Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Aarre, Bent Småbåtsboken.. Illustrerad. J.Fr. Clausens forlag 1967. 163 sidor. Häftad. (#159872)100:-
Alcock, A. A Naturalist in Indian Seas. or, Four Years with the Royal Indian Marine Survey Ship "Investigator". London, John Murray 1902. Engraved frontispiece, folding map and 58 plates. xxiv, 328 pages + plates and maps. Original, decorated cloth. A very fine copy. (#154283)2400:-
Alfredsson, Axel Populär navigation.. Illustr. Göteborg 1933. 68 sidor. Häftad. Välanvänd. (#126575)100:-
Alle Mann an Bord!. Ein Buch von der Seefahrt. Mit 127 Abbildungen und einer großen Schautafel. Dritte Auflage. Stuttgart 1932. 80 pages + plate. Soft covers. (#100426)150:-
Almén, Dag S/S Bohuslän.. Sällskapet Ångbåtens fartyg. En historik. Illustrerad. Zindermans 1976. 32 sidor. Original pappband. (#147115)100:-
Anderson, William R. & Blair Jr., Clay Nautilus 90 North.. London 1961. 190 pages. Paperback. (#148754)100:-
Arge, Niels Juel Drekin.. Ein róðrarsøga. Illustr. Tórshavn 1982. VIII, 209 pages. Hardcover. (#76899)250:-
Baker, Richard Dry Ginger.. The Biography of Admiral of the Fleet Sir Michael Le Fanu. London 1977. 254 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147003)140:-
Beatty, Charles Our Admiral.. A Biography of Admiral of the Fleet, Earl Beatty, 1871-1936. London 1980. 211 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147894)150:-
Beebe, William Med djuphåv och dykarhjälm i tropiska hav.. Sthlm 1927. 303 sidor + planscher (varav en del i färg). Halvklotband med bevarade omslag. Stämpl. (#142776)135:-
Bennett, Geoffrey Naval Battles of World War II.. London 1975. 253 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147023)150:-
Benson, Brian Båtar.. Svensk fackgranskning av Bengt Ohrelius. Örebro 1977. 45 sidor. Stort format. Original pappband. IPC bibliotek om vetenskap och teknik. (#141781)135:-
Berckman, Evelyn Creators and Destroyers of the English Navy.. As Related by the State Papers Domestic. London 1974. 212 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147085)150:-
Bergengren, Kurt Ro i Österled.. Sthlm, Billbergs 1966. 41 sidor. Häftad. (#94222)100:-
Berg, Kerstin G:son Redare i Roslagen.. Segelfartygsrederier och deras verksamhet i gamla Vätö socken. Illustr. Sth 1984. 394 sidor. Häftad. Nord. mus. handl. 100. (#13725)200:-
Bergman, Ernst Gamla varvet vid Göteborg 1660-1825.. Historik och beskrivning. Illustr. Göteborg 1954. 272 pp. Häftad. (#62540)225:-
Bergquist, Lars Per Brahes undergång och bärgning.. Illustrerad. Sthlm 1980. 182 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#147114)145:-
Berättelser från de sju haven.. Samlade av Olof Strandberg. Illustrationer och typografi av Mark Sylwan. Andra upplagan. Sthlm 1945. 570 sidor. Original klotryggsband. (#89096)200:-
Bevan, Bryan The Great Seamen of Elizabeth I.. London 1971. 319 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147057)150:-
Binns, Alan Viking Voyagers.. Then and Now. Illustr. London 1980. 248 pages + plates. Softcover. (#144731)140:-
Blomqvist, Marie Relationer ombord.. Drömmar, konflikter och möjligheter till havs. Sthlm 2002. 320 sidor. Färlagsband med skyddsomslag. Dedikation. (#174314)160:-
Bolles, Edwin Courtlandt The Literature of Sea Travel Since the Introduction of Steam, 1830-1930.. Diss. Philadelphia 1943. 128 pages. Softcover. Stamped. (#148150)200:-
Bowen, Frank C. Ships for All.. With Nearly Seventy Illustrations. Entirely new edition. London 1952. 255 pages. Original cloth in chipped dustjacket. (#75535)200:-
Bradford, Ernle The Mighty Hood.. London 1977. 224 pages. Paperback. (#148524)100:-
Brookes, Ewart Destroyer.. London 1973. 256 pages + plates. Paperback. (#148516)100:-
Broström - Broströmskoncernens sjöfartsföretag och deras fartyg.. Illustrerad. Uppsala 1946. 52 sidor. Original pappband. (#156392)145:-
Broström - El Consorcio Broström de compañías de navegación y sus embarcaciones.. Illustr. Uppsala 1946. 52 pages. Original hard covers. (#156394)145:-
Brundin, G. Där vägarna mötas.. Hågkomster och bilder från mina år som sjömanspräst. Illustrerad. Stockholm 1926. 160 sidor. Häftad. (#151494)100:-
Bryant, Arthur Samuel Pepys - The Saviour of the Navy.. London 1961. 452 pages. Paperback. (#148749)100:-
Brøgger, A.W. & Shetelig, Haakon Vikingeskipene.. Deres forgjengere og etterfølgere. Oslo 1950. 296 sidor + planscher. Original klotryggsband. Lite lös i bindningen. (#49689)350:-
Bushnell, George Herbert Sir Richard Grenville.. The Turbulent Life and Career of the Hero of the Little "Revenge". London 1936. 342 pages + plates. Original cloth. (#146998)150:-
Båtmodeller och museibåtar. Illustr. Sthlm 1990. 170 sidor. Originalpappband. Sjöhistorisk årsbok 1990-1991. (#80256)125:-
Campbell, George China Tea Clippers.. Illustrated. London 1974. 156 pages. 4:o. Original cloth. (#147962)225:-
Cassidy, Vincent H. The Sea Around Them.. The Atlantic Ocean, A.D. 1250. Baton Rouge 1968. XVII, 202 pages + plates. Original cloth. (#144851)175:-
Chatterton, E. Keble Old Ship Prints.. Illustr. London 1965. 182 pp + numerous plates. Original cloth. First ed. was printed in 1927. (#19073)450:-
Chichester, Francis Gipsy Moth Circles the World.. London 1967. 269 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. First reprint, the same year as the first edition. (#108598)250:-
Chichester, Francis Jorden runt med Gipsy Moth.. Sthlm 1969. 288 sidor + illustrationer. Häftad. (#139743)120:-
Collinder, Per Från Noaks duva till gyrokompassen.. Navigationskonst förr och nu. Sthlm 1943. 187 sidor + planscher. Häftad. Dedikation. (#108569)200:-
Connell, Gordon G. Fighting Destroyer.. The Story of H.M.S. Petard. London 1976. 271 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147013)150:-
Creighton, Kenelm Convoy Commodore.. London 1976. 192 pages. Paperback. (#148714)100:-
Dalaröleden.. Redigerad av Carl Henric Reiher. Illustrerad. Stockholm 1998. 256 sidor. Förlagsband. (#150988)120:-
Davidsson, Jan Mentor ohoj.. Barkskeppet med hemort i Mollösund, Göteborg, Råå 1876-1917. Illustrerad. Lund 1981. 139 sidor. Stort format. Original klotband. (#147961)200:-
Davidsson, Jan Viking.. Illustrerad. Göteborg 1981. 80 sidor. Stort format. Original klotband. Segelfartyget i Göteborgs hamn. (#147959)150:-
Davies, John The Artless Yachtsman.. Illustrations by John Jensen. London 1964. 108 pages. Original cloth. Dust wrapper chipped. (#75540)175:-
de Latil, Pierre & Rivoire, Jean Sjunkna skatter.. Dykarjakt på havets botten. Illustr. Sthlm 1960. 239 sidor + planscher. Häftad. (#163073)110:-
de la Varende, Jean Die romantische Seefahrt.. Schiffahrtgeschichte eines Enthusiasten. Illustr. Hamburg 1957. 290 pp. Cloth in dustjacket. (#29285)170:-
Doane, Benjamin Following the Sea.. Illustrated. Nova Scotia Museum, Halifax 1987. 275 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. A young sailor's account of the seafaring life in the mid-1800s. (#147968)250:-
Dugan, James The Great Mutiny.. New York 1967. 510 pages + plates. Paperback. (#148536)100:-
Edberg, Rolf ...och de seglade ständigt.. Illustr. Sth 1985. 282 sidor. Original klotband. (#29782)145:-
Edwards, Kenneth Örlogsmän som diplomater.. Översättning av The Grey Diplomatists från engelskan av W. Savage & Hj. Clason. Illustrerad. Nautiska förlaget, Sthlm 1938. 316 sidor + planscher. Häftad. (#101096)200:-
Eskeröd, Albert Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder.. Illustr. Sthlm 1973. 191 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#106544)125:-
Fahlström, J.M. The History of a Gothenburg House of Merchants.. Presented by Ekman & Co. AB on the Occation of the 150th Anniversary of the Establishment on January 29th 1802. Illustr. Gbg 1951. 72 pages. 4:o. Hard covers. Dedication. (#53320)200:-
Fartyg och sjöfolk.. Red. Algor Bagge m.fl. Illustrerad. Sohlmans 1955. 480 sidor. Original halvklotband. (#130335)150:-
Flottan förr och nu.. Minnesbok för dem som tjänstgjort vid flottan. Red. Moje Östberg och Torsten Sahlin. Illustrerad. Sthlm 1936. 48 sidor. Häftad. (#101127)100:-
Flottans neutralitetsvakt.. Redogörelse för flottans verksamhet för neutralitetens upprätthållande samt sjöfartens och fiskets tryggande m.m. under världskriget 1914-18, ... Utarbetad inom Kungl. Sjöförsvarsdepartementet. Sthlm 1919. 115 sidor + utvikbar tabell och kartor. Häftad. (#101110)150:-
Fowler, William M. Rebels Under Sail.. The American Navy During the Revolution. New York 1976. 356 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147059)165:-
Franzén, Anders The Warship Vasa.. Deep Diving and Marine Archaeology in Stockholm. Illustr. Sthlm 1960. 80 pages. 4:o. Original cloth. (#156295)150:-
Fredricson, Nils Resa utan slut.. Andra upplagan. Illustr. av författaren. Sthlm 1940. 315 sidor. Halvklotband. (#161734)225:-
Frere-Cook, Gervis & Macksey, Kenneth The Guinness History of Sea Warfare.. Illustrated. Enfield 1975. 245 pages. Original cloth. Dust jacket. (#147071)160:-
Freuchen, Peter Peter Freuchens bok om de sju haven.. Illustrerad. Sthlm 1960. 421 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#107938)175:-
Friberg, Berndt Fartyg på Stockholms vatten.. Teckningar: Sven Rydén. Sthlm 1973. 45 sidor. Häftad. (#124788)100:-
Friendly, Alfred Beaufort of the Admiralty.. The Life of Sir Francis Beaufort 1774-1857. New York 1977. 362 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147028)175:-
Fuchida, Mitsuo & Okumiya, Masatake Midway.. The Battle that Doomed Japan. New York 1966. 222 pages + plates. Paperback. (#148540)100:-
Gedda, Petter General Hydrographisk Chart-Book öfwer Östersiön, och Katte-gatt.. Facsimile-upplaga av ett handkolorerat exemplar av originalet, tryckt i Amsterdam 1695. Sthlm 1995. Folio. I kassett. (#53041)1500:-
Goldsmith-Carter, George Sailing Ships & Sailing Craft.. Illustrated. London 1969. 160 pages. Paperback. (#148709)100:-
Gould, R.T. Captain Cook.. London 1978. 128 pages. Original cloth. Dust jacket. (#147080)135:-
Great Maritime Museums of the World.. Edited by Peter Neill and Barbara Ehrenwald Krohn. Illustr. New York no date (c. 1990). 304 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#147967)200:-
Grönquist, Helena Svensk sjöhistorisk bibliografi.. 1976-1986. Sthlm 1988. 407 sidor. Original pappband. Sjöhistorisk årsbok 1987. (#66533)170:-
Hafström, Georg Utblickar kring tillkomsten av skeppet Wasa.. Illustr. Sthlm 1968. 150 sidor. Häftad. Statens sjöhistoriska museum. Meddelanden XI. (#77697)145:-
Hagman, Torsten Inför nedrustningskonferensen.. Bidrag till kännedom om det internationella maritima läget och sjörustningarnas begränsning. Sthlm 1932. 72 sidor. Häftad. (#101126)125:-
Hall, Bo G. Ångbåtarnas Ådalen.. Illustrerad. Bjästa 1983. 220 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#86696)300:-
Hammar, Hugo John Ericssons Monitor och drabbningen på Hampton Roads.. Illustr. Illustr. 1937. 63 sidor + utvikbara ritningar och kartor. Klotband. Biblioteksstämplar. Inbunden tillsammans med Hammars "Minnen 2" som handlar om Amerika. (#27856)200:-
Handbok för Sjövärnskåren.. Göteborg 1943. 425 sidor. Original klotband. Stämpel. (#172581)200:-
Hansson, Wilhelm Skärgårdstrafiken i Bohuslän under 100 år.. Skeppskatalog av Dag Almén. Illustrerad. Tredje upplagan. Zindermans 1981. 192 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#147112)150:-
Havet skapar välstånd.. Illustrerad. Red. Algor Bagge m.fl. Sohlmans 1954. 452 sidor. Original halvklotband. (#130334)150:-
Heaps, Leo Log of the Centurion.. Based on the Original Papers of Captain Philip Saumarez on Board HMS Centurion, Lord Anson's Flagship During his Circumnavigation 1740-44. Illustrated. London 1973. 264 pages + plates. Original hardcover. Dust jacket. (#147030)200:-
Heed, Börje Boken om Nautilus.. Den fantastiska färden under Nordpolen. Illustrerad. Sthlm 1958. 86 sidor + illustrationer. Häftad. (#140487)135:-
Hill, Roger Destroyer Captain.. Memoirs of the War at Sea 1942-45. London 1979. 300 pages + plates. Paperback. (#148518)100:-
Hills, George E. The Sailing Rules in Yacht Racing.. Interpreted an applied in official protest decisions of yachting tribunals of final jurisdiction. Revised edition. New York and London 1940. xxii, 342 pages. Original cloth in not perfect dustjacket. (#65959)250:-
Hiscock, Eric C. Västlig horisont.. Sthlm 1972. 176 sidor + illustrationer. Original pappband. Skyddsomslag. (#141902)150:-
Holmström, Erland Tekappseglingen.. Om männen, skeppen och kappseglingen från Kina till London år 1866. Illustr. Sth 1989. 328 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#31868)145:-
Hornborg, Eirik Segelsjöfartens historia.. Illustr. Andra, omarbetade upplagan. Sthlm 1948. 542 sidor. Häftad. Lite nötta omslag. (#119517)250:-
Hough, Richard Bless our Ship.. Mountbatten and the Kelly. London 1992. 208 pages. Paperback. (#148533)100:-
Hough, Richard First Sea Lord.. An Authorised Biography of Admiral Lord Fisher. London 1969. 392 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147000)140:-
Howarth, David Soverign of the Seas.. The Story of British Sea Power. Illustrated. London 1974. 382 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147094)175:-
Howarth, David Trafalgar - The Nelson Touch.. Illustrated. Glasgow 1972. 256 pages. Softcover. (#148529)125:-
Hägg, Erik Under tretungad flagga.. Vår seglande örlogsflotta och dess män 1750-1900. Illustr. Sthlm 1941. 380 sidor + färgplanscher. 4:o. Originallinneband. (#106012)450:-
Höflich, Gerhard Die britische Kriegsflotte.. Eine Betrachtung über ihre Kampfkraft und ihren Einsatz. Illustr. Mittler & Sohn, Berlin 1941. 96 pages + plates. Soft covers. (#149547)150:-
Innovation in Shipping and Trade.. Edited by Stephen Fisher. Illustr. Exeter 1989. 178 pages. Soft covers. Inscribed by the editor. (#79829)140:-
Jacobsen, N.H. Skibsfarten i det danske vadehav.. En erhvervsgeografisk studie. Akad. avh. Kbhvn 1937. 301 sidor. + kort. Halvklotband. Stämpel. (#58697)200:-
Janhem, Åke Arholma-Landsort.. Leder och hamnar i Stockholms skärgård. Illustrerad. Sthlm 1954. 279 sidor. Original klotband. (#86872)160:-
Janhem, Åke Landsort - Blå jungfrun.. Leder och hamnar i Ostkustens skärgård. Sthlm 1955. 247 sidor. Original klotband. (#86863)145:-
Jibréus, Dan Repliker av vikingatida skandinaviska skeppstyper.. 2:a uppl. Illustr. Upps. 2000. 46 sidor. A4. Limhäftad. (#33825)75:-
Kapten Voss våghalsiga seglatser.. Beskrivna av honom själv med inledning av Göran Schildt. Biblioteksförlaget 1960. 241 sidor. Häftad. (#162310)140:-
Kemp, P.K. Victory at Sea.. London 1976. 383 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147006)150:-
Kennedy, Ludovic Nelson and his Captains.. Glasgow 1976. 353 pages + plates. Paperback. (#148534)100:-
Klang, Per 1800-talets skeppsbyggeri i Nyköping.. Illustrerad. Nyköping 1972. 108 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#136198)200:-
Klem - Maritime studier tilegenet Knud Klem.. Red. Henning Henningsen. Illustrerad. Kbhvn 1966. 303 sidor. Häftad. (#122789)165:-
Kløvedal, Troels Kærligheden, kildevandet og det blå ocean.. Illustr. Kbhvn 1981. 208 sidor. Häftad. Stämpl. (#133559)145:-
Kumlien, Bertil Segla i hamn.. Skisser från Stockholms sjösida. Illustrerad av författaren. Sthlm 1979. Original klotband. Skyddsomslag. (#59504)150:-
König, Paul Handelsubåten Deutschlands färd.. Skildrad av dess befälhavare. Översättning. Fjärde upplagan. Sthlm 1916. 122 sidor. Original pappband, lite skadat. (#101103)150:-
König, Paul Handelsubåten Deutschlands färd.. Skildrad av dess befälhavare. Översättning från tyskan. Sthlm 1916. 122 sidor. Häftad. (#111208)130:-
Lamb, James B. The Corvette Navy.. True Stories From Canada`s Atlantic War. London 1979. 180 pages. Paperback. (#148505)100:-
Landström, Björn Seglande skepp.. Från papyrusbåtar till fullriggare i ord och bilder. Sthlm 1969. 192 sidor. Inbunden. (#54601)135:-
Landström, Björn Skeppet.. En översikt av skeppets historia från den primitiva flotten till den atomdrivna ubåten med rekonstruktioner i ord och bilder. Rikt illustr. Sth 1961. 319 sidor. 4:o. Originalklotband. (#35594)300:-
Landström, Björn Skeppet.. En översikt av skeppets historia från den primitiva flotten till den atomdrivna ubåten med rekonstruktioner i ord och bilder. Rikt illustr. Sth 1976. 318 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag. (#152722)300:-
Larsen, Öivind Schiff und Seuche 1795-1799.. Ein medizinischer Beitrag zur historische Kenntnis der Gesundheitsverhältnisse an Bord dänisch-norwegische Kriegsschiffe auf den Fahrten nach Dänisch-Westindien. Illustr. Oslo 1968. 268 pages. Soft covers. (#12377)175:-
Leche, Carl Stockholms skärgårdslots.. Seglingsbeskrivning mellan Landsort och Arholma jämte till Stockholm gränsande delar av Mälaren. Sthlm 1924 samt Tillägget för 1925. 121 + 29 sidor. I originalklotband samt ett häfte. Fint skick. Stämpl. (#90467)250:-
Le Golif, Louis Adhémar Timothée Enskinkas memoarer.. Kaparkaptenen L.A.T. Le Golifs äventyr och kärlekshistorier. Påträffade och publicerade av Gustave Alaux. Presenterade av A. t'Serstevens. Sthlm 1955. 221 sidor. Häftad. (#103689)150:-
Lindén, Lars H. Sommarhamnar från luften 1-2.. Foto: Ulf H. Holmstedt. 1: Från Luleå till Kalmar med Öland, Gotland och Mälaren. 2: Från Kalmar till Strömstad med Vänern, Vättern och Hjälmaren. Sthlm 1980. 147 + 129 sidor. Förlagsband. 2 vol. (#117610)300:-
Lindström, Staffan Byn som byggde Hoppet.. Teckningar av Gittan Jönsson. Kabusa böcker 2004. 160 sidor. Stort format. Häftad. (#156072)150:-
Longitude 24.. Tidskrift från de sju haven. Red. Jan-Erik Carlstedt. Illustrerad. Sthlm utan år. 108 sidor. Stort format. Original klotband. (#141788)175:-
Lundgren, Kurt Stora Cronan.. Byggandet, slaget, plundringen av Öland. En genomgång av historiens källmaterial. Lenstad bok & bild 1997. 262 sidor. Original pappband. (#143381)200:-
Lundström - Skepp och smide.. Artiklar tillägnade Per Lundström. Illustr. Sthlm 1987. 239 sidor. Förlagsband. (#25336)125:-
Macintyre, Donald Aircraft Carrier.. The Majestic Weapon. Illustrated. New York 1968. 160 pages. Softcover. (#159334)100:-
MacIntyre, Donald & Bathe, Basil W. Örlogsfartyg genom seklen.. Rikt illustrerad, Sthlm 1968. 274 sidor. Stort "tvärformat". 25 × 28 cm. Original klotband. Skyddsomslag. (#102942)350:-
Mahan, Alfred Thayer Lord Nelson.. Grundläggaren av Storbritanniens herravälde över haven. Bemyndigad översättning av D. Landquist. Sthlm 1913. 395 sidor + porträtt. Häftad. Nött rygg. (#99410)125:-
Mahan, Alfred Thayer Sjömaktens inflytande på historien 1660-1783, I-II.. Öfversatt af L. Åkerhielm. Sthlm 1899. 604 sidor + kartor och planscher. Något lite skadat halvfranskt band. (#104554)225:-
Mahan, Alfred Thayer The Influence of Sea Power Upon History 1660-1783.. Twelfth edition. Facsimile, Boston no date. XXIV, 557 pages. Original hardcover. (#159821)140:-
Mahan, Alfred Thayer The Influence of Sea Power Upon History 1660-1783.. Twelfth edition. Facsimile, Boston no date. XXIV, 557 pages. Original hardcover in dustjacket. (#114780)150:-
Mahan, A.T. The Influence of Sea Power Upon History 1660-1783.. London 1918. 557 pages + maps. Original cloth. No jacket. (#146980)150:-
Manning, T.D. & Walker, C.F. British Warship Names.. London 1959. 498 pages. Original cloth. Dust jacket. (#146996)175:-
Marcus, Geoffrey Quiberon Bay.. The Campaign in Home Waters, 1759. London 1960. 212 pages + plates. Original cloth. No jacket. (#147083)150:-
Marcus, G.J. The Age of Nelson.. London 1971. 532 pages. Original cloth. Dust jacket. A Naval History of England 2. (#147062)170:-
Martin, Colin & Parker, Geoffrey The Spanish Armada.. Illustrated. London 1988. 296 pages. Original cloth. Dust jacket. (#147034)170:-
Mitchell, David Pirater och kapare.. Med 86 bilder, varav 15 i färg. 4 kartor. Bernces 1978. 207 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#147110)150:-
Moore, John E. Warships of the Royal Navy.. Illustrated. London 1979. 136 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#149557)175:-
Mordal, Jacques Twenty-Five Centuries of Sea Warfare.. Illustrated. London 1965. 428 pages + plates. Paperback. (#148712)100:-
Månsson, Johan Een siö-book, som innehåller Om siöfarten i Östersiön.. Med inledning, anmärkningar och register utgiven av Herman Richter. Lund 1925-28. 132 pp. + karta. 3 häften. Bilaga till Namn och bygd. (#34988)250:-
Månsson, Johan Een siö-book, som innehåller Om siöfarten i Östersiön.. Med inledning, anmärkningar och register utgiven av Herman Richter. Lund 1925-28. 132 pp. + karta. Med bevarade omslag i halvklotband. Bilaga till Namn och bygd. (#144611)300:-
Nautiskt bildlexikon.. Illustrerad. Sthlm 1974. 277 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#79291)300:-
Nilson, Anders Kinakaptenen.. Illustr. Sthlm 1986. 228 sidor. Förlagsband. Bygger på Oscar Olins dagböcker etc. (#151289)160:-
Nilsson, Walter Utflaggad.. Illustrerad. Tre böcker, Göteborg 1989. 195 sidor. Stort format. Original pappband. (#147970)165:-
Nissen, Ivar H. Dækshuses medvirken i langskibsforbandtet.. Interaction between Deckhouse and Main Hull Girder. With an Extensive Summary in English. Diss. Kbhvn 1955. 126 sidor. Häftad. (#92567)200:-
Nordström, Ludvig Denna flugiga värld.. En loggbok. Illustr. Sthlm 1941. 329 sidor. Häftad. Något nötta omslag. (#67575)175:-
Norrvik, Christer Briggen Carl Gustaf 1875-1889.. Under österbottniska segel i ångans tidevarv. Illustr. H-fors 1981. 314 sidor. Häftad. (#121848)175:-
Ohrelius, Bengt Vasa, kungens skepp.. Illustrerad. Sthlm 1959. 95 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#100122)150:-
Ohrelius, Bengt & Kvarning, Lars-Åke Wasa, kungens skepp.. Illustr. 1972. 176 sidor. Inbunden. (#43452)100:-
Olesen, Tryggvi J. Early Voyages and Northern Approaches 1000-1632.. London 1964. XII, 211 pages + plates. Original cloth in frayed dustjacket. (#144853)375:-
Olsson, Åke Vi mötte ett skepp.. Illustrerad. Karlskrona 1997. 287 sidor. Förlagsband. (#165509)140:-
Pack, S.W.C. Sea Power in the Mediterranean.. A History from the Seventeenth Century to the Present Day. London 1971. 260 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147019)165:-
Papp, David Åländsk allmogeseglation.. Med särkild hänsyn till sjöfarten på Stockholm. Sjöfarten i Lemlands socken 1800-1940. Illustr. Aa Sthlm 1977. 379 sidor. Förlagsband. (#47391)200:-
Parkinson, C. Northcote Britannia Rules.. The Classic Age of Naval History 1793-1815. London 1977. 199 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147095)165:-
Parry, Ann The Admirals Fremantle 1788-1920.. London 1971. 286 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147092)175:-
Patzelt, Erna & Herbert Schiffe machen Geschichte.. Beiträge zur Kulturentwicklung im vorchristlichen Schweden. Illustr. Wien 1981. 572 pp. Some pencil. (#20664)300:-
Pell, Claiborne Challenge of the Seven Seas.. With Harold Leland Goodwin. Illustrated. New York 1966. 306 pages. Soft covers. Inscribed by the author. (#98798)150:-
Petsche, Jerome E. The Steamboat Bertrand.. History, Excavation, and Architecture. Illustr. Washington 1974. XXII, 177 pages + folding plan. Softcover. (#146049)175:-
Pilkington, Roger Small Boat Through Sweden.. Illustrated by David Knight. London 1961. 227 pages. Original cloth with dustjacket. (#162294)150:-
Pitt, Barrie Zeebrugge.. New York 1966. 192 pages + plates. Paperback. (#148716)100:-
Plimmer, Charlotte & Denis A Matter of Expediency.. The Jettison of Admiral Sir Dudley North. London 1978. 179 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#146978)140:-
Pocock, Tom Remember Nelson.. The Life of Captain Sir William Hoste. London 1977. 256 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147065)150:-
Pope, Arvis Burinieku gadsimts Latvija.. Pa latviesu jurniecibas vestures lappusem. Illustr. Riga 1989. 150 pages. Softcover. (#117585)125:-
Pope, Dudley 73 North.. The Battle of the Barents Sea. London 1977. 320 pages plates. Paperback. (#148538)100:-
Pope, Dudley England Expects.. Illustrated. London 1959. 368 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. "The saga of 1805, the year of Britain's danger, and the great victory at Trafalgar." (#147082)180:-
Pope, Dudley Graf Spee - The Life and Death of a Raider.. New York 1956. 246 pages. Paperback. (#148718)100:-
Pope, Dudley Harry Morgan's Way.. The Biography of Sir Henry Morgan, 1635-1684. Illustrated. London 1977. 379 pages. Original cloth. Dust jacket. (#146984)160:-
Potter, E.B. The Naval Academy Illustrated History of the United States Navy.. New York 1971. 299 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#147955)200:-
Preston, Antony Destroyers.. Illustrated. London 1977. 224 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#147957)200:-
Regan, Geoffrey The Guinness Book of Naval Blunders.. Illustrated. London 1993. 186 pages. Softcover. (#151905)140:-
Robertson, Terence Walker R.N.. London 1977. 208 pages + plates. Paperback. (#148756)100:-
Rogge, Bernhard & Frank, Wolfgang The German Raider Atlantis.. Illustrated. New York 1979. 212 pages. Paperback. (#148522)100:-
Rose, Alec Lively Lady seglar runt jorden.. Sthlm 1970. 244 sidor + planscher. Originalklotband. Stämpl. (#142741)100:-
Roskill, Stephen Admiral of the Fleet, Earl Beatty.. The Last Naval Hero: An Intimite Biography. London 1980. 430 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. A few pages damaged in margins. (#147899)120:-
Roskill, Stephen Churchill & the Admirals.. London 1977. 351 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#146982)160:-
Rosvall, Fabian Casimir Försök till Hjelpreda för Nybegynnare i Skepps-Manövern I.. Om Dagligt praktiskt Sjömans-skap. Stockholm 1803. (8), 222, (2) sidor + plansch 2, och 6-8 (av 8). Gammalt marmorerat pappband. Graverat titelblad saknas. Del 1 av 2. (#129042)500:-
Rundberg, Arvid Upp periskop.. En bok om det svenska ubåtsvapnet. Illustrerad. Sthlm 1963. 108 sidor. Original pappband. (#133931)150:-
Russel of Liverpool, Lord Knight of the Sword.. The Life and Letters of Admiral Sir William Sidney Smith. London 1964. 224 pages. Original cloth. Dust jacket. (#147067)150:-
Sandklef, Albert Äldre nordisk handelssjöfart.. Illustr. Göteborg 1982. 148 sidor. Häftad. (#3155)145:-
Scammell, G.V. The World Encompassed.. The First European Maritime Empires c. 800-1650. London 1981. XIV, 538 pages. Original cloth. Dust jacket. (#65458)250:-
Schelzel, Manfred Hanseschiffahrt mit Norwegen.. Bergen 1979. 33 pages. A4. Mimeographed. Staple bound. (#118727)75:-
Schildt, Göran Det gyllene skinnet.. Sthlm 1964. 236 sidor + illustrationer. Häftad. Om segling med Daphne i Medelhavet och Svarta Havet, med utvikningar i historien. (#133946)140:-
Schildt, Göran I Odysseus kölvatten.. Stockholm 1952. 276 sidor + planscher. Häftad. (#151140)120:-
Schildt, Göran Medelhav.. Teckningar av Roberto Sambonet. Sthlm 1955. 97 sidor. Häftad. (#163781)200:-
Segla.. Tretton berättelser on segling i dikt och verklighet samlade av Lars Gustafsson och Hans Ylander. Med teckningar av Lennart Iverus. Sthlm 1963. 192 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#118550)150:-
Severin, Tim Brendans resa.. Med oxhudsbåt i munken Brendans kölvatten. Sthlm 1978. 278 sidor + illustrationer. Original klotband. Skyddsomslag. (#125952)175:-
Shapiro, Deborah Breven från havet.. Ombord på Northern Light mellan Argentina och Fiskebäckskil. Sthlm 1993. 88 sidor. Original pappband. Tillskrift. (#141898)100:-
Sjöfartens historia.. Baserad på undervattensarkeologi. Red. George F. Bass. Illustrerad. Bernces förlag, Malmö 1974322 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#103273)250:-
Sjöhistoriska museet 50 år.. Anders Björklund (red.). Illustr. Sthlm 1988. 215 sidor. Förlagsband. Sjöhistorisk årsbok 1988-1989. (#114263)100:-
Sjöslaget vid la Plata.. En sammanstälning av officiella engelska och tyska kommunikéer samt radiomeddelanden om sjöstriden vid la Plata. Illustrerad. Sthlm 1940. 64 sidor. Häftad. (#101125)150:-
Snyder. Gerald S. The Royal Oak Disaster.. London 1978. 286 pages + plates. Paperback. (#148520)100:-
SOU 1951:10 Sjöfartsförbindelserna mellan Gotland och fastlandet.. Utredning och förslag av 1945 års Gotlandskommitté. Sthlm 1951. 171 sidor + planscher (fartygsritningar). Häftad. Stämpel. (#91318)150:-
SOU 1981:103 Sjöfartens roll i trafikpolitiken.. Betänkande avgivet av Närsjöfartsutredningen. Sthlm 1981. 222 sidor. Häftad. (#176151)150:-
Starck, Magnus Allmän sjökrigshistoria 1930-1945 1-2.. Marinlitteraturföreningen 1971-72. 388 + 540 sidor + planscher. Original klotband. 2 volymer. (#85216)375:-
Sternbeck, Alfred Flibustier und Bukaniere.. Seeabenteuer aus vergangener Zeit. Berlin 1928. 400 pages + plates. Original decorated cloth with bleached spine. (#115442)450:-
Storm och myteri. och andra historier från de sju haven. Red. av Hans Hergin. Sthlm 1961. 268 sidor. Original klotband. (#133959)150:-
Stuart, Vivian & Eggleston, George T. His Majesty's Sloop-of-War Diamond Rock.. London 1978. 206 pages. Original cloth. Dust jacket. (#147078)145:-
Ståhl, Gunnar Skillinge.. Skutor och sjöfart. Illustr. Skärhamn 1995. 256 sidor. Förlagsband. (#151928)250:-
Svenska lotsen.. Seglingsbeskrifning öfver farvattnen vid Sveriges kuster. Utgifven af Kungl. Sjöfartsverket. Norrtelje 1904. 290 sidor + 36 planscher och en karta. Original klotband. (#47401)380:-
Svensk lots.. Allmänna upplysningar 1954. Sthlm 1954. 123 sidor. Original klotryggsband. (#135129)110:-
Svensk lots I - 1957.. Svenska och danska kusterna vid Skagerak, Kattegatt och Öresund. Sthlm 1957. 315 sidor + Tillägg 1962, 35 sidor + kartor. Original pappband. (#134995)200:-
Svensk lots II - 1953.. Östersjön, svenska kusten Falsterbo-Simpnäsklubb, Bornholm. Sthlm 1953. 278 + 14 sidor + Tillägg nr 2, 1955, 12 sidor. Original pappband. (#86861)200:-
Svensk sjöfartskalender med nautisk almanack 1953.. Red. Olof Traung. Göteborg 1952. 460 sidor. Original klotryggsband. (#86862)200:-
Svensson, Sam Seil gjennom tidene.. Illustr. Gbg 1963. 107 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#77541)145:-
The Wonder Book of the Navy.. With foreword by Admiral of the Fleet, Earl Jellicoe. Twelve colour plates and nearly three hundred pictures. Edited by Harry Golding. Entirely new edition, London no date. 256 pages. Original hardcover with cloth spine. Slightly worn. (#149544)150:-
Thiel, Tage Havens herrar.. Ett epos om britternas sjömakt under andra världskriget. Illustrerad. Nordisk rotogravyr, Sthlm 1945. 260 sidor + planscher. Häftad. Fint ex. (#101105)250:-
Thiel, Tage Örlogsvakt.. Illustr. Nordisk rotogravyr, Sthlm 1944. 183 sidor + planscher. Häftad. Fint ex. (#101100)250:-
Thomas, David Royal Admirals 1327-1981.. Illustrated. London 1982. 206 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#147861)150:-
Thomas, Donald Cochrane.. Brittania`s Last Sea-King. London 1980. 384 pages + plates. Softcover. (#148525)100:-
Thorburn, Uno Med Fidra på världsomsegling.. Förord av Sune Tamm. Sthlm 1938. 215 sidor + planscher & utvikbar karta. Originalklotband. (#121382)125:-
Tute, Warren Cochrane.. A Life of Admiral the Earl of Dundonald. London 1965. 275 pages. Original cloth. Dust jacket. (#147069)150:-
Warner, Oliver Berömda sjöslag.. Illustrerad. Forums färgpocket 1973. 160 sidor. Pocket. (#34525)100:-
Warner, Oliver Great Naval Actions of the British Navy 1588-1807 and 1916.. Illustrated. Newton Abbot 1976. 159 pages. Original cloth. Dust jacket. (#147096)150:-
Warner, Oliver Great Seamen.. London 1961. 226 pages + plates. Hardcover. (#159917)175:-
Warner, Oliver The Battle of the Nile.. London 1960. 184 pages + plates. Original cloth in dustjacket. (#159918)140:-
Warner, Oliver The Life and Letters of Vice-Admiral Lord Collingwood.. London 1968. 276 pages + plates and maps. Original cloth. Dust jacket. (#147091)160:-
Warner, Oliver The Navy.. London 1968. 218 pages + plates. Paperback. (#148539)100:-
Warner, Oliver Trafalgar.. London 1959. 184 pages + plates. Original cloth in dustjacket. (#159919)140:-
Wheeler, Harold F.B. The Story of the British Navy.. Illustrated in colour by Ellis Silas. London 1922. 384 pages + plates. Original cloth. (#147872)200:-
Widding, Lars Äventyret Vasa.. Illustr. Sthlm 1960. 200 sidor. Skinnryggsband. (#59637)200:-
Wilson, Derek The World Encompassed.. Drake's Great Voyage 1577-1580. Illustrated. London 1977. 240 pages. Original cloth. Dust jacket. (#147032)150:-
Winton, John Jellicoe.. London 1981. 320 pages + plates. Original cloth. Dust jacket (#146995)145:-
Young, John A Dictionary of Ships of the Royal Navy. of the Second World War. Cambridge 1978. 192 pages + plates. Softcover. (#147118)135:-
Zimmerman, James Fulton Impressment of American Seamen.. Diss. New York 1925. 279 pages. Softcover. Stamped. (#148148)275:-
Örlogsfartyg och marina vapen.. Engelsk-svensk bildordbok. Utgiven av Marinstabens utbildningsavdelning 1961. 64 sidor. Häftad. (#104989)140:-
Örlogsflottan i bild och ord.. Red. M. Östberg och T. Sahlin. Illustr. Sthlm 1934. 80 sidor. Häftad. Fint ex. (#101124)200:-
Örlogsliv.. Minnen från ungdomsresor med svenska flottans segelfartyg och de första officersåren i Karlskrona 1885-1896. Illustr. Sthlm 1943. 311 sidor + färgplanscher. 4:o. Originallinneband. (#106014)350:-
Örnberg, Arthur Sjökrigets medel och mål på grundval av världskrigets erfarenheter.. Sthlm 1925. 157 sidor. Häftad. Militärlitteraturföreningen 143. (#101326)100:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page