Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

A Chinese-English Dictionary.. (Peking?) 1986. 976 pages. Hardcover. (#150686)150:-
A Dictionary of Iraqi Arabic: Arabic-English.. Edited by D.R. Woodhead and Wayne Beene. Washington 1967. xiv,509 pages. Soft covers. Fine copy. (#167022)250:-
Alberti Nuovo dizionario portatile italiano-tedesco e tedesco-italiano I-II.. Leipzig, Rabenhorst 1801. (2), iv, 225 + 202 pages. Original paper boards. Name of former owner on title page. 2 volumes. Very fine set. (#139561)250:-
Anikin, A.V. (ed.) English-Russian Economic Dictionary.. About 70 000 terms. 2nd edition. Moscow 1981. 792 pages. Hardcover. (#78744)150:-
Auerbach, Carl Svensk-tysk ordbok.. Tredje upplagan. Svenska bokförlaget, Sthlm 1932. 1529 + 58 sidor. Original skinnryggsband. (#132175)225:-
Auerbach, Carl, Holmberg, John & Reutercrona, H. Tysk-svensk ordbok.. Sthlm 1932. 2880 sidor. Något nött och skadat halvfranskt band. (#86936)500:-
[Baranov, H.K.] [Arabsko-russkij slovar.]. Moskva 1962. 1187 pages + folding table. Original cloth. (#127256)300:-
Beeston, Ghul, Müller & Ryckmans Sabaic Dictionary - Dictionnaire Sabéen.. (English-French-Arabic) Louvain/Beyrouth 1982. xlii,190 pages. Original cloth. (#167122)175:-
Belot Classique. Petit dictionnaire Français-Arabe illustré. 350 figures dans le texte. 32 planches hors-texte en couleur. Beyrouth 1954. x,963 pages + planches. Original cloth. (#81847)165:-
Belot, P. J.-B. Vocabulaire arabe-français.. A l'usage des étudiants. 14me édition, Beyrouth 1929. Original cloth. Covers in plastic film. (#143232)300:-
Belot, P. J.-B. Vocabulaire arabe-français.. A l'usage des étudiants. Beyrouth 1899. Original cloth. (#132222)400:-
Bendz, Gerhard Latin för medicinare.. Lund 1964. 501 sidor. Original klotband. Bläckunderstrykningar i företalet. (#72320)300:-
Bentley, Harold W. A Dictionary of Spanish Terms in English.. With Special Reference to the American Southwest. Diss. New York 1932. 243 pages. Softcover with worn spine. Stamped. (#69167)400:-
Benzon, Karl Gastronomisk ordlista för Skandinavien.. Oumbärlig hjälpreda för restaurantfacket ... Utgivare: Carl Löfvander, Hotel Kronprinsen, Stockholm 1910. 104 sidor + Annonsbilaga: Några råd hur man tillverkar bardrinkar. 31 sidor. Dekorerat original klotband. Fint ex. (#76720)250:-
Berndtson, C.I.B. Svensk-fransk ordbok.. Tredje upplagan, Sthlm 1895. 657 sidor. Original skinnryggsband. Stämpel. (#172203)150:-
Bertels' tyska affärslexikon.. Praktisk hand- och uppslagsbok för tysk handelskorreprondens. Svensk-tyskt och Tysk-svenskt. Andra upplagan. Sthlm 1920. 765 sidor. Original klotband. Stämpel. (#138703)200:-
Bielfeldt, H.H. Russisch-deutsches Wörterbuch.. Berlin 1958. xxiv, 1119 pages. Original cloth. Dust jacket. (#96121)225:-
Biswas, Sailendra Samsad Student's English-Bengali Dictionary.. (With supplement.) Revised by S. Sengupta. Calcutta 1995. 848 pages. Paperback. (#134531)100:-
Björkegren, Jacob Dictionnaire François-Suédois et Suédois-François.. Fransyskt och Swenskt samt Swenskt och Fransyskt Lexicon I-II. Andra och tillökta Uplagan. Stockholm, Anders Jac. Nordström 1795. (2), 196, 132, 437 + (2), 492 sidor. Liten 4:o. Samtida halvfranskt band. Gott ex. Trots titeln är detta endast franskt-svenskt lexikon. (#21551)700:-
Blachère, Chouémi et Denizeau Dictionnaire arabe-française-anglais I-III.. (Langue classique et moderne). Arabic/Franch/English Dictionary. Paris 1967-76. 2287 pages. New cloth bindings with old spine glued on. 3 volume. (#167629)6000:-
Bljach, I.S. & Bagma, L.T. Deutsch-Russisches ökonomisches Wörterbuch.. Herausg. von J. Kukolew. 2te Auflage. Moskau 1981. 664 pages. Hardcover. (#78746)150:-
Boer-den Hoed, P.M. Zweeds Handwoordenboek I-II.. I. Zweeds-Nederlands. II. Nedelands-Zweeds. den Haag 1946-53. 566 + 488 pages. Original cloth. 2 volumes. (#119747)225:-
Bohmansson-Varcoe, Brit Handledning i medicinsk terminologi.. Sthlm 1966. 141 sidor. Häftad. (#77147)150:-
Bonniers engelsk-svenska ordbok.. English-Swedish Dictionary. Sthlm 1987. 512 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#169386)150:-
Bosworth, Joseph An Anglo-Saxon Dictionary.. Edited and enlarged by T.N. Toller. Oxford 1954. xii,1302 pages Together with: Supplement by T.N. Toller. Oxford 1955. 768 pages Together with: Enlarged addenda and corrigenda by Alistair Campbell. Oxford 1972. 68 pages. Original cloth with dust jackets. Addenda in soft covers. (#80943)2500:-
Bozzi Konversations-Taschenbuch der italienischen und deutschen Sprache.. Neunte Auflage, verbessert und vermehrt von Alois Cäsar Dr. Pavissich. Wien 1857. x, 364 pages. Small size. Original hard covers. (#139951)150:-
Brisman, Swen Engelskt och Swänskt Hand-Lexicon.. Innehollande Engelska Orden med deras Betydelser samt Accentuation och Pronunciation. Stockholm, Upsala & Åbo 1783. (8), XII, 362 sidor. Samtida, nött halvfranskt band. (#21555)500:-
Bucher, J. A Kannada-English School-Dictionary.. Chiefly based on the labours of Dr. F. Kittel. Second edition. Mangalore 1923. (8), 540 pages. Original hard covers. (#105201)300:-
Bulas, Kazimierz & Whitfield, Francis J. English-Polish and Polish-English Dictionary.. The Kosciuszko Foundation, New York 1967 (printed in Poland). 1037 + 772 pages. Original cloth. 2 volumes. (#133960)400:-
Bulle, Oskar & Rigitini, Guiseppe Neues italienisch-deutsches und deutsch-italienisches Wörterbuch 1.. Italienisch-Deutsch. Dritte Stereotypausgabe. Leipzig 1902. xii,920 pages. 4:o. Half leather. Stamped. Nuovo dizionario italiano-tedesco. Part one only. (#83013)300:-
Cannelin, Hirvensalo & Hedlund. Suomalais-Ruotsilainen suursankirja.. Finsk-svensk storordbok. H-fors 1971. 935 sidor. Original skinnruggsband. Lite nött ex. (#62003)185:-
Cannelin, Knut Ruotsalais-Suomalainen sanakirja.. Koulupainos. Svenkt-finskt lexikon. Skolupplaga. Borgå 1915. 480 sidor. Klotband. (#168092)100:-
Catineau, P. Nouveau dictionnaire de poche de la langue Française,. avec la prononciations. Troisiéme edition. Paris 1807. 565 pages. Slightly warped full calf with gilded spine. Fine copy. (#117526)650:-
Cavallin, Christian Latinskt lexikon,. till läroverkens tjenst, i etymologisk uppställning utarbetadt. Sth 1871. 580, 718, VI sidor. Halvklotband. (#168115)300:-
Cavallin, Christian Latinskt lexikon,. till läroverkens tjenst, i etymologisk uppställning utarbetadt. Sth 1916. 580, 718, VI sidor. Original halvfranskt band med skadad rygg. (#33444)300:-
Cavallin, Christian Latinskt lexikon,. till läroverkens tjenst, i etymologisk uppställning utarbetadt. Sthlm 1873. (19),580, 718, VI sidor. Original halvfranskt band. Lite nötta pärmar. (#157784)300:-
Cavallin, Christian Latinskt skol-lexikon.. I alfabetisk uppställning utarbetadt. Sthlm 1885. 384 + 365 sidor. Halvfranskt band. Latinsk-svenskt lexikon. (#45986)200:-
Chinesisch-Deutsches Wörterbuch.. Beijing 1964. 832 pages. Hard covers. (#77712)160:-
Collin, P.H. Medicine. Engelsk - Svensk - Engelsk. 1992. 684 + 17 sidor. Inbunden. (#172398)200:-
Collin, P.H. Malmström, L. & Fox, R. Dictionary of Business.. English-Swedish. Stockholm 1990. 407 pages. Hardcover. (#165799)150:-
Collins Dictionary of the English Language.. Edited by Patrick Hanks and others. London 1979. xxxvi,1690 pages. Original cloth. Dust jacket. (#168599)200:-
Collin, S.M.H. Dictionary of Computing Information Technology.. Engelsk-svensk-engelsk. Sthlm 1990. 360 sidor. Original pappband. (#169326)140:-
Cormon, G.L. Bartolomeo Dizionario portatile e di pronunzia Francese-Italiano, ed Italiano-Francese.. Quarta edizione. Paris 1823. (16), 660 + (14), 842 pages. Bound in 2 contemporary, nice half leather bindings with marbled boards and gilt spines. (#56596)600:-
Cornet, J. Nytt Ryskt och Svenskt (samt Svensk-Ryskt) Handlexikon.. Nytt aftryck. Leipzig 1893. 832 sidor. Litet format. Samtida halvfranskt band. (#135426)150:-
Danielsson, Bror (red.) Modern engelsk-svensk ordbok.. Sthlm 1967. 395 sidor. Original klotband. (#51567)125:-
Deleen, Carl Tysk och Swensk Ordbok.. Örebro 1836. (4), 946, VI, III, (1) sidor. Liten 4:o. Oskuren i nyare pappersomslag. Ryggen sprucken, så att boken är delad i 2 delar. (#61050)750:-
Delén, Carl Engelskt och Svenskt Lexikon.. Sthlm 1806-07. 395; 330 pp. Lit. 4:o. Halvfranskt band med senare pärmar men samtida rygg. (#79407)650:-
Delén, Carl Engelskt och Svenskt Lexikon.. Sthlm 1806-07. 395; 330 sidor. Liten 4:o. Halvfranskt band. (#77282)650:-
Delén, Carl Fransyskt och Svenskt Lexikon.. Sth 1814-19. 532; 426, 84 pp. Lit. 4:o. Halvfranskt band med senare rygg. (#79395)600:-
de Taboda, Nuñes Nouveau dictionnaire de poche Français-Espagnol. (&) Nuevo Diccionario portátil Español-Frances. Rédigé d'apres les meilleurs lexicographes. Paris, Seguin et dufour 1825. (2), vi, 255, (1) + (4), 383, (1) pages. Small size. Untrimmed in original wrappers. One volume with worn spine. (#139945)250:-
Dictionário de Português-Inglês.. Porto 1980. 1117 pages. Original cloth. Dust jacket. Dicionários "Escolares". (#132230)200:-
Dictionarium parvum latino-sinicum.. Printed in China in the 1980ies. 376 pages. Small book. Original cloth. (#154302)100:-
Engelsk-svensk ordbok.. Skolupplaga. Av Karl Kärre, Harald Lindkvist, Ruben Nöjd och Mats Redin. Tredje upplagan. Sthlm 1976. 973 sidor. Original klotband. (#133976)150:-
Engelsk-svensk teknisk ordbok.. Sthlm 1972. 142 sidor. Häftad. (#77566)125:-
English-Swedish and Swedish-English Dictionary.. Minneapolis 1899. (2), 435 + 300 pages. Small book. Original half leather. (#129433)200:-
Engström, Einar Fransk-svensk teknisk ordbok.. Dictionnaire technique français-suédois. Stockholm 1982. 408 pages. Hardcover. (#160366)125:-
Eurén, G.E. Finsk-Swensk Ordbok.. Suomalais-ruotsalainen sanakirja. Tavastehus 1860. (4), 560 sidor. Samtida klotryggsband med sprucken yttre fals. (#155309)200:-
Fjalori anglisht-shqip.. Tiranë 1966. 340 pages. Hardcover. (#122345)175:-
Georges, Karl Ernst Kleines lateinisch-deutsches Handwörterbuch.. Leipzig 1864. 1296 pages. Original half leather, front hinge cracked. (#79398)150:-
Georges, Karl Ernst Lateinisch-deutsches Handwörterbuch.. Lateinisch-Deutscher Theil I-II. Fünfte Auflage. Leipzig 1861-62. 1134; 1067 pages. Cloth. 2 vols. (#33639)400:-
Georges, Karl Ernst Lateinisch-deutsches Handwörterbuch.. Lateinisch-Deutscher Theil I-II. Fünfte Auflage. Leipzig 1861-62. 1134; 1067 pages. Slightly worn half leather. Stamped. 2 volumes. (#162729)350:-
Gerlach, A. Petit dictionnaire de poche Français-Allemand et Allemand-Français.. Westen-Taschenwörterbuch der französischen und deutsche Sprache. Leipzig 1846. (4), 298, (4), 301 pages. Very small book. Contemporary half leather. (#139959)250:-
Ghosh, G. & Ray, S. Samsad Student's Bengali-English Dictionary.. Revised by B.M. Dasgupta. Calcutta 1995. Paperback. (#134529)100:-
Grunewald, Gottfried Svenska synonymer till tyska.. Uppsala 1960. 151 sidor. Originalklotband. (#152048)120:-
Gullberg, Ingvar E. Svensk-engelsk fackordbok.. För näringsliv, förvaltning, undervisning och forskning. Sth 1964. 1246 sidor. Inbunden. (#24259)350:-
Gullberg, Ingvar E. Svensk-engelsk fackordbok.. För näringsliv, förvaltning, undervisning och forskning. Sth 1964. 1246 sidor. Inbunden. Inklistrade frimärken. (#84996)300:-
Gunnarsson, G. & de Roubetz, A. Rysk-svenskt lexikon.. Sthlm 1948. XII, 564 sidor. Originalklotband. (#86681)150:-
Haas, Hans & v. Kienle, Richard Lateinisch-deutsches Wörterbuch.. Mit einer Einleitung über Sprachgeschichte, Lautgeschichte, Formenlehre und Wortbildungslehre. Heidelberg 1952. 48, 617 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#135508)250:-
Hakamies, Reino Glossarium latinitatis medii aevi Finlandicae.. Helsinki 1958. XVI, 188 pages. Hard covers. (#162713)225:-
Halász, Elöd Német-Magyar Szótár.. Deutsch-Ungarisches Wörterbuch. Akadémiai Kiadó 1968. 380 pages. Original cloth. Pocket dictionary. (#122158)100:-
Halbertsma, Justus Lexicon Frisicum 1.. A - Feer (all published). Post auctoris mortem edidit et indices adiecit Tiallingius Halbertsma. Den Haag 1876. xii, 542 pages. With original wrappers in later half linen. Stamped. (#75160)600:-
Hammar, Thekla Svensk-fransk ordbok.. Tredje upplagan. Svenska bokförlaget, Sthlm 1960. 1095 sidor. Original klotband. (#122839)150:-
Harrap's Standard French and English Dictionary 1-2.. French-English and English-French. Edited by J.E. Mansion. London 1961. 912, 85 + 1488, 31 pages. 4:o. Original cloth. Dust jackets. 2 volumes. (#137984)300:-
Heikel, Ivar Kortfattad latinsk-svensk ordbok.. Helsingfors 1933. 427 sidor. Original halvfranskt band. (#99936)200:-
Heinrich, Carl Svenskt och tyskt hand-lexikon.. Örebro 1817. (4), 480 sidor. Samtida halvfranskt band. Litet format. (#127190)250:-
Heinrich, Carl Svenskt och tyskt hand-lexikon.. Örebro 1825. (4), 592 sidor. Samtida halvfranskt band. (#113894)300:-
Heinrich, Carl Svenskt och tyskt hand-lexikon.. Örebro 1825. (4), 592 sidor. Samtida halvfranskt band, lite skadat. (#139475)200:-
Herland, Leo Dictionary of Mathematical Science I.. German-English. London 1965. 324 pages. Softcover. Ex libray. (#130878)150:-
Hionides, Harry T. The Collins Pocket Greek Dictionary.. Greek-English, English-Greek. New edition by Niki Watts and others. Collins 1988. 191 + 214 pages. Original plastic covers. (#156036)100:-
Hoyer / Kreuter Technological Dictionary II.. English-German-French. Sixth edition, edited by Alfred Schlomann. New York 1944. 768 pages. Original cloth with dustjacket. Ex-library. (#130845)200:-
Jacobsen, M.A. og Matras, Chr. Føroysk-Donsk Orðabók.. + Eykabind. Færøsk-dansk ordbog + Supplementbind. 2. útgáva. Tórshavn 1961-74. xxxvi,521 + 252 sidor. Original klotband. 2 volymer. (#5462)500:-
Jamieson, John Dictionary of the Scottish Language.. Abridged from the Dictionary and Supplement, in four volumes quarto by John Johnstone. Edinburgh 1846. Portrait. xvi,775 pages. Original cloth. Spine worn. (#169393)300:-
Jóhannes av Skarði Donsk-Føroysk Orðabók.. Torshavn 1967. xvi, 518 sidor. Original klotband. (#157221)400:-
Kaper, J. Dansk-Norsk - Tysk Haand-Ordbog.. Dänisch-Norwegisch - Deutsches Hand-Wörterbuck. Fjerde Udgave. Kbhvn 1900. 646 sidor. Halvfranskt band. (#85699)250:-
Kjær, L. Ove Dansk-latinsk ordbog.. Kbhvn 1870. xxxii, 559 sidor. Original skinnryggsband. (#138909)200:-
Kürschner, Joseph (herausg.) Fünf-Sprachen-Lexikon.. Deutsch - Englisch - Französisch - Italienisch - Lateinisch. 2. verbesserte Auflage, Berlin o. J. 824 pp. + + Appendix. One page in "Briefanfänge" repaired with loss of text. Cloth. (#32922)300:-
Lampén, Lea Ruotsalais-Suomalainen suursanakirja.. Svensk-finsk storordbok. 1977. 857 sid. Inbunden. (#33461)250:-
Lampén, Lea Ruotsalais-Suomalainen suursanakirja.. Svensk-finsk storordbok. Porvoo 1978. 857 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Namnteckning och -stämpel. (#63770)200:-
Lampén, Lea Suomalais-ruotsalainen oiskeludanakirja.. [och] Ruotsalais-suomalainen opiskelusanakirja. Porvoo 1988. 571 + 548 sidor. Original klotband. (#168531)150:-
Lindblom, Jac. Ax. Lexicon Latino-Svecanum.. Latinsk och Swensk Ord-Bok. På Konungens befallning utgifwen af Academien i Upsala. Upps. Edman 1790. Ett kopparstucket titelblad. (54), 1848 sidor. 4:o. I 2 samtida halvfranska band. (#13459)1200:-
Lindblom, Jac. Ax. Lexicon Latino-Svecanum.. Latinsk och Swensk Ord-Bok. På Konungens Befallning utgifwen af Academien i Upsala. Upsala, Edman 1790. Graverat titelblad. (56), 1848 pp. 4:o. Inbunden i 2 samtida, något nötta helskinnband. (#21560)1000:-
Lind, Olof Teutsch-Schwedisches und Schwedisch-Teutsches Lexicon oder Wörter-Buch.. Orda-Bok på Tyska och Swänska, Så ock på, Swänska och Tyska; ... Stockholm, J.F. Lochner 1749. (2), 960, (4), 508 pp. Lit. 4:o. Samtida, lite nött halvfranskt band. Stämpel. Den graverade frontespiecen saknas. (#24150)750:-
Lodhi, Abdulaziz, Otterbrandt, Tommy & von Sicard, Sigvard Kortfattad swahili-svensk ordbok.. Uppsala 1973. 331 sidor. Pocket. (#86808)100:-
Longmans Dictionary of Contemporary English.. Edited by Paul Procter and others. London 1978. xl,1303 pages. Original cloth. Dust jacket. (#168604)150:-
Lust, Eynikel & Hauspie A Greek-English Lexicon of the Septuagint.. Part I-II. Deutsche Bibelgesellschaft, Stuttgart 1992-96. lii,1-217; lxvi,218-528 pages. Soft covers. 2 volumes. (#167018)250:-
Modern svensk-tysk ordbok.. Stockholm 1974. 596 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#151990)150:-
Montgomery, Albert Svensk-engelsk ordbok.. Stockholm 1914. 615 sidor. Originalklotryggsband. (#152039)110:-
Möller, Levin En Ny Französk och Swensk samt Swensk och Französk Lexicon,. eller Orda-Bok ... Stockholm och Upsala, hos Gottfried Kieswetter, 1745. Kopparstucket titelblad. (10), 756; 160 pp. Lit. 4:o. Samtida halvfranskt band utan ryggtitel. Stämpl. Tryckt i Greifswald hos Hieronymus Johann Struck. (#21538)1000:-
Nelskylä, Georg & Priklonsky, Peter Svensk-rysk teknisk och kommersiell ordbok.. Sthlm 1958. 243 sidor. Original klotband. (#86973)200:-
Neumann, M. Eesti-Saksa Sõnaraamat.. Estnisch-Deutsches Wörterbuch. Zweite vermehrte Auflage. Tallin 1923. xii, 276 pages. Cloth. (#98888)170:-
Neverov, S. Svensk-rysk parlör.. Moskva 1963. 130 sidor. Klotband. (#155938)100:-
Nordforss, Erik m.fl. Nytt Swenskt och Fransyskt Hand-Lexikon 1-2.. Andra upplagan, öfwersedd och förbättrad af Carl Delén. Örebro, Lindh 1827. 1560 sidor. Samtida halvfranska band med spruckna yttre falsar. 2 volymer. (#139965)160:-
Norstedts lilla franska ordbok.. Fransk-svensk/svensk-fransk. Stockholm 1995. 421 + 369 sidor. Häftad. 1 volym. (#160441)100:-
Norstedts stora engelsk-svenska ordbok.. 135.000 ord och fraser. Tredje upplanan, Sthlm 2000. 1553 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#165472)300:-
Norstedts svensk-italienska ordbok.. Stockholm 1994. 718 sidor. Förlagsband. (#165814)160:-
Ny parlör på fyra språk:. Svenska, engelska, tyska och franska. För resande till främmande land såväl som för skolundervisning och själfstudium. Sthlm, Bonniers 1890. (2), 370 sidor. Liggande format. Dekorerat original klotband. Främre inre falsen svag. Försättsbladet, med reklamtext, saknas. (#93484)200:-
Nytt svenskt och fransyskt handlexikon.. Andra genomsedda upplagan. Sthlm, Hjerta 1849. (4), 448 sidor. Litet format. Samtida halvfranskt band. (#139953)200:-
Nytt svenskt och tyskt handlexikon.. Neues Taschen-Wörterbuch der schwedischen und deutschen Sprache. Leipzig & Stockholm utan år (ca. 1860). (4), 792 sidor. Samtida halvfranskt band. Svensk-tysk och tysk-svensk ordbok. (#139647)200:-
Ordbok i Franska, Engelska, Tyska och Svenska språken.. Utarbetad efter den af Brockhaus i Lepzig utgifna Dictionnaire Français-Allemand-Anglais. Sthlm 1840. (8), 1049 sidor. Litet format. Samtida, lite skadat halvfranskt band. (#139641)200:-
Osicka, Antonin & Poldauf, Ivan Anglicko-Cesky slovnik.. S vyslovnosti prizvukem, mluvnivi vazbami a frazeologi. Praha 1957. 520 pages. Original cloth. (#133799)200:-
Pawlowsky, J Russisch-Deutsches Wörtrbuch.. Dritte ... Auflage, Riga und Leipzig 1911. xii,1774 pages. Contemporary half leather. (#167623)600:-
Petersen-Dyggve & Sund Fransk-svenskt hand-lexikon.. Sthlm 1963. 363 sidor. Häftad. (#156239)100:-
Philp, Hugo W. Franskt konstruktions-lexikon. jemte alfabetisk förteckning på de ord och talesätt som styra subjonctif samt öfver- och underskrifter i bref. Sthlm 1888. 440 sidor. Klotband. (#108465)250:-
Pocket English-Hebrew, Hebrew-English Dictionary.. Edited by Ehud Ben-Yehuda. Pocket Books, New York 1974. 306 + 320 pages. Paperback. (#119202)100:-
Prismas fransk-svenska och svensk-franska ordbok.. 1992. 585 sidor. Inbunden. (#172400)150:-
Redhouse, James W. Contemporary Turkish-English Dictionary.. Istanbul 1983. 455 pages. Original cloth. Dust jacket. (#76754)300:-
Reiff, Ch. Ph. Dictionnaire Russe-Français,. dans lequel le mots Russes sont classés par families; ou Dictionnaire étymologique de la langue Russe, ... Saint-Pétersbourg 1835. xvi, lix, (5), 1-648 + (4), 641-1111, (1), 279, 8 pages + plate. Bound in 2 contemporary half leather volumes. Fine set. (#130355)2000:-
Richardson, John A Dictionary, Persian, Arabic, and English I.. With a Dissertation on the Languages, Literature, and Manners of Eastern Nations. A new Edition ... by Charles Wilkins. London 1806. (4), xcvi, 1158 pages. 4:o. Contemporary full calf. The first 13 leaves damp-stained. 3 library stamps. A very nice copy. Volume I only. (#75153)2000:-
Rollison, Nigel Svensk-engelsk ordlista för lantbruk.. Andra upplagan, Uppsala 1986. 281 sidor. Häftad. (#77565)150:-
Rollison, Nigel Svensk-engelsk ordlista för lantbruk.. Upps. 1984. 359 sidor. Häftad. (#77563)140:-
Rost, Val. Christ. Friedr. Griechisch-Deutsches Wörterbuch. für den Schul- und Handgebrauch 1-2. Vierte,... Auflage zweiter Abdruck. Braunschweig 1854. 616 + 674 + 150 pp. Cont. half leather with gold-decorated spine, slightly worn. 2 vols. (#40331)450:-
Russian-English Dictionary.. Compiled by O.S. Akhmanova and others. Edited by A.I. Smirnitsky. 50.000 words approx. Fifth edition. Moscow 1961. 952 pages. Original cloth. (#76761)200:-
Rysk-svensk ordbok.. Ca 50.000 ord. Red. Carin Davidsson. Tredje upplagan. Sthlm 1992. 959 sidor. Original kartonnage. Prismas rysk-svenska ordbok. (#99925)200:-
Rysk-svensk ordbok.. Redigerad av Carl Göran Regnéll. Svenska bokförlaget, Sthlm 1956. 486 sidor. Original klotband. (#57409)135:-
Sachs & Villatte Encyklopädisches Wörterbuch der französischen und deutschen Sprache I-II.. I: Französisch-deutsch. II: Deutsch-französisch. Grosse Ausgabe, Berlin 1902-03. 1630, 329; 2132 pages. Half leather. 2 volumes. Stamped. Very heavy item. Extra shipping charges (#32920)700:-
Saraç, Tahsin Fransizca-Türkçe büyük sözlük 1-2.. Ankara 1976. 1379 pages. Original cloth. 2 volumes. (#138987)250:-
Scheller, Imm. Joh. Gerh. Latinskt lexikon.. Förbättradt och tillökt af G.H. Lünemann. På svenska utgifvet af Carl Heinrich. Örebro 1828. viii, 1255 sidor. Skadat halvfranskt band. Sprucken i häftningen ungefär mitt i bokblocket. (#133064)350:-
Schneider, Johann Gottlob Kritisches Griechisch-Deutsches Wörterbuch 1-2. beym Lesen der griechischen profanen Scribenten zu gebrauchen. Zweyte verbesserte und vermehrte Auflage. Jena und Leipzig 1805-06. xvi, 720 + (2), 710 pages. 4:o. Contemporary half leather, boards slightly worn. 2 volumes. (#104965)850:-
Schroderus, Eric Lexicon Latino-Scondicum 1637.. (Faksimil) Utgivet med alfabetiskt register över de svenska och de finska orden. Uppsala 1941. Litet format. Registret separat. Häftade. 2 delar. (#13438)200:-
Schroderus, Eric Lexicon Latino-Scondicum 1637.. (Faksimil) Utgivet med alfabetiskt register över de svenska och finska orden av Bengt Hesselman. Faksimil. Upps. 1941. Litet format. Häftad. (#19864)200:-
Schuberth, Ulf Svensk-rysk och rysk-svensk nautisk ordlista.. Upps. 1990. 52 sidor. Häftad. (#121882)100:-
Segal, Louis New Complete Russian-English Dictionary.. (New ortography.) Second edition. London 1943. XIV, 1016 pages. Original cloth with weak hinges. Stamped. (#139468)200:-
Segal, Louis New Complete Russian-English Dictionary.. (New ortography.) Second impression. London 1942. xii, 965 pages. Original cloth. (#127258)200:-
Segal, M.H. A Practical Pocket-Dictionary English - Hebrew (and) Hebrew - English.. Jerusalem 1965. 320 + 184 pp. Ocl. (#43044)120:-
Sikorski, Lech Kortfattad polsk-svensk ordbok.. Maly slownik polsko-szwedzki. Warszawa 1971. XXXI, 322 sidor. Originalklotband i skyddsomslag med reva. (#122316)145:-
Sjögren, Haqv. Lexicon manuale latino-svecanum et sveco-latinum.. Editio quarta. Orebroæ 1832. (8), 908 sidor + (8) sidor annonser. Enkelt halvfranskt band med svaga falsar. (#103772)500:-
Sjögren, Haqv. Lexicon manuale latino-svecanum et sveco-latinum.. Ex. altera editione ... Stockholm 1814. (8), 793, (1), 260 sidor. Enkelt halvfranskt band. (#13461)500:-
Smith, William & Lockwood, John Chambers Murray Latin-English Dictionary.. Edinburh and London 1996.824 pages. Paper back. (#167118)160:-
Sprachführer für die Krankenpflege.. Deutsch, Englisch, Französisch, Spanisch. Herausgegeben von der Deutschen Schwesterngemeinschaft e. V. Stuttgart 1968. 253 pages. Soft covers. (#84675)150:-
Stora engelsk-svenska ordboken.. A Comprehensive English-Swedish Dictionary. Sthlm 1980. 1071 pages. Slightly worn original cloth. (#86933)150:-
Svensk-engelsk ordbok.. Esselte, Stockholm 1986. 979 sidor. Original klotband. Stämpel. (#169384)150:-
Svensk-engelsk pocketordbok.. Esselte 1973. 480 sidor. Häftad. (#160365)100:-
Svensk-tysk ordbok.. Andra upplagan. Svenska bokförlaget, Sthlm 1960. 755 sidor. Original klotband. (#122838)120:-
Teknisk ordlista.. Svensk, tysk, engelsk, fransk, spansk, portugisisk, rysk. Med fackuttryck inom verktygs- och verktygsmaskinbranchen. Femte upplagan. Sthlm 1963. 314 sidor. Original klotband. Karlebo-serien 6. (#133929)150:-
The Concise Oxford English-Arabic Dictionary of Current Usage.. Edited by N.S. Doniach. Oxford 1985. 461 pages. Original hard covers. (#167025)200:-
The Concise Scots Dictionary.. Editor-in-chief Mairi Robinson. Aberdeen 1985. xlii,820 pages. Original cloth. Dust jacket. (#168611)250:-
Thibaut, M.A. Vollständiges Wörterbuch der Französischen und Deutschen Sprache.. Fünfundvierzigste Auflage. Braunschweig 1864. 630 + 590 pp. Half leather. (#45771)350:-
Tomba, Silvia Italiensk-svensk ordbok.. Sthlm 1969. 534 sidor. Litet format. Original klotband. (#150400)110:-
Tomba, Silvia Svensk-italiensk ordbok.. Stockholm 1970. 430 sidor. Förlagsband. (#160446)100:-
[Tsoukana, Alexandrou A.] [Neon ellino-germanikon lexikon.]. No place or date (late 20th Century). 591 pages. Original cloth. Modern Greek-German dictionary. (#127010)150:-
Tulu-English Dictionary.. General editor M. Mariappa Bhat. Madras 1967. xviii, 230, ii pages. Original cloth. (#105203)300:-
Tursen, Jon Vocabularius rerum. (Kbh. 1561). Udgivet for Universitets-Jubilæets danske Samfund af Jørgen Larsen. Kbhvn 1975. 18, 16, 414 sidor. Litet format. Original pappband. 16. århundredets danske vokabularier III. (#100166)125:-
Tysk och fransysk parlör. eller Anwisning till Tyska och Fransyska Språkens talande. Framställd i Samtal för bildade umgängen. Örebro 1820. (2),264 sidor. Tvär 8:vo. Samtida halvfranskt band. Anonym upphovsman. (#21565)450:-
Wahrmund, Adolf Handbuch der neu-arabischen und deutschen Sprache.. I. Band. Neu-arabisch-deutscher Teil 1-2. Drite ausgabe, Giessen 1898. xvi,1028; 1240 pages. Original? half leather. 2 volumes. (#167074)750:-
van der Linden, G.A.M.M. Nederlands-Duits.. Prisma-Woordenboek, Utrecht 1968. 329 pages. Pocket. (#107555)100:-
Velázquez de la Cadena, Mariano New Revised Velázquez Spanish and English Dictionary.. London 1967. 700 + 782 pp. Ocl. (#41972)350:-
Wessely, J.E. A New Pocket Dictionary of the English and German Languages.. Tenth stereotype edition. Leipzig, Tauchnitz 1881. 226 + 217 pages. Original cloth. Fine copy. (#55651)140:-
Weste Parallèle des langues Françoise & Suédoise;. ou Dictionnaire François & Suédois, Composé sur ceux de l'Académie Françoise & de M:r Sahlstedt, ... III-IV, Contenant les Articles Suédois A-M (et) N-Ö. Sth, P. Sohm, 1807. 1026; 996 pp. Samtida, lite nötta och skadade halvfranska band. 2 vol. Stämpl. Detta är den svensk-franska delen komplett. Del I-II, den fransk-svenska delen, utkom 1795. (#24197)600:-
Widegren, Gustaf Svenskt och engelskt lexicon,. efter Kongl. secreteraren Sahlstedts svenska ordbok, författadt. Sth J.A. Carlbohm, 1788. (10), 898 pp. Lit. 4:o. Samtida halvfranskt band. Fint ex. (#24319)1200:-
Vising, Johan Fransk-svensk ordbok.. Stockholm 1947. 779 sidor. Original skinnryggsband. (#160449)110:-
Vocabolario Arabo-Italiano I-III.. Roma, Istituto per l'Oriente 1966-73. xvi,1763 ages. Half cloth. 3 volumes. Very fine. (#166989)2000:-
Vocabulaire François - Svedois et Svedois - Français.. Eller En Fransysk och Swensk, Samt Swensk och Fransysk Orda-Bok, Efter De Nyare Franska Dictionairer korteligen Författad. Stockholm, Lars Wennberg 1773. (8), 400, 72 sidor. Samtida halvfranskt band. Inlagan delvis lite fläckig. "Uplagt på Auctors egen bekostnad". Enligt libris skulle författaren vara Bellefroid. (#157191)500:-
Zorell, Francisco Lexicon Graecum Novi Testamenti.. Editio altera novis curis retractata. Paris 1931. xxii, 751 pages. Half leather. (#115076)300:-
Örlogsfartyg och marina vapen.. Engelsk-svensk bildordbok. Utgiven av Marinstabens utbildningsavdelning 1961. 64 sidor. Häftad. (#104989)140:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page