Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Aarsberetning fra Det kgl. Selskab for Norges Vels (og dets) underafdelningers virksomhed. For 1893-1899. Christiania 1894-1900. 106 + 152 + 182 + 192 + 158 + 152 + 74 + 166 pages. Inbundna i ett samtida halvfranskt band. Tillægshefte til "Tidskrift for det norske landbrug. 1898 års Beretning innehåller "Maskin- og Redskabsprøve" med illustrationer. (#138700)350:-
Andreassen, Thorleif & Moe Gunnar Spioner og spionmål i Norge.. Håndbok for folk som vil passe på landet sitt. Med eget kapittel om Treholt-saken. Oslo 1984. 368 sidor. Pocket. (#101056)120:-
Aschehoug, T.H. Norges nuværende statsforfatning I-II.. Christiania 1875 - 79. xvi,458 + (4),xii,365,(3) sidor. Samtida skinnryggsband. Dedikation från författaren till Bergfalk. Detta är del I-II, en trdje del utkom 1885. Norges offentlige ret, Anden afdelning. Förste afdelning behandlar Statsforfatningen i Norge og Danmark indtil 1814 och utkom 1866. På omslaget står en något avvikande titel: "Den nugjældende statsforfatning", samt årtalet 1873. (#171957)400:-
Avaldsnes.. Norges eldste kongesete. Red. Geir Sör-Reime. Illustrerad. Stavanger 1989. 128 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#174979)140:-
Björnberg, Arne Parlamentarismens utveckling i Norge efter 1905.. Aa Upps. 1939. 400 sidor + tabell. Häftad. (#16723)150:-
Bondevenene.. Jaabækrørsla 1865-1875. Red. av Dagfinn Slettan og Hans Try. Illustr. Oslo 1979. 196 sidor. Häftad. (#97917)110:-
Bondevik - Demokrati og kulturansvar.. Festskrift til Kjell Bondevik på 70-årsdagen 11. mars 1971. Drammen 1971. 280 pp. Inbunden. (#29498)125:-
Broch, O.J. Kongeriget Norge og det norske folk,. dets sociale forhold, sundhedstilstand, næringsveie, redningsvæsen, samfærdselsmidler og ekonomi. Beretning afgiven til Kongressen for sundhedsforhold og redningsvæsen i Bryssel 1876. Kristiania 1876. (8), 212, 93, 32 sidor. Häftad. Nött och sprucken rygg. Halva bakre omslaget saknas. Stämpl. (#91669)500:-
Brundtland, Gro Harlem Dramatiska år.. 1986-1996. Stockholm 1998. 349 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#168663)140:-
Brundtland, Gro Harlem Mitt liv som kvinna och politiker.. 1939-1986. Illustrerad. Stockholm 1998. 455 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#168661)150:-
Bugge, Kristian Folkeminneoptegnelser.. Et utvalg. Oslo 1934. 144 sid. Häftad. Stämpl. (#64495)175:-
Bull, Francis Minner om mennesker.. Oslo 1962. 228 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#55589)150:-
Catteau-Calleville, J.P.G. Histoire des révolutions de Norwège,. suivie du tableau de l'état actuel de ce pays, et de ses rapports avec la Suède 1-2. Avec une carte. Paris 1818. (6), VI, 374, (2) + (4), 416 pages + map. Contemporary half leather. 2 volumes. (#62601)800:-
Daae, L. Norske Bygdesagn.. Christiania 1870. (4), 155, (5) sidor. Häftad. Oskuren med tryckta originalomslag, varav främre loss. Stämpel. (#94463)350:-
Dahl, Hans Fredrik Norge mellom krigene.. Det norske samfunnet i krise og konflikt 1918-1940. Oslo 1971. 125 sidor. Pocket. Dedikation. (#177879)100:-
Dahl, Ragnar Senglaciala ackumulationsformer och glaciationsförhållanden i Narvik-Skjomenområdet, Norge.. Illustr. Oslo 1967. Pag. 157-241. Häftad. Särtryck ur Norsk Geografisk Tidsskrift 1967 - 3. (#93081)100:-
Det e så fagert i Trondhjem. Tekstar i tusen år. Red. av Arngeir Berg og Inga E. Naess. Illustrerad. Oslo 1997. 277 sidor. Original klotband med skyddsomslag. (#177535)175:-
Elders, W.A. & Smithson, Scott B. On the Form and Mode of Emplacement of the Herefoss Granite.. By W. A. Elders. Together with: Granite Studies I: A Gravity Investigation of two Precambrian Granites in South Norway by Scott B. Smithson. Illustr. Oslo 1963. 140 pages + maps. Softcover. Norges Geologiske Undersökelse 214 A-B. (#93083)150:-
En storbank i blandingsøkonomien.. Den norske Creditbank 1957-1982. Illustr. Oslo 1982. 328 sid. Inbunden. (#40387)170:-
Erichsen, A.E. Bergens Kathedralskoles historie. Illustrerad. Bergen 1906. 242 sidor. Häftad. Stämpel. (#172192)175:-
Eriksen, E. Vegusdal Beiarn soknekalls historie.. Innbefattet annektstiden. Illustrerad. Beiarn 1949. 360 sidor. Häftad. Ouppskuren. Dedikation. Mycket fint ex. (#136293)450:-
Eriksen, Knut E. & Lundestad, Geir (red.) Norsk innenrikspolitikk.. Oslo 1972. 296 sid. Kilder til moderne historie 2. (#50977)125:-
Eriksen, Knut E. & Lundestad, Geir (red.) Norsk utenrikspolitikk.. Oslo 1972. 236 sid. Kilder til moderne historie 1. (#51049)125:-
Fellesskapsetikk i et flerkulturelt Norge.. Red. Inge Eidsvåg. Oslo 1993. 290 sidor. Häftad. Nansenskolens årbok 1993. (#118230)140:-
Forhandlingsprotokoll for Norges Venstreforening 1884-1909.. Utg. Leiv Mjeldheim. Oslo 1994. 224 sidor. Förlagsband. (#29527)150:-
Forslag og Indstilling til Toldtariffer. fra den ved Kongelig naadigst Resolution af 23de November 1839 anordnede Commission til Toldlovgivningens och Toldtariffernes Revision. Christiania 1841. (4),78,192,72 sidor + 6 sidor Trykfeil og Rettelser. Liten 4:o. Gråpappersomslag med lite nött rygg. (#79945)450:-
Fredrikstad - Innstilling fra prosjektgruppen for utarbeiding av restaureringsplan for festningsverkene i Fredrikstad.. Red. Jørn Bakke. Illustr. [Oslo?] 1987. IV, 158, 36 pp + utvikbar karta. 4:o. Offset. (#35720)110:-
Fredrik Stang og Georg Sibbern.. Den politiske korrespondanse mellom Fredrik Stang og Georg Sibbern 1862-1871. VI. Augusti 1869 - oktober 1871. Utgitt for Kjeldeskriftfondet av Alf Kaartvedt. Oslo 1990. 749 sidor. Original halvklotband. (#170829)200:-
Furre, Berge Norsk historie 1905-1990.. Vårt hundreår. Illustrerad. Oslo 1996. 570 sidor. Häftad. (#153088)130:-
Fæhn, Helge Ritualspørsmålet i Norge 1785-1813.. En liturgisk og kirkehistorisk undersøkelse med særlig henblikk på geistlighetens stilling til tidens reformplaner. Akad. avh. Oslo 1956. 311 sidor. Häftad. (#62686)175:-
Gammelt og nytt. fra Trøndelag, Møre og Namdal. 3dje samling. Utgitt av J. Gleditsch. Illustr. Trondhejm 1927. 56 sidor + tabell. Häftad. (#101958)200:-
Gerhardsen, Einar Samarbeid og strid.. Erindringer 1945-55. Oslo 1971. 340 sidor + planscher. Original halvklotband. Skyddsomslag. (#69233)145:-
Günes, Cem Oslo'da olay var.. Güldikeni yayinlari 1999. 127 pages. Softcover. (#153795)110:-
Haarstad, Kjell Bondenæringen i støpeskjeen.. Strukturendringer i jordbruket Selu 1850-1900. Oslo 1976. 239 sidor. Häftad. (#165861)150:-
Hansson, Steinar & Teigene, Ingolf Håkon Makt og mannefall.. Historien om Gro Harlem Brundtland. Illustrerad. Oslo 1992. 335 sidor. Förlagsband. (#168656)140:-
Hauge, Yngvar Bogstad.. 1649-1772. Oslo 1955. 155 sidor + planscher. Original klotband med skyddsomslag. (#54834)200:-
Heide, Eivind (red.) Groruddalen.. Illustr. Oslo 1981. 224 sidor. Inbunden. Förtitelbladet bortrivet. (#57427)125:-
Hjärne, Harald Norska högerns realpolitik.. Upsala 1892. 24 sidor. Häftad. Särtryck ur Svensk Tidskrift. (#159636)100:-
Holm, Edvard Danmark-Norges udenrigske historie i aarene 1800 til 1814 I.. 1800-1807. Kbhvn 1912. xii, 402, 25 sidor. Häftad. Endast del I. (#91611)150:-
Holmsen, Andreas Gard, bygd, rike.. Festskrift i anledning Andreas Holmsens 60 års dag 5. juni 1966. Oslo 1966. 255 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#171320)200:-
Holmsen, Andreas Gård og gods i Norge i eldre tid.. Oslo 1980. 111 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. (#51077)80:-
Holmsen, Andreas Norges historie.. Fra de eldste tider til eneveldets innførelse i 1660. Illustr. Oslo 1961. 480 sidor. Pocket. (#26797)100:-
Holst, Christian Statistiske Tabeller vedkommende Undervisningsvaesenets Tilstand i Norge ved Udgangen af Aaret 1837,. efter Foranstaltning af den Kongl. Norske Regjerings Departement for Kirke- og Undervisningsvaesenet. Christiania 1840. (2),70 sidor. Folio. Häftad i gråpappersomslag, varav det främre rivet. Vikt. (#172476)850:-
Holtedahl, Olaf Om landisens bortsmeltning fra strøkene ved Trondheimsfjorden.. Illustr. Oslo 1928. 24 sidor. Häftad. Særtrykk av Norsk Geografisk Tidskrift II, 2. (#93077)100:-
Holtedahl, Olaf On the Caledonides of Norway.. With some Scattered Local Observations. Illustr. Oslo 1944. 31 pages + folding map in pocket. Softcover. Det Norske Videnskaps-Akademi i Oslo. (#93070)150:-
Holtedahl, Olaf Studier over isrand-terrassene syd for de store Østlandske sjøer.. Med 29 planscher, 9 tekstfigurer og English summery. Kristiania 1924. 110 sidor + 16 planscher och 13 planscher i ficka. Häftad. Videnskapsselskapets skrifter. (#93069)250:-
Holtedahl, Olaf The Submarine Relief off the Norwegian Coast.. With bathymetrical map in seven sheets of the Norwegian coastal waters and adjoining seas. 7 figures in text and 6 plates. Oslo 1940. 43 pages + 6 plates in pocket. Soft covers. (#93061)150:-
Howarth, David We Die Alone.. With an Introduction by Andy McNab. Edinburgh 2002. XIV, 242 pages + plates. Paperback. As new. (#81026)100:-
Hult, Ruth Østfoldminne.. Oslo 1937. 136 sid. Häftad. Stämpl. (#64491)175:-
Jensen, Magnus Norges historie.. Fra 1905 til våre dager. Illustrerad. Oslo 1965. 231 sidor. Pocket. (#142368)100:-
Jensen, Magnus Norges historie.. Unionstiden 1814-1905. Oslo 1963. 218 sidor. Pocket. (#129190)100:-
Jenssen, Frank A. Boka om Lofotfisket.. Illustr. Bodø 1985. 136 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag. (#156856)400:-
Johansen, Oscar Albert Norges bønder.. Utsyn over den norske bondestands historie. Illustrerad. Kristiania 1919. xvi, 463 sidor. Original halvklotband. Blyertsunderstrykningar. (#139891)200:-
Kaufmann, Richard I Norge.. Kbhvn 1869. 192 pp. Skuren, med bevarade omslag i nyare kartonnage. Stämpel. (#21654)425:-
Kaurin, Wilhelm & Lunden, Mimi Sverdrup Kulturbilder.. Jordbruk, sjøfart, handel, byer. Illustr. Oslo 1944. 280 sidor + planscher. Häftad. (#84780)150:-
Keilhau, Wilhelm Norge og verdenskrigen.. Oslo 1927. 368 sidor. Inbunden. Dedikation till Gustav Cassel. Verdenskrigens økonomiske og sociale historie. (#44177)210:-
Kjerulf, Theodor Om skuringsmærker, glacialformationen og terrasser. samt Om grundfjeldets og sparagmitfjeldets mægtighed i Norge I-II. I. Grundfjeldet. II. Sparagmitfjeldet. Illustr. Kristiania 1871-73. viii, 102 + viii, 92 sidor + karta. 4:o. I samtida enkelt klotryggsband. (#91302)600:-
Kjær - Festskrift tilegnet førstebibliothekar A. Kjær.. Av venner. 26. september 1924. Christiania 1924. 126 pp. Inbunden. (#29541)170:-
Kloster, Robert Castle and City.. Through historical Bergen. Bergen 1952. 72 pages. Soft covers. (#175248)100:-
Koht, Halvdan Die Stellung Norwegens und Schwedens im deutsch-dänischen Konflikt,. zumal während der Jahre 1863 und 1864. Auf Grundlage neuer Aktenstücke. Kristiania 1908. X, 348 pages. Softcover. (#58503)350:-
Koht, Halvdan Norge.. Neutralt och överfallet. Sth 1942. 226 sidor. Häftad. (#55897)145:-
Koht, Halvdan På leit etter liner i historia.. Utvalde avhandlingar utgjevne til åtti-års-dagen hans. Oslo 1953. 199 sidor. Häftad. (#29509)170:-
Kong Christian den Femtes Norske Lov.. Udgiven under Tilsyn af det juridiske Facultets Medlemmer. Christiania 1833. (16), 560, (8) pp. Nött halvfranskt band med svag främre fals en liten del av ryggen borta. (#26160)425:-
Kraft, Salomon Pomorhandelen på Nordnorge under 1800-talets förra hälft.. Tromsø/Oslo 1968. 119 sidor. Häftad. Acta Borealia B 9. (#16217)150:-
Kvale, Anders Et kaledonisk intrusiv- og effusivfelt på Stord.. Illustr. Bergen 1937. 138 sidor + utvikbar karta. Häftad. Bergens Museum Årbok 1937. (#93087)150:-
Lange, Ole Finansmænd, Stråmænd og mandariner.. C.F. Tietgen, Privatbanken og Store Nordiske. Etablering 1868-76. Oslo 1978. 395 sidor. Häftad. (#121124)150:-
Lid, Nils Norske slakteskikkar.. Med jamføringar frå nærskylde umråde. Fyrste luten. Illustr. Kristiania 1924. 209 sidor. Häftad. Stämpl. (#42402)225:-
Lien, Marie Norwegian National Organization for the Promotion of Home Arts and Crafts (Husfliden).. Diss. Oslo 1946. 136 pages + plates. Softcover. Stamped. (#77873)200:-
Lunden, Kåre Dialog med fortida.. Historie og historikarar frå 1184 til 1984. Oslo 1985. 269 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#69290)145:-
Låg, J. Undersøkelser over opphavsmaterialet for Østlandets morenedekker.. Illustr. Særtrykk av Meddelelser fra Det norske Skogforsøksvesen nr. 35, 1948. 223 sidor. Häftad. (#93096)150:-
Løvlie, Birger Kirke, stat og folk i en etterkrigstid.. Kirkeordningsarbeid i Den norske kirke 1945-1984 i et strategisk perspektiv. Aa Lund 1996. 309 sidor. Häftad. (#159340)150:-
Maihaugen 1953-1956.. Utgitt av de Sandvigske samlinger. Lillehammer 1957. Illustr. 226 sidor + annonser. Original halvklotband. Skyddsomslag. (#57223)150:-
Manthey, Aug. Chr. Dagbøger for Aarene 1856-1874 I-II.. Udgivne af Den norske historiske Forenbing. Kristiania 1909-19. (8), 516 + (6), 596 sidor. Klotband. 2 volymer. (#105007)350:-
Moe, Andr. O. Folkeminne fra Valdres.. Oslo 1945. 124 sidor. Häftad. (#101975)150:-
Nag, Martin Norske myter. Ved et tusenår-skifte.... Stavanger 2000. 214 sid. Dedikation. (#50853)125:-
Nerheim, Gunnar Gassflamme og lysbue.. Perspektiver på et sveisefirmas historie. Norgas AS 1908-1983. Illustr. Stavanger 1983. 156 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#161442)150:-
Nessekongarne.. De store handelsdynastierne i Nord-Norge. Red. Nils Magne Knutsen. Illustrerad. 2. oplag, Oslo 1988. 165 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#162239)150:-
Norges kulturhistorie 1-8.. Red. Ingrid Semmingsen m.fl. Illustr. Oslo 1979-81. Originalband med skyddsomslag. 8 vol. Fin uppsättning. (#130388)1000:-
Norges nedgang Senmiddelalderen.. Norske historikere i utvalg IV ved Andreas Holmsen og Jarle Simensen. Oslo 1968. 419 sidor. Pocket. (#177881)100:-
Norrman, Ragnar Quislingkyrkan.. Nasjonal Samlings kyrkopolitik 1940-1945. Norma, Skellefteå 1998. 427 sidor. Häftad. Biblioteksstämplar. (#171044)180:-
Norsk kulturhistorie 1-5.. Billeder av folkets dagligliv gjennem årtusener. Red. Anders Bugge og Sverre Steen. Illustrerad. Oslo 1938-42. 399 + 483 + 484 + 450 + 496 sidor. Original slinnryggsband. Blyertsunderstrykningar i del 1-2. (#172593)500:-
Norveg 1-26.. Tidskrift for folkelivsgransking. Journal of Norwegian Ethnology. Red. av Nils Lid m.fl. Oslo 1951-83. Häftade. 26 volymer. Ny serie av Ord og sed. Lösa nummer av 1-8 finnes. Pris 150 kr. per volym. (#156184)2200:-
Norwegian-American Essays.. Ed. by Knut Djupedal. Illustr. 142 pages. Softcover. (#70853)130:-
Norwegian-American Studies and Records XVII.. Minneapolis 1952. VII, 185 pp. Original cloth. (#15609)145:-
Omkring 1814.. En antologi ved Knut Mykland. Oslo 1967. 214 sidor. Pocket. (#69304)100:-
Ording, J.F., Östvedt, E. & Hölaas, O. Norges historia.. Från äldsta tid till våra dagar. Illustr. Malmö 1949. 450 pp. Klotband. (#35900)210:-
Oslo lagtingsprotokoll nr. II-VII, 1608-1616.. Samt: Oppland lagtingsprotokoll nr. I, 1611-1613. Utg. Kjell J. Kleivane. Oslo 1987. 709 pp. (#29504)210:-
Overhoffrettsdomar 1.. 1667-1679. Utg. Mons Sandnes Nygard. Oslo 1981. 520 sid. Inb. (#51035)210:-
Palmblad, Vilhelm Fredrik Konungariket Norge.. Statistik, nyare historia och sociala förhållanden, med tillämpning å våra svenska. Bihang innehållande Förord - Genmälen - Tillägg och Rättelse - Anmärckningar, förf. skriftligen meddelade af en Norrman. Uppsala 1847. (4),164 sidor. Oskuren i tryckta originalomslag. (#174610)450:-
Pavel, Claus Dagbogs-Optegnelser 1815-16.. Udgivne af C.P. Riis. Christiania 1866-67. 7 häften varav det första med fula omslag. (#40243)170:-
Pedersen, Sigurd Ungdomserindringer.. Tillegg: Haakon Sheteligs barndomserindringer. Illustr. Oslo 1959. 232 sidor. Häftad. (#77252)175:-
Rent mel i posen.. Bjølsen Valsemølle A/S og mølleindustriens utvikling 1884-1984. [Av] Helge W. Nordvik (red.), Edgar Hovland, Kari Hoel Malmstrøm, Gunnar Nerheim. Illustr. Stavanger 1984. 224 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag. (#164537)200:-
Rolfsen, Wilh. Münter Fra Oscarsborg til Hegra.. 2. ökede utgave, Oslo 1946. 292 sidor + karta. Originalband. (#175489)135:-
Rutberg, Hulda Häxprocesser i norska Finnmarken 1620-1692.. Efter domstolsprotokoll. Sth 1918. 110 sidor. Häftad. Svenska landsmål. (#18643)185:-
Røstad, Anton Frå gamal tid.. Folkeminne frå Verdal. Oslo 1931. 156 sidor. Häftad. (#64493)145:-
Sandnes, Jørn Ødetid og gjenreisning.. Trøndsk busetningshistorie ca. 1200-1660. Oslo 1971. 386 sidor. Häftad. (#27402)250:-
Schjelderup, Ferdinand Fra Norges kamp for retten.. 1940 i Høyesterett. Oslo 1945. 236 pp. Dedikation. (#36400)125:-
Schulze, H. Fra Lofoten og Solør.. Andet forögede Oplag, Christiania 1866. 167 sidor. Häftad. Ryggen nött. (#21417)200:-
Seip, Jens Arup Et regime foran undergangen.. Fredrik Stang - Ole Jacob Broch. Illustr. Oslo 1945. 248 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#53504)140:-
Seip, Jens Arup Et regime foran undergangen.. Oslo 1965. 246 sid. Pocket. (#73557)80:-
Seip, Jens Arup Tanke og handling i norsk historie.. Artikler og avhandlinger. Fakkel, Oslo 1968. 142 sidor. Pocket. (#119137)100:-
Shetelig, Haakon Arkeologi - Historie - Kunst - Kultur.. Mindre avhandlinger. Illustr. Bergen 1947. 308 sidor. Halvläderband. (#77254)300:-
Skolp 1986.. Årbok for Vågan historielag. 11. årgang. I samarbeid med Lofotmuseet. Illustrerad. 110 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#143409)140:-
Smithson, Scott B. The Precambrian Flå Granite,. a Geological and Geophysical Investigation. Illustr. Oslo 1963. 212 pages + plates and maps in pocket. Softcover. Norges Geologiske Undersökelse 219. Granite Studies II. (#93085)150:-
Stang, Frederik & Sibbern, Georg Den politiske korrespondanse mellom Frederik Stang og Georg Sibbern 1862-1871, I.. Januar 1862 - oktober 1863. Utg. Alf Kaartvedt. Oslo 1956. 637 pp. Inbunden. Lite bläck. (#29342)150:-
Steen, Sverre Amt og stat 1837-1860.. Oslo 1973. 268 sidor. Häftad. (#136594)150:-
Steen, Sverre Fra norsk historie.. Utvalgte essays. Oslo 1966. 139 sidor. Pocket. (#142370)100:-
Stemshaug, Marit & Ola Dette leika vi med.. Norske leiker frå dei eldste tider til vår tid. Illustrerad. Oslo 204. 232 sidor. Original pappband. (#148373)150:-
Stolpe, Sven Fem norrmän.. Christopher Bruun, Eivind Berggrav, Arne Fjellbu, Ronald Fangen, Fredrik Ramm. Sthlm 1942. 208 sidor. Halvklotband. (#175159)145:-
Sund, Tore Bergens byområde. og dets geografiske utvikling 1900-1940. Illustr. Aa Bergen 1947. 156 sidor. Häftad. Stämpl. (#89294)150:-
Thon, Sverre Fra Kings Bay til Husnes.. Statsbedrifter og industripolitikken i søkelyset 1963. Oslo 1964. 230 sidor. Häftad. Signerad dedikation. (#153080)110:-
Thordén, Karl Magnus Öfversigt af norska städernas författning efter "Lov om formandskaber i kjöpstæderne".. Upsala 1870. 80 sidor. Häftad. Upsala Universitets årsskrift. (#138691)140:-
Thuesen, Gunnar Noen norske jernverker.. Bevarte minner fra den gamle jernverkstiden. Illustrerad. Sthlm 1977. 72 sidor. Stort format. Häftad. (#156336)125:-
Tidsskrift for Det norske landbrug.. Utgivet af Det kgl. Selskab for Norges Vel. 1. Aargang, 1894 - 66. årgang 1959. 1894-1909 inbundna i svarta halvfranska band, 1910-1928 i svarta halvklotband, 1929-1945 i gröna halvklotband, 1946-1959 i häften. Dock saknas häftena 1949:5/6 och 11/12 samt 1950:3/4. Stämpl. (#138722)7500:-
Torgersen, Johan Revolusjonære idealer og demokratisk virkelighet.. Statsråd Hans Christian Petersen og det nordiske demokratiets gjennombrudd. Oslo 1971. 253 pp. Inbunden. (#30527)125:-
Universitetet i Oslo 1911-1961, I-II.. Illustr. Oslo 1961. 708; 365 pp. 2 vol. Inbundna. Stämpl. (#29533)380:-
Wasberg, Gunnar Christie Norsk presse i hundre år 1820-1920.. Utsyn og overblikk. Illustr. Oslo 1969. 382 sidor. Häftad. (#17082)105:-
Weiser-Aall, Lily Julenissen og julegeita i Norge.. Illustrerad. Oslo 1954. 92 sidor. Häftad. Dedikation (#136298)150:-
Weiser-Aall, Lily Menn med øreringer i Norge.. Illustr. Oslo 1957. 72 sidor. Häftad. (#29505)100:-
Verdal i tekst og billeder.. Festskrift i anledning Olavs-jubileet 1930. Illustr. Verdal 1930. 75 sidor. Häftad. (#108282)150:-
[Winterhjelm, Kristian] Om Kristiania og dets forhold.. Af Henry Elworth Hanson. Kristiania 1876. Extra titelblad, (6), 143, (1) sidor. Oskuren, häftad med tryckta originalomslag. "Snedläst" rygg, annars fint ex. (#128457)500:-
Vislie, Arne Ferdsels- og fløtingsretten og dens stilling under ekspropriasjon.. En undersøkelse av ferdselens og fløtingens stilling i norsk rett, med særlig henblikk på forholdet under ekspropriasjon i forbindelse med vassdragreguleinger. Akad. avh. Oslo 1955. 536 sidor. Häftad. Blanka omslag. Stämpel. (#61931)200:-
Vogt, J.H.L. Tryktunneller og geologi.. Med et avsnit Spændinger i fjeldet ved tryktunneller av Fredrik Vogt. Med 20 tekstfigurer. Kristiania 1922. 77 sidor. Häftad. Norges Geologiske Undersökelse 93. (#93066)150:-
Vogt, Thorolf Sulitelmafeltets geologi og petrografi.. Første del av et arbeide om Sulitelmafeltets fjellgrunn og malmforekomster. Med 104 figurer i teksten og 40 planscher. Oslo 1927. xii, 560 sidor + planscher. Häftad. Bakre omslag loss. Dedikation. Namnteckning. Norges Geologiske Undersökelse 121. (#93073)400:-
Ytreberg, N.A. Tromsø bys Historie.. Tredje bind. Illustrerad. Tromsø 1971. 797 sidor. Originalklotryggsband. (#162303)450:-
Överås, Asbjörn Fredrik Moltke Bugge I-II.. Kulturarbeid og kulturstrid i 1830-40-åra. Oslo 1949. 460 + 528 sidor. Häftad. Stämpel. 2 volymer. (#173795)350:-
Østvedt, Einar På gamle stier.. Små essayer om kunst, litteratur og historie. U.o.o.å. 237 sidor. Häftad. (#29507)85:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page