| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| 20 år ung dikt.. Helsingfors 1936. 139 sidor + porträtt. Häftad. (#175787) | 120:- |
| Adémar, Guilhem Poésies du troubadour Guilhem Adémar.. Publiées avec introduction, traduction, notes et glossaire par Kurt Almqvist. Diss. Uppsala 1951. 272 pages. Soft covers. (#48615) | 170:- |
| af Leopold, Carl Gustaf Dikter 1785-1829.. Utgivna av Torkel Stålmarck. Sthlm 2002. XV, 608 sidor. Förlagsband. Samlade skrifter I:2,1. (#113027) | 180:- |
| af Leopold, Carl Gustaf Samlade skrifter 1.. Ungdomsskrifter (1770-1784). Utgifna af Knut Fredlund. Sthlm 1912. 257 sidor. Marmorerat pappband. Samlade skrifter 1, utg. av Svenska vitterhetssamfundet. (#132869) | 175:- |
| Agrell, Sigurd Arabesker.. Dikter. Sthlm 1903. 64 sidor. Med främre omslag i trevligt pappband. Fint ex. Originalupplagan av debutboken. (#100869) | 140:- |
| Agrell, Sigurd Hundra och en sonett.. Med vignetter af Sigge Bergström. Sthlm 1906. 126 sidor. Med främre omslag (lite knögligt) i pappband. (#177957) | 130:- |
| A Lasting Joy.. An Anthology Chosen anb Introduced by C. Day Lewis. London 1975. 112 pages. Paperback. (#148780) | 80:- |
| Alkemins blå eld.. Modern arabisk poesi i urval och tolkning av Saleh Oweini och Nina Burton. Efterskrift av Sigrid Kahle. Sthlm 1991. 228 sidor. Originalpappband i skyddsomslag. (#75605) | 150:- |
| Almqvist, Carl Jonas Love 12 songes.. Till gitarr och piano av Lille Bror Söderlundh. Med illustrationer av Bertil Bull Hedlund samt med inledning av Gunnar Ekelöf. Sthlm 1966. 60 sidor. Klotband med skyddsomslag. (#176486) | 130:- |
| An Anthology of Modern Persian Poetry 1.. Compiled by Munibur Rahman. Aligarh 1958. Soft covers. Stamped. Persian text only. Institute of Islamic Studies Publications Series V. (#82748) | 150:- |
| An Anthology of World Poetry.. Edited by Mark Van Doren. London 1929. lvi, 1270 pages. Original cloth. (#136496) | 150:- |
| An den Wind Geschrieben.. Lyrik der Freiheit 1933-1945. Gesammelt, ausgewählt und eingeleitet von Manfred Schlösser. Agora, Darmstadt 1961. 372 pages. Original cloth. Zweite Ausgabe. (#174209) | 150:- |
| Andersson, Dan Dan Andersson vackraste visor.. Red. Gösta Åberg. Sthlm 1971. 105 sidor. Pocket. (#177650) | 80:- |
| Andersson, Dan Visor och ballader.. Illustrerad. Sthlm 1956. 270 sidor. Klotryggsband. (#130707) | 140:- |
| Andersson, Urban Det hemliga ljuset.. Dikter. Sthlm 1990. 63 sidor. Häftad. (#130416) | 150:- |
| [Anonym] Infall och Utbrott.. Bondpoesi af Nemo. Elfdalen, F.A. Anderssons förlag 1895. 32 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Namnteckning. (#94182) | 250:- |
| [Anonym] Soldatenlaunen.. Von einem österreichischen Reiter. Selbstverlag des Verfassers. Leste, Darmstadt 1854. viii, 216 pages. Decorated original cloth. A few pencil-markings and some foxing, otherwise a good copy. (#149440) | 300:- |
| Antologia da novissima poesia Portuguesa.. (Edited by) Maria Alberta Menéres (and) E.M. de Melo e Castro. 2.a edicão, Lisboa 1961. lvi,486,(40) pages. Soft covers. (#174380) | 150:- |
| Apollinaire, Guillaume Selected Poems.. Translated with an introduction by Oliver Bernard. Penguin 1965. 90 pages. Paperback. (#132303) | 80:- |
| Aridjis, Homero Brev från Mexiko.. Dikter i översättning av Lasse Söderberg. Malmö 1991. 58 sidor. Häftad. (#145713) | 110:- |
| A Selection from Modern Swedish Poetry.. Translated in the Original Metres by C.D. Locock. London 1929. 164 pages. Original cloth. Dust jacket. Poetry by Verner von Heidenstam, Oscar Levertin, Erik Axel Karlfeldt, Bo Bergman, Anders Österling, Harriet Löwenhjelm, Dan Andersson and others. (#95818) | 400:- |
| Askestad, Einar Kalla mig Theodora.. Umeå 2007. 101 sidor. Häftad. (#146477) | 130:- |
| Balladen-Buch.. Die schönsten deutschen Balladen, Romanzen, Stimmen der Sage und Geschichte, Poetischen Erzählungen. Leipzig 1889. xiv, 634 pages. Slightly worn original decorated cloth. (#103722) | 150:- |
| Bambuflöjten.. Dikter ur Körsbärsträdet samt nya japanska tolkningar [av] Per Erik Wahlund. Illustr. av Stig Södersten. Sthlm 1956. 127 sidor. Originalklotryggsband. (#89642) | 125:- |
| Barocklyrik.. Stockholm 1962. 144 sidor. Pocket. (#148764) | 80:- |
| Bartsch, Karl (ed.) Deutsche Liederdichter des zwölften bis vierzehnten Jahrhunderts.. Eine Auswahl. Berlin 1966. XCIV, 414 pages. Original linen. (#152245) | 175:- |
| Baudelaire, Charles Les fleurs du mal.. Illustrations par Hallman. The Continental Book Company, Sthlm 1946. 302 pages + full page colour plates. 32 × 23 cm. Bound with front wrapper in half leather. (#89341) | 500:- |
| Baudelaire, Charles Les fleurs du mal.. Libraire Alphonse Lemerre, Paris no date (1920-ies). 284 pages. Half leather. (#83467) | 200:- |
| Baudelaire, Charles Petit poèmes en prose.. Les paradis arificiels, La Fanfarlo, Le jeune enchanteur. Vienne no date (c. 1950). 420 pages. Half cloth. Stamped. (#128872) | 150:- |
| Belli, Giuseppe Gioachino Romerska sonetter.. Illustrerad. Uppsala 1974. 110 sidor. Häftad. (#162151) | 90:- |
| Bellman, Carl Michael Fredmans epistlar.. Jubileumsupplaga. Texten beriktigad efter de bästa handskrifterna och med inledning och förklarande noter av Bernhard Risberg. Sthlm 1939. 308 sidor. Klotryggsband. (#174016) | 160:- |
| Bellman, Carl Michael Fredmans epistlar.. Med bilder av Peter Dahl. Sthlm 1984. 434 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#11739) | 450:- |
| Bellman, Carl Michael Fredmans epistlar.. Text med illustrationer av Yngve Berg samt Musik arrangerad av Lille Bror Söderlundh. Sthlm 1953. 317 + 246 sidor. Stort format. Med bevarade omslag i original klotryggsband. 2 volymer. (#162274) | 300:- |
| Bellman, Carl Michael Fredmans epistlar.. Text med illustrationer av Yngve Berg samt Musik arrangerad av Lille Bror Söderlundh. Sthlm 1953. 317 + 246 sidor. Stort format. Med bevarade omslag i original klotryggsband. Skyddsomslagen med smärre revor. 2 volymer. (#162273) | 400:- |
| Bellman, Carl Michael Fredmans epistlar och sånger.. I urval av Åse Kleveland. Illustrerad av Svenolov Ehrén. Faksimiltryck av noterna från 1790-91. Informationsförlaget 1983. 143 sidor. Förlagsband. (#145424) | 150:- |
| Bellman, Carl Michael Fredmans sånger.. Text & musik. Musikarrangemang av Roland Bengtsson. Stockholm 1984. 183 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#162967) | 110:- |
| Bellman, Carl Michael Fredmans sånger och epistlar.. Faksimiledition av 1790 och 1791 års upplaga. Utg. John Kroon. Malmö ljustrycksanstalt 1940. (16), 274, (4), 104 + (10), 163, (5), 86 sidor. Original pappband. 2 volymer. Tryckta i 500 numrerade exemplar. Text och musik. (#100846) | 450:- |
| Bellman, Carl Michael Politisk och patriotisk diktning.. Sthlm 2000. 113, 173 sidor. Häftad. Carl Michael Bellmans skrifter XVI. Standardupplaga. (#127573) | 150:- |
| Bengtsson, Frans G. Dikter.. Illustrationer av Gunnar Brusewitz. Sthlm 1950. 244 sidor. Original klotryggsband. (#137275) | 140:- |
| Bergman, Bo Dikter I-II.. Sthlm 1954. 320 + 382 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. 2 volymer. (#141192) | 200:- |
| Bergman, Bo En människa.. Dikter. Sthlm 1908. 160 sidor. Häftad. Namnteckning på omslaget. (#138946) | 120:- |
| Bernoz de Gasztold, Carmen Prayers from the Ark.. Translated from the French and with a foreword and epilogue by Rumer Godden. Illustrations by Jean Primrose. The Viking Press, New York 1963. 71 pages. Original cloth. Dust jacket. (#157886) | 130:- |
| Berättande dikt från 1700-talet.. Utgiven av Rolf Hillman. Sthlm 1959. 98 sidor. Förlagsband. Blyertsnoteringar och -understrykningar. Creutz, Gyllenborg, Oxenstierna, Lenngren och Leopold. (#128246) | 125:- |
| Björck, Ernst Valda dikter.. Utgifna efter författarens död. Med en inledning af Carl af Wirsén. Sthlm 1869. (4), XIV, 218 sidor. Dekorerat originalklotband. Fint ex. (#96719) | 250:- |
| Björck, Ernst Valda dikter.. Utgifna efter författarens död. Med en inledning af Carl af Wirsén. Sthlm 1869. (4), XIV, 218 sidor. Dekorerat original klotband. Inre falsarna dåliga. (#87533) | 150:- |
| Björck, Ernst Valda dikter.. Utgifna efter författarens död. Med en inledning af Carl af Wirsén. Tredje upplagan. Porträtt. Sthlm 1879. 288 sidor. Dekorerat original klotband. Namnteckningar och överstruken tillskrift. (#149450) | 150:- |
| Björling, Gunnar Ett blyertsstreck.. Sthlm 1951. 112 sidor. Häftad. Recensionsstämpel. Originalupplagan. (#141189) | 140:- |
| Björling, Gunnar Ord och att ej annat.. Helsingfors 1945. 134 sidor. Häftad. Namnteckning. Originalupplagan. (#141191) | 175:- |
| Björling, Gunnar Vårt kattliv timmar.. Helsingfors 1949. 112 sidor. Häftad. Ouppskuren. Originalupplagan. (#141187) | 150:- |
| Blake, William The Poetical Works.. Including the unpublished Franch Revolution together with the Minor Prophetic Books and selections from The Four Zoas, Milton and Jerusalem. Edited with an introduction and textual notes by John Sampson. Oxford 1913. lvi,453 pages + portrait and plates. Original cloth. (#177519) | 150:- |
| Blake, William The Poetical Works.. Including the unpublished Franch Revolution together with the Minor Prophetic Books and selections from The Four Zoas, Milton and Jerusalem. Edited with an introduction and textual notes by John Sampson. Oxford 1949. lvi,453 pages + portrait and plates. Original cloth. (#177520) | 150:- |
| Bly, Robert The Teeth Mother Naked at Last.. City Light Books, San Francisco 1971. 24 pages. Paperback. (#132043) | 100:- |
| Bodenstedt, Friedrich Theodora,. ein Sang aus dem Harzwald. Mit Illustrationen der Maler Ernst Schulz, Alexander Bick und Moritz Bocher. Leipzig no date (turn of the last century). 112 pages. Original decorated cloth. (#105110) | 700:- |
| Boileau-Despreaux, Nicolas Skalde-Skrifter.. På Swenska öfwersatte [av Joachim von Düben]. Tillsammans med: Boileaus Satyrer, Eller: Tadle-Qwäden. Tillsammans med:Boileaus Poetiske Bref. Tillsammans med: Pulpeten Eller Bokstolen. Skämtacktig Kämpa-Dickt, Af Boileau Despreaux. Stockholm, Joh. Laur. Horrn 1722. (8), 48 + (2), 90 + (2), 1-42, 47-51, (1) + (2), 41, (1) sidor. (Sidorna 43-46 i Boileaus Poetiske Bref saknas.) Liten 4:o. Inbunden i senare halvfranskt band med lite stötta kanter. Ganska hårt skuren, på några blad har någon millimeter av överskriftens bokstäver skurits bort. Främre omslaget lagat efter bortklippt namnteckning. Några få lagerfläckar. (#96129) | 5500:- |
| Borges, Jorge Luis Oeuvre poétique 1925-1965.. Mise en vers français par Ibarra. NRF 1970. 216 pages. Soft covers. (#157879) | 140:- |
| Borgström, Gustaf Valda dikter.. Arvika 1912. 84 sidor. Tillsammans med: Erik Kruuse, ord och avsked. Arvika 1918. 106 sidor. Inbundna i ett halvklotband. Borgströms Dikter tryckta i 250 exemplar för privat utdelning. (#134012) | 200:- |
| Brahms - Brahms-Texte.. Vollständige Sammlung der von Johannes Brahms componiert und musikalisch bearbeiteten Dichtung. Herausgegeben von G. Ophüls. Zweite, durchgesehene Auflage. Berlin 1908. viii, 406 pages. Otiginal cloth. (#103723) | 170:- |
| Braw, Christian Baltiska sånger.. Sthlm 1992. 112 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#135635) | 120:- |
| Brecht, Bertolt Gedichte und Lieder aus Stücken.. Suhrkamp 1976. 168 pages. Pocket. (#95244) | 100:- |
| Brecht, Bertolt Sånger mellan krigen.. Stockholm 1955. 79 sidor. Häftad. (#152663) | 100:- |
| Brodsky, Joseph Historien, som nedan skall berättas, och andra dikter.. Wahlström & Widstrand 1987. 128 sidor. Förlagets klotband med skyddsomslag. (#130754) | 100:- |
| Brooke, Rupert The Poetical Works.. Edited by Geoffrey Keynes. London 1977. 216 pages. Paperback. (#148895) | 80:- |
| Browning, Robert The Poetical Works.. Complete from 1833 to 1868 and the shorter poems thereafter. Oxford 1949. xiv,700 pages. Elegant full leather binding, dark blue - black leather with gilt spine and front board. (#177516) | 200:- |
| Burns, Robert Poems,. Chiefly in the Scottish dialect. Kilmarnock, John Wilson, 1886. 240 pages. Original paper binding, spine worn. Printed in 120 numbered copies. Centenary reprint and fac-simile of the original Kilmarnock edition. (#110335) | 900:- |
| Byron, George Gordon (Lord) Don Juan 1-2.. Arthur L. Humphreys, London 1906. 252 + 260 pages. 2 blue half leather volumes with marbled boards. The paper is handmade and untrimmed. Upper edges gilt. The set is in excellent condition. (#160211) | 1250:- |
| Byron, George Gordon (Lord) Don Juan 1-2.. Öfversättning af C.V.A. Strandberg. Sångerna I-XVI. Sthlm 1878. 355 + 387 sidor. Häftade med blanka omslag. 2 vol. (#137459) | 175:- |
| Byron, George Gordon (Lord) Manfred.. Ein dramatisches Gedicht. Heinrich Heine Verlag 1969. 168 pages. Original cloth. Dust jacket. Text in English and German. (#135615) | 120:- |
| Bååth, A.U. Kärlekssagan på Björkeberga.. Sommaren 1629. Diktcykel. Illustrerad av V. Andrén. Sthlm 1892. 158 sidor. Stort format. original klotband. Dedikation från Bååth. (#178102) | 250:- |
| Bøgh, Erik Mester Oles prædiken.. Nytaarsvers. Kbhvn 1877. 16 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Namnteckning på omslaget, annars fint ex. (#106866) | 150:- |
| Carlquist, Gustaf Rimfrost och blom.. Dikter. Göteborg 1893. 24 sidor. Häftad. Blanka omslag. Mycket fint ex. (#106074) | 120:- |
| [Carl XV] En samling dikter.. Af C. Sthlm 1863. Extra titelblad, (4), 242, (2) sidor. Dekorerat original klotband, liten skada på ryggen (#87553) | 250:- |
| [Carl XV] En samling dikter.. Af C. Sthlm 1863. Extra titelblad, (4), 242, (2) sidor. Dekorerat original klotband, något blekt rygg. En inre fals svag. (#93543) | 250:- |
| [Cederström, Claes Henrik] På lediga stunder.. Af C.H. Cdm. Stockholm 1876. (4), 156 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Dedikation på omslaget. Mycket fint exemplar. (#106695) | 250:- |
| Chaucer, Geoffrey The Poetical Works.. With an essay on his language and versification, and an introductory discource; together with notes and glossary by Thomas Tyrhwitt. London 1852. Portrait and engraved title, x,(2),lxx,(2),502 pages. Contemporary half leather with gilt spine. (#174708) | 250:- |
| Chevalier Poets.. Robert Herrick, Thomas Carew, Sir John Suckling, Richard Lovelace. Edited by Thomas Clayton. Oxford 1978. 363 pages. Paperback. (#86327) | 100:- |
| Chinesische Gedichte in Vierzeilern aus der T'ang-Zeit.. Mit 6 Reproductionen ... und 20 Wiedergaben von Original-Pinselzeichnungen von Richard Hadl. Rascher Verlag, Zürich 1944. 143 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#103337) | 145:- |
| Choreus, Michaël Samlade skaldestycken.. Örebro, Lindh, 1815. xxxiv, 311 sidor. Samtida halvfranskt band. Inlagan något bruntonad. (#110327) | 400:- |
| Clare, john Dwellers in the Wood.. Two poems. With drawings by Harold Goodwin. London 1967. Original cloth. Dust jacket. (#174442) | 150:- |
| Clare, John Selected Poems.. London 1976. 362 pages. Paperback. (#148916) | 80:- |
| Contemporary Swedish Poetry.. Translated by John Matthias and Göran Prinz-Påhlson. London 1980. 134 pages. Soft covers. Inscribed by Prinz-Påhlson. (#139775) | 135:- |
| Corrêa d'Oliveira, Antonio Dikter i urval.. Bemyndigade tolkningar från portugisiskan jämte inledning av Karl August Hagberg. Illustrerad. Sthlm 1933. 120 sidor. Häftad. Dedikation från Hagberg. (#142659) | 145:- |
| Creutz, Gustaf Philip Daphne / Atis och Camilla.. Lund 1934. 73 sidor. Häftad. (#162168) | 70:- |
| Das Gedicht.. Deutsche Lyrik von den Anfängen bis zur Gegenwart. Herausgegeben von Erwin Laaths. München 1951. 591 pages. Original cloth. Dust jacket. (#174214) | 150:- |
| Das tausenjährige Rosenstrauch.. Deutsche Gedichte aus tausend Jahren. Neue Veränderte und vermehrte Ausgabe, Wien 1953. 744 pages. Original cloth. (#174207) | 150:- |
| de Béranger, Pierre-Jean Lieb war der König, oh-la-la!. Satirische und patriotische Chansons. Übertragen von Martin Remané. Eingeleitet von Jan O. Fischer. Berlin 1959. 244 pages. Original hardcover. (#132605) | 150:- |
| de Béranger, P.J. Chansons I-II + Chansons nouvelles.. Paris, Marchands de nouveautés 1821-25. 246 + 252 + 215 pages. Bound in 3 contemporary, slightly worn bindings with morocco spines. Some foxing. Original edition. A 4th volume was published in 1828. (#120622) | 300:- |
| de Florian, Jean Pierre Claris Éliezer et Nephtaly,. poème traduit de l'hébreu; suivi d'un dialogue entre deux chiens, nouvelle imitée de Cervantes. Ouvrages posthumes de M. de Florian. Paris, a la Libraire Economique An XI. Engraved frontispiece. (4), 180 pages. 12:mo. Uncut, in pink wrappers, as published. Water stained. (#153181) | 200:- |
| [Dehn, Ida] Ett Minnesblad till mina vänner.. Af Ida. Sthlm 1878. 24 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Mycket fint ex. (#106080) | 125:- |
| de la Mare, Walter Peacock Pie.. A Book of Rhymes. Illustrated. London 1969. 115 pages. Original cloth with dustjacket. (#153267) | 125:- |
| de Ronsard, Pierre Poésies choisies.. Édition de P. de Nolhac. Garnier, Paris 1963. 523 pages. Paperback. (#132659) | 100:- |
| Des Minnesangs Frühling.. Herausgegeben von Karl Lachmann und Moriz Haupt. Vierte Auflage besorgt von Friedrich Vogt. Leipzig 1888. VIII, 343 pages. Half leather. (#152260) | 150:- |
| Des Minnesangs Frühling.. Nach Karl Lachmann, Moriz Haupt und Friedrich Vogt neu bearbeitet von Carl von Kraus. 33. Auflage. Textausgabe ohne Anmerkungen. Leipzig 1964. XX, 309 pages. Original linen. (#152243) | 125:- |
| Deutsche Barocklyrik.. Auswahl und Nachwort von Max Wehrli. 2. Auflage. Basel 1956. 236 pages. Original cloth. (#152265) | 125:- |
| Deutsche Gedichte des zwölften Jahrhunderts.. Herausgegeben von Carl Kraus. Hale 1894. x, 284 pages. Half cloth. Small underlinings and notes with pencil and red pencil and a few with ink. (#134489) | 150:- |
| Deutsche Lyrik. Gedichte seit 1945.. Herausgegeben von Horst bingel. Stuttgart 1961. 312 pages. Original cloth. (#174210) | 140:- |
| Dhejne, Hans Fågelröster.. Omslag och vignetter av Adolf Hallman. Lund 1940. 96 sidor. Häftad. (#173537) | 120:- |
| Dichtung der Romantik 1-12.. Die Welt der Romantiker. Lyrik. Volkstum 1-2. Erzählungen 1-4. Romane 1-4. Herausgegeben von Karl Balser und Andere. Wiesbaden-Berlin ohne Jahr. Original cloth. Dust jackets. 12 volumes. (#15176) | 750:- |
| Diktonius, Elmer Novembervår.. Sthlm/Helsingfors 1951. 64 sidor. Häftad. Omslagen ej helt perfekta. (#98493) | 150:- |
| Drachmann, Holger Sangenes bog.. Andet oplag. Kbhvn og Kristiania 1913. 192 sidor. Dekorerat original klotband. (#174597) | 140:- |
| Droste-Hülshoff, Annette Sämtliche Werke.. Herausgegeben von Clemens Heselhaus. München 1963. 1180 pages. Original cloth. (#152539) | 110:- |
| Dödvatten och gryning.. Två röster från Kina. Tolkade av Göran Malmqvist. Wiken 1983. 202 sidor. Original pappband med skyddsomslag. (#148352) | 150:- |
| Edfelt, Johannes Dikter I-III.. Sthlm 1949. 149 + 176 + 159 sidor. Original klotband. 3 volymer. (#131921) | 150:- |
| Edfelt, Johannes Eine Auswahl von 99 Versgedichten.. Ohne Ort und Jahr. A4. Soft covers. (#97844) | 150:- |
| Edgren, Hjalmar Ur Amerikas skönlitteratur.. Teckningar och öfversättningar. Göteborg 1878. 438 sidor. Halvfranskt band, lite nött. Om och av Longfellow, Bryant, Whittier, Lowell, Poe, Aldrich, Holmes, Irving, Channing, Emerson, Hawthorne, Webster och Phillips. (#98410) | 200:- |
| Edmo, Ronald Snake Spirit Rider.. A Collection of Contemporary Poetry in the Shoshoni Language. Illustr. Pocatello 2002. XIV, 90 pages. Softcover. Includes glossary and English translation. (#131624) | 200:- |
| Eggehorn, Ylva Ska vi dela. Jesus älskar dig.. Inledning av Karl Vennberg. Sthlm 1975. 105 sidor. Original pappband. (#138934) | 100:- |
| Eidslott, Arnold Veien til Astapovo.. Dikt. Gyldendal 1976. 147 sidor. Häftad. (#157956) | 150:- |
| Ekelund, Vilhelm Elegier.. Sthlm 1903. 60 sidor. Utan omslag i halvklotband. (#98517) | 150:- |
| Ekelund, Vilhelm Grekisk bukett.. Med vignetter af Ernst Norlind. Sthlm 1906. 96 sidor. Häftad. Omslagen ovanligt lite missfärgade. Originalupplagan. (#101025) | 200:- |
| Ekelund, Vilhelm Hjärtats vaggvisor.. Efterlämnade dikter. Sthlm 1970. 104 sidor. Häftad. fint ex. (#173099) | 110:- |
| Engelsk namnlös poesi.. Anglia förlag 1990. 111 sidor. Häftad. (#169167) | 100:- |
| Errera, Léo Mélanges.. Vers et prose. Bruxelles 1908. 222 pages. Original cloth. Recueil d'oeuvres. (#113553) | 200:- |
| Eurén, Teresia Några dikter om Birgitta.. Uppsala 1914. 56 sidor. Häftad. Mycket fint ex. (#106903) | 100:- |
| E' wisa öm kwennfölka,. töcka söm di ä', dektad au en smaulandspöjk. Tröckt nu nyli'a (Sthlm 1898). 4 sidor. Lätt fuktrand. (#135549) | 100:- |
| Fabliauer.. I urval och tolkning av Gustaf Holmér. Sthlm 1996. 119 sidor. Pocket. (#116409) | 100:- |
| Facklor över jorden.. Lyrik 1916-1959. Sthlm utan år (ca. 1960). 224 sidor. Original klotryggsband. (#139803) | 100:- |
| Ferlin, Nils Dikter.. Illustrerad av Sven Erixson. Sthlm 1964. 172 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#11700) | 200:- |
| Ferlin, Nils En dödansares visor.. Fjärde upplagan. Sthlm 1942. 82 sidor. Med bevarade omslag i linneband. (#135605) | 150:- |
| Ferlin, Nils Goggles.. Dikter. Sthlm 1941. 152 sidor. Häftad. Fint ex. 5-6 tusendet. (#139792) | 145:- |
| Ferlin, Nils Kejsarens papegoja.. Sthlm 1951. 108 sidor. Original halvklotband. Skyddsomslag. Fint exemplar av originalupplagan. (#107903) | 150:- |
| Ferlin, Nils Med många kulörta lyktor.. Sthlm 1944. 112 sidor. Häftad. Originalupplagan. (#174628) | 175:- |
| Ferlin, Nils Med många kulörta lyktor.. Sthlm 1944. 112 sidor. Häftad. Senare tusende av originalupplagan. (#174627) | 110:- |
| Ferlin, Nils Med många kulörta lyktor.. Sthlm 1944. 112 sidor. Häftad. Fint ex. Senare tusende av originalupplagan. (#135598) | 130:- |
| Finell, B. Alfr. Dagsländor.. Lyriskt allehanda ur ett gammalt minnesalbum. Örebro 1931. xiv, 120 sidor + porträtt. Häftad. Namnteckning på omslaget. Nr 72 av 101 numrerade bibliofilexemplar. (#106649) | 200:- |
| Folcke, Nils-Magnus Upsalavår.. Sthlm 1916. 83 sidor. Häftad. (#173999) | 110:- |
| Forssberg, Edvard Dikter.. Porträtt. Sthlm 1906. 199 sidor. Original halvskinnband. Tryckt i 676 numrerade exemplar. Mycket fint ex. (#129454) | 250:- |
| Foscolo, Ugo - Goffis, Cesare Federico Antologia Foscoliana.. Torino 1964. VIII, 363 pages. Softcover. (#103625) | 150:- |
| Fransk poesi.. Fra Rolandsangen til våre dager. Oslo 1963. 103 sidor. Förlagsband. (#162153) | 110:- |
| Franzén, Frans Michael Samlade dikter 1-7.. Örebro 1867-69. (4), 412 + iv, 387 + vi, 406 + (4), 465 + (2), 382, (2) + (4), 350 + xliv, 383 sidor. Inbundna i 4 svarta, samtida halvfranska band. Mycket välbevarad uppsättning. (#89938) | 750:- |
| Franzén, Frans Michael Valda dikter I-II.. Örebro 1871. Porträtt, xviii, 238 + vi, 257 sidor. Dekorerat original klotband. Fint ex. (#104500) | 250:- |
| Frese, Jacob Valda skrifter.. Samlade och å nyo utgifna af P.A. Sondén. Sthlm, Nordström 1826. (8), 111, (1) sidor. Oskuren i gråpappersomslag. Svag fuktrand på de första 4 bladen. Hörn av främre omslag bortklippt. (#94116) | 1000:- |
| From the Watchers.. Writing from Shetland. Lerwick 1993. 32 pages. Staple bound booklet. (#77051) | 75:- |
| Från Fyris strand.. Dikter och berättelser af Upsalastudenter. Upsala 1888. (6), 100 sidor. Original klotryggsband med dekorerade papp-pärmar. Något svaga inre falsar, annars fint ex. (#129417) | 225:- |
| Främmande lyror.. En antologi af Rich. Bergström. Sthlm 1887. 607 sidor. Dekorerat original klotband med något nött rygg. (#140549) | 150:- |
| Fröding, Gustaf Dikter.. Illustrerade av Birger Ljungquist. Sthlm 1960. 272 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Kassett. (#83359) | 250:- |
| Fröding, Gustaf Dikter.. Illustrerade av Birger Ljungquist. Sthlm 1960. 272 sidor. Stort format. Original skinnryggsband. (#80557) | 250:- |
| Fröding, Gustaf Dikter från Värmland.. Illustrerad av Stig Blomberg. Sthlm 1936. 176 sidor + illustrationer. Original linneband. (#98404) | 200:- |
| Fröding, Gustaf Gralstänk.. Ett dikthäfte. Sthlm 1898. 92 sidor. Klotband. Originalupplagan. Första tusendet. Saknar omslag. (#110276) | 150:- |
| Färdväg.. 30 engelskspråkiga poeter i urval och översättning av Göran Prinz-Påhlson och Jan Östergren. FIB:s lyrikklubb 1990. 271 sidor. Häftad. (#174447) | 135:- |
| Följeslagare.. Andakts- och födelsedagsbok med dikter för var dag under årets gång. Urval och foton: Margareta Malmgren. EFS förlaget 1981. 168 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#171148) | 120:- |
| Gamla sagor på vers.. Utgifna af J.M. Stjernstolpe. Sthlm, Hörberg 1827. 66 sidor. Oskuren i gråpappersomslag. Lite svagt lagerfläckad här och där, annars mycket fint exemplar. (#94114) | 250:- |
| Gellerstedt, Albert Dikter.. Sthlm 1871. 56 sidor. Häftad. Mycket fint exemplar. (#106065) | 140:- |
| George, Stefan Der Teppich des Lebens und die Lieder von Traum und Tod mit einem Vorspiel.. Zehnte Auflage. Georg Bondi, Berlin 1921. 98 pages. Original hardcover. (#155161) | 125:- |
| Gerok, Karl Palmblad samlade i Det Heliga Landet (1)-2.. Öfversättning af Frithiof Rydén. Med fem illustrationer. Upsala 1871-75. 192 + 207 sidor + 5 litografiska planscher. Dekorerat original klotband med något blekt rygg. Fint ex. Del 1 tryckt på bättre papper. (#149462) | 300:- |
| Giles, Brian A Dead Sparrow.. Poems. With an introduction by Alan Pryce-Jones. Abelard-Schuman, London-New York 1957. 64 pages. Original cloth. Dust jacket with small tears. (#175259) | 120:- |
| Googe, Barnabe The Shippe of Safegarde (1569).. Edited by Simon McKeown & William E. Sheidly. Tempe, AZ 2001. 106 pages. Original cloth in dustjacket. Inscription signed by McKeown. (#164751) | 200:- |
| Gorostiza, Jose Muerte sin fin.. (Poesia.) Comentario de Octavio Paz. Imprenta Universitaria, México 1952. 68 pages. Softcover in slightly bleached dustjacket. Spine a little worn. (#45787) | 500:- |
| Gottfried von Strassburg Tristan 1-2.. Herausgegeben von Reinhold Bechstein. Leipzig 1869. XLVI, (2), 328, 366 pages. Hardcover with cloth spine. (#155373) | 250:- |
| Grafström, A.A. Samlade skaldestycken 1-2.. Sthlm 1864. (2), 256 + 262 sidor. Inbundna i ett halvfranskt band. Mycket välbevarat ex. (#89941) | 350:- |
| Gula trubadurer.. Kinesiska dikter i svensk tolkning och några ord om dem [av] Folke Hellgren. Sthlm 1944. 122 sidor. Häftad. (#89640) | 75:- |
| Gullberg, Hjalmar 50 dikter.. Ett urval ur tre versböcker. Med inledning av Carl Fehrman. Sthlm 1961. 118 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#175451) | 110:- |
| Gullberg, Hjalmar Andliga övningar.. Dikter. Andra upplagan. Sthlm 1933. 104 sidor. Häftad. (#116993) | 110:- |
| Gullberg, Hjalmar I en främmande stad.. Dikter. Sthlm 1927. 100 sidor. Med främre omslag i original pappband som är lite lätt fransigt i överkant av ryggen. Originalupplagan. (#107895) | 150:- |
| Gullberg, Hjalmar Samlade dikter 1-4.. I en främmande stad, Sonat, Andliga övningar, Kärlek i tjugonde seklet, Ensamstående bildad herre, Att övervinna världen, Fem kornbröd och två fiskar, Sången om en son och andra tolkningar av främmande lyrik. Sthlm 1948. Inbundna i 4 skinnryggsband. (#173961) | 300:- |
| Gullberg, Hjalmar Terziner i okonstens tid.. Sthlm 1958. 113 sidor. Häftad. Originalupplagan. (#139043) | 75:- |
| Gullberg, Hjalmar Terziner i okonstens tid.. Sthlm 1958. 113 sidor. Originalpappband. Skyddsomslag. Originalupplagan. (#116950) | 100:- |
| Gullberg, Hjalmar Ögon, läppar.. Dikter. Sthlm 1959. 96 sidor. Häftad. Originaluplagan. (#139045) | 100:- |
| Gullberg, Hjalmar Ögon, läppar.. Dikter. Sthlm 1959. 96 sidor. Häftad. Exlibris. Originaluplagan. (#116956) | 100:- |
| Gustafsson, Lars (red.) Bränder.. Tolkade dikter från Vergilius till Heaney. Lind & Co 2004. 111 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#161726) | 100:- |
| Gustaf Wasa,. hielte-dikt uti siu sånger. Sthlm, Henr. Fougt, 1774. (4), 195, (1) sidor. Liten 4:o. Samtida gråpappersomslag. Reva i titelbladet. Något lagerfläckat ex. (#99017) | 450:- |
| Gyllenborg, Gustaf Fredrik Tåget öfver Bält,. Hjältedigt i tolf sånger. Andra upplagan. Öfversedd, rättad och tillökt med bifogad karta. Sthlm, Joh. A. Carlbohm 1800. xlviii, 280 sidor + utvikbar karta. Samtida halvfranskt band. Fint exemplar. (#89919) | 450:- |
| Hafiz Poems from the Divan of Hafiz.. Written by the calligrapher Mohammad Hossein Shirazi Katib al.Soltan. Translated by Gertrude L. Bell. Tehran, Book Friends Society, 1962. 4:o. Soft covers. Persian text with gold decorations. (#174606) | 950:- |
| Halleck, Fitz-Greene The Poetical Works.. Now first collected. Illustrated with steel engravings. New York 1847. 280 pages + plates. Bound in decorated full leather binding. Engraved name on front board. Book plate. (#95816) | 750:- |
| Harding, Gunnar Stjärndykaren.. Gedins förlag 1987. (60) sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#151525) | 100:- |
| Hartmann von Aue Der arme Heinrich.. Herausgegeben von Hermann Paul. Halle (Saale) 1941. 40 pages. Small softcover. (#137711) | 75:- |
| Heaney, Seamus På väg.. Dikter. Sthlm 1995. 207 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#133661) | 120:- |
| Heaney, Seamus På väg.. Dikter. Sthlm 1995. 208 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#117002) | 120:- |
| Hedberg, Frans Dikter.. Sthlm 1866. 324 sidor. Dekorerat original klotband. Lite lagerfläckar, annars fint ex. (#104838) | 200:- |
| Hedborn, Samuel Johan Samlade skrifter I-II.. Utgifne af P.D.A. Atterbom. Örebro 1853. (8), 262, (2) + (4), 98, (2) sidor. Samtida halvfranskt band. (#100656) | 350:- |
| Hedlund, Tom (red.) Den svenska lyriken. från Ekelund till Sonnevi. Antologi. Sthlm 1978. 813 sidor. Originalklotband. (#61253) | 125:- |
| Hedner, O.J. Svensk kungadrapa.. Göteborg 1929. 414 sidor. Häftad. Berömt pekoral. (#6876) | 250:- |
| Hedner, O.J. Svensk kungadrapa.. Göteborg 1929. 414 sidor. Häftad. Något nött rygg. Berömt pekoral. (#123350) | 200:- |
| Henrikson, Alf Anacka.. Ord och bilder. Illustrerad av Björn Berg. Stockholm 1980. Förlagsband. (#162148) | 100:- |
| Henrikson, Alf Varvet kring solen.. Med teckningar av Björn Berg. FIB, Sthlm 1959. 84 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#131919) | 100:- |
| Hesse, Hermann Gedichte.. Berlin 1922. 193 pages. Original hard covers. Dreizehntes Tausend. (#171862) | 120:- |
| Hildebrand, Karl-Gustaf Djupt under ishöljet.. Dikter. Sthlm 1950. 81 sidor. Häftad. (#148377) | 140:- |
| Hildebrand, Karl-Gustaf Några dikter.. Sthlm 1968. 32 sidor. Häftad. Originalutgåvan. (#130700) | 90:- |
| Hildebrand, Karl-Gustaf Nödvärn.. Dikter. Andra upplagan. Sthlm 1933. 110 sidor. Häftad. (#141563) | 120:- |
| Hildebrand, Karl-Gustaf Som gräset.. Sthlm 1989. 46 sidor. Häftad. Originalutgåva. (#130701) | 90:- |
| Hildebrand, Karl-Gustaf Vårdagjämning.. Dikter. Sthlm 1937. 80 sidor. Häftad. Inklistrad tidningsartikel Originalupplagan. (#174629) | 120:- |
| Hildebrand, Karl-Gustaf Vårdagjämning.. Dikter. Sthlm 1937. 80 sidor. Häftad. Lite nött främre omslag. Originalupplagan. (#124090) | 120:- |
| Hiortzberg Larsson, Jonas I Jesu Mamn!. Then Yttersta Domen/ Med therpåföljande Sälla och Osälla Ewigheten. Betrachtad; Och til allmän noga eftertancka uti Swenska Rim Igenom Trycket utgifwen. Stockholm, Henr. C. Merckells Encka (utan år). 55, (1) sidor. Liten 4:o. Tagen ur band. Fläck på sista bladet. Enligt B&B 333 tryckt "före 1756". (#135226) | 500:- |
| Hjern, Kjell Kalifens guldfågel.. Stockholm 1949. 92 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#162172) | 100:- |
| Holberg, Ludvig Peder Paars.. Et comisk heltedigt. Udgivet ved A.E. Boye. Kbh 1832. xxxx, 310 sidor. Med bevarade omslag i senare halvfranskt band med blekt rygg. (#96750) | 350:- |
| Hughes, Ted Under the North Star.. Drawings by Leonard Baskin. Faber & Faber, London 1981. 48 pages. Original cloth. Dust jacket. (#139938) | 150:- |
| Huldén, Lars (red.) Långa Vimplar, Stinna Segel eller Svenska skalders ärekrans.. Dikter från Sveriges stormaktstid. Med ordförklaringar och kommentarer ånyo utgivna. Sthlm 1992. 254 sidor. Originalpappband i skyddsomslag. (#75664) | 120:- |
| Hultgren, Teodor (Teodor i Snararp) Stumpa å stöcke och glör.. Dikter på ydremål. Jönköping 1966. 240 sidor. Häftad. (#148378) | 150:- |
| Hundert Polnische Gedichte.. Ausgewählte und übertragen von Karl Dedecius. Krakow 1995. 244 pages. original cloth. Dust jacket. Text in German and Polish. (#173511) | 120:- |
| Hundra år modern fransk dikt.. Från Baudelaire till surrealismen. I urval och översättning av Gunnar Ekelöf. Sthlm 1934. 107 sidor. Häftad. (#89037) | 350:- |
| Hägerstrand, Olof Isbränning.. Prosadikter. Hällefors 2004. 56 sidor. Häftad. (#145671) | 100:- |
| Hölty, Ludewig Heinrich Christoph Gedichte.. Neu besorgt und vermehrt von Johann Heinrich Voss. Hamburg 1804. lvi, 256 pages. Contemporary half leather. Very fine copy. (#98777) | 1800:- |
| Ice Around Our Lips.. Finland-Swedish Poetry. Translated and Edited by David McDuff. Illustr. Newcastle upon Tyne 1989. 224 pages. Softcover. (#145706) | 110:- |
| Idun.. Svenska skaldeprof, med esthetisk och historisk inledning, för scholungdomens bildning utgifna af J.M. Winge. Sthlm 1835. xii, 420 sidor. Något nött samtida halvfranskt band. (#104707) | 200:- |
| Ingelman, G.G. Walda skalde-försök.. Sthlm, W.F. Dalman, 1843. iv, 279 sidor. Välbevarat samtida halvfranskt band. Inlagan lätt lagerfläckad. (#110312) | 350:- |
| Isaksson, Folke Stenmästaren.. Dikter. Sthlm 2003. 60 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Recensionsstämpel. (#131937) | 100:- |
| Isaksson, Folke Terra magica.. Dikter. Sthlm 1963. 100 sidor. Originalupplagan i nyskick. (#124085) | 150:- |
| Jahnsson, Bengt Reserverade platser.. Dikter. Sthlm 1965. 88 sidor. Häftad. Originalupplagan i nyskick. (#124086) | 150:- |
| Japansk lyrik.. För tusen år sedan. Fritt tolkad av Lars Englund. Andra, utökade upplagan. Sthlm 1958. 70 sidor. Original pappband. (#141260) | 100:- |
| Johansson, Elsie Brorsan hade en vevgrammofon.. Dikter. Sthlm 1979. 91 sidor. Häftad. (#138933) | 100:- |
| Johansson, Elsie Potatisballader.. Sthlm 1981. 96 sidor. Häftad. (#174282) | 100:- |
| Johnsson, Olof Återfödelse.. Sköfde 1913. 20 sidor. Stort format. Häftad. Omslaget lite fransigt i kanterna. Dedikation till Harald Hjärne. (#106419) | 150:- |
| Johnsson, Olof Återfödelse.. Sköfde 1913. 20 sidor. Stort format. Häftad. Omslaget lite hundörat och ojämt blekt. (#106422) | 100:- |
| Jones Erik i Ovanmyra Blå bergens rike.. Daladikter. Stockholm 1949. 93 sidor. Häftad. (#151527) | 100:- |
| Jonzon, Bengt Fenixbålet.. Uppsala 1913. 18 sidor. Stort format. Häftad. Omslagen fransiga i kanterna. Dedikation. Stämpel. (#106613) | 100:- |
| Josephson, Erland Cirkel.. Dikter. Sthlm 1946. 92 sidor. Häftad. (#117029) | 100:- |
| Julén, Björn Dagtingan.. Dikter. Sthlm 1955. 84 sidor. Häftad. (#131917) | 100:- |
| Jönsson, Gabriel Himmel och blandsäd.. Dikter. Teckningar av Martin Emond. Lund 1946. 126 sidor. Original klotryggsband med bevarat främre omslag. Inklistrad lapp med Jönssons (?) namnteckning. (#172811) | 145:- |
| Kaalund, H.V. Et foraar.. Digte, ældre og nyere. Fjerde oplag. Kbh 1870. Blekt dekorerat originalklotband. Med dedikation samt sex-strofig dikt, handskriven av författaren, daterad 20/12 70. (#120475) | 2000:- |
| Karlfeldt, Axel Vildmarks- och kärleksvisor.. Stockholm 1895. 120 sidor. Rött helt skinnband. Tillskrift: "Till Hanna på 20 årsdagen." Originalupplagan. Ej omslag. (#55849) | 500:- |
| Karlfeldt, Erik Axel Dikter.. Dekorativ utstyrsel och träsnitt av Harriet Sundström. Sthlm, Föreningen för bokhantverk 1916. 55 sidor. Tryckt i 950 exemplar. Tillsammans med: Samme: DALMÅLNINGAR UTLAGDA PÅ RIM. Med träsnitt av Jerk Werkmäster. Sthlm 1920. 94 sidor. Inbundna i ett helskinnband. Tillskrift. (#54612) | 400:- |
| Karlfeldt, Erik Axel Dikter.. Vildmarks och kärleksvisor, Fridolins visor, Flora och Pomona, Flora och Bellona, Frodolins lustgård, Dalmålningar på rim. Hösthorn. Sthlm 1937. Inbundna i 3 blå skinnryggsband. (#173960) | 250:- |
| Karlfeldt, Erik Axel Flora och Bellona.. Dikter. Stockholm 1918. 178 sidor. Bevarat omslag. Original pappband. (#162163) | 120:- |
| Keats, John Poems, Odes, Sonnets.. The Peter Pauper Press no date. 78 pages. Original paper boards. In original slipcase. (#169112) | 140:- |
| Kellgren, Johan Henrik Skrifter.. 1. Ungdomsskrifter. 2. Dikter från och med Stockholmspostens begynnande år 1778 (till hans död). Utgivna av Sverker Ek och Allan Sjöding. Sthlm 1937-39. 326 + 370 sidor. Marmorerade pappband. 2 volymer. Samlade skrifter del 1-2, utg. av Svenska vitterhetssamfundet. (#132867) | 300:- |
| Kellgren, Joh. Henr. Samlade skrifter I-III.. Sthlm 1796. Porträtt, (34), 288 + (6), 322 + (4), 306, (2) sidor. Skuren i senare blå pappband. 3 volymer. Originalupplagan. (#104502) | 950:- |
| Kempe, Roland Intryck uttryckta.. Text och bilder. FIB:s lyrikklubb 1965. Häftad. (#115887) | 150:- |
| Kendig, Perry Fridy (ed) The Poems of Saint Columban. Translated into English Verse with an Introduction and Bibliography. Diss. Philadelphia 1949. X, 80 pages. Softcover. Stamped. (#134890) | 200:- |
| Key-Åberg, Sandro Bildade människor.. Sthlm 1964. 38 sidor. Stort format. Häftad. Dedikation. (#143522) | 200:- |
| Kineser.. Kinesiska dikter i översättning av Hwang Tsu-yü och Alf Henrikson. Med vinjetter av Birger Lundquist. Sthlm 1954. 103 sidor. Original klotryggsband. (#3810) | 120:- |
| Kipling, Rudyard Soldatsange.. 10 oversættelser efter "Barrack Room Ballads and Other Verses" af Rosenkrantz Johnsen. Forlagt og trykt af Alb. Cammermayers, Kristiania 1902. 32 sidor. Häftad. (#117617) | 150:- |
| Klepper, Jochen Kyrie.. Geistliche Lieder. Luther-Verlag 1980. 77 pages. Original cloth. (#173493) | 100:- |
| Kullberg, A.C. Poëtiska försök I-II.. Sthlm 1816. (8), 160 + (2), 150 sidor. Samtida halvfranskt band. Fint ex. (#100639) | 500:- |
| Kullberg, A.C. Poëtiska försök I-II.. Sthlm 1816. (8), 160 + (2), 150 sidor. Samtida halvfranskt band. Lite lagerfläckar i början och slutet. (#86920) | 350:- |
| Kyrklund, Willy Polyfem förvandlad.. Stockholm 1964. 99 sidor. Häftad. Originalupplagan. (#174017) | 145:- |
| Kyrklund, Willy Polyfem förvandlad.. Stockholm 1964. 99 sidor. Häftad. Lite fläckigt omslag. (#162988) | 125:- |
| Lagerkvist, Pär Aftonland.. Sthlm 1953. 93 sidor. Något skevt originalklotband i skyddsomslag med reva. Originalupplagan. (#1072) | 160:- |
| La Petite Philosophie.. An Anglo-Norman Poem of the Thirteenth Century. A critical edition by William Hilliard Trethewey. Diss. Chicago 1939. LXV, 159 pages. Softcover. Stamped. (#64628) | 325:- |
| Larsson, Staffan Gallerrum.. Dikter. Sthlm 1948. 100 sidor. Häftad. (#117026) | 100:- |
| Lawrence, D.H. Last Poems.. Edited with an introduction by Richard Aldington. London, Martin Secker 1933. 182 pages. Original half cloth. No jacket. Inscribed by former owner. (#138993) | 150:- |
| le Clercq, P. Huwlyks Mintafereel.. Leerdicht begrepen in III. boeken. Amsterdam 1722. (28), 34, (4), 35-64, (4), 65-108 pages including 4 engraved plates by Jacob Folkema. Contemporary half vellum binding. Very fine copy. (#156165) | 650:- |
| Lenngren, Anna Maria Dikter.. Med akvareller av Fritz von Dardel. Allhems, Malmö 1955. 198 sidor. Stort format. Original linneband. (#140662) | 250:- |
| Lenngren, Anna Maria Samlade skaldeförsök.. Sjette upplagan. Med ordförklaringar och historiska upplysningar af Joh. Gabr. Carlén. Sthlm 1857. Porträtt, xxiv, 390, (2), 76, (8) sidor + planscher. Samtida klotband. (#100636) | 350:- |
| Lenngren, Anna Maria Samlade skaldeförsök.. Tolfte upplagan. Med 133 illustrationer af Carl Larsson samt lefnadsteckning af Karl Warburg. Sthlm 1890. 144 sidor. 4:o. Dekorerat originalklotband. Stämpl. (#127469) | 200:- |
| Lenngren, Anna Maria Skalde-försök.. Andra upplagan. Sthlm, Hörberg 1825. xx, (4), 262, (2) sidor. Samtida halvklotband. Blekt rygg och lite nött upptill. (#110323) | 300:- |
| Lenngren, Anna Maria Skalde-försök.. Stockholm 1819. (4), xvi, (4), 256 sidor. Samtida, något nött pappband. Lagerfläckar och fuktrand. Originalupplagan. (#12449) | 700:- |
| Leonard, Tom Intimite Voices: Selected Work 1965-1983.. Galloping Dog Press, Newcastle upon Tyne 1984. 144 pages. Soft covers. (#168571) | 150:- |
| Les enfances vivien.. Chanson de geste. Publiée pour la première fois d'après manuscrits de Paris, de Boulogne-sur-Mer, de Londres et de Milan par Carl Wahlund et Hugo von Feilitzen. Edition précédée d'une thèse de doctorat, servant d'introduction par Alfred Nordfelt. Uppsala et Paris 1895. LI, 303 pages. 4:o. Stamped. Worn softcover. Should be bound. (#33511) | 150:- |
| Levande svensk dikt från fem sekel 1-2.. I urval av Sten Selander. Sjätte omarbetade upplagan. Stockholm 1964. 514, 555 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 1 volym. (#163938) | 175:- |
| Lidner, Bengt Samlade arbeten I-II.. Ny upplaga. Sthlm, Delén 1812. xii, (2), 375, (1) + (8), 112 sidor. Samtida halvfranskt band. Något lite lagerläckat ex. Tredje upplagan av Samlade skrifter. (#100663) | 400:- |
| Lidner, Bengt Samlade skrifter.. Åttonde upplagan. Sthlm, Bonnier 1878. Porträtt samt plansch. 532 sidor. Dekorerat original klotband. (#85585) | 200:- |
| Lidner, Bengt Samlade skrifter.. Åttonde upplagan. Sthlm, Bonnier 1878. Porträtt samt plansch. 532 sidor. Något lite nött halvfranskt band. (#96739) | 150:- |
| Lidner, Bengt Samlade skrifter 1-2.. (Mer utgivet.) Utg. av Harald Elovson. Sthlm 1932-37. 339 + 467 sidor. Marmorerade pappband. 2 volymer. Omfattar perioden 1772-1787. Utg. av Svenska vitterhetssamfundet. (#132871) | 300:- |
| Liljedahl, Ernst Aftonstjärnan.. Dikter. Linköping 1920. 192 sidor. Häftad. Dedikation. (#136274) | 140:- |
| Lindholm, J.P. 25 andliga sånger och nykterhetspoem 1.. Offerdal 1891. 46 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Text på omslaget: Anna Person Kaxås. Minne af Agnes Lindholm 22/5. 04. (#106623) | 125:- |
| Lindström, Gustaf Wisor tillhörig Gustaf Lindström Sandhamn.. Utgifven af H.E. (Hans Eklund), observatör vid Stockholms stadsmuseum. Sthlm 1967. 80 sidor. Klammerhäftad. (#106068) | 120:- |
| Longfellow, Henry W. Evangelina.. (En acadisk berättelse.) Skaldestycke. Från engelska öfversatt af Hjalmar Edgren. Göteborg 1875. 72 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Fuktfläck på de första ca 20 bladen. Namnteckning på omslaget. (#106705) | 100:- |
| Lundeblom, Richard Fosterländska sånger.. Stockholm, Författarens förlag 1889. 176 sidor. Häftad. Något lös i häftningen, men ett mycket fint exemplar. (#106063) | 150:- |
| Lundkvist, Lars Tittskåp.. Dikter. Stockholm 1994. 105 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#162188) | 100:- |
| Lundström, Volh. Sju dikter.. Upsala 1903. 30 sidor. Litet format. Häftad i tryckta originalomslag. Dedikation till Harald Hjärne. (#106656) | 150:- |
| Lyriska klenoder.. Dikter ur den svenska lyrikskatten. I urval av Bo Setterlind. Bonniers 1987. 413 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Tillskrift. (#141316) | 140:- |
| Löwenhjelm, Harriet Bönbok.. Sthlm 1963. 90 sidor. Original pappband. Litet format. (#79263) | 100:- |
| Löwenhjelm, Harriet Dikter.. Sthlm 1946. 146 sidor. Häftad. (#132666) | 120:- |
| Majakovskij, Vladimir Jag!. Dikter i urval och tolkning av Gunnar Harding och Bengt Jangfeldt. Sthlm 1985. 207 sidor. Pocket. (#107635) | 90:- |
| Malm, Einar Sprängda horisonter.. Illustrerad av Evert Skymme. Stockholm 1964. 82 sidor. Original klotryggsband. Dedikation. (#162184) | 140:- |
| Malmström, Bernhard Elis Dikter.. Andra tillökta Upplagan. Sthlm 1855. (4), 302 sidor. Dekorerat original klotband. Ett blad med lagerfläckar. (#87559) | 200:- |
| Malmström, Bernhard Elis Dikter.. Andra tillökta Upplagan. Sthlm 1855. (4), 302 sidor. Dekorerat original klotband. Fint ex. (#156951) | 250:- |
| Malmström, Bernhard Elis Dikter 1.. Upsala, Leffler och Sebell, 1845. (4), 12 sidor. Samtida pappband. De sista 4 bladen med fuktfläck. Några blad lite skadade i nedre marginalen. Namnteckning J.G.(?) Ekelundh. Första upplagan. Andra samlingen utkom 1847. (#100287) | 250:- |
| Marino Jonata Agnonese El giardeno.. An Italian Poem of the Fifteenth Century. [Edited etc] by Francesco Ettari. Diss. New York 1924. 83 pages. Softcover. Stamped. (#140840) | 125:- |
| Martinson, Harry Aniara.. En revy om människan i tid och rum. Sthlm 1959. 223 sidor. Original klotryggsband utan skyddsomslag. Senare tusendet. (#70171) | 140:- |
| Martinson, Harry Aniara.. Stockholm 1963. 171 sidor. Pocket. (#175426) | 80:- |
| Martinson, Harry Dikter.. Bonniers 1991. 475 sidor. Pocket. (#176946) | 80:- |
| Martinson, Harry Natur.. Sthlm 1934. 148 sidor. Häftad. Originalupplagan. (#116953) | 150:- |
| Mediaeval Latin Lyrics.. A Translation by Helen Waddell. Penguin 1952. 352 pages. Paperback. (#86375) | 100:- |
| Melin, K.A. Dikter.. Sthlm, Bille 1888. Dekorerat original klotband. Mycket fint ex. (#96728) | 200:- |
| Mendès, Catulle, Intermède.. Paris, Paul Ollendorff, 1885.(2),127,(3) pages. With wrappers in half leather. (#172936) | 450:- |
| Meyer, Vilhelm Arnold Kataka.. Kbhvn 1949. 64 sidor. Häftad. Tryckt i 200 numrerade exemplar. Lång dedikation till Ingmar Hedenius. Några ändringar i texten, gjorda av författaren. (#94478) | 200:- |
| Mickiewicz, Adam Pani Twardowska.. Ballada. Ilustrowal Zbiniew Rychlicki. Warszawa 1955. Title page + 15 leaves. 4:o. Hardcover. Sightly worn. (#130361) | 200:- |
| Milton, John The Poetical Works.. London 1901. 422 pages. Original cloth. (#162989) | 150:- |
| Minne af Nordiska Studentmötet i Juni 1875.. Samling af alla för mötet författade verser. Upsala 1875. (2), 128 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. (#132925) | 200:- |
| Mistral, Gabriela Dikter.. I tolkning av Hjalmar Gullberg. Stockholm 1946. 89 sidor. Bevarade omslag. Samtida pappband med skyddsomslag. (#162935) | 110:- |
| Modern Hebrew Poetry.. A bilingual anthology. Edited and translated by Ruth Finer Mintz. Berkeley 1982. liv,371 pages. Paper back. (#166957) | 150:- |
| Montale, Eugenio Poesie.. I svensk tolkning av Gösta Andersson. Sthlm 1960. 96 sidor. Häftad. (#173912) | 120:- |
| Morgenstern, Christian Alle Galgenlieder.. Galgenlieder. Palmström/Palma Kunkel. Gingganz. Insel-Verlag 1956. 336 pages. Original cloth. Dust jacket. (#100997) | 150:- |
| Morgenstern, Christian Det upplysta månlammet.. Tjugofyra Galgensånger jämte den allmänfattliga tydningen av dem genom Jeremias Mueller, Dr. phil, Privatlärd. Stockholm 1958. 74 sidor. Häftad. (#162159) | 110:- |
| Morgenstern, Christian Visor i galgen.. Fria tolkningar av Lars Gustav Hellström. Illustrationer av Birger Lundquist. Sthlm 1948. 68 sidor. Häftad. (#98687) | 100:- |
| Morris, William Selected Poems.. Edited and introduced by Jack Lindsay. London 1948. 64 pages. Original hard covers. (#120716) | 100:- |
| [Munch, A[ndreas] Nyeste Digte.. Christiania, Chr. Tønsberg 1861. (4), 192 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Mycket fint ex. (#157118) | 300:- |
| [Möller, Andreas] Res-Déjeunéen.. Uppvärmda idéer från år 1829. Sthlm, C.M. Carlson 1830. (4), 32 sidor. Litet format. Häftad i original gråpappersomslag. Lagerfläckar. (#106713) | 200:- |
| Mörk sång.. Fyrtiofem amerikanska negerdikter i översättning av Thorsten Jonsson. Illusterad av Birger Lundquist. Sthlm 1949. 176 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#148380) | 150:- |
| Mörtengren, Frans Poetiska minnen.. Samlade af hans vänner. Helsingfors 1862. (4), 75, (1) sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Namnteckning. (#58931) | 250:- |
| Naturen i svensk diktning.. Ett urval strofer för skola och hem av Turdus [Ernst Andersson]. Sthlm 1942. 769 sidor. Original linneband. Dedikation. (#136509) | 150:- |
| Nicander, K.A. Samlade vitterhetsarbeten I-II.. Andra öfversedda och tillökta upplagan. Sthlm 1852. Porträtt, (2), xx, 600 + 536 sidor. Dekorerade original klotband med blekta ryggar. 2 volymer. (#104455) | 350:- |
| Nicander, K.A. Samlade vitterhetsarbeten I-II.. Andra öfversedda och tillökta upplagan. Sthlm 1852. Porträtt, (2), xx, 600 + 536 sidor. Samtida halvfranska band. Ett ark loss. 2 volymer. (#164085) | 350:- |
| Nicander, Karl Aug. Hesperider.. Örebro 1835. (4), 329, (1) sidor. Med bevarade omslag i ett senare klotryggsband. Fint ex. (#173786) | 300:- |
| Nilson, Ruben Vanvördiga visor.. Med musik och teckningar av författaren. Fjärde upplagan, Sthlm 1957. 80 sidor. Original klotryggsband med bevarade omslag. Fint ex. (#176577) | 150:- |
| Nilsson, Karl Offermyt.. Dikter. Borås 1912. 62 sidor. Häftad. Fuktskadad. Dedikation. (#106646) | 100:- |
| Nordenflycht, Hedvig Charlotta Samlade skrifter.. Upsala, P. Hansellis förlag 1852. 320 sidor. Samtida halvfranskt band med blekt rygg. (#34103) | 350:- |
| Norman, Birger Våg under vinden.. Dikter. Illustrerad av Jurgen von Konow. Stockholm 1957. 75 sidor. Häftad. (#162149) | 100:- |
| Norsk lyrikk gjennem tusen år I-II.. I utvalg ved Charles Kent. Oslo 1929. 189 + 207 sidor. Originalskinnband. 2 vol. Något nötta ryggar. (#160818) | 220:- |
| Núñez de Arce, Gaspar Raimundo Lulio.. Dikt i tre sånger. Öfversatta af Göran Björkman. Sthlm 1903. 48 sidor. Häftad. Fläckigt omslag. (#94051) | 200:- |
| Nya tjeckiska noveller.. Valda och tolkade av Ruth Wedin Rothstein. Sthlm 1927. 244 sidor. Häftad. (#174287) | 120:- |
| [Nyberg, Julia Kristina] Euphrosyne Samlade dikter 1-2.. Örebro 1831-32. 318 + (6), 303 sidor + 3 litografiska planscher. Blad i början och slutet bruntonade. Samtida enkelt skinnryggsband. (#157321) | 600:- |
| Nybom, Johan Samlade dikter 1-2.. Fjerde upplagan. Sthlm 1880. xvi, 436, (4) + 499, (5) sidor. Inbundna i 2 samtida halvfranska band, något lite röksvärtade. (#85398) | 350:- |
| Oktober-Land 1917 1924.. Russische Lyrik der Revolution. Herausgegeben von Edel Mirowa-Florin und Leonhard Kossuth. Berlin 1967. 264 pages. Hard covers. (#45757) | 150:- |
| Oldberg, Ragnar Mörkret ljuger.. Dikter. Gebers 1941. 68 sidor. Häftad. (#162180) | 110:- |
| Oliv, Josef September.. Stockholm 1945. 61 sidor. Häftad. (#162910) | 100:- |
| Olofson, Maria Hembygd och hägring.. Dikter. Visby 1928. 134 sidor. Häftad. Nyskick. (#114919) | 150:- |
| Olson, Charles The Maximus Poems.. Jargon/Corinth London 1960. 29 ×21 cm. Original cloth. Dust jacket. Very fine. (#39047) | 300:- |
| Olson, Ernst William Valda dikter.. Selected Poems. Sthlm & Rock Island 1947. 288 sidor. Original halvklotband. (#133856) | 200:- |
| Omar Khayyam Rubaijat.. Rendered into English verse by Edward Fitzgerald. Fourth edition. Versübertragung mit Einführung von Henry W. Nordmeyer. Zweite, verbesserte Auflage. Nachwort von Heinrich Meyer. Bern 1969. 104 pages. Original cloth. Omar Chajjam. (#152341) | 175:- |
| Omar Khayyam Rubaiyat.. På svenska av Sten Selander. Sthlm 1937. CXXVIII dikter samt förord och kommentarer + planscher. Häftad. (#87860) | 120:- |
| Ord från ett utskär.. Sju isländska lyriska modernister. Lund 1974. 140 sidor. Häftad. (#130753) | 90:- |
| Ord till sångerna vid Student-Konserterna i S:t Catharina kyrka i Stockholm.. Fredagen d. 12 och Lördagen d. 13 Maj 1871 samt Berättelse om Uppsala Student-Corps' Byggnadskassas uppkomst och tillväxt. Upsala 1871. 48 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. (#106875) | 150:- |
| Oreglia, Giacomo Poesia Svedese.. Prefazione di Salvatore Quasimodo. Sthlm 1958. 228 pages. Original hard covers. Dust jacket. Translation of, Mainly 20th century, Swedish poetry into Italian. (#174563) | 170:- |
| Orrholmen / garagepoesi.. Torbjörn Eriksson (red.), Nisse Wikebäck (foto). Torsby 2006. 88 sidor. Häftad. (#160408) | 100:- |
| Ortiz Valderrama, Miguel A. Prosopoemas de un Sueño.. Recopilación. Madrid 1994. 165 pages. Original cloth. Nr. 997 of 1000 copies. (#157958) | 200:- |
| Oterdahl, Jeanna Några dikter.. Tredje utvidgade upplagan. Göteborg 1918. 174 sidor. Med bevarade omslag i gediget halvfranskt band (N.B. Andersson). (#140449) | 250:- |
| Oxenstierna, Johan Gabriel Arbeten I-V.. Sth 1805-26. 4 graverade titelblad. 344; 410; 484; 466; 610 pp. Inbundna i 5 enkla tidstypiska halvfranska band. Med dem ovanliga 5:e delen som utkom postumt. (#13575) | 3000:- |
| Pahlberg, Sten Den gamle och mullbärsträdet.. Västerås 1953. 72 sidor. Häftad. (#162176) | 100:- |
| Palgrave, Francis T. The Golden Treasure.. Selected from the Best Songs and Lyrical Poems in the English Language and Arranged with Notes. With a supplementary fifth book selected, arranged and annotated by Laurence Binyon. London 1977. 524 pages. Original cloth. Dust jacket. (#11919) | 100:- |
| Paludan-Müller, Frederik Adam homo.. Et digt. Kbhvn 1927. 656 sidor. Original klotband. (#100171) | 150:- |
| Parker, Dorothy En enda ros.. Poesi och prosa i urval. Övers. av Kerstin Hallén. Sthlm 1994. 251 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#160192) | 100:- |
| Paz, Octavio Topoemas.. 1. Palma del viajero. 2. Parábola del movimiento. 3. Nagajurna. 4. Ideograma de libertad. 5. Monumento reversible. 6. Cifra. Sobretiro de la Revista de la Universidad de México. Volumen XXII, número 10 / junio de 1968. Edición de 150 ejemplares numerados. Imprimenta Madero, S.A. México. 9 loose sheets, including wrappers. Folio. Wrappers very good but not perfect, slightly bent at top and minimal wear at extremities. Printed in 150 copies, this one not numbered. (#67796) | 9000:- |
| Paz, Octavio Varje dags eld och andra dikter.. Tolkning Lasse Söderberg. Bromberg 1990. 142 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#133758) | 140:- |
| Persson, Roland Fjärildans.. 210 kortdikter. Bokförlaget Procyon 1982. 76 sidor. Häftad. (#162156) | 100:- |
| Persson, Roland I strålarna ur en novas ljus.. Lyrisk fantasi. Procyon 1983. 63 sidor. Häftad. (#162158) | 100:- |
| Petrarca, Francesco Sonetti. Sonetter till Laura.. I. In vita di Laura. II. In morte di madonna Laura. I svensk öfversättning af Theodor Hagberg. Uppsala 1874. 599 sidor. Dekorerat original klotband. Svaga falsar. Italian and Swedish parallel texts. (#147285) | 400:- |
| Phrygius, Sylvester Johannis The Early Latin Poetry.. Edited, with Introduction, Translation and Commentary by Peter Sjökvist. Diss. Upps. 2007. 408 pages. Softcover. (#161052) | 250:- |
| Pinti'q.. Sa malamig na bakal (lifepulse in cold steel). Poems and Letters From Philippine Prisons. Illustr. Kowloon, Hong Kong 1979. 156 pages. Softcover. Stamped. (#123598) | 150:- |
| Poe, Edgar Allan The Bells.. Illustrated by Darley, McCutcheon, Fredericks, Perkins, King, Riordan and Northam. Porter & Coates, Philadelphia 1881. Original decorated cloth. Very fine copy. (#175797) | 300:- |
| Poe, Edgar Allan The Complete Poetical Works.. With three essays on poetry. Edited from the original editions with memoir, textual notes and bibliography by R. Brimley Johnson. London, Henry Frowde 1909. Portrait. lx,306 pages + Note-slip. Decorated original cloth. Oxford edition. First edition. (#175796) | 250:- |
| Poe, Edgar Allan The Raven.. With decorations by T.R.R.P. London, Gay and Bird 1901. Uncut in original hard covers with vellum spine. Printed on hand-made paper. Very fine copy. (#175794) | 1500:- |
| Poems from the Desert.. Verses by Members of the Eighth Army. Stockholm 1945. 45 pages. Original cloth in dustjacket. (#151659) | 100:- |
| Poetical Selections, consisting of the most approved pieces of our best British Poets,. Excellent specimens of fugitive poetry, and some original pieces, by Cowper, Darwin, and others that have never before been published; ... Including the popular new poems of The Battles of Talavera, The Statue of the Dying Gladiator, a Prize Poem, The Devil who Catch Men, &c. &c. Birmingham, Thomson and Wrightson, 1811. xii,300 pages. Contemporary full leather (calf) binding. Ex libris. Former owners name. Fine copy. (#174594) | 1000:- |
| Poetik des Barock.. Herausgegeben von Marian Szyrocki. Rowohlt 1968. 265 pages. Pocket. Texte deutscher Literatur 1500-1800. (#107519) | 100:- |
| Poetisk bilderbok.. Svenska dikter under 100 år. Sammanställda av Johannes Edfelt. Med illustrationer av Adolf Hallman. Sthlm 1937. 276 sidor. Med främre omslag i original klotband. (#104481) | 175:- |
| Poetisk kalender för år 1816.. Utgifven af Atterbom. Upsala, Zeipel och Palmblad. Graverat titelblad, (2), lxiv, 210, (2), 64 sidor. Samtida, något lite nött halvfranskt band med rikt guldornerad rygg. Tryckt på bättre papper. (#11832) | 450:- |
| Poets of Our Time.. An Anthology Compiled by F.E.S. Finn. London 1975. 160 pages. Soft covers. (#141344) | 100:- |
| Polen i svensk lyrik.. Antologi utgiven av K.G. Fellenius. Sthlm 1935. 176 sidor. Häftad. Stämpel. (#172577) | 150:- |
| Pope, Arvis Poetical Works.. Edited by Herbert Davis. New introduction by Pat Rogers. Oxford 1983. 754 pages. Paper back. (#174015) | 145:- |
| Porse, Knut Heliga Birgittas ungdomssaga.. En liten rimkrönika efter nunneböcker sammanskrifven. Sthlm 1919. 37 sid. Häftad. Tryckt i 200 ex. (#71627) | 175:- |
| Porta, Carlo Le Poesie I-II.. Con introduzione di Gennaro Barbarisi e a cura di Carla Guarisco. Feltrineli Editore, Milano 1965. 1020 pages. Paperbacks. 2 volumes. Biblioteca di classici italiani 18. (#117752) | 160:- |
| Priest, Harold Martin Renaissance and Baroque Lyrics.. An Anthology of Translations from the Italian, French, and Spanish. Northwestern University press 1962. 288 pages. Original cloth with dustjacket. (#169969) | 150:- |
| Prøysen, Alf Viser i Tusmørke.. Illustrert av Borghild Rud. Oslo 1951. 48 sidor. Original pappband. (#106896) | 150:- |
| Quasimodo, Salvatore Och plötsligt är det afton.. FIB:s lyrikklubb, Sthlm 1959. 78 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#133754) | 100:- |
| Rabenius, Olof Visor och hymner. ur världslitteraturen. Stockholm 1946. 256 sidor. Klotband. Bevarat omslag. (#159978) | 120:- |
| Ramel, Povel Lingonben.. Åtta lådor poesi. Höganäs 1978. 288 sidor. Häftad. (#156463) | 110:- |
| Read, Herbert Collected Poems.. New edition. London 1953. 203 pages. Original cloth. Dust jacket. (#121070) | 125:- |
| Read, Herbert Moon's Farm and Poems Mostly Elegiac.. Faber and Faber, London 1955. 77 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120567) | 150:- |
| Regnér, Gustaf Vitterhets-nöjen I-II.. Sthlm, Olof Grahn 1814-17. (8), 348 + (8), 278 sidor. Samtida halvfranskt band. (#100631) | 500:- |
| Reimers, Gerd Diktens Stockholm.. Staden som icke är. Illustrerad. Stockholm 1988. 314 sidor. Häftad. (#151001) | 100:- |
| Rexroth, Kenneth Oändlighetens ekologi.. Urval och tolkningar av Niklas Törnlund. Cavefors 1976. 128 sidor. Häftad. Dedikation från Törnlund. Dikter. (#122831) | 130:- |
| [Rickson, Levi] Jeremias bok.. Av Jeremias i Tröstlösa. Inledning av Erik Hj. Linder. Sthlm 1960. 526 sidor. Original skinnband. Tillskrift. (#142011) | 175:- |
| [Rignell, K.A.] Decktan. uttå Olle i Grinn um nar han exera beväring å m.m. Sthlm 1898. (8), 90, (2) sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Ett ark loss, annars mycket fint ex. (#106398) | 200:- |
| Rilke, Rainer Maria Erste Gedichte.. Insel-Verlag, Leipzig 1923. 160 pages. Original hard covers. 14. bis 16. Tausend. (#171861) | 135:- |
| Ritchie, R.L. Graeme & Moore, James M. French Verse.. from Villon to Verlaine. 1943. 213 pages. Original cloth. (#174850) | 100:- |
| Robinson, Edwin Arlington Selected Poems.. Edited by Morton Dauwen Zabel. New York 1965. xxx,257 pages. Original cloth. No jacket. (#99366) | 150:- |
| Rogberg, Carl Gustaf II Adolfs Minne.. Tal till ungdomen vid Stockholms Norra Latinläroverk den 8 december 1894. Sthlm 1894. 52 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Fint ex. (#106847) | 150:- |
| Rogberg, Ina Ingrid Ylvas klocka ringer.. Sthlm 1913. 8 sidor. Häftad. Dedikation. Fint ex. (#106475) | 100:- |
| Rolandssången - Chanson de Roland.. Extraits traduits d'après le manuscrit d'Oxford. Annotés par Fernand Flutre. Illustr. Hachette, Paris no date. 84 pages. Small softcover. (#137710) | 75:- |
| Ruda, Elias W. Skaldestycken.. Örebro 1838. 229 sidor. Litet format. Samtida halvklotband. (#96735) | 150:- |
| Runeberg Johan Ludvig Runeberg i urval.. Sthlm 2004. 390 sidor. Häftad. (#174009) | 100:- |
| Runeberg, Johan Ludvig Dikter.. 1. Dikter I-III. 2. Strödda dikter. Utg. av Gunnar Castrén och Sven Rinman. Sthlm 1933-35. 365 + 316 sidor. Marmorerade pappband. 2 volymer. Samlade skrifter 1-2, utg. av Svenska vitterhetssamfundet. (#132873) | 250:- |
| Runeberg, Johan Ludvig Dikter.. Sthlm 1838. 524 sidor. Lite format. Samtida halvfranskt band. Utmärkta och klassiska arbeten af Swenska författare 10. (#104705) | 150:- |
| Runeberg, Johan Ludvig Elgskyttarne.. En dikt i nio sånger. Med teckningar af Louis Sparre. Praktupplaga, Helsingfors 1892. 88 sidor + planscher. Folio (35 × 26 cm). Original pappband med reparerad rygg. (#141030) | 250:- |
| Runeberg, Johan Ludvig Fänrik Ståls sägner.. En samling sånger. Med teckningar av Albert Edelfelt. Stockholm, Kungsholmens bokhandel 1940 (Tryckt i Tammerfors). 284 sidor. Blått skinnband med författarnamn, titel och grip ingraverade på främre pärmen. I kassett. Namnteckning. (#175197) | 350:- |
| Runeberg, Johan Ludvig Fänrik Ståls sägner.. Med teckningar av A. Malmström. Sthlm 1883. 248 sidor. Stort format. Dekorerat originalklotband. (#156083) | 350:- |
| Runeberg, Johan Ludvig Idyll och epigram.. Teckningar av Björn Landström. Sthlm 1947. 136 sidor. Häftad. Liten söt bok. (#157336) | 100:- |
| Runeberg, Johan Ludvig Idyll och Epigram.. Med teckningar af H.F. Helsingfors 1887. 64 sidor. Stort format. Häftad. Lite nött rygg. (#98682) | 200:- |
| Runeberg, Johan Ludvig Julkvällen.. En dikt i tre sånger. Med teckningar af Olle Hjortzberg. Sthlm 1898. 62 sidor. Folio (34 × 27 cm). Dekorerat original klotband. Fint ex. (#141027) | 250:- |
| Runeberg, Johan Ludvig Kung Fjalar.. En dikt i fem sånger. Med teckningar af Albert Edelfelt. Sthlm 1896. (4), 72 sidor. Folio (34 × 27 cm). Dekorerat original klotband. Fint ex. (#141026) | 250:- |
| Runeberg, Johan Ludvig Älgskyttarne.. En dikt i nio sånger. Med teckningar af Gunnar Hallström. Sthlm 1900. 84 sidor. Stort format (33 × 25 cm). Dekorerat original klotband. (#141028) | 200:- |
| Russian-19th century verse.. Pushkin, Baratynsky, Tyutchev, Koltsov, Lermontov, Tolstoy, Fet & Nekrasov. Illustrated. Raduga Publishers 1985. 366 pages. Hardcover with dustjacket. Boards bent. (#169947) | 100:- |
| Rydberg, Viktor Dikter.. Sthlm 1952. 262 sidor. Original klotband. Den svenska lyriken. (#177687) | 120:- |
| Rydberg, Viktor Romerska dagar.. Med fyrtio illustrationer hvaraf en fotografi. Sthlm, Seligmann 1877. (4), 166, (2) sidor + fotografi. Stort format, 33 × 26 cm. Dekorerat originalklotband. Ryggen lite nött i över- och nederkant. (#138893) | 250:- |
| Rydberg, Viktor Romerska sägner om apostlarna Paulus och Petrus.. Dekorationer av Olle Hjortzberg. Sthlm 1906. 120 sidor. Original klotband. Namnteckning. Fint exemplar. (#87230) | 250:- |
| Rysk lyrik.. I urval och översättning av Nils Åke Nilsson. Sthlm 1950. 108 sidor. Häftad. (#139829) | 100:- |
| Rättvik i dikten.. Uppsala 1942. 125 sidor. Häftad. (#150996) | 100:- |
| Sachs, Nelly Fahrt ins Staublose.. Die Gedichte. Frankfurt am Main 1961. 401 pages. Original cloth. (#152518) | 200:- |
| Sagan om rosen.. Efter den af prof. Gaston Paris i Paris ... 1893 ... utgifna fornfranska dikten Le conte de la rose i originalets versmått öfversatt af Carl Wahlund. Illustrerad af Carl Larsson. Sthlm 189. (10), xliii, (eg.xliv), (2) sidor + planscher. Häftad. (#94049) | 200:- |
| Saus und Braus.. Gedichte der Freude und des Genusses mit vielen handkolorierten Zeichnungen von Max Unold. Darmstadt 1941. Uncut in original hard covers. Very fine copy. Printed in 500 signed copies. (#108719) | 950:- |
| Schade, Jens August Köttslig kärlek.. Urval och översättning av Poul Borum och Sven Christer Swahn. FIB:s lyrikklubb 1976. 48 sidor. Häftad. (#106393) | 100:- |
| Schager-Engdahl, Greta Svenska epigram. och befryntade strofer från tre århundraden. 1992. 160 sidor. Inbunden. (#53956) | 125:- |
| Scott, Sir Walter Poetical Works 1-6.. 1-2. Ministrelsy of the Scottish Border. 3. Sir Tristrem and Dramatic Pieces. 4. The Lay of the Last Minstrel, Marmion and Ballads from the German. 5. The Lady of the Lake, Rokeby and The Vision of Don Roderick. 6. The Lord of the Isles, The Bridal of Triermain, Harold the Dauntless, Sonngs and Miscellaneous Poems and Occasional Pieces. Paris, Baudry's European Library 1838. Contemporary black half leather with gilt spines. 6 volumes in excellent condition. A very nice set. (#173797) | 1500:- |
| Scott, Walter The Poetical Works of Sir Walter Scott, Bart.. Including his great metrical romances copyright lyrical pieces, miscellaneous poems and ballads. With a memoir of the author. Illustrated by many engravings on steel and wood. Edinburgh 1857. 748 pages. Original decorated cloth. (#173840) | 300:- |
| Sehlstedt, Elias Sånger och visor.. I urval utgifna af Carl Snoilsky. Illustrerade af Carl Larsson. Sthlm 1893. 450 sidor + färgplanscher. 4:o. Inbunden i ett elegant halvskinnband. (#156940) | 350:- |
| Sehlstedt, Elias Sånger och visor.. I urval utgifna af Carl Snoilsky. Illustrerade af Carl Larsson. Sthlm 1893. 450 sidor + färgplanscher. 4:o. Original skinnryggsband med dekorerade klotpärmar. De första och sista bladen med svaga lagerfläckar. (#7535) | 250:- |
| [Serner, Gunnar] Heller, Frank Ballader till Bröderna.. Illustrerad av Kurt Jungstedt. Sthlm 1951. 144 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. Originalupplagan. (#89726) | 150:- |
| Setterlind, Bo Det ringer på dörren.. Dikter. Sthlm 1976. 108 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation. (#133660) | 100:- |
| Setterlind, Bo Dikter.. 1948-1978. Stockholm 1980. 202 sidor. Klotryggband med skyddsomslag. (#151509) | 110:- |
| Setterlind, Bo Herrens moder.. Dikter om jungfru Maria. Illustrerade av Kaj Beckman. Sthlm 1962. 64 sidor. Häftad. En sida med smärre fläck. (#98510) | 100:- |
| Setterlind, Bo Klockorna.. Namn och poem på de fyrtiosju klockorna i klockspelet i Västerås stadshus. Sthlm 1960. Häftad. Tillskrift. (#98506) | 100:- |
| Setterlind, Bo Via Dolorosa.. Illustrerad med trägravyrer av Sven Ljungberg. Sth 1964. 140 sidor. Originalpappband. (#41901) | 250:- |
| Seventeenth Century Poetry.. The Schools of Donne and Jonson. Edited by Hugh Kenner. New York 1964. 508 pages. Softcover. (#169971) | 110:- |
| Shakespeare, William Sonetter.. I tolkning och med förord av Sven Christer Swahn. FIB, Sthlm 1981. 208 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#136503) | 140:- |
| Shakespeare, William Sonetter.. Omsatt av H.O. Christophersen. Illustreret av Joseph Grimeland. Stabenfelt. Stavanger 1945. 114 sidor. Häftad. Skyddsomslaget lite solbrynt. Tryckt på mycket tjockt papper. (#71975) | 300:- |
| Shakespeare, William The Complete Works.. Comprising His Plays and Poems. London 1976. xxii, 1081 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120560) | 150:- |
| Silverfloden.. Tusenårig japansk lyrik i tolkning av Lotti Jeanneret. Sthlm 1960. 104 sidor. Häftad. (#107931) | 110:- |
| Sjöberg, Birger Fridas bok.. Småstadsvisor om Frida och naturen, om döden och universum. Ord och toner. Stockholm 1930. 173 sidor. Originalklotband. (#151512) | 100:- |
| Sjöberg, Birger Fridas tredje bok.. Ett urval posthuma småstadsvisor om Frida och Naturen, om Döden och Universum. Sammanställt och med inledning av Staffan Larsson. Sthlm 1956. 70 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#171854) | 100:- |
| Sjöberg, Birger Fridas visor och ungdomsvisor.. Birger Sjöbergs samlade visor i ord och ton av författaren. Niloé 1991. 337 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#173216) | 150:- |
| Sjöberg, Birger Samlade dikter.. Sthlm 1946. 424 sidor. Original klotband. (#117025) | 130:- |
| Sjöberg, Birger Syntaxupproret.. Stockholm 1955. 124 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#159977) | 100:- |
| Sjöberg, Erik (Vitalis) Samlade skrifter.. Stockholm 1873. (4), lxxii, 421, (2) sidor + porträtt. Samtida halvfranskt band. (#86879) | 300:- |
| Sjögren, Anna Lyriskt Eko från en svunnen tid.. Kalmar 1955. 78 sidor. Häftad. Mycket fint ex. (#97475) | 140:- |
| Sjögren, Lennart Deras ögon.. Dikter. Stockholm 1994. 82 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation. (#162192) | 100:- |
| Sjögren, Lennart I vattenfågelns tid.. Dikter. Stockholm 1985. 77 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation. (#162187) | 100:- |
| Skymningslek.. Kärlekslyrik i urval av Erwin Leisner. Illustrationer av Martin Lamm. Sthlm 1958. 80 sidor. Häftad. (#131932) | 100:- |
| Snoilsky, Carl Sonnetter.. Sthlm 1871. 56 sidor. Samtida klotband. Namnteckning: "Adolf Noreen". Originalupplagan. (#96727) | 200:- |
| Snoilsky, Carl Svenska bilder.. Sthlm 1886. (4), 132 sidor. Dekorerat original klotband. Fint ex. Femte tusendet av originalupplagan. (#12445) | 300:- |
| Solberg, Ragnar Is-gud.. Dikt på Dovre-mål. Oslo 1937. 310 sidor. Häftad. Stämpel. (#136220) | 250:- |
| Sonnevi, Göran Dikter utan ordning.. Sthlm 1983. 192 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Originalupplagan. (#119631) | 175:- |
| Soviet Russian Literature 1917-1977.. Poetry and Prose. Selected Readings. Moscow 1980. 880 pages. Original cloth in dustjacket. (#139835) | 140:- |
| Spanish Civil War Verse.. Edited by Valentine Cunningham. Penguin 1080. 510 pages. Paper back. (#169030) | 120:- |
| Spegel, Haquin Värdsliga dikter.. I. Text. II. Kommentarer. Utgivna av Bernt Olsson, Barbro Nilsson och Birgit Neumann. Sthlm 2006. xxviii,274 + 281 sidor. Original pappband. 2 volymer. Samlade skrifter 3. Svenska författare utgivna av Svenska Vitterhetssamfundet XXV. (#175227) | 200:- |
| Stagnelius, Erik Johan Baccanterna.. Utgiven med efterskrift och anmärkningar av Staffan Bergsten. Sthlm 1962. 80 sidor. Original pappband. (#105267) | 100:- |
| Stahre, G.W. (Helmer) Vindspel på lyran.. Sånger och visor. Sthlm 1878. (6), 209 sidor. Klotband. Har tillhört Dufbo bibliotek. (#135263) | 150:- |
| Stenhammar, Joh. Poetiska skrifter.. Stockholm, J.P.Lindh 1807. Graverat titelblad, xvi, (4), 332 sidor. Samtida halvfranskt band. Originalupplaga. (#31090) | 400:- |
| Stiernhielm, Georg Hercules.. Jämte efterskrift av Sten Lindroth och ordförklaringar av Carl Ivar Ståhle. Sthlm 1967. Facsimile + 90 sidor. Litet liggande format. Original pappband. (#97127) | 100:- |
| Stjerne, Oscar Hemfolk å hemlåt tå'n Jong på Hea.. Tredje upplagan. Stockholm 1920. 80 sidor. Häftad. Namnteckning på omslaget, annars fint ex. (#106445) | 135:- |
| Strangenberg, Knut Skämt- och jaktdikter.. Illustrerad. Stockholm 1931. 106 sidor. Original klotryggsband. (#165628) | 140:- |
| Strindberg, August Dikter.. Sthlm 1974. 295 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Den svenska lyriken. (#138929) | 120:- |
| Strindberg, August Dikter på vers och prosa.. Sthlm 1883. viii, 204, (4) sidor. Dekorerat original klotband. Namnstämpel, förläggarstämpel. Någon har dessutom skrivit "1:a upplagan" med anilin på titelbladet. (#97079) | 200:- |
| Strindberg, August Ordalek och småkonst.. Illustrerad av Arthur Sjögren. Faksimilutgåva 1974 av 1:a upplagan från 1905. Original klotband. (#89012) | 150:- |
| Strindberg, August Ordalek och småkonst.. Illustrerad av Arthur Sjögren. Faksimilutgåva 1985 av 1:a upplagan från 1905. Original pappband. (#120655) | 150:- |
| Ström, Annika (ed.) Lachrymae Catharinae.. Five Collections of Funeral Poetry from 1628. Edited with Studies on the Theoretical Background and the Social Context of the Genre. Diss. Sth 1994. 307 pages. Softcover. (#35786) | 220:- |
| Strömholm, Stig Från ett museum.. Svit för fyra röster. Stockholm 1980. 88 sidor. Häftad. (#160549) | 120:- |
| "Studentens glada lif",. eller Den politiserande, philosopherande, majfirande, serenadgifvande, sexande, laborerande och poculerande ungdomen, skildrad i sånger af svenska, norska, danska, latinska, franska och tyska författare. [Utgiven av Jonas Philipsson]. Götheborg, D.F. Bonnier 1850. (10), 383, (1), xviii sidor. Litet format. Samtida, lite nött halvfranskt band. Sista bladet lagat i marginalen. Lagerfläckat ex. (#11839) | 400:- |
| Svenska skalde-stycken för ungdom.. Ur dels tryckta, dels hittils otryckta arbeten af åtskilliga författare samlade och utgifna af W [Wendela Hebbe] Sthlm, Wall 1945. (2),167,(7) sidor + musikbilaga av Geijer. Oskuren i tryckta originalomslag, lite skadade i kanterna. Ryggen nött och sprucken. (#174620) | 250:- |
| Svenska värsar åren 1945-68.. Med kommentartexter ur samtida, senare och tidigare litteratur. En lyrikantologi sammanställd av Manne Stenbeck. Sthlm 1973. 256 sidor. Pocket. (#117777) | 100:- |
| Svensk humor.. I urval för skola och självstudium. Skämtsamma dikter, kärleksdikter, dryckesvisor, parodier och satirer m.m. i svensk diktning. Andra upplagan. Göteborg 1924. 132 sidor. Häftad. (#140520) | 150:- |
| Szymborska, Wistawa Nothing Twice.. Selected poems. Selected and translated by Stanislaw Baranczak and Clare Cavanagh. Krakow 1997. 400 pages. Original cloth. Dust jacket. Polish and English text. (#173453) | 150:- |
| Sånger och berättelser af nio signaturer.. Örebro 1863. iv, 279, (1) sidor. Halvfranskt band (Levin, Uppsala). Av C. Eichhorn, Ernst Daniel Björk, Per Edvard Bäckström, C.L. Östergren, Daniel Klockhoff, Carl David af Wirsén, Nils Petrus Ödman, Carl Snoilsky och Carl Pontus Wikner. (#12622) | 350:- |
| Sånger och berättelser af nio signaturer.. Örebro 1863. iv, 279, (1) sidor. Halvfranskt band. Namnstämpel. Av C. Eichhorn, Ernst Daniel Björk, Per Edvard Bäckström, C.L. Östergren, Daniel Klockhoff, Carl David af Wirsén, Nils Petrus Ödman, Carl Snoilsky och Carl Pontus Wikner. (#15174) | 300:- |
| Söderberg, Lasse Stenarna i Jerusalem.. Dikter. Lund 2001. 143 sidor. Häftad. (#83426) | 100:- |
| Södergran, Edith Samlade dikter.. Sthlm 1984. 176 sidor. Pocket. (#173645) | 80:- |
| Söderström, Ole Den genomskinlige besökaren.. Dikter om olika tystnader. Stockholm 2002. 134 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#162181) | 100:- |
| Tamen, Pedro Dentro de Momentos.. Colagens de Fernando de Azevedo. Imprensa Nacional, Casa da Moeda 1984. 4:o. Soft covers. Very fine copy. (#132491) | 250:- |
| Tammelin, Filip, Dikter.. Tredje samlingen. Sthlm 1904. 288 sidor. Dekorerat originalklotband med liten fläck på främre pärmen. (#172977) | 150:- |
| Taube, Evert Bröllopsballader och rosenrim.. En Gyldene fredens bok. Med melodier och akvareller av författaren. Sthlm 1925. 100 sidor. Häftad. Något nött. (#88303) | 300:- |
| Taube, Evert Fritiof Anderssons visbok.. Med författarens teckningar och melodier. Sthlm 1945. 93 sidor. Original klotryggsband. Med främre omslaget. Samlade visor 2. (#176788) | 125:- |
| Taube, Evert Fritiof Anderssons visbok.. Med författarens teckningar och melodier. Sthlm 1952. 93 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. Samlade visor 2. (#162231) | 150:- |
| Taube, Evert Förlustelse och frid.. Dikter och melodier. Illustrationer av Stig Södersten. Sthlm 1957. 48 sidor. Original klotryggsband. Ej skyddsomslag. (#89765) | 125:- |
| Taube, Evert Kärleksvisor och sjöballader och Visorna ur På kryss med Ellinor.. Illustr. av Kurt Jungstedt. Sthlm 1952. 76 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. Samlade visor 6. (#162230) | 150:- |
| Taube, Evert Ock skulle det så vara.. Ballader och visor. Musik av Evert Taube och Gunnar Hahn. Teckningar av Ellinor Taube. Sthlm 1959. 43 sidor. Klotryggsband med skyddsomslag. (#176487) | 145:- |
| Taube, Evert Pepita dansar.. Nya ballader. Tonsatta och illustrerade av författaren. Musiken arrangerad av Nils B. Söderström. Sthlm 1950. 65 sidor. Med främre omslag i halvklotband. (#135599) | 145:- |
| Taube, Evert Septentrion.. Dikter. Sthlm 1958. 68 sidor. Häftad. Namnteckning. (#133728) | 100:- |
| Taube, Evert Sju sjömansvisor och Byssan lull samt Flickan i Havanna.. Med bilder av Kurt Jungstedt. Sthlm 1951. 114 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. Samlade visor 1. (#162232) | 150:- |
| Taube, Evert Sjösalaboken.. Nya dikter och melodier. För luta, gitarr och piano av Lille Bror Söderlundh. Illustratör Roland Svensson. Sthlm 1947. 83 sidor. Med främre omslag i klotryggsband. Samlade visor. (#176790) | 125:- |
| Tegengren, Jakob Dikter.. Tillsammans med: Skuggor och dagrar. Helsingfors 1900 & 1901. 120 + 132 sidor. Inbundna med bevarade omslag i trevligt pappband. Skurna. Namnteckning: Birger Stregnell. Originalupplagor. (#114816) | 650:- |
| Tegnér, Esaias Axel.. Et romantisk Digt. Med oversættelse af A.E. Boye. Femte Oplag. Kbh 1851. 86 sidor. Litet format. Samtida halvfranskt band (A.F. Jürs). (#96725) | 150:- |
| Tegnér, Esaias Axel.. Romans. Åttonde upplagan. Sthlm 1899. 32 sidor. Litet format. Häftad. Namnteckning på omslaget. (#106709) | 75:- |
| Tegnér, Esaias Bihang till Frithiofs saga.. Episk dikt. Ny upplaga. Sthlm 1849. vi, 116 sidor + 16 planscher, varav en lång, utvikbar, en karta och 8 notblad. Inbunden i ett något nött halvfranskt band. Några planscher fläckiga. (#100633) | 350:- |
| Tegnér, Esaias Frithiofs saga.. Med teckningar af August Malmström. Sthlm 1888. (4), 171 sid. 4:o. Vackert guldornerat rött originalklotband. Mycket fint ex. (#71150) | 800:- |
| Tegnér, Esaias Smärre samlade dikter 1.. (Allt som utkom.) Sthlm, Nordstedt 1847. lxxxvi, 242 sidor. Samtida enkelt halvfranskt band. Med ett långt företal av Böttiger. (#85584) | 250:- |
| Tegnér, Esaias Smärre samlade dikter 1.. (Allt som utkom.) Sthlm, Nordström 1828. Extra graverat titelblad. (6), 290 sidor. Samtida halvfranskt band. Titelbladet reparerat i kanten, i övrigt fint ex. (#8717) | 400:- |
| Tennyson, Alfred In Memoriam.. With an analysis and notes by H.C. Beeching. Portrait. London 1900. xxiv,140 pages. Original cloth. (#174607) | 100:- |
| Tennyson, Alfred Maud, and Other Poems.. Boston, Ticknor and Fields 1856. (2), 160, (2) pages. Contemporary full calf, spine slightly worn. Book plate; George Dexter. First American edition. (#99019) | 900:- |
| The Earliest English Poems.. Penguin 1966. 156 pages. Hardcover with dustjacket. (#169964) | 125:- |
| The Faber Book of Religious Verse.. Edited by Helen Gardner. London 1979. 377 pages. Softcover. (#142595) | 100:- |
| The Oxford Book of Eighteenth Century Verse.. Chosen by David Nichol Smith. Oxford 1951. xii,727 pages. Original cloth. Dust jacket. (#168594) | 150:- |
| The Oxford Book of English Verse 1250-1918.. Chosen and edited by Sir Arthur Quiller-Couch. New Edition. 1946. 1172 pages. Original cloth. (#173934) | 100:- |
| The Oxford Book of English Verse of the Romatic Period 1798-1837.. Chosen by H.S. Milford. Oxford 1951. viii,888 pages. Original cloth. Dust jacket. (#168595) | 150:- |
| The Oxford Book of Modern Verse 1892-1935.. Chosen by W.B. Yeats. Oxford 1941. 450 pages. Original cloth with dustjacket. (#162186) | 120:- |
| The Oxford Book of Nineteenth-Century English Verse.. Chosen by John Heyward. Oxford 1970. xxxvi, 970 pages. Original cloth. Dust jacket. (#98697) | 150:- |
| The Oxford Book of Seventeenth Century Verse.. Chosen by H.J.C. Grierson and G. Bullough. Oxford 1951. xvi,974 pages. Original cloth. Dust jacket. (#168593) | 150:- |
| The Oxford Book of Victorian Verse.. Chosen by Arthur Quiller-Couch. Oxford 1955. xvi,1023 pages. Original cloth. Dust jacket. (#168596) | 150:- |
| The Oxford Library of English Poetry II.. Volume II, George Darley to Seamus Heaney. Chosen and edited bu John Wain. London 1987. 476 pages. Original cloth. (#175916) | 145:- |
| The Pearl-Poet Complete Works.. Transl. and with an introduction by Margaret Williams. New York 1970. 348 pages + annotated charts. Softcover. Includes "Pearl" and "Sir Gawain and the Green Knight". (#90564) | 120:- |
| The Penguin Book of Bird Poetry.. Edited with an introduction by Peggy Munsterberg. Penguin 1974. 361 pages. Paperback. (#136508) | 100:- |
| The Penguin Book of French Verse 3.. The Nineteenth Century. Introduced and edited by Anthony Hartley. Penguin 1963. 312 pages. Paperback. (#54224) | 100:- |
| The Penguin Book of French Verse 4.. The Twentieth Century. Introduced and edited by Anthony Hartley. Penguin 1963. 323 pages. Paperback. (#87621) | 100:- |
| The Penguin Book of Italian Verse.. Introduced and edited by George Kay. Penguin 1958. 424 pages. Paperback. (#54387) | 80:- |
| The Penguin Book of Japanese Verse.. Translated with an introduction by Geoffrey Bownas and Anthony Twithe. Penguin 1970. 244 pages. Paperback. (#132350) | 100:- |
| Thunman, Olof I Uppland.. Sjuttiofem dikter och sånger utgivna av Teddy Brunius. Sthlm 1985. 126 sidor. Häftad. (#139785) | 110:- |
| Thunman, Olof Mark och vindar.. Dikter. Sthlm 1935. 125 sidor. Häftad. Originalupplagan. (#116992) | 145:- |
| Thunman, Olof Olandssånger.. Dikter. Uppsala 1927. 128 sidor. Häftad. Fint ex. Originalupplagan. (#133671) | 145:- |
| Thunman, Olof Olandssånger.. Dikter. Upsala 1927. 125 sidor. Häftad. (#112509) | 125:- |
| Thunman, Olof Olandssånger.. Dikter. Upsala 1927. 125 sidor. Med bevarade omslag i halvklotband. (#107893) | 150:- |
| Thunman, Olof Pan spelar.. Dikter. Sthlm 1919. 111 sidor. Häftad. Lite missfärgade omslag. (#165481) | 100:- |
| Thunman, Olof Pan spelar.. Dikter. Sthlm 1919. 111 sidor. Med främre omslag i klotband. (#107918) | 150:- |
| Thunman, Olof Valda dikter.. Med inledning av Nils Ålenius. Sthlm 1954. 156 sidor. Häftad. (#135969) | 110:- |
| Thunman, Olof Valda dikter.. Sthlm 1954. 155 sidor. Original klotryggsband med bevarat främre omslag. Skyddsomslag. (#99866) | 125:- |
| Tideström, Gunnar Lyrik från vår egen tid.. Lund 1967. 191 sidor. Häftad. (#135608) | 100:- |
| Tikkanen, Märta Århundradets kärlekssaga.. Bra Lyrik/Bra Böcker 1985. 186 sidor. Förlagsband. (#151510) | 125:- |
| Tikkanen, Märta Århundradets kärlekssaga.. Trevi 1978. 185 sidor. Förlagsband. Skyddsomslag. (#169099) | 140:- |
| Toner och tendenser.. Lyrisk läsebok. Till tjänst för ungdomsskolor och ideella folkrörelser. Stockholm 1946. 359 sidor. Original klotryggsband. (#162160) | 110:- |
| Topelius, Zacharias Sånger I-II.. Sthlm 1860-70. 276 + 260sidor. Klotband. Lagerfläckad. 2 volymer. (#174578) | 200:- |
| Trakl, Georg Die Dichtung.. 13. Auflage, Salzburg ohne Jahr. 198 pages. Original cloth. Dust jacket. (#171256) | 100:- |
| Transpirationer och annan vers från Grönköping.. Antologi med inledning av Seth Bremberg. Sthlm 1958. 168 sidor. Häftad. (#133734) | 100:- |
| Tunström, Göran Dikter till Lena.. I urval av författaren. Förord av Lars Grahn. Sthlm 1978. 134 sidor. Original pappband. (#141940) | 110:- |
| Tunström, Göran Inringningen.. Dikter. Sthlm 1958. 88 sidor. Häftad. Fint ex. Originalupplagan av debutboken. (#141931) | 900:- |
| Tunström, Göran Nymålat.. Dikter. Sthlm 1962. 80 sidor. Häftad. Originalupplagan. (#141945) | 300:- |
| Tunström, Göran Två vindar.. Dikter. Sthlm 1960. 84 sidor. Häftad. Fint ex. Originalupplagan. (#141932) | 750:- |
| Turesson, Gunnar Visor i moll och dur.. Illustrerade av Nils Hahne. Sthlm 1951. 48 sidor. Häftad. (#89763) | 150:- |
| Tyskt och Anglosaxiskt.. Dikter i översättning av Nils Ekman. Sthlm 1942. 78 sidor. Häftad. (#173678) | 110:- |
| Ullén, Jan Olov Comoedia.. Dikter. Lilla lyrikserien, Sthlm 1957. 30 sidor. Häftad. (#106441) | 100:- |
| Under röd himmel.. Nyryska dikter i urval. Svensk tolkning av Rafael Lindqvist. Helsingfors 1945. 292 sidor. Häftad. Tillskrift (förmodligen från Rafael Lindqvist). (#98523) | 175:- |
| Ur Finlands svenska lyrik.. Antologi utgiven och försedd med en översikt av Erik Kihlman. Sthlm 1923. 570 sidor. Original klotband. (#139834) | 140:- |
| Ur medeltidens poesi.. Ett urval ur medeltidens latinska lyrik i svensk tolkning jämte därtill hörande literaturhistoriska studier af Johan Bergman. Sthlm 1899. 191 sidor. Grått halvklotband. (#111895) | 150:- |
| Ur medeltidens poesi.. Ett urval ur medeltidens latinska lyrik i svensk tolkning jämte därtill hörande literaturhistoriska studier af Johan Bergman. Sthlm 1899. 191 sidor. Grönt klotband. (#128531) | 150:- |
| Ur medeltidens poesi.. Ett urval ur medeltidens latinska lyrik i svensk tolkning jämte därtill hörande literaturhistoriska studier af Johan Bergman. Sthlm 1899. 191 sidor. Rött klotband. Blyertsnoteringar. (#159789) | 125:- |
| Ur slavernas diktvärld.. Poetiska tolkningar af Alfred Jensen. Göteborg 1896. xvi, 170 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Ryggen något skadad. Tryckt på blått papper. (#106621) | 150:- |
| Wadman, Johan Anders Valda dikter.. Utgivna av J. Viktor Johansson. Göteborg 1946. 190 sidor. Original pergamentryggband. Skyddsomslag. (#139686) | 150:- |
| Walcott, Derek Vinterlampor.. Dikter i urval. Wahlström & Widstrand 1991. 152 sidor. Förlagets klotband med skyddsomslag. (#130779) | 100:- |
| Valéry, Paul Charms. and Other Pieces. Translated with introduction and notes by Peter Dale. London 2007. 186 pages. Softcover. A bilingual edition. (#151578) | 110:- |
| Wallin, Johan Olof Dödens ängel.. Illustrerad av Carl Larsson. Fjärde upplagan, Sthlm utan år. 39 sidor. Dekorerat original klotband. (#175180) | 125:- |
| Wallin, Johan Olof Guffar till lilla Jacob Johannes vid hans jorda- och himmelsfärd.. Sthlm 1837. 8 sidor. Lagerfläckat ex. (#154338) | 150:- |
| Wallin, Johan Olof Vitterhets-försök 1.. (Allt som utkom). Sthlm 1821. (12), 242, (2) sidor. Samtida halvfranskt band. Lite lagerfäckad. (#100647) | 300:- |
| Walther von der Vogelweide Die Dichtung.. Herausgegeben von Karl Lachmann. 13. Auflage von Hugo Kuhn. Berlin 1965. ca 250 pp. Ocl. (#19507) | 175:- |
| Walther von der Vogelweide Die Gedichte.. Herausgegeben von Hermann Paul. Dritte Auflage. Halle 1905. 210 pages. Soft covers. Pencil underlinings and -notes. (#119963) | 100:- |
| Walther von der Vogelweide Die Gedichte.. Siebente Ausgabe von Karl Lachmann. Besorgt von Carl v. Kraus. Berlin 1907. C. 250 pages. Original decorated, slightly warped, cloth. (#80684) | 125:- |
| Walther von der Vogelweide Walter von der Vogelweide 2.. Lieder und Sprüche Walthers von der Vogelweide mit erklärenden Anmerkungen. Herausgegeben und erklärt von W. Wilmanns. Vierte, vollständig umgearbeitete Auflage besorgt von Victor Michels. Halle (Saale) 1924. 552 pages. Softcover. (#164853) | 150:- |
| Wang Wei Poems.. Translated with an introduction by G.W. Robinson. Penguin 1973. 144 pages. Paperback. (#132354) | 80:- |
| Wecksell, Josef Julius Samlade dikter I-II.. samt Samme; Daniel Hjort. Sorgespel. Femte upplagan. Helsingfors 1919. 227 + 195 + 136 sidor. Original klotryggsband. 2 volymer. (#142665) | 160:- |
| Weiss, Peter Diskurs över det långvariga befrielsekriget i Vietnam .... Övers. av Johannes Edfelt. Cavefors 1968. 247 sidor. Pocket. (#107803) | 100:- |
| Wennerdahl, Wilhelm Anders Öst-Giötha Helicons Sorge-Qwäde. Öfwer ... Drottning Ulricæ Eleonoræ Dödeliga Frånfälle, Underdånigast yttrad genom en Parentation på Kongl. Gymnasium i Linköping d. 2 Decemb. År 1742. Linköping 1743. 28 blad. Liten 4:o. Skuren i senare blanka omslag. Stämpel: "Joh. Ax. Almquist". Mycket rent och fint ex. (#96664) | 500:- |
| Verlaine, Paul Oeuvres.. Poésies. Fêtes galantes. - Le bonne chanson. - Romances sans paroles. - Amour. Paris 1939. 253 pages. Bound with wrappers in half vellum. Very nice copy. (#127964) | 350:- |
| Werup, Jacques Den sjungande kroppen.. Illustrerad av Madeleine Pyk. Alba, Sthlm 1991. 88 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Som ny. (#142095) | 150:- |
| Werup, Jacques Mellan rotfrukt och måne.. Ett dikturval 1971-1982. Bra lyrik 1984. 176 sidor. Förlagsband. (#162174) | 110:- |
| Werving, Johan Gabriel Samlade dikter.. Utgivna av Bernt Olsson och Barbro Nilsson. Svenska vitterhetssamfundet, Sthlm 1989. 290 sidor. Original klotband. (#98511) | 150:- |
| Vestlund, Alfred Guldregn.. Illustrerad av Birger Lundquist. Sthlm 1948. 124 sidor. Häftad. Fint ex. (#119704) | 125:- |
| Vestlund, Alfred Guldregn.. Illustrerad av Birger Lundquist. Sthlm 1963. 120 sidor. Pocket. (#103149) | 80:- |
| Vestlund, Alfred Guldregn.. Illustrerad av Birger Lundquist. Sthlm 1965. 118 sidor. Original klotband. (#89015) | 125:- |
| [Wettergrund, Josefine Leontina Amanda] Nya småbitar på vers och prosa.. Af Lea. Sthlm 1859. (4), 288 sidor. Samtida halvfranskt band. Lagerfläckat ex. (#104388) | 200:- |
| Whistler, Laurence The World's Room.. The Collected Poems. With decorations by Rex Whistler. London, Heinemann 1949. 210 pages. Original cloth. Dust jacket. (#157889) | 200:- |
| Wiberg, Erik Staden vid havet.. Dikter. Ystad 1943. 79 sidor. Häftad. (#151035) | 100:- |
| Vidal, Peire Sånger om längtan undan snö och krig.. Senhal 2000. 141 sidor. Häftad. (#162170) | 100:- |
| Vidal, Pierre Les poésies.. Éditées par Joseph Anglade. Paris 1913. xii, 188 pages. Soft covers. (#133373) | 140:- |
| Villon, François Ballader og andre vers.. Ved Kai Friis Møller. Kbhvn 1931. 32 sidor. Häftad. Tryckt i 450 numrerade exemplar. (#69847) | 175:- |
| Villon, François Ballader og andre vers.. Ved Kai Friis Møller. Kbhvn 1931. 32 sidor. Häftad. Tryckt i 450 numrerade exemplar. Lite fläckiga omslag. (#127178) | 150:- |
| Villon, François Det stora testamentet och andra ballader.. I svensk tolkning av Axel Österberg. Med inledande essay och kommentarer av Per Meurling. Teckningar av Bengt Blomgren. Andra upplagan, Sthlm 1978. 154 sidor. Stort format. Original pappband. (#161955) | 175:- |
| Villon, François Det stora testamentet och andra ballader.. I svensk tolkning av Axel Österberg. Med inledande essay och kommentarer av Per Meurling. Teckningar av Bengt Blomgren. Sthlm 1958. 154 sidor. Stort format. Häftad. (#148364) | 200:- |
| Villon, François Le grant testament Villon/ et le patit.. Son codicille. Le iargon et les balades. Slatkine reprints Genève 1967 (of the first(?) Paris edition). Soft covers. (#69683) | 200:- |
| Wine, Maria Den bevingade drömmen.. Dikter. Sthlm 1987. 83 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#141933) | 140:- |
| Wine, Maria Naken som ljuset.. Dikter. Sthlm 1945. 88 sidor. Häftad. Omslaget delvis lätt solbrynt samt 7 mm reva. Originalupplagan av Wines andra bok. (#98497) | 150:- |
| Wine, Maria Vinden ur mörkret.. Dikter. Sthlm 1943. 64 sidor. Häftad. Originalupplagan. (#119628) | 200:- |
| Wine, Maria Vinge.. Dikter. Sthlm 1961. 88 sidor. Häftad. Fint ex. Originaluplagan. (#98495) | 140:- |
| Vithåriga revolvrar.. André Breton, Paul Eluard, Tristan Tzara, Benjamin Péret, René Char. I svensk tolkning av Artur Lundkvist och Åsa Scherdin-Lambert. Sthlm 1966. 159 sidor. Häftad. (#29973) | 150:- |
| Wivallius, Lars En tor och kall wåhr.. Med teckningar av Gösta Kriland och förord av Sten G. Lindberg. Sthlm 1958. 32 sidor. Häftad. (#172687) | 100:- |
| Vi är ombord.. Dikter i ett nytt millenium i urval av Kjell Bengtsson och Gerd Nattsén. Bilder av Peder Hildor. Göteborg 1999. 84 sidor. Förlagsband. Biblioteksstämplar. (#170911) | 100:- |
| Wohlin, Rolf Naturen behöver inte oss .... Diktsvit i tre delar. Sthlm 1978. 75 sidor. Häftad. Dedikation. (#175786) | 120:- |
| Wohlin, Rolf Sten som bär vinter.. Illustrerad. Stockholm 1980. 86 sidor. Häftad. Dedikation. (#162161) | 100:- |
| von Beskow, Bernhard Erik den fjortonde I-II.. En dramatisk dikt. Sthlm, Johan Hörberg 1827. (10), viii, 166 + (2), 117, (3) sidor. Samtida halvfranskt band. Mycket fint exemplar. (#100635) | 400:- |
| von Beskow, Bernhard Erik den fjortonde I-II.. En dramatisk dikt. Sthlm, Johan Hörberg 1827. (10), viii, 166 + (2), 117, (3) sidor. Samtida halvfranskt band. Ytterst få lagerfäckar. (#100646) | 300:- |
| von Braun, Wilhelm Bror.. Poetisk kalender. Sthlm 1846. viii, 246 sidor. Samtida välbevarat halvfranskt band. Något lagerfläckat ex. (#104453) | 200:- |
| von Braun, Wilhelm Samlade arbeten 1-6.. Sthlm 1867-70. Porträtt. xxiv, 480 + (4), 402 + (4), 384 + (4), 540 + (2), 456, 102 + (2), 420, (2), 244, xxxxviii sidor. Inbundna i 6 välbevarade svarta halvfranska band. Fin uppsättning. (#89945) | 750:- |
| von Dalin, Olof Sagan om hästen.. Jämte en essay av Anton Blanck och förklaringar av Fritz Askeberg. Andra upplagan. Sthlm utan år (ca. 1950). 54 sidor. Original pappband. (#148264) | 100:- |
| von Dalin, Olof Sagan om hästen.. Jämte en essay av Anton Blanck och förklaringar av Fritz Askeberg. Sthlm 1953. 54 sidor. Original pappband. (#97119) | 100:- |
| von Heidenstam, Verner Sånger i kyrktornet.. Sthlm 1897. 12 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Svenska folkets öreskrifter. (#106728) | 100:- |
| von Kleist, Paul Höhen und Tiefen.. Neue und alte Gedichte. Hamburg 1957. 91 pages. Original hard covers. Stamped. (#81780) | 150:- |
| von Kræmer, Lotten Sånger och bilder.. Sthlm 1886. (8), 224 sidor. Halvfranskt band. (#98499) | 200:- |
| von Schiller, Friedrich Gedichte 1.. Vollständige mit Nachträgen vermehrte Ausgabe. Carlsruhe 1816. viii, 208 pages. Slightly worn half leather. Sämmtliche Werke V. (#77100) | 200:- |
| von Schiller, Friedrich Gedichte I-II.. Dritte von neuem durchgesehene Auflage. Leipzig 1807-08. 2 engraved frontispieces. vi, 335, (1) + x, 390 pages. Contemporary half leather. 2 volumes. (#97290) | 750:- |
| Wordsworth, William The Ecclesiastical Sonnets.. A Critical Edition by Abbie Findlay Potts. Diss. New Haven 1922. 316 pages. Softcover. Stamped. (#144553) | 125:- |
| Wordsworth, William The Poetical Works.. Edited by Thomas Hutchinson. London 1950. 779 pages. Original hardcover. (#162157) | 120:- |
| Wulff, Fredrik Till mina kära.. Lund 1915. (4), 191, (1) sidor. Inbunden i ett trevligt halvskinnband med lyra på främre pärmen. Dedikation: "Till Ung-Thorilds (Wulff) vän Herr Albert Engström, Grisslehamn, från en trol. förgäten bekant i S.H.T. Lund 22.4.15. Fr. Wulff". Boken har inget egentligt titelblad, men jag tror det skall vara så. (#140448) | 450:- |
| Vågslid, Eivind Skaldeord.. Oslo 1952. 86 sidor. Häftad. Stämpel. (#139625) | 150:- |
| Våra försök I-III.. Med inledning av Torkel Stålmarck. I: 1753. II: 1754. III: 1756. Sthlm 1975-76. XVII, 75; XII, 192; XI, 176 sidor. 3 klotryggsband. Stämpl. Faksimilutgåva. (#75663) | 150:- |
| Våra visdiktare.. I egensinnigt urval av Hans Bing och Bert Olls. Bra bok 1983. 216 sidor. Original pappband. (#141334) | 135:- |
| Älska mig nu.. Dikter om kärlek och relationer av ungdomar. Urval av Tom Hedlund och Marie Louise Ramnefalk. Göteborg 1994. 248 sidor. Pocket. Tillskrift från en av medförfattarna. (#177009) | 80:- |
| Öberg, J. Fr. Dagfall och kornblixt.. Dikter. Norrländska förlaget, Nyland 1918. 68 sidor. Häftad. Fint ex. (#106107) | 150:- |
| Öman, Rolf Dikter:. Första samlingen (1960-61). Sthlm 1964. 66 sidor. Häftad. Stämpel. (#172490) | 100:- |
| Öman, Victor Emanuel Lyriska blad.. Ny samling. Örebro 1868. (4), 104 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Namnteckning på omslaget. Mycket fint exemplar. (#106095) | 150:- |
| Östergren, Carl Ludvig Dikter.. Af Fjalar. Andra upplagan. Sthlm 1879. 260 sidor. Dekorerat original klotband. Namnteckning bortklippt från försättsblad, annars fint ex. (#97075) | 200:- |
| Östergren, Carl Ludvig Nya dikter.. Af Fjalar. Sthlm 1879. 208 sidor. Dekorerat original klotband. Fint ex. (#97072) | 200:- |
| Österling, Anders Dikter.. Nella versione italiana di Giacomo Oreglio. Sthlm-Roma 1970. 75 sidor. Förlagsband. (#175240) | 120:- |
| Österling, Anders Esaias Tegnér.. (Prolog) vid Lunds Universitets minnesfest den 2 november 1946. 12 sidor. Original pappband. Dedikation till Yngve Britioth. (#106468) | 150:- |
| Österling, Anders Hundra dikter. Stockholm 1981. 189 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#150766) | 100:- |
| Österling, Anders Jordens heder.. Dikter. Sthlm 1927. 169 sidor. Häftad. (#163649) | 100:- |
| Österling, Anders Livets värde.. Dikter. Sthlm 1940. 175 sidor. Originalklotband. (#163648) | 125:- |
| Österling, Anders Årens flykt.. Dikter. Sthlm 1947. 173 sidor. Originalklotband. (#163647) | 125:- |
| Österling, Anders Ögonblick.. Dikter 1971-78. Sthlm 1978. 66 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#170830) | 100:- |
| Österreichische Lyrik aus neun Jahrhunderten.. Ausgewählt und herausgegeben von Wulf Stratiwa. Wien 1948. 408 pages. Original half cloth. Dust jacket. (#174212) | 145:- |
| Östman, Margareta & Hans (ed.) Au champ d'Apollon.. Écrits d'expression française produits en Suède (1520-2006). Sthlm 2008. 432 pages. Softcover. (#164546) | 230:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |