Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Adlersparre, S.H. Ätter från Sveriges medeltid.. Sthlm 1921. 60 sidor + 2 utvikbara tabeller. Häftad. Antikvarisk tidskrift för Sverige 21:4. (#175845)160:-
Ahnlund, Nils Engelbrekt.. Tal och uppsatser. Sth 1934. 92 sidor. Häftad (#7389)80:-
Ahvenainen, Jorma Der Getreidehandel Livlands im Mittelalter.. Diss. H-fors 1963. 253 pages. Softcover. (#59113)200:-
Akter rörande ärkebiskopsvalet i Uppsala 1432.. Samt striden därom mellan konung Erik och Svenska kyrkan. Utg. Algot Lindblom. Sth 1903. XVI, 150 sidor. Häftad. (#7594)125:-
Alin, Oscar Bidrag till Svenska Rådets historia under medeltiden I.. Allt som utkom. Aa Upps. 1872. 62 pp. Häftad. (#7345)75:-
Andersson, Hans Urbanisierte Ortschaften und lateinische Terminologie.. Studien zur Geschichte des nordeuropäischen Städtewesens vor 1350. Diss. Göteborg 1971. 281 pages. Softcover. Stamped. (#7339)165:-
Andersson, Ingvar Erikskrönikans författare.. Sth 1959. 176 sidor. Häftad. (#5707)140:-
Andersson, Ingvar Erikskrönikans författare.. Sth 1959. 176 sidor. Original klotryggsband. (#47929)160:-
Andersson, Ingvar Erikskrönikans författare.. Sth 1959. 176 sidor. Original klotryggsband. Blyertsunderstrykn. (#34193)140:-
Andersson, Ingvar Källstudier till Sveriges historia 1230-1436.. Inhemska berättande källor jämte Libellus Magnipolensis. Aa. Lund 1928. 320 sidor. Häftad. Klippt främre omslag och sprucken rygg. (#7898)185:-
Andersson, Ingvar Källstudier till Sveriges historia 1230-1436.. Inhemska berättande källor jämte Libellus Magnipolensis. Aa Lund 1928. 320 sidor. Nytt klotband. (#9184)325:-
Andersson, Ingvar Skånes historia I.. Till Saxo och Skånelagen. Illustr. Sth 1947. 497 sidor. Original klotband. (#44149)200:-
Andersson, Ingvar Skånes historia I.. Till Saxo och Skånelagen. Sth 1947. 498 sidor. Häftad. (#17155)150:-
Andersson, Ingvor Margareta Erik menved och Venden.. Studier i dansk utrikespolitik 1300-1319. Aa Lund 1954. 398 sidor. Häftad. (#7341)165:-
Andersson, Roger De birgittinska ordensprästern som traditionsförmedlare och folkfostrare.. En studie i svensk medeltidspredikan på den 8:e söndagen efter trefaldighet. Sthlm 2001. 239 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#170938)150:-
Andræ, Carl Göran Kyrka och frälse i Sverige under äldre medeltid.. Aa Upps. 1960. 277 sidor. Häftad. (#2137)225:-
Arbman, Holger Östgötar.. Från urtid till Birgitta. Illustr. Lund 1957. 82 sidor. Häftad. (#112974)125:-
Axelson, Sven Sverige i utländsk annalistik 900-1400.. Med särskild hänsyn till de isländska annalerna. Aa Upps. 1955. 351 sidor. Häftad. (#15465)250:-
Axelson, Sven Sverige i utländsk annalistik 900-1400.. Med särskild hänsyn till de isländska annalerna. Aa Upps. 1955. 351 sidor. Häftad. Stämpel. (#176360)225:-
Bachmann, Johannes Die päpstlichen Legaten in Deutschland und Skandinavien (1125-1159).. (Teildruck). Diss. Marburg 1913. XVI, 54 pages. No covers. (#24886)125:-
Beckman, Bjarne Matts Kättilmundsson och hans tid I-II.. I: Intill 1318. II: 1319-1326. Sth 1953-54. XVI, 367 + 643 sidor. Häftade. 2 vol. (#3422)450:-
Behm, Viktor Jemtland under medeltiden.. Anteckningar år 1888. Östersund 1888. 56 sidor. Häftad. Omslagen lite skadade. (#102014)200:-
Bendz, Anders Det skånska ärkestiftet under katolicismens sista tid.. Birger Gunnersen och Jørgen Skodborg. Akad. avh. Lund 1874. (4),39 sidor. Inklistrad i hårda pärmar. Främre omslag loss. (#77157)100:-
Bengtsson, Herman Den höviska kulturen i Norden.. En konsthistorisk undersökning. Illustr. Aa Sth 1999. 317 sidor + färgbilder. Förlagsband. (#34113)250:-
Bergström, Rudolf Studier till den stora krisen i Nordens historia 1517-1523.. Aa Upps. 1943. XIV, 167 sidor. Häftad. (#2589)145:-
Berättelse om de Lybeckska beskickningarna i Sverige 1509 och 1541.. Utg. Lars Sjödin. Sthlm 1924. viii, 217 sidor. Häftad. Historiska handlingar 26:2. (#162712)200:-
Beskow, Hans Myten om Stockholms grundläggning.. Stockholms förhistoria och medeltida skede före 1420. Reflektioner och hypoteser. Illustr. Sthlm 1984. 133 sidor. Original pappband. (#83370)140:-
Birger Jarls Tid - en brytningstid?. Sex föreläsningar från ett symposium i Stockholm våren 2001. Lin Annerbäck (red.) Sthlm 2002. 130 sidor. Häftad. (#172298)110:-
Bjurling, Oscar Das Steuerbuch König Eriks XIII.. Versuch einer Rekonstruktion. Lund 1962. 156 pages. Softcover. (#7356)185:-
Björkman, Ulf Stilla veckan i gudstjänst och fromhetsliv.. Med särskild hänsyn till svensk medeltida tradition. Illustr. Aa Lund 1957. 388 sidor. Häftad. (#42536)170:-
Blomkvist, Nils Kalmars uppkomst och äldsta utveckling.. Tiden till 1300-talets mitt. Aa Uppsala 1978. 103 sidor + LIII sidor stencilerade noter samt kartor. 4:o. Häftad. Omtryckt i Kalmar stads historia 1. (#43951)135:-
Brekke, Egil Nygaard Sverre-sagaens opphav.. Tiden og forfattaren. Aa Oslo 1958. XI, 191 sidor. Halvklotband. Stämpl. (#92561)275:-
Brekke, Egil Nygaard Sverre-sagaens opphav.. Tiden og forfattaren. Aa Oslo 1958. XI, 191 sidor. Häftad. (#118888)200:-
Brilioth, Yngve Svensk kyrka, kungadöme och påvemakt 1363-1414.. Upps 1925. 382 sidor. Tagen ur band. Omslag saknas. (#7596)125:-
Brilioth, Yngve Svensk kyrka, kungadöme och påvemakt 1363-1414.. Uppsala 1925. 389 sidor. Halvklotband. Stämpl. (#16812)200:-
Brynolf Algotsson. - scenen, mannen, rollen. Red. Karl-Erik Tysk. Illustr. Skara 1995. 158 sidor. Häftad. (#56692)140:-
Buttimer, Anne The Wake of Erasmus.. Saints, Scholars, and Studia in Mediaeval Norden. Lund 1989. 80 pages. Soft covers. (#117945)125:-
Carlquist, Jonas Vadstenasystrarnas textvärld.. Studier i systrarnas skriftbrukskompetens, lärdom och textförståelse. Upps. 2007. 414 sidor. Häftad. Svenska fornskriftsällskapet serie 1.89. (#133222)200:-
Carlsson, Einar Translacio Archiepiscoporum.. Erikslegendens historicitet i belysning av ärkebiskopssätets förflyttning från Upsala till Östra Aros. Upps 1944. VII, 168 sidor. Häftad. (#7369)120:-
Carlsson, Einar Translacio Archiepiscoporum.. Erikslegendens historicitet i belysning av ärkebiskopssätets förflyttning från Upsala till Östra Aros. Upps 1944. VII, 168 pp. Häftad. Blyerts. (#71955)100:-
Carlsson, Gottfrid Engelbrekt, Sturarna, Gustav Vasa.. Undersökningar och studier. Lund 1962. 232 sidor. Häftad. (#2651)100:-
Carlsson, Gottfrid Från Erik segersäll till Gustav Vasa.. Undersökningar och rön. Sth 1961. 184 sidor. Häftad. (#7373)145:-
Carlsson, Gottfrid Kalmar recess 1483.. Sth 1955. 76 sidor. Häftad. (#7372)100:-
Carlsson, Gottfrid Medeltidens nordiska unionstanke.. Sth 1945. 119 sidor. Häftad. (#7371)85:-
Carlsson, Gottfrid Peder Jakobsson Sunnanväder.. Ett livsöde och en tidsbild. Lund 1949. 112 sidor. Häftad. (#7374)100:-
Carlsson, Gottfrid Peder Jakobsson Sunnanväder.. Ett livsöde och en tidsbild. Lund 1949. 112 sidor. Häftad. Nött och tejpad rygg. Blyertskommentarer av Gunnar T. Westin (#101837)100:-
Cederschiöld, Gustaf Konung Sverre.. Lund 1901. XI, 188 sidor. Häftad. Bortklippt dedikation från omslaget. (#71959)110:-
Christensen, William Dansk statsforvaltning i det 15. århundrede.. Kbh 1903. XII, 750 sidor. Halvklotband. (#29366)250:-
Christensen, William Dansk statsforvaltning i det 15. århundrede.. Kbhvn 1903. XII, 750 sidor. Enkelt pappband, "blockband". Stämpl. (#91175)230:-
Christensen, William Dansk statsforvaltning i det 15. århundrede.. Kbhvn 1903. XII, 750 sidor. Halvklotband. Stämpl. Första sidorna fuktfläckade. (#29360)200:-
Claëson, Sten Häradshövdingeämbetet i senmedeltidens och Gustav Vasas Sverige.. Akad. avh. Sthlm 1987. 304 sidor. Häftad. Rättshistoriskt bibliotek 39. (#2664)200:-
Cornell, Henrik Sigtuna och Gamla Uppsala.. Ett bidrag till kännedomen om de engelsk-svenska förbindelserna under 1000-talet. Illustr. Sthlm 1920. 107 sidor + utvikbar plan. 4:o. Original pergamentryggsband. Nr 6 av 300 numrerade ex. (#9274)275:-
Cross, James The Authorship of "Vita S. Erici".. Lund 1952. 23-40 pp. Offprint. (#26321)70:-
Dahlbäck, Göran Uppsala domkyrkas godsinnehav.. Med särskild hänsyn till perioden 1344-1527. Aa Upps. 1977. 430 sidor. Häftad. Studier till Det medeltida Sverige 2. (#3480)125:-
Dahlerup, Troels Det danske sysselprovsti i middelalderen... København 1968. 420 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#7375)180:-
Damell, David & Ericsson, Christer Eskilstuna historia 1.. Forntiden och medeltiden. Illustrerad. Eskilstuna 2000. 292 sidor. Original pappband. (#119764)140:-
De Geer, Ingrid Earl, Saint, Bishop, Skald - and Music.. The Orkney Earldom of the Twelfth Century. A Musicological Study. Diss. Uppsala 1985. 333 pages. A4. Soft covers. (#50341)175:-
Det medeltida Sverige 1:1.. Norra Roden. Uppland. Av Dahlbäck, Jansson och Westin. Sth 1972. 174 sidor. Klotband. (#33785)260:-
Det medeltida Sverige 1:1.. Uppland. Norra Roden. Av Göran Dahlbäck, Bengt Jansson och Gunnar T. Westin. Sthlm 1972. 174 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. (#162612)150:-
Det medeltida Sverige 1:2.. Uppland. Tiundaland. Ulleråker, Vaksala, Uppsala stad. Av Göran Dahlbäck, Olle Ferm och Sigurd Rahmqvist. Sthlm 1984. 374 sidor. Häftad. (#2183)200:-
Det medeltida Sverige 1:3.. Uppland. Tiundaland. Bälinge, Norunda, Rasbo. Av Olle Ferm, Sigurd Rahmqvist och Gunnar T. Westin. Sth 1982. 360 sidor. Häftad. (#2184)200:-
Det medeltida Sverige 1:4.. Uppland. Tiundaland. Tierp, Våla, Vendel, Oland, Närdinghundra. Av Rune Janson, Sigurd Rahmqvist och Lars-Olof Skoglund. Sthlm 1974. 374 sidor. Häftad. (#2185)150:-
Det medeltida Sverige 1:4.. Uppland. Tiundaland. Tierp, Våla, Vendel, Oland, Närdinghundra. Av Rune Janson, Sigurd Rahmqvist och Lars-Olof Skoglund. Sthlm 1974. 374 sidor. Klotband. (#162106)200:-
Det tidiga Västergötland - en aktuell historia.. Illustr. U.o. 1983. 332 sidor. Original klotband. Västergötlands fornminnesförenings tidskrift 1983-1984. (#30590)145:-
Die Zeit der Stadtgründung im Ostseeraum.. Illustrated. Uppsala. 1965. 257 pages. Softcover. Pencilunderlinings. Visby-symposiet för historiska vetenskaper 1963. (#17693)250:-
Diplomatarium Norvegicum 21.. Oldbreve til kundskab om Norges indre og ydre forholde, sprog, slægter, sæder, lovgivning og rettergang i middelalderen. Bergen 1970-72. 896 sidor. Häftade. 2 volymer. (#26004)450:-
Diplomatarium Norvegicum 6:2.. Oldbreve til kundskab om Norges indre og ydre forholde, sprog, slægter, sæder, lovgivning og rettergang i middelalderen. Samlede og udgivne af Carl R. Unger og H.J. Huitfeldt. (1403-1570.) Christiania 1864. Pag. 401-904. Häftad. (#25999)1000:-
Donner, Gustav Adolf Kampen om Fresearvet.. Processmakare och våldsmän i Norden under 1400-talet. Helsingfors 1930. 183 sidor. Häftad. (#7378)140:-
Ekbom, Carl Axel Viennetionde i Norge.. Sthlm 1976. 156 sidor. Häftad. (#3502)125:-
Ekbom, Carl Axel Viennetionde och hundaresindelning.. Studier rörande Sveriges äldsta politiska indelning. Sth 1974. XI, 335 sidor. Häftad. (#7909)150:-
Ekbom, Carl Axel Viennetionde och hundaresindelning.. Studier rörande Sveriges äldsta politiska indelning. Sth 1974. XI, 335 sidor. Häftad. Stämpl. (#90784)130:-
Erik den helige - Vita et miracula Sancti Erici regis Sueciae.. Latine et suecice. Codex Vat. Reg. Lat. 525. Suecice et brittanice praefatus. Edidit Axel Nelson. Kbhvn 1944. XXX pp + faksimil. Folio. Half vellum. Corpus codicum suecicorum medii aevi III. (#38072)2000:-
Erikskrönikan.. Redigering, inledning och kommentar av Sven Bertil Jansson. Sth 1985. 247 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#27607)150:-
Erlandi, Israel Vita et miraculis Sancti Erici Sueciae Regis.. Primus edidit, Notisq illustravit Johannes Schefferus Argentoratensis. Wankiv, Sthlm 1675. (12),191,(1) sidor. Senare skinnryggsband. (#177478)3000:-
Ett minne från Närkes medeltid.. Handskriften A 134 i Kungliga Biblioteket återgiven i facsimile och försedd med inledning av Oscar Wieselgren. Sthlm 1945. 6 sidor text + 18 sidor facsimile. Stort format. Original linneband. Tryckt i 500 exemplar. (#12923)300:-
Fabricius, Knud Gotlandske forhold under Iver Akselsön Tot.. Sthlm 1905. 82 sidor + plan. Häftad. Främre omslag saknas. Antikvarisk tidskrift för Sverige 17:5. (#7404)120:-
Fant, Eric M. Dissertatio de rege Caroli Canuti,. Gedani an. 1457-1464 commorante. Dissertation. Respondent Petrus Friman. Upsala 1793. 10 sidor. Häftad. Oskuren. (#109115)150:-
Fant, Eric M. Observationes historicæ de Carolo Canuti,. ejusque administratione regni. Dissertation. Respondent Carl Johan Knös. Upsala 1791. 14 sidor. Häftad. Skuren. (#109109)150:-
Ferm, Olle Det visa leendet och det narraktiga gapskrattet.. Skrattet och den medeltida kyrkan. Illustrerad. Sthlm 2008. 159 sidor. Häftad. (#176364)120:-
Floderus, Erik Sigtuna.. Sveriges äldsta medeltidsstad. Illustr. Sth 1941. 160 sidor. Häftad. (#14685)150:-
Fokus på kvinner i middelalderkilder.. Rapport fra symposiet "Kilder til kvinnehistoriske studier i nordisk middelalder", Isengran, september 1990. Red. av Berit Jansen Sellevold, Else Mundal, Gro Steinsland. Skara 1992. 111 sidor. Häftad. (#158435)195:-
Friberg, Nils Stockholm i bottniska farvatten.. Stockholms bottniska handelsfält under senmedeltiden och Gustav Vasa. En historisk-geografisk studie. Uppsala 1983. 500 sidor + utvikbara tabellbilagor. Originalklotband i skyddsomslag. (#24931)300:-
Fryxell, K.A. Om svenska biskopsval under medeltiden.. Aa Upps. 1900. VIII, 138 sidor. Häftad. (#15423)125:-
Fröjmark, Anders Mirakler och helgonkult.. Linköpings biskopsdöme under senmedeltiden. Aa Upps 1992. 216 sidor. Häftad. (#7610)165:-
Furuhagen, Hans Furstinnan av Närke som blev Heliga Birgitta.. Sthlm 1990. 223 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. Dedikation. (#158876)160:-
Furuhagen, Hans Furstinnan av Närke som blev Heliga Birgitta.. Sthlm 1990. 223 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. Lite blyertsunderstrykningar. (#10155)145:-
Gallén, Jarl Nöteborgsfreden och Finlands medeltida östgräns 1.. Helsingfors 1968. 246 sidor. Häftad. Mer utkommet. (#7910)130:-
Gallén, Jarl & Lundén, Tryggve Sankt Erik konung.. Sth 1960. 81 sidor. Häftad. (#7602)145:-
Gertz, M. Cl. Knud den helliges martyrhistorie.. Kbh 1907. 139 sidor. Häftad. Främre omslag loss, boken itu. (#114046)150:-
Gilstring, K.G. Digerdödens dagar.. Hävd och sägen kring ett 600-årsminne. Linköping 1948. 15 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Särtryck ur Linköpings stifts julbok. (#110921)85:-
Girgensohn, Paul Die skandinavische Politik der Hansa 1375-95.. Diss. Upps. 1898. XI, 200 pages. Softcover. (#1536)150:-
Granberg, Peter Adolph Kalmare unionens historia I-III.. Sth 1807-11. (10),226 + 264 +218,(8) sidor. Inbundna i ett samtida enkelt skinnryggsband. Nötta framkanter. (#13864)400:-
Grandinson, Karl Gustaf Alexander Studier i hanseatisk-svensk historia I.. Tiden till 1332. Aa Sth 1884. 98 pp. Häftad. Del II utkom 1885. (#87327)100:-
Grandinson, Karl Gustaf Alexander Studier i hanseatisk-svensk historia I-II.. I: Tiden till 1332. II: Åren 1332-1365. Bilaga: Magnus Erikssons itinerar. (I = Aa) Sth 1884-85. 98 + 122 sidor. Inbundna i ett halvklotband. (#7415)250:-
Gripla V.. Ritstjóri Jónas Kristjánsson. Reykjavík 1982. 352 sidor. Original halv(konst)läderband. (#87040)150:-
Gripla VI.. Ritstjóri Jónas Kristjánsson. Reykjavík 1984. 331 sidor. Original halv(konst)läderband. (#87041)150:-
Hafström, Gerhard Ledung och marklandsindelning.. Aa Upps. 1949. 271 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#7417)200:-
Hallström, Gunnar Mälaröarnas historia.. En bok om forntid och medeltid. Illustr. Sthlm 1969. 150 sidor + kartor. Originalklotband. (#53992)165:-
Hallström, Gunnar Mälaröarnas historia.. En bok om forntid och medeltid. Illustr. Sthlm 1969. 150 sidor + kartor. Originalklotband. Blyerts- och bläckanteckningar. (#72325)125:-
Hall, Thomas Stockholms förutsättningar och uppkomst.. En studie i medeltida urbanism. Akad. avh. Sthlm 1973. 216 sidor. Häftad. (#7661)145:-
Handlingar till Sten Sture d.y:s historia 1515-1518.. Utg. Sven Tunberg. Sth 1931. XVI, 111 sidor. Häftad. Historiska handlingar 28:2. (#12101)100:-
Handlingar till Sten Sture d.y:s historia 1515-1518.. Utg. Sven Tunberg. Sth 1931. XVI, 111 sidor. Häftad. Rikligt med blyerts- och bläckanteckningar av Gunnar t. Westin. Historiska handlingar 28:2. (#162737)100:-
Hans Brask Latinsk korrespondens 1523.. Utg. Hedda Roll. Aa Sthlm 1973. 187 sidor. Häftad. (#7363)175:-
Hanserecesse III:6.. Herausgegeben von Verein für hansische Geschichte. Hanserecesse von 1477 - 1530 bearbeitet von Dietrich Schäfer. Leipzig 1899. xvi, 863 pages. 4:o. Half leather. Volume III:6 only. Deals with the period 6 July 1510 - 3 December 1516. (#163966)1200:-
Harrison, Dick Jarlens sekel.. En berättelse om 1200-talets Sverige. Illustr. Sthlm 2002. 624 sidor. Förlagsband utan skyddsomslag. (#138295)170:-
Hazelius, Gunnar Om handtverksämbetena under medeltiden.. En inledning till skråväsendets historia i Sverige. Sth 1906. 202 pp. Nött rygg. (#7425)125:-
Hedqvist, Vilhelm Den kristna kärleksverksamheten i Sverige under medeltiden.. Akad. avh Uppsala 1893. 148 sidor. Häftad. Stämpel. (#22193)150:-
Helander, Sven Ansgarskulten i Norden.. Illustr. Sth 1989. 310 sidor. Häftad. (#11683)165:-
Helander, Sven Ansgarskulten i Norden.. Illustr. Sth 1989. 310 sidor. Häftad. F.d. biblioteksex i gott skick. (#162781)120:-
Helgerånet.. Från mässböcker till munkepärmar. Red. Kerstin Abukhanfusa, Jan Brunius, Solbritt Benneth. Illustr. Sthlm 1993. 199 sidor. Original pappband. (#26157)180:-
Hellbom, Algot Medelpads sydgräns. med huvudvikt på medeltiden och 1500-talet. Illustr. Umeå 1984. 80 sidor. Häftad. (#12608)100:-
Helle, Knut, Trebbi, Marco & Wiberg, Halfdan Bryggen.. The Hanseatic Settlement in Bergen. Illustr. Bergen 1982. 107 pages. 4:o. Hardcover. (#156858)200:-
Hellström, Jan Arvid Biskop och landskapssamhälle i tidig svensk medeltid.. Sth 1971. XV, 422 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykingar. (#7708)200:-
Hellström, Jan Arvid Biskop och landskapssamhälle i tidig svensk medeltid.. Sth 1971. XV, 422 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. (#7709)150:-
Hellström, Jan Arvid En resa till medeltiden.. Illustr. Sth 1973. 112 sidor. Häftad. Dedikation. (#7427)100:-
Hikuin 7,. Illustrerad. Højbjerg 1981. 288 sidor. Original pappband. Mest om danska kyrkor och städer under medeltiden. (#112863)150:-
Hikuin 8.. Illustrerad. Højbjerg 1982. 262 sidor. Original pappband. (#124346)150:-
Hikuin 9.. Illustr. Århus 1983. 288 sidor. Original klotband. Behandlar medeltida kyrkor. (#17280)150:-
Hjärne, Erland Från Alsnö och Sko.. Två undersökningar i svensk medeltidshistoria. Upps. 1951. 56 sidor. Häftad. (#2856)100:-
Hjärne, Harald Skandinaviska unioner under medeltiden.. Upsala 1897. 16 sidor. Häftad. Sommarkurserna i Upsala 1897. Grundlinjer till föreläsningar. (#159658)60:-
Holberg, Ludvig Leges Waldemari regis. Kong Valdemars lov.. Et bidrag til oplysning om Danmarks statsret i det 13de aarhundrede. Kbh 1886. 311 sidor. Halvläderband med upphöjda bind. (#151622)425:-
Holmgren, Gustaf Gamla Uppsala och Mora äng. i medeltidslagarnas valföreskrifter. Upps. 1937. 39 sidor. Häfte. Dedikation. (#26298)110:-
Holmgren, Gustaf Gamla Uppsala och Mora äng. i medeltidslagarnas valföreskrifter. Upps. 1937. 39 sidor. Häfte. Lite blyerts. (#103161)100:-
Holmqvist, Wilhelm Sveriges forntid och medeltid. Kulturhistorisk bildatlas. Malmö 1949. 408 pp. 4:o. Inbunden. (#8611)425:-
Holmsen, Andreas Norges historie.. Fra de eldste tider til eneveldets innførelse i 1660. Illustr. Oslo 1961. 480 sidor. Pocket. (#26797)100:-
Härenstam, Curt Finnveden under medeltiden.. Akad. avh. Lund 1946. 474 sidor. Häftad. (#7442)325:-
I Heliga Birgittas trakter.. Nitton uppsatser om medeltida samhälle och kultur i Östergötland "västanstång". Red. Göran Dahlbäck. Illustr. Upps. 1990. 388 sidor. Häftad. (#26286)200:-
Inger, Göran Das kirchliche Visitationsinstitut im mittelalterlichen Schweden.. Illustr. Diss. Upps 1961. 576 pages. Soft covers. (#7624)150:-
In Quest of the Kingdom.. Ten Papers on Medieval Monastic Spirituality. Ed. Alf Härdelin. Illustr. Sth 1991. 284 pp. Softcover. (#11665)200:-
Ivar Axelsson Totts räkenskapsbok för Gotland 1485-1487.. Utgiven med inledning och register av Evert Melefors under medverkan av Dick Wase. Illustr. Visby 1991. 512 sidor. Original pappband. (#7572)250:-
Iversen, Tore Knechtschaft im mittelalterlichen Norwegen.. Ebelsbach 2004. XVI, 520 pages. Original cloth. (#151605)375:-
Jakobsson, Svante Osilia-Maritima 1227-1346.. Studier kring tillkomsten av svenska bosättningar i Balticum, i synnerhet inom biskopsstiftet Ösel-Wiek. Aa Upps 1980. 172 sidor. Häftad. (#7446)145:-
Jansson, Sven-Bertil Medeltidens rimkrönikor.. Studier i funktion, stoff, form. Aa Upps. 1971. 236 sidor. Häftad. (#5832)145:-
Johannesson, Kurt Saxo Grammaticus.. Komposition och världsbild i Gesta Danorum. Sth 1978. 348 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#29832)275:-
Jonasson, Gustaf Medeltidens Örebro.. Illustr. Sthlm 1984. 185 sidor. Häftad. (#14747)120:-
Jordeböcker över Lunds ärkesätes gods vid medeltidens slut.. Palteboken och 1522 års uppbördsjordebok. Utg. Gösta Johannesson. Lund 1953. 579 sidor. Häftad. Dedikation. Skånsk senmedeltid och renässans 7. (#23585)250:-
Jägerstad, Hans Hovdag och råd under äldre medeltid.. Den statsrättsliga utvecklingen i Sverige från Karl Sverkerssons regering till Magnus Erikssons regeringstillträde (1160-1331). Lund 1948. 354 sidor. Häftad. (#2893)250:-
Kalendarium Vallentunense.. [Utgivet av Otto Janse.] Sthlm 1907. 14 sidor text + 6 sidor faksimile. Folio. Häftad. Tryckt i begränsad upplaga på handgjort papper. (#85793)350:-
Karlsson, Karl Henrik Den svenske konungens domsrätt och formerna för dess utöfning under medeltiden I.. - 1470 (a.s.u.). Aa Sth 1890. vi,104 sidor. Häftad. Saknar omslag. (#26328)115:-
Karl VIII:s jordebok över Färingö.. Ett bidrag till senmedeltidens ekonomiska historia. Utg. Oscar Bjurling. Illustr. Lund 1977. 104 sidor. Häftad. (#15994)160:-
Karl VIII:s jordebok över Färingö.. Ett bidrag till senmedeltidens ekonomiska historia. Utg. Oscar Bjurling. Illustr. Lund 1977. 104 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#99926)140:-
Kellerman, Gösta Jakob Ulvsson och den svenska kyrkan I.. Under äldre sturetiden 1470-1497. Upps 1935. XX, 415 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#52065)150:-
Kellerman, Gösta Jakob Ulvsson och den svenska kyrkan I.. Under äldre sturetiden 1470-1497. Upps 1935. XX, 415 sidor. Häftad. Lite fuktskadad i början. (#175816)150:-
Keyser, Rudolf Norges Stats- og Retsforfatning i Middelalderen.. Christiania 1867. 412 sidor Tillsammans med: Nordmændenes private liv i oldtiden. Christiania 1867. 132 sidor. Sista sidan riven med någon liten textförlust. Klotband. Efterladte skrifter II:1-2. (#60732)350:-
Kjellström, Johannes Hälsingelagen tolkad.. Akad. avh. Uppsala 1909. VII, 92 sidor. Häftad. Dedikation. (#96482)200:-
Kjersgaard, Erik Mad og öl i Danmarks middelalder.. Illustrerad. Nationalmuseet 1978. 217 sidor. Förlagsband. (#173928)250:-
Klenoder ur äldre svensk historia.. Treasures of Early Sweden. Rikt illustr. Sth 1984. 149 pp. Häftad. Softcover. Text in Swedish and English. (#23368)75:-
Klenoder ur äldre svensk historia.. Treasures of Early Sweden. Rikt illustr. Sth 1984. 149 pp. Inbunden. Hardcover. Text in Swedish and English. (#34183)105:-
Klingspor, Gustaf A. Sanning och sägen om Sankt Sigfrid av Husaby och Växjö. "som christnade Swirges land". En mosaikbild. Illustr. Göteborg 1932. 101 sidor. Häftad. Skyddsomslaget lite naggat. Blyertsförstrykningar. (#77034)150:-
Klockars, Birgit Birgittas värld.. Sth 1973. 205 sidor. Pocket. (#10144)100:-
Klockars, Birgit I Nådens dal.. Klosterfolk och andra c. 1440-1590. Illustr. Sthlm 1979. 210 sidor. Häftad. (#10212)170:-
Koht, Halvdan Drottning Margareta och Kalmarunionen.. Sth 1956. 160 sidor. Klotband. (#33734)160:-
Kroon, Sigurd Det svenska prästmötet under medeltiden.. Dess uppkomst och ställning i samhälle och kyrka. Sth 1948. 189 sidor. Häftad. Lite blyertsunderstrykningar. (#7619)135:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid III.. Datering - Epiphania. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1958. Häftad. (#53369)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid III.. Datering - Epiphania. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1958. Original halvfranskt band. (#53391)250:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid IV.. Epistolarium - Frälsebonde. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1959. Häftad. (#53368)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid IV.. Epistolarium - Frälsebonde. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1959. Originalklotband. (#53388)200:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid IX.. Konge - Kyrkorummet. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1964. Häftad. (#53372)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid IX.. Konge - Kyrkorummet. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1964. Original klotband. (#53395)200:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid I-XXII.. Från vikingatiden till reformationstiden. Malmö 1956-78. Original klotband med skyddsomslagen. 22 vol. (#177431)4500:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid V.. Frälsebrev - Gästgiveri. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1960. Häftad. (#53422)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid VIII.. Judas - Konfiskation. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1963. Original halvfranskt band, (#53398)250:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid VIII.. Judas - Konfiskation. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1963. Original klotband. (#53397)200:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid X.. Kyrkorätt - Ludus de S. Canuto. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1965. Häftad. (#53376)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XI.. Luft - Motståndsrätt. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1966. Häftad. (#53375)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XII.. Mottaker - Orlogsskib. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1967. Häftad. (#53374)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XIII.. Ormer - Regnbue. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1968. Häftad. (#53379)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XIV.. Regnebræt - Samgäld. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1969. Häftad. (#53378)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XIX.. Trylle - Vidisse. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1975. Häftad. (#53385)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XV.. Samiskt språk - Skude. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1970. Häftad. (#53377)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XV.. Samiskt språk - Skude. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1970. Original halvfranskt band. (#53400)250:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XVI.. Skudehandel - Stadsskatter. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 191971. Original klotband. (#53407)200:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XVI.. Skudehandel - Stadsskatter. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1971. Häftad. (#53382)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XVII.. Stadskole - Sätesgård. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1972. Häftad. (#53381)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XVIII.. Sätesgårdsnamn - Trygor. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1974. Häftad. (#53380)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XX.. Vidjer - Øre. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1976. Häftad. (#53384)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XXI.. Øremerke - Øyreting samt Supplement. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1977. Häftad. (#53383)150:-
Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid XXII.. Register. Från vikingatid till reformationstid. Red. John Granlund. Illustr. Malmö 1978. Häftad. (#53386)150:-
Kumlien, Kjell Historieskrivning och kungadöme i svensk medeltid.. Sthlm 1979. 221 sidor. Häftad. (#40124)180:-
Kumlien, Kjell Karl Knutssons politiska verksamhet 1434-1448.. Aa Sthlm 1933. 316 sidor. Häftad. (#7461)175:-
Kumlien, Kjell Med svenskarna och Engelbrekt.. Illustrerad. Sthlm 1935. 130 sidor. Klotband. (#121999)120:-
Kumlien, Kjell Med svenskarna och Engelbrekt.. Illustr. Sth 1935. 130 sidor. Häftad. (#7460)90:-
Kungs-Husby i Trögd.. Kungsgård, kyrka och socken. Red. C.G. von Ehrenheim. Illustr. Sth 1992. 104 sidor. Häftad. (#7382)100:-
Kungs-Husby i Trögd.. Kungsgård, kyrka och socken. Red. C.G. von Ehrenheim. Illustr. Sth 1992. 104 sidor. Originalklotband. (#7908)165:-
Kuujo, E.O. Das Zehntwesen in der Erzdiözese Hamburg-Bremen bis zu seiner Privatisierung.. Diss. Helsinki 1949. 312 pages. Soft covers. (#173900)200:-
Kyhlberg, Ola & Ahlström, Torbjörn Gånget ur min hand.. Riddarholmskyrkans stiftargravar. Illustr. Sthlm 1997. 231 sidor + utvikbara tabeller. Förlagsband. (#104639)250:-
Kyrka, helgon och vanliga dödliga.. Illustr. Sthlm 2003. 329 sidor. Originalpappband. Årsbok för Riksarkivet och Landsarkiven. (#93406)150:-
Larsson, Gabriela Bjarne Stadgelagstiftning i senmedeltidens Sverige.. Aa Sth 1994. XII, 243 sidor. Häftad. (#7468)175:-
Larsson, Inger Svenska medeltidsbrev.. Framväxten av ett offentligt skriftspråk. Illustr. Sthlm 2003. 251 sidor + XXXII färgfaksimil och transkriptioner. Originalklotband i skyddsomslag. (#87509)150:-
Larsson, Lars-Olof Det medeltida Värend.. Studier i det småländska gränslandets historia fram till 1500-talets mitt. Aa Lund 1964. 536 sidor. Häftad. (#2290)300:-
Lauring, Palle Valdemarerne.. Illustrerad. Kbhvn 1959. 230 sidor. Häftad. (#138875)150:-
Lejon, Kjell O. Askeby kloster. - om klostertid och klosterliv. Skellefteå 2008. 255 sidor + planscher. Förlagsband i skyddsomslag. Diocesis lincopensis III. (#163917)150:-
Lindberg, Folke Fogde, råd och menighet.. Några drag i den svenska stadsförfattningens utveckling under medeltiden och 1500-talet. Sth 1941. 36 sidor. Häftad. (#14775)65:-
Lindblom, A. En omtvistad biskopsstol i Sverige under kyrkoschismen.. Uppsala 1902. 28 sidor. Häftad. Särtryck. (#77149)80:-
Lindbæk, Johs. Pavernes forhold til Danmark under kongerne Kristiern I og Hans.. Akad. avh. København 1907. 310 sidor. Halvklotband. Bläckanteckningar på titelbladet (#7608)200:-
Lindeberg, A. Svensk biografi 1.. Medeltidens märkvärdigaste personer. Sthlm 1818. (14), 302, (2) sidor. Häftad, oskuren i original gråpappersomslag. Allt som utkom. (#172393)300:-
Lindeberg, A. Svensk biografi 1.. Medeltidens märkvärdigaste personer. Sthlm 1818. (14), 302, (2) sidor. Samtida halvfranskt band. Namnteckning. Allt som utkom. (#58118)350:-
Linder, Hjalmar De svenske lagmännens ställning till konung och folk till och med år 1347. I.. Aa. Upps 1875. 40 pp. (#7475)105:-
Lindhart, P.G. Danmark og reformkoncilierne.. Studier over den danske kirkes forho.ld til de konciliaere reformbestraebelser 1414-1443. Kbhvn 1942. 118 sidor. Häftad. (#173910)135:-
Lindholmen.. Medeltida riksborg i Skåne. Red. Mats Mogren & Jes Wienberg. Illustr. Sth 1995. 278 sidor + utvikbar profilteckning. Originalpappband. (#29873)125:-
Lindqvist, Sune Den helige Eskils biskopsdöme.. Några arkeologiska vittnesbörd om den kristna kyrkans första organisation inom mellersta Sverige. Illustr. Aa Upps. 1915. 176 sidor. Häftad. Stämpel. (#1985)200:-
Linton, Michael Drottning Margareta.. Fullmäktig fru och rätt husbonde. Studier i kalmarunionens förhistoria. Aa. Gbg 1971. 348 sidor. Häftad. (#7481)300:-
Linton, Michael Margareta, Nordens drottning 1375-1412.. Athlm 1998. 240 sidor. Förlagsband utan skyddsomslag. (#177174)150:-
Linton, Olof Synopsis historiae universalis.. Om en middelalderlig skoletraditions forudsætninger i bibelsk-jødisk, græsk-hellenistisk og oldkirkelig tradition. Kbh 1957. 144 sidor. Häftad. (#114045)100:-
Ljungfors, Åke Bidrag till svensk diplomatik före 1350.. Aa Lund 1955. XVIII, 234 sidor + planscher. Häftad. (#2308)200:-
Ljunggren, Karl Gustav Landebokens tillkomst och innehåll.. Lund 1966. 118 sidor + 6 planscher. Häftad. Särtryck ur Skånsk senmedeltid och renässans, Lund stifts landebok. (#120501)150:-
Lundberg, Birger Territoriell indelning och skatt i Uppland under medeltiden.. Sthlm 1972. 193 sidor. Häftad. (#2316)125:-
Lundberg, Birger Tröghbolagh.. Skogshushållning, territoriell indelning och skatt i Trögd under medeltiden. Aa Upps. 1952. 228 sidor. Halvklotband. (#74612)200:-
Lundberg, Birger Tröghbolagh.. Skogshushållning, territoriell indelning och skatt i Trögd under medeltiden. Aa Upps. 1952. 228 sidor. Häftad. (#7484)170:-
Lundberg, Birger Tröghbolagh.. Skogshushållning, territoriell indelning och skatt i Trögd under medeltiden. Aa Upps. 1952. 228 sidor. Mycket enkel pappband, "blockband". Främre pärmen och titelblad löst. (#1563)125:-
Lundberg, Rudolf Det stora sillfisket i Skåne under medeltiden och nyare tidens början,. dess förhållande till samtidiga sillfisken och till det nutida fisket i Skåne. Sthlm 1891. 76 sidor. Häftad. Antiqvarisk tidskrift för Sverige 11:2. (#175850)150:-
Lundén, Tryggve Sveriges missionärer, helgon och kyrkogrundare.. En bok om Sveriges kristnande. Illustr. 1983. 550 sid. Inbunden. Skyddsomslag. 2 sidor med bläckunderstrykningar. (#162109)200:-
Lundholm, Kjell-Gunnar Sten Sture den äldre och stormännen.. Aa. Lund 1956. 304 sidor. Häftad. (#7485)250:-
Lundholm, Kjell-Gunnar Sten Sture den äldre och stormännen.. Aa. Lund 1956. XII, 292 sidor. Häftad. Interfolierad och med anteckningar av Gunnar T. Westin. (#72095)300:-
Lundqvist, Karl Viktor Bidrag till kännedom om de svenska domkapitlen under medeltiden.. Jämförda med motsvarande institutioner i utlandet. Aa. Sth 1897. XII, 255 sidor. Häftad. (#7638)170:-
Lundqvist, Karl Viktor Bidrag till kännedom om de svenska domkapitlen under medeltiden.. Jämförda med motsvarande institutioner i utlandet. Aa. Sth 1897. XII, 255 sidor. Häftad. Saknar främre omslag. (#7714)125:-
Läffler, Leopold Fredrik Alexander Versifierade latinska medeltidsinskrifter från Gotland.. På grundval af de af prof. G. Lindström samlade gotländska "inskrifter från senare hälften af tolfte seklet till 1521" granskade, återställda, tolkade och belysta. Illustrerad. Sthlm 1924. 49 sidor. Häftad. Antikvarisk tidskrift för Sverige 21:5. (#175846)150:-
Lögdberg, Gustaf Adolf De nordiska konungarna och Tyska orden 1441-1457.. Aa Upps. 1935. XVII, 327 sidor. Häftad. Nött rygg, främre omslag loss. (#2992)140:-
Lögdberg, Gustaf Adolf De nordiska konungarna och Tyska orden 1441-1457.. Aa Upps. 1935. XVII, 327 sidor. Häftad. Stämpel. (#3627)160:-
Lönnroth, Erik Biskop Thomas av Strängnäs.. Sth 1966. 104 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#7811)150:-
Lönnroth, Erik Från svensk medeltid.. Sth 1959. 222 sidor. Pocket. (#2322)100:-
Malmström - Bidrag till Sverges medeltidshistoria.. Tillegnade C.G. Malmström den 2 november 1902 af Historiska seminariet vid Upsala universitet. Upps. 1902. 248 sidor. Häftad. (#7489)100:-
Malmström, Åke Juridiska fakulteten i Uppsala I.. Studier till fakultetens historia. Den medeltida fakulteten och dess historiska bakgrund. Upps. 1976. 166 sidor + planscher. Häftad. (#119408)125:-
Margrete I.. Nordens Frue og Husbond. Kalmarunionen 600 år. Essays og Udstilliningskatalog. Red. Poul Grinder-Hansen. Nordisk Ministerråd och Nationalmuseet (Kbh) 1996. 467 sidor. Stort format. Häftad. (#161764)250:-
Margrete I, Regent of the North.. The Kalmar Union 600 Years. Essays and Catalogue. Illustrated. Copenhagen 1997. 467 pages. 4:o. Soft covers. (#172678)300:-
Medeltid.. Illustr. Skövde 1988. 192 sidor. Häftad. Utställning Läckö slott. (#7912)100:-
Medeltida kultur i en Mälarbygd.. Rapport från en tvärvetenskaplig doktorandkurs vid Stockholms Universitet 1973. 177 sidor. A4. Stencil. (#108672)150:-
Medeltidens ABC.. Illustr. Sthlm 1985. 482 sidor. Original pappband. (#103404)150:-
Medeltidens ABC.. Illustr. Sthlm 1985. 482 sidor. Pocket. (#72951)125:-
Middelalderens litteratur og samfund.. Udvalg af artikler fra Kulturhistorisk leksikon for nordisk middelalder, bd. I-XIII til brug ved undervisningen. Kbh 1969. 121 sidor. Häftad. (#20023)50:-
Mohlin, Allan Kristoffer II av Danmark.. Hertigtiden och tronbestigningstiden. Lund 1954. 194 pp. Särtryck ur Kristoffer II av Danmark. (#7500)125:-
Myrdal, Janken, Melin, Pia & Ferm, Olle Den predikande räven.. Arbete, skämt och allvar i en medeltida illuminerad handskrift. Illustrerad. Signum 2006. 213 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#125708)200:-
Mörner, Carl Göran Urbes Hanseaticae quantum tempore unionis Calmarensis. in rebus Suecanis momentum fecerint. Dissertation, Praeses Ol. Kolmodin. Upsala 1829. (4), 28 sidor. Häftad i senare, blanka omslag. (#109803)200:-
Nevéus, Clara Trälarna i landskapslagarnas samhälle Danmark och Sverige.. Aa. Upps 1974. 209 sidor. Häftad. (#7505)250:-
Nilsson, John Kyrka och folk i Sverige 1.. Missionstid och medeltid. Illustr. Sth 1954. 350 pp. Inbunden. (#27701)135:-
Nordberg, Michael I kung Magnus tid.. Norden under Magnus Eriksson 1317-1374. Illustr. Sth 1997. 361 sidor. Pocket. (#78462)100:-
Nordfelt, A. Erikskrönikans ålder och tillkomst.. Några synpunkter. Särtryck ur Samlaren 1921. 41 sidor. Häftad. (#120443)120:-
Nordiske historikermøde i Århus 7.-9. august 1957.. Det nordiske syn på forbindelsen mellem Hansestæderne og Norden. Århus 1957. 195 pp. Originalpappband. En del blyertsunderstrykningar. (#95256)120:-
Nordiske historikermøde i Århus 7.-9. august 1957.. Det nordiske syn på forbindelsen mellem Hansestæderne og Norden. Århus 1957. 195 sidor. Originalpappband. (#7095)150:-
Nordisk kultur II Befolkning under medeltiden.. Utg. av Adolf Schück. Kartor. Sth 1938. 182 pp. Bläckunderstrykningar. (#33788)105:-
Nordisk kultur II Befolkning under medeltiden.. Utg. av Adolf Schück. Kartor. Sth 1938. 182 sidor. Häftad. (#28943)150:-
Nordisk kultur VIII:A Litteraturhistoria.. Danmark, Finland och Sverige. Utgiven av Sigurdur Nordal. Sthlm 1943. 18 sidor. Häftad. Något nött omslag. (#60767)150:-
Nordisk kultur XVI Handel och samfärdsel.. Utg. J. Brøndsted & A. Schück. Illustr. Sth 1933. 360 sidor. Häftad. Blanka omslag. (#114217)200:-
Nordisk kultur XVI Handel och samfärdsel.. Utg. J. Brøndsted & A. Schück. Illustr. Sthlm 1933. 360 sidor. Klotband. Stämpl. (#3059)250:-
Nordisk kultur XVI Handel och samfärdsel.. Utg. Johannes Brøndsted & Adolf Schück. Illustr. Sthlm 1933. 360 sidor. Häftad. (#3057)225:-
Nordisk kultur XVIII Städer och stadsbebyggelse.. Utg. Edvard Bull & Sverre Steen. Illustr. Sth 1933. 101 sidor. Häftad. (#12805)150:-
Normann-Lundberg, C.G. Bidrag till frågan om äganderätten till prestgårdarne i Sverige under medeltiden.. Aa Upps. 1915. 96 sidor. Häftad. (#23616)120:-
Nylander, Ivar Das Kirchliche Benefizialwesen Schwedens Während des Mittelalters.. Die Periode der Landschaftsrechte. Aa. Lund 1953. 348 pages. Soft covers. (#8024)125:-
Nyrin-Heuman, Ella Källkritiska, textkritiska och språkliga studier till Ericus Olai: Chronica Gothorum.. Lund 1944. XVI, 153 sidor. Enkelt pappband, "blockband". (#90789)125:-
Nyrin-Heuman, Ella Källkritiska, textkritiska och språkliga studier till Ericus Olai: Chronica Gothorum.. Lund 1944. XVI, 153 sidor. Häftad. (#5913)125:-
Nyrin-Heuman, Ella Källkritiska, textkritiska och språkliga studier till Ericus Olai: Chronica Gothorum.. Lund 1944. XVI, 153 sidor. Klotband. Stämpl. (#90791)145:-
Odense - Fra boplads til bisbeby. Odense til 1559.. Av H. Thrane, T. Nyberg, F. Grandt-Nielsen och M. Venge. Illustr. Odense 1982. 480 pp. Inbunden. (#29338)255:-
Olaus Magnus Carta Marina.. Karta med beskrivning över de Nordiska länderna samt de underbara ting som där finnas. I översättning av Erik Gamby. Gbg 1974. Omslag + 20 sidor. Klammerhäftad. Utgavs som reklam för ICI-Pharma. (#57535)75:-
Olaus Magnus Carta Marina.. Karta och beskrivning över de nordiska länderna 1539. I faksimil och översättning utgiven av Erik Gamby. Uppsala 1964. 43 sidor. 4:o. Original pappband. (#59576)350:-
Olaus Magnus Historia om de nordiska folken.. I urval av Knut Hagberg. Illustr. Sth 1963. 201 sidor. Originalklotband. (#7512)150:-
Olaus Magnus Historia om de nordiska folken I-IV.. Illustr. Sthlm 1976. 405 + 411 + 344 + 654 sidor. Förlagsband. 4 volymer. (#3086)700:-
Olaus Magnus Historia om de nordiska folken I-V.. Uppsala/Sthlm 1919-51. 4:o. 5 volymer. Halvfranska band. Stämplar. (#9096)1900:-
Olaus Magnus Historia om de nordiska folken I-V.. Upps/Sth 1919-51. 4:o. 5 röda amatörband. En vignettbild urklippt i volym I med textförlust som följd. (#31827)1400:-
Olrik, Axel Nordisk Aandsliv i Vikingetid og Tidlig Middelalder.. Illustr. Kbhvn 1907. 112 sidor. Stort format. Häftad. (#2364)125:-
Olsson, Gunnar Stat och kyrka i Sverige vid medeltidens slut.. Aa Gbg 1947. 330 sidor. Häftad. (#3681)250:-
Olsson, Martin Om Kalmars ålder.. Illustrerad. Sthlm 1983. 50 sidor. Häftad. (#131247)100:-
Palme, Sven Ulric Riksföreståndarvalet 1512.. Studier i nordisk poltik och svensk statsrätt 1470-1523. Upps 1949. 464 sidor. Häftad. (#7518)145:-
Palme, Sven Ulric Riksföreståndarvalet 1512.. Studier i nordisk poltik och svensk statsrätt 1470-1523. Upps 1949. 464 sidor. Häftad. Nötta omslag. Gunnar T. Westins opponentexemplar med hans understrykningar och kommentarer. (#7695)175:-
Palme, Sven Ulric Sten Sture den äldre.. Sth 1968. 304 sidor + planscher. Pocket. (#7521)100:-
Palme, Sven Ulric Studier i Sturetidens statsrättshistoria.. Upps 1951. 78 sidor. Häftad. (#7520)100:-
Paludan-Müller, C. De første konger af den oldenborgske slægt.. Omrids og tanker til forstaaelse af Danmarks historie i overgangen fra middelalderen til den nyere tid. Kbhvn 1874. (12), 634 sidor. Senare halvklotband. (#29394)275:-
Pernler, Sven-Erik Gotlands medeltida kyrkoliv. - biskop och prostar. En kyrkorättslig studie. Aa Upps. 1977. 302 sidor. Häftad. (#25801)145:-
Petrus de Dacia - Schück, Henrik Vår förste författare.. En själshistoria från medeltiden. Sth 1916. 228 pp. Blyertsunderstrykningar. (#39133)105:-
Phillpotts, Bertha Surtees Kindred and Clan in the Middle Ages and After.. A Study in the Sociology of the Teutonic Races. Cambridge 1913. XII, 302 pages. Original cloth. (#63845)500:-
Pirinen, Kauko Turun tuomiokapituli keskiajan lopulla.. H-fors 1956. 560 sidor. Häftad. (#1624)150:-
Rahmqvist, Sigurd Sätesgård och gods.. De medeltida frälsegodsens framväxt mot bakgrund av Upplands bebyggelsehistoria. Illustr. Aa Sth 1996. 347 sidor. Häftad. (#75817)275:-
Ramstedt, Carl Wilhelm Om krigs- och skatteväsendet i Svealandens lagar.. Aa Upsala 1875. 44 sidor. Häftad. (#44565)100:-
Ranehök, Allan Centralmakt och Domsmakt.. Studier kring den högsta rättskipningen i kung Magnus Erikssons länder 1319-1355. Aa Upps. 1975. 174 sidor. Häftad. (#2374)145:-
Raneke, Jan Svenska medeltidsvapen I-III.. Lund 1982-85. Häftade. 3 volymer varav sista med nötta omslag. (#13565)1000:-
Rebas, Hain Infiltration och handel I.. Studier i senmedeltida nordisk Balticumpolitik. Tiden omkring 1440-1479. Aa Göteborg 1976. 280 sidor + notbilaga i ficka. Häftad. Lite blyertsunderstrykningar. (#3121)200:-
Redelius, Gunnar Sigtunastudier.. Historia och byggnadskonst under äldre medeltid. Illustr. Aa Sth 1975. 134 sidor. Ett 10-tal av de främsta bladen lösa. (#37601)80:-
Regesta diplomatica historiæ Danicæ.. Index chronologicus diplomatum et literarum, historiam Danicam ab antiquissimis temporibus usque ad annum 1660. Tomus I-II + Series secunda I-II. 822-1628. Kbhvn 1847-1898. Inbundna i 7 klotband. (#60727)3500:-
Renn, Derek Norman Castles in Britain.. Illustrated. London 1968. 364 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#143561)400:-
Rosell, Erland Värmländsk medeltid i ortnamnsperspektiv.. Uppsala 1981. 219 sidor. Original klotband. (#101801)160:-
Rosenberg, C. Nordboernes Aandsliv 1-3.. Fra Oldtiden til vore Dage. 1: Hedenold. 2: Den Katolske Tid. 3: Den Gammel-Lutherske Tidsalder. Kbhvn 1878-1885. 502; 676; 599 pp. Inbundna. Stämpl. (#25609)210:-
Rosenberg, C. Nordboernes Aandsliv 1-3.. Fra Oldtiden til vore Dage. 1: Hedenold. 2: Den Katolske Tid. 3: Den Gammel-Lutherske Tidsalder. Kbhvn 1878-1885. 502; 676; 599 sidor. 3 lite nötta halvfranska band. (#9156)380:-
Runquist, Kjell Medeltidens unsvikter.. U.o. 1982. 133 sidor. A4. Stencil. (#15337)160:-
Rydberg, Olof Simon Om det från unionsmötet i Kalmar år 1397 bevarade dokumentet rörande de nordiska rikenas förening.. Sth 1886. 102 sidor + utvikbar plansch. Häftad. Omslagen loss. Ryggen nött. (#7533)150:-
Sammandrag af Rikshöfwidsmannen och Riksrådet Engelbrekt Engelbrektssons Historia.. (Åren 1430-1436.) Sthlm 1846. (4), 92 sidor. Häftad. Skuren. Tagen ur band. Främte (blanka) omslaget saknas. Anonym författare. (#109484)150:-
Sandholm, Åke Klockarämbetet i den svenska kyrkoprovinsen under medeltiden.. Åbo 1963. 224 sidor. Häftad. (#17119)200:-
Sandnes, Jørn Ødetid og gjenreisning.. Trøndsk busetningshistorie ca. 1200-1660. Oslo 1971. 386 sidor. Häftad. (#27402)250:-
Saxo Grammaticus Danmarks Krønike 1-2.. Oversat af Fr. Winkel Horn. Illustrerad av Louis Moe. Kbhvn 1898. xvi, 428 + 330 sidor facsimiler och innehållsförteckning. Stort format. Amatörmässigt skinnryggsband. (#127742)300:-
Schelzel, Manfred Hanseschiffahrt mit Norwegen.. Bergen 1979. 33 pages. A4. Mimeographed. Staple bound. (#118727)75:-
Schmitz, Wilhelm Der Einfluß der Religion auf das Leben beim ausgehenden Mittelalter, besonders in Dänemark.. Freiburg im Br. 1894. xvi, 160 pages. With front wrapper in hard covers. Inscribed. (#100362)225:-
Schröder, Joh. Henr. Legenda Svecana vetusta S. Magni comitis Orcadensium hactenus inedita.. Dissertation, resp. Carl Erhard Berlin och Johan Fredrik Törnquist. Upsala 1839. (4), iv ,1-8 + (4), 9-16 sidor. Stora, fina exemplar insatta i 2 pappband. (#121771)225:-
Schück, Henrik Engelbrekt.. Andra upplagan. Sthlm 1916. 224 sidor. Häftad. (#7391)75:-
Schück, Henrik Engelbrekt.. Sth 1915. 224 sidor. Häftad. (#26438)75:-
Schück, Henrik Stockholm vid 1400-talets slut.. 2:a upplagan. På uppdrag av Svenska Akademien omarbetad och utgiven av Tord O:son Nordberg. Illustr. Sthlm 1951. 524 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#120614)130:-
Schück, Herman Ecclesia Lincopensis.. Studier om Linköpingskyrkan under medeltiden och Gustav Vasa. Aa Sth 1959. XL, 613 sidor. Häftad. (#3726)300:-
Schück, Herman Engelbrektskrönikan.. Tillkomsten och författaren. Illustr. Aa Sth 1994. 190 sidor. Häftad. (#33808)150:-
Scocozza, Benito Feudalismen. - med et indledende afsnit om den historiske materialisme. 1976. 308 sid. Klassekampen i Danmarks historie. (#53508)140:-
Scriptores rerum Svecicarum medii aevi I-III.. Ex schedis praecipue nordinianis collectos dispositos ac emendatos. Edidit Ericus Michael Fant et Claudius Annerstedt. Uppsala 1818-1876. (4), viii, (12), 262, (2), 348, (2) + (4), vi, (2), 412, 175, (1) + (4), x, (4), 341, (1), 298 sidor + 2 tabeller, 2 planscher och ett facsimile. Folio. Del I i samtida skinnband, II-III i 3 senare halvklotband. Del II-III med bevarade omslag. 3 volymer. (#16802)4500:-
Selling, Dagmar Senmedeltidens Kalmar.. Särtryck ur Kalmar stads historia 2. 1982. 170 sidor + karta. Klammerhäftad. Dedikation. (#175374)135:-
Sjödén, C.C. Stockholms borgerskap under Sturetiden. med särskild hänsyn till dess politiska ställning. En studie i Stockholms stads historia. Aa. Sth 1950. 322 sid. Häftad. (#71799)220:-
Sjögren, Paul Släkten Trolles historia intill år 1505.. Uppsala 1944. XX, 387 sidor + utvikbar karta och tabell. Häftad. Stämplar. (#99930)250:-
Sjögren, Paul Ätten Posses historia intill år 1500.. Illustr. Sth 1950. 282 sidor. Häftad. Ätten Posse. Studier och undersökningar 1. (#17131)300:-
Sjöholm, Elsa Gesetze als Quellen mittelalterlicher Geschichte des Nordens.. Upps. 1976. 187 pages. Softcover. (#8007)145:-
Sjöstedt, Lennart Krisen inom det svensk-skånska väldet 1356-1359.. Aa Lund 1954. XXIII, 261 sidor. Häftad. (#7545)165:-
Sjöstedt, Lennart & Wessman, Yvonne Strövtåg i medeltiden.. Illustr. Sth 1968. 80 sidor. Häftad. (#2405)100:-
Skansjö, Sten Söderslätt genom 600 år.. Bebyggelse och odling under äldre historisk tid. Illustr. Aa Lund 1983. (14), 324 sidor. Häftad. Skånsk senmedeltid och renässans 11. (#15951)180:-
Skarin, Ole Gränsgårdar i centrum 1-2.. 1: Studier i västsvensk bebyggelsehistoria ca 1300-1600. 2: Exkurser, kasuistik och tabeller. Aa Göteborg 1979. 448 sidor. Häftade. 2 vol. (#3176)350:-
Sko klosters medeltida jordeböcker.. Med kommentarer utgivna av Arthur Peetre. Illustr. Lund 1953. 100 sidor. Häftad. (#20944)150:-
Skyum-Nielsen, Niels Kirkekampen i Danmark 1241-1290.. Jakob Erlandsen, samtid og eftertid. Aa. København 1963. 355 pp. Häftad. (#7618)325:-
Smedberg, Gunnar Nordens första kyrkor.. En kyrkorättslig studie. Aa Lund (Uppsala) 1973. 240 sidor. Häftad. (#8554)125:-
Sporrong, Ulf Kolonisation, bebyggelseutveckling och administration.. Studier i agrar kulturlandskapsutveckling under vikingatid och tidig medeltid med exempel från Uppland och Närke. Illustr. Aa Sth 1971. 214 sidor. Häftad. (#42610)175:-
Stensland, Per G. Julita klosters godspolitik.. Sth 1945. 52 sidor + utvikbar karta. Häftad. Nordiska museets handlingar 22. (#40315)125:-
Stensson, Rune Peder Jakobsson Sunnanväder och maktkampen i Sverige 1504-1527.. Akad. avh. Upps 1947. 358 sidor. Häftad. (#175428)185:-
Stensson, Rune Peder Jakobsson Sunnanväder och maktkampen i Sverige 1504-1527.. Akad. avh. Upps 1947. 358 sidor. Häftad. Stämpel. (#172145)175:-
Stensson, Rune Peder Jakobsson Sunnanväder och maktkampen i Sverige 1504-1527.. Akad. avh. Upps 1947. 358 sidor. Häftad. Söndrig och tejpad rygg. Blyertsnoteringar av Gunnar T. Westin. (#7554)145:-
Strinnholm, A.M. Svenska folkets historia från äldsta till närwarande tider I-V.. Från Skandinavien under hedna-åldern till Konungarnes af Folkungaättens regering samt register. Sth 1834-54. (16), 620 + (4), 683, (1) + (6), 891, (1) + (6), 69, (1) + (4), 352, 289, (3) sidor + 2 utvikbara kartor. Inbunden i 5 samtida halvfranska band. Allt som utkom. (#8546)1850:-
Strömberg, Bengt Den pontifikala liturgin i Lund och Roskilde under medeltiden.. En liturgihistorisk studie jämte edition av pontificale lundense enligt handskriften C 441 i Uppsala universitetsbibliotek och pontificale roscildense enligt medeltidshandskrift nr 43 i Lunds universitetsbibliotek. Akad. avh. Lund 1955. 327 sidor. Häftad. (#176428)225:-
Sundberg, Ulf Medeltidens svenska krig.. Illustrerad. Sthlm 1999 459 sidor. Klotband utan skyddsomslag. (#43766)200:-
Suvanto, Seppo Suomen poliittinen asema.. Sten Sture vanhemman valtakautena vuosina 1483-1497. H-fors 1952. 332 pp. (#1696)100:-
Svanberg, Jan Furstebilder från folkungatid.. Illustr. U.o.o.å. (1987?). 245 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#18217)175:-
Swartling, Ingrid Roma Abbey Church. in the Middle Ages. Illustr. Upps. 1967. 62 pp + 2 folding plans. (#20970)75:-
Svenska Medeltidens Rim-krönikor I-II.. Fritt återgivna och sammanförda av Aron Rydfors. I: 1250-1440. II: 1440-1520. Sthlm 1925. 296 + 240 sidor. Häftade. 2 vol. (#7563)200:-
Svenska Medeltidens Rim-krönikor I-II.. Fritt återgivna och sammanförda av Aron Rydfors. I: 1250-1440. II: 1440-1520. Sthlm 1925. 296 + 240 sidor. Original klotryggsband. 2 volymer. (#31648)250:-
Svenska turistföreningens årsskrift 1942.. 1100-talet. Illustr. Sth 1942. 398 sidor. Originalklotband. Stämpl. (#73566)100:-
Svensk medeltidsforskning idag.. En forskningsöversikt utarbetad på uppdrag av Humanistisk-samhällsvetenskapliga forskningsrådet av Thorsten Andersson m.fl. Red. Göran Dahlbäck. Illustr. Upps 1987. 173 sidor. Häftad. (#7562)150:-
Svenskt diplomatarium.. Ed. Joh. Gust. Liljegren m.fl. Vol. I-XI:1 (817-1376) + Index till vol. I-II + Acta pontificium Svecica I-III. Volym I-VI:5 + Index inbundna i svarta klotband och halvfranska band. Övriga delar häftad. Blyertsnoteringar (rättelser m.m.) i volymerna I-VI och Index, samt några blad lagade utan textförlust. Ytterligare ett häfte utkommet. (#8614)13000:-
Svenskt diplomatarium från och med år 1401 IV:1-2.. Supplement till åren 1401-1420. Sth 1903-04. 240 pp. 2 häften. (#25953)500:-
Svenskt diplomatarium II:2.. 1300-1310. N:o 1301-1772. Utgifvet af Joh. Gust. Liljegren. Sthlm 1837. (6), xxxvi, 309-704 + 2 utvikbara tabeller och 2 planscher. Nött halvfranskt band. Stämpl. Sidorna 1-308 återfinns i II:1. (#90858)2000:-
Svenskt diplomatarium IV.. Diplomatarium Svecanum 1327-1340. Utgifvet af Bror Emil Hildebrand. Sth 1853-56. 831 sidor. Inbundet i nyare klotband. (#25881)2000:-
Svenskt diplomatarium IX.. 1366 - 1370 + Nytillkomna texter, Rättelser och tillägg, Ort- och personregister. Sthlm 1970-2000. 938 sidor + planscher. Stort format. Häftade. 4 volymer. (#148280)700:-
Svenskt diplomatarium IX:1.. 1366-juni 1368. Sthlm 1970. 420 sidor + planscher. Stort format. Häftad. (#25878)170:-
Svenskt diplomatarium IX:2.. 1368 juli-1369. Sthlm 1995. Sidorna 421-633 (fortsättning från IX:1). Stort format. Häftad. (#27650)210:-
Svenskt diplomatarium IX:3.. 1370. Sthlm 1998. Sidorna 634-828 (fortsättning från IX:2). Stort format. Häftad. (#35747)190:-
Svenskt diplomatarium IX:4.. Nytillkomna texter. Rättelser och tillägg. Ort- och personregister. Sth 2000. Sidorna 829-938 (fortsättning från IX:3). 4:o. Häftad. (#43613)190:-
Svenskt diplomatarium V:1-2.. 1341-1347. Sth 1858-65. 826 sidor. Häftade. 2 volymer. (#25884)500:-
Svenskt diplomatarium VI:1.. 1348-1350. Nytryck. Sthlm 1967 (1878). 264 pp. Häftad. (#25872)170:-
Svenskt diplomatarium VI:1.. [1348-1350] Sth 1878. 264 pp. Häftad. Nött rygg. (#25871)125:-
Svenskt diplomatarium VI:5.. Supplement 1348-1355. Sth 1946. 585-882 pp + planscher. Häftad. (#25876)200:-
Svenskt diplomatarium VI:6.. Register. Sth 1953. Sid. 883-1162. Häftad. (#25877)170:-
Svenskt diplomatarium VII.. 1356 - 1360 + Register , Nytillkomna texter, rättelser och tillägg. Sthlm 1976-91. XII, 261 + 611 sidor. Stort format. Häftade. 6 volymer. (#148281)950:-
Svenskt diplomatarium VII:1.. 1356. Sth 1976. XII, 130 sidor. Häftad. (#25865)170:-
Svenskt diplomatarium VII:2.. 1357. Sth 1979. Sid. 131-262. Häftad. (#25866)200:-
Svenskt diplomatarium VII:3.. 1358. Sth 1982. 148 sidor. Häftad. (#25867)125:-
Svenskt diplomatarium VII:4.. 1359. Sth 1985. 149-250 pp. Häftad. (#25868)125:-
Svenskt diplomatarium VII:5.. 1360. Sth 1987. 251-400 pp. Häftad. (#25869)125:-
Svenskt diplomatarium VII:6.. Register. Nytillkomna texter, rättelser och tillägg. Sth 1991. Sid. 401-611. 4:o. Häftad. (#25870)250:-
Svenskt diplomatarium VIII.. 1361-1365 + Register, Rättelser och tilägg, Käll- och litteraturförteckning. Sthlm 1953-76. 948 sidor. Stort format. Häftade. 4 volymer. (#148282)500:-
Svenskt diplomatarium VIII:1.. 1361-1362. Sth 1953. 272 sidor. Häftad. (#25861)125:-
Svenskt diplomatarium VIII:2.. 1363-1364. Sth 1964. 273-610 pp. Häftad. (#25862)125:-
Svenskt diplomatarium VIII:3.. 1365. Sth 1966. 611-750 pp. Häftad. (#25863)125:-
Svenskt diplomatarium VIII:4.. Register. Rättelser och tillägg. Käll- och litteraturförteckning. Sth 1976. 751-948 pp. Häftad. (#25864)125:-
Svenskt diplomatarium X.. 1371-1375 + Supplement och register. Sthlm 1970-2004. 787 sidor. Stort format. Häftade. 4 volymer. (#148283)700:-
Svenskt diplomatarium X:1.. 1371-1372. Sth 1970. 170 sidor. Häftad. (#25879)125:-
Svenskt diplomatarium X:2.. 1373-1374 juni. Sth 1974. Sid. 171-294. Häftad. (#25880)125:-
Svenskt diplomatarium X:3.. 1374 juli - 1375. Sth 2002. Sid. 295-540. Häftad. (#91555)300:-
Svenskt diplomatarium X:4.. Supplement och register 1371-1375. Utg. av Riksarkivet. Sthlm 2004. Häftad. (#133810)200:-
Svenskt diplomatarium XI:1.. 1376. Sthlm 2006. 170 sidor. 4:o. Häftad. (#131682)175:-
Svensson, Sven Stockholms blodbad. i ekonomisk och handelspolitisk belysning. Lund 1964. 296 sidor. Häftad. (#112852)245:-
Synodalstatuter och andra kyrkorättsliga aktstycken från den svenska medeltidskyrkan.. Utg. af Jaakko Gummerus. Sth 1902. 106 sidor. Häftad. (#7895)120:-
Synodalstatuter och andra kyrkorättsliga aktstycken från den svenska medeltidskyrkan.. Utg. af Jaakko Gummerus. Sth 1902. 106 sidor. Häftad. Ett blad rivet utan textförlust. (#36997)90:-
Sällström, Åke Bologna och Norden intill Avignonpåvedömets tid.. Illustr. Aa Lund 1957. 304 sidor. Häftad. (#2433)220:-
The Nidaros Office of the Holy Blood.. Liturgical Music in Medieval Norway. Gisela Attinger and Andreas Haug (eds.). Trondheim 2004. 205 pages + plates. Softcover. (#128729)225:-
Thordeman, Bengt Alsnö hus.. Ett svenskt medeltidspalats i sitt konsthistoriska sammanhang. Illustr. Aa Sth 1920. 194 sidor + planscher. Häftad. (#21331)210:-
Tunberg, Sven De äldsta världsliga privilegierna i Sverige.. U.o.o.å. Sid. 157-166. Häfte. Särtryck. (#26302)40:-
Tunberg, Sven En romersk källa om Norden vid 1100-talets början.. Upps. 1912. 24 sidor. Häftad. Fuktfläck och bläckunderstrykningar. Dedikation. (#131811)70:-
Tuulse - Nordisk medeltid.. Konsthistoriska studier tillägnade Armin Tuulse. Red. S. Karling m.fl. Illustr. Upps 1967. 344 sidor. Häftad. (#7917)200:-
Två svenska biografier från medeltiden.. Utg. Henrik Schück. I. [De vita domini Petri Olavi]. II. De Vita Sancti Nicholai. Sth 1895. 182 sidor. Elegant halvfranskt band. Del av Antikvarisk tisdkrift för Sverige 5. (#25906)200:-
Två svenska biografier från medeltiden.. Utg. Henrik Schück. I. [De vita domini Petri Olavi]. II. De Vita Sancti Nicholai. Sth 1895. 182 sidor. Häftad. Del av Antikvarisk tisdkrift för Sverige 5. (#175864)150:-
Uppsala - Från Östra Aros till Uppsala.. En samling uppsatser kring det medeltida Uppsala. Illustr. Upps 1986. 308 sidor. Häftad. Uppsala stads historia VII. (#7660)150:-
Uppsala - Från Östra Aros till Uppsala.. En samling uppsatser kring det medeltida Uppsala. Illustr. Upps 1986. 308 sidor. Häftad. Lite blyertsunderstrykningar. Uppsala stads historia VII. (#100960)150:-
Uppsala-Overenskomsten 1520.. Magtstruktur og magtkamp i Sverige januar-oktober 1520. Av Lizzie Wie Andersen, Stephan Christophersen m.fl. Odense 1975. 208 sidor. Häftad. Stämpl. Dedikation från E. Ladewig Petersen, en av bidragsgivarna. (#7576)135:-
Uppsala-Overenskomsten 1520.. Magtstruktur og magtkamp i Sverige januar-oktober 1520. Av Lizzie Wie Andersen, Stephan Christophersen m.fl. Odense 1975. 208 sidor. Häftad. Stämpl. Dedikation från E. Ladewig Petersen, en av bidragsgivarna samt full med bläckunderstrykningar och -anteckningar av Gunnar T. Westin. (#162736)135:-
Wallin, Curt Knutsgillena i det medeltida Sverige.. Kring kulten av de nordiska helgonkungarna. Illustr. Sthlm 1975. 237 pp. Häftad. (#7582)140:-
Wallin, Joseph Petr. (respondent) De originibus & incrementis Stockholmianis.. Disputationem Historico Politicam. (Praeses Andreas Norcopensis). Stockholm (Upsala) 1685. (16), 84 sidor. Liten 8:vo. Skuren. Saknar omslag. Enligt B & B 360, den äldsta avhandlingen om Stockholm. Deras ex hade dock bara 8 + 84 sidor. (#94357)500:-
Weibull, Curt Lübeck och Skånemarknaden.. Studier i Lübecks pundtullsböcker och pundtullskvitton 1368-1369 och 1398-1400. Lund 1922. 88 sidor. Häftad. (#7585)100:-
Weibull, Lauritz Studier i Lunds domkyrkas historia.. Ill. Lund 1906. 104 pp. + utvikbar plansch. (#7672)125:-
Wennerholm, Owe Vem var Bockstensmannen?. Illustr. Fjärås 1987. 86 sidor. Häftad. (#100705)110:-
Wennerholm, Owe Vem var Bockstensmannen?. Illustr. Fjärås 1998. 206 sidor. Häftad. (#160761)160:-
Wennström, Torsten Studier över böter och myntvärden i västgötalagarna.. Lund 1931. 96 sidor. Häftad. (#3295)175:-
Westin, Gunnar T. Maktkamp i senmedeltidens Sverige.. Uppsatser och studier. Sth 1971. 223 sidor. Häftad. (#7687)110:-
Westin, Gunnar T. Maktkamp i senmedeltidens Sverige.. Uppsatser och studier. Sth 1971. 223 sidor. Inbunden. (#2476)135:-
Westin, Gunnar T. Riksföreståndaren och makten.. Politiska utvecklingslinjer i Sverige 1512-1517. Aa Lund 1957. 612 sidor. Häftad. (#3302)170:-
Westin, Gunnar T. Riksföreståndare, ärkebiskop och domkapitel.. En studie rörande kampen mellan stat och kyrka i Sverige januari till april 1518. Malmö 1951. 127-160 pp. Särtryck. (#26305)70:-
Westlund, Per-Olof Gripsholm under vasatiden.. En byggnadshistorisk undersökning. Illustr. Aa Sth 1948. 364 sidor + XXIII planscher. Häftad. (#42601)250:-
Westman, Karl Gustaf Om delaktighet i dråp enligt de svenska landskapslagarna.. Sthlm 1902. 53 sidor. Häftad. Främre omslag saknas. Antiqvarisk tidskrift för Sverige 17:2. (#175852)100:-
Westman, K.G. Svenska rådets historia till år 1306.. Aa Upps. 1904. XVI, 227 sidor. Klotband. Stämpel. Lite blyertsförstrykningar. (#1452)225:-
Westman, Knut B. Den svenska kyrkans utveckling.. Från S:t Bernhards tidevarv till Innocentius III:s. Sth 1915. 314 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#176309)175:-
Westman, Knut B. Den svenska kyrkans utveckling.. Från S:t Bernhards tidevarv till Innocentius III:s. Sth 1915. 314 sidor. Häftad. Lite naggade omslag. Stämpel. (#7628)150:-
Westman, Knut B. Den svenska kyrkans utveckling.. Från S:t Bernhards tidevarv till Innocentius III:s. Sth 1915. 314 sidor. Nytt klotband. Understrykningar med rödpenna. (#167776)120:-
Westman, Knut B. Den svenska kyrkans utveckling.. Från S:t Bernhards tidevarv till Innocentius III:s. Sth 1915. XII, 301 sidor. Klotryggsband med bevarade omslag. Lite blyerts. (#14244)250:-
Wiberg, Carl Fredrik Om befästandet af kyrkans friheter i Sverige under medeltiden 1.. (Allt som utkom). Aa (Respondent Carl Ludvik Hans Forslind) Upsala 1846. 41 sidor. Häftad. Oskuren utan omslag. (#124429)150:-
Widding - Opuscula septentrionalia.. Festskrift til Ole Widding. Kbh 1977. XVI, 352 sidor + planscher. Häftad. (#23032)200:-
Wieselgren, Greta Sten Sture d.y. och Gustav Trolle.. Lund 1949. 468 sidor. Häftad. (#7587)150:-
Visbybilder.. Från forntid och hansevälde. Akvareller av Ferdinand Boberg. Text av Erik Lundberg, Ingvar Andersson och John Nihlén. Nordisk Rotogravyr, Sthlm 1939. 250 sidor + utvikbar karta. Original linneband. (#108654)200:-
von Celsius, Magnus Apparatus ad historiam Sveo-Gothicam,. quo Monumentorum at Scriptorum præsertim antiquiorum ... Sectio prima: Bullarii Romano-Sveo-Gotichi recentionem sisyens; Sthlm 1782. 248 sidor. 4:o. Oskuren i gråpappersomslag. Stämpel. Allt som utkom av denna urkundsskrift. (#49243)750:-
von Pölnitz, Götz Fugger und Hanse.. Ein hundertjähriges Ringen um Ostsee und Nordsee. Tübingen 1953. 236 pages + plates. Original cloth. (#152037)140:-
Yrwing, Hugo Maktkampen mellan Valdemar och Magnus Birgersson 1275-1281.. Lund 1952. 128 pp. Bläckunderstrykningar. (#33755)85:-
Yrwing, Hugo Maktkampen mellan Valdemar och Magnus Birgersson 1275-1281.. Lund 1952. 128 sidor. Häftad. Blyertsförstrykningar. (#71864)140:-
Åqvist, Gösta Kungen och rätten.. Studier till uppkomsten och den tidigare utvecklingen av konungens lagstiftningsmakt och domsrätt under medeltiden. Lund 1989. XII, 373 sidor. Förlagsband. (#3412)295:-
Åqvist, Gösta Reflexioner kring Rodenproblemet.. Lund 1982. Pag. 127-204. Särtryck. (#8552)75:-
Äreminne öfver Sten Sture den yngre,. Sveriges riks-föreståndare. Sthlm, Zetterberg 1792. 40 sidor. Tagen ur band. (#154330)200:-
Öberg, Jan Königliche Kanzlei und Diplomatik in Schweden bis um 1250.. Sth 1974. 34 sidor. Häftad. (#2491)75:-
Örebro stads medeltidsurkunder 1.. Svenskspråkiga. Utgivna av Pär Hansson. Örebro 1993. 106 sidor. 4:o. Häftad. (#156382)145:-
Örebro stads medeltidsurkunder 1.. Svenskspråkiga. Utgivna av Pär Hansson. Örebro 1993. 106 sidor. Stort format. Häftad. (#16277)140:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page