Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Abel, O. Grundzüge der Palaeobiologie der Wirbeltiere.. Illustr. Stuttgart 1912. XV, 708 pages + plates. Original decorated cloth with weak hinges. (#84287)200:-
Abel, O. Lebensbilder aus der Tierwelt der Vorzeit.. Mit 1 farbigen Titelbild und 507 Abbildungen im Text. Jena 1922. 643 pages. Original hard covers. (#135063)250:-
Abercrombie, M., Hickman, C.J. & Johnson, M.L. A Dictionary of Biology.. Penguin 1961. 254 pages. Paperback. (#92501)100:-
Acta Horti Bergiani I.. Meddelanden från Kongl. Svenska Vetenskaps-Akademiens trädgård Bergielund. Utgifna af Bergianska stiftelsen. Redigerade af Veit Brecher Wittrock. Med 16 taflor och 3 kartor. Sthlm 1891. Original pappband. (#149490)450:-
Acta Horti Bergiani II.. Meddelanden från Kongl. Svenska Vetenskaps-Akademiens trädgård Bergielund. Utgifna af Bergianska stiftelsen. Redigerade af Veit Brecher Wittrock. Med 16 taflor och 1 karta och talrika textbilder. Sthlm 1892-97. Original pappband. Innehållar bl. annat Wittrocks Viola-studier I-II (#149491)600:-
Acta Horti Bergiani III:1-2. Meddelanden från Kongl. Svenska Vetenskaps-Akademiens trädgård Bergielund. Utgifna af Bergianska stiftelsen. Redigerade af Veit Brecher Wittrock. Med 47 + 151 taflor och 12 textbilder. Sthlm 1897-1905. Original pappband. Innehåller bl.a. Wittrocks Illustrerad förteckning öfver Bergielunds botaniska trädgårds samling af porträtt ... I-II. (#149492)450:-
Acta Horti Bergiani IV.. Meddelanden från Kongl. Svenska Vetenskaps-Akademiens trädgård Bergielund vid Vetenskaps-Akademiens tvåhundraårsfest till minne af Carl von Linnés födelse. Utgifna af Bergianska stiftelsen. Redigerade af Veit Brecher Wittrock. Illustrerad, bl.a. med färgplanscher. Sthlm 1907. Original pappband. Innehåller bl.a. Wittrocks uppsats om Linnea borealis. (#149493)550:-
Acta Horti Bergiani IX.. Meddelanden från Kongl. Svenska Vetenskaps-Akademiens trädgård Bergielund. Utgivna av Bergianska stiftelsen. Redigerade av Rob. E. Fries. Med 13 taflor och 71 textfigurer. Sthlm 1929. Original pappband. (#149515)250:-
Acta Horti Bergiani XI.. Meddelanden från Kongl. Svenska Vetenskaps-Akademiens trädgård Bergielund. Utgivna av Bergianska stiftelsen. Redigerade av Rob. E. Fries. Med 5 tavlor och 138 textfigurer. Sthlm 1937. Original pappband. (#149494)250:-
Acta Horti Bergiani XIII.. Meddelanden från Kongl. Svenska Vetenskaps-Akademiens trädgård Bergielund. Utgivna av Bergianska stiftelsen. Redigerade av Rob. E. Fries. Med 7 tavlor och 39 textfigurer. Sthlm 1944. Original pappband. (#149514)250:-
Acta phytogeographica Suecica 1-83.. Edidit Svenska Växtgeografiska sällskapet. Uppsala 1929-1997. Vol. 1-47 + 49-77 in original cloth, the rest in soft covers. (#71910)10000:-
Adams, Charles C. An Ecological Study of Prairie and Forest Invertebrates. Urbana 1915. 248 pages + 63 plates. Soft covers. Bulletin of the Illinois State Laboratory of Natural History Vol. XI, Article II. (#177719)400:-
Adamson, Joy För alltif fri.. Berättelsen om Elsas ungar. Illustrerad. Sthlm 1963. 205 sidor. Förlagsband. (#177179)150:-
Adamson, Joy The Spotted Sphinx.. Illustrated. London 1969. 224 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#98227)200:-
Adlerz, E. Bladmossflora för Sveriges lågland.. Med särsklilt avseende på arternas utbredning inom Närke. Örebro 1907. 240 sidor + planscher. Originalklotband. (#159986)150:-
Adlerz, Gottfrid Myrornas liv.. Illustrerad. Stockholm 1913. 243 sidor. Halvklotband. (#152303)140:-
Adlerz, Gottfrid Svenska myror och deras lefnadsförhållanden.. Akad. avh. Sth (Uppsala) 1887. 320 sidor + 7 planscher. Myrmecologiska studier II. (#44693)295:-
Agnér, Hjalmar Svenska växters nytta och användning I.. Populär framställning. Kärlväxter. Sthlm 1897. 123 sidor. Senare klotband. (#149401)150:-
Ahlén, Ingemar och Tjernberg, Martin Artfakta.. Sveriges hotade och sällsynta ryggradsdjur 1992. Databanken för hotade arter 1992. 346 sidor. Häftad. (#175885)150:-
Ahlner, Sten Lavar från Långans övre vattenområde i västra Jämtland.. Sthlm 1944. 84 sidor. Häftad. (#109154)130:-
Ahlner, Sten Utbredningstyper bland nordiska barrträdslavar.. Akad. avh. Uppsala 1948. 257 sidor + planscher. Häftad. (#48533)150:-
Ahlner, Sten Utbredningstyper bland nordiska barrträdslavar.. Akad. avh. Uppsala 1948. 257 sidor + planscher. Skinnryggsband. F.d. biblioteksex i fint skick. (#165310)180:-
Ahrens, L.H. Quantitative Spectrochemical Analysis of Silicates.. A Scheme of Quantitative DC Arc Analysis of the Silicate Minerals, Rocks, Soils and Meteorites. Illustrated. London 1954. 122 pages. Original cloth. Stamped. (#162829)140:-
Akvarium som hobby.. Illustrerad. När-Var-Hur-serien 1975. 388 sidor. Original pappband. (#147555)100:-
Albertson, Nils Österplana hed.. Ett alvarområde på Kinnekulle. Akad. avh. Uppsala 1946. Illustr. 268 sidor. 4:o. Häftad. (#43419)255:-
Albrektson, Arne Tallens biomassa.. Storlek, utveckling, uppskattningsmetoder. Akad. avh. Umeå 1980. 189 sidor. Häftad. Stämpel. (#177869)140:-
Alcock, A. A Naturalist in Indian Seas. or, Four Years with the Royal Indian Marine Survey Ship "Investigator". London, John Murray 1902. Engraved frontispiece, folding map and 58 plates. xxiv, 328 pages + plates and maps. Original, decorated cloth. A very fine copy. (#154283)2400:-
Alexander, Charles Bobbie.. En fårhunds historia. Stockholm 1927. 127 sidor + planscher. Halvklotband. (#152659)100:-
Alfvén, Hannes Atomen, människan, universum.. Sthlm 1964. 102 sidor. Pocket. Understrykningar med röd- och blåpenna. (#96162)60:-
Alfvén, Hannes Investigations on the Ultra-Short Electromagnetic Waves.. Diss. Uppsala 1934. 96 pages. Soft covers. Stamped. (#76878)300:-
al-Hamdani Die beiden Edelmetalle Gold und Silber.. Kitab al-gauharatain al-'atiqatain al-matatain as-safra' wa'l-baida'. Herausgegeben und übersetzt von Christopher Toll. Diss. Upps. 1968. 394 pages. Softcover. (#40084)250:-
Alla tiders fiskehistorier.. Valda och med förord av Curt Lindč. Sthlm 1960. 185 sidor. Original klotryggsband. Ej skyddsomslag. (#86569)150:-
All Colour Book of Birds.. Illustrated. Octopus Books 1972. 72 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#87162)140:-
Allen, David Elliston The Naturalist in Britain.. A Social History. Penguin 1978. 291 pages + plates. Softcover. (#165771)100:-
Allen, Robert Världen måste räddas nu. - om världsstrategin för naturvård och utveckling. Sthlm 1981. 184 sidor. Häftad. (#118564)120:-
Allt om krukväxter 1.. Skötsel och råd. Av Maja-Lisa Furusjö. Illustr. Västerås 1980. 65 sidor. Förlagsband. (#161068)65:-
Allt om krukväxter 10.. Lökar och fröer. Av Maja-Lisa Furusjö. Illustr. Västerås 1986. 65 sidor. Förlagsband. (#161071)65:-
Allt om krukväxter 12.. Sommarblommor. Av Ralf Efraimsson. Illustr. Västerås 1987. 65 sidor. Förlagsband. (#161072)65:-
Allt om krukväxter 2.. Skötsel och råd. Av Maja-Lisa Furusjö. Illustr. Västerås 1983. 65 sidor. Förlagsband. (#161069)65:-
Allt om krukväxter 4.. Blommor i kruka. Av Maja-Lisa Furusjö. Illustr. Västerås 1981. 65 sidor. Förlagsband. (#161070)65:-
Almack, Mary Ruth A Quantitative Study of Chromatic Adaption.. Diss. Bryn Mawr 1923. 118 pages. Softcover. Stamped. (#145450)125:-
Alm, Gunnar Monographie der schwedischen Süsswasserostracoden nebst systematischen Besprechungen der Tribus Podocopa.. Diss. Uppsala 1915. 248 pages + plates. Soft cover. Stamped. (#176689)150:-
Alm, Gunnar Mörrumsåns lax och laxöring.. En biologisk-faunistisk studie med jämförande undersökningar över faunan i Mörrumsån, Lagan och Dalälven. Med 11 textfigurer, 4 planscher och 57 tabeller. Linköping 1919. (4),142,xviii sidor + 4 planscher. Häftad. Stämpel. Nött och sprucken rygg. (#175285)250:-
Alm, Gunnar Undersökningar rörande Hjälmarens naturförhållanden och fiske.. Med 7 textfigurer, 40 tabeller, varav 21 i särskild bilaga, 5 planscher och 3 kartor. Sthlm 1917. 111 sidor + tabeller, planscher och kartor. Häftad. Stämpel. (#175287)300:-
Alm, Gunnar Undersökningar över laxöringen i Vättern och övre Motala ström.. Med 5 textfigurer, 24 tabeller och 9 planscher. Sthlm 1929. 67 sidor + planscher. Häftad. Stämpel. (#175286)250:-
Alm, Gunnar. Resultaten av fiskinplanteringar i Sverige.. Linköping 1920. 108 sidor. Häftad. Stämpel. (#175288)200:-
Almquist, Erik Dalarnes flora.. Förteckning över kärlväxterna grundad på professor G. Samuelsson:s samlade material ... Sthlm 1949. 458 sidor. Original klotband. (#122588)250:-
Almquist, Erik Flora upsaliensis.. Uppsalatraktens växter. Förteckning över fanerogamer och kärlkryptogamer. Sthlm 1965. 297 sidor + utvikbar karta. Original klotband. (#49663)150:-
Almroth, A.G.J. Samlingsband.. 1. Trädens egenskaper och skogens vård. Kalmar 1897. 48 sidor. 2. Om åkerns ogräs. Kalmar 1899. 32 sidor. 3. Spillningens värde och behandling. Tredje upplagan. Kalmar 1900. 32 sidor. 4. Svinet och dess skötsel. Kalmar 1895. 30 sidor. Inbundna i ett halvklotband. Interfolierad och med en del gamla anteckningar. (#136073)200:-
Almström, P.O. Kemisk teknologi 1-2.. Eller systematiskt ordnade beskrifningar på de bästa tillverkningssätten af alla slags fabrikater, för hvars frambringande kemiska operationer äro af nöden. En handbok för fabrikanter och handtverkare samt alla dem som i något afseende behöfva upplusningar om tekno-kemiska ämnen. Sthlm 1844-45. (4),738 + (4),701,(3) sidor + 6 utvikbara planscher. Inbunden i 2 skinnryggsband med nött skinnyta. (#175870)900:-
Alvarez, Walter Dinosaurerna och dödens krater.. Sthlm 1999. 199 sidor. Förlagsband utan skyddsomslag. (#177167)150:-
Amazonia Peruana.. Vegetaciķn húmeda tropical en el llano subandino. Editores: Risto Kalliola, Maarit Puhakka & Walter Danjoy. Turku 1993. 265 pages + map in pocket. Original hard covers. Library stamps but in condition as new. (#165142)300:-
Ambolt, Nils Latitude and Longitude Determinations. in Eastern Turkistan and Northern Tibet derived from Astronomical Observations. With 74 illustrations, in the text, two maps and one table in pocket at end. Stockholm 1938. 143 ages 4:o. Soft covers. Stamped. Reports from the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China under the Leadership of dr. Sven Hedin. The Sino-Swedish Expedition. Publication 6. II. Geodesy 1. (#91766)400:-
Ambolt, Nils Relative Schwerkraftsbestimmungen mit Pendeln in Zentralasien.. Mit 10 Tafeln und einer Karte des "Khotan-Darya". Stockholm 1948. 112 pages + plates and maps. 4:o. Soft covers. Very fine copy. Reports from the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China under the Leadership of dr. Sven Hedin. The Sino-Swedish Expedition. Publication 30. II. Geodesy 2. (#91768)450:-
Andersen, Aage Eget växthus.. Illustrerad. Sthlm 1977. 108 sidor. Förlagets pappband. (#173504)120:-
Anderson, E,B, Hardy Bulbs 1-2.. Illustrated. penguin 1964176 + 220 pages. Paper back. 2 volumes. (#177011)120:-
Anderson, R.M. Methods of Collecting and Preserving Vertebrate Animals.. Ottawa 1932. 141 pages. Soft covers. Stamped. (#171204)200:-
Andersson, Erik George Planera och odla i din trädgård.. Illustrerad. Norrtälje 1980. 143 sidor. Häftad. (#153737)110:-
Andersson, Gunnar Hasseln i Sverige fordom och nu.. En geologisk-växtgeografisk undersökning belysande frågan om klimatets förändringar sedan Litorinatiden. Med 1 karta och 18 figurer i texten. Sthlm 1902. 168 sidor + karta. 32 × 25 cm. Häftad. Nött rygg. Omslagen loss. (#136458)200:-
Andersson, Gunnar Hasseln i Sverige fordom och nu.. En geologisk-växtgeografisk undersökning belysande frågan om klimatets förändringar sedan Litorinatiden. Med 1 karta och 18 figurer i texten. Sthlm 1902. 168 sidor + karta. 32 × 25 cm. Häftad. Nött rygg. Stämpl. (#99001)200:-
Andersson, Gunnar Hasseln i Sverige fordom och nu.. En geologisk-växtgeografisk undersökning belysande frågan om klimatets förändringar sedan Litorinatiden. Med 1 karta och 18 figurer i texten. Sthlm 1902. 168 sidor + karta. 32 × 25 cm. Nyare klotband. (#149061)300:-
Andersson, Gunnar Svenska växtvärldens historia.. I korthet framställd. Med 1 karta och 56 figurer i texten. Andra tillökade upplagan 1896. 140 sidor + karta. Halvfranskt band. (#149064)210:-
Andersson, Gunnar Svenska växtvärldens historia.. I korthet framställd. Med 1 karta och 56 figurer i texten. Sthlm 1896. 106 sidor + karta. Senare klotband. (#45920)150:-
Andersson, Gunnar & Birger, Selim Den norrländska florans geografiska fördelning och invandringshistoria.. Med särskild hänsyn till dess sydskandinaviska arter. Illustr. Uppsala 1912. 416 sidor. Häftad. Norrländskt handbibliotek V. (#47651)200:-
Andersson, K.A. Die Pterobranchier der schwedischen Südpolarexpedition 1901-1903.. Nebst Bemerkungen über Rhabdopleura Normani Allman. Diss. Sthlm (Uppsala) 1907. 122 pages + plates. 4:o. Softcover. (#76937)175:-
Andersson, Lennart Naturen och människan.. Introduktion till ekologin och miljövården. Uppsala 1990. 153 sidor. Häftad. (#154135)110:-
Andersson, N.J. Inledning till botaniken 1-3.. Med talrika taflor och figurer i träsnitt. Sthlm 1874, 1865 & 1869. 80 + 140 + 226 sidor. Samtida halvfranskt band. Del 1 i 7:e upplagan, 2-3 i 2:a. Med ett gemensamt förtitelblad: Lärobok i botanik, med årtalet 1869. (#129086)350:-
Andersson, Olof Lömskt och läckert.. Färgfoton av svampar i naturlig miljö. Lund 1969. 107 sidor. Förlagsband. (#163529)100:-
Andersson, Per-Arne Flora över Dal.. Kärlväxternas utbredning i Dalsland. Illustrationer och kartor. Akad. avh. Uppsala 1981. 358 sidor. Förlagsband. (#43279)170:-
Andersson, Stellan Injagning av jakthundar.. Foto Lennart Agensjö. Settern 1992. 135 sidor. Förlagsband. (#173191)145:-
Andersson, Ulf Frukträdgården.. Illustrerad. Västerås 1977. 166 sidor. Förlagsband. (#153739)100:-
An Evaluation of the SPOT Imagery Potential for Land Resources Inventories and Planning.. A Lesotho Case Study. Lennart Strömquist, Rolf Å. Larsson and Marie Byström (Eds.). Upps. 1988. 43 pages + folding maps/aerial photo. Softcover. (#115141)100:-
Angel, Martin & Heather All Colour Book of Ocean Life.. Illustr. Octopus Books, 1974. 72 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#87151)140:-
Anrick, Carl Julius Beskrivning till karta över Sveriges åkerareal.. Sthlm 1921. 81 sidor + karta. Häftad. Stämpel. SGU Ba 10. Endast beskrivningen. (#137896)125:-
Anthon, Henning Forums fågelbok.. I. Fåglar från skog, snår och trädgård. II. Fåglar från hav, insjö och myr. III. Fåglar från fält, hed och fjäll. Sthlm 1990. 196 + 239 + 168 sidor. Förlagsband. (#176778)150:-
Anthon, Henning Fåglar från fält, hed och fjäll.. Illustr. Sthlm 1976. 164 sidor. Mjukt förlagsband. (#105601)100:-
Anthon, Henning Fåglar från hav, insjö och myr.. Översättning och svensk bearbetning av Roland Staav. Illustrerad. Forum 1976. 246 sidor. Original pappband. (#123442)100:-
Antipa - Grigore Antipa.. Hommage ā son oeuvre. 10 Décembre 1867 - 10 Décembre 1937. Bucarest 1938. 725 pages. Soft covers. Stamped. (#177734)400:-
Antoine, A. Les beautés de la nature,. ou Description des Arbres, Plantes, Cataractes, Fontaines, Volcans, Montagnes, Mines, etc, les plus extraordinaires et les plus admirables, qui se trouvent dans les quatre parties de monde. Paris, F. Louis 1814. (4), 272 pages + 6 engraved plates. Contemporary half leather. A few leaves in the end water stained in margin. (#154275)2000:-
Ardrey, Robert The Social Contract.. A Personal Inquiry into the Evolutionary Sources of Order and Disorder. Drawings by Berdine Ardrey. London 1970. 405 pages. Original cloth in dustjacket. (#58946)175:-
Ardrey, Robert The Territorial Imperative.. A Personal Inquiry into the Animal Origins of Property and Nations. Illustrated by Berdine Ardrey. Fontana, London 1969. 416 pages. Paperback. (#155108)100:-
Areschoug, F.W.C. Beiträge zur Biologie der geophilen Pflanzen.. Lund 1896. (2),60 pages. 4:o. Later cloth. Sonderabdruck aus "Acta Reg. Soc. Phys. Lund. T. VI". (#149432)200:-
A Revised Handbook to the Flora of Ceylon I-V.. (More publiched.) Edited by M. D. Dassanayake and F.R. Fosberg. New Delhi 1980-85. 508 + 511 + 499 + 532 + 476 pages. Original cloth, Dust jacket good exept on volume 4. 5 volumes. (#165179)500:-
Arley, Niels On the Theory of Stochastic Processes. and Their Application to the Theory of Cosmic Radiation. Diss. Copenhagen 1943. 240 pages. Soft covers. Stamped. (#63674)200:-
Armbruster, L. und Oenike, G. Die Pollenformen als Mittel zur Honigherkunfts-bestimmung.. Neumünster 1929. 116 pages text + 23 plates + c. 2 meter folding table, divided into 4 parts. Text-book in cloth, all kept in slip-case. Stamped. Bücherei für Bienenkunde Band X. (#165537)900:-
Arnborg, Lennart Nedre Ångermanälven I-II.. I. Utlåtande angående vattenregleringarnas inverkan på erosionsformer och fluviala rocesser inom vissa laxfiskeområden. II. Vattenregleringarnas inverkan på morfologi och fluviala processer, särskilt inom det recenta deltaområdet 1947-1958. Text + kartbilagor. Uppsala 1958-59. 248 + 180 sidor + kartor i ficka och 2 separata kartbilagor. Stort format. 4 volymer. (#86603)450:-
Arnborg, Tore Granberget.. En växtbiologisk undersökning av ett sydlappländskt granskogsområde med särskild hänsyn till skogstyper och föryngring. Akad. avh. Uppsala 1943. 282 sidor + planscher. Häftad. Norrländskt handbibliotek XIV. (#43311)170:-
Arnell, Hampus Wilhelm De skandinaviska löfmossornas kalendarium.. Aa Upsala 1875. 129 sidor. Häftad. (#44705)200:-
Arnell, Hampus Wilhelm Om vegetationens utveckling i Sverige åren 1873-75.. Aa Upsala 1878. 84 sidor + 3 kartor. Nött rygg. (#44846)170:-
Arnell, H. Wilh. Vegetationens årliga utvecklingsgång i Svealand.. Sthlm 1923. 80 sidor. Stort format. Senare klotband. Meddelanden från Statens Meteorologisk-hydrografiska Anstalt 2:1. (#149427)150:-
Arrhenius, J. Nordens matsvampar.. Deras odling och användning. Efter W. Robinson fri bearbetning med ändringar och tillägg. Sthlm 1874. (4), x, 168 sidor. Dekorerat original klotband. (#149385)400:-
Arrhenius, Sven Eine dielektrische Untersuchung von Kohlenoxyd-Hämoglobin.. Dissertation, Uppsala 1940. 167 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#172441)200:-
Arthur, Alex. Snäckor och andra skal.. Illustrerad. Bonniers Juniorförlag 1989. 65 sidor. Stort format. Original pappband. (#171942)100:-
Arwidsson, Ivar Studien über die skandinavischen und arktischen Maldaniden. nebst Zusammenstellung der übrigen bisher bekannten Arten dieser Familie. Diss. Uppsala 1906. 308 pages + plates. Softcover. (#42424)200:-
Arwidsson, Th. Studien über die Gefässpflanzen in den Hochgebirgen der Pite Lappmark.. Illustr. Diss. Upps. 1943. 274 pages. Softcover. (#43565)200:-
Arwidsson, Th. Studien über die Gefässpflanzen in den Hochgebirgen der Pite Lappmark.. Illustr. Diss. Upps. 1943. 274 pages. Softcover. Tear in front wrapper. Stamped. (#91253)150:-
Ary, S. & Gregory, M. The Oxford Book of Wild Flowers.. Illustrations by B.E. Nicolson. Oxford 1962. 232 pages. Original cloth. Dust jacket. (#156047)150:-
Asimov, Isaac The Collapsing Universe.. Kangaroo Book, New York 1978. 248 pages. Paperback. The story of black holes. (#47730)100:-
Asplund, Erik Floran inom Garphytte nationalpark.. Sthlm 1925. 35 sidor. Häftad. (#109147)100:-
Asplund, Jan Tungmetaller i naturliga vatten.. En litteraturöversikt. Sthlm 1979. 197 sidor. Häftad. Namnstämpel (#71927)135:-
Atlas of Geographical Distribution of Spore-Plants in Poland.. Series III, Lichens. Part III. Warszava 1976. Text and maps in original portfolio. Stamped. (#170320)120:-
Atlas of Geographical Distribution of Spore-Plants in Poland.. Series III, Lichens. Part II. Warszava 1974. Text and maps in original portfolio. Stamped. (#170319)120:-
Atlas of Geographical Distribution of Spore-Plants in Poland.. Series III, Lichens. Part IV. Warszava 1977. Text and maps in original portfolio. Stamped. (#170321)120:-
Atlas of Geographical Distribution of Spore-Plants in Poland.. Series III, Lichens. Part V. Warszava 1979. Text and maps in original portfolio. Stamped. (#170322)120:-
Atlas of Geographical Distribution of Spore-Plants in Poland.. Series IV, Liverworts (Hepaticae). Part IX. Warszava 1977. Text and maps in original portfolio. Stamped. (#170324)120:-
Atlas of Geographical Distribution of Spore-Plants in Poland.. Series IV, Liverworts (Hepaticae). Part VIII. Warszava 1974. Text and maps in original portfolio. Stamped. (#170323)120:-
Atlas of Geographical Distribution of Spore-Plants in Poland.. Series V, Mosses (Musci). Part III. Warszava 1988. Text and maps in original portfolio. Stamped. (#170326)120:-
Atlas of Geographical Distribution of Spore-Plants in Poland.. Series V, Mosses (Musci). Part II. Warszava 1985. Text and maps in original portfolio. Stamped. (#170325)120:-
Attenborough, David Fabulous Feasts. Animals.. 1975. 80 pages. Paperback. (#174795)80:-
Attenborough, David Kampen för livet.. Illustrerad. Sthlm 1991. 320 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#72035)150:-
Attenborough, David Växternas hemliga liv.. Illustrerad. Sthlm 1995. 319 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#76270)150:-
Audubon - The Art of Audubon.. The Complete Birds and Mammals (of) John James Audubon. With an introduction by Roger Tory Peterson. Time Books, New York 1980. 674 pages. Original cloth. Dust jacket. (#162252)250:-
Audubon, John James Birds of America.. 102 favorites. Intr. and comm. by Roger Tory Peterson. Artabras, New York no date. 160 pages. 29 × 23 cm. Original cloth. Dust jacket. (#84989)175:-
Aulin, Fredrik Rutger Anteckningar öfver Hafsalgernas geografiska utbredning. i Atlantiska hafvet norr om Eqvatorn, i Medelhafvet och Östersjön. Akad. afh. Uppsala 1872. 48 sidor. Häftad. (#94238)150:-
Austin, Oliver L. Birds of the World.. A survey of the twenty-seven orders and one hundred and fifty-five families. Illustrated by Arthur Singer. New York 1961. 316 pp. Folio. Hard covers. (#47049)250:-
Axell, Severin Om anordningarna för de fanerogama växternas befruktning.. Illustr. Aa Sthlm (Uppsala) 1869. 116 sidor. Senare klotband. (#149305)160:-
Axelrod, Herbert R. Koi of the World.. Japanese Colored Carp. Illustr. Neptune City 1973. 239 pages. Large book. Original hard covers. (#87172)300:-
Axelrod, Herbert R. & Burgess, Warren E. Saltwater Aquarium Fish.. Illustrated. 1973. 400 pages. Original hard covers. (#133519)175:-
Axelrod, Herbert R. & Emmens, Cliff W. Exotic Marine Fishes.. Illustrated. 1973. 607 pages. Original hard covers. (#133521)175:-
Axelrod, Herbert R. & Vorderwinkler, William Goldfish and Koi in Your Home.. Illustrated. Neptune City 1970. 208 pages. Original hard covers. (#136275)135:-
Axelsson, Joel Variation and Heredity of Some Characters in White Leghorns, Rhode Island Reds and Barnevelders I-II.. Lund 1932. 196 + 71 pages. Soft covers. stamped. 2 volumes. (#177735)350:-
Axelsson, Valter The Laitaure Delta.. A Study of Deltaic Morphology and Processes. Diss. Uppsala 1967. 127 pages + plates. Soft covers. (#51618)165:-
Bailey, L.H. How Plants Get Their Names.. Illustr. Dover Publ., New York 1963. 181 pages. Privately bound hardcover. (#154114)150:-
Bailey, L.H. (editor) Cyclopedia of Farm Crops.. Together with: Cyclopedia of Farm Animals. Illustrated. New York 1922. xvi, 699 + xvi, 708 pages + plates. Bound in original green cloth. Small stamp, otherwise very fine. 2 volumes. No jackets. (#138654)1000:-
Baker, J.A. Pilgrimsfalk.. Med teckningar av Gunnar Brusewitz. Sthlm 1968. 185 sidor. Förlagsband i skyddsomslag med reva. (#148001)125:-
Balbi, A. Allgemeine Erdbeschreibung 1-2. oder Hausbuch des geographischen Wissens. Eine systematische Encyclopädie der Erdkunde für die Bedürfnisse der Gebildeten jedes Standes. Dritte ... Ausgabe. Pesth 1842. XVI, 873 + 628 pages. 2 halfleather volumes with gilded spines in very good condition. (#97748)900:-
Barandun, Alfons Blütenmorphologische und zytologische Untersuchungen. an Primula Beesiana G. Forrest, Primula Wilsoni Dunn und ihren Nachkommenschaften aus interspezifischen Bestäubungen. Diss. Zürich 1944. 83 pages. Soft covers. Separatabdruck aus Arbeiten aus dem Institut für allgemeine Botanik an der Universität Zürich. III. Serie, Nr. 5. (#154382)150:-
Barber, Lynn The Heyday of Natural History 1820-1870.. Illustrated. London 1980. 320 pages. Original cloth. Dust jacket. (#174421)175:-
Bargatzky, Walter Das Universum lebt.. Die aufsehenerregende Hypothese vom organischen Aufbau des Weltalls. Heyne, München 1980. 268 pages. Paperback. (#47327)100:-
Barruel, Paul Fåglar från hela världen.. Översättning av Lars Sillén. Illustrerad i färg och svart-vitt. Sthlm, Forum 1953. 20 sidor. Stort format. Skinnryggsband. (#85895)200:-
Bastock, Margaret Uppvaktning i djurvärlden.. En bok om parningsspel och könsurval. Illustrerad. Prisma, Sthlm 1969. 232 sidor. Pocket. (#107184)100:-
Beach, Walter Spurgeon Biologic Specialization in the Genus Septoria.. Diss. Univ. of Illinois 1919. 33 pages + plate. Soft covers. Stamped. (#56286)120:-
Beater, B.E. Soils of the Sugar Belt.. Part three: Zululand. Cape Town 1962. viii,46 pages + diagrams, plates and very large map in pocket. Original cloth. Natal Regional Survey Report Number 5. (#174644)200:-
Beckman, Ana Bidrag till kännedomen om skandiums spektrum i yttersta ultraviolett.. Akad. avh. Uppsala 1937. 96 sidor. Häftad. Dedikation. (#124117)140:-
Belvčs, Pierre & Mathey, Franįois Portraits d'animaux.. Initiation aux grandes techniques de l'Art. Illustrated. Paris 1967. 108 pages. Original cloth. Dust jacket. (#98136)150:-
Benedicks, Carl Recherches physiques et physico-chemiques sur l'acier au carbone.. Diss. Uppsala 1904. 219 pages + plates. Soft covers. (#53080)200:-
[Benekendorf, Carl Fr. von] Theoretisk-Praktisk Underwisning,. om det nyare och rätta Skogshushållningssättet, så för Staten som för Private Skogsägare och deras Skogsbetjäning, af Författaren till Oeconomia Forensis. Öfwersatt och utgifwen af Carl M. Schoerbing. Sthlm 1822. lxviii, (5), 504 sidor. Häftad, oskuren och ouppskuren i gråpappersomslag. (#136675)500:-
Bengtsson, Göran Vingslag och bakspår.. Settern 2004. 139 sidor. Förlagsband. (#111813)145:-
Benjamin, Earl W. A Study of Selections for the Variation and Inheritance of the Size, Shape and Color of Hens' Eggs.. Diss. Ithaca 1914-20. Pag. 195-312. Softcover. Stamped. (#145777)300:-
Benson, Lyman Plant Taxonomy. Methods and principles. New York 1962. 494 pages. Original cloth. (#172289)200:-
Berg, Bengt Hägrar och storkar.. En bok om skånska fåglar. Illustrerad med helsides-planscher. Sthlm 1920. 268 sidor. Stort format. Original halvfranskt band. (#72739)250:-
Berg, Bengt Med tranorna till Afrika.. Illustrerad. Stockholm 1923. 208 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. Med bevarade omslag. (#152306)140:-
Berg, Bengt Tåkern.. En bok om fåglarnas sjö. Illustrerad. Sthlm 1913. 476 sidor. Stort format. Original klotband. (#72848)250:-
Berglund, Björn Göktytan flyger.. Pojken, kärleken och fåglarna. En lyrisk essä. Sthlm 1995. 231 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#174510)120:-
Berglund, Björn Hallonmänniskan.. Illustrerad. Stockholm 1975. 174 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#157535)140:-
Berglund, Björn Noaks ark har strandat i gräset.. Foto Ingemar Berling. Sthlm 1973. 208 sidor. Klotband utan skyddsomslag. (#177044)140:-
Berglund, Karin Längtans blommor.. Om gammaldags trädgårdsväxter. Illustrerad. Sthlm 1987. 160 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#175345)140:-
Bergman, Bengt Zytologische Studien über die fortpflanzung bei den Gattungen Leontodon und Picris.. Diss. Uppsala 1935. 150 pages. Softcover. Reprint from Svensk Botanisk Tidskrift. (#154381)140:-
Bergqvist, Erik Nip- och ravinlandskap i södra och mellersta Sverige.. Översikter och förslag till naturreservat. Upps. 1990. 163 sidor + utvikbara kartor i ficka. Häftad. (#115152)150:-
Bergsten, Karl Erik Sydsvenska födelseortsfält.. Lund 1951. 102 sidor. Häftad. (#143329)140:-
Bergstrand, Östen Undersökning öfver stellarfotografiens användning vid bestämningen af fixstjärnornas årliga parallaxer.. Akad. avh. Upsala 1899. (4),140 sidor. Häftad. Stämpel. (#172491)175:-
Bergström, Beata I Arontorp där blommar en ros.. Öländska motiv skildrade i bild av Beata Bergström med text av Knut Hagberg. Stockholm 1965. Opaginerad, ca 80 sidor. Liggande format. Klotryggsband. (#155326)140:-
Bergström, MatsÅke & Lundevall, Carl-Fredrik Våra vanligaste fåglar.. Illustrerad. ICA bokförlag 1988. 203 sidor. Förlagsband. (#165927)150:-
Bergsøe, Paul Människan och universum.. Illustrerad. Sthlm 1960. 352 sidor. Häftad. (#123308)150:-
Berlin, Aug. Den geografiska utbredningen af skandinaviska halföns fanerogamer och ormbunkar.. I tabellarisk öfversigt uppstäld. Sthlm 1876. 151 sidor. Nyare klotband. (#149278)150:-
Berliner, Victor The Reproductive Capacity of Rams.. Dissertation, Univ. of Missouri, 1936. 144 pages incl. plates. Soft covers. Small stamp on front cover. (#176269)120:-
Berndtson, Gunnar I vargars och lodjurs spår.. Skildringar från jaktstigar och ödemarksstråk. Sthlm 1950. 197 sidor. Häftad. (#90719)125:-
Beskow - Teknik och natur.. Studier tillägnade Gunnar Beskow. Red. K. Gösta Eriksson. Gbg 1967. 458 sidor. (#47015)170:-
Betten, Robert Erziehung, Schnitt und Pflege des Weinstocks im kälteren Klima. an Wänden, Spalieren und in Weinhäusern. Mit 152 Abbildungen. 2. Auflage. Frankfurt a.d. Oder 1901. 180 pages. Original cloth. (#97902)350:-
Beyron, Ulla I rosens doft.. Blomsterguide om gammaldags rosor.. Illusterad. Sthlm 1971. 132 sidor. Pocket. (#173502)100:-
Beyron, Ulla Kyskhetsträd och änglatrumpeter.. Blomsterguide för resan söderut. Teckningar av Kerstin Hellgren. Sthlm 1969. 166 sidor. Pocket. (#177006)90:-
Bhatt, J.R. Animal Life.. In Story and Picture with Special Reference to Ceylon. With a foreword by D.R.R. Burt. Illustr. Colombo 1946. (16), 300 pages. Original boards. (#81764)170:-
Bianchini, F. & Pentano, A.C. Prydnadsväxter för hem och trädgård.. Rikt illustrerad. Sthlm 1976. Original pappband. (#89612)150:-
Bills, Marion A. The Lag of Visual Sensation in its Relation to Wave-Lengths and Intensity of Light.. Diss. Princeton no date (1920?). 102 pages Soft covers. Stamped. (#135451)200:-
Biological Signals.. Proceedings of a Symposium held in December 1972 at Lund ... Edited by Gerhard Regnéll. Ilustrated. Lund 1975. 138 pages. Original cloth. (#73913)200:-
Biomass for Energy and the Environment 1-3.. Proceedings of the 9th European Bioenergy Conference, Copenhagen, Denmark, 24-27 June 1996. Edited by P. Chartier and others. Pergamon, Elsevier Science 1996. xlii, 1-834, 11 xlii, 835-1474, 11 + xlii, 1475-2046, 11 pages. Original hard covers. 3 volumes. Very fine set. (#137941)500:-
Birds of the British Isles.. Edited by Jim Flegg. Illustrated. London 1984. 320 pages. 4:o. Hardcover with dustjacket. (#165937)200:-
Biser, Irwin A General Schema for Natural Systems.. (Nature Considered as a Function of Types of Selectivity and of Modes of Selection). Diss. Philadelphia 1938. 155 pages. Softcover. Stamped. (#146855)200:-
Bishop, Sherman Chauncey A Revision of the Pisauridae of the United States.. (With special reference to the New York species). Diss. Albany 1924. 140 pages + plates. Soft covers. Stamped. New York State Museum Bulletin. (#55952)180:-
Bismarck, Otto von, En naturälskare.. Några utdrag ur Otto von Bismarcks brev. Med inledning och kommentar av Margaret von Bismarck. Illustr. av Tjeerd Ackema. Sth 1964. 135 sid. Inbunden, skadat skyddsomslag. (#45704)100:-
Bjerrum, Niels, Studier over kromiklorid.. Kbhvn 1907. 123 sidor. Häftad. Stämpel. D. Kgl. Danske Vidensk. Selskabs Skrifter 7.IV.1. (#172537)200:-
Bjärvall, Anders Björnen i Sverige.. Illustrerad. Lund 1978. 123 sidor. Häftad. (#154628)100:-
Björklund, Gunilla Geovetenskaplig naturvärdering i internationellt perspektiv.. Upps. 1987. 65, 8 sidor. Häftad. (#115144)100:-
Björkman, Erik Studier över Snöskyttesvampens (Phacidium Infestans Karst.) biologi samt metoder för Snöskyttets bekämpande.. Sthlm 1948. 136 sidor. Häftad. (#105053)150:-
Björkman, Erik Über die Bedinungen der Mykorrhizabildung bei Kiefer und Fichte.. Diss. Uppsala 1942. 192 pages. Soft covers. (#51462)180:-
Björkman, Gunnar Kärlväxtfloran inom Stora Sjöfallets nationalpark. jämte angränsande delar av norra Lule lappmark. Med 2 kartor. Sthlm 1939. 224 sidor + kartor. Stort format. Häftad. Stämpel. Fuktfläck på främre omslaget. (#136197)150:-
Björn, Lars Olof Ljus och liv.. Sthlm 1973. 219 sidor + planscher. Pocket. (#74695)100:-
Björnståhl, Yngve Experimental Studies on the Accidental Double Refraction in Colloids.. With special reference to the structure of the colloidal particle. Diss. Uppsala 1924. 211 pages. Soft covers. Stamped. (#172558)170:-
Blake, Irving Hill A Comparison of the Animal Communities of Coniferous and Deciduous Forests.. Diss. Univ. of Illinois 1925. 149 pages including plates. Softcover. Stamped. (#78964)300:-
Blake, S.F. Geographical Guide to Floras of the World II.. Western Europe. Washington 1961 742 pages. Original cloth. (#149308)150:-
Blegvad, H. Om nogle danske Gammariders og Mysiders biologi.. (Gammarus Locusta, Mysis Flexuosa, Mysis Neglecta, Mysis Inermis.) Akad. afh. Kbhvn 1921. 120 sidor + tabeller. 4.o. Häftad. (#54407)220:-
Blomberg, Rolf Såna djur finns.. Illustrerad. Sthlm 1956. 198 sidor. Original pappband. Ej skyddsomslag. (#93293)150:-
Blomgren, Nils & Naumann, Einar Untersuchungen über die höhere Vegetation des Sees Stråken bei Aneboda.. Illustr. Lund 1925. 52 pp + 5 plates. Softcover. (#45169)150:-
Bloom, Alan Trädgårdens fleråriga växter.. Illustrerad. Stockholm 1975. 143 sidor. Förlagsband. (#157533)140:-
Blytt, Axel Haandbog i Norges flora.. Efter forfatterens død afsluttet og udgivet ved Ove Dahl. Med 661 illustrationer. Kristiania 1906. xii, 780 sidor. Original klotband. Fint ex. (#149266)350:-
Boas, J.E.V. Kreuzbein, Becken und Plexus lumbosacralis der Vögel.. Mit 15 Tafeln und 33 Figuren im Text. Kbhvn 1933. 74 pages + plates. Stamped. (#170256)250:-
Boas, J.E.V. Oldenborrernes optræden og udbredelse i Danmark 1887-1903.. Kbhvn 1903. 24 sidor text + 5 stora utvikbara kartor. Folio. Häftad. Stämpel. (#170637)500:-
Bode, Johan Elers Allmänna betraktelser öfver verldsbyggnaden.. Öfversättning ifrån tredje förbättrade tyska upplagan. Sthlm 1813. (4),89,(3) sidor + utvikbar plansch (solsystemet). Samtida halvfranskt band. Mycket fint ex. (#76523)350:-
Boeshore, Irwin The Morphological Continuity of Scrophulariaceae and Orobanchaceae.. Diss. Philadelphia 1920. Pag. 139-177 + plates. Softcover. Stamped. Offprint. (#73421)145:-
Bohlin, Karl Ueber die Bahnelemente des dritten Saturnussatelliten, Tethys.. Diss. Sth (Uppsala) 1885. 50 pp. (#44691)200:-
Bohlin, Per Åkerogräsen och deras bekämpande.. Med 62 planscher i litografi och 16 bilder i texten. Sthlm 1926. 158 sidor + planscher. Original klotryggsband. Förstrykningar med blyerts och lite med bläck. (#136244)135:-
Bolin, Pehr De svenska gräsen.. Deras botaniska karaktärer samt deras praktiska värde och användning. Med 190 figurer samt ett tillägg om halvgräsen med 12 figurer. Andra upplagan. Sthlm 1928. 302 sidor. Original klotband. Stämpel. (#149076)175:-
Bolin, Pehr De svenska gräsen.. Deras botaniska karaktärer samt deras praktiska värde och användning. Med 190 figurer samt ett tillägg om halvgräsen med 12 figurer. Sthlm 1927. 264 sidor. Original klotband i skyddsomslag. (#125832)175:-
Bolin, Pehr De svenska gräsen.. Deras botaniska karaktärer samt deras praktiska värde och användning. Med 190 figurer samt ett tillägg om halvgräsen med 12 figurer. Sthlm 1927. 264 sidor. Original klotband. Nötta och spruckna inre falsar. (#109204)150:-
Bolin, Pehr En undersökning rörande de viktigaste ogräsarternas olika frekvens och relativa betydelse som ogräs inom Sverige.. Sthlm 1922. 36 sidor + 39 utbredningskartor. Häftad. (#70191)120:-
Bollvik, Rune Från vår till vår.. Illustrerad. Malmö 1971. 126 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#175342)110:-
Bollvik, Rune Fåglar och fågelmarker.. Illustrerad. Sthlm 1962. 90 sidor + illustrationer. Original klotband med skyddsomslag. (#177797)135:-
Bollvik, Rune Naturskildrare i närbild.. Illustr. Sthlm 1980. 169 sidor. Förlagsband. (#74176)130:-
Bollvik, Rune & Larsson, Erik Vi och vår natur.. Natur och miljövård i Sverige. Illustrerad. LTs Förlag 1971. 324 sidor. Förlagsband. (#154076)125:-
Bonabeau, Dorigo & Theraulaz Swarm Intelligence.. From natural to artificial systems. Oxford University Press 1999. 307 pages. Soft covers. (#170137)150:-
Bonner, John Tyler Den moderna biologin.. Illustrerad. Sthlm 1963. 184 sidor. Pocket. (#96158)100:-
Bonner, John Tyler Den moderna biologin.. Illustrerad. Sthlm 1963. 184 sidor. Pocket inbunden i klotband. (#153965)120:-
Bonnier, Gert Det oförklarliga.. Sthlm 1961. 101 sidor. Häftad. (#177681)100:-
Bonnier, Gert & Tedin, Olof Biologisk variationsanalys.. Stockholm 1962. 186 sidor + bilaga. Originalklotband. (#154649)125:-
Bonniers stora bok om trädgård.. Rikt illustr. Huvudred. Gunnel Nyblom-Holmberg. Sthlm 1983. 421 sidor. Stort format. Originalklotband. Skyddsomslaget med revor. (#79424)175:-
Booberg, Gunnar Gisselåsmyren.. En växtsociologisk och utvecklingshistorisk monografi över en jämtländsk kalkmyr. Illustr. Uppsala 1930. 350 sidor + kartor, planscher och tabeller. Häftad. Norrländskt handbibliotek XII. (#44787)170:-
Book of British Birds.. Illustr. The Reader's Digest and Automobile Association (AA) 1973. 472 pages. 29 × 17 cm. Original cloth. Dust jacket. (#72824)200:-
Book of Naturalists The. An Anthology of the Best Natural History. Edited by William Beebe. Princeton University 1988. 499 pages. Softcover. (#165769)150:-
Borg, Folke Studies on Recent Cyclostomatous Bryozoa.. Diss. Uppsala 1926. 327 pages + plates. Soft covers. (#55488)175:-
Borg, Folke The Stenolaematous Bryozoa.. With 16 plates and 26 figures in the text. Sthlm 1944. 276 pages + plates. 4:o. Soft covers. Further Zoological Results of the Swedish Antarctic Expedition 1901-1903 under the direction of Otto Nordenskjöld. Vol. III.5. (#149510)250:-
Boschma, H. The Snellius-Expedition.. Vol. VI. Biological Data. Leiden 1936. (6),39 pages + folding map. 4:o. Soft covers. Stamped. (#170635)200:-
Boullard, B. Les mycorrhizes.. Illustrated. Paris 1968. 135 pages. Soft covers. (#73909)150:-
Boulos, Loutfy & el-Hadidi, M. Nabil Common Weeds in Egypt.. Illustr. by Magdy el-Gohary. Foreword by Vivi Täckholm. Cairo 1967. c. 150 pages. Softcover. (#157539)160:-
Bovallius, Carl The Oxycephalids.. With Eighty-Seven Illustrations in Text and Seven Plates. Uppsala 1890. 142 pp. + plates. 4:o. Soft covers. (#47736)300:-
Bowen, H.C. Ancient Fields.. A Tentative Analysis of Vanishing Earthworks and Landscapes. London 1963. 80 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#136800)125:-
Bowen, Robert H. Studies on Insect Spermatogenesis.. Diss. New York [1920]. Pag. 316-360 + plates. Softcover. Stamped. Offprint. (#137736)100:-
Boyce, J.S. The Dry-Rot of Incense Cedar.. Illustr. Diss. Washington 1920. 58 pages. Pamphlet. (#67760)100:-
Braker, W.P. & Fisher, Ed. L. Marine Tropicals.. Illustrated. Jersey City 1966. 144 pages. Paperback. (#136250)100:-
Branth, J.S. Deichmann og Rostrup, E. Lichenes Daniæ eller Danmarks Laver.. Med 2 kobbertavler. Kbhvn 1868. (2),158 sidor + 2 planscher. Samtida nött och skadat halvfranskt band. Stämpel. (#167806)350:-
Bredman, J. Theoretiska astronomiens grunder för begynnare.. Med 7 tabeller i stentryck. Upsala 1845. xx, 410, (2) sidor + planscher. Halvklotband. (#78169)600:-
Brehm, A.E. Djurens lif I-III.. I. Däggdjuren. II. Foglarne. III:1. Kallblodiga ryggradsdjur. III:2. Ryggradslösa djur. Illustr. Sthlm 1874-76. xiv, 621 + xvi, 592 + 366, 415 sidor. Inbundna i 3 lite nötta halvfranska band. Några sidor fläckiga. (#140646)750:-
Breland, Osmond P. Dessa fantastiska djur.. Illustrerad. Sthlm 1985. 340 sidor. Original pappband. (#74218)150:-
Brinkmann, August Die pelagischen Nemertinen.. (Monographisch dargestellt.) Mit 16 Tafeln und 29 Figuren im Text. Kristiania 1917. viii,194 pages + plates. 4:o. Soft covers. Spine a little worn. Stamped on front cover and title page. Inscribed by the author. Bergens Museums skrifter, ny række. Bind III. No. 1. (#170161)400:-
British Bee Plants.. Issued by the Apis Club. Edited by A.F. Harwood. No date. 81 pages. Later cloth. (#149307)140:-
Brockie, Keith The Silvery Tay.. Paintings and Sketches from a Scottish river. Illustrated. London 1988. 150 pages. 4:o. hardcover with dustjacket. Dedication. (#165945)200:-
Brogren, Gösta Investigations into X-Ray Absorbation Spectra of Rare Gases.. With Geiger Counters and Bent Crystal. Diss. Uppsala 1949. 64 pp. 4:o. (#45928)150:-
Brohmer, Paul (herausg.) Fauna von Deutschland.. Ein Bestimmungsbuch unserer heimischen Tierwelt. 7. verbesserte Auflage, Heidelberg 1953. 592 pages. Original cloth. (#174633)150:-
Brown, Harry P. Growth Studies in Forest Trees I-II.. I: Pinus rigida Mill. II: Pinus Strobus L. Diss. Syracuse 1912-14. Pag. 386-403, 197-241 + plates. Softcover. Stamped. Reprint. (#69919)130:-
Brown, Leslie Africa.. A Natural History. Illustrated. London 1966. 300 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. The Continents We Live On. (#98178)300:-
Brown, Peter Lancaster Jorden.. Fakta om vår planet. Illustrerad. Sthlm 1979. 280 sidor. Förlagsband. När-var-hur-serien. (#177218)140:-
Brown, T.A. Genomes.. BIOS, Oxford 1999472 pages. Paper back. (#174521)150:-
Brunius, Göran & Hoose, Alice Flyttfågel.. Illustr. Sthlm 1961. 142 sidor. Förlagsband. (#110580)140:-
Brunner, William Beiträge zur Photometrie des Nachthimmels.. Unter besonderer Berücksichtigung des Zodiakallichtes und der Dämmerungserscheinungen. Diss. Zürich 1935. 122 pages. 4:o. Soft covers. (#62781)200:-
Brusewitz - G. Brusewitz, antecknare.. Text Birger Christofferson. Bilder och bildkommentarer Gunnar Brusewitz. Bra Böcker 1988. 256 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation från Brusewitz. (#72726)300:-
Brusewitz, Gunnar Björnjägare och fjärilsmålare.. Vinjetter av författaren. Sthlm 1968. 191 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#136530)200:-
Brusewitz, Gunnar Dagbok från en sjö.. Illustr. 1996. 168 sidor Original klotband. Skyddsomslag. Stort format. Dedikation. (#45448)175:-
Brusewitz, Gunnar Den nöjsamma nyttigheten.. Om naturen och naturskådare i en svunnen tid. Illustrerad. Sthlm 1982. 227 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation. (#136513)200:-
Brusewitz, Gunnar Fyra årstider.. Blad ur naturens kalender. Illustrerad. Sthlm 1970. 466 sidor. Original klotband. Dedikation. (#158823)175:-
Brusewitz, Gunnar Fyra årstider.. Blad ur naturens kalender. Illustrerad. Sthlm 1970. 466 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#123498)170:-
Brusewitz, Gunnar Fyra årstider.. Blad ur naturens kalender. Illustrerad. Sthlm 1978. 466 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#9338)170:-
Brusewitz, Gunnar Fåglalåt.. Illustrerad. Stockholm 1968. 118 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation. (#165773)145:-
Brusewitz, Gunnar Harens vägar.. Illustrerad. 1977. 52 sidor. Häftad. Dedikation. (#136532)100:-
Brusewitz, Gunnar Hemma vid fågelsången.. Illustrerad av författaren. Sthlm 1961. 218 sidor. Häftad. Skyddsomslag. (#117217)130:-
Brusewitz, Gunnar Hemma vid fågelsången.. Illustrerad av författaren. Sthlm 1961. 218 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#95742)150:-
Brusewitz, Gunnar Höstdagbok.. Blad ur naturens kalender. Illustr. 1963. 184 sidor. Inbunden. Skyddsomslag. (#44938)145:-
Brusewitz, Gunnar Lång vår.. Illustrerad. Stockholm 1977. 160 sidor. 4:o. Originalklotband med skyddsomslag. Dedikation. (#165948)225:-
Brusewitz, Gunnar Silverlöjan och den fattiges tröst.. Illustrerad. Sthlm 1977. 177 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#136510)140:-
Brusewitz, Gunnar Silverlöjan och den fattiges tröst.. Illustrerad. Sthlm 1977. 177 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation. (#158857)160:-
Brusewitz, Gunnar Sjö.. Anteckningar från en strand. Rikt illustr. Sthlm 1974. 96 sidor. Originalpappband i skyddsomslag. Stort format. (#105625)150:-
Brusewitz, Gunnar Skissbok.. Anteckningar från svensk natur. Illustrerad av författaren. Sthlm 1970. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#72961)200:-
Brusewitz, Gunnar Skog.. Anteckningar från en glänta. Illustrerad av författaren. Sthlm 1974. 108 sidor. Stort format. Original klotband. Ej skyddsomslag. (#9264)125:-
Brusewitz, Gunnar Skog.. Anteckningar från en glänta. Illustrerad av författaren. Sthlm 1974. 108 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#117628)150:-
Brusewitz, Gunnar Strandspegling.. Naturupplevelser i tid och rum. Illustr. av författaren. Sthlm 1979. 220 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#124862)110:-
Brusewitz, Gunnar Strandspegling.. Naturupplevelser i tid och rum. Illustr. av författaren. Sthlm 1979. 220 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. Dedikation. (#158845)140:-
Brusewitz, Gunnar Svalans våta grav.. Bollnäs 1979. 48 sidor. Häftad. Dedikation från författaren. (#136533)100:-
Brusewitz, Gunnar Uppskrivet och nedtecknat.. Ur loggboken. Illustrerad. Sthlm 1998. 274 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation. (#175336)140:-
Brusewitz, Gunnar Vinterdagbok.. Blad ur naturens kalender. Illustr. 1965. 188 sidor. Inbunden. Skyddsomslag. (#44937)145:-
Brusewitz, Gunnar Vårdagbok.. Blad ur naturens kalender. Illustr. 1964. 188 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#80300)145:-
Brusewitz, Gunnar Vägval i minnesmark.. Illustrerad. Stockholm 1992. 232 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#152307)140:-
Brusewitz, Gunnar Vägval i minnesmark.. Illustrerad. Stockholm 1992. 232 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. Dedikation. (#158842)150:-
Brusewitz, Gunnar & Söderblom Staffan Röster över vattnet.. Illustrerad. Sthlm 1993. 267 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Fint ex (#135387)150:-
Bruun, Anton Världshavet.. Illustr. Sthlm 1965. 78 sidor. Pocket. (#151270)75:-
Bruun, Bertel The Concise Encyclopedia of Birds.. Illustrated by Paul Singer. Octopus Books, 1974. 240 pages. Paperback. (#107593)100:-
Bruun, Per Coast Stability.. Diss. Kbhvn 1954. 6 parts + 1 appendix in box. Softcovers. Stamped. (#88577)400:-
Brüning, Chr. Wunder aus dem Pflanzenreich.. Für die Jugend herausgegeben. Mit 6 Bunt-, 4 Ton- und 7 Vollbildern, sowie 75 Textillustrationen. Stuttgart ohne Jahr (c. 1900). 200 pages. Decorated original cloth. Dustjacket. Very fine copy. (#49720)350:-
Brünner, Gerhard Aquarium Plants.. Illustrated. Neptune City 1973. 159 pages. Softcover. (#134319)120:-
Brønsted, J.N Om ændringen i fri energi ved kemiske processer.. Kbhvn 1904. 35 sidor. Häftad. Stämpel. Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskabs skrifter 7:2:3. (#165098)150:-
Buchsbaum, Ralph Animals without Backbones 1-2.. An Introduction to the Invertebrates. Illustr. Penguin 1955. 401 pages + plates. Bound in cloth with front wrappers preserved. 1 volume. (#163491)150:-
Buchwald, N. Fabritius Fungi Imperfecti of the Færöes.. Copenhagen 1958. 84 pages. Soft covers. Reprinted from F.H. Møller: Fungi of the Færöes. (#105043)175:-
Buddenbrock, Wolfgang von, Djurens kärleksliv.. Illustrerad. Sthlm 1955. 192 sidor. Häftad. (#74222)145:-
Burckhardt, G. Faunistische und systematische Studien über das Zooplankton der grösseren Seen der Schweiz und ihrer Grenzgebiete.. Diss. Genčve 1900. 366 pages + 5 plates. Soft covers. Stamped. Extrait de la Revue suisse de Zoologie. (#177729)250:-
Burckhardt, G. Quantitative Studien über das Zooplankton des Vierwaldstättersees.. Luzern 1900. 309 pages. Soft covers. Repaired spine. (#177728)200:-
Burgerstein, Alfred Die Transpiration der Pflanzen.. Ein physiologische Monographie (I-III). Jena 1904-25. 293 pages + Ergänzungsband, 272 + 67 pages. Half cloth (#52938)400:-
Burström, H.G. & Odhnoff, C. Vegetative Anatomy of Plants.. Illustrated. Stockholm 1964. 148 pages. Original cloth. (#153705)150:-
Burton, Jane Animals of the African Year.. The Ecology of East Africa. Illustrated. New York 1972. 173 pages. Original cloth. Dust jacket. (#98176)225:-
Burton, Philip & Hayman, Peter Fåglar och fågelliv i Europa.. Illustrerad. Sthlm 1977. 258 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#131955)250:-
Busby, John Birds in Mallorca.. Illustrated. London 1988. 120 pages. Hardcover with dustjacket. (#165933)150:-
Butts, Wilbur K. A Study of the Chickadee and White-Breasted Nuthatch by Means of Marked Individuals I-III.. I: Methods of Marking Birds. II: The Chickadee (Penthestes atricapillus atricapillus). III: The White-Breasted Nuthatch (Sitta carolinensis cookei). Diss. [Ithaka] 1931. 19, 26, 17 pages. Softcover. Stamped. (#164581)100:-
Bülow-Olsen, Anne & Larsen, Susanne Växtsamhällen.. 20 naturtyper från havsstrand till kalfjäll. Illustrerad. Stockholm 1978. 128 sidor. Förlagsband. (#150808)110:-
Bünning, Erwin The Physiological Clock.. Berlin 1964. vi, 145 pages. Original cloth. Dust jacket. (#136668)250:-
Böcher, Tyge W. Biological Distributional Types in the Flora of Greenland.. A Study on the Flora and Plant-Geography of South Greenland and East Greenland Between Cape Farewell and Scoresby Sound. Illustr. Diss. Kbhvn 1938. 339 pages + 2 plates. Softcover. Stamped. (#88572)225:-
Böcher, Tyge W. Phytogeography of Middle West Greenland.. With 110 figures in the text and 10 plates. Kbhvn 1963. 289 pages + plates. Soft covers. Meddelelser om Grønland 148:3. (#84047)200:-
Bölsche, W. Kärlekslifvet i naturen.. En kärlekens utvecklingshistoria. Bemyndigad öfversättning af Edv. Schäffer. Sthlm 1906. 336 + 343 sidor. Original klotband. (#104024)200:-
Börtzell, Algernon Beskrifning öfver Besier-Ecksteins kromolitografi och litotypografi. använda vid tryckningen af Geologisk öfversigtskarta öfver Skåne. Sthlm 1872. 23 sidor + 2 planscher. 4:o. Häftad. SGU C. 5. (#137365)200:-
Cahalane, Victor H. Mammals of North America.. With Drawings by Francis L. Jaques. New York 1954. x, 682 pages. Original cloth. Dust jacket. Very fine. (#126801)200:-
Cahn, Alvin Robert An Ecological Study of Certain Southern Wisconsin Fishes.. Diss. Univ. of Illinois 1927. 151 pages incl. plates. Softcover. Stamped. (#121945)200:-
Calder, Nigel Einsteins universum.. Brombergs 1987. 242 sidor. Pocket. (#83628)100:-
Calder, Nigel Kometen kommer.. Övers. Jan Wahlén. Illustrerad. Brombergs 1981. 202 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#72068)140:-
Calles, Bengt Elvegårdselv och dess delta.. En studie av fluvial transport och topografiska förändringar. Illustr. Aa Upps. 1977. A4. 161 sidor. Häftad stencil (som den publicerades). (#164165)150:-
Cambridge Encyclopedia of Astronomy, The. Editor Simon Mitton. Illustr. London 1977. 496 pages. Large book. Original cloth. Dust jacket. (#70950)200:-
Cambridge Encyclopedia of Earth Sciences, The. Edited by David G. Smith. Illustrated. Cambridge 1981. 496 pages. Original cloth. Dust jacket. (#137942)200:-
Campbell, Bruce The Dictionary of Birds in Colour.. Illustr. London 1974. 352 pages. 4:o. Hardcover. (#89512)200:-
Campbell, Neil A. Biology.. Fourth edition 1996. 1206 pages + Appendices. 4:o. Original half cloth. (#156267)200:-
Candolin - Dona Candolino.. Editor: Lars-König Königsson. Illustr. Upps. 1989. 74 pages. 4:o. Softcover. Striae 25. (#117297)125:-
Carbon Dioxide, Climate and Society.. Proceedings of a IIASA Workshop Cosponsored by WMO, UNEP, and SCOPE, February 21-24, 1978. Edited by Jill Williams. Oxford 1978. x, 332 pages. Original hardcover. (#70197)220:-
Carlberg, Birgitta Vilda växter.. Användning förr och nu. Illustrerad. Stockholm 1980. 177 sidor. Förlagsband. (#158142)125:-
Carlgren, Oskar Actiniaria and Zoantharia.. With 61 figures. Sthlm 1927. 102 pages. 4:o. Soft covers. Further Zoological Results of the Swedish Antarctic Expedition 1901-1903 under the direction of Otto Nordenskjöld. Vol. I.3. (#149505)150:-
Carlsson, Allan & Lundberg, Stig Trädgård i norr.. Det hårda klimatets trädgård. Zonerna IV-VIII. Illustrerad. LT:s förlag 1970. Förlagsband. (#152299)120:-
Caron, M. & Jouve, H.C. Fakta om medicinalväxter.. Illustrerad. Sthlm 1976. 147 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#74320)125:-
Carrier, E.H. Water and Grass.. A Study in the Pastoral Economy of Southern Europe. London 1932. 434 pages. Original cloth. No jacket. Stamped. (#136798)150:-
Carrighar, Sally Isbunden sommar.. Sthlm 1955. 247 sidor. Halvklotband. (#161706)140:-
Carrington, Richard Oceanernas värld.. Deras växt- och djurliv och betydelse för människan. Sthlm 1962. 293 sidor + illustrationer. Häftad. (#136257)140:-
Carr, Rachel E. Stepping Stones to Japanese Floral Art.. Illustr. Tokyo 1964. 135 pages. Original boards covered in black silk. Comes with protective see-through plastic. (#111213)150:-
Carson, O.A. The Bronzes.. A Study of the Changes in the Solid Alloys from 0-38.5 per cent Sn. Illustr. Diss. [New York] 1929. 142 pages. Softcover. Stamped. Reprinted from Canadian Mining and Metallurgical Bulletin. (#73377)150:-
Carson, Rachel Havet.. Sthlm 1951. 256 sidor + planscher. Häftad. (#177410)100:-
Carson, Rachel Havet.. Sthlm 1951. 256 sidor + planscher. Original klotryggsband. (#164071)125:-
Carson, Rachel Havet.. Sthlm 1955. 223 sidor + planscher. Originalklotband. (#124665)125:-
Carson, Rachel Havet.. Sthlm 1962. 218 sidor. Pocket. (#107137)100:-
Carson, Rachel Under havsvinden.. Aldus, Sthlm 1963. 128 sidor. Pocket. (#134994)100:-
Carson, Rachel Under havsvinden.. Sthlm 1953. 178 sidor. Häftad. Tillskrift. (#107182)140:-
Carsted, A. Unsere Vögel in Sage, Geschichte und Leben.. Jung und alt zur Unterhaltung und Belehrung dargeboten. Mit vielen Abbildungen nach Zeichnungen von Fedor Flinzer. Leipzig 1897. 120 pp. + plates. 4:o. Original decorated hardcover. Stamped. Good copy. (#21765)500:-
Carter, C.O. Människans arvsanlag.. Sthlm 1966. 223 sidor. Pocket. (#151260)100:-
Carthy, J.D. Djurens orienteringsförmåga.. Illustrerad. Sthlm 1964. 148 sidor. Pocket. (#74707)100:-
Casamiquela, Rodolfo M. Estudios icnolķgicos.. Problemas y métodos de la icnologia con aplicaciķn al estudio de Pisadas Masozoicas (Reptilia Mammalia) de la Patagonia. Buenos Aires 1964. 230 pages + maps. Soft covers. Stamped. (#170959)200:-
Casta, Stefan & Jonsson, Roland Fåglar om våren.. Våra vanligaste flyttfåglar mellan mars och midsommar. Illustrerad. Stockholm 1989. 212 sidor. Förlagsband. (#165950)175:-
Cederblad, Sven Studies of Bright Diffuse Galactic Nebulae.. With Special Regard to Their Spatial Distribution. Lund 1946. 166 pages. Softcover. (#162812)200:-
Cederström, Arvid Så lär du hunden spåra.. Från valp till viltspårhund och apportör. Foto Lennart Agensjö. Settern 1991. 96 sidor. Förlagsband. (#173188)145:-
Chaisson, Eric Kosmisk gryning.. Illustr. Brombergs 1982. 374 sidor. Förlagsband. Blyertsnoteringar. (#74594)75:-
Chakela, Qalabane K. Soil Erosion and Reservoir Sedimentation in Leshoto.. Diss. Uppsala 1981. 150 pages. Soft covers. (#81204)150:-
Champion, F.W. Djungelns mysterier.. En djungelälskares upplevelser. Sthlm 1934. 216 sidor + planscher. Halvklotband. (#161621)135:-
Champion, F.W. Djungelns mysterier.. En djungelälskares upplevelser. Sthlm 1934. 216 sidor + planscher. Original klotryggsband. (#79699)140:-
Charlier, C.V.L. Untersuchung über die allgemeinen Jupiter-Störungen des Planeten Thetis.. Sthlm 1887. 98 pages. 4:o. Softcover. Kongl. Sv. Vetenskaps-Akademiens handlingar 22:2. (#45184)250:-
Chauvin, Rémy Insekternas värld.. En introduktion i ekologisk entomologi. Illustrerad. Sthlm 1967. 254 sidor. Häftad. (#90483)110:-
Cheeseman, T.F. Manual of the New Zealand Flora.. Wellington 1906. xxxvi,1199 pages. Original cloth. Stamped. (#177986)250:-
Cheesman, Evelyn De okuvliga insekterna.. Illustrerad. Sthlm 1954. 199 sidor. Original klotband. (#74239)150:-
Cheesman, Evelyn De okuvliga insekterna.. Med illustrationer av Yngve Svalander. Stockholm 1954. 198 sidor. Originalklotband. Bevarade omslag. (#154648)175:-
Chesters, J.H. Steelplant Refractories.. Testing, research and development. Sheffild 1946. 510 pp. Ocl. (#43183)250:-
Christensen, Carl, Revision of the American Species of Dryopteris of the Group of D. Opposita.. Kbhvn 1907. 90 pages. Soft covers. D. Kgl. Danske Vidensk. Selsk. Skrifter 7.IV.4. (#172534)200:-
Christensen, Henry M. Catgut Sterilization.. The Basic Principles of the Spore-germinating Method. Diss. Copenhagen 1944. 174 pages. Soft covers. Stamped. (#62708)175:-
Christensen, Jörgen Möller Ferskvannsfisk.. Illustr. av Martin Camm. Oslo 1981. 128 sidor. Förlagsband. Försättsbladet utrivet. (#175204)100:-
Christensen, Paul J. Holst Die Erste und Frühe Eientwicklung bei Orgyia antiqua Linné.. (Fam. Lymantriidae, Lepidoptera). Diss. Copenhagen 1942. 223 pages + 31 plates. Soft covers. Stamped. (#63669)175:-
Christensen, Tyge Systematisk botanik 2: Alger.. Kbhvn 1962. 178 sidor. Klotband. Stämplar. (#174635)150:-
Christiansen, A. Om Chinaalkaloidernes forhold til chlor.. Kbhvn 1906. 31 sidor. Häftad. Stämpel. Fint ex. Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskabs skrifter 7:1:5. (#165104)150:-
Christofferson, Birger Författarnas naturlära.. Svenska naturskildrare i ord och bild. Illustrerad. Cavefors 1973. 204 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#131983)200:-
Church, R.J. Harrison West Africa.. A Study of the Environment and of Man's Use of It. Fifth edition. London 1966. 543 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#98339)170:-
Church, Robert J. Turtles.. Illustrated. Neptune City 1963. 64 pages. Paperback. (#136255)100:-
Ciriacy-Wantrup, S.V. Resource Conservation.. Economics and policies. University och California 1968. 395 pages. Cloth. (#177865)175:-
Clapham, Tutin & Warburg Flora of the British Isles.. Cambridge 1952. liv,1591 pages. Original cloth. Ex library in good condition. (#177988)150:-
Cleve, P.T. Om korallerna och de kalkstensbildande organismernas betydelse i naturen.. Illustrerad. Sthlm 1873. 76 sidor + plansch. Skinnryggsband. (#172164)150:-
Cleve, P.T. The Seasonal Distribution of Atlantic Plankton Organisms.. Göteborg 1901. 370 pages. Soft covers. Stamped. Inscribed by the author. (#165149)400:-
Cleve, P. Th. Försök till en monografi öfver de svenska arterna af algfamiljen Zygnemaceae.. Uppsala 1868. 40 sidor + 10 planscher. 4:o. Halvklotband.. (#25933)400:-
Codd, L.E.W. Trees and Shrubs of the Kruger National Park.. Illustrated. Pretoria 1951. 192 pages + 6 colour plates. Soft covers. (#136071)200:-
Coleman, James A. Hur uppstod universum.. Moderna kosmologiska teorier. Sthlm 1965. 198 sidor. Pocket. (#119134)100:-
Colinvaux, Paul Why Big Fierce Animals are Rare.. Illustr. Pelican 1980. 225 pages. Paperback. (#151254)100:-
Collective Properties of Physical Systems.. Proceedings of the Twenty-Fourth Nobel Symposium held June 12-16, 1973 at Aspenäsgården, Lerum, Sweden. Editors Bengt Lundqvist and Stig Lundqvist. Stockholm 1974. 272 pages. Original cloth. Nobel Symposium 24. Medicine and Natural Sciences. (#86056)150:-
Collinder, E. Medelpads flora.. Växtgeografisk öfversikt och systematisk förteckning öfver kärlväxterna. Uppsala 1909. 192 sidor + karta. Halvklotband. Blyertsanteckningar. Fuktfläck. Norrländskt handbibliotek II. (#101566)150:-
Collinder, E. Medelpads flora.. Växtgeografisk öfversikt och systematisk förteckning öfver kärlväxterna. Uppsala 1909. 192 sidor + karta. Häftad. Norrländskt handbibliotek II. (#47660)295:-
Colloque International de Géographie appliquée.. 3me réunion de la Commission de Geograpgie appliquée de l'Union Géographique International. Comptes rendus. Ličge 1967. 432 pages. Original cloth. (#172987)250:-
Colom, Guillermo Biogeografia de las Baleares.. La formacion de las islas y el origen de su flora y de su fauna. Illustrated. Palma de Mallorca 1957. 570 pages. Soft covers. (#98076)400:-
Complete Book of Australian Birds.. Illustrated. Reader's Digest 1979. 615 pages. Folio. Original cloth. Dust jacket. (#172714)250:-
Comptes rendus le la IVe réunion pléničre de l'association pour l'étude taxonomique de la flore d'Afrique tropicale.. Lisbonne et Coīmbre, 16-23 septmbre, 1960. Publiés par A. Fernandes. Lisboa 1962. 481 pages. Cloth. Stamped. (#177733)300:-
Compton, Joan Blommor i trädgården.. Forums färgpocket 1970. 160 sidor. Pocket. (#176941)80:-
Compton, Joan House Plants.. Illustr. by Henry Barnett. New York 1972. 159 pages. Hardcover in dustjacket. A Grosset All-Color Guide. (#128179)120:-
Congrčs International de Zoologie, Paris 1889.. Compte-rendu des séances. Publié par Raphaël Blanchard. Paris 1889. Illustrated. xxii,514 pages + 5 plates. Original cloth. Stamped. (#174315)1500:-
Constantine, Albert Know Your Woods.. Their Identification, Properties and Uses from the Standpoint of Craftsmen, Cabinetmakers, Carpenters, Dealers and Students ... Illustrated. New York 1959. 384 pages. Original cloth. (#77141)200:-
Cook, Charles W., Folsom, David E. & Peterson, William The Valley of the Upper Yellowstone.. An Exploration of the Headwaters of the Yellostone River in the Year 1869. Edited and with an introduction by Aubrey L. Haines. Illustr. Norman 1965. xxxii, 79 pages. Original cloth in dustjacket. Very fine. (#126803)250:-
Cooper, William S. The Climax Forest of Isle Royale, Lake Superior, and Its Development.. Illustr. Diss. Chicago 1913. 44 pages. Softcover. Stamped. (#58983)100:-
Cousteau, Jacques-Yves Det levande havet.. Sthlm 1965. 276 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#175135)120:-
Cox, Graham F. Tropical Marine Aquaria.. Illustrated. London 1972. 160 pages. Paperback. (#107194)100:-
Crew, Henry and Tatnall, Robert R. A Laboratory Manual of Physics.. For use in high schools. New York 1902. 234 pages. Original cloth. Stamped. (#173631)150:-
Croasdale, Hannah T. The Fresh Water Algae of Woods Hole, Massachusetts.. Diss. Philadelphia 1935. 134 pages + folding maps. Softcover. Stamped. (#109731)150:-
Crompton, John Spindlar.. Illustrerad. Sthlm 1952. 304 sidor. Häftad. (#74226)185:-
Cronvall, Axel Julius Alexander Isförhållandena i Sverige under vintrarna 1871-72 och 1872-73.. Aa Uppsala 1875. 22 sidor + tabeller, protokoll och kartor. Blanka omslag (#44703)150:-
Curry-Lindahl, Kai Fiskarna i färg.. Illustrerad. Stockholm 1964. 230 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#154615)120:-
Curry-Lindahl, Kai Natur i Lappland I-II.. Illustr. Sth 1963. 1046 sidor. Halvfranska band med övre guldsnitt. 2 vol. Mycket fin uppsättning. (#34222)850:-
Curry-Lindahl, Kai Skogar och djur.. Illustrerad. Svenska turistföreningen 1961. 160 sidor. Original klotryggsband. (#124130)140:-
Dagbok för väderbitna 1988.. Kalender ... STF 1988. Häftad. Dedikation från Brusewitz. (#175338)100:-
Dagens forskning och morgondagens.. Inför Kungl. Vetenskapsakademiens 250-års jubileum ger sjutton ledamöter sin syn på vetenskapens utveckling. Sthlm 1989. 304 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#122788)160:-
Dahlbeck, Nils Strandwiesen am südöstlichen Öresund.. Illustr. Diss. Uppsala 1945. 170 pp. Acta Phytogeographica Suecica 18. (#43563)150:-
Dahl, Eilif Analytic Keys to British Macrolichens.. Second edition revised 1968. British Lichen Society. 58 pages. A4. Xerox. Soft covers. Stamped. (#170327)150:-
Dahl, Erik Evertebratzoologi.. Illustr. Sth 1972. 422 sid. Häftad. Biologi 4. (#39691)150:-
Dahl, Mogens & Thygesen, Thyge B. Havens fjender i farver.. Prydhavens skadedyr og plantesygdomme. Illustr. Kbh 1973. 211 sidor. Förlagsband. (#154610)100:-
Dahlsson, Sven-Ove, Hammer, Mårten & Tuvesson, Magne Kunskaper om gräs.. Illustrerad. Alnarp 1987. 45, 165, 77 sidor. Häftad. 1 volym. Stad & land 61, 1987. (#154651)175:-
Daish, C.B. Light.. To Advanced and Scholarship Level. London 1960. 292 pages. Original cloth. Dust jacket. (#139598)150:-
Dal, Björn Sveriges zoologiska litteratur.. En berättande översikt om svenska zoologer och deras tryckta verk 1483-1920. Rikt illustr. Kjuge 1996. X, 371 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag. Som ny. (#36490)500:-
Dallavalle, J.M. Micrometrics.. The Technology of Fine Particles. New York 1943. 428 pp. Ocl. (#43186)250:-
Dalton, Stephen Insekter i flykten.. Illustrerad. Sthlm 1978. 155 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#85512)175:-
Daly, Martin & Wilson, Margo Sex, Evolution, and Behavior.. Adaptions for Reproduction. Illustr. North Scituate, Mass. 1978. XI, 387 pages. Softcover. (#82373)150:-
Dana-Report 1-85.. The Carlsberg Foundation's Oceanographical Expedition Round the World 1928-30 and previous "Dana"-expeditions under the leadership of the late professor Johannes Schmidt. Copenhagen 1932-75. 4:o. Soft covers. Stamped. In 6 slip-cases. Very fine copies. More published? (#165556)10000:-
Danielson, Jan Svenska landskapsfåglar.. Illustrerad. Sthlm 1986. 112 sidor. Litet format. Original pappband. (#90480)100:-
Dannevig, Alf On the Age and Growth of the Cod (Gadus callarias L.) from the Norwegian Skagerrack Coast.. Diss. Bergen 1933. 145 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#62626)160:-
Darbishire, Otto Vernon Monographia Roccelleorum.. Ein Beitrag zur Flechtensystematik. Mit 29 Figuren im Text und 30 Tafeln. Stuttgart 1898. (6),106 pages + plates. 4:o. Ex library in good condition. Bibliotheca Botanica Heft 45. (#170346)1000:-
Darling, F. Fraser Natural History in the Highlands and Islands.. Illustrated. London 1947. 303 pages. Original cloth. Dust jacket. (#174367)150:-
Darling, F. Fraser Wild Life in an African Territory.. A Study Made for the Game and Tsetse Control Department of Northern Rhodesia. London 1960. 160 pages + maps. Original cloth. Dust jacket. (#98246)150:-
Darwin - A Century of Darwin.. Edited by S.A. Barnett. Illustrated. London 1958. xvi,378 pages. Original cloth. A few pencil markings. (#170223)150:-
Darwin, C.G. De nya materiebegreppen.. Sthlm 1934. 192 sidor. Häftad. Vetenskap och bildning. (#90450)140:-
Darwin, Charles Darwin for Today.. The Essence of His Works. Edited, and with an introduction, by Stanley Edgar Hyman. New York 1963. 435 pages. Original cloth with dustjacket. (#153697)150:-
Darwin, Charles The Origin of Species by Means of Natural Selection.. Edited with an introduction by J.W. Burrow. Penguin 1977. 477 pages. Paper back. (#178035)100:-
Darwin, Georg Howard Ebbe und Flut, sowie verwandte Erscheinungen im Sonnensystem.. Autorisierte deutsche Ausgabe ... von Agnes Pockels. Illustr. Leipzig 1902. 344 pages. Half cloth. Stamped. (#173628)175:-
Davenport, John Environmental Stress and Behavioural Adaption.. London 1985. 122 pages. Softcover. (#151278)110:-
Davidson, William Att sköta krukväxter.. Illustr. Sthlm 1986. 191 sidor. Förlagsband. (#125012)135:-
Davies, Kevin Den mänskliga koden.. Kapplöpningen om att kartlägga genomet. Sthlm 2001. 342 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#76286)150:-
Davis, P.H. & Cullen, J. The Identification of Flower Plant Families.. Including a Key to Those Native and Cultivated in North Temperate Regions. Illustrated. Edinburgh 1965. 122 pages. Hardcover. (#163493)100:-
Day, David The Doomsday Book of Animals.. A Unique Natural History of Three Hundred Vanished Species. Illustr. Forword by the Duke of Edinburgh. London 1981. 288 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#98116)300:-
DeCarli, Franco Fiskarnas värld.. Illustrerad i färg. Sthlm 1977. 256 sidor. Original pappband. (#74224)145:-
De första grunderna af mathematisk geografi och topografi.. Andra upplagan. Sthlm 1861. (8), 248 sidor + 15 utvikbara planscher. Samtida välbevarat halvfranskt band. (#143364)300:-
De Geer, Ebba Hult Geokronologi och biokronologi.. En jämförande studie. Sthlm 1931. 64 sidor. Häftad. Ymer 1931, H 3-4. (#71968)150:-
De Geer, Gerhard Sveriges naturrikedomar.. Sthlm 1946. 332 sidor + planscher, utvikbara kartor m.m. Original linneband. (#161479)150:-
Degelius, Gunnar Das ozeanische Element der Strauch- und Laubflechtenflora von Skandinavien.. Diss. Illustr. Uppsala 1935. 412 pages. Soft covers. (#49498)300:-
Degelius, Gunnar Die Flechten von Norra Skaftön.. Ein Beitrag zur Kenntnis der Flechtenflora und Flechtenvegetation im äusseren Teil der schwedischen Westküste. Uppsala 1939. 206 pages. Soft covers. Ex library. Inscribed. (#170290)140:-
Deichmann, Enno Die obere Grenze der Dauersiedlungen in den Gebirgen Europas.. Diss. Berlin 1936. 88 pages + 4 folding maps in pocket. Soft covers. Stamped. (#94152)500:-
de Jager, C. The Hydrogen Spectrum of the Sun.. Diss. Utrecht 1952. 93 pages. 4:o. Soft covers. (#62793)200:-
Den levande världen.. Illustrerad. Stockholm 1976. 160 sidor + planscher. Förlagsband. (#154612)125:-
Den naturvetenskapliga världen.. Illustrerad. Stockholm 1976. 160 sidor. Förlagsband. (#154613)125:-
Den Norske Nordhavs-expedition 1876-1878 1-7.. (The Norwegian North-Atlantic Expedition 1876-1878, Volume 1-7. 1. Historical Account, The Apparatus, and how used, Astronomical Observations, Magnetical observatins, Geography and Natural History, Chemistry I-III + Chemistry I-II. Frontespiece (The ship Vøringen) + 13 maps and plates. Vol. 2. Meteorology, The North-Ocean, Its Depths, Temperature and Circulation. 4 diagrams + 49 plates and maps. Vol. 3. Fishes, Annelida, Spongiadæ, Mollusca I-III (part III belongs to vol. 7). 33 plates and maps. Vol 4. Gepyrea, Holothuroidea, Asteroidea, Pennatulida. 50 plates and maps. Vol. 5. Alcyonida, Actinida, Crinoida, Echinida, Ophiuroidea. 59 plates and maps. Vol. 6. Crustacea I-II, Pycnogonidea. 38 plates and maps. Vol. 7. Tunicata 1-5. Hydroida, Polyzoa, Talamophora, and Botany: Protophyta. 29 plates and maps. Christiania 1880-1901. Bound in 24 uniform half cloth bindings. Stamped. A complete set of volume 1-7. Text in Norvegian and English. (#170177)20000:-
Den otröstliga ögontrösten.. Växterna som kulturarv. Red. Gunilla Lindberg. Illustr. Stockholm 1987. 157 sidor. Häftad. (#154118)110:-
Déruelle, Serge Écologie des lichens du bassin Parisien.. Impact de la pollution atmosphérique (engrais,SO2,Pb) et relations avec les facteurs climatiques + Abbexe.. Thčse de doctorat, Paris 1983. 360 + 202 pages. A4. Soft covers. 2 volumes. (#170252)260:-
Dessus, B. & Pharabod, F. Vad jag vet om solenergi.. Alhambra 2000. 128 sidor. Pocket. (#81431)100:-
Det 13. Nordiske Entomologimøte.. Oslo 9.-12. august 1965. 200 sidor. Häftad. Särtryck ur Norsk Entomologisk Tidskrift. (#149333)100:-
Dethier, V. & Stellar, E. Djurens beteenden.. Illustr. Sthlm 1965. 150 sidor. Pocket. (#151255)100:-
Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskabs skrifter.. Sjette række. Naurvidenskabelig og mathematisk afdelning. Tredje bind. Med 6 tavler. Kbhvn 1885-86. xiv,493 sidor + planscher. 4:o. Original pappband. Stämplad (#165177)600:-
Det svenska året.. En årstidskrönika. Stockholm 1958. 312 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#163497)100:-
Development of Modern Geology in Norden, The. The XXI Uppsala Symposium in Quartenary Geology. Editors: Tore Frängsmyr and L.-K. Königsson. Illustr. Upps. 1990. 59 pages. 4:o. Softcover. Striae 31. (#117309)125:-
Devik, Olaf Thermische und dynamische Bedinungen der eisbildung in Wasserläufen.. Auf norwegische Verhältnisse angewandt. Diss. Oslo 1931. 100 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. Geofysiske publikasjoner IX.1. (#73941)150:-
Devlin, John C. and Naismith, Grace The World of Roger Tory Peterson.. An authorized biography. Foreword by Elliot Richardson. Paintings and illustrations by Roger Tory Peterson. David & Charles 1978. 266 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#174517)175:-
Dierl, Wolfgang Fjärilar.. Nattfjärilar. Illustrerad. Alfa-serien 1970. 253 sidor. Häftad. (#90376)100:-
Dineley, David Earth's Voyage Through Time.. Paladin 1975. 368 pages + plates. Paperback. (#104089)100:-
Disney, Walt Havets under.. Byggd på den holländska originaltexten av Frank De Graaf. Illustrerad. Folket i Bilds förlag 1970. 176 sidor. Stort format. Original pappband. (#87157)200:-
Djurvännen.. Svenska Allmänna Djurskyddsföreningens tidskrift för främjande af djurens rätta vård och djuregarens fördel. Utgiven af G.W. Sjöstedt. Illustrerad. 1:e - 7:e årgången, 1878-1884. Ca 100 sidor per årgång. Stort format. Inbundna i 2 samtida skinnryggsband. Några sidor med fläck. Delvis lite "knöglig". 2 volymer. Utkom t.o.m 1889. (#156385)550:-
Djurvärldens sista oaser.. Med viltvårdare och kamerajägare i nationalarker jorden runt. Illustrerad. Bearbetad av Bengt Sjögren. Sthlm 1957. 240 sidor. Original pappband. Ej skyddsomslag. (#93292)160:-
Doane, Rennie W. Insekter och sjukdomar.. Stockholm 1912. 152 sidor + planscher. Klotband. Bevarat omslag. (#159984)120:-
Dorian, Edith & Wilson, W.N. Djuren gjorde historia.. De vilda djurens roll i Nordamerika. Illustrerad. Sthlm 1965. 103 sidor. Häftad. (#157058)130:-
Dorst, Jean Avant que nature meure.. Pour une écologie politique. Illustrated. Neuchatel 1970. 544 pages. Original cloth. Dust jacket. (#98267)175:-
Dorst, Jean & Dandelot, Pierre A Field Guide to the Larger Mammals of Africa.. With 44 plates in colour illustrating 233 species. London 1970. 287 pages. Original cloth. Dust jacket. (#98232)150:-
Douglas, William O. My Wilderness: East to Katahdin.. Illustr. by Francis Lee Jaques. New York 1961. 290 pages. Hardcover. Ex library. (#143983)125:-
Dowdeswell, W.H. Djurens ekologi.. Relationerna mellan djuren och deras miljö. Sthlm 1965. 278 sidor + illustrationer. Pocket. (#178031)100:-
Dozier, Herbert Lawrence The Fulgoridae, or Plant-Hoppers of Mississippi, Including Those of Possible Occurence.. A Taxonomic, Biological, Ecological and Economic Study. Illustr. Diss. Ohio State University 1922. 152 pages. Softcover. Stamped. (#133252)175:-
Dreyer, G. and Jex-Blake, A.J. On the Agglutination of Bacteria.. Kbhvn 1905. 47 pages. Soft covers. Stamped. Very fine copy. Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskabs skrifter 7:1:4. (#165106)150:-
Dub, Julius Kurze Darstellung der Lehre Darwin's über die Entstehung der Arten der Organismen mit erklärenden Bemerkungen.. Mit 38 Holzschnitten. Stuttgart 1870. viii,299 pages. Soft covers. Stamped. Very fine copy. (#177726)500:-
Dubois, René Detta mänskliga djur.. Sthlm 1972. 217 sidor. Pocket. (#90236)100:-
Dunbar, Robin Historien om människan.. Nya tankar om mänsklighetens tillblivelse. Övers., förord och fackgranskning av Staffan Ulfstrand. Dualis förlag 2006. 264 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#177054)150:-
Dunham Jr., Theodore The Spectrum of Alpha Persei.. Diss. Princeton 1929. 35 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#62841)200:-
Dunkel, Ulrich För Hagenbeck i Afrika.. Sthlm 1955. 143 sidor + planscher. Halvklotband. (#161702)125:-
Dunning, A.J. Extremes.. Reflections on Human Behavior. New York 1992. 207 pages. Original hardcover with dustjacket. (#162937)150:-
Dunn, L.C. & Dobzhansky, Th. Heredity, Race and Society.. Revised and enlarged edition. A Mentor Book 1952. 143 pages. Paperback. (#151262)100:-
Durango, Sigfrid Fåglarna i färg.. Sthlm 1974. 259 sidor. Original klotband. (#119013)120:-
Durango, Sigfrid Roslagsår.. En samling naturkåserier med teckningar av Eric Palmquist. Sthlm 1962. 164 sidor. Original klotryggsband. (#135800)135:-
Du Rietz - The Plant Cover of Sweden.. A Study Dedicated to G. Einar Du Rietz. Illustr. Uppsala 1965. 316 pages. 4:o. Softcover. Acta Phytogeographica Suecia 50. (#43418)200:-
Du Rietz, G. Einar Die regionale Gliederung der skandinavischen Vegetation.. Führer für die vierte I.P.E. Uppsala och Stockholm 1925. 60 pages + 32 plates. Softcover. (#71972)150:-
Du Rietz, G. Einar Zur methodologischen Grundlage der modernen Pflanzensoziologie.. Illustr. Diss. Uppsala 1921. 272 pages. 4:o. Softcover. (#45378)300:-
Du Rietz, G. Einar & Nannfeldt, J.A. Ryggmossen und Stigsbo Rödmosse.. Die letzten lebenden Hochmoore der Gegend von Upsala. Führer für die vierte I.P.E. Uppsala 1925. 22 pages + plate. Soft covers. (#71974)100:-
Duræus, Samuel Utkast til föreläsningar öfver naturkunnigheten.. Upsala 1759. (4), 204, (8) sidor + 8 planscher. Liten bit av ett hörn bortrivet, utan textförlust. Några få, smärre fläckar. Samtida halvfranskt band. Har tillhört Nysunds sockenbibliotek och Elias Strokirk. (#72467)2500:-
Dusén, Karl Fr. Om sphagnaceernas utbredning i Skandinavien.. En växtgeografisk studie. Med en karta. Aa Upsala 1887. 156 sidor. 4:o. Häftad. (#42363)175:-
Dusén, Karl Fr. Om sphagnaceernas utbredning i Skandinavien.. En växtgeografisk studie. Med en karta. Aa Upsala 1887. 156 sidor. 4:o. Klotband. Stämpel. (#165312)200:-
Dutoit, Daniel Les Associations Végétales des Sous-Alpes de Vevey (Suisse).. Dissertation, Lausanne 1924. 94 pages. Soft covers. Stamped. (#176397)150:-
Ecological Problems of the Circumpolar Area.. Papers from the International Symposium at Luleå, Sweden, June 28-30, 1971 edited by Erik Bylund, Håkan Linderholm, and Olof Rune. Illustrated. Luleå 1974. 340 pages. Original cloth. Dust jacket. (#74422)220:-
Ecological Station of Uppsala university on Öland 1963-1983, The. Selected Works from 1973-1983 edited by B. Kullenberg, G. Bergström, B.G. Svensson, J.Tengö and L. Ågren. Illustrated. Uppsala 1984. 205 pages. Softcover. (#165949)150:-
Ecology of Oligitrophic, Subarctic Thingvallavatn.. Editor Pétur M. Jķnasson. Illustr. Odense 1992. 437 pages. 4:o. Original cloth. (#75480)300:-
Edberg, Rolf På jordens villkor.. En trilogi om människan och hennes värld. Spillran av ett moln, Vid trädets fot, Brev till Columbus. Sthlm 1974. 506 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#177790)180:-
Edberg, Rolf Skuggor över Savannen.. Foto Jan Weborg. Höganäs 1977. 272 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#117624)150:-
Edberg, Rolf Årsbarn med Plejaderna.. Illustrerad. Stockholm 1987. 175 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#151090)120:-
Eddy, Samuel A Study of Fresh-Water Plankton Communities.. Diss. [Chicago] 1934. 93 pages. Softcover. Stamped. (#111014)100:-
Edelstam, Carl & Ramel, Claës Fåglarnas flyttning.. Illustrerad. Sthlm 1956. 191 sidor. Häftad. (#158846)100:-
Edelstam, Carl & Ramel, Claës Fåglarnas flyttning.. Illustrerad. Sthlm 1956. 191 sidor. Original klotband. Lite blyertsunderstrykningar. (#90463)100:-
Edland, H. & Gréen, Sven Rosor i färg.. Illustrerad. Stockholm 1965. 169 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#162818)100:-
Edlin, Herbert Skogens växtatlas.. Illustrerad. Sthlm 1980. 127 sidor. Stort format. Förlagsband med skyddsomslag. (#174526)150:-
Edlund, Gunhold Locknesjöns djupförhållanden och isskjutna vallar.. Illustr. 1957. 15 sidor. Klammerhäftad. Lockne hembygdsförenings skriftserie nr 6. (#132835)75:-
Edman, Stefan Ett annat Sverige.. Tankespån om 90-talet. Illustrerad. Sthlm 1991. 230 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#142561)140:-
Ege, Vilh. Contribution to the Knowledge of the North Atlantic and the Mediterranean Species of the Genus Paralepis Cuv.. A systematical and biological investigation. With 37 figures and charts in the text. Diss. Copenhagen 1930. 204 pages Folio. Soft covers. Stamped. (#170199)250:-
Egidius, Henry Människans natur i biologiskt och socialt perspektiv.. Sthlm 1981. 158 sidor. Häftad. (#59482)120:-
Ehrensvärd, Gösta Liv.. Ursprung och utformning. Aldus, Sthlm 1961. 174 sidor. Pocket. (#177752)100:-
Eibl-Eibesfeldt, Irenäus, Yadav, J.N. Singh Land of a Thousand Atolls.. A Study of Marine Life in the Maldive and Nicobar Islands. Illustrated. London 1965. 195 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#63625)250:-
Eidman, Hubertus H. & Klingström, Allan Skadegörare i skogen.. Svampar - Insekter - Ryggradsdjur. Illustrerad. LTs Förlag 1976. 288 sidor. Förlagsband. (#150804)140:-
Ekblom, Tore och Ströman, Ragnar Geographical and Biological Studies of Anopheles Maculipennis in Sweden from an Epidemiological Point of View.. With 28 figures in the text. Sthlm 1932. 114 pages. Soft covers. Stamped. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens handlingar III.11.1 (#170337)150:-
Ekbrant, Linus Våra vänner rumsväxterna.. Illustrerad. Stockholm 1962. 368 sidor + planscher. Original klotryggsband. (#160036)100:-
Ekdahl, N.J. Om vattuminskningen i norra polartrakterna, dess orsaker och dess följder.. Embetsberättelse. Sthlm 1865. 107 sidor. Halvfranskt band. Lagerfläckad. (#105612)1000:-
Ekman, Sven Die Gewässer des Abisko-Gebietes und ihre Bedinungen.. Illustr. Sthlm 1957. 172 pages. 4:o. Soft covers. Kongl. Svenska Vetenskapsakademiens handlingar 4.6.6. (#149488)200:-
Ekman, Sven Holothurien.. Illustrated. Sthlm 1925. 194 pages. 4:o. Soft covers. Further Zoological Results of the Swedish Antarctic Expedition 1901-1903 under the direction of Otto Nordenskjöld. Vol. I.6. (#149502)250:-
Elander, Magnus & Widstrand, Staffan. Vindar från Arktis.. Illustrerad. Sthlm 2008. 208 sidor. Stort format. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket fin. (#177096)150:-
Elfving, Fredr. De vigtigaste kulturväxterna.. Med 96 afbildningar i texten. Helsingfors 1911. 253 sidor. Original halvklotband. (#164332)200:-
Elgood, John H. Birds of the West African Town and Garden.. Illustrated by Ernest C. Mansell. London 1964. 66 pages + plates. Original hard covers. West African Nature Handbooks. (#98287)100:-
Eliassen, Arnt The Quasi-Static Equations of Motion with Pressure as Independent Variable.. Diss. Oslo 1949. 44 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. Geofysiske publikasjoner XVII.3. (#73945)150:-
Elofson, Olof Zur Kenntnis der marinen Ostracoden Schwedens.. Mit besonderer Berücksichtigung des Skageraks. Diss Uppsala 1941. 320 pages. Soft covers. (#51471)185:-
Elvers, Ivar Vår flora i färg.. Illustrerad. Stockholm 1965. 320 sidor. Originalklotband. (#165774)100:-
Enequist - Bygd och befolkning.. Geografiska studier tillägnade Gerd Enequist den 24 februari 1968. Red. Dagny Torbrand. Illustrerad. Sthlm 1968. 288 sidor. Original klotband. (#137866)150:-
Enequist, Paul Studies on the Soft-Bottom Amphipods of the Skagerak.. Diss. Uppsala 1949. 196 pages + map. Soft covers. (#48422)150:-
Energi och miljö.. Forskare om framtidens energisystem. Stockholm 1990. 291 sidor. Förlagsband. (#159987)150:-
England, M.D. Birds of the Tropics.. Illustrated. Hamlyn 1974. 96 pages. Original cloth. Dust jacket. (#131977)150:-
Engstedt, Gösta Trivselträdgården.. Illustrerad. Sthl 1981. 213 sidor. Original pappband. (#154403)135:-
Engstedt, Gösta Trivselträdgården.. Illustrerad. Stockholm 1975. 215 sidor. Förlagsband. (#153774)100:-
Engstedt, Gösta Trivselträdgården.. Illustrerad. Stockholm 1978. 212 sidor. Förlagsband. (#153772)110:-
Engström, Gert Korsnäsgänget.. Uddevalla 1968. 125 sidor. Orginal klotband. Skyddsomslag. (#172295)110:-
Ennis, Beulah The Life Forms of Connecticut Plants and Their Significance in Relation to Climate.. Diss. Hartford 1928. 100 pages + plates. Softcover. Stamped. (#112955)120:-
Enquist, Fredrik Der Einfluss des Windes auf die Verteilung der Gletscher.. Diss. Uppsala 1916. 108 pages + maps. Soft covers. Inscribed by the author. Stamped. (#149487)200:-
Environmental Quality and Safety 3.. Global Aspects of Chemistry, Toxicology and Technology as Applied to the Environment. Edited by Frederick Coulston and Friedhelm Korte. Stuttgart and New York 1974. viii, 245 pages. Original cloth. Name-stamp. Volume 3 only. (#70198)200:-
Environment, Development, and Environmental Impact Assessment: Notes on Applied Research.. Lennart Strömquist (ed.). Illustr. Upps. 1992. 158 pages. Softcover. (#121926)175:-
Ericson, Per G.P. and Tyberg, Tommy The Early History of the Swedish Avifauna.. A review of the subfossil record and early written sources. Illustrated. Sthlm 2004. 349 pages. Original hard covers. (#172282)175:-
Eriksson, Backa Erik Glaciological Investigations in Jotunheimen and Sarek in the Years 1955 to 1957.. Illustr. Upps. 1958. 208 pages. Softcover. Geographica 34. (#81206)165:-
Eriksson, Jemt Anna Natural History of Xerotherm Vegetation on Stora Karlsö, an Island in the Western Baltic Basin, Sweden.. Illustr. Diss. Upps. 1992. 78 pages + tables in pocket. 4:o. Softcover. Striae 35. (#117312)125:-
Eriksson, J.V. Isläggning och islossning i Sveriges insjöar.. Akad. avh. Uppsala 1920. 95 pages. Folio. Häftad. (#140724)200:-
Eriksson, Sten Studien über die Fangapparate der Branchiopoden.. Nebst einigen phylogenetischen Bemerkungen. Diss. Uppsala 1934. 288 pages + plate. Soft covers. (#51467)175:-
Erlandsson, Stellan Dendro-Chronological Studies.. Diss. Uppsala 1936. 120 pages + plates. Soft covers. (#48287)165:-
Ernst, Alfred Die Nachkommenschaften aus Kreuzungen zwischen dimorphen und monomorphen Primula-Arten der Sektion Candelabra.. Mit 6 Tafeln, 33 Abbildungen im Text und 29 Tabellen. Zürich 1943. 147 pages + plates. Soft covers. Separatabdruck aus Archiv der Julius Klaus-Stiftung ... (#154384)150:-
Errera, Léo Botanique génerale II.. Illustr. Bruxelles 1909. 341 pages. Original cloth. Part II only. Recueil d'oeuvres. (#113551)300:-
Esben-Petersen P. Vaarfluer.. Illustr. Kbh 1916. 218 sidor. Häftad. Danmarks fauna 19. (#160026)150:-
Esdorn, Ilse Die Nutzpflanzen der Tropen und Subtropen der Weltwirtschaft.. Mit 34 Abbildungen. Fischer, Stuttgart 1961. 159 pages. Original cloth. Dust jacket. (#156218)150:-
Essenberg, Jacob Martin Sex-Differentiation in the Viviparous Teleost "Xiphophorus Helleri" Heckel.. Diss. Chicago 1923. 96 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#55818)175:-
Essex, Hiram Eli The Structure and Development of Corallobotherium.. With Descriptions of Two New Fish Tapeworms. Diss. Univ. of Illinois 1927. 74 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#141216)150:-
Estimating the Hazard of Chemical Substances to Aquatic Life.. Edited by John Cairns Jr., K.L. Dickson and A.W. Maki. Philadelphia 1978. 278 pages. Soft covers. (#71990)150:-
Etter, Hermann Pflanzensoziologische und bodenkundliche Studien an schweizerischen Laubwäldern.. Diss. Zürich 1943. 132 pages + folding tables in pocket. Softcover. Stamped. (#146512)150:-
Ett år med fåglar 2000.. Av Matsåke Bergström, Gunnar Brusewitz m.fl. Red. Patrik Slimane. Parafras 2001. 106 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation från Brusewitz. (#175339)140:-
Evans, S.M. Studies in Invertebrate Behaviour.. Illustr. London 1968. 110 pages. Original cloth in dustjacket. (#151268)120:-
Ewing, Henry Ellsworth Parasitism in the Acarina.. Diss. St. Louis 1911. 70 pages + plates. Softcover. Stamped. (#105704)125:-
Eydal, Astvaldur Havets silver.. En bok om sillen. Illustr. Sthlm 1944. 183 sidor. Häftad. (#150147)100:-
Fabre, Jean-Henri Entomologiska minnen.. Illustrerad. Lund 1998. 331 sidor. Häftad. Dedikation av förordsskrivaren Gunnar Bruzewitz. (#165781)150:-
Fabre, J.H. Instinktens mysterier.. Uppsala 1918. 208 sidor + illustrationer. Häftad. (#139847)120:-
Fabricius, Eric Etologi.. En introduktion till studiet av djurens beteendemönster. Illustrerad. Stockholm 1961. 188 sidor. Förlagsband. (#159994)120:-
Fagerström, Rune Giftiga växter i Sverige.. Malmö 1963. 162 sidor + planscher. Originalklotband. (#114586)175:-
Falb, Rudolf Stjernor och menniskor.. Blickar i verldsrymden. Öfversättning af J. Granlund. Illustr. Sthlm 1887. 392 sidor. Dekorerat original klotband. (#70264)300:-
Falck, Kurt, Fagerlind, Folke & Hemberg, Torsten Botanik.. Lärobok för lärarutbildningen, självstudier m.m. Illustrerad. Stockholm 1960. 327 sidor. Originalklotband. (#153743)120:-
Fatzer, Georg Concerning Amidol Development of Nuclear Emulsions.. Diss. Lausanne 1959. 8 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#156353)100:-
Fauna and Flora of the Bible.. Prepared in Cooperation with the Committee on Translations of the United Bible Societies. Illustr. London 1972. xvi, 207 pages. Soft covers. Helps for Translators XI. (#117416)180:-
Fauvel,Pierre Annélides Polychčtes pélagiques provenant des campagnes de l'Hirondelle et Princess-Alice (1885-1910).. Avec neuf planches. Monaco 1916. (4),152 pages + plates with text. Folio. Soft covers. Stamped. Printed on hand-made paper. Résultat des campagnes scientifiques accomplies sur son yacht par Albert Ier ... publiés ... Jules Richard. Fascicule XLVIII. (#170198)450:-
Fauvel,Pierre Annélides Polychčtes provenant des campagnes de l'Hirondelle II (1911-1915).. Avec une planche. Monaco 1932. (4),52 pages + plate. Folio. Soft covers. Stamped. Printed on hand-made paper. Résultat des campagnes scientifiques accomplies sur son yacht par Albert Ier ... publiés ... Jules Richard. Fascicule LXXXV. (#170196)300:-
Fauvel, Pierre Annélides Polychčtes non pélagiques provenant des campagnes de l'Hirondelle et de la Pricesse-Alice (1885-1910).. Avec trente et une plansches. Monaco 1914. (4),432 pages + 31 plates. Folio. Soft covrs. Stamped. Printed on hand-made paper. Résultat des campagnes scientifiques accomplies sur son yacht par Albert Ier ... publiés ... Jules Richard. Fascicule XLVI. (#170169)950:-
Fauvel, Pierre Polychčtes.. Illustr. Anvers 1936. 44 pages + plate. Folio. Soft covers. Stamped. Résultats du voyage de la Belgica en 1897-99. Rapports scientifiques. Zoologie. (#170631)200:-
Fazzioli, Edoardo & Eileen Kejsarens läkeväxter.. Naturmedel från det gamla Kina. Illustrerad. Wiken 1989. 160 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#149374)160:-
Feddersen, Arthur Havet.. Dets opdagelse og erobring. Illustr. Kbh 1903. 403 sidor + planscher. Dekorerat brunfläckat originalklotband. (#126469)200:-
Fedtschenko, Boris [Obzor vidov poda Hedysarum.]. Diss. St. Petersburg [1901]. 167, 56, 8 pages + 2 maps. Softcover. Text in Russian, "Overview of Different Species Within the Family of Hedysarum". Generis Hedysari revisio. (#127262)200:-
Felix, J. & Hisek, K. Tidens stora bok om Europas fåglar.. Svensk text Sven Mathiasson. Sthlm 1980. 318 sidor. Stort format. (#132476)200:-
Felix, Johannes Die Leitfossilen aus dem Planzen- und Tierreich in systematischer Anordnung.. Mit 626 Abbildungen im Text. Leipzig 1906. x,240 pages. Soft covers. Stamped on front cover. (#170958)250:-
Festskrift i Anledning af Den Naturhistoriske Forenings Bestaaen fra 1833-1883.. Med 4 tavler og 29 traesnit. Kbhvn 1890. (4),20,198,53 sidor + 4 kartor. Skinnryggsband. Stämpel. Innehåller: Eug. Warming, Om skudbygning, overvintring og foryngelse. Chr. Grönlund, Karakteristik af plantevaexten paa Island sammenlignet med floraen i flere andre lande. F. Johnstrup, Om de vulkaniske udbrud og solfatarerne i den nordöstlige del af Island. (#175291)300:-
Fielder, Arkady Den sjungande fiskens flod.. Med reproduktioner efter etsningar av Zdzislaw Ruszkowski. Sthlm 1950. 233 sidor + karta. Original klotryggsband. (#163122)175:-
Field, Xenia Indoor Plants.. Illustrated. Hamlyn, London 1961. 152 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#174529)150:-
Filipovski, Gjorgji & Ciric, Milivoje Zemljista Jugoslavije.. Soils of Yugoslavia. Beograd 1963. 483 pages + map. Original cloth. Inscribed. Stamped. (#177860)175:-
Fisherman's Bedside Book, The. Edited by David and Gareth Pownall. Illustrated. London 1980. 320 pages. Original cloth. Dust jacket. (#134332)175:-
Fisherman's Companion The. Edited by Kenneth Mansfield. London 1968. 448 pages. Original cloth. Dust jacket torn. (#134331)170:-
Fiskeribiologiska undersökningar i Östersjön och Bottniska viken.. Av K.A. Andersson, Chr. Hessle, A.R. Molander och O. Nybelin. Sthlm 1923. 156 sidor + karta. Häftad. Stämpel. (#175290)200:-
Fisk i vann og vassdrag.. Om ökologien til aure, röyr og laks. Red. Bror jonsson og Dag Matzow. Oslo 1979. 160 sidor. Häftad. (#177870)150:-
Fitter, Richard och Alistair Bonniers stora flora i färg.. Illustrerad av Marjorie Blamay. Sthlm 1981. 126 planscher + 73 sidor text. Stort format. Klotband med skyddsomslag. (#175993)150:-
Fjeldstad, Jonas Ekman Contribution to the Dynamics of Free Progressive Tidal Waves.. Diss. Geofysisk Institutt, Bergen 1929. 80 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. The Norwegian North Polar Expedition with the "Maud" 1918-1925. (#73923)150:-
Fjärilar från hela världen.. Illustrerad med 35 planscher med 134 fjärilar i färg återgivna i naturlig storlek. Sthlm 1955. 173 sidor. 4:o. Skinnryggsband. (#75209)200:-
Flammarion, Camille Världsalltet.. Fantasi och verklighet. Sthlm 1917. 232 sidor. Häftad. (#136514)130:-
Flensburg, Tom Desmids and Other Benthic Algæ of Lake Kävsjön and Store Mosse, SW Sweden.. Diss. Uppsala 1967. 132 pages. Soft covers. (#48436)150:-
Fletcher, H.L.V. The Fragrant Garden.. London 1965. 166 pages + plates. Original cloth with dustjacket. (#153754)130:-
Floderus, Björn Salicaseæ Fennoscandicæ.. Sthlm 1931. 160 sidor + utvikbar plansch. Häftad. Särtryck ur O. Holmberg, Skandinaviens flora, band I b:I. (#149283)150:-
Flora för Grundskolan. Av Yngve Eliasson m.fl. Illustrationer av Gunnel Ginsburg. 120 sidor. Halvklotband (#172286)110:-
Flora Malesiana.. Series I, Spermatophyta, Volume 1, Cyclopedia of Collectors & collections. General editor C.G.G.J. van Steenis. Djakarta 1950. clii,639 pages. Original cloth. Ex library in very good condition. (#165180)800:-
Florin, Maj-Britt Insjöstudier i Mellansverige.. Mikrovegetation och pollenregn i vikar av Östersjöbäckenet och insjöar från preboreal tid till nutid. Uppsala 1937. 29 sidor. 4:o. Häftad. Acta Phytogeographica Suecica 38. (#71992)100:-
Florin, Maj-Britt Late-Glacial and Pre-Boreal Vegetation in Southern Central Sweden II.. Pollen, Spore and Diatom Analyses. Illustr. Upps. 1977. 60 pages. 4:o. Softcover. Striae 5. (#117346)100:-
Florin, Maj-Britt Plankton of Fresh and Brackish Waters in the Södertälje Area.. Uppsala 1957. 144 pages. 4:o. Soft covers. Acta Phytogeographica Suecica 37. (#71993)200:-
Florin, Rudolf The Distribution of Conifer and Taxad Genera in Time and Space.. Lectures on the Charles M. and Martha Hitchcock Foundation of the University of California in 1960. Uppsala 1963. 192 pages. Cloth. Acta Horti Bergiani Band 20, N:o 4. (#177723)200:-
Florin, Sten De äldsta skogarna och det första åkerbruket.. Illustr. Kumla 1961. 104 sidor + diagram. Särtryck ur Kumlabygden del I. (#45481)125:-
Flygare, Hälle Buffelmarker.. Illustr. Kungsbacka 1975. 144 sidor. Förlagsband. (#144231)150:-
Foerster, Karl Der Steingarten.. Der sieben Jahreszeiten. Naturhaft oder architektonisch Gestaltet. Arbeits- und Anschauungsbuch für Anfänger und Kenner. Illustr. Neumann Verlag 1965. 358 pages. Original cloth. (#154401)150:-
Foerster, Karl Einzug der Gräser und Farne in die Gärten.. Sowie einiger bedeutungsvoller Blattschmuckstauden. Illustr. Neumann Verlag ohne Jahr (1961). 220 pages. Original cloth. (#154355)150:-
Fogelfors, Håkan Gräs i kulturlandskapet. - lantbruk, park och trädgård. Hans Lustig (illustrationer). Upps. 1983. 138 sidor. Häftad. (#163510)100:-
Fogg, H.G. Witham Fruit Growing.. London 1963. 174 pages + plates. Original cloth with dustjacket. (#158144)135:-
Fogle, Bruce 101 frågor din katt skulle vilja ställa till sin veterinär. - om den kunde tala. Malmö 1994. 134 sidor. Original pappband. (#78872)120:-
Folke, Carl Evaluation of Ecosystem Life-Support. in Relation to Salmon and Wetland Exploitation. Diss. Sthlm 1990. 98 pp. (#44169)125:-
Forchhammer, G. m.fl. Oversigt over det Kgl. danske Videnskabernes Selskabs Forhandlinger og medlemmers Arbeider.. År 1852-55, 1889-94 (3 nr per årgång), 1895 (4 nr.) 1896-1916 (6 nummer per årgång) samt jan. 1917 - Maj 1919 (3 häften). 1852-54 inbundna i halvläderband, resten i häften i kassetter. (#170241)4000:-
Forest Soils of Japan.. Government Forest Experiment Station, Report 1-4. March, 1951 - April 1954. 243 + 122 + 119 + 116 pages + 76 + 4 plates and 15 maps. Soft covers. 7 volumes. Stamped. Text in Japanese. More published? (#137868)500:-
Formshaping Movements in Neurogenesis.. Papers Presented at a Symposium Arranged September 12-15 1977, as Part of the Celebrations of the 500th Anniversary of Uppsala University. Edited by Carl-Olof Jacobson and Ted Ebendal. Illustrated. Sthlm 1978. 257 pages. Original cloth. (#98248)225:-
Forssell, Karl Bror Jakob Studier öfver Cephalodierna.. Bidrag till kännedom om lafvarnes anatomi och utvecklingshistoria. Aa Sth (Uppsala) 1883. 112 sidor + 2 dubbelsidiga färgplanscher. Häftad. (#44685)150:-
Forsslund, Karl-Erik Fridlysta vildmarker.. Skildringar och historier från Sverges nationalparker. Illustr. Sthlm 1915. 232 sidor. Häftad. (#89829)150:-
Forsslund, Karl-Erik Fridlysta vildmarker.. Skildringar och historier från Sverges nationalparker. Illustr. Sthlm 1915. 232 sidor. Häftad. Fläck på främre omslaget. (#163060)130:-
Forsslund, Karl-Herman Studier över det lägre djurlivet i nordsvensk skogsmark.. Akad. avh. Uppsala 1943. 283 sidor. Häftad. (#49032)200:-
Forssman, L.A. Om stjernfall.. Sthlm 1874. 60 sidor + plansch. Skinnryggsband. Stämpel. (#172163)145:-
Forums stora bok om hästen.. Rikt illustrerad. Sthlm 1981. 207 sidor. Stort format. Original pappband. (#150911)160:-
Fouchier, J. & Billet, F. Chemical Dictionary.. Dictionnaire de chemie. Fachwörterbuch für Chemie. Amstedam 1961. 472 + 370 + 429 pages. Original cloth. Stamped. (#177861)200:-
Fox, H. Munroe Djurens personlighet.. Sthlm 1961. 160 sidor + planscher. Pocket. (#74713)100:-
Franzén, Lars Peat in Sweden.. A method to calculate the resources. Göteborg 1987. 239 pages + 2 maps. A4. Soft covers. (#173886)150:-
Fredriksson, Allan Trädgårdens fröjder.. Illustrerad. Larson 1971. 110 sidor. Pocket. (#177007)90:-
Frey, Hans Illustrated Dictionary of Tropical Fishes.. Reigate 1970. 768 pages. Original hard covers. (#136266)200:-
Friberg, Christer Från skogsmarker och fågelsjöar.. Skara 1944. 120 sidor. Häftad. (#174369)100:-
Fries - Botaniska studier tillägnade Theodor Magnus Fries den 28 oktober 1912.. Af Svenska botaniska föreningen. 598 sidor + planscher. Häftad. (#44820)200:-
Fries - Botaniska studier tillägnade Theodor Magnus Fries den 28 oktober 1912.. Af Svenska botaniska föreningen. 598 sidor + planscher. Omslagen loss. (#83641)150:-
Fries, Carl Bäverland.. En bok om bävern och hans verk. Illustr. 1960. 188 sidor. Original klotband. (#44879)145:-
Fries, Carl Färder och fåglar.. Illustrerad. Uppsala 1925. 164 sidor. Häftad. (#72541)150:-
Fries, Carl I svenska marker.. Bilder ur vårt lands växt- och djurliv. Illustrerad. Stockholm 1938. 220 sidor. 4:o. Originalklotband. (#155346)150:-
Fries, Carl Svensk bygd.. Odlarens verk i vår natur. Illustrerad. Sthlm 1957. 486 sidor. Stort format. Original klotryggsband utan skyddsomslag. (#174524)150:-
Fries, Carl Svensk natur från hav till fjäll I-II.. Illustrerade. Stockholm 1950-52. 433 + 397 sidor. Original klotryggsband. 2 volymer. (#154087)200:-
Fries, Carl Äventyr med örn och björn.. Illustrerad. Sthlm 1961. 142 sidor. Häftad. (#83241)125:-
Fries, Elias Epicrisis Generis Hieraciorum.. Uppsala 1862. 160 pages. Disbound. No covers. (#48996)165:-
Friesendahl, Arvid Cytologische und entwicklungsgeschichtliche Studien an Myricaria Germanica Desv.. Diss. Uppsala 1912. 62 pages + 3 plates. 4:o. Soft covers. Inscribed by the author. Stamped. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens handlingar 48:7. (#149472)225:-
Friese, U. Erich Marine Invertebrates.. Illustrated. Neptune City 1973. 240 pages. Paper back. (#136248)120:-
Friese, U. Erich Sea Anemones.. Illustrated. Neptune City 1972. 128 pages. Original hard covers. (#136261)130:-
Fries, Harald Göteborgs och Bohusläns fanerogamer och ormbunkar.. Förteckning med fyndorter. Andra omarbetade upplagan. Göteborg 1971. 453 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Stämpl. (#149340)250:-
Fries, Harald Göteborgs och Bohusläns fanerogamer och ormbunkar.. Förteckning med fyndorter. Göteborg 1945. 480 sidor + karta. Original klotband. Första upplagan tryckt i 500 exemplar. (#149338)250:-
Fries, Magnus Den nordiska utbredningen av Lactuca Alpina, Aconitum Septentrionale, Ranunculus Platanifolius och Polygonatum Verticillatum.. Uppsala 1949. 80 sidor + utbredningskartor. 4:o. Häftad. (#71996)175:-
Fries, Magnus Pollenanalytiska vittnesbörd om senkvartär vegetationsutveckling, särskilt skogshistoria, i nordvästra Götaland.. Illustr. Akad. avh. Uppsala 1951. 220 sidor + tabeller. Häftad. (#48701)170:-
Fries, Rob. E. Några drag ur den Bergianska trädgårdens historia 1885-1914.. Med 2 kartor och 106 tavlor. Sthlm 1918. 24 sidor text + planscher och kartor. Häftad. Acta Horti Bergiani 6:1. (#99579)175:-
Fries, Rob. E. Några drag ur den Bergianska trädgårdens historia 1885-1914.. Med 2 kartor och 106 tavlor. Sthlm 1918. 24 sidor text + planscher och kartor. Pappband. Acta Horti Bergiani 6:1. (#177411)220:-
Fries, Rob. E. Revision der Arten einiger Anonaceen-Gattung I-V.. Illustr. Uppsala 1930-39. 341 + 577 pages + plates. Original hardcovers. 2 volumes. Acta Horti Bergiani X & XII. (#149495)750:-
Fries, Rob. E. Zur Kenntnis der alpinen Flora im nördlichen Argentinien.. Diss. Uppsala 1905. 206 pp + map and 9 plates. 4:o. Soft covers. (#42807)300:-
Fries, Rob. E. Zur Kenntnis der alpinen Flora im nördlichen Argentinien.. Diss. Uppsala 1905. 206 pp. + map and 9 plates. 4:o. Soft covers. Plates and back cover loose. (#54351)270:-
Fries, Th. M. Lichenes Arctoi Europae Groenlandiaeque hacentus cogniti.. Uppsala 1860. 298 pages. Later half cloth. Stamped. With photocopy of 2 letters from Fries. (Separatupplaga) Ex actis Reg. Soc. Scientiarum Uos. Seriei III. Vol. III. (#166734)650:-
Fries, Th.M. Lärobok i systematisk botanik I.. De fanerogama växterna. Med 235 i texten intryckta figurer. Sthlm 1891. 228 sidor. Med främre omslag i senare klotband. Dedikation från "författaren". (#149364)200:-
Fries, Th.M. Om växternas blomning.. Ur vår tids forskning. Illustrerad. Stockholm 1875. 102 sidor. Original klotryggsband. (#154140)100:-
Fries, Thore C.E. Botanische Untersuchungen im nörlichsten Schweden.. Ein Beitrag zur Kenntnis der alpinen und subalpinen Vegetation un Torne Lappmark. Diss. Uppsala 1913. 362 pages. Soft covers. Stamped, otherwise a very fine copy. Vetenskapliga och praktiska undersökningar i Lappland. (#176688)250:-
Fries, Thore C.E. Botanische Untersuchungen im nörlichsten Schweden.. Ein Beitrag zur Kenntnis der alpinen und subalpinen Vegetation un Torne Lappmark. Diss. Uppsala 1913. 362 pp. + 2 Karten. Worn copy. Covers missing. Vetenskapliga och praktiska undersökningar i Lappland. (#45195)150:-
Fries, Thore C.E. Den synekologiska linjetaxeringsmetoden.. Uppsala 1919. 40 sidor. Häftad. Vetenskapliga och praktiska undersökningar i Lappland. (#84190)120:-
Fries, T.M. Monographia Stereocaulorum et Pilophororum.. Uppsala 1858. 76 pages + 4 plates. 4:o. Half cloth. Slightly worn spine. Stamped. Ex Actis Reg. Soc. Sc. Ups. seriei III, vol. II, part I. (#170316)500:-
Fries, T.M. Monographia Stereocaulorum et Pilophororum.. Uppsala 1858. 76 pages + 4 plates. 4:o. Half leather. Stamped. Ex Actis Reg. Soc. Sc. Ups. seriei III, vol. II, part I. (#170318)600:-
Frih. Ehrenheim Om Climaternes rörlighet;. Tal Hållet vid Præsidii nedläggande uti Kongl. Vetenskaps Academien. Sthlm 1824. (2), 208 sidor. Skuren i gråpappersomslag. (#85987)600:-
Fristedt, Conrad Herbariekatalog för skolungdom.. Upprättad af C.F. Tredje upplagan. Sthlm 1904. 94 sidor. Litet format. Senare klotband. (#149392)120:-
Fristedt, Robert Fredric Växtgeografisk skildring af södra Ångermanland.. Aa Upsala 1857. 40 sidor. Häftad. Tagen ur band. Delvis lagerfläckad. (#109188)150:-
Fritzsch, Harald Från ursmäll till sönderfall.. Universums uppkomst och förintelse. Illustr. Översättning av Hans-Uno Bengtsson. Sthlm 1984. 244 sidor. Original pappband. (#74591)150:-
Frost, Stuart Ward A Study of the Leaf-Mining Diptera of North America.. Diss. Cornell 1924. 228 pages. Soft covers. Stamped. (#177943)150:-
Fruktboken.. Fruktrådet. Svenska Fruktfrämjandet. Illustrerad. Stockholm 1977. 143 sidor. Förlagsband. (#153736)125:-
Frödin, Gustaf Bidrag till västra Jämtlands senglaciala geologi.. Aa. Sthlm (Uppsala) 1913. 236 sidor + planscher och karta. Häftad. SGU C. 246. (#47302)200:-
Frödin, John Geografiska studier i St. Lule älvs källområde.. Akad. Avh. Sthlm (Lund) 1914. 276 sidor + planscher och kartor. SGU C. 257 (#47110)250:-
Frödin, John Med Linné på östsvenska strandängar.. Illustr. Upps. 1958. 59 sidor. 4:o. Häftad. (#114732)175:-
Frödin, John Über das Verhältnis zwischen Vegetation und Erdfliessen in den alpinen Regionen des schwedischen Lappland.. Illustr. Lund 1918. 32 pp + plates. 4:o. Softcover. (#45454)175:-
Funder, Sigurd The Chief Molds in Gammelost. and the Part Played by Them in the Ripening Process. With 36 figures in the text and 19 plates. Diss. Oslo 1946. 253 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#62738)200:-
Furneaux, W. Life in Ponds and Streams.. With eight colured plates and numerous illustrations in text. New edition. London 1897. xx, 406 pages + plates. Original cloth. Stamped. (#138790)200:-
Furuland, Göran Förslag till agrargeografisk nomenklatur.. Uppsala 1968. 120 sidor. Stencil. Forskningsrapporter från Kulturgeografiska institutionen, Uppsala universitet. (#68770)145:-
Fågeltider.. Små stycken om fåglarnas liv, flyttning, biotopvård och holkbyggnad, fåglarna i folktron och mycket annat, som intresserar fågelvännen. Illustrerad. Tre Tryckare 1964. 190 sidor. Originalband. Skyddsomslag. (#74185)165:-
Fältbiologernas mossflora.. Fälthandbok över Sveriges vanligaste mossor. Illustrerad. Sollentuna 1989. 163 sidor. Häftad. (#159990)80:-
Fältman, Laila Bodbacka Sedimentary Structures and Sediment Accumulation in the Lakes Lilla Ullfjärden and Stora Ullfjärden, Studied by the X-ray Radiographic Technique.. Illustr. Diss. Upps. 1993. 113 pages. Softcover. (#115150)100:-
Förstner, Ulrich & Müller, German Schwermetalle in Flüssen und Seen. als Ausdruck der Umweltverschmutzung. Illustr. Berlin 1974. 225 pages. Original cloth. (#71994)175:-
Förteckning öfver Skandinaviens växter 1-2.. Utgifven af Lunds Botaniska Förening. 1. Kärlväxter. 2. Mossor (utarbetad af Hjalmar Möller). Lund 1907. 176 + 64 sidor. Med båda främre omslagen i nyare klotband. (#149276)150:-
Förteckning över Skandinaviens växter 2-4.. Utgiven av Lunds botaniska förening. 2. Mossor. 3. Alger. 4. Lavar. Lund 1936-37. 86 + 38 + 94 sidor. I nyare klotband. (#149277)200:-
Förteckning över Sveriges fåglar.. Utgiven av Sveriges ornitologiska förening. Sjätte upplagan 1970. 141 sidor. Häftad. (#83311)100:-
Gaiser, Lulu O. Chromosome Numbers and Species Characters in Anthurium.. Dissertation, Columbia University, 1927. 137 pages + 9 plates. Soft covers. Small stamp on front cover. (#176400)200:-
Galløe, Olaf Forberedende undersøgelser til en almindelig likenøkologi.. Akad. Avh. Kbhvn 1913. 120 sidor. Häftad. Stämpel. (#101401)175:-
Galt, William Egleston The Capacity of the Rhesus and Cebus Monkey and the Gibbon to Acquire Differential Response to Complex Visual Stimuli.. Diss. New York 1939. Pag. 389-457. Softcover. Stamped. Offprint. (#94647)110:-
Gammon, Clive Fiske, fiske, fiskare.. Med teckningar av Rolf Smedman. Sthlm 1964. 195 sidor. Original pappband. Liten skada på ryggen. (#177807)110:-
Gardner, Martin The Relativity Explosion.. Illustrated. Vintage Books, New York 1976. 198 pages. Paperback. (#136728)100:-
Garner, R.L. Die Sprache der Affen.. (The speech of monkeys) Aus dem Englischen übersetzt und herausgegeben von William Marchall. Leipzig 1900. (4),196 pages. Soft covers. Stamped, otherwise very fine. (#170219)200:-
Gautheret, R.-J. Recherches sur la culture des tissus végétaux.. Essais de culture de quelques tissus méristématiques. Paris 1935. 279 pages. Cloth. (#52922)275:-
Gefiederte Exoten.. Papageien, Paradiesvögel, Tukane. 16 farbige Kupferdrucke des 18. Jahrhunderts in getreuer Wiedergabe. Stuttgart 1962. 16 colour plates with text. Folio. Original cloth. Dust jacket. (#87237)450:-
Gehrs, John H. Soils and Crops.. Illustrated. New York 1924. viii, 444 pages. Original cloth. Stamped. (#137875)175:-
Geijer, Margit Granne med räven.. Teckningar av Eric Palmquist. Sthlm 1963. 216 sidor. Original klotband. Namnteckning. (#89576)150:-
Gellerstedt, A.T. Ur gläntor och snår.. Prosaskisser samlade och utvalda samt med företal försedda av Harald Schiller. Uppsala 1931. 191 sidor. Häftad. (#72421)150:-
Gelting, Paul Studies on the Food of the East Greenland Ptarmigan.. Especially in its Relation to Vegetation and Snow-Cover. Illustr. Diss. Kbhvn 1937. IX, 196 pages + folding map in pocket. Softcover. Stamped. (#79164)250:-
Gelting, Paul Studies on the Vascular Plants of East Greenland Between Franz Joseph Fjord and Dove Bay.. (Lat. 73°15'-76°20' N.). With 47 figures in the text and 4 plates. Kbhvn 1934. 340 pages + plates. Later cloth. Dedication. Meddelelser om Grønland 101:2. (#149078)300:-
Gelting, Paul Studies on the Vascular Plants of East Greenland Between Franz Joseph Fjord and Dove Bay.. (Lat. 73°15'-76°20' N.). With 47 figures in the text and 4 plates. Kbhvn 1934. 340 pages + plates. Soft covers. Dedication. Meddelelser om Grønland 101:2. (#84046)250:-
Genberg, Erik Östergötlands flora.. Lund 1977. 216 sidor. Original pappband. (#130691)150:-
Generalregister till Botaniska notiser för åren 1839-1938.. Utgivet av Lunds botaniska förening. Lund 1939. 1107 sidor. Häftad. (#154142)200:-
Genetic Diversity and Human Behavior.. Edited by J.N. Spuhler. New York 1967. X, 291 pages. Softcover. (#127976)125:-
Geoecología y desarrollo Amazķnico.. Estudio integrado en la zona de Iquitos, Perú. Editores: Risto Kalliola & Salvador Flores Paitán. Turku 1998. 544 pages + maps in pocket. Original hard covers. Library stamps, but condition is as new. (#165140)500:-
Geografisk forskning.. Illustr. Sthlm 1979. 184 sidor. Originalklotband. Ymer 1979. (#127245)120:-
Geografisk läsning för skolan och hemmet I-II.. I. Asien och Australien. II. Afrika och Amerika. Utgifven af E.G. Schram och M.B. Swederus. Sthlm 1888-89. x,285 + (8),314 sidor. Inbundna i ett samtida halvfranskt band. (#174457)240:-
Ghaleb, Edouard Encyclopedie des sciences de la nature 1-4.. Agriculture, botanique, zoologie, géologie. Illustrated. 2čme édition revue et augmentée, Beyrouth 1986. 4:o. Original cloth. Dust jacket. 4 volumes. Encyclopedia of Natural Sciences 1-4. Mostly arabic text. (#166992)2000:-
Gillner, Vilhelm Vegetations- und Standortsuntersuchungen in den Strandwiesen der schwedischen Westküste.. Diss. Göteborg (Uppsala) 1960. 198 pages + plates. Soft covers. (#72010)175:-
Gillsäter, Sven Mer vilt än tamt.. Illustr. Höganäs 1974. 192 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#163461)100:-
Gillsäter, Sven Öga mot öga.. Sthlm 1959. 167 sidor + illustrationer. Original klotband. (#124131)150:-
Gillsäter, Sven, Ett sånt djurliv på Kolmården.. Illustrerad. Höganäs 1983. 191 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#172713)150:-
Gilpin, Alan Dictionary of Enviromental Terms.. London 1976. 191 pages. Original cloth. Dust jacket. (#81583)165:-
Gjærevoll, Olav Snøleivegetasjonen i Oviksfjellene.. Uppsala 1949. 106 sidor. 4:o. Häftad. Acta Phytogeographica Suecica 25. (#72011)150:-
Gjærevoll, Olav The Plant Communities of the Scandinavian Alpine Snow-Beds.. Diss. Trondheim (Uppsala) 1956. 405 pages + tables. Soft covers. (#48515)220:-
Glückert, Gunnar Vorzeitliche Uferentwicklung am ersten Salpausselkä in Lohja, Südfinnland.. Illustr. Åbo 1970. 116 pages + folding maps and diagrams. Softcover. Stamped. Inscribed by author. (#144857)150:-
Glück, H. Blatt- und blütenmorphologische Studien.. Eine morphologische Untersuchung über die Stipulargebilde, über Intravaginalpapillen, über die Blattscheide und über die Bewertung der Blütenblattgebilde. Illustr. Jena 1919. xxiii, 66 pages + 7 plates. Bound in later half cloth. (#149298)500:-
Goeldi, Emilio Augusto Os Masquitos no Pará.. Reunião de quatro trabalhos sobre os Mosquitos indegenas, principalmete as especies que molestam o homem. Com 144 Figuras no texto e 5 estampas chromolithographicas. Para' (Brazil) 1905. 154 pages + plates. Folio. Soft covers. Stamped on front cover and title page. Memorias do Museo Goeldi IV. (#170188)500:-
Goldstein, Bessie A Cytological Study of the Leaves and Growing Points of Healthy and Mosaic Diseased Tobacco Plants.. Diss. New York 1926. 102 pages + plates. Soft covers. Stamped. Reprint from Bulletin of the Torrey Botanical Club. (#56216)150:-
Goodwin, Derek Birds of Man's World.. Illustrated. Ithaca and London 1978. 183 pages. Original cloth. Dust jacket. (#72367)150:-
Goppelsroeder, Friedrich Capillaranalyse.. Beruhend auf Capillaritäts- und Absorptionserscheinungen mit dem Schlusskapitel: das Emporsteigen der Farbstoffe in den Pflanzen. Mit 59 Tafeln. Basel 1901. 545 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#52941)300:-
Gottfried, Sandra S. Biology Today.. Illustrated. St. Louis 1993. 710 pages + appendix. 4:o. Hardcover. (#155338)200:-
Gott med svamp.. Red. Carin Lindh. Illustr. Stockholm 1986. 96 sidor. Förlagsband. (#163520)100:-
Gough, Lewis H. Report on the Plankton of the English Channel in 1903.. With 16 charts and 7 figures in the text. London 1905. Page 325-377 + maps. Folio. Soft covers. Stamped. End cover loose. Reprinted from International Investigations. Marine Biological Association Report I. 1902-03. (#170190)200:-
Gould, James L. & Keeton, William T. Biological Science.. Illustrated. Sixth edition, New York 1996. 1205 + 83 pages. 4:o. Paper back. (#174525)200:-
Gould, John Tropiska fåglar.. Tjugofyra planscher utvalda ur John Goulds böcker jämte beskrivningar av fåglarna efter originaltexten. Utgiven och försedd med inledning av Eva Mannering. Sthlm 1955. Folio. Original linneband. 24 plates, printed by K.G. Lohse, Frankfurt 1955. (#72457)950:-
Graaf, Frank de, Das tropische Meerwasseraquarium.. Illustr. Melsungen 1971. 308 pages. Original cloth. Dust jacket. (#134323)160:-
Graaf, Frank de, Sötvattnets värld.. Övers. av Jane Sjölander. Illustrerad. Sthlm 1973. 177 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#87176)200:-
Grabowska-Olszewska, Osipov & Sokolov, Atlas of the Microstructure of Clay Soils.. Illustrated. Warszawa 1894. 416 pages. Original cloth Dust jacket. Stamped. Text in English and Russian. (#176001)600:-
Gran, H.H. Das Plankton des norwegischen Nordmeeres.. Von biologischen und hydrographischen Gesichtspunkten behandelt. Mit einer Tafel. Bergen 1902. 222 pages + plate. Soft covers. Stamped. Inscribed by the author. Report on Norwegian Fishery- and Marine-Investigations Vol. II, 1902 No. 5. (#165152)350:-
Graninger, Ulrika Från osynligt till synligt.. Bakteriologins etablering i sekelskiftets svenska medicin. Akad. avh. Linköping 1997. 328 sidor. Häftad. (#54470)170:-
Granström, Birger Trädgårdens ogräs.. Illustrerad. Stockholm 1976. 96 sidor. Häftad. (#153751)80:-
Gravier, Ch. Madréporaires provenant des Campagnes des yachts Princess-Alice et Hirondelle II (1893-1913). Avec seize planches. Monaco 1920. (4).123 pages + 16 plates with text. Folio. Soft covers. Stamped. Printed on hand-made paper. Résultat des campagnes scientifiques accomplies sur son yacht par Albert Ier ... Publiés ... Jules Richard. Fascicule LV. (#170194)450:-
Gray, H.J. Dictionary of Physics.. London 1958. 544 pages. Original cloth. (#86057)200:-
Green, Sven Kryddor.. Historia och folktro. Kryddgård, odling och användning. Illustrerad. Sthlm 1974. 198 sidor. Original pappband. (#119554)140:-
Green, Sven Landskapsblommor.. Foto Sven Olsson. Teckningar Lena Jurdahl-Norberg. Sthlm 1976. 113 sidor. Original pappband. (#76272)160:-
Green, Sven Lilla trädgårdsboken.. Illustrerad. Stockholm 1974. 200 sidor. Förlagsband. (#154643)100:-
Green, Sven Nya Krukväxtboken.. Teckningar av Nils Lindén. Semic förlag 1980. 128 sidor. Original klotband. (#134310)120:-
Gréen, Sven Trädgårdens ABC.. Uppslagsbok för trädgårdsodlare. Illustrerad. Sthlm 1976. 106 sidor. Häftad. (#173507)100:-
Gréen, Sven Året om med trädgården.. Illustrerad. Sthlm 1963. 128 sidor. Original pappband. (#117653)120:-
Gregoriusson, Gullan Växter från havsstrand och strandäng.. Illustrerad. Stockholm 1979. 128 sidor. Förlagsband. (#154618)125:-
Gregory, W.K. On the Structure and Relations of Notharctus, an American Eocene Primate.. Memoirs of the American Museum of Natural History, September 1920. Page 47-243 + plate 23-59. Folio. Stamped on front cover and title page. Inscribed by the author. New Series, Volume III, Part II. (#170192)500:-
Gremli, A. Exkursionsflora für die Schweiz.. Nach der analytischen Methode. Neunte, vermehre und verbesserte mit dem Bilde des Verfassers versehene Auflage. Aarau 1901. xxiv,472 pages + portrait. Original cloth. Very fine copy. (#76698)250:-
Grenness, Torbjørn The Accelerated Vulcanisation of Rubber.. Diss. Kbhvn 1937. 127 pages. Softcover. Stamped. (#87491)150:-
Grevillius, A.Y. Anatomiska studier öfver de florala axlarna hos diklina fanerogamer.. Med 6 taflor. Akad. avh. Sthlm (Uppsala) 1891. 100 sidor + planscher. Häftad. Dedikation. Bihang till K. Svenska Vet.Akd. handlingar 16:III:2. (#54820)200:-
Gribbin, John White Holes.. The Beginning and End of Space. Paladin 1977. 200 pages + plates. Paperback. (#137185)100:-
Grimme, Karl Maria Gärten von Albert Esch.. Illustr. Wien 1931. 119 pages 4:o. Original cloth. Dust jacket. Stamped. (#175673)250:-
Grip, Harald Water Chemistry and Runoff in Forest Streams at Kloten.. Diss. Upps. 1982. 144 pages. Softcover. (#115135)125:-
Grundsten, Claes Sveriges nationalparker.. Illustrerad, Bokförlaget Max Ström 2009. 304 sidor. Stort format. Original klotryggsband. (#177098)200:-
Grundsten, Claes & Hanneberg, Peter Världsarv.. Naturens mästerverk. Rikt illustr. Sthlm 2000. 225 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag. (#163464)200:-
Grunert, Christian Kletterpflanzen.. Illustr. Neumann Verlag 1966. 212 pages. Original cloth. Dust jacket. (#154399)150:-
Grzimek, Bernhard Flug ins Schimpansenland.. Reise durch ein Stück Afrika von heute. Illustrated. Stuttgart 1952. 152 pages + plates. Original hard covers. (#98275)200:-
Grzimek, Bernhard Hur upplever djuren omvärlden.. Sthlm 1957. 177 sidor + planscher. Häftad. (#83334)140:-
Grzimek, Bernhard Även noshörningar hör alla människor till.. Kampen för Afrikas djurvärld. Illustrerad. Sthlm 1963. 210 sidor. Original klotband. (#85509)175:-
Grönsaker - frukt.. Illustrerad. Stockholm 1971. 207 sidor. Förlagsband. (#153764)110:-
Grönskande hem.. Huvudred. Michael Wright. Illustr. Sthlm 1979. 256 sidor. 4:o. Originalklotband. Skyddsomslag. (#75300)200:-
Grønlund, Chr. Islands flora,. indeholdende en Beskrivelse af Blomsterplanterne og de højere blomsterløse Planter, samt en Fortegnelse over de lavere Planter. Kbhvn 1881. (4),159 sidor. Halvklotband. Stämplar. (#170239)450:-
Guenther, Ekke W. Sedimentpetrographische Untersuchung von Lössen.. Zur Gliederung des Eisenalters und zur Einordnung paläolitischer Kulturen. Teil 1. Methodische Grundlagen mit Erläuterung an Profilen. Köln und Graz 1961. 91 pages + plates and diagrams. 4:o. Original cloth. Stamped. (#175996)200:-
Gulbrandsen, Odd Strukturomvandlingen i jordbruket.. Akad. avh. Uppsala 1957. 252 sidor. Häftad. (#137869)150:-
Gulden, Gro & Schumacher, Trond Giftiga svampar och svampförgiftningar.. Illustrerad. Stockholm 1980. 163 sidor. Förlagsband. (#150822)125:-
Gullander, Bertil Linné och Uppsala.. Glimtar från en tid av kamp och framgångar. Illustr. Sthlm 1978. 128 sidor. Original pappband. (#59431)135:-
Gunnarsson, J.G. Monografi över skandinaviens Betulæ.. Med 32 planscher. Arlöv 1925. xii,136 sidor + planscher. Häftad. (#149415)200:-
Gustafsson, Magnus Mullen och människan.. Sthlm 1972. 167 sidor. Pocket. (#177792)100:-
Gustavson, Karl-Henrik Down's Syndrome.. A Clinical and Cytogenetical Investigation. Diss. Uppsala 1964. 196 pages. Soft covers. (#51616)145:-
Gutsell, James Squier Natural History of the Bay Scallop.. Diss. Cornell Univ. 1929. 66 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#141222)150:-
Gäumann, Ernst Die Pilze.. Grundzüge ihrer Entwicklingsgeschichte und Morphologie. Illustr. Base und Stuttgart 1964. 541 pages. Original cloth. Dust jacket. stamped. Reihe der experimentellen Biologie IV. (#174632)250:-
Haber, Heinz Vår blå planet.. Jordens utvecklingshistoria. Illustrerad. Sthlm 1971. 136 sidor. Original klotband. (#74599)145:-
Haber, Heinz Vår vän atomen.. Illustrerad. Sthlm 1957. 165 sidor. Stort format. Häftad. Skyddsomslaget med 3 cm reva. Utgiven av Walt Disney. (#156299)200:-
Haberlandt, G. Eine botanische Tropenreise.. Indo-malayische Vegetationsbilder und Reiseskizzen. Zweite Auflage. Mit 48 Abbildungen im Text, 9 Tafeln in Autotypie und 3 Aquarelltafeln. Leipzig 1910. 296 pages. Original hard covers. Stamped. (#165147)300:-
Hadders, Gustaf Ärftlig variation i plantutveckling hos tall (Pinus silvestris L.).. Akad. avh. Uppsala 1967. 119 sidor. Häftad. (#48628)125:-
Haes, E.C.M. Winter Colour in the Garden.. London 1965. 104 pages + plates. Original cloth with dustjacket. (#153765)110:-
Hagberth, N.O. Potatissorterna i Sverige.. Uppsala 1951. 192 sidor. Originalklotryggsband. (#152304)150:-
Hagem, Oscar Furuens og granens frøsætning i Norge.. Belyst ved underøkelse av kongleaarene 1912-13-14. Aa Bergen 1917. 188 sidor + planscher & utvikbara diagram. Häftad. Stämpl. (#111138)150:-
Hagem, Oscar The Dry Matter Increase of Coniferous Seedlings in Winter.. Investigation in Oceanic Climate. With 67 text figures. Bergen 1947. 317 pages. Soft covers. (#105054)200:-
Haglund, Emil Ur de högnordiska vedväxternas ekologi.. Aa Uppsala 1905. 80 sidor + 2 tavlor. Häftad. (#53073)135:-
Hagner, Stig Skog i förändring.. Vägen mot ett rationellt och hållbart skogsbruk i Norrland ca 1940-1990. Illustrerad. Sthlm 2005. 398 sidor. Förlagsband. (#175485)200:-
Hahn, Hermann, Physikalische Freihandversuche I-II.. Unter Benutzung des Nachlasses von Prof. Dr. Bernhard Schwalbe zusammenstellt und bearbeitet. I. Teil: Nüzliche Winke, Mass und Messen, Mechanik der festen Körper. II. Teil: Eigenschaften der Flüssigkeiten und Gase. Mit 269 + 569 Figuren im Text. Berlin 1905-07. xvi,188 + viii,293 pages. Half leather. 2 volumes. Stamped. (#172555)500:-
Hahn, Otto Künstliche Atomumwandlungen und die Spaltung schwerer Kerne.. Uppsala & Stockholm 1944. 20 pages. Soft covers. (#135566)200:-
Hakulinen, Rainar Die Flechtengattung Candelariella Müller Argoviensis.. Mit besonderer Berücksichtigung ihres auftretens und ihrer verbreitung in Fennoskandien. Helsinki 1954. 127 pages. Soft covers. Stamped. (#165526)150:-
Hale, Mason E. A Monograph of Parmelia Subgenus Amphigymnia.. Washington 1965. 170 pages + plates. Soft covers. Ex library copy in very good condition. Inscribed by the author. (#165529)150:-
Hallberg, H. Peter Vegetation auf den Schalenablagerungen in Bohuslän, Schweden.. Diss. Uppsala 1971. 136 pages + tables. 4:o. Soft covers. (#53727)150:-
Hallbert, Britt-Marie Årspraktika. En bok om hur man kan ta vara på årets alla månader. Illustrerad. Stockholm 1975. 146 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#160002)110:-
Hallock, Richard T. The Chicago Syllabary and the Louvre Syllabary AO 7661.. Diss. Chicago 1940. 94 pages + plates. 4:o. Soft covers. Stamped. (#62839)250:-
Hamberg, K. Herman R. Förteckning öfver Skandinaviska halföns, Finlands och Danmarks fanerogamer och kärlkryptogamer.. Sthlm 1897. 134 sidor. Senare klotband. (#149365)200:-
Hammar, J. Aug. Bidrag till ledgångarnes histologi.. Med 8 taflor. Akademisk afhandling, Upsala 1892. (6),140 sidor + planscher. Häftad. Stämpel. Dedikation. (#165114)450:-
Hammer, Marie Studies on the Oribatids and Collemboles of Greenland.. Diss. Kbhvn 1944. 210 pages. Soft covers. Stamped. Reprint from "Meddelelser om Grønland" Bd 141. (#62706)165:-
Hammer, Povl Tusindben.. Illustr. Kbh 1931. 175 sidor. Häftad. Danmarks fauna 35. (#160030)150:-
Hammond, Nicholas & Everett, Michael Birds of Britain and Europe.. Illustrated. London 1980. 256 pages. 4:o. Softcover. (#165952)140:-
Handbook of British Birds I-V, The. By H.F. Witherby, F.C.R. Jourdain, N.F. Ticehurst and B.W. Tucker. Sixth impression. London 1949. xl, 326 + xiii, 352 + x, 387 + xiv, 461 + xii, 381 pages + plates. Original cloth. No jackets. 5 volumes. (#84823)500:-
Handbook of the Lichens of the U.S.S.R. 1-5, 7-8. 1. Pertusariaceae, Lecanoraceae and Parmeliaceae by E.G. Kopaczevskaja and others. 2. Morphology, systematic and geographical distribution by A,N, Oxner. 3. Caliciaceae - Gyalectaceae by O.B. Blum and others. 4. Verrucariaceae - Pilocarpaceae by E.G. Kopaczevskaja and others. 5. Cladoniaceae - Acarosporaceae by N.S. Golubkova and others. 7. Lecideaceae ... by M.P. Andreev and others. 8. Bacidiacea ... by M.P. Andreev and others. 1971 - 2003. 412 + 284 + 276 + 344 + 304 + 166 + 277 pages. Original cloth. Ex library copy in very fine condition. Volume 6 missing. From volume 7 called Handbook of the lichens of Russia. (#174537)850:-
Handbuch der Physik 1-6.. Zweite Auflage. Herausgegeben von A. Winkelmann. I:1-2, Allgemeine Physik. II, Akustik. III:1-2, Wärme. IV:1-2 - V:1-2, Elektrizität und magnetismus I-II. VI:1-2, Optik. Leipzig 1903-09. 1560 + 714 + 1178 + 1014 + 971 + 1404 pages. Half leather. 11 volumes. Stamped. Very heavy item. Extra shipping charges required. (#172364)3500:-
Handbuch des Vogelliebhabers 1.. Herausgegeben von Heinrich Dathe. Illustrated. Berlin 1975. 336 pages. Original linen binding. (#131952)200:-
Hannerberg - Morphogenesis of the Agrarian Cultural Landscape.. Papers of the Vadstena Symposium ... Dedicated to David Hannerberg ... Ed. Staffan Helmfrid. Illustr. Sthlm 1962. 328 pages + folding map. Softcover. Geografiska annaler XLIII, 1961, 1-2. (#127042)250:-
Hannu, Hans W. & Mock, Bernd H. Beneath the Seas of the West Indies.. Caribbean, Bahamas, Florida, Bermuda. Illustrated. Miami no date (c. 1975). 104 pages. Original hardcover. (#143334)120:-
Hansell, Örjan Armfelt Bärboken.. Illustrerad. Sthlm 1969. 307 sidor. Original pappband. (#99778)125:-
Hansell, Örjan Armfelt Bärboken.. Illustrerad. Sthlm 1975. 307 sidor. Original pappband. Fint ex. (#74129)125:-
Hansen, Alfred Den danske botaniske litteratur.. Bibliographia Botanica Danica 1940-1959 med tillhørende forfatter-biografier. Illustr. Kbhvn 1963. 318 sidor. Med bevarade omslag i klotband. (#92733)250:-
Hansen, Kaj Børge Logical Physics.. Quantum Reality Theory. Diss. Sth (Uppsala) 1996. X, 255 pages. Softcover. (#38185)150:-
Hansen, Paul M. Studies on the Biology of the Cod in Greenland Waters.. Diss. Kbhvn 1949. 85 pages. Softcover. Stamped. (#88591)200:-
Hansson, Marie Min bästa vän.. Illustrerad. Utan ort 1986. 155 sidor. Förlagsband. (#159369)110:-
Hanström, Bertil Djuratlas I.. Svenska djur. Illustrerad. Sthlm 1946. 258 sidor. Häftad. (#101382)150:-
Hanzak, J. Den stora fågelboken.. Illustrerad. Sthlm, Folket i Bild 1975. 582 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#132509)200:-
Harant, H. & Jarry, D. Guide du naturaliste dans le Midi de la France 1-2.. 1. La mer, le littoral. 2. La garrigue, le maquis, les cultures. Illustrated. Paris 1967. 320 + 400 pages. Original cloth. Dust jacket. 2 volumes. (#98258)250:-
Harker, K.W. An Illustrated Guide to the Grasses of Uganda.. In collaboration with D. Napper. Illustrated. Entebbe 1960. 63 pages text, 163 plates and one map. Original cloth. Dust jacket. (#98174)350:-
Harley, J.L. The Biology of Mycorrhiza.. London 1959. xiv, 234 pages. Original cloth. No jacket. A few pencil- and ink-markings. (#136672)250:-
Harris, Tegwyn Djur och natur kring Medelhavet.. Illustr. Sthlm 1982. 222 sidor. Inbunden. (#42791)130:-
Hartman, C.J. Handbok i Skandinaviens flora,. innefattande Sveriges och Norges vexter, till och med mossorna; ordnade efter prof. Fries' system. Sjette upplagan, utgifven med rättelser och tillägg af Carl Hartman. Stockholm 1854. Porträtt. (4),cxxjv,536 sidor. Samtida, något lite nött halvfranskt band. (#164860)250:-
Hartman, C.J. Handbok i Skandinaviens flora,. innefattande Sveriges och Norges växter, till och med mossorna; ordnade efter prof. Fries' system. Åttonde upplagan, utgifven med rättelser och tillägg af Carl Hartman. Stockholm 1861. (4), cvjjj (=108), 518, (2) sidor. Samtida, något nött halvfranskt band. Inlagan "lagerfläckad". (#164057)250:-
Hartman, C.J. Svensk och norsk excursionsflora.. Phanerogamer och ormbunkar. Andra upplagan med rättelser och tillägg af Carl Hartman. Sthlm 1853. xvi, 192 sidor. Samtida halvfranskt band. (#86009)250:-
Harvey, Jack Allemans bok om kryddor och medicinalväxter.. En praktisk vägledning för den vetgirige. Illustrerad. Stockholm 1976. 96 sidor. Häftad. (#150742)100:-
Haskins, Caryl P. Myror och människor.. 16 planscher. Sthlm 1940. 162 sidor. Häftad. (#83336)140:-
Hasselgren, Henrik Om härkomsten af Gotlands fauna.. Uppsala 1909. 40 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Något lite knöglig. (#86131)200:-
Hasselrot, T.E. Nordliga lavar i syd- och mellansverige.. Uppsala 1953. 200 sidor + utbredningskartor. 4:o. Häftad. Acta Phytogeographica Suecica 33. (#72028)200:-
Hasselrot, T.E. Till kännedom om några nordiska umbilicariacéers utbredning.. Uppsala 1941. 75 sidor + planscher. Häftad. Acta Phytogeoographica Suecica 15. (#72029)150:-
Hatt, Robert Torrens The Vertebral Columns of Ricochetal Rodents.. Diss. New York 1932. 144 pages + plates. Soft covers. (#141204)125:-
Hauch, A.W. Inledning til naturkunnigheten I-II.. Öfversatt ifrån andra danska uplagan af C.G. Sjösten. Sthlm, Lindh 1800-07. xvi,280 + viii, 281-686,(16) sidor. (H-arket felpaginerat) Samtida halvfranska band, lite nötta i överkant. 2 volymer. (#177490)900:-
Hauge, Halvor Vegard Vangsvatn. and Some Other Lakes Near Voss. A Limnological Survey in Western Norway. Illustr. Diss. Oslo 1957. 189 pages. Softcover. Stamped. (#84846)275:-
Hawkes, Julia M. Photographic Determination of the Position of Stars and Nebulous Knots in the Region of the Great Nebula of Andromeda.. Diss. Ann Arbor 1923. 95 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#62819)250:-
Hayes, Joseph Wanton A Horizontal-Vertical Illusion of Brightness in Fovveal Vision Apparent in Astronomical Observations of the Relative Luminosity of Twin Stars.. Diss. Princeton 1911. 126 pages. Soft covers. Stamped. (#135453)250:-
Hayes, William Patrick A Comparative Study of the History of Certain Phytophagous Scarabæid Beetles.. Illustr. Diss. Topeka 1925. 146 pages. Softcover. Stamped. (#152231)150:-
Heberer, Gerhard Människans forntid och framtid.. Illustrerad. Sthlm 1971. 120 sidor. Original klotband. (#136717)110:-
Heck, Lutz Vallfärd till vita noshörningar.. Upplevelser i Sydafrikas djurparker. Sthlm 1959. 238 sidor + planscher & utvikbar karta. Halvklotband med bevarat främre omslag.. (#163340)100:-
Hedberg, Inga & Olov Växter på jorden.. Vår viktigaste naturresurs. Illustrerad. Stockholm 1990. 175 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#154116)150:-
Hedberg, Olov Afroalpine Vascular Plants.. A Taxonomic Revision. Illustr. Diss. Uppsala 1957. 412 pages + plates. Softcover. (#48714)190:-
Hedin, Pekka Ett leende landskap.. Teckningar och anteckningar från ett år i naturen. Sthlm 1985. 135 sidor. Stort, liggande format. Original klotband. Skyddsomslag. Försättsbladet klippt? (#132822)150:-
Hedrén, Mikael Justicia Sect. Harnieria (Acanthaceae) in Tropical Africa.. Illustr. Diss. Uppsala 1989. 141 pages. Softcover. With an original colour photograph of a flower on the back of which is a message from "Mikael". (#152297)150:-
Heegaard, Poul Contribution to the Phylogeny of the Arthropods.. Copepoda. With 27 plates. Diss. Copenhagen 1947. 227 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#62726)200:-
Hegi, Gustav Alpenflora.. Die verbreitesten Alpenpflanzen von Bayern, Österreich und der Schweiz. Illustr. München 1961. 96 pages + 40 plates. Hardcover. (#53046)135:-
Heimburger, Carl C. Forest-Type Studies in the Adirondack Region.. Diss. Ithaca, New York 1934. 122 pages. Staple bound. Stamped. (#130469)125:-
Hela, Ilmo Über die Schwankungen des Wasserstandes in der Ostsee.. Mit besonderer Berücksichtigung des Wasserausstausches durch die dänischen Gewässer. Helsinki 1944. 108 pages. Soft covers. (#87036)150:-
Hellbom, P.J. Bornholms lafflora.. Sthlm 1890. 120 sidor. Halvklotband. Stämplar. (#167808)200:-
Hellbom, P.J. Nerikes lafflora.. Örebro 1871. (4), xxviii, 152 sidor. Oskuren i tryckta originalomslag. Fint ex. (#85849)200:-
Hemphill, John and Rosemary Herbs.. Their cultivation and usage. Illustr. Blandford press 1984. 128 pages. Soft covers. (#170688)100:-
Henriksson, J. Handledning vid insamling och förvaring af Sveriges medicinalväxter.. Med bihang upptagande de allmännaste af våra förbisedda matnyttiga växter. Illustrerad. Sthlm 1890. 64 sidor + 8 färgplanscher. Senare klotband. (#149393)300:-
Henry, Lipson & Wooster The Interpretation of X-Ray Diffraction Photographs.. London 1951. 258 pp. Ocl. (#43161)250:-
Hensen, V, Studien über das Gehörorgan der Decapoden.. Mit 4 Tafeln. Leipzig 1863. 94 pages + plates. Stamped. Repaired spine. (#177725)250:-
Henssen, Aino Eine Revision der Flechtenfamilien Lichenaceae und Ephebaceae.. Uppsala 1963. 124 pages. + plates. Soft covers. Ex library in very fine condition. (#170278)150:-
Herdman, W.A. The Eighth Annual Report of the Liverpool Marine Biology Committee, and their Biological Station at Port Erin.. With plates and other illustrations. Liverpool 1895. 52 pages + 2 plates. In original printed wrappers. Inscribed. (#175280)200:-
Herdman, W.A. The Marine Biological Station at Port Erin (Isle of Man).. Being the thirty-second annual report of the Liverpool Marine Biology Committee. Along with an address upon Periodic vhange in nature. Liverpool 1918. 40 pages. Original hard covers. Stamped. (#175283)150:-
Herdman, W.A. The Ninth Annual Report of the Liverpool Marine Biology Committee, and their Biological Station at Port Erin.. Liverpool 1896. 60 pages. In original printed wrappers. Inscribed. Stamped. (#175281)200:-
Herdman, W.A. The Second Annual Report of the Liverpoole Marine Biological Station on Puffin Island.. With illustrations. Liverpool 1889. 26 pages + map. In original printed wrappers. (#175284)200:-
Herdman, W.A. The Seventh Annual Report of the Liverpool Marine Biology Committee, and their Biological Station at Port Erin.. With plates and other illustrations. Liverpool 1894. 55 pages + 5 plates. In original printed wrappers. Inscribed. (#175279)200:-
Herdman, W.A. The Tenth Annual Report of the Liverpool Marine Biology Committee, and their Biological Station at Port Erin.. Liverpool 1897. 52 pages. In original printed wrappers. Inscribed. Stamped. (#175282)200:-
Hermelin, Svan A. Äpplen och päron.. Illustrerad. Andra betydligt utökade upplagan, Sthlm 1937. 179 sidor. Original klotband. (#173503)125:-
Herrman, Nat. R. & Alkemade, Th. J. Flammenphotometrie.. Zweite, neubearbeitede Auflage. Berlin 1960. 394 pages + folding diagrams. Original cloth. Stamped. (#162827)200:-
Herrmann, Fredr. Lärobok i Mathematiska Geographien.. Öfversättning. Sthlm, Nestius, 1820. (4), 200, (2) sidor + utvikbar plansch. Oskuren i original gråpappersomslag. (#110366)300:-
Hertel, Hannes Revision einiger calciphiler Formenkreise der Flechtengattung Lecidea.. Cramer 1967. 155 pages + plates. Soft covers. Ex library copy. (#170276)150:-
Herwig, Rob 350 krukväxter.. Deras skötsel och krav på miljön samt råd om hur man arrangerar växter inomhus. Illustrerad. ACA bokförlag, Västerås 1977. 192 sidor. Förlagsband. (#173941)140:-
Hesselman, Henrik Jordmånen i Sveriges skogar.. Illustrerad. Sthlm 1912. 64 sidor. Häftad. (#96218)110:-
Hesselman, Henrik Zur Kenntnis des Pflanzenlebens schwedischer Laubwiesen.. Eine physiologisch-biologische und pflanzengeographische Studie. Diss. Jena (Uppsala) 1904. 162 pp + 5 plates. Softcover. (#45457)175:-
Hesselman, Henrik & Melin, Elias Studier över barrträdsplantans utveckling i råhumus.. I. Betydelsen av kvävemobiliseringen i råhumustäcket för tall- och granplantans första utveckling. II. Mykorrhizans utbildning hos tallplantan i olika råhumusformer. Sthlm 1927. 158 sidor. Häftad. (#105040)175:-
Hessle, Christian Om Gottlands kustfiske.. Illustrerad. Sthlm 1922. 62 sidor. Häftad. Stämpel. (#175289)200:-
Heuscher, J. Thuner- und Brienzer-See, ihre biologischen und Fischerei-Verhältnisse.. Pfäffikon 1901. 106 pages. Soft covers. Ex library. Inscribed by the author. (#170953)150:-
Hevesy, G de, Recherches sur les propriétés du Hafnium.. Kbhvn 1925. 150 pp. + 2 plates. Soft covers. End cover loose. (#43446)200:-
Hiller, Malcolm & Hilton, Colin Evighetsblommor.. Eterneller och andra torkade växter. Illustrerad. Forum 1987. 191 sidor. 4:o. Förlagsband. (#161317)150:-
Hillier, Malcolm & Hilton, Colin The Complete Book of Dried Flowers.. Illustrated. Published in association with The National Trust, London 1986. 192 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#147937)150:-
Hillier's Manual of Trees & Shrubs.. London 1988. 575 pages. Original cloth with dustjacket. (#157545)175:-
Hillmann, Johannes und Grummann, Vitus Flechten.. Berlin 1957. 898 pages. Original cloth. Kryptogamenflora der Mark Brandenburg und angrenzende Gebiete Band VIII. (#165193)600:-
Hjelmqvist, Hakon Studien über die Abhängigkeit der Baumgrenzen von den Temperaturverhältnissen.. Unter besonderer Berücksichtigung der Buche und ihrer Klimarassen. Lund 1940. 247 pages. Soft covers. (#84188)175:-
Hjelt, Hjalmar Conspectus florae Fennicae 1-7.. Helsingfors 1888-1926. 562 + 261 + 410 + 411 + 502 + 450 + 397 pages. Bound in cloth. 4 volumes. Ex library in very good condition. Acta Societatis pro fauna et flora Fennica. (#165155)3200:-
Hjorth, Harriet Blomstervandringar.. Med illustrationer av Kaj Beckman. Sthlm 1980. 334 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#116925)150:-
Hoffmann, Banesh The Strange Story of the Quantum.. An Account for the General Reader of the Growth of the Ideas Underlining Our Present Atomic Knowledge. Second edition. Dover, New York no date. 285 pages. Paperback. (#137187)100:-
Hofsten, Carl Gustaf von, Studier över släktet Taraxacum Wigg.. Med särskild hänsyn till gruppen Vulgaria Dt i Skandinavien. Illustr. Akad. avh Sth (Uppsala) 1954. 432 sidor. Häftad. (#45455)190:-
Hofsten, Nils von Studien über Turbellarien aus dem Berner Oberland.. Mit sechs Tafeln und acht Figuren im Text. Diss. Leipzig (Uppsala) 1907. 269 pages + plates. Soft covers. (#53820)200:-
Holden, Edith Naturdagbok av en engelsk dam året 1906.. Illustrerad. Sthlm 1978. 186 sidor. Original pappband. (#150411)140:-
Holden, Edith The Country Diary of an Edwardian Lady.. A Facsimile Reproduction of a Naturalist's Diary for the Year 1906. Publ. by Michael Joseph/Webb & Bower. London 1977. 186 pages. Hardcover in dustjacket. (#147850)175:-
Holgersen, Holger Ornithology of the "Brategg" Expedition.. With 8 photographs and 15 maps. Bergen 1957. 80 pages. Soft covers. Stamped. (#170207)120:-
Holm, Egil & Bredsdorff, Thomas Hjejle Blomsterbiologi.. Illustrerad. Kbhvn 1978. 140 sidor. Förlagsband. (#155347)110:-
Holmen, Hilmar Forest Ecological Studies on Drained Peat Land in the Province of Uppsala, Sweden I-III.. Diss. Sthlm (Uppsala) 1964. 236 pages. Soft covers. 1 vol. (#51614)150:-
Holmes, S.J. Life & Evolution.. An Introduction to General Biology. Illustr. London 1931. 450 pp. Ocl. (#12408)150:-
Holmgren, Nils Om termiter och myror.. En inblick i sociala insekters biologi. Med 71 bilder. Sthlm 1911. 288 sidor. Häftad. Vetenskap och bildning. (#83338)140:-
Holm, Lennart Études taxonomiques sur les Pléosporacées.. Diss. Uppsala 1957. 18 pages. Soft covers. (#48786)160:-
Holmsgaard, Erik Årringsanalyser af danske skovtræer.. Aa Kbhvn 1955. 246 sidor + utvikbara diagram etc. Häftad. Stämpl. (#88657)200:-
Holmstedt, Cecilia Hundvalpens lära för livet.. Med teckningar av Bo Bergman. Halmstad 1988. 239 sidor. Förlagsband. (#163517)135:-
Holm, Åke Specimena Linnæana.. I Uppsala bevarade zoologiska samlingar från Linnés tid. Uppsala 1957. 68 sidor. Häftad. (#170218)120:-
Holm, Åke Studien über die Entwicklung und Entwicklungsbiologie der Spinnen.. Diss. Uppsala 1940. 214 pages + plates. Soft covers. (#51460)200:-
Holmåsen, Ingmar Naturfotografering.. Illustrerad. Sthlm 1976. 117 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#141010)150:-
Holmåsen, Ingmar Växter och djur i fjällen.. Illustrerad. Stockholm 1974. 96 sidor. Häftad. (#153749)85:-
Holstein, Vagn Duehøgen.. Astur gentilis dubius (Sparrman). Akad. avh. Kbhvn 1942. 155 sidor. Häftad. Stämpl. (#59041)250:-
Holzhausen, Axel Annuella växter.. Skildringar och bilder av ettåriga, för prydnads skull odlade växter. Illustr. Sthlm 1933. 173 sidor. Originalklotband. (#126566)100:-
Holzhausen, Axel Perenna växter.. Fleråriga, örtartade, härdiga blomsterväxters användning och skötsel ... Illustr. Sthlm 1917. 338 sidor. Originalklotband. (#126565)200:-
Holzhausen, Axel Trädgårdens blommor.. Om uppdragning, skötsel och användning av ettåriga och sådana trädgårdens prydnadsväxter, vilka icke hänföras till "perenna växter". Illustr. Sthlm 1922. 329 sidor. Originalklotband. (#126562)200:-
Holzhausen, Axel Äkta liljor, svärdsliljor och andra trädgårdens liljeväxter.. Illustr. Stockholm 1935. 147 sidor. Originalklotband. (#163524)100:-
Hopkins, Brian Forest and Savanna.. An Introduction to Tropical Terrestrial Ecology with Special Reference to West Africa. Illustrated. Second edition. Ibadan and London 1974. 154 pages. Soft covers. (#98331)100:-
Hornell, James. Microscopical Studies in Marine Zoology.. Vol. 1. With twenty full-page plates of original illustrations. Jersey 1901. 124 pages + plates. Original cloth. Stamped. Inscribed by the author. (#170205)500:-
Houssay, Frédéric La forme de la vie.. Essai de la méthode mécanique en zoologie. Avec 782 figures dans le texte. Paris 1900. 924 pages. Half cloth. Stamped. (#171206)800:-
Howard, Grace E. Lichens of the State of Washington.. Seattle 1950. 191 pages + plates. Soft covers. Ex library copy. (#170274)150:-
Hubbard, C.E. Grasses.. A guide to their structure, identification, uses, and distribution in the British isles. With illustrations by Joan Sampson. Penguin 1954. 428 pages. Paper back. (#176842)90:-
Hubendick, Bengt Die Verbreitungsverhältnisse der limnischen Gastropoden in Südschweden.. Uppsala 1947. 141 pages. Soft covers. Sonderabdruck aus "Zoologiska bidrag från Uppsala Band 24. (#84194)150:-
Hubendick, Bengt Molluskfaunan i Lina myr på Gotland.. Sthlm 1943. 33 sidor + karta. Häftad. (#45461)100:-
Hubendick, Bengt Människoekologi.. Förkortad studieutgåva. Malmö 1987. 271 sid. Häftad. (#88126)100:-
Hubendick, Bengt Människoekologi.. Illustr. Malmö 1985. 623 sid. Inbunden. Något lös i bindningen. (#57888)150:-
Hue, A.-M. Lichenes exotici a professore W. Nylander. Descripti vel recogniti et in herbario Musei Parisiensis pro maxa parte asservati in ordine systematico dispositi sunt. Paris 1892. (4),378 pages. Folio. Soft, blank covers. Stamped. (#170261)1000:-
Hultén, Eric Atlas över växternas utbredning i Norden.. Fanerogamer och ormbunksväxter. Sth 1950. 512 sidor. Inbunden. (#43567)250:-
Hultén, Eric Outline of the History of Arctic and Boreal Biota During the Quarternary Period.. Their evolution during and after the glacial period as indicated by the equiformal progressive areas of present plant species. Diss. Lund 1937. 168 pages + 43 plates. Half cloth. Ex library in very fine condition. (#165138)450:-
Hult, Jöran On the Soft-Bottom Isopods of the Skager Rak.. Diss. Uppsala 1941. 234 pages. Soft covers. (#51465)165:-
Hultman - Matematiska och fysikaliska problem,. utdelade af Ecklesiastik-Departementet under åren 1864-79 för de skriftliga mogenhetsexamina vid de svenska läroverken, försedda med svar och anvisningar af D:r F.W. Hultman. Efter författarens död utgifna af J.E. Cederblom. Sthlm 1880. viii, 264 sidor. Enkelt halvfranskt band. (#129391)200:-
Humlum, Johannes Zur Geographie des Maisbaus.. Ursprung, Verbreitung, heutige Ausdehnung des Maisbaus und seine Bedeutung für den Welthandel. Anforderungen des Maises an das Klima, mit besonderen Hinblick auf Rumänien. Illustr. Diss. Kbhvn 1942. 317 pages. Softcover. Stamped. (#88575)200:-
Hundboken 1-2.. Utgiven under medverkan av Svenska kennelklubben. Redaktör Carl-Reinhold von Essen m.fl. Rikt illustrerad. Stockholm 1955.56. 600 + 598 sidor. Inbundna i 2 original klotband. I del 1 saknas försättsbladet samt hörn bortrivna på de 3 första bladen, dock ingen textförlust. (#177739)400:-
Hunter III, George William Studies on the Caryophyllaeidae of North America.. Diss. Univ. of Illinois 1927. 186 pages + 7 plates. Softcover. Stamped. (#69934)160:-
Hunt, Willis Roberts The Uredinales or Rust of Connecticut and the Other New England States.. Dissertation, Hartford (Yale) 1926. 198 pages. Soft covers. Stamped. (#176231)200:-
Hutchinson, J. & Dalziel, J.M. Flora of West Tropical Africa I-II.. Second edition, revised by R.W.J. Keay. London 1954-63. 828 + 544 pages. Together with: A.H.G. Alston, The Ferns and Fern-Allies of West Tropical Africa. London 1959. 89 pages. Soft covers. Spines slightly worn and one cover loose. Ex library copy. 4 volumes. Volume I:1 in photolithographic reprint 1966. (#168840)500:-
Huxley, Discourses: Biological & Geological.. Essays. London 1896. xvi,388,(2) pages. Original cloth. Stamped. First reprint. (#173675)200:-
Huxley, Julian Soviet Genetics and World Science.. Lysenko and the Meaning of Heredity. London 1949. x,245 pages. Soft, blank covers. (#81830)150:-
Hvass, Hans All världens däggdjur.. Färgillustrationer av Wilhelm Eigener. Stockholm 1957. 215 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#153746)120:-
Hvass, Hans Djur världen runt.. Illustrerad. Köpenhamn 1957. 214 sidor. Förlagsband. (#153745)120:-
Hübner, Joh. Inledning Til den Nya, Medelåldriga och Äldsta Geographien,. På Swenska öfwersatt, och förbättrad. Femte Uplagan. Sthlm Nyström och Stolpe 1763. (4), 428, (80) sidor. Samtida, nött halvfranskt band. (#100667)450:-
Hydrografiska byrån, årsbok 1.. För åren 1908 och 1909. Med 28 figurer i texten, 1 plansch i och 5 planscher efter texten samt en hydrografisk översiktskarta över Sverige. Sthlm 1911. (2), x, 360 sidor + planscher och karta. 4:o. Häftad. (#137392)300:-
Hydrografiska byrån, årsbok 10.. För år 1918. Med 9 planscher efter texten. Sthlm 1922. (2), iv, 85 sidor + planscher. 4:o. Häftad. Skadat bakre omslag. (#137390)200:-
Hydrografiska byrån, årsbok 7.. För 1915. Med 1 karta i texten, 34 planscher efter texten samt en hydrografisk översiktskarta över Sverige. Sthlm 1918. (4), vi, 339 sidor + planscher och karta. 4:o. Häftad. Lite skadade omslag. Stämpel. (#137391)250:-
Hydrografiska byrån, årsbok 8.. För 1916. Med 13 planscher efter texten samt en hydrografisk översiktskarta över Sverige. Sthlm 1919. (4), viii, 234 sidor + karta och planscher. 4:o. Häftad. Lite skadat omslag. (#137389)250:-
Hydrografiska byrån, årsbok 9.. För år 1917. Med 9 planscher efter texten. Sthlm 1921. (2), iv, 105 sidor + planscher. 4:o. Häftad. Veck på främre omslaget. (#137388)200:-
Hygen, Georg Studies in Plant Transpiration I.. Diss. (Norway) 1951. 128 pages. Soft covers. Stamped. (#62662)150:-
Hylander, Nils De svenska formerna av Mentha Gentilis L. coll.. Uppsala 1941. 49 sidor + planscher. Häftad. Acta Phytogeographica Suecica 14. (#72048)150:-
Hylander, Nils Die Grassameneinkömmlinge schwedische Parke.. Mit besonderer Berücksichtigung der Hieracia silvatiformia. Diss. Uppsala 1943. 432 pages. + plates. Soft covers. (#48567)200:-
Hylander, Nils Förteckning över Nordens växter 1.. Kärlväxter. Fjärde utvidgade upplagan. Lund 1955. 175 sidor. Interfolierad med blanka blad. Nyare klotband. (#149275)150:-
Hylander, Nils Nomenklatorische und systematische Studien über nordische Gefässpflanzen.. Uppsala 1945. 337 pages. Soft covers. (#149336)250:-
Hylander, Nils Nordisk kärlväxtflora I-II.. Omfattande Sveriges, Norges, Danmarks, Östfennoskandias, Islands och Färöarnas kärlkryptogamer och fanerogamer. Illustr. Nytryck, Sthlm 1982. 392 + 456 sidor + karta. Nött och skadat förlagsband. (#153961)175:-
Hylander, Nils Nordisk kärlväxtflora I-II.. Omfattande Sveriges, Norges, Danmarks, Östfennoskandias, Islands och Färöarnas kärlkryptogamer och fanerogamer. Illustr. Sthlm 1953-56. 392 + 456 sidor + karta. Original klotband. Del I med lite nötta pärmar samt lätt fuktfläckad. Del II fin med skyddsomslag. (#49664)400:-
Hylander, Nils Våra prydnadsväxters namn på svenska och latin.. Andra, omarbetade upplagan. Sthlm 1960. 146 sidor. Original klotband. (#149358)130:-
Hyman, Susan Edward Lear's Birds.. Introduction by Philip Hofer. New York 1980. 96 pages. Folio. Original cloth. (#87187)300:-
Hüsing, Johannes Otto Honig, Wachs, Bienengift.. Mit 16 Abbildungen. Wittenberg 1956. 56 pages. Hard covers. (#175889)150:-
Håkanson, Åsa & Michelsson, Signe Odla på litet land.. Illustrerad. Stockholm 1979. 101 sidor. Häftad. Praktisk trädgård 9. (#160005)90:-
Håkansson, Sigurd Allium Vineale as a Weed.. With special reference to the conditions in south-eastern Sweden. Diss. Uppsala 1963. 209 pages. Soft covers. (#177873)150:-
Hård av Segerstad, F. Sydsvenska florans växtgeografiska huvudgrupper.. Kartor. Aa Uppsala 1924. 244 sidor. 4:o. Häftad. Något skadad rygg. (#127207)250:-
Hård av Segerstad, F. Sydsvenska florans växtgeografiska huvudgrupper.. Kartor. Aa Uppsala 1924. 244 sidor. 4:o. Nyare klotband. (#149062)300:-
Hård av Segerstad, Fredrik Floran i norra Finnskoga.. Karlstad 1938. 38 sidor. Häftad. (#109151)140:-
Hård av Segerstad, Fredrik Utkast till en flora över trakten kring sjön Kymmen i västra Värmland.. Karlstad 1934. 22 sidor + karta. Häftad. (#109160)100:-
Hägg, Gunnar Allmän och oorganisk kemi.. Sthlm 1979. 772 sidor. Förlagsband. (#43068)230:-
Hägglund, Björn & Lundmark, Jan-Erik Markvegetationstyper - Skogsmarksflora.. Illustrerad. Jönköping utan år. 121 sidor. Häftad. Tillskrift. Handledning i Bonitering med Skogshögskolans boniteringssystem 3. (#136069)100:-
Häyrén, Ernst Björneborgstraktens vegetation och kärlväxtflora.. Anteckningar. Med en karta. Helsingfors 1909. 266 sidor + karta. (#45464)210:-
Högardh-Ihr, Christina Tre trädgårdar i Dalarna.. Illustr. Lund 2005. 191 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#118809)190:-
Högbom, Arvid Gustaf Om skogseldar förr och nu och deras roll i skogarnas utvecklingshistoria.. Illustr. Uppsala 1934. 101 sidor. Häftad. (#47662)150:-
Högbom, Ivar Ancient Inland Dunes of Northern and Middle Europe.. Diss Sthlm (Uppsala) 1923. 134 pages. Soft covers. (#45492)150:-
[Hörlin, Per Wilh.] Nyaste Bi-Wännen.. Efter de bästa in- och utländska Författares Rön och Theorier. Utgifwen af P.W. Med 44 i texten intryckta illustrationer. Sthlm 1856. (6),112 sidor. I ett lite nött original pappband. (#85671)350:-
Høst, Ole & Berggreen, Harry Sydfrukter och exotiska grönsaker.. Illustr. Stockholm 1979. 125 sidor. Förlagsband. (#163525)100:-
[Iggberg, W.] Vilda blommor.. Ett urval ur den svenska floran för nybegynnare i botanik. 64 sidor. 16:mo. Original-pärmar med skinnryggsband. Dedikation till förläggaren. (#177805)250:-
Illustrerad trädgårdstidning 1-4.. Månadsskrift för trädgårdskonstens idkare och vänner i Norden. Första - fjärde årgången, maj 1897 - april 1960. 28 kolorerade + 12 okolorerade planscher samt mängder av träsnitt i texten. (4),104 + (2),100,(2) + (4),96 + (4),96 sidor. Inbundna i 2 samtida, röda, något nötta och restaurerade skinnryggsband, varav ett med delvis sprucken fals. Texten lagerfläckad, de okolorerade planscherna bruntonade, de kolorerade i stort sett rena och fina. Komplett ex av årgång 1-4. En femte årgång utkom även. (#177667)3800:-
Ilvessalo, Yrjö Suomen metsät.. Tulokset vuosina 1921-1924 suoritetusta valtakunnan metsin arvioimisesta. Helsinki 1927. 420 + 192 pages + maps. Soft covers. The Forests of Suomi (Finland). (#172985)300:-
Imms, A.D. Insect Natural History.. Illustrated. London 1947. 317 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. The New Naturalist. (#61590)200:-
Imms, A.D. Insect Natural History.. Illustrated. Second edition. London 1956. 317 pages + plates. Original cloth. No jacket. The New Naturalist. (#153964)150:-
Index Holmensis II.. A World Index of Plant Distribution Maps. Monocotyledonae A-I. Edited by Hans Tralau. Zürich 1972. 224 pages. Original cloth. The misspelling of the title corrected in later volumes to Holmiensis. (#96611)250:-
Index Holmensis IV.. A World Index of Plant Distribution Maps. Dicotyledoneae A-B. Edited by Hans Tralau. Zürich 1974. 303 pages. Original cloth. The misspelling of the title corrected in later volumes to Holmiensis. (#79146)250:-
Index Holmiensis V.. A World Index of Plant Distribution Maps. Dicotyledoneae C. Edited by Hans Tralau. Sthlm 1981. 258 pages. Original cloth. (#79147)250:-
Ingelström, Einar Svampar till husbehov.. En lättfattlig orientering om matnyttigt och giftigt i svamparnas värld. Illustrerad. Västerås 1951. 121 sidor. Original klotryggsband. (#154298)100:-
Ingelström, Einar Växtdoktorn.. Handledning i kampen mot trädgårdens skadegörare. Illustrerad. 4:e uppl. Sthlm 1954. 254 sidor. Häftad. (#175203)100:-
Ingelög, Torleif & Risling, Mårten Kronparken vid Uppsala, historik och beståndsanalys av en 300-årig tallskog.. Illustrerad. Aa Uppsala 1973. 153 sidor + planscher. Häftad. (#162810)120:-
Innes, William T. Exotic Aquarium Fisches.. A Work of General Reference. Illustrated. Neptune City 1966. 448 pages. Original hard covers. (#134321)160:-
Insekternas historia.. En bok för den vettgiriga ungdomen. Öfversättning från engelskan. Sthlm 1867. (4),146 sidor + 16 planscher. Samtida halvklotband. (#172385)450:-
IPC Rosbok.. Fackgranskning av Stuart Meclin m. fl. Översättning Sune Karlsson. Rikt illustrerad. Örebro 1979. 144 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#83729)200:-
Israelson, Gunnar The Freshwater Florideae of Sweden.. Studies on Their Taxonomy, Ecology, and Distribution. Diss. Uppsala 1942. 134 pages + plates. Soft covers. Pencil-markings in margins. Symbolae Botanicae Upsaliensis VI:1. (#84199)150:-
Ivarsson, Reinhold Lövvegetationen i Mollösunds socken.. Akad. avh. Uppsala 1962. 200 sidor. 4:o. Häftad. (#53735)160:-
Iversen, Johs. Biologische Pflanzentypen als Hilfsmittel in der Vegetationsforschung.. Ein Beitrag zur ökologischen Charakterisierung und Anordnung der Pflanzengesellschaften. Diss. Kbhvn 1936. 224 pp. + tables. Softcover. Mitteilungen aus dem Skallinglaboratorium. (#45463)225:-
Jack, Anthony Hur fåglarna flyger.. Med 15 planscher. Sthlm 1954. 179 sidor. Häftad. (#83340)140:-
Jackson, Benjamin Daydon A Glossary of Botanical Terms.. With Their Derivation and Accent. 4th edition, London 1960. 481 pages. Original cloth. (#153044)200:-
Jacobi, Arnold Mimikry und verwandte Ercheinungen.. Mit 31 zum Teil farbigen Abbildungen. Braunschweig 1913. x,216 pages. Original cloth. Stamped. (#170203)160:-
Jacobsen, J.P. Bidrag til de danske farvandes hydrografi.. Med 47 tabeller, 17 figurer i teksten og 14 tavler. Akad. afh. Kbhvn 1913. (4),92 sidor + 14 tavler. Folio. Häftad. (#170632)300:-
Jacobsson, Tommie Blommande Gotland.. Illustrerad. Stockholm 1984. 158 sidor. Förlagsband. (#162820)140:-
Jaeger, Paul Blommor.. Deras liv och betydelse. Övers. av Måns Ryberg. Illustrerad. Sthlm 1961. 195 sidor. Stort format. Förlagsband med skyddsomslag. (#174528)150:-
Jaenson, Thomas G.T. Medicinsk entomologi.. Om insekter och kvalster som orsakar sjukdomar hos människan. Illustrerad. Liber 1985. 95 sidor. Häftad. (#163495)100:-
Jahns, Hans Martin Ormbunkar, mossor, lavar.. I Nord- och Mellaneuropa. Illustrerad. Forum 1980. 262 sidor. Förlagsband. (#153546)175:-
Jakobsons, R.O. Strutenes Celandine (Chelidonium Majus L.).. Illustr. Lincoln 1963. 55 pages. Softcover. (#113206)150:-
Jalas, Jaakko Zur Kasualanalyse der Verbreitung einiger nordischen Os- und Sandpflanzen.. 26 Abbildungen, 26 Karten, 5 Diagramme und 14 Tabelen im Text nebst eine Kartenbeilage. Helsinki 1950. xii, 365 pages + map. Later cloth. (#154372)200:-
Jansson, Margareta B. Land Erosion by Water in Different Climates.. Diss. Upps. 1982. 151 pages. Softcover. (#115137)125:-
Janzen, Daniel H. Ecology of Plants in the Tropics.. Illustrated. London 1975. 66 pages. Hardcover with dustjacket. (#154138)120:-
Jarvik, Erik Middle Devonian Vertebrates From Canning Land and Wegeners Halvö (East Greenland). Part II Crossopterygii. With 37 figures in the text and 24 plates. Kbhvn 1950. 132 pages + plates. Soft covers. Stamped. Meddelelser om Grönland 96.4. (#177720)200:-
Jarvik, Erik On the Fish-like Tail in the Ichtyostegid Stegocephalians.. With description af a new Stegocephalian and a new Crossopterygian from the Upper Devonian of East Greenland. With 36 textfigures and 21 plates. Kbhvn 1952. 90 pages + plates. Soft covers. Stamped. Meddelelser om Grønland Bd. 114. Nr. 12. (#165150)300:-
Jeans, James The Mysterious Universe.. Cambridge 1930. 154 pages. Original cloth. (#157551)100:-
Jeg ser på insekter.. Illustr. Kbh 1961. 304 sidor. Förlagsband. (#153691)100:-
Jenkins, Alan C. The Naturalists.. Pioneers of Natural History. Illustrated. New York 1978. 200 pages. Original cloth. Dust jacket. (#87182)250:-
Jensen - Festskrift til Hans Laurits Jensen.. Lemvig 1968. 158 sidor. Häftad. (#138656)150:-
Jensen, Aage J.C. Periodic Fluctuations in the Size of Various Stocks of Fish and their Causes.. Diss. Kbhvn 1933. 72 pages. Folio. Soft covers. Stamped. (#170633)200:-
Jensen, Christian Nephi Fungous Flora of the Soil.. Illustr. Diss. Cornell Univ. 1912. Pag. 415-504. Softcover. Stamped. Offprint. (#69811)100:-
Jespersen, P. Investigations on the Food of the Herring in Danish Waters.. Diss. Kbhvn 1928. 152 pages. Folio. Soft covers. Small tear in front cover and the 2 first leaves (#170639)200:-
Joensen, Poul Holm & Bering, Claus Sommaren.. Illustrerad. När? Var? Hur? 1979. 243 sidor. Förlagsband. (#173844)125:-
Joensen, Poul Holm & Bering, Claus Vintern.. Illustrerad. När-Var-Hur-serien, Sthlm 1979. 207 sidor. Förlagsband. (#171248)140:-
Joensen, Poul Holm och Bering, Claus Hösten.. Illustrerad. Sthlm 1979. 210 sidor. Förlagsband. När, var, hur-serien. (#170779)130:-
Johannesson, Lechard & Karlsson, Birger Biodling.. Ett år i bigården. Illustrerad. Ica-förlaget, Västerås 1979. 95 sidor. Häftad. (#148356)100:-
Johansen, A.C. Randers fjords naturhistorie.. Illustrerad. Kbhvn 1918. 520 sidor + kartor. Häftad. Stämpel på främre omslaget. (#169215)500:-
Johansson, Gunnar Glacialmorfologiska studier i södra Sverige.. Med särskild hänsyn till glaciala riktningselement och periglaciala frostfenomen. Illustr. Akad. avh. Lund 1956. 408 sidor + karta. Häftad. Fuktskadad. (#45490)100:-
Johansson, Ivar Husdjuren i färg.. Illustrerad av Karl Aage Tinggaard. Sthlm 1964- 140 sidor. Klotband med skyddsomslag. (#176407)100:-
Johansson, K. Förteckning öfver Gotlands fanerogamer och ormbunkar. med uppgift på växtlokaler, frekvens m.m. Sthlm 1897. Sidorna 1-20, 109-270, (2). 4:o. Samtida, något nött halvfranskt band. "Separatupplaga af Hufvudragen af Gotlands växttopografi och växtgeografi," ... (#149426)450:-
Johansson, K. Studier öfver Gotlands hapaxantiska växter.. Med hänsyn till deras groningstid och öfvervintring. Sthlm 1899. 103 sidor. Inklistrad i hårda pärmar. Bihang till K. Svenska Vet. Akad. handlingar. (#149281)150:-
Johansson, Karl Erik Våra smådjur i skog och mark.. Illustrerad fickbok II. Smådjur i barrskogen, på våra åkrar, i hus och trädgårdar. Sthlm 1951. 99 sidor. Häftad. (#94272)100:-
Johansson, Klas-Rune Ytterskärgård.. Illustr. Göteborg 1981. 80 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#114401)100:-
Johnson, Cecil E. A Study of Cigar Tobaccos with Reference to the Less Abundant Elements.. Diss. New York 1936. 37 pages incl. plates & tables. Softcover. Stamped. (#111103)100:-
Johnson, Ebbe Örtagården.. Läke- och kryddväxter presenterade i text och bild, sådana gångna och nuvarande tider föreställt sig dem i deras krafter. Linköping 1957. 174 sidor. Klotband. (#119567)175:-
Johnson, Ebbe Örtagården.. Läke- och kryddväxter presenterade i text och bild, sådana gångna och nuvarande tider föreställt sig dem i deras krafter. Linköping 1965. 174 sidor. Häftad. (#149067)160:-
Johnson, E.M. Virus Diseases of Tobacco in Kentucky.. Diss. Lexington (Univ. of Minnesota) 1930. 92 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#57174)150:-
Johnson, Samuel W. Landtbruket och naturvetenskaperna I-II.. I. De odlade växternas beståndsdelar, utveckling och lifsvillkor. II. De odlade växternas föda samt luftens och jordens förhållanden till växtnäringen. Översatt af C.E. Bergstrand. Illustr. Sthlm 1874. x, 258 + vi, 276 sidor. Oskurna med tryckta originalomslag. 2 volymer. (#84882)350:-
Johnston, James F.W. Hvardagslifvets chemi 1-2.. Öfversättning af Gustaf Thomée. Andra sv. upplagan, öfversedd och tillökt med betydliga tillägg och förbättringar ... Med talrika Illustrationer och Chartor. Sthlm, Bonnier 1860. 821 sidor + kartor. Något nötta halvfranska band. 2 volymer. (#174617)400:-
Jokl, Alexander Vergleichende Untersuchungen über den Bau und die Entwicklung des Glaskörpers und seiner Inhaltsgebilde bei Wirbeltieren und beim Menschen.. Diss. Uppsala 1927. 249 pages + plates. 4:o. (#55546)220:-
Jones, George Tallman Dormancy and Leafing in White Elm (Ulmus americana).. Diss. Chicago 1938. V, 76 pages + 1 plate. Softcover. Stamped. (#128565)200:-
Jonsell, Bengt Studies in the North-West European Species of Rorippa s. str.. Diss. Uppsala 1968. 22 pages + plates. Soft covers. (#48634)175:-
Jonsson, Sune Blombok.. Bilder av markens örter, ris och träd. Sthlm 1983. 334 sidor. Original klotband. (#83403)200:-
Jonsson, Sune & Stina Örtabok.. Blombilder. Litteraturfrämjandet 1988. 256 sidor. Original klotband. (#149359)150:-
Jorden vi värmde.. Människan, klimatet och framtiden. Illustrerad. Naturskyddsföreningen 1997. 159 sidor. Förlagsband. (#165779)100:-
Juel, C. Om ikke-analytiske kurver.. Kbhvn 1906. 62 sidor. Häftad. Stämpel. Fint ex. Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskabs skrifter 7:1.6. (#165102)150:-
Juel, Hans Oscar De floribus Veronicarum.. Studier öfver Veronica-blomman. Sthlm 1891. 20 sidor + 2 planscher. Senare klotryggsband. Fuktfläckad i över hörnen. Dedikation. Ur Acta Horti Bergiani I. (#149417)150:-
Julian, T.W. The Concise Encyclopedia of Tropical Fish.. Illustrated. London 1974. 192 pages. Original cloth. Dust jacket. (#136277)145:-
Julin, Erik Vessers udde.. Mark och vegetation i en igenväxande löväng vid Bjärka-Säby. Akad. avh. Uppsala 1948. 186 sidor + tabeller, kartor och planscher. 4:o. Häftad. (#53729)200:-
Jungkvist, Sigfrid A Study of Stars in the Open Cluster N.G.C. 752 and its Surroundings.. Based on determinations of magnitudes and colours and analysis of spectra. Diss. Uppsala 1931. 73 pages. Soft covers. (#55526)150:-
Jurva, Risto Atlas der Eisverhältnisse des baltischen Meeres an den küsten Finnlands.. Helsinki 1937. 51 maps. Folio. Soft covers. Stamped. (#78895)300:-
Juul, Flemming Studier over kartoflens mørkfarvning efter kogning.. Aa Kbhvn 1949. 154 sidor. Häftad. Stämpl. (#87475)175:-
Jägerskiöld, L.A. och Kolthoff, Gustaf Nordens fåglar.. Under medverkan av Rud. Söderberg. Med 170 tavlor av Olof Gylling. Andra upplagan, Sthlm 1926. xxx,524 sidor + 170 färgplanscher. Stort format. Inbundna i 3 halvfranska band (texten i ett och planscherna i 2 band). Fint ex. (#168881)1000:-
Jändel, Ragnar Blommor.. Illustrerad. Stockholm 1958. 150 sidor. Förlagsband. (#154107)130:-
Jönsson, B. Gagnväxter, särskilt utländska.. Deras förekomst, egenskaper och användning. Andra upplagan, omarbetad av Herman G. Simmons. Lund 1935. vi, 728 sidor. Original klotband. Fint ex. (#89074)450:-
Jönsson, Edvin Absorptionsmessungen im langwelligen Röntgengebiet und Gesetze der Absorption.. Diss. Uppsala 1928. 102 pp. + plate. Soft covers. Stamped. (#43328)150:-
Jörgensen, S.M. Om Iltens opdagelse.. Kbhvn 1907. 44 sidor. Häftad. D. Kgl. Danske Vidensk. Selsk. Skrifter 7.IV.3 (#172535)150:-
Jørgensen, Gunner Über die Bestimmung der Phosphorsäure als Magnesiumammoniumphosphat und als Ammoniumphosphomolybdat.. Kbhvn 1905. 100 pages. Soft covers. Stamped. Very fine copy. Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskabs skrifter 7:2:4. (#165096)150:-
Kaaret, Peet Wasservegetation der Seen Orlången und Trehörningen.. Uppsala 1953. 64 pages. 4:o. Soft covers. Acta Phytogeographica Suecica 32. (#72055)150:-
Kalamark, Rolf & Svensson, Tommy Mera om svamp.. Illustrerad. Malmö 1990. 64 sidor. Förlagsband. (#153698)100:-
Kalm, Pehr (Peter) Västgöta och bohuslänska resa 1742.. Redigerad av Claes Krantz. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Sthlm 1960. 265 sidor. Original halvklotband. Skyddsomslag. (#61526)150:-
Kalm, Pehr (Peter) Västgöta och bohuslänska resa 1742.. Redigerad av Claes Krantz. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Sthlm 1977. 265 sidor. Original halvklotband. (#113924)150:-
Kamke, Hanna Blomsterodling i hemmet.. Illustrerad. Uppsala 1924. 218 sidor. Klotryggsband. (#160020)100:-
Kanno, Ichiro Genesis and Classification of Main Genetic Soil Types in Japan I.. Introduction and Humic Allophane Soils. Japan 1961. 185 pages + plates. Soft covers. Reprinted from "The Bulletin of the Kyushu Agricultural Experiment Station". Text in Japanese. (#137877)150:-
Kastler, Alfred Denna underliga materia.. Sthlm 1976. 264 sidor. Häftad. (#133803)150:-
Kastner, Joseph A Species of Eternity.. Illustr. New York 1977. XIV, 350 pages. Original cloth in frayed dustjacket. (#97614)125:-
Kearney, Thomas H. & Peebles, Robert H. Arizona Flora.. Berkeley 1951. 1032 pages. Original cloth. Ex library copy in fine condition. (#170330)200:-
Kearney, Thomas H. & Peebles, Robert H. et al. Arizona Flora.. Illustr. Berkeley 1951. 1032 pages. Original cloth. (#79762)300:-
Keir, Malcolm Some Influences of Environment in Massachusetts.. Illustr. Diss. Lancaster, PA 1917. 25 pages. Softcover. Stamped. (#79108)100:-
Kiesling, Erika Vår trädgård.. Uterummet med blommor, träd och buskar. Illustr. Västerås 1966. 132 sidor. Original klotryggsband. (#154149)100:-
Kilander, Sven Kärlväxternas övre gränser på fjäll i sydvästra Jämtland. samt angränsande delar av Härjedalen och Norge. Akad. avh. Uppsala 1955. 200 sidor + tabeller. 4:o. Häftad. (#53731)180:-
Kindberg, N.C. European and N. American Bryineæ (Mosses) 1-2.. Genera of European and Northamerican Bryineæ (Mosses) Synoptically Disposed. Linköping 1897. 40, 152, (4), 153-410 pages. Bound with front wrapper in later cloth. One volume. (#154377)700:-
Kindberg, N.C. Skandinavisk bladmossflora.. I kort öfversigt framstäld. Sthlm 1903. 200 sidor. Häftad. Bakre omslag lite skadat. (#70602)125:-
Kindberg, N.C. Tillägg till Östgöta flora,. innehållande förteckning öfver Östergötlands fanerogamer och ormbunkar jemte uppgifter öfver deras vexeställen. Linköping 1868. (6), 110 sidor. Nyare klotband. (#149270)250:-
Kindberg, N.C. Östgöta flora.. Beskrifning öfver Östergötlands fanerogamer och ormbunkar. Fjärde upplagan. Sthlm 1901. 326 sidor. Nyare klotband. (#149268)200:-
Kirchner, O. von Blumen und Insekten.. Ihre Anpassung aneinander und ihre gegenseitige Abhängigkeit. Mit 159 Abbildungen im Text und 2 Tafeln. Leipzig und Berlin 1911. vi,436 pages. Later cloth. (#149315)200:-
Kitamura, Murata and Hori Coloured Illustrations of Herbaceous Plants in Japan 1.. Sympetalae. Coloured illustrations by Hirosuke Isizu. Revised edition no date (c. 1975). 297 pages + plates. Original cloth. Stamped. Japanese text. (#165186)500:-
Kitamura, Murata, Hori and Koyama Coloured Illustrations of Herbaceous Plants in Japan 1-3.. 1. Sympetalae, 2. Choripetalae. 3. Monocotyledoneae. Coloured illustrations by Hirosuke Isizu. Revised edition 1976-78. 297 + 390 + 464 pages + plates. Original cloth. Stamped. Very fine copies. Japanese text. (#165184)1500:-
Kiær, Eigil Havens beplantning i farver.. Illustr. Kbh 1975. 255 sidor. Förlagsband. (#153767)100:-
Kjellström, Johannes Ett svenskt-nordiskt släktforskningsinstitut.. Ett kulturprogram för forskning och skola. Illustr. Upps. 1945. 367 sidor. Originalpapppband. (#111447)125:-
Kleen, Emil A.G. Om nordlandens högre hafsalger.. Akad. avh. Sthlm (Uppsala) 1874. 46 sidor + 2 utvikbara planscher. (#44834)170:-
Kleinschmidt - Syllegomena Biologica.. Festchrift ... Otto Kleinschmidt ... 1950. Herausgegeben von Adolf von Jordans und Fritz Peus. Leipzig und Wittenberg 1950. 472 pages. Original cloth. Stamped. (#170214)250:-
Klepesta, Josef Stjärnor och stjärnbilder.. Illustrerad. Forum 1977. 287 sidor. Original pappband. När-Var-Hur-serien. (#148385)140:-
Klingborg, Arne Trädgård till nöje och nytta.. Trädgårdsgestaltning genom tiderna. Illustrerad. Kosmos förlag 1990. 184 sidor. 4:o. Häftad. (#155336)175:-
Klingel, Gilbert C. Eldfåglarnas ö.. Sthlm 1955. 198 sidor + planscher. Halvklotband. Om Inagua, den sydligaste av Bahamaöarna. (#161728)110:-
Knight, Harry Hazelton Studies on Insects Affecting the Fruit of the Apple.. With particular reference to the characteristics of the resulting scars. Diss. Cornell Univ. 1922. 54 pages + 42 plates. Soft covers. Stamped. (#55958)140:-
Koch-Kostersitz, Manfred 400 råd för hundägaren.. Illustrerad. Stockholm 1966. 105 sidor. Klotryggsband. (#163489)120:-
Koehler, R. Astéries et ophiures.. Recueilles par l'expedition antarctique Suédoise (1901-03). Avec 15 planches. Sthlm 1923. 145 pages + plates. 4:o. Soft covers. Further Zoological Results of the Swedish Antarctic Expedition 1901-1903 under the direction of Dr. Otto Nordenskjöld. Vol. I.1. (#149496)350:-
Koerber, G.W. Systema lichenum Germaniae.. Die Flechten Deutschlands Iinsbesondere Schlesiens) mikroskopisch gefrüft, kritisch gesichtet, charakteristisch beschrieben und systematisch geordnet. Together with: Parerga lichenologica. Ergänzungen zum Systema lichenum Germaniae. Mit 4 colorierten Steindrucktafeln. Breslau 1855-65. xxxiv,(2),458,(2) + xvi,(2),501,(1) pages + 4 plates. Bound in contemporary half leather with bleeched spines. Stamped. Some marginal pencil-markings. 2 volumes. (#167814)1500:-
Kofoid, C.A. The Plankton of the Illinois River 1894-1899. with introductory notes upon the hydrography of the Illinois River and its basin. Part I. Quantitative investigations and general results. Champain, Illinois 1903. xviii,540 pages + maps and diagrams. Soft covers. Stamped. Bulletin of the Illinois State Laboratory of Natural History, Vol. VI. Article II. (#169217)250:-
Kohlhaupt, Paula Alpina blommor.. Stockholm 1966. 256 sidor + planscher. Häftad. (#160032)100:-
Koller, Albert Geographische Grundlagen der Entvölkerung in den Alpen.. Diss. Bern (Zürich) 1929. 99 pages + maps. 4:o. Soft covers. Stamped. (#156369)250:-
Kolthoff, Gustaf Ur djurens lif 1-2.. Skildringar. Med 28 + 23 helsidesplanscher. Sthlm 1899-1901. 660 sidor + planscher. Dekorerade original klotband. 2 volymer. (#132517)200:-
Kolthoff, Gustaf & Jägerskiöld, L.A. Nordens fåglar.. Ny utvidgad och omarbetad upplaga af C.J. Sundevalls "Svenska foglarna". Sthlm 1898. (8), xvi, 344 sidor text + 69 planscher. Original skinnryggsband med dekorerade klotpärmar. Ryggen skadad i nederkant. (#98063)1100:-
Kompendium i geoteknik 1972.. AB Byggmästarens förlag, Sthlm 1972. 224 sidor. Häftad. Statens Geotekniska institut meddelande nr. 10 (#86054)125:-
Kongl. Svenska Vetenskaps Academiens Handlingar för år 1754-55.. Vol. XV - XVI. Sthlm, Salvius 1754-55. (8),322,(6) + (10),1-78,81-321,(7) sidor + plansch 1-5, 7-9 och 1-8 (av 10). Inbunden i ett samtida skinnband med nött rygg. 1754, sid 1-4 med fläck i marginalen. 1755, D-arket med fuktfläck i nedre marginalen samt sid 161 till slutet med fuktfläck. Några blad och flera planscher loss. E7 i 1755 saknas, troligen ett blankt blad. Plansch 6 i 1754 och 9-10 i 1755 saknas (#175976)1400:-
[Kongl. Vetenskaps-Akademiens handlingar 1836.]. 384 sidor. Häftad, oskuren i blanka omslag. Saknar titelblad. Innehåller uppsatser av Jacob G. Agardh, Jac. Berzelius, P.A. v. Bonsdorff, A. Retzius, N.G. Sefström och C. Ullgren. (#136677)350:-
Korhonen, Mauri Bonniers svampbok.. En fälthandbok. Illustr. Sthlm 1980. 256 sidor. Häftad. (#163527)110:-
Kormann, Joachim Meerestiere im Aquarium.. Illustrated. Leipzig 1970. 131 pages + plates. Original hard covers. (#105290)100:-
Korsmo, Emil Ugressfrø. Unkrautsamen. Weed Seeds.. 34 farvelagte plansjer med frø og deler av frøstand av ialt 306 forskjellige arter ... Oslo 1935. 175 sidor text + planscher. Folio. Original klotband. Ryggen saknas. Halva boken med fuktfläck i nederkant. Stämpl. 34 coloured plates of seeds and parts of infructescences of 306 different species of weeds in cultivated ground, ... Original cloth. Spine missing. Partly water-stained in lower part. (#155935)600:-
Korstian, Clarence F. Factors Controlling Germination and Early Survival in Oaks.. Illustr. Diss. New Haven 1927. 115 pages + plates & folding table. Softcover. Stamped. (#140831)125:-
Kosch, Alois Welcher Baum ist das?. Tabellen zum Bestimmen der wichtigsten Holzgewächse Mitteleuropas. Mit 464 abbildungen. Stuttgart 1953. 196 pages. Original cloth. Dust jacket. (#98195)150:-
Kotedalen - en boplass gjennom 5000 år 2.. Naturvitenskaplige undersøkelser. Av Kari Loe Hjelle, Anne Karin Hufthammer m.fl. Illustr. Bergen 1992. 150 sidor. 4:o. Häftad. (#144791)150:-
Krabbe, G. Entwicklungsgeschichte und Morphologie der polymorphen Flechtengattung Cladonia.. Ein Beitrag zur Kenntnis der Ascomyceten. Mit zwölf Tafeln. Leipzig 1891. viii,160 pages + 12 plates. Half leather. Ex library copy in very fine condition. (#170344)700:-
Kraft, John Floran i Brunnby socken med Kullaberg.. Illustrerad. Lund 1982. 88 sidor. Häftad. (#154137)80:-
[Kramer, J.H.] Ville de Stockholm.. Description physique et Naturelle. I. Additions ā la description physiques donnée dans l'Annuaire de 1869-1870. II. Flore et Faune de la région de Stockholm. Sthlm 1878. xxviii,267 pages. Soft covers. Spine repaired. Inscribed by Kramer. (#170201)300:-
Krantz-Jensen, Hildur Vildblommor.. Strövtåg i blomsterriket. Illustrerad. Stockholm 1994. 159 sidor + separat klammerhäftad Studieplan. Förlagsband. 2 delar. (#151056)130:-
Kranz, Peter & Eriksson, Leif Upptäck naturen.. Illustrerad. Sthlm 1989. 256 sidor. Original klotband. (#76277)150:-
Kreuter, Marie-Luise Der Bio-Garten.. Der praktische Ratgeber für den naturgemäßen Anbau von Gemüse, Obst und Blumen. Illustr. München 1988. 319 pages. Hardcover. (#153758)170:-
Kreuter, Marie-Luise Der Bio-Garten.. Gemüse, Obst und Blumen naturgemäß angebaut. Zweite Auflage. Illustr. München 1981. 400 pages. Hardcover. (#153786)150:-
Kristiansson, Bo Vildmark i norr.. Rikt med illustr. varav flera utvikbara. U.o.o.å. 4:o. Originalpappband. (#105618)175:-
Kristinebergs zoologiska station 1877-1927.. Skriftserie utgiven av K. Svenska Vetenskapsakademien. Med 10 tavlor och 2 kartor. Uppsala 1930. 48 + 90 + 123 + 380 sidor + planscher. Häftad. Stämpel. Innehåll: 1. Théel, Bidrag till Kristinebergs historia. 2. Molander, Animal Communities on soft bottom areas in the Gullmar Fjord. 3-4. Gislén, Epibioses of the Gullmar Fjord I-II. (#165127)500:-
Krok, O.B.N & Almquist, S. Svensk flora för skolor I.. Fanerogamer. Adertonde upplagan. Sthlm 1923. 297 sidor. Original klotband. Lite blyerts. (#150402)130:-
Krok, O.B.N & Almquist, S. Svensk flora för skolor I.. Fanerogamer. Elfte upplagan. Sthlm 1907. 292 sidor. Original klotband. (#135472)150:-
Krok, O.B.N & Almquist, S. Svensk flora för skolor II.. Kryptogamer (utom ormbunksväxter). Femte upplagan. Sth 1932. 360 sidor. Inbunden. (#60221)125:-
Krok, O.B.N & Almquist, S. Svensk flora I.. Fanerogamer och ormbunksväxter. 22:a upplagan. Sthlm 1935. 386 sidor. Original klotband. (#173499)110:-
Krusenstjerna, Edvard von, Bladmossvegetation och bladmossflora i Uppsalatrakten.. Aa Uppsala 1945. 250 sidor + planscher. Häftad. Acta Phytogeographica Suecica 19. (#43561)170:-
Krusenstjerna, Edvard von, Bladmossvegetation och bladmossflora i Uppsalatrakten.. Aa Uppsala 1945. 250 sidor + planscher. Klotband. Acta Phytogeographica Suecica 19. (#153963)210:-
Kryptogamen-Flora von Schlesien.. Im Namen der Schlesischen Gesellschaft für vaterländische Cultur herausgegeben von Prof. Dr. Ferdinsnd Cohn. Zweiter Band. Zweite Hälfte. Flechten, bearbeitet von Berthold Stein. Breslau 1879. (10),400 pages. With front cover in later half cloth. Stamped. Volume II:2: Flechten only. (#166729)500:-
Kuhn, Karl Die Pflanzengesellschaften im Neckargebiet der Schwäbischen Alb.. Illustr. Diss. Öhringen 1937. 340 pages. Softcover. Stamped. (#52052)175:-
Kullenberg, Bertil Studien Über die Biologie der Capsiden.. Diss. Uppsala 1944. 522 pages + plates. Softcover. (#44818)250:-
Kullgren, Carl Om metallsalters hydrolys.. Akad. avh. Uppsala 1904. 114 sidor. Häftad. (#43448)125:-
Kungliga Svenska Vetenskapsakademiens handlingar III:11.. Contents: 1. E. Ekbom & R. Ströman, Geographical and Biological Studies on Anopheles maculipennis in Sweden from an Epidemological Point of View. 113 pages. 2. A. Cleve-Euler, Die Kiselalgen des Tåkernsees in Schweden. 254 pages. 3. N. Gyldenstolpe, A Manual of Neotropical Sigmodont Rodents. 164 pages. 18 plates. 4. Aminoff, Palache & Berman, Contribution to the Mineralogy of Långban VI-XI. 40 pages. Stockholm 1933. 4:o. Original hard covers. (#149520)450:-
Kungliga Svenska Vetenskapsakademiens handlingar III:14.. Contents: 1. G. Backman, Das Wachstum der Körperlänge des Menschen. 145 pages. 2. C. Skottsberg, Studies in the genus Astelia Banks et Solander. 106 pages. 24 plates. 3. L.P.R. Matsson, Examen rosarum sueciae. Granskning av den svenska florans Rosa-former I. Norrland och Dalarne. 380 sidor. 4. A.F. Enström, The longer trade cycles. 24 pages. 5. C. Schalén, The Distribution of Stars in the Scutum Region of the Milky Way. 47 pages. Stockholm 1935. 4:o. Original hard covers. (#149522)500:-
Kungliga Svenska Vetenskapsakademiens handlingar III:15.. Contents: 1. O. Carlgren, Über eine neue südafrikanische Lucernariide, Depastomorpha Africana N. Gen. N. SP. 24 pages. 2. Y. Sjöstedt, Revision der Australischen Acridiodeen, 2. Monographie. 191 pages. 2 plates. 3. A.C. Seward & V. Conway, Additional Cretaceous Plants from Western Greenland. 41 pages. 6 plates. 4. K. Lang, Die während der schwedischen Expedition nach Spitzbergen 1898 und nach Grönland 1899 eingesammelten Harpacticiden. 55 pages. 5. Grabe, Swensson & Walldow, Femte jämförelsen mellan svenska riksprototypen för metern och kilogrammet och Mynt- och Justeringsverkets huvudlikare. 57 sidor. 6. C.W. Oseen, Une méthode nouvele de l'optique géométrique. 41 pages. Stockholm 1936. 4:o. Original hard covers. (#149521)350:-
Kungliga Svenska Vetenskapsakademiens handlingar III:25.. Contents: 1. E. Jarvik, On the Morphology and Taxonomy of the Middle Devonian Osteolepid Fishes of Scotland. 301 pages. 37 plates. 2. C. Schalén, Spectra, Magnitudes and Colours of Stars in Regions of Different Galctic Latitude I. +20° Galctic Latitude. 42 pages. 3. F. Fagerlind, Bau und Entwicklung der vegetativen Organe von Balanophora. 72 pages. 4. C. Schalén, The Colour Distribution in the Nebula Surrounding the Star Merope in the Pleiades. 31 pages. 5. Fries, R.E. & Th.C.E., Phytogeographical Researches on Mt. Kenya and Mt. Aberdare, British East Africa. 83 pages. Stockholm 1948. 4:o. Original hard covers. (#149565)400:-
Kungliga Svenska Vetenskapsakademiens handlingar IV:10.. Contents: 1. Hans Tralau, The Genus Nypa van Wurmb. 29 pages. 2. Karl Lang, Copepoda Protitanichthys from the Californian Pacific Coast. 560 pages. 3. Roger S. Miles, Protitanichthys and Some Other Coccosteomorph Arthroidires from the Devonian of North America. 49 pages. 4. Laurell, Grönkvist & Luuk, Åttonde jämförelsen mellan svenska riksprototyperna för metern och kilogrammet och mynt- och justeringsverkets huvudlikare. 16 sidor. Stockholm 1967. 4:o. Original hard covers. (#149568)500:-
Kungliga Svenska Vetenskapsakademiens handlingar IV:2.. Contents: 1. Astrid Cleve-Euler, Die Diatomeen von Schweden und Finnland I. 163 pages. 2. Erik Jarvik, On some Osteolepiform Crosspterygians from the Upper Red Sandstone of Scotland. 35 pages. 3. Erik Bodén, Photographic Photovisual and Red Magnitudes in the Galactic Cluster M 36. 29 pages. 4. Bengt Westerlund, Luminosity Effects and Colour-Equivalents as Measured in Short Stellar Spectra. I. B, A and F Stars. 57 pages. 5. Anders Reiz, Meridian Observations of Faint AG Stars. 13 pages. 6. Jean-Pierre Lehman, Etude complémentaire des poissons de l'Eotrias de Madagascar. 201 pages. Stockholm 1952. 4:o. Original hard covers. (#149567)400:-
Kungliga Svenska Vetenskapsakademiens handlingar IV:3.. Contents: 1. Bengt Hubendick, Recent Lymnaeidae. Their Variation, Morphology, Taxonomy, Nomenclature, and Distribution. 223 pages. 2. Gösta Häggqvist & Allan Bane, Kolchizininduzierte Heteroploidie beim Schwein. 14 pages. 3. Astrid Cleve-Euler, Die Diatomeen von Schweden und Finnland V. 153 pages. 4. G. Säve-Söderbergh, On the Skull of Chirodipterus wildungensis Gross, an Upper Devonian Dipnoan from Wildungen. 29 pages. 5. Bengt Westerlund, Luminosity Effects and Colour-Equivalents as Measured in Short Stellar Spectra II. F, G, and K Stars. 79 pages. Stockholm 1953. 4:o. Original hard covers. (#149563)400:-
Kungliga Svenska Vetenskapsakademiens handlingar IV:4.. Contents: 1 & 5. Astrid Cleve-Euler, Die Diatomeen von Schweden und Finnland II-III. 158 + 255 pages. 2. Ebba & Henrik Enghoff, Zur Technik der Gaswechselbestimmung. 28 pages. 3. Axel Hultgren and collaborators, Isothermal Transformation of Austenite and Partitioning of Alloying Elements in Low Alloy Steel. 47 pages. 4. B. Lundman, Ein nordisches Kerngebiet im Mittleren West-Dalarna. 7 pages. 6. Bengt Westerlund, Luminosity Effects and Colour-Equivalents as Measured in Short Stellar Spectra. 50 pages. Stockholm 1954. 4:o. Original hard covers. (#149559)450:-
Kungliga Svenska Vetenskapsakademiens handlingar IV:6.. Contents: 1. Erik Jervik, Dermal Fin-Rays and Holmgren's Principle of Delamination. 51 pages. 2. Anna Birgitta Lundblad, Studies in the Rhaeto-Liassic Floras of Sweden. II:1. Ginkophyta from the Mining District of NW Scania. 38 pages. 3. Bengt Hultqvist, Studies on Naturally Occurring Ionizing Radiations. 125 pages. 4. Anders Reiz, Proper Motions of 5959 Faint Ag Stars. 9 pages. 5. Birger Pleijel, Taxonomical and Ecologival Studies on Planktonic Rotatoria from Northern Swedish Lapland. 68 pages. 6. Sven Ekman, Die Gewässer des Abisko-Gebietes und ihre Bedingungen. 172 pages. 7. Birger Pleijel, Taxonomical and Ecological Studies on Planctonic Rotatoria from Central Sweden. 52 pages. Stockholm 1959. 4:o. Original hard covers. (#149566)400:-
Kungliga Svenska Vetenskapsakademiens handlingar IV:7.. Innehåller: 1. Eric Hultén, The Amphi-Atlantic Plants and Their Phytogeographical Connections. 340 pages. 2. Harry von Eckermann, The Alkaline and Carbonatic Dikes of the Alnö Formation on the Mainland North-West of Alnö Island. 61 pages. 3. Swensson, Glansholm och Walldow, Sjunde jämförelsen mellan svenska riksprototyperna för metern och kilogrammet och Mynt- och justeringsverkets huvudlikare. 87 sidor. 4. G. Haas, On Some Fragments of the Dermal Skeleton of Placodontia from the Trias of Araif En Naqa, Sinai Peninsula. 19 pages. 4:o. Original hard covers. (#149517)600:-
Kungliga Svenska Vetenskapsakademiens handlingar IV:9.. Contains: 1. Erik Jarvik, The Composition of the Intermandibular Division of the Head in Fish and Tetrapods and the Diphyletic Origin of the Tetrapod Tongue. 74 pages. 2. Erik Stensiö, Anatomical Studies on the Arthrodiran Head I. 419 pages. 3. Hans Tralau, Asiatic Dicotyledonous Affinities in the Cainozoic Flora of Europe. 87 pages. 4:o. Original hard covers. (#149518)400:-
Kungliga Svenska Vetenslapsakademiens handlingar III:13.. Contents: 1. H. Köhler, Meteorologische Turbulenzuntersuchungen 1. 54 pages. 2. C. Chalén, Untersuchungen über Dunkelnebel. 47 pages. 3. A. Årnbäck-Christie-Linde, Northern and Arctic Invertebrates in the Collection of the Swedish State Museum (Riksmuseum) XII. Tunicata. 91 pages. 6 plates. 4. N.A. Kemner, Systematische und biologische Studien über die Termiten Javas und Celebes. 241 pages 22 plates. 5. E. A:son Stensiö, On the Heads of Certain Arthrodires I. 79 pages. 14 plates. 6. A. Corlin, Catalogue of Aurorae Borealis Observed in Northern Sweden during the Time August 1932 - March 1933. 51 pages. 7. E. Holmberg, Some Statistical Investigations of Eclipsing Binaries. 25 pages. Stockholm 1934. 4:o. Original hard covers. (#149561)400:-
Kvelberg, Irma & Popoff, Boris Die Tafoni-Verwiterungserscheinung.. Feldbeobachtungen, Mikrostudien, Erkärungsversuche, kritische Bemerkungen, Experimente. Versuch einer Klassifikation der natürlichen Hohlräume in Gesteinen aud genetischer Grundlage. Illustrated. Riga 1937. 244 pages. Soft covers. Stamped. (#82039)220:-
Kvismaren - och fåglarna.. 25 år med Kvismare fågelstation. Red. Jan Sondell. Illustrerad. Örebro 1985. 129 sidor. Häftad. Dedikation. (#175884)100:-
Kübler, Kerstin Alm Holocene Environmental Change of Southern Öland, Sweden.. Illustr. Diss. Upps. 2001. 183 pages + appendices and plates. Softcover. (#90017)165:-
Küttel, Meinrad Biostratigraphische und paläoökologische Untersuchungen in SE-Småland, Schweden.. Upps. 1985. 34 pages. 4:o. Staple bound. Striae 21. (#118736)75:-
Kåhre, Lennart Frömognad hos vallväxter.. Seed Ripeness in Herbage Plants. Uppsala 1964. 102 sidor. Klotband. (#154380)140:-
Königsson, Lars-König & Svedberg, Ulf Ölandsblommor.. Från Ag till Ölandstok. Illustrerad. Mörbylånga 1974. 143 sidor + illustrationer. Original pappband. (#149341)125:-
Ladefoged, Kjeld Untersuchungen über die Periodizität im Ausbruch und Längenwachstum der Wurzeln. bei einigen unserer gewöhnlichsten Waldbäume. Diss. Copenhagen 1939. 256 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#58719)175:-
La dimensione scientifica dello sviluppo culturale.. Collquio sul tema. Roma, 30 settembre - 2 ottobre 1987. Illustr. Roma 1987. 204 pages. Softcover. Papers in Italian, English and French. (#159466)150:-
Lagerberg, T. Skoglig mykologi.. 1945. 3:e tryckningen 1951. Skoghögskolans Studentkårs Kompendiekommitté. 229 sidor. A4. Stencil. (#73919)150:-
Lagerberg, Torsten Svenska fjällblommor.. Andra tillökade upplagan. Sthlm 1940. 185 sidor + 200 planscher. Original linneband. Fint ex. (#90472)140:-
Lambert, Bengt The Frequency of Mumps and of Mumps Orchitis. and the Consequences for Sexuality and Fertility. Diss. Uppsala 1951. 166 pages. Soft covers. (#48332)175:-
Lamm.. Bilder, Kerstin Bernhard. Traditioner, Harriet Hjorth & Jannis Ambatsis. Recept, Inger Grimlund. Stockholm 1971. 116 sidor. Förlagsband. (#154106)130:-
Lancaster, Roy Trädgårdens träd.. Illustrerad. Stockholm 1976. 144 sidor. Stort format. Förlagsband. (#161272)140:-
Landell, Nils-Erik Besjälad natur.. Illustrerad. Stockholm 1998. 200 sidor. Förlagsband. Dedikation. (#165765)140:-
Landell, Nils-Erik Bokskorpionen.. Essäer om naturen och böckernas värld. Illustrerad. Stockholm 2001. 227 sidor. Förlagsband. Dedikation. (#165770)150:-
Landell, Nils-Erik Hur går det med igelkotten?. Illustrerad. Sthlm 1971. 112 sidor + illustrationer. Häftad. (#177798)120:-
Landell, Nils-Erik Markernas visdom.. Illustrerad. Sthlm 1990. 161 sidor. Stort format. Original pappband. Skyddsomslag. (#133530)175:-
Landell, Nils-Erik Stockholms solitärer.. Växter och djur som levande kultur. Illustrerad. Stockholm 1986. 191 sidor. Förlagsband. (#161288)145:-
Landell, Nils-Erik Stockholms solitärer.. Växter och djur som levande kultur. Illustrerad. Stockholm 1986. 191 sidor. Förlagsband. Dedikation. (#165763)150:-
Landin, Bengt-Olof Insekter i färg.. Färgillustrationer av Edgar Hahnewald. Tredje upplagan. Stockholm 1956. 118 sidor. Originalklotband. (#163498)90:-
Lange, Lene Zoosporic Plant Pathogens. with Main Emphasis on the Obligate Species. Diss. Copenhagen 1988. 94 pages. A4. Soft covers. (#149470)120:-
Lange, Morten Nordens svampar.. Illustr. Västerås 1990. 288 sidor. Häftad. (#163531)140:-
Lange, Morten & Bodil Goda matsvampar.. Illustr. Stockholm 1979. 160 sidor. Förlagsband. (#163512)135:-
Lang, Karl Copepoda Harpacticoida.. Sthlm 1936. 68 pages. 4:o. Soft covers. Further Zoological Results of the Swedish Antarctic Expedition 1901-1903 under the direction of Otto Nordenskjöld. Vol. III.3. (#149513)150:-
Lang, Karl Faunistisch-ökologische Untersuchungen in einigen seischten ologotrophen bzw. bystrophen Seen in Südschweden.. Mit besonderer berücksichtigung der Profundalfauna. Mit 21 Textfiguren. Lund 1931. 178 pp. (#44809)200:-
Langlo, Kaare On the Amount of Atmospheric Ozone and its Relation to Meteorological Conditions.. With 14 figures in the text. Diss. Oslo 1952. 42 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. Geofysiske publikasjoner XVIII.6. (#73947)150:-
Lanzara, Paola Växternas värld.. Illustrerad. Stockholm 1979. 256 sidor. Förlagsband. (#153694)120:-
Larsen, Carl Syrach The Employment of Species, Types and Individuals in Forestry.. Illustr. Diss. Kbhvn 1937. VIII, 154 pages + folding plates. Softcover. Stamped. (#87493)250:-
Larsén, Ossian Untersuchungen über den Geschlechtsapparat der aquatilen Wanzen.. Illustrated. Lund 1938. 388 pages. Soft covers. Stamped. Inscribed by the author. Very fine copy. Opuscula Entomologica, Supplementum I. (#176693)300:-
Larsson, Artur Vildmarken inpå knutarna.. Illustrerad. Sthlm 1952. 212 sidor. Original klotband. (#122231)150:-
Larsson, Erik & Bollvik, Rune Vi och vår natur.. Natur och miljövård i Sverige. Illustrerad. LTs förlag 1976. 352 sidor. Förlagsband. (#158141)125:-
Larsson, Erik & Bollvik, Rune Vi och vår natur.. Natur- och miljövård i Sverige. Illustrerad. LTs Förlag 1976. 352 sidor. Förlagsband. (#154143)125:-
Larsson, Robert Läst och återgivet.. Populära uppsatser i naturvetenskapliga ämnen. Sthlm 1915. 206 sidor. Häftad. (#163530)225:-
Larsson, Rolf Å. & Hanson, Göran Applied Visual Landsat Inventories for Water Resources Development.. An Ethiopian Case Study. Upps. 1985. 33, 16 pages + folding aerial photos and maps. Softcover. (#115142)125:-
Laurell, Fr. Svenska växtnamn och binär nomenklatur.. Undersökning och antikritik. Uppsala 1904. 82 sidor. Senare klotband. (#149304)150:-
Laurent-Täckholm, Vivi & Stenlid, Saima Husmoderns blomsterlexikon.. En uppslagsbok för hemmets och täppans prydnadsväxter. Illustr. Stockholm 1946. 519 sidor + zonkartor. Klotryggsband. 2 volymer. (#154662)150:-
La vie des animaux 1-3.. + complémemt. 1: Le peuplement de la Terre. 2: La progression de la vie. 3: La montée vers l'homme. Complément: Le plus beau bestiaire du monde. Publié sous la direction de Pierre-Paul Grassé. Paris, Larousse 1969. 415 + 420 + 407 pages + colour plates. 4:o. Original cloth. Dust jackets. 4 volumes. As new. (#98065)900:-
Lawlor, Anna Catherine Studies on the Sensory Structures of the Proboscis and Tongue of the Ground Mole, Scalopus aquaticus, (L.). Dissertation, Washington 1937. xii,52 pages + 40 plates. Soft covers. Small stamp on front cover. (#176266)200:-
Leavenworth, Isabel A Methodological Analysis of the Physics of Pascal.. Diss. New York 1930. 164 pages. Soft covers. Stamped. (#55804)150:-
Leche, Wilhelm Zur Entwicklungsgeschichte des Zahnsystems der Säugethiere,. zugleich ein Beitrag zur Stammesgeschichte dieser Thiergruppe. Zweiter Theil: Phylogenie. Erstes Heft: Die Familie der Erinaceidae. Mit 4 Tafeln und 59 Textfiguren. Stuttgart 1902. 104 pages + plates. 4:o. Soft covers. Stamped. Inscribed by the author. (#169222)300:-
Lecoq, H. Éléments de géographie physique et de métérologie,. ou Résumé des notices acquises sur les grands phénomčnes et les grandes lois de la nature. Édition Belge. Bruxelles 1840. viii, 390 pages + 4 folding plates. Contemporary half calf. Very fine copy. (#53241)1500:-
Le Danois, Edouard Fiskar från hela världen.. Översättning av Lars Silén. Illustrerad med 118 fotografier i djuptryck, 40 färgfotografier samt 7 teckningar. Sthlm 1956. 200 sidor. Stort format. Original skinnryggsband. (#107963)200:-
Leeuwen, Th. van Växternas värld.. Översatt och bearbetad av Adelaide Stork. Illustrerad. Andra upplagan, Sthlm 1974. 176 sidor. Stort format. Förlagsband med skyddsomslag. (#174523)140:-
Lefferts, Walter Tidewater Maryland an Embayed Coast Plain.. Diss. Philadelphia 1918. 64 pages + maps. Softcover. Stamped. (#78974)300:-
Lehmann, Alfr. og Pedersen, R.H. Vejret og vort arbejde.. Experimentale undersögelser over de meteorologiske faktorers inflydelse paa den legemlige og sjaelelige arbejdsevne. Kbhvn 1907. 77 sidor. Häftad. Stämpel. D. Kgl. Danske Vidensk. Selsk. Skrifter 7.IV.2. (#172536)175:-
Leibig, Justus von Naturlagarna för växtnäringen. eller Kemin tillämpad på landthushållning och fysiologi. Öfvers. af J. Christersson. Örebro 1868. xvi, 315 sidor. Samtida, lite skadat halvfranskt band. Stämpel. (#138641)175:-
Leick, Erich Untersuchungen über die Blütenwärme der Araceen.. Greifswald 1910. 89 pages + Anhang. Soft covers. (#149319)100:-
Leighton, W.A. The Lichen-Flora of Great Britain, Ireland, and the Channel Islands.. Third edition, Schrewsbury 1879. xviii,547 pages. Original cloth. Stamped. (#167811)225:-
Lemche, Henning Studien über die Flügelzeichnung der Insekten I.. Hepialina, Micropterygina, Tineoidea, Castnoidea und Zygaenina. Diss. Copenhagen 1937. 114 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#63679)175:-
Lennmalm, F. Skarlakansfeberns uppträdande i Sverige.. Upsala 1889. 140 sidor + tabeller och karta. Häftad. (#48956)175:-
Leppik, E.E. Floral Evolution in the Ranunculaceae.. Ames, Iowa 1964. 101 pages. Cloth. Ex-library copy. Iowa State Journal of Science, Vol. 39, No. 1. (#154391)140:-
[Lesgaft, E.] [Vliyanie Gol'fshtroma na dvizhenie tziklonov' v' Atlanticheskom' okeany.]. Diss. St. Petersburg 1902. 119 pages + folding tables and maps. 4:o. Softcover. Stamped. "The Influence of the Gulf Stream on the Movement of Cyklons in the Southern Atlantic Ocean." Text in Russian. (#123877)300:-
Levin, Nils En socialhygiensik undersökning. bland folkskolebarnen i Blekinge län med särskild hänsyn tagen till tuberkulos. Karlskrona 1946. 185 sidor. Klotband. (#81828)165:-
Lewinsohn, Richard (Morus) Alla tiders djur.. Om djurlivets utveckling på jorden och djurens roll i människans värld. Illustrerad. Sthlm 1953. 366 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#134343)150:-
Lewis, Harrison Flint The Natural History of the Double-Crested Cormorant. (Phalacrocorax auritus auritus (Lesson)). Illustr. Diss. Ithaca 1929. 94 pages. Staple bound. Stamped. (#160662)500:-
Lewis, W.H. Your Garden Problems.. Illustrated. London 1965. 148 pages. Hardcover with dustjacket. (#159998)100:-
Levyns, Margaret R. The Genus Muraltia.. Illustrated. Cape Town 1954. 247 pages. Original cloth. Stamped. The Journal of South African Botany, Supplementary Volume No. II. (#165116)450:-
Lidforss, Bengt Studier öfver artbildningen inom släktet Rubus I-II.. Uppsala 1905-07. 41 + 43 sidor + planscher. 2 häften. Dedikation. (#52936)200:-
Lidforss, Bengt Untersuchungen über die Reizbewegungen der Pollenschläuche.. Jena 1909. 54 pp. + Tafeln. (#43342)150:-
Lid, Johannes Norsk flora.. Med teikninar av Dagny Tande Lid. Andre utgåva. Oslo 1952. 772 sidor. Original klotband. (#49660)200:-
Lid, Johannes Norsk og svensk flora.. Illustrerad av Dagny Tande Lid. Oslo 1963. 800 sidor. Original klotband, något nött. (#149072)175:-
Lidman, Hans Den sjungande dalen.. Illustr. Sthlm 195. 164 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#175415)125:-
Lidman, Hans Den sjungande dalen.. Illustr. Sthlm 1958. 160 sidor. Häftad. (#44940)85:-
Lidman, Hans Den sjungande dalen.. Illustr. Sthlm 1958. 160 sidor. Original klotband. Ej skyddsomslag. (#135795)125:-
Lidman, Hans Laxögat.. Illustr. Sthlm 1959. 240 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#107940)250:-
Lidman, Hans Munkaliv.. Vandringar i Tiveden. Illustrerad. Sthlm 1974. 248 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#141076)180:-
Lidman, Hans Mångmilaskog.. Illustrerad. Sthlm 1958. 195 sidor. Original klotband. (#124128)160:-
Lidman, Hans Pärlugglans skog.. Illustr. Fjärde upplagan. Sthlm 1965. 192 sidor. 4:o. Inbunden. Skyddsomslag. (#107827)160:-
Lidman, Hans Pärlugglans skog.. Illustr. Sthlm 1960. 192 sidor. 4:o. Originalklotband. (#45172)160:-
Lidman, Hans Solen och frosten.. Illustrerad. Sthlm 1965. 170 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#107841)150:-
Lidman, Hans Tranropet.. Illustrerad. Sthlm 1960. 202 sidor. Original pappband. Ej skyddsomslag. Namnteckning. (#122230)140:-
Lietuvos TSR flora I-IV.. Autoriu kolektyvas: K. Brundza, L. Cibiras, M. Lukaitiene, A. Minkevicius. Redagavo M. Natkevcaite.Ivanauskiene. Illustrated. Vilnius 1959-71. 224 + 716 + 879 + 672 pages + plates. Original cloth. some corners bumped. Ex library. (#165159)600:-
Lilius, Albert De växandes känsloliv I-II.. Enligt nutida undersökningar. Sthlm 1922-24. 166 + 489 sidor. Häftade. 2 volymer. Fint skick. (#103668)200:-
Lilja, N. Menniskan.. Hennes uppkomst, hennes lif och hennes bestämmelse. Ur naturhistorisk synpunkt betraktade. Femte upplagan, genomsedd och delvis omarbetad af Karl af Geijerstam. Samt försedd med närmare 450 illustrationer. Sthlm 1889. 380 sidor + planscher. Samtida halvfranskt band. (#47495)500:-
Liljefors, Bruno Det vildas rike.. Illustrerad i färg. Sth 1941. 100 sidor. 4:o. Häftad. (#42707)300:-
Liljefors, Bruno Det vildas rike.. Illustr. Nytryck 1960. 178 sidor. Original klotband. (#45173)200:-
Liljemark, Kerstin Min magiska trädgård.. Zornas utbildningscentrum 2007. 140 sidor. A4. Ringpärm. (#156216)135:-
Liljequist, G.H. Energy Exchange of an Antarctic Snow-Field.. A. Short-wave radiation. B. Long-wave radiation and radiation balance. C. Wind structure in the low layer. D. Surface inversions and turbulent heat transfer. Diss. Oslo (Uppsala) 1957. 298 pages + plates. 4:o. 4 volumes. Norwegian-British-Swedish Antarctic Expedition 1949-52. Scientific Results, Vol. II Part 1. (#55528)350:-
Liljequist, Gösta H. Meteorologi.. Illustrerad. Sthlm 1962. 438 sidor + planscher. Original klotband. Stämpel. (#98097)450:-
Lillieroth, Sigvard Die höhere Vegetation des Seen Lammen bei Aneboda.. Illustr. Lund 1938. 64 Pages. Cloth with preserved covers. (#44816)195:-
Lillieroth, Sigvard Die höhere Vegetation des Seen Lammen bei Aneboda.. Illustr. Lund 1938. 64 pp. Omslaget med bortklippt namnteckning. Skadad rygg. (#44817)100:-
Lillieroth, Sigvard Über Folgen kulturbedingter Wasserstandsenkungen für Makrophyten- und Planktongemeinschaften in seichten Seen des südschwedischen Oligotrophiegebietes.. Eine Studie mit besonderer Berücksichtigung der angewandten Limnologie. Illustr. Diss. Lund 1950. 288 pp. Softcover. Acta Limnologica 3. (#44813)200:-
Lilljeborg, W. Öfversigt af de inom Skandinavien (Sverige och Norrige) anträffade Hvalartade Däggdjur (Cetacea).. Uppsala 1861-62. 38 + 80 sidor. 2 häften. Tagna ur band. Saknar omslag. (#49002)200:-
Lindahl, Per Eric m.fl. Zoofysiologi.. Illustrerad. Sthlm 1967. 420 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Biologi 6. (#39698)200:-
Lindauer, Martin Binas språk.. Aldus, Sthlm 1964. 110 sidor. Pocket. En sida med bläckunderstrykningar. (#86790)100:-
Lindberg, Per Sigurd Stockholmsfloran.. Exakta växtställen för samtliga arter. Illustrerad. Stockholm 1983. 280 sidor. Förlagsband. (#162808)140:-
Lindblad, Jan Djungelbokens värld.. Illustr. Sthlm 1980. 247 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#57937)125:-
Lindell, Tommy Nederbördsfördelning med hänsyn till geografiska faktorer - en hydrologisk delmodell.. Upps. 1974. 92 sidor + appendix. A4. Häftad. (#115171)100:-
Lind, E.M. & Tallantire, A.C. Some Common Flowering Plants of Uganda.. Illustrated. London 1962. 255 pages. Soft covers. (#98333)100:-
Linder, Johan Flora Wiksbergensis.. Bearbetad och kommenterad av Carl-Johan Clemedson. Nyköping 1972. 117 sidor. Häftad. Stämpel. Sörmländska handlingar 28. (#49980)105:-
Lind, Ernst Fågelliv vid Hovran.. Illustrerad. Sthlm 1955. 122 sidor. Original halvklotband. Skyddsomslag. (#84202)140:-
Lindgren, Hjalmar Ossian Studier öfver däggdjursägget.. Akademisk afhandling, Lund 1876. (2),136 sidor + plansch. Häftad utan omslag såsom den publicerades. Stämpel. (#177731)200:-
Lindgren, Nils Gustaf Beitrag zur Kenntnis der Spongienfauna des Malayischen Archipels und der chinesischen Meere.. Diss. Jena (Uppsala) 1898. 96 pages + 4 plates. Soft covers. (#53090)170:-
Lind, Gustaf & de Verdier, Nils Våra medicinalväxter.. Illustrerad. Tredje upplagan. Sthlm 1940. 48 sidor + 48 färgplanscher. Klotband. (#149409)135:-
Lindholm, F. Extinction des radiations solaires dans l'atmosphere terrestre.. Etude basée sur les observationes spectrobolometriques faites a l'Institut de physique d'Upsala pendant l'année 1912. Uppsala 1913. (4), 94 pages + 2 plates. 4:o. Soft covers. Stamped. Inscribed by the author. Nova Acta Regiæ Societatis Scientiarum Upsaliensis IV:3:6. (#149474)250:-
Lindholm, Lena & Folke. Blommor hemma.. Illustrerad. Stockholm 1955. 245 sidor. Förlagsband. (#160018)100:-
Lindman, C.A.M. Nordens flora 1-10.. Texten granskad och reviderad av Magnus Fries. Sthlm 1964. 675 sidor text + 663 helsides färgplanscher. Original klotband. 3 volymer. (#77649)450:-
Lindman, C.A.M. Om postflorationen och dess betydelse såsom skyddsmedel för fruktanlaget.. Sthlm 1884. (2),81 sidor + 4 planscher. 4:o. Senare klotband. Kongl. Svenska Vetenskaps-Akademiens Handlingar 21:4. (#149431)250:-
Lindman, C.A.M. Svensk fanerogamflora.. Illustr. Andra upplagan Sth 1926. 644 sidor. Inbunden. (#43590)145:-
Lindman, C.A.M. Svensk fanerogamflora.. Illustr. Andra upplagan. Sth 1926. 644 sidor. Inbunden. Lite blyertsant. (#98429)125:-
Lindquist, Bertil Dalby söderskog.. En skånsk lövskog i forntid och nutid. Uppsala 1938. 273 sidor. Häftad. (#49505)210:-
Lindquist, Bertil Den skandinaviska bokskogens biologi.. Illustr. Aa Sth (Uppsala) 1931. 358 sidor + kartor i ficka. Häftad. (#44807)170:-
Lindquist, Bertil Om den vildväxande skogsalmens raser och deras utbredning i nordvästeuropa.. Uppsala 1932. 56 sidor. Häftad. (#49502)150:-
Lindqvist, Mats & Nyberg, Hans Lavarna och luftmiljön.. Illustrerad. Sollentuna 1989. 96 sidor. Häftad. (#158105)90:-
Lindroth, Arne Studien über die respiratorischen Mechanismus von Nereis Virens Sars.. Diss. Uppsala 1938. 134 pp. (#44796)125:-
Lindroth, Carl H. Die Insektenfauna Islands und ihre Probleme.. Illustr. Diss. Uppsala 1931. Pag. 105-599 (complete). Softcover. (#44808)200:-
Lindroth, Carl H. Entomologi.. Illustrerad. Sthlm 1967. 236 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Biologi 7. (#39690)200:-
Lindroth, Carl H. Från insekternas värld.. Sthlm 1962. 172 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#75036)145:-
Lindström, Erling Submoräna sediment och isrörelser i nordvästra Ångermanland.. Illustrerad. Uppsala 1971. 57 sidor. A4. Häftad. (#141713)135:-
Lindvall, Anna & Gunvor Örter.. Rikt illustr. Höganäs 1997. 143 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#75637)135:-
Lingegård, Ingeborg Vilda kryddväxter och läkeväxter.. Illustrerad. Stockholm 1969. 60 sidor. Häftad. (#153750)80:-
Lingegård, Ingeborg. Min kryddgård.. Hur man odlar och använder våra vanligaste kryddväxter. Illustrerad. Sthlm 1988. 155 sidor. Häftad. (#175340)100:-
Linné, Carl von Clavis medicinae duplex.. Medicinens tvenne nycklar. Översättning, inledning och kommentarer av Birger Bergh, Gunnar Broberg, Bengt Jonsell och Bengt I. Lindskog. Atlantis 2008. 260 sidor. Förlagsband. Skyddsomslag. (#171300)160:-
Linnell, Tore Nyttoväxter i färg.. Illustr. Sthlm 1955. 220 sidor. Original klotband. Understrykningar med blyerts och rödpenna. (#74325)75:-
Linnman, Nils Djuren på marken.. Illustrerad. Stockholm 1953. 100 sidor. Original klotryggsband (#154666)100:-
Linsenmair, Karl Eduard Varför sjunger fåglarna.. Fågelsångens former och funktioner. Illustrerad. Sthlm 1972. 91 sidor. Häftad. (#177808)100:-
Linssen, E.F. & Newman, Hugh The Observer's Book of Common Insects and Spiders.. Illustrated. London 1960. 127 pages. Hardcover with dustjacket. (#153689)100:-
Lippold, G.H.C. Wår Planet, eller Jorden,. i mathematiskt och physiskt hänseende. För Läsare i allmänhet, och i synnerhet för Ungdom af de bildade stånden. Öfwersättning från Tyskan. Sthlm 1820. (6), 428 sidor. Häftad. Oskuren i original gråpappersomslag. Namnteckning på titelbladet. (#85985)350:-
Lisle, Clifton The Growing Year.. Month by Month in a Home Garden. New York 1953. 265 pages. Original half cloth. Dust jacket. (#134336)150:-
Livet 1-8.. Encyklopedi över de biologiska vetenskaperna. 1. Vad är Liv? 2. Mikrobernas värld. 3. Växtvärlden. 4. Djurvärlden. 5. Människokroppens mekanism. 6. Sjukliga förändringar hos människan. 7. Kampen mot sjukdom. 8. Framtidens livsformer. La Vie förlags AB 1970. Ca 160 sidor per volym. Stort format. Original linneband. Skyddsomslag. 8 volymer. (#154261)800:-
Livet leker.. Upptäck naturen med barnen. Illustrerad. Svenska naturskyddsföreningen 2005. 146 sidor. Förlagsband. (#160536)135:-
Liv och död i Östersjön.. Illustrerad. Sollentuna 1982. 160 sidor. Häftad. (#158110)90:-
Ljungdahl, Gustaf S. Stormfloden i Skagerak-Kattegatt den 4 december 1914. och därmed sammanhängande vattenståndsfluktuationer. Akad. avh. Uppsala 1921. 8 sidor + 13 planscher. Folio. Häftad. (#66014)200:-
Ljungqvist, Fredrik Charpentier Global nedkylning.. Klimatet och människan under 10 000 år. Illustrerad. Sthlm 2009. 336 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#177038)175:-
Lloyd, John Thomas The Biology of North American Caddis Fly Larvae.. Diss. Cincinnati 1921. 124 pages. Soft covers. Stamped. (#141230)200:-
Lobeck, A.K. The Physiography of Porto Rico.. Illustrated. Dissertation, New York 1922. 81 pages + 3 folding plates and one large folding map. Soft covers. Small stamp on front cover. Scientific Survey of Porto Rico and the Virgin Islands. Volume I - Part 4. (#176290)250:-
Loew, E. Einführung in die Blütenbiologie auf historischer Grundlage.. Mit fünfzig Abbildungen. Berlin 1895. xii,432 pages. Later cloth. (#149317)250:-
Lohammar, Gunnar Wasserchemie und höhere Vegetation schwedischer Seen.. Uppsala 1938. 252 pp. + Tabellen. Softcover. (#45193)200:-
Loman, J.C.C. The Pycnogonida. of the Swedish Antarctic Expedition (1901-1903). ("Antarctic".) Sthlm 1923. 41 pages. 4:o. Soft covers. Further Zoological Results of the Swedish Antarctic Expedition 1901-1903 under the direction of Otto Nordenskjöld. Vol. I.2. (#149498)125:-
Longhini, Pedro Estudio grafico de la cinemática de los sistemas rígidos.. Diss. Buenos Aires 1930. 127 pages. Somewhat wrinkled softcover. Stamped. (#88613)130:-
Longman, David Att lyckas med krukväxter.. Illustrerad steg för steg. Sthlm 1980. 195 sidor. Stort format. Klotband med skyddsomslag. (#175986)175:-
Lord Gray of Fallodon Fåglar och fågelsång.. Pan, Sthlm 1967. 164 sidor. Pocket. (#96155)100:-
Lorenz, Joseph Rom. Die Stratonomie von Aegagrophila Sauteri.. Mit V Tafeln. Wien 1856. 28 pages + plates. 4:o. Half cloth. (#25545)400:-
Lorenz, Konrad Aggression.. Det så kallade onda. Sthlm 1969. 245 sidor. Pocket. (#160765)100:-
Lorenz, Konrad Aggression.. Det så kallade onda. Sthlm 1974. 245 sidor. Pocket. (#150927)100:-
Lowe, Josiah L. The Genus Lecidea in the Adirondack Mountains of New York.. Illustr. Diss. Univ. of Michigan 1939. Pag. 225-306. Softcover. Stamped. Reprinted from Lloydia 2:4. (#106234)100:-
Lubbock, John Blumen und Insecten in ihrer Wechselbeziehung.. Nach der zweiten Auflage übersetzt von A. Passow. Mit 130 Holzschnitten. Berlin 1877. xvi,222 pages. Later cloth. (#149321)300:-
Luckhaus, Georg Fortpflanzung und Nomenklatur im Pflanzen- und Tierreich.. Mit 10 Abbildungen. Berlin und Hamburg 1965. 84 pages. Hard covers. (#175888)135:-
Lueder, Donald R. Aerial Photographic Interpretation.. Principles and Applications. New York 1959. 462 pages. Slightly damaged original cloth. (#43137)175:-
Lundberg, Birger Fiskar och fiskefärder.. Sthlm 1959. 118 sidor + illustrationer. Original klotband. (#124129)150:-
Lundberg, Bo och Abram-Nilsson, Kerstin Synvändor.. Illustrerad. Sthlm 1988. 149 sidor. Stort format. Förlagsband. (#174522)140:-
Lundberg, Eleonore Ört och krydda.. Illustrerad. Sthlm 1960. 214 sidor. Original pappband. (#135139)160:-
Lundblad, O. Die Hydracarinenfauna Südbrasiliens und Paraguays 1-5.. Mit 51 Tafeln + Abbildungen im Text. Stockholm 1941-44. 183 + 175 + 148 + 171 + 182 pages + plates. Soft covers. Stamped on front cover. 5 volumes. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens handlingar III:20:13. (#176692)1450:-
Lundblad, O. Insekternas förvandlingar. och därmed sammanhängande frågor. Populärt framställda. Illustrerad. Sthlm 1924. 153 sidor. Klotband. (#149405)135:-
Lundblad, O. Kålflugorna.. Illustrerad. Stockholm 1933. 103 sidor. Häftad. (#154085)100:-
Lundegårdh, Henrik Klima und Boden. in ihrer Wirkungen auf das Pflanzenleben. Fünfte, verbesserte Auflage. Illustrated. Jena 1957. 584 pages + maps. Original cloth. (#99096)150:-
Lundegårdh, Henrik Klima und Boden.. In ihrer Wirkung auf des Pflanzenleben. Illustr. 2. Auflage. Jen 1930. 480 pp. + Karten. Ocl. (#43427)250:-
Lundegårdh, Henrik Pflanzenphysiologie.. Illustrated. Jena 1960. 720 pages. Original cloth. Dust jacket. (#99097)200:-
Lundgren, Björn Soil Conditions and Nutrient Cycling Under Natural and Plantation Forestes in Tanzanian Highlands.. Illustrated. Diss. Uppsala 1978. viii,426 pages. A4. Soft covers. Stamped. (#175999)400:-
Lundgren, Svante Skogen och älven.. Illustrerad. Sthlm, Nordisk Rotogravyr 1951. 176 sidor + blad med tekniska data. Original halvfranskt band. Namnteckning. (#89427)175:-
Lundgren, Svante Vildmark.. Sthlm 1958. 148 sidor + illustrationer. Häftad. (#175214)125:-
Lundin, Allan Fågelmarker.. Illustrerad. Stockholm 1950. 172 sidor. Förlagsband. (#165775)120:-
Lundin, Jonas & Ståhl, Peter Bondens flora.. Naturvårdsflora för jordbrukslandskapet. Illustrerad. Länstyrelsen Gävleborg 1998. 106 sidor Häftad. (#163503)80:-
Lundin, Lars Mark- och grundvatten i moränmark och marktypens betydelse för avrinningen.. Aa Upps. 1982. 216 sidor. Häftad. (#115158)125:-
Lundin, Lars-Christer & Håkanson, Lars Fortia-Pharmacia och vattenmiljön.. En hydrologisk/sedimentologisk recipientstudie. Upps. 1982. 99 sidor. Häftad. (#119337)120:-
Lundmark, Jan-Erik Ståndortsegenskaperna som bonitetsindikatorer i bestånd med tall och gran.. Akad. avh. Sthlm 1974. 298 sidor. 4:o. Häftad. (#43604)150:-
Lundmark, Knut The Relations of the Globular Clusters and Spiral Nebulæ to the Stellar System.. An Attempt to Estimate Their Parallaxes. Illustr. Diss. Uppsala 1920. 78 pages + plate. Folio. Soft covers. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens handlingar 60:8. (#140723)200:-
Lund, N. Haandbog i Christianias phanerogame Flora.. Christiania, J.W. Cappelens Forlag 1846. (8),xvii,(1),334,(2) sidor + utvikbar tabell. Samtida klotband. Inlagan lagerfläckad, annars mycket fint ex. (#173239)2000:-
Lundqvist, G. De svenska fjällens natur.. Illustr. Andra reviderade och utökade upplagan STF Sth 1948. 502 sidor. Inbunden. STF:s handböcker om det svenska fjället 2. (#59327)160:-
Lundqvist, G. De svenska fjällens natur.. Illustr. STF Sth 1944. 440 sidor. Inbunden. STF:s handböcker om det svenska fjället 2. (#45873)125:-
Lundqvist, Jan Geologi.. Processer - landskap - naturresurser. Illustrerad. Lund 1988. 231 sidor. Häftad. (#173505)125:-
Lundqvist, Jim Plant Cover and Environment of Steep Hillsides in Pite Lappmark.. Diss. Uppsala 1968. 153 pages + tables. Soft covers. (#48441)150:-
Lundström, Axel N. Pflanzenbiologische Studien I-II.. I. Die anpassungen der Pflanzen an Regen und Thau. II. Die anpassungen der Pflanzen an Thiere. Upsala 1884-87. (4), 68 + (4), 88 pages + 4 + 4 plates. 4:o. Part I with worn spine and no wrappers. Part II in wrappers and inscribed by the author. 2 volumes. (#149424)400:-
Lynge, Bernt A Monograph of the Norwegian Physciaceae.. Illustr. Diss. Christiania 1916. 110 pages + plates. Softcover. Stamped. (#92577)200:-
Lynge, Bernt De norske busk- og bladlaver.. (Lichenes Thamno- et Phyllo-blasti Kbr.) Med angivelse av deres utbredelse særlig i det østfjeldske Norge. Med 2 tekstfigurer og 7 planscher. (Bergen 1910?). Häftad. Nött rygg. Omslagen loss. (#101938)250:-
Lynge, Bernt Lichens from Jan Mayen.. Collected on Norwegian Expeditions in 1929 and 1930. With 1 map and 2 plates. Oslo 1939. 56 pages + plates. Soft covers. Ex library in fine condition. Inscribed. Skrifter om Svalbard og Ishavet 76 (#170280)130:-
Lynge, Bernt Lichens from West Greenland, Collected Chiefly by Th. M. Fries.. With 1 map in the text and 10 plates. Kbhvn 1937. 225 pages. Repaired soft covers. Ex library copy. Interior fine. Meddelelser om Grønland 118.8. (#170282)200:-
Lysenko, T.D. Soviet Biology.. A Report to the Lenin Academy of Agricultural Sciences, Moscow 1948. London no date (1948?). 51 pages. Soft covers. (#118339)125:-
Lyttkens, Ejnar Problems of Dark Nebulae, Treated by the Method of Moments.. Diss. Uppsala 1951. 90 pages. 4:o. Soft covers. (#55532)200:-
Långt borta eller nära.. Om vårt förhållande till naturen. Illustrerad. Svenska Naturskyddsföreningen 2000. 160 sidor. Förlagsband. (#165777)110:-
Lägnert, Folke Veteodlingen i södra och mellersta Sverige.. Illustrerad. Aa Lund 1949. 476 sidor + utvikbara kartor i ficka. Häftad. (#162816)200:-
Lärn-Nilsson, Josefine Gåsen, gudarnas fågel.. Illustrerad. Sthlm 1996. 151 sidor. Förlagsband. (#175344)130:-
Löffler, E. Handbok i geografi.. Med kartor och träsnitt. På svenska utgifven af Abr. Ahlén. Sthlm 1879. 612 sidor + kartor. Dekorerat original klotband. Främre pärmen och de första 30 bladen med fuktfläck. (#140489)200:-
Lönnberg, Einar Contributions to the Fauna of South Georgia.. I. Taxonomic and biological notes on vertebrates. With 12 plates and 7 figures in the text. Uppsala and Stockholm 1906. 104 pages + 12 plates. 4:o. Soft covers. Library stamps. Kungl. Svenska Vetenskaps Akademiens handlingar 40.5. (#170628)500:-
Lönnberg, Einar Fågel-atlas för barn och ungdom.. Innehållande 239 bilder i naturliga färger med belysande text. Tredje upplagan. Sthlm 1917. 34 sidor text och 30 planscher. Original klotryggsband. Lite lös i bindningen. (#96957)400:-
Lönnqvist, Conrad On the Evolution of the Stars with Mass Reduction.. A Theoretical Investigation on the Basis of Eddington's Theory of Radiative Equilibrium. Diss. Sthlm (Uppsala) 1927. 104 pages. Soft covers. (#53806)150:-
Löwenmo, Runo Inomhusväxter i färg.. Illustrerad. Sthlm 1955. 204 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#74324)100:-
Löwenmo, Runo Trädgårdens blommor i färg.. Illustrerad. Sthlm 1956. 224 sidor. Original klotband. (#74327)110:-
Lövkvist, Börje The Cardamine Pratensis Complex.. Outlines of Its Cytogenetics and Taxonomy. Illustr. Diss. Upps. 1956. 131 pages + XVI maps. Softcover. (#163508)150:-
Macfadyen, A. Animal Ecology.. Aims and Methods. London 1963. 344 pages. Original cloth. Pencil-markings in margins. (#99058)150:-
MacFadyen, David & Westrup, Jadwiga P. Blommor ur örtagården.. Bild Peter Morter. Trevi 1982. 112 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#98424)130:-
Mackenzie, A., Ball, A.S. & Virdee, S.R. Instant Notes in Ecology.. Illustrated. Oxford 1998. 321 pages. Softcover. (#154620)150:-
Mackworth-Praed, C.W. & Grant, C.H.B. Birds of Eastern and North Eastern Africa 1-2.. Illustrated. Second edition. London 1957-60. 806 + 1113 pages + Index and plates. Original cloth. Dust jackets. 2 volumes. African Handbook of Birds. (#98222)450:-
Madge, David S. The Mammalian Alimentary System. A Functional Approach.. Illustr. London 1975. X, 195 pages. Original cloth in dustjacket. (#56565)200:-
Madsen, Holger A Study of the Nematodes of Danish Gallinaceous Game-Birds.. Diss. Copenhagen 1952. 134 pages. Softcover. Stamped. (#114020)100:-
Magath, Thomas Byrd Camallanus Americanus nov. spec.. Diss. Illinois 1917. 122 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#57350)145:-
Magnus, Karl Die Vegetationsverhältnisse der Planzenschonbezirkes bei Berchtesgaden.. Diss. Ansbach (Zürich) 1915. 289 pages. Spft covers. Stamped. (#141232)450:-
Magnus, P. Zur Morphologie der Sphacelarieen.. Nebst Bemerkungen über die Ablenkung des Vegetationspunktes der Hauptsachen durch den Nahe am Scheitel angelegt werdenden Tochterspross. Mit IV Tafeln in Steindruck. Berlin 1873. 30 pages + plates. 4:o. Half cloth. (#25448)350:-
Magnusson, A.H. Flora över skandinaviens busk- och bladlavar.. Utarbetad huvudsakligen för nybörjare. Sthlm 1929. 127 sidor. Halvklotband. F.d. biblioteksexemplar. (#170281)100:-
Magnusson, A.H. Lichenes from Torne Lappmark.. Sthlm 1952. 249 pages. Soft covers. Ex library copy. Arkiv för botanik. (#170283)150:-
Magnusson, A.H. Lichens from Central Asia I-II.. Stockholm 1940-44. 168 + 71 pages + 21 plates. 4:o. Soft covers. Volume 2 smaller than vol. 1. Ex library. The Sino-Swedish expedition (under the leadership of Sven Hedin) publ. 13 and 22 (#170314)500:-
Magnusson, A.H. Lichens from Lycksele Lappmark and adjacent Part of Norway.. Sthlm 1946. 146 pages. Soft covers. Ex library copy. Arkiv för botanik. (#170284)150:-
Magnusson, Torsten Investigations Into Absorption Spectra in the Extremely Soft X-Ray Region.. Diss. Uppsala 1938. 88 pages. 4:o. Soft covers. Inscribed by the author. Nova Acta Regiæ Societatis Scientiarum Upsaliensis IV:11:3. (#149485)200:-
Malaise, René Tenthredinoidea of South-Eastern Asia.. With a General Zoogeographical Review. With 20 plates and 57 figures in the text. Lund 1945. 288 pages + plates. Soft covers. (#149337)275:-
Malme, Gust O. A:n Die Asclepiadaceen des Regnell'schen Herbars.. Sthlm 1900. 102 pages + plates. 4:o. Later cloth. Title page water-stained. Kongl. Svenska Vetenskaps-Akademiens Handlingar 34:7. (#149436)300:-
Malmgren, Finn On the Properties of Sea-Ice.. Diss. Uppsala 1927. 67 pages. 4:o. Softcover. Reprinted from: The Norwegian North Polar Expedition with the "Maud" 1918-1925, Scientific Results 1. (#45429)145:-
Malmgren, Ulf Hallstahammars natur och flora.. Illustr. 1970. 218 sidor. Inbunden. (#49672)170:-
Malmgren, Ulf Västmanlands flora.. Illustr. Aa Uppsala 1982. 669 sidor. Förlagsband. (#43596)210:-
Malmsten, Bo Amatörekologi.. Illustrerad. Sthlm 1979. 144 sidor. Pocket. (#176843)100:-
Mandahl-Barth, Georg Vad jag finner på havsstranden.. Illustrerad. Sthlm 1957. 112 sidor. Original klotband med skyddsomslag. (#178125)60:-
Manker, Ernst Fjällvärlden som kulturlandskap.. Särtryck ur "Till Fjälls" 1950. 17 sidor. Dedikation. (#128720)100:-
Mannerfelt, Carl M:son Några glacialmorfologiska formelement. och deras vittnesbörd om inlandsisens avsmältningsmekanik i svensk och norsk fjällterräng. Illustr. Aa Sthlm 1945. 239 sidor + kartor och anaglyfbilder samt glasögon. Häftad. Blyertsunderstrykningar. Särtryck ur Geografiska Annaler. (#45486)200:-
Mannerfelt, Carl M:son Några glacialmorfologiska formelement. och deras vittnesbörd om inlandsisens avsmältningsmekanik i svensk och norsk fjällterräng. Illustr. Aa Sthlm 1945. 239 sidor + kartor och anaglyfbilder samt glasögon. Klotband. Dedikation. Särtryck ur Geografiska Annaler. (#177652)250:-
Manter, Harold Winfred Some North American Fish Trematodes.. Diss. Univ. of Illinois 1926. 138 pages including plates. 4:o. Softcover. Stamped. Never read. (#78674)400:-
Marche-Marchad, J. Le monde végétal en Afrique intertropicale.. Illustrated. Paris 1965. 472 pages. Original cloth. (#98335)200:-
Marilaun, Anton Kerner von Pflanzenleben 1-2.. I. Gestalt und Leben der Pflanze. Mit 553 Abbildungen und 20 Chromotafeln. II. Geschichte der Pflantzen. Mit 1547 Abbildungen uns 20 Aquarelltafeln. Leipzig und Wien 1890-91. x,734 + viii,898 pages + Verlags-Verzeichnis. Original half leather, slightly damaged at top of spine. 2 volumes. Heavy item, requires extra shipping charges. (#174636)400:-
Maristo, Lauri Die Seetypen Finnlands.. Auf floristischer und vegetationsphysiognomischer Grundlage. Illustr. Helsinki 1941. 314 pp. + Tabellen. (#44792)160:-
Mark, Eleonore Ört och krydda.. Illustrerad. Sthlm 1973. 181 sidor. Pocket. (#176945)100:-
Marklund, Gunnar Der Ranunculus Auricomus-Komplex in Finnland I.. Diagnosen und Fundortslisten einiger Sippen des R. Auricomus L. Coll. (S.Str.). Helsinki 1961. 128 pages + plates. Soft covers. Flora Fennica 3. (#154395)175:-
Marshall, Norman Ocean Life in Colour.. Illustr. by Olga Marshall. London 1971. 214 pages. Original cloth in dustjacket. (#151272)125:-
Martens, Robert Quantitative Untersuchungen zur Gestalt, zum Gefüge und Haushalt der Naturlandschaft.. (Imoleser Subapennin). Unterlagen und Beiträge zur allgemeinen Theorie der Landschaft. Hamburg 1968. 251 pages + maps in pocket. Soft covers. (#172986)175:-
Martin, Alexander C., Zim, Herbert S. & Nelson, Arnold L. American Wildlife and Plants.. A Guide to Wildlife Food Habits in the United States. Illustr. New York 1951. 500 pages. Original cloth in dustjacket. (#126812)200:-
Martin, Alfred G. Hand-Taming Wild Birds at the Feeder.. Illustr. by the author. Freeport 1968. 144 pages. Original cloth. Dust jacket. (#133537)170:-
Martin, Cy The Saga of the Buffalo.. Illustr. New York 1973. 191 pages. Oblong 4:o. Softcover. (#144228)140:-
Martin, Lawrence Some Features of Glaciers and Glaciation, in College Fiord, Prince William Sound, Alaska.. Illustr. Diss. Berlin 1913. 45 pages + folding map. Softcover. Stamped. (#59002)120:-
Martin, Philippe A la découverte de la faune et la flore du centrale de l'Hérault.. Illustrated by the author. Clermont 1985. 206 pages. Soft covers. (#98968)150:-
Masters, W.H. & Johnson, V.E. Sexuellt gensvar hos människan.. Sthlm 1967. 268 sidor. Häftad. (#86844)150:-
Masters, W.H. & Johnson, V.E. Sexuellt gensvar hos människan.. Sthlm 1967. 268 sidor. Häftad. Lite bläckunderstrykningar. (#176557)120:-
Mathiasson, Sven Våra vilda djur.. Illustrerad av Göran Dalhov. Sthlm 1987. 280 sidor. Stort format. Klotband utan skyddsomslag. (#175994)200:-
Mayhew, Roy Lewis Studies on the Avian Species of the Cestode Family Hymenolepididae.. Diss. Univ. of Illinois 1925. 125 pages including plates. 4:o. Softcover. Stamped. Never read. (#78678)325:-
McDougall, W.B. & Baggley, Herma A. Plants of Yellowstone National Park.. Second edition. Yellowstone 1956. xi, 186 pages + colour plates. Original cloth. (#126809)150:-
McKinnon, Michael Arabia.. Sand - Sea - Sky. Illustr. London 1990. 224 pp. Cloth in dustwrappers. (#41210)200:-
Meddelanden af Societas Pro Fauna et Flora Fennica 49.. 1922-1923. Helsingfors 1925. 237 sidor + 5 planscher, 1 karta och 8 figurer i texten. Häftad. (#149335)150:-
Meddelanden af Societas Pro Fauna et Flora Fennica 50.. 1923-1924. Helsingfors 1925. 138 sidor + 1 plansch och 1 karta. Häftad. (#149334)125:-
Meddelanden från Göteborgs botaniska trädgård.. Red. C. Skottsberg och andra. Vol. I, 1924 - vol. 20, 1956 (mer utgivet). Häftade. 22 volymer. Acta Horti Gothoburgensis 1-20. (#148484)600:-
Medes, Grace A Study of the Causes and the Extent of Variations in the Larvae of Arbacia Punctulata.. Diss. Pennsylvania 1917. 120 pages. Soft covers. Stamped. (#57313)145:-
Meites, Louis Polarographic Techniques.. New York 1955. 317 pages. Original cloth. Stamped. (#162835)150:-
Melin, Douglas Contribution to the Knowledge of the Biology, Metamorphosis and Distribution of the Swedish Asilids. in Relation to the Whole Family of Asilids. Illustr. Diss. Uppsala 1923. 317 pages. Softcover. (#57731)165:-
Melin, Elias Studier över de norrländska myrmarkernas vegetation.. Med särskild hänsyn till deras skogsvegetation och torrläggning. Uppsala 1917. 428 sidor + planscher och karta. Häftad. (#44794)125:-
Melin, Elias & Nannfeldt, J.A. Researches Into the Blueing of Ground Woodpulp.. Sthlm 1934. 216 pages. Soft covers. Back wrapper loose. (#105059)175:-
Melin, Ragnar Tåkern.. En hydrografisk undersökning. Med 6 planscher och 31 textfigurer. Sthlm 1928. 72 sidor + planscher. 4:o. Häftad. (#137393)250:-
Mendel, Gregor Försök med växtbastarder.. Sthlm 1965. 62 sidor. Pocket. Tidningsartikel fastklistrad på bakre omslagets insida. (#150873)50:-
Methods in Olfactory Research.. Edited by D.G. Moulton, Amos Turk and J.W. Johnston Jr. London 1975. xii, 497 pages. Original cloth. Dust jacket. Name-stamp. (#70233)250:-
Meulengracht-Madsen, Jens Stora akvarieboken.. Illustrerad. Västerås 1973. 208 sidor. Original pappband. (#134315)150:-
Michelet, J. Hafvet.. Öfversättning. Sthlm 1861. 416 sidor. Samtida enkelt halvfranskt band. (#129019)200:-
Midttun, Lars and Natvig, Johan Pacific Antarctic Waters.. With 39 figures. Bergen 1957. 130 pages. Soft cvers. Scientific results of the "Brategg" Expedition 1947-48, No. 3. (#170210)150:-
Mičge, Jacques & Stork, Adélaīde L. (eds.) Origines des flores africaines et malagaches 1-2.. Comptes rendus de la VIIIe réunion de l'AETFAT. Genčve 1975-76. 692 pages + map in pocket. Softcover. 2 vols. Dedication in Swedish(!) from A.L. Stork. (#77501)700:-
Mies, Bruno-Adolf Vorarbeiten zu einer Flechtenflora der Kapverdischen Inseln.. Untersuchungen zum Artenbestand und zur Verbreitung. Diss. Köln 1989. 201 pages. Soft covers. Stamped. (#170305)140:-
Mikkelsen, Ejnar Fra hundevagt til hundeslaede.. Oslo 1953. 212 sidor + illustrationer och karta. Med bevarade omslag i halvklotband. (#173187)150:-
Mikkelsen, Valdemar M. Præstø Fjord.. The Development of the Post-Glacial Vegetation and a Contribution to the History of the Baltic Sea. Diss. Kbhvn 1949. 175 pages + XIX folding plates. Softcover. Stamped. (#79154)225:-
Miljöhistoria på väg.. Artiklar presenterade vid Miljöhistoriskt Möte 1995. Red. Björn-Ola Linnér och John Svidén. Linköping 1996. 162 sidor. Häftad. (#100416)140:-
Miller, Harry Milton Comparative Studies on Furcocercous Cercariae.. Diss. Univ. of Illinois 1926. 111 pages including plates. 4:o. Softcover. Stamped. Never read. (#78676)200:-
Miller, Urve Diatom Floras in the Quarternary of the Göta River Valley.. (Western Sweden.) With 6 plates. Sthlm 1964. 67 pages + 8(!) plates. 4:o. Soft covers. Stamped. SGU Ca. 44. (#137353)150:-
Milne Edwards, Alphonse Études chimiques et physiologiques sur les os.. Patis 1860. 86 pages. Soft covers. Spine slightly worn. Stamped. Inscribed by the author. Extrait des Annales des siences naturelles. (#177722)250:-
Milne-Edwards, Grandidier et Filhol Histoire naturelle des mammifčres.. Tome V. Atlas. II, 2e partie. Paris 1893. Plate 173-210. 4:o. Soft covers. Stamped on front cover. Plates as new. Histoire physique, naturelle et politique de Madagascar, publiée par Alfred Grandidier. (#170154)500:-
Milne-Edwards, Grandidier et Filhol Histoire naturelle des mammifčres.. Tome V. Atlas. II, 3e partie. Paris 1895. Plate 211-236, 239-240, 243-250. 4:o. Soft covers. Stamped on front cover. Plates as new. Histoire physique, naturelle et politique de Madagascar publiée par Alfred Grandidier. (#170156)500:-
Milne-Edwards, Grandidier et Filhol Histoire naturelle des mammifčres.. Tome V. Atlas. II, 4e partie. Paris 1896. Plate 122 A-Z, 237, 241-42, 251-253, 254 A-D. 4:o. Soft covers. Stamped on front cover. Plates as new. Histoire physique, naturelle et politique de Madagascar publiée par Alfred Grandidier. (#170157)700:-
Milne-Edwards, Grandidier et Filhol Histoire naturelle des mammifčres.. Tome VI. Atlas. III, 1re partie. Paris 1897. Plate 255-274. 4:o. Soft covers. Stamped on front cover. Plates as new. Histoire physique, naturelle et politique de Madagascar publiée par Alfred Grandidier. (#170158)700:-
Milne, Lorus J. & Margery Människans och djurens sinnen.. Sthlm 1965. 255 sidor. Pocket. (#86794)100:-
Milne, Lorus J. & Margery The Audubon Society Field Guide to North American Insects and Spiders.. Illustrated. New York 1980. 992 pages. Plastic binding. (#98299)150:-
Minks, Arthur Die Protrophie,. eine neue Lebensgemeinschaft in ihrer auffälligsten Erscheinungen. Berlin 1896. viii,247 pages. Soft, damaged and repaired covers. Interior fine. Stamped. (#170297)300:-
Mitwally, Salah El Din Yousef A Study on Single Values of the Nile Alluvial Soils.. Diss. Cairo 1953. (3),199 pages + folding map. Original cloth. Stamped. (#175997)600:-
Moats, Sheila Amā Comparison of Plant and Animal Life in the Dry Zone of Burma with its Homoclime in Northwestern Peninsular India.. Diss. Washington 1960. 58 pages + tables & plates. Staple bound. Stamped. (#137785)125:-
Modern Methods in Plant Taxonomy.. Edited by V.H. Heywood. Illustr. London 1968. XV, 312 pages. Original cloth. (#80087)130:-
Mohr, E.C.J. & Van Baren, F.A. Tropical Soils.. A Critical Study of Soil Genesis as Related to Climate, Rock and Vegetation. Illustrated. The Hauge and Bandung 1954. 498 pages. Original cloth. Stamped. (#162822)200:-
Molander, Arvid R. Die Octactiniarien.. Mit 5 Tafeln und 27 Textfiguren. Sthlm 1929. 86 pages + plates. 4:o. Soft covers. Further Zoological Results of the Swedish Antarctic Expedition 1901-1903 under the direction of Dr. Otto Nordeskjöld. Vol. II.2. (#149504)200:-
Molander, Arvid R. Northern and Arctic Invertebrates in the Collection of the Swedish State Museum (Riksmuseum) VII.. Alcyonacea. With three plates and fourteen figures in the text. Diss. Sthlm (Uppsala) 1915. 94 pages + plates. 4:o. Soft covers. Kongl. Svenska Vetenskapsakademiens handlingar 51.11. (#55538)200:-
Moldenke, Harold Norman A Monograph of the Genus Aegiphila.. Diss. New York 1934. 233 pages. Soft covers. Stamped. (#141236)200:-
Molisch, Hans Varmbadet.. En ny metod för drifning af växter. Illustrerad. Stockholm 1909. 38 sidor. Klotryggsband. (#154074)125:-
Moore, Patrick Astronomisk handbok.. Norstedts faktaguider 1982. 144 sidor. Oruginal pappband. Skyddsomslag. (#96142)100:-
Moore, Patrick Atlas över universum.. Lademann 1991. 271 sidor. Stort format. Original konstläderband. Skyddsomslag. (#83907)300:-
Moore, Patrick Stjärnhimlen.. Sthlm 1961. 224 sidor. Pocket. (#119196)100:-
Moore, Patrick The A-Z of Astronomy.. Diagrams by Cyril Deakins. Fontana, London 1976. 192 pages. Paperback. Covers in plastic film. (#47295)100:-
Moore, Patrick The Sky at Night.. Illustrated. BBC 1980. 210 pages + plates. Paperback. (#86518)100:-
Moore, Patrick & Mason, John Halleys komet.. Illustr. Sthlm 1985. 159 sidor. Förlagsband. (#127024)110:-
Moore, W.G. A Dictionary of Geography.. Definitions and Explanations of Terms Used in Physical Geography. Penguin 1962. 191 pages. Paperback. Very small hole in front cover and the first 3 leaves. (#86376)90:-
Morcombe's, Michael Birds of Australia.. Illustrated. Dee Whi West 1978. 79 pages. 4:o. Softcover. (#165929)100:-
Moreau, Fernand Les Lichens.. Morphologie, biologie, systématique. 2 planches, 65 figures. Paris 1928. 148 pages + 2 plates. Green home-made cloth covers. Stamped. (#170301)150:-
Morgan, Anna Haven A Contribution to the Biology of May-Flies.. Diss. Cornell Univ. 1913. Pag. 371-413 + plates. Softcover. Stamped. Offprint. (#69822)115:-
Morris, Desmond Animal Days.. London 1979. 275 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#136265)150:-
Morris, Desmond Animal Days.. London 1981. 320 pages + plates. Paperback. (#147554)100:-
Morris, Desmond The Naked Ape.. New York 1969. 219 pages. Paperback. (#74818)100:-
Morris, Ian An Introduction to the Algae.. Illustrated. London 1967. 189 pages. Softcover. (#159996)100:-
Morton, J.K. West African Lilies and Orchids.. Illustrated. London 1961. 71 pages + plates. Original hard covers. (#98291)100:-
Moruzi, Petria & Mantu Catalogul lichenilor din Romania.. Bucarest 1967. 392 pages. Soft covers. Stamped. Acta Botanica Horti Bucurestiensis 1967. (#170303)200:-
Mosby, Henry S. & Handley, Charles O. The Wild Turkey in Virginia:. Its status, life history and management. Illustrated. Richmond 1943. xx,281 pages + plates. Original cloth. Stamped, otherwise very fine. (#170225)350:-
Mosby, Håkon The Norwegian Antarctic Expedition in the "Brategg" 1947-1948.. Together with: Nils Larsen, Narrative of the Expedition. Bergen 1956. 18 pages. Soft covers. Stamped. (#170209)100:-
Mossberg, Bo & Nilsson, Sven Nordens orkideer.. Illustr. Sthlm 1977. 128 sidor. Original pappband. (#60457)100:-
Mossberg, Bo & Nilsson, Sven Syd- och Mellaneuropas orkidéer.. Sthlm 1980. 131 sidor. Original pappband. (#74255)100:-
Mossberg, Bo & Rydberg, Hans Alla Sveriges fridlysta växter.. Illustrerad. Sthlm 1995. 124 sidor. Original pappband. (#74253)150:-
Moss, Cynthia Elefantminnen.. Tretton år med en elefantfamilj. Illustr. 1988. 334 sidor. Inbunden. (#43025)170:-
Mossflora.. Fälthandbok över Sveriges vanligaste mossor. Illustrerad. Fältbiologerna 1981. 152 sidor. Häftad. (#160014)80:-
Mossflora.. Fälthandbok över Sveriges vanligaste mossor. Illustrerad. Fältbiologerna 1989. 163 sidor. Häftad. (#160105)80:-
Motyka, Jķzef Porosty (Lichenes) III:2.. Warszawa 1964. 501 pages. Original cloth. Stamped. Flora Polska. (#168843)200:-
Motyka, Jķzef Porosty (Lichenes) IV:2.. Warszawa 1964. 416 pages. Original cloth. Stamped. Flora Polska. (#168845)200:-
Motyka, Jķzef Porosty (Lichenes) V:1-2.. Warszawa 1960-62. 276 + 356 pages. Original cloth. Stamped. 2 volumes. Flora Polska. (#168846)300:-
Moucha, Josef A Color Guide to Familiar Butterflies, Caterpillars and Chrysalides.. Illustr. by Bohumil Vancura. Prague 1974. 191 pages. Hardcover. (#128176)145:-
Mowat, Farley Kvinna i dimmornas land.. Boken om Dian Fosseys liv och död bland Afrikas bergsgorillor. Höganäs 1988. 476 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#122740)75:-
Muirden, James Astronomy with Binoculars.. Illustrated. London 1976. 173 pages. Soft covers in plastic film. (#136715)110:-
Murphy, Helen E. Notes on the Biology of Some of Our North American Species of May-Flies.. Diss. Ithaca, NY 1922. 46 pages incl. plates. Soft covers. Stamped. (#141242)160:-
Muus, Bent J. Sötvattenfisk och fiske i Europa.. Illustrerad. Stockholm 1968. 224 sidor. Förlagsband. (#154616)125:-
Myers, Jay Arthur Studies on the Syrinx of Gallus domesticus.. Diss. Cornell univ. 1917. 50 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#57331)120:-
Müller, Emil & Loeffler, Wolfgang Mycology.. An Outline for Science and Medical Students. Illustrated. Stuttgart 1976. 306 pages. Softcover. (#163506)100:-
Müller, Franz Carl Geschichte der organischen Naturwissenschaften im Neunzehnten Jahrhundert.. Medizin und deren Hilfswissenschaften, Zoologie und Botanik. Berlin 1902. 716 pages. Cloth. Somewhat loose in binding. (#171217)300:-
Müntzing, Arne Ärftlighetsforskning.. Illustrerad. Stockholm 1953. 278 sidor. Originalklotband. Blyertsunderstrykningar. (#154133)140:-
Mårtensson, Olle Bryophytes of the Torneträsk Area, Northern Swedish Lappland 1-3.. 1. Hepaticae. 2. Musci. 3. General part. Stockholm 1955-56. 107 + 321 + 94 + maps. Soft covers. Stamped. 3 volumes. (#176686)350:-
Mårtensson, Olle Mossflora och mossvegetation kring sjön Keddek i Taurejuätnodalen i Lule lappmark.. Sthlm 1962. 72 sidor. Häftad. Stämpel. (#176687)135:-
Möhres, Franz Peter & Reitter, Ewald Skalbaggar.. Illustrerad. LTs Förlag 1965. 255 sidor. Häftad. (#154653)100:-
Möller, Hans Ulrik Untersuchungen über das Dunkelsehen. mit Tscherning's photometrischen Gläsern. Diss. Kbhvn 1929. 149 pages. Softcover. Stamped. (#90581)150:-
Möller, Lotte Trädgårdens natur.. Om den svenska och den engelska trädgården, om trädgårdar för barn, fjärilar och igelkottar, om humor och biskötsel, om tiden och förgängligheten samt om den gräsliga gräsmattan. Illustrerad. Sthlm 1992. 206 sidor. Liggande format. Original pappband. (#66505)150:-
Möllersvärd, John I uppländska rävmarker.. En samling jakthistorier från Uppland. Sammanställda och illustrerade av Lindorm Liljefors. Sthlm 1950. 162 sidor. Original klotryggsband med bevarat främre omslag. Stämpl. (#142760)150:-
Nathorst, A.G. Svenska växtnamn 1-5.. 1. Historisk öfversikt, kritiska anmärkningar, förslag till metod. 2. Komplettering af historik och diskussion. 3. Specialförteckning med tillhörande anmärkningar. 4. Linnés ställning till namnfrågan. 5. Äldre litteratur. Strödda anteckningar. Sthlm 1903-04. 72 + 17 + 180 + 12 + 31 sidor. Inbundna med främre omslag i nyare klotband. (#154285)350:-
Naturfotograferna.. Illustrerad. Bra Böcker 1985. 262 sidor. Stort format. Förlagsband. (#131980)150:-
Naturgeografiska uppsatser.. Redigerade av Filip Hjulström och Valter Axelsson. Illustr. Upps. 1957. 288 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#115168)200:-
Natur i Uppland.. Red. Sven Hörstadius och Kai Curry-Lindahl. Illustr. Sthlm 1948. 320 sidor. Häftad. (#59426)170:-
Natur i Uppland.. Red. Sven Hörstadius och Kai Curry-Lindahl. Illustr. Sthlm 1948. 320 sidor. Original halvfranskt band med blekt rygg. (#103375)250:-
Natur i Uppland.. Red. Sven Hörstadius och Kai Curry-Lindahl. Illustr. Sthlm 1948. 320 sidor. Original halvklotband. (#77633)220:-
Naturwissenschaftliche Untersuchungen des Sarekgebirges in Schwedisch-Lappland.. Geleitet von Axel Hamberg. Band IV. Zoologie, Lieferung 1-10 (compl.) Stockholm 1915-31. 980 pages + plates. In 6 parts with soft covers (one missing) Stamped. (#170233)500:-
Naturvård i skogen.. Fältbiologerna. Illustrerad. Stockholm 1985. 152 sidor. Häftad. (#153696)100:-
Natvig, Leif R. Culicini.. Contributions to the Knowledge of the Danish and Fennoscandian Mosquitoes. Illustr. Diss. Oslo 1948. XXIII, 567 pages + plates and folding map. Softcover. Stamped. (#87477)350:-
Neergaard, Paul Danish Species of Alternaria and Stemphylium.. Taxonomy, Parasitism, Economic Significance. Illustr. Diss. Copenhagen 1945. 560 pages. Soft covers. Stamped. (#62717)350:-
Neergaard, Sören Ciklider från Tanganyikasjön.. Illustrerad. Västerås 1977. 174 sidor. Häftad. (#136253)110:-
Nelson, Gideon E., Robinson, Gerald G. & Boolootian, Richard A. Fundamental Concepts of Biology.. Illustrated. New York 1967. 331 pages. 4:o. Hardcover. (#155333)170:-
Neresheimer, Eugen Das Naturreich.. Die Fische, Lurche und Kriechtiere. Mit 30 farbigen Tafeln und 41 Textabbildungen. Wiesbaden 1923. viii, 176 pages + plates. Decorated original hard covers. (#78833)250:-
Neuman, C.J. Om Sveriges hydrachnider.. Akad. avh. Sth (Upsala) 1880. 115 sidor. 4:o. Kongl. Sv. Vetenskaps-Akademiens handlingar 17:3. Detta är själva avhandlingen. Den saknade planscherna. (#45188)125:-
Neuman, L.M. Sveriges flora.. (Fanerogamerna.) Utgifven af L.M. Neuman med biträde af Fr. Ahlfvengren. Lund 1901. xxxvi, 832 sidor. Klotband. (#175205)200:-
Neuman, L.M. Sveriges flora.. (Fanerogamerna.) Utgifven af L.M. Neuman med biträde af Fr. Ahlfvengren. Lund 1901. xxxvi, 832 sidor. Klotband. Understrykningar med blyerts-, blå- och rödpenna. (#149264)150:-
Newman, L. Hugh Insekterna och vår värld.. Illustrerad. Sthlm 1967. 248 sidor. Original klotband. (#74067)150:-
Newman, L. Hugh Insekterna och vår värld.. Rikt illustrerad. Sthlm 1967. 248 sidor. Stort format. Original klotband. (#89366)200:-
Nichols, Beverley Garden Open Today.. With drawings by William McLaren. Jonathan Cape, London 1964. 252 pages. Original cloth. Dust jacket. (#149378)150:-
Nielsen, C. Overgaard Studies on the Soil Microfauna II.. The Soil Inhabiting Nematodes. Diss. Aarhus 1949. 131 pages + tables in pocket. Softcover. Stamped. (#87479)150:-
Nielsen, E. Steemann Untersuchungen über die Verbreitung, Biologie und Variation der Ceratien im südlichen Stillen Ozean.. Mit 73 Figuren und 11 Karten im Texte. Diss. Kbhvn 1934. 68 pages. 4:o. Soft covers. Reprinted from Dana-Report No. 4, 1934. (#54418)200:-
Nielsen, Harald Exotiska läkeväxter och trolldomsörter.. Översättning och svensk bearbetning av Gunnar Göthberg. Illustr. Forum, Sthlm 1984. 297 sidor. Original pappband. (#149407)160:-
Nielsen, Harald Lægeplanter og troldomsurter.. Illustrationer av Ebbe Sunesen. Politikens forlag 1965. 400 sidor. Original pappband. (#154478)150:-
Nielsen, J.N. Hydrografiske undersøgelser i Middelhavet.. De danske oceanografiske expeditioner i 1908-1910. Med 20 textfigurer og 9 tavler. Akad. Avh. Kbhvn 1913. 140 sidor. + kartor. Häftad. Stämpel. (#101398)200:-
Nielsen, Margaret Steentoft Introduction to the Flowering Plants of West Africa.. Illustrated. London 1965. 246 pages. Original cloth. Dust jacket. (#98167)250:-
Nielsen, Niels Recherches sur les fonctions sphériques.. Kbhvn 1906. 58 pages. Soft covers. Stamped. Very fine copy. Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskabs skrifter 7:2:5. (#165095)150:-
Nielsen, Niels Recherches sur quelques généralisations d'une identité intégrale d'Abel.. Kbhvn 1907. 38 pages. Soft covers. D. Kgl. Danske Vidensk. Selsk. Skrifter 7.V.1. (#172533)150:-
Nielsen, Niels Recherches sur une classe de fonctions méromorphes.. Kbhvn 1904. 45 pages. Soft covers. Stamped. Very fine copy. Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskabs skrifter 7:2:2. (#165100)150:-
Nienburg, Wilhelm Anatomie der Flechten.. Mit 183 Textfiguren. Berlin 1926. (4),137 pages. With covers in half cloth. Stamped. Handbuch der Plantzenanatomie Band VI. (#174541)175:-
Nilson, Peter Rymdljus.. En bok om katastrofer och underverk. Sthlm 1992. 267 sidor. Original klotband. Ej skyddsomslag. (#72038)135:-
Nilson, Peter Stjärnvägar.. En bok om kosmos. Sthlm 1991. 237 sidor. Klotband utan skyddsomslag. (#177093)125:-
Nilsson, Bo & Persson, Olle Svampar i naturen.. Bild Bo Mossberg. Stockholm 1985. 250 sidor. Förlagsband. (#163521)135:-
Nilsson, Bo & Persson, Olle Svampar i naturen.. Bild Bo Mossberg. Stockholm 1992. 252 sidor. Förlagsband. (#163501)120:-
Nilsson-Cantell, Carl-Aug. Cirripeden-Studien.. Zur Kenntnis der Biologie, Anatomie und Systematik dieses Gruppe. Diss. Uppsala 1921. 330 pages + plates. Soft covers. (#55467)175:-
Nilsson, Erik Kemien i människans tjänst.. Illustrerad. Stockholm 1956. 371 sidor. Original halvklotband. Bevarade omslag. (#154088)150:-
Nilsson, Ernst Grönsaksland för nöjes skull.. Illustrerad. Stockholm 1966. 143 sidor. Original klotryggsband. (#159999)100:-
Nilsson, Fredrik Odling av frukt och bär.. Illustrerad. Stockholm 1958. 296 sidor + planscher. Klotryggsband med skyddsomslag. (#153775)135:-
Nilsson, Lennart Myror.. 101 fotografier. Text Carl H. Lindroth. 1959. 96 sidor. Stort format. Klotband. (#153977)140:-
Nilsson, Lennart Myror.. 101 fotografier. Text Carl H. Lindroth. 1959. 96 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#45445)160:-
Nilsson, N. Hjalmar Dikotyla jordstammar.. Aftryck ur Lunds Universitets Årsskrift XXI, utan år. (2), 243, (5) sidor + en plansch. 4:o. Häftad. Dedikation. (#149422)250:-
Nilsson, N. Hjalmar Dikotyla jordstammar.. Aftryck ur Lunds Universitets Årsskrift XXI, utan år. (2), 243, (5) sidor + en plansch. 4:o. Klotband. Dedikation. (#165324)300:-
Nilsson, Sven Orkidéer.. Europas vildväxande arter. Bild Bo Mossberg. Sthlm 1987. 253 sidor. Original pappband. (#153046)210:-
Nilsson, Sven Orkidéer.. Europas vildväxande arter. Bild Bo Mossberg. Sthlm 1987. 253 sidor. Original pappband. Sista, blanka, bladet med hål i pappret. (#141745)200:-
Nilsson, Sven & Persson, Olle Svampar i naturen 1-2.. Bild Bo Mossberg. Sthlm 1983. 128 + 132 sidor. Original pappband. 2 volymer. (#147933)150:-
Nisbett, Alec Konrad Lorenz.. London 1976. 240 pages + plates. Hardcover with dustjacket. (#158114)160:-
Nobles, Mildred K. Studies in Forest Pathology VI.. Identification of Cultures of Wood-rotting Fungi. Ottawa 1948. 152 pages. Soft covers. Reprint from the Candian Journal of Research. (#105051)160:-
Nordenmark, N.V.E. Stjärnorna.. En populär framställning av världsrymdens under. Fjärde upplagan. Illustrerad. Sthlm 1928. 1040 sidor. Original klotband. (#133796)200:-
Nordenskjöld, Otto Polarnaturen.. Illustr. Sthlm 1918. 143 sidor. Häftad. Mycket gott skick. (#121894)300:-
Nordenstam, Åke Marine Isopoda. of the families Serolidæ, Idotheidæ, Pseudoidotheidæ, Arcturidæ, Parasellidæ and Stenetriidæ, mainly from the South Atlantic. With 2 plates and 78 text figs. Diss. Sthlm (Uppsala) 1933. 284 pages + plates. 4:o. Soft covers. (#48687)250:-
Nordenstreng, Ellen & Rolf. Blomsterdyrkan och trädgårdskult.. Överblickar och framstötar. Stockholm 1918. 223 sidor + planscher. Häftad. Blyertsunderstrykningar. Nötta omslag. (#154626)100:-
Nordgaard, O. Hydrographical and Biological Investigations in Norwegian Fiords.. Together with: E. Jörgensen, The protist plankton and the diatoms in bottom samples. With 21 plates and 10 figures in the text. Bergen 1905. (8),254 pages + plates. Folio. Half cloth. Stamped. Fine copy. (#178106)1500:-
Nordhagen, Rolf De senkvartære klimavekslinger i Nordeuropa og deres betydning for kulturforskningen.. Illustr. Oslo 1933. 246 sidor + utvikbar tabell. Häftad. Stämpl. (#80785)150:-
Nordin, Anders Taxonomy and phylogeny of Buellia species with pluriseptate spores (Lecanorales, Ascomycotina).. Uppsala 2000. 120 pages. Soft covers. Ex library in very fine condition. (#170299)110:-
Nordin, Ingvar Caloplaca, sect. Gasparrinia i Nordeuropa.. Taxonomiska och ekologiska studier. Illustr. Akad. avh. Uppsala 1972. 184 sidor. Häftad. (#48357)150:-
Nordin, Ingvar Caloplaca, sect. Gasparrinia i Nordeuropa.. Taxonomiska och ekologiska studier. Illustr. Akad. avh. Uppsala 1972. 184 sidor. Häftad. F.d. biblioteksex i bra skick. (#165311)120:-
Nordling, Carl Fysik.. Handbok. Almqvist & Wiksell 1973. 123 sidor + utvikbar plansch i ficka. Original klotband. Skyddsomslag. (#86069)175:-
Nordlund, J.O. Photographische Ausmessung des Sternhaufens Messier 37.. Sthlm 1909. 48 pages + plate and folding diagramme. Soft covers. Arkiv för matematik, astronomi och fysik. (#99080)150:-
Nordström, Frithiof Våra fjärilar och hur man känner igen dom I-III.. Illustrerad fickbok. I: Dagfjärilar, svärmare och spinnare. II: Nattflyn. III: Mätare, oäkta spinnare m.fl. Illustrerad. Sthlm 1943-48. 76 + 61 + 73 sidor + färglanscher. Original klotband. En volym. (#145532)150:-
Norin, Erik The Kansu-Hoshi Corridor and the Suloho-Ochinaho Drainage Regions.. Stockholm 1980. 114 pages + plates and maps in pocket. 4:o. Softcover. Sven Hedin, Central Asia Atlas. Memoirs of maps Vol. III, Fasc. 3. Reports from the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China under the Leadership of Dr. Sven Hedin. The Sino-Swedish Expedition Publication 50. I. Geography 3. (#91781)200:-
Norlind, Arnold Die geographische Entwicklung des Rheindeltas bis um das Jahr 1500.. Eine historisch-geographische Studie. Akademische Abhandlung, Lund 1912. xx,272 pages. Soft cover. Stamped. (#172531)250:-
Norman, Birger Kalenderblad från Korsnäsgården.. Teckningar av Gunnar Brusewitz. Sthlm 1973. 86 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#177796)110:-
Notini, G. Klädesmalen.. Med 17 textfigurer och 3 tabeller. Sthlm 1939. 32 sidor. Häftad. Statens växtskyddsanstalt meddelande 28. (#126061)120:-
Nova Acta Regiae Societatis Scientiarum Upsaliensis.. Seriei quartae Vol. VII, Fasc. II. Uppsala 1932. 4:o. Soft covers. Stamped. very fine copy. Contains: 1. Arne Tiselius: The Moving Boundary Method of Studying the Electrophoresis of Proteins. 107 pages. 2. C. Wiman: Parasaurolophus tubicen n. sp. aus der Kreide in New Mexico. 11 pages and 3 tables. 3. Sven Fagerberg: Die Kathodophosphoreszenz der seltenen Erden in Kalciumoxyd. 58 pages. 4. Ernst Lindberg: The M- and N-Series. A Spectroscopic Study of X-Rays. 74 pages + 1 table. (#177426)250:-
Novak, F.A. Den stora blomboken.. Illustrerad. Stockholm utan år. 596 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#162814)175:-
Nowak, Janusz & Tobolewski, Zygmunt Porosty Polskie.. Opisy i klucze do oznaczania porostķw w polsce dotychczas stwierdzonych lub prawdopodobnych. Warszawa 1975. 1177 pages. Original cloth. Stamped. (#170287)150:-
Nya trädgårdsboken I-II.. Red. Sven Gren. Illustr. Det Bästa, Sthlm 1968. 796 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. I kassett. 2 volymer. (#149372)350:-
Nybelin, Orvar Anatomisch-systematische Studien über Pseudophyllideen.. Diss. Gbg (Uppsala) 1922. 228 pages. Soft covers. (#55462)165:-
Nybelin, Orvar Våra fiskar och hur man känner igen dem.. I. Fiskar i sött och bräckt vatten. II. Havsfiskar. Illustrerad fickbok. Sthlm 1937. 59 + 83 sidor + planscher. Inbundna i ett klotband. (#173787)140:-
Nybloms svampbok.. Illustrerad. Stockholm 1986. 224 sidor. Förlagsband. (#154123)135:-
Nygård, Bengt Polarographic Investigations of Organic Diselenides, Disulphides and Azo Compounds.. With Special Reference to Reversibility and Adsoption Electrode Processes. Illustrated. Diss. Uppsala 1967. 189 pages. Softcover. (#152301)150:-
Nyholm, Karl-Geoorg Zur Entwicklung und Entwicklungsgeschichte der Ceriantharien und Aktinien.. Illustr. Upps. 1943. 247 pages + plates. Softcover. (#105309)150:-
Nylander, William Synopsis methodica Lichenum,. omnium hucusque cognitorum præmissa introductione lingua Gallica tractata. Tomus Primus (- Secundum) + Index Nominum ... Nylanderi Synopsis Lichenum complectitur, auctore G. Lindau. Paris, Martinet 1858-60, 1869 and 1907. (4)iv,430 + 64,(2) + (2),37 pages + 8 + 1 coloured plates. Bound together in half cloth. Slightly worn spine, Ex library copy. (#167795)1500:-
Nylén, Arthur Våra sällskapskatter.. Deras uppfödning och vård i hälsa och sjukdom. Rasbeskrivningar i ord och bild. Sthlm 1936. 98 sidor + illustrationer. Häftad. (#173996)100:-
Nylén, Bo Svampar i skog och mark.. 404 svampar i färg. Sthlm 1985. 327 sidor. Förlagsband. (#178090)140:-
Nyman, Carl Fredrik Svensk Fanerogam-Flora för skolungdomen.. Örebro 1873. l, 342 sidor. Senare klotband. (#128854)300:-
Nyman, Carl Fredrik Svensk Fanerogam-Flora för skolungdomen.. Örebro 1873. L, 342 sidor. Senare klotband. Titelbladet saknas. (#149056)250:-
Nyman, Carl Fredrik Sylloge floræ Europææ. seu Plantarum vascularium Europæ indigenarum ... Örebro 1854-55. xxiv, 442 pages. Later cloth. Foxed. A second volume of 84 pages was published in 1865. (#149287)500:-
Nyman, C.F. Botaniken.. En allmänfattlig framställning af Wäxten och Wäxtriket, till en del efter Schleiden och Dieppel. Rikt illustrerad med träsnitt. Sthlm 1864. (8), 324, (16) sidor. Samtida halvfranskt band. (#73908)250:-
Nyman, C.F. Botaniken.. En allmänfattlig framställning af Wäxten och Wäxtriket, till en del efter Schleiden och Dieppel. Rikt illustrerad med träsnitt. Sthlm 1864. (8), 324, (16) sidor. Samtida halvklotband. (#149065)200:-
Nyman, C.F. Botaniken.. En allmänfattlig framställning af Wäxten och Wäxtriket, till en del efter Schleiden och Dieppel utabetad. Illustrerad. Sthlm 1864. (10), 323, (17) sidor + plansch. Häftad med tryckta originalomslag. Oskuren. Inlagan svagt brunfärgad, eljest ett fint ex. Bibliothek i populär naturkunnighet VI. (#70460)250:-
Oberdorfer, Erich Pflanzensoziologische Excursionsflora für Südwestdeutschland und die angrenzende Gebiete.. Mit 42 Abbildungen. Stuttgart 1949. 412 pages. Original boards. (#70427)200:-
Odelberg, Carl Älg och rådjur i svenska marker.. Illustrerad. Sthlm 1957. 112 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#76236)145:-
Odelstad, Jan Invariance and Structural Dependence.. Berlin 1992. XII, 245 pages. Soft covers. Revised version of Odelstad's doctoral thesis from 1988. (#53560)165:-
Odén, Sven Der kolloide Schwefel.. Diss. Uppsala 1913. 193 pages. 4:o. Soft covers. Nova Acta Regiæ Societatis Scientiarum Upsaliensis IV:3:4. (#172442)200:-
Odén, Sven Der kolloide Schwefel.. Diss. Uppsala 1913. 193 pages. 4:o. Soft covers. Printed on hand-made paper. Uncut. Nova Acta Regiæ Societatis Scientiarum Upsaliensis IV:3:4. (#149479)250:-
Odén, Sven Der kolloide Schwefel.. Diss. Uppsala 1913. 193 pages. 4:o. Soft covers. Spine worn. Nova Acta Regiæ Societatis Scientiarum Upsaliensis IV:3:4. (#149478)150:-
Odhner, Nils Hj. Die Chitonen. Die Cephalopoden.. Sthlm 1923. 4 + 7 pages + plate. 4:o. Soft covers. Further Zoological Results of the Swedish Antarctic Expedition 1901-1903 under the direction of Otto Nordenskjöld. Vol. I.3-4. (#149500)100:-
Odhner, Nils Hj. Die Opisthobranchien.. Mit 3 Tafeln und 83 Textfiguren. Sthlm 1926. 10 pages + plates. 4:o. Soft covers. Further Zoological Results of the Swedish Antarctic Expedition 1901-1903 under the direction of Otto Nordenskjöld. Vol. II.1. (#149503)200:-
Odhner, Nils Hj. Die Scaphopoden.. Mit 2 Tafeln. Sthlm 1931. 8 pages + plates. 4:o. Soft covers. Further Zoological Results of the Swedish Antarctic Expedition 1901-1903 under the direction of Otto Nordenskjöld. Vol. I.5. (#149507)100:-
Odhner, Theodor Die Trematoden des arktischen Gebietes.. Diss. Jena (Uppsala) 1905. 84 pp. + 3 Tafeln. 4:o. (#42818)250:-
Odin, Hans Skogsmeteorologiska faktorers förändring med kalhuggning I.. Vinden och avdunstningen. Biometeorologisk introduktion. Akad. avh. Uppsala 1975. 237 sidor. Häftad. (#48415)125:-
Odum, Eugene P. Samspelet i naturen.. En introduktion till ekologin. Sthlm 1966. 181 sidor. Pocket. (#86792)100:-
Odum, Eugene P. Samspelet i naturen.. En introduktion till ekologin. Sthlm 1966. 181 sidor. Pocket i klotband. (#153968)120:-
Ohlsson, Arvid Svenska orkidéer.. Illustrerad. Sthlm 1967. 154 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag med revor, (#107886)125:-
Olaniyan, C.I.O. An Introduction to West African Animal Ecology.. Illustrated. London 1968. 167 pages. Original cloth. Dust jacket. (#99056)150:-
Olausson, Eric Description of Sediment Cores from the Central and Western Pacific with the Adjacent Indonesian Region.. Diss. Gbg (Uppsala) 1960. 52 pages + 50 core diagrams. 4:o. Soft covers. Reports of the Swedish Deep-Sea Expedition 1947-1948. Edited by Hans Pettersson. Volume VI. (#55531)175:-
Olausson, Eric Description of Sediment Cores from the North Atlantic.. Diss. Gbg (Uppsala) 1960. 60 pages + 82 core diagrams. 4:o. Soft covers. Reports of the Swedish Deep-Sea Expedition 1947-1948. Edited by Hans Pettersson. Volume VII. (#55530)250:-
Olech, Maria Zbiorowiska porostķw w wysokogorskich murawach nawapiennych w tatrach zachodnich.. Krakow 1985. 132 pages. Soft covers. Stamped. (#170295)110:-
Oliver, Daniel Flora of Tropical Africa II.. Volume II. Leguminosae to Ficoideae. London 1871. viii,614 pages. Original cloth, slightly worn. Stamped. (#175272)250:-
Oliver, Daniel Flora of Tropical Africa III.. Volume III. Umbelliferae to Ebenaceae. London 1877. viii,544 pages. Original cloth, repaired spine. Stamped. (#175273)250:-
Oliver, H. Les Lecidea de la flore d'Europe.. Étude synoptique et géographique. 1915. 92 pages. Soft, blank covers. Extract from Bulletin de géographie botanique. (#170293)150:-
Olivier, H. Flora analytique et dichotomique des lichens de l'Orne et départements circonvoisins I-II.. Précédée d'un traité élémentare de lichénographie avec vingt-deux figures lithographiées. Autheuil 1882-84. 312,(2),iv pages + 2 plates. Contemporary half cloth. Stamped. (#167804)700:-
Olofsson, Ossian Studien über die Süsswasserfauna Spitzbergens.. Beitrag zur Systematik, Biologie und Tiergeographie der Crustaceen und Rotatorien. Illustr. Diss. Uppsala 1918. 468 pages. Soft covers. Stamped. (#45376)250:-
Olson, Henry W. The Earthworms of Ohio.. Diss. Columbus 1928. Pag. 47-90. Staple bound offprint. Stamped. (#123933)100:-
Olsson, Janne Hunden min vän 1994.. En årsbok. Illustrerad. 1993. 125 sidor. Förlagsband. (#177551)100:-
Olsson, Nils Lärobok i hönsskötsel.. Illustrerad. Sthlm 1930. 695 sidor + planscher. Original klotband. (#174515)300:-
Olsson, Ragnar Kordatzoologi.. Illustrerad. Sthlm 1971. 296 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Biologi 5. (#39695)200:-
Olsson, Roger Amatörbotanik.. Illustrerad. Stockholm 1979. 138 sidor. Häftad. (#158108)80:-
Olsson, Roger Levande skog.. Skogsbruket och den biologiska mångfalden. Illustrerad. Stockholm 1992. 215 sidor. Förlagsband. (#165768)125:-
Olsson, Stefan Odlarboken.. Illustrerad. Natur och trädgård bokförlag 1994. 156 sidor. Förlagsband. (#153769)145:-
Olsson, Viking Barrskogens fåglar.. Illustrerad. Sthlm 1969. 232 sidor. Original klotband med skyddsomslag. (#177661)145:-
Olsson, Viking Fåglarnas år.. En bok om årets alla händelser i fågelvärlden - från den första trevande fågelsången i den tidigaste våren, över sommarens omsorger för släktets fortbestånd, till vinterns hårda kamp mot köld och svält. Rikt illustr. Sthlm 1956. 144 sidor. 4:o. Förlagsband. (#108287)125:-
Olsson, Viking Kustens fåglar.. Illustr. Sthlm 1966. 196 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#112632)145:-
Olsson, Viking Lövskogens fåglar.. Illustrerad. Sthlm 1971. 247 sidor. Original klotband med skyddsomslag. (#177662)145:-
Oltmanns, Friedrich Morphologie und Biologie der Algen 1-3.. 1: Chrysophyceae - chlorophyceae. 2: Phaeophyceae - rhodophyceae. 3: Morphologie - Fortpflanzung ... Illustr. Jena 1922-23. 459 + 439 + 558 pages. Half cloth. 3 vols. (#113554)750:-
Organic and Bio-organic Chemistry of Carbon Dioxide.. Edited by Shohei Inoue and Noboru Yamazaki. Tokyo and New York 1982. xii, 280 pages. Original cloth. Dust jacket. Name-stamp. (#70195)200:-
Ostwald, W. Grundriss der allgemeinen Chemie.. Mit 57 Textfiguren. Dritte, umgearbeitete Auflage, Leipzig 1899. xvi,549 pages. Half leather. Stamped. (#172166)500:-
Ostwald, W. I kemiens förgårdar I-II.. En inledning till naturvetenskapen afsedd för hvem som hälst. Illustrerade. Stockholm 1904-05. 266 + 421 sidor. Halvklotband. 2 volymer. (#154089)250:-
Osvald, Hugo Notes on the Vegetation of British and Irish Mosses.. Uppsala 1949. 62 pages. 4:o. Soft covers. Acta Phytogeographica Suecica 26. (#72136)150:-
Osvald, Hugo Vegetation of the Pacific Coast Bogs of North America.. Uppsala 1933. 34 pages + plates. Soft covers. (#49503)150:-
Osvald, Hugo Åkerns nyttoväxter.. Illustrerad. Sthlm 1959. 596 sidor. Stort format. Original halvfranskt band. (#149069)500:-
Osvald, Hugo Åkerns nyttoväxter.. Illustrerad. Sthlm 1959. 596 sidor. Stort format. Original klotband. (#86623)450:-
Oudemans, A.C. Den stora hafsormen.. En historisk och kritisk undersökning innehållande berättelser om 166 fall, då den stora hafsormen visat sig, vetenskapsmäns och andra personers förklaringar af företeelserna samt författarens egna slutsatser. Med 80 bilder i texten. Öfversättning och bearbetning af Anton Stuxberg. Göteborg 1896. viii,564 sidor. Skinnryggsband. Stämpel. (#172167)500:-
Owen, D.F. Animal Ecology in Tropical Africa.. Illustrated. Edinburgh 1966. 122 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. Tropical Biology Texts. (#98244)150:-
Paasonen, Pauli On the Non-Volatile Ethyl Ether Extractives of Birch Wood and the Changes in Composition Effected by Aging and Sulphate Pulping.. Diss. Helsinki 1966. 99 pages. Soft covers. (#52924)150:-
Paillard, Ernest-L. Saint-Croix.. Les vallons de Sainte-Croix et des Granges de Sainte-Croix dans le Haut Jura Vaudois. Étude de géographie. Diss. Neuchatel (Lausanne) 1943. 160 pages. Soft covers. Stamped. (#141293)175:-
Palmblad, Vilhelm Fredrik Handbok i physiska och politiska, äldre och nyare geographien I-IV.. I: Inledning till Asien. Högasien. II: Palestina. III: Indien. IV: Östra Indiska Halfön. Malayiska Archipelagen. Upsala 1826-34. xii, (10), 686, (2) + xvi, 446 + (4), 756, (18) + (2), 570, (20) sidor + tabell och 3 planscher. Inbundna i 4 samtida halvklotband. Del 4 med svag fuktfläck i ena hörnet. Eventuellt saknas en plansch eller karta i denna uppsättning. (#107948)600:-
Palme, Ulrika Vår valp växer upp.. Illustrerad. Stockholm 1990. 190 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#158308)140:-
Palme, Ulrika Vår valp växer upp.. Illustrerad. Stockholm 1990. 190 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#155349)140:-
Palmgren, Alvar Carex-Gruppen Fulvellae Fr. i Fennoskandien.. Helsingfors 1959. 165 sidor + planscher. Häftad. Flora Fennica 2. (#154397)150:-
Palmgren, Rolf Vildnaden och människan.. Reflexioner och kritiker i jaktlagsfrågor. Helsingfors 1915. 219 sidor. Häftad. Stämpel på omslaget. Dedikation. (#176690)250:-
Paludan, Knud Contributions to the Breeding Biology of Larus argentatus and Larus fuscus.. Diss. Kbhvn 1951. 142 pages + plates and folding table. Softcover. Stamped. (#90697)200:-
Panelius, Samuel A Revision of the European Gall Midges of the Subfamily Porricondylinae (Diptera: Itonididae).. Illustr. Helsinki 1965. 157 pages. Softcover. (#157675)200:-
Parc National du Niokolo-Koba I-III, Le,. Illustrated. Ifan-Dakar 1956-69. 266 + 379 + 487 pages + plates. 4:o. Soft covers. 3 volumes. Mémoires de l'Institute Fondamental d'Afrique noire. (#98082)950:-
Parling, Nils Älgmark.. Foto av Gösta Tysk. Sthlm 1960. 112 sidor. Original pappband. (#89562)140:-
Parry, Gareth & Putman, Rory Birds of Prey.. Illustrated. Simon and Schuster, New York 1979. 120 pages. Folio. Original cloth. Dust jacket. (#98130)350:-
Parsons, Harriet McWilliams Astrometric and Photometric Statistics of Certain of Hagen's Fields Photographed with the 24-inch Reflector.. Diss. Chicago 1928. 32 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#62815)250:-
Passon, Max Kleines Handwörterbuch der Agrikulturchemie I-II.. Mit 305 Figuren im Text. Leipzig 1910. 454 + 416 pages. Half cloth. One volume. Stamped. (#138639)300:-
Pearce, E.K. Typical Flies I-III.. A Photographic Atlas of Diptera Including Aphaniptera. Cambridge 1921-28 (volume I in second edition). xiv, 48 + xiv, 38 + xvi, 64 pages. Original hardcovers. 3 volumes. (#149353)450:-
Peattie, Donald Culross Gröna lagrar.. Stora naturforskares liv och upptäckter. Illustr. Sth 1937. 286 sidor. Häftad. (#28594)95:-
Peattie, Donald Culross Gröna lagrar.. Stora naturforskares liv och upptäckter. Illustr. Sth 1937. 286 sidor. Original klotryggsband. (#9483)145:-
Pehrson, Torsten Djurgeografi.. Illustrerad. Stockholm 1955. 171 sidor. Klotband. Bevarat omslag. (#159982)140:-
Pehrson, Torsten Some Points in the Cranial Development of Teleostomian Fishes.. Diss. Stockholm 1922. 63 pages. Soft covers. Stamped. (#177732)150:-
Pelseneer, Paul Essai d'Éthologie Zoologique d'aprčs l'étude des Mollusques.. Bruxelles 1935. 662 pages. Soft covers. Stamped. (#177736)350:-
Peltier, George Leo Parasitic Rhizoctonias in America.. Illustr. Diss. Urbana 1916. Pag. 281-390. Softcover. Stamped. (#95322)100:-
Percival, Mary S. Floral Biology.. Illustrated. London 1965. 239 pages. Hardcover. (#154633)110:-
Perera, Premila Phytochemical and Pharmacological Studies on Tabernamontana Dicotoma.. Diss. Uppsala 1984. A4. Soft covers. (#135518)150:-
Persson, Gunnar Zooplankton Studies Within the Lake Fertilization Experiments of the Kuokkel Area, Northern Sweden.. Diss. Uppsala 1984. Softcover. (#154129)150:-
Persson, Hans Landskap i förändring.. Ekosystemets grundstenar. Illustrerad. Sthlm 1985. 176 sidor. Häftad. (#83318)140:-
Persson, Herman Stenshuvuds mossflora.. Sthlm 1935. 26 sidor. Häftad. (#109142)100:-
Persson, Irja & Håge Rätt att odla.. Illustrerad. Stockholm 1979. 146 sidor. Häftad. (#160003)90:-
Persson, Olle Matsvampar i färg.. Illustrationer av Bo Mossberg. Sthlm 1971. 142 sidor. Original klotband. (#174368)100:-
Persson, Olle & Walfridson, Marguerite Matsvampar & Svampmat.. En guide för svampplockaren i skogen och köket. Illustrerad. Stockholm 1984. 170 sidor. Förlagsband. (#154121)125:-
Pertchik - Flowering Trees of the Caribbean.. 30 Paintings by Bernard and Harriet Pertchik. Introduction by William C. White. Rinehart & Co., New York 1951. xii, 125 pages. 4:o. Original cloth. No jacket. (#140980)250:-
Petersen, Björn Die geographische Variation einiger fennoskandischer Lepidopteren.. Diss. Uppsala 1947. 206 pages. Soft covers. (#48772)150:-
Petersen, Esben Guldsmede, Døgnfluer, Slørvinger og Copeognather.. Illustr. Kbh 1910. 163 sidor. Häftad. Danmarks fauna 8. (#160024)150:-
Petersen, Johs. Boye Studies on the Biology and Taxonomy of Soil Algae.. Diss. Kbhvn 1935. 183 pages. Softcover. Stamped. (#78641)250:-
Petersen, O.G. Undersøgelse over træernes aarringe.. Kbhvn 1904. 50 sidor. Häftad. Stämpel. Fint ex. Det Kongelige Danske Vedenskabernes Selskabs skrifter 7:1:3. (#165108)150:-
Petit, Paul Spirogyra des environs de Paris.. Avec XII planches. Paris 1880. (4),37,(3) pages + plates. Contemporary half cloth. (#76248)350:-
Petterssen, Sverre Kinematical and Dynamical Properties of the Field of Pressure with Application to Weather Forecasting.. Diss. Oslo 1933. 92 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. Geofysiske publikasjoner X.2. (#73925)150:-
Pettersson, Alfred Experimentelle Untersuchungen über das Conserviren von Fisch und Fleisch mit Salzen.. Diss. München (Uppsala) 1900. 70 pages. Soft covers. (#53092)150:-
Pettersson, Bengt Dynamik och konstans i Gotlands flora och vegetation.. Illustr. Akad. avh. Uppsala 1958. 288 sidor. Häftad. (#48717)165:-
Pettersson, Gunnar Europas rovfåglar.. Illustrerad. Höganäs 1984. 172 sidor. 4:o. Original klotband. Skyddsomslag. (#55178)200:-
Pettersson, Hans Från atomkärnans explosion till atombombens.. Illustr. Sthlm 1946. 195 sidor. Häftad i skyddsomslag. (#163522)100:-
Pettit, Edison The Form and Motions of the Solar Prominences.. Diss. Chicago 1925. 42 pages + plates. 4:o. Soft covers. Stamped. (#62837)250:-
Pfeiffer, Wanda M. The Morphology of Leitneria Floridana.. Diss. No place 1912. Pag. 189-203 + plates. Softcover. Stamped. Offprint. (#69797)90:-
Phillips, John Dear Parrot.. Pertaining to the Care, Nurture & Befriending of Man's Oldest Pet. Illustrations by William Bramhall. London 1979. 64 pages. Original cloth. Dust jacket. (#139817)100:-
Physik (ryggtitel).. Innehåller: 1. Physikens gunder. Af J. Müller. Dels öfversättning, dels bearbetning af A. Weimer. Illustr. Sthlm 1851. viii, 410 sidor. 2. Det physiska lifvet, framstäldt i populära föreläsningar af Daniel Fredrik Eschricht. Öfversatt af J. Levertin. Förord af And. Retzius. Illustr. Sthlm 1858. iv, 172, 212 sidor. Inbundna i ett samtida klotryggsband. Första arbetet lagerfläckat. (#100933)300:-
Piepers, M.C. Mimicry, Selektion, Darwinismus.. Erklärung seiner Thesen über Mimicry ... Leiden 1903. 452 pages. Soft covers. Stamped, otherwise very fine. (#170222)250:-
Piepers, M.C. Noch Einmal. Mimicry, Selektion, Darwinismus.. Biologische Studien. Leiden 1907. 481 pages. Half cloth. Stamped. (#170216)250:-
Pilger, Robert Die Algen III. Die Meeresalgen.. Mit 183 Figuren im Text. Berlin 1917. (3),125 pages. Hard covers. Kryptogamenflora für Anfänger. Band IV,3. (#175882)125:-
Pinsker, Z.G. Electron Diffraction.. Illustrated. London 1953. 443 pages. Original cloth. Stamped. (#162831)200:-
Piranha Book., The. Ed. by George S. Myers. Illustrated. Neptune City 1972. 128 pages. Paperback. (#136252)100:-
Pirlot, Jean M. Sur des Amphipodes hypérides provenat des Croisičres du Prince Albert Ier de Monaco.. Avec deux plansches doubles. Monaco 1939. (4),64 pages + 2 plates. Folio. Soft covers. Stamped. Résultat des canpagnes scientifiques accomplies sur son yacht par Albert Ier ... publiés ... Jules Richard. (#170183)250:-
Plassmann, Joseph Himmelskunde.. Versuch einer methodischen Einführung in die Hauptlehren der Astronomie. Mit einem Titelbild in Farbendruck, 216 Illustrationen und 3 Karten. Freiburg im Br. 1898. (18),627 pages + plates and maps. Bound with front cover in half leather. Stamped. One map loose. (#172096)300:-
Poelt, J. Bestimmungsschlüssel der höheren Flechten von Europa.. Weinheim 1963. 271 pages. Hard covers. Ex library copy. Sonderabdruck aus: Mitteilungen der botanischen Staatssammlung München. (#170291)150:-
Pohl, Richard Walter A Taxonomic Study on the Grasses of Pennsylvania.. Diss. Philadelphia 1947. Pag. 513-604. Softcover. Stamped. Offprint. (#95605)125:-
Poincaré, L. Die Elektrizität.. Übersetzt von A. Kalähne. Leipzig 1909. 261 pages. Original cloth. Stamped. (#173632)150:-
Points-förteckning öfver Skandinaviens växter I.. Fanerogamer och kärlkryptogamer. Femte upplagan. Lund 1900. 152 sidor. Nyare klotband. (#149280)150:-
Points-förteckning öfver Skandinaviens växter I.. Fanerogamer och kärlkryptogamer. Tredje upplagan. Lund 1891. 112 sidor. Samtida halvfranskt band. Blyertsunderstrykningar. (#153981)150:-
Politikens Havebog.. Av Eyvind Thorsen m.fl. Illustrerad. Kbh 1980. 465 sidor. Förlagsband. (#154644)110:-
Polunin, Oleg & Huxley, Anthony Flowers of the Mediterranean.. Illustrated. London 1970. xii, 257 pages + colour plates. Original cloth. No jacket. (#134079)150:-
Porter, C.L. Taxonomy of Flowering Plants.. Illustrated. San Francisco 1959. 452 pages. Original cloth. (#154109)150:-
Portmann, Adolf Kamouflage i djurvärlden.. Illustrerad. Sthlm 1964. 117 sidor + planscher. Pocket i klotband. (#74711)100:-
Post, Lennart von, Gotlands-agen (Cladium Mariscus R. Br.) i Sveriges postarktikium.. Sthlm 1925. 18 sidor + 3 utvikbara planscher. Häfte. Särtryck ur Ymer. (#43510)85:-
Pouillet Allmänna grunderna för fysiken och meteorologien.. En lättfattlig inledning till Naturläran för Landtbrukare, Industri-idkare och Läsare af alla klasser. Öfversatt från franskan af A.H. Fock. Illustrerad. Sthlm 1852. xii, 416 sidor. Samtida halvfranskt band. Fint exemplar. (#86020)400:-
Povah, Alfred H.W. A Critical Study of Certain Species of Mucor.. Diss. Michigan 1916. 73 pages + plates. Soft covers. Reprint. (#50313)100:-
Prescott, G.W. The Algae: A Review.. Illustrated. London 1969. 436 pages. Original cloth with dustjacket. (#154124)200:-
Pringsheim, N. Ueber den Gang der morphologischen Differenzierung in der Sphacelarien-Reihe.. Mit 11 Tafeln. Berlin 1873. 61 pages + plates. 4:o. Original hardcover. Aus den Abhandlungen der Königl. Akademie der Wissenschaften zu Berlin 1873. (#25712)350:-
Prins Wilhelm Vid vattenhålen.. Bilder ur Afrikas djurliv. Sthlm 1923. 118 sidor. Stort format. Häftad. 2 blad med veck. (#156383)150:-
Proceedings of the 6th North American Conference on Mycorrhizae.. June 25-29, 1984, Bend, Oregon, U.S.A. Compiled and edited by Randy Molina. Corvallis 1985. xvi, 471 pages. A4. Soft covers. (#73918)250:-
Proceedings (of the) XII International Ornitological Congress.. Helsinki 1958. Volume I-II. Edited by G. Bergman and others. Illustrated. Helsinki 1960. 820 pages. Soft covers. 2 volumes. Stamped. (#171215)400:-
Proceedings of the Xth International Ornitological Congress.. Uppsala June 1950. Edited by Sven Hörstadius. Illustrated. Uppsala 1951. 662 pages. Soft covers. Dust wrappers. Stamped. (#171214)300:-
Proctor, John & Susan Växternas färgvärld.. Illustrerad. Örebro 1978. 115 sidor. 4:o. Originalklotband med skyddsomslag. (#155323)135:-
Pronek, Neal Oscars.. Illustrated. Neptune City 1972. 96 pages. Paper back. (#136279)100:-
Pryke, Paula Enkelt med blommor.. Fotografier av James Merrell. Valentin förlag, Sthlm 2000. 144 sidor. Original klotband. skyddsomslag. (#141767)150:-
Pye, Patrick & Quarles Groundwater Contamination in the United States.. Philadelphia 1983. xxii, 315 pages. Soft covers. (#70193)150:-
Påhlsson, Ingemar A Standard Pollen Diagram from the Lojsta Area of Central Gotland.. Illustr. Diss. Upps. 1977. 40 pages. 4:o. Staple bound. Striae 3. (#128213)110:-
Quaternary History of the Baltic, The. Edited by Vytautas Gudelis and Lars-König Königsson. Ippsala 1979. 278 pages. Soft covers. (#175176)150:-
Quaternary History of the North Sea, The. Ed. L.K. Königsson and others. Uppsala 1979. 248 pages + map. Soft covers. (#175175)150:-
Quennerstedt, Nils Diaroméerna i Långans sjövegetation.. Akad. avh. Uppsala 1955. 208 sidor + diagram. 4:o. Häftad. (#53733)175:-
Quennerstedt, Nils Diatoméerna i Långans sjövegetation.. Uppsala 1955. 208 sidor + diagram. 4:o. Häftad. Acta Phytogeographica Suecica 36. (#72147)200:-
Quintanilha, A. Le problčme de la sexualité chez les champignons.. Recherches sur le genre Coprinus. Coimbra, 1933. (8), 100 pages. Soft covers. (#129076)200:-
Rabenhorst, L. Kryptogamen-flora von Deutschland, Oesterreich und der Schweiz.. Vierter Band: Die Laubmoose. I. Abtheilung: Sphagnaceae, Andreaeaceae, Archidiaceae, Bryineae (Cleistocarpae, Stegocarpae, [Acarocarpae]) Bearbetitet von K. Gustav Limpricht. Leipzig 1890. x,(2),836 pages. Contemporary half leather. Stamped, Inscribed by Limpricht. (#165118)750:-
Rabenhorst, L. Kryptogamen-Flora von Deutschland, Oesterreich und der Schweiz.. Vierter Band: Die Laubmoose. II. Abtheilung: Bryineae (Stegocarpae, [Acrocarpae, Pleurocarpae excl. Hypnaceae]). Leipzig 1895. 854 pages. Contemporary half leather. Stamped. (#165536)750:-
Ramsbottom, John Mushrooms & Toadstools.. A Study of the Activities of Fungi. Illustrated. London 1963. 306 pages + plates. Original cloth in dustjacket. (#153707)170:-
Randall, John E. Caribbean Reef Fishes.. Illustrated. 1968. 318 pages. Original hard covers. (#133517)175:-
Raunkiær, C. Dansk Ekskursions-flora.. Syvende udgave ved K. Wiinstedt. Kbh 1950. 380 sidor. Originalklotband. (#154659)100:-
Raunkiær, C. De danske blomsterplanters naturhistorie.. Første bind: Enkimbladede. Med 1089 figurer i 293 figurgrupper for største delen tegnede af Ingeborg Raunkiær og C. Raunkiær. Kbhvn 1895-1899. lxx724 sidor. Halvklotband. Stämpel. (#166736)450:-
Rauschert, Stephan Wiesen- und Weidepflanzen.. Erkennung, Standort und Vergesellschaftung, Bewertung und Bekämpfung. Illustr. 2. Auflage. Neumann Verlag 1965. 463 pages. Original cloth. Dust jacket. (#175890)150:-
Raven, Evert & Eichhorn Biology of Plants.. Illustrated. Fifth edition, Worth publ. New York 1992. 791 pages. 4:o. Original hard covers. (#174531)200:-
Raven, Peter H. & Johnson, George B. Biology.. Fourth edition. Illustr. Dubuque 1996. 1310 pages. 4:o. Hardcover. (#155340)200:-
Ravensdale, T. Coral Fishes.. Their Care and Maintenance. London 1971. 137 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#134340)160:-
Ravn, J.P.J. Molluskfaunaen i Jyllands tertiæraflejringer.. En Palæontologisk-stratigrafisk undersøgelse. Med et kort og 8 tavler. Avec un résumé en franįais. Kbhvn 1907. 172 sidor + kort och tavler. Häftad i original omslag. Mycket fint ex. Stämpel. Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskabs skrifter 7:3:2. (#165093)350:-
Rebau, H. Naturhistoria för skolan och hemmet.. I. Djurriket af Gustav Jaeger. II. Växtriket. Med träsnitt och 48 färglagda planscher. Öfversättning och bearbetning af Anton Stuxberg m.fl. Sthlm 1879. (4),xl,741 + 150,(2) sidor + 48 färgplanscher. Skinnryggsband med lite fläckig rygg. (#175873)450:-
Rees, Darren Bird Impressions.. A personal view of birds. Illustrated. Shrewsbury 1993. 124 pages. 4:o. Original cloth with dustjacket. Dedicated. (#165943)200:-
Refsdal, Arnfinn Aerologische Diagrammpapiere.. Mit 29 Textfiguren. Diss. Oslo 1937. 56 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. Geofysiske publikasjoner XI.13. (#73937)150:-
Reichrath, Johann Jakob Beiträge zur Morphologie und Morphogenese des Flußgebietes der mittleren und unteren Saar.. Illustr. Diss. Bonn 1936. 282 pages + plates (some folding). Softcover. Stamped. (#112407)300:-
Reimer, Ludwig Elektronenmikroskopische untersuchungs- und präparationsmethoden.. Illustrated. Berlin 1959. 300 pages. Original cloth. Stamped. (#162833)150:-
Remy, H. Chemisches Wörterbuch.. Mit 15 Abbildungen im Text und 5 Tabellen in Anhang. Leipzig und Berlin 1924. vii, 416, (4) pages. Original hard covers. Stamped. (#138664)200:-
Report of the Scientific Results of the Norwegian Expedition to Novaya Zemlya 1921.. Edited by Olaf Holtedahl. No. 2-42, Zoology. Illustrated. Oslo 1928. Soft covers. Spine and back cover missing. Spine worn. Stamped. Zoology part only. Zoologist of the expedition Frithjof Økland. (#169212)500:-
Reproductive Biology and Taxonomy of Vascular Plants.. Edited by J.G. Hawkes. Illustr. London 1966. 183 pages. Hardcover with dustjacket. (#154632)150:-
Resultat af Gödslingsförsök vid Ernsthofen.. 6 stora, utvikbara planscher (inklistrade fotografier) i original klotryggsmapp. Folio. Troligen utgiven vid sekelskiftet 1800/1900. (#157028)450:-
Reuter, O.M. Insekternas levnadsvanor och instinkter.. Intill gryningen av de sociala instinkterna. Illustrerad. Sthlm 1913. 455 sidor. Senare klotband. (#149329)225:-
Reuterswärd, Gösta Alpflor och hedväxter i trädgården.. Illustr. Sthlm 1957. 152 sidor. Inbunden. (#49508)125:-
Reuterswärd, Gösta Trädgårdens blommor berättar.. En bok för blomstervänner. Illustrerad. Stockholm 1967. 114 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#154111)110:-
Reuterswärd, Maud Svenska landskapsblommor.. Illustrerad av Göte Göransson. Fabel 1984. 168 sidor. Förlagsband. (#176779)100:-
Rey, H.A. The Stars.. A New Way to See Them. Illustrated. London 1975. 160 pages. Original hard covers. (#132671)150:-
Rezsö, Soķ A Magyar flķra és vegetáciķ rendszertani-növényföldrajzi kézikönyve VI.. Budapest 1980. 556 pages. Original cloth. Dust jacket. Stamped. Synopsis systematico-geobotanica florae vegetationisque Hungariae VI. (#165143)250:-
Rice, Mabel Agnes The Haustonia of Certain Rusts and the Relation Between Host and Pathogene.. Diss. New York 1927. 153 pages + plates. Softcover. Stamped. (#137794)125:-
Richard, Achille Tentamen Florae Abyssinicae I-II.. Uppsala 1982. 472 + 518 pages. Soft covers. Ex library copies in very fine cobdition. Facsimile of the original edition printed in Paris 1847-1851. (#167800)500:-
Richard, Jules Les Campagnes scientifiques de S.A.S. le Prince Albert Ier de Monaco.. Exposition universelle de 1900. Monaco 1900. Illustrated. 140 pages. Soft covers. Ex library. (#170951)150:-
Richards, O.W. De samhällsbyggande insekterna.. Illustrerad. Sthlm 1963. 176 sidor. Pocket. (#74709)100:-
Richter, Herman Studier över den yttre strandzonens dynamik och morfologi inom södra östersjöområdets flack-kust.. Särtryck ur Svensk Geografisk Årsbok 1936. 55 + 69 sidor. Häftad. Nött rygg. Främre omslag loss. (#129061)140:-
Richter, Rudolf Einführung in die Zoologische Nomenklatur. durch Erläuterung der Internationalen Regeln. 2. Auflage. Frankfurt am Main 1948. 252 pages. Original hard covers. (#133607)175:-
Richter, Walter ... die schönsten aber sind Orchideen.. Illustr. Neumann Verlag 1965. 280 pages. Original cloth. Dust jacket. (#154365)150:-
Richter, Walter Zimmerpflanzen von heute und morgen.. Bromeliaceen. Illustr. Neumann Verlag 1965. 380 pages. Original cloth. Dust jacket. (#154402)175:-
Rickett, H.W. & Stafleu, F.A. Nomina generica conservanda et rejicienda Spermatophytorum.. Utrecht 1959-61. C. 320 pages. Later cloth. Reprinted from Taxon. (#149326)200:-
Rinde, Herman The Distribution of the Sizes of Particles in Gold Sols.. Prepared According to the Nuclear Method. Diss. Uppsala 1928. 227 pages. Softcover. (#53821)200:-
Ringius, Gustaf Erland Jemförande framställning af benbyggnaden hos Fulicia, Grus, Ciconia och Ardea.. Aa Upsala 1874. 74 sidor. (#44708)150:-
Roberg, Lars Dissertatio pharmacevtica de Piceæ Piniq; Sylvestris Resina.. Respondent Johannes Hesselius. Upsala 1714. (4),24 sidor. Liten 4:o. Titelbladet lagat utan textförlust. De sista 2 bladen lite mindre än de övriga. Tagen ur band. (#86116)900:-
Roberts, Mary Les animaux sauvages,. leur nature, leurs moeurs et leur instinct, avec des notes sur les régions qu'ils habitent; Traduit de l'Anglais. Illustr. Bruxelles 1837. 356, (4) pages + plates. Untrimmed, in original wrappers as published. Wrappers good, not perfect. (#153121)300:-
Robertson, A.H. Thermophilic and Thermoduric Microorganisms, with Special Reference to Species Isolated from Milk.. Diss. Geneva, NY a.o. 1927. 56, 27, 62, 27 pages. Softcover. Stamped. (#138337)130:-
Roberty, Guy Contribution ā l'étude phytogéographique de l'Afrique Occidentale Franįaise.. Diss. Genčve 1942. Pag. 85-150 (complete) + folding map. Staple bound. Stamped. (#147291)150:-
Rodhe, Wilhelm Environmental Requirements of Frech-Water Plankton Algae.. Experimental Studies in the Ecology of Phytoplankton. Diss. Uppsala 1948. 149 pages. Soft covers. Symbolae Botanicae Upsaliensis X:1. (#84173)150:-
Rolle, Friedrich Ch. Darwins lära om arternas uppkomst i växt- och djurriket,. tillämpad på skapelsehistorien. Öfvers. af Rudolf Sundström. Med 21 träsnitt. Sthlm 1870. (8), 240 sidor. Senare klotband. (#149380)300:-
Romer, Alfred Sherwood Man and the Vertebrates 1-2.. Illustrated. Penguin 1954. 437 pages + plates. Bound in one cloth volume. (#153692)150:-
Rosander, H.A. Studier öfver bladmossornas organisation.. Mössa, vaginula och sporogon. Akad. avh. Uppsala 1906. 100 sidor. Häftad. (#53767)170:-
Rosenberg, Erik & Dahlbeck, Nils I svenska fågelmarker.. En antologi illustrerad av Edward Lindahl. 1960. 296 sidor + illustrationer. Original linneband. Skyddsomslag (#43545)175:-
Rosen, Björn von Berget och solen.. Illustrerad av författaren. Stockholm 1949. 393 sidor. Originalklotband med bevarat främre omslag. (#152308)250:-
Rosén, Bo Landskapets vård.. Illustrerad. Sthlm 1975. 151 sidor. Häftad. (#83316)140:-
Rosén, Bo Miljö och miljövård.. Illustrerad. Andra upplagan. Sthlm 1983. 317 sidor. Original klotband. Ett hörn stött. (#76493)140:-
Rosén, Bo & Rune, Olof Fridlysta växter.. Teckningar André Sollier. Andra upplagan. Stockholm 1966. 62 sidor. Original klotryggsband. (#163514)100:-
Rosendahl, Sven "Från himmelens fåglar ...". En antydan om fåglarna i människan - och om fåglarnas skönhet. Sthlm 1968. 207 sidor. Häftad. (#174511)125:-
Rosendahl, Sven Medan ännu göken gal.. Bilder av Gunnar Brusewitz. Gidlunds 1978. 160 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#117620)250:-
Rosendahl, Sven Strövtåg.. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm 1958. 222 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#165766)100:-
Rossmässler, E.A. Utflygter i naturen och hvardagslifvet.. På svenska utgifna af Carl Hartman. Med i texten intryckta träsnitt. Örebro 1874. viii, 432 sidor. Dekorerat originalklotband, något nött. (#149293)250:-
Rosvall, Staffan Fagningros och jordsyren. och andra gotländska växter. Illustr. Sthlm 1976. 159 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#92881)250:-
Rothamsted Memoirs on Agricultural Science XII, The. 1922-1925. Irregular pagination. 8 centimetres thick. Half leather. (#83920)450:-
Rother, W.O. Praktischer Leitfaden für die Unzucht und Pflege der Kakteen und anderer Sukkulenten.. Neu bearbeitet von Alwin Berger. Illustr. Fünfte Auflage. Frankfurt a.d. Oder 1923. viii, 203 pages. Later cloth. (#154363)150:-
Rothschield, Miriam & Farrell, Clive The Butterfly Gardener.. Illustrated by Elisabeth Luard. Michael Joseph, London 1983. 127 pages. Original cloth. Dust jacket. (#99073)150:-
Rougeot, P.-C. & Viette, P. Svärmare och spinnare.. I Europa och Nordafrika. Illustrerad. Stockholm 1980. 222 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#150824)150:-
Roure, G. La haute Gambie et le Parc National du Niokolo Koba.. Illustrated. Dakar 1956. 192 pages + folding map. Softcover. (#98230)150:-
Roure, Georges Faune et chasse en Afrique occidentale franįaise.. Guide du tourisme de la nature vivante. Illustr. Dakar 1956. 412 pages. Soft covers. (#98219)350:-
Rubin, Tryggve Le réseau de la base Suédois au Spitzbergen.. Diss. Sthlm (Uppsala) 1903. 49 pages + plates. 4:o. Soft covers. (#65138)200:-
Rudbeck, Olof Fågelbok.. 1693-1710. Planscher och text i urval av Bertil Gullander. Eden bokförlag, Sthlm 1971. 144 sidor. Stort format. Guldornerat helskinnband. Tryckt i 999 numrerade exemplar. (#72679)300:-
Rudd, Robert L. Biocider och den levande naturen.. Sthlm 1968. 296 sidor. Pocket. (#176942)100:-
Rudkjøbing, Mogens On the Atmospheres of B-stars.. Diss. Copenhagen 1947. 85 pages. Soft covers. Stamped. (#62724)150:-
Runnström, Sven Beitrag zur Kenntnis einiger hermaphroditischen dekapoden Crustaceen.. Mit 5 Tafeln und 13 Figuren im Texte. Bergen 1925. 115 pages + plates. 4:o. Soft covers. Stamped. Bergens Museums skrifter. Ny raekke. Bind III. No. 2. (#172443)350:-
Rushforth, Keith Flowering Shrubs.. Illustrated. London 2003. 160 pages. Softcover. (#153756)130:-
Russell, Bertrand Relativitetsteorins ABC.. Sthlm 1961. 180 sidor. Klotryggsband. (#83407)150:-
Rutkis, Janis Tables on Relative Relief in Middle and Western Europe.. Upps. 1971. A4. Softcover. (#115173)75:-
Rydgren, Bernt Environmental Impacts of Soil Erosion and Soil Conservation.. A Lesotho Case Study. Diss. Upps. 1993. 127 pages. Softcover. (#121927)175:-
Rådström, Lennart In i naturen.. En bok om ekologi. Illustrerad. LTs Förlag 1977. 167 sidor. Förlagsband. Blyertsanteckningar på försättsbladet. (#154624)100:-
Råd vid fotografering af Gödslingsförsök.. 1 sida text + 4 sidor inklistrade fotografier. Folio. Original klotryggsband. (#157032)250:-
Räsänen, Veli Das Sytem der Flechten.. Übersicht mit Bestimmungstabellen der natürlichen Flechtefamilien, ihrer Gattungen, Untergattungen, Sektionen und Untersektionen. Helsinki 1943. 82 pages. Soft covers. Stamped. (#174540)140:-
Räsänen, Veli Petsamon jäkäläkasvisto.. Lisiä fennoskandian arktisen alueen jäkäläkasviston tuntemiseen. Helsinki 1943. 110 pages. Soft covers. Stamped. (#174539)125:-
Rätsch, Christian Lexikon der Zauberpflanzen.. Illustr. Graz 1988. 206 pages + plates. Hardcover. (#152832)200:-
Rödlistade arter i Sverige 2005.. The 2005 Red List of Swedish Species. Ulf Gärdenfors, ed. Upps. 2005. 496 sidor. Häftad. Swedish and English parallel text. (#128297)225:-
Rösiö, Folke Barnens fågelbok.. Korta skildringar. Med teckningar av Classe Campbell. Sthlm 1944. 57 sidor + plansch. Förlagsband. De flesta bilderna färglagda. (#175213)100:-
Røstad, A. Über magnetische Störungen. die an südnorwegischen Nordlichttagen in Potsdam beobachtet wurden. Diss. Oslo 1931. 31 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. Geofysiske publikasjoner IX.3. (#73927)150:-
Sabatini, C. & Conti, U. Aspetti e problemi degli stati extraeuropei 3.. Corso di geografia per la scuola media. Illustr. Ristampa, Firenze 1976. 332 pages. Soft covers. (#103576)150:-
Saksena, R.K. Recherches physiologiques et cytologiques sur quelques espčces du genre Pythium.. Paris 1935. 120 pages + plates. Soft covers. (#129072)250:-
Salminen, Ester Växter i liv och legend.. Illustrerad. Malmö 1978. 128 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#74237)150:-
Salt.. The Mysterious Necessity. Edited by Mark Batterson and William W. Boddie. Illustr. 1972. 112 pages. 4:o. Soft covers. (#55793)150:-
Samuelsson, Gunnar Die Verbreitung der höheren Wasserpflanzen in Nordeuropa.. (Fennoskandien und Dänemark). Uppsala 1934. 211 pages. Soft covers. (#71444)250:-
Samuelsson, Rune B. och Perttola, Juho Nordliga spetshundar.. En presentation av och faktasamling kring nordliga spetshundar. Illustrerad. Settern 1985. 210 sidor. Förlagsband. (#173190)150:-
Sanders' Encyclopaedia of Gardening.. London 1971. 534 pages. Original cloth with dustjacket. (#151023)150:-
Sanderson, Ivan T. How to Know the American Mammals.. Illustrated. Mentor Book 1951. 170 pages. Paper back. (#173732)100:-
Sandhall, Åke Småkryp.. Illustrerad. Fjärilar, sländor, skalbaggar, snäckor m.m. Stockholm 1973. 208 sidor. Förlagsband. (#151028)135:-
Sand, Knud Experimentelle studier over kønskarakterer hos pattedyr.. Illustrerad. Akad. Avh. Kbhvn 1918. 188 sidor + planscher och tabeller. Häftad. Stämplad. Lite nött rygg. (#101403)200:-
Sand, Lennart Kungsörn.. Från naturstudie till litografi. Rättvik 1992. 83 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#175110)150:-
Sandqvist, Håkan Tabellarische Übersicht der in den Jahren 1902-1912 in der Literatur erwähnten Phenanthrenderivate.. Uppsala 1913. 106 pp. (#45922)150:-
Sandström, Arne Eld Från jorden till solen.. Sthlm 1970. 116 sidor. Pocket. (#74731)100:-
Sanz-Zuasti, J. & Gonzalez, G.S. Tierra de Avutardas.. La llanura cerealista de Castilla y Leķn. Fotografia: Carlos Sánchez Alonso & Juan Martín Simķn. 1995. 191 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#172703)200:-
Sass, John E. The Cytological Basis for Homothallism and Heterothallism in the Agaricaceae.. Illustr. Diss. Lancaster, PA 1929. Pag. 663-701 + plates. Softcover. Stamped. (#137030)125:-
Savile, D.B.O. Collection and Care of Botanical Specimens.. Ottawa 1962. 124 pages. Original cloth. (#154112)125:-
Savory, Theodore Spiders and Other Arachnids. London 1964. 91 pages. Original cloth. Dust jacket. (#172288)150:-
Scanlan, Grace Margaret A Study of the Genus Cyperus in the Hawaiian Island.. Dissertation, Washington D.C. 1942. viii,64 pages. Soft covers. Stamped. (#176210)150:-
Schaerer, Ludwig Emanuel Lichenum Helveticorum spicilegium.. Pars I-II, sectiones I-XII. Bern 1823-42. (6),iv,1-52,(6),53-100,(6),101-156,(2),262,(2),263-510,(2),511-632 pages. Contemporary half cloth. Stamped. Title-page wrongly bound as part-titel to sect. 6. (#166712)2500:-
Schager, Carl H. Svenskt fiskerilexikon.. Sthlm 1920. 260 sidor. Häftad. (#149073)175:-
Schager, Carl H. Svenskt fiskerilexikon.. Sthlm 1920. 260 sidor. Originalklotband. Fläck på främre pärmen. (#47395)250:-
Schagerström, J.A. Lärobok i skandinaviens växtfamiljer. efter det Friesiska systemet utarbetad. Andra upplagan, öfversedd och tillökt ... Upsala 1856. XII, 100 sidor. Samtida halvfranskt band. (#61487)200:-
Schagerström, J.A. Lärobok i skandinaviens växtfamiljer.. Efter det Friesiska systemet utarbetad. Andra upplagan, öfversedd och tillökt med de märkligaste utländska växtfamiljer. Upsala 1856. xii, 100 sidor. Häftad, oskuren i tryckta originalomslag. Mycket fint ex. (#94340)200:-
Schagerström, J.A. Lärobok i Skandinaviens Växtfamiljer.. Efter det Friesiska systemet utarbetad. Upsala 1846. 96 sidor. Samtida skadat havfranskt band. Fläck på titelblad. (#86008)125:-
Schaller, George B. The Serengeti Lion.. A Study of Predator-Prey Relations. Illustrated. Chicago 1972. 480 pages. Original cloth. Dust jacket. (#98224)200:-
Scharrer, Karl Biochemie der Spurenelemente.. Berlin 1941. 272 pp. Ocl. (#43359)225:-
Schéele, Carl von, Om praseodym och några af dess föreningar.. Akad. avh. Uppsala 1900. 80 sidor. Häftad. (#53086)135:-
Scheffer, Victor B. The Year of the Whale.. Decorations by Leonard Everett Fisher. New York 1969. IX, 214 pages. Original cloth in dustjacket. (#62236)150:-
Schellenberg, A. Gammariden und Caprelliden des Magellangebietes, Südgeorgiens und der Westantarktis.. Mit 1 Tafel und 136 Textfiguren. Sthlm 1931. 290 pages + plate. 4:o. Soft covers. Further Zoological Results of the Swedish Antarctic Expedition 1901-1903 under the direction of Otto Nordenskjöld. Vol. I.6. (#149508)350:-
Schenck, Rudolf Physikalische Chemie der Metalle.. Sechs Vorträge über die wissenschaftlichen Grundlagen der Metallurgie. Mit 114 in den Text gedruckten Abbildungen. Halle a. S. 1909. (6), 194 pages. Original cloth. Stamped. (#98503)200:-
Scheutz, Georg Vägen till naturens riken.. En elementarbok i naturhistorien. För lägre läroverk och sjelfundervisning. Jemte ett register, innehållande omkring 6200 namn på naturhistoriska föremål och användbart som ordbok ... Sthlm 1843. (6), 409 sidor. Samtida, lite nött pappband. (#78167)500:-
Scheutz, N.J. Svenska fanerogamernas och bräkenarternas vetenskapliga namn.. Ett bidrag till växtnamnens etymologi. Lund 1868. 70 pp. Gråpappersomslag. (#30596)170:-
Schlenker, Hermann Wings over Iceland.. Illustrated. (no place) 1964. 63 pages. 4:o. Hardcover. (#165931)100:-
Schlesselman, G.W. The Geography of the Lake Calvin Region of Iowa.. With Emphasis on Land Utilization. Illustr. Diss. Lincoln 1938. 121 pages + folding map. Softcover. Stamped. (#109675)200:-
Schloredt, Valerie Lilla boken om tulpaner.. Illustrerad. 1995. Förlagsband. liten bok. (#177566)80:-
Schmidlin, Eduard Populäre Botanik oder gemeinfassliche Anleitung zum Studium der Pflanze und des Pflanzenreiches.. Zugleich ein Handbuch zum Bestimmen der Pflanzen auf Ezcursionen. Dritte Auflage. Mit mehr als 1600 colorierten Abbildungen (on 62 plates). Stuttgart 1876. vi,716 pages + 62 plates. Slightly worn original decorated cloth. (#174645)300:-
Schmitz, Arne Kampen om utrymmet.. Illustrerad. Malmö 1967. 133 sidor. Liggande, stort format. Original pappband. (#89442)160:-
Schmoll, Hazel Marguerite Vegetation of the Chimney Rock Area, Pagosa-Piedra Region, Colorado.. Illustr. Diss. New York 1936. 37 pages incl. plates & tables. Softcover. Stamped. (#111105)125:-
Schneider-Leyer, E. Welche Katze ist das?. Beschreibung von 42 Rassen und Schlägen. Mit 14 einfarbigen und 11 vielfarbigen Fotos auf 12 Tafeln. Stuttgart 1965. 115 pages. Original cloth. Dust jacket. (#98324)150:-
Schneirla, T.C. Learning and Orientation in Ants.. Studied by Means of the Maze Method. Diss. [New York] 1929. 143 pages. Softcover. Stamped. (#145456)125:-
Schnell, R. La foręt dense.. Introduction a l'étude botanique de la région forestičre d'Afrique Occidentale. 13 figures et 22 planches. Paris 1950. 330 pages. Soft covers. (#98169)300:-
Schnitter, Hellmut Die Najaden der Schweiz.. Mit besonderer Berücksichtigung der Umgebung Basels. Diss. Aarau 1922. XI, 200 pages + plates. Softcover. Stamped. (#158155)200:-
Schouteden, H. Catalogues raisonnés de la faune entomologique du Congo.. Hémiptčres. Bruxelles 1909. 88 pages text + 2 colour plates. Folio. Loose in original portfolio. Stamped. (#170175)400:-
Schröter, Ludwig Taschenflora des Alpen-Wanderers.. 207 colorierte und 10 schwarze Abbildungen von verbreitenen Alpenpflanzen, nach der Natur gemalt von Ludwig Schröter. Mit kurzen botanischen Notizen ... von C. Schröter. Siebente ... Auflage. Zürich 1900. 26 plates + text. Original decorated cloth. Fine copy. (#109197)200:-
Schröter, Ludwig Taschenflora des Alpen-Wanderers.. Colorierte Abbildungen von 170 verbreitenen Alpenpflanzen, nach der Natur gemalt von Ludwig Schröter. Mit kurzen botanischen Notizen ... von C. Schröter. Vierte Auflage. Zürich no date (c. 1880). 18 plates + text. Original decorated cloth. Fine copy. (#109194)250:-
Schul, Bill The Psychic Power of Animals.. Fawcett Publ., Greenwich 1977. 223 pages. Paperback. (#142373)100:-
Schultz, E.S. Nuclear Division and Sporeformation in the Ascus of Peziza domiciliana.. Diss. New York 1927. Pag. 307-322 + plates. Softcover. Stamped. Offprint. (#137741)100:-
Schulz, Hans Die Polarisationsapparate und ihre Verwendung.. Unter mitarbeit von A. Gleichen. Mit 80 Textabbildungen. Stuttgart 1919. 122 pages. Slightly worn soft covers. (#137401)150:-
Schuster, Arthur and Lees, Charles H. An Intermediate Course of Practical Physics.. London 1901. 248 pages. Original cloth. Stamped. (#173629)150:-
Schwartz, Jeffrey H. Den röda apan.. Orangutangen och människans ursprung. Illustr. Sthlm 1989. 304 sidor. Förlagsband. (#69210)110:-
Schweizer, Josef Beitrag zur Kenntnis der terrestrischen Milbenfauna der Schweiz.. Diss. Basel 1922. 112 pages + folding plates. Softcover. Stamped. (#158157)125:-
Schütte, Heinrich Sinkendes Land an der Nordsee?. Zur Küstengeschichte Nordwestdeutschlands. Illustr. Öhringen 1939. 144 pages. Original linen binding with weak front hinge. (#70704)150:-
Schölder, Friedrich Naturens bok 1-5.. För skolan och hemmet. 1. Physik, 2. Chemi. 3. Mineralogi. 4. Botanik. 5. Zoologi. Sockholm 1847-48. (4), 112 + 136 + 112 + 92 + 128 sidor + 18 utvikbara planscher. Samtida enkelt halvfranskt band utan ryggtitel. Enstaka smärre lager- och bläckfläckar. (#149403)900:-
Scott, John Paul The Embryology of the Guinea Pig.. Illustr. Diss. Chicago 1938. Pag. 397-157. Softcover. Stamped. (#110796)120:-
Sea-Water Systems for Experimental Aquariums.. A Collection of Papers. Edited by John R. Clark and Roberta L. Clark. Illustrated. No place nor date. 192 pages. Original hard covers. (#133523)175:-
Sedgwick, S.N. Common British Beetles and Spiders. and How to Identify Them. Illustrated. London, Kelly no date. 62 pages. Original cloth. (#149390)100:-
Sedimentological Studies in the Cachí Reservoir, Costa Rica.. Sediment Inflow, Reservoir Sedimentation, and Effects of Flushing. Margareta B. Jansson and Alexis Rodríguez (Eds.). Illustr. Upps. 1992. 217 pages + folding maps in pocket. Softcover. (#115155)150:-
Seeger, Paul Variance Analysis of Complete Designs.. Some Practical Aspects. Diss. Sthlm (Uppsala) 1966. 225 pages. Soft covers. (#76939)150:-
Seget, Josef Zoologiska trädgårdar.. Illustrerad. Sthlm 1969. 248 sidor. 4:o. Original klotband. Skyddsomslag. (#55185)200:-
Selander, Sten Floristic Phytogeography of South-Western Lule Lappmark I.. (Swedish Lapland.) Diss. Uppsala 1950. 200 pages. Soft covers. (#48449)175:-
Selling, Olof H. Studies in the Recent and Fossil Species of Schizaea,. with Particular Reference to Their Spore Characters. Göteborg 1944. 112 pages + plates. Soft covers. Pencil-markings in margin. Särtryck ur Meddelanden från Göteborgs Botaniska Trädgård. (#84171)140:-
Semaine d'etude sur le theme matiere organique et fertilite du sol.. Study week on organic matter and soil fertility april 22-27, 1968. Ex aedibus academicis in sivitate Vaticana 1968. 1017 pages. Soft covers. Ex library in very fine condition. (#177863)175:-
Senn, Ernst Die Geschlechtsverhältnisse der Brachiopoden, im besonderen die Spermato- und Oogenese der Gattung Lingula.. Mit phylogenetischen Ausblicken. Illustr. Diss. Sthlm (Zürich) 1934. 152 pages. Softcover. Stamped. (#107451)150:-
Sernander, Rutger Entwurf einer Monographie der europäischen Myrmekochoren.. Mit 11 Tafeln und 29 Textfiguren. Uppsala & Stockholm 1906. 410 pages + plates. 4:o. Soft covers. Upper corner of spine slightly bumped. Inscribed by the autor. (#176684)750:-
Sernander, Rutger Gotlands kvarlevande myrar och träsk.. Illustr. Sth 1941. 202 sidor. Häftad. Stämpel. (#45372)175:-
Sernander, Rutger Granskär och Fiby urskog.. En studie över stormluckornas och marbuskarnas betydelse i den svenska granskogens regeneration. Illustr. Uppsala 1936. 232 sidor. Häftad. (#49671)190:-
Sernander, Rutger Uppsala Kungsäng.. Utgiven av Gustaf Sandberg. Illustr. Uppsala 1948. 210 sidor + diagram. Häftad. (#43318)135:-
Sernander, Rutger Uppsala Kungsäng.. Utgiven av Gustaf Sandberg. Illustr. Uppsala 1948. 210 sidor + diagram. Med bevarade omslag i klotband. (#175199)165:-
Sernander, Rutger Uppsala Kungsäng.. Utgiven av Gustaf Sandberg. Illustr. Uppsala 1948. 210 sidor + diagram. Med bevarade omslag i original pergamentryggsband. (#107828)200:-
Sernander, Rutger Zur Morphologie und Biologie der Diasporen.. Uppsala 1927. 104 pages. 4:o. Soft covers. (#45373)200:-
Sfikas, George Wildblommor i Grekland.. Illustrerad. Aten 1980. 124 sidor. Häftad. (#160010)70:-
Shelford, Victor E. The Ecology of North America.. Illustrated. Univ. of Illinois Press 1974. 610 pages. Original cloth. Dust jacket. (#126903)200:-
Sherbakoff, Constantine Demetry Fusaria of Potatoes.. Illustr. Diss. [New York] 1915. Pag. 87-270 pages + plates. Softcover. Stamped. Offprint. (#87008)150:-
Siebold, C.Th.E. von Beiträge zur Parthenogenesis der Arthropoden.. Mit zwei lithographierten Tafeln. Leipzig 1871. 238 pages + plates. Soft covers. Stamped. Fine copy. (#177727)900:-
Silow, Carl Axel Edible and Other Insects of Mid-Western Zambia.. Studies in Ethno-Entomology II. Diss. Upps. 1976. XVI, 223 pages. Unprofessionally bound. Occasional Papers V. (#27981)150:-
Silva, Tarouca, Ernst graf, Unsere Freiland-Laubgehölze.. Anzucht, Pflege und Verwendung aller bekannten in Mitteleuropa im freien kulturfähigen Laubgehölze. Illustr. Wien und Leipzig 1913. 420 pages. Original cloth. (#174637)250:-
Simeonidis, Abraham Precision in Estimating Mean Areal Precipitation for Small Watersheds.. Diss. Upps. 1984. 136 pages. Softcover. (#115156)125:-
Simmons, Herman G. Botanik.. En lärobok för lantbruks- och lantmannaskolor. Illustrerad. Stockholm 1931. 241 sidor. Häftad. (#154657)100:-
Simmons, Herman G. Floran och vegetationen i Kiruna.. Sthlm 1910. 403 sidor + 22 planscher. Inbunden med bevarat främre omslag i ett klotband. Dedikation. Vetenskapliga och praktiska undersökningar i Lappland. (#76231)350:-
Simonsen, O. Nivellements-nul paa Sjælland, Møn og Lolland-Falster med særlig henblik paa København og Fredriksberg 1945-1945.. Akad. afh. Kbhvn 1949. 184 sidor + tabeller. 4:o. Häftad. Stämplad. (#54414)225:-
Singh, Arjan Tigerland.. Illustrerad. Sthlm 1975. 168 sidor. Klotband utan skyddsomslag. (#177042)145:-
Sivertsen, Erling On the Biology of the Harp Seal.. Phoca groenlandica Erxl. Investigations Carried out in the White Sea 1925-1937. Diss. Oslo 1941. 166 pages + plates. Softcover. Stamped. (#107503)275:-
Sjöar under påverkan.. Diagnos, Statens Naturvårdsverk 1976.161 sidor. Häftad. (#177872)125:-
Sjögren, Bengt De sista av sin art.. Vilda djur som hotas av utrotning. Illustrerad. Sthlm 1960. 160 sidor. Häftad. (#74182)140:-
Sjögren, Bengt Nässlor och nyckelblomster.. Kringblickar i växtvärlden. Bokförlaget Settern 1978. 195 sidor. Original pappband med liten skada på ryggen. (#74236)125:-
Sjögren, Erik Epilithische und epigäische Moosvegetation in Laubwäldern der Insel Öland (Schweden).. Illustr. Diss. Uppsala 1964. 184 pages. Softcover. (#48453)170:-
Sjölander, Sverre & Wickman, Anders Aurells Sötvattensakvariet.. Illustr. Sthlm 1976. 216 sidor. Förlagsband. (#151286)135:-
Sjörs, Hugo Myrvegetationen i Bergslagen.. Akad. avh. Uppsala 1948. 299 sidor + tabeller, kartor och planscher. Häftad. (#51459)200:-
Sjöstrand, M.G. Calmar läns och Ölands flora.. Calmar 1863. (8), 360, iv sidor. Nött halvfranskt band. Blyerts- och lite gamla bläcknoteringar i marginalerna. Lagerfläckar. (#142059)1200:-
Sjöström, Jörgen Florarna.. Stormyr i Uppländsk bruksbygd. Illustrerad. Uppsala 1995(?). 96 sidor. Original pappband. (#83126)200:-
Sjöström, Martin Experimentelle Untesuchungen über die Beugung elektromagnetischer Wellen an einem Schirm mit geradlinigem Rande.. Illustr. Upps. 1917. 96 pages + tables. Disbound. No wrappers. (#61229)125:-
Skaife, S.H. African Insect Life.. With illustrations by the author. Cape Town 1953. 387 pages. Original cloth. (#98322)200:-
Skogsberg, Tage Studies on Marine Ostracods 1.. (All published). Illustr. Diss. Uppsala 1920. 784 pages. 4:o. Covers missing. Last 4 leaves loose. Stamped. (#55534)350:-
Skogsberg, Tage Studies on Marine Ostracods 1.. (Cypridinids, Halocyprids and Polycopids (All published?)). Illustr. Diss. Uppsala 1920. 784 pages. 4:o. Cloth. (#99352)550:-
Skogsberg, Tage Studies on Marine Ostracods 1.. (Cypridinids, Halocyprids and Polycopids (All published?)). Illustr. Diss. Uppsala 1920. 784 pages. 4:o. Softcover. Front wrapper torn. (#160605)440:-
Skogsbladet.. Tolv månadstidningar om årets kretsgång i naturen redigerade av Nils Linnman efter en idé av Vitali Binachi. Illustrerad. sthlm 1952. 91 sidor. Stort format. Original klotryggsband. (#174520)150:-
Skottsberg - Växtgeografiska studier tillägnade Carl Skottsberg på sextioårsdagen 1940.. Uppsala 1940. 290 sidor + planscher. Häftad. (#71802)200:-
Skottsberg, Carl Zur Kenntnis der subarktischen und antarktischen Meeresalgen I.. Phaeophyceen (all published?). Diss. Sthlm (Uppsala) 1907. 172 pages + 10 plates. 4:o. Somewhat worn and wrinkled soft covers. (#55552)300:-
Skuncke, Folke Älgen.. Studier, jakt och vård. Illustrerad. Stockholm 1949. 400 sidor + planscher. Original halvklotband. Bevarade omslag. (#152315)250:-
Skydda fåglarna.. Av Rudolf L. Schreiber, Anthony W. Diamond, Sven G. Nilsson och Staffan Ulfstrand. Illustr. Sthlm 1987. 384 sidor. Förlagsband. (#128762)100:-
Skye, Erik Lichens and Air Pollution.. A study of cryptogamic epiphytes and environment in the Stockholm region. Diss. Uppsala 1968. 123 pages + Appendix. Soft covers. (#48446)150:-
Slatyer, R.O. Plant-Water Relationships.. London 1967. 366 pages. Original cloth. Ex library in very fine condition. (#177867)150:-
Sluiter, C.-P. Géphyriens (Sipunculides et Echiurides) provenant des campagnes de l'Hirondelle et de la Princesse-Alice (1886-1897).. Avec trois planches. Monaco 1900. (4),32 pages + 3 plates with explaining text. Folio. Soft covers. Stamped on front cover and title-page. Printed on hand-made paper. Résultat des campagnes scientifiques accomplies sur son yacht par Albert Ier ... publiés ... Jules Richard. Fascicule XV (#170180)350:-
Sluiter, C.-P. Géphyriens (Sipunculides et Echiurides) provenant des campagnes de l'Hirondelle et de la Princesse-Alice (1898-1910).. Avec une planches. Monaco 1912. (4),38 pages + plate. Folio. Soft covers. Stamped on front cover and free front end paper. Printed on hand-made paper. Résultat des campagnes scientifiques accomplies sur son yacht par Albert Ier ... publiés ... Jules Richard. Fascicule XXXVI. (#170182)350:-
Smidt, Erik L.B. Animal Production in the Danish Waddensea.. Illustr. Diss. Kbhvn 1951. 151 pages. Softcover. Stamped. (#88585)250:-
Smith, Annie Lorrain A Monograph of the British Lichens II.. A descriptove catalogue of the species in the Department of Botany, British Museum. Part II. Second edition, London 1926. x,448 pages + 63 plates. Original cloth. Stamped. Inscribed by the author. (#175274)250:-
Smith, Annie Lorrain A Monograph of the British Lichens I-II.. A descriptove catalogue of the species in the Department of Botany, British Museum. London 1918 and 1911. (Part I in second edition) xxiv,520 + 409 + 30 pages + 71 + 59 plates. Part I worn and with cracked hinges, part II repaired original cloth. Stamped. Se also Crombie, A monograph of the British Lichens. (#166744)350:-
Smith, Anthony Kroppen.. Stockholm 1969. 447 sidor. Förlagsband. (#154645)150:-
Smithers, Reay H.N. A Guide to the Rats and Mice of Rhodesia.. Illustr. by R.A.R. Black. Salisbury, Rhodesia 1975. 50 pages. Pamphlet. (#105997)75:-
Smith, Harald Vegetationen och dess utvecklingshistoria i det centralsvenska högfjällsområdet.. Illustr. Aa Uppsala 1920. 238 sidor + utvikbara kartor. Häftad. Norrländskt handbibliotek IX. (#45374)150:-
Smith, Harald Vegetationen och dess utvecklingshistoria i det centralsvenska högfjällsområdet.. Illustr. Aa Uppsala 1920. 238 sidor + utvikbara kartor. Häftad. Något skadad rygg. Norrländskt handbibliotek IX. (#47648)125:-
Smith, Mina Success with House Plants.. Illustr. London 1964. 176 pages. Original cloth with dustjacket. (#153761)120:-
Smith, Ora Potatoes: Production, Storing, Processing.. Westport 1968. 642 pages. Original cloth. Stamped. (#177859)150:-
Smith, W. John The Behavior of Communicating.. An Ethological Approach. Illustr. Cambridge, Mass. 1977. 545 pages. Original cloth in dust jacket. (#164141)200:-
Smoot, George & Davidson, Keay Krusningar i tiden.. Översättning av Hans-Uno Bengtsson. Sthlm 1994. 318 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#73576)170:-
Snedecor, Georg W. Statistical Methods.. Applied to Experiments in Agriculture and Biology. With chapter 17 on sampling by William G. Cochran. Fifth edition. Iowa 1966. 536 pp. Hard covers. (#47045)275:-
Snell, Foster Dee & Snell, Cornelia T. Colorimetric Methods of Analysis 1-2.. Including Some Turbidimetric and Nephelometric Methods. Illustrated. London 1939 & 1937. 766 + 815 pages. Original cloth. 2 volumes. Ex library. (#162824)400:-
Snook, Patrick K. The Compleat Guide to Fishing the Great Lakes.. Illustr. Chicago 1979. 218 pages. Softcover. (#151266)110:-
Soderberg, P.M. Jag och min katt.. Vård och uppfostran. Övers. och bearb. av prof. Birger Carlström. 165 sidor + illustrationer. Original klotband. (#124124)150:-
Soil Microscopy.. Proceedings of the Fourth International Working-Meeting on Soil Micrmorphology. Illustrated. Edited by G.K. Rutherford. Kingston 1974. 857 pages + plates. Original cloth. Stamped. (#162826)400:-
Solander, E. Observations faites au Cap Thordsen, Spizberg, par l'expedition Suédois I:4.. Magnétisme terrestre. Diss. Sthlm (Uppsala) 1888. 237 pages + Diagram. 4:o. Exploration inter nationale des régions Polaires 1882-1883. (#45191)400:-
Solheim, Wilhelm Gerhard Morphological Studies of the Genus Cercospora.. Diss. Univ. of Illinois 1929. 86 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#141226)150:-
Sondén, Mårten Anteckningar om floran inom tornejavreområdet.. Särtryck ur Svensk Botanisk Tidskrift 1907. 28 sidor. Häftad. (#128721)120:-
Soper, Tony Djurlivet inpå husknuten.. Illustrerad. Sthlm 1978. 137 sidor. Original pappband. (#134334)125:-
SOU 1978:6 Skog för framtid.. Betänkande av 1973 års skogsutredning. Sthlm 1978. 194 sidor. Häftad. (#176058)150:-
SOU 1983:11 Bekämpning av växtskadegörare och ogräs.. Betänkande av utredningen om användning av kemiska medel i jord- och skogsbruket. Sthlm 1983. 441 sidor. Häftad. (#97385)160:-
SOU 1983:21 Vilt och jakt.. Huvudbetänkande av jakt- och viltvårdsberedningen. Sthlm 1983. 436 sidor. Häftad. Stämpel. (#176076)200:-
SOU 1983:7 Ersättning för miljöskador.. Betänkande av miljöskadeutredningen. 306 sidor + rättelseblad. Häftad. (#176010)160:-
South African Animal Life IV.. Results of the Lund University Expedition in 1950-51. Edited by Bertil Hanström, Per Brinck & Gustaf Rudebeck. Illustr. Sthlm 1957. 508 pages. Original cloth. (#70453)300:-
South African Journal of Marine Science 3-25.. Sea Fisheries Research Institute, Republic of South Africa (later Department of Environmental Affairs and Tourism) Cape Town 1985-2003. 23 volumes, some in soft, some in hard covers as issued. Stamped. Heavy item, extra shipping charges required. (#174652)2250:-
Spångberg, Jacob Om de Svenska och norska arterna af Dagfjärilslägtet Cupido (Schrank).. Akad. avh. Upsala 1872. 64 sidor. Dedikation. (#44837)170:-
Stakman, Elvin Charles A Study in Cereal Rusts: Physiological Races.. Diss. Minneapolis 1913. 56 pages + IX plates. Softcover. Stamped. (#69813)115:-
Stallard, Harvey Secondary Succession in the Climax Forest Formations of Northern Minnesota.. Diss. University of Minnesota 1929. Pag. 476-547 + plates. Softcover. Stamped. (#145711)150:-
Stamm, R.H. Om musklernes befæstelse til det ydre skelet hos leddyrene.. Med 2 tavler. Kbhvn 1904. 40 sidor + tavler. Häftad. Stämpel. Fint ex. Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskabs skrifter 7:1:2. (#165110)150:-
Stamp, L. Dudley Africa: A Study in Tropical Development.. Illustrated. Second edition. New York 1966. 534 pages. Original cloth. Dust jacket. (#98337)200:-
Stanek, V.J. Katzen und Kätzchen.. Mit 85 Abbildungen nach Originalaufnahmen des Autors. Artia, Prag 1957. 88 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket with tape. (#135499)175:-
Starke, Herman Experimentelle Elektrizitätslehre.. Verbunden mit einer Einführung in die maxwellsche und die Elektrontheorie der Elektrizität und des Lichts. Zweite Auflage, Leipzig und Berlin 1910. xvi,662 pages. Original cloth, slightly damaged at top of spine. Stamped. (#173630)150:-
Starr, Anna M. Comparative Anatomy of Dune Plants.. Illustr. Diss. No place 1933. Pag. 265-305. Softcover. Stamped. Offprint. (#69819)100:-
Stenar, A. Helge S:son Embryologische Studien.. I u. II. I. Zur embryologie einiger Columniferen. II. Die embryologie der Amaryllideen. Illustr. Diss. Uppsala 1925. 196 pages + plate. Soft covers. (#49566)175:-
Stenborg, Thorsten, Strömquist, Lennart & Larsson, Rolf Å. Geovetenskapliga forskningsinsatser i anslutning till planerad väg Kiruna - Riksgränsen (Väg 98).. - Rekognocering, områdesbeskrivning, programförslag. Illustr. Upps. 1977. 92 sidor. A4. Häftad. (#115177)125:-
Stenquist, Erik A Spectrophotometric Study of the Cambridge Proper Motion Stars.. Diss. Uppsala 1937. 160 pages. 4:o. Soft covers. (#55524)250:-
Stensiö, Erik Anatomical Studies on the Arthrodiran Head.. Part I. Preface, geological and geographical distribution, the organisation of the Arthrodires, the anatomy of the gead in the Dolichothoraci, Coccosteomorphi and Pachyosteomorphi. Taxonomic appendix. With 124 figures in the text and 62 plates. Stockholm 1063. 420 pages + plates. 4:o. Soft covers. Stamped. Kungl. Svenska Vetenskapsakedemiens handlingar 4.9.2. (#170254)400:-
Sterner, Rikard Flora der Insel Öland.. Die Areale der Gefässpflanzen Ölands nebst Bemerkungen zu ihrer Oekologie und Soziologie. Uppsala 1938. 170 pp. + maps. Hard covers. (#49071)325:-
Sterner, Rikard Ölands växtvärld.. Illustr. Kalmar 1926. 250 sidor. (#46808)320:-
Stewart, John Pogue Factors Influencing Yield, Color, Size and Growth in Apples.. Diss. Pennsylvania State College 1911. Pag. 401-511 + plates. Softcover. Stamped. Reprint from the Annual Report of the Pennsylvania State College for 1910-11. (#107337)175:-
Stevens, Neil E. Observations on Heterostylous Plants.. Diss. No place 1912. Pag. 277-308 + plates. Softcover. Stamped. Offprint. (#69801)90:-
Stevenson, Violet Blomsterarrangemang.. Illustrerad. Forums färgpocket 1970. 160 sidor. Pocket. (#142371)100:-
Stickland, Sue Den lilla trädgården. på ekologiskt vis. Illustr. Täby 1997. 48 sidor. Häftad. Nyskick. (#84364)75:-
Stickland, Sue Ekologiska växthus.. Grönsaker, frukt och blommer året om. Illustr. Täby 1995. 64 sidor. Häftad. Nyskick. (#84366)75:-
Stjärne, Kertin Härlig är jorden.. En örtagårdsberättelse. Sthlm 1994. 301 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#83314)150:-
Stokes, C.S. Sanctuary.. Eighth edition. Illustr. Cape Town 1953. 460 pages. Original cloth. (#149728)150:-
Stoklasa, Julius Chemische und physiologische Studien über die Superphosphate 1.. Berlin 1896. viii, 116 pages + plates. Half cloth. Stamped. (#81825)150:-
Stoklasa, Julius Die wasserlöslichen Verbindungen der Phosphorsäure in den Superphosphaten I.. Prag 1894. 62 pages. Half cloth. Stamped. (#81827)150:-
Stolt, K.A. Hugo Zur Embryologie der Gentianaceen und Menyanthaseen.. Aa Uppsala 1921. 56 pages. Folio. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens handlingar 61:14. (#140721)200:-
Stone, Roland Elisha The Life History of Ascochyta on Some Leguminous Plants.. Diss. Cornell Univ. 1912. Pag. 564-592 + plates. Softcover. Stamped. Offprint. (#69808)75:-
Stora boken om hobbyodling.. Illustrerad. Västerås 1979. 224 sidor. Förlagsband. (#157532)125:-
Stora Karlsö.. Författad av Gunnel Linnman, Bertil Nilsson, Rolf Jacobson m.fl. Illustr. Visby 1972. 208 sidor. Häftad. Dedikation signerad av Jacobson. (#163528)100:-
Strandhede, Sven-Olov Vådliga och vänliga växter i vår närmiljö.. Illustrerad. Stockholm 1993. 128 sidor. Originalklotband. (#150813)145:-
Stridsberg, Einar & Mattsson, Leif Skogen genom tiderna.. Dess roll för lantbruket från forntid till nutid. Illustrerad. Sthlm 1980. 265 sidor. Original klotband. (#133531)175:-
Strier, Karen B. Faces in the Forest.. The Endangered Muriqui Monkeys of Brazil. With a new preface. Illustr. Cambridge, Mass. 1999. 138 pages. Softcover. (#160197)125:-
Strontium Metabolism.. Proceedings of the International Symposium on Some Aspects of Strontium Metabolism held at Chapelcross, Glasgow and Strontian 1966. Edited by J.M.A. Lanihan, J.F. Loutit and J.H. Martin. London 1967. 354 pages. Original cloth. Dust jacket. (#71811)220:-
Strömblad, Folke Om skogsbygdsjordbrukets hinder och hjälp.. Akad. avh. Växjö (Uppsala) 1953. 296 sidor. Häftad. (#137873)175:-
Strömer, N. Hj. En färd genom verldsrymden.. Populära föredrag. Illustrerad. Sthlm 1879. 176 sidor + planscher. Samtida halvfranskt band. (#64357)250:-
Strömfelt, Harald Fredrik Georg Om algvegetationen vid Islands kuster.. Aa. Gbg (Uppsala) 1886. 90 sidor + 3 dubbelsidiga planscher. Häftad. (#44687)170:-
Stuxberg, Anton Djurriket I-II.. Bilder ur djurens verld för hem och skola samlade ur vår tids bästa källskrifter. Illustr. Sthlm 1989. ii, 446 + ii, 376 sidor. Halvklotband. 2 volymer. Första upplagan. (#128857)300:-
Stuxberg, Anton Djurskisser 1.. Några blad ur våra dagars forskning den mognare ungdomen tillägnade. Med 105 bilder i texten. Göteborg 1892. 272 sidor. Dekorerat originalklotband. (#135400)150:-
Stuxberg, Anton Djurskisser 1-2.. Några blad ur våra dagars forskning den mognare ungdomen tillägnade. Med 105 + 161 bilder i texten. Göteborg 1892-93. 272 + 352 sidor. Samtida skinnryggsband. (#135399)300:-
Stuxberg, Anton Sveriges och Norges fiskar.. Deras lefnadssätt, födoämnen, lektid, förekomst och utbredning jämte inledning till fiskarnes naturalhistoria. En handbok för hemmet och skolan. Med 308 bilder i texten. Gbg 1895. 678 sidor. Enkelt halvklotband. (#149071)350:-
Stuxberg, Anton Sveriges och Norges fiskar.. Deras lefnadssätt, födoämnen, lektid, förekomst och utbredning jämte inledning till fiskarnes naturalhistoria. En handbok för hemmet och skolan. Med 308 bilder i texten. Gbg 1895. 678 sidor. Nytt klotband. (#99774)400:-
Stålberg, Nils Lake Vättern.. Outlines of its Natural History, Especially its Vegetation. Uppsala 1939. 52 pages + plates. Soft covers. (#71805)150:-
Stålberg, Nils Lake Vättern.. Outlines of its Natural History, Especially its Vegetation. Uppsala 1939. 52 pages. Soft covers. Printed in proof form (without plates). (#71806)100:-
Stålfelt, M.G. Växtekologi.. Balansen mellan växtvärldens produktion och beskattning. Illustr. Sth 1960. 444 sidor. Original klotband. (#43321)200:-
Stöckhardt, Adolph Der Chemische Ackersmann.. Naturkundliches Zeitblatt für deutsche Landwirthe. Erstes (bis) Sechster Jahrgang. Leipzig 1855-60. 256 + 266 + 250 + 256 + 256 + 256 pages + 6 title pages. Bound i 3 contemporary half leather volumes. A very fine set of the 6 first years of this journal. (#138637)450:-
Stöckhardt, J.A. Landtbrukskemien lättfattligt framstäld I-II.. I. Växtnäringen, gödning och gödningsämnen. II. Gödsellära, jordartslära, landtbruksstatistik och meteorologi. Öfvers. af J. Samzelius och C.J.J. Keyser. Örebro 1852-54. (4), 142, (2) + (4), 180 sidor. Samtida halvfranskt band. Liten stämpel och lite lagerfläckar. (#138662)300:-
Suber, Nils I svampskogen.. Illustrerad. Andra upplagan. Sthlm 1979. 224 sidor + planscher och Studiehandledning. Original klotband. Skyddsomslag. (#154262)135:-
Suber, Nils I svampskogen.. Illustrerad. Tredje upplagan. Sthlm 1980. 224 sidor + planscher och Studiehandledning. Original klotband. Skyddsomslag. (#154263)135:-
Suber, Nils I svampskogen.. Illustrerad. Tredje upplagan. Sthlm 1980. 224 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#154264)125:-
Suber, Nils Svampstudier.. Illustr. Stockholm 1976. 156 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#163519)140:-
Sucksdorff, Arne Gryning.. Illustrerad. Stockholm 1951. 223 sidor. Häftad. (#152309)150:-
Sundborg, Åke Climatological Studies in Uppsala.. With Special Regards to the Temperature Conditions in the Urban Area. Illustr. Upps. 1951. 111 pages. Softcover. (#115167)150:-
Sundborg, Åke, Elfström, Åsa & Rudberg, Sten Piteälven, Laisälven och Vindelälven.. Naturförhållanden och miljöeffekter vid vattenöverledning. Illustr. Upps. 1980. 142, 5 sidor + utvikbara kartor i ficka. Häftad. (#115139)150:-
Sundevall, Carl J. Lärobok i Zoologien för begynnare.. Sjette upplagan, Lund 1860. (2)183 sidor. Enkelt klotryggsband. (#177622)150:-
Sundevall, Fredrik (præses) Om foten hos menniskan och de öfriga dägg-djuren.. Anatomisk-Physiologisk Afhandling. Respondent N.P. Hamberg. Sthlm (Upsala) 1845. (2), 86 sidor. Häftad. Tagen ur band. (#164073)150:-
Sundevall, Fredrik (præses) Om foten hos menniskan och de öfriga dägg-djuren.. Anatomisk-Physiologisk Afhandling. Respondent N.P. Hamberg. Sthlm (Upsala) 1845. (2), 86 sidor. Oskuren. Saknar omslag. (#82521)200:-
Swaine, James Malcolm Canadian Bark-Beetles II.. A Preliminary Classification, with an Account of the Habits and Means of Control. Diss. Ottawa 1918. 143 pages + 31 plates. Softcover. Stamped. Part II only. (#94094)175:-
Svalin, Elisabeth Den gröna labyrinten.. Labyrinter i trädgårdar och i människans historia. Illustrerad. Västerås 1999. 118 sidor. (#177668)140:-
Svedberg, The Arbetets dekadens.. Naturvetenskapliga essayer. Med illustrationer. Sthlm 1915. 145 sidor. Halvklotband. (#175212)135:-
Svedberg, The Materien.. Ett forskningsproblem för forntid och nutid. Med 32 illustrationer. Sthlm 1912. 140 sidor. Häftad. (#175211)100:-
Svedberg, The Studien zur Lehre von den kolloiden Lösungen.. Diss. Upsala 1907. (8), 160 pages. + plates. 4:o. Soft covers. Stamped. (#78535)300:-
Svedberg, Ulf Livet i naturen.. Så fungerar växter och djur. Illustrerad. Sthlm 1978. 218 sidor. Original pappband. (#119775)140:-
Svedelius, Nils Studier öfver Östersjöns hafsalgflora.. Akad. avh. Upsala 1901. 140 sidor + planscher. Häftad. (#42443)150:-
Svedelius, Nils Zytologisch-entwicklungsgeschichtliche Studien über Galaxura.. Eine diplobiontische Nemalionales-Gattung. Uppsala 1942. 154 pages. 4:o. Soft covers. Inscribed by the author. (#149469)200:-
Swederus, M.B. Linné och växtodlingen.. Uppsala 1907. 102 sidor. Klotband. Stämpel. (#175208)145:-
Swenander, Gust. Studien über den Bau des Schlundes und des Magens der Vögel.. Diss. Trondhjem (Uppsala) 1902. 240 pages + 8 plates. Soft covers. (#53812)200:-
Svenska djur.. Insekterna. Under red. av Carl H. Lindroth och Gösta Notini. Illustr. Sthlm 1949. 647 sidor. Inbunden. (#49707)295:-
Svenska folkets bästa odlarknep.. Med kommentarer av hortonom Anna-Lisa Stråge. Illustrerad. LT 1975. 104 sidor. Pocket. (#177008)80:-
Svenska Växtsociologiska sällskapet 1-10.. Uppsala 1923-26. Inbundna i 3 original klotband. (#71814)1600:-
Svensk Botanisk Litteratur 1945-1965.. Separat ur Botaniska Notiser av T. Håkansson, H. Hjelmqvist och A.H. Holmqvist. 1945-1958 inbundna i ett klotband, övriga häftade. (#92735)250:-
Svenskt rashundsgalleri.. Hunden, dess uppfödning, sjukdomar, vård, dressyr, trimning m.m. Red. Mårten Kalling. Porträtt (på hundar). Uppsala 1940. 510 sidor. Stort format. Något lite nött original skinnband. 1000-tals porträtt på namngivna rashundar. (#109301)450:-
Svensson, Roger & Wigren, Marita A Survey of the History, Biology and Preservation of Some Retreating Synanthropic Plants.. Diss. Uppsala 1986. c. 360 pages. Soft covers. (#50256)160:-
Sveriges djurvärld.. Av Wilhelm Björck m.fl. Red. Torsten Pehrson. Illustrerad. Sthlm 1958. 552 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#98243)170:-
Sydsvenska lövskogar och andra lövbärande marker.. Kriterier för naturvärdering, skydd och skötsel. Illustr. Sthlm 2000. 173 sidor. 4:o. Förlagsband. Naturvårdsverket rapport 5081. (#163466)175:-
Sylvén, Nils De svenska skogsträden I.. En skogsbotanisk handbok. Barrträden. Med 234 bilder i texten. Sth 1916. 300 sidor. Klotband. (#43429)250:-
Symons, Leslie Agricultural Geography.. London 1968. 283 pages. Original cloth. Dust jacket. A few ink underlinings. (#175343)140:-
Symposium om ärftligt betingade sjukdomar hos hund.. Förekomst, nedärvning och bekämpning i Sverige. Illustrerad. Stockholm 1986. 237 sidor. Häftad. Svensk veterinärtidning Supplement 11. (#155351)150:-
Söderberg, Erik Trädgårdsblommor.. Illustrerad. Sthlm 1952. 580 sidor. Stort format. Förlagsband. (#175672)200:-
Söderberg, Erik Växterna i hemmet.. Illustrerad. Stockholm 1936. 104 sidor. Original klotryggsband. (#160007)100:-
Söderberg, Rudolf Det vildas vägar.. Illustrationer efter originalträsnitt av Eric Elenius. Fotografier av David Sjölander. Sthlm 1919. 108 sidor + planscher. Stort format. Original halvfranskt band. (#72879)175:-
Söderberg, Rudolf Hornborgasjön och dess fornsjöområde I.. Ett naturminnes utveckling och undergång. Illustr. Sth 1932. 216 sidor + karta. Häftad. (#43893)125:-
Söderbäck, Erik Studien über das freie Rhodan.. Diss. Uppsala 1918. 155 pages. Soft covers. (#57702)150:-
Söderman, Eva Genes Encoding Homeodomain-Leucine Zipper Proteins in Arabidopsis thaliana.. Diss. Uppsala 1996. (C. 160 pages.) Soft covers. (#154388)140:-
Söderqvist, Jonas Vakuumfunkenspektren der Elemente Natrium, Magnesium, Aluminium und Silicum.. Uppsala 1934. 103 pages. 4:o. Soft covers. Inscribed by the author. Nova Acta Reagiæ Societatis Scientiarum Upsaliensis VI:9:7. (#149481)175:-
Söderström, A. Studien über die Polychätenfamilie Spionidæ.. Diss. Uppsala 1920. 288 pages + plate. 4:o. Soft covers. (#55536)300:-
Sörensen, Ingemar Biological Effects of Industrial Defilements in the River Billebergaån.. Lund 1948. 72 pages. Soft covers. Acta Limnologica 1. (#84164)140:-
Søbye, Paul Heredity in Essential Hypertension and Nephrosclerosis.. A genetic-clinical study of 200 propositi suffering from Nephrosclerosis. Copenhagen 1948. 225 pages. Soft covers. (#81833)200:-
Takhtajan, Armen Flowering Plants.. Origin and Dispersal. Illustrated. Edinburgh 1969. 310 pages. Hardcover with dustjacket. (#154119)150:-
Tamm, Olof Markstudier i det nordsvenska barrskogsområdet.. Illustr. Aa. Sth 1920. 276 sidor. (#45498)125:-
Tattersall, Ian Ecology and Behavior of Lemur fulvus Mayottensis (Primates, Lemuriformes).. Illustr. New York 1977. Pag. 423-482. Softcover. Stamped. (#90656)125:-
Tavares, Carlos Das Neves Contribuīcão Para o Estudo das Parmeliáceas Portugesas.. Separata de Portugaliae Acta biologica 1945. 216 pages. Soft covers. Stamped. Inscribed. (#177989)150:-
Taylor, David Bonniers stora bok om hundar.. Rikt illustrerad i färg. Sthlm 1991. 238 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#16868)225:-
Taylor, Ina The Edwardian Lady.. The Story of Edith Holden, Author of The Country Diary of an Edwardian Lady. Illustrated. London 1980 (Third impression). 208 pages. Original cloth. Dust jacket. (#147863)150:-
Taylor, Ronald J. Sagebrush Country.. A Wildflower Sanctuary. Illustr. Missoula, Montana 2005. 211 pages. Softcover. (#160201)130:-
Teale, Edwin Way Den gyllene flocken.. En bikupas liv. Med tillägg av Sture Sjögren: Biodlingen i Sverige. 186 sidor + illustrationer. Häftad. (#175341)150:-
Technau, Gerhard Die Nasendrüse der Vögel.. Zugleic ein Beitrag zur Morphologie der Nasenhöhle. Diss. Bernburg (Berlin) 1936. 107 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#57007)160:-
Tehon, Leo Roy A Monographic Rearrangement of Lophodermium.. Diss. Univ. of Illinois 1934. 154 pages. Soft covers. Stamped. (#141244)200:-
Thaer, Albrecht Grundsatser i den rationella landthushållningen.. Tredje svenska upplagan, med författarens porträtt och biografi, utgifven af J. Theod. Bergelin. Sthlm 1861. xvi, 451 sidor + porträtt. Samtida halvfranskt band. Stämpl. (#138644)300:-
Thamdrup, H.M. Beiträge zur Ökologie der Wattenfauna.. Auf experimenteller Grundlage. Diss. Kbhvn 1935. 125 pages + plates. Softcover. Stamped. (#88568)175:-
Thaulow, Harald Erigerons have.. Om jordglede og blomster. Trondheim (utan år). 81 sidor + planscher. Förlagsband. (#158103)125:-
Thedenius, K. Fr. Flora öfver Uplands och Södermanlands fanerogamer och bräkenartade växter.. Sthlm 1871. (4), 524 sidor. Nött samtida halvfranskt band. (#53051)350:-
Thedenius, K. Fr. Flora öfver Uplands och Södermanlands fanerogamer och bräkenartade växter.. Sthlm 1871. 524 sidor. Med främre omslag i något nött samtida halvfranskt band. Saknar titelbladet och det första bladet. (#149055)250:-
The Dolphin Smile.. Twenty-Nine Centuries of Dolphin Lore. Ed. by Eleaonore Devine & Martha Clark. Illustr. New York 1967. XXII, 370 pages. Original cloth in dustjacket. (#62234)150:-
The Evolution of Canada's Flora.. Edited by Roy L. Taylor and R.A. Ludwig. Toronto 1966. viii,137 pages. Original cloth. Dust jacket. Ex library in very fine condition. (#177987)150:-
Tholander, H.E. Försök att utröna rostningens inflytande på magnetisk jernmalm och blodsten.. Aa Sth (Uppsala) 1874. 106 sidor + utvikbara tabeller och en utvikbar plansch. (#44698)125:-
Thomas, Eugen A. Über die Biologie von Flechtenbildnern.. Diss. Zürich 1939. 208 pages + tafeln. Soft covers. Inscribed by the author. (#129070)200:-
Thomas, H.H. Idealträdgården.. Från engelskan översatt och bearbetad av Elisabeth af Ugglas. Sthlm 1915. 249 sidor + planscher. Original klotband. (#74456)150:-
Thomas, H.H. Idealträdgården.. Från engelskan översatt och bearbetad av Elisabeth af Ugglas. Sthlm 1924. 176 sidor + planscher. Original halvklotband. (#151339)140:-
Thomé-Migula Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz.. Abt. II: Kryptogamen-Flora, Band XII: Die Flechten, Lfg 1-14. (More published) Berlin 1924. 416 pages + plates + 39 plates, most of the coloured. In 12 parts as published. Part 1 of Band XII. (#175293)250:-
Thompson, Elisabeth Lockwood An Analysis of the Learning Process in the Snail, Physa gyrina Say.. Diss. New York 1917. 88 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#57301)145:-
Thomson, C.G. Skandinaviens insecter.. En handbok i entomologi, till elementar-läroverkens tjenst. Med öfver 100 i texten tryckte figurer. Lund 1862. (4), xx, 392 sidor. Samtida halvfranskt band. (#149314)400:-
Thorburn's Birds.. Edited with an introduction and new text by James Fisher. Illustrated. Ebury Press 1974. 184 pages. original cloth with dustjacket. (#165938)160:-
Thoreau, Henry David Skogsliv vid Walden.. Inledning och översättning av Frans G. Bengtsson. Teckningar av Stig Åsberg. Sthlm 1982. 427 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#129412)175:-
Thoreau, Henry David Skogsliv vid Walden.. Inledning och översättning av Frans G. Bengtsson. Teckningar av Stig Åsberg. Sthlm utan år. 427 sidor. Förlagets klotband med skyddsomslag. (#37828)170:-
Thorson, Gunnar Livet i havet.. Illustrerad. Sthlm 1965. 156 sidor. Pocket. (#105423)100:-
Thorson, Gunnar Livet i havet.. Illustrerad. Sthlm 1965. 156 sidor. Pocket i klotband. (#153976)100:-
Thulin, Barbara Diatoms and Paleoenvironment at Ottenby, Southern Öland, in the Western Baltic Basin, SE Sweden.. Illustr. Diss. Upps. 1987. 61 pages. 4:o. Softcover. Striae 28. (#117314)145:-
Thulin, Mats The Genus Wahlenbergia s. lat. (Campanulaceae) in Tropical Africa and Madagascar.. Diss. Uppsala 1975. 223 pages. Soft covers. (#48783)160:-
Thunmark, Sven Der See Fiolen und seine Vegetation.. Uppsala 1931. 198 pages. Soft covers. (#49500)150:-
Thunmark, Sven Zur Soziologie des Süsswasserplanktons.. Eine methodologisch-ökologische Studie. Lund 1945. 66 pages + table. Soft covers. (#84181)140:-
Tibell, Leif The Caliciales of Boreal North America.. Taxonomy, Ecological and Distributional Comparisons with Europe, and Ultrastructural Investigations in some Species. Diss. Uppsala 1975. 128 pages. Soft covers. (#48780)145:-
Tiberg, Nils Kretslopp.. Istället för förskingrande flöden. Illustrerad. Naturskyddsföreningen 1993. 159 sidor. Förlagsband. (#165778)100:-
Tinbergen, N. L'Étude de l'instinct.. Traduction de B. de Zélicourt et F. Bourličre. Paris 1953. 308 pages. Soft covers. Stamped. (#170212)150:-
Tinbergen, Niko Nyfiken i naturen.. Illustrerad. Sthlm 1961. 229 sidor. Original klotband. (#115889)150:-
Tinley, G., Humphreys, T. & Irving, I. Colour Planning of the Garden.. With 300 drawings in colour by M. Walters Anson, and an introduction by Miss Gertude Jekyll. London 1929. 288 pages + plates. Original cloth. No jacket. (#156049)250:-
Tjerneld, Karl Gustaf Den Egendomliga värmefördelningen i Europa under maj månad 1867.. Akademisk afhandling, Upsala 1872. 30 sidor + 2 kartor. Häftad. Det var över 10° C i mellansverige och under -7° C i Frankrike. (#126059)200:-
Torstensson, G. & Eriksson, Sigurd Agronomiska kartor över Ultuna egendom jämte beskrivning.. Uppsala 1941. 16 sidor + 12 utvikbara kartor. Häftad. (#138659)150:-
Tralau, Hans Asiatic Dicotyledonous Affinities in the Cainozoic Flora of Europe.. Sthlm 1963. 87 pages + plates. 4:o. Soft covers. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens handlingar 4.9.3. (#44202)150:-
Tralau, Hans The Genus Nypa van Wurmb.. Sthlm 1964. 29 pages + plates. 4:o. Soft covers. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens handlingar 4.10.1. (#44194)150:-
Trelease, William The Spiecies of Epilobium Occuring North of Mexico.. From the second annual report of the Missouri botanical garden. 1891. Illustrated. 117 pages + 48 plates. Soft covers. (#172285)200:-
Trägårdh, Ivar Hemmets skadegörare.. En vägledning i utrotandet av skadedjur och ohyra. Illustrerad. Stockholm 1932. 125 sidor. Förlagsband. (#154126)140:-
Trägårdh, Ivar Monographie der arktischen Acariden.. Illustr. Diss. Jena (Uppsala) 1904. 78 pages + plate. 4:o. Softcover. Back wrapper wrinkled by damp damage. The last few pages has a stain from the same damage. The book is generally in quite good condition, though. Fauna Arctica IV:I. (#42825)250:-
Trägårdh, Ivar Sveriges skogsinsekter.. Med 136 illustrationer i texten och 16 planscher. Sthlm 1914. 279 sidor. Halvklotband. (#74175)175:-
Tscheiner, H., Anwisning till Sångfoglars Fångst och Skötsel;. eller Underrättelse om wåra mest omtyckta Sång- och Burfoglar, såwäl i afseende på deras Naturalhistoria som sättet att fånga och göra dem tama, och att uppföda dem i bur, bota deras sjukdomar, m.m. Utarbetad efter H. [eg. D.I.] Tscheiner. Med förändringar och tillägg [av Hinrik Sandström]. Stockholm 1833. (2),98 sidor. Samtida marmorerat pappband. (#125648)1800:-
Tucker, Clarence Mitchell The Taxonomy of the Genus Phytopthora.. Illustrated. Diss. Univ, of Missouri 1930. 208 pages. Soft covers. (#141220)200:-
Tullgren, Alb. Trädgårdsväxternas fiender och vänner.. Bland de lägre djuren. Stockholm 1915. 174 sidor + planscher. Originalklotband. (#159991)130:-
Tullgren, Alb. & Wahlgren, Einar Svenska insekter.. En orienterande handbok vid studiet av vårt lands insektsfauna. Illustrerad. Sthlm 1920-22. 812 sidor + färgplanscher. Stort format. Halvfranskt band. (#12387)850:-
Tullgren, Alb. & Wahlgren, Einar Svenska insekter.. En orienterande handbok vid studiet av vårt lands insektsfauna. Illustrerad. Sthlm 1920-22. 812 sidor + färgplanscher. Stort format. Halvklotband. (#164872)700:-
Turner, Lewis MacDonald Ecological Studies in the Lower Illinois River Valley.. Diss. Chicago 1936. Pag. 689-727. Staple-bound. Stamped. Reprinted from The Botanical Gazette, Vol. 97, No. 4, 1936. (#111483)100:-
Tuxen, S.L. The Hot Springs of Iceland.. Their Animal Communities and Their Zoogeographical Significance. Illustr. Diss. Kbhvn 1944. 216 pages + plates and diagrams. Soft covers. Stamped. (#62702)200:-
Tykac, J. & Vanek, V. Trädgårdsboken. En systematisk och överskådlig handbok, översättning av Jan Eklind. Illustrerad. Sthlm 1978. Orginal klotband. Skyddsomslag. (#172293)125:-
Tyrrell, Esther Quesada Hummingbirds.. Their Life and Behavior. A photographic study of the North American species. Photographs by Robert A. Tyrrell. New York 1985. 212 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#98121)250:-
Tysk, Karl-Erik Torbjörntorps flora.. Illustr. Skara 2004. 138 sidor. Förlagsband. (#125822)175:-
Tåning, Å. Vedel Plaice Investigation in Icelandic Waters.. Diss. Kbhvn 1929. 143 pages. Softcover. Stamped. (#88573)150:-
Täckholm, Vivi Faraos blomster.. En kulturhistorisk-botanisk skildring av livet i Gamla Egypten byggd på verklighetens grundval och med bilder från de senaste årens utgrävningar. Illustrerad. Sthlm 1951. 298 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. Den stora upplagan. (#45018)300:-
Täckholm, Vivi Faraos blomster.. En kulturhistorisk-botanisk skildring av livet i Gamla Egypten byggd på verklighetens grundval och med bilder från de senaste årens utgrävningar. Illustr. Sth 1976. 308 sidor. Förlagsband. (#154944)125:-
Täckholm, Vivi Students' Flora of Egypt. Vernacular names by Mohammed Drar, Illustrations by Ahmed A. Abdel Fadeel. Cairo 1956. 649 pages. Original Cloth. (#172283)450:-
Täckholm, Vivi Våra hav.. En bok för stora och små. Illustrerad av Veronica Leo. Sthlm 1978. 96 sidor. Original klotband. (#177806)130:-
Tätorter och omland.. Några föredrag hållna vid statens samhällsvetenskapliga forskningsråds ämneskonferens i Uppsala 2-4 juni 1950. Utgivna genom Gerd Enequist. Uppsala 1951. 112 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#119945)120:-
Törnquist, Nils Die Nematodenfamilien Cucullanidae und Camallanidae.. Nebst weiteren Beiträgen zur Kenntnis der Anatomie und Histologie der Nematoden. Mit 17 Tafeln. Diss. Göteborg (Uppsala) 1931. 441 pages. + Tafeln. Soft covers. (#48285)250:-
Uddenberg, Nils Prometheus och Dryaden.. Människan, naturen, tekniken och etiken. Sthlm 1990. 295 sidor. Original pappband. (#74228)160:-
Uexküll, J.v. Leitfaden in das Studium der experimentelle Biologie der Wassertiere,. Mit 15 Abbildungen im Text. Wiesbaden 1905. x,130 pages. Half cloth. Stamped. (#170961)200:-
Ulfstrand, Staffan Flugsnapparens vita fläckar.. Forskningsnytt från djurens liv i svensk natur. Sthlm 2000. 380 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#174516)175:-
Ullström, Karl-Erik SPF:s växtatlas.. Zonkartor för varje län. Zonangivelser för prydnadsträd och prydnadsbuskar, ... Andra utgåvan. Sthlm 1961. 103 sidor. Klotband. (#154367)150:-
Ullström, Karl-Erik SPF:s växtatlas.. Zonkartor för varje län. Zonangivelser för prydnadsträd och prydnadsbuskar, buskrosor, barrväxter, fruktträd och bärbuskar. Sveriges pomologiska förbund, Sthlm 1961. 103 sidor. Förlagsband med linnerygg. (#111210)125:-
Umlauft, Friedrich Lufthafvet.. Grunddragen af meteorologien och klimatologien populärt framställda. Med 152 afbildningar och fem kartor i färgtryck. Öfvers. af O.H. Dumrath. Sthlm 1897. 516 sidor. Samtida halvfranskt band. Första och sista bladen lagade. (#132572)200:-
Under och Mysterier i Djurens värld.. Det bästa. Illustrerad. Stockholm 1970. 320 sidor. 4:o. Originalklotband. (#165947)100:-
Unger, F. Vexternas anatomi och physiologi.. I sammandrag. Öfversättning med tillägg och anmärkningar af N.J. Andersson. Med 79 i texten intryckta figurer. Sthlm 1852. xiv, 134 sidor. Tillsammans med:Botaniska Notiser 1855-56. 192 + 192 sidor. Inbundna i ett samtida halvfranskt band. Inlagan lagerfläckad. (#153980)250:-
Ursing, Björn Fältflora.. Fanerogamer. Illustrerad. Sthlm 1956. 227 sidor. Original pappband. (#74232)120:-
Ursing, Björn Kräldjur / groddjur / fiskar.. Illustrerad. Stockholm 1956. 216 sidor. Originalklotband. Blyertsanteckningar. (#159995)120:-
Ursing, Björn Svenska växter.. Fanerogamer. Illustr. Sthlm 1944. 398 sidor. Originalklotband. (#86651)140:-
Ursing, Björn Svenska växter.. Fanerogamer. Illustr. Sthlm 1945. 398 sidor. Originalklotband. (#102707)140:-
Ursing, Björn Svenska växter.. Kryptogamer. Illustr. Sthlm 1949. 529 sidor. Originalklotband. (#76652)140:-
Ursing, Björn Svenska växter.. Kryptogamer. Illustr. Sthlm 1964. 530 sidor. Originalklotband. (#49640)170:-
Use of Vital and Health Statistics for Genetic and Radiation Studies, The. Proceedings of the seminar sponored by the United Nations and the World Health Organization held in Geneva 5-9 September 1960. New York 1962. 260 pages. 4:o. Soft covers. (#81978)175:-
Using Chemistry in Environmental and Health Risk Assessment.. Editors: Sven Ove Hansson, Christina Rudén. Sthlm 2006. 197 pages. Softcover. (#142181)125:-
Ussing, Hans H. The Biology of Some Important Plankton Animals in the Fjords of East Greenland.. Diss. Kbhvn 1938. 108 pages. Softcover. Stamped. (#88581)150:-
Wagner, Paul Photographische Aufnahmen von Gesässkulturen und Felddüngungsversuchen. ausgeführt von der Landwirtschaftlichen Versuchsstation Darmstadt, entnommem der Schrift Düngungsfragen III. Heft. Darmstadt, Winter'sche Buchdruckerei ohne Jahr (ca. 1900). 18 plates in portfolio. Folio. (#157030)600:-
Wahlin, Bertil Nordiska ogräs.. Planscher av Kristina Wahlin. Linköping 1957. 247 sidor inklusive 91 färgplanscher. Stort format. Linneband. Stämpel. (#156431)250:-
Wahlin, Bertil Vilda blommor i vår närhet.. Illustrerad. Stockholm 1990. 107 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#151021)125:-
Wahlström, J.E. Svensk exkursions-fauna I.. Ryggradsdjuren. Sthlm 1861. (4), 103, viii sidor. Tillsammans med: Inledning till foglarnes naturalhistoria. (Ornithologiens studium). För nybegynnare och unga jägare. Bearbetad efter flera godkända författare och utgifven af T. Hammargren. Ånyo utgifven och tillökt med 53 illustrationer. Sthlm 1859. (2), 113, (9) sidor + 124 planscher. Inbundna i ett samtida halvfranskt band. (#149467)900:-
Wahrberg, Ragnar Terrestre Isopoden aus Australien.. Illustr. Diss. Uppsala 1922. 298 pages. Softcover. (#50620)170:-
Wainio, Edouard A. Étude sur le classification naturelle et la morphologie des lichens du Brésil I-II.. Diss. Helsingfors (Helsinki) 1890. xxx,247 + 256 pages. Half cloth. One volume. Stamped. (#165134)900:-
Wainio, Edw. Adjumenta ad Lichenographiam Lapponiae fennicae atque Fennia borealis I-II.. (Helsingfors) 1881-83. Pag 77- 182 + 1-230 (complete) Cloth. One volume. Water-stained in margin. Stamped. Havainnoita Suomen Lapin ja Pohjais-Suomen jäkäläkasvistosta. Latin text. (#165130)1000:-
Wainio, Edv. Monographia Cladoniarum universalis I-III.. Helsingfors 1887-97. 510 + 500 + 268 pages. Half cloth. One volume. Stamped. (#165128)1500:-
Waldheim, Stig Die Torfmoosvegetation der Provinz Närke.. Lund 1944. 92 pages. Soft covers. (#84185)150:-
Valenti, Robert J. The Salt Water Aquarium Manual.. Illustrated. New York 1968. 162 pages. Original cloth. Dust jacket. (#136259)150:-
Walfridson, Marguerite Farliga växter.. I natur och trädgård. Illustrerad. Stockholm 1961. 62 sidor. Originalklotband. (#151209)100:-
Walfridson, Marguerite Gröna rummet.. Illustrerad. Stockholm 1976. 80 sidor. Häftad. (#153763)80:-
Walfridson, Marguerite Krukväxtåret.. Växtporträtt i ord och bild. Stockholm 1985. 157 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#153753)125:-
Walfridson, Marguerite Kärlekens huskurer.. Örter och kryddor som väcker lust och lycka. Illustrerad. 2006. 124 sidor. Original pappband. (#157133)120:-
Wallace, Errett Scab Disease of Apples.. Diss. Cornell Univ. 1913. Pag. 545-624 + plates. Softcover. Stamped. Offprint. (#69826)115:-
Walldén, Bertil Misteln vid dess nordgräns.. Illustr. Aa. Uppsala 1961. 126 sidor. Häftad. (#43634)100:-
Wallén, Axel Régime hydrologique du Dalelf.. Diss. Uppsala 1906. 72 pages + maps and diagrams. Soft covers. (#53765)145:-
Wallenquist, Åke An Attempt to Determine Photovisual Magnitudes Without a Colour-Filter. and a Study of the Colours and the Magnitudes of the Stars in a Galactic Cluster Messier 7 and its Surroundings. Diss. Uppsala 1931. 52 pages. 4:o. Soft covers. Annalen v.d. Bosscha-Sterrenwacht Lemburg (Java), Vol II. 4e Gedeelte. (#65136)200:-
Wallenquist, Åke Astronomiskt lexikon.. Illustrerad. Sthlm 1962. 203 sidor + planscher. Original klotband. (#98266)135:-
Wallerius, Johan Gotschalk Åkerbrukets chemiska grunder.. Uppsala 1761. (4),321,(1) sidor. Nytt pappband. Titelbladet och sista bladet tagna från ett mindre exemplar. Titelbladet infästat med något plastliknande. Ett blad med fläck i marginalen. Första upplagan, utkom som avhandling med Gustav Adolph Gyllenborg som respondent. (#174608)1850:-
Waller, Ivar Theoretische Studien zur Interferenz- und Dispersionstheorie der Röntgenstrahlen.. Diss. Uppsala 1925. 132 pp. Soft covers. (#43330)150:-
Wallin, Göran Lövskogsvegetationen i Sjuhäradsbygden.. Akad. avh. Uppsala 1973. 114 sidor Häftad. 4:o. (#53782)145:-
Wallin, Lars The Japanese Bat Fauna.. A Comparative Study of Chorology, Species Diversity and Ecological Differentiation. Illustr. Diss. Uppsala 1969. 220 pages. Softcover. (#46806)175:-
Walls, Jerry G. Starting With Marine Invertebrates.. Illustrated. Neptune City 1974. 160 pages. Paperback. (#136246)100:-
Walther, B.S. Betrachtungen über die Natur. für Verstand und Herz, und insbesondere zur Beförderung religiöser Ueberzeugungen und Gefühle 1-3. Weimar, im Verlage des Industrie-Comptoirs, 1800-1801. XXX, (2), 415, (1) + xvi, 438, (2) + xvi, 528 pages + 4 Titelkupfern (fontispieces) and 18 plates, most of them folded. Bound in 3 contemporary, slightly worn half leater. Some foxing. (#110257)4000:-
Walton, Izaak The Complete Angler.. The contemplative man's recreation. Being a Fac-simile reprint of the first edition, published in 1653. London, Elliot Stock no date (c. 1900). x,(16),246 pages. Uncut, with both wrappers in later full leather binding. (#173315)750:-
Walton, Izaak The Complete Angler.. The contemplative man's recreation. Fac-simile reprint of the first edition, published in 1653. No publisher or date (c. 1950. (16),246 pages. Original (?) half leather. (#173316)500:-
Vánky, Kálmán Carpathian Ustilaginales.. Illustr. Diss. Uppsala 1985. 309 pages. Soft covers. (#48730)165:-
van Lawick-Goodall, Jane I människans skugga.. Foto Hugo van Lawick. Sthlm 1972. 204 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#77694)100:-
Wareing, P.F. & Phillips, I.D.J. Growth & Differentiation in Plants.. Illustrated. Oxford 1981. 343 pages. Softcover. (#153701)150:-
Warming, Eug. Frøplanterne.. (Spermatofyter.) Med 591 i teksten trykte figurer eller figurgrupper. Kbh & Kria 1912. 467 sidor. Nyare klotband. (#149363)150:-
Vasey, Geo Grasses of the Southwest II.. Plates and Descriptions of the Grasses of the Desert Region of Western Texas, New Mexico, Arizona, and Southern California. Washington 1891. Plate 1-50 with text. Bound in later cloth. First plates slightly water-stained in lower margins. Part II only. (#154378)200:-
Wasiutynski, Jeremi Studies in Hydrodynamics and Structure of Stars and Planets.. With 62 figures. Diss. Oslo 1946. 498 pages. Soft covers. Stamped. (#62759)300:-
Wasmund, Erich Biocoenose und Thanatocoenose.. Biosoziologische Studie über Lebensgemeinschaften und Totengesellschaften. Mit 16 Abbildungen im Text und auf Taf. I-IV. Stuttgart 1926. 117 pages + plates. Soft covers. Sonderabdruck aus "Archiv für Hydrobiologie". (#84169)150:-
Wassén, Gunnar Gardiken.. Vegetation und Flora eines lappländischen Seeufers. Illustr. Diss. Sthlm 1966. 142 pp. + Tafeln. 4:o. (#46804)175:-
Waterman, Charles F. Modern Fresh and Salt Water Fly Fishing.. Illustr. New York 1972. xiv, 368 pages. Original cloth. Dust jacket. (#66426)350:-
Watson, Hewett Cottrell Compendium of the Cybele Britannica;. or, British Plants and their Geographical Relations I-III. Thames Ditton 1868-70. viii,1-200, iv,201-424, (4),425-651,viii pages + map. Original decorated cloth. 3 volumes. last 4 leaves loose. Stamps. (#165157)500:-
Vattnet i sjöar och vattendrag inom Stockholm och i dess omgifningar.. Afdelning I. 1. Kemiska och hydrografiska undersökningar af Klas Sondén. 2. Bakteriologiska undersökningar af Bernt Henningsson. Afdelning II. Planktonundersökningar af Astrid Cleve-Euler och Harald Huss. Sthlm 1912. 112,73 + 133 sidor + kartor och planscher. Häftad. 2 volymer. Stämplar. Bihang till Stockholms stads hälsovårdsnämnds årsberättelse 1911. (#170339)200:-
Watts, Elizabeth S. Biology of the Living Primates.. Illustr. Dubuque 1975. 70 pages. Softcover. (#87660)100:-
Webb, J.E., Wallwork, J.A. & Elgood, J.H. Guide to Living Fishes.. Illustr. London 1981. 181 pages. Softcover. (#150135)135:-
[Weber, S.G.] Erfahrungen im Gebiete der Ackerbodencultur unserer Zeit.. Vom einem Landwirth. Dritte sehr vermehrte Auflage. Leipzig 1887. (8), 208 pages. Half leather. (#138698)250:-
Vecchierello, Hubert A Study of the Origin and Development of the Radicale Histogens of Quercus Prinus, L.. Diss. Washington 1928. 73 pages. Soft covers. Stamped. (#141210)120:-
Vedel, Helge Träd och buskar vid Medelhavet.. Bild Roald Als och Anette Rasmussen. Stockholm 1977. 125 sidor. Förlagsband. (#153541)130:-
Weese, Asa Orrin Animal Ecology of an Illinois Elm-Maple Forest.. Diss. Univ. of Illinois 1925. 93 pages including plates. Softcover. Stamped. (#78990)300:-
Wehrle, Emil Algen in Gebirgsbächen am Südostrande des Schwarzwaldes.. Ökologische und floristische Untersuchungen im Wutach-Gauchach-Naturschutzgebiet. Mit 1 Kartenskizze, 2 Tabellen, 3 Tafeln und 17 Textabbildungen. Kartsruhe 1942. 160 pp. + Tafeln. (#46803)150:-
Wehrle, Emil Zur Kenntnis der Algen im Naturschutzgebiet Weingartener Moor bei Karlsruhe a. Rh.. Ökologische und floristische Studien an einem eutrophen Flachmoor. Mit 1 Kartenskizze, 8 Tabellen, 1 Kurve, 2 Tafeln und 1 Abb. im Text. Karlsruhe 1939. 84 pp. (#46801)150:-
Weier, T. Elliot A Comparison of the Meiotic Prophases in OEnothera Lamarckiana and OEnothera Hookeri.. Diss. Univ. of Michigan 1930. 38 pages + plates. 4:o. Soft covers. Stamped. (#62817)150:-
Veihmeyer, Frank Some Factors Affecting the Irrigation Requirements of Deciduous Orchards.. Illustr. Diss. Baltimore 1927. Pag. 125-284 pages + plates. Softcover. Stamped. Offprint from Hilgardia. (#73401)200:-
Weimarck, H. Phytogeographical Groups, Centres and Intervals Within the Cape Flora.. A contribution to the history of the Cape elements seen against climatic changes. Lund 1941. 144 pp. + map. Soft covers. (#46799)200:-
Weimarck, Henning Skånes flora.. Lund 1963. 720 sidor. Original klotband. (#83366)450:-
Weinberg, Steven The First Three Minutes.. A modern view of the origin of the universe. Fontana, London 1981. 190 pages. Paper back. (#177898)100:-
Vem i hela världen är Hugo?. Sthlm 1995. 104 sidor. Häftad. (#106263)90:-
Wender, Leo Animal Encyclopedia.. With Latin Index. English edition edited by Martin A.C. Hinton. Illustrated. London 1947. 266 pages. Cloth. Stamped. (#82742)200:-
Went, F.W. & Thimann, Kenneth V. Phytohormones.. Illustrated. New York 1937. 294 pages. Original cloth. No jacket. (#136670)200:-
Wenzel, Frank Ormvråk.. Illustrerad. Allhems 1958. 82 sidor + planscher. Originalklotband med skyddsomslag. (#165954)150:-
Werenskiold, W. Mean Monthly Air Transport over the North Pacific Ocean.. Diss. Oslo 1922. 55 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. Geofysiske publikationer II.9. (#73929)150:-
Werner, M. R.-G. Recherches biologiques et expérimentales sur les Ascomycčtes de lichenes.. Diss. Mulhouse 1927. vi,80 pages. Soft covers. Stamped. (#168853)180:-
Ver Steeg, Karl Wind Gaps and Water Gaps of the Northern Appalachians,. Their Characteristics and Significance. Illustr. Diss. New York 1930. 135 pages + folding diagrams. Softcover. Stamped. (#141218)200:-
Wesenberg-Lund, C. Ferskvandsfaunaen biologiskt belyst.. Invertebrata I-II. Med 24 tavler og 846 illustrationer. Kbhvn 1937. 837 sidor. Klotband. En volym. (#149368)400:-
Wesenberg-Lund, C. Furesøstudier.. En bathymetrisk botanisk zoologisk undersøgelse af Mølleaaens søer. Med 7 bathymetriske kort, 7 vegetationskort, 8 tavler og ca. 50 i texten tryckte figurer. Kbhvn 1917. 208 sidor + tavler och kort. Gäftad. Dedikation. (#170270)400:-
Wesenberg-Lund, C. Studier over de danske søers plankton.. Specielle del I-II. I. Tekst. II. Bilag, 8 kort, 10 tavler og 9 planktontabeller. Kbhvn 1904. 223 sidor text + bilaga. 4:o. Häftad. Textdelen med nött rygg och loss från omslaget. Stämpel. Dedikation. (#169226)400:-
Wessel, Carl John A Study of the Esterase Activity of Aleurites Fordii.. Diss. Washington 1941. 75 pages. Softcover. Stamped. (#67309)110:-
Wesslén, Stig Den ojämna striden.. Illustrerad. Sthlm 1935. 162 sidor. Häftad. Fågelbok. (#135279)140:-
Veterinärhögskolan hundra år.. Några publikationer i anslutning till dess jubileum utgivna av Högskolans lärarekår. Illustrerad. Sthlm 1921. 336 sidor + planscher. Häftad. (#70393)165:-
Vevers, Gwynne Akvariefiskar.. Illustrerad. Stockholm 1982. 180 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#157549)90:-
Weymar, Herbert Buch der Moose.. Illustrated. Neumann Verlag 1962. 312 pages. Hardcover with dustjacket. (#159997)120:-
Weymouth, Frank W. The Life-History and Growth of the Pismo Clam.. (Tivela stultorum Mawe). Diss. Stanford 1923. 120 pages. Soft covers. Stamped. (#141202)150:-
White - Gilbert White's year.. Passages from The Garden Kalender & The Naturalist's Journal 1751-1793. Selected by John Commander. Introduction by Richard Mabey. Illustrated. The Scolar Press 1979. 92 pages. Hardcover with dustjacket. (#165926)130:-
White, Gilbert The Illustrated Natural History of Selborne.. Introduction by June E. Chatfield. London 1981. 256 pages. Softcover. Dedication. (#165764)140:-
Whiye, L.P. Aerial Photography and Remote Sensing for Soil Survay.. Oxford 1977. 104 pages. Original cloth. Dust jacket. Stamped. (#177866)150:-
Wiborg, Kristian Fredrik Investigations on Zooplankton in Costal and Offshore Waters of Western and Northwestern Norway.. With Special Reference to the Copepods. Diss. Bergen 1954. 246 pages. Soft covers. Stamped. (#62520)165:-
Wickler, Wolfgang Fiskar i saltvattensakvariet.. Illustrerad. Sthlm 1971. 128 sidor. Häftad. (#105284)100:-
Widemo, Fredrik Distributing Models and the Evolution of Lekking.. With empirical tests on the Ruff, Philomachus pugnax. Diss. Uppsala 1995. Soft covers. (#175887)150:-
Videnskabelige Meddelelser fra den naturhistoriske Forening i Kjöbenhavn.. For Aaret 1860, 1863-83, 1887-1906. Inbundna i halvklotband. Stämplar. (#170243)5000:-
Wiesner. Jul. R. von, Biologie der Pflanzen.. Mit einem Anhange: Die historische Entwicklung der Botanik. Dritte Auflage. Wien und Leipzig 1913. x, 384 pages + map. Later cloth. (#149312)200:-
Wigander, Millan Farliga växter.. Illustrerad. Andra upplagan. Lund 1976. 112 sidor. Häftad. (#151210)100:-
Wigander, Millan Farliga växter.. Illustrerad. Stockholm 1969. 112 sidor. Häftad. (#151212)100:-
Wigardt, Gaby Barn och djur.. Illustrerad. Sthlm 1974. 172 sidor. Häftad. (#154127)100:-
Wigglesworth, V.B. Insect Physiology.. Illustr. 7th Edition. London 1974. IX, 166 pages. Original cloth in dustjacket. Pencil underlinings. (#70707)110:-
Wikesjö, Karl Odla köksväxter i växthus.. Illustr. LTs förlag 1974. 191 sidor. Häftad. (#153747)100:-
Wikström, Joh. Em. Stockholms flora 1. eller korrt Beskrifning af de vid Stockholm i vildt tillstånd förekommande Växter. Med en Inledning, innehållande en öfversigt af Stockholms-traktens Natur-Beskaffenhet. Med Tillägg. Sthlm 1840. viii, vi, (2), 185, (3), (2), 423, (1), 27, (3) sidor. Kartan saknas. I ett nött halvfranskt band. Inlagan delvis fläckig. 1844 utkom en andra del om 80 sidor. (#96830)500:-
Wilczek, Lech Små djur i vår natur.. Fotografier i färg och svart-vitt. Sthlm 1961. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#98047)200:-
Vilda blommor i våra marker.. Fotografisk flora i färg. Stockholm 1976. 336 sidor. Förlagsband. (#154134)140:-
Vilda växter i Norden I-V.. Utgiven av Torsten Lagerberg (I-IV) samt J.A. Nannfeldt och G. Einar Du Rietz (V). Andra omarbetade och utökade upplagan (I-IV). Illustr. Sthlm 1947-49 och 1945 (V). Inbundna i original halvfranska band med något blekta ryggar. 5 volymer. (#25232)700:-
Willén, Torbjörn The Utål Lake Chain, Central Sweden and its Phytoplankton.. Copenhagen 1962. 156 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#177730)150:-
Williams, Williams & Arlott Orkidéer i Europa, Nordafrika och Mellersta Östern.. En fälthandbok. Svensk bearbetning av Hans-Erik och Henni Wanntorp. Illustrerad i färg. Sthlm 1978. 167 sidor. Original pappband. (#74230)150:-
Wills, Christopher Den herrelösa hjärnan.. Den unika människans evolution. Jönköping 1994. XXIV, 342 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. Blyertsunderstrykningar och -anteckningar. (#56693)130:-
Wilson, Ernest D. The Structure of the Atom.. I: Recent Studies on the Structure of the Atom. II: The Changes of Mass and Weight Involvede in the Formation of Complex Atoms. III: The Structure of Complex Atoms. The Hydrogen-Helium System. Diss. Chicago 1916. 58 pages. Staple bound. Stamped. (#115001)300:-
Wilson, Mitchell Människan.. Om männoskokroppen och dess arbete. Illustrerad. Stockholm 1960. 139 sidor. 4:o. Förlagsband med skyddsomslag. "En gyllene bok om..." (#155331)140:-
Vimtrup, Bj. Beiträge zur Anatomie der Capillaren I.. Über contractile Elemente in der Gefasswand der Blutcapillaren. Diss. Kbhvn 1922. 76 pages + plates. Softcover. Stamped. As new. (#88608)300:-
Wing, Leonard W. Practice of Wildlife Conservation.. Illustrated. New York 1951. 412 pages. Original cloth. Dust jacket. (#81836)200:-
Winters, Robert Kirby Stem form of White Oak.. Dissertation, University of Michigan 1932. 62 pages. Soft covers. Stamped. Reprinted from "Papers of the Michigan Academy of Science, Arts and Letters. (#176217)100:-
Wintzell, Johan Bidrag till de skandinaviska Ophiuridernas biologi och fysiologi.. Akad. avh. Uppsala 1918. 148 sidor + planscher. Häftad. (#48396)150:-
Wirén, A. Zoologiens grunddrag 1.. (Allt som utkom). Med 349 illustrationer. Sthlm 1899. 464 sidor. Klotband. (#121059)150:-
Wirén, Einar Zur Morphologie und Phylogenie der Pantopoden.. Diss. Uppsala 1918. 146 pages + plates. Soft covers. (#55506)150:-
Wistrand, Gunnar Studier i Pite lappmarks kärlväxtflora.. Med särskild hänsyn till skogslandet och de isolerade fjällen. Uppsala 1962. 211 sidor + kartor. 4:o. Häftad. Acta Phytogeoraphica Suecica 45. (#71861)200:-
With, C.J., Chelonethi.. An account of the Indian false-scorpion together with studies on the anatomy and classification of the order. With four plates and a map. Kbhvn 1906. 214 pages + plates and map. Soft covers. Stamped. The Danish Expedition to Siam 1899-1900. D. Kgl. Danske Vidensk. Selsk. Skrifter 7.III.1. (#172539)500:-
Witte, Hernfrid Till de svenska alfvarväxternas ekologi.. Illustr. Akad. avh. 1906. 120 sidor. Häftad. (#53803)140:-
Wittrock, Veit Brecher Anteckningar om skandinaviens desmidiacéer.. Med en tafla. Uppsala 1869. 28 sidor + plansch. 4:o. Blanka omslag. Dedikation. Ur Nova Acta Reg. Soc. Sc. Ups. Ser. III. (#99551)300:-
Wittrock, Veit Brecher Botanisk-historiska fragment.. Sthlm 1906. 93 sidor. Senare klotryggsband. Särtryck ur företalet till Catalogus illustratus iconothecæ botanicæ Horti Bergiani II. (#149419)150:-
Wittrock, Veit Brecher Om den högre epifyt-vegetationen i Sverige.. Sthlm 1894. 29 sidor. Häftad. Acta Horti Bergiani 2:6. (#99581)150:-
Wittrock, Veit Brecher Viola-studier I-II.. I. Morfologisk-biologiska och systematiska studier öfver Viola tricolor (L.) och hennes närmare anförvandter. II. Bidrag till de odlade penséernas historia med särskild hänsyn till deras härkomst. Med 14 delvis färglagda taflor och 17 textbilder samt 70 bilder i texten och en tafla. Sthlm 1896-97. 142 + 78 sidor + planscher. Senare klotband. En volym. Acta Horti Bergiani 2:1 och 2:7. (#149077)600:-
Vogel, Carl Naturbilder.. Karakteristiska teckningar ur djur- och växtverlden, till lifvande af naturhistoriska insigter hos bildade och vettgiriga personer af alla stånd. Öfvers. af K. Torén. Andra upplagan. Sthlm 1863. (8), 420 sidor. Original halvfranskt band. Lagerfläckat ex. (#149386)200:-
Wojtkowiak, Georg Die Zitruskulturen in der küstennahen Agrarlandschaft der Türkei.. Wirtschaftsgeographische Betrachtung eines Produktionszweiges. Diss. Hamburg 1971. 435 pages + 5 maps. Soft covers. Stamped. (#122682)200:-
Woldu, Zerihun Variation in Grassland Vegetation on the Central Plateau of Shewa, Ethiopia,. in Relation to Edaphic Factors and Grazing Conditions. Diss. Vaduz (Uppsala) 1985. 114 pages. Softcover. (#48741)140:-
Wolf, Ph. Fiskeribiologiska undersökningar i Kävlingeån.. Illustrerad. Lund 1950. 72 sidor + diagram m.m. Häftad. Stämpel. (#165120)150:-
Wolf, Ph. Lax i Nordamerika.. Illustrerad. Lund 1951. 156 sidor. Häftad. Stämpel. (#165122)150:-
Wolf, Ph. Lax i Sverige och England.. Illustrerad. Lund 1947. 124 sidor + diagram. Häftad. Stämpel. (#165126)150:-
von Goethe, Johann Wolfgang Naturwissenschaftliche Schriften.. Hamburg 1955. 644 pages. Original cloth. (#133542)135:-
von Linné, Carl Anmärkning öfwer wisen hos myrorne.. Upps. 1968. 35 sidor. Litet format. Häftad. (#128265)250:-
von Linné, Carl Diæta naturalis 1733.. Linnés tankar om ett naturenligt levnadssätt. Utg. av Arvid Hj. Uggla. Uppsala 1958. 222 sidor. Häftad. (#69440)175:-
von Linné, Carl Flora Dalekarlica.. Ad verba Linnæi, propria manu scripta accuratissime expressam curavit et commentationibus adjectis edidit Ewaldus Ährling. Örebro 1893. (12), viii, 130 sidor. Med bevarade omslag i nyare halvklotband. Första utgåvan av Flora Dalecarlica. (#139890)400:-
von Linné, Carl Fyra skrifter.. Utvalda och kommenterade av Arvid Hj. Uggla. Illustr. av Harald Sallberg. Sthlm 1964. 160 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#66577)150:-
von Linné, Carl Gotländska resa.. Förrättad 1741. Utgiven och kommenterad av Bertil Molde. Efterskrift av Knut Hagberg. Sthlm 1957. 187 sidor. Originalpappband. Skyddsomslag. (#118400)100:-
von Linné, Carl Gotländska resa.. Förrättad 1741. Utgiven och kommenterad av Bertil Molde. Efterskrift av Knut Hagberg. Sthlm 1969. 187 sidor. Originalpappband. (#118865)100:-
von Linné, Carl Indelning i Ört-Riket. efter Systema Naturae. På svenska öfversatt af Johan J. Haartman och nu andra gången uplagd, ändrad och tilökt efter 13:de upplagan af Systemet. Facsimileupplaga, Sthlm 1976. 180 sidor + planscher. Originalpappband. (#98872)140:-
von Linné, Carl Linné i Lappland.. Utdrag ur Carl Linnæus' dagbok från resan till Lappland 1732, ur hans lapska flora och reseberättelsen till Vetenskaps-Societeten i Uppsala, ur anteckningar och brev m.m. En antologi sammanställd av Bertil Gullander. Illustr. Sthlm 1977. 166 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#53053)150:-
von Linné, Carl Methodus Avium Sveticarum.. Utgifven af Einar Lönnberg. Uppsala 1907. 96 pages + plate. Softcover. Original Latin text + notes in Swedish. (#44674)150:-
von Linné, Carl Om jämvikten i naturen.. Inledning och kommentarer av Gunnar Broberg. texterna översatta av Anders Piltz. Illustr. Stockholm 1978. 167 sidor. Förlagsband. (#159877)130:-
von Linné, Carl Svensk flora.. Flora Svecica. Utgiven i samarbete med Svenska Linné-Sällskapet. Sthlm 1986. 482 sidor + plansch. Original pappband. Skyddsomslag. (#61439)200:-
von Linné, Carl Vorlesungen über die Cultur der Pflantzen.. Utgifna af M.B. Swederus. Uppsala 1907. VIII, 107 pages. Cloth. (#149060)185:-
von Linné, Carl Vorlesungen über die Cultur der Pflantzen.. Utgifna af M.B. Swederus. Uppsala 1907. VIII, 107 pages. Softcover. (#44669)150:-
von Linné, Carl Västgöta resa 1746.. Facsimiledition efter 1747 års originalupplaga. Andra tryckningen. Utg. John Kroon. Malmö 1956. (16), 284, 20 sidor + 5 planscher. Original pergamentryggsband. (#132754)250:-
von Linné, Carl Västgötaresa förrättad 1746.. Sthlm 1961. 267 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#104222)100:-
Wood, W.P. A Fuchsia Survey.. London no date. 182 pages + plates. Hardcover with dustjacket. (#160034)120:-
Worlds in Interaction:. Small bodies and planets of the solar system. Proceedings of the meeting ... held in Mariehamn, Finland, 1994. Edited by H. Rickman and M.J. Valtonen. Dordrecht 1996. 508 pp. Hard covers. (#43407)250:-
Wright, K.O. A Study of Line Intensities in the Spectra of Four Solar-Type Stars.. Diss. Ottawa (Univ. of Michigan) 1948. 116 pages. 4:o. Soft covers. Stamped. (#62813)250:-
Wu, Chenfu Francis Morphology, Anatomy and Ethology of Nemoura.. Diss. Cincinnati 1923. 81 pages incl. plates. Soft covers. Stamped. (#141240)180:-
Wyman, Walker D. The Wild Horse of the West.. Illustr. by Harold E. Bryant. Lincoln 1971. 348 pages. Softcover. (#143747)150:-
Wåhlin, J.P. Geografi för begynnare.. Sthlm 1817. (2), 190 sidor. Gammalt halvfranskt band. (#139937)450:-
Våra skogar under ett halvsekel.. Några drag ur deras skötsel. Minnesskrift utgiven av Sveriges Skogsvårdsstyrelser med anledning av deras femtioårsjubileum år 1955. Illustrerad. Uppsala 1955. 153 sidor. Original linneband. (#175215)140:-
Våra svenska fåglar i färg.. Text och redaktion Gustaf Rudebeck m.fl. Färgplanscher av bröderna von Wright, Bror Hallberg och Sven Ekblom. Teckningar av Claes Ramel. Sthlm 1962. 697 sidor + 96 dubbelsidiga planscher i separat låda. De 12 grammofonskivorna saknas. Röda klotband. 3 volymer. (#71224)300:-
Vår svenska flora i färg. jämte ett urval växter från de nordiska grannländerna. I-II. Text och redaktion Eric Hultén m.fl. Sthlm 1960. 692 sidor + 208 färgplanscher. Stort format. 2 original halvfranska band. (#28324)450:-
Vägvisare till naturen i Stockholms län.. Utgiven av Länsstyrelsen i Stockholms län. Illustrerad. Sthlm 1975. 128 sidor + karta. Häftad. (#117848)100:-
Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren. - en översikt. Naturvårdsverkets limnologiska undersökning 1975. 132 sidor. Häftad. (#136035)125:-
Wærn, Mats Rocky-Shore Algae in the Öregrund Archipelago.. Illustr. Uppsala 1952. XVI, 298 pages. Cloth. (#153962)225:-
Wærn, Mats Rocky-Shore Algae in the Öregrund Archipelago.. Illustr. Uppsala 1952. XVI, 298 pages. Softcover. (#59429)175:-
Västkustfiske.. Fiskar och fiske i Västerhavet. Red. Bertil Haglund. Illustr. Uddevalla 1952. 224 sidor. Häftad. (#151277)120:-
Växter, svampar, djur.. Av Henrik Ekman m.fl. Illustrerad. Utbildningsradion 1989. 120 sidor. Förlagsband. (#154086)100:-
XIIe Congrčs International de Zoologie.. Lisbonne 1935. Comptes rendus. Volume I-III. Lisboa 1936-37. 2424 pages. Soft covers. Stamped. 3 volumes in very good condition. (#165555)700:-
Yale North India Expedition.. Volume X. Reports on Diptera, Triclad, Coleoptera, Phyllopod Crustacea, Amphoid Crustacea, Hydracarina, Terrestial families of Hemiptera-Heteroptera and Rotatoria. New Haven 1934. 186 pages + plates. 4:o. Soft covers. Stamped. (#170187)150:-
Yen Hsun Chu Contribution a l'étude de la sexualité et du mycélium des Basidiomycčtes Saprophytes.. Extrait des Annales de l'Université de Lyon, Sciences Naturelles, 1949. Lyon 1950. 132 pages + 12 plates. Soft covers. (#129074)200:-
Ylla Cats.. Foreword by A.D. Hippisley Coxe. Illustrated. London 1960. 72 pages. Original cloth. Dust jacket. (#87164)175:-
Young, J.Z. An Introduction to the Study of Man.. Illustrated. Oxford 1974. 719 pages. Softcover. (#138463)135:-
Yuasa, Hachiro A Classification of the Larvae of the Tenthredinoidea.. Diss. Univ. of Illinois 1920. 172 pages + plates. Soft covers. Stamped. (#141238)250:-
Zeipel, H., von Recherches sur les solutions périodiques. de la troisičme sorte dans le problčme des trois corps. Diss. Uppsala 1904. 66 pages. 4:o. Soft covers. (#65140)200:-
Zeitschrift für wissenschaftliche Zoologie 1-30.. + Supplement zu Band 25 und 30 + Register zu Band 1-15. Herausgegeben von Carl Theodor v. Siebold, Albert v. Kölliker und Ernst Ehlers. Leipzig 1849-1878. 1031 (of 1032) plates, many of them folding and coloured. Plate 29 in volume 19 missing. Plate 14-17 in volume 4 stained. A few text-leafs repaired in margins. Volume 1-17 in contemporary half leather, the rest in half cloth. 33 volumes. Stamped. A very nice set in very fine condition. Journal mostly for evertebrata. (#176682)18000:-
Zemitis, N. Rokas gramata mezkopjiem XIV.. Mednieciba. Illustr. Riga 1928. 234 pages. Soft covers. Spine worn. Stamped. (#81727)250:-
Zepernick, Bernhard Arzneipflanzen der Polynesier.. Berlin 1972. 307 pages + folding map. Softcover. Stamped. (#80449)250:-
Zernecke, E. Leitfaden für Aquarien- und Terrarienfreunde.. Illustr. Berlin 1897. VIII, 851 pages + plate. Original cloth. (#128302)500:-
Zur Kenntnis der Vegetation des Sees Tåkern.. Von G. Einar Du Rietz und Andere. Uppsala 1939. 66 pages. Soft covers. (#71866)135:-
Zweifel, Frances W. A Handbook of Biological Illustration.. Illustrated. Chicago 1961. 131 pages. Hardcover with cloth spine. (#160012)120:-
Zänkert, Adolf Varthän - varför.. En bok om djurens vandringar. Illustr. Nybloms förlag 1959. 171 sidor. Häftad. (#74178)145:-
Åberg, Börje Physiologische und ökologische Studien über die pflanzliche Photomorphose.. Diss. Uppsala 1943. 189 pages. Soft covers. Symbolae Botanicae Upsaliensis VIII:1. (#84187)170:-
Åberg, Börje Växtodling i artificiellt ljus.. (Konstljuskultur.) Med särskild hänsyn till tomat. Uppsala 1941. 98 sidor + planscher. Häftad. Symbolae Botanicae Upsaliensis IV:5. (#84177)120:-
Åberg, Börje & Rodhe, Wilhelm Über die Milieufaktoren in einigen südschwedischen Seen.. Uppsala 1942. 256 pages. Soft covers. Symbolae Botanicae Upsaliensis V:3. (#84175)150:-
Åkerblom, Filip Recherches océanographiques.. Uppsala 1903. 80 pages + 3 folding plates and one folding map. Soft covers. Expédition de A.-G. Nathorst en 1899. (#48315)200:-
Åkerlund, Erik Ärftlighets- och utvecklingslära.. Illustrerad. Stockholm 1952. 268 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#154081)120:-
Åkerman, Joachim Föreläsningar i kemisk technologi I-II.. Sthlm 1832. xii, 698, (2) + iv, 612, (22) sidor + 6 + 2 utvikbara planscher. Samtida halvfranska band, lite skadade. Svaga inre falsar. 2 volymer. (#86032)1000:-
Ålvik, Gunnar Über Assimilation und Atmung einiger Holzgewächse im westnorwegischen Winter.. Diss. Bergen 1939. 266 pages. Softcover. Stamped. (#107499)250:-
Ångström, Anders A Study of the Radiation of the Atmosphere.. Based upon observations of the nocturnal radiation during expeditions to Algeria and to California. Diss. Washington (Uppsala) 1915. 159 pages. Soft covers. (#53780)185:-
Ångström, Anders Sveriges klimat.. Illustrerad. Sthlm 1946. 105 sidor + planscher och tabeller. Original klotryggsband. Dedikation. (#69903)150:-
Årsberättelser om vetenskapernas framsteg.. Afgifne af Kongl. Vetenskaps-academiens embetsmän. 1822 - 1839. 1822-28 i samtida pappband, 1829-39 i samtida skinnryggsband med något nötta ryggar. 30 volymer. Stämplar. Första årgången, 1821 saknas här. (#172622)12000:-
Ärnbäck-Christie-Linde, A. Ascidiacea I.. With 4 plates and 11 text-figures. Sthlm 1938. 54 pages + plates. 4:o. Soft covers. Further Zoological Results of the Swedish Antarctic Expedition 1901-1903 under the direction of Otto Nordenskjöld. Vol. III.4. (#149511)125:-
Ödmann, Samuel, Strödde samlingar utur naturkunnigheten; till den Heliga Skrifts upplysning 1-3.. Första - Tredje Flocken (av 6). Uppsala 1795, 1785 och 1788, (16),144 + (10),186 + (24),132 sidor + 4 + 1 + 0 planscher. Inbundna i ett samtida skinnryggsband. Enligt KB:s katalog skall del 1 ha en plansch, del 2 en och del 3 2 planscher. Häri finns i del 4 planscher (fåglar), i del 2 en plansch, Vilda mulåsnan och Scatal. I del 3 finns ingen plansch. Ytterligare 3 flocker utkom. (#172912)950:-
Öhman, Yngve Spectrophotometric Studies of B, A, and F Type Stars.. Diss. Uppsala 1930. 109 pages. 4:o. Soft covers. (#55540)200:-
Ölands södra udde - klassisk fågelmark.. Red. Boris Engström. Utgiven av Ottenby fågelstation. Illustrerad. 1988. 224 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#159622)175:-
Örtagubbens 25 underbara läkeörter.. Stockholm 1962. 80 sidor. Häftad. (#152296)100:-
Östman, C.J. Recherches sur les grands vents prčs de la côte Suédoise du golfe de Botnie.. Diss. Sthlm (Uppsala) 1922. 47 pages + maps. 4:o. Soft covers. (#55544)150:-
økland, Fridthjof Insektstater.. Illustrerad. Uppsala 1947. 151 sidor. Klotband. (#154646)130:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page