| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| 900 Jahre Benediktiner in Melk.. Jubiläumsausstellung 1989 Stift Melk. Illustriert. 492 pages. Soft covers. (#173893) | 160:- |
| Abel, Ulf Ikonen - bilden av det heliga.. Illustrerad. Hedemora 1989. 122 sidor. Förlagsband. (#175501) | 125:- |
| A Catalogue of Wall-Paintings in the Churches of Medieval Denmark 1100-1600.. Scania, Halland, Blekinge. I-IV. I. Introduction. II-III, Catalogue A-Ö. IV, Art - Historical survey. Kbhvn 1976-82. 167 + 301 + 308 + 125 sidor. 4:o. Kartor och figurer i texten. Förlagets klotband. 4 volymer. (#176344) | 1000:- |
| Adams, Henry Mont-Saint-Michel and Chartres.. Mentor, New York 1961. 383 pages + plates. Paper back. (#176931) | 100:- |
| Addington, Henry Some Account of the Abbey Church of St. Peter and St. Paul, at Dorchester, Oxfordshire.. Illustrated. Oxford 1845. xii, 172, 4 pages + plates. Original, decorated cloth. Foxed. (#143550) | 450:- |
| A Few Saints from Pictures in the National Gallery.. Notes by Martin Davies. London 1946. XLIV plates. Ocl. 4:o. (#20893) | 100:- |
| af Ugglas, Carl R. Gotlands medeltida träskulptur till och med höggotikens inbrott.. Bidrag till kännedomen om stilströmningarna i Norden under den äldre medeltiden. Illustr. Aa Upps. 1915. 562 sidor. Häftad. (#17265) | 295:- |
| A Guide to Cathedrals and Greater Churches.. Compiled and edited by R.J.L. Smith. Illustr. 1988. 360 pp. Soft covers. Churches in England only. (#42337) | 150:- |
| Ahlbäck, Gunnar Målningarna i Dannemora kyrka.. Illustrerad. Udda toner 2009. 209 sidor. Förlagsband. (#177180) | 175:- |
| Ahnne, Paul & Beyer, Victor Les vitraux de la cathedrale de Strasbourg.. Strasbourg 1960. 20 pp + 16 plates. 4:o. (#20894) | 100:- |
| Albertsen, Aug. A Guide to the Cathedral of Nidaros.. Illustrated. Trondheim 1946. 108 pages. Softcover. (#165706) | 100:- |
| Alm, Anna & Henrik Vad medeltida kyrkväggar berättar.. Illustr. Sth 1955. 120 pp + utvikbar bilaga. Häftad. (#29888) | 100:- |
| Amiranashvili, Shalva Medieval Georgian Enamels of Russia.. Illustrated. New York no date (c.1965). 126 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#58877) | 250:- |
| Andersson, Aron English Influence in Norwegian and Swedish Figuresculpture in Wood 1220-1270.. Illustr. Diss. Sthlm 1950. 320 pages. 4:o. Softcover. (#57927) | 250:- |
| Andersson, Aron Från Augustinus till Dante.. Illustr. Sth 1967. 381 sid. Inbunden. (#37513) | 210:- |
| Andersson, Aron Kristusbilden i Danderyd och de äldsta uppländska triumfkrucifixen.. Illustr. Sth 1958. 40 pp. (#20454) | 50:- |
| Andersson, Aron Kyrklig konst från svensk medeltid.. Illustrerad. Uppsala 1976. 77 sidor. Häftad. Exlibris. Vägledning till samlingarna i Statens historiska museum. (#125981) | 100:- |
| Andersson, Aron Madonnan i Bäck och den äldsta medeltida träskulpturen i Västergötland.. Illustr. Lund 1963. 36 pp + VIII planscher. (#20441) | 40:- |
| Andersson, Aron Mariabilden i skulptur 1150-1450.. Sth 1957. 36 sidor + 31 planscher. Häftad. (#20981) | 70:- |
| Andersson, Aron Mediaeval Drinking Bowls of Silver Found in Sweden.. Illustr. Sthlm 1983. 118 pages. 4:o. Hardcover. (#97580) | 125:- |
| Anrup, Roland Marian Imagenery In Spanish and Latin American Baroque.. Göteborg 2000. 193 pages. Soft covers. (#175079) | 140:- |
| Arakelian, Babken [Syuzhetnye rel'efye Armenii IV-VII veskov.]. Illustr. [Yerevan] 1949. 128 pages + plates. 4:o. Stiff wrappers. Stamped. Text in Armenian. (#114539) | 350:- |
| Azarian, Levon Khatchkars Armeniens - Armenian Khatchkars.. Photos: Manoug (M. Alemian). Lisbon 1973. 4:o. Original cloth. Dust jacket. By order of His Holiness Vasken I Catholicos of all Armenians. Under the auspice of Kaloust Gulbenkian Foundation. (#155262) | 400:- |
| Backman, E. Louis Jungfru Maria nyckelpiga.. Illustrerad. Stockholm 1947. 312 sidor. Häftad. (#22340) | 200:- |
| Balicka-Witakowska, Ewa La Crucifixion sans Crucifié dans l'art éthiopien.. Recherches sur la survie de l'iconographie chrétienne de l'Antiquité tardive. Diss. Upps. 1993. 302 pp + plates. Softcover. Xerox. (#30277) | 125:- |
| Balicka-Witakowska, Ewa La Crucifixion sans Crucifié dans l'art éthiopien.. Recherches sur la survie de l'iconographie chrétienne de l'Antiquité tardive. Diss. Warszawa 1997. 188 pp + c. 60 plates. 4:o. Cloth in dustjacket. Bibliotheca nubica et aethiopica 4. (#20914) | 275:- |
| Beckwith, John Early Medieval Art.. Carolingian - Ottonian - Romanesque. 206 illustrations, 53 in colour. London 1977. 270 pages. Softcover. (#46055) | 100:- |
| Beissel, Stephan Geschichte der Trierer Kirchen, ihrer Reliquien und Kunstschätze II.. Geschichte des hl. Rockes. 2. Auflage. Illustr. Trier 1889. 398 pages + folding plates. Half cloth. Part II only. (#133789) | 500:- |
| Ben-Dov, Meir In the Shadow of the Temple.. The Discovery of Ancient Jerusalem. Illustr. New York 1985. 381 pages. Original cloth. Dust jacket. (#41995) | 275:- |
| Bengtsson, Herman Den höviska kulturen i Norden.. En konsthistorisk undersökning. Illustr. Aa Sth 1999. 317 sidor + färgbilder. Förlagsband. (#34113) | 250:- |
| Bergquist, Eric Harry & Lundh, Arne Strängnäs domkyrka.. En bilderbok. Rikt illustr. 128 sidor + utvikbar plan. Original skinnryggsband. (#21077) | 125:- |
| Berthelson, Bertil Birgittinernas byggnadsskick.. Illustr. Pirita 1936. 41-60 pp. Särtryck. (#26296) | 40:- |
| Berthelson, Bertil Kyrkor i Sverige.. Illustr. Sth 1965. 228 sidor. Originalklotband. (#18579) | 165:- |
| Berthelson, Bertil Studier i Birgittinerordens byggnadsskick I.. (A.s.u.). Anläggningsplanen och dess tillämpning. Illustr. Lund 1947. 532 sidor + IV utvikbara planer. Häftad. (#20980) | 175:- |
| Beskow - Ny himmel, ny jord.. En bok om Bo Beskows fönster i Skara domkyrka. Illustr. Legenda 1985. 78 sidor. Stort format. Original klotband med skyddsomslag. F.d. biblioteksex i mycket gott skick. (#56008) | 150:- |
| Beskow, Hans Bidrag till studiet av övre Norrlands kyrkor.. Illustr. Andra upplagan, Sth 1955. 70 + 80 sidor. Häftad. Fuktfläck i nedre marginalen. (#178132) | 100:- |
| Beskow, Hans Bidrag till studiet av övre Norrlands kyrkor.. Illustr. Sth 1952. 156 sidor. Häftad. (#17772) | 125:- |
| Bier, Justus Die Jugendwerke Tilmann Riemenschneiders.. Illustr. Diss. Würzburg 1925. VIII, 64 pages. 4:o. Softcover. Stamped. (#109580) | 125:- |
| Bildhuggarnas mästerverk.. Medeltida träskulptur i Norrland. Illustrerad. Bildmuseet, Umeå 1991. 93 sidor. Häftad. (#74667) | 100:- |
| Birchler, Linus Die Einsiedler Stiftskirche und ihr Architekt Bruder Caspar Mosbrugger.. Illustr. Diss. Augsburg (Zürich) 1924. 212 pages + plate. 4:o. No covers. Stamped (#156375) | 500:- |
| Blashfield, Edwin Howland Mural Painting in America.. The Scammon Lectures. New York 1913. xvi,312 pages + plates. Cloth. Stamped. (#177855) | 250:- |
| Blennow, Anna Holst The Latin Consecrative Inscriptions in Prose of Churches and Altars in Rome 1046-1263.. Edition with translations and a commentary on language and paleography. Diss. Göteborg 2006. 301 pages. 4:o. Soft covers. (#171908) | 275:- |
| Boëthius, Gerda De tegelornerade gråstenskyrkorna i norra Svealand.. Ett bidrag till kännedomen om stilströmningarna under den yngre medeltiden. Illustr. Aa Upps. 1921. 176 sidor + XX planscher. 4:o. Häftad. (#130476) | 200:- |
| Boëthius, Gerda De tegelornerade gråstenskyrkorna i norra Svealand.. Ett bidrag till kännedomen om stilströmningarna under den yngre medeltiden. Illustr. Aa Upps. 1921. 176 sidor + XX planscher. 4:o. Häftad. Stämpl. F.d. biblioteksex. (#61776) | 175:- |
| Bohman, Barbro Mission och gudstjänstrum.. Kyrkobyggnadsfrågor i svensk mission 1870-1960. Illustr. Aa Uppsala 1983. 261 sidor. Häftad. (#38792) | 120:- |
| Bonnier, Ann Catherine Kyrkorna berättar.. Upplands kyrkor 1250-1350. Illustr. Aa Upps. 1987. 311 sidor. Häftad. (#20868) | 220:- |
| Bonnier, Hägg och Sjöström Svenska kyrkor.. En historisk reseguide. Illustrerad. Sthlm 2008. 448 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#177092) | 300:- |
| Borelius, Aron Konstens historia i Sverige.. Fornåldrarna och den katolska tiden. Rikt illustr. Lund 1943-50. 512, 181 pp. 4:o. Blyertsunderstrykn. Dedicerad. (#37446) | 255:- |
| Boström, Ragnhild Sveriges domkyrkor.. Illustr. Sthlm 1952. 134 sidor + utvikbar tabell. Original klotryggsband. (#20836) | 130:- |
| Brans, Jan Salvador Dali und seine religöse Malerei.. Illustr. Verlg Neues Abendland 1955. 51 pages. Original cloth. Dust jacket. (#173769) | 160:- |
| Brendalsmo, A. Jan Peterskirken, dens kirkegård og det eldste Tønsberg.. Illustr. Tønsberg 1989. 66 sidor + planscher. 4:o. Häftad. (#144785) | 125:- |
| Broby-Johansen, R. (utg.) Den danske billedbibel.. De middelalderlige kalkmalerier i de danske kirker. Et udvalg med tekst fra Bibel og samtidige kilder. Kbhvn 1947. 230 sidor. Stort format. Häftad. (#55608) | 300:- |
| Broman, Gunnar Våra domkyrkor i krönika och hävd.. Med förord av Andreas Lindblom. Illustrerad. Sthlm 1935. 188 sidor. Häftad. (#89408) | 150:- |
| Broman, Gunnar Våra domkyrkor i krönika och hävd.. Med förord av Andreas Lindblom. Illustrerad. Sthlm 1935. 188 sidor. Original linneband. (#148268) | 175:- |
| Bruce, Erik & Flodén, Nils August. Bygd och kyrka.. Attmars kyrka 1763-1963. Illustrerad. Sundsvall 1963. 237 sidor. Häftad. Stämpl. (#135190) | 140:- |
| Bruun, Johan Norges stavkyrkor.. Ett bidrag till den romanska arkitekturens historia. Aa Sthlm (Upps.) 1891. VI, 117 sidor. Halvklotband. (#177506) | 250:- |
| Bruun, Johan Norges stavkyrkor.. Ett bidrag till den romanska arkitekturens historia. Aa Sthlm (Upps.) 1891. VI, 117 sidor. Häftad. (#24596) | 210:- |
| Bruun, Johan Norges stavkyrkor.. Ett bidrag till den romanska arkitekturens historia. Aa Sthlm (Upps.) 1891. VI, 117 sidor. Häftad. Nött rygg. några blad lösa. (#177505) | 150:- |
| Burian, Jirí Der Veitsdom auf der Prager Burg.. Illustr. [Prag] 1980. XLII pages + c. 90 pages with 110 plates. 4:o. Original cloth in dustjacket. (#164564) | 125:- |
| Byelorussian Plastic Art XII-XVIII Centuries.. XII-XVIII Centuries. Minsk? 1983. 164 colour plates. 4:o. Original cloth. Dust jacket. Text in Russian. Summaries in English, French, German, and Spanish. (#58821) | 150:- |
| Byzantium.. Treasures of Byzantine Art and Culture from British Collections. Edited by David Buckton. Illustrated. British Museum 1994. 240 pages. 4:o. Soft covers. (#169491) | 150:- |
| Böttiger, John En krönika om den tessinska slottskyrkan 1693-1697.. Sthlm 1918. (8), 48, (2) sidor + 14 planscher. Folio. Häftad. Fint ex. Tryckt i 300 exemplar. (#156984) | 300:- |
| Carlén, Octavia Stockholms kyrkor och deras historiska minnen.. Anteckningar. Sthlm 1864. 300 sidor + 10 planscher. Halvfranskt band. (#44677) | 450:- |
| Cathedrals.. With Seventy-Four Illustrations by Photographic Reproduction and Seventy-Four Drawings. London 1926. 123 pages + folding map in pocket. Original hardcover. (#163229) | 150:- |
| Cesarini, Giuliano & Lundborg, Gun Lake Trasimeno and the Umbrian-Tuscan Landscape.. Iconography and development. Illustrated. Perugia 1994. 76 pages. Original hard covers. In English. (#176980) | 110:- |
| Chagall - Leymarie, Jean The Jerusalem Windows.. Illustrated. London 1968. 119 pages. Original cloth in dustjacket. Marc Chagall. (#42290) | 450:- |
| Charpentier, Louis Die Geheimnisse der Kathedrale von Chartres.. Köln 1976. 183 pages. Soft covers. (#173688) | 135:- |
| Charpentier, Louis Les mystčres de la cathédrale de Chartres.. Illustr. Paris 1966. 256 pages. Soft covers. (#171235) | 150:- |
| Claesson, Eivind, Cuius ecclesiam fecit.. Romanska kyrkor i Västergötland. Licentiatavhandling, Lund 1989. 160 sidor. Stencil. A4. Häftad. (#172675) | 150:- |
| Claesson, Hilding Lunds kyrkogårdar.. Sankt Peters klosters kyrkogård. Östra kyrkogården. Illustr. Lund 1955. 88 sidor. Häftad. Det gamla Lund 1955. (#53997) | 125:- |
| Clausen, H.V. Medeltidens konst.. Illustr. Sth 1927. 194 pp. (#27705) | 75:- |
| Clowney, Paul & Tessa Kyrkorna berättar.. Illustrerad. Örebro ca. 1990. 93 sidor. Original klotband. (#102500) | 135:- |
| Collingwood, W.G. Northumbrian Crosses of the Pre-Norman Age.. Illustrated. London, Faber & Gwyer 1927. (8), 196 pages. Folio. Original cloth. (#156329) | 600:- |
| Cornell, Henrik Gotiken.. Illustr. Sth 1968. 254 sid. Originalklotband. (#37515) | 125:- |
| Cornell, Henrik Norrlands kyrkliga konst under medeltiden.. Illustr. Aa Upps. 1918. 272 sidor. 4:o. Häftad. Stämpel. (#37884) | 320:- |
| Cornell, Henrik & Wallin, Sigurd Albertus Pictor.. Sten Stures och Jacob Ulvssons målare. Hans ställning i den europeiska konsten. Hans betydelse i det konstnärliga och religiösa livet i Sverige. Illustr. Sth 1972. 104, 54 sidor + XII färgplanscher. 4:o. Häftad. (#20764) | 350:- |
| Cornell, Henrik & Wallin, Sigurd Johannes Rosenrod.. Ein schwedischer Maler von 1437. Illustr. Sth 1962. 90 pages. 4:o. Soft covers. (#20317) | 150:- |
| Cornell, Henrik & Wallin, Sigurd Stockholmer Malerschulen des 15. Jahrhunderts.. Sthlm 1961. 36 pages + 119 plates. Folio. Soft covers. (#13605) | 500:- |
| Cotton, Charles The Saxon Cathedral at Canterbury and the Saxon Saints Buried Therein.. Manchester 1929. xvi, 111 pages + plates. Original cloth. (#143566) | 250:- |
| Cranage, D.H.S. Cathedrals. and How They Were Built. Illustr. Cambridge 1948. VIII, 42 pages + XX plates. Original cloth. (#20860) | 100:- |
| Curman - Ædes sacræ antiquæ a Sigurd Curman restauratæ.. Inklistrade fotografier. Stockholm 1929. 138 sidor. Folio. Halvklotband. Stämplar. (#157793) | 400:- |
| Curman - Ædes sacræ antiquæ a Sigurd Curman restauratæ.. Inklistrade fotografier. Stockholm 1929. 138 sidor. Folio. Original marmorerat pappband, något lite nött. (#108657) | 450:- |
| Dahlstein, Herman Konsthistoriska anteckningar om Varnhems kyrka.. Akademisk afhandling, Upsala 1874. (4), 36 sidor. Häftad. Tagen ur band. (#110880) | 150:- |
| Dahmén, Gunnar "Allt fick sin vigning i kyrkans famn".. Gudstjänst och andakt i konsten. Ur S. Artur Svenssons samling. Illustrerad. Proprius, Sthlm 1989. 135 sidor. Häftad. (#129139) | 110:- |
| Danielsson, J.M. Kumlaby kyrka och kyrkogård på Visingsö.. Historik och beskrivning. Illustr. Växjö 1929. 136 sidor. Häftad. Namnteckning på omslaget. (#20798) | 150:- |
| Den ryska ikonen 1000 år.. (Katalog) Nationalmuseum 1988-1989. Illustrerad. 71 sidor. Förlagsband. (#170927) | 100:- |
| Der Dom zu Ratzeburg.. Acht Jahrhunderte. Herausgegeben von Hans Henning Schreiber. Illustr. Ratzeburg 1954. 204 pages. Original linen binding. (#133941) | 150:- |
| Der Kefermarkter Altar.. Aufnahmen von Helga Schmidt-Glassner. Text von Karl Kaltwasser. Freiburg i Br. u.å. 48 pp. (#20791) | 40:- |
| De Smidt, Firmin Opgravingen in de Sint-Baafsabdij te Gent.. De Abdijkerk. Illustr. Gent 1956. 295 pages. Soft covers. Dedication. (#73098) | 250:- |
| Deus, Wolf-Herbert Scheibenkreuze in Soest, auf Gotland und anderswo.. Illustr. Soest 1967. 92 pages. Original hard covers. (#134490) | 175:- |
| Die Glasmalereien des Mittelalters in Skandinavien.. By A. Andersson, S.M. Christie, C.A. Nordman & Aa. Roussell. Illustr. Sth 1964. 322 pages + 178 plates. 4:o. Soft covers. (#59) | 400:- |
| Die Kunstdenkmäler der Stadt Aachen I.. Das Münster zu Aachen. Bearbeitet von Karl Faymonville. Mit 19 Tafeln und 197 Abbildungen im Text. Düsseldorf 1916. x, 272 pages. Original cloth. Stamped. Die Kunstdenkmäler der Rheinprovinz 10.I. (#158954) | 450:- |
| Dirks, Ildefonse Les saintes icones.. 2me édition. Prieuré d'Amay-sur-Meuse 1939. 86 pages. 4:o. Soft covers. Includes 2 colour plates, which may not originaly belong to this work. (#45076) | 250:- |
| Duby, Georges Le temps des cathédrales.. L'art et la sociéte 980-1420. Paris 1976. 379 pages. Soft covers. (#61313) | 140:- |
| Duft, Johannes Sankt Otmar in Kult und Kunst I-II.. Illustr. St. Gallen 1965-66. 80; 96 pp. 4:o. 2 vol. (#13610) | 160:- |
| Dupont, Jaques & Gnudi, Cesare Gothic Painting.. Illustrated. Skira 1954. 216 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. The Great Centuries of Painting. (#124929) | 175:- |
| Dupont, Jaques & Gnudi, Cesare La peinture Gothique.. Illustrated. Skira 1954. 216 pages. 4:o. Original cloth in chipped dustjacket. Les grandes sičcles de la peinture. (#108663) | 175:- |
| Ecclesia Nidrosiensis 1153-1537.. Sökelys på Nidaroskirkens og Nidarosprovinsens historie. Red. Steinar Imsen. Illustrerad. Trondheim 2003. 488 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Senter for middelaldersstudier, NTNU. skrifter nr. 15. (#172677) | 450:- |
| Ekhoff, Emil Kyrka vid Granhammar i Vintrosa socken, Nerike.. Sthlm 1890. 18 sidor. Häftad. Särtryck. (#109118) | 100:- |
| Ekhoff, Emil Svenska stavkyrkor.. Jämte iakttagelser över de norska samt redogörelse för i Danmark och England kända lämningar av stavkonstruktioner. Illustr. Sth 1914-16. 380 sidor. 4:o. Häftad. (#21382) | 600:- |
| Elbern, Victor H. & Reuther, Hans Der hildesheimer Domschatz.. Mit einer historischen Einleitung von Hermann Engfer. Hildesheim 1969. 105 pages + 48 plates. Original cloth. (#127675) | 250:- |
| En bok om Södra Råda gamla kyrka.. Illustrerad. Uppsala 1963. 168 sidor. Original pappband. Ur Värmlands musei årsbok 1963. (#20819) | 100:- |
| Erici, Einar En orgelklenod i en skånsk ödekyrka.. Några blad ur Lunds stifts äldre orgelhistoria. Malmö 1950. 28 sidor. Häftad. Särtryck ur Lunds stifts julbok 1949. (#109133) | 100:- |
| Eriksson, Torkel Konsten i Sverige.. Medeltiden. Illustrerad. Stockholm 1977. 191 sidor. Häftad. (#160581) | 150:- |
| Eriksson, William Torsåkers kyrka.. 1758-1958. Illustr. Gävle 1958. 164 sidor. Inbunden. (#42524) | 125:- |
| Eskilstuna kyrka.. Minnesskrift vid invigningen den 9 maj 1929. Illustrerad. Sthlm 1929. 44 sidor. Stort format. Fint ex. (#136164) | 150:- |
| Essays on Gothic Architecture,. by T. Warton, J. Bentham, Captain Grose and J. Milner. (With a letter to the publisher.) Illustrated with ten plates of ornaments, &c. selected from Ancient Buildings; calculated to exhibit the varoius styles of different periods. London 1800. Folding frontispiece, xxiv, 150 pages + 10 plates + one page advertisments and one blank. Bound in worn contemporary full calf, boards loose and taped. One page taped. Plates waterstained. A few old ink notes and some later pencil-notes. (#120408) | 750:- |
| Eucharistia.. Deutsche eucharistische Kunst. Mit 72 Bildtafeln. Offizielle Ausstellung zum eucharistische Weltkongress, München 1960. 154 pages. text + 72 plates. Soft covers. (#171243) | 140:- |
| Felicetti-Liebenfels, Walter Geschichte der byzantinischen Ikonenmalerei.. Urs-Graf-Verlag 1956. 140 pages + 136 plates. 4:o. Original cloth. Slightly worn dust jacket. (#173892) | 200:- |
| Festschrift Altomünster 1973.. Birgitta von Schweden 1373. Neuweihe der Klosterkirche nach dem umbau durch J. Michael Fischer 1773. Herausgegeben von Toni Grad. Illustr. Aichach 1973. 400 pages. Original cloth. Dust jacket. (#171236) | 200:- |
| Fietz, Hermann Der Bau der Klosterkirche von Rheinau.. Eine Darstellung zur Geschichte der Bauwirtschaft und Bautechnik zu Anfang des 18. Jahrhunderts. Illustr. Diss. Zürich 1932. 134 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#53366) | 300:- |
| Film, Catharina "Intercessio Christi" i svensk senmedeltida konst.. Illustr. Aa Uppsala 1971. 74 sidor. Häftad. (#123359) | 125:- |
| Film, Catharina "Intercessio Christi" i Svensk senmedeltida konst.. Illustr. Aa Uppsala 1971. 74 sidor. Häftad. Lite bläckanteckningar i marginalen. (#129100) | 100:- |
| Finska fornminneföreningens tidskrift XXIV + XXXVIII.. Innehåller: Hj. Appelgren-Kivalo: Kivikauden tutkimuksia, 42 pages. K.K. Meinander: Medeltida altarskåp och träsniderier i Finlands kyrkor, 384 sidor. L. Wennervirta: Goottilaista monumentaalimaalausta Länsi-Suomen ja Ahvenanmaan kiroissa, 279 pages. Helsingfors 1908 + 1930. Halvklotband/ half cloth. (#129092) | 400:- |
| Finska fornminnesföreningens tidskrift XLIX.. Innehåller: 1. Armin Tuulse, Die spätmittelalterliche Steinskulptur in Estland und Lettland. 87 pages. 2. Riitta Pylkkänen, Der Altarschrein von Somero. 46 pages. 3. E. Kartano, Några sydfinska stenkyrkor. 134 sidor. Helsinki 1951. Soft covers. (#155252) | 250:- |
| Finska fornminnesföreningens tidskrift XLVI + LI.. Innehåller: Olga Alice Nygren: Helgonen i Finlands medeltidskonst, 230 sidor. Jouko Voionmaa: Der livländische Münxfund von Uusiportti, 48 pages. Lars Pettersson: Die kirchliche Holzbaukunst auf der Halbinsel Zainez'e in Russisch-Karelien. Herkungt und Werden. 254 pages. Helsinki 1945 + 1950. Halvklotband/ half cloth. (#129093) | 450:- |
| Fischer, Ernst Västergötlands kyrkliga konst under medeltiden.. Illustr. Upps. 1920. 160 sidor. Häftad. (#7673) | 145:- |
| Flat, Paul Les Premiers Vénitiens.. Illustr. Paris 1899. XI, VII, 183 pages + plates. 4:o. Half leather. Spine damaged at top and bottom (#20752) | 500:- |
| Flete, John The History of Westminster Abbey.. Edited by J. Armitage Robinson. Cambridge 1909. viii, 151 pages. Original cloth. (#143479) | 350:- |
| Flodin, Barbro Svante Stenbocks epitafium i Uppsala domkyrka.. Illustr. Sthlm 1979. 65 sid. Häftad. (#73437) | 110:- |
| Fraenger, Wilhelm Die Masken von Rheims.. Mit 38 Abbildungen, einer Einleitung und der Legende "Der Tänzer unserer Lieben Frau" ins Deutsche übertragen von Curt Sigmar Gutkind. Eugen Bentsch Verlag, Erlenbach 1922. 42 pages text + 32 plates. Original hard covers. (#104994) | 200:- |
| Furberg, Tore & Olsson, Erik Gotländsk pilgrimsbok.. Illustr. Visby 1986. 214 sidor. Original pappband. (#71517) | 160:- |
| Futterer, Ilse Die Holzbildnerei der deutschen Schweiz im 14. Jahrhundert.. Diss. Augsburg (Zürich) 1929. 65 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#156373) | 200:- |
| Fåhræus, Fredrik Dopfuntarna, deras tillbehör och placering på Gotland under medeltiden.. En inventering. Illustr. Aa Sthlm 1974. 245 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#128259) | 150:- |
| Gaudy, Adolf Die kirchlichen Baudenkmäler der Schweiz II.. St. Gallen, Appenzell, Thurgau. Illustr. Diss. Berlin (Freiburg) 1923. 110 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#156365) | 250:- |
| Geijer, Agnes Albertus Pictor.. Målare och pärlstickare. Orientering och katalog. Sthlm 1949. 52 sidor + 12 bilder. Häftad. Utställningskatalog. (#156252) | 100:- |
| Geijer, Agnes Textila skatter i Uppsala domkyrka. från åtta århundraden. Sth 1964. 86 sidor + 79 planscher. Häftad. (#30605) | 160:- |
| Genesis profeta.. Nordiska studier i gammaltestamentlig ikonografi. Red. Patrik Reuterswärd. Illustr. Sth 1980. 228 sidor. Häftad. 6:e nordiska symposiet för ikonografiska studier 1978. (#20814) | 150:- |
| Gerhard, H.P. Welt der Ikonen.. Illustr. Recklinghausen 1957. 226 pages. Cloth in dustjacket. (#173767) | 200:- |
| Glase, Beatrice & Gösta 99 kyrkor.. Från Skåne i söder till Lappland i norr. Illustr. 235 sidor. Häftad. Plastade omslag. F.d. biblioteksex i fint skick. (#28198) | 125:- |
| Gotik in der Steiermark.. Landesausstellung veranstaltet vom Kunstreferat der Steiermärkischen Landesregierung. Stift St. Lambrecht 1978. 2. Auflage, Graz ohne Jahr (1978). 344 pages text + 112 plates. Soft covers. (#171195) | 150:- |
| Greco, Emilo, The Doors of Orvieto's Cathedral. Illustrated. Roma 1994. 130 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#172707) | 200:- |
| Grondijs, L.H. Autour de l'iconographie byzantine du crucifié mort sur la croix.. Leiden no date (1962?). xvi, 101 pages. Softcover. (#66436) | 150:- |
| Gustafsson - Från romantik till nygotik.. Studier i kyrklig konst och arkitektur tillägnade Evald Gustafsson. Illustr. Sthlm 1992. XI, 232 sidor. Originalpappband. (#29934) | 200:- |
| Gustafsson, Evald Den romanska stenkyrkan i Atlingbo.. Illustr. Sth 1959. 52 pp. Häftad. (#17345) | 50:- |
| Göthe, Gustaf "Rikshelgedomen".. Några anteckningar och reflexioner efter besök i Uppsala domkyrka. Sth 1953. 20 sidor. Stort format. Häftad. (#20896) | 60:- |
| Hadorph, Johan Johan Hadorphs resor:. Afritningar af kyrkor och kyrkovapen i Upland 1676-1685. Utgivna av Erik Vennberg. Sthlm 1917. 50 sidor text + 155 planscher. Stort format. Inbundna i ett något nött halvfranskt band. Arkiv för svensk konst- och kulturhistoria I. (#161765) | 360:- |
| Hager, Werner Die Ehrenstatuten der Päpste.. Diss. Leipzig (Basel) 1929. 83 pages. 4:o. Softcover. Stamped. (#156371) | 250:- |
| Hakarps kyrkas och församlings historia.. Till 230-årsminnet av kyrkans uppbyggande. Utgiven av Ragnar Lindstam. Illustrerad. 93 sidor. Häftad. Numrerad upplaga. (#152132) | 150:- |
| Hallberg, Svante, Norberg, Rune & Odenius, Oloph Den heliga Barbara i svensk kult och konst under medeltiden.. Några iakttagelser rörande ett skyddshelgon för bergsmän. Illustr. Sth 1967. 111 sidor. Häftad. (#11671) | 75:- |
| Hallbäck, Sven Axel Det efterreformatoriska dekorativa kyrkomåleriet på 1600- och 1700-talen i Sverige I.. Göteborgs stads Konst- och målarembete och dess verksamhetsområde. Illustrerad. Akad. avh. Göteborg 1947. 330 sidor. Häftad. Stämpel. Inklistrad i blanka omslag. Del II, om Christian von Schönfeldt, utkom 1955. (#172082) | 175:- |
| Hallbäck, Sven Axel Medeltida dopfuntar i Halland.. Illustrerad. Hallands museum 1969. 78 sidor. Stort format. Original linneband. (#173895) | 150:- |
| Hallgren, Sören & Söderberg, Bengt Mellan himmel och helvete.. Rikt illustr. Sth 1970. 132 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. Tvärformat. (#20834) | 165:- |
| Hamberg, Per Gustaf Tempelbygge för protestanter.. Arkitekturhistoriska studier i äldre reformert och evangelisk-luthersk miljö. Illustr. Sth 1955. 256 sidor. Stort format. Häftad med lite nött rygg. (#39707) | 250:- |
| Hausen, Reinh. Nådendals kyrka och klosterruiner.. Illustr. H-fors 1922. 60 sidor + utvikbar plan. (#20838) | 75:- |
| Hegardt, Hanna Studier i västsvensk kyrklig konst.. Västsvenska kyrkotakmålningar från sextonhundratalets slut till omkr. 1800. Illustrerad. Göteborg 1923. 144 sidor. Stort format. Häftad. Göteborgs jubileumspublikationer. (#148353) | 200:- |
| Hege, Walter & Barthel, Gustav Barockkirchen in Altbayern und Schweden.. Illustr. Berlin 1938. 60 pp + 120 plates. 4:o. Orig. linen. (#42705) | 250:- |
| Helander, Dick Kristna symboler.. En orientering. Sth 1949. 126 sidor. Häftad. (#9848) | 90:- |
| Helgade hus.. Väckelserörelsens byggnader i Stockholms län 1858-1995. Red. Hans Ljunggren. Illustr. Sth 1995. 424 sidor. Originalpappband. (#93539) | 300:- |
| Hibbard, Howard Poussin: The Holy Family on the Steps.. Illustr. New York no date. 117 pages + creased folding plate. Original cloth in dustjacket. (#112656) | 110:- |
| Hikuin 7,. Illustrerad. Højbjerg 1981. 288 sidor. Original pappband. Mest om danska kyrkor och städer under medeltiden. (#112863) | 150:- |
| Hikuin 9.. Illustr. Århus 1983. 288 sidor. Original klotband. Behandlar medeltida kyrkor. (#17280) | 150:- |
| Hildebrand, Hans Den kyrkliga konsten under Sveriges medeltid.. En kortfattad öfversikt. Andra, omarbetade upplagan med 300 figurer. Sth 1907. 196 sidor. Nya omslag. (#48019) | 170:- |
| Hildebrand, Hans Skara domkyrka.. Illustrerad. Sthlm 1894. 112 sidor. Häftad. Antiqvarisk tidskrift för Sverige 15:2. (#175860) | 160:- |
| Hoefelmayr-Straube, Ingeborg JÁK und die normannische Ornamentik in Ungarn.. Eine stilkritische Untersuchung der Bauten von Ják, Lébény, Esztergom und Buda (1190-1260). Diss. Zürich 1954. 62 pages + plate. 4:o. Soft covers. Stamped. (#156357) | 300:- |
| Hofstätter, Hans H. Kunst im Bild.. Spätes Mittelalter. Illustr. Naturalis Verlag München ohne Jahr (c. 1980). 264 pages. Original cloth. Dust jacket. (#171183) | 165:- |
| Homburger, Otto & Hürlimann, Martin Der Trivulzio-Kandelaber.. Ein Meisterwerk frühgotischer Plastik. Zürich 1949. 24 pp + 51 Tafeln. Pappband. (#21019) | 110:- |
| Hope, W.H. St. John The Architectural History of the Cathedral Church and Monastery of St. Andrew at Rochester.. London 1900. vi, 233 pages + plates and maps, many folding. Original cloth with small hole in spine. (#143594) | 600:- |
| Husa, Václav Der Mensch und seine Arbeit.. Die Arbeitswelt in der bildenden Kunst des 11. bis 17. Jahrhunderts. Illustr. 228 pp. Ocl. (#21063) | 200:- |
| Huysmans, J.K. Chartres.. Photos de Maurice Blanc. La Guilde du livre, Lausanne no date. 204 pages. Original cloth. (#129409) | 150:- |
| Hyddor och helgedomar i huvudstaden.. Väckelserörelsens byggnader i Stockholm 1840-1990. Red. Hans Ljunggren. Illustr. Sth 1992. 268 sidor. Originalpappband. (#27728) | 150:- |
| Icone Russe in Vaticano.. Cento Caplavori dai musei della Russia. Illustr. Cittā del Vaticano 1989. 164 pages. Soft covers. (#49601) | 160:- |
| Iliescu, Mircea Exonarthex.. Form och funktion i ortodox kyrkobyggnadskonst. Illustr. Aa Sthlm 2001. 385 sidor. Häftad. (#108366) | 300:- |
| Illerstad, Lennart Nya svenska kyrkor 1.. Svealand. Illustrerad. Riksantikvarieämbetet 1990. 188 sidor. 4:o. Häftad. (#160622) | 175:- |
| Iņiguez Almech, Francisco Sobre tallas romanicas del siglo XII.. Pamplona 1958. 58 pages text + 102 plates. Soft covers. Separata de la revista "Principe de viana". (#42490) | 225:- |
| Isaksson, Britt Konst i kyrka.. Kyrklig konst i Härnösands stift. Illustrerad. Härnösand 1966. 88 sidor. Liggande format. Häftad. (#160898) | 100:- |
| Jackson, Thomas Graham Gothic Architecture in France, England, and Italy I-II.. Illustrated. Cambridge 1915. xxii, 291 + (8), 339 pages + plates. Original half vellum. Ex library in very good condition. (#159063) | 500:- |
| Janse, Otto Medeltidsminnen från Östergötland.. Illustr. Sthlm 1906. 180 sidor. Halvfranskt band. Stämpl. (#1962) | 300:- |
| Jansson, Bror Medeltida studier om kyrkor i Halland II.. Illustr. Kristianstad 1995. 256 sidor. Häftad. (#161092) | 175:- |
| Jansson, Lennart Birgitta i Roslagen.. En vägvisare. Illustr. Fischer & Co 2003. 96 sidor. Förlagsband. (#124515) | 135:- |
| Jarlert, Anders & Wallin, Kerstin Medeltida kyrkor på 2000-talet.. Foto: Håkan Berg. Göteborg 1999. 84 sidor. Förlagsband. (#157594) | 140:- |
| Johnson, James Rosser The Radiance of Chartres.. Studies in the Early Stained Glass of the Cathedral. Illustr. London 1964. xii, 96 pages + 14 plates. Softcover. (#20933) | 60:- |
| Jonsson, Hedvig Brander Bild och fromhetsliv i 1800-talets Sverige.. Illustr. Aa Upps. 1994. 321 sidor. Häftad. (#31952) | 170:- |
| Jonsson, Hedvig Brander Bild och fromhetsliv i 1800-talets Sverige.. Illustr. Aa Upps. 1994. 321 sidor. Häftad. F.d. biblioteksex i fint skick. (#162785) | 135:- |
| Karling, Sten Kyrkorna i Borås och Brämhult.. Illustr. Borås 1955. 416 pp. 4:o. (#18531) | 210:- |
| Karling, Sten Kyrkorna i Borås och Brämhult.. Illustr. Borås 1955. 416 pp. 4:o. Halvfranskt band med bevarat främre omslag. (#47915) | 340:- |
| Karlskoga kyrkas restaurering 1946-1947.. Illustrerad. Karlskoga 1947. 16 sidor. Stort format. Häftad. (#109785) | 100:- |
| Karlsson, Ann Mari Stjärnvalv i det senmedeltida Sverige.. Illustr. Aa Sthlm 1986. 106 sidor. 4:o. Häftad. (#22537) | 175:- |
| Karlsson, Lennart Medieval Ironwork in Sweden I-II.. Illustr. Sth 1988. 437 + 615 pages. Hardcovers. 2 vols. (#7893) | 600:- |
| Karlsson, Lennart Romansk träornamentik i Sverige.. Illustr. Aa Sth 1976. 224 sidor + separat bilddel. Häftade. (#20821) | 175:- |
| Keller, Harald Das Nachleben des antiken Bildnisses von der Karolingerzeit bis zur Gegenwart.. Mit 53 Abbildungen. Herder 1977. 237 pages. Original cloth. Dust jacket. (#175644) | 150:- |
| Kempff, Margareta Attributeringarnas mångfald.. Johannes Stenrat och Hans Hesse. Den senmedeltida verkstadens produktion. Illustrerad. Sthlm 1994. 277 sidor. Häftad. (#129124) | 175:- |
| Kempf, Friedrich Das Freiburger Münster, seine Bau- und Kunstpflege.. Freiburg im Breisgau. Illustr. Karlsruhe 1914. 88 pages. Original hard covers. Stamped. Badische Heimat 1 Heft. 1 Jahrgang. (#173663) | 150:- |
| Kerr, Mary & Nigel Anglo-Saxon Architecture.. Illustr. Shire Publications 1983. 72 pages. Softcover. (#111614) | 100:- |
| Kier, Hiltrud Die Grossen romanischen Kirchen.. Illustr. Köln 1983. 234 pages. Hard covers. (#62018) | 140:- |
| Killer, Joseph Die Werke der Baumeister Grubenmann.. Eine baugeschichtliche und bautechnische Forschungsarbeit. Illustr. Diss. Zürich 1942. 192 pages + folding plate. Softcover. Stamped. (#156850) | 550:- |
| Kilström, Bengt Ingmar Bild och symbol i Guds hus.. Illustr. Sth 1983. 86 sidor. Pocket. (#20829) | 80:- |
| Kilström, Bengt Ingmar Guds hus.. Vad byggnaden och föremålen berättar om kyrkan igår och idag. Illustrerad. Sthlm 1980. 128 sidor. Häftad. (#174558) | 100:- |
| Kilström, Bengt Ingmar Kyrkorummet.. Kult och konst genom tiderna. Illustr. Sthlm 1989. 189 sidor. Pocket. (#105313) | 100:- |
| Kirkerne i Nørre Herred i Salling.. Efter foranstaltning af ministeriet for kirke- og undervisningsvæsenet opmaalte under ledelse af H. Storck samt undersøgte og beskrevne af V. Kock. 38 tavler med oplysende tekst. Kbh 1893. Originalpappomslag, lite skadat i överdelen av ryggen. Elefantfolio. (#112915) | 500:- |
| Kjellin, Helge Ryska ikoner i svensk och norsk ägo.. Illustrerad. Stockholm 1956. 332 sidor + rättelseblad. Stort format. Original klotband. Stämplad. (#158993) | 750:- |
| Kjersén, Elis Altarskåpet i Köpings kyrka.. Det vackraste i Norden. Beskrifning öfver dess skilda delar. Köping 1911. 15 sidor. Häftad. Fint ex. (#81100) | 85:- |
| Klapper, Joseph Die Kirche zum heiligen Brunnen (Ecclesia Sacri Fontis) in Erfurt.. Leipzig 1957. 135 pages. Softcover. Worn at head of spine. (#137716) | 100:- |
| Klenoder ur äldre svensk historia.. Treasures of Early Sweden. Rikt illustr. Sth 1984. 149 pp. Häftad. Softcover. Text in Swedish and English. (#23368) | 75:- |
| Klenoder ur äldre svensk historia.. Treasures of Early Sweden. Rikt illustr. Sth 1984. 149 pp. Inbunden. Hardcover. Text in Swedish and English. (#34183) | 105:- |
| Koppe, Bernhard Die St. Johannisbasilika Niederlahnstein. und ihre besonderen Eigenschaften im Vergleich mit anderen romanischen Basiliken an Rhein-Maas-Marne; ihre Längsemporen, ihr Choruntergeschoss. Illustr. Diss. Darmstadt 1987. Soft covers. (#82006) | 175:- |
| Kremsmünster.. 1200 Jahre Benediktinerstift. Oberösterreichischer Landesverlag 1976. 388 pages + plates. Original cloth. (#161796) | 225:- |
| Kult och konst 1905-1908.. Tidskrift för hymnologi, kyrkomusik, kyrklig bildande konst samt liturgiska frågor i allmänhet. Organ för Kyrkosångens vänner och Paramentikens vänner. 160 + 319 + 332 + 325 sidor. Inbundna i 2 klotband. (#140585) | 350:- |
| Kyhlberg, Ola & Ahlström, Torbjörn Gånget ur min hand.. Riddarholmskyrkans stiftargravar. Illustr. Sthlm 1997. 231 sidor + utvikbara tabeller. Förlagsband. (#104639) | 250:- |
| Künstler unserer Zeit künden das Wort.. Eine Anthologie biblischer Graphik. Herausgegeben von Fritz Riebold. Illustr. Berlin 1963. 260 pp. Ocl. (#41761) | 175:- |
| Kyrkogårdskonst.. Avbildningar från äldre svenska kyrkogårdar. Red. av Harald Wadsjö. Kulturhistorisk inledning av Sune Ambrosiani. Illustr. Sth 1919. 78 sidor + 420 bilder. Stort format. Halvfranskt band. Ett av 250 numr. ex. (#24566) | 400:- |
| Kyrkorna i Uppsala.. Red. Anna Nilsén. Illustr. Uppsala 1992. 348 sidor. Original pappband. Upplands kyrkor. Nya serien, första delen. (#59624) | 175:- |
| Källström, Olle Medeltida kyrksilver från Sverige och Finland förlorat genom Gustav Vasas konfiskationer.. Sth 1939. XXIX, 373 sidor. Häftad. (#7465) | 250:- |
| Källström, Olle Medeltida kyrksilver från Östergötland förlorat genom Gustav Vasas reduktion år 1540.. Sthlm 1935. 168 sidor. Häftad. (#7463) | 150:- |
| Källström, Olle Medeltidens ansikte.. Illustr. Sth 1945. 172 sidor. Häftad. (#20827) | 150:- |
| Källström, Olle Medeltidens ansikte.. Illustr. Sth 1945. 172 sidor. Pergamentryggsband. (#59330) | 185:- |
| Källström, Olle & Askmark, Ragnar Altare och funt.. Illustr. Sth 1948. 149 sidor. Häftad. (#20825) | 125:- |
| Källström, Olle & Askmark, Ragnar Altare och funt.. Illustr. Sth 1948. 149 sidor. Pergamentryggsband. (#31649) | 170:- |
| Købke, P. De danske kirkebygninger.. Kortfattet oversigt. Illustr. Kbh 1908. 160 sidor. Originalklotband. (#125059) | 100:- |
| Larsson, Daniel Hovsta kyrka och församling.. Vad gamla protokoll berätta. Illustrerad. Kumla 1947. 48 sidor. Häftad. Fint ex, (#136156) | 140:- |
| Legender från Sveriges medeltid I-II.. Illustrerade i svensk medeltidskonst. Utg. av Emilia Fogelklou, Andreas Lindblom, Elias Wessén. Sth 1917. 337 sidor + planscher. Halvfranskt band. (#31960) | 325:- |
| Lehmann, Edgar Die Bibliotheksräume der deutschen Klöster im Mittelalter.. Mit 65 Abbildungen. Berlin 1957. 50 pages + 20 tafeln. 4:o. Soft covers. (#141356) | 140:- |
| Lehmann, Johannes Filippo Lippi.. 1406-1469. Illustr. Herning 1977. 52 pp. (#20897) | 90:- |
| Lidén, Anne Lars Snickare och S. Olofskåpet i Värmdö kyrka.. Illustr. Sthlm 1984. 86 sidor. Häftad. (#13588) | 110:- |
| Liljegren, Mårten Stormaktstidens gravkor.. Illustr. Sth 1947. 280 sidor. Häftad. (#37470) | 240:- |
| Lindberg - Songs of Ossian.. Festschrift in honour of professor Bo Ossian Lindberg. Illustr. Helsinki 2003. 184 pages. Soft covers. Taidehistoriallisia tutkimuksia 27/ Konsthistoriska studier 27. (#175231) | 200:- |
| Lindgren, Mereth Att lära och att pryda.. Om efterreformatoriska kyrkmålningar i Sverige cirka 1530-1630. Illustr. Akad. avh. Sthlm 1983. 320 sidor. Stort format. Häftad. (#12155) | 300:- |
| Lind, Gustaf & Nohlgård, Erik Kyrkogården.. Kort handledning vid utsmyckningen av våra gravar. Illustr. Sthlm 1920. 40 sidor. Inbunden. (#53995) | 125:- |
| Lindhe, Olof De gamla måttens användning i arkitekturen.. Studier i fornegyptisk metrologi. Efterlämnad forskning redigerad av Dagny Larsson-Lindhe och Hans Halling. Illustrerad. Halmstad 1994. 117 sidor. 4:o. Häftad. "det var diagonalerna som var de avgörande faktorerna i konstruktionen av äldre tiders byggnader". (#109260) | 200:- |
| Lindstam, Ragnar Om kyrkor som försvunnit och klockor som ha sjungit i Östbo, Västbo och Sunnerbo.. Illustr. Sthlm 1935. 180 sidor. Häftad. (#50056) | 150:- |
| Linköpings stift i ord och bild.. Red. Gunnar Lindgren m.fl. Illustrerad. Sthlm 1949. 1005 sidor + karta. Stort format. Original skinnryggsband med lite fula pärmar. (#156284) | 200:- |
| Lundberg, Erik Albertus Pictor.. Illustr. Sthlm 1961. 262 sidor + planscher. 4:o. Häftad. (#134799) | 200:- |
| Lundberg, Erik Albertus Pictor.. Illustr. Sthlm 1961. 262 sidor + planscher. 4:o. Originalklotband. (#37969) | 255:- |
| Lundberg, Mabel Sigtunastiftelsens tillkomst.. Idéer och byggnader. Illustr. Aa Upps. 1977. 168 sidor. Häftad. (#30471) | 110:- |
| Lundberg, Mabel Studier i änglabildens utformning och funktion under den kristna kyrkans första årtusende.. Illustr. Aa Uppsala 1981. 194 sidor. Häftad. (#44252) | 140:- |
| Lundmark, Efraim Kyrklig konst efter reformationen i Gotlands fornsal.. Sthlm 1925. 76 sidor + planscher. Häftad. Litet hörn av främre omslaget bortrivet. Gotlands fornsals handkataloger II. (#126102) | 100:- |
| Lunds domkyrkas historia 1145-1945 I-II.. I: 1145-1536. II: 1536-1945. Utg. Ernst Newman. Illustr. Sth 1946. 604; 621 sidor. Häftade. 2 vol. (#20929) | 340:- |
| Lübke, Wilhelm Die Kunst des Mittelalters.. Mit 10 Kunstbeilagen und 520 Abbildungen im Text. Vierzehnte Auflage. Esslingen 1910. 488 pages. Original cloth. Dust jacket. Original slip case. Very fine copy. (#132963) | 250:- |
| Magilton, J.R. The Church of St Helen-on-the-Walls, Aldwark.. Illustr. York 1980. 47 pages + plates and folding plans. Softcover. The Archaeology of York 10:1. (#144744) | 140:- |
| Maioloi, Domenico Tempio di S. Vitale. in Ravenna. Scoperta del quadriportico e ricomposizione dell'antica facciata. Illustr. Faenza 1903. 56 pp. (#50194) | 105:- |
| Malerei hinter Glas.. Illustr. München 1971. 72 pp. Ausstellung. (#21087) | 50:- |
| Malmborg, Boo von Medeltida träskulptur i Enångers kyrkomuseum.. Illustrerad katalog. Gefle 1934. 48 sidor + 32 planscher. Häftad. Stämpel. (#173661) | 145:- |
| Malmquist, Tatiana Byzantine 12th Century Frescoes in Kastoria.. Agioi Anargyroi and Agios Nikolaos tou Kasnitzi. Illustr. Diss. Upps. 1979. 199 pages. Softcover. Figura Nova 18. (#26914) | 150:- |
| Malmström, Krister Centralkyrkor inom svenska kyrkan 1820-1920.. Med en byggnadsantikvarisk inventering. Illustr. Sth 1990. 536 sidor. Original pappband. (#18099) | 250:- |
| Mandelgren, N.M. Monuments Scandinaves du Moyen age.. Avec les peintures et autres ornements qui les décorent. Paris 1862. (16) pages text + 40 plates. Large folio. Original boards. The plates are faintly foxed and the covers a bit soiled but else a good copy of this scarce book. (#34972) | 4500:- |
| Marchini, Giuseppe Italienische Glasmalerei.. Illustriert. Hirmer Verlag, München 1957. 187 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#173899) | 200:- |
| Mariabilder.. Illustr. Sth 1989. 76 sidor. Förlagsband. Utställningskatalog. (#20855) | 70:- |
| Maslenizyn, Stanislaw I. Ikonen der Schule von Jaroslawl.. Mit 72 vierfarbigen Abbildungen. Berlin 1980. 59 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#175646) | 120:- |
| Master Golyas and Sweden.. The transformation of clerical satire. A collection of essays by Maria Berggren and others. Edited by Olle Ferm and Bridget Morris. Illustrated. Sthlm 1997. 504 pages. Original cloth. Dust jacket. (#170879) | 250:- |
| Medeltidsstudier i Västergötland.. Illustr. Skara 1971. 375 sidor. Häftad i skyddsomslag. Västergötlands fornminnesförenings tidskrift 1971-1972. (#121676) | 150:- |
| Messkunst ordnet die Welt.. Eine kleine Geschichte des Messens und der Messgreäte. Illustr. Heidelberg 1963. 62 pp. Cloth in dustjacket. (#13593) | 130:- |
| Metodo e scienza operativita' e ricerca nel restauro.. A cura di Umberto Baldini. Firenze 23 giugno 1982 - 6 gennaio 1983. Illustr. Sansoni Editore 1982. 332 pages + 92 plates. Soft covers. (#161776) | 250:- |
| Meyer, Johan Domkirken i Trondhjem under bygning, forfald og gjenreisning.. Kirkens historie og kirkebygningens beskrivelse. Med 74 avbildninger. Trondhjem 1914. 132 sidor. Original klotband. Stämpel. (#173662) | 180:- |
| Meyer, Johan Domkirken i Trondhjem under bygning, forfald og gjenreisning.. Kirkens historie og kirkebygningens beskrivelse. Med 74 avbildninger. Trondhjem 1914. 132 sidor. Original klotryggsband. (#171200) | 200:- |
| Michalowski, Kazimierz Faras.. Die Kathedrale aus dem Wüstensand. Illustr. Köln 1967. 189 pages + plates. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#58881) | 250:- |
| Mirsky, Jeannette Gud har många boningar.. Illustr. Malmö utan år (ca. 1960). 236 sidor. Inbunden. (#42178) | 190:- |
| Missong, Alfred Heiliges Wien.. Ein Führer durch Wiens Kirchen und Kapellen. Illustr. Wien 1933. 304 pp. Ocl. (#22783) | 85:- |
| Mjöberg, Lotte Heliga marker.. Forna dagars platser för offer, rit och bön. Förord Stefan Edman. Fotografier Tommy Arvidson. Sthlm 1997. 152 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#174818) | 145:- |
| Murbach, Ernst Die Beziehung zwischen Form und Material in der spätgotischen Holz- und Sandsteinplastik.. (Versuch einer Material-Formanalyse.) Diss. Basel 1943. 132 pages + 52 plates. Soft covers. One corner bumped. Stamped. (#141292) | 200:- |
| Münsterer, Hanns Otto Amulettkreuze und Kreuzamulette.. Studien zur religiösen Volkskunde. Herausgegeben von Manfred Brauneck. Regensburg 1983. 243 pages + plates. Original hard covers. (#161793) | 200:- |
| Mårtensson, Anders W. S:t Stefan i Lund.. Ett monument ur tiden. Illustr. Lund (1980?). 176 sid + utvikbara planer och profiler. Häftad. (#71160) | 150:- |
| Natanson, Joseph Early Christian Ivories.. London 1953. 40 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#138983) | 120:- |
| Needham, A. How to Study an Old Church.. With 558 drawings by the author. Third edition. London 1948. 88 pages. Original cloth. (#76850) | 140:- |
| Nes, Solrunn Images of a Different Reality.. Icons. Illustr. Bergen 1989. 17 pages. Pamphlet. (#161121) | 75:- |
| Nilsson-Tannér, Per Två tempelbyggare.. Joh. Edler d.ä. 1734-1797. Joh. Edler d.y. 1831-1910. Några biografiska anteckningar. Östersund 1947. 52 sidor. Häftad. (#132842) | 100:- |
| Nisbeth, Åke Bildernas predikan.. Medeltida kalkmålningar i Sverige. Illustr. Sthlm 1986. 210 sid. Originalpappband. (#71626) | 200:- |
| Nisbeth, Åke Bildernas predikan.. Medeltida kalkmålningar i Sverige. Illustr. Sthlm 1986. 210 sid. Originalpappband. Biblioteksstämpel. (#162761) | 150:- |
| Nisbeth, Åke Ordet som bild.. Östgötskt kalkmåleri vid slutet av 1300-talet och början av 1400-talet. Illustr. Sth 1995. 308 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#14117) | 150:- |
| Norddeutsche Kunst in schwedischen Kirchen.. Herausg. von dem Staatlichen Historischen Museum in Stockholm. 1930. 20 Tafeln mit text. 4:o. (#28947) | 150:- |
| Nordens domkirker.. Illustrerad. Föreningen Norden 1962. 96 sidor. Häftad. Stämpel. (#172650) | 100:- |
| Nordisk kultur XXIII Kyrkliga byggnader.. Deras inredning och skrud. Udg. af Vilh. Lorenzen. Illustr. Sthlm 1933. 342 sidor. Klotband. Stämpl. (#101567) | 275:- |
| Nordisk kultur XXVII Konst.. Utg. Haakon Shetelig. Illustr. Sth 1931. VIII, 467 sidor. Halvfranskt band. (#61779) | 350:- |
| Nordisk kultur XXVII Konst.. Utg. Haakon Shetelig. Illustr. Sth 1931. VIII, 467 sidor. Häftad. (#28497) | 250:- |
| Nordisk kultur XXVII Konst.. Utg. Haakon Shetelig. Illustr. Sth 1931. VIII, 467 sidor. Klotband. Stämpl. Bläckunderstrykningar i kapitlet Folkkonst. (#80653) | 250:- |
| Nordman, C.A. Finlands medeltida konsthantverk.. Illustr. H-fors 1980. 133 sid. Häftad. (#70725) | 110:- |
| Nordström, Carl-Otto Ravennastudien.. Ideengeschichtliche und ikonographische Untersuchungen über die Mosaiken von Ravenna. Illustr. Diss. Sthlm (Uppsala) 1953. 151 pages. Soft covers. Figura 4. (#46551) | 200:- |
| Nordström, Carl-Otto Ravennastudien.. Ideengeschichtliche und ikonographische Untersuchungen über die Mosaiken von Ravenna. Illustr. Sth 1953. 151 pages. Cloth in dustjacket. Figura 4. (#120646) | 250:- |
| Nordström, Carl-Otto The Duke of Alba's Castilian Bible.. A Study of the Rabbinical Features of the Miniatures. Illustr. Uppsala 1967. 250 pages. 4:o. Cloth in dustjacket. Figura Nova Series 5. (#44245) | 275:- |
| Nordström, Folke Studier i Uppsala domkyrkas äldsta byggnadshistoria.. Från grundläggningen fram till 1300-talets första årtionden. Illustr. Aa Upps. 1952. 204 sidor + utvikbar plan. Häftad. (#20795) | 125:- |
| Nordström, Folke Virtues and Vices. on the 14th Century Corbels in the Choir of Uppsala Cathedral. Illustr. Sthlm 1956. 136 pages + XII plates and folding plan. Softcover. Figura 7. (#20830) | 300:- |
| Norelius, C. Ur Lunds domkyrkas historia.. Illustrerad. Malmö 1923. 125 sidor. Häftad. Dedikation till Gottfrid Billing. (#176993) | 145:- |
| Norsk kirkekunst.. Illustrerad. Oslo 1933. 84 sidor. 4:o. Dedikation från Harry Fett. Kunst og kulturs særhefter. (#68533) | 150:- |
| Nygren, Olga Alice Gudsmodersbilden i Finlands medeltidskonst.. Illustr. H-fors 1951. 132 sidor. Häftad. (#20831) | 180:- |
| Nygren, Olga Alice Helgonen i Finlands medeltidskonst.. En ikonografisk studie. Illustr. H-fors 1945. 230 sidor. Häftad. Finska fornminnesföreningens tidskrift XLVI. Inneh. även: Jouko Voionmaa: Der livländische Münzfund von Uusiportti, 48 sidor + planscher. (#13584) | 235:- |
| Paulsson, Gregor Konstens Väldshistoria: Medeltiden.. Illustrerad. Sthlm 1990. 334 sidor + 136 planscher. Förlagsband. (#168433) | 175:- |
| Pevsner, Nikolaus The Leaves of Southwell.. Photographs by F.L. Attenborough. London 1945. 69 pages + plates. Small-size hardcover. (#159468) | 100:- |
| Pfeilstücker, Suse Spätantikes und germanisches Kunstgut in der frühangelsächsischen Kunst.. Nach lateinischen und altenglischen Schriftquellen. Diss. Berlin (Bonn) 1936. 244 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#56973) | 250:- |
| Pichler, Franz Die Stadthauptfarrkirche St. Jacob in Villach.. 1136-1936. Ein Führer ... 37 Abbildungen und ein Plan. Villach 1935. 56 pages + plates and plan. Soft covers. (#94482) | 145:- |
| Piltz, Elisabeth Det levande Bysans.. Illustrerad. Sthlm 1997. 226 sidor. Förlagsband. (#175052) | 165:- |
| Piltz, Elisabeth Le costume officiel des dignitaires byzantins ā l'époque Paléologue.. Illustr. Uppsala 1994. 72 pages. 4:o. Soft covers. Figura, Nova series 26. (#175072) | 225:- |
| Piltz, Elisabeth Trois sakkoi byzantins.. Analyse iconographique. Uppsala 1976. 82 pp. text + 53 plates. 4:o. Soft covers. Figura Nova Series 17. (#44240) | 175:- |
| Pira, Sigurd Heligkorskapellet i Holaveden.. Ett Franciskanerminne. Tranås 1930. 75 sidor + planscher. Häftad. Titelbladet slarvigt uppskuret. Dedikation. Tryckt i 200 exemplar. (#130663) | 150:- |
| Plank, P. Benedikt Geschichte der Abtei St. Lambrecht.. Festschrift zur 900. Wiederkehrs des Todestages der Gründers Markward von Eppstein 1976-1976. Illustr. St. Lambrecht 1976. 107 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#171237) | 140:- |
| Quirk, R.N. Winchester Cathedral in the Tenth Century.. Illustr. London 1970. Pag. 28-68 + plates. Softcover. Reprinted from the Archaeological Journal CXIV. (#151332) | 100:- |
| Quirk, R.N. Winchester New Minster and Its Tenth-Century Tower.. Illustr. Oxford 1961. Pag. 16-54 + plates. Softcover. Reprinted from the Journal of the Archaeological Association, Third Series, XXIV. (#151330) | 100:- |
| Rabén, Hans Träskulptur och snickarkonst i Uppsverige under renässans och barock.. Illustrerad. Sthlm 1934. 264 sidor + karta. Stort format. Häftad. (#175544) | 450:- |
| Rácz, István Trésors d'art du moyen âge en Finnlande.. Introduction et notices des illustrations par Riitta Pylkkänen. Profusely illustr. Helsinki 1969. 243 pages. 4:o. Original linen. (#58825) | 250:- |
| Rappe, Axel Domus Ecclesiae.. Studier i nutida kyrkoarkitektur. Illustr. Sth 1962. 226 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#27709) | 245:- |
| Redelius, Gunnar Sigtunastudier.. Historia och byggnadskonst under äldre medeltid. Illustr. Aa Sth 1975. 134 sidor. Häftad. (#14683) | 120:- |
| Rice, David Talbot Art of the Byzantine Era.. Richly illustr. London 1963. 286 pages. Softcover. (#137462) | 110:- |
| Rice, David Talbot Byzantine Art.. Illustr. Pelican 1962. 272 pages. Paperback. (#75268) | 100:- |
| Rice, David Talbot Byzantine Art.. Illustr. Penguin 1954. 272 pages. Paperback. (#69679) | 100:- |
| Ridderstedt, Lars 100 kyrkor på hundra år.. Kyrkofrämjandet och kyrkobyggandet i Stockholmsregionen 1890-1990. Illustrerad. Uppsala 1993. 128 sidor. Förlagsband. Dedikation. (#160354) | 120:- |
| Ridderstedt, Lars Adversus populum.. Peter Celsings och Sigurd Lewerentz sakralarkitektur 1945-1975. Illustr. Aa Upps. 1998. 381 sidor. 4:o. Häftad. (#29884) | 300:- |
| Ridderstedt, Lars (red.) Kyrkan bygger vidare.... Illustr. Sth 1974. 218 sidor. Häftad. (#12303) | 125:- |
| Rieger, Théodore Das Straßburger Münster.. In Wort und Bild. Strasbourg 1959. 68 pp + 64 plates. Original cloth. (#20494) | 50:- |
| Ringbom, Sixten Intendentskontoret och Åbo domkyrka efter branden 1827.. Illustr. Åbo 1974-75. Sid. 37-164. Häftad. Särtryck ur ÅSHM årsskrift 38-39. (#161509) | 125:- |
| Rodin, Kerstin Räven predikar för gässen.. En studie av ett ordspråk i senmedeltida ikonografi. Illustr. Aa Upps. 1983. 120 sidor. Häftad. (#7499) | 90:- |
| Rohr, Ingvar Gotlands kyrkklockor och ringningsseder.. Illustr. Varberg 1985. 451 sid. 4:o. Häftad. (#50181) | 200:- |
| Romanik.. Arkitektur - Skulptur - Måleri. Redaktion: Rolf Toman. Fotografier: Achim Bednorz. Könemann 2000. 481 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag. (#157559) | 350:- |
| Romanische Madonnen.. Deutsche Ausgabe des französischen Bildbandes Vierges Romanes. Deutsche Übertragen nach den griechichen und lateinischen Originaltexten von Richard Sattelmair. Die Lichtbilder schufen P. Belzeaux und J. Dieuzaide. Zodiaque 1964. 208 pages. Original cloth with dust jacket in slip case. (#161790) | 200:- |
| Romdahl, Axel L. Gammal konst.. Studier och fynd. Illustrerad. Sthlm 1916. 245 sidor. Med bevarade omslag i klotband. Liten namnstämpel. Dedikation från Romdahl. (#144598) | 170:- |
| Romdahl, Axel L. Gammal konst.. Studier och fynd. Illustr. Sth 1916. 245 sid. (#50196) | 125:- |
| Roosval - Amici Amico.. Johnny Roosval den 29 augusti 1929. Sthlm 1929. 150 sidor + planscher. Häftad. Stämpel. Nött rygg. (#158955) | 150:- |
| Roosval, Johnny Den baltiska Nordens kyrkor.. Illustr. Uppsala 1924. 208 sidor. Häftad. Stämpel. (#259) | 130:- |
| Roosval, Johnny Den gotländske ciceronen.. Vägvisare genom den gotländska konsthistorien med huvudvikten lagd på medeltida kyrkokonst. Andra utökade upplagan. Illustr. Sthlm 1950. 193 sidor + kartor. Häftad. (#103144) | 125:- |
| Roosval, Johnny Dopfuntar i Statens historiska museum.. Beskrivande grupperande förteckning. Illustrerad. Sthlm 1917. 76 sidor. Stort format. Häftad. Stämplar. Nagade omslag. (#1218) | 150:- |
| Roosval, Johnny Gotlands kyrkokonst.. Illustr. Sth 1952. 114 sidor + planscher. 4:o. Häftad. (#131802) | 175:- |
| Roosval, Johnny Gotlands kyrkokonst.. Illustr. Sth 1952. 114 sidor + planscher. 4:o. Häftad. Främre omslag lite skadat. (#12249) | 145:- |
| Roosval, Johnny Nya Sankt Göransstudier.. Utförda i samband med rengöringen och konserveringen af Stockholms Storkyrkas Sankt Göransmonument och i anslutning till öfningar vid Stockholms högskolas Zornska institut. Illustr. Sth 1924. 220 pp + 54 planscher. (#12968) | 170:- |
| Roosval, Johnny Om altarskåp i svenska kyrkor och museer ur mäster Jan Bormans verkstad i Bryssel.. Sthlm 1903. 80 sidor + planscher. Häftad. (#124292) | 225:- |
| Roosval, Johnny Riddar Sankt Göran i Stockholms Stora eller Sankt Nicolai kyrka.. En skildring af monumentets yttre öden och en beskrifning öfver dess olika delar med anledning af den ursprungliga polykromins framtagning. Sth 1919. 110 sid. + 13 planscher. Något nött rygg. (#43686) | 170:- |
| Roosval, Johnny Studier i Danmark.. Föreläsningar ... över 1100-talets skulptur och arkitektur. Sthlm 1918. viii,108 sidor. Stort format. Häftad. Stämpel. Tejpad rygg. (#158957) | 175:- |
| Rosell, Ingrid Järlåsa kyrka.. Illustr. Sthlm 1962. 60 sidor. Häftad. (#134672) | 100:- |
| Rosell, Ingrid Magnus Gabriel de la Gardies kyrkobyggnadsverksamhet i Sverige.. Akad. avh. Sthlm 1972. 143 sidor + planscher. Häftad. (#122500) | 165:- |
| Rosén, Birgitta Fädernas kyrka - församlingens hus.. Illustr. Aa Lund 1988. 174 sidor. Häftad. Lite blyerts. (#10071) | 150:- |
| Rothlieb, Carl Fredric Beskrifning öfver Kongl. Riddarholmskyrkan.. Sth 1822. (10), 312 pp + 3 planscher. Lit. 4:o. Oskuren i orig. gråpappersomslag. Rent och fint ex så när som på några fläckar på bakre omslaget. (#24327) | 635:- |
| Rozek, Michal The Royal Cathedral at Wawel.. Photographs by Stanislaw Markowski. Warsaw 1981. 180 pages. Original cloth. Dust jacket. (#156089) | 150:- |
| Rupertus von Deitz - Beitz, Egido Rupertus von Deutz.. Seine Werke und die bildende Kunst. Illustr. Köln 1930. 160 pp. (#20995) | 150:- |
| Ruuth, Martti Storkyrkan i Helsingfors hundra år.. 1852-1952. Illustrerad. H-fors 1952. 118 sidor. Häftad. (#61204) | 140:- |
| Rydbeck, Monica Skånes stenmästare före 1200.. Illustrerad. Akad. avh. Lund 1936. 406 sidor. Stort format. Häftad. (#17776) | 450:- |
| Rydeman, Stig Den skeppsformiga timmerkyrkan i Näshult.. Studier kring ett småländskt 1700-talstempel. Illustr. Vadstena 1994. 63 pp. (#35866) | 65:- |
| Röhrig, Floridus Der verduner Altar.. Wien 1955. 90 pages + plates. Soft covers. (#176434) | 100:- |
| Safe Guarding of Medieval Altarpieces and Wood Carvings in Churches and Museums.. A Conference in Stockholm May 28-30, 1980. Ed. Aron Andersson and Peter Tångeberg. Sth 1981. 180 pages. Soft covers. (#160754) | 165:- |
| Salvén, Erik Vad Trönö gamla kyrka har att berätta.. Illustr. Söderhamn 1921. 32 sidor. Häfte. (#44944) | 115:- |
| Sammlung kostbarer alter Holzschnitte des 15. bis 19. Jahrhunderts. dabei die bekannte Spezialsammlung des 1916 in Wien verstorbenen Herrn Josef Wünsch. U.o.o.å. (1927?). 228 pp + XVI Tafeln. 4:o. Auktionskatalog. (#20741) | 250:- |
| Santakari, Esa Kansanrakentajien puukirkot.. Allmogemästarnas träkyrkor. The Wooden Churches of Finland. Lavishly illustr. Helsinki 1977. 151 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. (#108277) | 250:- |
| Saxon, J.L. Närkes kyrkor i ord och bild.. Illustr. Sth 1928. 540 pp. (#37204) | 170:- |
| Saxtorph, Niels M. Danmarks kalkmalerier.. Illustr. Politikens forlag 1986. 278 sidor. Förlagsband. (#155408) | 150:- |
| Schenholm, Maja Gravkonst.. Illustrerad. Sthlm 1924. (24) sidor. Häftad. Med avbildningar av gravvårdar, urnor m.m. (#126044) | 130:- |
| Schilling, Margarete Glocken.. Gestalt, Klang und Zier. Illustr. Dresden 1988. 370 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#129198) | 300:- |
| Schmidt, Leopold Hinterglas.. Zeugnisse einer alten Hauskunst. Illustr. 160 pp. Ocl. (#21090) | 120:- |
| Schneider, Ivan und Fedorov, Peter Die Ikonenmalerei.. Technik und Vorzeichnungen. Nach einem russischen Manuskript. Herausgegeben und überarbeitet von Heinz Skrobucha. Recklinghausen 1978. 62 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#171187) | 250:- |
| Schnell, Ivar Södermanlands kyrkor.. En studiehandledning i hembygdskunskap. Illustrerad. Nyköping 1972. 128 sidor. Häftad. Litet format. (#115915) | 85:- |
| Schuster, Raimund Hinterglasbilder der Neukirchener Schule.. Volkskunst in bayerischen Wald. Illustr. Grafenau 1970. 74 pp. Ocl. (#21094) | 130:- |
| Seidel, M. Ad gloriam Dei. Neu Bilder vom benediktinerkloster Ettal. Illustr. Stuttgart ohne Jahr. 4:o. Soft covers. (#141358) | 125:- |
| Seidel, Max Hinterglasbilder.. Illustr. Stuttgart 1978. 200 pp. Ocl. (#21092) | 170:- |
| Sendler, Egon L'icona immagine dell'invisibile.. Elementi di teologia, estetica e tecnica. Illustr. Edizione Paoline, Roma 1984. 251 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#161783) | 250:- |
| Sigtuna Mariakyrka 1247-1947.. Illustr. Sigtuna 1947. 132 sidor. Häftad. (#20416) | 85:- |
| Sjöholm, Öyvind & Lundkvist, Sven Kyrkor och samfund i Uppsala.. Utvecklingen från sent 1800-tal till omkring 1970. Illustr. Uppsala 1989. 246 sidor. Häftad. Uppsala stads historia VI:8. (#85205) | 150:- |
| Skovgaard - Joakim Skovgaards billeder i Viborg domkirke.. Arbejdets historie. Illustr. Kbh, Fagskolen for Boghaandværk, 1915. (10), 100 sidor + planscher. Stort format. Halvklotband. Stämpl. (#118842) | 350:- |
| Skovgaard - Joakim Skovgaards billeder i Viborg domkirke.. Med indledning og forklaring af Th. Oppermann. Illustr. Kbhvn 1916. 33 sidor + planscher. Stort format. Häftad. (#160742) | 150:- |
| Smedberg, Gunnar Lockne kyrka.. Illustr. 1962. 36 sidor. Klammerhäftad. Lockne hembygdsförenings skriftserie 10. (#132837) | 75:- |
| Soop, Hans Erik Soops gravmonument i Skara domkyrka.. Illustr. Skara 2005. 121 sidor. Förlagsband. (#122402) | 135:- |
| SOU 1956:3 Restaurering av Uppsala domkyrka.. Förslag avgivet av Uppsala domkyrkas restaureringssakkunniga. Illustrerad. Sthlm 1956. 170 sidor. Häftad. (#176142) | 200:- |
| South Slav Monuments I.. Serbian Orthodox Church. Edited by Michael J. Pupin with an introduction by Sir Thomas Graham Jackson. London 1918. 64 pages text and 54 plates. Original decorated cloth. Folio. 2 plates loose. (#80910) | 400:- |
| Spahr, Gebhard Kreuz und Blut Christi in der Kunst Weingartens.. Eine ikonographische Studie. Illustr. Konstanz 1962. 136 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#171196) | 200:- |
| Staud, Richard Maria Die Abteikirche St. Willibrord in Echternach.. Ein Beitrag zur Geschichte der frühromanischen Architektur. Illustr. Diss. Luxemburg 1922. 87 pages. Softcover. Stamped. (#158153) | 200:- |
| Steffen, Richard Romanska småkyrkor i Östersjöländerna.. Med särskild hänsyn till svenska förhållanden. Illustrerad. Stockholm 1901. 78 sidor. Häftad. (#152133) | 130:- |
| Stenberg, Ragnar Stiftets kyrkor.. Byggnadsskeden och stilströmningar. Illustr. [Sthlm] u.å. Sid. 111-215. 4:o. Häftad. Särtryck. Stockholms stift. (#128985) | 125:- |
| Stenberg, Ragnar Våra medeltida kyrkor före de gotiska katedralernas tid.. Illustrerad. Sthlm 1938. 224 .sidor. Häftad. (#7658) | 145:- |
| Stengård, Elisabeth Såsom en människa.. Kristustolkningar i svensk 1900-talskonst. Illustrerad. Akad. avh. Sthlm 1986. 290 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#20876) | 200:- |
| St Isaac's Cathedral Leningrad.. Illustrated. Aurora, Leningrad 1980. 164 pages. Original cloth. Dust jacket. (#58854) | 150:- |
| St. Isaac's Cathedral, Leningrad.. Compiled and introduced by Georgy Butikov. Translated by David and Judith Andrews. Illustrated. Aurora Art Publishers, Leningrad 1980. 164 pages. Original cloth. Dust jacket. (#155300) | 150:- |
| S:t Jacob 1643-1943.. Minnesskrift utgiven på uppdrag av S:t Jacobs kyrkoråd. Illustr. Sth 1943. 300 sidor. 4:o. Häftad. (#42280) | 235:- |
| Stolt, Bengt Kyrkorestaurering.. Några funktionella synpunkter. Illustr. Sth 1957. 148 pp. Häftad. (#27711) | 85:- |
| Stolt, Bengt Kyrkorestaurering.. Några funktionella synpunkter. Illustr. Sth 1957. 148 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#160755) | 125:- |
| Stolt, Bengt Medeltida teater och gotländsk kyrkokonst.. Paralleller och påverkningar. Illustrerad. Visby 1993. 150 sidor. Original pappband. (#62160) | 175:- |
| Straarup, Jørgen Kyrkan i förorten.. Folklig religiositet och åsikter om nybyggda kyrkor. Akad. avh. Uppsala 1985. XIII, 186 sidor. Häftad. (#48727) | 110:- |
| Strzygowski, Josef Den kristna kyrkokonstens ursprung.. Nya rön och riktlinjer inom konstforskningen. Sth 1920. 244 sidor + 35 planscher. Halvklotband. Stämplar. (#20882) | 175:- |
| Strzygowski, Josef Den kristna kyrkokonstens ursprung.. Nya rön och riktlinjer inom konstforskningen. Sth 1920. 244 sidor + 35 planscher. Häftad. (#93253) | 150:- |
| Studier i Upplands kyrkliga konst I.. (Allt som utkom.) Utg. Henrik Cornell. Illustr. Sth 1918. XVII, 190 sidor. 4:o. Halvfranskt band. (#138443) | 350:- |
| Studier i Upplands kyrkliga konst I.. (Allt som utkom.) Utg. Henrik Cornell. Illustr. Sth 1918. XVII, 190 sidor. 4:o. Häftad. (#20999) | 175:- |
| Studier i Upplands kyrkliga konst I.. (Allt som utkom.) Utg. Henrik Cornell. Illustr. Sth 1918. XVII, 190 sidor. 4:o. Häftad. Söndrig rygg. (#150408) | 120:- |
| Studier i Upplands kyrkliga konst I.. (Allt som utkom.) Utg. Henrik Cornell. Illustr. Sth 1918. XVII, 190 sidor. Halvklotband. Stämpl. (#21349) | 210:- |
| Sundquist, Nils Gotiska kyrkor på norra Mälarstranden med sammansatta korfönster.. Illustrerad. Uppsala 1964. 73 sidor. Original pappband. Dedikation. Särtryck ur uppland 1963 och 1964. (#174802) | 120:- |
| Sundquist, Nils Gotiska kyrkor på norra Mälarstranden med takryttare.. Illustrerad. Uppsala 1970. 126 sidor. Original pappband. Dedikation. Särtryck ur Uppland 1966, 1967/68 och 1970. (#174803) | 135:- |
| Sundquist, Nils Rasbokils kyrka.. Illustr. Strängnäs 1970. 19 sidor. Klammerhäftad. Upplands kyrkor 142. (#155640) | 50:- |
| Sundquist, Nils Vårfrukyrkan i Enköping.. Illustr. Enköping 1952. 118 sidor. Originalklotband med foto. (#75624) | 110:- |
| Svanberg, Jan & Qwarnström, Anders Sankt Göran och draken.. Illustrerad. Sthlm 1993. 246 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#25271) | 200:- |
| Svanberg, Jan & Qwarnström, Anders Sankt Göran och draken.. Illustrerad. Sthlm 1993. 246 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. F.d. biblioteksex i mycket fint skick. (#162772) | 150:- |
| Swartling, Ingrid Roma Abbey Church. in the Middle Ages. Illustr. Upps. 1967. 62 pp + 2 folding plans. (#20970) | 75:- |
| Svenaeus, Gösta Epokens bild. Henrik Sörensens altarmålningar i Linköpings domkyrka. Illustrerad. Lund 1978. 141 sidor. Häftad. (#175496) | 170:- |
| Svenska konstminnen från medeltiden och renässansen.. Aftecknade och beskrifna på föranstaltande af Svenska Fornminnesföreningen. Text av C. Eichhorn och Hans Hildebrand. Innehåller: Dalhem, plansch 5. Lye, Plansch 1-3 + 1 blad text. Tynnelsö slott, 5 planscher + 2 blad text. Vrigstads kyrka i Småland, 4 planscher och 1 blad text. Folio. Dekorerat klotband. Medbundet ett omslag till häfte 2. Totalt utkom 9 häften med sammanlagt 35 litograferade planscher. (#78898) | 1000:- |
| Sveriges kyrkobyggnader i ord och bild. jämte series pastorum. Uppsala stift. Stockholms stad. Rikt illustr. Sth 1935. 424 pp. Skinnband. 4:o. (#37183) | 210:- |
| Sveriges kyrkor.. Uppland Band IV:2. Seminghundra härad. Av Ragnar Josephson o. Ingeborg Wilcke. Illustrerad. Sthlm 1919. viii, 202-520 sidor. Halvfranskt band. (#171827) | 250:- |
| Sveriges kyrkor 1.. Uppland. Band IV. Häfte 1. Erlinghundra härad. Illustr. Sth 1912. 202 sid. Häftad. (#34836) | 135:- |
| Sveriges kyrkor 1.. Uppland. Band IV. Häfte 1. Erlinghundra härad. Illustr. Sth 1912. 202 sid. Häftad. Stämpel. (#157814) | 120:- |
| Sveriges kyrkor 10.. Stockholms kyrkor. Band III. Häfte 2. Hedvig Eleonora kyrka. Av Efraim Lundmark. Illustr. Sth 1920. 194 sidor. Häftad. Stämpel. (#34833) | 135:- |
| Sveriges kyrkor 11.. Uppland. Band IV. Häfte 2. Seminghundra härad. Av R. Josephson och I. Wilcke-Lindqvist. Illustr. Sth 1920. 336 sidor. Häftad. (#34845) | 145:- |
| Sveriges kyrkor 116.. Böda och S:t Olof. Åkerbo härad, Öland band 1:2. Av Ragnhild Boström. Illustrerad. Sthlm 1968. 110 sidor. Häftad. (#171999) | 130:- |
| Sveriges kyrkor 12.. Uppland. Band III. Häfte 1. Långhundra härad. Norra delen. Av Anders Billow. Illustr. Sth 1921. 122 sid. + bilagor. Häftad. (#34844) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 12.. Uppland. Band III. Häfte 1. Långhundra härad. Norra delen. Av Anders Billow. Illustr. Sth 1921. 122 sid. + bilagor. Häftad. Stämplar. (#45275) | 110:- |
| Sveriges kyrkor 121.. Uppland. Band XI:2. Åsunda härad. Tillinge kyrka. Av Ingrid Rosell. Illustr. Sthlm 1968. 60 sidor. Häftad. (#49306) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 124.. Strängnäs domkyrka I:2. Nyare tidens byggnadshistoria sam beskrivning av kyrkogården och begravningsplatsen. Av Erik Bohrn. Illustrerad. Sthlm 1968. 147 sidor. Häftad. (#172000) | 140:- |
| Sveriges kyrkor 127.. Uppland. Band IX:2. Trögds härad. Litslena kyrka. Av Bengt Ingmar Kilström. Illustr. Sthlm 1969. Pag. 82-156 sidor. Häftad. (#49304) | 100:- |
| Sveriges kyrkor 13.. Östergötland. Band I. Häfte 1. Bankekinds härad I. Av Andreas Lindblom. Illustr. Sth 1921. 98 sidor. Häftad. Stämplad. (#34843) | 130:- |
| Sveriges kyrkor 130.. Uppland. Band XI:3. Åsunda härad. Sparrsätra och Breds kyrkor. Av Ingrid Rosell. Illustr. Sthlm 1969. 120 sidor. Häftad. (#49305) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 134.. Uppland. Band XII:1. Lagunda härad. Kulla och hjälsta kyrkor. Av A.C. Bonnier och R. Bennett. Illustr. Sthlm 1970. 101 sidor. Häftad. (#49303) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 14.. Östergötland. Band I. Häfte 2. Bankekinds härad II. Av Andreas Lindblom. Illustr. Sth 1921. 94 sidor. Häftad. Stämplad. (#34842) | 130:- |
| Sveriges kyrkor 140.. Uppland. Fittja kyrka. Av Ann Catherine Bonnier och Robert Bennett. Illustr. Sth 1970. Pag. 109-158. (#37611) | 85:- |
| Sveriges kyrkor 142.. Öland. Föra kyrkor. Av Ragnhild Boström. Illustr. Sth 1972. Pag. 524-664. (#37643) | 170:- |
| Sveriges kyrkor 146.. Södermanland III:1. Sotholms härad. Sorunda kyrka. Av R. Bennett m.fl. Illustr. Sthlm 1972. 122 sidor. Häftad. (#49276) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 147.. Närke I:6 (Tillägg). Av Ann Catherine Bonnier och Marian Ullén. Sthlm 1972. Sid. 799-906. Häftad. Örebro stads kyrkor samt kyrkor i Örebro och Glanshammars härader. (#118374) | 150:- |
| Sveriges kyrkor 15.. Västergötland. Band I. Häfte 3. Kållands härad. Sydvästra delen I. Av Ernst Fischer. Illustr. Sth 1922. Sid. 329-420 + utvikbar stamtavla. Häftad. Stämpel. (#34830) | 120:- |
| Sveriges kyrkor 150.. Gotland. Rone kyrka. Av Erland Lagerlöf och Bengt Stolt. Illustr. Sth 1973. Pag. 347-446. (#37638) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 151.. Öland. Långlöts kyrkor. Av Ragnhild Boström. Illustr. Sth 1973. 223 pp. (#37637) | 190:- |
| Sveriges kyrkor 152.. Södermanland Band III:2. Sotholms härad. Ösmo kyrka. Av Robert Bennett. Illustr. Sthlm 1973. 133 sidor. Häftad. (#49275) | 130:- |
| Sveriges kyrkor 153.. Lappland. Kiruna kyrka. Av Fredric Bedoire. Illustr. Sth 1973. 108 sidor. Häftad. (#37636) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 155.. Uppland. Veckholms kyrka. Av Ingrid Rosell. Illustr. Sth 1974. 150 sidor. Häftad. (#37634) | 140:- |
| Sveriges kyrkor 157.. Småland. Åseda och Älghults kyrkor. Av Anita Liepe och Marian Ullén. Illustr. Sth 1974. 123 pp. (#37632) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 159.. Södermanland. Strängnäs domkyrka II:1. Gravminnen. Av Robert Bennett och Erik Bohrn. Illustr. Sth 1974. 129 sidor + utvikbar plan. Häftad. (#37631) | 135:- |
| Sveriges kyrkor 16.. Västergötland. Band I. Häfte 4. Kållands härad. Sydvästra delen II. Av Ernst Fischer. Illustr. Sth 1922. Sid. 421-549. Häftad. Stämpel. (#34829) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 160.. Stockholm. Oscarskyrkan. Av Krister Malmström. Illustr. Sth 1975. Pag. 163-248. (#37622) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 161.. Södermanland. Band IV:1. Botkyrka kyrka. Av Robert Bennett. Illustr. Sthlm 1975. 72 sidor. Häftad. (#49483) | 95:- |
| Sveriges kyrkor 162.. Småland. Kalmar gamla kyrkogård m.m. Av Martin Olsson och Rolf Näslund. Illustr. Sth 1976. Pag. 353-406 + utvikbara planscher. Stämpel på omslaget. (#45290) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 163.. Öland. Löt och Egby. Av Ragnhild Boström. Illustr. Sth 1975. Pag. 229-415. (#37620) | 170:- |
| Sveriges kyrkor 163.. Öland. Löt och Egby. Av Ragnhild Boström. Illustr. Sth 1975. Pag. 229-415. Stämpel på omslaget. (#45289) | 140:- |
| Sveriges kyrkor 168.. Södermanland V:1. Västerrekarne härad. Fors kyrka. Av r. Bennett och E. Edenheim. Illustr. Sthlm 1976. 105 sidor. Häftad. (#49277) | 110:- |
| Sveriges kyrkor 17.. Stockholms kyrkor. Band I. Häfte 1. S. Nicolai el. Storkyrkan I. Församlingshistoria. Av F. de Brun m.fl. Illustr. Sth 1924. 208 sid. Nött. (#37550) | 95:- |
| Sveriges kyrkor 17.. Stockholms kyrkor. Band I. Häfte 1. S. Nicolai el. Storkyrkan I. Församlingshistoria. Av F. de Brun m.fl. Illustr. Sth 1924. 208 sidor. Häftad. Stämplad. (#34828) | 120:- |
| Sveriges kyrkor 174.. Uppland. Band XIII:2. Drottningholms slottskyrka. Av I. Rosell och B. Wallenberg. Illustr. Sthlm 1977. 74 sidor. Häftad. (#49520) | 110:- |
| Sveriges kyrkor 176.. Södermanland. Strängnäs domkyrka II:2. Inredning. Av Aron Andersson och R. Axel Unnerbäck. Illustr. Sth 1978. 148 pp. (#37616) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 18.. Värmland. Band I. Häfte 1. Grums härad I. Av Helge Kjellin. Illustr. Sth 1924. 100 sidor. Häftad. (#34827) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 18.. Värmland. Band I. Häfte 1. Grums härad I. Av Helge Kjellin. Illustr. Sth 1924. 100 sidor. Häftad. Stämpel. (#157812) | 110:- |
| Sveriges kyrkor 180.. Halland. Viske härad. Värö och Stråvalla. Av Mereth Lindgren. Illustr. Sthlm 1979. 120 sidor. Häftad. (#49482) | 120:- |
| Sveriges kyrkor 180.. Halland. Viske härad. Värö och Stråvalla. Av Mereth Lindgren. Illustr. Sthlm 1979. 120 sidor. Inbunden. (#49494) | 135:- |
| Sveriges kyrkor 181.. Halland. Kyrkorna i Varberg. Himle härd. Av R. Bennett och M. Forsström. Illustr.Sthlm 1980. 118 sidor. Häftad. (#49270) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 182.. Stockholm IX:3. Hjorthagens kyrka. Av B.O.H. Johansson och M. Ullén. Illustr. Sthlm 1980. 100 sidor. Häftad. (#49271) | 105:- |
| Sveriges kyrkor 183.. Öland. Bredsättra kyrkor. Av Ragnhild Boström. Illustr. Sth 1980. 100 pp. Kludd på omslaget. (#45279) | 95:- |
| Sveriges kyrkor 183.. Öland II:4. Bredsättra kyrkor. Av Ragnhild Boström. Illustr. Sth 1980. 100 sidor. Häftad. (#37615) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 188.. Öland. Runstens kyrkor. Av Ragnhild Boström. Illustr. Sth 1982. 148 pp. (#37614) | 135:- |
| Sveriges kyrkor 188.. Öland. Runstens kyrkor. Av Ragnhild Boström. Illustr. Sth 1982. 148 pp. Inbunden. (#45287) | 170:- |
| Sveriges kyrkor 189.. Södermanland. Strängnäs domkyrka I:3. Kalkmålningar. Av Erik Bohrn och Åke Nisbeth. Illustr. Sth 1982. 154 pp. (#39899) | 170:- |
| Sveriges kyrkor 19.. Värmland. Band I. Häfte 2. Grums härad II. Av Helge Kjellin. Illustr. Sth 1924. 64 sidor. Häftad. (#34826) | 115:- |
| Sveriges kyrkor 190.. Västergötland. Valle härad. Varnhems klosterkyrka. Av Ralph Edenheim och Ingrid Rosell. Illustr. Sth 1982. 264 pp + planscher. Häftad (#39904) | 210:- |
| Sveriges kyrkor 195.. Uppland. Enköpings kyrkor. Av Ann Catherine Bonnier. Illustr. Sth 1984. 182 sidor. Häftad. (#37644) | 140:- |
| Sveriges kyrkor 195.. Uppland. Enköpings kyrkor. Av Ann Catherine Bonnier. Illustr. Sth 1984. 182 sidor. Originalpappband. (#96180) | 180:- |
| Sveriges kyrkor 199.. Medeltida träkyrkor 2. Av Erland Lagerlöf. Illustr. Sth 1985. 275 sidor. Originalpappband. (#41489) | 275:- |
| Sveriges kyrkor 2.. Västergötland. Band I. Häfte 1. Kållands härad. Norra delen. Av Ernst Fischer. Illustr. Sth 1913. 178 sidor + utvikbar stamtavla. Häftad. Stämplad. (#34831) | 140:- |
| Sveriges kyrkor 20.. Stockholms kyrkor. Band V. Häfte 1. Adolf Fredriks kyrka. Av Oscar Mannström. Illustr. Sth 1924. 134 sid. Inbunden. (#39432) | 170:- |
| Sveriges kyrkor 20.. Stockholms kyrkor. Band V. Häfte 1. Adolf Fredriks kyrka. Av Oscar Mannström. Illustr. Sth 1924. 134 sidor. Häftad. (#34825) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 20.. Stockholms kyrkor. Band V. Häfte 1. Adolf Fredriks kyrka. Av Oscar Mannström. Illustr. Sth 1924. 134 sidor. Häftad. Stämplad. (#157815) | 110:- |
| Sveriges kyrkor 200.. Östergötland. Linköpings domkyrka I. Kyrkobyggnaden. Av Bengt Cnattingius, Ralph Edenheim, Sune Ljungstedt och Marian Ullén. Illustr. Sth 1987. 474 sidor. Förlagsband. (#105289) | 250:- |
| Sveriges kyrkor 206.. Venngarns slottskapell. Av Ingrid Rosell. Illustrerad. Sthlm 1988. 93 sidor. Original pappband. (#98944) | 150:- |
| Sveriges kyrkor 208.. Södermanland. Österrekarne härad. Jäders kyrka. Av Barbro Flodin. Illustr. Sthlm 1989. 215 sidor. Förlagsband. (#49280) | 165:- |
| Sveriges kyrkor 21.. Gotland. Band I. Häfte 2. Tingstäde kyrka i Lummelunda ting. Av Efraim Lundmark. Illustr. Sth 1925. Sid. 125-180. Häftad. Stämpel. (#34824) | 120:- |
| Sveriges kyrkor 210.. Kyrkobyggnader 1760-1860 1. Skåne och Blekinge. Illustr. Sthlm 1989. 295 sidor. Inbunden. (#49274) | 220:- |
| Sveriges kyrkor 216.. Kyrkobyggnader 1760-1860. Del 2, Småland och Öland. Illustr. Sthlm 1993. 473 sidor. Original pappband. (#158882) | 250:- |
| Sveriges kyrkor 23.. Stockholms kyrkor. Band VI. Häfte 1. Klara kyrka. Församlingshistoria. Av Nils Staf. Illustr. Sth 1927. 180 sidor. Häftad. Stämpel. (#34822) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 24.. Stockholms kyrkor. Band I. Häfte 2. S. Nikolai el. Storkyrkan II. Byggnadshistoria. Av Johnny Roosval. Illustr. Sth 1927. 156 sid. + planscher. Häftad. (#34821) | 145:- |
| Sveriges kyrkor 24.. Stockholms kyrkor. Band I. Häfte 2. S. Nikolai el. Storkyrkan II. Byggnadshistoria. Av Johnny Roosval. Illustr. Sth 1927. 156 sid. + planscher. Häftad. Stämpel. (#157813) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 25.. Stockholms kyrkor. Band I. Häfte 3. S. Nicolai el. Storkyrkan III. Inredning och inventarier. Av J. Roosval, G. Upmark och A. Branting. Illustr. Sth 1927. 308 sid. + planscher. Häftad. (#34820) | 150:- |
| Sveriges kyrkor 26.. Stockholms kyrkor. Band IV. Häfte 1. Jakobs kyrka I. Församlingshistoria. Av Alice Quensel. Illustr. Sth 1928. 222 sidor. Häftad. (#34819) | 145:- |
| Sveriges kyrkor 27.. Stockholms kyrkor. Band VI. Häfte 2. Klara kyrka II. Konsthistoria. Av Sven Brandel. Illustr. Sth 1927. 146 sid. + planscher. Häftad. Stämplad. (#34818) | 140:- |
| Sveriges kyrkor 29.. Uppland. Band I. Häfte 2. Danderyds skeppslag. Östra och västra delen. Av Sven Brandel. Illustr. Sth 1928. 230 sid. + bilagor. Häftad. (#34816) | 135:- |
| Sveriges kyrkor 29.. Uppland. Band I. Häfte 2. Danderyds skeppslag. Östra och västra delen. Av Sven Brandel. Illustr. Sth 1928. 230 sid. + bilagor. Häftad. Stämplad. (#157816) | 115:- |
| Sveriges kyrkor 3.. Gottland. Band I. Häfte 1. Lummelunda ting (utom Tingstäde). Av J. Roosval. Illustr. Sth 1914. 124 sidor. Häftad. Stämpel. (#34841) | 135:- |
| Sveriges kyrkor 30.. Medelpad. Häfte 1. Njurunda och Sköns tingslag samt Sundsvalls stad. Av Henrik Cornell och Axel Rappe. Illustr. Sth 1929. 138 sidor. Häftad. (#34815) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 32.. Stockholms kyrkor. Band IV. Häfte 2. Jakobs kyrka II. Konsthistoria. Av Efraim Lundmark. Illustr. Sth 1930. 212 sidor. Häftad. (#34813) | 145:- |
| Sveriges kyrkor 33.. Gotland. Band I. Häfte 4. Kyrkor i Endre ting. Av Efraim Lundmark. Illustr. Sth 1931. Sid. 361-508. Häftad. (#34805) | 145:- |
| Sveriges kyrkor 33.. Gotland. Band I. Häfte 4. Kyrkor i Endre ting. Av Efraim Lundmark. Illustr. Sth 1931. Sid. 361-508. Häftad. Stämpel. (#157811) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 34.. Dalsland. Band I. Häfte 1. Sundals härad. Av S. Gunnäs och B. Waldén. Illustr. Sth 1931. 144 sidor. Häftad. (#34812) | 135:- |
| Sveriges kyrkor 36.. Blekinge. Band I. Häfte 2. Medelsta härad. Av William Andersson. Illustr. Sth 1932. 212 sidor. Häftad. (#34810) | 150:- |
| Sveriges kyrkor 37.. Dalarne. Band I. Häfte 3. Falu domsagas södra tingslag. Av Gerda Boëthius. Illustr. Sth 1932. 220 sid. + planscher. Häftad. Lite nött omslag. (#82527) | 100:- |
| Sveriges kyrkor 39.. Gästrikland 1. Gävle stads kyrkor. Illustr. Sth 1932. 128 sid. + planscher. Häftad. (#34802) | 135:- |
| Sveriges kyrkor 4.. Västergötland. Band I. Häfte 2. Kållands härad. Sydöstra delen. Av Ernst Fischer. Illustr. Sth 1914. Sid. 179-328 + utvikbar stamtavla. Häftad. Stämplad. (#34832) | 135:- |
| Sveriges kyrkor 41.. Stockholms kyrkor. Band VII. Häfte 1. Maria Magdalena kyrka av E. Lundmark. Illustr. Sth 1934. 188 sidor. Häftad. (#34800) | 135:- |
| Sveriges kyrkor 44.. Gästrikland 2. Landskyrkorna av Erik Andrén och Brynolf Hellner. Illustr. Sth 1936. Pag. 131-390, I-XII. Häftad. (#34797) | 145:- |
| Sveriges kyrkor 46.. Närke. Band I. Häfte 1. Örebro stad. Av Erik Lundberg och Bertil Waldén. Illutr. Sth 1939. 156 sid. (#34808) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 48.. Småland. Band I. Jönköping och Huskvarna. Av R.O. Johansson och G. Johansson. Illustr. Sthlm 1940. 184 sidor. Häftad. (#49522) | 145:- |
| Sveriges kyrkor 5.. Stockholms kyrkor. Band III. Häfte 1. Kungsholms kyrka. Av Martin Olsson. Illustr. Sth 1915. 128 sid. + planscher. Häftad. (#34840) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 53.. Stockholms kyrkor. Band IX. Häfte 1. Skeppsholmskyrkan. Av. Nils Wollin. Illustr. Sthlm 1942. 154 sidor. Häftad. (#49480) | 135:- |
| Sveriges kyrkor 57.. Bohuslän. Band I. Häfte 1. Västra Hisings härad. Av J. Roosval och S. Gardell. Illustr. Sthlm 1944. 100 sidor. Häftad. (#49399) | 120:- |
| Sveriges kyrkor 59.. Blekinge. Band III. Häfte 1. Fredrikskyrkan i Karlskrona. Av W. Anderson och L-G. Kindström. Illustr. Sthlm 1946. 60 sidor. Häftad. (#49397) | 120:- |
| Sveriges kyrkor 71.. Uppland. Band V. Häfte 1. Vallentuna härad. Östra delen. Av I. Henschen och A. Tuulse. Illustr. Sthlm 1953. 104 sidor. Häftad. Stämplad. Össebygarn, Vada och Angarns kyrkor samt Össeby kyrkoruin. (#49297) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 79.. Uppland VI:3. Färentuna härad. Östra delen. Av Armin Tuulse. Illustr. Sthlm 1957. 138 sidor. Häftad. Skå och Lovö kyrkor. (#49289) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 8.. Uppland. Band II. Häfte 1. Häverö och Väddö skeppslag. Av K. Asplund och M. Olsson. Illustr. Sth 1918. 116 sid. Häftad. Tejpad rygg. Stämpel. (#34835) | 95:- |
| Sveriges kyrkor 8.. Uppland. Band II. Häfte 1. Häverö och Väddö skeppslag. Av K. Asplund och M. Olsson. Illustr. Sth 1918. 116 sid. Nött. (#37549) | 95:- |
| Sveriges kyrkor 88.. Uppland V:5. Lyshundra härad. Sydvästra delen. Av Ingeborg Wilcke-Lindqvist. Illustr. Sthlm 1961. 182 sidor. Häftad. Husby-Sjuhundra, Lohärad och Malsta kyrkor. (#49285) | 125:- |
| Sveriges kyrkor 9.. Dalarne. Band I. Häfte 2. Falu domsagas norra tingslag. Av Gerda Boëthius. Illustr. Sth 1920. 184 sidor. Häftad. Stämpel. (#49062) | 140:- |
| [Svyato-Troitzkaya Sergieva Lavra.]. No place nor date (Moscow late 1950-ies?). 25 photographs in folder (16 × 25 cms). Explanation of pictures in Russian. (#150881) | 200:- |
| Sylwan, Otto Kyrkomålningar i Uppland från medeltidens slut.. Sthlm 1899. 203 sidor. Halvklotband. Antiqvarisk tidskrift för Sverige 14. (#173768) | 200:- |
| Sylwan, Otto Kyrkomålningar i Uppland från medeltidens slut.. Sthlm 1899. 203 sidor. Häftad. Antiqvarisk tidskrift för Sverige 14. (#175857) | 150:- |
| Så byggs en småkyrka.. Illustrerad. Redaktör Berndt Gustafsson. Stockholm 1957. 111 sidor. Häftad. (#161250) | 100:- |
| Sälde, Ann-Marie Att hantera färgat glas.. Uppsala 2003. 128 sidor + planscher. Häftad. (#160920) | 140:- |
| Sälde, Ann-Marie Bo Beskows glasmålningar i Skara domkyrka. och deras relation till efterkrigstidens franska glasmåleri. Illustr. Aa Uppsala 1988. 231 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#48554) | 210:- |
| Söderberg, Bengt De gotländska passionsmålningarna och deras stilfränder.. Studier i Birgittinskt muralmåleri. Illustr. Sth 1942. 364 sidor. Halvklotband. Dedikation. (#99795) | 325:- |
| Söderberg, Bengt Mäster Sighmunder i Dädesjö.. Dädesjö medeltidskyrka och dess målningar. Illustr. Malmö 1957. 142 sidor + planscher. Original linneband. (#22759) | 325:- |
| Söderberg, Edvard Cement och natursten såsom byggnadsmaterial i Upsala domkyrka.. Illustrerad. Uppsala 1938. 52 sidor. Häftad. (#120832) | 100:- |
| Tegninger af ældre nordisk architectur.. Samlede og udgivne af V. Dahlerup, Hans J. Holm og H. Stock. Första samling, I-IV række. Kbh 1872-80. Frontespiece, 10 blad (titelblad + text) samt 18 + 15 + 18 + 18 planscher. Elefantfolio. Samtida halvfranskt band. Dessutom medföljer Anden samling, I-III række Där dock III rækken endast innehåller planscherna 1-6 och 9-11. Lösa blad med häftesomslag (#112920) | 1500:- |
| Telhammer, Ingrid Magnus Granlund.. En svensk bildhuggare på 1700-talet. Illustr. Sthlm 1995. 60 sidor. Häftad. (#80478) | 135:- |
| Telhammer, Ingrid Svenskt eller danskt.. Kyrklig inredningskonst i Jämtland 1520-1720. Illustr. 1992. 250 sidor. Original klotband. Fornvårdaren 25. (#40826) | 160:- |
| Textilskatter från Polen.. Sthlm 1967. 92 sidor + planscher. Häftad. Utställningskatalog. (#125119) | 125:- |
| The Gospels in Art.. The Life of Christ by Great Painters from Fra Angelico to Holman Hunt. The text by Léonce Bénédite, Henry van Dyke, R.F. Horton and the Bishop of Derry & Raphoe. Edited by W. Shaw Sparrow. Hodder & Stoughton, London 1904. 288 pages. 4:o. Original cloth. Stamped. One plate loose. (#156214) | 150:- |
| The Romanian Orthodox Church.. Illustrated. Edited by the Institute of the Bible and Orthodox Mission. Bucharest 1967. 225 pages. Original cloth. Dust jacket. (#132489) | 200:- |
| The Sacral Art in Poland.. Architecture. Chief editor Andrzej Krauze. Profusely illustr. Warsaw 1957. 368 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. (#64481) | 300:- |
| "The Work of Angels".. Masterpieces of Celtic metalwork, 6th-9th centuries AD. Edited by Susan Youngs. Illustrated. British Museum 1989. 223 pages. 4:o. Soft covers. (#169490) | 150:- |
| Thomas, Denis Jesus i konsten.. Illustr. Utan år (ca. 1970) 158 sidor. 4:o. Inbunden. (#42167) | 150:- |
| Thomé, Johan Johan Thomé, arkitekt.. Arbeten i urval 1955-1965 av Johan Thomé. Bilder av Sune Sundahl. Sth u.å. 134 pp. 4:o. Inbunden. (#20722) | 125:- |
| Thompson, A. Hamilton The Abbey of St. Mary of the Meadows, Leicester.. Leicester 1949. (8), 274 pages + plate and table. Original cloth. (#143453) | 250:- |
| Thompson, A. Hamilton The Cathedral Churches of England.. With illustrations. London 1928. xvi, 236 pages. Original cloth. (#143455) | 250:- |
| Thordeman, Bengt Kyrkoarkitekturens härledning.. Illustr. Uppsala 1923. 124 sidor. Häftad. (#48057) | 125:- |
| Thorlacius-Ussing, V. Claus Bergs altertavle i Sct. Knud i Odense.. Illustr. Odense u.å. (1967?). Ca 64 pp (opaginerad) Inb. (#20822) | 100:- |
| Tidmark, Nils P. S:t Nikolai och S:ta Katarina predikarekyrkor i Visby I.. S:t Nikolai dominikanerkyrka. En förberedande undersökning. Visby 1942. 42 sidor. Häftad. (#81096) | 135:- |
| Tikkanen, J.J. Madonnabildens historia och den kristna konstuppfattningen.. Med 164 illustrationer. Sthlm 1916. 285 sidor. Häftad med lite skadat främre omslag. Stämplar. (#158392) | 225:- |
| Ting och tanke.. Ikonografi på liturgiska föremål. Red. Ingalill Pegelow. Illustrerad. KVHAA, Sthlm 1998. 348 sidor. Häftad. (#129115) | 200:- |
| Tiotusen år i Sverige. Medeltiden.. Jämte kyrklig konst från nyare tid. Illustr. Sth 1945. 233-436 pp. 4:o. Häftad. (#20316) | 125:- |
| Toijer, Daniel Kristinehamns och Varnums församlingars kyrkor.. Gamla och nya kyrkan. Illustr. Kristinehamn 1948. 75 + 143 sidor. Originalklotband. (#42434) | 170:- |
| Trotzig, Aina Christus resurgens apparet Mariae Magdalenae.. En ikonografisk studie med tonvikt på motivets framställning i den tidiga medeltidens konst. Aa Sth 1973. 120 sidor + planscher. Häftad. (#22769) | 150:- |
| Tusen år på Kyrkudden.. Leksands kyrka, arkeologi och byggnadshistoria. Red. Birgitta Dandanell. Illustr. Falun 1982. 178 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag. (#158172) | 275:- |
| Tuulse - Nordisk medeltid.. Konsthistoriska studier tillägnade Armin Tuulse. Red. S. Karling m.fl. Illustr. Upps 1967. 344 sidor. Häftad. (#7917) | 200:- |
| Tuulse, Armin Hossmo.. En försvarskyrka med östtorn. Illustrerad. KVHAA, Sthlm 1955. 212 sidor. Häftad. Skyddsomslag. Dedikation. (#129128) | 200:- |
| Tuulse, Armin Romansk konst i Norden.. Illustrerad. Sthlm 1968. 166 sidor + rikligt med planscher. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#162796) | 350:- |
| Tuulse, Armin Scandinavia Romanica.. Die hohe Kunst der romanischen Epoche in Dänemark, Norwegen und Schweden. Übersetzt ins Deutsch von Gerhard Eimer. Illustriert. Wien und München 1968. 270 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#173897) | 250:- |
| Tångeberg, Peter Das "Schöne Kruzifix" in Vadstena und Nussbaumholzskulpturen aus dem Deutschordensland.. Illustr. Sthlm 1993. 84 pages. Softcover. (#80477) | 125:- |
| Tångeberg, Peter Die Altarschreine von Tjällmo und Järstad.. Kritische Anmerkungen zur kunsthistorischen Methodik. Illustr. Sthlm 1980. 39 pages. Staple bound. (#23004) | 60:- |
| Uppenbarelsekyrkan i Saltsjöbaden 1913-1938.. Minnesskrift utgiven under redaktion av Gunnar Lindberg. Illustr. Sth 1938. 139 pp. (#35518) | 125:- |
| Uppsala domkyrka. genom åtta århundraden. Illustr. Upps. 1938. 192 sidor. Inbunden. (#49075) | 125:- |
| Uppsala domkyrka.. Katedral genom sekler. Ett samlingsverk under red. av Öyvind Sjöholm. Illustr. Upps. 1982. 308 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#20485) | 150:- |
| Utställning av kyrklig textilkonst i Sverige under 8 århundraden.. I Liljevalcks konsthall, Stockholm 1929. Katalog. xvi, 270 sidor + illustrationer och annonser. Häftad. (#173712) | 135:- |
| Utställningen af äldre kyrklig konst i Hernösand 1912.. Studier utgifna af H. Cornell, Th. Hellman och J. Roosval. Illustrerad. Stockholm 1914. 183 sidor. Halvfranskt band. Tryckt i 750 numrerade exemplar. (#58910) | 500:- |
| Utställningen af äldre kyrklig konst i Hernösand 1912.. Studier utgifna af H. Cornell, Th. Hellman och J. Roosval. Illustrerad. Stockholm 1914. 183 sidor. Häftad. Stämplar. Tryckt i 750 numrerade exemplar. (#157804) | 250:- |
| Utställningen af äldre kyrklig konst i Strängnäs 1910 I-II.. Studier utg. af S. Curman, J. Roosval och C.R. af Ugglas. Illustr. Sth 1913. 276 + 230 sidor. Halvfranska band. 2 vol. (#21003) | 500:- |
| Utställningen af äldre kyrklig konst i Strängnäs 1910 I-II.. Studier utg. af S. Curman, J. Roosval och C.R. af Ugglas. Illustr. Sth 1913. 276 + 230 sidor. Häftad. Stämplar. Tejpad rygg. 2 volymer. (#157805) | 250:- |
| Wallenberg, Berit Arkitektur i medeltidens Frankrike I.. Norra och mellersta Frankrike. Rikt illustr. Sth 1985. 284 sidor. Original klotband. 4:o. (#485) | 170:- |
| Wallenberg, Berit Arkitektur i medeltidens Frankrike I-II.. I: Norra och mellersta Frankrike. II: Västra och södra Frankrike. Rikt illustr. Sth 1985-86. 284; 195 pp. Inb. 4:o. 2 vol. (#35642) | 295:- |
| Wallenberg, Berit Lovö kyrka som byggnadsverk.. Illustr. Sth 1984. 63 sidor. 4:o. Originalklotband. (#17380) | 75:- |
| Wallenberg, Berit Muralmålningar i Schweiz.. Illustr. Sth 1986. 47 pp. Inbunden. (#35707) | 65:- |
| Wallin, Sigurd Kyrkoinredningar för herremän.. Illustrerad. Sthlm 1948. 226 sidor. 4:o. Original pappband. Skyddsomslag med lite skador. Gångna dagars högreståndskultur. (#68518) | 150:- |
| Van der Elst, Joseph The Last Flowering of the Middle Ages.. Richly illustr. New York 1945. 128 pp. Cloth. 4:o. (#50176) | 255:- |
| van Zeller, Hubert Approach to Christian Sculpture.. New York 1959. 191 pages + plates. Original cloth with dustjacket. (#161125) | 150:- |
| Werner, Herbert Das Problem des protestantischen Kirchenbaus und seine Lösungen in Thüringen.. Mit 52 photographischen Aufnahmen und 30 Grundritzzeichnungen. Gotha 1933. x,94 pages + plates. Blank covers. (#173792) | 150:- |
| Wester, Bertil Gotisk resning i svenska orglar.. En undersökning med huvudsaklig begränsning till det svenska materialet under medeltiden. Illustr. Sth 1936. 332 sidor + planscher. Häftad. Denna edition är utan ort- och namnregister och tysk sammanfattning. (#21795) | 210:- |
| Wester, Bertil Gotisk resning i svenska orglar.. En undersökning med huvudsaklig begränsning till det svenska materialet under medeltiden. Illustr. Sth 1936. 379 pp. + planscher. (#55887) | 275:- |
| Westling, Gottfrid W. Linköpings domkyrka.. Linköping 1889. 56 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Dedikation. Fint ex. (#135558) | 200:- |
| Whiteside, Lesley Saint Patrick in Stained Glass.. Photography by Paul Larmour. Dublin 1997. 45 pages. Original hardcover in dustjacket. (#134420) | 100:- |
| [Vibeke, Uffe] Uffe Tecknare Kyrkor i Jönköpings län 1.. Illustrerad av förf. Rudan AB 1985. 208 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation från "Uffe". (#154102) | 185:- |
| Wideen, Harald Skara domkyrka.. Kort historik och vägledning. Illustrerad. Skara 1949. 31 sidor. Häftad. (#151668) | 100:- |
| Visby domkyrka Sancta Maria.. Illustr. Utan ort och år. 29 sidor. Häftad. Guidehäfte. (#97569) | 50:- |
| von Baldass, Ludwig Conrad Laib und die beiden Rueland Frueauf.. Wien 1946. 77 pages + plates. Hardcover in dustjacket. (#160406) | 140:- |
| von Ehrenheim, Erik Arnö kyrka och Grönsö-graven.. Uppsala 1894. 18 sidor. Häftad med blanka omslag. Separat ur Upplands fornminnesförenings tidskrift. (#135235) | 150:- |
| Vorromanische Kunst und ihre Wurzeln.. Herausgegeben von Harald Busch und Bernd Lohse. Einleitung von Louis Grodecki. Bildererklärung von Eva-Maria Wagner. Frankfurt am Main 1965. xlii pages + 216 plates. Original cloth. Dust jacket. Monumente des Abendlandes. (#161797) | 170:- |
| Wrangel, E, Tegelarkitekturen i Norra Europa och Uppsala domkyrka.. Illustrerad. Sthlm 1896. 154 sidor + plansch. Halvklotband. Fuktfläck i nedre hörnet (marginalen). (#173714) | 165:- |
| Wrangel, E, Tegelarkitekturen i Norra Europa och Uppsala domkyrka.. Illustrerad. Sthlm 1896. 154 sidor + plansch. Häftad. Nött rygg. (#175861) | 125:- |
| Wrangel, Ewert Konstverk i Lunds domkyrka.. Illustrerad. Lund 1923. 88 sidor + 48 planscher. Stort format. Stämplad. Skadat främre omslag. (#158958) | 165:- |
| Vågman, O. Vreta kloster.. Historik jämte vägledning vid besök i Vreta klosters kyrka och dess omgifningar. Illustrerad. Sthlm 1904. 103 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. (#96043) | 200:- |
| Vägvisare till kyrkorna i Uppsala län.. Text Karin Blent m.fl. Foto Tommy Arvidson och Bengt Backlund. Uppsala 1997. 200 sidor. Häftad. (#77668) | 145:- |
| Zarnecki, George English Romanesque Sculpture 1066-1140. London 1951. 40 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#176433) | 100:- |
| Zetterberg, Isidor Några skånska rökelsekar.. Illustrerad. Lund 1918. 28 sidor. Häftad. Dedikation. Särtryck ur "Från Lunds universitets historiska museum". (#81149) | 100:- |
| Åberg, Nils Den germanska stjärnornamentiken under 3- och 400-talet e.Kr.. Illustrerad. Sthlm 1919. 51 sidor. Tillsammans med: Osvald Sirén, Tessinska kyrkobyggnader. Illustrerad. Sthlm 1919. 36 sidor. Häftad. Antikvarisk tidskrift för Sverige 21:3. (#77174) | 140:- |
| Åmark, Mats Dalarnes kyrkklockor.. Illustr. Sth 1924. 404 sidor. Häftad. (#19899) | 185:- |
| Åmark, Mats Pilgrimsmärken på svenska medeltidsklockor.. Illustr. Lund 1965. 52 sidor. Häftad. (#46519) | 100:- |
| Åmark, Mats Uppsala domkyrka. genom åtta århundraden. Illustr. Upps. 1938. 192 sidor. Häftad. (#20484) | 100:- |
| Åström, Richard Refsunds kyrka.. Dess tillkomst och renovering. Illustrerad. Refsund 1927. 91 sidor. Häftad. (#104242) | 145:- |
| Öst, Kerstin Uppenbarelsekyrkan i Saltsjöbaden.. Tillkomsthistoria - arkitektur - konstutsmyckning. Illustr. Sth 1988. 116 sidor. Förlagsband. (#27731) | 75:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |