kunstners styre på eget forlag. Illustrerad. 1952. 151 sidor. Original klotband. (#173857)120:-
Norges kunsthistorie 3.. Av Jan Hendrich Lexow m.fl. Nedgang og ny reisning. Illustr. Oslo 1982. 427 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#160360)175:-
Norlander, Sabrina Claiming Rome.. Portraiture and Social Identity in the Eighteenth Century. Illustr. Diss. Upps. 2003. XV, 300 pages. Softcover. (#78592)200:-
Norlind, Ernst Livsouvertyr.. Händelser ur en barndom och ungdom. Illustrerad. Lund 1940. 231 sidor. Häftad. (#152641)135:-
Novgorod.. Architecture et art XIe-XVIIIe sičcles. Architecture, fresques, archéologie, arts appliqués, icônes, enluminures. Illustrated in colour. Aurora, Leningrad 1984. 212 plates with French text. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#58827)250:-
Nyberg, Kurt Wolmar Omvänt perspektiv i bildkonst och kontrovers.. En kritisk begreppshistoria från det gångna seklet. Akad. avh. Uppsala 2001. 304 sidor + 40 bildplanscher. Häftad. (#48116)165:-
Nyblom, C.R. Johan Tobias Sergel.. Sveriges förnämsta konstnärssnille. Upsala 1877. 80 sidor. Häftad. (#49761)145:-
Ny Carlsberg glyptotek.. Vejledning gennem samlingerne. 8. oplag. Illustr. Kbh 1961. 96 sidor. Häftad. (#106124)60:-
Näköalapaikalla.. Aimo Reitalan juhlakirja. Illustr. Helsinki 1969. 204 pages. Soft covers. Taidehistorian seura. (#169580)150:-
Näsström, Gustaf Carl Kylberg.. Illustrerad. Andra upplagan. AB Svensk litteratur, Malmö 1952. 96 sidor. Original linneband. Namnteckning Svenska målare. (#85936)200:-
Olausson, Magnus Alexander Roslin.. Illustrerad. Nationalmuseum. Stockholm 2007. 99 sidor + planscher. Förlagsband. De stora mästarna. (#160351)140:-
Olausson, Magnus Den Engelska parken i Sverige under gustaviansk tid.. Illustr. Akad. avh. Sthlm (Uppsala) 1993. 592 sidor. Häftad. (#45818)200:-
Olsen, Harald Federico Barocci.. A Critical Study in Italian Cinquecento Painting. Illustr. Uppsala 1955. 228 pages. 4:o. Softcover. Figura 6. (#44254)225:-
Olszewski, Andrzej K. An Outline History of Polish 20th Century Art and Architecture.. Illustrated. Warsaw 1989. 184 pages + plates. Large book. Original cloth. Dust jacket. (#84954)250:-
Osslund - Nils Palmgren & Herje Granberg Helmer Osslund.. Illustrerad i färg och svart-vitt. Sthlm 1937. 104 sidor. Stort format. Original linneband. Skyddsomslag. (#36190)260:-
Palmgren, Nils Karin Persson.. Illustrerad. Sthlm 1954. 32 sidor. Häftad. Folket i Bilds konstklubb. (#95771)100:-
Palmgren, Nils Leander Engström.. Illustrerad. AB Svensk litteratur, Malmö utan år (ca. 1950). 132 sidor. Original linneband. Namnteckning. Svenska målare. (#85966)200:-
Palmgren, Nils & Östlund, Hilding Konstskojare.. Med 53 illustrationer. Andra upplagan. Sthlm 1944. 181 sidor + 32 planscher. Original klotryggsband. (#100153)150:-
Panofsky, Erwin A Mythological Painting by Poussin in the Nationalmuseum, Stockholm.. Illustrated. Sthlm 1960. 64 pages. 4:o. Original cloth. (#175532)250:-
Panofsky, Erwin Renaissance and Renascences in Western Art.. Text + Plates. Sthlm 1960. 242 pages text + plates. 4:o. Soft covers. 2 volumes. The Gottesman lectures, Uppsala University VII. (#36182)600:-
Park Sung-Bong An Aesthetics of the Popular Arts.. An Approach to the Popular Arts from the Aesthetic Point of View. Diss. Upps. 1993. 188 pages. Softcover. (#37495)135:-
Parmann, Øistein Norwegian Sculpture.. Norwegische Skulptur. Oslo 1969. 52 pages + 131 plates. 4:o. Original leather binding. (#136055)350:-
Parsons, Frank Alvah Interior Decoration.. Its Principles and Practice. Illustr. Garden City, 1923. XIV, 284 pages. Original cloth. (#58198)300:-
Pauli - Konstnärsparet Hanna och Georg Pauli.. Av Hans Henrik Brunner m.fl. Sthlm 1998. 144 sidor. Original pappband. Utställningskatalog från Waldemarsudde. (#169322)140:-
Paulsson, Gregor Konstens Väldshistoria: Medeltiden.. Illustrerad. Sthlm 1990. 334 sidor + 136 planscher. Förlagsband. (#168433)175:-
Paulsson, Gregor Konstens världshistoria 1-4.. 1. Antiken. 2 Medeltiden. 3. Renässansen. 4. Från barocken till nutiden. Illustrerad. Sthlm 1990. 304 + 334 + 343 + 428 sidor + 568 planscher. Förlagets pappband. 4 volymer i mycket fint skick. (#175708)450:-
Paulsson, Gregor Konsthistoriens föremål.. Uppsala 1943. 92 sidor. Halvklotband. Med lite anteckningar av Allan Ellenius. (#158864)140:-
Paulsson, Gregor Konsthistoriens föremål.. Uppsala 1943. 92 sidor. Häftad. (#48302)120:-
Paulsson, Gregor Tanke och form i konsten I.. Studier för en betydelselära. Handlingen som rumsgestaltare i italiensk renässanskonst. Illustr. Sthlm 1933. 187 sidor. Häftad. (#84940)200:-
Paulsson, Gregor och Paulsson, Thomas Vägar till konsten.. Från målarkonst till stadsmiljö - inledande studier av det konstnärliga. Sthlm 1972. 120 sidor + planscher. Häftad. (#175104)130:-
Paulsson, Thomas Stadsplanering under 1800- och 1900-talen.. Illustrerad. Sthlm 1970. 75 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksell konstserie. (#170625)100:-
Peintres de Liban [2].. Saliba Douaihy. Beyrouth 1951. 14 tipped-in colour plates. Folio. Very fine copy. (#156086)750:-
Perls, Hugo Varför är Kamilla vacker?. Om konst, konstnärer och konsthandel. Sthlm 1965. 225 sidor. Pocket. (#111474)100:-
Petersen, Bengt Mat & konst i Bohuslän.. Recept från Gerlesborgsskolan i Bohuslän samlade och presenterade av Bengt Petersen. Illustrerad. Atlantis 1993. 149 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#160922)140:-
Petersen, Karen & Wilson, J.J. Woman Artists.. Recognition and Reappraisal. From the Early Middle Ages to the Twentieth Century. Illustr. New York 1976. 212 pp. Ocl. (#45095)220:-
Petersen, Robert Storm Det danske smil.. En cavalcade af tegninger gennem 40 aar. Med tekster af Walter Schwartz og Ivar Öhman. Carit Andersens Forlag 1949. Stort format. Original pappband. (#87218)200:-
Pettersson, Hans Gregor Paulsson och den konsthistoriska tolkningens problem.. Illustr. Aa Uppsala 1997. 271 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#48327)170:-
Pevsner, Nikolaus Pioneers of Modern Design.. From William Morris to Walter Gropius. Illustrated. Penguin 1978. 264 pages. Paperback. (#139750)100:-
Pfeilstücker, Suse Spätantikes und germanisches Kunstgut in der frühangelsächsischen Kunst.. Nach lateinischen und altenglischen Schriftquellen. Diss. Berlin (Bonn) 1936. 244 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#56973)250:-
Picasso - Pablo Picasso.. Illustr. (Utställningskatalog) Moderna museet, Sthlm 1988. 248 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Fint ex. (#103281)175:-
Picasso - Picasso's Vollard Suite.. Introduction by Hans Bolliger. Illustrated. London 1994. 4:o. Soft covers. (#142083)150:-
Picasso - O'Brian, Patric Pablo Ruiz Picasso.. En biografi. Sthlm 1988. 471 sidor. Original klotband. Skyddsomslag med reva. (#74623)160:-
Picasso, Pablo Målning och grafik.. Inledning av Håkan Björkholm. Illustrerad. Stureförlaget 1974. 82 sidor + planscher. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#133811)250:-
Picasso - peintures 1900-1955.. Musée des Arts Décoratifs 1955. 56 pages + plates. Soft covers. (#175246)125:-
Picasso - Runnqvist, Jan Minotauros.. En studie i förhållandet mellan ikonografi och form i Picassos konst 1900-1937. Illustr. Akad. avh. Uppsala 1959. 192 sidor + planscher. Häftad. (#48542)150:-
Piltz, Elisabeth Trois sakkoi byzantins.. Analyse iconographique. Uppsala 1976. 82 pp. text + 53 plates. 4:o. Soft covers. Figura Nova Series 17. (#44240)175:-
Pinder, Wilhelm Das Problem der Generation in der Kunstgeschichte Europas.. Illustr. Berlin 1928. XXXI, 160 pages + plates. Original cloth. (#62965)145:-
Plaeschke, Herbert Buddhistische Kunst.. Illustr. Leipzig 1970. 194 pages + map. Hard covers. Lower part of spine damaged. (#52690)130:-
Pochat, Götz Figur und Landschaft.. Eine historische Interpretation der Landschaftsmalerei von der Antike bis zur Renaissance. Berlin 1973. XVIII, 559 pages + 163 pictures. Softcover. (#43609)400:-
Pommeranz-Liedtke, Gerhard Der graphischer Zyklus.. Von Max Klinger bis zur Gegenwart. Illustr. Berelin 1956. 227 pages. Original cloth in dustjacket. (#125107)140:-
Portnoy, Julius A Psychology of Art Creation.. Diss. Philadelphia 1942. 116 pages. Softcover. Stamped. (#123071)125:-
Porzio, Francesco Arcimboldo.. Illustrerad. Stockholm 1980. 111 sidor. Stort format. Originalklotband med skyddsomslag. (#162840)140:-
Poulsen, Vagn Från grottorna till Rom.. Illustr. Sthlm 1965. 366 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#96097)150:-
Prins Eugens Tyresöbilder.. Utställningskatalog, Waldemarsudde 1990. 64 sidor. Stort format. (#169594)140:-
Proceedings of the Sixth International Congres of Aesthetics.. Actes du sixičme congrés international d'ethétique. Uppsala 1968. Edited by Rudof Zeitler. Uppsala 1972. 843 pages. Original cloth. (#132810)250:-
Prodan, Mario Kinesisk konst.. Sthlm 1957. 191 sidor + planscher. Originalklotband. (#124290)100:-
Providoli, Cornelia Jean-Bloé Niestlé 1884-1942.. Un peintre animalier entre tradition et avant-garde. Ein Tiermaler zwischen Tradition und Avantgarde. Avec des contributions de Allan Ellenius et Klaus Schröder. Illustr. Édition Gilles Attinger, Hauterive 1997. 184 pages. 4:o. Original hard covers. (#169581)175:-
Providoli, Cornelia Jean-Bloé Niestlé 1884-1942.. Un peintre animalier entre tradition et avant-garde. Ein tiermaler zwischen tradition und avantgarde. Illustrated. Hautrive (Suisse) 1997. 184 pages. 4:o. Hardcover. Text in German and French. (#160637)175:-
Pütsep, Ervin Kunstielu Eestimaal I.. Kuni 1920. Aastani. Illustr. Sthlm 1991. 510 pages. Soft covers. Studia Baltica Stockholmiensia 7. (#46285)200:-
Pütsep, Ervin Kunstielu Eestimaal II.. 1920. aastast 1940. aasta suveni. Illustr. Sth 1996. 452 pages. Soft covers. Studia Baltica Stockholmiensia 16. (#46277)180:-
Pächt, Otto Österreichische Tafelmalerei der Gotik.. Wien 1929. 93 pages + plates. 4:o. Original cloth. Somewhat bumped. (#161444)110:-
Ramel, Stig Smedpojkens dröm.. Min morfar, skulptören Alfred Nyström. Illustr. Sthlm 2000. 208 sidor. Originalpappband med skyddsomslag. (#69941)150:-
Raphael.. Illustrated. Phaidon, London 1941. 33 pages + 109 plates. Folio. Original linen binding. (#176002)200:-
Rapp, Bertil Djur och stilleben i karolinskt måleri.. Illustrerad. Nordisk Rotogravyr, Sthlm 1951. 204 sidor + 143 planscher. Stort format. Häftad. (#123405)300:-
Rapp, Birgitta Richard Bergh.. Konstnär och kulturpolitiker. 1890-1915. Illustrerad. Sthlm 1978. 202 sidor. Häftad. (#123357)150:-
Rawson, Philip Oriental Erotic Art.. Illustrated. New York 1981. 176 pages. 4:o. Hardcover with dustjacket. (#163032)175:-
Read, Herbert Art now.. An introduction to the theory of modern painting and sculpture. London 1950. 144 pages + plates. Original cloth. (#166786)160:-
Read, Herbert The Meaning of Art.. Penguin 1954. 191 pages + plates. Paperback. (#81541)100:-
Read, Herbert The Meaning of Art.. Penguin 1961. 191 pages + plates. Paperback. (#102722)100:-
Readings in Art History.. Volume I. Ancient Egypt through the Middle Ages. Edited by Harold Spencer. Third ed. New York 1982. 502 pages. Paper back. (#175311)140:-
Regteren Altena, J.Q. van, Les dessins Italiens de la reine Christine de Sučde.. Illustr. Sthlm 1966. 135 pages. Soft covers. (#174559)150:-
Rehbinder, Hugo & Göthe, Georg Ett svenskt porträttgalleri.. Samladt af Hugo Rehbinder. Efter hans anteckningar beskrifvet af Georg Göthe. Sthlm 1913. 70 sidor + 32 planscher. 4:o. Halvfranskt band. Tryckt i 350 numrerade exemplar. (#112145)450:-
Reis, Leo Optisk arkitektur.. [Förord av] Teddy Brunius. Bernces förlag, Malmö 1980. 15 sidor text + 24 inklistrade planscher. Stor format, 36 × 36 cm. Häftad. Litet märke på främre omslaget. (#137943)500:-
Renoir, Jean Renoir.. Paris 1962. 457 pages. Original cloth with dustjacket. (#167151)120:-
Renqvist, Torsten Brottstycken.. Ur dagböcker. En bok sammanställd av Lars Nygren. Stockholm 1988. 377 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#160929)200:-
Renässansteckningar från Florens.. Ur Giorgio Vasaris samling. Illustrerad. (Katalog från) Nationalmuseum 201. 124 sidor. Stort format. Häftad. (#169583)140:-
Reuterswärd, Oscar Monet.. En konstnärshistorik. Illustrerad. Sthlm 1948. 302 sidor. Original klotband. (#74355)150:-
Reuterswärd, Oscar Staffan Hallström.. Illustrerad. Stockholm 1962. 31 sidor + planscher. Häftad. (#165701)100:-
Reuterswärd, Patrik Hieronymus Bosch.. Illustr. Uppsala 1970. 297 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. Figura Nova Series 7. The book is in German. (#44244)300:-
Reuterswärd, Patrik The Forgotten Symbols of God.. Five Essays. Illustr. Sthlm 1986. 58 pages. 4:o. Softcover. (#46420)130:-
Rey, Jean-Dominique Rembrandt.. Importbokhandeln, Sthlm 1954. 22 sidor text + 28 planscher. Folio. Original klotband. Skyddsomslag. Ingår i serien Konstens underverk. "28 reproduktioner i färg som ger fullständig illusion av originalen". (#141023)250:-
Reynolds, Graham A Concise History of Watercolours.. Illustr. Thames and Hudson, London 1978. 216 pages. Soft covers. (#171247)130:-
Rice, Tamara Talbot Russian Art.. Penguin 1949. 276 pages + plates. Paperback. (#107649)100:-
Richter, Ludwig Lebenserinnerungen eines deutschen Malers.. Mit Anmerkungen herausgegeben von Erich Marx. Mit 35 Abbildungen. Leipzig 1944. 488 pages + plates. Original hardcover in dustjacket. (#95241)125:-
Riederer, Josef Kunst und Chemie - das Unersetzliche bewahren.. Illustr. Berlin 1977. 144 pages. Softcover. (#139205)125:-
Riga Tallin Leningrad.. Uppsatser från konstvetenskapliga institutionens resa till Sovjetunionen i april 1971. Uppsala 1972. 154 sidor + planscher. Häftad. (#165717)125:-
Ritz, Gislind M. Hinterglasmalerei.. Geschichte, Erscheinung, Technik. Illustr. München 1975. 172 pages + 48 mounted plates. 4:o. Original cloth in dustjacket. In slip case. (#21083)300:-
Roblot-Delondre, Louise Portrait d'infantes XVIe sičcle.. (Étude iconographique). Paris et Bruxelles 1913. 238 pages + plates and tables. 4:o. Hard covers in dust wrappers. (#55794)500:-
Romdahl, Axel L. Pieter Bruegel den äldre.. Sthlm 1947. 100 sidor + planscher. Häftad. (#139670)140:-
Romdahl, Axel L. Pieter Brueghel der ältere und sein Kunstschaften.. Diss. Uppsala 1905. 44 pages. 4:o. Soft covers. (#65144)200:-
Romdahl, Axel L. Ur porträttmåleriets historia.. Med 30 afbildningar af porträtt. Sthlm 1907. 119 sidor. Halvklotband. (#174495)100:-
Romé, Lucienne & Jésus Primitive Eroticism.. Illustrated. Omega Books, 1983. 96 pages. Cloth in dustjacket. (#66617)150:-
Roosval, Johnny Amerikansk konst.. Stockholm 1924. 109 sidor + planscher. Häftad. (#161301)120:-
Rosell, Joaquin & Werkmäster Barbro Bilden som handling.. Illustrerad. Skolförlaget 1984. 141 sidor. Förlagsband. Dedikation. (#166429)135:-
Rosén, Sven Succession i simultana bilder.. Stilkritiska studier i antikens och renässansens konst. Illustrerad. Lund 1912. 177 sidor. Häftad. Stämpel. (#174497)145:-
Roth, Cecil Die Kunst der Juden II.. Illustr. Frankfurt am Main 1964. 232 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. Part II only. (#105738)175:-
Rothlind, Jane Hans Norsbo och falugrafikerna.. Illustr. Akad. avh. Uppsala 1986. 287 sidor. Häftad. (#48691)170:-
Rothlind, Jane Hans Norsbo och falugrafikerna.. Illustr. Akad. avh. Uppsala 1986. 287 sidor. Original pappband. (#158854)200:-
Rotoserien Nr 4, Landskap.. 12 teckningar av Harald Sallberg. Red. Arvid Fougstedt m.fl. 4:o. Lösa blad i mapp. Rotoserien "lär Er teckna". Häfte med anvisningar saknas. (#175775)150:-
Royal Museum of Fine Arts.. (Copenhagen.) Catalogue of Old Foreign Paintings. Published by the Museum. Illustr. Copenhagen 1951. 429 pages. Soft covers. (#159614)200:-
Rönnow, Sixten Pehr Hilleström och hans bruks- och bergverksmålningar.. Ett konsthistoriskt bidrag till kännedom om arbetsbildens ikonografi. Illustr. Akad. avh. Uppsala 1929. 481 sidor. 4:o. Häftad. (#55519)450:-
Sahlström, Berit Bildförståelse.. Inom och mellan kulturer. Illustrerad. Uppsala 1997. 155 sidor. Häftad. (#160593)130:-
Sammlung Paul Davidsohn 2.. Grunewald, Berlin. G - Ra. Text + Tafelband + Schätzungspreise. Leipzig 1920. 220 pages + 35 plates. 4:o. Soft covers. 2 volumes. Vol 2 only. (#140986)300:-
Samtida konstnärer ser på Liljefors.. Illustrerad. Prins Eugens Waldemarsudde 1997. 31 sidor. 4:o. Häftad. Utställningskatalog 39:96. (#160636)90:-
Sanchez Cantķn, F.J. Prado.. Illustrerad. Sthlm 1962. 304 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Berömda museer. (#102826)140:-
Sandblad, Nils Gösta Figge Holmgren.. Illustr. Lund 1944. 37 sidor + planscher. Häftad. (#121499)125:-
Sand, Lennart Det besjälade landskapet.. Naturen genom en konstnärs ögon. Illustrerad. Scripta Naturalia 1988. 128 sidor. Stort format. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation. (#175529)175:-
Sand, Lennart Kungsörn.. Från naturstudie till litografi. Rättvik 1992. 83 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#175110)150:-
Sandström, Sven Den graderade overkligheten.. En galleriskrift från Samlaren. Illustrerad. Sthlm 1964. 207 sidor. Häftad. Översättning av föfattarens avhandling "Levels of Unreality". (#89567)250:-
Sandström, Sven Ivar Arosenius.. Hans konst och liv. Illustr. Sthlm 1959. 280 sidor. Originalklotband. (#124301)200:-
Sandström, Sven Konsten i Sverige.. Den sena 1800-talet - bildkonst och miljökonst. Illustrerad. Stockholm 1975. 143 sidor. Häftad. (#160586)140:-
Sandström, Sven Levels of Unreality.. Studies in Structure and Construction in Italian Mural Painting during the Renaissance. Illustr. Uppsala 1963. 260 pages. 4:o. Original cloth. Figura Nova Series 4. (#121980)250:-
Sandström, Sven Levels of Unreality.. Studies in Structure and Construction in Italian Mural Painting during the Renaissance. Illustr. Uppsala 1963. 260 pages. 4:o. Soft covers. Figura Nova Series 4. (#44241)200:-
Sandström, Sven Teori om estetisk visuell upplevelse.. Manus 1973. 152 sidor. Häftad. Stencil. (#174777)200:-
Sandström, Sven och Hemmel, Sven Konsten i bild och text.. Sthlm 1963. 376 sidor. Förlagsband. Skyddsomslag. (#170866)150:-
Santayana, George Reason in Art.. New York 1962. 155 pages. Paperback. Volume IV of The Life of Reason. (#96196)100:-
Sarajas-Korte, Salme Suomen varhaissymbolismi ja sen lähteet.. Tutkielma Suomen maalaustiteesta 1891-1895. Illustr. Diss. Helsinki 1966. 368 pages. 4:o. Soft covers. (#174534)225:-
Sautter, Walter Ein Schweizer Maler in Israel.. 12 Aquarelle. Zürich, no date. Folio. Printed in 600 numbered copies. (#80907)350:-
Saxl, Fritz A Heritage of Images.. A Selection of Lectures. Illustr. Peregrine Book 1970. 153 pages + plates. Softcover. (#159880)100:-
Saxl, Fritz A Heritage of Images.. A Selection of Lectures. Penguin 1970. 153 pages + plates. Softcover. (#169963)100:-
Schéle, Sune Cornelis Bos.. A Study of the Origins of the Netherland Grotesque. Illustr. Diss. Sthlm 1965. 238 pages + 70 plates. Softcover in dustjacket. (#109210)300:-
Schiller, Harald Olle Hjortzberg. En konstnärsbiografi. Illustrerad. Allhem, Malmö 1954. 190 sidor. Stort format. Original skinnryggsband. Skyddsomslag. (#175527)300:-
Schmalenbach, Werner Die Kunst Afrikas.. Mit 131 Abbildungen und sechzehn mehrfarbigen Tafeln. Basel 1953. 176 pages. 4:o. Original cloth. (#98192)250:-
Schuster, Christian The Work of Art in German Literature.. Methods and Techniques of Description from 1755-1830. Diss. Philadelphia 1948. 204 pages. Softcover. Stamped. (#70925)150:-
Sergel.. Illustrerad. (Katalog) Nationalmuseum, Sthlm 1990. 319 sidor. Förlagsband. (#175309)150:-
Seth, Lennart Att förstå konst.. Sthlm 1952. 375 sidor. Original klotryggsband. (#102956)150:-
Seth, Lennart Eric Hallström.. Illustrerad. SAK 1967. 260 sidor. Stort format. Klotband. (#175661)200:-
Seth, Lennart och Meyerson, Åke Konstorientering 1-2.. I. Från realism till expressionism. II. Konsten under 1900-talet. Sthlm 1966-67. 208 sidor. Pocket. 2 volymer. (#178046)100:-
Setterwall, Åke, Fogelmarck, Stig & af Petersens, Lennart Stockholms slott och dess konstskatter.. Illustr. Sthlm 1950. 200 sidor. 4:o. Halvfranskt band. (#112646)200:-
Seubert, A. Allgemeines Künstler-Lexicon I-III. oder Leben und Werke der berühmtesten bildenden Künstler. Zweite Auflage, umgearbeitet und ergänzt. Frankfurt a/M 1882. 588 + 658 + 689 pages. Bound with all wrappers in 3 half leather volumes. Very fine copy. (#162142)600:-
Shackleton, Keith Wildlife and Wilderness.. An artist's world. Clive Holloway Books, London 1986. 120 pages. Oblong 4:o. Original cloth. Dust jacket. Inscribed by Holloway. (#169539)200:-
Shillcock, Robin D'Arcy Pintores de la naturaleza.. Illustrated. Madrid 1997. 154 pages. Oblong 4:o. Original cloth. Dust jacket. Inscribed by the author. (#169537)200:-
Sidén, Karin Carl Fredrik Hill.. Illustrerad. Sthlm 2003. 110 sidor. Förlagsband. (#160644)150:-
Sidén, Karin Den ideala barndomen.. Studier i det stormaktstida barnporträttets ikonografi och funktion. Illustr. Aa Upps. 2001. 382 sidor. Häftad. (#74505)200:-
Siebert - Von deutscher Art.. Dem Präsidenten der Deutschen Akademie Ludwig Siebert zum 65. Geburtstag gewidmet. Deutsche Akademie, München ohne Jahr. 136 pages. Soft covers. (#100804)120:-
Siggstedt, Mette Blomsterspråk.. Växtsymbolik i kinesisk konst. Illustrerad. Östasiatiska museet, Sthlm 1986. 102 sidor. Förlagsband. (#175578)140:-
Signac, Paul Fra Delacroix till néo-impressionismen.. Kbhvn 1946. 141 sidor. Häftad. (#175084)100:-
Singh, Madanjeet Himalayan Art.. Wall-Painting and Sculpture in Ladakh, Lahaul and Spiti, the Siwalik Ranges, Nepal, Sikkim and Bhutan. Illustr. 1970. 288 pages. Soft covers. (#65044)135:-
Sirén, Osvald Carl Gustaf Pilo. och hans förhållande till den samtida porträttkonsten i Sverige och Danmark. Ett bidrag till den skandinaviska konsthistorien. Illustrerad. SAK, Sthlm 1902. 264 sidor. Häftad. Lite fula omslag. (#103989)150:-
Sirén, Osvald Chinese Painting II:VII.. Leading Masters and Principles. The Later Centuries. Annotated Lists of Paintings and Reproductions of Paintings by Chinese Artists. London 1958. x, pag. 97-466. Original cloth. Slip case. Part II, volume VII only. (#82047)450:-
Sjöblom, Axel David Klöcker Ehrenstrahl.. Illustrerad. Allhem, Malmö 1947. 176 sidor. Stort format. Häftad. (#130379)150:-
Sjölander-Hovorka, Angelika Schnittstelle Vernissage.. Die Besucher als Wegbereiter und Multiplikatoren zeitgenössischer Kunst. Diss. Linköping 1991. 242 pages. Soft covers. Stamped. (#135306)175:-
Sjöström, Ingrid Quadratura i Italienskt takmåleri.. Aa Stockholm 1972. 194 sidor + planscher. Häftad. (#161286)200:-
Skagerfors - Olle Skagerfors 1920-1997.. Utställningskatalog 2000. 123 sidor. Stort format. Häftad. (#169603)175:-
Skandinavien och Tyskland.. 1800-1914. Möten och vänskapsband. Utg. av Bernd Henningsen m.fl. Rikt illustr. Sthlm 1997. 463 sidor. 4:o. Häftad. Utställningskatalog. (#102520)200:-
Skrubbe, Jessica Sjöholm Skulptur i folkhemmet.. Den offentliga skulpturens institutionalisering, referentialitet och rumsliga situationer 1940-1975. Illustr. Aa Upps. 2007. 392 sidor + färgplanscher. Originalklotband. (#141405)250:-
Smejkal, Frantisek Die surrealistische Zeichnung.. Artia, Praha 1974. 53 pages text + 66 plates. Large book, 32 × 25 cm. Original cloth. Dust jacket. In slip-case. As new. (#84975)300:-
Smith, F. Hopkinson Charcoals of New and Old New York.. Garden City, New York 1912. Original half cloth. 4:o. Printed in 125 numbered copies on Van Gelder hand made paper. Signed by the author. Slightly foxed, otherwise a fine copy. (#72461)900:-
Solitärer.. Särlingskonst från Samling Eternod-Mermod, Lausanne. (Utställningskatalog.) Malmö konstmuseum 2000. 112 sidor. Stort format. Häftad. (#142098)150:-
Sorlier, Charles Marc Chagall et Ambroise Vollard.. Textes de Marc Chagall, André Malraux, Robert Marteau. Illustrated. Édition Galerie Matignon, Paris 1981. 190 pages. Original cloth. Dust jacket. In original slip case. As new. Catalogue complet des gravures exécutées par Marc Chagall a la demande de Ambroise Vollard. (#142049)1500:-
Southern, John Thorburn's Landscape.. The major natural history paintings. Elm Tree Books, London 1981. 120 pages. Oblong 4:o. Original cloth. Dust jacket. Inscribed by the author. (#175535)250:-
Speaight, Robert The Life of Eric Gill.. New York 1966. 323 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#175313)200:-
Stenberger, Christiansson och Malmer Konsten i Sverige.. Forntiden och den första kristna tiden. Illustrerad. Sthlm 1974. 102 sidor. Häftad. (#174806)120:-
Steneberg, Karl Erik Kristinatidens måleri.. Illustr. Malmö 1955. 256 sidor + planscher. 4:o. Originalklotband med skyddsomslag. (#88292)350:-
Stenström, Matts A. Kvinnoskönheten i livet och konsten.. Illustrerad. Stockholm 1925. 448 sidor. Skinnryggsband. (#178211)250:-
Stilwende. Ahlers-Hestermann, Friedrich. Aufbruch der Jugend um 1900. Illustr. Berlin 1956. 116 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#174773)150:-
Strandberg, Runar Pierre Bullet et J.-B. de Chamblain. ā la lumičre des dessins de la Collection Tessin-Hårleman du Musée National de Stockholm. Illustr. Diss. Sthlm 1971. 206 pages. 4:o. Soft covers. (#46397)350:-
Strandqvist, Kjell Mallar.. Illustrerad. Stockholm 1990. 35 sidor. Häftad. (#166791)100:-
Stridsbeck, Carl Gustaf Bruegelstudien.. Untersuchungen zu den ikonologischen Problem bei Pieter Bruegel d. Ä. sowie dessen Beziehungen zum niederländischen Romanismus. Diss. Uppsala 1956. 379 pages + 69 plates. Soft covers. (#174822)200:-
Strindberg - Strindbergs måleri.. En monografi redigerad av Torsten Måtte Schmidt. Red. Göran Söderström. Illustr. Malmö, Allhems 1972. 367 sidor + planscher. 4:o. Originallinneband i skyddsomslag med smärre revor. Dedikation från Schmidt. (#35177)850:-
Strindberg - Lilja, Gösta Strindberg som konstkritiker.. Illustr. Malmö 1957. 79 sidor. Häftad. (#41175)95:-
Strömberg, Martin Juniskäret.. En bok om Harald Lindberg. Rikt illustrerad i färg. Sthlm 1963. 128 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#99876)200:-
Strömbom, Sixten Nationalromantik och radikalism.. Konstnärsförbundets historia 1891-1920. Illustr. Sthlm 1965. 537 sidor + planscher. 4:o. Original halvklotband. (#36221)340:-
Strömbom, Sixten (utg.) Fem stora gustavianer.. Studier från Nationalmusei utställning hösten 1943. Med företal av Erik Wettergren. Illustr. Sth. 1944. 298 sid. 4:o. Häftad. Behandlar Pilo, Rehn, Roslin, Krafft d.ä. och P.A. Hall. (#34289)240:-
Stömberg, Martin Anders Forsberg.. Ett konstnärsalbum med text. Sthlm 1956. 104 sidor. Stort format. Förlagsband. (#175696)145:-
Sundkvist, John & Jin Jiang Mälden mellan stenarna.. Ett möte mellan svenskt och kinesiskt samtida måleri. Illustr. Östasiatiska muséet / National Art Museum of China 2008. 93 sidor. Häftad. Exhibition Catalogue. Text in Swedish and Chinese. (#160409)200:-
Surrealism?. (Utställningskatalog) Riksutställningar 1970. 112 sidor. Häftad. Fint skick, Visades på Moderna Museet, Göteborgs konsthall, Sundsvalls Museum och Malmö Museum. (#162263)150:-
Svanberg, Max Walter Grafik/Graphique.. Illustr. Lilla antikvariatet, Malmö 1967. 209 sidor inkl. 48 planscher. Stort format. Häftad. Fint skick. (#140693)250:-
Sweden.. A Royal Treasury 1550-1700. Michael Conforti and Guy Walton, Editors. Illustr. Washington 1988. 195 pages. Softcover. (#151247)120:-
Svenska Baletten - Les Ballets Suédois 1920-1925.. Ur Dansmuseets samlingar. (Utställningskatalog) Moderna Museet 1969. 80 sidor. Häftad. Fint skick. (#162258)200:-
Svenska illustratörer.. Illustrerad. Nationalmuseum & Föreningen Svenska Tecknare 1972. 92 sidor + planscher. Häftad. (#160363)100:-
Svenska skulpturidéer I-II.. Red. Ragnar Josephson m.fl. Illustr. Malmö Allhem 1952. 144 + 152 sidor. Häftad. (#60464)220:-
Svensk rokoko.. En samling stilprov ur Nordiska Museets avdelning för de högre stånden. Illustrerad. Sthlm 1924. 71 sidor. Häftad. (#98073)150:-
Svensson, Roland I Roland Svenssons övärld.. Ett urval ur hundra dagböcker 1946-1960. Med inledning av Bo Grandien. Rikt illustr. Sthlm 1995. 209 sid. Originallinneband med skyddsomslag. (#72905)200:-
Sverige i tiden 1900-1920.. 8 utställningskataloger från Kulturhuset 1977. Inlagda i originalmapp. (#169562)200:-
Sveriges regenter.. Mapp med lösa litografiska porträtt på alla Sveriges regerande furstar från Gustaf I till Oscar II. Dekorerad originalklotmapp med knytband. 1870-tal. (#78827)450:-
Svärdström, Svante Dalmålaren Winter Carl Hansson 1777-1805.. Illustrerad. Falun 1970. 200 sidor. Häftad. (#136206)150:-
Svärdström, Svante Dalmålningarna och deras förlagor.. En studie i folklig bildningsgestaltning 1770-1870. Illustr. Sth 1949. 174 sid. + planscher. 4:o. Häftad. Nordiska museets handlingar 33. (#40312)300:-
Sydhoff, Beate Sveriges konst 1900-talet 2.. 1945-1975. Illustr. Sthlm 2000. 190 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#109758)200:-
Sydhoff, Beate Ur konstkritikens historia.. Illustrerad. Sthlm 1971. 75 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksells konstserie. (#170624)100:-
Symbolister 1-3.. Ikonologiska studier av Sven Alfons m.fl. Red. Ragnar Josephson m.fl. Illustrerad. Allhem, Malmö 1957. 209 + 200 + 248 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. En volym. (#122532)400:-
Sätt att se.. Red. Gunnar Berefelt. Illustrerad. Sthlm 1972. 149 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksells konstserie. (#170612)120:-
Söderberg, Rolf Arne Jones.. Illustrerad. SAK utan år (ca. 1990). 160 sidor. Original pappband. (#117188)150:-
Söderberg, Rolf Den svenska konsten under 1900-talet.. Illustr. Sthlm 1961. 199 sidor + planscher. Pocket. (#97628)100:-
Söderberg, Rolf Den svenska konsten under 1900-talet.. Illustr. Sthlm 1970. 314 sidor. Häftad. (#53346)145:-
Söderberg, Rolf Evert Lundquist.. Stockholm 1962. 31 sidor + planscher. Häftad. (#159874)80:-
Sörbom, Göran Konst, värde, värdegemenskap.. Sthlm 1974. 109 sidor. Häftad. (#174065)100:-
Taflor från fyra århundraden i koppartryck.. 72 planscher. Folio, 50 × 38 cm. Norstedt utan år. Inbunden i ett mycket välbevarat halvskinnband. Avbildningar av berömda målningar. (#156404)600:-
Taidehistoriallisia tutkimuksia 9.. Konsthistoriska studier 9. Helsinki 1986. Illustr. 300 sidor. Häftad. (#169563)150:-
Taste and Criticism in the Eighteenth Century.. A Selection of Texts illustrating the Evolution of Taste and the Development of Critical Theory. Edited by H.A. Needham. London 1952. 231 pages. Original cloth. (#166823)100:-
Tatlin - Vladimir Tatlin.. [Katalog från] Moderna Museet, Stockholm juli-september 1968. Illustrerad. 92 sidor. Häftad. (#135513)150:-
Taylor - The Works of Campbell Taylor.. With a foreword by Jessica Walker Stephens. The Studio, London 1921. Folio. Soft covers. Modern Painting IV. (#45745)600:-
Terry, F.C. New South Wales Illustrated.. The sketches of F.C. Terry. Introduction by James Murray. Lansdowne Press 1973. 91 pages. Oblong 4:o. Original cloth. Dust jacket (#169542)250:-
Tessin - Nicodemus Tessin the Younger.. Sources, Works, Collections. Traictč dela decoration interieure 1717. Edited by Patricia Waddy. Nationalmuseum (and) The Swedish Museum of Architecture, Stockholm 2002. 294 pages. Original cloth. Dust jacket. (#169602)500:-
The Charm of the Etcher's Art I-III.. Illustrated with reproductions. The Studio, London 1920. Folio. 3 volumes in wrappers. (#46044)900:-
The Decorations of the Oslo City Hall.. Oslo 1952. 13 sidor + c. 80 plates. Softcover. (#160352)100:-
The Grace and Philip Sandblom Colletion.. I. Essays and Catalogue. II. Philip Sandblom, Desease and Genius. Edited by Ulf Abel. Illustrated. Nationalmuseum, Sthlm 1981. 167 pages. Original cloth. Inscribed by Grace and Philip Sandblom. (#175540)150:-
The Modern Dutch Poster.. The First Fifty years. Edited by Stepan S. Prokopoff. Text by Marcel Franciscono. Krannert Art Museum 1987. 156 pages. 4:o. Soft covers. (#140982)150:-
Theorell, Anita Studier kring Axel Törnemans riksdagshusmålningar.. Illustrerad. Sthlm 1973. 140 sidor. Häftad. (#93236)145:-
The Picture Gallery.. Containing Thirty-eight Permanent Photographs after the Works of the Most Popular Artists. Sampson Low, Marston, Low, and Searle, London 1875. Mounted photographs with text. Original, green decorated cloth, slightly worn at corners. (#112908)750:-
The Picture Gallery Annual.. Containing Forty-eight Permanent Photographs after the Works of the Most Popular Artists. Printed by the Woodbury Process. Sampson Low, Marston, Low, and Searle, London 1874. 48 mounted photographs with text. Original, green decorated cloth, slightly worn. Title page brownish. (#112909)750:-
Thiele, Albert Kunst in Afrika.. Illustrated. Stuttgart 1961. 320 pages. Paperback. (#99054)100:-
Thiis, Jens Samlede avhandlinger om nordisk kunst.. Illustrerad. Kristiania 1920. 238 sidor. Stort format. Häftad. (#140701)175:-
Thode, Henry Franz von Assisi. und die Anfänge der Kunst der Renaissance in Italien. Vollständige Ausgabe. Illustr. Wien 1934. 870 pages. Original cloth. (#55122)200:-
Thordeman, Bengt Göternas gudar i Fogelbergs gestaltning.. Illustr. Sthlm 1961. 90 sidor. Häftad. (#148574)100:-
Tideström, Gunnar Dikt och bild.. Epoker och strömningar. Glimtar av samspel mellan konst, litteratur och liv. Illustr. Lund 1965. 386 sidor. Original klotband. (#9715)275:-
Timm, Mikael, Om Suzanne Nessim.. Förord av Olle Granath. 2009. 160 sidor. Stort format. Dedikation från Nessim. (#172795)200:-
Tomars, Adolph Siegfried Introduction to the Sociology of Art.. Diss. Mexico City 1940. 420 pages. Softcover. Stamped. (#134880)125:-
Tradition och förnyelse.. Studier i 180-talets konsthistoria. Av Lars-Olof Larsson, Gunnar Berefelt, Erik Forssman och Leif Nylén. Illustrerad. Sthlm 1971. 92 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksells konstserie. (#170611)100:-
Trevor-Roper, Patrick The World Through Blunted Sight.. An Inquiry into the Influence of Defective Vision on Art and Character. Illustrated. London 1997. 207 pages + plates. Softcover. (#160927)140:-
Trois sičcles d'art Alsacien.. 1648 - 19148. Illustr. Strasbourg - Paris 1948. 210 pages. Soft covers. Dust jacket. (#174776)150:-
Tschudi Madsen, S. Art Nouveau.. Illustrated. London 1967. 256 pages. Softcover. (#166794)100:-
Turner, J.M.W. The "Ideas of Folkstone" Sketchbook 1845.. Illustrated. Tate Gallery 1990. 52 pages. Soft covers. (#141802)150:-
Törneman - Axel Törneman och kvinnan.. Moderna Museets utställningskatalog nr. 45, 1965. 30 sidor + facsimil. Häftad. (#162241)150:-
Udhe-Bernays, Hermann Carl Spitzweg.. Des Meisters Leben und Werk. Seine Bedeutung in der Geschichte der Münchener Kunst. Illustr. Fünfte vermehrte Auflage. München 1919. 192 pages + plates. Original linen binding. (#118448)250:-
Uecker - Günther Uecker.. Bildobjekt 1957-1970. (Utställningskatalog) Moderna Museet 1971. 40 sidor. Stort format. Häftad. Fint skick. (#162247)200:-
Universitetets bildvärld.. Strövtåg genom historien, konsten och samlingarna. Illustr. Upps. 1995. 351 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#102)200:-
Ur tiden.. Geologi i konsten. Illustrerad. Stockholm 1993. 64 sidor + planscher. 4:o. Häftad. (#160629)100:-
Waagen, G.F. Handbuch der deutschen und niederländischen Malerschulen I-II.. Mit illustrationen. Stuttgart 1862. xxiv,334 + xii,336 pages + 3 plates, 2 of them folding. Decorated original cloth. Exept bleeched spine, a very fine copy. (#174572)400:-
Wadell - Det skapande jaget.. Konsthistoriska texter tillägnade Maj-Brit Wadell. Red. Irja Bergström m.fl. Illustrerad. Göteborg utan år. 186 sidor. Häftad. (#175073)150:-
Wadell, Maj-Brit The Dream of the Salamander.. An Interpretation of the Latent Content in a Painting by Ingemar Pettersson. With an appraisal of an experiment in the psychology of art using the technique of Guided Affective Imagery. Diss. Lund 1984. 90 pages + plates. 4:o. Soft covers. (#133816)200:-
Wahlberg, Anna-Greta Svenska konstnärers väg till antiken 1755-93.. Jean Eric Rehn, Johan Pasch, Georg Fröman, Erik Palmstedt och Gustaf af Sillén på studieresor till Italien. Illustr. Aa Sth 1977. 184 sidor. Häftad. (#44498)125:-
Valcanover, Francesco Jacopo Tintoretto and the Scuola Grande of San Rocco.. 139 volour plates. Venezia 1983. 128 pages. Stiff covers. (#171208)100:-
Waldberg, Patrick Max Ernst.. Profusely illustr. Pauvert, Paris 1958. 448 pages. Original cloth in rather scruffy dustjacket. (#99415)850:-
Waldén, Bertil Nicolaes Millich och hans krets.. Studier i den karolinska barockens bildhuggarkonst. Illustr. Aa Uppsala 1942. 240 sidor + 40 planscher. 4:o. Häftad. (#36213)255:-
Valenciennes I.. Catalogue illustré et annoté des oeuvres exposes au Palais des beaux-arts de la ville de Valenciennes. Valenciennes 1931. 225 pages + 52 plates. Softcover. "Le tome II du catalogue est réservé ā la galerie 'Carpeaux'". (#109215)175:-
Valéry, Paul Degas.. Med en inledande essay av Teddy Brunius. Illustrerad. Stockholm 1946. 186 sidor. Original halvklotband med skyddsomslag. (#161297)175:-
Walther, Ingo F. & Metzger, Rainer Marc Chagall 1887-1985.. Måleri som poesi. Illustr. Köln 1990. 96 sidor. Stort format. (#55786)100:-
van den Bossche, Louis Jérôme Bosch.. Pro arte, Diest 1944. 48 pages + 16 plates. Folio. Soft covers. (#159628)150:-
van Puyvelde, Leo Jordaens.. Illustrated. Elsevier, Paris-Bruxelles 1953. 240 pages + plates. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#140681)250:-
Wanscher, Vilhelm Den æstetiske oppfattelse af kunst.. Gyldendal 1963. 177 sidor. Pocket. (#87857)100:-
van Uitert, Evert, van Tilborgh, Louis & van Heugten, Sjraar Vincent van Gogh 1853/1890.. Paintings. Rijksmuseum Vincent van Gogh, Amsterdam 1990. 292 pages incl. 133 full page colour plates. 4:o. Soft covers. Exhibition catalogue. (#142056)250:-
Varnedoe, Kirk Vienna 1900.. Art, architecture, design. Illustrated. The Museum of Modern art, New York 1986. 264 pages. 4:o. Soft covers. Exhibition catalogue. (#169548)200:-
Vatikan-museerna Rom.. Illustr. Malmö, Allhem 1969. 172 sidor. 4:o. Inbunden. Världens stora museer. (#42702)170:-
Wechsler, Herman J. Gods and Goddesses in Art and Legend.. Pocket Books, New York 1950. 112 pages + 64 plates. Paperback. (#119139)100:-
Weggefährten Zeitgenossen.. Bildende Kunst aus drei Jahrzehnten. Illustr. (Katalog). Berlin, Altes Museum 1979. 576 pages. Soft covers. (#89772)200:-
Weisbach, Werner Geist und Gewalt.. Wien 1956. 458 pages + plates. Original cloth. (#161498)250:-
Weisbach, Werner Impressionismus.. Ein Problem der Malerei in der Antike und Neuzeit I-II. Illustr. Berlin 1910-11. Mit 6 + 8 Farbtafeln, 7 + 2 Kupferätzungen und 94 + 102 Textbildern. 320 + 26 pp. Original linen bindings. Bleeched backs. 2 vols. (#36204)400:-
Welch, Anthony. Calligraphy in the Arts of the Muslim World. Published in cooperation with The Asia Society, New York. Illustrated. University of Texas Press, Austin 1979. 216 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. Inscribed by the author. (#169534)300:-
Welt des Barock.. (Text) Herausgegebn von Rupert Feuchtmüller und Elisabeth Kovács. (Katalog) Oberösterreichische Landesausstellung 1986 im Augustiner Chorherrenstift St. Florian. Illustr. 336 + 356 pages. Soft covers. 2 volumes. (#169564)300:-
Wennberg, Bo French and Scandinavian Sculpture in the Nineteenth Century.. A Study of Trends and Innovations. Illustr. Sthlm 1978. 213 pages. Original cloth. (#128989)250:-
Wennervirta, L. Suomen taiteen uranuurtajia. eli uusklassillisuudesta romantiikkaan. Illustrerad. Söderström 1943. 304 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#132989)250:-
Venturi, Lionello History of Art Criticism.. Translated from the Italian by Charles Marriott. New York 1936. 345 pages. Original cloth. Pencil markings. (#175036)150:-
Verneuil, M.P. Carl Milles I-II.. Sculpteur suédois. Illustr. Paris & Bruxelles 1929. Vol. I: 173 pages, vol. II: 128 plates + 16 pages. Softcovers. 2 vols. (#84358)1200:-
Wettergren, Erik Reinhold Norstedt.. Illustrerad. SAK, Sthlm 1914. 276 sidor. Stort format. Elegant halvfranskt band med något blekt rygg. Ett av 20 ex tryckt på linnelunppapper. (#176524)350:-
Wickman, Olle Västerländska bilder.. Illustrerad. Sthlm 1971. 109 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksells konstserie. (#170617)110:-
Widmark, Henrik Föreställningar om den urbana världen.. Identitetsaspekter i svensk stadsbild med exemplet Helsingborg 1903-1955. Illustr. Aa Upps. 2007. 352 sidor. Häftad. (#108728)250:-
Vikingtid - Sagatid - Vår tid.. Illustr. Oslo 2000. Sid. 65-130. Häftad. Kunst og kultur 2, 2000. (#146854)110:-
Wildenstein, Daniel Claude Monet.. Illustr. Paris 1974. 95 pages. Folio. Original cloth. Dust jacket. Les imprssionistes. (#175977)175:-
Wind, Wad & Waterverf.. 25 Kunstenaars tekenen en schilderen og Schiermonnikoog. Groningen 1992. 174 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. Inscribed by one of the arists, John Busby. (#169606)200:-
Wingren, Bo Ornament.. Illustrerad. Sthlm 1971. 112 sidor. Häftad. Almqvist & Wiksells konstserie. (#170614)110:-
Winner - Ars naturam adiuvans.. Festschrift für Matthias Winner zum 11. März 1966. Herausgegeben von Victoria v. Flemming und Sebastian Schütze. Illustr. Mainz am Rhein 1996. 682 pages. 4:o. Original cloth. (#161806)600:-
Winqvist, Margareta Hjalmar Mörner.. Kosmopolit, folklivsskildrare, litograf. Text- + bilddel. Akad. avh. Sthlm 1972. 176 + 159 sidor. Häftade. 2 volymer. (#46383)210:-
Winqvist, Margareta Tre svenska konstnärer i Neapel.. Illustrerad. Stockholm 1978. 131 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Mörner - Wetterling - Lindström. Parallel texts in English and Italian. (#159907)130:-
Wirgin, Jan Kinesisk konsthistoria.. Illustrerad. Stockholm 1972. 190 sidor. Häftad. (#165710)150:-
Wistrand, Lie Kungl. Medicinalstyrelsens porträttsamling.. Illustrerad. Sthlm 1917. 150 sidor. Stort format. Häftad. Tillskrift. Tryckt i 500 exemplar. (#140678)200:-
Visual Paraphrases.. Studies in Mass Media Imagery. By Hedvig Brander Jonsson et. al. Illustr. Uppsala 1984. 238 pages. Softcover. Figura Nova Series 21. (#40334)300:-
von Holten, Ragnar Gustave Moreau, symbolist.. Illustrerad. Aa Stockholm 1965. 209 sidor. Häftad. (#160639)200:-
von Holten, Ragnar Surrealismen i svensk konst.. Illustrerad. Sveriges allmänna konstförening 1969. 186 sidor. Stort format. Original halvfranskt band. (#84785)150:-
von Konow, Jurgen Om grafik.. Illustr. Malmö, Allhem 1956. 266 sidor. 4:o. Inbunden. (#53963)450:-
von Rosen, Georg Sista dagen.. Med teckningar av Olle Hjortzberg. Sth 1901. 66 sidor + planscher. 4:o. Dekorerat originalklotband. Fint ex. (#42323)340:-
von Schantz, Philip Fiskens tecken.. Illustrerad. Stockholm 1997. 270 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation. (#160353)180:-
von Schantz, Philip Vad är grafik?. En handbok om grafisk konst. Illustrerad. Sthlm 1966. 125 sidor. Pocket. (#115037)100:-
von Simson, Otto Zur Genealogie der weltlichen Apotheose im Barock. besonders der Medicigalerie des P.P. Rubens. Strassburg 1936. 398 pages + plates in pocket. Softcover. Back wrapper with small tear. (#161508)375:-
von Zweigbergk, Eva Hemma hos Carl Larssons.. Illustrerad. Sthlm 1969. 184 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#118551)200:-
Voss, Knud Skagenmålarna.. Övers. Jan Teghammar. Illustrerad i färg och svart/vitt. Sthlm 1986. 263 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#103213)250:-
Wrangel, Ewert Estetiska studier.. Lund 1898. 224 sidor. Häftad. Plastade omslag. (#133545)130:-
Wrangel, Ewert Konststilarna.. Ny omarbetad upplaga. Illustr. Lund 1927. 180 pp. Halvfranskt band. (#22730)210:-
Wåhlin, Karl Ernst Josephson I-II.. En minnesteckning. 1851-1906. Illustr. Sthlm 1911-12. 192 + 294 sidor. Inbundna i ett gediget skinnryggsband. Sveriges Allmänna Konstförenings publikationer 19 och 20. (#177738)450:-
Wölfflin, Heinrich The Classical Art.. The Art of the Italian Renaissance. Illustrated. Jerusalem 1980. 170 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. Text in Hebrew. (#99015)160:-
Zeitler, Rudolf Albrecht Dürer.. Med inledning av Bertil Malmberg. Illustr. Sthlm 1946. 208 sidor. Häftad. (#54790)145:-
Zeitler, Rudolf Aufsätze zur Kunstwissenschaft.. Mit der Bibliographie Rudolf Zeitlers zusammengestellt von Lana Johannesson. Illustr. Upps. 1977. 174 pages. Softcover. (#164145)100:-
Zeitler, Rudolf Klassizismus und Utopia.. Interpretationen zu Werken von David, Canova, Carstens, Thorvaldsen, Kock. Illustr. Diss. Upps. 1954. 301 pages + 48 Tafeln. 4:o. Softcover. Figura 5. (#34277)450:-
Zeitler, Rudolf Stig Borglind.. En svensk grafiker. Med oeuvrekatalog och 48 planscher. Sthlm 1948. Stort format. Original klotryggsband med skyddsomslag i originalkassett. (#95839)700:-
Zeitler, Rudolf Textproben und Studien zur Geschichte der Kunstgeschichtschreibung im 19. Jahrhundert.. Als Manuskript vervielfältigt. Uppsala 1956. 161 pages. A4. Hard covers. (#169560)250:-
Zeitler, Rudolf Uppsatser i konstvetenskap.. Uppsala 1977. 166 sidor. Häftad. (#132858)100:-
Zeitschrift für schweizerische Archäologie und Kunstgeschichte 16.. Heft 1-4. Basel 1956. 252 pages + plates. 4:o. Softcovers. 4 parts. (#159619)200:-
Zennström, Per-Olof Picasso.. Illustrerad. Sthlm 1948. 264 sidor. Häftad. (#175088)175:-
Zigrosser, Carl The Book of Fine Prints.. An Anthology of Printed Pictures and Introduction to the Study of Graphic Art in the West and the East. Illustr. New York 1948. 238 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#127701)250:-
Zorn.. Engravings. Etsningar. A Complete Catalogue. En komplett katalog. Illustr. Upps. 1980. 192 pages/sidor. 4:o. Original cloth in dustjacket. (#112262)800:-
Zweifel, Frances W. A Handbook of Biological Illustration.. Illustrated. Chicago 1961. 131 pages. Hardcover with cloth spine. (#160012)120:-
Ådahl, Karin A Khamsa of Nizami of 1439.. Origin of the Minatures - a Presentation and Analysis. Uppsala 1981. 110 pages text + many b/w plates. 4:o. Softcover. (#44250)175:-
Åström, Holmér och Bjurström. Sven Erixsons konst.. Illustrerad. SAK 1967. 213 sidor. Stort format. Klotband. (#175660)200:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page