| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| 1863.. En samling anekdoter. Sthlm, Typografiska Föreningens Boktryckeri 1862. 32 sidor. Litet format. Häftad med tryckta originalomslag. (#94562) | 150:- |
| 1985.. An Escape from Orwell's 1984. A conservative path to freedom. Edited by Rhodes Boyson. Churchill Press 1975. 146 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120865) | 140:- |
| 7000 ordspråk och talesätt från hela världen.. Ordspråk från 200 språkområden och 5 årtusenden. Urval av Ole Kragh. Sthlm 1981. 345 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#115929) | 150:- |
| Abenius, Margit Memoarer från det inre.. Sthlm 1963. 240 sidor. Häftad. (#116855) | 140:- |
| Abenius, Margit Memoarer från det inre.. Sthlm 1963. 240 sidor. Häftad. Lite blyertsförstrykningar. (#143888) | 120:- |
| Abercrombie, Nicholas, Hill, Stephen & Turner, Bryan S. The Penguin Dictionary of Sociology.. Second edition. Harmondsworth 1988. 320 pages. Paperback. (#116418) | 100:- |
| Abersold, John R. Commercial Arbitration in Pennsylvania.. Diss. Philadelphia 1933. 222 pages. Softcover. Stamped. (#124229) | 250:- |
| Abi-l-Walid Mohammad ibn Roshd (Averroës) Tahafot at-Tahafot 2.. Edition critique par Solayman Donya. Dar al-Maaref no date. Pag. [428-1006]. Softcover. Part 2 only. Dhakha'ir Al-'Arab 37. (#134830) | 150:- |
| A Book of English Essays.. Edited by W.E. Williams. Penguin 1970. 378 ages. Paperback. (#86500) | 100:- |
| Abraham a Santa Clara Hui und Pfui der Welt. und andere Schriften aus den Originalausgaben zusammengetragen und ans Licht gebracht sowie mit alten Kupfern aufs best gezieret. Auswahl und Einführungen von Jürgen von Hollander. München 1963. 224 pages. Soft covers. (#68008) | 150:- |
| Abu l-ala The Letters of Abu l-ala of Ma'arrat al-Nu'man.. Edited from the Leyden manuscript, with the life of the author by al-Dhahabi and with translation, notes, indeces, and biography by D.S. Margoliouth. Reprint 1967 of first edition from Oxford 1898.xliv,152 pages + arabic text. Original cloth, stained on front board. (#167068) | 350:- |
| Achen, Sven Tito Kroppens symbolik.. Illustrerad. Kbhvn 1983. 128 sidor. Häftad. Dedikation. (#166420) | 130:- |
| Achilles, Paul Strong The Effectiveness of Certain Social Hygiene Literature.. Diss. New York 1923. 116 pages. Softcover. Stamped. (#145747) | 150:- |
| ā Chokier de Surlet, Ioanne Thesaurus politicorum aphorismorum. repetitæ lectionis, divisus in tres partes: Quarum Prima, Principum, consiliariorum, aulicorum legatorum ... Secunda Pars, Notas complectitur in onosandri strategicum ... Tertia, Utrique conueniens de legationibus separatim. Cum indice gemino, capitum, et rerum. Editio Ultima Auctior. Köln, Ioan Anton Kinchium 1649. Engraved title page and coat of arms. (42), 568, 158, (10), 113, (7) pages. Small 4:o. Old full vellum. Foxed. Part III, Tractatus de legato, printed 1624. (#78104) | 2000:- |
| Acta literaria Universitatis Hafniensis.. Anno MDCCLXXVIII. Kbhvn 1778. Engraved title. (8),414 pages + 6 engraved plates. Small 4:o. Contemporary half leather. Very fine copy. Interior very clean. (#165558) | 3350:- |
| Acta Masonica Scandinavica 1.. Årbog for Forskningslogen Friederich Münter. Årsbok för Forskningslogen Carl Friedrich Eckleff. Red. Nils G. Bartholdy & Magnus Ottosson. København & Uppsala 1998. 217 sidor. Original pappband. Fint ex. (#99899) | 200:- |
| Acta Masonica Scandinavica 5.. Årbog for Forskningslogen Friederich Münter. Årsbok för Forskningslogen Carl Friedrich Eckleff. Red. Nils G. Bartholdy & Rune Axelsson. København & Uppsala 2002. 177 sidor. Original pappband. Fint ex. (#168110) | 200:- |
| Acta Ostrogothica.. Skriftserie utgiven av Östgöta nation i Uppsala. Volym I, 1925 - XI, 1976/81 samt XIII, 1986/91 och XIV, 1646-1996. Vol. I-V i blå klotband, VII-VIII i grå originalklotband. VI, IX/X, XI och XIII häftade, XIV i original pappband. (#159068) | 500:- |
| Acta Wrangeliana 1978.. N° 33. 118 pages. Soft covers. (#100131) | 100:- |
| Actes du Colloque Francqui. organisé par la Classe des Lettres les 28 et 29 novembre 1980 ā l'occasion du 150e anniversaire de l'Indépendance de la Belgique. Philosophie - Histoire - Philologie - Archéologie. Bruxelles 1983. 266 pages. Soft covers. (#143397) | 170:- |
| Adams, Ansel (photo) The Four Seasons in Yosemite National Park.. A Photographic Story of Yosemite's Spectacular Scenery. Edited by Stanley Plumb. Los Angeles 1936. 54 leaves. 21.5 × 30.5 cm. Original printed wrappers. 2 leaves with small tears (1 and 2 cms) in margins, otherwise a very fine copy. First edition. (#154281) | 1000:- |
| Adams, Colin C. The Knot Book.. An Elementary Introduction to the Mathematical Theory of Knots. Illustr. New York 1994. XIII, 306 pages. Original hardcover in dustjacket. (#142188) | 200:- |
| Adams, George Geometrische und graphische Versuche.. Oder Beschreibung der mathematischen Instrumente, deran man sich in der Geometrie ... bedient. Nach der deutschen Ausgabe von 1795. Ausgewählt, bearbeitet und erläutert von Peter Damerow und Wolfgang Lefévre. Darmstadt 1985. 439 pages. Original cloth. (#60082) | 200:- |
| Adamski, George Ombord på rymdskepp.. Helsingborg 1973. 240 sidor + planscher. Originalklotband med skyddsomslag. (#156717) | 150:- |
| Adamson - Brott och straff. Krafter och kultur.. Uppsala 1903. 46 sidor. Häftad. Fint ex. (#97474) | 100:- |
| Adamson's resa.. Berättd av honom själv. Med teckningar av O. Jacobsson. Andra upplagan. Sthlm 1926. 112 sidor. Halvfranskt band. (#105163) | 150:- |
| Adasal, Rasim Beden Sinir Ciniyet Yorgunluklari.. Ankara 1948. 108 pages. Soft covers. Stamped. (#117163) | 150:- |
| Adelswärd, Viveka Prat, skratt, skvaller och gräl. och annat vi gör när vi samtalar. Sthlm 1991. 191 sidor. Förlagsband. (#111028) | 100:- |
| Adlerberth, L.E. Praktisk formulärbok.. Tredje uplagan. Sthlm 1923. 111 sidor. Häftad. Några sidor slarvigt uppskurna. (#110937) | 100:- |
| Adler-Karlsson, Gunnar Lärobok för 90-talet.. Om vår överlevnads villkor. Sthlm 1992. 372 sidor. Storpocket. (#148032) | 135:- |
| Adlersparre, Georg (utg.), Läsning i blandade ämnen 1-6.. Första årgången. Sthlm, Nordström, 1797-1801. (49,102, (2),182, (2),107,(1), (2),157,(1) sidor. Samtida, enkelt skinnryggsband. Fuktfläck i nedre delen av boken. (#172966) | 300:- |
| Adlersparre, Georg (utg.), Läsning i blandade ämnen 44-50.. Femte och sista årgången. Sthlm, Nordström, 1801. (6),450 sidor + 2 tabeller och 3 kopparstick. Samtida, enkelt skinnryggsband. Fuktfläck i nedre hörnet i sista 1/4 av boken. (#172965) | 300:- |
| Adnan-Adivar, Abdülhak Hakikat Pesinde.. Emeklemeler. Istanbul 1954. 296 pages. Soft covers. (#117707) | 160:- |
| Adolf Lindgren.. 25 maj 1864 - 6 december 1938. En minnesskrift. Red. Carl Olof Bergström. Illustrerad. Örebro 1988. 192 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#133099) | 140:- |
| Adrup, Karl Anders 129 Svenskar.. Bilder av Benno Movin-Hermes. Bra Böcker 1978. 271 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#156294) | 150:- |
| af Acrel, Olof Chirurgiske händelser,. anmärkte uti Kongl. Lazarettet, samlade och genom utdrag af dagboken til trycket befordrade ... Sthlm 1965; faksimil av 1759 års upplaga. (22), 379, 19 pp. Imiterat skinnband med skyddsomslag. Guldsnitt. (#79288) | 300:- |
| af Geijerstam, Carl-Erik Röster i drömmen och andra essayer.. Illustrerad. Stockholm 1996. 196 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#165583) | 145:- |
| af Geijerstam, Carl-Erik Tankemöten.. Essäer och porträtt. Illustr. Sthlm 1992. 224 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#126484) | 125:- |
| af Geijerstam, Carl-Erik Återfunnet.. Ur en barndom. Sthlm 1990. 151 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#122294) | 100:- |
| af Geijerstam, Karl Efterlämnade skrifter.. Med en inledning af Ellen Key. Sthlm 1899. xlviii, 332 sidor + 2 porträtt. Halvklotband. (#139737) | 180:- |
| af Leopold, Carl Gustaf Lärdoms-historien.. Sällskapshändelse. Dedicerad till våra stora bokvänner av en Ignorant. Illustr. Sthlm 1947. 27 sidor. Häftad. (#77260) | 100:- |
| af Leopold, Carl Gustaf Samlade skrifter I-III.. Stockholm 1800-02. (26), 338, (2) + (4), 428, (4) + (8), 477, (5) sidor. Inbundna i 3 nötta samtida halvfranska band. Lite fläckig uppsättning av första upplagan. (#126647) | 1000:- |
| af Petersens, Hedvig Oscariskt sommarhem.. Lund 1963. 106 sidor. Häftad. (#136123) | 100:- |
| af Pontin, Magnus Martin Samlade skrifter I-II.. Några illustrationer i texten. Sthlm 1850-53. 282 + (8), 324 sidor + en plansch. Samtida, lite nött halvfranskt band. En tredje del utkom. (#100651) | 250:- |
| af Trolle, H. Dikt och verklighet.. Novell. Sthlm 1873. 408 sidor. Samtida, något nött halvfranskt band. Försättsbladet klippt. (#114477) | 150:- |
| af Trolle, Ulf Mot en internationellt konkurrenskraftig akademisk utbildning.. Lund 1990. 367 sidor. Häftad. (#144880) | 120:- |
| af Wetterstedt, N. Conversationsordboken.. Den mindre, på prosa och vers. Sthlm 1822. (6), 228, (2) sidor. Nyare halvklotband. Gamla omslag medbundna. Inlagan lite fläckig. Ovanlig. (#79347) | 350:- |
| Afzelius, Arvid August Minnen.. Sthlm 1901. x, 159 sidor + porträtt. Halvklotband. (#100739) | 160:- |
| Agakay, Mehmet Ali Türkįede Yakin anlamli Kelimeler Sözlügü.. Bir deneme. Ankara 1956. 115 pages. Soft covers. (#117699) | 120:- |
| A Glossary of Political Terms.. A Background Book. Edited by Maurice Cranston. London 1966. 110 pages. Original cloth. No jacket. (#96563) | 100:- |
| A History of Sociological Analysis.. Edited by Tom Bottomore & Robert Nisbet. London 1979. 717 pages. Soft covers. (#102251) | 160:- |
| A History of the Hispanic Society of America.. Museum and Library 1904-1954. With a Survey of the Collections. By Members of the Staff. Illustr. New York 1954. 569 pages. Original cloth. (#122405) | 225:- |
| Ahlander, Björn Revolutionens anatomi.. Sthlm 1971. 111 sidor. Pocket. (#116300) | 100:- |
| Ahlander, Dag Sebastian Kulturer och kriser.. Sthlm 1982. 144 sidor. Häftad. (#69411) | 125:- |
| Ahlberg, Alf Från prästgård till arbetarhögskola.. Minnesbilder 1892-1926. Stockholm 1973. 172 sidor + planscher. Originalklotband. (#165620) | 140:- |
| Ahlberg, Alf Teknikens himmelsfärd.. Betraktelser vid ett tidsskifte. Sthlm 1960. 209 sidor. Häftad. (#119076) | 110:- |
| Ahlmark, Per Vår fattiga politik.. Sthlm 1964. 207 sidor. Häftad. (#141919) | 125:- |
| Ahlmark, Per & Klein, Georg Motståndet.. Arton brev om död och liv. Sthlm 1991. 262 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Namnteckning. (#133759) | 150:- |
| Ahnfelt, P.G. Studentminnen.. I urval samt med inledning och kommentar av Per Erik Wahlund. Sthlm 1963. 293 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#87790) | 100:- |
| Aichhorn, August Psykisk rådgivning.. Auktoriserad översättning från tyskan av Märta Scharp. Spektrum 1933. 94 sidor. Häftad. Hål i bakre omslaget. Exlibris. (#132799) | 150:- |
| Akhmedov, Ismail In and Out of Stalin's GRU:. A Tatar's escape from Red Army Intelligence. London 1984. 222 pages. Original cloth. Dust jacket. (#170135) | 160:- |
| Akyüz, Yahya Türk kurtulus savasi ve Fransiz Kamuoyu.. (1919-1922.) Ankara 1975. 247 pages + plates. Original cloth. (#109934) | 175:- |
| al-Belâdsorî Boken om landenes erobring.. (Kitâb futûchi 'l-buldân) Oversat (tll dansk) af Ove Chr. Krarup. Kbhvn 1946. 105 sidor. Häftad. (#167089) | 150:- |
| Alberoni, Francesco Värden.. Göteborg 1997. 186 sidor. Pocket. (#144829) | 100:- |
| Alberts, David S. The Unintended Consequences of Information Age Technologies:. Avoiding the pitfall, seizing the initiative. Washington 1996. 62 pages. Soft covers. (#169979) | 100:- |
| Albertus Magnus Darus man alle Heimligkeit deß Weiblichen geschlechts erkennen kan/. Deßgleichen von ihrer Geburt/ sampt mancherley Artzney der Kreuter/ ... Jetzund aber auffs new gebessert/ und mit schönen Figuren gezieret (von Jost Ammann) ... Facsimiledruck Stuttgart 1966 von die Ausgabe Franckfort 1581. Original paper binding in slipcase. Printed in 999 numbered copies. (#69843) | 300:- |
| Albonetti, Achille Egemonia o partecipazione?. Una politica estera per l'Europa. Milano 1969. 204 pages. Soft covers. Inscribed by the author. (#120737) | 140:- |
| Album von Berlin.. 3 grosse Panoramen und 49 Ansichten nach Momentaufnahmen in Photographiedruck. Berlin, Globus Verlag c. 1890. 56 pages. Oblong folio. Original cloth. Very fine copy. (#170172) | 250:- |
| Alfieri, Vittorio Mitt liv.. Inledning av Giacomo Oreglia. Övers. av Inga Estrabaut. Stockholm-Rom 1973. 306 sidor. Origial pappband. Skyddsomslag. (#133455) | 150:- |
| Alfred Nobel.. Illustrerad. Stockholm 1998. 213 sidor. Förlagsband. (#166374) | 140:- |
| Alfvén, Hannes & Kerstin M-70.. Sthlm 1969. 160 sidor. Häftad. (#66957) | 100:- |
| Algrin, Michel La subversion humanitaire.. Les bonnes oeuvres du CCFD. Paris 1988. 272 pages. Soft covers. Inscribed by the author to Arvid Fredborg. (#96325) | 150:- |
| Alice och Hjördis.. Två systrar. Dagböcker och brev 1885-1964 utgivna och kommenterade av Per Wästberg. Sthlm 1994. 401 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#81301) | 160:- |
| Ali, Tariq Fundamentalisternas kamp.. Sthlm 2003. 556 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#126491) | 195:- |
| Alkman, Annastina När gräset var grönt.... Minnen från ett oscarianskt barndomshem. Illustrerad. Sthlm 1965. 134 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#138751) | 175:- |
| Alla våra skämttecknare.. Presenterade av Sten Möllerström. Illustrerad. Höganäs 1976. 160 sidor. Häftad. (#166372) | 120:- |
| Allen, R.G.D. Basic Mathematics.. London 1962. 512 pages. Original cloth. (#60506) | 200:- |
| Allen, William Sims A Study in Latin Prognosis.. Diss. New York 1923. 41 pages + folding table. Softcover. Stamped. (#145753) | 250:- |
| Allmänflygkonferensen 1971.. A4. Häftad. (#140691) | 150:- |
| Allmänna konst- och industriutställningen i Stockholm 1897 I-II.. Officiell berättlse utgifven på uppdrag af Förvaltningsutskottet under redaktion af Ludv. Looström. Illustrerad. Sthlm 1899-1900. 1088,viii sidor + planscher, många utvikbara. Inbunden i 2 halvklotband. Stämpel. (#172473) | 450:- |
| Allsvenska.. Antologi 3 för gymnasieskolans tre- och fyråriga linjer. Red. Bengt Nordling och Sven Östling. Sthlm 1976. 248 sidor. Pocket. (#74751) | 100:- |
| Allwood, Martin S. & Ranemark, Inga-Britt Medelby.. En sociologisk studie. Illustr. Sthlm 1943. 358 sidor + karta. Häftad. (#101226) | 150:- |
| Almagiā, Roberto Le pitture geografiche murali della terza loggia.. E di altre sale Vaticane. Cittā del Vaticano 1955. 50 pages text + 28 maps. Folio. Original linen spined hardcover. One corner bumped. Monumenta cartographica Vaticana IV. (#80963) | 1500:- |
| Almanach dédié aux Demoiselles.. Paris, Louis Janet, Libraire sans date (c. 1830). Engraved title (Le Ruisseau) + 6 engraved plates, (one with brown spot in margin) with text + 163 pages text. Original green cartonnage in original slipcase. Very fine copy. (#85657) | 500:- |
| Almanach För Skott-Året ... 1836.. Till Götheborgs Horizont. Sthlm, Norstedt. Häftad. Innehåller: [P.F. Wahlberg], Om Blodiglars fångst och försändning. (#157178) | 150:- |
| Almanach för Skott-Året ... 1868.. Till Götheborgs Horisont. Sthlm, Norstedts. Häftad. Klippta hörn i kalenderdelen. Innehåller: J. Arrhenius, Om Sädesbergningen. (#157849) | 100:- |
| Almanach för Skottåret ... 1888.. Till Götheborgs Horisont. Sthlm, Norstedt. Klotband med bevarade omslag. Interfolierad och med enstaka anteckningar. Innehåller: Om det metriska mått- och wigtsystemet. (#157853) | 100:- |
| Almanach För Året ... 1823.. Till Götheborgs Horizont. Sthlm, Lindhs Enka. Ryggen nött och hopsydd. Innehåller: [E.C. Trafvenfelt], Några Råd och Warningar emot de mest allmänna och skadliga Missbruk och Försummelser, som wid Hälso-wården begås. (#157175) | 120:- |
| Almanach För Året ... 1835.. Till Götheborgs Horizont. Sthlm, Norstedt. Häftad. Innehåller: [B.F. Fries] Om de fördelar, Landtmannen kan wänta sig af en wårdad jagt, huru en sådan tillwägabringas och hwad lagarne i detta afseende föreskrifwa, samt Om bewarande af lemningar från forntiden. (#157177) | 400:- |
| Almanach För Året ... 1841.. Till Götheborgs Horisont. Sthlm, Norstedt. Häftad. Stor fläck på omslaget. Lite klippt fårn hörnen. Innehåller: [G.E. Cronstrand], Anwisning att, med mindre fara än hittills, werkställa laddningen wid bergsprängning. (#157179) | 200:- |
| Almanach För Året ... 1842.. Till Götheborgs Horisont. Sthlm, Norstedt. Häftad. Ryggen hopsydd. Titelbladet solkigt. Hörn vikta. Innehåller: Om wården af lemningar från forntiden (samt) Om skilnaden mellan Sann Soltid och Medeltid, samt om orsaken till den i Almanachan införda förändring i afseende på uppgiften af tiden för Solens Upp- och Nedgång. (#157181) | 100:- |
| Almanach För Året ... 1847.. Till Götheborgs Horisont. Sthlm, Norstedt. Häftad. Hörnen i kalenderdelen klippta. Innehåller: Kungörelse angående Præscriptionstiden för emottagande af transportsedlar (samt) Om wigten af Husslöjder och Binäringar för Swenska Landtbruket. (#157182) | 100:- |
| Almanach för Året ... 1865.. Till Götheborgs Horisont ... Sthlm, Norstedts. Häftad med omslag. Klippta hörn i kalenderdelen. Innehåller: J. Arrhenius, Om åkerjordens bördighet. (#157844) | 120:- |
| Almanach för Året ... 1865.. Till Götheborgs Horisont ... Sthlm, Norstedts. Marmorerat pappband. Klippta hörn i kalenderdelen. Interfolierad och med anteckningar samt inklistrad lapp om väderleken i september. Innehåller: J. Arrhenius, Om åkerjordens bördighet. (#157845) | 120:- |
| Almanach för Året ... 1866.. Till Götheborgs Horisont. Sthlm, Norstedts. Häftad med omslag. Klippta hörn i kalenderdelen. Innehåller: P.H. Malmsten, Om Trichin-Sjukdomen. (#157846) | 150:- |
| Almanach för Året ... 1867.. Till Götheborgs Horisont. Sthlm, Norstedts. Häftad. Klippta hörn i kalenderdelen. Innehåller: D.G. Lindhagen, Om Sparbanker. (#157848) | 100:- |
| Almanach för Året ... 1867.. Till Götheborgs Horisont. Sthlm, Norstedts. Häftad med omslag. Klippta hörn i kalenderdelen. Innehåller: D.G. Lindhagen, Om Sparbanker. (#157847) | 120:- |
| Almanach för Året ... 1869.. Till Götheborgs Horisont. Sthlm, Norstedts. Häftad. Klippta hörn i kalenderdelen. Innehåller: C.J. Sundevall, Om skydd för wilda djurarter. (#157850) | 140:- |
| Almanach för Året ... 1875.. Till Götheborgs Horisont. Sthlm, Norstedts. Häftad med omslag. Klippta hörn i kalenderdelen. Innehåller: C.E. Bergstrand, Om nyttan af jordblandningar inom jordbruket samt Nya myntförhållanden. (#157851) | 120:- |
| Almanach för året ... 1890.. Till Götheborgs Horisont. Sthlm, Norstedts. Häftad med omslag. Klippta hörn. Innehåller: Om skadligheten af kredit för de dagliga behofven. (#157854) | 100:- |
| Almanach för året ... 1891.. Till Götheborgs Horisont. Sthlm, Norstedts. Häftad med omslag. Klippta hörn. Innehåller: Några ord om åkerogräs. (#157855) | 100:- |
| Almanack för alla 1908.. Tolfte årgången. Illustrerad. Sthlm, Norstedts 1907. 252 sidor + Almanacka till Stockholms horisont. Original klotband. (#155959) | 125:- |
| Almanack för alla 1908.. Tolfte årgången. Illustrerad. Sthlm, Norstedts 1907. 252 sidor + Almanacka till Stockholms horisont. Original skinnband. (#155958) | 150:- |
| Almanack för alla 1910.. Fjortonde årgången. Illustrerad. Sthlm, Norstedts 1909. 296 sidor + Almanacka till Stockholms horisont. Original skinnband. (#155956) | 150:- |
| Almanack för alla 1911.. Femtonde årgången. Illustrerad. Sthlm, Norstedts 1910. 296 sidor + Almanacka till Stockholms horisont. Original skinnband. (#155955) | 150:- |
| Almanack för alla 1918.. Tjugoandra årgången. Illustrerad. Sthlm, Norstedts 1917. 266 sidor + Almanacka till Stockholms horisont. Original skinnband. (#155957) | 150:- |
| Almanack för året 1903.. Till Stockholms horisont. Norstedts förlag. 42 sidor. Original klotband. Som ny. (#155954) | 100:- |
| Almqvist, Carl Jonas Love Chartans behag.. Faksimil-tryck i 300 ex., utgivet av Thulins antikvariat 1954. 8 sidor. Häftad i tryckta omslag. (#121970) | 100:- |
| Almqvist, Carl Jonas Love Linear-teckning. ämnad att grundlägga och förbereda undervisningen i Mathematik. Sthlm 1830. 88 sidor. Oskuren i gråpappersomslag. Planscherna saknas i detta exemplar. (#82802) | 450:- |
| Almqvist, Carl Jonas Love Monografi.. Samlad och utgifven för att lätta öfversigten och bedömandet af vissa bland tidens frågor. Jönköping 1844 och 1845. 607 sidor. Enkelt samtida halvfranskt band. Delvis lagerfläckat ex. 2 sidor bruntonade efter tidningsurklipp. Sällsynt. (#19018) | 1200:- |
| Almroth, A.G.J. Kort gödsellära.. Illustr. Göteborg 1909. 47 sidor. Klammerhäftad. (#127432) | 150:- |
| Alopaeus, Marianne Drabbad av Sverige.. Brombergs 1984. 368 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#64130) | 150:- |
| Altavilla, Enrico Suecia, infierno y paraiso.. Barcelona 1971. 205 pages. Hardcover. (#139224) | 110:- |
| Alternativa framtider.. Framtidsbedömningar av betydelse för svensk säkerhetspolitik och försvarsutveckling. Sthlm 1971. 227 sidor. Blyertsförstr. Pocket. (#69533) | 100:- |
| Altinger, P. Altmann Die zwei ältesten Nekrologien von Kremsmünster.. Wien 1897. 135 pages. Soft covers. (#127620) | 250:- |
| Alverdens anekdoter I.. 1000 person-anekdoter. Politikens forlag 1967. 358 sidor. Original pappband. (#105415) | 100:- |
| Ameen, G. Tal vid Minnesfesten öfver Fredrika Bremer,. anordnad af Göteborgs Vetenskaps- och Vitterhets-Samhälle den 3 Nov. 1866. Extrakt. 28 sidor. Oskuren utan omslag. Ett blad med bläckskrift. (#155201) | 100:- |
| Americana Norvegica I.. Norwegian Contributions to American Studies. Ed. S. Skard and H.H. Wasser. Philadelphia, Penn. 1966. 340 pages. Cloth in dustjacket. (#3999) | 150:- |
| Americana Norvegica II.. Norwegian Contributions to American Studies. Ed. S. Skard. Philadelphia, Penn. 1968. 356 pages. Cloth in dustjacket. (#4073) | 150:- |
| Americana Norvegica III.. Norwegian Contributions to American Studies. Ed. H.S. Naess and S. Skard. Oslo 1971. 392 pages + Plates. Original cloth. Dust jacket. (#124051) | 150:- |
| Americana Norvegica IV.. Norwegian Contributions to American Studies. Dedicated to Sigmund Skard. Ed. Brita Seyersted. Oslo 1973. 442 pages + Plates. Cloth in dustjacket. (#9225) | 150:- |
| American Medicine I-II.. Expert Testimony out of Court. New York, The American Foundation 1937. lxxiv, 1435 pages. Original cloth. 2 volumes. (#80942) | 450:- |
| American Studies Vol. XVI.. Edited by Piotr Skurowski. Warsaw 1998. 150 pages. Soft covers. (#48153) | 125:- |
| Ammon, Heinz Geschichte der süddeutschen Hagelversicherung. unter besonderer Berücksichtigung der Entwicklung in Württemberg. Diss. Marbach (Tübingen) 1937. 185 pages + Tabellen. Softcover. Stamped. (#56892) | 145:- |
| Amrhein, George L. The Liberalization of the Life Insurance Contract.. Diss. Philadelphia 1933. 369 pages. Softcover. Stamped. (#122934) | 175:- |
| Anderberg, Bengt En förtrollad värld.. Sthlm 1986. 250 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#78060) | 150:- |
| Anderberg, Thomas Den mänskliga naturen.. En essä om miljö och moral. Nora 1998. 309 sidor. Häftad med skyddsomslag. (#84297) | 125:- |
| Anderberg, Thomas Några aspekter på behandlingen av demokratifrågor i läromedel.. En pilotundersökning och en studie i undersökningsmetodik. Sthlm 1981. 104 sidor. Häftad. (#141445) | 125:- |
| Andersén, Eric Radioteknisk handbok.. Illustrerad. Sthlm 1946. 368 sidor + annonser. Original klotband. (#143342) | 200:- |
| Andersen, H.C. & Drewsen, Adolph Christines bilderbok.. Hans Christian Andersen och Morfar Drewsen. Kommentarer av Erik Dal. Översättning av Britt G. Hallqvist och Ingrid Emond. Wiken 1984(?). Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#140665) | 180:- |
| Andersen, P. Chr. De olympiske vinterleker Oslo 1952.. Illustr. Oslo 1952. 127 sidor. Klotband, något löst i bindningen. (#54792) | 140:- |
| Andersen, Vilh. Bacchustoget i Norden.. Kbhvn 1904. 300 sidor + porträtt. Med bevarade omslag i halvklotband. Tejpmärken på för- och eftersättsblad. (#137139) | 150:- |
| Andersohn, O.F. Förteckning på Stipendii-stiftelser för Upsala Universitet år 1875.. Upsala 1876. 64 sidor. Häftad. (#94301) | 135:- |
| Anderson - Hantverk och samhälle.. En samling uppsatser tillägnade Stefan Anderson på sjuttioårsdagen 26.12.1948. Illustr. 134 sidor. Inbunden. (#54540) | 145:- |
| Anderson, Hedda Nordiska sagor berättade för barn 1-2.. Illustrerad. Sthlm 1924 och 1909 (5:e resp 3:e upplagan) 198 + 136 sidor. Originalpärmar med klotrygg. Del 1 med namnstämpel. (#171859) | 160:- |
| Anderson, Martin The Federal Bulldozer.. New York 1967. 272 pages. Paperback. (#115757) | 100:- |
| Anderson, Oskar Probleme der statistischen Methodenlehre in den Sozialwissenschaften.. 2. Auflage. Würzburg 1954. 345 pages. Hard covers. (#51188) | 250:- |
| Andersson, B. Albert Hönsutfodring och kycklinguppfödning.. Andra omarbetade upplagan. Illustr. Sthlm 1937. 160 sidor. Originalklotband. (#110029) | 125:- |
| Andersson, Carl A. Slottstappning.. En bok om Europas ädlaste viner och cognac. Illustrerad. Sthlm 1945. 170 sidor. Original klotband. (#139815) | 135:- |
| Andersson, Carl A. Vinets lov.. Vinprovaren berättar. Med teckningar av Bertil Kumlien. Malmö 1984. 143 sidor. Original klotband. (#139816) | 125:- |
| Andersson, Dan Tjärbrännare. och andra kåserier och berättelser. Zindermans 1986. 119 sidor + planscher. Förlagsband med skyddsomslag. (#158410) | 120:- |
| Andersson, Edgar P. & Edgren, Nils 40 graders resfeber.. Äventyr i krig och fred bland svarta och vita. Sthlm 1938. 238 sidor + planscher. Originalklotband. (#161704) | 125:- |
| Andersson, Elis Ungdomens man.. En bok om Ebbe Lieberath. Företal av H. K. H. Prins Gustaf Adolf. Illustrerad. Sthlm 1938. 160 sidor. Häftad. (#130726) | 120:- |
| Andersson, Erik Memoarer.. Ekerö 1989. 68 sidor. Häftad. Riksdagsmannen Erik Anderssons memoarer. (#136306) | 100:- |
| Andersson, Ingrid & Lindberg, Charlie Unghästar.. Uppväxt, hantering, inridning och träningsfysiologi. Illustr. Västerås 2003. 144 sidor. Förlagsband. (#139219) | 150:- |
| Andersson, Jan Yttrandefrihetens dilemman.. Debatten om hetspropaganda, mediekoncentration samt personlig integritet mellan 1940- och 2000-tal. Aa Upps. 2004. 188 sidor. Häftad. (#128545) | 175:- |
| Andersson, Jan & Furberg, Mats Moral.. En bok om ord, känsla och handling. Aldus, Sthlm 1971. 255 sidor. Pocket. (#116335) | 100:- |
| Andersson, Josef Über eine Klasse Untergruppen einer Abel'schen Gnm.. Diss. Uppsala 1913. 70 pages. Soft covers. (#99078) | 100:- |
| Andersson, Maria Arbetslöshet och arbetsfrihet.. Moral, makt och motstånd. Illustr. Aa Upps. 2003. 178 sidor. Häftad. (#75072) | 165:- |
| Andersson, Oskar (OA) Karikatyrer.. Sammanställda av Hasse Z. Sthlm 1945. 161 sidor. Stort format 31 × 23 cm. Original klotband. Skyddsomslag. (#89863) | 250:- |
| Andersson, Sven-Olof Time and General Practice Consultations. - Aspects of Length, Attendance and Quality. Diss, Umeå 1995. Soft covers. (#122678) | 140:- |
| Andersson, Åke E., Fürth, Thomas & Holmberg, Ingvar 70-talister.. Om värderingar förr, nu och i framtiden. Sthlm 1993. 194 sidor. Förlagsband. (#132424) | 130:- |
| Andersson, Åke E. & Ströquist, Ulf K-samhällets framtid.. Sthlm 1988. 280 sidor. Häftad. (#133761) | 160:- |
| Andreas, Peter & Kilian, Caspar Den fantastiska vetenskapen.. Parapsykologin - beviset för det otroliga. Illustrerad. Malmö 1977. 275 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#141255) | 165:- |
| Andreas-Salomé, Lou Erotik och narcissism.. Urval av Cia Wedin och Ebba Witt-Brattström. Sthlm 1996. 262 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#138485) | 150:- |
| Andréasson, Roland Gammal och glömd.. Rapport från ett ålderdomshem. Foto Bo Wahlén. Settern 1976. 165 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#139769) | 150:- |
| Andree, A. Helso-lära utan medikamenter.. För friska och sjuka af alla stånd. Sthlm 1842. (4), 100 sidor. Oskuren i tryckta originalomslag. Fläck på omslaget. (#86001) | 250:- |
| Andrée, Richard Allgemeiner Handatlas. in sechsundachtzig Karten mit erläuterndem Text. Bielefeld & Lepzig 1881. Folio. Damaged original half leather. (#116718) | 600:- |
| Andrén - Civibus et rei publicæ.. Festskrift till Georg Andrén på sjuttioårsdagen 10 december 1960. Uppsala 1960. 552 sidor. Häftad. (#86105) | 200:- |
| Andrén - Civibus et rei publicæ.. Festskrift till Georg Andrén på sjuttioårsdagen 10 december 1960. Uppsala 1960. 552 sidor. Original klotband. (#123064) | 250:- |
| Anell, Lars Det andra samhället.. Studier i kapitalistisk mytologi och socialistisk nödvändighet. Pan 1969. 206 sidor. Pocket. (#116242) | 100:- |
| Anér, Josef Kring 8 decennier.. Sthlm 1969. 204 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#118603) | 120:- |
| Anér, Josef Magistern blev affärsman.. Illustrerad. Stockholm 1963. 222 sidor. Häftad. (#151160) | 120:- |
| Anér, Kerstin Framtidens insida.. Om en uthärdlig värld för våra barn. Sthlm 1978. 250 sidor. Häftad. Dedikation. (#132819) | 140:- |
| Angelin, J.E. Tankar i särskilta ämnen I-II.. Samlade och utgifne. Sthlm 1802. (24), 136; (4), 116, (2) sidor. Samtida pappband. De första 4 bladen med smärre bläckfläck i marginalen. "Aforismer rörande dygd och last, uppfostran och undervisning, konster och vetenskaper, olika yrken osv" SBL. (#91310) | 500:- |
| Angli e sassoni al di qua e al di lā del mare.. 26 aprile - 1° maggio 1984. Tomo primo - secundo. Spoleto 1986. 914 pages. Soft covers. 2 volumes. (#168500) | 250:- |
| Anglosaxisk humor i text och bild.. En hundraårig kavalkad efter engelska och amerikanska källor sammanställd av Per-Erik Lindorm. Med inledning och historik av Lennart Rheyneuclaudes. Sthlm 1952. 528 sidor. Original klotryggsband. (#89352) | 170:- |
| Angluin, Edward F. The Use and Control of Alcoholic Drink.. Diss. Washington 1933. 135 pages. Softcover. Stamped. (#119298) | 150:- |
| An Introduction to Clinical Psychology.. Edited by L.A. Pennington and Irwing A. Berg. New York 1948. xvi,595 pages. Original cloth. Stamped. (#82586) | 160:- |
| Annales Academiæ Regiæ Scientiarum Upsaliensis.. Kungl. Vetenskapssamhällets i Uppsala årsbok. Årg 1, 1957 - 2003/4. Häftade. (#159615) | 1500:- |
| Annerstedt, Jan Makten över forskningen.. Om statlig forskningsorganisation och forskningsplanering i dagens Sverige. Cavefors 1972. 221 sidor. Pocket. Lite blyertsunderstrykningar. (#135804) | 90:- |
| Annerstedt, Lena On Group-living Care for the Demented Elderly.. Experiences from the Malmö Model. Diss. Lund 1995. 163 pages. Soft covers. (#137974) | 150:- |
| Annotationsalmanacka för året 1904.. Kalendarium och anteckningsbok. Sthlm, Norstedts 1903. Original klotband. Lite blyertsanteckningar på sista bladet, annars som ny. (#155960) | 100:- |
| [Anonym] Det stora kriget 1895 och huru Sverge räddades.. Sthlm 1891. 42 sidor. Häftad i tryckta originalomslag, det främre med tillskriften "Red. af Kasper" (#124154) | 150:- |
| [Anonym] Émilie de Tourville,. ou mes sept années de persécution 1-2. Histoire véritable. Paris, Marchand 1802. 2 engraved frontispieces. (4), 177 + 167, (3) pages. 12:mo. Uncut, in pink wrappers, as published. 2 volumes. (#153185) | 1200:- |
| [Anonym] God ton.. Etikett och umgängesformer av Cérémonieuse. Andra upplagan. Sthlm 1938. 128 sidor. Häftad. (#85972) | 100:- |
| [Anonym] L'art d'ętre heureux sur la terre;. Mis a la portée du peuple de toutes les nations. Paris, Ph.-D. Pierres 1785. (8), 208 pages. Contemporary, slightly worn full calf binding. With 2 small vignettes. (#155318) | 2500:- |
| [Anonym] L'aventurier Hollandais,. ou La vie et les aventures divertissantes et extraordinaires d'un Hollandais 1-2. Avec gravures. Nouvelle édition. Paris, Cottin (&) Pigoreau An IX (1801). 2 engraved frontispieces. (4),viii,168 + (4),iv,172 pages. 12:mo. Uncut, in pink wrappers, as published. Part 1 with water stained front cover and frontespiece. 2 volumes. (#153154) | 550:- |
| [Anonym] Recueil de discours. prononcés aux distributions des prix et a la rentrée des classes dans les Colléges Royaux et Communaux, sčminaires, institutions, etc. Paris, Auguste Delalain 1821. (4), iv, 554 pages. Contemporary, slightly worn full leather binding. (#155219) | 1200:- |
| [Anonym] Rčglement général. sur les traitements émoluments et appointements des fonctionnaire de l'état Suédois ... et Instructions du ministčre Royal des affaires étrangčres traduits en franįais par Wilhelm Tersmeden. Paris 1931. 128 pages. Original cloth. Inscribed by the translator. (#135198) | 140:- |
| [Anonym] Tal, I anledning af Förenings Och Säkerhets-Acten,. Hållit På Större Rådhus-Salen I Linköping, Den 3 April 1790, Af En Redlig Medborgare. Stockholm, Kongl. Ordens-Tryckeriet [1790]. (8) sidor. Liten 4:o. Oskuren. Angående författare, se Bygdén. Trycktes även i Linköping samma år, då med 12 sidor. (#121768) | 225:- |
| [Anonym] Tal, I anledning af Förenings Och Säkerhets-Acten,. Hållit På Större Rådhus-Salen I Linköping, Den 3 April 1790, Af En Redlig Medborgare. Stockholm, Kongl. Ordens-Tryckeriet [1790]. (8) sidor. Liten 4:o. Skuren. Angående författare, se Bygdén. Trycktes även i Linköping samma år, då med 12 sidor. (#121766) | 175:- |
| Ansbacher, Heinz Perception of Number as Affected by the Monetary Value of the Objects:. A Critical Study of the Method used in the Extended Constancy Phenomenon. Diss. New York 1937. 88 pages. Softcover. Stamped. (#79057) | 150:- |
| Anthes, Otto Jorden runt till fronten.. En flyktings berättelse. Övers. Hugo Hultenberg. Uppsala 1917. 222 sidor + 8 bilder. Häftad. (#103814) | 150:- |
| Anthology of Islamic Literature.. From the Rise of Islam to Modern Times. With an introduction and commentaries by James Kritzeck. Meridian Book, New York 1975. 377 pages. Paperback. (#139692) | 100:- |
| Antiintellektualismen i Sverige.. Red. Torgny Segerstedt. Ratio 1979. 120 sidor. Häftad. (#101225) | 100:- |
| Antol, Marie Nadine Healing Teas.. How to Prepare and Use Teas to Maximize Your Health. Illustr. Garden City Park, NY 1996. X, 246 pages. Softcover. (#151572) | 145:- |
| Antoni, Nils Under Saturnus ring.. Studier och meditationer. Sthlm 1968. 220 sidor. Häftad. (#141270) | 125:- |
| Antunes, Antķnio Lobo Betraktelse över själens passioner.. Övers. Marianne Eyre. Forum, Sthlm 1994. 338 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#119626) | 150:- |
| Anwisning till Träns och Buskars. äfwensom Frugtträns och Blommors uppdragande och skötsel. Jönköpings Läns Kongl. Hushållnings-Sällskaps Handlingars femtonde häfte. Jönköping 1828, (2), 144 sidor. Häftad i blanka omslag. Ryggen borta. Bruntonad i kanterna. (#135376) | 300:- |
| Apostolski, Vanco Contemporary Aspects of Greater-Bulgarian Nationalism.. (In Response to Tsola Dragoycheva's Memoirs.) Beograd no date (c. 1960). 204 pages. Paperback. (#102128) | 100:- |
| Appelberg, Bertel Teorierna om det komiska under 1600- och 1700-talet.. Helsingfors 1944. 292 sidor. Häftad. (#70470) | 185:- |
| Appelberg, Bertel Teorierna om det komiska under 1600- och 1700-talet.. Helsingfors 1944. 292 sidor. Häftad. Plastade omslag. Dedikation. (#9577) | 160:- |
| Appleyard, Bryan The Pleasures of Peace.. Art and Imagination in Post-war Britain. London 1990. 367 pages Paperback. Ex-library. (#131125) | 100:- |
| Apter, David E. Rethinking Development.. Modernization, Dependency, and Postmodern Politics. Newbury Park, Calfornia 1988. 326 pages. Softcover. (#128562) | 125:- |
| Aptit på livet.. eller en bok om vårt välbefinnande. Illustrerad. Vattenfall 1999. 110 sidor. Stort format. (#136054) | 110:- |
| A Purveyance of the Royal Household in the Elizabethan Age.. A Perfect Booke, of all the landes as well arable as pasture, ... within the Hundreds of Evenger, Chutlye, Kingsclere, Pastroe, and Overton ... 1575, ... Now first published from the original MS. in the Wood Library, Whitchurch, ... with the introduction and notes by Walter Money. Newbury 1901. viii,136 pages + map and errata slip. Original cloth. Foxed. (#171924) | 1000:- |
| Aradi, Zsolt The Book of Miracles.. London 1957. XX, 316 pages + plates. Original cloth in dustjacket. (#108308) | 110:- |
| Aragķnes Subero, Antonio Gastronomia de Guadalajara.. Guadalajara 1973. 268 pages. Soft covers. (#120180) | 165:- |
| Arbetarrörelsens årsbok 1971.. Ernst Wigforss: Icke allenast av bröd ... Gustav Möller: Hågkomster. 208 sidor + illustrationer. Pocket. (#115767) | 100:- |
| Arbin, Paul & Schenström, Anna Hakons kokbok.. Illustrerad. Göteborg 1938. 104 sidor. Original klotryggsband. (#107688) | 130:- |
| Arbman, Ragnar Fiske i aftonsol.. Med teckningar av Harald Wiberg. Sthlm 1961. 156 sidor. Original klotryggsband. (#136138) | 150:- |
| [Archeion pontoy.]. [Periodikon sygramma. Ekdidomenon ypo tes epitropes pontiakon meleton ... Tomos triakostos ogdoos a' symposion pontiakes laografiaz Athenai 12.-15.6.1981]. Illustr. Athens 1984. 800 pages. Softcover. Text in Greek. (#113191) | 200:- |
| Archiv für hessische Geschichte und Altertumskunde 47.. Neue Folge. 1989. Soft covers. (#90243) | 150:- |
| Archiv für hessische Geschichte und Altertumskunde 48.. Neue Folge. 1990. Soft covers. (#90244) | 150:- |
| Archiv für Natur, Kunst, Wissenschaft und Leben 1854.. Mit 150 abbildungen. Braunschweig 1854. 96 pages + plates and music-sheets. 4:o. Contemporary, worn boards. Foxed. (#75694) | 350:- |
| Arenal - Vaillant, René E.G. Concepciķn Arenal.. Diss. New York (Printed in France) 1926. 194 pages. Softcover. Stamped. (#69928) | 130:- |
| Arends, G. Neue Arzneimittel und Pharmazeutische Spezialitäten .... Zweite, vermehrte und verbesserte Auflage. Berlin 1905. 611 pages. Original cloth. (#90374) | 200:- |
| Arent, Leonora Electric Franchises in New York City.. Diss. New York 1919. 184 pages. Soft covers. Stamped. (#56273) | 150:- |
| Aretin, Karl Otmar von Landshut.. Ein Bildband mit 96 Abbildungen. Herausgegeben von Max Ammer. Ohne Jahr. Original cloth. Dust jacket. (#170721) | 135:- |
| Aretino, Pietro Selected Letters.. Translated with an introduction by George Bull. Penguin 1976. 252 pages. Paperback. (#87607) | 100:- |
| Argumentationsanalys.. Av Gunnar Björnsson, Ulrik Kihlbom, Folke Tersman och Anders Ullholm. Sthlm 1994. 159 sidor. Original pappband. (#102823) | 145:- |
| Aristogeneia.. Illustr. Linköping 1934. 32 sidor. Klammerhäftad. (#128971) | 200:- |
| Arkell, David Looking for Laforgue.. An Informal Biography. Illustrated. Manchester 1979. 248 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#140195) | 175:- |
| Arliquiniana,. ou Jeux de mots de Nominique et autres, rédigés et mis au jour par Ch. Malingreau. Paris, Roux 1801. Engraved frontispiece. (4), viii, 148 pages. 12:mo. Uncut, in gray wrappers, as published. (#153137) | 350:- |
| Armand, Louis & Drancourt, Michel Le pari européen.. Fayard 1968. 311 pages. Soft covers. (#120727) | 145:- |
| Arnault, Jaques Du colonialisme au socialism.. Paris 1966. 313 pages. Paperback. (#105912) | 125:- |
| Arndt, Ernst Moritz Briefe aus Schweden an einer Stralsunder Freund.. Herausgegeben von Erich Gülzow. Stralsund 1926. 98 pages. Soft covers. Spine worn, back cover missing, front cover damaged. (#124189) | 120:- |
| Arnell-Gustafsson, Ulla Om bostadssegregationens effekter.. Akad. avh. Uppsala 1975. 217 sidor + bilagor. Häftad. (#48360) | 125:- |
| Arne, T.J. Europa upptäcker Ryssland.. Sthlm 1944. 200 sidor. Häftad. (#57236) | 140:- |
| Arnold, Matthew Culture & Anarchy.. Edited by J. Dover Wilson. Cambridge 1960. 241 pages. Paperback. (#86503) | 100:- |
| Arnold, Matthew The Letters 4.. 1871-1878. Edited by Cecil Y. Lang. Charlottesville 2000. XXII, 465 pages. Original cloth in dustjacket. Stamped. (#68332) | 400:- |
| Arnulf von Kärnthen.. Ein Trauerspiel aus deutscher Vorzeit von Hans Dietrich Horn. Davos 1893. (4), 144 pages. Soft covers. Als Manuskript gedruckt. (#63092) | 200:- |
| Arora-Jonsson, Seema, Unsettling the Order.. Gendered subjects and grassroots activism in two forest communities. Diss. Uppsala 2005. 361 pages. Soft covers. Inscribed by the author. (#172633) | :- |
| Arrhenius, J. Handbok i svenska jordbruket 1-3.. Andra upplagan. Med 28 + 26 + 40 träsnitt. Upsala 1862. xi, 348 + x, 332 + xii, 354 sidor. Samtida halvfranska band. 3 volymer. (#95821) | 750:- |
| Artificial Nutrition Support in Clinical Practice.. Ed. by Jason Payne-James, George Grimble & David Silk. London 1995. XXIV, 573 pages. Original cloth. As new. (#84361) | 300:- |
| Artman, Charles Enos Food Cost and City Consumers.. Significant factors in metropolitan distribution of perishables. Diss. New York 1926. 170 pages. Soft covers. Stamped. (#56104) | 150:- |
| [Arwidsson, A.J.] Catilinariska Bref till och ifrån en gammal bekant.. Första - Andra fyndet. Upsala 1844. 66 + 126 sidor. Häftade med tryckta originalomslag. Ryggen till del 2 förstärkt. 2 häften. (#106377) | 400:- |
| Asbury, Herbert The Underworld of Chicago.. An Informal History of the Chicago Underworld. Illustr. London 1941. 364 pages. Original cloth. No dust jacket. (#65931) | 200:- |
| Ascham, Roger English Works.. Toxophilus, Report of the affaires and state of Germany, The Schoolmaster. Edited by William Aldis Wright. Reprint, Cambridge 1970. xx,304 pages. Original cloth. Dust jacket. (#169021) | 150:- |
| Aschan, Martin Een Lithen Hws Regla. Then hwariom och enom, Besynnerliga Hwshollarom ganska nittigh är at betenckia, och dess iblandh Lwstigh at Läsa. Nu för första gången tryckt af Upplands Fornminnesförening och tillägnad dess ordförande ärkebiskop Nathan Söderblom på hans 60-årsdag den 15 januari 1926. 34 sidor. Häftad. Veck på främre omslaget. Tryckt på handgjort papper. (#126034) | 200:- |
| Aschberg, Robert Nyklippt.. Sanna berättelser ur livet. Sthlm 1991. 336 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#117638) | 140:- |
| Aschberg, Robert Nyklippt.. Sanna berättelser ur livet. Sthlm 1992. 336 sidor. Pocket. (#118871) | 100:- |
| Ashbaugh, Ernest J. The Iowa Spelling Scales.. Their derivation, use and limitations. Diss. Univ. of Iowa 1919. 144 pages. Soft covers. Stamped. (#56290) | 150:- |
| Ashworth, Lou Sawyer The Concise Encyclopedia of Dogs.. Illustr. London 1974. 240 pages. Paperback. (#81513) | 100:- |
| Asimov, Isaac Fantastiska fakta 1.. Illustrerad. Askild & Kärnekull 1980. 262 sidor. Förlagsband. (#151149) | 130:- |
| Asker, G.F. Lefnadsminnen.. Sthlm 1897. 102 sidor. Originalklotband. (#114066) | 150:- |
| Asklund, Lis Uppbrott.. Stockholm 1986. 272 sidor + planscher. Originalklotband med skyddsomslag. (#151482) | 135:- |
| Ask-Upmark, Erik Akut medicin.. Illustrerad. Stockholm 1959. 203 sidor. Originalklotband. (#162977) | 150:- |
| Ask-Upmark, Erik A Primer of High Bloodpressure.. Illustr. Stockholm 1968. 129 pages. Hardcover in dustjacket. Inscribed by author. (#162884) | 150:- |
| Ask-Upmark, Erik Resa genom åren.. Illustrerad. Sthlm 1969. 289 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#72716) | 150:- |
| Ask-Uppmark, Erik Tillämpad anatomi.. Illustrerad. Stockholm 1951. 304 sidor. Original klotryggsband. (#162875) | 150:- |
| Asplund, M. Huden, dess byggnad och uppgift.. Hudens och hårets vård och viktigaste sjukdomar. Sthlm 1924. 130 sidor. Häftad. (#118558) | 125:- |
| Atalay, Besim Türk Dilinde Ekler ve Kökler Üzerine Bir Deneme.. Istanbul 1942. 384 pages. Soft covers. (#117141) | 200:- |
| Átányi, István Északi hüség.. Regény. Illustr. Budapest no date (c. 1936). 256 pages. Original cloth. Dust jacket. Inscribed by the author. (#137156) | 150:- |
| Ateneum.. Red. Sven Hartman. Följande nummer finnes: Årg. 2: nr 2, 3 och 4. Årg. 3: nr 1. Pris per styck (#137287) | 100:- |
| Atkins, John Sex in Literature.. The Erotic Impulse in Literature. London 1970. 365 pages. Paperback. (#86249) | 100:- |
| Atkins, Ruth Ellen The Measurement of the Intelligence of Young Children by an Object-Fitting Test.. Diss. Minneapolis 1931. XII, 89 pages. Softcover. Stamped. (#124488) | 120:- |
| Atlee, Tom The Tao of Democracy.. Using co-intelligence to create a world that works for all. The Writer's Collective, Cranston, RI 2003. 317 pages. Soft covers. (#170139) | 150:- |
| Att bygga bo.. Illustrerad. Finn Thofte, Sthlm 1961. 144 sidor. Original pappband. Medarbetare: Helge Ljungberg, Mats Rehnberg, Lena Larsson, Henning Sjöström, Kruno Kaplan, Sten Broman m.fl. (#155304) | 150:- |
| Atterbom, Hedvig "Min första bok!". Läsebok för barn. Sthlm 1906. 188 sidor. Original klotband. (#94209) | 200:- |
| Att famna en ton.. En kulturgeografisk minnesbok. Samordnad av Gunnar Olsson. Illustr. Upps. 1998. 253 sidor. Häftad i skyddsomslag. (#127248) | 125:- |
| Att förstå Europa - mångfald och sammanhang.. Humanistdagarna vid Uppsala universitet 1994. Uppsala 1996. 313 sidor. Häftad. (#123361) | 150:- |
| Attorps, Gösta Generaler och gemena.. Sthlm 1953. 170 sidor. Häftad. (#141272) | 125:- |
| Attorps, Gösta Gubben Noak i Venedig.. Illustrationer av Gunnar Brusewitz. Sthlm 1965. 183 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#172763) | 125:- |
| Attorps, Kai Varför är en fågel i handen bättre än tio i skogen?. Kända citat och deras ursprung. Stockholm 2004. 107 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#152589) | 100:- |
| Att tala utan ord.. Människans icke-verbala uttrycksformer. Sth 1991. 151 sidor. Häftad. KVHAA:s Konferenser 24. (#33826) | 95:- |
| Att tänka annorlunda.. Redaktör Jan Åman. Stockholm 1990. 130 sidor. Häftad. (#159585) | 140:- |
| Att vara Svensk.. Föredrag vid Vitterhetsakademiens symposium 12-13 april 1984. KVHAA, Sthlm 1985. 180 sidor. Häftad. Konferenser 13. (#170760) | 135:- |
| Atwood, Margaret Den blinde mördaren.. Sthlm 2000. 544 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#116994) | 100:- |
| Aucassin og Nicolete.. En oldfransk kærlighedsroman fra omtrent aar 1200. Ved Sophus Michaëlis. Illustrert af V. Jastrau. Kbh utan år. I original pergamentband. Tryckt paa papir fra de kejserlige japanske papirfabriker i Tokio (Insetsu-Koifu). (#142519) | 250:- |
| Aucassin og Nicolete.. En oldfransk Kærlighedsroman fra omtrent Aar 1200. Ved Sophus Michaëlis. Kbhvn utan år. Med bevarade omslag i klotband. F.d. biblioteksex. (#63084) | 100:- |
| Aucassin und Nicolette.. Altfranzösischer Roman aus dem 13. Jahrhundert übersetzt von Wilhelm Hertz. Wien 1865. 77 pages. Stiff wrappers. (#90585) | 100:- |
| Aul, Juhan Données anthropologiques sur les Estoniens des districts occidentaux de l'Estonie et leur appartenance raciale.. Tartu 1938. 48 pages + plate. Softcover. Stamped. (#122361) | 175:- |
| Aurell, Tage Fransk bilderbok.. Sthlm 197. 160 sidor. Pocket. (#86473) | 100:- |
| Australian Heritage.. Edited by C.B. Christensen. London 1949.226 pages. Original hard covers. Dust jacket. First edition. (#79537) | 250:- |
| Autio, Tuula Byggnadsvård.. Hantverkare och material. 2:a reviderade upplagan. Illustr. Upps. 1985. 24 sidor. Klammerhäftad. Upplandsmuseet småskrift 2. (#128957) | 75:- |
| Autio, Tuula m.fl. Byggnadsvård.. Tradition och förnyelse. Illustr. Upps. 1983. 32 sidor. Klammerhäftad. Upplandsmuseet småskrift 3. (#128955) | 75:- |
| Autographensammlung Albert Vanselow.. Auktionskatalog 573 J.A. Stargardt. Marburg 1965. 70 pages + plates. Soft covers. (#156986) | 100:- |
| Avenarius, Ferdinand Bilden som narr.. Karikatyren i folkhetsen, vad den säger - och vad den förråder. Med 338 reproduktioner. Översättning från tyskan. Utan ort och år (ca. 1920). 254 sidor. Halvfranskt band. (#124373) | 250:- |
| Avruch, Kevin Culture & Conflict Resolution.. Washington 2000. XV, 156 pages. Softcover. (#103843) | 125:- |
| Avslöja eller dölja - bildspråkets funktioner.. Kungl. Humanistiska Vetenskaps-Samfundet i Uppsala 2008. 128 sidor. Häftad. (#170307) | 100:- |
| Axelsson, Majgull Aprilhäxan.. Sthlm 1998. 424 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#124092) | 130:- |
| Axelsson, Pär Vid femtio år.. Minnen och hågkomster från norr och söder. Tredje, tillökade upplagan. Illustr. Tyringe 1919. 164 sidor. Häftad. Lite nött rygg. (#101930) | 150:- |
| Ayih, Michel Ein Afrikaner in Moskau.. Köln 1961. 200 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#94998) | 150:- |
| [Azerbajchan sovet enciklopedijasy I-V].. Baku 1976-81. 4:o. Original cloth. 5 vols. (#114281) | 350:- |
| Bachofen, Johann Jakob Antiquarische Briefe.. Basel/Stuttgart 1966. 651 pages. Original cloth. Dust jacket. As new. Gesammelte Werke VIII. (#126911) | 200:- |
| Backhaus, Hugo C. Wehrkraft im Zweispalt.. Zur Psychologie des Besiegten. Göttingen 1952. 102 pages. Soft covers. (#149545) | 120:- |
| Baden-Powell, Lord Vad livet lärt mig.. En självbiografi. Andra något förkortade upplagan. Med teckningar av författaren. Uppsala 1944. 228 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. Tillskrifter. (#169031) | 150:- |
| Bagg, Halsey J. Individual Differences and Family Resemblances in Animal Behaviour.. A Study of Habit Formation in Various Strains of Mice. Diss. New York 1920. 42 pages. Softcover. Stamped. (#145771) | 100:- |
| Bahne, Eric I fängelse och på flykt.. Minnen från Åbo länsfängelse, Spalernaja och en tvungen flykt ur landet. Illustrerad. Helsingfors 1919. 137 sidor. Häftad. Dedikation. (#154430) | 200:- |
| Baigent, Michael, Leigh, Richard & Lincoln, Henry The Messianic Legacy.. Corgi Books, London 1987. 500 pages + plates. Paperback. The controversial sequel to the bestselling The Holy Blood and the Holy Grail. (#132346) | 100:- |
| Bainbridge, Cecil Hand Puppets.. Illustr. London 1968. 46 pages. Hardcover. (#111054) | 100:- |
| Baird, Edward Graham Telephone Rate Making.. Judicial Restrictions upon Commission Distribution of the Telephone Price Burden. Diss. Blanchester, Ohio 1934. 201 pages. Softcover. Stamped. (#114012) | 150:- |
| Ballert, Albert George The Primary Functions of Toledo, Ohio.. Illustr. Diss. Chicago 1947. X, 215 pages + folding maps + folding map in pocket. Softcover. Stamped. (#88903) | 100:- |
| BÂ, Mariama So Long a Letter.. London 1987. 90 pages. Softcover. (#159979) | 80:- |
| Bang, Thøger Om quasi-analytiske funktioner.. Akad. avh. Kbhvn 1946. 101 sidor. Häftad. Stämpel. (#62732) | 150:- |
| Banks, F.R. The Penguin Guide to London.. Penguin 1971. 545 pages + maps. Paperback. (#86378) | 100:- |
| Barbellion, W.N.P. Ur en bruten mans anteckningar.. Med inledning av H.G. Wells. Till svenska av Algot Ruhe. Sthlm 1922. 160 sidor. Halvklotband. (#142531) | 150:- |
| Barents, Jan Political Science in Western Europe.. A Trend Report. London 1961. 121 pages. Original cloth. (#104259) | 140:- |
| Barilli, Renato La retorica.. Milano 1979. 173 pages. Softcover. (#161107) | 110:- |
| Barlow's Tables. of Squares, Cubes, Square Roots, Cube Roots and Reciprocas of All Integers up to 12,500. Edited by L.J. Comrie. 4th edition, London 1965. 258 pages. Original cloth. Dust jacket. (#60561) | 175:- |
| Barnes, J.A. The Ethics of Inquiry in Social Science.. Delhi 1977. 67 pages. Soft covers. (#118222) | 100:- |
| Barnträdgården.. En handbok. Red. Stina Sandels och Maria Moberg. Sthlm 1945. 235 sidor + illustrationer. Häftad. Namnteckning. (#139710) | 150:- |
| Barrett, Exall & Andrew's Kurzgefasster Catalog. von landwirtschaftlichen und sonstigen Maschinen und Geräthen, Feststehenden und Transportaben Dampf-Maschinen u.s.w. Catalogue 1863 from Internationale Ausstellung zu Hamburg. Illustrated. 40 pages. Original printed wrappers. Stamped. (#170266) | 800:- |
| Bartell, Gilbert D. Group Sex.. An Eyewitness Report on the American Way of Swinging. Signet Book 1971. 224 pages. Paperback. (#86823) | 100:- |
| Barvefjord, Ulla Alla hundar vill spåra.. Fotograf Jerker Jansson. Sthlm 2007. 135 sidor. Förlagsband. (#140288) | 160:- |
| Barzini, Luigi Americans are Alone in the World.. New York 1953. 209 pages. Original cloth. Dust jacket. (#63699) | 150:- |
| Barzini, Luigi Automobiltävlingen Peking-Paris.. Prins Borgheses färd 1907. Red. och med inl. av Göran Schildt. Sthlm 1961. 313 sidor. Original pappband. (#107756) | 150:- |
| Barzun, Jacques A Stroll with William James.. New York 1983. viii, 344 pages. Original cloth. Dust jacket. (#99378) | 165:- |
| Barzun, Jacques & Graff, Henry F. The Modern Researcher.. Third edition. New York 1977. XX, 378 pages. Softcover. Stamped. (#71845) | 140:- |
| Basic Sciences and Development.. Rethinking Donor Policy. Edited by Martha J. Garrett, Claes G. Granqvist. Aldershot 1998. XXXIII, 145 pages. Hardcover. (#113418) | 250:- |
| Basile, Giambattista The Pentameron.. Translated by Sir Richard Burton. Introduction by E.R. Vincent. Drawings by Michael Ayrton. Spring Books, London no date (c. 1950). 403 pages. Original cloth. (#141268) | 160:- |
| Baski, Dördüncü Imlâ Kilavuzu.. Ankara 1956. xxviii, 232 pages. Soft covers. (#117165) | 150:- |
| Batchelor, Denzil The English Inn.. Illustrated. London 1964. 192 pages. Original cloth. (#84777) | 145:- |
| Bateman Praktisk afhandling om hudens sjukdomar,. efter Willan's System. Enligt de af Thomson besörjda, af Calmann på Tyska öfversatta samt af Blasius med anmärkningar försedda sjunde upplagan, utgifven på Svenska af Ernest Swartz. Med en i färger tryckt tafla, föreställande hudsjukdomarnas hufvudsakliga former. Sthlm 1838. xvi, 384 sidor + plansch. Oskuren i tryckta originalomsag. Fint ex. Längst bak medbundet 4 blad "Böcker och skrifter till salu hos de flesta bokhandlare i Stockholm och landsorten". (#83659) | 750:- |
| Bates, Robert Lee The Effects of Cigar and Cigarette Smoking on Certain Psychological and Physiological Functions.. Diss. Baltimore 1923. 143 pages. Softcover. Stamped. (#128663) | 200:- |
| Battal, Aptullah Ibnü-Mühennâ Lûgati.. (Istanbul nüshasinin türkįe bölügünün endeksidir). Istanbul 1934. 114 pages. Soft covers. (#117709) | 150:- |
| Baudelaire, Charles Oeuvres en collaboration.. Idéolus. Le salon caricatural. Causeries du tintamarre ... Introduction et notes par Jules Mouquet. 5e edition. Illustr. Paris 1932. 86, 26, 103 pages. Softcover. (#128046) | 200:- |
| Bauer, Johan Christian August, Adertonde Århundradets Märkvärdigaste Händelser i Sammandrag. En läsebok för borgare och landtmän. Öfversatt af Carl Eric Rademine. Första delen (av 4) Sthlm 1814. (6),230,(4) sidor. Häftad. Oskuren i gråpappersomslag. Endast del 1 av 4. (#172968) | 150:- |
| Bauer, Paul Kampf um den Himalaja.. Das Ringen der Deutschen um der Kantsch, den zweithöchsten Berg des Himalaja. Illustr. München 1943. 168 pages. Hardcover. (#43994) | 125:- |
| Bauer, Wolfgang, Dümotz, Irmtraud & Golowin, Sergius Lexikon der Symbole.. Illustr. Wiesbaden 1985. 580 pages. Cloth in dustjacket. (#42370) | 175:- |
| Baumgartner, A. Mekaniken, i dess användning vid konster och handtverk.. Populärt framställd. Öfversättning från andra tillökta och alldeles omarbetade upplagan. Med nio lithografierade plancher. Fahlun 1842. viii, 509, (3) sidor + planscher. Samtida halvfranskt band. Mycket fint ex. (#76669) | 600:- |
| Bays, Brandon Resan.. En fantastisk vägvisare som hjälper dig att läka din själ, hela ditt liv och bli fri. Sthlm 2004. 216 sidor. Pocket. (#140302) | 100:- |
| Beamish, Tufton Half Marx.. With a Postscript by Tibor Szamuely. London 1970. 208 pages. Original cloth. Dust jacket. (#105918) | 150:- |
| Bebel, Heinrich Von arglistigen Weibern und gewitzten Tölpeln.. Eine Auswahl aus den Facetien des Henricus Bebelius. Köln 1972. 137 pages. Original cloth in dustjacket. (#137718) | 110:- |
| Bebyggelsehistorisk tidskrift.. Nr 1, 1981 - nr 47, 2004. Häftade i fint skick. 45 volymer. (#97292) | 6000:- |
| Bebyggelsehistorisk tidskrift 30 Uppsatser och studier.. Illustr. 1995. 104 sidor. Häftad. (#16651) | 120:- |
| Beccaria, Cesare Om brott och straff.. Dei delitti e delle pene. Inledning av Giovanni Spadolini. Översättning från italienskan och noter av Paul Enoksson. Sthlm 1977. 208 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. Svensk och italiensk text. (#118323) | 225:- |
| Becker, Erwin Von der Sozialpolitik zur Sozialreform.. Recklinghausen 1968. 364 pages. Soft covers. Socialkunde heute 4. (#108016) | 150:- |
| [Becker, Wilhelm Gottfried] Andreas Hofer und der Freiheitskampf in Tyrol 1809 I-III.. Leipzig 1941. xvi, 255 + 256 + 292 pages + engraved portrait, engraved title, 24 plates (stahlstich) and 2 facsimiles. Original decorated hard covers. Part of spine top missing on volume 2, otherwise very fine. Former owners name. 3 volumes. (#169139) | 1200:- |
| Beckman, Leif Om gourmandisen.. Illustrerad. Sthlm 1959. 63 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#139752) | 100:- |
| Beckman, Ludvig The Liberal State and Politics of Virtue.. Stockholm 2000. 357 pages. Soft covers. Library stamps, otherwise fine. (#170839) | 150:- |
| Beckman, Saara Visste De vad De gjorde?. Tiesivätkö he mitä tekivät? 1999. 126 + 122 sidor + bilder. Förlagsband. Biblioteksstämplar. Text på svenska och finska. (#170845) | 150:- |
| Beckstein Lära om det kalla vattnets hälsosamma verkningar. och huru det i mångfaldiga sjukdomar kan användas såsom det säkraste och minst dyra läkemedel. Öfwersättning från andra upplagan. Sthlm 1837. 70 sidor. Original gråpappersomslag. Lite lagerfläckar. (#78567) | 350:- |
| Bednar, Alois Barn-dietik. eller Barnets naturenliga vård under de första lefnadsåren. Till finska mödrars tjenst, öfversatt af Ferdinand Flodin. Helsingfors 1860. viii, 166 sidor. Samtida nött halvfranskt band. Fuktfläckar samt några bläckfläckar. (#81644) | 200:- |
| Bedrup, Bengt & Särman, S.G. Gudagåvan alkohol.. Teckningar av Staffan Lindén. Sthlm 1990. 290 sidor. Original pappband. (#74210) | 140:- |
| Beebe, William 923 meter under havsytan.. Sthlm 1937. 165 sidor + planscher. Häftad. Främre omslag på väg att lossna. (#71879) | 135:- |
| Behrendt, Richard F. Zwischen Anarchie und neuen Ordnungen.. Soziologische Versuche über Probleme unserer Welt im Wandel. Freiburg 1967. 452 pages. Soft covers. (#93718) | 140:- |
| Beilenson, Laurence W. Power Through Subversion.. Public Affairs Press, Washington 1972. 299 pages. Original cloth. Dust jacket. (#105948) | 150:- |
| Beindorf, Claudia "Sie tanzte nur einen Sommer".. Konstruktion und Rezeption von Stereotypen. Berlin 1997. 59 pages. Staple bound. (#153838) | 75:- |
| Bell, Charles Afhandling om Urinrörets, Urinblåsans, Prostata's och Ändtarmens Sjukdomar.. Med kritiska anmärkningar af John Shaw. Öfversättning från tyskan. Sthlm 1824. xii, 216 sidor + utvikbar plansch. Oskuren i original gråpappomslag. Mycket fint ex. (#85996) | 950:- |
| Belysning af margarinfrågans nuvarande ståndpunkt i Sverige.. Sthlm 1888. 54 sidor. Häftad. Tryckta originalomslag. (#109410) | 150:- |
| Bemelmans, Ludwig Tell Them It Was Wonderful.. Selected Writings. Edited with an introduction by Madeleine Bemelmans. New York 1985. xx, 316 pages. Original half cloth. Dust jacket. (#99347) | 170:- |
| [Benedictsson, Victoria] Folklif och småberättelser.. Av Ernst Ahlgren. Sthlm, 1887. 208 sidor. Halvklotband. Originalupplagan utan omslag. (#114489) | 200:- |
| Benedikt, Heinrich Damals im alten Österreich.. Erinnerungen. Wien 1979. 365 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#95064) | 150:- |
| Bengio, Ofra Saddam's World.. Political discourse in Iraq. Oxford 1998. 266 pages. Soft covers. (#170054) | 135:- |
| Bengtson, Bo Familjehunden.. Illustrerad. Stockholm 1966. 62 sidor. Häftad. (#161547) | 100:- |
| Bengtsson, Frans G. Den lustgård som jag minns.. Sthlm 1953. 205 sidor. Häftad. (#137276) | 100:- |
| Bengtsson, Frans G. För nöjes skull.. Essayer. Sthlm 1947. 216 sidor. Häftad. Sjunde upplagan. (#150391) | 120:- |
| Bengtsson, Frans G. För nöjes skull.. Essayer. Sthlm 1947. 216 sidor. Original klotryggsband. (#137274) | 140:- |
| Bengtsson, Rikard Historisk brytpunkt i Europa.. EU:s utvidgning. SNS 2004. 160 sidor. Häftad. (#102814) | 100:- |
| Benktson, Benkt-Erik Siciliansk dagbok.. Fysiska och metafysiska rön. Lund 1989. 181 sidor. Häftad. (#145675) | 160:- |
| Bennett, Henry Arnold The Constitution in School and College.. Diss. New York 1935. XIII, 315 pages. Softcover. Stamped. (#79225) | 175:- |
| Bennett, William J. Dygdernas Bok.. En skattkammare av sedelärande berättelser hämtade ur världens och Sveriges litteratur. Red. Magnus Palm. Bromberg 1994. 543 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#136653) | 175:- |
| Bennet, W. Lance Communication in Social Context.. Uppsala 2000. 179 pages. Softcover. (#50968) | 120:- |
| Benoist, Jean-Marie La génération sacrifiée.. Paris 1980. 210 pages. Soft covers. Inscribed by the author. (#98822) | 150:- |
| Bentley, Nicolas How Can You Bear to be Human?. Penguin 1957. 143 pages. Paperback. (#107204) | 100:- |
| Benzon, Karl Gastronomisk ordlista för Skandinavien.. Oumbärlig hjälpreda för restaurantfacket ... Utgivare: Carl Löfvander, Hotel Kronprinsen, Stockholm 1910. 104 sidor + Annonsbilaga: Några råd hur man tillverkar bardrinkar. 31 sidor. Dekorerat original klotband. Fint ex. (#76720) | 250:- |
| Bérard, Victor Dans le sillage d'Ulysse.. Album Odysséen. Photographies de Fred. Boissonnas. Libraire Armand Colin, Paris 1933. 4:o. Soft covers. (#170171) | 300:- |
| Berdahl, Clarence Arthur War Powers of the Executive in the United States.. Diss. Univ. of Illinois 1921. 296 pages. Softcover. Stamped. (#78943) | 350:- |
| Berefelt, Gunnar Minnen från en Mälarfärd år 1688.. Gripenhielms Mälarkarta och dess vyer. Sthlm 1966. 208 sidor (inkl. illustrationer) + stor utvikbar karta. Häftad. Dedikation. (#171294) | 150:- |
| Berg, Elias Democracy and the Majority Principle.. A study in twelve contemporary political theories. Diss. Gbg 1965. 166 pages. Soft covers. (#45798) | 150:- |
| Bergen, Eskil Clarté.. Poeter och politiker. Sthlm 1945. 192 sidor. Häftad. (#119961) | 120:- |
| [Bergenström, A.J.] Myrtenbladen.. För fäderneslandets döttrar. Gefle 1853. 108 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Liten bläckfläck i överkant av de första 13 bladen. (#106372) | 160:- |
| Berger, Morroe Racial Equality and the Law.. The Role of Law in the Reduction of Discrimination in the United States. Unesco 1954. 76 pages. Soft covers. (#93680) | 100:- |
| Berger, Peter L. Pyramids of Sacrifice.. Political Ethics and Social Change. Anchor Books, New York 1976. 266 pages. Paperback. Ex-library in very good condition. (#132154) | 90:- |
| Berggrav, Eivind Staten och människan.. Sthlm 1945. 319 sidor. Original klotband. (#57206) | 140:- |
| Berggren, Lars & Sjöstedt, Lennart L'ombra dei grandi.. Monumenti e politica monumentale a Roma (1870-1895). Illustrated. Artemide edizione 1996. xvi,300 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#169551) | 300:- |
| Bergier, Jacques Mysteries of the Earth.. The Hidden World of the Extra-terrestrials. Futura, London 1977. 207 pages. Paperback. (#132383) | 100:- |
| Bergius, P.J. Underrättelse,. Huru man, Wid infallande brist på wanligt Foder, kan medelst tilhielp af andra födande ämnen, öfwer wintern framföda sin Boskap; På Kongl. Maj:ts Nådigste Befalning Upgifwen af Des Wetenskaps Academie. Stockholm, Kongl. Tryckeriet 1781. (8) sidor. Liten 4:o. Häftad. Oskuren. Fint ex. (#121742) | 400:- |
| Berglin, Jan Lagom Berglin.. Samlade teckningar 1999-2002. Galago förlag u.å. 142 sidor. Häftad. (#145725) | 125:- |
| Berglund, P.O. Som politisk fånge på Långholmen.. Studier, skildringar, stämningar, drömmar och tankar. Sthlm 1917. 120 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. (#154487) | 170:- |
| [Bergman, C.J.] Till Heidelberg.. Några blad ur min dagbok. Utan ort och år (1850-60-tal). Sidorna 137-218. Samtida, blanka omslag. Dedikation. Tydligen utgiven separat, då dedikationen är på omslaget. (#94113) | 200:- |
| Bergman, Emanuel Medicinska emblem och symboler.. Illustrerad. 1941. 104 sidor. Häftad. (#12378) | 200:- |
| Bergman, Gunnar Med kursläde Kalix-Waldemarsudde.. Kring ett handelshus på 1800-talet. Illustrerad. Västerås 1959. 260 sidor. Häftad. Föreningen Johan Bergman Olsons ättlingar. Meddelande Nr. 3. (#136339) | 200:- |
| Bergman, Karin Detta underliga skådespel som heter livet.. Dagböcker 1937-1951. [Red.] Birgit Linton-Malmfors. Illustr. Sthlm 1995. 309 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#159701) | 150:- |
| Bergmann, Theodor The Development Models of India, the Soviet Union and China.. A Comparative Analysis. Amsterdam 1977. XI, 255 pages. Softcover. (#58499) | 125:- |
| Bergom-Larsson, Maria Människan i det vertikala samhället.. Sthlm, Pan 1974. 212 sidor. Pocket. (#81440) | 100:- |
| [Berg, P.G.] Märkligheter ur kärleks- och äktenskapslifvet i Sverige.. Facsimilupplaga, Rediviva 1980 (av första upplagan från 1872). 125 sidor. Litet format. Häftad. (#132583) | 100:- |
| Bergquist, N.O. Ymdogat - Atlantis!. En utmaning till oss och vår tid. Illustrerad. Ängelholm 1971. 418 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#137204) | 250:- |
| Bergstrand, Mats, Björck, Anders & Lewin, Leif När verkligheten sparkar bakut.. Lund 2006. 124 sidor. Häftad. (#137489) | 125:- |
| Bergström, Hans Next Mission:. Finn människans telefonnummer! - och andra framtidsbilder. Sthlm 2000. 237 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#69130) | 125:- |
| Bergström, Lars Objektivitet.. En undersökning av innebörden, möjligheten och önskvärdheten av objektivitet i samhällsvetenskapen. Sthlm 1976. 130 sidor. Pocket. (#68858) | 100:- |
| Bergström, Lars Objektivitet.. En undersökning av innebörden, möjligheten och önskvärdheten av objektivitet i samhällsvetenskapen. Sthlm 1976. 130 sidor. Pocket. Blyertsunderstrykn. (#98561) | 75:- |
| Bergwik, Björn Motorreparationer II.. Dieselmotorer. Illustrerad. Stockholm 1954. 776 sidor. Halvfranskt band. (#151496) | 250:- |
| Berkeley, Edmund C. A Guide to Mathematics for the Intelligent Nonmathematician.. New York 1966. 352 pages. Original cloth. Dust jacket. (#81845) | 200:- |
| Berkowitz, Leonard Socialpsykologi.. Stockholm 1974. 198 sidor. Häftad. (#161552) | 120:- |
| Berlanstein, Lenard R. The Barristers of Toulouse in the Eighteenth Century (1740-1793).. Baltimore 1975. 212 pp. Ocl. (#18353) | 150:- |
| Berliner Pfennig-Blätter.. Volks-Zeitschrift zur Unterhaltung für Leser aller Stände. Herausgegeben von Carl Lindow. XIV. Jahrgang. Berlin 1857. (4), 620 pages + Die Mark und Berlin unter den Herrschern aus dem Hause Hohenzollern. In historisch-romantischen Erzählungen von Alexander Franz. 208 pages. Slightly worn contemporary half cloth. (#120469) | 350:- |
| [Berlin, Magnus] Det gamla och det nya,. enfalldeligen föreställdt till vidare efterfinnande af tidens Orthodoxer och Neologer. Hernösand, Jonas Svedbom 1818. (2), 111, (1), (8) sidor. Häftad. Oskuren i gråpappersomslag. Fint ex. De sista 8 sidorna utgör "Böcker och skrifter till salu hos de flesta bokhandlare i Stockholm och Landsorten" från Haeggströms. (#135556) | 350:- |
| Berlin und die Antike.. Architektur, Kunstgewerbe, Malerei, Skulptur, Theater und Wissenschaft vom 16. Jahrhundert bis heute. Katalog Deutsche Archäologisches Institut und Staatliche Museum Preußischer Kulturbesitz. Herausgegeben von Willmuth Arenhövel. Illustr. Berlin 1979. 528 pages. Soft covers. (#68767) | 150:- |
| [Bernadotte, Johan Frans Oskar] Om straff och straffanstalter.. 2:a upplagan. Sthlm 1840. vi, 156 sidor + 3 utvikbara planscher. Häftad, i tryckta originalomslag. Ryggen nött och sprucken. (#154490) | 200:- |
| [Bernadotte, Johan Frans Oskar] Om straff och straffanstalter.. 2:a upplagn. Sthlm 1840. vi, 156 sidor + 3 utvikbara planscher. Samtida halvklotband. Stämpl. Lagerfläckar. (#154411) | 220:- |
| [Bernadotte, Johan Frans Oskar] Om straff och straffanstalter.. 2:a upplagn. Sthlm 1840. vi, 156 sidor + 3 utvikbara planscher. Samtida något nött halvfranskt band. (#154434) | 240:- |
| [Bernadotte, Johan Frans Oskar] Om straff och straffanstalter.. 2:a upplagn. Sthlm 1840. vi, 156 sidor + 3 utvikbara planscher. Samtida något nött halvfranskt band. Sprucket i ena falsen. (#154413) | 220:- |
| Bernadotte, Kerstin Ett så'nt liv.. Sthlm 1975. 224 sidor + illustrationer. Original klotband. Skyddsomslag. (#89079) | 145:- |
| Bernadotte, Kerstin Ett så'nt liv.. Sthlm 1975. 224 sidor + illustrationer. Original klotband. Söndrigt skyddsomslag. (#95737) | 125:- |
| Berner, Wolfgang Der Evangelist des Castroismus-Guevarismus.. Régis Debray und seine Guerilla-Doktrin wieso "Revolution in der Revolution". Verlag für politische Bildung 1969. 82 pages. Soft covers. (#105954) | 110:- |
| Bernitz, Ulf Marknadsrätt.. En komparativ studie av marknadslagstiftningens utveckling och huvudlinjer. Stockholm 1969. 570 sidor. Förlagsband. (#162204) | 175:- |
| Berntson, Lennart & Persson, Gunnar U-hjälp och imperialism.. Sthlm 1969. 153 sidor. Pocket. (#116301) | 100:- |
| Berzelius, Jacob Akademiska avhandlingar.. Kommenterade av Jan Trofast. Wiken 1992. 96 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#98305) | 100:- |
| Beskow, Ingegärd Tullberg Linnéporträtt.. Supplement till Tycho Tullberg, Linnéporträtt (1907). Uppsala 1967. 58 sidor + 34 planscher. Häftad. (#123778) | 100:- |
| Beskrifning öfver premierade mindre jordbruk under år 1906.. Sthlm 1907. 206 sidor. Häftad. Meddelanden från Kungl. Landtbrukssyrelsen nr. 126. (#78906) | 150:- |
| Beskrivning av svenska folkdanser och sällskapsdanser.. Utg. av Svenska ungdomsringen för bygdekultur. Red. Gustaf Karlson. 4:de upplagan. Illustr. Sthlm 1952. 119 sidor. 4:o. Häftad. (#128202) | 200:- |
| Bessermann, Hans Der Fall Günter Wallraff.. Mainz 1979. 176 pages. Soft covers. Illustrated. (#120801) | 145:- |
| Betänkande med förslag till förordning om frilager och frihamn,. jämte Förslag till vissa ändringar i tullstadgan, m.m. afgifvet af den af Kongl. Maj:t dn 5 oktober 1894 i nåder förornade komité. Sthlm 1895. 246 + 189 sidor. Halvfranskt band. (#76955) | 175:- |
| Betänkande och förslag angående jernvägsadministrationen,. afgifvet den 24 oktober 1895 (av) 1893 års Jernvägskomité. Med Bilagor. Sthlm 1895. (4), vi, 390 + (2), iv, 220 sidor. Häftade. 2 volymer. Stämpl. Mycket fint skick. 1893 års Jernvägskomité II a-b. (#94169) | 400:- |
| Bevara - förnya.. En bok inför der europeiska byggnadsvårdsåret. Red. Egon Thun. Illustrerad. Samfundet för hembygdsvård 1974. 182 sidor. Häftad. (#134081) | 140:- |
| Bewick, Thomas Memoarer.. Översättning i urval och med inledande karaktäristik av H.P. Rohde. Illustr. av författaren. 1954. 160 sidor. Häftad. (#37821) | 145:- |
| Beyer, Ewald Gustav Adolfs letzter Heereszug. in sechszehn Gesängen. Plauen im Voigtlande 1863. XXIII, 440 pages. Softcover with printed wrappers. Front wrapper wrinkled and with small tear. (#128809) | 400:- |
| Beyer, Nils Bengt Lidforss.. En levnadsteckning. Sth 1968. 462 sidor + planscher. Originalklotband. (#40769) | 120:- |
| Beyer, Nils Bengt Lidforss.. En levnadsteckning. Sthlm 1968. 462 sidor + planscher. Originalklotband i skyddsomslag. (#50048) | 125:- |
| Beyer, Nils Bengt Lidforss.. En levnadsteckning. Sthlm 1987. 462 sidor + planscher. Pocket. (#61793) | 100:- |
| Bibesco, Marthe La vie d'une amitié I-III.. Ma correspondance avec l'abbé Mugnier 1911-1944. Plon, Paris 1951-57. (6), 458 + (8), 392 + (6), 606 pages + 3 plates. Soft covers. Each volume with long inscription from the author. 3 volumes. Marta Bibescu. (#108527) | 1300:- |
| Bigler, Rolf R. Enteignet Deutschland!. Der Bankrott des Marxismus oder Der Aufstand der Studenten. Wien 1968. 228 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120871) | 150:- |
| Bikupan.. Kalender åt barn och ungdom för 1848. Fjärde häftet (okt-dec.). 96 sidor + plansch. Häftad med tryckta, något skadade originalomslag. (#154460) | 200:- |
| Bilden som källa till vetenskaplig information.. Föredrag vid Vitterhetsakademiens symposium 13-14 april 1989. Red. Allan Ellenius. Sthlm 1990. 151 sidor. Häftad. (#170849) | 120:- |
| Bilder för miljoner / Images for Millions.. Pressfotografier och bildreportage under 100 år. Utställning med internationellt material sammanställt av Rune Hassner. Malmö konsthall u.å. 127 sidor. Häftad. Text in Swedish and English. (#161554) | 100:- |
| Bildungsgang und Lebensplan.. Briefe über Erziehung von 1750 bis 1900. Herausgegeben von Ludwig Fertig. Darmstadt 1991. xvi, 327 pages. Original cloth. (#141716) | 140:- |
| Bilgiį, Sükrü Hovedfaktorer i integrering.. Religion, kultur, økonomi og dagligliv. Oversat fra tyrkisk af Gunvald Ims og Joakim Parslow. Oslo 2008. 347 sidor. Häftad. (#153801) | 170:- |
| Bilgiį, Sükrü Integrering.. Fra teori til praksis. Oversat fra tyrkisk af Trude Falch. Oslo 2000. 156 sidor. Häftad. (#153804) | 140:- |
| Bilistens årsbok 1974.. KAKs handbok. 42 årgången. Sthlm 1974. 244 sidor. Häftad. (#78853) | 100:- |
| Binder, Pearl Magic Symbols of the World.. Illustrated. London 1972. 127 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#98199) | 175:- |
| Bingel, Gustav A. Pharmakologisch-therapeutisches Handbuch für Aerzte und Studierende der Medicin und Pharmacie.. Mit gleichzeitiger Berücksichtigung der Pharmakognosie, Toxikologie und Balneologie. Erlangen 1861. xii,855 pages. Contemporary half leather, slightly worn spine top and bottom. (#171914) | 600:- |
| Binnemans, Roger & van Cauwenbergh, Georg Atlas van Antwerpen.. Evolutie van een stedel˙k landschap van 1850 tot heden. Illustr. Antwerpen 1975. 288 pages. original cloth. Dust jacket. (#169576) | 200:- |
| Biographic Directory of the USSR.. Compiled by the Institute for the Study of the USSR, Munich, Germany. Scarecrow Press, New York 1958. x,782 pages. Cloth. (#81654) | 350:- |
| Biographisches Handbuch der Tschechoslowakei.. Bearbeitet von Heinrich Kuhn und Otto Böss. Prag 1961. xiv,640 pages. Original plastic binding. (#81658) | 250:- |
| Bird, Anthony Veteranbilar.. Illustrerad. Tre Tryckare, Gbg 1967. 168 sidor. Original klotband. (#133942) | 150:- |
| Birdsall, Paul Versailles Twenty Years After.. London 1941. xiv,350 pages. Original cloth. (#81652) | 150:- |
| Birtek, Ferit En Eski Türk Savlari. Ankara 1944. 120 pages. Soft covers. Divan-I Lügar. It-Türk'ten I. (#117693) | 150:- |
| Bishop, R. & Crayfield, E.S. Sovjet topprider Balkan.. Sthlm 1948. 280 sidor. Häftad. (#101261) | 140:- |
| Bjerre, Jens De sista kannibalerna.. Illustr. Sthlm 1956. 200 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#59871) | 150:- |
| Bjerre, Poul Drömmens helande kraft.. Sthlm 1952. 211 sidor. Häftad. (#83979) | 125:- |
| Bjerre, Poul Död och förnyelse.. Tre aforistiska böcker. Stockholm 1919. 259 sidor. Pappband med nött skyddsomslag. (#151481) | 110:- |
| Bjerre, Poul Gestalter och gärningar.. Elva personliga porträtt. Sthlm 1958. 200 sidor. Häftad. Stämpel. (#84009) | 145:- |
| Bjöl, Erling Internationell politik.. Aldus, Sthlm 1968. 142 sidor. Pocket. (#116324) | 100:- |
| Björck, Staffan Karl XII:s stövlar.. Notiser om dikt och annat. Sthlm 1954. 217 sidor. Häftad. (#141276) | 125:- |
| Björkhem, John De hypnotiska hallucinationerna.. Stockholm 1943. 320 sidor + planscher. Häftad. (#152581) | 125:- |
| Björk, Knight & Wikborg The Writing Process.. Composition writings for university students. Lund 1988. 128 pages. Soft covers. (#169258) | 140:- |
| Björklund, Stefan Politisk teori.. Sthlm 1968. 183 sidor. Pocket (#133085) | 100:- |
| Björkman-Berglund, Inga Färg och figur.. Illustrerad. Sthlm 1953. 92 sidor + planscher och annonser. Original klotband. (#98439) | 150:- |
| Björkman-Goldschmidt, Elsa Den värld jag mött.. Illustrerad. Sthlm 1967. 325 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#138448) | 145:- |
| Björkman-Goldschmidt, Elsa Elsa Brändström.. En biografi. Illustr. 1969. 288 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#126646) | 150:- |
| Björkman-Goldschmidt, Elsa Jag minns det som igår.. Sthlm 1962. 292 sidor + illustrationer. Häftad. Blyertsförstrykningar. (#142580) | 120:- |
| Björkman-Goldschmidt, Elsa Jag minns det som igår.. Sthlm 1962. 292 sidor + illustrationer. Original klotband. Skyddsomslag. (#165492) | 150:- |
| Björkman-Goldschmidt, Elsa Söder om solen.. Sthlm 1953. 247 sidor + planscher. Häftad. Dedikation till Arvid Fredborg. (#97320) | 160:- |
| Björkman-Goldschmidt, Elsa Vad sedan hände.. Sthlm 1964. 288 sidor. Häftad. (#37742) | 110:- |
| Björkman-Goldschmidt, Elsa Vad sedan hände.. Sthlm 1964. 288 sidor. Inbunden. (#138447) | 135:- |
| Björkman-Goldschmidt, Elsa Vägen till Villagatan.. Sthlm 1976. 232 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#37739) | 100:- |
| Björkman, Nils-Magnus Social önskvärdhet som felkälla i frågeundersökningar.. En jämförelse mellan två datasamlingsmetoder. Stockholm 1979. 179 sidor. Häftad. (#165606) | 150:- |
| Björkman, Nils-Magnus Tre metodologiska teman.. Teoretiska utgångspunkter för det sociologiska forskningsarbetet. Mätfel och mätkontroller. Multivariat analys. 1983. 29 + 22 + 21 sidor. Häftad. (#118227) | 120:- |
| Björkman, P. Geographisk handbok öfver Gamla verlden 1-3.. 1: innefattande östra Europa. 2: innefattande västra Europa. [3:] Register. Sthlm 1839-41. 180 + 180 + 113 sidor. I 1 samtida halvklotband med svag bakre fals. (#78930) | 300:- |
| Björkström, Bo Ny roligare patiens.. Sthlm 1969. 128 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#116969) | 130:- |
| Björling, E.G. Elementar-lärobok i algebra.. Tredje upplagan. Sthlm 1839. (4), VIII, 285, (3) sidor + utvikbar plansch. Samtida halvfranskt band. (#13916) | 295:- |
| Björnsson, Anders Försvar för klottrare och rappare.. Funderingar om historia, kultur, politik. Sthlm 2001. 201 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#111406) | 140:- |
| Björnsson, Anders Generationen utan uppdrag.. Politiska journaler. Sthlm 2005. 204 sidor. Häftad. (#145654) | 130:- |
| Blackburn, Julian Psychology and the Social Pattern.. London 1950. 157 pages. Original cloth. (#161555) | 120:- |
| Black Paper Two.. The Crisis in Education. Edited by C.B. Cox and A.E. Dyson. London no date (c. 1960). 160 pages. Soft covers. (#81890) | 150:- |
| Blalock, Hubert M., Jr. Theory Construction.. From Verbal to Mathematical Formulations. Englewood Cliffs 1969. 180 pages. Soft covers. (#60080) | 150:- |
| Blanchard, Pierre Mythologie de la jeunesse,. Ouvrage élémentaire, par demandes et par ręponses, ... Onzičme édition, ornée de 127 fig. Paris 1821. 449 pages + engraved plates. Untrimmed in original wrappers. (#143437) | 250:- |
| Blanguernon, Claude Le Hoggar.. Ouvrage illustré de 56 héliogravures. Arthaud 1955. 208 pages + plates. Soft covers. (#98278) | 200:- |
| Blanshard, Paul Freedom and Catholic Power in Spain and Portugal.. An American Interpretation. Boston 1962. 300 pages. Original cloth. Dust jacket. (#94972) | 150:- |
| Bloch, Herbert A. The Concept of Our Changing Loyalities.. An Introductory Study into the Nature of the Social Individual. Diss. New York 1934. 319 pages. Softcover. Stamped. (#111789) | 175:- |
| Block, Eskil Framtidsmiljö för utbildning.. En framtidsstudie utförd för 1968 års utbildningsutredning. Sthlm 1971. 163 sidor. Pocket. Blyertsunderstr. (#69514) | 70:- |
| Blomberg, Anton Bernhard Bidrag till kännedomen om Central-Asiens fysiska geografi.. Aa Sth (Upps.) 1877. 36 pp. Blankt omslag med dedikation.. (#64116) | 200:- |
| Blomberg, Anton Bernhard Bidrag till kännedomen om Central-Asiens fysiska geografi.. Aa Sth (Upps.) 1877. 36 pp. Utan omslag. (#24598) | 170:- |
| Blomberg, Erik Tidens romantik.. Perspektiv och program. Stockholm 1931. 118 sidor. Häftad. (#159929) | 110:- |
| Blundell, Nigel & Boar, Roger Världens största spioner.. Illustrerad. Sthlm 1987. 242 sidor. Original klotband. Namnteckning och inklistrad lapp. (#139759) | 140:- |
| Blæksprutten 1902.. Illustr. Kbh. 48 sidor. Liggande format. Klammerhäftad. (#146521) | 160:- |
| Blæksprutten 1903.. Illustr. Kbh. 48 sidor. Liggande format. Klammerhäftad. (#146522) | 160:- |
| Blæksprutten 1905.. Illustr. Kbh. 52 sidor. Liggande format. Klammerhäftad. (#146523) | 160:- |
| Boalt, Gunnar & Hultgren, Sten I svenskarnas ögon.. Sthlm 1980. 192 sidor. Häftad. (#96566) | 125:- |
| Bodansky, Yossef Bin Laden.. The man who declared war on America. New York 2001. 439 pages. Paper back. (#170022) | 140:- |
| Bode, Carl Mencken.. Southern Illinois University Press 1969. 452 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. As new. (#104003) | 150:- |
| Bode, Wilhelm Der weimarische Musenhof 1756-1781.. Mit zahlreichen Abbildungen. Berlin 1917. xii, 498 pages. Original hardcover. Dust jacket. (#118433) | 160:- |
| Boeke, Julis Herman Tropisch-Koloniale Staathuishoudkunde.. Het probleem. Diss. Amsterdam 1910. VIII, 206 pages. Softcover. Stamped. (#89152) | 200:- |
| Boerhaave, Hermann Institutiones medicae. in usus annuae exercitationis domesticos. Nürnberg, Adam Ionath. Felseckeri Hered 1747. (18), 548, (36) pages. 8:o. Nicely restored contemporary full calf with gilt spine. Very clean copy. (#129625) | 2500:- |
| Boerhaave, Hermann Methodus studii medici I-II.. Emaculata & Accessionibus locupletata ab Alberto ab Haller, ... Jacob Wetstein, Amsterdam 1751. Halftitle, engraved frontispiece and title, (14), 1-571, halftitle, title, 577-1118, (6) pages + 3 folding plates. 4:o. A few pages miscoloured, some foxing. Later(?) half leather binding in very good condition. (#85822) | 7000:- |
| Boëthius, Axel Västerut och söderut.. Fyra kapitel om svenska insatser i utlandet och internationella kulturförbindelser. Gbg 1955. 47 sidor. Häftad. (#57227) | 125:- |
| [Boëthius, Jacob Georg] Drömmen om himmelriket och den skummande djefvulen.. af J.G.B. Götheborg, L. Torbjörnsson, 1824. 12 sidor. Häftad utan omslag. (#110279) | 300:- |
| Boëthius, Maria-Pia Makt och ärlighet.. En bok om politik, medier, män & kvinnor. Sthlm 1994. 163 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#67406) | 140:- |
| Bogdanov, E.A. [O pramom i kosvenom uchastii belkov v obrazovanii zira.]. Diss. Moskva 1909. 349 pages + plates. Softcover. Stamp and pencil notes on front wrapper. In Russian. About fat and protein. (#134934) | 300:- |
| Bogärde, Bengt Svenska folkhögskolans lärarförening och staten 1902-1970.. En studie i organisationsinflytande. Akad. avh. Uppsala 1974. 187 sidor. Häftad. (#123398) | 140:- |
| Bohman, Gösta Tankar om mitt Sverige.. Sthlm 1974. 236 sidor. Häftad. (#119220) | 140:- |
| Bohmbach, Dwight What's Right With America.. A Handbook for Americans. Harrow Books 1973. 192 pages. Paperback. (#81526) | 100:- |
| Bohm, Eva Okänd, godkänd, legitimerad.. Svensk sjuksköterskeförenings första femtio år. Stockholm 1972. 406 sidor + planscher. Original linneband i skyddsomslag. (#158314) | 200:- |
| Boije af Gennäs, Fredrik Prinsessans ABC-bok.. Illustr. Facsimile-upplaga, Stockholm 1977 av originalet från 1835. (10), 82 sidor. Original pappband. (#69852) | 150:- |
| Boken om Trikadien.. Illustr. Utan ort och år (1978?). 285 sidor. Klotband. (#77101) | 250:- |
| Bok, Sissela Alva.. Ett kvinnoliv. Illustr. Sthlm 1987. 223 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#124215) | 125:- |
| Bolin, Ernst, Om bruk och missbruk av alkohol.. Dess inflytande på den enskilde och samhället samt om alkoholmissbrukets orsaker och sättet för dess bekämpande. Sthlm 1916. 55 sidor. Häftad. Lite fula omslag. (#172574) | 100:- |
| Bolin, Pehr Jordbruksbok för pojkar.. Illustrerad. Sjunde upplagan. Sthlm 1920. 212 sidor. Original pappband. Fint ex. (#78936) | 140:- |
| Bolongaro-Crevenna, Hubertus L'Arpa Festante.. Die Münchener Oper 1651-1825. Von den Anfängen bis zum "Freyschützen". Illustrated. München 1963. 272 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#123334) | 200:- |
| Boman, Hans G. En egensinnig biologs liv skildrat av honom själv.. Illustr. Sthlm 2002. 208 sidor. Häftad. (#75288) | 140:- |
| Boman, Hans G. En egensinnig biologs liv skildrat av honom själv.. Illustr. Sthlm 2002. 208 sidor. Häftad. Dedikation. (#136305) | 150:- |
| Bonaventure des Périers Contes folâtres.. Nouvelle édition. Préfacée et annotée par André Berry. Illustr. de Frank Mezger. Paris 1977. Original cloth. (#112606) | 100:- |
| Bonaventure des Périers Tidsfordriv og muntre Indfald.. Oversat af Karen Nyrop Christensen. Illustrert af Alex. Secher. Westermann utan år. 192 sidor. Original klotband. Libri elegantiarum. Berømte sædeskildringer, red. af Paul V. Robow. (#94145) | 150:- |
| Bonde, Jens-Peter EU Hvorhen?. Union eller forbundsstat? Valby 1995. 239 sidor. Häftad. (#60531) | 120:- |
| Bondestam, Fredrik Könsmedveten pedagogik för universitetslärare.. En introduktion och bibliografi. Upps. 2003. 87 sidor. Häftad. (#155664) | 110:- |
| Bonneau, Georges Melanges critiques.. Ankara 1956. 152 pages. Soft covers. Stamped. (#83087) | 200:- |
| Bonniers stora världsatlas.. Redaktör Axel Elvin m.fl. Stockholm 1951. 139 kartor + 225 sidor Register. Mycket stort format, 50 × 33 cm. Original skinnryggsband med skyddsomslag. 2 volymer. Mycket fint skick. (#89051) | 700:- |
| Book, William Frederick Learning how to Typewrite.. With a Discussion of the Psychology & Pedagogy of Skill. Gregg, New York 1925. xx, 463, (1) pages. Original cloth. Very fine copy. (#115874) | 500:- |
| Borelius, Aron Sånt som händer.. Minnen och historier. A & K 1972. 131 sidor. Klotband. (#159924) | 120:- |
| Borg, Folke Ett döende folk.. Synpunkter på befolkningsfrågan. Sthlm 1935. 123 sidor. Häftad. Dedikation. Med bl.a. rashygieniska aspekter. (#97315) | 150:- |
| Borgström, Georg Brännpunkter.. Mänskligheten inför sitt ödesdecennium - 70-talet. Andra reviderade upplagan 1972. 271 sidor. Pocket. (#74805) | 100:- |
| Borgström, Georg Mat för miljarder.. Sthlm 1962. 294 sidor. Häftad. (#67378) | 140:- |
| Borgström, Georg Världens mat.. Lindblads förlag 1968. 363 sidor. Original klotband. (#67388) | 145:- |
| Borsody, István Benes.. Az Atheneum Kiadása. Budapest no date. 239 pages. Soft covers. (#139857) | 140:- |
| Borsook, Paulina Cyberselfish.. A critical romp through the terribly libertarian culture of high-tech. New York 2000. 276 pages. Original cloth. Dust jacket. (#170058) | 165:- |
| Bosch, Werner Vermögensstreuung.. Eine Betrachtung über Grundlagen der Vermögenspolitik. Heidelberg 1965. 273 pages. Original cloth. (#154028) | 125:- |
| Boskapsläkare (ryggtitel).. Innehåller: 1. Joh. Nicol. Rohlwes, Allmän Häst- och Boskapsläkare, ... Örebro 1808. (8),228 sid. 2. P.J. Fischerström, Ett fördelaktigt sätt att Sommar och Winter Stallfodra Hästar. Sth 1810. 8 sid. 3. Tessier, Afhandling om Fårskötseln; ... Öfwersättning. Örebro 1814. (6),146 sid. 4. P.C. Abildgaard och E. Wiborg, Anwisning til en Förbättrad Får-afwel .... Öfwers. af A.J. Rezius. Sth 1806. (10),118 sid. + plansch. Inbundna i ett välbevarat samtida halvfranskt band. (#25985) | 1695:- |
| Boström, Kjell Jacob Matham och vädersolarna över Stockholm.. Illustr. Sth 1958. 124 sidor. Häftad. Skyddsomslag. (#90815) | 145:- |
| Boström, Kjell Jacob Matham och vädersolarna över Stockholm.. Illustr. Sth 1958. 124 sidor. Häftad. Stämpl. (#25446) | 100:- |
| Boswell, James Boswell in Holland 1763-1764.. Including his correspondence with Belle de Zuylen (Zélinde) Edited by Frederick A. Pottle. London 1952. xxii,428 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#169132) | 150:- |
| Boswell, James Boswell's London Journal 1762-1763.. Now first published from the original manuscript, prepared for the press, with introduction and notes by Fredeick A. Pottle. London 1951. xiv,370 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#169133) | 150:- |
| Botermans, A.J. (ed.) Die hystorie van die seuen wijse mannen van Romen.. Tekst. (Herdruk naar het eenig bekende exemplaar der editio princeps, A°. 1479, ...) Haarlem, De Erven F. Bohn 1898. Uncut in original, slightly damaged wrappers. (#129068) | 350:- |
| Bourdieu, Pierre Homo academicus.. Stockholm 1996. 304 sidor. Häftad. (#164729) | 150:- |
| Bourdieu, Pierre Texter om de intellektuella.. En antologi red. av Donald Broady. Sthlm 1992. 208 sidor. Häftad. (#104818) | 145:- |
| Bowen, Ezra An Hypothesis of Population Growth.. Diss. New York 1931. 238 pages. Softcover. Stamped. (#121939) | 125:- |
| Boyce, Fannie Wilson Certain Types of Nilpotent Algebras.. Diss. Chicago 1938. 102 pages. Softcover. Stamped. (#88687) | 200:- |
| Boyson, Rhodes Centre Forward.. A Radical Conservative Programme. London 1978. 192 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120866) | 150:- |
| Bra Böckers världsatlas.. Höganäs 1979. 240 sidor. Stort format. Förlagsband. (#135372) | 150:- |
| Bramsen - En bog til Bo Bramsen.. Et festskrift. Red. Jens Kistrup och andra. Kbhvn 1972. 166 sidor. Häftad. (#117649) | 110:- |
| Brandell, Georg Karaktärs- och temperamentstyper.. En framställning av nyare karakterologiska forskningsrön. Stockholm 1941. 230 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#158327) | 140:- |
| Brandell, Georg Karaktärs- och temperamentstyper.. En framställning av nyare karaktärologiska forskningsrön. Sthlm 1941. 230 sidor. Original klotband. (#132528) | 130:- |
| Brandes, Georg Liv og kunst.. Bogen, Etienne Dolet, Shakespeare, Byron, Voltaire, Thorvaldsen, Fru Heiberg, Clemenceau. Kbhvn 1929. 196 sidor. Halvklotband. (#89965) | 150:- |
| Brandes, Georg Samlede skrifter 1-17 (av 18).. Kbh 1899-1906. Blå original klotband. 17 volymer. (#164218) | 1200:- |
| Brandmännens årsbok 1949.. Göteborg. Tjugoförsta årgången. 212 sidor. Original klotband. (#132697) | 100:- |
| Brandreth, Gyles Everyman`s Word Games.. London 1986. 127 pages. Original cloth with dustjacket. (#151131) | 140:- |
| Brandt, Edith R. The Memory Value of Advertisements. with Special Reference to the Use of Color. Diss. New York 1924. 68 pages. Softcover. Stamped. (#145769) | 100:- |
| Brandt, Janette och Hydén, Birgitta Inför födsel och föräldraskap.. Till den blivande föräldern. Uppsala 1989. 94 sidor. Häftad. (#171869) | 100:- |
| Brandt, Willy Fredspolitik i Europa.. Förord av Olof Palme. Sthlm 1970. 217 sidor. Pocket. (#74679) | 100:- |
| Bra sagt genom tiderna.. En antologi av Kjell Hjern. Sthlm, Svalan 1964. 187 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#89591) | 150:- |
| Bratt, Einar En krönika om svenska glober.. Anders Åkerman och hans efterföljare jämte inventering av historiska glober i Sverige. Illustrerad. Sthlm 1968. 234 sidor. Original klotryggsband. (#98566) | 275:- |
| Braun, Conrad Breve D. Conradi Brvni iureconsulti introductorium de hæretics.. E sex libris eius excerptum, Hoc tempore summopere consyderandum, & tam scitu necessarium, quam lectu iucundum: Tribus Capitulis compræhensum. M.D.XLVII. Apud S. Victorem Moguntiæ per Franciscum Behem Typographum (Mainz, Franz Behem 1548). 34 leaves. 8:vo (15.5 x 9.8). In later marbled boards. Front board loose. (#165539) | 3500:- |
| Brecht, Bertolt Flyktingsamtal.. Sthlm 1974. 152 sidor. Pocket. (#73990) | 100:- |
| Breger, Dave ... But That's Unprintable!. With 135 tabooed illustrations. Bantam Books, New York 1955. 149 pages. Paperback. (#107284) | 100:- |
| Bremer, Fredrika Livet i Gamla världen.. Urval och inledning av Gustf Fredén. Sthlm 1961. 233 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#67695) | 100:- |
| Brennert, Sven Materiallära.. Metaller, plaster och elaster, smörjmedel, trä. Sjunde utgåvan. Sthlm 1968. 348 sidor. Original klotband. Karlebo-serien 5. (#133922) | 150:- |
| Brčs, M. Mythologie des dames.. Paris Louis Janet, Libraire no date (early 19th Century). Lithographed, coloured title page + 9 coloured lithographed plates. (2), 228 pages. 12:mo. Uncut, in original wrappers, as published. (#153152) | 750:- |
| Bretscher, Paul Martin The History and Cultural Significance of the Taschenbuch Urania.. Diss. Chicago 1936. 104 pages. Soft covers. Stamped. (#56040) | 150:- |
| Brewer Dictionary of Phrase and Fable.. Centenary edition. Revised by Ivor H. Evans. London 1975. 1175 pages. Original cloth. Dust jacket. (#168609) | 225:- |
| Brewer, E. Cobham Dictionary of Phrase and Fable.. Centenary edition. Revised by Ivor H. Evans. London 1978. 1175 pages. Original cloth. Dust jacket. (#137151) | 200:- |
| Breytenbach, W.J. The New Racism.. Maskew Miller 1978. 84 pages. Original cloth. (#120875) | 130:- |
| Briggs, Asa Victorian Things.. Illustrated. Penguin 1990. 448 pages + plates. Softcover. (#165605) | 100:- |
| Brill, Richard Jacobus Sackman.. Sein Leben und sein Werk. Neumünster 1955. 64 pages. Softcover. Pencil-notes. (#140642) | 100:- |
| Brindner, Per Konstfiber.. Utarbetad på uppdrag av Sveriges textilhandlareförbund. Med illustrationer och textilprover. Borås 1965. 109 sidor + utvikbar tabell. Häftad. (#119756) | 150:- |
| Brink, Carl Olof Berättelse om Englands straff-anstalter och fångvård.. Till Kongl. Maj:t underdånigst afgifven. Sthlm 1853. (8), 217, (3) sidor. Samtida lite skadat halvfranskt band. De sista bladen gulfläckiga. (#154245) | 250:- |
| Brisker, Carl Berechnungen und Untersuchungen des Eisenhochofens.. Eine ausführliche Darstellung der im Hochofenbetriebe möglichen Rechnungen zum Zwecke der Untersuchung des Ganges des Eisenhochofens. Mit 37 Abbildungen und vielen Tabellen im Text. Halle 1909. 101 pages. Cloth. (#143421) | 200:- |
| Brisman, Sven Om Arrende eller Lego af Jord,. hvaruti nyttan deraf består, samt Vägledning till bestämmande af billiga Arrendevillkor. Skara, F.J. Leverentz 1807. (8), 54, (2) sidor. Häftad. Skuren. Titelbladet fläckigt. Några blad med minimal skada i övre hörnet. (#85904) | 250:- |
| British Security Coordination.. The secret history of British intelligence in the Americas 1940-45. Introduction by Nigel West. St. Ermin's Press 1998. 536 pages. Original cloth. Dust jacket. (#170151) | 185:- |
| Brito, José João Uma conversa no Outonu de 1935.. Com um texto de Antonio Tabucchi. 1985. 54 pages. 4:o. Soft covers. Very fine copy. (#138614) | 250:- |
| Brittan, Samuel Capitalism and the Permissive Society.. London 1973. 397 pages. Original cloth. Dust jacket. Reprinted (with alterations) the same year as the the first edition. (#120920) | 150:- |
| Broberg, Arne Hydraulik.. Maskinkonstruktioner. Sthlm 1960. 197 sidor. Stort format. Original klotband. Bonniers tekniska böcker 9. (#85741) | 150:- |
| Broch, Olaf Proletariatets diktatur.. Stockholm 1924. 233 sidor. Häftad. (#162845) | 135:- |
| Brockhaus Allgemeine deutsche Real-Encyclopädie für die gebildeten Stände.. (Conversations-Lexicon.) In zehn Bänden + Neue Folge in zwei Bänden. Fünfte Original-Ausgabe. Leipzig 1820-26. Contemporary half leather. 14 volumes. Fine set. (#115733) | 10000:- |
| Brodersen, Karl (red.) Oppdragelse til frihet.. Om arbeidsmåten i en Steinerskole. Pax, Oslo 1966. 198 sidor. Pocket. (#86306) | 100:- |
| Brodie, B. Urinwägarnes Sjukdomar.. Öfversättning af Ernest Swartz. Sthlm 1839. (4), 216 sidor. Oskuren i tryckta originalomslag. Mycket fint ex. (#85994) | 800:- |
| Brogan, D.W. & Verney, D.V. Politiska mönster i dagens värld.. Sthlm 1970. 323 sidor. Häftad. (#104623) | 125:- |
| Broman, Arne Spinn - mete - pimpel.. Fiskekrönikor. Illustrerad. Settern 1986. 126 sidor. Original klotband. (#136149) | 125:- |
| Broman, P.G. Kalender för jägare, fiskare och landtmän.. Jemte bihang innehållande bemärkelsedagar, runstafsbilder och sånger för jägare, med musik. Facsimileupplaga, Rediviva, Sthlm 1974. (2), 120 sidor + plansch och 16 sidor noter. Original pappband. (#28772) | 100:- |
| Broman, P.G. Kalender för jägare, fiskare och landtmän.. Jemte bihang innehållande bemärkelsedagar, runstafsbilder och sånger för jägare, med musik. Sthlm, Huldbergs (1854). (2), 120 sidor + 16 sidor noter. Den litograferade frontespiecen saknas. Inbunden i ett något senare klotband. Svag fuktfläck på titelbladet. (#132284) | 500:- |
| Brophy, John Människans ansikte.. Vad mimik, kosmetik och frisyr avslöjar. Sthlm 1946. 282 sidor + illustrationer. Häftad. (#139711) | 145:- |
| Browaldh, Tore Gesällvandring.. Illustrerad. Sthlm 1976. 254 sidor. Original klotband. (#89609) | 150:- |
| Browaldh, Tore Motlut och medvind.. Stockholm 1984. 291 sidor + planscher. Förlagsband med skyddsomslag. (#166412) | 125:- |
| Brown, Arold W. The Derivation of a Civics Test.. Diss. Ypsilanti, Michigan 1928. 128 pages. Soft covers. Stamped. (#141228) | 180:- |
| Browne, Paul Bodywork, Maintenance and Repair.. Including Interiors. Autobook, Brighton 1975. 117 pages. Original hard covers. (#84721) | 150:- |
| Brown, Harrison The Challenge of Man's Future.. An Inquiry Concerning the Condition of Man During the Years that Lie Ahead. New York 1958. 290 pages. Paperback. (#120904) | 100:- |
| Brown Jr., Edmund et al. Shore Control and Port Administration 1-2.. Investigation of the Status of National State, and Municipal Authority Over Port Affairs. 1. Control of the Port, By Edmund Brown, Jr. 2. Organization and Duties of Administrative Bodies at Ports of the United States. Diss. Washington 1923. 232 pages. Softcover. Stamped. 1 vol. (#145733) | 150:- |
| Brubacher, John Seiler The Judicial Power of the New York State Commissioner of Education.. Its Growth and Present Status with a Digest of Decisions. Diss. New York 1927. VI, 173 pages. Softcover. Stamped. (#124545) | 200:- |
| Bruckner, Pascal & Finkielkraut, Alain Kärlekens nya oordning.. Korpen, Gbg 1985. 400 sidor. Häftad. (#74443) | 150:- |
| Bruder Rausch.. Facsimile-Ausgabe des ältesten niederdeutschen Druckes (A) nebst den Holzschnitten des niederländischen Druckes (J) vom Jahre 1596. Eingeleitet und mit einer Bibliographie versehen von Dr. Robert Priebsch. Zwickau S. 1919. 72 pages + facsimile. Soft covers. Front cover slightly damaged. Zwickauer Facsimiledrucke No. 28. (#69840) | 200:- |
| Bruks-Idkares, Städers och Borgerskaps Ömse Förmoner och Skyldigheter,. I Stöd af Författningar 1-2. Utgifne af Jacob Albrecht Flintberg. Om Rikets Städer. Första Afdelningen, Som afhandlar Städerna i Swea Rike för sig sjelft, eller Stockholms, Upsala, Nyköpings, Westerås, Örebro och Fahlu Höfdinge-dömen. Sthlm, C.G. Cronland 1788-89. (24), 344 + (22), 544 sidor. Liten 4:o. I 2 välbevarade samtida halvfranska band med lite fläckiga ryggar. Tycks vara allt som utkom. (#172718) | 750:- |
| Bruks-Idkares, Städers och Borgerskaps Ömse Förmoner och Skyldigheter,. I Stöd af Författningar 1-2. Utgifne af Jacob Albrecht Flintberg. Om Rikets Städer. Första Afdelningen, Som afhandlar Städerna i Swea Rike för sig sjelft, eller Stockholms, Upsala, Nyköpings, Westerås, Örebro och Fahlu Höfdinge-dömen. Sthlm, C.G. Cronland 1788-89. (24), 344 + (22), 544 sidor. Liten 4:o. I ett välbevarat samtida halvfranskt band. Mycket fint ex. Tycks vara allt som utkom. (#93040) | 850:- |
| Brunius, Göran Blå luft.. Illustrerad. Stockholm 1967. 243 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#152622) | 130:- |
| Brunius, Teddy Alexis de Tocqueville.. The Sociological Æsthetician. Uppsala 1960. 63 pages. Soft covers. (#135420) | 100:- |
| Brunius, Teddy Estetik förr och nu.. Illustr. Sthlm 1986. 168 sidor. Häftad. (#127251) | 100:- |
| Brun, Jean La main.. Encyclopédie essentielle. Robert Delpire, Paris 1967. Illustr. Original hard covers. (#136335) | 150:- |
| Brunnmark, Peter Elementa jurisprudentiæ naturalis,. in gymnasio Arosiensi tironibus primum exhibita, dein vero mæcenatum, quibus educandæ prolis per patriam commissa est cura, jussu et auctoritate in lucem edita. Västerås, Horrn 1796. (8), 184 sidor. Gammalt halvfranskt band. (#78514) | 250:- |
| Brusewitz, Gunnar Pärtkorgens hemlighet.. Och andra sällsamma berättelser. Illustrerad. Stockholm 1997. 325 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation. (#160561) | 160:- |
| Brusewitz, Gunnar Vågens barn.. Bildminnen och minnesbilder. Illustrerad. Sthlm 1994. 368 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation. (#117181) | 175:- |
| Brus över landet. - om informationsflödet, kunskapen och människan. Red. Lars Ingelstam och Lennart Sturesson. Sthlm 1993. 321 sidor. Häftad. (#79438) | 140:- |
| Bryce, James Studies in Contemporary Biography.. London 1903. 487 pages. Original cloth. (#59393) | 250:- |
| Brücke, Ernst Menniskokroppens skönhet och fel.. Övers. af Robert Tigerstedt. Med 29 träsnitt. Sthlm 181. (4), 188 sidor. Enkelt klotband. (#104464) | 150:- |
| Bråkenhielm, P.R. Lärobok i algebra för begynnare.. Andra upplagan. Sthlm 1851. (6), 264 sidor. Samtida halvfranskt band. (#82154) | 250:- |
| Buchan, William Domestic Medicine:. or, A Treatise on the Prevention and Cure of Diseases by Regimen and Simple Medicines. With an Appendix, containing a Dispensatory for the Use of Private Practitioners. The thirteenth edition. London 1792. xxxvi, 712, (36) pages. Bound in full calf, spine slightly worn. (#110337) | 900:- |
| Buchan, William Hus-Medicin,. eller Afhandling om Sjukdomars Förekommande och Botningssätt, genom Regime och Enkla Läkemedel. I sammandrag öfwersatt fr. 12:te Engelska Uplagan. Tillika med et Bihang, innehållande: De Enkla Läkemedlens Nytta och Bruk. Andra förbättrade Uplagan, Utgifwen af H.A. Nordström. Sthlm 1807. (8),305,(7) sidor. Samtida välbevarat halvfranskt band. Ett blad med reva utan textförlust. Lite lagerfläckar. (#86042) | 450:- |
| Buckland, Raymond A Pocket Guide to the Supernatural.. Ace Book, New York 1969. 189 pages. Paperback. (#116369) | 100:- |
| Buckley Jr., William F. Rumbles Left and Right.. A Book About Troublesome People and Ideas. New York 1963. 251 pages. Original cloth. Dust jacket. Inscribed by the author. (#98824) | 150:- |
| Bugge, Ingeborg Wærn I min mormors hus.. Stockholm 1977. 319 sidor + planscher. Klotryggsband med skyddsomslag. (#160427) | 150:- |
| Buhtz, Heinz-Walter Die Zulassung zum Gewerbebetrieb im nationalsozialistischen Wirtschaftsrecht.. Diss. Kiel 1937. 166 pages. Soft covers. Stamped. (#56915) | 150:- |
| Bull, Francis Traditioner och minnen.. Illustrerad. Sthlm 1949. 344 sidor. Häftad. (#94126) | 150:- |
| Burckhardt, Jacob Briefe an einen Architekten.. 1870-1889. Sechste Auflage. München 1913. xvi, 284 pages + plates. Original cloth. (#100863) | 150:- |
| Burckhardt, Jacob Briefe an seinen Freund Friedrich von Preen 1864-1893.. Stuttgart und Berlin 1922. xii, 312 pages + portrait and facsimile. Original half cloth. (#100865) | 150:- |
| Burckhardt, Jacob The Letters.. Selected, edited and translated by Alexander Dru. London 1955. xii, 244 pages + plates. Original cloth. No jacket. (#100866) | 150:- |
| Burger, Johan Handbok i Landthushållningen 1-2.. Öfwersättning från Tredje Original-Upplagan. Sthlm 1834. xvi, 258, (2) + (2), 320, (6) sidor. 2 oskurna volymer i gråpappersomslag. Omslagen nötta och skadade. (#56233) | 550:- |
| Burgess, Tyrrell A Guide to English Schools.. Penguin 1970. 228 pages. Paperback. Ex-library in very good condition. (#132163) | 80:- |
| Burgman, Torsten Från svenska akademier till mexikanska slagfält.. Ur familjen Cronhielms historia. Illustr. Sthlm 1993. 72 sidor. Häftad. (#68022) | 100:- |
| Burholt, Olle & Lepp, Jaan Grunderna i Word 97.. Illustrerad. Stockholm 1997. 252 sidor. Förlagsband. (#165564) | 120:- |
| Burkard, William E. An Analysis of Education Objectives and Outcomes in the Field of Health Education.. Diss. Philadelphia 1927. 268 pages. Softcover. Stamped. (#164690) | 150:- |
| Burnam, Tom Här Var Fel.. Uppslagsbok över missuppfattningar, felcitat och skrock. Sthlm 1976. 244 sidor. Originalklotband. (#128755) | 145:- |
| Burnam, Tom More Misinformation.. Ballantine Books, New York 1981. 208 pages. Paperback. (#107281) | 100:- |
| Burnam, Tom The Dictionary of Misinformation.. Ballantine Books, New York 1977. 334 pages. Paperback. (#107279) | 100:- |
| Burridge, Kenelm New Heaven, New Earth.. A Study of Millenarian Activities. Oxford 1969. viii, 192 pages Original cloth. Dust jacket. (#126349) | 150:- |
| Burton, Jean Andarnas vän Daniel Home.. Ett mediums levnadshistoria. Sthlm 1945. 300 sidor. Häftad. Lite blyertsförstrykningar i marginalen. (#139789) | 175:- |
| Busch - Wilhelm Busch in Selbstzeugnissen und Bilddokumente.. Dargestellt von Joseph Kraus. Rowohlt 1976. 182 pages. Pocket. (#107245) | 100:- |
| Buswell, Guy Thomas An Experimental Study of the Eye-Voice Span in Reading.. Diss. Chicago 1920. XI, 105 pages. Softcover. Stamped. (#73439) | 225:- |
| Buxton, Thomas Fowell Undersökning huruvida Brott och Elände befrämjas eller förekommas genom det rådande Fängelse-Systemet.. Jemte Beskrifning om en mängd Fängelser i England, Nederländerna och America. Öfversättning från 4:de Upplagan. Stockholm, Olof Grahn 1820. (2), 201 sidor. Oskuren i original gråpappersomslag. Genomgående svag fuktfläck i övre hörnet. (#154524) | 450:- |
| Byggindustriens handbok 3.. Illustr. Sthlm 1951. (42), 486 sidor. 4:o. Originalklotband. (#144530) | 750:- |
| Byggnadsindustriens handbok.. Red. Torbjörn Lithvall. Tredje upplagan. Illustrerad. Sthlm 1951. 486 sidor. Stort format. Original mjukt klotband. (#96925) | 750:- |
| Byggnadsminnen 1978-1988.. Illustr. Sthlm 1989. 450 sidor. Originalpappband. (#105728) | 130:- |
| Bütow, Hellmuth G. Radikale Demokratie oder Demokratie der Radikalen.. Ausserparlamentarische Opposition heute. Berlin 1969. 144 pages. Original cloth. Dust jacket. (#105960) | 150:- |
| Byttner, Anders Arvet efter Ivar Kreuger.. Sthlm 1951. 263 sidor + planscher och utvikbar tabell. Häftad. (#103543) | 145:- |
| Byzantinische Dichtung.. Ausgewählte Texte mit Einleitung, kritischem Apparat und Kommentar von Gustav Soyter. Heidelberg 1930. xii, 68 pages. Soft covers. (#132729) | 100:- |
| Bååth-Holmberg, Cecilia Far och son.. Ett hems historia. Stockholm 1907. 224 sidor. Halvklotband. (#152586) | 110:- |
| Bååth, L.M. L'inventaire de la chambre apostoloque de 1440.. Extract 1952. 22 pages. Inscribed by the author. Extract from Miscellanea archivistica Angelo Mercato. (#125977) | 140:- |
| Bäckman, Gun Vårdetisk kompetens. - begrepp i teori och praktik. Aa Upps. 2002. 255 sid. Häftad. (#64264) | 145:- |
| Bäckström, Arvid Utredning rörande de i vårt land utom Skåne, Halland och Bohuslän, förefintliga patronatsrättigheter och därmed jämförliga kallelserätter.. Sthlm 1914. 214 sidor. Häftad. (#69452) | 150:- |
| Bärwald, Helmut & Scheffler, Herbert Partisanen ohne Gewehr.. Funktion, Methoden und Argumente kommunistischer Infiltration. Köln 1967. 139 pages. Paperback. (#116198) | 100:- |
| [Böhme], M. En Nyttigh LäkiareBok. Emot Dhe Siukdomar, som hästar gemenligen plågas aff, medh wisse practicerade Remedier, antingen Siukdomen sigh har aff naturlige tillfällen förorsakat, eller och illacke Menniskiors wållande och Förgöring: Författat aff Mårten Behm, Och 1648. första gången på Swänska Språket uthgången, Nu effter mångens flijtiga Begäran, å nyo omtrycht, medh en kort Tilöckning aff the märckwärdigaste effterrättelser, som Baron Wolff Helmhard von Hohbergh I sin Tyska Georgica Curiosa eller Adelige Landtlefwerne hafwer antecknat. Stockholm, Henrick Keyser 1692. (12), 355, (16) sidor + en plansch. Gammalt lagat halvband. Ganska hårt skuren, med förluster av halva bokstäver på några sidor. Planschen fläckig, lite skadad och uppfodrad. En plansch saknas. Fuktfläckad. Sidan 97 överhoppad i pagineringen. Översatt av L. Fornelius. (#140032) | 2500:- |
| Börge, Göran Kring Medelhavet.. Utsikter och inblickar. Illustr. 1989. 240 sidor. Inbunden. (#45349) | 125:- |
| Börjeson, Lena Kvinnligt ledarskap.. Metoda-ledarskap. Illustrerad. Stockholm 1992. 223 sidor. Häftad. (#162858) | 120:- |
| Börtzell, Algernon Beskrifning öfver Besier-Ecksteins kromolitografi och litotypografi. använda vid tryckningen af Geologisk öfversigtskarta öfver Skåne. Sthlm 1872. 23 sidor + 2 planscher. 4:o. Häftad. SGU C. 5. (#137365) | 200:- |
| Böök, Fredrik Ebbe Tuneld.. Minnesteckning. Illustr. Sth 1960. 211 pp. Inbunden. (#30533) | 140:- |
| Böök, Fredrik Ebbe Tuneld.. Minnesteckning (Svenska akademiens). Sthlm 1960. 212 sidor. Häftad. (#57192) | 135:- |
| Böök, Fredrik Livet på landet.. Resor och studier. Sthlm 1948. 192 sidor. Häftad. (#139833) | 130:- |
| Bø, Inge Barnet og de andre.. Nettverk som pedagogisk og sosial ressurs. 3. utgave, Oslo 2000. 387 sidor. Häftad. (#171982) | 150:- |
| Cadavid, Antonio Topografi.. Samlade skrifter. Uppsala 1998. 160 sidor. Häftad. (#86555) | 120:- |
| "Caddis" Guide to Trout Angling.. Incorporating "Freshwater Fishing". Illustr. Sydney no date (1950-ies). 120 pages. Softcover. (#128615) | 125:- |
| Caetano, Marcelo Escritos politicos.. Prķlogo de Laureano Lķpez Rodķ. Madrid 1970. 220 pages. Soft covers. (#108033) | 150:- |
| Cairns, Jim The Quiet Revolution.. Camberwell 1975. 149 pages. Paperback. (#102460) | 100:- |
| Cajander, Zakarias Hufvudgrunderna af åkerbruksläran I-III.. Bearbetning efter K. Frantzen. Sthlm 1871. (4),42 + (4),76 + 70 sidor. Tillsammans med: P.M. Billman, Den erfarne Djur-Läkaren eller Hushållsdjurens wanliga sjukdomars kännetecken, orsaker, rätta behandling och botemedel. Femte upplagan. Sthlm 1873. 96 sidor. Inbundna i ett samtida halvfranskt band. (#86035) | 350:- |
| Calamus 1998.. Grafiska institutet, Stockholm 1998. Häftad. Fint ex. (#98675) | 150:- |
| Calder, Ritchie Undermedicinerna.. Sthlm 1965. 230 sidor. Pocket. (#97214) | 100:- |
| Calthrop, Dion Clayton English Costume 1066-1820.. With Sixty-One Plates in Colour by the Author and Many Other Illustrations. London 1950. XVI, 463 pages. Original cloth. (#77490) | 140:- |
| Cameron, Margret Bell Letters from Egypt and Iraq 1954.. Chicago 2001. 72 pages. Soft covers. Oriental Institute Special Publication 71. (#125984) | 100:- |
| Campbell, Malcolm Golf.. Illustr. Sthlm 1997. 336 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#125103) | 225:- |
| Canby, Edward T. Histoire de l'électricité.. Illustrated. Edition Rencontre 1963. 112 pages. Original hard covers. (#108630) | 165:- |
| Capt, E. Raymond Stonehenge and Druidism.. First printing. Illustr. Thousand Oaks, CA no date. 72 pages. Staple bound. (#126507) | 100:- |
| Carlberg, Per Levnadsregler och tänkespråk. av bemärkta män och kvinnor. Sthlm 1947. 48 sidor. Häftad. (#110668) | 120:- |
| Carleman, Torsten Über das Neumann-Poincarésche Problem für ein Gebiet mit Ecken.. Diss. Uppsala 1916. iv, 196 pages. Soft covers. Wrappers loose and torn. (#135195) | 200:- |
| Carles, Emilie Une soupe aux herbes sauvages.. Propos recuilles par Robert Destanque. Jean-Claude Simoën 1977. 324 pages + plates. Soft covers. (#107762) | 150:- |
| Carlquist, Maja & Amylong, Tora Balance and Rhythm in Exercise.. Illustr. by Georg Lagerstedt. New York 1951. 144 pages. Original cloth in dustjacket. (#151288) | 200:- |
| Carlson, Sven Arbetets värdering.. En historisk-etisk studie. Sthlm 1934. 248 sidor. Häftad. (#100512) | 150:- |
| Carlsson, Gösta m.fl. Liv och hälsa.. En kartläggning av hälsoutvecklingen i Sverige. Stockholm 1979. 227 sidor. Häftad. (#164727) | 140:- |
| Carl XV:s minne.. Sällskap för filantropisk verksamhet 1826-1951. Minnesskrift till 125-årsdagen. Red. av Hilding Östlund. Sthlm 1951. 87 sidor. Häftad. (#139667) | 125:- |
| Carlyle, Thomas Sartor Resartus.. Öfversättning från engelska af Ellen Ryding. Sthlm 1903. 238 sidor Tillsammans med: Samme, Forntid och nutid. Öfversatt af Ellen Ryding. Sthlm 1902. 228 sidor. Inbundna i ett halvklotband. (#125147) | 150:- |
| Carmi, Eugenio & Eco, Umberto Gnuttarna på Gnu.. Övers. Maja Lundgren. Bromberg 1992. Original klotband. Skyddsomslag. Fint ex. (#143510) | 150:- |
| Carnegie, Dale Hur du blir en bra talare.. Sthlm 1982. 216 sidor. Original pappband. (#104863) | 140:- |
| Carrel, Alexis Den okända människan.. 1944. 316 sidor. Häftad. (#43087) | 115:- |
| Carreon, Manuel L. Applicability of Standard Tests to the Filipino.. A Comparative and Diagnostic Study of Haggerty Reading Examination: ... Diss. Minnesota 1926. 175 pages. Soft covers. (#49010) | 200:- |
| Carrigan, Delia The Catholic Teachers Colleges in the United Kingdom 1850-1960.. Diss. Washington 1961. viii, 206 pages. Soft covers. Stamped. (#136307) | 200:- |
| Carson, Patricia The Fair Face of Flanders.. Illustr. Antwerp 1995. 284 pages + maps. Hardcover. (#87642) | 125:- |
| Carstens, Karl Zusammenleben in Freiheit.. Reden und Schriften. Heidelberg 1979. 342 pages. Soft covers. Inscribed by the author. (#98810) | 120:- |
| Casanova (Giovanni Jacopo de Seingalt) Memoarer.. Med inledning av Franz Blei. Svensk översättning av I.B. Sthlm 1925. xvi, 377 + 373 sidor + planscher. Inbundna i 2 vackra halvfranska band med blekta ryggar. I kassetter. (#87909) | 450:- |
| Casanova (Giovanni Jacopo de Seingalt) Memoarer I-II.. I. Tiden 1725 - omkring 1745. II. Tiden omkring 1745-1748. Översättning av Claës Gripenberg. Sthlm 1962-63. 387 + 278 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. 2 volymer. Denna upplaga återger originalets text utan förkortningar och sammandrag. (#76368) | 200:- |
| Castiglione, Baldesar The Book of the Courtier.. Translated with an introduction by George Bull. Penguin 1967. 361 pages. Paperback. (#158851) | 100:- |
| Castiglione, Baldesar The Book of the Courtier.. Translated with an introduction by George Bull. Penguin 1976. 367 pages. Paperback. (#87612) | 100:- |
| Casti, John L. Searching for Certainty.. What Scientists can Know About the Future. Abacus Books 1993. 496 pages. Paperback. (#107542) | 100:- |
| Catalogue of Steam Cultivators, Steam Ploughs, Champion Ploughs,. and other agricultural implements manufactured by James & Fred Howard, Britannia Iron Works, Bedford. July 1, 1863. Illustrated. 60 pages. Original printed wrappers. Stamped. (#170267) | 800:- |
| Caufield, Catherine The Emperor of The United States of America & other Magnificent British Eccentrics.. Drawings by Peter Till. Corgi Books 1982. 192 pages. Paperback. (#104064) | 100:- |
| CAUX.. Rappert sur la conférence mondial pour le Réarmement moral, Année 1949. 160 pages. Soft covers. Stamped. (#81606) | 150:- |
| Cavé, Madeleine L'oeuvre paradoxale de Freud.. Essai sur la théorie des névroses. Paris 1948. 161 pages. Softcover. Stamped. Head of spine worn. (#80482) | 150:- |
| Cederholm, Stig Åsa-Nisse laddar om.. Bromma 1975. 128 sidor. Häftad. (#133853) | 80:- |
| Cederström, Carl Om insjöfisket och insjöfiskaren.. Sthlm, Verdandi 1899. 22 sidor. Häftad. Något nött rygg. (#94283) | 100:- |
| Cederström, Carl Råd och anvisningar till sveriges insjöfiskare.. Sthlm, Verdandi 1901. 32 sidor. Häftad. (#94288) | 120:- |
| Celsius, Olof De meritis et fatis Messeniorum,. suffrag. ampliss. senatu philosoph. Diss. Respondent Petrus Stenbeck. Upsala, L.M. Höjer 1753. (2), 34 sidor. Häftad utan omslag. Skuren. (#135241) | 250:- |
| Celsius, Olof Tal. vid Hans Kongl. Höghets, Prints Gustafs, Svea Rikes borna Arf-Furstes Födelse hållet uti Upsala Academie på Consistorii Academici Befalning d. 21 Jan. 1746. Andra gången uplagt. Sthlm, Salvius utan år. 32 sidor. Skuren i blanka omslag. (#109520) | 250:- |
| Celsius, Olof O. Tal,. til minne af den dagen, då Hans Kongl. Höghet nådigast täcktes emottaga Cantslärs Ämbetet vid den Kongl. Academien i Upsala. Hållit den 27 Febr. 1749. Stockholm, Lars Salvius 1749. 20 sidor. Tagen ur band. (#154327) | 200:- |
| Cercle de la Méditerranée.. Réclement intérieur du Cercle et liste des membres de l'année 1875-1876. Nice 1875. (2), 92 pages. Printed wrappers. Front wrapper torn and not complete. (#153223) | 900:- |
| Cetekk, Claude Nous avons bâti Paris.. Illustr. Paris 1987. 128 pages. Soft covers. (#168591) | 140:- |
| Chambers, Robert Rural Development.. Putting the Last First. New York 1988. 246 pages. Softcover. (#105650) | 120:- |
| Chambers's Encyclopædia 1-10.. A Dictionary of Universal Knowledge. New edition. London and Edinburgh 1888-92. Lots of illustrations, maps and plates. Bound in original half leather, slightly worn at extremities, one inner hinge weak, otherwise in good condition. Stamped. 10 volumes. (#138635) | 1100:- |
| Chamfort, Nicolas Maximes et pensées, caractčres et anecdotes.. Préface par d'Alfred Wild. Portes de France ā Porrentruy 1946. 266 pages. Soft covers. Dust jacket. Exemplaire no. 1049. (#132628) | 500:- |
| Chancellor, E. Beresford The Lives of the Rakes I-VI.. Illustrated. London 1924-25. Untrimmed in original half cloth. Remains of paper labels on spines. Library stamps. Ex-library set in good condition. Edition limited to 300 copies, signed by the author. 6 volumes. (#127606) | 3000:- |
| Chardans, Jean-Louis Les harems.. Paris 1979. 189 pages. Softcover. Bumped. (#104444) | 100:- |
| Chassell, Clara Frances The Relation Between Morality and Intellect.. A Compendium of Evidence Contributed by Psychology, Criminology, and Sociology. Diss. New York 1935. XVIII, 556 pages + folding tables. Softcover. Stamped. (#77484) | 200:- |
| Chaussier, Hector L'enfant Jésus;. ou Le fils sans pčre. De l'imprimerie de Brasseur. Paris, Chez André An IX - 1801. Engraved frontispiece. 180 pages. Uncut in gray wrappers, as published. First 2 pages and frontispiece water stained in upper part. (#153177) | 250:- |
| Chen Hsuan Shan The Comparative Coachability of Certain Types of Intelligence Tests.. Diss. New York 1928. IX, 101 pages. Softcover. Stamped. (#112575) | 135:- |
| Chesney, Kellow The Victorian Underworld.. Penguin 1974. 464 pages. Paperback. (#81531) | 100:- |
| Chesterton, George Laval Fængselslivets hemmeligheder.. Kjendsgjerninger. Oversat efter 3die engelske oplag af Ferd. C. Sørensen. Kbh 1857. viii, 440 sidor. Samtida halvklotband. (#154251) | 300:- |
| Chiang Yee The Silent Traveller in Oxford.. Illustrated by the author. Fifth edition, London 1950. viii, 182 pages. Original cloth. Dust jacket. (#65955) | 200:- |
| Chiaromonte, Nicola Das Paradox der Geschichte.. Zur Krise des modernen Bewußtseins. Wien 1971. 175 pages. Soft covers. (#84677) | 120:- |
| Chicago - View Album of Chicago.. Published by Ward Brothers, Columbus, Ohio, U.S.A. 1893. Reproduced from original photographs, from J.W. Taylor's American Photographic Series, Chicago, Illustr. 21 leaves with photographs + one text-page. Slightly worn original cloth. A few leaves with miscoloured margins. (#26604) | 400:- |
| Childe, Gordon Social Evolution.. Fontana Library 1963. 192 pages. Paperback. (#118508) | 100:- |
| Chimet, Iordan Balada pentru vechiul drum.. Însemnari de atelier. Bucarest 1976. 260 pages. Softcover. Inscribed by the author. (#138522) | 150:- |
| Chittenden, Edward Wilson Infinite Developments and the Composition Property (K12B1)* in General Analysis.. Diss. Chicago 1915. 28 pages. Softcover. Stamped. Offprint. (#87460) | 120:- |
| Chomel, Noel Huishoudelyk Woordboek 1-2.. Leyden & Amsterdam 1743. Frontispiece, (6), 1-616, (2), 617-1496 pages + 75 (of 81) plates. Bound in 2 contemporary full leather volumes with richley gilded spines. Vol. 1 with 5 cm cracked hinge and small (repairable) damage near foot of spine. Interior very good, only a few leaves and plates with very little foxing. Plates 4, 38, 49, 57, 59 and 61 are missing. (#130349) | 5000:- |
| Chomsky, Noam Makt, lögner och motstånd.. Intervjuer och essäer, 1987-1997. Stockholm 1999. 217 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#151074) | 130:- |
| Chomsky, Noam Makt och ideologi.. Göteborg 1988. 191 sidor. Häftad. (#105294) | 125:- |
| Chomsky, Noam Makt och motstånd.. Sth 1969. 368 sidor. Pocket. (#64456) | 100:- |
| Chomsky, Noam Man kan inte mörda historien.. Göteborg 1995. 785 sidor. Originalpappband i skyddsomslag. (#84307) | 225:- |
| Chomsky, Noam Skurkstater.. Den starkes rätt i världspolitiken. Sthlm 2001. 293 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#115539) | 140:- |
| Chomsky, Noam Skurkstater.. Den starkes rätt i världspolitiken. Sthlm 2003. 293 sidor. Pocket. Blyerts. (#144612) | 75:- |
| Chomsky, Noam Terrorismens kultur.. Göteborg 1988. 269 sidor. Häftad. (#104421) | 125:- |
| Chornovil, Vyacheslav The Chornovil Papers.. New York 1968. 246 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102380) | 150:- |
| Chrétien de Troyes Der Percevelroman.. (Li Contes del graal). In Auswahl herausgegeben von Alfons Hilka. Halle/Saale 1935. XXVIII, 142 pages. Softcover. Christian von Troyes. (#90558) | 100:- |
| Chrétien de Troyes Yvain.. (Der Löwenritter). Textausgabe mit Einleitung, Anmerkungen und vollständigem Glossar herausgegeben von W. Foerster. Halle . S. 1902. LXVI, 249 pages. Original cloth. Kristian von Troyes. (#90566) | 140:- |
| Christensen, Christian Politisak.. Oslo 1984. 222 sidor. Pocket. (#101054) | 100:- |
| Christ, Hans Die Rolle der Nationen in Europa.. Gestern - Heute - Morgen. Ein Diskussionsbeitrag zum Thema "Europa, aber Wie?". Stuttgart 1962. 71 pages. Paperback. (#116240) | 100:- |
| Chronicles of Black Protest.. Compiled and edited with a commentary by Bradford Chambers. Mentor Books, New York 1969. 255 pages + plates. Paperback. Ex-library in good condition. (#132143) | 90:- |
| Chronicon Anglo-Scoticum.. E codice Duraceni, primum integrum edidit Carolus Willelmus Bouterwek. Berlin 1844. xvi, 48 pages + facsimile. Original Hardcover. Stamped. (#131012) | 200:- |
| Churchill, Winston S. Great Contemporaries.. London 1939. 387 pages. Original cloth. No jacket. (#169137) | 150:- |
| Churchill, Winston S. Painting as Pastime.. Odhams Press and Ernest Benn, London 1948. 32 pages + plates. Original cloth. Dust jacket a little damaged. (#169131) | 150:- |
| Churchward, L.G. The Soviet Intelligentia.. An Essay on the Social Structure and Roles of Soviet Intellectuals during the 1960s. London 1973. 204 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102365) | 150:- |
| Cipolla, Carlo M. Utbildning och utveckling.. Lund 1970. 140 sidor. Pocket. (#86382) | 100:- |
| Cities.. Illustr. New York 1969. X, 212 pages. Cloth. A Scientific American Book. (#56479) | 110:- |
| Claeson, Claes-Fredrik En korologisk publikanalys.. Framställning av demografiska gravitationsmodeller med tillämpning vid omlandsbestämning på koordinatkarta. Sthlm 1964. 130 sidor + karta i ficka. Häftad. Geografiska annaler XLVI, 1964, 4. (#127044) | 150:- |
| Clarke, Arthur C. Report on Planet Three and Other Speculations.. Corgi Books, London 1975. 255 pages. Paperback. (#132341) | 100:- |
| Clarke, Robin Vetenskapen om krig och fred.. Sthlm 1973. 399 sidor. Häftad. Det nya samhället 8. (#102959) | 145:- |
| Clark, Wesley C. Economic Aspects of a President's Popularity.. Diss. Philadelphia 1943. IX, 80 pages. Softcover. Stamped. (#79014) | 125:- |
| Classic Cartoons from Playboy 1960.. Playboy Press 1972. 160 pages. Paperback. (#107198) | 70:- |
| Clavel, Maurice Qui est aliéné?. Critique et metaphysique sociale de l'occident. Paris 1970. 334 pages. Soft covers. (#105916) | 150:- |
| Clawson, Marion, Held, R. Burnell & Stoddard, Charles H. Land for the Future.. Baltimore 1962. 570 pages. Original cloth. Dust jacket. Stamped. (#122700) | 160:- |
| Clemens Jr., Walter C. The Arms Race and Sino-Soviet Relations.. Stanford 1968. 335 pages. Original cloth. Dust jacket. (#101509) | 165:- |
| Clemens XIV Påfve Clemens XIV:s eller Ganganellis Förnämsta Bref och Arbeten 1-3.. Efter den ifrån latin och italienskan gjorde öfversättning, öfversatte ifrån Fransyskan af Daniel Axel Tilas. Sth, C.G. Cronland 1786-87. (6), 3-263, (5) + 232, (4); (2), 150, (4) pp. I ett samtida, trevligt halvfranskt band med guldornerad rygg och upphöjda bind. Övers. var son till Daniel Tilas och militär i holländsk och svensk tjänst, for 1788 till Amerika, varefter man aldrig hörde av honom. (#22708) | 1200:- |
| Cleve, O. Paff och Puff.. Två valpar i marginalen. Sth 1943. 80 sidor. Namnteckning. Häftad. (#44207) | 120:- |
| Clubb, Oliver E. The United States and the Sino-Soviet Bloc in Sotheast Asia.. Washington 1962. 174 pages. Softcovers. (#149819) | 100:- |
| Clutterbuck, Richard Kidnap and Ransom: The Response.. London 1978. 192 pages. Softcover. Stamped. (#111858) | 100:- |
| Clymer, Floyd A Treasury of Motor Cycles of the World.. Illustrated. New York 1965. (16), 238 pages. 4:o. Original half cloth. Dust jacket. (#67059) | 250:- |
| Clyne, Peter An Anatomy of Skyjacking.. London 1973. 200 pages. Original cloth in dustjacket. Stamped. (#111862) | 125:- |
| Cobbett, William Advice to Young Men. and (Incidentally) to Young Women. In the Middle and Higher Ranks of Life in a Series of Letters Adressed to a Youth, a Bachelor, a Lover, a Husband, a Father, and a Citizen or a Subject. Oxford 1980. 335 pages. Original cloth with dustjacket. (#152629) | 140:- |
| Cobbett, William Rural Rides.. Edited with an introduction by George Woodcock. Penguin 1967. 533 pages. Paperback. (#86537) | 100:- |
| Cohen, J.M. & M.J. The Penguin Dictionary of Modern Quotations.. Revised edition 1983. 496 pages. Paperback. (#99331) | 100:- |
| Cohen, J.M. & M.J. The Penguin Dictionary of Quotations.. Penguin 1964. 664 pages. Paperback. (#75009) | 100:- |
| Cohen, J.M. & M.J. The Penguin Dictionary of Quotations.. Penguin 1982. 664 pages. Paperback. (#113881) | 100:- |
| Cohn-Bendit, Daniel Le Gauchisme.. Remčde ā la maladie sénile du communisme. Paris 1968. 272 pages. Soft covers. (#120925) | 150:- |
| Colette My Apprenticeships, Musik-Hall Sidelights.. Penguin 1979. 224 pages. Paperback. (#132396) | 80:- |
| Collegium Curiosorum Novum trettio år 1976-2006.. Red. Karl Fredga och Bengt af Klintberg. Sthlm 2006. 142 sidor. Häftad. Tryckt i 200 numrerade exemplar. (#171878) | 160:- |
| Collinder, Björn Är rättsrötan ett hjärnspöke?. Facit till medborgarkommissionens betänkande. Sthlm 1951. 31 sidor. Häftad. (#98905) | 100:- |
| Collin, Kjell Tobak.. Illustrerad. Sthlm 1963. 138 sidor. Original pappband. Rivet skyddsomslag. (#96568) | 160:- |
| Collis, John Stewart Träden och människorna.. Sthlm 1956. 198 sidor. Häftad. (#139745) | 140:- |
| Collste, Göran Arbete och livsmening.. Rapport från Svenska Ekumeniska Nämndens studieprojekt: "Arbetslöshetens individuella och sociala konsekvenser". Petra bokförlag 1985. 78 sidor. Häftad. (#171001) | 100:- |
| Collste, Göran Makten, moralen och människan.. En analys av värdekonflikter i debatten om medbestämmande och löntagarstyre. Aa Uppsala 1984. 244 sidor. Häftad. (#41751) | 145:- |
| Coll, Steve The bin Ladens.. An Arabian family in the American century. Penguin, New York 2008. 672 pages + plates. Original cloth, Dust jacket. (#170029) | 175:- |
| Coll. Steve Ghost Wars.. The secret history of the CIA, Afghanistan, and bin Laden, from the Soviet invasion to September 10, 2001. Penguin 2005. 712 pages. Paper back. One leave wrinkled. (#170027) | 140:- |
| Color and Race.. Edited and with an introduction by John Hope Franklin. Boston 1969. xx, 391 pages. Softcover. Stamped. (#131131) | 125:- |
| Columbus, Johannes Dissertatio de Fructibus. ex Veterum Comoediarum Lectione Percipiendis ... Respondent Olaus Berelius. Sthlm (Upsala) Wankijf 1684. (8), 60, (2) sidor. Liten 4:o. Skuren. Ej omslag. (#109450) | 400:- |
| Comas, Juan Contribution a l'étude du métopisme.. Diss. Genčve 1942. 144 pages. Softcover. Stamped. (#147216) | 250:- |
| Combrich, E.H. In Search of Cultural History.. Oxford 1969. 55 sidor. Häftad. (#165591) | 100:- |
| Comfort, Alex The Nature of Human Nature.. New York (1966?). 222 pages. Original cloth in slightly torn dustjacket. (#54100) | 125:- |
| Comics 5.. Den stora serieboken. Carlsen if 1972. 128 sidor. Stort format. Häftad. Fint skick. (#87522) | 150:- |
| Comics 7.. Den stora serieboken. Carlsen if 1974. 144 sidor. Stort format. Häftad. (#87526) | 125:- |
| Comics 8.. Den stora serieboken. Carlsen if 1975. 144 sidor. Stort format. Häftad. Fint skick. (#87527) | 150:- |
| Communism and Revolution.. The Strategic Uses of Political Violence. Edited by Cyril E. Black and Thomas P. Thornton. Princeton 1964. 467 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102232) | 160:- |
| Connery, Robert H. Governmental Problems in Wild Life Conservation.. Diss. New York 1935. 250 pages. Softcover. Stamped. (#77464) | 125:- |
| Conradi-Engqvist, Cecilia Spinna, växtfärga och forma av tråd.. Från naturfibrer till textil. Illustrerad. Stockholm 1974. 161 sidor. Förlagsband. (#159583) | 135:- |
| Conricus, Richard Hem och Härd.. Studier i Egnahems-frågan. Illustrerad. Göteborg 1903. 128 sidor. Häftad. (#125992) | 200:- |
| Consumerism.. The eternal triangle, business, government and consumers. Edited by Barbara B. Murray. Goodyear Publ. Co. Pacific Palisades 1973. xviii,469 pages. Soft covers. (#169333) | 160:- |
| Contemporary Political Ideologies.. Edited by Joseph S. Roucek. New York 1961. 470 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102435) | 160:- |
| Contemporary Theory and Research in Visual Perception.. Edited by Ralph Norman Haber. New York 1968. xiv,814 pages. Original cloth. Dust jacket with 2 cm. tear. (#81878) | 300:- |
| Contini, Mila Modet genom tiderna.. Illustr. Sthlm 1965. 318 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag med smärre revor. (#128945) | 550:- |
| Coogan, Thomas Francis Catholic Fertility in Florida.. Differential Fertility Among 4 891 Florida Catholic Families. Diss. Washington 1946. XVI, 101 pages. Softcover. Stamped. (#124270) | 200:- |
| Cooper, Bruce M. Writing Technical Reports.. Penguin 1975. 188 pages. Paperback. (#86506) | 100:- |
| Cooper, Diana Regnbågen skiftar än.. Sthlm 1959. 268 sidor + illustrationer. Original klotryggsband. (#142538) | 150:- |
| Cooper, Ruth Choragraphies for a New Age.. On Deconstruction, on Heidegger, on the New Psychoanalysis. Illustr. Diss. Uppsala 1999. 288 pages. Softcover. (#57830) | 170:- |
| Coplien, James O. Advanced C++.. Programming Styles and Idioms. Reading, MA 1994. XXIV, 520 pages. Softcover. Signed inscription by author. (#139217) | 125:- |
| Corwin, Edward S. & Peltason, Jack W. Understanding the Constitution.. New York 1949. viii, 147 pages. Original cloth. Stamped. Inscribed by Corwin. (#131128) | 200:- |
| Cory, Donald Webster The Lesbian in America.. New York 1964. 288 pages. Original cloth in good but not perfect dustjacket. (#84279) | 200:- |
| Cory, Helen May Compulsory Arbitration of International Disputes.. Diss. New York 1932. XIII, 281 pages. Softcover. Stamped. (#78945) | 300:- |
| Costello, John Förräderiets mask.. Anthony Blunt och spionkretsen i Cambridge. Stockholm 1988. 771 sidor + planscher. Förlagsband med skyddsomslag. (#161533) | 150:- |
| Couperie, Pierre & Horn, Maurice C. A History of the Comic Strip.. Translated from the French. New York 1968. 256 pages. Original hard covers. (#87307) | 250:- |
| Cox, Reavis Competition in the American Tobacco Industry 1911-1932.. A Study of the Effects of the Partition of the American Tobacco Company by the United States Supreme Court. Diss. New York 1933. 372 pages. Softcover. Stamped. (#88675) | 250:- |
| Crabbé Rocha, Andrée A epistolografia em Portugal.. Coimbra 1965. 444 pages. Softcover. (#112975) | 175:- |
| Crafoord - Papers Dedicated to Clarence Crafoord. on His Sixtieth Birthday from Colleagues in the Nordic Countries. Illustr. Sthlm 1959. 372 pages. Soft covers. (#86077) | 250:- |
| Crane, Georg W. Psychology Applied.. Chicago 1950. 800 pages. Original cloth. Underlinings with blue pencil. (#81869) | 175:- |
| Cranny, Titus The Moral Obligation of Voting.. Diss. Washington 1952. XXVII, 152 pages. Softcover. Stamped. (#139231) | 150:- |
| Crapsey, Algernon Sidney The Last of the Heretics.. New York 1924. xiv,297 pages. Original cloth. (#83005) | 150:- |
| Crawford, Hubert H. Crawfords Encyclopedia of Comic Books.. Jonathan David, Middle Village 1978. 438 pages. Original cloth. Dust jacket. (#87342) | 250:- |
| Cresse, George Hoffman The Class Number of Binary Quadratic Forms.. Diss. Washington 1923. 112 pages. Soft covers. Stamped. (#141214) | 200:- |
| Croce, Benedetto Estetiskt breviarium.. Inledning av Alf Nyman. Översättning Klara Johanson. Sthlm 1963. 127 sidor. Häftad. Tryckt i 125 numrerade exemplar. (#103370) | 145:- |
| Croce, Benedetto Estetiskt breviarium.. Översättning Klara Johanson. Sthlm 1930. 184 sidor. Häftad. (#55115) | 100:- |
| Cronsioe, David och Horney, Nils, Camping.. Illustrerad. Sthlm 1927. 128 sidor + utvikbar plansch. Klotband. Stämpel. (#172617) | 150:- |
| Crump, Robert Edward Correspondence and Class-Extension Work in Oklahoma.. Diss. Durant, Oklahoma 1928. VII, 112 pages. Softcover. Stamped. (#78633) | 150:- |
| Crump, Thomas The Anthropology of Numbers.. Cambridge 1992. 197 pages. Soft covers. (#60141) | 160:- |
| Cruse, Harold The Crisis of the Negro Intellectual.. New York 1969. 595 pages. Paperback. Ex-library. (#131116) | 120:- |
| Cummings, E.E. Det jättestora rummet.. Sthlm 1979. 356 sidor. Pocket. (#81338) | 100:- |
| Curle, Adam Another Way.. Positive Response to Contemporary Violence. Oxford 1995. 149 pages. Softcover. A few ink underlinings. (#55726) | 110:- |
| Curman - En dag i Hellas.. Från frisen i Atrium i Curmans villa. Sthlm 1917. Porträtt + 12 planscher. Stort format. Häftad. Liten fläck på främre omslaget, annars fint skick. (#157117) | 300:- |
| Cursor Mundi.. Four Versions. Edited by Richard Morris. Part I-V + VI, Preface, notes and glossary and VII, Essay on the manuscripts and dialect by H. Hupe. Oxford 1961 - lx,1820 + 220 pages. Soft covers. 7 volumes. Former owners name on front cover. Early English Text Society. (#167349) | 500:- |
| Curtis, Mattoon M. The Book of Snuff and Snuff Boxes.. With 119 rare and unusual reproductions of snuff boxes in varicoloured gold, silver, ivory, and precious woods and stones. New York 1935. 140 pages + plates. Original cloth. Dust jacket not perfect but good. (#85810) | 300:- |
| Cusumano, Michael A. & Selby, Richard W. Microsoft Secrets.. How the world's most powerful software company creates technology, shapes markets, and manage people. New York 1995. 512 pages. Original cloth. Dust jacket. (#169880) | 175:- |
| Cyberspace Divide.. Equality, agency and policy in the informations society. Edited by Brian D. Loader. London 1998. 266 pages. Original hard covers. (#170080) | 160:- |
| Cynewulf Elene.. Edited by P.O.E. Gradon. London 1958. x,114 pages. Soft covers. (#167343) | 100:- |
| Cynewulf Elene.. Edited by P.O.E. Gradon. London 1966. x,114 pages. Soft covers. Stamped. (#168097) | 100:- |
| Cynewulf Elene.. Mit Einleitung, Glossar, Anmerkungen und der lateinischen Quele herausgegeben von F. Holthausen. 2. Auflage, Heidelberg 1910. xvi,102 pages. Half cloth. (#167341) | 200:- |
| Cyrén, Otto Syntetiska färgämnen och läkemedel.. Illustrerad. Sthlm 1939. 252 sidor. Halvfranskt band. Tekniskt folkbibliotek. (#90402) | 175:- |
| Czernetz, Karl Vor der Entscheidung.. Welt in Wandlung Sozialismus im Werden. Wien no date (c. 1950). 144 pages. Soft covers. (#120899) | 110:- |
| d'Ache, Caran (Poiré, Emmanuel) Kruger le grand et John Bull le petit.. Illustr. Le Rire no date (c. 1900). (18) pages. 4:o. Softcover. (#146520) | 175:- |
| Daeglau, G. Die Nähmaschine.. Illustr. Berlin 1936. 95 pages. Original boards. (#107952) | 200:- |
| Dagerman, Stig Essäer och journalistik.. Med kommentar av Hans Sandberg. Stockholm 1983. 393 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. Samlade skrifter 11. (#164706) | 140:- |
| Daguerreotypen.. Beskrifvning å den märkvärdiga uppfinningen att fixera framställda bilder &c. Faksimil utan år (1970?) av original Sthlm 1839. 44, XXIII sidor + VI planscher. Häftad. (#150854) | 125:- |
| Dahlberg, Gunnar & Israel, Joachim Raser och folk.. Illustr. Sthlm 1966. 144 sidor. Pocket. Stämpl. (#123091) | 100:- |
| Dahlgren - Hyllningsskrift till Harald Dahlgren.. Utgiven av Strängnäs Seminarium 1921. (20),225,(11) sidor + porträtt. 4:o. Halvfranskt band. Lyxupplaga tryckt i 75 numrerade exemplar. Stämpel. (#172643) | 300:- |
| [Dahlgren, C.F.] Tumme-Liten.. Poetisk Riksdags-Kalender för år 1841. Sthlm 1840. (4), xii, 92 sidor. Litet format. Häftad. Oskuren. Tryckta originalomslag. Lite lätt råttgnagd i nedre hörnet. (#109524) | 175:- |
| Dahl, Ottar Likhet, demokrati og makt.. Oslo 1986. 138 sidor. Häftad. Demokrati og samfunnsstyrning. (#121127) | 100:- |
| Dahlström, Svante Akademiska gårdar.. Åbo 1947. 41 sidor. Häftad. Fuktrand i marginalen. (#110676) | 75:- |
| Dahm, O.E.L. Biet.. Dess natur och vård samt några drag ur bikännedomens historia. Illustrerad. Sthlm 1878. 184 sidor + plansch. Med bevarade omslag i nytt halvklotband. Namnteckning på omslaget. Inlagan något "lagerfläckad". (#104657) | 300:- |
| Daiken, Leslie Children's Toys Throughout the Ages.. Illustr. London 1963. 207 pages. Hard covers. Dustjacket. (#49594) | 250:- |
| Daim, Wilfried Zur Strategie des Friedens.. Ein neutralistisches Konzept. Verlag Europa, Wien 1962. 184 pages. Soft covers. (#120922) | 130:- |
| Dalberg-Acton, John Emerich Edward Essays on Freedom and Power.. Selected, and with an introduction by Gertrude Himmelfarb. Preface by Herman Finer. Boston 1949. 452 pages. Original cloth. (#59391) | 250:- |
| Danckwardt, G.M. Sammandrag af gällande författningar. rörande Handtwerkerier och Manufacturer samt In- och Utrikes Handel och Sjöfart, med dertill hörande Tullwek samt Lots- och Båtinrättning: så ock andre dermed gemenskap ägande samt till Commerce-Collegii befattning hörande ämnen. Sthlm 1823. (10), 961, (1) sidor. Liten 4:o. Samtida halvfranskt band. (#55891) | 800:- |
| Danckwardt, G.M. Sammandrag af gällande författningar. rörande Handtwerkerier och Manufacturer samt In- och Utrikes Handel och Sjöfart, med dertill hörande Tullwek samt Lots- och Båtinrättning: så ock andre dermed gemenskap ägande samt till Commerce-Collegii befattning hörande ämnen. Sthlm 1823. (10), 961, (1) sidor. Liten 4:o. Samtida skadat halvfranskt band. (#92694) | 700:- |
| Dane, Charles Sherwood Lilla destruktionsboken.. En parodi. Jönköping 1993. Pocket. "512 råd för alla som vill leva ett självcentrerat, osunt och osolidariskt liv". (#137501) | 75:- |
| Danell, G. & Lekman, J. Modersmålsundervisningen i den egentliga folkskolan.. Metodiska riktlinjer. Sthlm 1940. 340 sidor. Häftad. (#118582) | 150:- |
| Daniels, Les Comix.. A History of Comic Books in America. Wildwood House 1973. 198 pages. 4:o. Soft covers. (#87316) | 200:- |
| Danielsson, Bernt och Monica Föräldrarnas handbok.. Om barn 0-6 år. Illustrerad. Sthlm 1990. 272 sidor. Förlagsband. (#171872) | 150:- |
| Danielsson, Malin Lindelöw Kompetensbaserad rekrytering, intervjuteknik och testning.. Sthlm 2003. 193 sidor. Originalpappband. (#91910) | 125:- |
| Danielsson, Tage Mytologi.. Ny svensk gudalära. Illustrerad av Per Åhlin. Sthlm 1978. 151 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#133770) | 125:- |
| Danske folkbøger fra 16. og 17. aarhundrede 1-14.. Udg. af J.P. Jacobsen, J. Olrik og R. Paulli. Kbhvn 1915-36. 14 vol. Några av de ömtåliga pappbanden skadade, en rygg saknas. Tryckta i 350-425 ex. (#25380) | 3390:- |
| Dante Alighieri La Preghiera di Dante.. Alfieri & Lacroix, Milan 1924. 128 pages including illuminated title page, 3 illuminated plates and plates in black and white. Original vellum covered boards with lether ties. Very fine copy. (#156233) | 400:- |
| Dantzig, Tobias Talen - vetenskapens språk.. Aldus 1965. 266 sidor. Pocket. (#86318) | 100:- |
| Dardel - Ur Fritz von Dardels album.. Bilder ur sällskaps- och militärlivet från adertonhundratalets midt. Sthlm 1915. 8 sidor text + 30 planscher. Liggande stort format. Original klotband. (#156379) | 150:- |
| [Darelius, Joh. Andr.] Socken-Apothek Och någre Hus-Curer,. Utgifne Under Kongl. Collegi Medici Öfwerseende och besörjande. Stockholm, Nyström och Stolpe 1760. 257, vii sidor. Samtida enkelt skinnryggsband. Titelbladet och de två sista bladen i registret skadade i marginalen. Registerbladen med lite textförlust. Inlagan fläckig. (#169121) | 500:- |
| Das 1980. Jahrzehnt.. Eine Team-Prognose für 1970 bis 1980. 26 Original-Beiträge. Herausgegeben und eingeleitet von Claus Grossner und Andere. Hamburg 1969. 590 pages. Original cloth. Dust jacket. Marion Gräfin Dönhoff zu Ehren. (#120788) | 170:- |
| Das Deutsche Lichtbild.. Jahresschau 1961. Herausgegeben von Wolf Strache und Otto Steinert. Stuttgart 1960. 260 pages. 4:o. Original linen binding. (#141329) | 200:- |
| Das Falkenbuch Kaiser Friedrichs II.. Nach der Prachthandschrift in der Vatikanischen Bibliothek. Einführung und Erläuterungen von Carl Arnold Willemsen. Illustr. Dortmund 1980. 304 pages. Softcover. Vollständige Wiedergabe des Codex Ms. Pal. Lat. 1071 "De arte venandi cum avibus" der Biblioteca apostolica Vaticana. (#163928) | 145:- |
| Das Leistungsprinzip in unserer Zeit.. Von Otto A. Friedrich, G. Schmölders und Andere. REFA, Darmstadt 1974221 pages. Soft covers. Inscribed by G. Schmölders. (#96308) | 150:- |
| Das "Livre d'Enanchet".. Nach der einzigen Handschrift 2585 der Wiener Nationalbibliothek herausgegeben von Werner Fiebig. Diss. Berlin 1938. XLVIII, 118 pages. Softcover. Stamped. (#107302) | 200:- |
| Dat dyalogus of twisprake tusschen den wisen coninck Salomon ende Marcolphus.. Naar den Antwerpschen druk van Henrick Eckert van Homberch in heet jaar 1501 uitgegeven. Op het getouw gezet door Willem de Vreese. En voltooid door Jan de Vries. Leiden 1941. 75 pages. Softcover. Nederlandsche volksboeken VII. (#66939) | 130:- |
| Daugherty, Carroll Roop The Development of Horsepower Equipment in the United States.. Diss. Philadelphia 1927. 112 pages. Softcover. Stamped. (#124547) | 200:- |
| d'Aulnoy, M.C. la Mothe (?) Les fées a la mode. ou Le nouveau gentilhomme bourgeois 1-4. Par Madame D**. Amsterdam, Chareau & Du Villard 1745. 4 frontispieces + vignettes. 222 + (4), 230, (2) + 229, (3) + (4), 216 pages incl. frontispiece. 12:mo. Uncut, bound i 2 later full leather bindings. Very fine and nice set. Not in Bibl. National or in Union Cat. 2 sets in German libraries. Not in Barbier. d'Aulnoy's signature was D***, not D** as in this book. (#129612) | 7500:- |
| d'Aumerie, J. Fr. Om saltsjöbad och deras nytta.. En tjenlig anvisning för friska och sjuka att rätt begagna detta medel. Öfversättning. Sthlm 1838. (2), 94 sidor. Häftad. Oskuren i original, lite skadade, gråpappersomslag. (#78563) | 450:- |
| [d'Avallon, Charles Yves Cousin] Gasconiana,. ou Recueil Des hauts faits et jeux d'esprit des engans de la Garonne. Par M. C.... Paris, Marchand an IX - 1801. Frontispiece (coloured), (2), vi, 178 pages. Uncut, in pink wrappers, as published. Last pages and end wrapper stained in lower margin. (#153130) | 300:- |
| [d'Avallon, Charles Yves Cousin] Harpagoniana. ou Recueil d'Aventures, d'Anecdotes, et de traits plaisans, sérieux et comiques, sur les avares, entremęlés de pensées sur l'avarice tirées des milleures auteurs, avec des remarques et des notes. Par C. d'Aval... Paris, Ches Pigoreau, Imprimerie de Bertandet 1801. Engraved frontispiece. (4), 118 pages. 12:mo. Uncut, in pink wrappers, as published. (#153135) | 350:- |
| [d'Avallon, Charles Yves Cousin] Santoliana. ou Recueil des Avantures, Anecdotes, Bons Mots et Plaisanteries de Santeuil. Avec Des Notes et Remarques. Par le C.C... d'Aval. Paris, Brasseur an IX - 1801. Portrait. 144 pages. 12:mo. Uncut in original grey wrappers, as published. Title page with water-stain in lower part, otherwise very fine. (#153127) | 350:- |
| [d'Avallon, Charles Yves Cousin] Voltariana,. ou Recueil Des Bons Mots, Plaisanteries, Pensées ingénieuses et Saillies spirituelles de Voltaire, etc. Suivi Des Anecdotes peu conneus, relatives ā ce Philosophie et Poëte célčbre. Second édition. Paris, Pillot An IX - 1801. Engraved portrait. 148 pages. 12:mo. Uncut in gray wrappers, as published. Front cover stained. (#153138) | 250:- |
| Davidson, David The Date of the Crucifixion and the Era of New Birth.. The Truth of Salvation Through Belief in Our Lord Jesus Christ Confirmed by the Great Pyramid's Scientific Revelation. Comprising a Study Showing the Origins of the Economic Crisis and Giving the Dates of the Beginning and Ending of the Crisis with Explanatory Diagrams. Revised third edition. Illustr. London 1934. XII, 76 pages. Staple bound. (#128746) | 175:- |
| Davidson, David The Exodus of Israel, Its Date and Historical Setting.. Ancient Egyptian, Babylonian, and Assyrian Synchronisms Correlated with The Old Testament Record. Illustr. London [1933]. 32 pages. Staple bound. (#128749) | 175:- |
| Davis, Robin The Grammar School.. Penguin Original 1967. 288 pages. Paperback. Stamped. (#132029) | 90:- |
| Day, Harvey Occult Illustrated Dictionary.. London 1975. 156 pages. Original cloth. (#141248) | 150:- |
| Dazai, Osamu The Setting Sun.. Translated by Donald Keene. Norfolk 1956. 189 pages. Original cloth. Dust jacket. (#79384) | 150:- |
| de Araújo Oliveira, Hermes A batalha da certeza.. (Acįão psicossocial.) 3.a ediįão. [Lisboa] 1966. 360 pages. Soft covers. Inscribed by the author to Arvid Fredborg. (#96903) | 150:- |
| de Araújo Oliveira, Hermes A filosofia da subversão e o homem novo.. [Lisboa] 1971. 400 pages. Soft covers. Inscribed by the author to Arvid Fredborg. (#96910) | 150:- |
| de Araújo Oliveira, Hermes Guerra revolucionária.. 4.a ediįão. Lisboa 1966. 330 pages. Soft covers. Inscribed by the author to Arvid Fredborg. (#96907) | 150:- |
| de Araújo Oliveira, Hermes Guerra subversiva.. Subsídios para uma estratégia de reacįão. Lisboa 1965. 116 pages. Soft covers. Inscribed by the author to Arvid Fredborg. (#96905) | 150:- |
| de Araújo Oliveira, Hermes Povoamento e promoįão social em África.. [Lisboa] 1971. 92 pages. Soft covers. Inscribed by the author to Arvid Fredborg. (#96909) | 150:- |
| de Beaulieu, Franz Chales Der klassische Sport.. Ein Beitrag zur Geschichte des Rennsports und der Vollblutzucht. Illustrated. Berlin 1942. 272 pages. Original cloth. (#108704) | 250:- |
| de Beaumont, Madame le Prince Le Magasin des enfans,. ou Dialogues d'une sage gouvernante avec ses élčves; ... I-IV. Stockholm 1851. (4), 170, (2) + (4), 168 + (4), 178 + (4), 174, (2) pages. Small books. Halv cloth. 2 volumes. (#129434) | 250:- |
| de Beauvoir, Simone La force de l'âge.. nrf. Gallimard 1960 (1961?). 624 pages. Soft covers. First edition? (#116973) | 150:- |
| de Bono, Edward Tactics.. The Art and Science of Success. London 1985. 256 pages. Original cloth. Dust jacket. (#79898) | 165:- |
| de Bono, Edward Tänk vidare.. Illustr. Sthlm 1971. 156 sidor. Pocket. (#145694) | 100:- |
| de Boufflers, Stanislas Oeuvres.. Nouvelle edition. Paris 1797. Engraved frontispiece. (4), 175 pages. 12:mo. Uncut in original soft wrappers, as published. Former owner's name on title page. (#153148) | 350:- |
| de Boufflers, Stanislas Oeuvres I-II.. Seule Édition avouée et corrigée par l'Auteur, oú se trouve un grand nombre de pičces inédites. Paris, Chez Huet (&) Avignon, Chez Siffren Bertrandet, An XI (1803). Frontispiece, (4), 252 + (4), 297 pages. 12:mo. Contemporary half leather. 2 volumes. (#154271) | 600:- |
| Debray, Régis Eldprovet.. Kritik av vapnen 2. Sthlm 1977. 344 sidor. Pocket. (#97205) | 100:- |
| Debré, Michel Au service de la nation.. Essai d'un programme politique. Paris 1963. 284 pages. Soft covers. (#95540) | 130:- |
| [de Calliers, Franįois] Des bons mots et des bons contes.. De leur usage de la Raillerie des Anciens, de la Raillerie & des Railleurs de nôtre temps. Paris, Claude Barbin 1692. (12), 343 (i.e. 341), (3) pages. 12:mo. Bound in slightly worn contemporary full calf. One leaf with small hole (original), otherwise fine interior. (#13784) | 2500:- |
| [de Coteneuve] Lettres du baron d'Olban.. A Amsterdam; et se trouvent a Paris, Chez Merlin 1772. (4), 148 pages. Uncut, in marbled wrappers. Small stain on tilte page, otherwise very fine. (#153208) | 2500:- |
| De estetiska vetenskapernas utveckling i Norden 1, 1989.. Ett symposium 6-9 sept. 1989. Tema: De estetiska vetenskapernas strukturförändring under de senaste 25 åren i ett institutionellt perspektiv. Upps. 1989. 76 sidor. Häftad. (#159913) | 75:- |
| De Geer, Louis Om den juridiska stilen.. Nytryck, Rediviva 1985, av originalupplagan från 1853. 32, 8 sidor. Häftad. (#122510) | 100:- |
| de Genlis, Madame la comtesse Les Battuécas I-II.. Paris, Maradan 1816. xii, 188 + (4), 254 pages. Contemporary marbled boards and green, plain spine. Former owner's stamp on title pages. 2 vols. A very nice set. (#154279) | 2000:- |
| de Hojeda, Diego La Christiada.. Introduction [by Mary Helen Patricia Corcoran] and Text. Diss. Washington 1935. LXXXVII, 522 pages. Softcover. Stamped. (#77462) | 300:- |
| Deiters, Heinz-Günter Die Freimaurer.. Geheimnis und Enthüllung. München 1964. 208 pages. Soft covers. (#120893) | 145:- |
| de Klerk, Andreas Att leda.. Svenska personalhandboken. Timbro 1999. 413 sidor. Förlagsband. (#115508) | 150:- |
| de la Bruyčre, Jean Caracters de la Bruyére 1-2.. Nouvelle édition. Hambourg, P.F. Fauche 1796-97. 420 + (4), 450 pages. In gray wrappers, as published. 2 volumes. (#153161) | 400:- |
| de la Fontaine, Jean Fabler.. I fri gengivelse ved Samuel Prahl. Med illustrationer af Viggo Jastrau. Kbhvn 1916. 120 sidor. Folio. Häftad. Skyddsomslaget skadat och har dessutom färgat första och sista sidan. (#138890) | 450:- |
| De la Gardie, Jacob Pontusson Tal hållit då ... grefve Gustaf af Wetterstedts Grefliga Sköldemärke krossades. uti St. Jacobs kyrka, d. 24 maj 1837. Sthlm, Johan Hörberg 1837. 44 sidor. Häftad utan omslag. (#96222) | 150:- |
| De La Motte Fenelon, Francois de Salignac Les Aventures de Telemaque, fils d'Ulysse.. Nouvelle edition, Westerås 1810. (2),552,(32) sidor. Samtida enkelt halvfranskt band. (#169123) | 300:- |
| de la Noë, Franįois L'appel de l'esprit.. Paris 1960. 256 pages. Soft covers. (#120761) | 140:- |
| de la Noë, Franįois Le monde en création.. Paris 1951. 224 pages. Soft covers. (#120744) | 135:- |
| de la Noë, Franįois Les signes du destin.. Nouvelle édition. Paris 1946. 182 pages. Soft covers. (#120746) | 140:- |
| Delisle Fac-simile de livres copiés et enluminés pour le roi Charles V.. Souvenir de la journée du 8 mars 1903 offert a ses amis par Léopold Delisle. 20 pages text + 14 plates in facsimile. 4:o. With original covers in half vellum. Very fine copy. (#49421) | 450:- |
| Dellinger, John Howard High-Frequency Ammeters.. Diss. Princeton 1913. 71 pages. Soft covers. Reprint from Bulletin of the Bureau of Standards 10. (#135447) | 150:- |
| Demaitre, Edmond La paix de la raison pure.. Sthlm 1944. 128 pages. Soft covers. Inscribed by the author. (#98813) | 150:- |
| DeMarinis, Valerie Tvärkulturell vård i livets slutskede.. Att möta äldre personer med invandrarbakgrund. Lund 2002(?). 178 sidor. Häftad. (#118190) | 145:- |
| de Medeiros, Gago Conceitos de política Atlântica.. Prefácio de Augusto de Castro. Lisboa 1968. 398 pages. Soft covers. (#120182) | 150:- |
| de Mersan, M. Manuel de chasseur,. Contenant un Traité sur toute espčce de Chasses; un Vocabulaire des termes de Vénerie, de Fauconnierie et de Chasse; le précis des Lois, Ordonnances, Réglemens, etc le port d'Armes, la Chasse, etc. Quatričme édition, Revue, considérablement augmentée, et ornée de figures et musique, par un ancien canonnier a cheval retiré en poitou. Paris 1828. (4), 260 pages + 16 pages music and 36 pages advertisments and 2 folding plates. 12:mo. Uncut, in printed original wrappers, as published. Very fine. (#153165) | 1000:- |
| De Middelnederlandse Vertalingen van het Stabat Mater.. Ingeleid en toegelicht door P. Maximilianus O.F.M. Cap. Zwolle 1957. 160 pages. Soft covers. (#100337) | 150:- |
| Demokratibegreppet.. Av Bengt Abrahamsson m.fl. Red. av Nordal Åkerman. Sthlm 1972. 214 sidor. Pocket. Det nya samhället 7. (#62585) | 100:- |
| Demokrati i företagen.. Rapport till LO-kongressen 1971. 156 sidor. Häftad. (#101211) | 100:- |
| Demokratin är död.. Leve demokratin. En antologi redigerad av Cilla Nergårdh och Göran Hemberg. Ordfront 1999. 153 sidor. Häftad. (#54594) | 120:- |
| Demokrati och socialism.. En debattantologi redigerad av Nils Elvander. Sthlm 1975. 227 sidor. Pocket. (#68917) | 100:- |
| Demokrati utan utland.. Av Olof Petersson m.fl. Demokratirådets rapport 2001. 152 sidor. Häftad. (#83845) | 100:- |
| Dendrickson, George & Thomas, Frederick The Truth About Dartmoor.. London 1954. 240 pages. Original cloth. Dust jacket. Inscription on fly-leaf. (#154420) | 200:- |
| Den hemliga gniststationen i Grönköping.. Lösa blad ur ett samhälles historia av Grönköpings Veckoblads redaktion. Sthlm 1919. 180 sidor. Häftad. (#90164) | 150:- |
| Denk, Friedrich Die verborgenen Nachrichten.. Vesuch einer Pressekritik. Eberfing 1978. 175 pages. Paperback. (#120873) | 110:- |
| Den naturvetenskapliga världen.. Illustrerad. Stockholm 1976. 160 sidor. Förlagsband. (#154613) | 125:- |
| de Nobrega Soares, Joao Scenas e phantasias.. Funchal, Typ. da "Gazeta da Madeira" 1868. (8), 292 pages. Uncut in original printed wrappers. Front wrapper torn but complete. Stamped. Inscribed by the author. (#157270) | 350:- |
| Den oumbärliga almanachan för år 1842.. Innehållande, utom Statistiska uppgifter öfver Sverige och Norrige, Årets kalendarium m.m., det Svenska konungahuset, Europas öfriga Regenter och Thronföljare, Antecknings-bok, Korrespondans-bok, Ekonomisk- och Spel-Journal,... Sth 1841. 40 sidor text + ca 100 sidor för anteckningar, dessa helt utan noteringar. Originalklotband. (#41672) | 255:- |
| Den seriöse konstnären.. Essäer och andra texter från 800-talet till 1960-talet översatta och introducerade av Harry Järv. Cavefors 1969. 346 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Ett par bläckstreck i innehållsförteckningen. (#70567) | 135:- |
| Den svenska supen.. En historia om brännvin, Bratt och byråkrati. Av Jill Björ m.fl. Redaktörer Kettil Bruun & Per Frånberg. Illustrerad. Stockholm 1985. 372 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#152644) | 140:- |
| Den tömda demokratin. - och vägarna tillbaka till makten. Redaktör: Adrienne Sörbom. Agora 2004. 320 sidor. Häftad. (#146097) | 125:- |
| Den vildväxande högskolan.. Studier av reformer, miljöer och kunskapsvägar. Lillemor Kim & Pehr Mårtens (red.). Sthlm 2003. 302 sidor. Häftad. (#85035) | 200:- |
| Deor.. Edited by Kemp Malone. London 1949. 38 pages. Soft covers. (#167336) | 100:- |
| Deras sista ord.. Sammanställning och redigering av Jonathan Green. Förlagshuset Swedala 1987. 319 sidor. Original klotband. (#119728) | 150:- |
| Der Diwan des Ra'i an-Numairi.. Gesammelt und herausgegeben von Reinhard Weipert. Beirut 1980. Soft covers. Very fine. Beiruter Texte und Studien, Band 24. (#167072) | 400:- |
| de Renneville, Madame Les deux éducations,. ou le pouvoir de l'example. Paris a la Libraire d'éducation, et de jurisprudence d'Alexis Eymery 1813. Engraved frontispiece and title + 2 engraved plates with 4 illustrations, all coloured. (4), 271 pages. Uncut, in slightly worn marbled wrappers, as published. First edition. The 2nd edition has 4 plates with 8 illustrations, but we have not been able to establish whether the first edition is complete with only 2 plates. (#153187) | 650:- |
| Der Harz.. Herausgegeben von der Graphischen Gesellschaft (früher Dr. E. Mertens & Cie) Berlin SW., Lindenstrasse No. 16/17. Ohne Jahr (c. 1900). Oblong 4:o. 13 leaves with 26 plates. Original decorated cloth. (#166772) | 250:- |
| de Riencourt, Amaury L'čre des nouveaux Césars.. Paris 1959. 294 pages. Soft covers. (#102428) | 120:- |
| Deri, Susan Introduction to the Szondi Test.. Theory and Practice. New York 1950. xiv,354 pages. Original cloth. Underlinings with blue pencil. (#81856) | 165:- |
| Dertouzos, Michael What Will Be.. How the new world of information will change our lives. Foreword by Bill Gates. HarperEdge, San Francisco 1997. 336 pages. Original cloth. Dust jacket. (#170107) | 165:- |
| Dertouzos, Michael What Will Be.. How the new world of information will change our lives. Foreword by Bill Gates. HarperEdge, San Francisco 1997. 336 pages. Original cloth. Dust jacket. A few pages highlighted. (#170146) | 135:- |
| de Ru, Gerrit Over vrijheid.. Wageningen no date (1967?). 212 pages. Softcover. (#107128) | 120:- |
| Der Weg zur deutschen Einheit.. Bilder aus Berlin. Red. Rolf Steinberg. Berlin 1990. 152 pages. Soft covers. (#54521) | 140:- |
| de Saint-Exupéry, Antoine Citadell.. Atlantis 2007. 331 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#163918) | 170:- |
| de Saintonge, Rebecca Outside the Gate.. The Story of Nico Smith. London 1989. 234 pages. Paperback. (#157265) | 100:- |
| Descuret, J.B.F. Passionerna,. uti deras förhållanden till sjukdomarne, lagarne och religionen. Andra, öfversedda upplagan. Sthlm 1859. 518 sidor. Samtida halvfranskt band. (#47493) | 200:- |
| de Seversky, Alexander P. America - Too Young to Die.. New York 1961. 237 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120155) | 150:- |
| de Seynes, Margareta Lågande längtan bara.... Brev 1918-1942. Utgivna av Carl-Fredrik Palmstierna. Stockholm 1945. 283 sidor. Original halvklotband. (#151486) | 125:- |
| Desmonde, Kay All Colour Book of Dolls.. Octopus Books 1974. 72 pages. 4:o. Original hard covers. (#169191) | 150:- |
| Det befästa fattighuset.. Antimilitaristisk och socialistisk handbok. Under redaktion av Z. Höglund, Hannes Sköld och Fredr. Ström. Nytryck Coeckelberg 1971. 128 sidor. Häftad. Partisan dokument 2. (#81266) | 100:- |
| Det Bästas stora hobbybok.. Rikt illustrerad. Red. Leif Östling. Sthlm 1980. 416 sidor. Liggande stort format. Förlagsband. (#170755) | 200:- |
| De tekniska vetenskaperna.. Avdelning Bergsvetenskap II. Allmän metallurgi. Red. Walfr. Petersson m.fl. Illustrerad. Sthlm 1930. 584 sidor. Original klotband. (#143389) | 200:- |
| Det evigt mänskliga.. Humanismen inför 2000-talet. Red. Anders Björnsson. Sth 1996. 279 sidor. Inbunden. (#45013) | 125:- |
| Det holografiska paradigmet. och andra paradoxer. Red. av Kent Wilber. Gbg 1986. 291 sidor. Häftad. (#155893) | 150:- |
| Det holografiska paradigmet. och andra paradoxer. Red. av Kent Wilber. Gbg 1986. 291 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykn. (#59449) | 135:- |
| Det Kongelige Danske Videnskabers-Selskabs Skrivter.. For aar 1800 - 1810. Bind I - IV:1. Kjöbenhavn, Seidelin (och) Popp 1801-10. X,(2),316; (2),396; (4),1-284,(4),285-304; X,(2),302; (2),X,(2),306; (4),254,(2); X,(2),247,(17); (4),254; X,(2),320; (4),256 sidor + 59 planscher och 10 tabeller. I-II:1 inbundna i ett samtida halvfranskt band, II:2-V skurna i samtida pappband, VI:1 oskuren, lös i papp-pärmar. II:1 med ett blad lagat i marginalen, II:2 några blad med fläckar i marginalen och ett ark felbundet. III med ett ark lagat och med någon textförlust, 3 blad med ganska stora hål samt 2 ark med fläckar. V:2 ett blad med litet hål. (#165092) | 10000:- |
| Det nappar - Fiskarens handbok.. Illustrerad. Sthlm 1951. 256 sidor. Häftad. (#130902) | 100:- |
| Det Nya, Poetiska Blomster-språket.. Hvad de allra flesta svenska blommor och växter efter sina arter betyda och säga på vers och prosa. Svenska Vis- och Småskriftförlaget, Karlberg 1913. 32 sidor. Häftad. Litet format. (#126092) | 100:- |
| de Tocqueville, Alexis Jämlikheten vårt öde.. Om demokratins möjligheter och begränsningar. I urval och översättning av Anders Byttner. Ratio 1986. 237 sidor. Häftad. (#158313) | 120:- |
| Det underbara skåpet.. Några berättelser om museernas möjlighet att belysa vår tillvaro. Red. Ingemar Tunander. Illustr. Sthlm 1967. 139 sidor. Pocket. En annorlunda essäsamling under medverkan av John Böttiger, John-Erik Elmberg, Bengt Hubendick, Gotthard Johansson, Bo Lagercrantz, Sten Lindroth, Sigvard Strandh, Ola Tunander, Per Wästberg. (#117598) | 100:- |
| "Det var en gång!". HBJ. Illustr. U.o.o.å. (Halmstad 1980-tal?). 91 sidor. A4. Häftad. (#128223) | 125:- |
| Deutscher, Isaac Den ojudiske juden.. Med inledning av Tamara Deutscher. Sthlm 1969. 178 sidor. Pocket. (#86541) | 100:- |
| Deutscher, Isaac Den socialistiska människan och andra essäer.. Utgivna av Peter Limqueco. Pan, Sthlm 1970. 278 sidor. Pocket. (#116537) | 100:- |
| Deutsch, Karl W. Politik och styrelse.. Lund 1972. 428 sidor. Häftad. (#164733) | 175:- |
| de Villiers, Marq Water.. The fate of our most precious resource. Boston 2000. 352 pages. Paper back. (#169877) | 125:- |
| Devlet, Nâdir Rusya Türklerinin millî Mücâdele Tahiri.. (1905-1917.) Ankara 1985. xii, 350 pages. Soft covers. (#117147) | 150:- |
| De Vogel en zijn Verschrikkers.. Gedichten Jan Kooistra, tekeningen Robin D'Arcy Schillcock. 1990. 56 pages. Soft covers. Number 84 of 250 printed copies. Inscribed by the artist. (#172709) | 150:- |
| de Volney, C.-F. Den naturliga lagen,. eller Sedelärans fysiska grunder. Öfversättning af J. Fr. Jonson. Sthlm, Deleen, 1831. xviii, 80 sidor. Oskuren i original gråpappersomslag. Svag fuktfläck i överkant av häftet. (#126002) | 200:- |
| de Voltaire, Francois Oeuvres choisies [1-10].. Publiées avec préface, notes et variantes par Georges Bengesco. Paris, Libraire des Bibliophiles, late nineteenth century. Bound in 10 very nice half leather volumes with gilt spines. Histoire de Charles XII, Dictionaire philosophique, Romans, Théatre, Poésies. (#150538) | 1000:- |
| Diamond, Solomon Information and Error.. An Introduction to Stastistical Analysis. New York 1959. 308 pages. Softcover. A few underlinings with blue pencil (#81693) | 150:- |
| Dickens - The Dickens Calendar.. A Quotation from the Works of Charles Dickens for Every Day in the Year. Compiled by B.W. Matz. London 1920. 126 pages. Softcover. Fine copy. (#154313) | 150:- |
| Dickinson, Robert E. The City Region in Western Europe.. London 1967. XIV, 305, 14 pages. Original cloth. Weak front hinge. (#52035) | 140:- |
| Dictionary of Humorous Quotations.. Edited by Evan Esar. New York 1966. 254 pages. Paperback. (#105416) | 100:- |
| Dictionnaire de noms propres.. Cartes. Chronologie. Rédaction dirigée par Alain Rey. Paris 1994. Paperback. Le Robert micro poche. (#125122) | 125:- |
| Didaktik i högskolan.. Exempel från biologi, historia och omvårdnad. Red. Lars Owe Dahlgren och Roger Säljö. UHÄ 1985. 233 sidor. Häftad. (#102997) | 150:- |
| Diderot, Denis Brev till Sophie Volland.. Atlantis 1988. 398 sidor. Förlagsband. Stämpl. (#159577) | 120:- |
| Didion, Joan Ett år av magiskt tänkande.. Sthlm 2006. 254 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#145689) | 125:- |
| Die 'Abrogans'-Handschrift. der Stiftsbibliothek St. Gallen. Im Facsimile herausgegeben von Bernhard Bischoff, Johannes Duft, Stefan Sonderegger. Mit Transkription des Glossars und des althochdeutschen Anhangs von Stefan Sonderegger. St. Gallen 1977. 308 + 325 pages. Hardcovers in slip case. 2 vols. Vol. 1 Kommentar, vol. 2 Facsimile. (#152237) | 1500:- |
| Die Ammenuhr.. Aus des Knaben Wunderhorn. In Holz geschnitten nach Zeichnungen von Ludwig Richter und anderen Dresdener Künstlern. Faksimiledruck der Originalausgabe aus dem Jahre 1843. Mit einem Nachwort von Horst Kunze. Leipzig 1967. Original hard covers. Inscribed by Kunze. (#109059) | 150:- |
| Die Briefe der Diotima.. Veröffentlicht von Frida Arnold. Herausgegeben von Carl Viëtor. Leipzig 1923. 84 pages + plate and facsimiles. Original cloth. (#100814) | 150:- |
| Die deutsche Freiheit.. Fünf Vorträge. Herausgegeben vom Bund deutscher Gelehrter und Künstler. 11. bis 13. Tausend, Gotha 1917. 172 S. Original Papierband. (#54811) | 175:- |
| Die Kunst sich Gesund zu erhalten.. Regimen saniatis Salernitanum. Deutsche Nachdichtung von Rolf Schott. Salerno 1961. 93 pages. Soft covers. (#55626) | 135:- |
| Die Nation.. Möglichkeiten und Grenzen eines Konzepts der Neuzeit. Comparativ 1993:3. 172 pages. Soft covers. (#69284) | 100:- |
| Die Puppenstadt. der Fürstin Augusta Dorothea von Schwarzburg-Arnstadt. Illustr. Königstein im Taurus no date. 31 pages. Pamphlet. (#111066) | 75:- |
| Die sieben weisen Meister.. Herausgegeben von Richard Benz. Jena 1911. 160 pages. Original decorated hardcover. Die deutschen Volksbücher. (#137738) | 125:- |
| Die Stimme des Menschen.. Briefe und Aufzeichnungen aus der ganzen Welt 1939-1945. Gesammelt und herausgegeben von Hans Walter Bähr. München 1962. 601 pages. Original cloth. Dust jacket. (#134470) | 200:- |
| Dietz, Heinrich Faszination der Revolte.. Jugend und ewiges Jakobinertum. Stuttgart 1970. 320 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120891) | 150:- |
| Die Zukunft des Kommunismus.. Herausgegeben von Johannes Gaitanides. München 1963. 190 pages. Soft covers. (#93575) | 100:- |
| Diggs, J. Frank The Welcome Swede.. New York 1988. 178 pages. Original cloth. Dust jacket. Inscribed by Henry Söderberg. About Henry Söderberg. (#170590) | 150:- |
| Dinckel, M. John Poetic Calendar,. or Book of Instruction, Opening the Pathway of Investigation of Seasons or Days, Indicated by Poets by means of the risings and settings of conspicuous stars; and disclosing the method or art, bt which in our age any day that poets propose to describe may be indicated by the rising and setting of some star; illustrated by examples of almost all days, collected from ancient and more modern poets, and from the poems of other versifiers. 1580. Translated by Robert Belle Burke. Diss. Philadelphia 1925. 76 pages. Softcover. Stamped. Text in Latin with English translation of January only. (#111512) | 200:- |
| Diron Backuskulten genom tiderna.. Sthlm 1924. 94 sidor. Häftad. Fuktfläckad. (#36745) | 120:- |
| Discourses on Society.. The Shaping of the Social Science Disciplines. Edited by Peter Wagner, Björn Wittrock and Richard Whitley. London 1991. 385 pages. Hardcover. (#165566) | 180:- |
| Djurberg, Daniel Geografiskt lexicon.. Örebro 1811. (4), 404 + (2), 586 sidor. Samtida halvfranskt band. En volym. (#39939) | 550:- |
| Djurberg, Daniel Geografiskt lexicon öwer Skandinavien. eller De förenade Rikena Swerige och Norige. Örebro 1818. (10), 1094 sidor. Oskuren i pappersomslag. Ryggen sprucken på flera ställen. (#85927) | 450:- |
| Doberer, K.K. Goldsucher, Goldmacher.. Welt zwischen Tat und Traum. Illustr. München 1960. 264 pages. Original cloth. Dust jacket. (#133556) | 135:- |
| Dokumente der Weltrevolution 1.. Red. Frits Kool. Freiburg 1967. 686 pages. Original cloth. Dust jacket with tears. (#93733) | 200:- |
| Dolci, Danilo Slöseri.. Röster och dokument kring några former av misshushållning på västra Sicilien. Gummesson 1967. 273 sidor. Originalklotband. (#162214) | 140:- |
| Doncaster - Charles Doncaster.. A Memoir by H.M. Doncaster. Portrait. Leominster 1885. 28 pages. Soft covers. Very fine copy. (#94338) | 150:- |
| Donelly, Ignatius Atlantis: The Antediluvian World.. Illustrated. New York 1910. 490 pages. Original cloth. Front inner hinge reinforced with tape. (#142508) | 350:- |
| Donner, Jörn Jag, Jörn Johan Donner,. född den 5 februari 1933 i Helsingfors, Finland. Sthlm 1980. 153 sidor. Original pappband med skyddsomslag. (#72727) | 140:- |
| Donner, Jörn Sverigeboken.. Sthlm 1973. 276 sidor. Original klotband. (#68790) | 145:- |
| Donohoe, Hugh A. Collective Bargaining under the NIRA.. Diss. Washington 1935. XIII, 130 pages. Softcover. Stamped. (#71757) | 110:- |
| Doob, Leonard W. Patriotism and Nationalism.. Their Psychological Foundations. New Haven 1964. 297 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120885) | 180:- |
| Dorsey, Hebe The Belle Epoque in The Paris Herald.. Illustrated. London 1986. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#169194) | 150:- |
| Dort wo mann Bücher verbrennt.. Stimmen der Betroffenen. Herausgegeben von Klaus Schöffling. Suhrkamp 1983. 484 pages. Paperback. (#116181) | 100:- |
| Douglas, George H. H.L. Mencken.. Critic of American Life. Archon Books 1978. 248 pages. Original cloth. Dust jacket. As new. (#104007) | 150:- |
| Downes, John Roscius Anglicanus.. Edited by Judith Milhous and Robert D. Hume. London 1987. xxviii, 164 pages. Original hardcover. Stamped. (#130330) | 150:- |
| Doyle, Arthur Conan Det stora budskapet.. Övers. av Carl A. Carleson. Sthlm 1929. 160 sidor. Tillsammans med: Samme, Andra Amerikaresan. Sthlm 1930. 238 sidor. Inbundna i ett halvfranskt band. (#104539) | 175:- |
| Drake, W. Raymond Gods and Spacemen in the Ancient East.. Signet Books, New York 1973. 248 pages. Paperback. (#132379) | 100:- |
| Driberg, Tom The Mystery of Moral Re-Armament.. A Study of Frank Buchman and His Movement. London 1964. 317 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102242) | 150:- |
| Drimmer, Frederick Very Special People.. New York 1985. 357 pages + plates. Hardcover with dustjacket. (#162929) | 140:- |
| D:r Mackenzie Inga hämorrojder mer!. Om hämorrojder, deras väsende och orsak, jemte sättet att fullkomligt bota dem. Andra upplagan. Sthlm 1843. 58 sidor. Oskuren i tryckta originalomslag. (#83513) | 175:- |
| Drucker, Peter F. Förändringens tidsålder.. Om diskontinuiteten i vår tid: den snabba förändringen av teknologi, ekonomi, politik och utbildning. Stockholm 1970. 304 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#166385) | 175:- |
| Drufklasar och fikonkvistar.. Plockade ur Strix' lustgård av Albert Engström, Anders Forsberg och Hilding Nymen m.fl. Illustrerad. Andra samlingen. Sthlm 1910. 576 sidor. Dekorerat original klotband. Ett blad med 3 cm. reva, annars fint ex. (#103154) | 250:- |
| Drummond, Henry Natural Law and the Spiritual World.. 16th edition. London 1885. 414 pages. Original cloth. (#59451) | 200:- |
| Drummond, Henry Naturlagar i andens värld.. Stockholm 1923. 369 sidor. Originalklotband. (#158668) | 110:- |
| Dräger, Heinrich & Grotkopp, Wilhelm Was können wir für die Verteidigung zahlen?. Frankfurt am Main 1953. 104 pages + Anhang. Soft covers. (#120791) | 100:- |
| Dröge, I. & Dittman, K. Lehrbuch für Bäcker-Fachschulen.. Im Auftrag des Central-Verbands deutscher Bäcker-Innungen "Germania" bearbeitet. Illustr. Berlin 1899. xvi, 270 pages. Original cloth. Book plate. Stamped. (#142415) | 350:- |
| Drömresa till Grönköping.. Aktuell revy. Design Ada A:son Susegård. Illustrerad. Sthlm 1959. 231 sidor. Häftad. (#133736) | 100:- |
| Dunn, John Modern Revolutions.. An Introduction to the Analysis of a Political Phenomenon. Cambridge 1972. 346 pages. Soft covers. (#120915) | 150:- |
| Dursun K., Tarik Kokulu Kentler.. Illustr. Istabul 2001. 153 pages + plates. Softcover. (#157677) | 110:- |
| Dwinger, Edwin Erich Wir rufen Deutschland.. Heimkehr und Vermächtnis. Jena 1932. 557 pages. Original linen binding. 63. bis 78 Tausend. (#81927) | 200:- |
| Dye, Thomas R. The Politics of Equality.. Indianapolis 1971. 241 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102245) | 150:- |
| Dühring, E. Sache, Leben und Feinde.. Als Hauptwerk und Schlüssel zu seinen sämmtlichen Schriften. Karlsruhe 1882. X, 432 pages + portrait. Half cloth. Vorwort signed by author. Stamped. (#105322) | 650:- |
| Dymling, Carl Drömliv och drömforskning.. Illustr. Sthlm 1920. 182 sidor. Häftad. (#128263) | 125:- |
| East, Victor J. Better Golf in 5 Minutes.. Illustrated. Englewood Cliffs 1956. 202 sidor. Original cloth with torn dustjacket. (#151093) | 120:- |
| Ebert, Theodor Gewaltfreier Aufstand.. Alternative zum Bürgerkrieg. Freiburg i. Br. 1969. 408 pages. Original cloth. Dust jacket. (#93778) | 200:- |
| Ebon, Martin World Communism Today.. New York 1948. 536 pages. Original cloth. (#93603) | 150:- |
| Eckerbom, A.K. Dikning och andra åtgärder för lönande skördar.. Illustrerad. Helsingborg 1915. 56 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. (#125975) | 150:- |
| Eco, Umberto Den frånvarande strukturen.. Introduktion till den semiotiska forskningen. Lund 1971. 469 sidor. Pocket. (#144822) | 250:- |
| Edberg, Rolf Dalens ande.. Pan 1977. 232 sidor. Pocket. (#74817) | 100:- |
| Edberg, Rolf Dalens ande.. Sthlm 1976. 232 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#116934) | 125:- |
| Edberg, Rolf Ett hus i kosmos.. Sthlm 1974. 104 sidor. Pocket. (#118575) | 100:- |
| Eden, Mary & Carrington, Richard Sängen.. Med förord av Eric Sandström. Illustrerad. Sthlm 1962. 118 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#83401) | 150:- |
| Edgeworth, Maria Castle Rackrent.. Edited with an introduction by George Watson. London 1964. xxxviii, 130 pages. Original cloth. Dust jacket. Erased signature. (#125161) | 200:- |
| Edmundson, Joseph The Second Pan Book of Party Games.. Illustrated. Pan, London 1963. 208 pages. Paperback. (#74981) | 100:- |
| Edouard, Roland Les secrets de la réussite sexuelle féminine.. Marabout 1981. 222 pages. Paperback. (#115033) | 100:- |
| Edquist, Charles & Jacobsson, Staffan Flexible Automation.. The Global Diffusion of New Technology in Engineering Industry. Oxford 1988. 227 pages. Original cloth. Dust jacket. (#83832) | 185:- |
| Edvardson, Gudrun Barn i sorg, barn i kris.. Hjälp till bearbetning genom korttidsterapi. Illustrerad. Stockholm 1985. 203 sidor. Förlagsband. (#162860) | 145:- |
| Efter partistaten.. Uppsatser om politiska kulturer igår, idag och imorgon. Anders Björnsson & Peter Luthersson, red. Sthlm 2000. 225 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#113374) | 125:- |
| Egerbladh, Berndt Jag minns mitt 50-tal.. Illustrerad. Höganäs 1992. 224 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#89604) | 150:- |
| Ehrenberg, Herbert & Storck, Louis Durchbruch zum sozialen Rechtsstaat.. Eigentum und Sozialdemokratie. Bonn 1969. 96 pages. Soft covers. (#149172) | 100:- |
| Ehrensvärd - Accurata descriptio.. Studier i kartografi, numismatik, orientalistik och biblioteksväsen tillägnade Ulla Ehrensvärd. Illustr. Sthlm 2003. 567 sidor + XV färgplanscher. Häftad. Mainly in Swedish but some articles are in other languages. (#161501) | 250:- |
| Ehrensvärd, Carl August Skrifter I-II.. Utgivna av Gunhild Bergh. Sthlm 1923-25. (8), 397, (1) + x, 400 sidor + planscher och 3 utvikbara tabeller. Inbundna i 2 prydliga marmorerade pappband. Svenska författare utgivna av Svenska Vitterhetssamfundet. (#117227) | 500:- |
| Ehrenswärd, Gösta Tanke.. Liv som medvetande och känslospel. Sthlm 1963. 189 sidor. Pocket. (#74846) | 100:- |
| Ehrensvärd, Gösta Före - efter.. En diagnos. Sthlm 1971. 124 sidor. Pocket. Lite bläckunderstrykningar. (#80818) | 75:- |
| Ehrle, Francesco Album.. Roma 1924. 81 pages + portrait. Soft covers. Studi e testi 42. Miscellanea Francesco Ehrle. (#95782) | 150:- |
| Ehrström, Karl Gustaf Om principen för fängelsestraffets ordnande.. Aa Helsingfors 1859. 97 sidor. Häftad, oskuren utan omslag. (#154515) | 250:- |
| Ehrström, Karl Gustaf Om principen för fängelsestraffets ordnande.. Aa Helsingfors 1859. 97 sidor. Häftad utan omslag. Tagen ur band. (#154502) | 200:- |
| Ekblom, Richard Tåget går, professorn!. Ett urval resekåserier med förord av Jan Olof Olsson. Uppsala 1961. 192 sidor. Häftad (#115793) | 140:- |
| Ekbom, Torsten Europeiska konserten.. Illustrerad. Sthlm 1975. 186 sidor. Häftad. (#138500) | 150:- |
| Ekdahl, Mats Människan, mediemångfalden och det öppna samhället.. Historien om massmediernas pluralism och dess labyrintiska processer. Sthlm 2003. 363 sidor. Häftad. (#111248) | 100:- |
| Ekelund, Vilhelm Böcker och vandringar.. Aforismer, dikter, essays. Malmö 1910. 220 sidor. Häftad. Lite solkiga omslag. (#119044) | 125:- |
| Ekelund, Vilhelm Böcker och vandringar.. Från studie-år i Tyskland. Sth 1923. 288 sidor. Häftad. (#37709) | 120:- |
| Ekelund, Vilhelm Nordiskt och klassiskt.. Aforismer. Sthlm 1914. 117 sidor. Häftad. Originalupplagan. (#164423) | 150:- |
| Ekelund, Vilhelm Passioner emellan. Flykten till naturen. Tydlighetens genius.. Stockholm 1927. 264 sidor. Häftad. (#158507) | 120:- |
| Ekelund, Vilhelm Sak och sken.. Sthlm 1922. 180 sidor. Häftad. Tillskrift. (#122643) | 125:- |
| Ekelund, Vilhelm Valda sidor och essays 1908-1930.. Sthlm 1933. 312 sidor. Häftad. (#98472) | 140:- |
| Ekelund, Vilhelm Väst-östligt.. Tankar till en minnesdag. Stockholm 1925. 91 sidor. Häftad. (#158506) | 100:- |
| Ekelöf, Gunnar Blandade kort.. Essäer. Sthlm 1967. 160 sidor. Pocket. (#74761) | 100:- |
| Ekelöf, Gunnar Promenader och utflykter.. Småprosa. Sthlm 1963. 225 sidor. Pocket. (#74760) | 100:- |
| Ekenstam, Carl Om Fördelen af Potates-odling i stort till utfodring;. Om potates-bränningens förderflighet, icke endast för Ladugård, utan ock för Åkerbruk; samt om Nyttan af en annorlunda reglerad Bränvins-tillverkning; jemte Anvisning huru kreatur fodras med potates. Sthlm 1833. (4), 146 sidor + 2 tabeller. Häftad med tryckta originalomslag. (#91308) | 500:- |
| Ekenstam, Carl Om Fördelen af Potates-odling i stort till utfodring;. Om Potates-bränningens förderflighet, icke endast för Ladugård, utan ock för Åkerbruk; samt om Nyttan af en annorlunda reglerad Bränvins-tillverkning; jemte Anvisning huru kreatur fodras med potates. Stockholm 1833. (4), 146 sidor + 2 tabeller. Häftad med tryckta originalomslag. Lite hundöron i början och slutet av boken. Nött rygg. (#128453) | 350:- |
| Ekenstierna, Fanny & Mannström, Oscar N.P. Ödman.. En minnesteckning. Illustrerad. Uppsala 1912. 160 sidor. Häftad. (#132687) | 130:- |
| Ekerwald, Carl-Göran "Vi goda européer".. Om det europeiska kulturarvet. Illustr. Sth 1995. 187 sidor. Inbunden. (#43948) | 125:- |
| Ek, Jesper Lättpocket om internet.. En bok för kloka nybörjare. 3:e omarbetade upplagan. Illustrerad. Upplands Väsby 1998. 282 sidor. Häftad. (#164734) | 100:- |
| Eklund, Mats et. al. Reconstructions of Historical Metal Emissions and Their Dispersion in the Environment.. Illustr. Diss. Linköping 1995. Soft covers. (#47357) | 125:- |
| Ekman, Rolf Estetiska problem.. Tredje omarbetade upplagan. Lund 1972. 244 sidor. Häftad. (#135885) | 150:- |
| Ekman, Rolf Problems and Theories in Modern Aesthetics.. Some Points of View. Malmö 1960. 128 pages. Soft covers. (#135884) | 135:- |
| Ekman, Sven Djuren i hushållet 1-2.. Läro- och uppslagsbok i praktisk zoologi. 1: Däggdjuren och fåglarna. 2: Fiskarna. Stockholm 1918 & 1913. 141 + 99 sidor + planscher. Klotryggsband + klotband. 2 volymer. (#158659) | 150:- |
| Ekman, Wilh. & Magnusson, G. Huru skall bättre tillgång på träkol kunna beredas den svenska järnhanteringen.. Föredrag ... 1910. Sthlm 1910. 42 sidor. Häftad. (#94234) | 100:- |
| Ekologin i historien.. Illustr. Sthlm 1989. 69 sidor. Klammerhäftad. Folkets historia nr 3, 1989. (#127449) | 100:- |
| Ekrem, Carola Lev lycklig, glöm ej mig!. Minnesböckernas historia. Illustr. Sthlm 2002. 177 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. Nyskick. (#128272) | 195:- |
| Ekstedt, Olle Färgerna på gamla lantmäterikartor.. Illustrerad. Nordiska museet, Sthlm 1988. 96 sidor. Stort format. Original pappband. (#169148) | 150:- |
| Ekstrand, Johan Lärobok i geometriens elementer 1.. För skolor och gymnasier. Jönköping 1833. (2), 218 sidor med figurer i texten. Samtida halvfranskt band med lite skadad rygg. (#172961) | 200:- |
| Ekstrand, Johan Lärobok i geometriens elementer 1-2.. För skolor och gymnasier. Jönköping och Wexjö 1833-36. (2), 218 + (4), 184 sidor med figurer i texten. Samtida halvfranskt band. En sida med en fläck. Delvis tryckt på blått papper. Johan Ekstrands eget exemplar med lite bläckanteckningar av hans hand. Första upplagan. (#85803) | 1000:- |
| Ekström, Gunnar En fyrbent Sherlock Holmes.. Airedaleterriern Ragg. Stockholm 1932. 218 sidor. Halvfranskt band. (#151497) | 130:- |
| Elbadrawy, Badrawy Muhammad Fahmy The Refugee.. A Problem of International Social Welfare. Diss. New York 1951. 174 pages. Softcover. Stamped. (#93209) | 225:- |
| Elementär statistik 1-2.. Ett självinstruerande studiematerial. Utprövad version. Häfte. Uppsala universitet 1970. 4:o. 2 häftade volymer. (#156088) | 140:- |
| Eletty ja muistettu tila.. Toimittaneet Taina Syrjämaa & Janne Tunturi. Illustr. Helsinki 2002. 356 pages. Softcover. (#94008) | 150:- |
| Elfqvist, Nalle Ångtågen lever.. Bilder från svenska museijärnvägar. Illustrerad. Sthlm 1983. 131 sidor. Förlagsband. (#140736) | 185:- |
| Elgmork, Kåre Vitenskaplig metode.. Oslo 1985. 57 sidor. Häftad. (#143126) | 75:- |
| Elizur, Abraham Content Analysis of the Rorschach With Regard to Anxiety and Hostility.. Diss. New York 1949. 38 pages. Staple bound. Stamped. Offprint. (#164583) | 150:- |
| Elkington, John & Hailes, Julia Gröna konsumentguiden.. Handla för en bättre framtid. Svensk bearbetning av Peter Carlsson & Joakim Freiberg. Sthlm 1990. 296 sidor. Häftad. (#83328) | 135:- |
| Ellegård, Alvar (red.) Kan vi lita på vetenskapen?. 14 forskares syn på verkligheten. Illustr. Sthlm 1989. 202 sidor. Original pappband. (#30343) | 140:- |
| Elmbrant, Björn Dom där uppe - dom där nere.. Om demokratin i Sverige. Atlas förlag 1997. 190 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#122796) | 145:- |
| Elmbrant, Björn Dom där uppe - dom där nere.. Om demokratin i Sverige. Atlas förlag 2000. 207 sidor. Pocket. (#107141) | 100:- |
| Elmgren, Maja, Hedin, Anna & Thelander, Kerstin Och plötsligt var jag studierektor.. En belysning av studierektorsrollen och dess utvecklingsmöjligheter. Upps. 2000. 230 sidor. Häftad. (#139262) | 125:- |
| El Palacio del Senado.. Ed. José Luis Lķpez Henares. Illustrated. Madrid 1980. 270 pages. Large book, 29 × 26 cm. Original cloth. Dust jacket. In Original slip-case. (#85061) | 200:- |
| Eltz, Louis Anthony Cooperation in Crime.. An Historical Conspectus and Commentary. Diss. Washington 1942. XI, 200 pages. Softcover. Stamped. (#105635) | 150:- |
| Emerson, Ralph Waldo Kärlek och andra essayer.. övers. av August Carr. Sthlm, Björck & Börjesson 1922. 191 sidor. Häftad. (#157070) | 150:- |
| Emerson, Ralph Waldo. Nature: An Essay, to which are added Orations, Lectures, and Addresses.. London, Henry G. Bohn 1852. (2),176 pages. Original, green, decorated paper boards with small signs of wear. Very fine copy. (#172344) | 750:- |
| Emmoth, Lars-Gunnar På hjul till Amerika.. Sthlm 1978. 172 sidor. Pocket. (#86474) | 100:- |
| Emre, Ahmet Cevat Osmanli Edebiyatina Hazirlik Dersleri.. Istanbul 1948. 160 pages. Soft covers. (#117106) | 150:- |
| Emre, Ahmet Cevat Türkįede Isim Temalleri.. Mukayeseli Türk Graneine Hazirlik Irdemleri. Istanbul 1943. 208 pages. Soft covers. (#117104) | 150:- |
| Emre, Ahmet Cevat Türkįede Isim Temelleri.. Mukayeseli Türk Gramerine Hazirlik Irdemleri. Istanbul 1943. 208 pages. Soft covers. Repaired spine. Covers spotted. (#117133) | 150:- |
| En bok om rus och inspiration.. Vintergatan 1948. Stockholm 1948. 221 sidor. Häftad. (#162972) | 120:- |
| Encountering Strangers.. Responses and Consequences. Edited by Göran Rystad. Lund 1997. 250 pages. Soft covers. Cesic Studies in International Conflict 16. (#48033) | 160:- |
| Encounter with Strangers.. Aspects of the American Experience. Edited by Göran Rystad. Lund 1995. 184 pp. Soft covers. Cesic Studies in International Conflict 14. (#48035) | 150:- |
| Encounter with Strangers.. Refugees and Cultural Confrontation in Sweden. Edited by Göran Rystad. Lund 1992. 113 pages. Soft covers. Cesic Studies in International Conflict 6. (#65454) | 130:- |
| Encyclopediana,. ou l'Abeille de Montmartre; Recueil curieux, instructif, moral, religieaux et philosophique. Dédié Aux Amis de l'Erudition. Paris, Marchand An IX - 1801. Engraved, colourd frontispiece. 141 pages. 12:mo. Uncut, in pink wrappers, as published. (#153145) | 350:- |
| Energy Perspectives.. Edited by Milton R. Copulos. Washington 1978. 414 pages. Softcover. (#150262) | 150:- |
| En ganska trowärdig prophetia Sibylle,. Ställd uti Rim, på salig Gubbens wis, Hwiken innehåller om Christi tillkommelse, Pino och Död, Samt Om den Yttersta Dagen, ... Jemte ock: Några Märke-Tecken på Juledagarne, ... Sthlm 1880. 32 sidor. Inhäftad i nyare omslag. (#94374) | 150:- |
| Engberg, Maud Hjärtats kavaljer.. Clarence von Rosen. Illustr. Sthlm 1979. 331 sidor. Original klotband. (#118546) | 160:- |
| Engdahl, Per Sveriges ödesväg.. Genom seklerna mot framtiden. Sthlm 1940. 171 sidor. Häftad. (#100532) | 200:- |
| Engelbrektsson, Nils Akademisk matematik eller mitt räkneinstrument. - ett dilemma. Academic Thermodynamics or my Heat Engine Form - a Dilemma. Diss. Uppsala 1948. 84 + 55 pages. Soft covers. First section in Swedish, second in English. (#76920) | 200:- |
| Engelhardt Jr., N.L. School Building Costs.. An Analysis of the Costs of Fifty-Two School Buildings Constructed in New York State Between 1930 and 1937. Illustr. Diss. Washington 1939. XIII, 95 pages + folding table. Softcover. Stamped. (#138012) | 125:- |
| Engelke, Jenny Landprästens sockenkrönika.. Gömda bref från femtiotalet. Sthlm 1909. 189 sidor. Tillsamans med: Samme: "Lyckans tempel". Ur minnesböckerna. Sthlm 1911. 172 sidor. Inbundna i ett halvklotband. (#133791) | 150:- |
| Engels, Friedrich I bostadsfrågan. I bondefrågan.. Proletärkultur AB 1982. 187 sidor. Häftad. (#151476) | 120:- |
| Engelsk vänsterdebatt.. Artiklar ur New Left Review valda av Gunnar Olofsson. Verdandi 1969. 256 sidor. Pocket. (#116314) | 100:- |
| Engelstad, Vibeke Kjærlighet, hat og forsoning.. En studie over våre dypeste konflikter. Aschehoug 1988. 120 sidor. Häftad. (#105187) | 135:- |
| Engh, Leif Karstområdet vid Lummelunds bruk, Gotland med speciell hänsyn till Lummelundagrottan.. Illustr. Aa Lund 1980. 290 sidor. Häftad. Svenska grottor 3. (#156817) | 200:- |
| Engholm, P. Lilla Lathund.. Handbok att begagna i daglig handel. Sthlm 1897. 256 sidor. Litet format. Original skinnryggsband, lite nött. (#148449) | 150:- |
| English Traditions and Foreign Customs.. A Classified Collection of the Chief Contents of "The Gentleman's Magazine" from 1731-1868. Edited by George Laurence Gomme. London 1885. xvi, 356 pages. Original cloth. The Gentleman's Magazine Library. (#82733) | 500:- |
| Englund, Tomas Curriculum as a Political Problem.. Changing Educational Conceptions, with Special Reference to Citizenship Education. Diss Uppsala 1986. 383 pages. Soft covers. (#48412) | 150:- |
| Engström, Albert "Gubbar".. Urval och förord av Per-Erik Lindorm. Rikt illustr. Upps. 1982. Opaginerat förlagsband. (#119289) | 110:- |
| Engström, Albert Kolingen.. Dess släkt och vänner. Ett familjealbum. Presenterat av Hasse Zetterström. Illustrerad. Sthlm 1955. 134 sidor. 4:o. Original halvklotband. (#68999) | 200:- |
| Engström, Albert Medmänniskor.. Illustrerad av författaren. Sthlm 1899. Med främre omslag i original(?) klotband. (#90173) | 175:- |
| Engström, Albert Riksdagsgubbar. samt Riksdagsgubbar med hexameter. Sthlm 1906 & 1915. 159 + 99 sidor. Stort format. Med bevarade främre omslag i senare klotband. Originalupplagor. (#140657) | 450:- |
| Engström, Albert Självdeklaration.. Illustrerad av författaren. Sthlm 1944. 348 sidor. Med främre omslag i original halvfranskt band. (#119624) | 250:- |
| Engström, Eric Bokbindaregesällen Karl Stellan Söderströms gesällvandring 1843-1858.. Lärande i skråväsendet speglat i personliga dokument. Akad. avh. Sthlm. 1995. 256 sidor. Häftad. (#46348) | 145:- |
| Engström, Gert Korsnäsgänget.. Uddevalla 1968. 125 sidor. Orginal klotband. Skyddsomslag. (#172295) | 110:- |
| Engström, T.A. Buffalo vind.. En biografi över Ernst Thompson Seton. Illustr. Sthlm 1953. 366 sidor + planscher. Original klotryggsband i skyddsomslag. (#144248) | 150:- |
| En liberal vänster.. Sthlm 1969. 150 sidor. Pocket. (#116237) | 100:- |
| Enochsson, Jorma Den unga centern.. Politiskt reportage och debattinlägg. Pan 1969. 116 sidor. Pocket. (#116247) | 100:- |
| Enquęte sur l'anticolonialisme.. Inquiry on anti-colonialism. Famalicao 1957. 394 pages. Soft covers. Ministéro do Ultramar. Estudos de cięncias políticas e sociais II. (#81887) | 250:- |
| En samling öfversättningar och bearbetningar. från romerske och franske författare. Utgifningen ombesörjd af T.S. Dillner. Helsingfors 1899. xx, 144 sidor. Häftad. Fint ex. (#136329) | 150:- |
| Entering the Arena.. Presenting Celtic studies in Finland. Edited by Hannu-Pekka Huttunen and Riitta Latvio. Turku 1993. 141 pages. Soft covers. (#168466) | 150:- |
| Entwürfe zeitnaher Schmiedearbeiten.. Herausgegeben vom Landesinnungsvarband des Bayerischen Schlosser- und Maschinenbauerhandwerks, München unter Mitwirkung von Chr. Zimmermann und W. Tscherneck. 2. Auflage. Bad Wörishofen 1956. Original linen binding. (#85893) | 250:- |
| Entzenberg, Claes Metaphor as a Mode of Interpretation.. An Essay on Interactional and Contextual Sense-Making Processes, Metaphorology, and Verbal Arts. Diss. Upps. 1998. 293 pages. Softcover. (#87924) | 175:- |
| En värld i miniatyr.. Kring en samling från Gustav II Adolfs tidevarv. Illustr. Sthlm 1982. 120 sidor. Häftad. Stämpl. (#116785) | 140:- |
| Enzensberger, Hans Magnus Ack Europa!. Iakttagelser från sju länder med en epilog från år 2006. Sthlm 1988. 318 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#70506) | 150:- |
| Enzensberger, Hans Magnus Avantgardets dilemma.. BLM-biblioteket, Sthlm 1964. 100 sidor. Häftad. (#158825) | 140:- |
| Enzensberger, Hans Magnus Avantgardets dilemma.. BLM-biblioteket, Sthlm 1964. 100 sidor. Häftad. Veck på främre omslag och namnteckning. (#86505) | 100:- |
| Epernay, Mark The McLandress Dimension.. With illustrations by James Stevenson. London 1962. 126 pages. Original cloth. Dust jacket. (#101433) | 135:- |
| Epistémon.. Ces idées qui ont ébranlé la France. Nanterre novembre 1967 - juin 1968. Fayard 1968. 130 pages. Soft covers. Le monde sans frontieres. (#120762) | 130:- |
| Erasmus av Rotterdam De civilitate morum puerilium.. Thet ähr: En gyldenne Book om unga personers sedhers höffweligheet. Nunc verō Svecico idiomate ... per (nu utgiven på svenska ... av) Jonam Hambræum (Jonas Hambræus). Örebro 1872. Opaginerad. Litet format. Original klotryggsband. (#130949) | 300:- |
| Erdmann, Johann Eduard Psychologische Briefe.. Leipzig 1852. 383 pages. Original cloth. Front end paper and first (blank?) leaf missing. One hinge weak. (#133459) | 450:- |
| Erdmann, Nils Ur rokokons liv.. Seder och typer. Sthlm 1925. 188 sidor. Häftad. (#100676) | 125:- |
| Ergo 40.. Speglingar av uppsaliensisk studentdebatt under 40 år. Red. Timo Kärnekull. Sthlm 1964. 176 sidor. Pocket. (#132351) | 100:- |
| Ericson, Stig H:son Knopar på logglinan.. Sthlm 1966. 296 sidor. Förlagsband. Memoarer. (#170762) | 150:- |
| Ericsson, Gustaf Kreuger kommer tillbaka.. Sthlm 1936. 464 sidor. Klotband. (#103380) | 185:- |
| Eriksson, Einar Klassisk demokratiteori.. Sthlm 1984. 149 sidor. Häftad. (#105778) | 90:- |
| Eriksson, Hans & Lindström, Sven Frimärken med järnvägsmotiv 1.. Europa. Illustrerad. Sthlm 1971. 387 sidor. A4. Häftad. (#140732) | 200:- |
| Eriksson, J.V. Om kartprojektioner.. En översikt. Stockholm 1925. 95 sidor. Häftad. (#166415) | 150:- |
| Eriksson, Karl Henrik Vanart och personlighetsavvikelser.. Differential-psykologiska undersökningar av manliga ungdomsvårdskoleelever. Akad. avh. Uppsala 1957. xvi, 464 sidor. Häftad. (#104880) | 175:- |
| Eriksson, Lasse (red.) Fortsverige.. Funderingar kring en allt snabbare tid - och vad man kan göra åt den. Illustr. Upps. 2000. 172 sidor. Häftad. (#110539) | 145:- |
| Erler, Karl Die Wasserkraftnutzung in Vorarlberg.. Eine wirtschaftsgeographische Studie. Wien 1936. (6), 88 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#94149) | 250:- |
| Ernest, Thomas Reuben Sand-Lime Brick.. Illustr. Diss. Univ. of Illinois 1910. 83 pages + plates. Softcover. Stamped. Reprint. (#69913) | 100:- |
| Erzählende Dichtungen des späteren Mittelalters.. Herausgegeben und erläutert von Felix Bobertag. Berlin no date (1880-ies). 408 pages. Half cloth. (#118066) | 125:- |
| Escobar, Jose Ignacio Asi Empezo.. Madrid 1974. 332 pages. Original cloth. Dust jacket. Inscribed by the author. (#137166) | 150:- |
| Esner, J.G. Handbok för mindre Landtbrukare.. Öfwersättning från danska förändrade och tillökta upplagan. Lund 1838. (6),246 sidor. Oskuren i blanka originalomslag. Fint ex. (#82525) | 250:- |
| Essays on Individuality... Edited by Felix Morley. Pennsylania 1958. 270 pages. Original cloth with dustjacket. (#150282) | 150:- |
| Essén, Åke W. Tolv kring bordet.. Till sällheten, min son, låt visheten dig föra, O kaffe, du som skingrar alla sorger samt Ett par tre bloss. 4 skrifter i kassett. Allhem 1954. (#26487) | 250:- |
| Esslen, Joseph Das Gesetz des abnehmenden Bodenertrages seit Justus von Leibig.. Eine dogmengeschichtliche Untersuchung. München 1905. 290 pages. Soft covers. (#45794) | 250:- |
| Ethnicity, Minorities and Cultural Encounters.. Edited by Ingvar Svanberg. Illustr. Upps. 1991. 143 pages. Softcover. (#128326) | 125:- |
| Etik för forskare.. En antologi med utgångspunkt i arbetet med Uppsalakodexen. Lars Rydén (red.). Sthlm 1990. 204 sidor. Häftad. (#143144) | 150:- |
| Etik, politik, revolution I-II.. En antologi sammanställd av Giuliano Pontara. Cavefors 1971. 406 sidor. Pocket. 2 volymer. (#92723) | 140:- |
| Et litet hushålls Magazin,. eller Förråd Af Allehanda Besynnerliga Hushålls Försök och Wetenskaper. Femte upplagan. Sthlm 1798. Titelblad samt sidorna 11-188. Samtida enkelt halvfranskt band med nötta pärmar. Bläckskrift på titelbladet. Inlagan fläckig. Sidorna 1-10 saknas. (#140474) | 500:- |
| Etnicitetens gränser och mångfald.. Erik Olsson (red.). Sthlm 2000. 417 sidor. Häftad. (#146099) | 150:- |
| Etruskernas konst och kultur.. Belyst av nyare fynd. (Utställningskatalog). Medelhavsmuseet 1967. Illustrerad. 103 sidor text + planscher. Häftad. (#68014) | 100:- |
| Ett år i luften.. Flygets årsbok 1959-60. Red Bill Bergman och S. Artur Svensson. Illustrerad. Allhems, Malmö 1959. 342 sidor. Original klotband. (#151380) | 200:- |
| Etzioni-Halevy, Eva Bureaucracy and Democracy.. A Political Dilemma. London 1983. 266 pages. Original cloth. Ex-library copy in good condition. (#82803) | 150:- |
| Euclides Les elemens d'Euclide du R.P. Dechalles.. Démontrés d'une manere nouvelle & facile, par M. Ozanam ... Nouvelle edition. Ch. Ant. Jombert, Paris 1746. xi, (9), 520 pages + 20 folding plates. Small 8:o. Contemporary half leather. (#117658) | 1500:- |
| [Eurén, Axel] (text) Minnen af Utmärkta Personer.. Stockholm 1835-38. Titel + 64 porträtt i litografi av C.F. Vougt. Samtida halvfranskt band. Inlagan lagerfläckad. (#172431) | 450:- |
| Europaperspektiv 2001.. Östutvidgning, majoritetsbeslut och flexibel integration. Red. Ulf Bernitz m.fl. Sthlm 2001. 220 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#138990) | 140:- |
| Europa und die Entwickungsländer.. Vorträge und Diskussion auf einer vom 10. bis 12. März 1960 von der Friedrich-Naumann-Stiftung zusammen mit der Deutsche Gruppe der Liberalen Weltunion veranstalten Internationalen Arbeitstagung. Stuttgart 1960. 233 pages. Soft covers. (#105914) | 150:- |
| Euwe, M. Spelöppningsteori 1.. Slutna spel I. Klassisk Damgambit: Ortodox med variationer. Sthlm 1957. 78 sidor. Häftad. (#133621) | 100:- |
| Euwe, M. Spelöppningsteori 1-12.. Illustr. Sthlm 1943-45. Ca. 800 sidor. 12 häften. (#150142) | 750:- |
| Ewald, Johannes Liv och meningar.. Inledning och översättning av Hj. Lundgren. Sthlm 1948. 176 sidor + porträtt. Häftad. (#120513) | 100:- |
| Evaluating Higher Education.. Edited by Maurice Kogan. London 1989. 220 pages. Original cloth in dustjacket. (#113434) | 250:- |
| Evanoff, Vlad 1001 Fishing Tips and Tricks.. Illustr. New York 1966. VIII, 247 pages. Original cloth in dustjacket. (#128620) | 135:- |
| Evans, Bergen The Natural History of Nonsense.. London 1947. 269 pages. Original cloth. Dust jacket. (#12167) | 150:- |
| Evans, Christopher & Pater Nattens landskap.. Hur och varför vi drömmer. Sthlm 1986. 296 sidor. Häftad. (#73123) | 140:- |
| Evans, George Ewart Ask the Fellows who Cut the Hay.. Decorations by Thomas Bewick. London 1977. 262 pages. Paperback. (#132316) | 100:- |
| Evans, Lizzie Tusen tips för hem och hushåll.. Illustr. Sthlm 1985. 418 sidor. Förlagsband. (#124302) | 160:- |
| Evans, M. Stanton Revolt on the Campus.. Chicago 1961. 248 pages. Original cloth. Dust jacket. Inscribed by the author. (#101435) | 150:- |
| Everett, Samuel Democracy Faces the Future.. Diss. New York 1935. XI, 269 pages. Softcover. Stamped. (#79069) | 100:- |
| Everett, Susanne Lost Berlin.. Illustrated. Chicago 1979. 208 pages. Large book. Original cloth. Dust jacket. (#87223) | 200:- |
| Every Boy's Annual.. Edited by Edmund Routledge. Illustrated. London 1887. 570 pages + plates and advertisments. Decorated original cloth. Fine copy. (#120398) | 200:- |
| Everyman's Encyclopedia.. Sixth edition. 1978. Special edition (6 volumes instead of 12). Original cloth in dustjackets. (#77188) | 950:- |
| Excerpta ex libris manu scriptis Archivi Consistorialis Romani.. MCCCCIX-MDXC. Expeditionis Romanae cura anno MDCCCLXXXVII collecta. Edidit Ioseph Korzeniowski. Cracoviae 1890. (4),151 pages. Soft covers. Spine cracked. (#76768) | 200:- |
| Expanding Colleges and New Universities.. Selected Case Studies from Non-Metropolitan Areas in Australia, Scotland and Scandinavia. Edited by Urban Dahllöf, Staffan Selander. Upps. 1996. 339 pages. Softcover. (#113432) | 225:- |
| Experimental Methods and Instrumentation in Psychology.. Edited by Joseph B. Sidowski. New York 1966. 803 pages. Original cloth. Dust jacket. (#81719) | 200:- |
| Exposé 2.. Ny samling exempel på reklam och propaganda från Esselte reklam. Sthlm 1948. 74 sidor. Stort format. Original pappband med skadad rygg. "Denna Exposé är med anledning av rådande pappersransonering tryckt i begränsad upplaga". (#56296) | 200:- |
| Fabre-Luce, Alfred Pour une politique sexuelle.. 16e edition. Paris 1929(?). 256 pages. Soft covers. (#118428) | 125:- |
| Faderskap.. Illustrerad. Redaktör Philip Hwang. Stockholm 1985. 183 sidor. Häftad. (#159578) | 140:- |
| Fagervik.. Trädgårdskonst i bruksmiljö. Red. Irma Lounatvuori. Illustr. Helsingfors 2004. 186 sidor. Original pappband. (#85123) | 175:- |
| Failor, Clarence W. Consumer Cooperatives and Their Workers.. Illustr. Diss. Chicago 1939. 95 pages + folding table. Softcover. Stamped. (#137028) | 175:- |
| Fairchild, Mildred Skill and Specialization.. A Study in the Metal Trades. Diss. Bryn Mawr 1930. 92 pages. Softcover. Stamped. (#112648) | 125:- |
| Falk, Elin Friskgymnastik I.. Sthlm 1903. 83 sidor. Original klotband. Fuktrand. (#118595) | 100:- |
| Falkenstam, Curt De gröna tandpetarna.. En bok om verklighetens detektiver. Sthlm 1951. 278 sidor. Häftad. (#100172) | 150:- |
| Falkenstam, Curt Minan.. En kriminalreporters minnen. Illustrerad. Sthlm 1981. 312 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#103462) | 145:- |
| Falkman, Ludwig B. Om bränntorf.. Folkskrift. Sthlm 1870. 96 sidor. Häftad. Oskuren med tryckta originalomslag. Smärre Skrifter föranledda och prisbelönta af Kongl. Patriotiska Sällskapet 5. (#119786) | 200:- |
| Falkman, Ludwig B. Om de Swenska Bränntorfmossarna,. deras uppkomst, beskaffenhet, undersökning, delning och tillgodogörande, samt om bränntorfs wärde och anwändande till bränsle. Sthlm 1869. xvi, 192 sidor. Häftad. Oskuren med tryckta originalomslag. (#119788) | 350:- |
| Familjens friluftsbok.. Roliga uppslag och kloka råd för familjens lekar, sport och utflykter. Illustrerad. Stockholm 1967. 188 sidor. Förlagsband. (#158658) | 120:- |
| Familjens reparationshandbok.. Lättfattliga beskrivningar steg för steg. Illustrerad. Det Bästa 1977. 503 sidor. Stort format. Förlagsband. (#141018) | 200:- |
| Fant, Eric M. In antiquitates academiæ Upsaliensis dissertatio.. Respondent Georg Frederic Fant. Upsala 1789. 12 sidor. Häftad, oskuren, utan omslag. (#109828) | 175:- |
| Fant, Kenne Alfred Bernhard Nobel.. Sthlm 1991. 472 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. Tillskrift. (#20031) | 135:- |
| Farago, Ladislas Det tysta kriget.. Underrättelseväsen. Spionage. Sabotage. Kontraspionage. Propaganda. Sthlm 1956. 301 sidor. Häftad. (#128530) | 160:- |
| Farmer, David W. Groups and Symmetry.. A Guide to Discovering Mathematics. American Mathematical Society 1996. 102 pages. Soft covers. Mathematical World 5. (#60890) | 140:- |
| Farmer, David W. & Stanford, Theodore B. Knots and Surfaces.. A Guide to Discovering Mathematics. American Mathematical Society 1996. 101 pages. Soft covers. Mathematical World 6. (#60888) | 140:- |
| Farväl till vänstern?. En artikelserie ur Svenska Dagbladet. Sthlm 1984. 154 sidor. Pocket. (#97151) | 100:- |
| Fascism: Three Major Regimes.. Edited by Heinz Lubasz. New York 1973. 188 pages. Soft covers. (#170783) | 135:- |
| Fasnacht, G.E. Acton's Political Philosophy.. An Analysis. With a foreword by Sir Harold Butler. London 1952. 265 pages. Original cloth. (#63704) | 150:- |
| Faxe, Wilhelm Tal. wid Inwigningen af Gustaf De la Gardies Wexelunderwisnings-Skola i Westerstad, hållit 9:de Söndagen efter Trinitatis den 16 Augusti 1835. Lund 1835. (2), 21, (1) sidor. Tagen ur band. Saknar omslag. (#135551) | 100:- |
| Feddersen, Jac. Fr. Exempel-Bok för Barn I-III.. Öfwersätning ifrån Tyskan. Sthlm 1778-79. (14),128 + (8),200 + (16),168 sidor. Samtida nött halvfranskt band. Flera gamla namnteckningar. Vikta hörn och lagerfläckar. (#78877) | 400:- |
| Fehlman, Charlotte Parents and Teachers View the Child.. A Comparative Study of Parents' and Teachers' Appraisals of Children. Diss. New York 1949. X, 119 pages. Softcover. Stamped. (#164585) | 175:- |
| Feinberg, Gerald The Prometheus Project.. Mankind's Search for Long-range Goals. Anchor Books 1969. 264 pages. Paperback. (#69022) | 100:- |
| Femtio porträtt af ryktbara svenskar.. Med korta lefnadsbeskrifningar. Sthlm 1897. 56 sidor text + 50 lösa planscher. I originalmapp. (#78829) | 250:- |
| Femton år på Roslagsspår.. En bildkavalkad om SRJmf. Illustr. Sthlm 1983. 112 sidor. Häftad. (#108792) | 200:- |
| Fenelon, Francois de Salignac de la Mothe Om flickors uppfostran.. Fri och bearbetad öfversättning från franskan af J.T. Sthlm 1881. 144 sidor. Samtida välbevarat halvfranskt band. (#93481) | 300:- |
| Ferguson, Maxwell State Regulation of Railroads in the South.. Diss. New York 1916. 228 pages. Softcover. Stamped. (#78352) | 200:- |
| Ferkiss, Victor C. Technological Man:. The Myth and the Reality. New York 1969. 336 pages. Hard cover. Dustjacket. (#49770) | 170:- |
| Festgedichte Weimar 18ter December 1818.. Bey Allerhöchster Anwesenheit Ihro Majestät der Kaiserin Mutter Maria Feodorowna in Weimar Maskenzug. Stuttgart 1819. 80 pages. Uncut in original green printed covers. Small piece of upper spine missing. (#109532) | 950:- |
| Festskrift ved Regjeringsjubilaeet 1897 fra Det Kgl. Norske Fredriks Universitet II.. Universitets-program for 1ste semester 1897. Christiania 1897. Halvklotband. Stämpel. Innehåller: 1. J. Lieblein, Om IO-mythen. 2. M.J. Monrad, Den menneskelige viljefrihed og det onde. 3. Gustav Storm, Afgifter fra den Norske kirkeprovins til det apostoliske kammer og kardinalkollegiet 1311-1523 efter optegnelser i de paviske arkiver. 4. Alf Torp, Bemerkungen zu den venetischen Inschriften. 5. Sophus Bugge og Moltke Moe, Torsvisen i sin norske form udgivet med en afhandling om den oprindelse og forhold til de andre nordiske former. (#172160) | 450:- |
| Feuerbach, Anselm Ein Vermächtnis.. Herausgegeben von Henriette Feuerbach. (Neue Ausgabe.) Berlin 1913. 302 pages + plates. Original full leather binding. (#100809) | 225:- |
| Fierz, Heinrich Karl Klinik in Analytische Psychologie.. Zürich und Stuttgart 1963. 316 pages. Original cloth. (#59873) | 200:- |
| Figučres, Léo Le trotskisme et antiléninisme.. Édition Sociales, Paris 1969. 257 pages. Paperback. (#38922) | 100:- |
| Filex 61.. Stockholms Filatelist Förening 75-års jubileumsutställning. Utställningskatalog. Sthlm 1961. 36 sidor. Häftad. (#94279) | 100:- |
| Findahl, Olle & Höijer, Birgitta. Text och innehållsanalys.. En översikt av några analystraditioner. Stockholm 1981. 117 sidor. Häftad. (#160574) | 100:- |
| Findahl, Theo Alltid noe uventet.. Syv essays om aktuelle emner. Ernst G. Mortensens forlag 1971. 106 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation till Arvid Fredborg. (#97312) | 150:- |
| Findahl, Theo Moskva och New-York tyve år etter.. Oslo 1949. 127 sidor. Häftad. Dedikation till Arvid Fredborg. (#97318) | 150:- |
| Finska fornminnesföreningens tidskrift XLVIII + XLIX.. Innehåller: I. Kronqvist: Jäkeenjääneitä tutkielma, 139 sidor. E. Kartano: Ur Nådendals kyrkas byggnadshistoria, 80 sidor. Ella Kivikoski: Husgrunderna i Storhagen, Kulla, Finström, 92 sidor. Armin Tuulse: Die spätmittelalterliche Steinskulptur in Estland, 87 pages. Riita Pylkkänen: Der Altarschrein von Somero, 46 pages. E. Kartano: Några sydfinska stenkyrkor, 134 sidor. Helsingfors 1948-51. Halvklotband/half cloth. (#129091) | 350:- |
| Fischer - Gustav Fischer, Jena, 1878-1928.. Ein Verzeichnis der seit dem 1. Januar 1878 erschienenen Werke und Zeitschriften. Mit einem systematischen Sachregister. Jena 1927. xii, 923 pages. Original cloth. Stamped. (#81984) | 400:- |
| Fischer, Ernst Erinnerungen und Reflexionen.. Hamburg 1969. 478 pages. Original cloth. Dust jacket. (#95107) | 150:- |
| Fischer, Johann Conrad Tagebücher.. Neu herausgegeben von der Georg Fischer Aktiengesellschaft, Schaffhausen 1951. Bearbeitet von Karl Scheb. xxviii, 860 pages + facsimile. Original cloth. Dust jacket. (#95226) | 150:- |
| Fischer, Lorenz Friedrich Medulla librorum symbolicorum extracta.. (Jena?) 1870. (16), 248 pages. Contemporary half leather, spine worn. Hole burnt in margin throughout the book, not affecting the text. (#139968) | 400:- |
| Fischer, Louis Men and Politics.. An Autobiography. London 1941. 639 pages. Original cloth. Inscribed by the author to Arvid Fredborg. (#96271) | 150:- |
| Fisher, Kimball and Mareen Duncan The Distributed Mind.. Achieving high performance through the collective intelligence of knowledge work teams. Amacom, New York 1998. 286 pages. Original cloth. No jacket. (#170152) | 150:- |
| Fisher's Drawing Room Scrap-Book MDCCCXLV.. Frontispiece, engraved title + 34 plates + 64 pages text + 8 pages advertisments. Decorated original cloth, slightly worn at head and foot of spine and with small spots on the boards. Engravings in perfect condition, with all protective papers. (#115959) | 500:- |
| Fisher, Thomas Russell Industrial Disputes and Federal Legislation.. With Special Reference to the Railroad, Coal, Steel and Automobile Industries in the U.S. since 1900. Diss. New York 1940. 370 pages. Softcover. Stamped. (#128219) | 250:- |
| Fishman, Jack My Darling Clementine.. The Story of Lady Churchill. Revised edition. Pan Books, London 1964. 381 pages + plates. Paperback. (#81559) | 100:- |
| Fiskeboken.. Red. Nils Färnström. Illustrerad. Sthlm 1962. 420 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#78490) | 250:- |
| Fiskehistorier från pol till pol.. Red. Mårten Edlund. Sthlm 1961. 320 sidor. Häftad. (#134330) | 140:- |
| Fiske som hobby.. Illustrerad. Sthlm 1964. 248 sidor. Original klotband. (#130903) | 100:- |
| Fitzpatrick, Paul J. Symptoms of Industrial Failures. as Revealed by an Analysis of the Financial Statements of the Failed Companies. 1920-1929. Diss. Washington 1931. IX, 132 pages + Appendix. Softcover. Stamped. (#139226) | 135:- |
| Fixx, James F. The Complete Book of Running.. Illustrated. New York 1977. 315 pages. Original cloth. No jacket. (#132695) | 175:- |
| Fjellström, Roger Skolområdets etik.. En studie i skolans fostran. Lund 2004. 383 sidor. Häftad. (#141426) | 145:- |
| Fjelner, Alfred Skånska mannar från Lund.. Sthlm 1935. 268 sidor. Original halvklotband. Skyddsomslag. (#70396) | 165:- |
| Flechtheim, Ossip K. Weltkommunismus im Vandel.. Köln 1965. 256 pages. Soft covers. (#93601) | 140:- |
| Fleiner, Albert Mit Arnold Böcklin.. Huber, Frauenfeld 1915. viii, 220 pages. Soft covers. Fine copy. (#103697) | 150:- |
| Flerkulturell kompetens.. Uppsatser från ett symposium i Göteborg april 1980. 152 sidor. Häftad. (#118192) | 125:- |
| Flew, Anthony The Politics of Procrustes.. Contradictions of Enforced Equality. London 1981. 216 pages. Original cloth. Dust jacket. (#93589) | 150:- |
| [Flintberg, Jacob Albrecht] Städernes Med Handel, Sjöfart och Bruksrörelse gemenskap ägande Inkomster,. Af Tolag, Wåg- Hamn- Bro- Mätare- Packare-Penningar m.m., til deras ursprung och förändringar, samt huru de, för det närwarande, enligt Författningar och Taxor, böra uppbäras och betalas, jämte Slußpenningar, Fraktpenningar, och flera dylika afgifter, hwilka, enskilde Inrättningar eller Bolag tilhöriga, med ofwannämnde Närings-rörelser hafwa gemenskap. Sthlm, Anders Zetterberg 1795. (6), 538 sidor. Samtida halvfranskt band. (#92794) | 500:- |
| [Flodman, Anders] Blad ur min praktik.. 1:I-II & 2. Sthlm 1876-78. 223 + 210 + 270 sidor. I ett dekorerat originalklotband med nött rygg. Del 1:I-II i andra upplagan. (#135373) | 250:- |
| Florida, Richard The Rise of the Creative Class-. And how it's transforming work, leisure, community and everyday life. New York 2002. 434 pages. Paper back. (#170013) | 125:- |
| Florman, A.H. Underrättelse Om Hushållsdjurens wård och skötsel. under hälso- och sjukdoms-tillståndet Eller Anwisning huru Hästar, Oxar, Kor, Får och Swin skola upfödas och skötas; samt deras sjukdomar botas. Till Allmogens tjenst. Lund 1834. xii, 308 sidor. Oskuren i original gråpappersomlag. Mycket fint exemplar. (#86728) | 900:- |
| Flygbildsteknik och fjärranalys.. En handbok utgiven av Nämnden för skoglig flygbildsteknik. Illustrerad. Sthlm 1980. 468 sidor + flygbilder i ficka. Original pappband. (#108133) | 225:- |
| Flügel, Heinz Im Schatten des babylonischen Turms.. Nachgezeichnetes und Unterzeichnetes. Frankfurt 1980. 236 pages. Soft covers. (#40849) | 135:- |
| Flygplankort 1987.. Illustrerad. 234 sidor. Häftad. (#104953) | 125:- |
| Fodor, Nandor An Encyclopedia of Psychic Science.. Secaucus, New Jersey 1966. xl, 416 pages. Soft covers. (#141055) | 200:- |
| Fogelmarck, Stig Rum i tiden.. Miljöer, människor och sköna ting. Illustr. 1990. 424 sidor. Inbunden. Skyddsomslag. (#53344) | 150:- |
| Fogelström, Per Anders Hem till sist.. Sthlm 1993. 270 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#171852) | 120:- |
| Fogg, Josef Handbok i Boskapsskötseln.. Eller: Underwisning så wäl huru Hästar, Oxar, Kor, Får och Swin böra i friska tillståndet skötas och en förädlad afwel af dem winnas; som om Sättet att igenkänna och bota deras Sjukdomar; jemte Engelska methoder för Ost-beredning m.m. Författad af Engelske Landthushållaren Josef Fogg under hans wistande i Swerige ... samt från hans manuskript öfwersatt. Sthlm 1836. (10), 212 sidor. Häftad i gammalt papersomslag. Fint ex. (#78581) | 400:- |
| Folcke, Nils-Magnus Porträtt med bred ram.. Sthlm 1950. 333 sidor. Häftad. Memoarer. (#142557) | 140:- |
| Folcke, Nils-Magnus Timmertallar och torrfuror.. Vers. Sthlm 1913. 144 sidor. Tillsammans med:Samme, Uppsalavår. Sthlm 1920. 80 sidor. Tillsammans med: Samme, En vår igen. Sthlm 1919. 72 sidor. Inbundna i ett halvfranskt band. Dedikation från författaren. (#133478) | 175:- |
| Folkpartiet och framtiden.. Sthlm 1971. 85 sidor. Pocket. (#116226) | 100:- |
| Fordham, Frieda An Introduction to Jung's Psychology.. Penguin 1961. 128 pages. Paperback. (#86424) | 100:- |
| Ford, Henry I dag och i morgon.. Andra upplagan. Sthlm 1927. 256 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#103522) | 135:- |
| Ford, Henry Mitt liv och mitt arbete.. Fjärde upplagan. Sthlm 1924. 252 sidor. Original klotband. Lite skadat skyddsomslag. (#103523) | 135:- |
| Foreman, Clark Environmental Factors in Negro Elementary Education.. Diss. New York 1932. 88 pages + tables. Softcover. Stamped. (#69691) | 250:- |
| Formey, [Jean Henri Samuel] Anti-Emile.. Nouvelle edition, corrigée et augmentée. Berlin, Joachim Pauli 1763. (8), 254, (2) pages. Uncut, in gray wrappers, as published. Spine slightly worn. Former owners' names on inside of front wrapper. A few small brown stains. Second edition. First edition was published the same year. (#153204) | 3000:- |
| Fornäs, Johan, Boëthius, Ulf & Reimer, Bo Ungdomar i skilda sfärer.. Sthlm 1993. 298 sidor. Häftad. FUS-rapport 5. (#143015) | 125:- |
| Forsberg, Eva & Lennart, Sjögren Ögats resa.. Illustrerad. Partille 1992. 53 sidor. Förlagsband. Dedikation. (#162227) | 135:- |
| Forssenius, C. Om Hafs-kuren eller Thalassotherapien.. Föredrag vid nedläggandet af Ordförandeskapet i Göteborgs Läkare-Sällskap den 14 Januari 1870. Andra upplagan. Gbg 1872. 128 sidor. Dekorerat originalklotband. (#47484) | 380:- |
| Forss, Henning Från forngrekisk till svensk idrott 1900.. Illustrerad. Åbo 1937. xvi, 247 sidor. Häftad. (#92525) | 200:- |
| Forsstrand, Carl Människor och händelser.. Sthlm 1924. 200 sidor. Häftad. (#139699) | 120:- |
| Forster, E.M. Two Cheers for Democracy.. Edited by Oliver Stallybrass. Penguin 1976. 406 pages. Paperback. (#87780) | 100:- |
| Forsæus, Svante Frykstads Jernvägs Actie Bolag 1849-1873.. En bolagskrönika. Illustrerad. Utan ort och år. 122 sidor. Häftad. Signerad. (#151522) | 200:- |
| Forum.. Frisinnad veckoskrift. Utgiven av Torgny Segerstedt och Anton Blanck. 1-6 årgången, 1914-1919. 156 + 654 + 636 + 624 + 584 + 532 sidor. Stort format. Inbundna i 4 klotryggs- och ett skinnryggsband. (#132170) | 750:- |
| Fosterländska minnen.. Historisk-poetisk läsebok med anmärkningar utgiven af Elis Wilhelm Lindblad. För hemmet och skolan. Örebro 1869. viii, 328 sidor. Samtida, lite fläckigt halvfranskt band. Första och sista bladet förstärkta i innerkant. (#120705) | 200:- |
| Four Eighteenth-Century Medical Dissertations under the Presidency of Nils Rosén.. Edited and translated, with an introduction and commentary by Urban Örneholm. Diss. Uppsala 2003. 284 pages. Softcover. Some pencil notes. (#152042) | 150:- |
| Fourier, Charles Slaget om de små pastejerna.. Skrifter i urval. Stockholm 1983. 236 sidor. Häftad. (#159574) | 110:- |
| Fraisse, Paul Manuel pratique de psychologie expérimental.. Illustr. Paris 1956. 312 pages. Soft covers in plastic film. (#135480) | 145:- |
| Franįois, André The Half-Naked Knight.. Cartoons and Drawings by the author. London 1958. 153 pages. Hardcover with dustjacket. (#162889) | 150:- |
| Franklin, Benjamin Gamle Richards Konst att blifwa rik och lycklig, m.m.. Upsala, Leffler 1838. 12 sidor. Oskuren utan omslag. Fint ex. (#126000) | 125:- |
| Franklin, Benjamin The Autobiography and Other Writings.. Selected and edited with an introduction by L. Jesse Lemisch. Signet Classics, New York 1963. 350 pages. Paperback. (#95277) | 100:- |
| Franzén, Frans Michael Tal vid åtskilliga tillfällen.. Örebro 1835. (1), 507, (1) sidor. Senare halvfranskt band. Skrifter i obunden stil, första bandet. (#108005) | 350:- |
| Franzén, Nils-Olof Sven Jerring.. Ett stycke radiohistoria. Illustrerad. Sthlm 1988. 422 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#62247) | 150:- |
| Fraser, Lindley Propaganda.. London 1962. 218 pages. Original cloth. (#101320) | 100:- |
| Fred eller förintelse.. Redigerad av Nigel Calder. Sthlm 1968. 207 sidor. Pocket. (#69534) | 100:- |
| Frédéric, Claude Libérer l'O.R.T.F.. Documents et témoignages. Paris 1968. 158 pages. Soft covers. (#120747) | 130:- |
| Fredericksson, A. Blått blod.. En inledning till aristogenetiken efter professorerna Lundborg, Ehle, Schemann, Günther o.a. rasforskare. Illustr. Linköping 1933. 16 sidor. Klammerhäftad. (#128972) | 175:- |
| Frederik, Hans Die Kandidaten.. München 1961. 285 pages. Soft covers. (#81912) | 150:- |
| Fredlund, Jane Stora auktionshandboken.. Illustrerad. Sthlm 1999. 236 sidor. Original pappband. (#93912) | 150:- |
| Fredriksson, Gunnar Det politiska språket.. Sthlm 1966. 145 sidor. Pocket. (#81226) | 100:- |
| Fredriksson, Gunnar & Strand, Dieter Söndag med Struve.. Politisk dagbok under fem år. Pan 1970. 141 sidor. Pocket. (#116249) | 100:- |
| Fredspolitik. Civilmotstånd.. Av Tryggve Hedtjärn m.fl. Sthlm 1971. 232 sidor. Pocket. (#68959) | 100:- |
| Fred, våld, konflikt.. Om fredsforskning och dess nyckelbegrepp. Red. av Lars Dencik. Lund 1973. 401 sidor. Pocket. Politisk orientering. (#69519) | 100:- |
| Freiheit, was sonst?. Junge Beiträge zur internationalen Grundsatzdiskussion. Herausgegeben von Alfred Grinschgl und Andere. Graz 1977. 160 pages. Soft covers. (#96270) | 100:- |
| Freja I-III.. Poetisk kalender för år 1832-33. Stockholm 1830-31. (4), 155, (1) + (4), 235, (1) + (4), 179, (1) sidor. Litet format. I-II inbundna med alla omslag i 2 eleganta halvfranska band, III, lite mer skuren i samtida, från de 2 andra avvikande halvfranskt band. 3 volymer. Några blad professionellt lagade utan textförlust. (#12108) | 500:- |
| French, Marilyn Sin mors dotter.. Sthlm 1987. 744 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#107757) | 140:- |
| Freuchen, Peter Min andra ungdom.. Illustrerad. Sthlm 1941. 274 sidor. Häftad. (#130716) | 140:- |
| Freud, Anna Barnets psykiska hälsa.. Sthlm 1981. 214 sidor. Häftad. (#121517) | 85:- |
| Freud, Sigmund Orientering i psykoanalys.. Sthlm 1991. 441 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#73125) | 160:- |
| Freud, Sigmund Orientering i psykoanalysen.. Översättning av Assar Asker. Sthlm 1955. 549 sidor. Original klotband. (#9455) | 160:- |
| Freud, Sigmund Vardagslivets psykopatologi.. Sthlm 1924. 258 sidor. Häftad. (#115895) | 120:- |
| Freud, Sigmund Vardagslivets psykopatologi.. Sthlm 1957. 292 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#124350) | 150:- |
| Freud, Sigmund Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse I.. I. Vorlesungen über die Fehlleistungen. II. Vorlesungen über den Traum. III. Vorlesungen über allgemeine Neurosenlehre. Vierte, durchgesehene Auflage. Wien 1922. viii, 554 pages + plates. Original cloth. (#100999) | 250:- |
| Freud, Sigmund Zur Psychopathologie des Alltagslebens.. Über Vergessen, Versprechen, Vergreifen, Aberglaube und Irrtum. Mit einem Vorwort von Alexander Mitscherlich. Fischer Bücherei 1956. 234 pages. Paperback. (#116183) | 100:- |
| Frick, Gunilla Svenska slöjdföreningen och konstindustrin före 1905.. Illustr. Aa Sth 1978. 315 sidor. Häftad. Nord. mus. handl. 91. (#13743) | 170:- |
| Friedenreich, A. Om förbrytare och deras behandling.. Uppsala 1905. 27 sidor. Häftad. I vår tids forskning. (#94490) | 100:- |
| Friedmann, W. An Introduction to World Politics.. Fourth edition. London 1960. 384 pages. Soft covers. (#138481) | 140:- |
| Friedrich, Hans-Georg Entwicklung, Aufbau und Lage des deutschen Zigarettengewerbes.. Diss. Opladen (Köln) 1937. 116 pages. No covers. Stamped. (#57093) | 145:- |
| Friedrich, J.K. Fyrtio år av en avlidens levnad.. En tysk Casanovas äventyr i fransk och prussisk krigstjänst under Napoleontiden. I sammandrag översatt av O.H.D. Sthlm 1918. 344 + 412 sidor. Häftade. 2 volymer. (#162001) | 175:- |
| Friedrich, J.K. Fyrtio år av en avlidens levnad.. En tysk Casanovas äventyr i fransk och prussisk krigstjänst under Napoleontiden. I sammandrag översatt av O.H.D. Sthlm 1918. 344 + 412 sidor. Med främre omslag i klotband. 2 volymer. (#100818) | 250:- |
| Fries-Ossiann, Birgitta Vallfart.. Essayer. Hudiksvall 1985. 173 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#82628) | 130:- |
| Friess, Godfried Edmund Die ältesten Todtenbücher des Benedictinerstiftes Admont in Steiermark.. Wien 1885. 192 pages. Soft covers. Spine worn. (#127628) | 200:- |
| Friis, Finn Förenta Nationerna.. Mål, medel, verksamhet. Sthlm 1965. 313 sidor. Pocket. (#69457) | 100:- |
| Frimärkets dags årsbok 1949.. Tredje årgången. Illustrerad. 100 sidor. Häftad. (#119036) | 150:- |
| Fromm, Erich Kärlekens konst.. Sthlm 1958. 152 sidor. Förlagsband. (#172779) | 150:- |
| Fromm, Erich Kärlekens konst.. Sthlm 1962. 152 sidor. Häftad. (#74816) | 135:- |
| Fromm, Erich Märchen, Mythen, Träume.. Eine Einführung in das Verständnis einer vergessenen Sprache. Rowohlt 1983. 185 pages. Pocket. (#117704) | 100:- |
| Frosterus, Sigurd Olikartade skönhetsvärden.. Sthlm - Borgå 1915. 289 sidor. Häftad. (#94214) | 175:- |
| Froy, Herald How to Avoid Matrimony.. The Layman's Guide to the Laywoman. With pictures by Dennis Mallet. Pan books, London 1960. 224 pages. Paperback. (#86366) | 100:- |
| Fry, Plantagenet Somerset 1,000 Great Lives.. Illustrated. London 1976. 320 pages. Original cloth. Dust jacket. (#66103) | 150:- |
| Från forskningens fält.. Femton studier. Red. Teddy Brunius. Uppsala 2005. 277 sidor. Häftad. Skrifter utgivna av Föreningen för filosofi och specialvetenskap 15. (#137216) | 150:- |
| Från spår och stigar.. Kända och okända berättar om friluftsliv förr och nu. Ur Skid- och Friluftsfrämjandets årsböcker 1894-1975. Red. Sten Egnell. Illustrerad. Sthlm 1979. 247 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation från utgivaren. (#122730) | 150:- |
| Fröding, Gustaf Grillfängerier I-II.. I. Heidenstam. II. Om härstamning ... Tillägg till artikeln "Heidenstam" i föregående häfte. Upsala 1898. 32 + 60 sidor. Häftade i tryckta originalomslag. Ett omslag lite lätt svärtat, annars fin uppsättning. (#106830) | 200:- |
| Fröier, Kåre Lin och hampa.. Nutida svensk odling, beredning och användning. Illustrerad. Stockholm 1960. 125 sidor. Förlagsband. (#158664) | 100:- |
| Fröström, Lars Omdöme och proposition.. En begreppsanalys och en diskussion av några omdömes- och propositionsteorier. Akad. avh. Lund 1983. 352 sidor. Häftad. (#138506) | 160:- |
| Fuchs, Claus Quo vadis, Kollege?. Die Gewekschaften am Scheidewege. Mainz 1979. 290 pages. Soft covers. (#120799) | 150:- |
| Fuchs, Georg Andarna i fängelset.. Minnen av cellfången 2911 nedskrivna i tukthuset av professor Georg Fuchs. Övers. av Karl Fägersten. Sthlm 1932. 338 sidor. Häftad. Lite skadad rygg. (#138497) | 160:- |
| Fuchs, Herbert Der Arbeitseinsatz in der feinkeramischen Industrie. des Arbeitsamtsbezirkes Jena einschließlich der Entfaltungsgeschichte. Diss. Erfurt (Tübingen) 1937. 136 pages. No covers. Stamped. (#56931) | 150:- |
| Fuld, Leonard M. Monitoring the Competition.. Find out what's really going on over there. New York 1988. 204 pages. Original hard covers. (#169917) | 135:- |
| Furneaux, Rupert Ancient Mysteries.. Ballantine Books, New York 1978. 234 pages + plates. Paperback. (#132381) | 100:- |
| Furtado, Celso Development and Underdevelopment.. Berkeley 1964. 181 pages. Original cloth. Dust jacket. (#101190) | 150:- |
| Furuhjelm, Mirjam Äntligen fri.. Kvinna efter 50. Trevi 1987. 152 sidor. Original pappband. (#83346) | 110:- |
| Furuland, Göran Förslag till agrargeografisk nomenklatur.. Uppsala 1968. 120 sidor. Stencil. Forskningsrapporter från Kulturgeografiska institutionen, Uppsala universitet. (#68770) | 145:- |
| Fångvårds-styrelsens underdåniga berättelse för år 1859, 1863 och 1864.. Sthlm 1861-65. (2), 50 sidor + 12 tabeller + (2), 48, xxxiii sidor + (2), 46, xxxiii sidor. 4:o. Samtida, lite skadat halvfranskt band. Bidrag till Sveriges officiella statistik. G. Fångvården. (#154221) | 350:- |
| Färm, Göran & Wallström, Margot Folkens Europa. eller varför är det så svårt att älska EU? Sthlm 2004. 222 sidor. Häftad. (#102818) | 140:- |
| Färnström, Nils Sex kapitel om spinnfiske.. Fjärde uppl. Illustr. Sthlm 1953. 79 sidor. Häftad. (#105609) | 120:- |
| Förflugna ord.. JubileumsAntologi 1907-1977 med decennievisa essayer. Tanke, dikt och parodi från förr i tiden till alldeles nyss. Illustr. JuvenalOrden, Uppsala 1977. 303 sidor. Originalklotband. (#106584) | 120:- |
| Förslag till Straff-Balk.. Med Motiver. Sthlm 1844. (6), 84, 48 sidor. Häftad. Oskuren i gråpappersomslag. (#103172) | 125:- |
| Förslag till Straff-Balk.. Med Motiver. Sthlm 1848. (4),92,(2),306 sidor. Häftad i gråpappersomslag. (#103170) | 200:- |
| Försök till en Jordbruks-Cateches,. eller En kort framställning om Landthushållningen i alla dess grenar. Tilegnad Allmogen och dess Söner. Jönköping 1835. 44 sidor + tryckta originalomslag. "Katekes-format". Häftad. (#89633) | 250:- |
| Fözö. István Översiktlig grusinventering i Västernorrlands län.. Kartor. Härnösand 1975. 200 sidor + karta. Häftad. (#140730) | 200:- |
| Gabor, Mark The Illustrated History of Girlie Magazines.. From National Police Gazette to the Present. Illustrated! Harmony Books, New York 1984. 181 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. Very fine copy. (#140674) | 250:- |
| Gabrielsson, Jan Helgon och andra syndare.. Förströelseläsning för frimärkssamlare. Illustrerad. Sthlm 1978. 239 sidor. Original pappband. (#104244) | 145:- |
| Gada'i The Divan.. [Edited] by János Eckmann. Bloomington 1971. 538 pages including facsimile. Softcover. Ex-library. (#54760) | 200:- |
| Gaisburg, S. Freiherr v. Handbok för montörer vid elektriska starkströmsanläggningar.. Auktoriserad översättning av Wahlfrid Larsson. Nionde upplagan av Folke Ericsson. Illustrerad. Sthlm 1921. 326 sidor. Original klotband. De 2 första bladen loss. (#162234) | 150:- |
| Gaitskell, Hugh The Challenge of Co-existence.. London 1957. 96 pages. Original cloth. Dust jacket. (#81920) | 145:- |
| Galeano, Eduardo Bakvända världen.. En lektion i illusioner. Illustr. Sthlm 2003. 329 sidor. Originalklotband. (#105724) | 125:- |
| Gallois, P.M. L'Europe change de maître.. L'Herne 1972. 132 pages. Softcover. Inscribed by the author. (#131227) | 150:- |
| Gamaleya, Henrietta Kolomenskoye.. Museum of History, Art and Architecture. Richly illustr. Aurora, Leningrad 1986. 32 pages + 139 plates. 4:o. Original cloth in dustjacket and in box. (#75678) | 200:- |
| Gamla Bruxanvisningen. utan Pinfärska Damernas runt. Karnevalstidningen med program för tåget. Stockholm 1965. Häftad. Fint ex. (#128707) | 150:- |
| Gamla europeiska stadsbilder.. 24 kartor i färg efter Georg Braun och Franz Hogenberg. Med inledning av R. Oehme. 1955. Inbunden. (#42299) | 140:- |
| Gamla latinares årsbok 1950.. Utgiven av Hvitfeldska Högre Allmänna Läroverkets kamratförening. Illustrerad. Göteborg 1950. 80 sidor. Häftad. (#135844) | 110:- |
| Gamla latinares årsbok 1951.. Utgiven av Hvitfeldska Högre Allmänna Läroverkets kamratförening. Illustrerad. Göteborg 1951. 80 sidor. Häftad. (#135845) | 110:- |
| Gandhi, Mahatma För pacifister.. Illustr. Göteborg 1983. 166 sidor. Pocket. (#105350) | 100:- |
| Gant, V.A. Lead Poisoning.. Its Prevalence, Diagnosis, Prophylaxis, and Treatment. Diss. Chicago 1938. (5), 100 pages. Staple bound. Stamped. (#107073) | 125:- |
| Garney, Joh. Carl Handledning uti Svenska Masmästeriet.. Omarbetad af Carl Johan Lidbeck. Sthlm 1816. 2 graverade titelblad. IX, (7), 256, (2) + (8), 571, (3) sidor + Register till Garney's omarbetade Masmästeri af Franz von Schéele. Fahlun 1821. (34) sidor + Planschband med 19 planscher i tvär 4:o. Samtida halvfranska band. Planscherna delvis lagerfläckade. 2 volymer. (#53327) | 3000:- |
| Garratt, Colin Iron Dinosaurs.. Last Steam Locomotives of the World: South East Asia. Illustrated. Poole 1976. 189 pages. Original cloth. Dust jacket. (#118392) | 175:- |
| Gastronomisk kalender 1965.. Årgång 5. Utgiven av Gastronomiska akademien. Illustr. Sthlm 1964. 158 sidor. Original klotryggsband. (#158866) | 130:- |
| Gastronomisk kalender 1965.. Årgång 5. Utgiven av Gastronomiska akademien. Illustr. Sthlm 1964. 158 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#107905) | 150:- |
| Gastronomisk kalender 1966.. Årgång 6. Utgiven av Gastronomiska akademien. Illustr. Sthlm 1965. 158 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#107906) | 150:- |
| Gastronomisk kalender 1967.. Årgång 7. Utgiven av Gastronomiska akademien. Illustr. Sthlm 1966. 145 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#92929) | 150:- |
| Gastronomisk kalender 1968.. Årgång 8. Utgiven av Gastronomiska akademien. Illustr. Sthlm 1967. 152 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#107907) | 150:- |
| Gastronomisk kalender 1972.. Årgång 12. Utgiven av Gastronomiska akademien. Illustr. Sthlm 1971. 160 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#107908) | 150:- |
| Gauld, Alan & Shotter, John Human Action and its Psychological Investigation.. London 1977. 237 pages. Original cloth. Stamped. (#85382) | 150:- |
| Gauquelin, Michel Cosmic Influence on Human Behaviour.. Futura, London 1976. 268 pages. Paperback. (#132372) | 100:- |
| Gautier, Théophile & Baudelaire, Charles Haschklubben.. Essäer från det dekadenta Paris. Översättning, kommentar och efterskrift Lars Nyberg. Illustr. Lund 2004. 240 sidor. Pocket. (#105762) | 55:- |
| Gavin, William F. Street Corner Conservative.. New Rochelle 1975. 152 pages. Original cloth. Dust jacket. (#93907) | 150:- |
| Gayau, Jean Marie Framtidens irreligion.. En sociologisk studie. Urval och öfversättning af Leonard Dal. Sthlm 1907. Porträtt. 248 sidor. Klotband. (#132534) | 160:- |
| Gayet, Claude The Intellectual Development of Henry David Thoreau.. Diss. Uppsala 1981. 144 pages. Soft covers. (#21310) | 100:- |
| Geber - Till Hugo Geber den 30 augusti 1913.. (Hyllningsskrift) tryckt i 50 numrerade exemplar på handgjort papper. 234 sidor + planscher. 4:o. Häftad. Oskuren. Mycket fint ex. (#72472) | 450:- |
| Gegenbaur, Carl Grundriss der vergleichenden Anatomie.. Zweite verbesserte Auflage. Mit 356 Figuren in Holzschnitt. Leipzig 1878. viii, 655 pages. Contemporary half leather. Pencilunderlinings. Stamped. (#98544) | 500:- |
| Gehlen, Reinhard Verschluß sache.. Mainz 1980. 168 pages. Soft covers. (#120793) | 140:- |
| Geijer, Erik Gustaf De Cosmo de Medicis.. Dissertatio. Respondent Rudolph Annerstedt. Upsala 1826. (2), 20 sidor. Häftad utan omslag. Ett hörn hundörat. (#109843) | 175:- |
| Geijer, Erik Gustaf Den blå boken.. Strödda anteckningar. Örebro 1837. (4), 86, (2) sidor. Häftad med något skadade tryckta originalomslag. Originalupplagan. (#21575) | 400:- |
| Geijer, Erik Gustaf Samlade skrifter 1:1-8, 2:1-5.. Sthlm 1849-54. Inbundna i 13 halvfranska band med smärre skador på ryggarna. (#47930) | 1000:- |
| Geijer, Erik Gustaf Tal. i anledning af H.K.H. KronPrinsens antagande af Högsta Styrelsen öfver Upsala Academi hållet å Gustavianska Lärosalen d. 11 Juni 1818. Upsala, Zeipel och Palmblad [1818]. (2), 19,( 1) sidor. Skuren i blanka, skadade omslag. (#109519) | 200:- |
| Geijer, Erik Gustaf Tal vid Jubelfesten år 1817.. Hållet vid Kongl. Academien i Upsala. Andra upplagan, Upsala, Palmblad, 1821. 48 sidor. Häftad. Oskuren i gråpappersomslag. (#109490) | 200:- |
| Gellerstedt, Sven Sur un problčme aux limites pour une Équation linéaire aux dérivées partielles du second ordre de type mixte.. Diss. Uppsala 1935. 92 pages. Soft covers. Stamped. (#31436) | 150:- |
| Generalstabens översiktskarta över Sverige.. 25 kartor i skala 1:400.000. Sthlm 1927. Stort format, 51 × 32 cm. Original halvfranskt band. Stämpl. (#89048) | 750:- |
| Generalstabens översiktskarta över Sverige.. 25 kartor i skala 1:400.000. Sthlm 1940. Stort format, 51 × 32 cm. Original halvfranskt band. Stämpl. (#150910) | 700:- |
| Gene Technology and the Public.. An interdiciplinary perspective. Edited by S. Lundin and M. Ideland. Lund 1997. 166 pages. Soft covers. (#57664) | 140:- |
| Genetic Diversity and Human Behavior.. Edited by J.N. Spuhler. New York 1967. X, 291 pages. Softcover. (#127976) | 125:- |
| George, John J. Motor Carrier Regulation in the United States.. Diss. Spartanburg 1929. XIX, 266, VIII pages. Softcover. Stamped. (#90574) | 125:- |
| Georgius, J.F. Facit-tabeller till arithmetik.. Sthlm, Hörberg 1843. 24 sidor. Skuren i gråpappersomslag. (#109466) | 150:- |
| Gerd Enequist.. Professor i kulturgeografi 1949-1968. Föredrag och inlägg vid ett symposium i Uppsala 1999. Red. Hans Aldskogius. Uppsala 2000. 99 sidor. Häftad. (#108062) | 110:- |
| Gerhardt, Kurt Zur Frage Brachykephalie und Schädelform.. Diss. Stuttgart 1938. Pag. 277-489 + maps. Softcover. Stamped. Offprint from Zeitschrift für Morphologie und Anthropologie 1938 XXXVII. (#107427) | 350:- |
| Gerholm, Tor Ragnar Futurum exaktum.. Fortsatt teknisk utveckling? Spekulationer om problem som måste lösas före år 2000. Sthlm 1972. 120 sidor. Pocket. (#69476) | 100:- |
| Gerholm, Tor Ragnar Futurum exaktum.. Fortsatt teknisk utveckling? Spekulationer om problem som måste lösas före år 2000. Sthlm 1999. 156 sidor. Originalband. (#70272) | 125:- |
| Gerle, Elisabeth Mångkulturalism för vem?. Debatten om muslimska och kristna friskolor blottlägger värdekonflikter i det svenska samhället. Nora 1999. 192 sidor. Häftad. (#125623) | 120:- |
| Gers, Jan Erik Afhandling om Trädes-Åker-Jord. och dess förmonligare anwändande än hitintills I-II. Andra upplagan. Stockholm, Marquard 1805-06. (4), viii, 269, (1) + (4), xxx, 375, (1) sidor + utvikbar plansch. Samtida pappband, med mycket liten skada på första bandet, annars mycket fina ex. 2 volymer. "I stället för en ny upplaga af Författarens uppå K. Patriotiska Sällskapets fråga i detta ämne 1802 afgifne och med högsta Priset belönade swar". (#138652) | 1500:- |
| Gerstenmaier, Eugen Neuer Nationalismus?. Von der Wandlung der Deutschen. Stuttgart 1965. 140 pages. Soft covers. Inscribed by the author to Arvid Fredborg. (#96485) | 140:- |
| Gerster, Georg Nubien - Goldland am Nil.. Illustr. Zürich 1964. 228 pages. 4:o. Hardcover. (#125095) | 150:- |
| Gerst, Francis Joseph Image Points and Riemann's Theorem.. Diss. Chicago 1925. 42 pages. Staple bound. Stamped. (#123953) | 125:- |
| [Gerusez, Victor] Album Crafty.. Les chevaux. Illustr. Plon, Paris no date (c. 1900). 48 pages. 4:o. Softcover. (#146524) | 600:- |
| Gerwin, Robert Så räknar man elektroniskt.. En populär-teknisk redogörelse för datamaskiner och deras användning. Malmö 1964. 149 sidor + planscher. Originalklotband med skyddsomslag. (#158490) | 140:- |
| Gesner, Johann Matthias (ed.) Scriptores rei rusticæ veteris Latini IV.. Lexicon rusticum. Biponti (Zweibrücken) 1788. Unpaginated. Contemporary boards. (#77129) | 550:- |
| Gettings, Fred The Book of the Hand.. An Illustrated History of Palmistry. London 1965. 216 pages. 4:o. Original cloth. (#135502) | 175:- |
| Gettings, Fred The Book of the Hand.. An Illustrated History of Palmistry. London 1965. 216 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#135504) | 225:- |
| Gibson, Roland Cotton Textile Wages in the United States and Great Britain.. A Comparison of Trends, 1860-1945. Diss. New York 1948. 137 pages. Softcover. Stamped. (#128241) | 200:- |
| Giddens, Anthony The Class Structure of the Advanced Societies.. London 1973. 336 pages. Original cloth in dustjacket. Ink underlinings in the introduction. (#161321) | 100:- |
| Giertz, Birgitta Att bedöma pedagogisk skicklighet - går det?. En diskussion av bedömningskriterier med utgångspunkt från svensk och internationell forskning och praxis. Upps. 2003. 137 sidor + bilagor. Häftad. (#143002) | 125:- |
| Giertz, Birgitta Uppfattningar av kvalitet.. En genomgång av litteratur om kvalitet och kvalitetsarbete. Titelblad saknas (Upps. 2000). 221 sidor. Häftad. (#123034) | 110:- |
| Gilbert, Katherine & Kuhn, Helmut A History of Esthetics.. Revised and enlarged. London 1956. xxiv, 613 pages. Original cloth. Dust jacket. (#135894) | 170:- |
| Gilder, George Telecosm.. How infinite bandwidth will revolutionize our world. New York 2000. 351 pages. Original cloth. Dust jacket. (#170016) | 170:- |
| Giljam, E. Lärobok i nomografi.. Stockholm 1964. 191 sidor. Originalklotband. (#166418) | 140:- |
| Gilligan, Francis J. The Morality of the Color Line.. Diss. Washington 1927. X, 222 pages. Softcover. Stamped. (#73375) | 200:- |
| Gillqvist - Sälj med Bertil Gillqvist.. Sthlm 1960. 190 sidor. Original klotband. (#98459) | 150:- |
| Ginsburg, David ATM Solutions for Enterprice Internetworking.. Second edition, Addison-Wesley 1999. 658 pages. Original hard covers. (#170105) | 170:- |
| Gizycki, Jerzy Stora schackboken.. Schackets kulturhistoria. Kompletterad med svensk schackhistorik av Gideon Ståhlberg. Illustr. Sthlm 1961. 388 sidor. 4:o. Originallinneband. (#80344) | 250:- |
| Gjessing, Gutorm Mennesket er ett.. Kulturforskning og kulturkrise. Oslo 1948. 116 sidor. Häftad. (#126921) | 120:- |
| Gjunter, N.M. [O prilozenijah teorii algebraicheskih form k integrirovaniju linejnik differentsialnik uratvnenij.]. St. Petersburg 1903. XVI, 219 pages. Softcover. In Russian. (#126601) | 350:- |
| Gjöres, Axel Vreda vindar.. Sthlm 1965. 256 sidor + illustrationer. Original klotband. Skyddsomslag. Memoarer. (#170761) | 140:- |
| Gjörwell, C.C. (utg.) Kongl. Bibliotekets Tidningar om Lärda Saker;. År 1767, Senare Delen, I-XXV stycket. Sthlm 1767. (12),400 sidor. (Sid 273-288 = XVIII stycket saknas.) Samtida, lite skadat halvfranskt band. OBS! 18 stycket saknas. (#172969) | 300:- |
| Glaser, Hermann Eros in der Politik.. Eine sozialpathologische Untersuchung. Köln 1967. 312 pages. Original cloth. Dust jacket. (#40470) | 160:- |
| Gleeson, Kerry Få mer gjort!. - Ett program för personlig utveckling. Malmö 1996. 238 sidor. Förlagsband. (#124878) | 125:- |
| Goble, Frank Beyond Failure.. How to Cure a Neurotic Society. Ottawa, Illinois 1977. 222 pages. Soft covers. (#93891) | 120:- |
| Godin, Seth Unleashing the Ideavirus.. How to turn your ideas into marketing epidemics. The Free Press, New York 2000. 234 pages. Paper back. (#170122) | 100:- |
| Godwin Jr., William The Orphans of Unwalden,. or the Soul's Transfusion. With a Memoir of his Life and Writings by his Father. Paris 1935. IV, 419 pages. Contemporary marbled boards. Foxed. (#110520) | 1000:- |
| Goebel, Ellen Louise The Cultural Element in the Taschenbuch für Damen, 1798-1831.. Diss. Chicago 1931. 99 pages. Soft covers. Stamped. (#141224) | 175:- |
| Goethe - Die Gesänge von Selma.. Faksimile-Druck der Handschrift. 4 + 6 Blätter. 4:o. Original paper binding, slightly worn spine. Stamped. "Diese Faksimile-Ausgabe wurde im Auftrage von Anton Klippenberg durch die Staatliche Akademie für graphische Künste und Buchgewerbe in 200 Exempl. hergeställt und den Mitgliedern und Gästen der Leipziger Bibliophilen-Abends am 14. März 1932 überreicht. Dies ist Nr. 93. (#82844) | 600:- |
| Goetsch, Emil The Structure of the Mammalian Oesophagus.. Illustrated. Diss. Chicago 1910. 40 pages. Soft covers. Reprinted from The American Journal of Anatomy 10. (#135449) | 150:- |
| Goldmann, Kjell Det internationella systemet.. En teori och dess begränsningar. Stockholm 1978. 192 sidor. Häftad. (#166384) | 145:- |
| Goldsmith, James The Trap.. London 1994. 214 pages. Softcover. (#137732) | 125:- |
| Goldsmith, Oliver The Works 1-4.. Edited by Peter Cunningham. London 1854-55. Original cloth. 4 volumes. (#66519) | 500:- |
| Gollwitzer, Helmut Die kapitalistische Revolution.. München 1974. 132 pages. Paperback. (#93607) | 100:- |
| Gooch, Geoffrey D. Territories of Environmental Concern.. Diss. Linköping 1995. 242 pages. Soft covers. (#54468) | 170:- |
| Goodman, Mary Ellen Barnkulturen.. Samhälle och kultur sedda med barns ögon. Sthlm 1974. 210 sidor. Pocket. (#68904) | 100:- |
| Goodwin, Henry Buergel Kamerabilden.. En orientering för envar med ett hundratal praktiska vinklar. Med fyrtioen bilder i koppardjuptryck. Sthlm 1929. 155 sidor. Originalklotband med svaga falsar. Försättsblad saknas. Rester av biblioteksficka. (#79447) | 450:- |
| Goody, Jack The East in the West.. Cambridge 1996. 295 pages. Soft covers. (#54544) | 160:- |
| Goor, Asaph & Nurock, Max The Fruits of the Holy Land.. Illustr. Jerusalem 1968. 294 pages. Cloth in dustjacket. (#42193) | 250:- |
| Gourdon, Pierre Au vieux pays de France.. Illustrations de Plauzeau. Tours no date (c. 1910). 288 pages. 30 × 21 cm. Original cloth. Spine slightly worn. (#98980) | 200:- |
| Graham, Walter Tory Criticism in the Quarterly Review.. 1809-1853. Diss. New York 1921. 53 pages. Pamphlet. Stamped. (#106347) | 150:- |
| Grandien, Bo Drömmen om renässansen.. Fredrik Wilhelm Scholander som arkitekt och mångfrestare. Illustr. Sth 1979. 514 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Nordiska museets handlingar 93. (#13721) | 300:- |
| Grandin, Bo Drömmen om Asien.. En bilderbok. Helsingfors 1955. Häftad. (#156250) | 125:- |
| Granqvist, Hans Om bovar, kineser och tibetanska lamor.. Delar av en självbiografi. Sthlm 1991. 180 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#157577) | 110:- |
| Granqvist, Hans & Hjelm, Niclas Qigong i teori & praktik.. Illustrerad. Svenska förlaget 1998. 144 sidor. Original pappband. (#134075) | 110:- |
| Granta 18.. The Snap Revolution. Editor Bill Buford. Illustr. London 1986. 256 pages. Softcover. Contributions by Primo Levi, John Berger, Seamus Deane et al. (#157607) | 75:- |
| Granta 31.. The General. Editor Bill Buford. Illustr. London 1990. 256 pages. Softcover. Contributions by Salman Rushdie, Bill Bryson, Tahar Ben Jelloun et al. (#157606) | 75:- |
| Granta 44.. The Last Place on Earth. Editor Bill Buford. Illustr. London 1984. 254 pages. Softcover. Contributions by Paul Auster, Bruce Chatwin, Tracy Kidder et al. (#157605) | 75:- |
| Grape - Donum Grapeanum.. Festskrift tillägnad överbibliotekarien Anders Grape på sextiofemårsdagen den 7 mars 1945. Illustr. Upps. 1945. XV, 640 sid. Klotryggsband med bevarade omslag och rygg. (#56394) | 200:- |
| Graupner, Ernst Die Arbeit am rauhen Stein.. Tägliche Übungen in der Lebenskunst. Bad Herzburg ohne Jahr (c. 1960). 48 pages. Original cloth. (#63582) | 120:- |
| Graves, W. Brooke Uniform State Action.. A Possible Substitute for Centralization. Diss. Philadelphia 1936. XII, 368 pages. Softcover. Stamped. (#111085) | 200:- |
| Gray, Chris Hables Postmodern War.. The new politics of conflict. New York 1997. 314 pages. Original cloth. Dust jacket. (#170056) | 160:- |
| Grayson, Melvin J. & Shepard Jr., Thomas R. The Disaster Lobby.. Prophets of Ecological Doom and Other Absurdities. Chicago 1973. 294 pages. Original cloth. Dust jacket. (#93927) | 150:- |
| Greenaway, Kate Language of Flowers.. Avenel Books, New York no date (c. 1980). 80 pages. Small book. Original cloth. Dust jacket. (#154314) | 100:- |
| Green, Brian The Elegant Universe.. Superstrings, Hidden Dimensions, and the quest for the Ultimate Theory. Vintage Bokks, New York 1999. 448 pages. Paper back. (#169903) | 125:- |
| Green, David G. Challenge to the NHS.. A Study of Competition in American Health Care and the Lessons for Britain. London 1986. 116 pages. Softcover. (#150289) | 100:- |
| Green, Otis Howard The Life and Works of Lupercio Leonardo de Argensola.. Diss. Philadelphia 1927. 203 pages. Soft covers. Stamped. (#55990) | 170:- |
| Greer, Germaine The Boy.. Profusely illustr. London 2003. 256 pages. 4:o. Original cloth in dustjacket. (#163467) | 160:- |
| Gregorovius, Emil Ett himmelrike på jorden.. 1901-1912. Öfversättning från tyskan. Sthlm 1892. 167 sidor. Häftad. Nött rygg. Främre omslag loss. (#106435) | 125:- |
| Gregory, I.D. I diplomatiens brännpunkt.. Sthlm 1930. 220 sidor. Häftad. (#101279) | 140:- |
| Gregory, R.L. The Intelligent Eye.. London 1970. 189 pages. Original cloth with dustjacket. Inscribed. (#165602) | 200:- |
| Greig, Gertrud Berta Seasonal Fluctuations in Employment in the Women's Clothing Industry in New York.. Diss. New York 1949. 164 pages. Softcover. Stamped. (#78264) | 100:- |
| Greig, Ian The Assault on the West.. Petersham 1968. 358 pages. Original cloth with dustjacket. (#149816) | 150:- |
| Grenelle, Antoine Guide précieux des aphrodisiaques.. Suivi d'une annexe ottomane comprenant un acte par M. Guy de Maupassant "A la feuille de rose, maison Turque". Paris 1978. 226 pages. Hardcover. (#124541) | 145:- |
| Grier, George & Eunice Equality and Beyond.. Housing Segregation and the Goals of the Great Society. Chicago 1966. 115 pages. Paperback. (#93605) | 100:- |
| Gripenberg, G.A. En beskickningschefs minnen I-II.. I. Finland i världskriget 1939-40. II. London - Vatikanen - Stockholm. Sthlm 1959-60. 258 + 304 sidor. Häftade. 2 volymer. (#62581) | 165:- |
| Gripenberg, Ole Tennsoldater.. Som leksaker, samlarfigurer och undervisningsmaterial. Illustrerad. När-Var-Hur-serien 1973. 83 sidor. Original pappband. (#98486) | 100:- |
| Grosse, Ingrid Political Parties and Welfare Associations.. Diss. Umeå 2007. 289 pages. Softcover. (#140277) | 150:- |
| Grothmann, H. (herausg.) Schauen und schaffen.. Zeitschrift des Vereins Deutscher Zeichenlehrer e.v. Organ des Vereins Deutscher geprüfter Zeichenlehrerinnen. Jahrgang XXXVIII, 1911 - XXXXII, 1915. 408 + 390 + 422 + 408 + 368 pages + plates. Bound in half leather. 5 volumes. Stamped. (#172644) | 500:- |
| Grottan.. Organ för Sveriges Speleolog-förbund. Årgång 1, nr. 1, okt. 1966 - Årgång 17, nr. 4, dec. 1982. Inbundna i 4 klotband. Utkommer fortfarande. Årg. 1, 3 nummer, samt 1971 , 2 nummer, i övrigt 4 nummer per år. (#145554) | 1200:- |
| Grundlinier till det 19:de århundradets historia.. Illustrerade af Upsala Studentkårs 13 nationer och framstälda vid karnevalen lördagen den 19 maj 1900. Uppsala 1900. 50 sidor. Klammerhäftad. (#132936) | 150:- |
| Grundriss des deutschen Turnens.. Unter Mitwirkung zahlreicher Fachleute bearbetet von Erwin Mehl. 2. neubearbeitete und stark erweiterte Auflage. Mit 198 Abbildungen. Wien 1930. 640 pages. Original hard covers. (#118444) | 350:- |
| Grzybowski, Kazimierz The Socialist Commonwealth of Nations.. Organization & Institutions. New Haven 1964. 300 pages. Original cloth. Dust jacket. (#95556) | 175:- |
| Grönköping ger järnet.. Årsbok från Grönköpings Veckoblad 1992. Utgiven av Gunnar Ljusterdal. 128 sidor. Original pappband. (#171823) | 90:- |
| Grönköping i helg och söcken 1929 och 1930.. Av Nils Hasselskog. Sthlm 1929-30. 160 + 158 sidor. Inbunden med främre omslag i halvklotband. (#96934) | 200:- |
| Grönköping i helg och söcken 1931 och 1932.. Av Nils Hasselskog. Sthlm 1931-32. 160 + 158 sidor. Inbundna med bevarade främre omslag i halvklotband. (#96935) | 200:- |
| Grönköpings Jubileumskarusell.. Sammanställd av Ada A:son Sudegård ur Veckobladets 50:e årgång. Sthlm 1951. 222 sidor. Häftad. (#133737) | 100:- |
| Grönköpings tittskåp.. Aktuell revy. Sammanställd av Ada A:son Susegård. Illustrerad. Sthlm 1957. 221 sidor. Häftad. (#133735) | 100:- |
| Grönköpings vänliga fönster.. Aktuell revy från Grönköping. Sammanställd av Ada A:son Susegård. Hennes 25:e hembygdsbok. Sthlm 1955. 240 sidor. Häftad. (#133738) | 100:- |
| Grønnegade 12 i Ribe.. Et gavlhus fra 1500-årene og dets historie. Af S.M. Søndergaard, P.K. Madsen, H.H. Engqvist og O. Degn. Illustr. Ribe 1986. 73 sidor. 4:o. Originalpappband. (#89802) | 120:- |
| Gudar på jorden.. Festskrift till Lars Lönnroth. Red. Stina Hansson och Mats Malm. Stockholm 2000. 602 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#165608) | 250:- |
| Guderian, Heinz So geht es nicht!. Ein Beitrag zur Frage der Haltung Westdeutschlands. Heidelberg 1951. 90 pages. Soft covers. (#100525) | 120:- |
| Gudmundsson, Gestur Den nordiske model.. Aalborg 1993. 93 sidor. Häftad. Stämpel. (#139665) | 100:- |
| Guérard, Edmond Dictionnaire encyclopédique d'anecdotes I-II.. Modernes at anciennes, francaises et étrangčres. Paris 1926. 600 + 532 pages. Soft covers. 2 volumes. (#129301) | 400:- |
| Guerilla.. En antologi redigerad av Anders Ehnmark. Pan 1968. 207 sidor. Pocket. (#116272) | 100:- |
| Guerrilla Warfare and Marxism.. A Collection of Writings from Karl Marx to the Present on Armed Struggles for Liberation and for Socialism. Edited, with an introduction by William J. Pomeroy. London 1969. 336 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102462) | 160:- |
| Guest, Tim Second Lives.. A journey through virtual worlds. London 2007. 362 pages. Soft covers. (#170088) | 140:- |
| Guevara, Ernesto "Che" Che.. Selected Works. Edited and with an introduction by Rolando E. Bonachea and Nelson P. Valdes. Cambridge, Mass. 1969. 456 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120870) | 200:- |
| Guins, George C. Communism on the Decline.. London 1956. 287 pages. Original cloth with dustjacket. (#152572) | 150:- |
| Guldet i flaskan.. Historia kring starka drycker i Sverige. Illustrerad. 297 sidor. Bläckunderstrykningar. Original klotryggsband med skyddsomslag. (#162229) | 150:- |
| Guldsmedernas skrå av år 1501.. Facsimiltryck ... efter originalhandskrift i KB. Texttolkning av W. Karlsson. Historisk kommentar av S.T. Kjellberg. Malmö 1959. 142 sidor. Original imiterat ergamentband. (#12332) | 150:- |
| Gulick - Dorgan, Ethel Josephine Luther Halsey Gulick.. 1865-1918. Diss. New York 1934. 180 pages. Softcover. Stamped. (#88962) | 225:- |
| Gullberg, Höjer och Pettersson, Bilder av framtidsstaden.. Tid och rum för hållbar utveckling. Sthlm 2007. 574 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#172739) | 200:- |
| Gunnarson, Gunnar Vardagsljud - evighetsackord.. Studier i tidskritik. Sthlm 1959. 192 sidor. Häftad. (#135946) | 140:- |
| Gunter, John Inside Russia Today.. London 1958. 591 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102368) | 150:- |
| Gurner, Ulla & Thorslund, Mats Dirigent saknas. i vård och omsorg för äldre. Sthlm 2003. 192 sidor. Originalpappband. (#91916) | 150:- |
| Gustafson, Sture En bok om döden.. Illustrerad. Stockholm 1985. 215 sidor. Förlagsband. (#159590) | 145:- |
| Gustafsson, Bo Marx och marxism.. Verdandi 1983. 179 sidor. Häftad. (#55579) | 100:- |
| Gustafsson, Christina Classroom Interaction.. A Study of Pedagogical Roles in the Teaching Process. Stockholm 1977. 241 pages. Softcover. (#164738) | 140:- |
| Gustafsson, Gotthard Skansens handbok i vården av gamla byggnader.. Illustrerad. Sthlm 1972. 130 sidor. Original klotband. (#134080) | 150:- |
| Gustafsson, Lars & Blomqvist, Agneta Herr Gustafssons familjebok.. Realencyklopedi och konversationslexikon. Illustrerad. Stockholm 2006. 257 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#160550) | 145:- |
| Gustafsson, Lars H. Leva med barn.. En bok om små barns hälsa och utveckling. Illustrerad. Gothia 2002. 264 sidor. Häftad. (#162851) | 120:- |
| Gustafsson, Nils Bilmotorer och motorbränslen.. Illustrerad. Sthlm 1942. 652 sidor. Original linneband. (#143316) | 350:- |
| Gustavson, Helmer Läder.. Dess kemi, tillverkning och egenskaper. Illustrerad. Sthlm 1944. 291 sidor. Original klotband. Biblioteksstämplar, annars fint ex. Tekniskt folkbibliotek. (#171202) | 500:- |
| Gustavson, Karl-Henrik Down's Syndrome.. A Clinical and Cytogenetical Investigation. Diss. Uppsala 1964. 196 pages. Soft covers. (#51616) | 175:- |
| Gustavsson - Bröd och salt.. Svenska kulturkontakter med öst. En vänbok till Sven Gustavsson. Redigerad av Roger Gyllin, Ingvar Svanberg och Ingmar Söhrman. Illustr. Upps. 1998. 277 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#82942) | 200:- |
| Gutteridge, William Armed Forces in New States.. London 1962. 68 pages. Softcover. (#150508) | 75:- |
| Gutto, Shadrack B.O. Human and Peoples' Rights for the Oppressed.. Critical essays on theory and practice from sociology and law perspectives. Diss. Lund 1993. 449 pages. Library stamps. (#171063) | 165:- |
| Gyllenborg, Gustaf Fredrik Sednare vitterhetsarbeten.. Oder. Inträdes-Tal. Fabler. Sthlm, Carlbohm 1795. (8), 232 sidor. Samtida halvfranskt band. (#95809) | 350:- |
| Gyllenborg, Jacob Gabriel Kort afhandling om insjö-fisket i Swea Riket 1770.. Illustr. Facsimilupplaga, Rediviva 1979. Original pappband. (#77699) | 135:- |
| Gyllensköld, Karin Att vårda döende.. Samtal med sjukvårdspersonal. Stockholm 1977. 180 sidor. Häftad. (#162202) | 125:- |
| Gyllensten, Lars Mänskan djuren all naturen.. Läsefrukter och kompotter. Sthlm 1971. 205 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#77169) | 110:- |
| Günther, Heinrich Psychologie der Legende.. Studien zu einer wissenschaflichen Heiligen-Geschichte. Freiburg 1949. 375 pages. Original cloth. Dust jacket. (#82725) | 200:- |
| Gårdlund, Torsten Att arbeta i u-land.. Sthlm 1965. 234 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#74839) | 125:- |
| Gårdlund, Torsten Att arbeta i u-land.. Sthlm 1966. 239 sidor. Pocket. (#100953) | 100:- |
| Gädeke, Wolfgang Äktenskap och relation.. Nova förlag, Lund 1992. 151 sidor. Häftad. (#171944) | 100:- |
| Gölpinarli, Abdülbaki (Hazilayan) Nedim Divani.. Devrine, hayatina ve edebî sahsiyetiyle tesirine ait önsöz kasideler, kit'a ve tarihler, gazeller, terkipler, rubailer, beyit ve m¨fretler, sözlük. Istanbul 1951. 470 pages + plates. Hardcover. (#117684) | 225:- |
| Göteborgs Mek. Werkstads Aktie-Bolags Pris-courant. å diverse landtbruks redskaper, machiner m.m. Utgifven 1867. Illustrerad. 8 sidor text + 60 sidor avbildningar av redskap. Häftad, i tryckta originalomslag. Dessutom medföljer 3 stycken ettbladstryck i folio med lantbruksmaskiner m.m. från samma firma. 2 av dom är dessvärre klippta. (#170265) | 500:- |
| Göthe, Georg Konst och sedlighet.. Några ord i en aktuell fråga. Sthlm 1909. 34 sidor. Häftad. Nött rygg. Stämpel. Bl.a. om Hjalmar Söderbergs Gertrud. (#172501) | 100:- |
| Göther och Gäster.. Arkivstudier och dagboksblad tillägnade minnet av vännen Henric L. Westman. Illustr. Gothiska Gyldene Gripen, Linköping 1937. 48 sidor. Klammerhäftad. (#128970) | 200:- |
| Haaland, M. Contributions to the Study of the Development of Sarcoma under Experimental Conditions.. Diss. No place 1908. Pag. 175-261 + plates and folding tables. Softcover. Stamped. (#92575) | 200:- |
| Habberton, John Helen's Babies.. With Coloured Frontispiece and Sixty Illustrations by Eva Roos. The De la More Press, London no date. Original decorated cloth. Fine copy. (#85808) | 400:- |
| Haberl, Hans Die alten Geschichten und Rätzel.. Ein Hausbuch allem deutschen Volke. Berlin o. J. (1927). 296 pages. Original cloth. (#40908) | 250:- |
| Habermas, Jürgen Technik und Wissenschaft als "Ideologie".. Frankfurt am Main 1971. 169 pages. Paperback. (#69479) | 100:- |
| Hacaloglu, Recep Albayrak Azeri Türkįesi Dil Kilavuzu.. Güney Azeri Sahasi Derleme Deneme Sözlügü. Ankara 1992. 315 pages. Soft covers. (#117134) | 150:- |
| Hacka, Charlotta Skottet i natten. och andra av en jägarfrus funderingar. Illustrerad. Sthlm 1948. 136 sidor. Häftad. Dedikation. (#67594) | 140:- |
| Hadfield, J.A. Psykologi och moral.. En analys av karaktärsbildningen. Stockholm 1924. 208 sidor. Originalklotband. (#151515) | 140:- |
| Hagberg, B. Gefle-Dala Järnvägar 1855-1908.. Historik. Illustrerad. Gefle 1909. 280 sidor. Häftad. Ryggen lite nött. Lös i häftningen (#162280) | 500:- |
| Hagberg, Knut Frihetens bok.. Sthlm 1948. x, 240 sidor. Original klotryggsband. (#136497) | 145:- |
| Hagberg, Knut Sedernas bok.. Andra upplagan. Sthlm 1946. 587 sidor. Häftad. (#162005) | 120:- |
| Hagberg, Knut Sedernas bok.. Andra upplagan. Sthlm 1946. 587 sidor. Original halvklotband. (#99938) | 150:- |
| Hagberg, Knut Sedernas bok.. Sthlm 1945. 587 sidor. Original halvklotband. (#74021) | 150:- |
| Hagberg, Knut Tutanchamons dödsmask.. Essayer. Sthlm 1941. 216 sidor + illustrationer. Häftad. (#123327) | 150:- |
| Hagberg, Knut Årets gång.. Med fotografiska illustrationer av K.W. Gullers. Sthlm 1950. 200 sidor. Häftad. (#102868) | 150:- |
| Hagberg, Knut (red.) Konsten att äta.. Teckningar av Jan Thomæus. Sthlm 1948. 221 sidor. Häftad. (#163778) | 135:- |
| Hage, Jerald Techniques and Problems of Theory Construction in Sociology.. New York 1972. 239 pages. Original cloth with dustjacket. (#165570) | 150:- |
| Hagelin, Björn Militär-industriellt samarbete i Västeuropa.. Centralförbundet Folk och Försvar 1977. 94 sidor. Häftad. (#70491) | 100:- |
| Haglund, Olle Under bältet.. En bok om mannens okända underliv. Fakta och goda råd. Bauer bok 2003. 174 sidor. Original pappband. (#99962) | 150:- |
| Hagman, Olle & Tengström, Emin The Meaning of the Automobile.. Göteborg 1991. 86 pages. Soft covers. (#156172) | 150:- |
| Hagstroem, Karl-Gustav Exakt hasard.. Slump och beräkning i spel, vetenskap och konst. Med 16 planscher. Sthlm 1956. 172 sidor. Original klotryggsband. (#60953) | 150:- |
| Hahlweg, Werner Gerilla - krig utan fronter.. Prisma 1970. 261 sidor. Pocket. (#129261) | 100:- |
| Haig, Vahé Haireni Dzekhan 3.. (High-re-ny - Dze-khan.) Ancestral Hearth. A volume of short stories in Armenian. Boston 1949. 256 pages. Soft covers. Stamped. (#85346) | 150:- |
| Haines, Joe The Politics of Power.. London 1977. 228 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#95184) | 150:- |
| Hájek, Karel Hunting with Camera and Gun.. Translated by Jean Leyton. Illustrated. Artia, Prague no date. 288 pages. 4:o + Supplement, 31 pages. 8:vo. Original cloth with bleeched spine. (#141332) | 250:- |
| Hake, William En bok.. Oslo 1974. 122 sidor. Häftad. (#54818) | 150:- |
| Halász, Zoltán Hungary.. Illustrated. Budapest 1980. 212 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#172850) | 200:- |
| Halbritter, Kurt Halbritter's Armoury.. Illustrated. London 1978. 160 pages. Hardcover with dustjacket. (#159566) | 160:- |
| Halendorff, C.J.H. Verktygsmaskiner.. Illustrerad. Sthlm 1963. 380 sidor. Original klotband. Karlebo-serien 8. (#133924) | 150:- |
| Hall, Calvin S. Freuds psykologi.. Sthlm 1963. 115 sidor. Pocket. Understrykningar. (#121477) | 75:- |
| Hallendorff, Herman Slagsten och automat.. Bilder från verktygsmaskinens utveckling. Illustrerad. Karlebo, Sthlm 1967. 314 sidor. Original halvfranskt band. (#86179) | 300:- |
| Hallgren, Bengt Din galne, men redlige Tegnér.. Stockholm 1972. 168 sidor. Häftad. (#158505) | 100:- |
| Hallingberg, Gunnar Stockholm-Motala.. Radion i Sverige från 20-tal till 50-tal. Illustr. Sthlm 1999. 490 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#128328) | 150:- |
| Hallingberg, Gunnar Stockholm-Motala.. Radion i Sverige från 20-tal till 50-tal. Illustr. Sthlm 1999. 490 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. Plastade omslag. F.d. biblioteksex i nyskick. (#162787) | 120:- |
| Hallingberg, Gunnar Tidens tusende tungor.. Radion i Sverige från 50-tal till 90-tal. Illustr. Sthlm 2000. 520 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#108152) | 150:- |
| Hallingberg, Gunnar Tidens tusende tungor.. Radion i Sverige från 50-tal till 90-tal. Illustr. Sthlm 2000. 520 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Plastade omslag. F.d. biblioteksex i nyskick. (#162786) | 120:- |
| Hallin, O.F. Handbok i helso- och sjukvårdslära I-II.. Populärt framstäld. Illustr. Sthlm 1885. 390 + 924 sidor. Inbundna i ett fint halvfranskt band. (#61593) | 450:- |
| Hallman, C.J. Skrifter.. Porträtt samt graverat titelblad med Nasenblom. Sthlm, Deleen 1820. (6), viii, 455, (3) sidor. Välbevarat samtida halvfranskt band. De sista bladen med liten fuktfläck i övre hörnet samt någon enstaka liten lagerfläck, i övrigt mycket fint ex. Ingen Bakelse-Jeanna. (#110331) | 600:- |
| Hall, Peter Världsstäderna.. Illustr. Sthlm 1966. 256 sidor. Häftad. (#68703) | 125:- |
| Hall, Tord En matematisk tragedi.. Uppsala 1977. 96 sidor. Pocket. (#86413) | 100:- |
| Hall, W. Scott The Journeymen Barbers' International Union of America.. Diss. Baltimore 1936. 121 pages. Softcover. Stamped. (#73411) | 175:- |
| Hamel, Gary I spetsen för revolutionen.. Övers. Håkan Lambert-Olsson. Svensk förlaget 2001. 365 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#147914) | 150:- |
| Hammarberg-Åkesson, Jarl Brev från Jarl.. Sthlm 1970. 117 sidor. Pocket. Förhandsexemplar. (#86406) | 100:- |
| Hammarskjöld - Dag Hammarskjöld.. En minnesbok. Sthlm 1961. 112 sidor + illustrationer. Original klotband. (#99977) | 140:- |
| Hammer, Anders Nordiske Calendarium Oeconomicum.. Med en innledning av Hilmar Stigum utgitt av Norsk folkemuseum. Oslo 1957. 115 sidor. Original klotryggsband. (#56000) | 140:- |
| Hammond, Grant T. The Mind of War.. John Boyd and American security. Washington 2001. 234 pages. Original cloth. Dust jacket. (#170045) | 170:- |
| Hámori, Laszlo & Gate, Erik Världspolitisk uppslagsbok.. Sthlm 1969. 219 sidor. Häftad. Dedikation. (#96565) | 100:- |
| Hamrefors, Sven Spontaneous Environmental Scanning.. Puttung "putting into perspective" into perspective. Diss. Sthlm 1999. 180 pages. Soft covers. (#169894) | 150:- |
| Hamrin - ... det frö ur vilket kunskap växer.. Arbetsvandringar i kulturlandskapet. En vänbok till Örjan Hamrin 2004. Illustr. Falun 2004. 179 sidor. Häftad. (#105118) | 125:- |
| Handbok för Riksdagsmän.. Sthlm, Deleen 1822. vi, 119, (1) sidor. Häftad i original gråpappersomslag. Skuren. (#125986) | 250:- |
| Handbok i alkoholfrågan.. Utgiven av Kungl Skolöverstyrelsen. Sthlm 1924. 347 sidor. Häftad. Stämpel. (#172660) | 130:- |
| Handbok om den goda Tonen och den fina Sällskapslefnaden,. jemte Anwisning att wäl tranchera och lägga före allehanda anrättningar, samt ett bihang, innehållande nya sällskapslekar och åtskilliga sätt att utlösa panter. Efter Fransyskan och Tyskan. Sthlm, Nestius 1827. vi, (6), 222, (4) sidor. Samtida, enkelt skinnryggsband. Några smärre fläckar. Ett blad med rivet hörn utan textförlust. De sista 2 bladen innehåller "Förteckning på böcker och skrifter som säljes hos boktryckaren Fr. B. Nestius ...". (#157169) | 950:- |
| Handbok Uti Svenska Kyrko Lagfarenheten,. Utgifven af Christian Wåhlin. Lund 1807. (8), 304, (20) sidor. Liten 4:o. Samtida, söndrigt halvfranskt band. (#60222) | 150:- |
| Handbok wid Bränwinsbränning och Distillering,. innehållande tillika Underwisning om Ättikebrygd samt åtskilliga Sommar-dryckers tillredande, lämpad i synnerhet till enskilta hushåll. Öfwersättning ur flera arbeten af C. Weltzin. Andra tillökta upplagan. Sthlm 1818. (4), 128, (4) sidor. Oskuren i gråpappersomslag. (#86000) | 750:- |
| Handbok öfver föreningar,. ideella sammanslutningar i Sverige inom industri, handel och kommunikationsväsende m.m. Red. Olof Regnstrand. Sthlm 1913. 205 sidor + annonser. Original klotband. (#82621) | 250:- |
| Handbok över Sveriges francotecken 1855-1946.. Illustrerad. Sthlm 1946. 360 sidor. Original klotband. Blekt rygg. (#119234) | 150:- |
| Handbok över Sveriges francotecken 1855-1946.. Illustrerad. Sthlm 1946. 360 sidor. Original klotband. Interfolierad med blanka blad. (#137103) | 150:- |
| Handbuch der Weltkommunismus.. Herausgegeben von Joseph M. Bochanski & Gerhart Niemeyer. München 1958. 762 pages. Original cloth. Dust jacket. (#93738) | 200:- |
| Handelsrechtliche Entscheidungen (HS) VIII.. Begründet von Gustav Stanzl. Entscheidungen aus den Jahren 1971 bis 1973 herausgegeben von Gerhard Friedl. Wien 1979. 295 pages. Original cloth. (#122573) | 150:- |
| Handlingar rörande det af Consistorium Academicum Majus. i Lund upprättade förslaget till det derstädes lediga professorsämbetet i historia, utgifna och belysta af S.F. Hammarstrand. Upsala 1863. x, 100 sidor. Häftad. Blanka omslag. (#119050) | 140:- |
| Handskrift - Samling af Beskrifningar uti Hvarjehanda Ämnen.. Börjad år 1799. 18 + 153 sidor med text + blanka blad. Marmorerat pappband. Ryggen saknas. Allt från "Ansjovis at inlägga" till "Ögon salfwa". (#129616) | 2500:- |
| Handskrift - Samlingar af Hvarjehanda.. Af J.O. Svanström, Barkstalund(?) den 9. Sept. 1841. 100 sidor. Pappersomslag. Ur innehållet: Säkert medel mot fallandesot, mot tandvärk, mot råttor och möss. Arithmetisk Snabb-controll. Medel att återge fläckade tyg dess naturliga färg. Ett sätt att hindra grodors fortplantning m.m., m.m. (#129617) | 800:- |
| Hane, Lennart Smygande diktatur.. En studie i 1970-talets svenska reformpolitik. Novum, Uppsala 1972. 208 sidor. Häftad. (#85619) | 140:- |
| Hanna, Paul R. Arithmetic Problem Solving.. A Study of the Relative Effectiveness of Three Methods of Problem Solving. Diss. New York 1929. 68 pages. Softcover. Stamped. (#109990) | 125:- |
| Hansen, Axel Om cholosens, den ægte blegsots, optræden i Europa gennem tiderne.. En medico-historisk undersøgelse. Illustr. Aa Kolding 1928. XXVIII, 202, XVIII sidor. Häftad. Stämpl. (#105690) | 175:- |
| Hansen, Erik Olaf Umgås med vin.. Stockholm 1987. 198 sidor. Häftad. (#162881) | 100:- |
| Hansmann, Claus Puppen aus aller Welt.. Einführung von Leonie von Wilckens. Illustr. München 1959. 69 pages. Hardcover. (#111067) | 75:- |
| Hansson, Gunnar D. Idegransöarna.. Stockholm 1994. 209 sidor. Häftad. (#161528) | 140:- |
| Hansson, Mats G. Integritet.. I spänningen mellan avskildhet och delaktighet. Sthlm 2006. 302 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#143135) | 165:- |
| Hansson, Mikael Kalla vapen och läppglans.. Om könsroller i populärkulturen. Illustrerad. Verbum 1993. 79 sidor. Häftad. (#159592) | 125:- |
| Hansson, Ola Lyrik och essäer.. Stockholm 1997. 376 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#161532) | 140:- |
| Hansson, Sven Ove Rättvisa och effektivitet. - en idéanalys. Rapport till Expertgruppen för studier i offentlig ekonomi. Sthlm 2001. 113 sidor. Häftad. (#143021) | 110:- |
| Harbord, F.W. & Hall, J.W. The Metallurgy of Steel I-II.. I. Metallurgy by F.W. Harbord. II. Mechanical Treatment by J.W. Hall. Illustrated. Fourth edition, enlarged and revised. London 1911. xvi, 1-522, xxix + xviii, 523-933, xxix pages + 51 folding plates. Original cloth. 2 volumes. (#143358) | 350:- |
| Harding, Gunnar Luffaren Svarta Hästen. och det hemska rånmordet i Leksand. Illustrerad. Sthlm 1977. 195 sidor + karta. Original klotband. Skyddsomslag. (#122655) | 150:- |
| Harland, Marion Common Sense in the Houshold.. A Manual of Practical Housewifery. New York 1876. (9), 14-556, (2) pages. Old (original) cloth. The book has been wrapped in newspaper, and some of it still sticks to the binding. Interior good. (#85801) | 500:- |
| Harnesk, Helena Linné i Uppsala.. Illustrerad. Uppsala 2006. 123 sidor. Förlagsband. (#150811) | 125:- |
| Harrie, Ivar Orientering.. Stockholm 1932. 223 sidor. Häftad. (#165619) | 135:- |
| Harrie, Ivar Tjugotalet in memoriam.. Stockholm 1936. 235 sidor. Häftad. (#165613) | 125:- |
| Harris, Frank My Life and Loves.. The Obelisk Press, Paris 1948. 233 + 302 + 176 + 178 pages. Soft covers. (#39599) | 200:- |
| Harris, Henry Model Soldiers.. Illustrated. Octopus Books 1962. 96 pages. Original cloth. Dust jacket. (#131971) | 200:- |
| Harris, Louis Is There a Republican Majority?. Political Trends: 1952-56. New York 1954. 231 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120153) | 150:- |
| Harrison, G.B. Profession of English.. Anchor Book 1967. 175 pages. Paperback. Ex-library in good condition. (#132035) | 80:- |
| Harris, Richard Independence and After.. Revolution in Underdeveloped Countries. London 1962. 69 pages. Soft covers. (#93684) | 75:- |
| Harris, Seymour E. A Statistical Portrait of Higher Education.. A Report for the Carnegie Commission on Higher Education. New York 1972. XXXIX, 978 pages. Hard covers. Dust jacket. (#53354) | 250:- |
| Hartelius, Jonas Etik för opinionsingenjörer.. Sthlm 1999. 126 sidor. Inbunden. (#54569) | 135:- |
| Hartl, Hans Nationalismus in Rot.. Die patriotischen Wandlungen des Kommunismus in Südosteuropa. Stuttgart-Degerloch 1968. 120 pages. Softcover. (#149810) | 100:- |
| Hartman, Gabr. Isr. Lärobok uti Allmänna Geografin,. för Swenska Barn. Ny förbättrad Upplaga. Lund 1815. (8),157,(3) sidor. Gråpappersomslag. Lite nött ex. (#85551) | 200:- |
| Hartmann, Heinz Funktionale Autorität.. Systematische Abhandlung zu einem soziologischen Begriff. Stuttgart 1964. 143 pages. Softcover. (#154671) | 125:- |
| Hartmann von Aue Gregorius.. Der "gute Sünder". Herausgegeben und erläutert von Friedrich Neumann. Wiesbaden 1958. 247 pages. Original cloth in dustjacket. (#109712) | 100:- |
| Hartmann von Aue Gregorius.. Der gute Sünder. Mittelhochdeutscher Text nach der Ausgabe von Friedrich Neumann. Übertragung von Burkhard Kippenberg. Nachwort von Hugo Kuhn. Stuttgart 1963. 256 pages. Paperback. (#109713) | 75:- |
| Hartmann von Aue Gregorius.. Herausgegeben von Hermann Paul. 6. Auflage. Halle (Saale) 1929. XXVII, 101 pages. Softcover. (#112510) | 50:- |
| [Hartman, V.B.] Den praktiske insjö-fiskaren. eller nyaste och lättfatteligaste metoder att med nyuppfunnen och billig redskap fånga fisk och kräftor; jemte beskrifning på fiskredskap, det enklaste sättet att odla fisk, samt tillförlitliga rön och vigtiga fiskare-reglor. Andra upplagan. Illustr. Sth 1871. 70 sid. Tryckta originalomslag. Stämpl. Fläck. Nött rygg, bör bindas. (#50993) | 425:- |
| [Hartman, V.B.] Den praktiske insjö-fiskaren. eller nyaste och lättfatteligaste metoder att med nyuppfunnen och billig redskap fånga fisk och kräftor; jemte beskrifning på fiskredskap, det enklaste sättet att odla fisk, samt tillförlitliga rön och vigtiga fiskare-reglor. Andra upplagan. Illustr. Sth 1871. 70 sid. Tryckta originalomslag, varav det främre med reva och namnteckningar. (#131812) | 425:- |
| Hass, Hans Med kamera på havets botten.. Illustr. Sthlm 1955. 151 sidor. Dekorerat originalklotband i skyddsomslag. (#98068) | 150:- |
| Hassler, Göran & Ove Rånet mot Östgötabanken.. Illustrerad. Utan ort och år. 161 sidor. Original klotband. Bläckunderstrykningar. (#139673) | 100:- |
| Hassner, Rune Jacob A. Riis.. Reporter med kamera i New Yorks slum. Illustrerad. Stockholm 1970. 189 sidor. Förlagsband. Liten skada på ryggen. (#162220) | 150:- |
| [Haug, J.Chr.Fr.] Taschenbuch dem Bacchus und Jocus.. Gewiht von Friedrich Hophthalmos, der sieben freien Künste Magister. Anhang von hundert der besten älteren und neueren Gesellschafts- und Trink-Lieder. Mit einem Titelkupfer. Stuttgart, bei Joh. Fried. Steinkopf (1811) (6),148, 248,(4) pages. 12:mo. Original decorated paper binding with small part of the paper surface on spine fallen off. Former owners name. Very fine copy. (#172343) | 1750:- |
| Havel, Václav et al. Living in Truth.. Twenty-Two Essays Published on the Occasion of the Award of the Erasmus Prize to Václav Havel. Edited by Jan Vladislav. London 1989. 315 pages. Softcover. (#160538) | 100:- |
| Hawken, Paul The Magic of Findhorn.. Fontana, 1983. 222 pages. Paperback. Ex-library. (#132033) | 80:- |
| Haya de la Torre, Victor Raul Trienta aņos de aprismo.. Mexico 1956. 247 pages. Hard covers. (#105885) | 150:- |
| Haydon, B.R. Sann lögn.. Ur B.R. Haydons självbiografi och dagbok. Med inledning av Aldous Huxley. Sthlm 1947. 221 sidor + illustrationer. Häftad. Berömda memoarer. (#142563) | 150:- |
| Hayek, F.A. Frihetens grundvalar.. Ratio 1983. 521 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#158335) | 170:- |
| Hayek, Hermann von Die Unverträglishkeit der Arzneimittel.. Eine systematische Zusammenstellung unverträglicher Kombinationen der Arzneimittel, welche in der österreichischen Pharmakopoe (Ed. VIII) und im deutschen Arzneibuch (Ed. IV) aufgenommen sind. Wien 1907. vi,266 pages. Half leather. (#171925) | 450:- |
| Haykowski, Michal Henryk Bukowski.. Namnet lever kvar. Illustrerad. Brombergs 1990. 351 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#161543) | 175:- |
| Hay, Louise L. Liebe das Leben wie dich selbst.. Neue Meditationen. München 1998. 256 pages. Pocket. (#118205) | 100:- |
| Hayter, Teresa Aid as Imperialism.. Penguin 1972. 222 pages. Paperback. (#131701) | 100:- |
| Hazelius, Hjalmar Föreläsningar i praktisk landthushållning.. Föreläsningar vid Haddorps landtbruks-skola. Linköping 1862. viii,216 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Ryggen nött. Oskuren. (#125969) | 200:- |
| Hazim, Naim Arap Dilinde Türkįe.. Ankara 1933. 57 pages. Soft covers. Covers soiled. (#117159) | 100:- |
| Heck, Bruno Auf festem Grund.. Aufsätze und Reden. Herausgegeben von Ludvig Herrmann. Stuttgart 1977. 268 pages. Original cloth. Inscribed to Arvid Fredborg from Heck. (#96266) | 175:- |
| Heck, Bruno Grundlagen und Wandel.. Aufsätze und Reden 1976-1986. Herausgegeben von Klaus Gotto. Osnabrück 1987. 196 pages. Original cloth. Inscribed to Arvid Fredborg from Heck. (#96259) | 150:- |
| Hedberg, Håkan & Petersson, Christer Det hemska 80-talet: konsten att överleva.. Illustrerad. Stockholm 1980. 222 sidor. Förlagsband. (#152639) | 150:- |
| Hedenius, Ingemar Herbert Tingsten.. Människan och demokraten. Sthlm 1974. 193 sidor. Original klotband. (#67679) | 120:- |
| Hedenius, Ingemar & Jeansson, Knut En vän att tala med.. Brevväxling mellan Ingemar Hedenius och Knut Jeansson. 1986. 266 sidor. Inbunden. (#45353) | 125:- |
| Hederberg, Hans Detta fantastiska land.. Fakta och reportage om 70-talets Sverige. Sthlm 1973. 271 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#101199) | 150:- |
| Hederberg, Hans Svensk roulett.. Den farliga vägen mellan öst och väst. Sthlm 1989. 122 sidor. Häftad. (#129064) | 140:- |
| Hedin, Sven Adolf Erik Nordeskiöld.. En levnadsbeskrivning. Illustrerad. Sthlm 1926. 380 sidor. Häftad. Fula omslag. (#169136) | 120:- |
| Hedin, Sven Sveriges öde.. Sthlm 1918. 736 sidor + kartor. Dekorerat original klotband. (#123561) | 225:- |
| Hedin, Sven Sveriges öde.. Sthlm 1918. 736 sidor + kartor. Halvfranskt band. (#130264) | 225:- |
| Hedlund, C. Nath. Och här och där små krogar.. Minnen och episoder från tider med unikt arbets- och nöjesliv. Illustrerad. Sthlm 1953. 100 sidor. Häftad. Dedikation. (#104955) | 150:- |
| Hedlund, Oscar Da Capo!. Berättelser om nya möten. Illustrerad. Sthlm 1981. 288 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#119474) | 150:- |
| Hedlund, Oscar Drömmen om Sverige 1985.. Illustrerad. Sthlm 1971. 303 sidor. Original klotband. (#138975) | 140:- |
| Hedly, Vera I dödens närhet.. Sjukvårdspersonalens upplevelser och reaktioner i vården av döende patienter. Akad. avh. Sthln 1993. 150 sidor. Häftad. (#59867) | 140:- |
| Hedrén, Johan Miljöpolitikens natur.. Akad. avh. Linköping 1994. 313 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. (#84766) | 125:- |
| Hedvall, Anders Tvärsnitt genom författaren som äldre.. Stockholm 1985. 126 sidor. Förlagsband. Dedikation. (#161521) | 100:- |
| Heer, David M. Society and Population.. Englewood Cliffs, 1968. 118 pages. Softcover. Ink underlinings. (#165574) | 90:- |
| Hegerfors, Sture Serier och serietecknare.. Pan, Sthlm 1969. 193 sidor. Pocket. (#105422) | 100:- |
| Hegerfors, Sture Serier och serietecknare.. Pan, Sthlm 1969. 193 sidor. Pocket. Plastade omslag. (#112230) | 100:- |
| Hegerfors, Sture Svisch! Pow! Sock!. Seriernas fantastiska värld. Lund 1966. 122 sidor. Häftad. Plastade omslag. (#104056) | 90:- |
| Hegg, Louis Étude sur le Cadastre.. Illustr. Diss. Lausanne 1923. 204 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#156363) | 500:- |
| Heiberg, Johanne Luise Et Liv genoplevet i Erindringer I-II.. Tredie udgave. Kbhvn 1913. 542 + 438 sidor. Inbundna i ett halvskinnband. Namnteckning. (#90168) | 200:- |
| Heiberg, Johanne Luise Peter Andreas Heiberg og Thomasine Gyllembourg.. En beretning, støttet paa efterladte breve. Andet oplag. Kbh 1883. viii, 480 + 2 porträtt. Samtida halvläderband. (#105154) | 200:- |
| Heimdall 1-16 & 20-52.. (Tidskrift.) Tryckt hos Johan Hörberg 1832. 4:o. Marmorerat pappband. Utkom 1828-1832. (#156246) | 250:- |
| Heimerson, Staffan Rösten från Östern.. Sthlm 1993. 235 sidor. Original pappband. (#107782) | 125:- |
| Heindel, Richard Heathcote The American Impact on Great Britain.. Diss. Philadelphia 1940. XI, 439 pages. Softcover. Slightly worn spine. Stamped. (#68622) | 125:- |
| Heino, Raimo Naturläkarboken.. Sthlm 1987. 248 sidor. Pocket. (#86786) | 100:- |
| Heisler, August Dennoch Landarzt!. Erfahrungen und Betrachtungen aus der Praxis. Zweite, stark vermehrte Auflage. München 1933. 229 pages. Original cloth. Inscribed: Alles Leben ist nur ein Suchen. Sven und Agnes in menschlicher Verbundenheit. A. (#118414) | 250:- |
| Hej! Se i mej!. Nya vykortsboken. Verser i alla väder, då det gäller att skriva vykort. 350 nyförfattade svenska originalstycken. Andra upplagan. Sthlm 1907. 112 sidor. Häftad. Främre omslag loss, bakre saknas. (#106470) | 100:- |
| Helander, Sven Siffror som fria.. Om "bevisningen" i Helandermålet. Sthlm 1957. 73 sidor. Häftad. (#135067) | 100:- |
| Helbing, Albert Theodore The Departments of the American Federation of Labor.. Diss. Baltimore 1931. 137 pages. Softcover. Stamped. (#122962) | 175:- |
| Helenius, Ralf The Profile of Party Ideologies.. Diss. Helsinki 1969. 412 pages. Soft covers. (#45809) | 160:- |
| Hellander, Adolf Gömda blad.. Skisser och kåserier. Sthlm 1904. 185 sidor. Klotband. Fuktrand. (#132733) | 110:- |
| Hellblom, Lena Kampen för jobben.. En handbok. Illustrerad. Sthlm 1981. 303 sidor. Häftad. (#117914) | 150:- |
| Helleday, Ann & Rosén, Patricia Att förändra det oförändeliga. - ett pedagogiskt dilemma. Akad. avh. Sthlm 1974. 330 sidor. Häftad. (#105277) | 170:- |
| Helle, Friedrich Wilhelm Mathilde von Meißen.. (Ein Minnesleben.) Lyrisch-epische Dichtung aus der Zeit der Kreuzzüge. Zweite - vebesserte und erweiterte - Auflage. München 1921. (4), 209, (3) pages. Original decorated cloth. Very fine copy. (#129048) | 200:- |
| Hellgren, Siv Alla tiders huskurer.. Goda råd från gamla tider, mormors dagar och idag. Illustr. Kristianstad 1999. 80 sidor. Förlagsband. (#128778) | 120:- |
| Hellspong, Mats Boxningssporten i Sverige.. En studie i idrottens kulturmiljö. Illustr. Sth 1982. 250 pp. Häftad. Nordiska museets handlingar 99. (#13759) | 125:- |
| Hellström, Leif J26 Mustang. - ett jaktplan och en era i Sverige. - A Fighter and an Era in Sweden. Rikt illustr. Sthlm 1989. 256 sidor. Original klotband. Fläck på omslaget. (#99870) | 200:- |
| Hellström, Olle Vad sjukdom vill säga.. Om patienters uttryck och läkares svar, om dialogmedicin och skapande möten. Örebro 1994. 207 sidor. Häftad. (#162850) | 130:- |
| Hell, Th. (K.G.T. Winkler) herausg. Das sinnreiche Buch; oder Charaden, Räthsel und Logogryphen auf alle Tage im Jahr.. Zweite Auflage, Leipzig, bei Gerhard Fleischer b. Jüngern, ca. 1812. Engraved frontespiece, viii,410,(2) pages. Contemporary paper binding with small parts of the surface of the paper on spine fallen off. Marbled boards. Ex libris, former owners name and monogram. A very fine copy. (#172342) | 1500:- |
| Helmer, Karin Arrendatorer och professorer.. Lunds universitets jordegendomar under 325 år. Lund 1993. 99 sidor. Häftad. (#68020) | 135:- |
| Helsovännen 3.. En folkskrift om vattnet och andan, såsom menniskans bästa läkemedel. Utgifven af J.O. Lagberg. Norrköping 1843. 96 sidor. Oskuren i tryckta originalomslag. Lagerfläckar. (#83658) | 120:- |
| Helsted, A. Bidrag til læren om dødsaarsag ved forbrænding.. Akad. avh. Kbhvn 1905. 98 sidor. Häftad. (#100252) | 125:- |
| Hemleben, Johannes Rudolf Steiner.. Illustrerad. Sthlm 1975. 217 sidor. Häftad. (#74586) | 150:- |
| Hemmets-Bok för Barn af Alla Åldrar.. Öfversättning från Engelskan af Thekla Knös. Upsala, C. Wasmuth 1855. 146 sidor + 5 planscher inkl. det graverade extra titelbladet. Något nött och blekt original klotband. Främre inre falsen sprucken. Lagerfläckat ex. (#139644) | 450:- |
| Hempel, Carl Vetenskapsteori.. Lund 1974. 121 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. (#70238) | 90:- |
| Heneriksson, Fritz The Nobel Prizes and their founder Alfred Nobel.. Stockholm 1938. 59 pages. Soft covers. Stamped. New Sweden Tercentenary Publications. (#168550) | 100:- |
| Henig, Harry The Brotherhood of Railway Clerks.. Diss. New York 1937. 278 pages. Softcover. Stamped. (#78756) | 300:- |
| Henning, Karl Vi vårdar viltet.. Illustr. av Gunnar Brusewitz. Andra upplagan. Sthlm 1961. 262 sidor. Original klotband. (#132831) | 145:- |
| Hennings, Fred Solange er lebt.. Die Weichen werden gestellt. Wien 1969. 128 pages + plates. Original hard covers. (#120085) | 130:- |
| Henrikson, Alf A-Ö.. En uppslagsbok. Wiken 1990-95. Original klotband med skyddsomslag. 21 volymer. Komplett och i fint skick. (#122249) | 1000:- |
| Henrikson, Alf Glam.. Teckningar och vers året runt. Illustr. av Birger Lundquist. Sthlm 1956. 200 sidor. Inbunden. (#49593) | 125:- |
| Henrikson, Alf Hävdateckningar.. Med bilder av Björn Berg. Sthlm 1983. 219 sidor. Inbunden. (#54438) | 135:- |
| Henrikson, Alf, Käll, Ivar Alla årets dagar.. En evighetskalender. Upps. 1966. 446 sidor. Original klotband. (#84320) | 125:- |
| Henrikson, Alf, Törngren, Disa & Hansson, Lars Hexikon.. En sagolik uppslagsbok. Rikt illustr. Höganäs 1981. 422 sidor. 4:o. Originalpappband i skyddsomslag. (#47499) | 200:- |
| Henrikson, Alf, Törngren, Disa & Hansson, Lars Hexikon som lexikon.. En sagolik uppslagsbok från A till Ö. Sthlm 1991. 368 sidor. Original pappband. (#73057) | 150:- |
| Henriksson, Ann-Sofie Undervisa tillgängligt!. Pedagogiska verktyg för likabehandling av studenter med funktionshinder. Upps. 2003. 82 sidor. Häftad. (#143000) | 125:- |
| Henriques, Fernando Love in Action.. The Sociology of Sex. London 1965. 445 pages + plates. Paperback. (#65338) | 100:- |
| Henriques, Fernando The Pretence of Love I.. Prostitution and Society. Primitive, Classical and Oriental. Illustrated. Panther 1965. 432 pages. Paperback. (#74980) | 100:- |
| Henry, Jules Pathways to Madness.. New York 1973. XXII, 477 pages. Softcover. (#106267) | 110:- |
| Hensman, C.R. (ed.) From Gandhi to Guevara.. The Polemics of Revolt. London 1969. 490 pages. Original cloth in dustjacket. Stamped. Contributions by N. Mandela, J. Nehru, F. Castro and several others. (#121272) | 150:- |
| Herald, G.W. & Radib, E.D. Monte Carlo.. Småhajar och storspelare under 100 år. Sthlm 1967. 210 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#107923) | 200:- |
| Herbert, John Inside Christie's.. Illustr. Sevenoaks 1990. 407 pages.. Cloth in dustjacket. (#40028) | 150:- |
| Herberts, Kurt Die Selbstentfremdung des Abendlandes.. In Sorge und Zuversicht um das Schicksal Europas. Würzburg 1977. 380 pages. Original cloth. Dust jacket. (#149542) | 150:- |
| Herdin, K.W. Frimurareföreningen Vidars historia 1895-1920.. Uppsala 1920. 78 sidor + planscher med porträtt. Stort format. Häftad. Lite fläckigt omslag. Tryckt i 400 numrerade exemplar för namngiven ägare. Detta ex är nr. 190 och tillhörde O. Wilh. Dahlgren och senare Ossian Dahlgren. (#94055) | 250:- |
| Hering, D.W. The Lure of the Clock.. An account of the James Arthur collection of clocks and watches at New York University. New York 1932. 122 pages + plates. Original cloth. (#47491) | 500:- |
| Hermansson, C.H. Sverige i imperialismens nät.. Sthlm 1986. 301 sidor. Häftad. (#68809) | 145:- |
| Hermansson, C.H. Vänsterns väg.. Ett debattinlägg. Sthlm 1965. 182 sidor. Pocket. (#73973) | 100:- |
| Hermelin, Honorine Har vi en världsåskådning?. 1943. 60 sidor. Häftad. (#37763) | 100:- |
| Hermodsson, Elisabeth Kultur i botten.. Sthlm 1971. 160 sidor. Pocket. (#74875) | 100:- |
| Hermundstad, Helen och Östund, Anna Windows 98.. Grundboken. Sthlm 1999. 336 sidor. Hftad. (#171867) | 150:- |
| Hernquist, Peter Husdjurslära.. En handskrift från slutet av 1700-talet vid Veterinärinrättningen i Skara, tolkad och kommenterad av Ivar Dyrendahl. Illustr. Sth 1994. 176, 8 pp. 4:o. (#26100) | 125:- |
| Hernquist, Peter Sjukdomslära - husdjurens inre sjukdomar.. En handskrift om 1700-talsmedicin vid Veterinärinrättningen i Skara, tolkad, kommenterad samt försedd med tillfogade samtida illustrationer och en inledande artikel, Om djurmedicin på 1700-talet av Ivar Dyrendahl. Illustr. Sth 1996. 310, 8 pp. 4:o. (#26382) | 170:- |
| Herrero de Miņon, Miguel Ideas para moderados.. Madrid 1982. 318 pages. Soft covers. (#120733) | 145:- |
| Herrick, Colin James Awareness in the Inductive Solution of Problems Using Words as Stimuli.. Diss. Philadelphia 1939. 87 pages. Softcover. Stamped. (#88331) | 150:- |
| Herrick, Marvin T. Comic Theory in the Sixteenth Century.. Urbana 1964. 248 pages. Paperback. Covers in plastic film. (#40029) | 140:- |
| Herrmann, Frank Sotheby's.. Portrait of an Auction House. Illustr. London 1980. XXVI, 468 pp. Cloth in dustjacket. (#40033) | 250:- |
| Hertting, Nils Samverkan på spel.. Rationalitet och frustration i nätverksstyrning och svensk stadsdelsförnyelse. Aa Upps. 2003. 379 sidor. Häftad. (#128547) | 150:- |
| Hertz, John Mund- og kæbe-kirurgi.. Illustrerad. Sthlm 1961. 649 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#86088) | 250:- |
| Hertz, Richard Chance and Symbol.. A Study in Aesthetic and Ethical Consistency. Chicago 1948. 197 pages. Original cloth. (#161524) | 120:- |
| Hesselius Americanus, Andreas The Tolf Carolers,. fordom Swea och Götha Konungars Sedo-Lära, Gifwen åt Hans Kongl. Höghet Prints Carl, Swerges, Göthes och Wändes Arf-Fursta och Stor-Ammiral; Wid Dess högsthugneliga Födelse d. 26 Sept. 1748. Uti ett Tal På Stora Riddarhus Salen. Sthlm utan år (1748). (2), 32 sidor. Tagen ur band. Fläck i övre delen av häftet. Stämpel. (#78811) | 300:- |
| Hessle, Birger Nyare metallurgiska erfarenheter vid sintring.. Illustrerad. Uppsala 1945. 74 sidor. Häftad. Avtryck ur Jernkontorets annaler. (#139663) | 100:- |
| Hessle, Sven Självidentitet och varseblivning.. En perceptgenetisk studie av patienter före och efter psykoterapi. Stockholm 1975. 226 sidor + utvikbar plansch. Häftad. (#164746) | 150:- |
| Hesslind, Lars Samtal med en kakelvägg.. Vårt dagliga språk. Höganäs 1990. 124 sidor. Häftad. (#123321) | 100:- |
| Hezel, W.F. Moralisches Taschenbuch. oder Wegweiser für die Jugend, auf der Reise durchs Leben. Mit einer Vorrede von C.G. Salzman. Ein schätzbares Weihnachts, und Neujahrs Geschenk. Mit einem Kupfer. Hamburg bey Christian Gottfried Kratzsch ohne Jahr (c. 1800). Engraved frontispiece and title. xvi, 136, (2) pages. Contemporary boards. (#98784) | 1500:- |
| Hicken, Victor The World is Coming to an End!. An Irreverent Look at Modern Doomsayers. New York 1975. 223 pages. Original cloth with dustjacket. (#150276) | 150:- |
| Hieronymus Prophetia. gifwen 1000 och några 100:de år sedan, och finnes införd uti 1670 års Kyrko-Psalmbok, ... jemte Afton-Talet den 30 Martii, utur Rosens Hausbuch. Wersarna till slut, från Tyska öfwersatte af C.G. U-m. Götheborg, Wahlström 1827. 8 sidor. Inklistrad i nyare omslag. (#94371) | 150:- |
| Hildebrand, Hans Statens historiska museum och Kongl. myntkabinettet.. Illustr. Sthlm 1873. 185, (5) sidor. Halvklotband. Stämpl. (#160193) | 150:- |
| Hildebrand, Karl Donaumonarkien i krig.. Studier och intryck i Österrike-Ungern juni-juli 1915. Illustr. Sthlm 1915. 184 sidor. Häftad. (#55593) | 135:- |
| [Hildebrandsson, H.] Några Blickar på Tidens Politiska Strider och Svenska Tidnings-Litteraturen.. Sthlm 1838. 102 sidor. Häftad. Oskuren i tryckta originalomslag. Fläck i marginalen. (#124156) | 150:- |
| Hill, A. Bradford Principles of Medical Statistics.. Fourth edition. London 1948. 252 pages. Original cloth. Pencil underlinings. (#86975) | 150:- |
| Hillekamps, Carl H. Lateinamerika - Staaten suchen ihre Nation.. Stuttgart 1963. 172 pages. Soft covers. (#95188) | 125:- |
| Hillel, Marc Au nom de la race.. Paris 1975. 276 pages + plates. Softcover. (#105383) | 125:- |
| Hillenbrand, Martin Joseph Power and Morals.. Diss. New York 1949. XIV, 217 pages. Softcover. Stamped. (#78233) | 100:- |
| Himmel, människa, jord. Några lärdes syn på naturen i de stora kulturerna. Red. Anders Hjort och Uno Svedin. Liber förlag 1985. 190 sidor. Häftad. (#126824) | 130:- |
| Hinchley, Vernon Spioner och kontraspioner.. Avslöjade spionmysterier. Sthlm 1963. 269 sidor. Häftad. (#100530) | 150:- |
| Hinchley, Vernon Spioner och kontraspioner.. Avslöjade spionmysterier. Sthlm 1963. 269 sidor. Häftad. En hel del hörn bortrivna, ca. 1 cm˛. (#125856) | 120:- |
| Hinc robur et securitas?. En forskningsstiftelses handel och vandel. Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 1989-2003. Illustr. Sthlm 2004. 276 sidor. Originalpappband. (#105122) | 200:- |
| Hindels, Josef Der Sozialismus kommt nicht von selbst.. Illustr. Wien no date (1959?). 131 pages. Softcover. (#160828) | 200:- |
| Hirn, Yrjö Det estetiska lifvet.. H-fors 1913. VIII, 288 sidor. Halvklotband. (#112090) | 140:- |
| Hirn, Yrjö Det estetiska lifvet.. H-fors 1913. VIII, 288 sidor. Klotband med bevarade omslag. (#114124) | 140:- |
| Hirschfeldt, Lennart Tillbakablickar.. Upps. 1995. 245 sid. Häftad. Artiklar ur Upsala Nya Tidning. (#58466) | 75:- |
| Hirsch, Richard Sovjetspionerna.. Det ryska spioneriet i Nord-Amerika. Sthlm 1947. 210 sidor. Häftad. Inklistrad tidningsartikel. (#58421) | 140:- |
| Historie om den taalmodige Helena,. en Kongedatter af Konstantinopel, som lidte stor Forfølgelse og Fattigdom, fordi hendes egen Fader vilde tage hende til Ægte, men blev omsider Dronning i Engelland. Haderslev 1806. 48 sidor. Häftad. Oskuren. Ej omslag. (#109516) | 200:- |
| Historisch-biographisches Lexikon der Schweiz.. Herausgegeben ... von Heinrich Türler, Marcel Godet und Victor Attinger. Mit vielen Karten, Bildnissen und Wiedergaben alter Dokumente in und ausser dem Text. Erster bis siebenter Band + Supplement. Neuenburg 1921-34. Original black decorated cloth boards with leather spines. 8 volumes. (#62577) | 4500:- |
| History of Technology.. First annual volume, 1976. Edited by A. Rupert Hall and Norman Smith. London 1976. 186 pages. Original cloth. (#108629) | 175:- |
| Hitching, Francis Earth Magic.. London 1976. 196 pages. Paperback. (#142521) | 100:- |
| Hixon, Joseph The Patchwork Mouse.. Politics and Intrigue in the Campaign to Conquer Cancer. New York 1976. 228 pages. Original cloth. Dust jacket. (#138479) | 150:- |
| Hiärne, Urban Stratonice.. (Facsimilupplaga) utgiven av Magnus von Platen. Sthlm 1952. 94 sidor + 2 porträtt. Original pappband. (#76703) | 100:- |
| Hjern, Kjell Blix.. Världspolitik genom 50 år i karikatyrens spegel. Sveriges Radios förlag 1980. 160 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#87898) | 150:- |
| [Hjortsberg, G.F.] Swenska Boskaps-Afwelen. til sin rätta wård och skötsel uti helsos och sjukdoms tid igenom pröfwade medel och nyttige råd, til landtmanna tjenst ihopsamlade af G.F.H. Götheborg 1886. (16),536,(38) sidor. Samtida, lite nött, halvfranskt band. Lite missfärgningar i texten. (#85687) | 1650:- |
| Hjärne, Harald Blandade spörsmål.. Sthlm 1903. 344 sidor. Halvklotband. Mest politiska småskrifter om 1800-talets senare del. Såväl svenskt som internationellt. (#124627) | 150:- |
| Hjärne, Harald Inträdestal i Svenska Akademien 20 december 1903.. Utkast i sammandrag. Tryckt som manuskript. Uppsala 1904. 22 sidor. Häftad. Tryckt i 50 exemplar på bättre papper. (#159645) | 100:- |
| Hjärne, Harald Lag och frihet.. Tankar och förslag. Sthlm 1917. 48 sidor. Häftad. (#159655) | 85:- |
| Hjärne, Harald Lag och frihet.. Uppsala 1908. 20 sidor. Häftad. (#159647) | 60:- |
| Hjärne, Harald Nutidspolitik och Sverges häfder.. Uppsala 1907. 20 sidor. Häftad. Svensk politik. Heimdals politiska småskrifter 2:3. (#124168) | 100:- |
| Hjärne, Harald Rösträtt och värneplikt.. Föredrag vid ett den 9 oktober 1892 av Uppsala Rösträttsförening anordnat Protestmöte mot Urtima Riksdagen. Uppsala 1892. 34 sidor. Häftad. (#159649) | 95:- |
| Hjärne, Harald Samfundsliv och tankevärld.. Studier och utkast. Sthlm 1940. 427 sidor. Häftad. Samlade skrifter IV. (#102958) | 100:- |
| Hjärne, Harald Samfundsliv och tankevärld.. Studier och utkast. Sthlm 1940. 427 sidor. Original klotband. Samlade skrifter IV. (#144604) | 150:- |
| Hjärne, Harald Snar uppgörelse utan fjäsk.. Tal vid rösträttsmöte i Uppsala 18 april 1906. 28 sidor. Häftad. (#159648) | 75:- |
| Hjärne, Harald Svensk författningstrohet.. Tal vid möte å Cirkus i Stockholm den 8 okt. 1911. Sthlm 1911. 29 sidor. Häftad. (#159654) | 75:- |
| Hjärne, Harald Svensk nutidspolitik.. Allmänna Valmansförbundets program. Dess syfte och innebörd. Föredrag i Uppsala 17 maj 1908. Uppsala 1908. 24 sidor. Häftad. (#159640) | 75:- |
| Hjärne, Harald Svensk uppgörelse.. Tal i Andra kammaren 15 maj 1906. Med ett förord. Uppsala 1906. 21 sidor. Häftad. (#159643) | 60:- |
| Hjärne, Harald Svensk utrikespolitik.. Andra upplagan. Uppsala 1906. 43 sidor. Häftad. Svensk politik. Fören. Heimdals föreläsningar. (#159638) | 100:- |
| Hjärne, Harald Svensk utrikespolitik.. Uppsala 1905. 43 sidor. Häftad. Svensk politik. Fören. Heimdals föreläsningar. (#159666) | 100:- |
| Hjärne, Harald Två tal.. I. Socialpolitik. II. Vårt fäderneslands läge inåt och utåt. Göteborg 1913. 44 sidor. Häftad. Skrifter utgifna af Allmänna Valmansförbundets Göteborgsafdelning VII. (#159650) | 90:- |
| Hjärne, Harald Våra närmaste politiska utsikter.. Sthlm 1908. 18 sidor. Häftad. Särtryck ur "Det Nya Sverige". (#159637) | 75:- |
| Hjärne, Harald Vårt nuvarande tidsläge.. Politiskt föredrag. Särtryck ur Nya Dagligt Allehanda för den 13 mars 1916. 4 sidor. Stort format. Vikt. (#159660) | 50:- |
| Hjärne, Harald Vår öfverhängande fara.. Valföredrag i Lund och Engelholm augusti 1917. Sthlm 1917. 31 sidor. Häftad. (#159662) | 70:- |
| Hjärne, Urban Stratonice.. Utgiven av Magnus von Platen. Sthlm 1952. 94 sidor. Original pappband. 2 sidor med blyertsunderstrykningar. (#129453) | 100:- |
| Hobsbawm, E.J. Revolutionaries.. Contemporary Essays. London 1973. 278 pages. Original cloth in dustjacket. (#148934) | 145:- |
| Hobson, Tanith & Collins, John South Africa's Wineland.. A Visitor's Guide. Illustrated. Cape Town 1997. 192 pages. Softcover. (#162856) | 120:- |
| Hochfärber, Friedrich Recept.. Praktische Anweisung zur "Schaffung neuer Paradiese". Herausgegeben von der Aktiengesellschaft Pionier zu Berlin (c. 1887). 240 pages. Half leather. (#138666) | 300:- |
| Hoel, Paul G. Elementary Statistics.. New York 1960. 261 pages. Original cloth. (#56805) | 150:- |
| Hof-Calender för Skott-Året 1768.. Til Stockholms Horizont. Sthlm, Salvius, 26 Novemberg 1867. 132 sidor. Nött rygg. Interfolierad utan anteckningar. (#159025) | 400:- |
| Hof-Calender för Skottåret 1816.. Tillsammans med: Sveriges och Norriges stats-calender för skott-året 1816. Sthlm, J.P. Lindh. 246 + 376 sidor. Samtida pappband med överfall och knytband. (#159003) | 400:- |
| Hof-Calender för år 1823.. Tillsammans med: Sveriges och Norriges stats-calender för år 1816. Sthlm, J.P. Lindhs enka. 262 + 348 sidor. Samtida pappband. (#159004) | 400:- |
| Hof-calender för Året 1808.. Stockholms Horizont. Sthlm, Marquard. 173 sidor. Samtida pappband. (#159020) | 300:- |
| Hof-calender för Året 1810. Stockholms Horizont. Sthlm, Marquard. 173 sidor. Samtida pappband. (#159021) | 300:- |
| Hof-calender för Året 1813.. Sthlm, J.P. Lindh. 201 sidor. Samtida pappband. (#159017) | 250:- |
| Hof-Calender för året 1814.. Tillsammans med: Sveriges stats-calender för året 1814. Sthlm, J.P. Lindh. 202 + 356 sidor. Samtida pappband. (#159005) | 400:- |
| Hof-Calender för året 1815.. Tillsammans med: Sveriges stats-calender för året 1814. Sthlm, J.P. Lindh. 230 + 310 sidor. Samtida pappband med överfall och knytband. (#159013) | 400:- |
| Hof-calender för Året 1817.. Sthlm, J.P. Lindh. 256 sidor. Samtida pappband. (#159018) | 250:- |
| Hof-Calender för Året 1817.. Tillsammans med: Sveriges och Norriges stats-calender för året 1817. Sthlm, J.P. Lindh. 256 + 410 sidor. Samtida nött pappband. Interfolierad och med anteckningar. (#159007) | 220:- |
| Hof-calender för Året 1822.. Sthlm, J.P. Lindhs enka. 260 sidor. Samtida pappband. (#159023) | 250:- |
| Hoff, Klaus Wie modern ist konservativ heute?. Osnabrück 1973. 68 pages. Softcover. (#160833) | 100:- |
| Hoffman, Johan Adolph Twänne Böcker Om Förnöjsamheten.. Efter Förnuftets och Troens Grundsatser, På Tyska Språket Tolf gånger uplagde, och nu efter mångas åstundan på Swenska öfwersatte; Tillika med ... Johan Ihres Företal. Stockholm & Upsala, Gottfried Kiesewetter 1752. (16), 536, (8) sidor. Samtida halvfranskt band, Lite skadat i ryggens över- och nederkant. Gamla bläckunderstrykningar. De sista 8 sidorna är Förteckning på allehanda böcker, hwilka med egen bekostnad äro uplagde af Bokhandlaren Gottfried Kiesewetter ... (#157215) | 1200:- |
| Hoffwenius, Petrus De functionum principiis in homine,. Dissertatio Physica .. (Respondent) Laurentius (Lars) Croning. Sthlm (Uppsala), Nicolaus Wankif, 1679. (8),46,(2) sidor. Liten 4:o. Skuren. Tagen ur band. Bortklippt namnteckning från titelsidan. (#109442) | 400:- |
| Hofgaard, Kai Dilatometriske fedtstof-undersøgelser.. Akad. avh. Kbhvn 1938. 246,X sidor. Häftad. Stämpel. (#58694) | 150:- |
| Hofsten, Erland Befolkningsutveckling och annan utveckling.. Sthlm 1975. 150 sidor. Pocket. Bläckunderstrykningar. (#117664) | 60:- |
| Hofsten, Greta Samtalsvis.. Sthlm 1969. 176 sidor. Häftad. Tillskrift. (#171150) | 120:- |
| Hofsten v., Erland Praktisk statistik.. Hur man insamlar, bearbetar och analyserar statistiskt primärmaterial. Stockholm 1942. 154 sidor. Häftad. (#166416) | 120:- |
| Hogben, Lancelot Matematikens vägar.. Illustr. Stockholm 1962. 320 sidor. 4:o. Originalklotband med skyddsomslag. (#155325) | 200:- |
| Hogner, Einar Contributions to the Theory of Ship Waves.. Diss. Sthlm (Uppsala) 1925. 128 pages. Softcover. (#50622) | 145:- |
| Holbek, Bengt & Piø, Iørn All världens ordspråk.. Illustr. Informationsförlaget 1984. 288 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#124319) | 130:- |
| Holcroft, Thomas, Memoirs of the late Thomas Holcroft.. Written by himself; and continued to the time of his death, from his diary, notes, and other papers. In two parts. London 1852. 1-156, (2), 157-315, (3) pages. Uncut in original printed wrappers. Former owners name-stamp on one title. Spines darkened, otherwise very fine copy. 2 volumes. The Travellers Library 16-17. (#172725) | 350:- |
| Holden-Rhodes, J.F. Sharing the Secrets.. Open source intelligence & the war on drugs. 1994. 216 pages. Paper back. (#170047) | 100:- |
| Holden, Vincent F. The Early Years of Isaac Thomas Hecker (1819-1844).. Diss. Washington 1939. IX, 257 pages. Softcover. Stamped. (#78614) | 110:- |
| Holdsworth, F. Joseph de Maistre et l'Angleterre.. Paris 1935. xii, 324 pages. Half leather. Stamped. Bibliothčque de la Revue de Littérature comparée 108. (#98657) | 200:- |
| Holmberg, Bengt Det talade ordet.. Handbok i muntlig framställning. Lund 1973. 157 sidor. Häftad. (#118675) | 145:- |
| [Holmberg, Fredrik] Upsaliaden.. Versifierade minnen från Student-examen, alla lefnadsglada studerande tillegnad af Fredericus. Sthlm 1858. 36 sidor. Inbunden med bägge omslagen i nyare elegant halvfranskt band. Inklistrad etikett: Tillhör Adolf Holmberg. (#110281) | 450:- |
| Holmberg, Håkan Att läsa Karl Popper.. Timbro 1983. 63 sidor. Häftad. (#96574) | 100:- |
| Holmberg, Ingvar Fecundity, Fertility, and Family Planning I.. Application of Demographic Micromodels. Gothenburg 1970. 109 pages. Soft covers. Stamped. (#91688) | 140:- |
| Holmberg, Märta Åsdahl Karlmeinet-Studien.. Lund 1954. 60 pages including (partial?) text edition. Softcover. (#153789) | 120:- |
| Holmberg, Olle Den osannolika verkligheten.. Minnen och intryck av parapsykologi. Sthlm 1968. 222 sidor. Häftad. (#172060) | 145:- |
| Holmberg, Olle Tankar i en husvagn.. Stockholm 1969. 142 sidor. Häftad. (#158309) | 100:- |
| Holmberg, Teodor Från skolsalen 1-4.. Föredrag, uppsatser m.m. Sala 1896-1900. 92 + 120 + 140 + 120 sidor. 4 häften, alla med dedikation till Harald Hjärne. (#94314) | 200:- |
| Holmberth, Nils Gunnar Innanför eller utanför.. En socialpsykologisk undersökning av ifrågasättandet av religiös tradition och grupptillhörighet. Akad. avh. Uppsala 1980. 193 sidor. Häftad. (#51480) | 140:- |
| Holmbäck, Bure Limerick-boken.. Illustr. 1990. 256 sidor. Inbunden. (#43326) | 145:- |
| Holmgren, Ann Margret Hågkomster och skisser.. Sthlm 1927. 205 sidor. Häftad. (#133370) | 140:- |
| Holmgren, Frithiof Anmärkningar om andningsmekanismen.. Fritt referat efter A. Fick med kritiska betraktelser. Upsala utan år. 6 sidor. Häftad. Aftryck ur Upsala Läkareförenings förhandlingar XXII, 2. (#129653) | 100:- |
| Holmgren, Frithiof Ernst von Brücke.. Hans lif och betydelse. Utan ort och år. 20 sidor. Häftad. (#129646) | 100:- |
| Holmgren, Frithiof How do the Colour-Blind See the Different Colours?. Introductory Remarks. London(?) 1881. 6 pages. Pamphlet. Reprint without wrappers. From the Proceedings of the Royal Society 209, 1881. (#129652) | 75:- |
| Holmgren, Frithiof Huru de färgblinda se färgerna.. Upsala 1880. 8 sidor. Häftad utan omslag. Aftryck ur Upsala Läkareförenings förhandlingar XVI, 1. (#129651) | 80:- |
| Holmgren, Frithiof Medicinska fakultetens i Upsala utlåtande om vivisektionen.. Upsala 1882. 46 sidor. Häftad. Aftryck ur Upsala Läkareförenings Förhandlingar XVII, 2 & 3. (#129644) | 150:- |
| Holmgren, Frithiof Om de färgade skuggorna och färgblindheten.. Upsala 1878. 114 sidor + plansch. Häftad. Aftryck ur Upsala Läkareförenings Förhandlingar. (#129645) | 400:- |
| Holmgren, Frithiof Om orsakerna till en tyfoidfeberepedemi i Upsala vintern 1883-84.. Diskussion i Upsala Läkareförening. Med en tafla. Upsala 1884. 52 sidor + plansch. Häftad. Aftryck ur Upsala Läkareförenings Förhandlingar XIX, 3 & 4, 5. (#129638) | 150:- |
| Holmgren, Frithiof Om Rosenthal-Falks försök och dess tydning.. Upsala utan år. 10 sidor. Häftad. Aftryck ur Upsala Läkareförenings Förhandlingar XVIII, 3 & 4. (#129647) | 100:- |
| Holmgren, Frithiof Professor C.A. Ångströms patenterade apparater för sjelfmassage,. anmälda af Frithiof Holmgren. Upsala 1882. 12 sidor. Häftad. Aftryck ur Upsala Läkareförenings Förhandlingar. (#129643) | 100:- |
| Holmgren, Frithiof Ranviers muskelkontraktionsteori.. Upsala 1878. 8 sidor. Häfte utan omslag. Aftryck ur Upsala Läkareförenings Förhandlingar. (#129649) | 100:- |
| Holmgren, Frithiof Studien über die elementaren Farbenempfindungen.. Sthlm 1891. 44 pages + plate. Soft covers. Separat-Abdruck aus dem Skandinavischen Archiv für Physiologie 3. (#129641) | 150:- |
| Holmgren, Frithiof Till Sveriges läkare angående färgblinheten.. Upsala 1878. 12 sidor. Häftad utan omslag. Aftryck ur Upsala Läkareförenings Förhandlingar XIV, 1. (#129650) | 100:- |
| Holmgren, Frithiof Ueber die Farbenblindheit in Schweden.. Berlin 1878. (10) pages. Pamphlet. Separat-Abdruck aus dem "Centralblatt für praktische Augenheilkunde". (#129654) | 100:- |
| Holmgren, Frithiof Underrättelse angående Ensidig färgblindhet.. Upsala 1881. (1) sida. (#129648) | 50:- |
| Holmgren, Frithiof Undersökning af förstoringen vid ett fall af partiel makropsi.. Särtryck. Sthlm 1997. 16 sidor. Häftad. Aftryck ur Nordiskt medicinskt arkiv. (#129640) | 100:- |
| Holmgren, Frithiof Undersökningar till förklaring af hudfärgens anmärkta förändring efter en öfvervintring i polartrakterna,. utförda under den senaste svenska Spetsbergsexpeditionen af dess läkare, R. Gyllencreutz och meddelade af Fritiof Holmgren. Utan år. 41 sidor + plansch. Häftad. Aftryck ur Upsala Läkareförenings Förhandlingar XIX, 3 & 4. (#129642) | 120:- |
| Holmgren, Israel Mitt liv 1-2.. Sthlm 1959. 275 + 345 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslagen lite nötta. 2 volymer. (#165484) | 250:- |
| Holmgård, J.B. All världens citat.. Sthlm 1994. 398 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#72784) | 140:- |
| Holm, Hans Pneumatik.. Maskinkonstruktioner. Sthlm 1961. 300 sidor. Stort format. Original klotband. Bonniers tekniska böcker 10. (#85847) | 150:- |
| Holm, Lars Holger Helvetets förgård.. Leo förlag, Sthlm 2001. 313 sidor. Pocket. (#158746) | 100:- |
| Holm, Lennart & Klyvare, Berndt Stadsbygd.. Illustr. Sthlm 1959. 122 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#105780) | 85:- |
| Holm, Pelle (red.) Bevingade ord. och andra talesätt. Sth 1976. 378 sidor. Original klotband med skyddsomslag. Tillskrift på förtitelbladet. (#17980) | 160:- |
| Holm, Per Bostadsefterfrågan på 1960-talet.. Studier av bostadsefterfrågans bestämningsfaktorer och ett försök till prognos över efterfrågans inriktning på lägenhetsstorlekar och hustyper. Utredning verkställd på uppdrag av Svenska Riksbyggen 1959. 186 sidor. Häftad. (#96847) | 150:- |
| Holmqvist, Mikael Samhall.. Att bli normal i en onormal organisation. Illustr. Sthlm 2005. 239 sidor. Häftad. (#148792) | 170:- |
| Holmström, Barry Domstolar och demokrati.. Den tredje statsmaktens politiska roll i England, Frankrike och Tyskland. Upps. 1998. 490 sidor. Häftad. (#128558) | 225:- |
| Holmström, Björn Stora kortspelsboken.. Sthlm 1991. 201 sidor. Original pappband. (#103510) | 135:- |
| Holmström, Inger Gaining Professional Competence for Patient Encounters by Means of a New Understanding.. Diss. Uppsala 2002. C. 180 pages. Soft covers. (#133842) | 140:- |
| Holroyd, Stuart Nya perspektiv.. En uppslagsbok. Göteborg 1991. 278 sid. Originalpappband. (#71086) | 125:- |
| Holstein, Bent Demokratiets vildfarelse 1864-1940.. Forlaget Nyropa, Kbhvn 1941. 133 sidor. Häftad. (#101314) | 135:- |
| Hommage aux dames (1829).. Paris Louis Janet, Libraire (1828). Engraved title page + 6 engraved plates with text + 164 pages + 8 pages Calendrier. 12:mo. Uncut in original wrappers, as published. Very fine. (#153151) | 600:- |
| Hooton, Earnest Albert Varför människor bete sig som apor och vice versa.. Illustrerad. Sthlm 1945. 256 sidor. Häftad. Lite blyertsunderstrykningar. (#70385) | 145:- |
| Hoover, J. Edgar On Communism.. New York 1969. 158 pages. Original cloth with dustjacket. (#149814) | 150:- |
| Hornborg, Eirik (Henderson, Edward M.) Isaac Scotts minnen.. Skildringar ur Nordamerikas kolonialhistoria. Sthlm 1920. 253 sidor + kartor. Häftad. Något lös i bindningen och ryggens överdel nött. (#160868) | 150:- |
| Horne, Donald The Great Museum.. The Re-Presentation of History. London 1984. 265 pages. Softcover. Dedikation. (#165578) | 110:- |
| Horneman, L. Försök til handledning uti svenska markscheideriet.. Sthlm 1802. (8), 126, (2) sidor + 22 planscher. 4:o. Oskuren i gråpappersomslag. Fuktfläck i begynnelsen av textvolymen. (#54371) | 1500:- |
| Hornung, Clarence P. Wheels Across America.. A Pictorial Cavalcade Illustrating the Early Development of Vehicular Transportation. New York 1959. 341 pages. 4:o. Original cloth. (#122876) | 150:- |
| Horrabin, J.F. An Atlas of Empire.. London 1937. (Second edition) 160 pages. Original cloth. (#168569) | 140:- |
| Hostler, Charles Warren Turkism and the Soviets.. The Turks of the World and Their Political Objectives. London 1957. 244 pages. Original cloth. (#95221) | 150:- |
| Hotchkiss, William Park An Introduction to the Compendium morale of Roger de Waltham.. Diss. Chicago 1935. 98 pages. Softcover. Stamped. (#154068) | 200:- |
| Howes, Paul Griswold This World of Living Things.. Illustrations by the author. New York 1959. 232 pages. Original cloth. Ex-library. (#131068) | 150:- |
| Hoving The Viking Order of the Gothic Golden Griffin.. A Short History, from Various Works. Illustr. Germanitas Gothica Gryphi no date (1930-ies). 16 pages. Staple bound. (#115455) | 150:- |
| Hoving, I.W Praktisk Handledning i Swenska Landtbruket.. Till Allmogens och Nybegynnares tjenst utgifwen. Med femtiofem träsnitt. Sthlm 1850. (8), 200, (4) sidor. Oskuren med tryckta originalomslag. (#79953) | 250:- |
| Hubble - Sharov, Alexander S. & Novikov, Igor D. Edwin Hubble, the Discoverer of the Big Bang Universe.. Translated by Vitaly Kisin. Cambridge 1993. 187 pages. Original cloth. Dust jacket. (#60171) | 150:- |
| Huber, Albert Die Anwendung des Lochkartenverfahrens im Warenhaus.. Diss. Bern 1942. 99 pages. Softcover. Stamped. (#147248) | 150:- |
| Huberman, Leo Människans rikedomar.. Sthlm 1972. 287 sidor. Pocket. (#74704) | 100:- |
| Huberman, Leo Människans rikedomar.. Sthlm 1972. 287 sidor. Pocket. "Snedläst". (#102701) | 80:- |
| Huberman, Leo Människans rikedomar.. Sthlm 1983. 287 sidor. Pocket. (#147166) | 100:- |
| Huber-Renfer, Fritz Dr. Carl Friedrich Borberg aus Nidda (Oberhessen) 1800-1850 I.. (All published?). Lehrer, Journalist und Schriftsteller in der Schweiz. Diss. Fraubrunnen 1946. 188 pages + folding genealogical chart. Softcover. Stamped. (#110816) | 160:- |
| Huet, M. Huetiana,. ou Pensées diverses de M. Huet, eveque d'avranches. Nouvelle edition, augmentée de la description en vers latins du voyage de l'auteur en Suede. Amsterdam, Herman Uytwerf, 1723. xx, (8), 450, (2) pages including 2 illustrations. Contemporary, slightly worn half leather. One hinge cracked. One leaf with torn corner without loss of text. Foxed. Rare. (#76672) | 1800:- |
| Hufeland, C.W. Enchiridion Medicum. eller Handledning uti läkekonstens utöfning. Testamente af en femtioårig erfarenhet. Öfversatt af Vincent Lundberg. Sthlm 1839. (2),xii,984 sidor. Nött och skadat halvfranskt band. Inlagan lagerfläckad. Medföljer: gammal handskrift om arsenikförgiftning. (#86013) | 350:- |
| Hugemark, Bo Tredje världskrigets slut.. Illustrerad. Sthlm 1992. 239 sidor. Häftad. Dedikation till Arvid Fredborg. (#96366) | 145:- |
| Huizinga, J.H. Confessions of a European in England.. London 1958. 296 pages. Original cloth with dustjacket. (#150297) | 150:- |
| Huizinga, Johan Erasmus.. Illustr. Stockholm 1953. 224 sidor. Häftad. (#42751) | 110:- |
| Humanistic Perspectives on Technology, Development and Environment.. Papers from a Conference in Oslo 1991. Edited by Francis Sejersted and Ingunn Moser. Oslo 1992. 227 pages. Soft covers. (#82724) | 150:- |
| Humlum, Johannes Kulturgeografisk atlas I-II.. I: Atlas. II: Tekstbind. Illustr. Kbh 1955-65. 142 + 320 sidor. Originalklotband. 2 vol. Bläckunderstrykningar. (#127272) | 150:- |
| Humor.. Hundra år av skämtsamhet. Illustr. Stockholm 2002. 151 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Grönköpings veckoblads jubileumsbok. (#151089) | 130:- |
| Humor från Västkusten.. En kavalkad i ord och bild sammanställd av Olof Forsén. Illustratör Gunnar Wallin. Bernces förlag, Malmö 1960. 184 sidor. Original linneband. (#89364) | 150:- |
| Hunold, Günther Sex-atlas för vuxna.. Illustrerad. Ja-förlaget 1972. 175 sidor. Häftad. (#151517) | 110:- |
| Hunsberger, Byron K. Types of Error in Latin Word Knowledge.. Diss. Philadelphia 1932. 246 pages. Softcover. Stamped. (#79784) | 125:- |
| Hunter, Earle L. A Sociological Analysis of Certain Types of Patriotism.. A Study of Certain Patriotic Attitudes, Particularly as These Appear in Peace-Time Controversies in the United States. Diss. New York 1932. 263 pages. Softcover. Stamped. (#71786) | 300:- |
| Hunter, Ian M.L. Memory.. Penguin 1974. 329 pages. Paperback. (#92516) | 100:- |
| Hunt, John Erövringen av Mount Everest.. Illustrerad. Sthlm 1954. 337 sidor + illustrationer. Original klotryggsband. (#133588) | 185:- |
| Huntley, H.E. The Divine Proportion.. A Study in Mathematical Beauty. New York 1970. 186 pages. Softcover. (#135955) | 120:- |
| Hunt, Morton How Science Takes Stock.. The Story of Meta-Analysis. New York 1997. 210 pages. Original cloth. Dust jacket. (#60078) | 190:- |
| Hunt, R.N. Carew A Guide to Communist Jargon.. New York 1957. 169 pages. Paperback. (#102344) | 110:- |
| Huovinen, Lauri Das Bild vom Menschen im politischen Denken Niccolō Machiavellis.. Diss. Hensinki 1951. 169 pages. Soft covers. (#95746) | 175:- |
| Hurley, Helen Angela Vocational Adjustment of Ex-Prisoners in the District of Columbia.. Diss. Washington 1938. XX, 210 pages. Softcover. Stamped. (#73415) | 125:- |
| Hur man filmar.. En bok om smalfilmning. Göteborg 1949. 230 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#151079) | 110:- |
| Husén, Torsten En obotlig akademiker.. En professors memoarer. Sthlm 1981. 222 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#148387) | 140:- |
| Husén, Torsten Militärt och civilt.. Sthlm 1956. 158 sidor. Häftad. (#70495) | 120:- |
| Huskurer.. Lättfattliga anvisningar ... Sthlm 1980 (faksimil av originalet från 1909). 128 sidor. Pocket. (#128986) | 75:- |
| Husmoderns när var hur.. Illustrerad. Forum AB 1950. 578 sidor. Originalklotband. (#158669) | 125:- |
| Hutton, Edward Pietro Aretino.. Furstarnes gissel. Sthlm 1923. 149 sidor. Häftad. (#141266) | 130:- |
| Huxley, Aldous Ends and Means.. An Enquiry Into the Nature of Ideals and Into the Methods Employed for Their Realization. London 1938. 336 pages. Original cloth. Dust jacket. (#142392) | 150:- |
| Huxley, Aldous Themes and Variations.. London 1950. 260 pages. Original cloth. (#160552) | 100:- |
| Huygen, Wil Tomtar.. Bild: Rien Poortvliet. Sthlm 1988. 212 sidor. 4:o. Förlagsband med skyddsomslag. (#7317) | 175:- |
| Hvarfner, Gunilla Dygd idag?. Erik H. Eriksson teori om att mogna som människa. Aa Upps. 1988. 227 sid. Häftad. (#68438) | 125:- |
| Hwasser, Israel Om äktenskapet.. Uppsala 1841. 118 sidor. Tillsammans med: E.A. Schröder och P.D.A. Atterbom: Plato och Goethe. Betraktelser med anledning af Istrël Hwassers bok: Om äktenskapet. Uppsala 1842. 164 sidor. Tillsammans med: Israël Hwasser: Om vår tids ungdom. Uppsala 1842. 56 sidor. Inbundna i ett samtida halvklotband. Liten fläck å de första bladen. (#129369) | 500:- |
| Hwasser, Israel Valda skrifter I-IV.. Porträtt. Sthlm 1868-70. xxiv,362 + 374 + 344 + 326 sidor. Inbundna i 2 eleganta halvfranska band. Lite lagerfläckar. (#99330) | 600:- |
| Hyde, H. Montgomery Princess Lieven.. London 1939. 288 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#142539) | 150:- |
| Hydrén, Lars Specimen academicum, de Statu defunctorum,. secundum fabularem veterum doctrinam, ... Respondent Carl Joh. Alström. Upsala 1753. (6), 22, (2) sidor. Häftad, skuren, utan omslag. (#109841) | 175:- |
| Hyltén-Cavallius, Gunnar Olof Ur mitt framfarna lif.. Hågkomster och anteckningar. Illustrerad. Sthlm 1929. 307 sidor. Häftad. (#142491) | 140:- |
| Hyrenius, Hannes Så mycket folk.. Fakta och problem kring befolkningsutvecklingen. Sthlm 1970. 114 sidor. Häftad. Dedikation. (#96517) | 120:- |
| Hågkomster och livsintryck. av Svenska Män och Kvinnor. Fjärde samlingen. Illustr. Upps. 1923. 320 sidor. Häftad. (#150429) | 125:- |
| Håkansson, Tore Mina första nittio år.. Illustr. Skellefteå 2005. 304 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#111257) | 200:- |
| Hård av Segerstad, Peder Information och kommunikation.. En bok om människans förmåga att tänka, tala och förstå. Upps. 1985. 268 sidor. Häftad. (#90071) | 120:- |
| Hårleman, Carl Tankar, I Anledning af Utländska Resor,. Förestälte uti et Tal för Kongl. Vetenskaps Academien, ... D. 19 Julii 1746. Sthlm, Lars Salvius, (1746). (2), 40 sidor. Skuren, Häftad utan omslag. Delvis svagt fuktfläckad. (#128438) | 300:- |
| Hår- och skönhetsvård.. Handbok för damfrisörer. Redigerad av Oscar Gustafsson. Illustrerad. Stockholm 1947. 447 sidor. Stort format. Häftad. Fint exemplar. (#79281) | 400:- |
| Hädelse.. Fem unga forskares reflexioner. Red. Kajsa Eriksson, HSFR. Sthlm 1999. 87 sidor. Häftad. Brytpunkt. (#106121) | 100:- |
| Hæger, Knut Kejsarsnitt & klädeshandel.. Sthlm 1971. 162 sidor. Häftad. Delvis missfärgat omslag. (#171903) | 135:- |
| Hägerstrand, Olof Röster från källarvåningen.. Essäer. Illustr. Sthlm 1990. 437 sidor. Förlagsband. (#68413) | 110:- |
| Hägg, Göran Kupésamhället.. Kultur, språk och humanism i det byråkratiska systemet. Sthlm 1984. 145 sidor. Häftad. (#72710) | 125:- |
| Hägglöf, Gunnar Möte med Europa.. Paris - London - Moskva - Genčve - Berlin 1926-1940. Sthlm 1971. 234 sidor. Original klotband. (#69617) | 125:- |
| Hägglöf, Gunnar Porträtt av en familj.. Sthlm 1976. 206 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#59827) | 135:- |
| Hägg, S.A. Mina levnadsminnen.. Stockholm 1950. 143 sidor. Häftad. (#152764) | 130:- |
| Hänninger - Till Nils Hänninger 27.5.1952.. Sthlm 1952. 244 sidor. Häftad. (#134228) | 150:- |
| Hänström, Lars Lär mig att mäta tiden.. Dagens dikt 1955-1989. Illustr. Sthlm 1997. 188 sidor. Häftad. (#114523) | 135:- |
| Häsler, Alfred A. Der Aufstand der Söhne.. Die Schweiz und ihre Unruhigen. Eine Untersuchung. Zurich 1969. 320 pages. Original cloth. Dust jacket (#94939) | 150:- |
| Hästläkaren (ryggtitel) 1-2.. Innehåller: 1. Abildgaard, Häst- och boskaps-läkaren .... Öfwersat tillika med anmärkningar af A.H. Florman. 2:a uppl. Lund 1798. 146, (2) sid. 2. Florman, Inledning til Hästars Kännedom ... Lund 1794. (6), 166, (4) sid. 3. Sven Samuelsson, Den förträffeliga och tilförlåteliga Häste-boken, ... Fjerde upl. Link. 1799. (4), 184 sid. 4. Claës G. Bure, Afhandling om Hästars Ans, Föda och Allmännaste Sjukdomar. Strängnäs 1801. (2), 92, (2) sid. 5. Leopold von Hartman, Afhandling om några allmänna sjukdomar hos hästar, ... Sth 1801. 40 sid. 6. C.F. Weber, Om Häst-Hofwens Bestånds delar och Dess nytta. Jämte det bästa och naturligaste skoningssättet. Öfwersatt och tilökt af Petr. Hernquist. Sth 1781. 56, (2) sid. 7. Carl Hagel, ... Botemedel för Sjukdomar och Skador hos Hästar. Sth 1792. 45, (3) sid. 8. J.B. von Sind, Den uti Fält och på Resa Hastigt Helande Häst-Läkaren, ... Öfwersatt. Sth 1774. (16), 240 sid. + utvikbar plansch. Inbundna i 2 trevliga halvfranska band från tidigt 1800-tal, varav en med lite skadad rygg. Vikta hörn. Något "lagerfläckad" och nätt skuren. (#25727) | 3400:- |
| Högbroforsen i belysning av Dalamålet.. En orientering utgiven av Aktiebolaget Svenska Handelsbanken 1939. 140 sidor + plansch. Häftad. (#103537) | 125:- |
| Höglund, Zeth Häxnatt över Europa.. Tal till kristna och hedningar. Sthlm 1939. 322 sidor. Häftad. Tillskrift. (#69300) | 140:- |
| Höglund, Zeth Ve de svaga.. Sthlm 1941. 259 sidor. Häftad. Namnteckningar. (#68796) | 135:- |
| Höjer, Elis B. Lokomotivlära.. På uppdrag af Kungl. Järnvägssyrelsen utarbetad 1910. Illustrerad. Sthlm 1910. xvi, 648 sidor. Original klotband. Första upplagan. (#162955) | 500:- |
| Höjer, Mattias What is the point of it?. Backcasting urban transport and land-use futures. Diss. Sthlm 2000. Soft covers. (#172738) | 180:- |
| Höjer, Mattias, Ökad tillgänglighet och minskat resande?. En framtidsstudie om bebyggelsestruktur och IT för minskad pendling. KFB-Rapport 1998:40. 111 sidor. Häftad. (#172736) | 100:- |
| Höjer, Signe Arvet från läsarna.. Sth 1976. 288 sid. Inb. (#57766) | 120:- |
| Höjer, Signe Läsarungen växer upp.. Stockholm 1978. 219 sidor + planscher. Förlagsband med skyddsomslag. (#160436) | 135:- |
| Höjer, Signe Vägen till Hagalund.. Stockholm 1979. 202 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#160435) | 135:- |
| Höpker, Wolfgang Wie rot ist das Mittelmeer?. Europas gefährdete Südflanke. Stuttgart 1968. 164 pages. Soft covers. (#101177) | 100:- |
| Hörberg, Bengt & Westberg, Jostein J.R. Capablanca schackspelets världsmästare.. 75 utvalda parier med kommentarer samt biografi. Illustrerad. Forum 1965. 147 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#169953) | 150:- |
| Hörnfeldt, Ragnar Nivå och struktur.. Några problem inom intelligensforskningen. Uppsala 1950. 262 sidor. Häftad. (#169951) | 150:- |
| Høyer, Liv Nansen Eva og Fridtjof Nansen.. Illustr. Oslo 1954. 324 sidor. Inbunden. Skyddsomslag. (#52530) | 165:- |
| Ibn Qotaība Introduction au livre de la poésie et des počtes.. Muqaddimatu kitabi s-si'ri wa s-su-ara. Texte arabe d'apres l'édition De Goeje. Avec introduction, traduction et commentaire par Gaudefroy-Demombynes. Paris 1947. xlii,109 pages. Soft covers. Fine copy. (#167050) | 250:- |
| Ibn Qutaība Ashe'r wal shu'ara' II.. Edition critique par Ahmed Mohammad Shakir. Dar al-Maaref no date. Pag. [553-1036]. Softcover. Part II only. Dhakha'ir Al-'Arab 55. (#134832) | 150:- |
| Ideologien bak studentopprøret.. Lærere og studenter drøfter ny-marxisme, universitet og samfunn. Red. Bjørn Hoelseth. Oslo 1969. 175 sidor. Pocket. (#86338) | 100:- |
| Ideologier i tredje världen.. Politiska dokument i urval och med inledning av Lars Rudebeck. Sthlm 1969. 368 sidor. Häftad. (#10665) | 100:- |
| Idun 1889.. Praktisk veckotidning för kvinnan och hemmet. Utgifven af Frithiof Hellberg. 504 sidor. Stort format. Inbunden i ett dekorerat original klotryggsband. (#157040) | 200:- |
| Idun 1890.. Praktisk veckotidning för kvinnan och hemmet. Utgifven af Frithiof Hellberg. 708 sidor. Stort format. Inbunden i ett dekorerat originalklotband med fläck på främre pärmen. (#157026) | 200:- |
| Iduna 1-11.. En skrift för den Nordiska Fornålderns Älskare. (Allt som utkom). 1: Andra upplagan, Gadelius 1813. 90, (2) sidor + 2 notblad. 2: Andra upplagan, 1816. 110, (4) sidor. 3: Tredje upplagan, 1824. 91, (3) sidor + 2 notblad. 4: Andra upplagan, 1818. 178 sidor + 1 notblad. 5: Andra upplagan, 1819. 128 sidor + 3 planscher. 6: Andra upplagan 1824. 130, (2) sidor + 2 planscher och ett notblad. 7: Förtsta upplagan, 1817. 212 sidor + en plansch och ett notblad. 8: Andra upplagan, Nestius 1824, 161, sidor + 3 planscher och ett notblad. 9: Första upplagan, 1822. 391, (1) sidor + tabell och 3 planscher. 10: Första upplagan, 1824. 374, (2) sidor + 2 planscher och 2 notblad. 11 (Sista häftet): Hierta 1845. (4), 106, (2) sidor. Inbundna i 5 samtida halvfranska band, samtliga skadade, spruckna falsar, en volym saknar bit av ryggen. Götiska Förbundets publikation. (#164058) | 1500:- |
| ILIC '97.. The Second International Workshop on Low Intensity Conflict. Sth 1997. 287 pages. Softcover. (#57371) | 150:- |
| Illustrerad Nisse-kalender för 1873.. (4), 136 sidor. Samtida (original?) pappband. (#40534) | 150:- |
| Illustrerad Nisse-kalender för 1880 (och) 1881.. (4), 146, (2), (4), 149, (3) sidor. Några små fläckar. Halvklotband. (#40524) | 200:- |
| Illustrerad Nisse-kalender för 1882.. (4), 148 sidor. Samtida (original?) pappband. (#40552) | 150:- |
| Illustrierter Deutscher Kolonial-Kalender für 1912.. Redigiert von Major v. Strantz. 4. Jahrgang. Minden in Westfalen 1912. 264 pages + plates. Original decorated hard covers. (#171923) | 600:- |
| Imlâ Lûgati.. Dil Encümeni tarafinden tertip edilmistir. Istanbul 1928. xviii, 371 pages. Half cloth. Pencil notes. Turkish and Persian? (#117142) | 400:- |
| Impulser.. Lesestykker for framtida. Red. Geir Atle Ersland. Illustr. Oslo 2000. 144 sidor. Original pappband. (#68701) | 145:- |
| Im Zeichen der Hoffnung.. Ein Lesebuch. Herausgegeben von Erwin de Haar. München 1961. 712 pages + plates. Original cloth. (#152287) | 140:- |
| Influences.. Relations culturelle entre la France et la Sučde. Actes publiés par Gunnar von Proschwitz. Göteborg 1988. 320 pages + plates. Soft covers. (#108462) | 200:- |
| Ingelstam, Lars Snuttifiering - helhetssyn - förståelse.. En tänkebok om kunskap i informationssamhället. Lund 1988. 104 sidor. Häftad. (#100245) | 100:- |
| Ingelstam, Lars Teknikpolitik.. En bok om tekniken, människna och socialismen. 2:a upplagan Sthlm 1979. 182 sidor. Pocket. (#74960) | 100:- |
| Ingenjörskonst, vetenskap, ansvar.. Aktuella inlägg vid ett jubileum under redaktion av Sten Söderberg. Ingenjörsvetenskapsakademien 1919-1969. Illustrerad. Sthlm 1969. 246 sidor. Häftad. (#123376) | 150:- |
| Ingersoll, Robert G. Crimes Against Criminals. Done Into a Printed Book by the Roycrofters ... New York 1906. Portrait. 60 pages. Untrimmed in soft leather binding. (#154456) | 200:- |
| Inglis, Brian Natural and Supernatural.. A History of the Paranormal from Earliest Times to 1914. Abacus London 1979. 580 pages. Paperback. Small water-stains in lower corner of the last pages. (#132338) | 100:- |
| Inglis, Brian Roger Casement.. New York 1974. 448 pages + plates. Original cloth in dustjacket. (#82346) | 200:- |
| Inglis, William George F. Johnson. and His Industrial Democracy. Illustr. New York 1935. X, 306 pages. Original cloth. (#34111) | 150:- |
| Ingrim, Robert Bündnis oder Krieg.. München 1955. 163 pages. Original cloth. Dust jacket. (#108049) | 150:- |
| Ingrim, Robert Die Rettung Deutschlands.. Düsseldorf 1952. 157 pages. Original cloth. Dust jacket. (#108053) | 150:- |
| Ingrim, Robert Macht und Freiheit.. Wie man der Feind aus dem Land bringt. Stuttgart 1956. 64 pages. Soft covers. (#108051) | 100:- |
| Ingwersen, Erhard Standbilder in Berlin.. Illustrated. Berlin 1967. 108 pages. Original cloth. (#123371) | 100:- |
| Initiation, Growth and Consolidation.. The Scientific Dynamics and Societal Relevance of a Non-Traditional Research Organization. Edited by Ingemar Lind, Tord Maunsback and Lena Olsson. Linköping 1989. 125 pages. Soft covers. (#58540) | 125:- |
| Inlandsbanan - spår mot framtiden?. Av Kjell Andersson, Erik Beckman, Christina Falkengård & Jan Stattin. Illustrerad. Stockholm 1984. 96 sidor. Häftad. (#154105) | 110:- |
| Inledning och glossar till Een nyttwgh Wnderwijsning.. Upsala 1894. clxxxvii sidor. Halvklotband. (#104653) | 200:- |
| Inledning och glossar till Een nyttwgh Wnderwijsning.. Upsala 1894. clxxxvii sidor. Häftad. (#114123) | 150:- |
| Instruction,. hvarefter Riddarhus-Directionen, jemlikt Riddarhus-Ordningen, har sig att rätta, och hvaruti äfven de vid Riddarhuset anställde Embets- och Tjenstemäns skyldigheter äro utstakade. Sthlm 1835. 68 sidor. Gråpappersomslag. Inlagan delvis fläckig. (#133008) | 200:- |
| Intellectuals, Universities, and the State in Western Modern Societies.. Edited by Ron Eyerman, L.G. Svensson and T. Söderqvist. Berkeley 1987. 260 pages. Hard covers. Dust jacket. (#53356) | 150:- |
| In Tension between Organization and Profession.. Professionals in Nordic Public Service. Carola Aili, Lars-Erik Nilsson a.o. (eds). Lund 2007. 371 pages. Hardcover in dustjacket. (#153809) | 250:- |
| Inter-Diciplinarity Revisited.. Re-Assessing the Concept in the Light of Institutional Experience. Edited by Lennart Levin and Ingemar Lind. Linköping 1985. 215 pages. Soft covers. (#58538) | 145:- |
| International Crises:. Insights from Behavioral Research. Edited by Charles F. Hermann. New York 1972. 334 pages. Original cloth. Dust jacket. (#68702) | 200:- |
| Invärtes medicin.. Redaktion Leif Hallberg, Nalle Lindholm & Lars Werkö. Sthlm 1978. 474 sidor. Original klotband. (#86098) | 200:- |
| Ipsiroglu, M.S. & Eyüboglu, S. Fatih Albumuna Bir Bakis.. Sur l'album du Conquérant. Illustr. Istanbul üniversitesi no date (c. 1960). 153 pages. Soft covers. (#117127) | 150:- |
| Irving, Washington The Sketch Book.. Signet Classis, New York 1961. 378 pages. Paperback. (#95276) | 100:- |
| Isaacson, Isaac K.A. The Garden City and New Towns Ideology and the British New Towns Policy, 1800-1970.. Diss. Lund 1988. XV, 208 pages. Soft covers. (#91638) | 170:- |
| i Scotoni, Pau Puig Att förstå revolutionen.. En kritisk undersökning om historisk stabiblitet och förändring. Akad. avh. Lund 1980. 158 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#117962) | 150:- |
| Isenberg, Sheila Women Who Love Men Who Kill.. New York 1991. 240 pages. Original cloth. Dust jacket. Ink underlinings. (#135397) | 140:- |
| I utvecklingens skugga.. Lokalsamhällen i tredje världen. Redaktör Anders Hjort. Illustr. Sthlm 1979. 200 sidor. Häftad. (#123111) | 120:- |
| Iveroth, Axel Det goda samhället.. Sthlm 1977. 360 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#169098) | 150:- |
| Iveroth, Axel Det goda samhället.. Sthlm 1977. 360 sidor. Original klotband. Skyddsomslag med reva. Dedikation till Arvid Fredborg. (#96509) | 150:- |
| Jackson, W.A. Douglas Russo-Chinese Borderlands.. Zone of Peaceful Contact or Potential Conflict. Princeton 1962. 126 pages. Paperback. (#101506) | 100:- |
| Jacob, Franįois The Statue Within.. An Autobiography. Translated by Franklin Philip. Plainview 1988. 326 pages. Soft covers. (#79659) | 150:- |
| Jacobi, Claus Die menschliche Springflut.. Ullstein 1969. 211 pages. Original cloth. Dust jacket. (#149527) | 150:- |
| Jacobi, Jolan Die Psychologie von C.G. Jung.. Eine Einführung in das Gesamtwerk ... Dritte erweiterte und verbesserte Auflage, Zürich 1949. 296 paes. Original cloth. Dust jacket. (#43090) | 145:- |
| Jacobs, Franz Die Flurbereinigung in Westfalen.. Eine Darstellung der Gemeinheitsteilungs- und Zusammenlegungs-Gesetzgebung und ihrer Auswirkung daselbst. Leipzig 1930. 88 pages. Soft covers. Stamped. (#133575) | 150:- |
| Jacobsson, Malte Minnesbilder.. Stockholm 1964. 209 sidor + planscher. Häftad. (#159925) | 110:- |
| Jacoby, Arnold Seņor Kon-Tiki.. Boken om Thor Heyerdahl. Sthlm 1965. 305 sidor + planscher. Originalklotband i skyddsomslag. (#121850) | 145:- |
| Jacoby, Hans Självkännedom genom handstilstolkning.. Illustrerad. Sthlm 1946. 85 sidor + planscher. Original halvklotband. (#82077) | 175:- |
| Jaffé, Gabriel Promiscuity.. London 1966. 192 pages. Paperback. (#86263) | 100:- |
| Jahoda, Marie Freud och psykologins dilemma.. Sthlm 1983. 186 sidor. Häftad. Som ny. (#121487) | 100:- |
| Jakobsson, Svante Dödsfångars beredelse -. en brydsam plikt för fängelsepräster i gången tid. Uppsala 1987. 92 sidor. Dedikation. Bläckunderstrykningar. (#154415) | 80:- |
| James, Muriel & Jongeward, Dorothy Born to Win:. Transactional Analysis with Gestalt Experiments. Illustr. Second printing, Addison-Wesley Publ. 1973. 300 pages. Soft covers. Some underlinings with blue pencil. (#79406) | 135:- |
| James, William Några av själslivets problem.. Föredrag för läkare. Sthlm 1916. 170 sidor. Häftad. (#133543) | 125:- |
| Jane at War.. The Original and Unexpurgated Adventures of the British Secret Weapon of World War Two. Jane of the Daily Mirror. London 1976. 4:o. Soft covers. Very slightly water-damaged. (#87339) | 150:- |
| Jane's All the World's Aircraft 1959-60.. Golden Jubilee Edition. Compiled and edited by Leonard Bridgman. Illustr. 1959. 557 + 17 pages + advertisments. Large book. Original cloth. Very fine. (#85886) | 500:- |
| Janin, Jules, En vinter i Paris.. Öfversättning af G.F.A. [Gustaf Ferdinand Asker] Jönköping 1845. (4),256 sidor. Nött original klotband. (#172755) | 150:- |
| Jansen, G.H. Afro-Asia and Non-Alignment.. London 1966. 432 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102341) | 150:- |
| Janson, Carl-Gunnar On Project Metropolitan and the Longitudinal Perspective.. Sthlm 1994. 120 pages. Soft covers. (#48114) | 140:- |
| Jansson, Jan-Magnus Politikens teori.. Sthlm 1970. 256 sidor. Häftad. (#161638) | 130:- |
| Jansson, Jan-Magnus Politikens teori.. Sthlm 1977. 256 sidor. Häftad. (#108104) | 140:- |
| Jarrick, Arne Hamlets fråga.. En svensk självmordshistoria. Sthlm 2000. 239 sidor. Original pappband. (#138974) | 150:- |
| Jarrick, Arne Kärlekens makt och tårar. - en evig historia. Sthlm 1997. 336 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#74794) | 175:- |
| Jarrick, Arne Psykologisk socialhistoria.. Diss. Sthlm 1985. 248 sidor. Häftad. (#85033) | 185:- |
| Jarring, Gunnar Memoarer 1939-1952.. Sthlm 1981. 233 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#63977) | 140:- |
| Jarring, Gunnar Utan glasnost och perestrojka.. Memoarer 1964-1973. Sthlm 1989. 261 sidor + planscher. Original klotband. (#96562) | 130:- |
| Jarring, Gunnar Utan glasnost och perestrojka.. Memoarer 1964-1973. Sthlm 1989. 261 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation till Arvid Fredborg. (#96385) | 150:- |
| Jarvas, Gunnar E. Från kärnvapen till gerilla.. Stockholm 1972. 155 sidor. Häftad. (#166382) | 140:- |
| Jaspers, Karl Die Atombombe und die Zukunft des Menschen.. dtv 1961. 367 pages. Paperback. (#116490) | 100:- |
| Jay, Douglas Socialism in the New Society.. London 1962. 414 pages. Original cloth with dustjacket. (#149812) | 150:- |
| Jenkins, David Ross Growth and Decline of Agricultural Villages.. Diss. New York 1940. 95 pages. Softcover. Stamped. (#78384) | 200:- |
| Jenner, Håkan Pygmalion in Treatment of Addictions.. The Role of Expectations in Therapeutic Transaction. Illustr. Sthlm 1998. 140 pages. Soft covers. (#81618) | 150:- |
| Jensen, Albert I frihetens och fredens tjänst.. Sthlm 1949. 288 sid. Halvklotband. (#64781) | 125:- |
| Jensen, Jens S. Oavslutat.. Illustrerad. 1984. Häftad. Främre omslaget med veck. (#148430) | 125:- |
| Jensen, Wihelm Heiligenhafen das Ostseebad im Winkel.. Illustrated. Lübeck 1949. 113 pages + map. Original cloth. (#105018) | 200:- |
| Jerman, Helena, Rentola, Janne & Rosenström, Marika Livet genom en lins.. Fotografier av Bernhard Åström. Helsingfors 1994. 192 sidor. Häftad. (#115814) | 140:- |
| Jernvegsnytt.. Anten-Gräfsnäs Järnväg. 58 nummer mellan 1972 och 1995. Häften 1972:3, 74:3-4, 75:1-4, 76:1-3, 77-80:1-4, 84:2-3, 85-90:1-4, 91:1-2, 93:2-3, 94:1-4,95:1. (#171992) | 450:- |
| Jerring, Sven Radioman.. Farbror Sven berättar sina minnen. Illustr. Sth 1970. 192 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Signerad av Jerring. (#56514) | 140:- |
| Jerusalim, Janice Kropp och själ. Yoga.. Illustr. Viken 2005. 64 sidor. Förlagsband. (#143150) | 125:- |
| Jervas, Gunnar E. Internationella konfliktprocesser.. En generell modell för studiet av mellanstatliga konfliktförlopp. Stockholm 1973. 224 sidor. Häftad. (#166390) | 150:- |
| Jessup, Morris K. UFO och Bibeln.. Hälsingborg 1974. 126 sidor. Häftad. (#72074) | 125:- |
| Jirlow, Ragnar Plogmodeller från 1700-talet vid lantbrukshögskolan.. Studier i maskintekniska institutionens modellsamling. Illustr. Uppsala 1948. 72 sidor. Häftad. (#42613) | 125:- |
| Jit, Indar Rikhye, Harbottle, Michael & Egge, Bjørn Den tynne blå linjen.. Internasjonal fredsbevaring og dens fremtid. Oslo 1975. 233 sidor. Häftad. (#72792) | 150:- |
| Jivén, Lars M. Pedagogisk-psykologiska mätinstrument.. Andra upplagan. Sthlm 1973. 190 sidor. Häftad. (#84021) | 140:- |
| Johannesson, Kurt Retorik. eller konsten att övertyga. Illustr. Sth 1990. 241 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#57764) | 150:- |
| Johansen, Anders Tid är makt, tid är pengar.. Röda bokförlaget 1984. 229 sidor. Pocket. Lite blyertsunderstrykningar. (#116278) | 90:- |
| Johanson, Klara Det rika sterbhuset.. Andra upplagan. Sthlm 1947. 241 sidor. Häftad. Fint ex. (#112885) | 135:- |
| Johanson, Klara Det speglade livet.. Memoarer från bokrummet. Andra upplagan. Sthlm 1941. 262 sidor. Häftad. Fint ex. (#112886) | 135:- |
| Johanson, Klara En recensents baktankar.. Sthlm 1928. 173 sidor. Original klotband. (#132589) | 140:- |
| Johanson, Klara Kritik.. Sthlm 1957. 340 sidor. Häftad. Fint ex. (#112888) | 135:- |
| Johansson, B. & Pettersson, A. Ekonomi och konflikter.. Lund 1975. 190 sidor. Häftad. (#49755) | 115:- |
| Johansson, Bror A. Criteria of School Readiness.. Factor Structure, Predictive Value and Enviromental Influence. Sthlm 1965. 333 pages. Soft covers. (#60663) | 150:- |
| Johansson, Elsie Vardagstankar.. Foto: Bengt Johansson. Upps. 1989. 64 sidor. Häftad. (#121863) | 100:- |
| Johansson, Gustav Att bryta det sociala arvet.. Sthlm 1973. 227 sidor. Häftad. (#68814) | 140:- |
| Johansson, Harry Sigtunastiftelsen tjugofem år.. Illustrerad. Sthlm 1942. 290 sidor. Häftad. (#130808) | 150:- |
| Johansson, Lage Tjänstemän till tals.. Sthlm 1971. 178 sidor. Illustrerad. Häftad. A&K Facklig debatt. (#101209) | 100:- |
| Johansson, Lars-Erik & Johansson, Monica Att sammanträda.. Sammanträdet som arbets- och beslutsform. Sthlm 1977. 225 sidor. Häftad. (#75958) | 150:- |
| Johansson, Mats Nästa Europa.. Bortom ja och nej. Illustr. Sthlm 2005. 267 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#146235) | 135:- |
| Johansson, Melker Bättre röd and död?. Katrineholm 1978. 151 sidor. Häftad. (#124833) | 120:- |
| Johansson, Nils Bröd.. Att kunna och sälja. Sthlm 1969. 61 sidor. Original pappband. (#93339) | 100:- |
| Johansson, Svängis Hjulminnen.. Sthlm 1957. 168 sidor + illustrationer. Original pappband. Skyddsomslag. (#139767) | 170:- |
| Johansson, Vicki Tillsyn och effektivitet.. Statliga inspektörers yrkesroller och strategival. Umeå 2006. 230 sidor. Häftad. (#146469) | 150:- |
| John Böttiger - Konsthistoriker och museiman.. Redaktörer Lars Erik Böttinger och Bo Vahlne. Illustrerad. Stockholm 2004. 159 sidor. Förlagsband. (#165589) | 130:- |
| Johnsen, Leif Dynamique générale des systčmes non-holonomes.. Diss. Oslo 1941. 75 pages. Softcover. Stamped. (#107505) | 150:- |
| Johnson, Frank E. The World of Wine.. Illustr. Greenwich, CT 1997. 192 pages. 4:o. Hardcover in dustjacket. (#112635) | 125:- |
| Johnson, Frank J. No Substitute For Victory.. Chicago 1962. 230 pages. Original cloth with dustjacket. (#149808) | 150:- |
| Johnson, Paul Enemies of Society.. London 1977. 278 pages. Original cloth with dustjacket. (#150652) | 150:- |
| Johnson, Samuel The Conversations of Dr. Johnson.. Extracted from the LIFE by James Boswell & Edited with a Preface by Raymond Postgate. London 1949. 316 pages. Original cloth. (#160554) | 100:- |
| Johnson, Spencer Who Moved My Cheese?. An a-mazing way to deal with change in your work and in your life. New York 1998. 94 pages. Original cloth. Dust jacket. (#169892) | 120:- |
| Jolin, Christopher Vänstervridningen.. Hot mot demokratin i Sverige. Malmö 1972. 461 sidor. Pocket. (#116295) | 100:- |
| Jolles, André Einfache Formen.. Legende - Sage - Mythe - Rätsel - Spruch - Kasus - Memorabile - Märchen - Witz. Zweite Auflage. Darmstadt 1958. 272 pages. Original cloth. (#155675) | 125:- |
| Joly, Henry Instinkten.. Dess förhållande till livet och förståndet. Försök till en jämförande psykologi. I. Djuret. II. Menniskan. Sth 1877. 384 sidor. Häftad. Oskuren med originalomslag. (#12359) | 210:- |
| Jones - The Bobby Jones Story.. From the Writings of O.B. Keeler by Grantland Rice. With a special foreword by Bernhard Darwin. Published for the Fireside Press by W. Foulsham & Co., Ltd, London no date. 304 pages incl. plates. Original cloth. Dust jacket. (#107956) | 250:- |
| Jones, Bernard E. Freemasons' Guide and Compendium.. Illustrated. New and revised edition. London 1980. 604 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#169043) | 250:- |
| Jones, Emrys Town and Cities.. Oxford 1969. 152 pages. Paperback. (#69344) | 100:- |
| Jones, Emrys & Van Zandt, Eleanor The City.. Yesterday, Today and Tomorrow. Illustrated. Garden City, New York 1974. 208 pages. Original cloth. Dust jacket. (#143512) | 200:- |
| Jones, Kenneth Westcott Steam in Landscape.. Illustrated. London 1971. 187 pages. Original cloth. Dust jacket. (#61619) | 150:- |
| Jones, Thatcher C. Clearings and Collections; Foreign and Domestic.. Diss. New York 1931. 293 pages. Softcover. Stamped. (#164339) | 225:- |
| Jonsson, Dan Forskning för fred.. Lund 1975. 73 sidor. Häftad. (#49753) | 70:- |
| Jonsson, Gun Tanter och representanter.. Dilemman i frivilliga organisationer - en fråga om oligarki eller demokrati? Aa Umeå 2006. 214 sidor. Häftad. (#95431) | 125:- |
| Jonsson, Gustav & Kälvesten, Anna-Lisa 222 Stockholmspojkar.. En socialpsykiatrisk undersökning av pojkar i skolåldern. Illustrerad. Stockholm 1964. 684 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#166368) | 150:- |
| Jonsson, Inge Humanistiskt credo.. Studier och artiklar sammanställda av Barbro Ståhle Sjönell och Cecilia Wijnbladh Bergin. Sthlm 1988. 284 sidor. Originalklotband. (#110243) | 110:- |
| Jonsson, Sune Jordabok.. Odlingsbilder 1971-75. Illustrerad. LTs förlag 1976. 222 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#166371) | 200:- |
| Jordbrukslära för skolor och självstudium.. Av Carl Rydberg, L.H. Kylberg, Georg von Zweigbergk & Erik W. Ljung. Illustr. Sthlm 1912. VIII, 643 sidor + utvikbar karta. Halvfranskt band. (#163516) | 250:- |
| Jorden vi ärvde.. Om klimat, konsumtion och livsval. Red. Erika Dahlén. Illustr. Sthlm 2008. 160 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#153810) | 200:- |
| Jor, Finn Kultur - menneskets annen natur.. Oslo 1976. 155 sidor. Häftad. (#103517) | 110:- |
| Josephson, Erland Sanningslekar.. Brombergs 1994. 283 sidor. Pocket. (#74802) | 100:- |
| Josephson, Erland, Rollen, Sanningslekar, Föreställningar.. Samlingsvolym. Sthlm 1995. 769 sidor. Förlagsband. (#172815) | 160:- |
| Josephson, Ragnar Fri vandring.. Stockholm 1937. 213 sidor. Klotryggsbamd. (#165617) | 150:- |
| Josephson, Ragnar Nationalism och humanism.. Stockholm 1935. 228 sidor. Klotryggsband. (#165618) | 150:- |
| Josephson, Ragnar Skådeplatser.. Stockholm 1938. 230 sidor. Klotryggsband. (#165616) | 150:- |
| Josephson, Ragnar Tidens drama.. Stockholm 1941. 265 sidor. Klotryggsband. (#165614) | 150:- |
| Josephson, Ragnar Trosbekännelser.. Stockholm 1944. 233 sidor. Klotryggsband. (#165615) | 150:- |
| Journalisten,. eller Utvalda Samlingar i Blandade Ämnen Hämtade i Synnerhet Utur de Nyaste och Bästa Engelska Journaler till Nytta och Nöje för Medborgare af Bägge Könen. IV. Tomen, första - fjärde qvartalet. Sthlm 1794. Kopparstucket titelblad samt 12 kopparstuckna planscher. (2), 1-382 + 385-766 sidor. I 2 blå pappband. Aa8 = sid 383/4 saknas (troligen ett blankt blad). Sista bladet, "Förteckning", rivet med textförlust. Ett blad med fläck samt svaga fuktfläckar i slutet av del 1. Endast band 4 i serien. (#78153) | 600:- |
| Journal of the Iraq Academy 29.. Illustr. Baghdad 1978. [373] pages. Hardcover. In Arabic. (#146575) | 125:- |
| Jovius, Dragan Sovjethotet mot Norden.. Illustr. Sthlm 1984. 349 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#36399) | 150:- |
| Jovius, Dragan Sovjetspionage i Sverige.. Dess taktik och verksamhet. Sthlm 1978. 265 sidor. Häftad. Fuktskadad i nederkant. (#125907) | 100:- |
| Jubileumsutställningens i Göteborg 1923. officiella vyalbum. Axel Eliassons konstförlag (1923). Liggande format. Häftad. Inlagan loss. (#136188) | 150:- |
| Judith.. Edited by B.J. Timmer. London 1952. viii,56 pages. Soft covers. (#167340) | 100:- |
| Judith.. Edited by B.J. Timmer. London 1966. 55 pages. Soft covers. Stamped. (#167581) | 75:- |
| Jugend zwischen 15 und 24.. Zweite Untersuchung zur Situation der deutschen Jugend im Bundesgebiet. EMNID-Institut für Meinungsforschung, Bielefeld 1955. 335 pages. Original cloth. (#93760) | 150:- |
| Juhlin-Dannfelt, H. Jordbrukarens hand-lexikon.. En uppslagsbok i jordbruk, trädgårdsskötsel, skogshushållning, veterinärkunskap m.m. Sthlm 1886. 476 sidor. Välbevarat, vackert halvfranskt band. (#61495) | 400:- |
| Julens land.. Text av Mary Phraner Warren. Gravyrer och teckningar från 1800-talet. Sthlm 1979. 120 sidor. Stort format. Originalklotband. Skyddsomslag. (#55780) | 140:- |
| Juliana. Edited by Rosemary Woolf. London 1955. x,90 pages. Soft covers. (#167339) | 100:- |
| Junbeck - Handels- och Slöjde-Fiscalen Junbecks Sällsamma Öden,. både såsom Embetsman och Enskild Medborgare: afskilldrade I anledning af Stockholms Garfvare-Embetes Försök, att åtkomma sista skärfven. Stockholm 1815. (2), 16, 3-31, (1) sidor. Liten 4:o. Skuren. Häftad i marmorerat pappersomslag. (#128459) | 350:- |
| Junesjö, Kurt Strejk. - en demokratisk rättighet för bättre arbetsförhållanden. Illustr. Sthlm 1998. 131 sidor. Häftad. (#126518) | 100:- |
| Jung, C.G. C.G. Jung in Selbstzeugnissen und Bilddokumente.. Dargestellt von Gerhard Wehr. Rowohlt 1974. 154 pages. Paperback. (#116258) | 100:- |
| Jung, C.G. Psychologische Typen.. Zürich 1925. 708 pages. Original cloth. (#151521) | 200:- |
| Jung, C.G. m.fl. Människan och hennes symboler.. Rikt illustr. Sthlm 1966. 320 sidor. Stort format. Original klotband. Något "bågnad". (#41428) | 150:- |
| Jung, Ivar Über die günstigste Gewichtsverteilung in Basisnetzen.. Diss. Upps. 1924. 124 pages. Softcover. (#77472) | 125:- |
| Jungstedt, Kurt När livet var ungt.. Sthlm 1954. 212 sidor + planscher. Häftad. Dedikation. (#108539) | 160:- |
| Jungstedt, Torsten (red.) Mord, mördare med mera.. En antologi. Sthlm 1960. 448 sidor. Originalklotband. "Denna antologi innehåller beskrivningar på verkliga brott". (#124275) | 150:- |
| Juva, Einar W. Rudolf Walden 1878-1946.. Illustrerad. Helsinki 1957. 640 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Lite blyertsförstrykningar. På finska. (#123330) | 200:- |
| Jägarens uppslagsbok.. Red. Karl Henning. Illustrerad. Sthlm 1963. 628 sidor. Förlagsband. (#143376) | 200:- |
| Jæger, Wolfgang Tractatus mysticus celeberrimæ Gallia Foeminæ de Gyon,. cum animadversionibus perpetuis. Tubingæ, Georg-Henrich Reisl 1715. 56 pages. Small 4:o. No covers. (#109444) | 450:- |
| Järnvägen.. Rikt illustr. Sthlm 1956. (48) sidor. Klammerhäftad. Bildsamling utgiven till SJ:s 100-årsjubileum. (#122360) | 100:- |
| Järnvägen i Mariefred.. Norra Södermanlands järnväg. Statens järnvägar. Östra Södermanlands järnväg. Illustr. Mariefred utan år (1988?). 36 sidor. Klammerhäftad. (#108799) | 120:- |
| Järnvägsstyrelsens underdåniga skrivelse. den 11 februari 1916 angående fortsättning av inlandsbanan jämte anläggning av tvärbanor mellan densamma och norra stambanan. Sthlm 1916. 184 sidor + bilaga 6, 20-28 (2 kartor, 6 tablåer och en plansch). Häftad. Omslag och bilagor loss. Stämpl. (#91242) | 200:- |
| Järv - Humanismen som salt och styrka.. Bilder och betraktelser tillägnade Harry Järv. Illustr. XVI, 588 sidor. Förlagsband. Skyddsomslag. (#27253) | 150:- |
| Jöberger, Barbro Amalgam - Hotet mot din hälsa.. Illustrerad. Stockholm 1989. 254 sidor. Häftad. (#165576) | 145:- |
| Jönköpingsstudier.. Minnesskrift utgiven av Jönköpings humanistiska förbund med anledning av dess 50-åriga tillvaro 1899-1949. Sthlm 1949. 166 sidor. Häftad. (#154853) | 110:- |
| Jönsson, Bodil Tankekraft.. 144 sidor att tänka med. Brombergs 2001. 144 sidor. Original pappband. (#122586) | 140:- |
| Jönsson, Bodil Tio tankar om tid.. Brombergs 1999. 132 sidor. Original pappband. (#141987) | 100:- |
| Jönsson, Bodil och Rehman, Karin Den obändiga söklusten.. Brombergs 2000. 141 sidor. Förlagsband. (#170066) | 100:- |
| Jönsson, Bodil & Rehman, Karin Den obändiga söklusten.. Illustrerad. Stockholm 2000. 140 sidor. Förlagsband. (#152630) | 110:- |
| Jönsson, Gabriel Ung mellan backar och böljor.. Minnen av människor och landskap. Malmö 1978. 175 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#119642) | 145:- |
| Jørgensen, Vilh. Smide, maskinarbete och elektroteknik.. Översatt och delvis omarbetad av Gustav Strömbeck. Illustrerad. Tecknisk litteratur 1947. 1116 sidor. Original klotband. (#133936) | 250:- |
| Jørnæs, Bjarne Stilar i konsten.. Arkitektur, Möbler, Bruksföremål, Textilkonst. Illustr. Sthlm 1977. 256 sidor. Förlagsband. (#47407) | 200:- |
| Kabell, Aage Metrische Studien II.. Antiker Form sich nähernd. Uppsala 1960. X, 275 pages. Softcover. (#44643) | 175:- |
| Kabell, Aage Studier i metrik III.. Systematisk. Aa Kbhvn 1952. XXIV, 200 sidor. Klotband. Stämpl. (#92560) | 200:- |
| Kagan, Donald & Frederick W. While America Sleeps.. Self-delusion, military weakness and the threat to peace today. New York 2000. 483 pages. Original cloth. Dust jacket. (#170051) | 175:- |
| [Kahl, Achatius] utg. Anti-Quartalskrift.. (Operiodisk Skrift.) Första - Andra häftet (allt som utkom) Lund 1831. (2), vi, (4), 276, 32 + (4), 72 sidor. Tillsammans med: [Ahnfelt], Anti-Vandalskrift. (Operiodisk skrift.) Första häftet. Malmö 1831. (8), 70 sidor. Även medbundet: 1. Yttrande af Theologiska Faculteten i Köpenhamn öfwer Herrar Thomanders, Kahls, Petterssons och Thestrups Profafhandlingar ... 2. Swar på ... (föregående). 3. Fortsättning af Kahls och Petterssons skriftwexling med Theologiska Faculteten i Köpenhamn. 4. Ett antal "Bihang till Lunds Weckoblad" från 1831 samt 5. Svar på uti Lunds Veckoblad ... Samtida pappband. Ryggen borta. (#129460) | 400:- |
| Kahle, Sigrid Jag valde mitt liv.. Stockholm 2003. 767 sidor + planscher. Originalklotband med skyddsomslag. (#152568) | 170:- |
| Kakamoja.. Nytt och gammalt. Rumpenheim. Hos Peter Pufendorff tryckt i år. Facsimilupplaga. Sthlm 1983. 160 sidor. Original pappband. (#93477) | 150:- |
| Kalam-I Urdu.. Compiled and arranged by Shamsu l-Ulama Maulavi Muhammad Yusuf Jafari under the superintendence of D.C. Phillott. London no date (c. 1920). Original boards. (#92109) | 300:- |
| Kalender öfver svenska landtbruket 1.. 1908. På uppdrag af Kungl. Landtbruksstyrelsen utarbetad af Sten S. Leijonhufvud. Sthlm 1908. 221 sidor. Original klotband. Fint ex. (#103671) | 130:- |
| Kalender öfver svenska landtbruket 2.. 1910. På uppdrag af Kungl. Landtbruksstyrelsen utarbetad af G. Elgenstierna. Sthlm 1910. 289 sidor. Original klotband. Fint ex. (#103673) | 130:- |
| Kalender öfver svenska landtbruket 4.. 1912. På uppdrag af Kungl. Landtbruksstyrelsen utarbetad af G. Elgenstierna. Sthlm 1912. 333 sidor. Original klotband. Fint ex. (#103675) | 130:- |
| Kalender öfver svenska landtbruket 6.. 1914. På uppdrag af Kungl. Landtbruksstyrelsen utarbetad af G. Elgenstierna. Sthlm 1914. 277 sidor. Original klotband. Fint ex. (#103677) | 130:- |
| Kalender öfver svenska landtbruket 8.. 1916. På uppdrag af Kungl. Landtbruksstyrelsen utarbetad af G. Elgenstierna. Sthlm 1916. 256 sidor. Original klotband. Fint ex. (#103678) | 130:- |
| Kalender öfver svenska landtbruket 9.. 1917. På uppdrag af Kungl. Landtbruksstyrelsen utarbetad af G. Elgenstierna. Sthlm 1917. 266 sidor. Original klotband. Fint ex. (#103680) | 130 |