| Redins Antikvariat | Rättshistoria. | Back to home page |
| Västgötalagen -, ÄLDRE VÄSTGÖTALAGEN. Översatt och förklarad av Nat. Beckman. Illustr. Upps. 1924. XXVI, 118 sidor. Häftad. Nött rygg. (#5292) | 125:- |
| Västgötalagen -, ÄLDRE VÄSTGÖTALAGEN. Översatt och förklarad av Ivar Otman. Helsingfors 1883. IX, 149 sidor. Halvfranskt band. Stämpl. (#160136) | 350:- |
| Wahlberg, C.J., ÅTGÄRDER FÖR LAGFÖRBÄTTRING 1633-1665 I-II. Upsala 1877-78. 130 + 118 sidor. 2 häften. Blanka omslag. (#50090) | 260:- |
| Wallén, Per-Edwin, DIE KLAGE GEGEN DEN TOTEN IM NORDGERMANISCHEN RECHT. Diss. Lund 1958. 343 pages. Softcover. (#7948) | 250:- |
| Wedberg, Birger, KONUNGENS HÖGSTA DOMSTOL 1789-1809. Illustr. Sth 1922. XIV, 501 sidor. Häftad. (#35278) | 170:- |
| Wedberg, Birger, NÅDEFRÅGOR HISTORISKT BELYSTA. Några anteckningar. Lund 1926. 86 sidor. Häftad. (#133072) | 120:- |
| Westman, K.G., DEN GUSTAVIANSKA HÖGSTA DOMSTOLEN OCH DESS HÄVDATECKNARE. Sth 1924. Pag. 317-389. Särtryck. (#47549) | 50:- |
| Westman, K.G., HÄRADSNÄMND OCH HÄRADSRÄTT UNDER 1600-TALET OCH BÖRJAN AV 1700-TALET. En studie med särskild hänsyn till uppländska domböcker. Upps 1927. 56 sidor. Häftad. (#8053) | 100:- |
| Westman, K.G., KUNGSÅDRAN I DEN SVENSKA RÄTTEN UNDER MEDELTIDEN. Upps. 1927. 75 sidor. Häftad. (#36370) | 80:- |
| Williams, Charlotte, HUGO BLACK. A Study in the Judicial Process. Diss. Baltimore 1950. 208 pages. Softcover. Stamped. (#79195) | 120:- |
| Wyßmann, Werner, RECHTSGESCHICHTE DES ST. GALLISCHEN RHEINTALS BIS ZUM JAHRE 1798. Diss. Göthen (Anhalt) 1922. 204 pages. Softcover. Stamped. (#110568) | 225:- |
| Åqvist, Gösta, FRIEDEN UND EIDSCHWUR. Studien zum mittelalterlichen germanischen Recht. Sth 1968. XII, 398 pages. Softcover. (#3410) | 200:- |
| Åqvist, Gösta, KUNGEN OCH RÄTTEN. Studier till uppkomsten och den tidigare utvecklingen av konungens lagstiftningsmakt och domsrätt under medeltiden. Lund 1989. XII, 373 sidor. Förlagsband. (#3412) | 295:- |
| Ödberg, Fridolf, OM DEN SVENSKE KONUNGENS DOMSRÄTT FÖRE SVEA HOFRÄTTS INRÄTTANDE ÅR 1614. I (Akademisk afhandling) - II (Under k. Magnus Eriksson och Albrekt af Meklenburg). Upps 1875. 68; 102 sidor. Häftade. 2 volymer. Del II med sprucken rygg. (#7970) | 150:- |
| ÖSTRA HÄRADS I NJUDUNG DOMBOK 1602-1605. Jämte inledning, förklaringar och register utgiven genom Nils Edling och Gunnar Pellijeff. Upps 1965. XIX, 176 sidor. Häftad. (#8047) | 165:- |
| 125 JAHRE RHEINISCHE AMTSGERICHTE. Eine Darstellung der Gerichte im Bezirk des Oberlandesgerichts Köln. Mit Fotografien von Ibo Minssen. Herausgegeb. von Armin Lünterbusch und Dieter Strauch. Köln 2003. 263 pages. 4:o. Original hardcover. (#105109) | 175:- |
| Kölner Justiz I. |
| Ahlander, Björn, OM RÄTT OCH RÄTTSTILLÄMPNING. Studier i juridikens idéhistoria och rättstillämpningens teori. Sthlm 1952. 162 sidor. Häftad. (#12437) | 95:- |
| Alexanderson, Nils, BIDRAG TILL LÄRAN OM PENNINGANVISNING ENLIGT SVENSK RÄTT I. Akad. avh. Uppsala 1904. 148 sidor. Häftad utan omslag. (#81655) | 145:- |
| Almquist, Jan Eric, 1485 ÅRS S.K. FÖRORDNING OM MALMBERG OCH DESS BETYDELSE FÖR RÄTTSUTVECKLINGEN. En rätthistorisk undersökning. Upps 1929. 52 sidor. Häftad. (#7932) | 80:- |
| Almquist, Jan Eric, DEN S.K. MELLERSTA LAGENS BESTÄMMELSER OM ISTADARÄTT. En studie i äldre svensk arvsrätt. Upps 1924. 44 pp. Tagen ur band. Saknar omslag. (#44766) | 65:- |
| Almquist, Jan Eric, DEN S.K. MELLERSTA LAGENS BESTÄMMELSER OM ISTADARÄTT. En studie i äldre svensk arvsrätt. Upps 1924. 44 pp. Nött rygg. (#103159) | 65:- |
| Almquist, Jan Eric, DEN S.K. MELLERSTA LAGENS BESTÄMMELSER OM ISTADARÄTT. En studie i äldre svensk arvsrätt. Upps 1924. 44 sidor. Häftad. Dedikation. (#8036) | 100:- |
| Almquist, Jan Eric, STRÖDDA BIDRAG TILL FAMILJERÄTTENS HISTORIA. Sth 1932. 100 sidor. Häftad. (#7978) | 135:- |
| Almquist, Jan Eric, SVENSK JURIDISK LITTERATURHISTORIA. Illustr. Sth 1946. 280 sidor. Original klotryggsband. (#9364) | 175:- |
| Almquist, Jan Eric, TIDELAGSBROTTET. En straffrätts-historisk studie. Uppsala 1926. 44 sidor. Häftad. Tagen ur band. Saknar omslag. (#8018) | 75:- |
| Almquist, Jan Eric, TIDELAGSBROTTET. En straffrätts-historisk studie. Uppsala 1926. 44 sidor. Häftad. (#116073) | 100:- |
| Almqvist - Hemming-Sjöberg, A., RÄTTEGÅNGEN MOT C.J.L. ALMQUIST. Sthlm 1929. 459 sidor + planscher. Med bevaradt främre omslag i klotband. (#19260) | 175:- |
| Almqvist - Hemming-Sjöberg, A., RÄTTEGÅNGEN MOT C.J.L. ALMQUIST. Sthlm 1929. 459 sidor + planscher. Häftad. (#119431) | 145:- |
| Almqvist - Hemming-Sjöberg, A., RÄTTEGÅNGEN MOT C.J.L. ALMQUIST. Sthlm 1929. 459 sidor + planscher. Häftad. Delvis nött. (#120639) | 100:- |
| Anners, Erik, HAND WAHRE HAND. Studien zur Geschichte der Germanischen Fahrnisverfolgung. Diss. Lund 1952. 379 pages. Softcover. (#8023) | 140:- |
| Anners, Erik, DEN KAROLINSKA MILITÄRSTRAFFRÄTTEN OCH PETER DEN STORES KRIGSARTIKLAR. Upps. 1961. 212 sidor. Häftad. (#2546) | 150:- |
| Anners, Erik, ÄGANDERÄTT OCH HANDELSINTRESSE. Metodkritiska studier i det germanska lösöreklandrets historia. Upps. 1960. 212 sidor. Häftad. (#2544) | 145:- |
| Bendz, Gunnar, GÖTA HOVRÄTT GENOM SEKLERNA. Illustrerad. Stockholm 1935. 250 sidor. Enkelt klotryggsband. (#150793) | 200:- |
| Bergfalk, P.E., OM UTOMORDENTLIGA PENNIGEHJÄLPER TILL KRONAN UNDER SEKSTONDE ÅRHUNDRADET OCH BÖRJAN AF DET SJUTTONDE. Efterlämnad afhandling. Uppsala 1894. 180 sidor. Häftad. (#44626) | 150:- |
| Bertell, Erik, SKATTEDISTRIKT OCH FÖRVALTNINGSOMRÅDEN PÅ ÅLAND UNDER TIDIGT 1500-TAL. Mariehamn 1983. 248 sidor + 2 utvikbara tabeller och 1 utvikbar karta. Häftad. (#8014) | 200:- |
| Brohed, Ingmar, STAT - RELIGION - KYRKA. Ett problemkomplex i svensk akademisk undervisning under 1700-talet. Akad avh. Sth (Lund) 1973. 388 sidor. Häftad. (#8059) | 220:- |
| Rättshistoriskt bibliotek 22. |
| Charpentier, Axel, OM SYTNING. Akad. avhandling Helsingfors 1896. IV, 152 sidor. Häftad. (#25259) | 150:- |
| Claëson, Sten, HÄRADSHÖVDINGEÄMBETET I SENMEDELTIDENS OCH GUSTAV VASAS SVERIGE. Akad. avh. Sthlm 1987. 304 sidor. Häftad. (#2664) | 200:- |
| Rättshistoriskt bibliotek 39. |
| Combridge, Rosemary Norah, DAS RECHT IM "TRISTAN" GOTTFRIEDS VON STRAßBURG. Diss. München 1959. 220 pages. Softcover. Stamped. (#107433) | 150:- |
| Corin, Carl-Fredrik & Rundquist, Carl, STOCKHOLMS FÖRMYNDARKAMMARE 1667-1956. Minnesskrift. Stockholm 1956. 79 sidor + planscher. Stort format. Häftad. (#161267) | 100:- |
| THE COURT BARON. Being Precedents for Use in Seignorial and Other Local Courts together with Select Pleas from the Bishop of Ely's Court of Littleport. Edited for the Selden Society by Frederic William Maitland and William Paley Baildon. London 1891. 158 pages + Objects and Work of the Selden Society 28 pages. Original cloth. (#156880) | 600:- |
| Creech, Margaret, THREE CENTURIES OF POOR LAW ADMINISTRATION. A Study of Legislation in Rhode Island. Diss. Chicago 1936. XXII, 331 pages. Softcover. Stamped. (#117378) | 200:- |
| Croneborg, Otto, SVENSK GRAVRÄTTSPRAXIS. Anteckningar företrädesvis om rätt till gravplats. Sthlm 1945. 148 sidor. Häftad. (#100420) | 100:- |
| Crusius, Benedictus, VÅR ÄLDSTA KOMMENTAR TILL LANDSLAGEN. Juris professor B. Crusius' föreläsningar vid Uppsala universitet hösten 1630... utgivna av Jan Eric Almquist. Upps. 1927. 68 sidor. Häftad. (#35575) | 100:- |
| DOMAREREGLER FRÅN DEN YNGRE LANDSLAGENS TID. Med inledning och kommentar utg. av Jan Eric Almquist. Lund 1937. 78 sidor. Häftad. Streck på omslaget. (#7997) | 135:- |
| DOMAREREGLER FRÅN DEN YNGRE LANDSLAGENS TID. Med inledning och kommentar utg. av Jan Eric Almquist. Lund 1937. 78 sidor. Häftad. (#162090) | 145:- |
| DOMAREREGLER FRÅN DEN YNGRE LANDSLAGENS TID. Med inledning och kommentar utg. av Jan Eric Almquist. Lund 1937. 78 sidor. Häftad. Omslagen loss. (#162091) | 100:- |
| DOMAREREGLER FRÅN DEN YNGRE LANDSLAGENS TID. Med inledning och kommentar utg. av Jan Eric Almquist. Andra upplagan. Uppsala 1951. 82 sidor. Häftad. (#162092) | 150:- |
| Drangel, Emanuel, ANMÄRKNINGAR TIL SWERIGES RIKES LAG, Hwilka innehålla Korta Utdrag Utur Kongl. Förordningar, Resolutioner, Bref och Kundgörelser ... tillika med Orda-Register. Sthlm, Hesselberg, 1766. (8), 492, (52) sidor. Liten 4:o. Samtida halvfranskt band. (#92692) | 450:- |
| Drangel, Emanuel (utg.), LAG-SAMLING, Innehållande De til kännedom för Allmänheten nödwändigaste Lagar, utfärdade från äldsta in til närwarande tid, och bragte i beqwäm ordning, samt urskilde från de förfallne. Stockholm 1798. (40), 1122, (2) sidor + 67 handskrivna sidor (1800-tal). Samtida, lite nött halvfranskt band. (#149588) | 450:- |
| Eklund, Per, RÄTTEN I KLASSKAMPEN. En studie i rättens funktioner. Aa Upps. 1974. 416 sidor. Häftad. (#15955) | 150:- |
| Elliot, Holger, UR EN DOMARES LIV. Mot bakgrunden av släkt- och ungdomsminnen. Sthlm 1958. 390 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#59869) | 150:- |
| Ericsson, Georg J.V., DEN KANONISKA RÄTTEN OCH ÄLDRE VÄSTGÖTALAGENS KYRKOBALK. En jämförande studie. Lund 1967. 146 sidor. Häftad. (#3509) | 150:- |
| Rättshistoriskt bibliotek 12 |
| Fabricius, Knud, KONGELOVEN. Dens tilblivelse og plads i samtidens natur- og arveretlige udvikling. En historisk undersøgelse. Kbhvn 1920. xvi,408 sidor + 5 planscher. Häftad. Dedikation. (#171245) | 250:- |
| Fahlcrantz, G.E., RÄTTFÄRDIGHET I RÄTTSSKIPNING I-II. En historisk och jämförande framställning af några hufvudpunkter i vårt rättegångsväsende. Sthlm 1903. xvi, 944, 26 sidor. Häftade. 2 volymer. Ett främre omslag loss, ett saknas. (#104592) | 250:- |
| Fehr, Hans, DEUTSCHE RECHTSGESCHICHTE. Berlin 1921. XI, 392 pages. Original cloth. Weak hinges. (#105336) | 125:- |
| [Flintberg, Jacob Albrecht], ANMÄRKNINGAR TILL SWERIGES RIKES SJÖ-LAG, Jämte Författningarna till närwarande tid (1815), om hwarje å utrikes ort wistande Swensk och Norrsk Consuls skulldigheter och rättigheter, i afseende på Sjöfrat och Handel. Utgifne, tillika med Orda-Register (samt) J.P. Fredenberg, Fortsättning till Junii månads slut 1822 af den år 1815 utgifne ... Tredje tillökta Upplagan. Stockholm, Henrik A, Nordström 1815-22. (8), 584 + (4), 158 sidor. Liten 4:o. Samtida skinnryggsband med liten skada å ryggens överdel. Inlagan ren och fin. (#149585) | 600:- |
| FONTES IURIS ROMANI ANTIQUI 2. Edidit Carolus Georgius Bruns. Editio sexta. Cura Theodori Mommseni et Ottonis Gradenwitz. Sciptores. Freiburg in Br. 1893. viii, 96 pages. Soft covers. (#100521) | 125:- |
| Part 2 only. |
| Funck, Johan, GENWÄG TIL KUNDSKAP OCH UTÖFNING AF SWENSK LAGFARENHET. Sthlm 1761 & 1762. (6), III-XIV, (2), 379, (1) sidor. Samtida, lite skadat halvfranskt band. Titelbladets nederdel bortklippt. Ett 10-tal blad i slutet av boken med veck. (#63777) | 700:- |
| FÖRARBETEN TILL SVERIGES RIKES LAG 1666-1686. Utg. Jan Eric Almquist. Upps. 1933. 189 sidor. Häftad. (#14275) | 140:- |
| Gagnér, Sten, STUDIEN ZUR IDEENGESCHICHTE DER GESETZGEBUNG. Diss. Uppsala 1960. 404 pages. Softcover. (#45751) | 200:- |
| Gutalagen -, GUTA LAGH med Gutasagan sammanställd av Tore Gannholm. Eget förlag, Stånga 1994. 112 sidor. Häftad. (#97833) | 125:- |
| de Haas, Elsa, ANTIQUITIES OF BAIL. Origin and Historical Development in Criminal Cases to the Year 1275. Diss. New York 1940. 175 pages + 7 plates. Softcover. Stamped. (#65305) | 160:- |
| Hafström, Gerhard, LAND OCH LAG. Sthlm 1964. 115 sidor. Häftad. (#33787) | 100:- |
| Hasselberg -, RÄTTSHISTORISKA STUDIER 5. Rättshistoriska studier tillägnade Gösta Hasselberg vid hans avgång från ämbetet den 30 juni 1976. 410 sidor. Häftad. (#8019) | 150:- |
| Hasselberg, Gösta, HALV REGERING. Ett tema i 1600-talets svenska statsrätt. Särtr. Upps. 1964. 70 sidor. Häftad. Stämpl. (#2229) | 65:- |
| Hasselberg, Gösta, STUDIER RÖRANDE VISBY STADSLAG OCH DESS KÄLLOR. Aa Upps. 1953. X, 419 sidor. Häftad. (#8550) | 175:- |
| Helander, H & Nelson, Alvar & Inger, Göran, JOHAN STIERNHÖÖK I SIN SAMTID. Stockholm 2005. 333 sidor. Häftad. (#166813) | 200:- |
| Henningsen, Gustav, HÄXORNAS ADVOKAT. Historiens största häxprocess. Illustr. Sth 1987. 380 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation. (#29775) | 175:- |
| Henningsen, Gustav, HÄXORNAS ADVOKAT. Historiens största häxprocess. Illustr. Sth 1987. 380 sidor. Originalklotband. Skyddsomslag. (#99743) | 150:- |
| Herdin, K.W., UPPSALA PÅ 1600-TALET. Rättsväsendet I: Stadsstyrelsens organisation och rättsskipning. Illustr. Uppsala 1926. 219 sidor. Inbunden med omslag i ett halvklotband. (#135807) | 175:- |
| Hjärne, Erland, FORNSVENSKA LAGSTADGANDEN I-III. Upps 1951. 221 sidor. Häftad. (#5806) | 145:- |
| Hjärne, Harald, OM DEN FORNSVENSKA NÄMNDEN ENLIGT LANDSKAPS-, STADS- OCH LANDSLAGARNA. Förra afdelningen (allt som utkom). Uppsala 1872. 62 sidor. (#44624) | 85:- |
| Hofverberg, Stig, STATSRÄTT OCH KYRKOLAG. En studie i lagstiftningsmaktens tillämpning - från Lex regia till folksuveränitetens princip. Aa Uppsala 1983. 257 sidor. Häftad. (#44464) | 125:- |
| Holberg, Ludvig, LEGES WALDEMARI REGIS. KONG VALDEMARS LOV. Et bidrag til oplysning om Danmarks statsret i det 13de aarhundrede. Kbh 1886. 311 sidor. Halvläderband med upphöjda bind. (#151622) | 425:- |
| Holmbäck, Åke, STUDIER I ÄLDRE SJÖRÄTT. Tillika ett bidrag till Grotiusjubileet. Uppsala 1926. 38 sidor. Tagen ur band. Saknar omslag. (#45035) | 60:- |
| Hult -, RÄTTSVETENSKAPLIGA STUDIER ÄGNADE MINNET AV PHILLIPS HULT. Uppsala 1960. 536 sidor. Häftad. (#108565) | 200:- |
| Hultén, Gösta, ARBETSRÄTT OCH KLASSHERRAVÄLDE. Kring strejklagarnas historia. Sthlm 1971. 280 sidor. Pocket. Bläckunderstrykningar. (#16494) | 60:- |
| HURU RÄTT SKIPADES I SVERIGE FÖR TREHUNDRA ÅR SEDAN. Utdrag ur Uppländska domböcker för år 1608, med förord av professor Wilh. Sjögren. Utgifna af G. O. Berg. Upps 1908. 36 sidor. Häfte. (#8034) | 75:- |
| HÖGSTA DOMSTOLEN 200 ÅR 1. Högsta domsmakten i Sverige under 200 år. Föreläsningar vid ett internationllt symposium 16-18 maj 1989 med anledning av Högsta domstolens 200-årsjubileum. Lund 1990. xvi, 290 sidor. Original klotband. (#124108) | 150:- |
| Rättshistoriska studier XVI. |
| Inger, Göran, INSTITUTET "INSÄTTANDE PÅ BEKÄNNELSE" I SVENSK PROCESSHISTORIA. Sthlm 1976. 228 sidor. Häftad. (#7974) | 200:- |
| INLEDNING TIL SWENSKA KRIGS-LAGFARENHETEN I-II. Utgiven av Henric Frosterus. Stockholm, Hesselberg 1765-70. (34), 1-314, (28), 315-662, (28) sidor. Liten 4:o. Samtida, lite nött halvfranskt band. Inlagan ren och fin. Deltitelbladet till del II saknas. (#162957) | 1000:- |
| Ivarsson, Rune, JORDFÖRVÄRVSLAGEN, SOCIALDEMOKRATIN OCH BÖNDERNA. En studie över jordförvärvslagstiftningen i svensk politik 1945-1965. Aa Lund 1977. IX, 350 sidor. Häftad. (#15778) | 165:- |
| Jacobson, Sigbrit Plaenge, 1766 ÅRS ALLMÄNNA FISKESTADGA. Dess uppkomst och innebörd med hänsyn till Bottenhavsfiskets rättsfrågor. Aa Upps. 1978. 193 sidor. Häftad. (#3568) | 140:- |
| Jacoby, Michael, WARGUS, VARGR 'VERBRECHER' 'WOLF'. Eine sprach- und rechtsgeschichtliche Untersuchung. Diss. Upps. 1974. 144 pages. Softcover. (#26704) | 150:- |
| JUDICIAL CASES CONCERNING AMERICAN SLAVERY AND THE NEGRO III. Cases from the Courts of Georgia, Florida, Alabama, Mississippi, and Louisiana. Edited by Helen Tunncliff Catterall. Washington, D.C. 1932. 758 pages. Softcover. Stamped. Ink stains on front wrapper. (#164153) | 500:- |
| Volume III only. |
| JUSTITIEOMBUDSMANNENS ÄMBETSBERÄTTELSE. Riksens Högl. Ständers Justitiæ-Ombudsmans Berättelse rörande Dess Embets förwaltning, senare Justitieombudsmannens ämbetsberättelse. Band I, 1810 - XV, 1918, 1919-1923, 1925-1957, 1959-1968. Band I-XV inbundna i halvfranska band. Övriga häftade. (#36228) | 3390:- |
| Jägerskiöld, Stig, ALLMOSA ELLER SOCIALFÖRSÄKRING. En socialrättslig skiss. Upps. 1977. 32 sidor. Häftad. (#23599) | 50:- |
| Jørgensen, Poul Johs., DANSK RETSHISTORIE. Retskildernes og forfatningsrettens historie indtil sidste halvdel af det 17. aarhundrede. 2. udgave. Københvn 1947. 614 sidor. Förlagsband. (#7957) | 305:- |
| Jørgensen, Poul Johs., DANSK RETSHISTORIE. Retskildernes og forfatningsrettens historie indtil sidste halvdel af det 17. aarhundrede. Københvn 1940. 591 sidor. Original klotryggsband. (#29291) | 250:- |
| Kerkkonen, Gunvor, SPÅR AV HELSINGERÄTT I FINLAND. Särtryck ur Tidskrift, utgiven av Juridiska föreningen i Finland, häfte 2/1966. 16 sidor. Häftad. (#124185) | 100:- |
| Kjellström, Johannes, HÄLSINGELAGEN TOLKAD. Akad. avh. Uppsala 1909. VII, 92 sidor. Häftad. Dedikation. (#96482) | 200:- |
| Kjöllerström, Sven, GUDS OCH SVERIGES LAG UNDER REFORMATIONSTIDEN. En kyrkorättslig studie. Lund 1957. 117 sidor. Häftad. (#8575) | 135:- |
| KONG CHRISTIAN DEN FEMTES NORSKE LOV. Udgiven under Tilsyn af det juridiske Facultets Medlemmer. Christiania 1833. (16), 560, (8) pp. Nött halvfranskt band med svag främre fals en liten del av ryggen borta. (#26160) | 425:- |
| KYRKIO-LAG OCH ORDNING, som then Stormächtigste Konung och Herre, Herr Carl then Elofte, Sweriges, Göthes och Wändes Konung, åhr 1686. hafwer låtit författa, och Åhr 1687. af Trycket utgå och publicera. Jemte ther til hörige Stadgar. Stockholm, Nathanael Goldenaus Tryckerij 1697. (16), 255, (53) sidor. Smal 12mo. Samtida skinnband. Ganska hårt skuren. Lite gamla bläckunderstrykningar. (#17745) | 1000:- |
| KYRKIO-LAG OCH ORDNING, Som then Stormächtigste Konung och Herre, Herr Carl then Elofte, ... Åhr 1686. hafwer låtit författa, ... Jemte ther til hörige Stadgar. Sthlm, Julius Georg Matthiae 1712. (8), 230, (50) sidor. 12:mo. Nytt skinnband. Sidorna 19/20 saknas. Största delen av boken rejält fuktfläckad. (#140029) | 250:- |
| KYRKO-ORDNINGAR OCH FÖRSLAG DERTILL FÖRE 1686 I-II. Utgifna af O. v. Feilitzen. Sthlm 1872-87. xxxvii, 564 + viii, 490 + (8), 520 sidor. Inbundna i 2 nötta halvfranska band. (#138676) | 300:- |
| Handlingar rörande Sveriges historia. Andra serien II. |
| LAG OCH RÄTT I DET MEDELTIDA SVERIGE. Sthlm 1960. 43 sidor + plansch. Häfte. (#112003) | 75:- |
| Tillfällig utställning, Statens historiska museum. |
| Lagerroth, Fredrik, DEN SVENSKA LANDSLAGENS FÖRFATTNING I HISTORISK OCH KOMPARATIV BELYSNING. Lund 1947. 219 sidor. Häftad. (#7979) | 140:- |
| LAGLÄSAREN PER LARSSONS DOMBOK 1638. Jämte inledning, förklaringar och register utgiven genom Nils Edling. Upps 1937. 200 sidor. Häftad. Lite naggade omslag. (#8049) | 200:- |
| Uppländska domböcker. |
| Landtmanson, I.S., SVENSK RÄTTSHISTORIA I UTLANDET. Karl v. Amira, altschwedisches Obligationenrecht. Upsala 1883. 72 sidor. Häftad. (#49021) | 150:- |
| Larsson, Gabriela Bjarne, STADGELAGSTIFTNING I SENMEDELTIDENS SVERIGE. Aa Sth 1994. XII, 243 sidor. Häftad. (#7468) | 175:- |
| Lennström, Gudrun Andersson & Lennersand, Marie, SPRICKOR I MUREN. Funktion och dysfunktion i det stormaktstida rättssystemet. Upps. 1994. 150 sidor. Häftad. (#25218) | 105:- |
| Liljenstrand, Axel, JURIDIKENS STUDIUM VID ÅBO UNIVERSITET. H-fors 1890. 95 pp. (#30556) | 95:- |
| Åbo universitets lärdomshistoria 2. |
| Lindblad, Joh. Christ., SKRIFTER. Innehåller: 1. Om prescription enligt Sveriges lag. Andra uplagan. Upsala 1843. 160 sidor. 2. Om laga skifte. Upsala 1937. 50 sidor. 3. Läran om bevisning inför rätta enligt Sveriges lag ... Upsala 1842. 265 sidor. 4. Om dråp och mord. Afhandling i Svenska Lagfarenheten. Upsala 1832. (4), 145 sidor. Det sista arbetet tryckt på blåtonat papper. Inbundna i ett samtida halvfranskt band. (#149591) | 400:- |
| Linde, Lars Gustaf, SVERIGES EKONOMIRÄTT. Sthlm 1888. 960 sidor. Halvfranskt band. Stämpl. (#108071) | 300:- |
| Linde, Lars Gustaf, SVERIGES FINANSRÄTT. Sthlm 1887. 704 sidor. Halvfranskt band. Stämpl. (#108073) | 300:- |
| Malcus, Kerstin, ERIK XIV OCH 1500-TALETS STATSVETENSKAPLIGA FORSKNING. "Jura regalia" i Arboga artiklar. Särtryck ur Scandia 1969. 36 sidor. Häftad. (#131204) | 100:- |
| Malcus, Kerstin, IDEOLOGISKA KONFLIKTER OCH RÄTTSLIG ARGUMENTERING 1561-1563. Särtryck ur Scandia 1971. 75 sidor. Häftad. (#131205) | 100:- |
| Malcus, Kerstin, MAKTPOLITIK OCH LÄNSRÄTTSLIG FÖRVALTNING. Den regalrättsliga doktrinen i Sverige under 1560-talet. Akad. avh. Lund 1971. 40 sidor. Häftad. Blyertsanteckningar på bakre omslaget. (#131202) | 100:- |
| Mellberg, Gösta, FÖRSAMLINGS- OCH GÄLLINDELNING. En kyrkorättslig undersökning av utvecklingen i Vänerlandskapen 1527-1680. Aa Sthlm 1995. 253 sidor. Häftad. (#30323) | 140:- |
| Merino, Daniel, NATURAL JUSTICE AND PRIVATE PROPERTY. Diss. Eindhoven 1922. 125 pages. Softcover. Stamped. (#145785) | 200:- |
| MINNESSKRIFT ÄGNAD 1734 ÅRS LAG. Av jurister i Sverige och Finland. Sthlm 1934. 549 + 1154 + 400 sidor. Häftade. 3 volymer. (#60323) | 450:- |
| Del III innehåller facsimilupplaga av 1780 års upplaga av lagen. |
| v. Minnigerode, Heinrich, KÖNIGSZINS, KÖNIGSGERICHT, KÖNIGSGASTUNG IM ALTSÄCHSISCHEN FREIDINGRECHTE. Mit einem Anhange: Ursprünglishes Wesen die niedersächsischen Schützengilde. Göttingen 1928. 124 pages. With both wrappers glued in boards. (#95520) | 200:- |
| Müller, Emil Franz Joseph, DAS SIMULTANEUM AN DER KIRCHE IN GLARUS. Ein rechtgeschichtliche Untersuchung. Diss. Freiburg 1944. 231 pages. Softcover. Stamped. (#147250) | 150:- |
| Munktell, Henrik, BERGSMANS- OCH BRUKSFÖRLAG intill 1748 års förlagsförordning. Aa Upps. 1934. 197 sidor. Häftad. (#16034) | 125:- |
| Munktell, Henrik, BROTT OCH STRAFF I SVENSK RÄTTSUTVECKLING. Sthlm 1943. 47 sidor. Häftad. (#8003) | 60:- |
| Munktell, Henrik, DET SVENSKA RÄTTSARVET. Sth 1944. 216 sidor. Häftad. (#3039) | 150:- |
| Nelson, Alvar, RÄTT OCH ÄRA. Studier i svensk straffrätt. Aa Upps. 1950. 438 sidor. Häftad. (#23374) | 150:- |
| Nicholls, George, A HISTORY OF THE ENGLISH POOR LAW, in Connexion with the Legislation and Other Circumstances Affecting the Condition of the People 1-2. London, Murray 1854. xxx, 408 + vi, 467 pages. Worn and slightly damaged original cloth. Ex library. 2 volumes. (#156091) | 500:- |
| Nilsson, Bertil, DE SEPULTURIS. Gravrätten i Corpus Iuris Canonici och i medeltida nordisk lagstiftning. Aa Upps. 1989. 352 sidor. Häftad. (#17170) | 200:- |
| Nilsson, Johannes, BIDRAG TILL ÄRFDABALKENS HISTORIA 1686-1736 II:1-2. Källskrifter. 1. Förslagen till ärfdabalk. 2. Protokoll och betänkanden. Uppsala 1892-95. 264 + 324 sidor. 2 volymer. (#44628) | 250:- |
| Någon del I av detta arbete har vi inte kunnat belägga. |
| Nilsson-Stjernquist, Nils, TILLKOMSTEN AV 1866 ÅRS GRUNDLOV. Lund 1955. XVIII, 367 sidor. Häftad. (#29345) | 145:- |
| NORDISK RÄTTSHISTORISK LITTERATUR 1956-1965. En bibliografisk förteckning. Sammanställd av Signe Carlsson. Sth 1972. 286 sidor. Häftad. (#7973) | 135:- |
| NORDISK RÄTTSHISTORISK LITTERATUR 1966-1975. En bibliografisk förteckning. Sammanställd av Signe Carlsson. Sth 1980. 456 sidor. Häftad. (#17183) | 150:- |
| NORDISK RÄTTSHISTORISK LITTERATUR 1976-1980. En bibliografisk förteckning. Sammanställd av Lennart Grönberg. Sth 1991. 338 sidor. Originalklotband. (#17116) | 180:- |
| Nygren, Rolf, SUBORDINATION OCH ENSKILD INTEGRITET. Studier kring ett militärt rättsäkerhetskomplex. Sth 1981. 448 pp. R.B. 33. (#17181) | 185:- |
| Nörregaard, Laurits, NATUR-RÄTTENS FÖRSTA GRUNDER. Öfwersättning af Lars P. Wåhlin och Johan Fægerwall. Lund 1796. (8), 470 sidor. Samtida marmorerat pappband. (#154292) | 500:- |
| Ofenbrüggen, Eduard, DAS ALAMANNISCHE STRAFRECHT IN DEUTSCHEN MITTELALTER. Schaffhausen 1860. xvi,419 pages. Contemporary half cloth. Stamped. (#94836) | 600:- |
| Olsen, Albert, STUDIER OVER DEN DANSKE FINANSLOV 1850-1864. Aa Kbh 1930. 363 sidor + en stor mängd utvikbara tabeller i flera bilagor. Häftad. (#105319) | 150:- |
| Olsen, Gunnar, TRÆHESTEN, HUNDEHULLET OG DEN SPANSKE KAPPE. Illustr. Kbhvn 1960. 152 sid. (#46280) | 125:- |
| Opet, Otto, GESCHICHTE DER PROZESSEINLEITUNGSFORMEN IM ORDENTLICHEN DEUTSCHEN RECHTSGANG I. Die Zeit der Volksrechte. Breslau 1891. xvi, 192 pages. Hard covers. Spine worn. Stamped. (#121054) | 200:- |
| OVERHOFFRETTSDOMAR 1. 1667-1679. Utg. Mons Sandnes Nygard. Oslo 1981. 520 sid. Inb. (#51035) | 210:- |
| Palmén, Ernst Gustaf, HISTORISK FRAMSTÄLLNING AF DEN SVENSK-FINSKA HANDELSLAGSTIFNINGEN från Gustaf Vasas regering till 1766. Akad. avh. Helsingfors 1876. 184 sidor. Häftad utan omslag. (#117941) | 150:- |
| Pellijeff, Gunnar, LAG OM GÅRD I VÄSTGÖTALAGARNA. Akad. avh. Uppsala 1967. 160 sidor. Häftad. (#5937) | 120:- |
| Pernler, Sven-Erik, GOTLANDS MEDELTIDA KYRKOLIV - biskop och prostar. En kyrkorättslig studie. Aa Upps. 1977. 302 sidor. Häftad. (#25801) | 145:- |
| Peterson, Claes, PETER THE GREAT'S ADMINISTRATIVE AND JUDICIAL REFORMS. Swedish Antecedents and the Process of Reception. Diss. Sth 1979. 448 pages. Soft cover. (#3691) | 200:- |
| Petersson, Hans, MORGONGÅVOINSTITUTET I SVERIGE UNDER TIDEN FRAM TILL OMKRING 1734 ÅRS LAG. Akad. avh. Lund 1973. 511 sidor. Häftad. (#8001) | 185:- |
| Rättshistoriskt bibliotek. |
| Petrén, Sture, KUNGL. MAJ:TS OCH RIKETS SVEA HOVRÄTT. Ur dess historia 1614-1654. Illustr. Sth 1964. 117 sidor. Häftad. (#3693) | 85:- |
| Petrén, Sture, Jägerskiöld, Stig & Nordberg, Tord O:son, SVEA HOVRÄTT. Studier till 350-årsminnet. Illustr. Sthlm 1964. VI, 409 sidor. Original klotryggsband. (#35558) | 300:- |
| Petri, Gunnar, FÖRFATTARRÄTTENS GENOMBROTT. Sthlm 2008. 368 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#164172) | 200:- |
| Pierson, William Whatley, TEXAS VERSUS WHITE. A Study in Legal History. Diss. Durham, N.C. 1916. 103 pages. Softcover. Stamped. (#88378) | 175:- |
| Queen, Stuart Alfred, THE PASSING OF THE COUNTY JAIL. Diss. Menasha 1920. XIII, 158 pages. Softcover. Stamped. (#144218) | 200:- |
| Rabenius, Lars Georg, LÄROBOK I SVENSKA KAMERAL-LAGFARENHETEN I-II. Upps 1825. (14), 256; 258, (26) sidor + 3 tabeller varav en utvikbar. Samtida halvfranskt band. 1 vol. En fals sprucken. (#92693) | 350:- |
| Rabenius, Lars Georg, LÄROBOK I SVENSKA KAMERAL-LAGFARENHETEN I-II. Upps 1825. (14), 256; 258, (26) sidor + 3 tabeller varav en utvikbar. Samtida halvfranskt band. 1 vol. Stämpel. (#113276) | 350:- |
| Ralph, John Danby, EPHESIS IN ATHENIAN LITIGATION. Diss. Chicago 1941. 64 pages. Staple bound. Stamped. Very good condition. (#88198) | 140:- |
| Ramelet, Pierre, L'ACQUISITION DES FRUITS PAR L'USUFRUITIER ET PAR LE POSSESSOR BONAÆ FIDEI. Étude de droit Romain classique. Diss. Lausanne 1945. 154 pages. Softcover. Stamped. (#164419) | 200:- |
| Ramstedt, Carl Wilhelm, OM KRIGS- OCH SKATTEVÄSENDET I SVEALANDENS LAGAR. Aa Upsala 1875. 44 sidor. Häftad. (#44565) | 100:- |
| Ranehök, Allan, CENTRALMAKT OCH DOMSMAKT. Studier kring den högsta rättskipningen i kung Magnus Erikssons länder 1319-1355. Aa Upps. 1975. 174 sidor. Häftad. (#2374) | 145:- |
| Reuterskiöld, C.A., KYRKOLAG OCH BORGERLIG LAG. Särskildt med afseende å äktenskapsrätten. Uppsala 1915. 43 sidor. Häftad. (#120427) | 110:- |
| Robert, Henri, RYKTBARA HISTORISKA RÄTTEGÅNGAR. Rättegången mot Maria Stuart, Affären Cinq-mars, Rättegången mot Nicolas Fouquet, Voltaire, Calas' försvarare, Rättegången mot Camille Desmoulins. Sthlm 1924. 296 sidor. Häftad. (#124114) | 150:- |
| Rudstedt, Gunnar, LÅNGHOLMEN. Spinnhuset och fängelset under två sekler. Illustr. Sth 1972. 286 sidor. Häftad. Skyddsomslaget limmat på bokryggen. (#12276) | 125:- |
| Rudstedt, Gunnar, LÅNGHOLMEN. Spinnhuset och fängelset under två sekler. Illustr. Sth 1972. 286 sidor. Original klotryggsband. (#153008) | 150:- |
| Rydin, Herman Ludvig, OM 1809-10 ÅRS RIKSDAGS STATSRÄTTSLIGA BETYDELSE FÖR STATSREGLERINGEN I-II. Uppsala 1876. 114 sidor. Häftade. 2 delar. (#29624) | 120:- |
| RÄTTSHISTORISKA STUDIER 3. Sthlm 1969. 312 sidor. Häftad. (#8617) | 100:- |
| RÄTTSHISTORISKA STUDIER 4. Sthlm 1974. 420 sidor. Häftad. (#8618) | 100:- |
| RÄTTSHISTORISKA STUDIER 6. Sthlm 1979. 236 sidor. Häftad. (#8619) | 100:- |
| RÄTTSHISTORISKA STUDIER 7. Sthlm 1982. 261 sidor. Häftad. (#8620) | 100:- |
| SAKÖRESBOK FÖR MEDELPAD 1541-1609. Utg. Algot Hellbom. Umeå 1976. 220 sidor. Häftad. Stämpl. (#25242) | 150:- |
| SAMLING AF SWERIGES GAMLA LAGAR I-XIII. Corpus iuris Sueo-Gotorum antiqui. På Kongl. Maj:ts nådigste befallning utgifven af H.S. Collin och C.J. Schlyter. I. Westgöta-Lagen. II. Östgöta-Lagen. III. Uplands-Lagen. IV. Södermanna-Lagen. V. Westmanna-Lagen. VI. Helsinge-Lagen, Kristnu-Balken af Smålands-Lagen och Bjärköa-Rätten. VII. Gotlands-Lagen. VIII. Wisby Stadslag och Sjörätt. IX. Skåne-Lagen. X. Konung Magnus Erikssons Landslag. XI. Konung Magnus Erikssons Stadslag. XII. Konung Christoffers Landslag. XIII. Ordbok till Samlingen af Sweriges Gamla Lagar. Stockholm och Lund 1827-77. I-XII inbundna i senare halvklotband, XIII i ett senare halvfranskt band. Diskreta blyertsunderstrykningar och lite -marginalanteckningar (av prof. Lennart Moberg). 2 volymer med svag fuktrand i marginalen. (#114968) | 13000:- |
| Schalling, Erik, DEN KYRKLIGA JORDENS RÄTTSLIGA STÄLLNING I SVERIGE. En rättshistorisk undersökning. Aa. Upps 1920. 260 sidor. Häftad. (#8557) | 140:- |
| Simonson, Örjan, DEN LOKALA SCENEN. Torstuna härad som lokalsamhälle under 1600-talet. Aa Upps. 1999. 323 sidor + utvikbara kartor i ficka. Häftad. (#28968) | 170:- |
| SIUHUNDRA HÄRADH DOMBÖCKER 1601-1651. Tolkade och kommenterade av Nils Sundelius. Norrtälje 1984. 160 sidor. A4. Häftad. (#8035) | 145:- |
| Sjöberg, Marja Taussi, BROTT OCH STRAFF I VÄSTERNORRLAND 1861-1890. Akad. avh. Umeå 1981. 207 sidor. Häftad. (#16336) | 175:- |
| Sjöberg, Marja Taussi, RÄTTEN OCH KVINNORNA. Från släktmakt till statsmakt i Sverige på 1500- och 1600-talen. Sthlm 1996. 224 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#45320) | 125:- |
| Sjögren, Ivar W., KOMPENDIUM ÖVER DEN SVENSKA RÄTTSHISTORIENS ALLMÄNNA DEL. 3:e uppl. under medverkan av jur. och fil. kand. Sten Gagnér. Lund 1947. 198 sidor. Häftad. (#7944) | 125:- |
| Sjögren, Wilhelm, BIDRAG TILL DEN SVENSKA EXEKUTIVPROCESSENS HISTORIA. Særtryk af "Tidskrift for Retsvidenskab" for 1901. 43 sidor. Häftad. Dedikation. (#114509) | 120:- |
| Sjöholm, Elsa, GESETZE ALS QUELLEN MITTELALTERLICHER GESCHICHTE DES NORDENS. Upps. 1976. 187 pages. Softcover. (#8007) | 145:- |
| Sjöholm, Elsa, RECHTSGESCHICHTE ALS WISSENSCHAFT UND POLITIK. Berlin 1972. 170 pages. Soft covers. (#8013) | 150:- |
| Smedberg, Gunnar, NORDENS FÖRSTA KYRKOR. En kyrkorättslig studie. Aa Lund (Uppsala) 1973. 240 sidor. Häftad. (#8554) | 125:- |
| SOCKLOTS BYRÄTTS PROTOKOLL 1751-1761. Utg. Ragna Ahlbäck. Illustr. H-fors 1971. 100 sidor + utvikbar bykarta. Häftad. (#30585) | 100:- |
| Stiernhöök, Johan, DE JURE SVEONUM ET GOTHORUM VETUSTO 1672. Reproduction phototypique 1962 précédée d'une notice par Sture Petrén. Sthlm 1962. XVII, (20), 436 pages. Original decorated cloth in dustjacket. (#35922) | 250:- |
| Stiernhöök, Johan, OM SVEARS OCH GÖTARS FORNA RÄTT I-II. Översättning från det latinska originalet. Sth 1981. 378 pp. Inb. 1 vol. (#19964) | 255:- |
| Strandberg, Carl, ZUR FRAGE DES VERÄUSSERUNGSVERBOTES IM KIRCHLICHEN UND WELTLICHEN RECHT DES MITTELALTERS. Diss. Sth 1967. 226 pages. Soft covers. (#3741) | 125:- |
| Rättshistoriskt bibliotek 11. |
| Strömholm, Stig, FIVE ESSAYS in Historical Jurisprudence. Sthlm 1989. 86 pages. Softcover. (#76320) | 90:- |
| Strömholm, Stig, LAG OCH LYRA. Essäer om rättsvetenskap som humanistisk disciplin. Uppsala 1989. 194 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#150985) | 145:- |
| Sundell, Jan-Olof, TYSK PÅVERKAN PÅ SVENSK CIVILRÄTTSDOKTRIN 1870-1914. Aa Upps. 1987. 382 sidor. Originalpappband. (#3745) | 170:- |
| Sundell, Jan-Olof, TYSK PÅVERKAN PÅ SVENSK CIVILRÄTTSDOKTRIN 1870-1914. Aa Upps. 1987. 382 sidor. Originalpappband. Stämpl. (#87549) | 150:- |
| DEN SVENSKA JURIDIKENS UPPBLOMSTRING I 1600-TALETS POLITISKA, KULTURELLA OCH RELIGIÖSA STORMAKTSSAMHÄLLE. Föreläsningar vid ett svensk-finskt rättshistoriskt tvärvetenskapligt symposium i Uppsala 18-20 april 1983. Illustr. Upps. 1984. 324 sidor. Häftad. (#12732) | 200:- |
| SVENSKA LANDSKAPSLAGAR 1. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Östgötalagen och Upplandslagen. Sth 1933. XLV, 216 sidor. 7 häften. Blyertskludd på omslagen samt en del blyertsunderstrykningar. (#35281) | 150:- |
| SVENSKA LANDSKAPSLAGAR 1. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Östgötalagen och Upplandslagen. Sth 1933. XLV, 216 sidor. Häftad. 7 häften. (#124348) | 200:- |
| SVENSKA LANDSKAPSLAGAR 1-5. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. 1. Östgötalagen och Upplandslagen. 2. Dalalagen och Västmannalagen. 3. Södermannalagen och Hälsingelagen. 4. Skånelagen och Gutalagen. 5. Äldre och Yngre Västgötalagen, Smålandslagens kyrkobalk och Bjärköarätten. Sth 1933-46. XLV, 216; L, 181; LXIX, 413; XCIX, 322; CXVI, 493 sidor. Inbundna i 5 klotband. Lite blyertsunderstrykningar. (#5997) | 1500:- |
| SVENSKA LANDSKAPSLAGAR 2. Dalalagen och Västmannalagen. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Sth 1936. L, 181 sidor. Häftad. (#16798) | 200:- |
| SVENSKA LANDSKAPSLAGAR 2. Dalalagen och Västmannalagen. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Sth 1936. L, 181 sidor. Häftad. Några blad med veck. (#101810) | 180:- |
| SVENSKA LANDSKAPSLAGAR 3. Södermannalagen och Hälsingelagen. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Sth 1940. LXIX, 413 sidor. Häftad. (#8560) | 200:- |
| SVENSKA LANDSKAPSLAGAR 4. Skånelagen och Gutalagen. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Sthlm 1943. XCIX, 322 sidor. Häftad. (#22314) | 200:- |
| SVENSKA LANDSKAPSLAGAR 4. Skånelagen och Gutalagen. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Sth 1979. 322 sidor. Original klotband. (#23072) | 250:- |
| SVENSKA LANDSKAPSLAGAR 5. Äldre och Yngre Västgötalagen, Smålandslagens kyrkobalk och Bjärköarätten. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Sthlm 1946. CXVI, 496 sidor. Häftad. (#1699) | 220:- |
| Svensson, David, BREVIARIUM JURIDICUM HALLANDICUM. Utgifvet af Aksel Andersson. Upsala 1895. 80 sidor. Häftad. (#49008) | 200:- |
| SVERIGES RIKES GRUNDLAGAR. Sthlm 1910. 126 sidor. Vackert dekorerat tryck av Bröderna Lagerström i 600 exemplar. Nyare klotband. (#148437) | 200:- |
| SWERIGES RIKES LAG. Gillad och antagen på Riksdagen Åhr 1734. Faksimiledition efter 1736 års originalupplaga. Utgivare: John Kroon. Malmö 1941. Original pappband. Yttre falsarna spruckna. (#164211) | 150:- |
| SÖRMLÄNDSKA HÄRADSDOMBÖCKER FRÅN 1500-TALET. Utgivna av Magnus Collmar. Eskilstuna 1953. 198 sidor. Häftad. (#42416) | 200:- |
| Takala, Martti, LEX DEI - LEX POLITICA DEI. Lex Politica Dei -teos ja Kaarle IX:n lainsäädäntö. Diss. H-fors 1993. 292 pages. Softcover. (#53606) | 145:- |
| Thomson, Arthur, BARNKVÄVNINGEN. En rättshistorisk studie. Lund 1960. 294 sidor. Häftad. (#3762) | 170:- |
| Thomson, Arthur, STÖLD AV ANNANS HUSTRU. Kristoffers landslag tjuvabalken kapitel I. Lund 1963. 104 sidor. Häftad. Dedikation. (#7943) | 140:- |
| Thomson, Arthur, STÖLD AV ANNANS HUSTRU. Kristoffers landslag tjuvabalken kapitel I. Lund 1963. 104 sidor. Häftad. Blyertsförstrykningar. (#103157) | 100:- |
| Thordén, Karl Magnus, ÖFVERSIGT AF NORSKA STÄDERNAS FÖRFATTNING EFTER "LOV OM FORMANDSKABER I KJÖPSTÆDERNE". Upsala 1870. 80 sidor. Häftad. (#138691) | 140:- |
| Upsala Universitets årsskrift. |
| Thulin, Otto Mauritz, OM DE FÖRSÖK, SOM UNDER WASA-REGENTERNA GJORDES, att ordna formerna för utöfning af Konungens domsrätt 1. Akad. avh. Lund 1862. 40 sidor. Häftad. Tagen ur band. (#109101) | 100:- |
| Timotheison, Eric, SKILLNADEN EMELLAN HÄRADS- OCH BERGSTINGS RÄTTERNES JURISDIKTION, i anseende till the bergs-bruk och egendomar rörande mål. Akademisk avhandling. Praeses Anders Hernberg. Uppsala 1786. 16 sidor. Häftad. Tagen ur band. (#109104) | 250:- |
| UPPLANDS LAGMANSDOMBOK 1578-79. Jämte inledning, förklaringar och register utgiven ... genom Nils Edling. Upps. 1929. 138 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#8050) | 170:- |
| UPPLANDS LAGMANSDOMBOK 1578-79. Jämte inledning, förklaringar och register utgiven ... genom Nils Edling. Upps. 1929. 138 sidor + utvikbar karta. Häftad. Stämpl. (#119254) | 150:- |
| Upplandslagen -, UPLANDS-LAGEN. Utgifven af C.J. Schlyter. Sth 1834. LXXXIII, 456 sidor. 4:o. Senare halvklotband. (#6018) | 750:- |
| Corpus Iuris Sueo-Gotorum Antiqui III. |
| Vance, John Thomas, THE BACKGROUND OF HISPANIC-AMERICAN LAW. Legal Sources and Juridical Literature of Spain. Diss. Washington 1937. X, 280 pages. Softcover. Stamped. (#98581) | 175:- |
| Varma, Aleksander, DIE HISTORISCHEN, POLITISCHEN UND RECHTLICHEN GRUNDLAGEN DES FREISTAATES ESTLAND. Sthlm 1960. 32 pages. Staple bound. Stamped. (#122358) | 75:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |