Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Agge, Gunnar I svart tjänst mellan vita stormakter.. Tre år som abessinsk regeringsläkare i Ogadén. Sthlm 1935. 233 sidor + planscher & utvikbar karta. Halvfranskt band. (#163142)125:-
Albertson, Erik W. Jerusalem.. Illustr. Askild & Kärnekull 1971. 248 sidor. Häftad. (#153727)100:-
Andersen, H.C. I Sverige.. Till svenskan av Tage Aurell. Sthlm 1944. 159 sidor + illustrationer. Original pappband. (#89602)150:-
Andersson, Axel En färd till Indien.. Illustrerad. Sthlm 1939. 264 sidor. Original linneband. (#122666)150:-
Andersson, Carl A. Vingårdsvandring.. Illustrationer och typografi Gunnar Brusewitz. Sthlm 1953. 171 sidor. Illustr. originalklotband. (#124889)175:-
Andersson, J. Gunnar Hur vi erövrade världen I-II.. De geografiska upptäckterna genom tidsåldrarna. Illustr. Sth 1953. 614 + 608, LIV sidor. Originalklotband. 2 vol. (#43973)200:-
Andersson, J. Gunnar Kineser och pingviner.. En naturforskares minnen från Jordens fyra hörn. Illustr. Sth 1933. 464 sidor. Häftad. Ett litet hörn avrivet på främre omslaget. (#100669)125:-
Andersson, J. Gunnar Sydpolens hjältar.. (Männen kring Sydpolen.) Äventyr och forskningar under den vita världens erövring. Illustrerad. Sthlm 1954. 333 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#125925)180:-
Andersson, J. Gunnar & Gunnarsson, Olov Svenska öden i fjärran land.. Illustrerad. Sthlm 1957. 304 sidor. Häftad. (#142451)150:-
Andersson, Johan Gunnar Draken och de främmande djävlarna.. Illustr. Sthlm 1926. 454 sidor + utvikbar karta. Dekorerat originalklotband. (#163344)175:-
Andersson, Johan Gunnar Draken och de främmande djävlarna.. Illustr. Sthlm 1926. 454 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#163077)150:-
Andrée, S.A., Strindberg, Nils & Frænkel, Knut Med Örnen mot polen.. Andrées polarexpedition år 1897 utgiven på grundval av S.A. Andrées, Nils Strindbergs och Knut Frænkels sommaren 1920 på Vitön funna anteckningar av Svenska Sällskapet för Antropologi och Geografi. Illustrerad. Sthlm 1930. 488 sidor + kartor. Original klotband. (#142495)200:-
Andrée, S.A., Strindberg, Nils & Frænkel, Knut Med Örnen mot polen.. Andrées polarexpedition år 1897 utgiven på grundval av S.A. Andrées, Nils Strindbergs och Knut Frænkels sommaren 1920 på Vitön funna anteckningar av Svenska Sällskapet för Antropologi och Geografi. Illustrerad. Sthlm 1930. 488 sidor + kartor. Original skinnryggsband. (#172731)200:-
Anholm, M. Från Medelhafvets skönaste ö.. Sicilianska reseskildringar och studier. Med 8 ljustrycksplanscher. Sthlm 1890. (8),ii,189 sidor. Dekorerat original klotband. (#174050)200:-
Anstruther, Ian I Presume .... The Story of H.M. Stanley's Greatest Triumph. New English Library 1973. 174 pages. Paperback. (#81517)100:-
Arago, Jacques Voyage autour du monde.. Édition illustrée de 61 belles estampes et enrichie de notes scientifiques. Bruxelles 1840. 570 pages + portrait and 61 plates. Some foxing. Front inner hinge weak. (#172371)900:-
Armstrong, Alex. In a Mule Litter to the Tomb of Confucius.. London 1896. VIII, 147 pages + plates. Original decorated hardcover with slightly bleached spine, otherwise in good condition. (#163138)575:-
Asad, Muhammad Vägen till Mecka.. Sthlm 1956. 362 sidor + planscher. Halvklotband. (#161753)225:-
Asplund, Karl Borta bra .... Resekåserier. Sthlm 1932. 232 sidor + illustrationer. Original klotband. (#173075)150:-
Asplund, Karl Orient.. Reseminnen. I bild av Kurt Jungstedt. Sthlm 1934. 210 sidor. Med främre omslag i original klotband. (#175165)150:-
Attorps, Gösta Sommar i Savojen och annat utifrån.. Illustrationer av Gunnar Brusewitz. Sthlm 1970. 182 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#175618)110:-
Aurén, Sven Dag och natt i Monte Carlo.. Sthlm 1960. 139 sidor + illustrationer. Häftad. (#175603)120:-
Avenstroup, William På djungelstigar.. Sthlm 1956. 253 sidor + planscher. Halvklotband. (#163118)150:-
Backlund, Percy Vägen mot Uhuru.. Sthlm 1961. 186 sidor + planscher. Halvklotband med bevarat främre omslag. (#161746)100:-
Backman, Pierre London under Big Ben.. Strövtåg och skisser. Stockholm 1950. 199 sidor + planscher. Häftad. (#162907)125:-
Baedeker, Karl (ed.) London and its Environs.. Handbook for Travellers. With 10 maps and 19 plans. Sixteenth revised edition. Leipzig 1911. xxxviii, 453, 58 pages + maps and plans. Very fine copy, as new. Former owner's signature. (#140477)250:-
Bahnsen, Svend Dagar i Wien.. Stockholm 1961. 195 sidor + planscher. Häftad. (#160933)125:-
Barley, Nigel The Duke of Puddle Dock.. In the Footsteps of Stamford Raffles. Penguin 1993. 276 pages + plates. Softcover. (#111390)110:-
Barthelemy, J.-J. Voyage du Jeune Anacharsis en Grčce.. Atlas. Rédigé d'aprčs les explorations des voyageurs les plus modernes. 40 maps and other engravings on 38 plates (complete) Oblong 4:o. Contemporary leather spine with worn boards. The first 7 plates water-stained in upper corner, slightly effecting the pictures. The last 15 plates foxed, mostly in margins. Atlas only. (#171952)800:-
Barzini, Luigi, Prins Borgheses automobilfärd Peking-Paris.. Med cirka 130 illustrationer. Sthlm 1908. 528 sidor. Dekorerat original klotband. Fint ex. (#172730)300:-
Beckman, Leif & Ohlmarks, Åke Vår väg genom världen I-III.. De geografiska upptäckternas historia. I. Antiken och den äldre medeltiden av Åke Ohlmarks. II. Europeiska färder och forskningar fram till "upptäckternas tidevarv". Det väldiga Asien och vägarna dit av Åke Ohlmarks. Den amerikanska dubbelkontinenten av Leif Beckman. III. Amerikas senare upptäckshistria. Afrikas upptäcktshistoria efter 1500. Australien och Oceanien. Arktis och Antarktis av Leif Beckman. Litteraturförteckning och register. Med mängder av illustrationer, kartor och färgplanscher. Sthlm 1947-51. 613 + 680 + 706 sidor. Original halvfranska band med upphöjda bind och övre guldsnitt. 3 volymer. (#148986)850:-
Beckman, Leif & Ohlmarks, Åke Vår väg genom världen I-III.. De geografiska upptäckternas historia. I. Antiken och den äldre medeltiden av Åke Ohlmarks. II. Europeiska färder och forskningar fram till "upptäckternas tidevarv". Det väldiga Asien och vägarna dit av Åke Ohlmarks. Den amerikanska dubbelkontinenten av Leif Beckman. III. Amerikas senare upptäckshistria. Afrikas upptäcktshistoria efter 1500. Australien och Oceanien. Arktis och Antarktis av Leif Beckman. Litteraturförteckning och register. Med mängder av illustrationer, kartor och färgplanscher. Sthlm 1947-51. 613 + 680 + 706 sidor. Original klotband. 3 volymer. (#86594)450:-
Beckmann, Johann Schwedische Reise in den Jahren 1765-1766.. Tagebuch mit Einleitung und Anmerkungen im Auftrag der Kgl. Universität Upsala. Herausgegeben von Th. M. Fries. Uppsala 1911. IV, 174 pages + folding facsimile. Half cloth. (#161887)250:-
Beckmann, Johann Schwedische Reise in den Jahren 1765-1766.. Tagebuch mit Einleitung und Anmerkungen im Auftrag der Kgl. Universität Upsala. Herausgegeben von Th. M. Fries. Uppsala 1911. IV, 174 pages + folding facsimile. Softcover. (#44646)225:-
Beebe, William Med kamera och skrivblock på havsbotten.. Strövtåg kring Haiti. Sthlm 1928. 187 sidor + illustrationer. Halvklotband. (#138976)150:-
Bennet, Arnold Paris Nights and Other Impressions of Places and People.. With illustrations by E.A. Richards. London n.d. 384 pp. Orig. half cloth. Weak hinges. (#38451)300:-
Berg, Gertrud W:son PORI min vildmark.. Illustr. Sth 1964. 198 sid. (#39099)85:-
Berglund, Nils Aten och det grekiska fastlandet.. Sthlm 1979. 312 sidor. Pocket. (#116450)100:-
Bergman, Johan På klassisk mark.. Studier och minnen från ett års vandringar i den antika kulturens länder. Illustr. Sth 1896. XII, 307 sidor. Dekorerat originalklotband. (#25739)150:-
Bergroth, Kersti Rom, romare och romfarare.. Tema, Sthlm 1965. 131 sidor + planscher. Pocket. Stämpl. (#132025)90:-
Bermann, Richard A. Das Urwaldschiff.. Ein Buch vom Amazonenstrom. Illustr. von Franz Heckendorf. Berlin 1927. 254 pages. Original half leather. (#89025)125:-
Berman, Sten Berömda upptäcktsfärder.. Andra upplagan, Sthlm 1943. 190 sidor + illustrationer. Halvklotband. (#175133)145:-
Bernadotte, Oscar, Carl och Eugén m.fl. Våra minnen.. Stockholm 1865. 264 sidor + planscher. Samtida gediget halvfranskt band. (#152465)400:-
Bernatzik, Hugo Adolf De gula bladens andar.. Forskningsresor i bortre Indien. Sthlm 1942. 252 sidor + illustrationer. Original halvklotband. (#76140)150:-
Bernays, Robert "Naked Fakir".. London 1931. 352 pages. Original cloth. Wormholes in margins. (#40856)200:-
Beskow, Natanael I palestina och Syrien.. Illustrerad. Sthlm 1926. 176 sidor. Häftad. (#173080)135:-
Beskow, Nils Det Heliga landet.. Minnen och intryck från en resa under åren 1898-99. Illustr. Sthlm 1899. 314 sidor. Dekorerat originalklotband. Bortklippt förtitelblad. (#41691)105:-
Bildt, C. Anteckningar från Italien af en svensk diplomat.. Illustr. Sth 1896. VIII, 260 sidor. Dekorerat originalklotband. (#172373)200:-
Bildt, C. Anteckningar från Italien af en svensk diplomat.. Illustr. Sth 1896. VIII, 260 sidor. Dekorerat originalklotband. Fint ex. (#28382)225:-
Bildt, C. Svenska minnen och märken i Rom.. Illustrerad. Sthlm 1900. VIII, 317 sidor + plancher. Dekorerat originalklotband. En plansch loss. (#10177)180:-
Bildt, C. Svenska minnen och märken i Rom.. Illustrerad. Sthlm 1900. VIII, 317 sidor + planscher. Dekorerat originalklotband. (#161612)200:-
Bildt, C. Svenska minnen och märken i Rom.. Illustrerad. Sthlm 1900. VIII, 317 sidor + planscher. Dekorerat originalklotband. Stämplad. (#157795)180:-
Bircherod, Jacob, Rejse til Stockholm 1720.. Udgivet og forsynet med Noter af Georg Christensen. Kbhvn 1924. 104 sidor. Med bevarade omslag i original skinnryggsband. Fint ex. (#172722)200:-
Birch-Jensen, Charles Ett okänt Mecka.. Forskning och äventyr i Etiopien. Sthlm 1960. 233 sidor + planscher & utvikbar karta. Förlagsband. (#146084)125:-
Bitsch, Jørgen Bakom Arabiens slöjor.. Sthlm 1961. 179 sidor + planscher. Häftad. (#161758)100:-
Bitsch, Jørgen Okänt land.. Sthlm 1962. 189 sidor + planscher. Originalklotband. Två resor i Mongoliet skildras. (#164540)150:-
Bitsch, Jørgen Svart extas.. Intryck från Centralafrika. Sthlm 1966. 150 sidor + planscher. Originalklotband. (#163486)150:-
Björkstén, Ingmar Tre veckor i Kina.. Reseanteckningar. Illustrerad. Stockholm 1979. 271 sidor. Originalklotband med skyddomslag. (#153083)140:-
Björnståhl, J.J. Resebrev.. Urval, inledning och kommentarer av Christian Callmer. 1960. 222 sidor. Inbunden. (#42794)100:-
Blomberg, Rolf Xavante.. Från sköna Rio till de dödas flod. Illustrerad. Sthlm 1960. 143 sidor. Original klotband. Skadat skyddsomslag. (#61186)145:-
Blunt, Wilfrid Sebastiano.. The Adventures of an Italian Priest, Sebastiano Locatelli, during his Journey from Bologna to Paris and Back, 1664-1665. London 1956. XIV, 296 pp. + Map and Plates. (#42135)200:-
Blunt, Wilfrid The Golden Road to Samarkand.. Illustr. London 1973. 280 pages. Original cloth in dustjacket. (#161448)140:-
Bolinder, Gustaf Underliga folk i Europas mitt.. Skildringar från färder till Karpaternas herdestammar. Illustr. Sthlm 1928. 306 sidor. Häftad. (#127978)200:-
Boog-Watson, Elspeth J. & Carruthers, J. Isabel Till okänt land.. Översättning och bearbetning av engelskt original av Gunnar Jarring. Illustr. Lund 1936. 173 sidor. Original klotryggsband. (#105614)120:-
Borring, Majken Uppror i Nicaragua.. En dansk medicinskas upplevelser. Illustr. Sthlm 1930. 223 sidor. Originalklotband med bevarat främre omslag. Stämpl. (#142758)200:-
Borthen, Leif Reise i Perons rike.. Oslo 1952. 230 sidor + planscher. Original halvklotband. Skyddsomslag med revor. (#95127)150:-
Bovallius, Carl Resa i Central-Amerika 1881-1883 1-2.. Illustr. Upsala 1887. xii, 276 + xii, 277-484 sidor + planscher och utvikbara kartor. Inbundna i 2 fina dekorerade original klotband. Tyvärr med spruckna inre falsar (#154442)350:-
Brassey, A. En sjöfärd omkring jorden. under elfva månader om bord å jakten Sunbeam. Med 118 illustrationer och en karta. Sthlm 1881. 400 sidor. Dekorerat original klotband. (#140004)300:-
Brassey, A. En sjöresa i tropikerna.. På svenska återgifven af Anton Blomberg. Med illustrationer och kartor. Sthlm 1885. 456 sidor + karta. Dekorerat original klotband. Fint ex. (#172372)350:-
Brehm, A.E. Från Nordpolen till Eqvatorn.. Populära föredrag. Illustr. Sth 1890. 469 sidor. Dekorerat originalklotband. Bandet lite blekt och svagt fläckat. (#64571)300:-
Brehm, A.E. Från Nordpolen till Eqvatorn.. Populära föredrag. Illustr. Sth 1890. 469 sidor. Dekorerat originalklotband. Lite blyertsunderstrykningar, eljest ett mycket fint ex. (#13559)475:-
Brehm, A.E. Resor i Egypten och Sudan.. Illustrerad. Bokfrämjandet 1971. 279 sidor. Förlagsband. (#136242)145:-
Brendan - Die altfranzösische Prosaübersetzung von Brendans Meerfahrt. nach der Pariser Hdschr. Nat.-Bibl. fr. 1553 von neuem mit Einleitung, lat. und altfrz. Parallel-Texten, Anmerkungen und Glossar herausgegeben von Carl Wahlund. Uppsala 1900. XC, 335 pages. Softcover. Covers loose (#44159)200:-
Brendan - Die altfranzösische Prosaübersetzung von Brendans Meerfahrt. nach der Pariser Hdschr. Nat.-Bibl. fr. 1553 von neuem mit Einleitung, lat. und altfrz. Parallel-Texten, Anmerkungen und Glossar herausgegeben von Carl Wahlund. Uppsala 1900. XC, 335 pages. Softcover. printed on better paper (#177422)275:-
Brilioth, Monika Rutiga resan.. Sthlm 1951. 166 sidor + planscher. Halvfranskt band. (#108546)175:-
Brydone, M. Voyage en Sicile et a Malthe I-II.. Traduit de l'Anglais de M. Brydone, F.R.S. Par M. Demeunier. Amsterdam; & se trouve a Paris, Pissot (et) Panckoucke 1775. xvi, 419, (1) + (4), 400, (4) pages. Bound in 2 very nice, contemporary, decorated paper bindings. Graesse I 561. The English original contains one map, but neither Graesse nor Bibl. National nor Union Catalogue mentions any map or plate in this edition. (#129582)2500:-
Canetti, Elias Die Stimmen von Marrakesch.. Auzeichnungen nach einer Reise. Fischer 1983. 124 pages. Pocket. (#134284)100:-
Carteret, Philip Över okänd ocean.. Kapten Philip Carterets världsomsegling åren 1766-1769. Sammanställd efter kapten Carterets journal av John Hawkesworth. Illustr. Sthlm 1946. 210 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#164757)110:-
Castillon, M. Resan kring verlden.. För barn. Sthlm 1864. 208 sidor + planscher. Dekorerat original klotband. Främre inre falsen svag. Ett blad loss. (#154318)250:-
Cavling, Henrik London.. Öfversättning af Petrus Hedberg. Illustr. Sthlm 1905. 612 sidor. Dekorerat originalklotband. (#163445)200:-
Cederström, Gustaf Ströftåg och funderingar.. Illustr. Sthlm 1915. 190 sidor. Originalklotband. (#163248)150:-
Centerwall, Bror Konsten att resa.. Teckningar av Gösta Chatham. Sthlm 1932. 195 sidor. Originalklotband. (#122292)120:-
Centerwall, Julius Från Hellas och Levanten.. Ströftåg till lands och vatten i Grekland och Mindre Asien. Med 63 illustrationer, delvis efter fotografier, samt 8 kartor. Sthlm 1888. (12), 422 sidor + planscher. Dekorerat originalklotband med blekt rygg. Signerad dedikation. (#71983)325:-
Chaillu, Paul du Dvergarnes land.. Öfvers. A. H-N. Med originalets illustrationer. Sthlm 1874. (2),174 sidor. Samtida skinnryggsband. Sita bladet med lagerfläckar. (#174049)250:-
Champion, F.W. Djungelns mysterier.. En djungelälskares upplevelser. Sthlm 1934. 216 sidor + planscher. Halvklotband. (#161621)135:-
Champion, F.W. Djungelns mysterier.. En djungelälskares upplevelser. Sthlm 1934. 216 sidor + planscher. Original klotryggsband. (#79699)140:-
Chatwin, Bruce I Patagonien.. Brombergs 2003. 238 sidor. Pocket. Tillskrift. (#176871)80:-
Chine.. 1568 pages. 92 pages de plans en noir. Atlas de 25 planches en couleurs. 15 plans et cartes en couleurs. Troisičme édition. Genčve 1978. Original cloth. Dust jacket. Nagel encyclopédie de voyage. (#118453)150:-
Churchill, Winston Första resan.. Till Afrika med Sir Winston Churchills sonson. Sthlm 1965. 172 sidor + planscher. Originalklotband i skyddsomslag. (#123659)140:-
Claesson, Stig Lantlif i Budapest.. Illustrerad. Sthlm 1986. 216 sidor. Förlagsband. (#175137)150:-
Clark, Leonard Eldorado.. Sthlm 1956. 277 sidor + planscher & kartor. Halvklotband. (#163120)125:-
Collodon, Augustus C. Kongo-Jack.. Ett långt och äventyrligt liv. Sthlm 1933. 310 sidor + planscher. Halvklotband med bevarat främre omslag. Stämpl. (#142947)150:-
Commetant, Oscar Tre år i Förenta Staterna.. Iakttagelser och skildringar. Öfversättning från franskan af L.J. Siktberg. Sthlm 1860. (2), 342 sidor. Samtida halvfranskt band. (#85675)400:-
Commetant, Oscar Tre år i Förenta Staterna.. Iakttagelser och skildringar. Öfversättning från franskan af L.J. Siktberg. Sthlm 1860. (2), 342 sidor. Samtida, lite nött halvfranskt band. Några sidor med fläckar. (#69446)350:-
Correa, Caspar Vasco da Gamas resor.. Illustr. Niloe 1977. 320 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#161113)150:-
Curie, Eve Resa Bland Krigare.. Sthlm 1943. 412 sidor. Häftad. (#172294)90:-
Dalrymple, William Till Xanadu i Marco Polos fotspår.. Illustr. Sthlm 1994. 286 sidor + planscher. Förlagsband i skyddsomslag. (#108369)125:-
Danielsen, Jan Just Juels rejse til Moskva 1709-11.. Illustr. Kbh 1975. 222 sidor + planscher. Häftad. Skyddsomslag. (#132600)100:-
Danielsson, Bengt Bumerangresan.. Sthlm 1960. 275 sidor + planscher. Häftad. (#122878)125:-
Danielsson, Bengt Djungevandringar och havsseglatser.. En samling resekåserier. Illustrerad. Sthlm 1954. 240 sidor. Original klotryggsband. Tillskrift. (#119630)145:-
Danielsson, Bengt Söderhavets glömda öar.. Reseskildring från Marquesasöarna. Sth 1952. 264 sidor + planscher. Förlagsband. (#175138)125:-
Danielsson, Bengt Söderhavets glömda öar.. Reseskildring från Marquesasöarna. Sth 1956. 224 pp + planscher. Inbunden. (#27209)90:-
De Geer, Gerard A Geological Excursion to Central Spitzbergen.. Sthlm 1910. 23 pages + maps & plates. Staple bound. Front wrapper torn and stamped, back wrapper missing. Interior is excellent. Title on front wrapper "Guide de l'excursion au Spitzberg". (#155356)300:-
de Golish, Rambach & Hérbert-Stevens Okänt Indien.. Expedition Sköldpaddan 1950-1952. Illustrerad. Allhem, Malmö 1955. Original klotband. (#98070)200:-
de Guerville, A.B. Das moderne Ägypten.. Illustr. Leipzig 1906. VIII, 368 pages + advertisments. Original hardcover with weak hinges. (#72417)300:-
de Lamartine, Alphonse Souvenirs, impressions, pensées et paysages pendant un Voyage en Orient 1-4.. Bruxelles 1838. 301 + 366 + 341 + 303 pages. Contemporary half leather. 4 volumes. Fly-leaves missing. (#132611)800:-
de la Motraye, Aubry Resor 1711-1725.. I vilka man finner en stor mängd geografiska, historiska och politiska forskningar över ... Turkiet ... Sverige ... Lappland, etc. ... Urval och översättning av Hugo Hultenberg. Anmärkningar av S. Bring och K.B. Wiklund. Illustr. Sthlm 1918. XVI, 352 sidor. Halvpergamentband. (#75490)450:-
Denis, Armand Safari med filmkamera.. Forum 1964. 240 sidor. Originalklotband. (#161679)125:-
Det nye Madagaskar.. Bidrag av F. Bjertnes m.fl. Illustr. Stavanger 1929. 232 sid. Stämpel. Geografi, historia och mission. (#41014)125:-
Dickens, Charles American Notes & Pictures From Italy.. Illustrated by Marcus Stone, Samuel Palmer and Clarkson Stanfield. Introduction by Sacheverell Sitwell. London 1970. 433 pages. Original cloth. (#153273)110:-
Dieppe en trois jours.. Guide historique et pratique du dieppois et de l'étranger. Orné d'une carte et de quatre lithographies, par Un Dieppois d'occasion. Dieppe, Rainvillé no date (late 19th century). 128 pages + 4 plates and one folding map + advertisments (printed on green paper). Original orange printed wrappers. Very fine copy. (#155962)450:-
Dietrichson, L. Hesperiska nätter.. Bilder från söder och nord. Med vignetter af Mathilde D-n. Sthlm 1873. (8), 184 sidor. Dekorerat original klotband. Från min vandringstid I. (#42014)200:-
Donner, Kai Bland samojeder i Sibirien.. Åren 1911-13, 1914. Illustrerad. Tredje upplagan. Helsingfors 1922. 244 sidor + karta. Med bevarade omslag i halvklotband. Tejpfläckar på omslagen (#172311)400:-
Donner, Kai Bland samojeder i Sibirien.. Åren 1911-13, 1914. Illustrerad. Tredje upplagan. Helsingfors 1922. 244 sidor + karta. Med främre omslag i klotband. Stämpl. (#126795)400:-
Dons, Aage Resa i Österrike. Teckningar av Arne Ungermann. Sthlm 1954. 208 sidor. Med främre omslag i original klotryggsband med skyddsomslag. Ex som nytt. (#177657)150:-
Doughty, Charles M. Arabisk resa.. Övers. H.S. Nyberg. Sth 1959. 352 sidor. Häftad. (#42369)100:-
du Chaillu, Paul B. Forskningsresor och äfventyr i mellersta Afrika.. Öfversättning från engelskan af C.A. Swahn. Med tonbilder och illustrationer samt karta öfver vestra eqvatorial-Afrika. Sthlm 1875. 412 sidor + 12 planscher och en karta. Halvfranskt band. (#21923)750:-
du Chaillu, Paul B. Forskningsresor och äventyr i mellersta Afrika.. Niloé 1949. 336 sidor. Skinnryggsband. (#173835)140:-
Duguid, Julian Gröna helvetet.. En färd genom östra Bolivias urskogar. Till svenska av Gösta Dahl. Sthlm 1931. 260 sidor + planscher. Halvklotband. (#163788)145:-
Duguid, Julian Tiger-Man.. An Odyssey of Freedom. Illustrated from Photographs. New York 1932. 287 pages + plates. Original cloth. Ex-library. (#131016)300:-
Dumrath, O.H. Jordens erövring I-II.. De geografiska upptäckternas historia från äldsta tider till våra dagar... Illustr. Sth 1922-23. 640; 640 pp. 2 halvfranska band. (#35726)190:-
Dunkel, Ulrich För Hagenbeck i Afrika.. Sthlm 1955. 143 sidor + planscher. Halvklotband. (#161702)125:-
Durrell, Lawrence Afrodite från havet.. En bok om Rhodos. Sthlm 1964. 248 sidor. Häftad. (#113192)100:-
Durrell, Lawrence Bittra citroner.. Sthlm 1962. 276 sidor. Klotband med skyddsomslag. Om Cypern. (#135630)150:-
Durrell, Lawrence De grekiska öarna.. Illustrerad. Sthlm 1978. 287 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#59290)160:-
Durrell, Lawrence Reflections on a Marine Venus.. A Companion to the Landscape of Rhodes. London 1963. 197 pages. Paperback. (#86326)100:-
Ehrenpreis, Marcus Landet mellan öster och väster.. Spanska syner och drömmar. Illustrerad. Sthlm 1927. 214 sidor. Med främre omslag i skinnryggsband. (#173478)150:-
Ehrensvärd, Carl August Resa till Italien 1780, 1781, 1782.. Skrifven 1782 i Stralsund. Facsimilutgåva med 30 tidigare ej publicerade avbildningar av Ehrensvärds akvarellerade teckningar från resan. Efterskrift av Holger Frykenstedt. Sthlm, Rediviva 1978. 4:o. Imiterat skinnband. (#55779)350:-
Ehrensvärd, Carl August Resa till Italien och andra skrifter.. Illustrerad. Täby 1999. 201 sidor. Inbunden med skyddsomslag. (#174453)150:-
Ehrensvärd, Carl August Resa till Italien och andra skrifter.. Urval och inledning av Holger Frykenstedt. Sthlm 1962. 204 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#96206)100:-
Ehrström, Eric Gustaf Minnen af en resa från Åbo till Tavastland.. Junii och julii månader år 1811. Illustr. Helsingfors 2007. 180 sidor. Förlagsband. (#145666)200:-
Eje, Anders Folk, fä och fakirer.. Med 51 illustrationer på 24 planscher. Sthlm 1927. 172 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#108102)150:-
Eje, Anders I Phileas Foggs fotspår.. Berättelsen om en kapplöpning Jorden runt. Illustr. Sthlm 1928. 219 sidor. Halvfranskt band med bevarat främre omslag. (#127444)140:-
Ekblom, Richard Åka tåg 3:dje klass.. Reseminnen. Nytryck Göteborg 1992. 147 sidor. Häftad. (#172836)100:-
Ekman, E.J. (utg.) Illustrerad missionshistoria I-II.. Efter nyaste källor. Illustr. Sthlm 1890-91. 564 + 636 sidor. Dekorerade originalklotband. 2 volymer. Stämpl. (#157988)250:-
Ekström, Bengt Äventyr i Karamoja.. Sthlm 1955. 172 sidor + planscher. Häftad. (#161760)80:-
Ekström, Bengt Äventyr i Karamoja.. Sthlm 1955. 172 sidor + planscher. Original klotryggsband. (#161759)110:-
Eldgasts, Haralds Pa okeanu.. Illustr. Riga 1912. 202 pages. Softcover with worn spine. Stamped. Inscribed by "autors". (#116581)150:-
Ellinger, Tage U.H. Friend of the Brave.. Bontocs, Ifugaos, Kalingas, Palawanos, Abenlens, Negritos, Tao-sugs. Illustrated. Manila 1954. 162 pages + plates. Cloth. (#112875)200:-
Eriksson, C.T. Mitt Afrika.. Tredje upplagan. Sthlm 1932. 356 sidor + planscher & utvikbara kartor. Halvklotband med bevarat främre omslag. Stämpl. (#142748)250:-
Eriksson, John Djuphav och vulkanöar.. En naturalists dagbok från Albatross' världsomsegling. Illustr. Sthlm 1953. 323 sidor + utvikbar karta. 4:o. Förlagsband. (#163428)200:-
Eriksson, John Djuphav och vulkanöar.. En naturalists dagbok från Albatross' världsomsegling. Illustr. Sthlm 1953. 323 sidor + utvikbar karta. 4:o. Halvfranskt band. (#82365)250:-
Eskelund, Karl De röda mandarinerna.. Reseskildring från Kina. Sthlm 1959. 212 sidor + illustrationer. Original pappband. (#93248)150:-
Evangelisches Missions-Magazin 1865-1870.. Herausgegeben im Auftrag der evangelischen Missionsgesellschaft von Hermann Gundert. Neunter (bis) Vierzehnter Jahrgang. Basel, in Verlag des Missions-Comptoirs. (4), 532, 68 + (4), 516, 64 + (4), 524, 64 + (4), 516, 76 + (4), 516, 68 + (4), 516, 72 pages + plates and maps. Bound in 3 contemporary half leather bindings. (#157973)1000:-
Evensberget, Snorre Thor Heyerdahl - oppdageren.. Illustr. Oslo 1994. 300 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#163260)400:-
Ewers, Hanns Heinz Som rahjans gäst i Indialand.. Sthlm 1921. 460 sidor + planscher. Halvfranskt band med bevarat främre omslag. (#127037)175:-
Falk-Rønne, Arne Söderhavets sju vågor.. Illustr. Örebro 1971. 415 sid. Inbunden. (#39066)125:-
Fawcett, Brian (red.) Försvunna städer, försvunna spår.. Boken om överste Fawcett. Sammanställd efter hans manuskript, brev, dagböcker och anteckningar. Illustr. Sthlm 1953. 331 sidor. Halvklotband. (#163209)125:-
Fawcett, Brian (red.) Försvunna städer, försvunna spår.. Boken om överste Fawcett. Sammanställd efter hans manuskript, brev, dagböcker och anteckningar. Illustr. Sthlm 1953. 331 sidor. Häftad. (#75855)100:-
Fenger, J. Ferd. Den Trankebarska Missionens Historia.. Öfwersättning af C.A. Ouchterlony. Sthlm 1866. (4), 232 sidor + 2 planscher (porträtt). Senare klotband. Stämpl. De 2 första bladen missfärgade. (#158966)650:-
Fielder, Arkady Den sjungande fiskens flod.. Med reproduktioner efter etsningar av Zdzislaw Ruszkowski. Sthlm 1950. 233 sidor + karta. Original klotryggsband. (#163122)175:-
Flornoy, Bertrand Jivaro.. En forskningsfärd bland Amazonflodens urskogsindianer. Sthlm 1954. 260 sidor + planscher. Halvklotband. (#161745)175:-
Franzén, Frans Michael Resedagbok 1795-1796.. I urval och med inledning av Anders Hernmarck. Illustr. Sth 1977. 252 sidor. Original klotband. (#42186)170:-
Fredricson, Nils Resa utan slut.. Andra upplagan. Illustr. av författaren. Sthlm 1940. 315 sidor. Halvklotband. (#161734)225:-
Freier, Elke & Grunert, Stefan + Freitag, Michael Eine Reise durch Ägypten.. Nach den Zeichnungen der Lepsius-Expedition in den Jahren 1842-1845. Illustr. München 1986. 184 pages. Original cloth in torn dustjacket. (#75296)200:-
Frykenstedt, Holger Carl August Ehrensvärds Resa till Italien 1780, 1781, 1782.. Sthlm 1992. 145 sidor. Häftad. (#75816)120:-
Fuchs, Peter Im Land der verschleierten Männer.. Mit 60 Photos. Amadeus-Verlag 1953. 228 pages. Original cloth. (#98342)150:-
Funch, Elsbeth Korta brev från en lång resa.. Illustr. Sth 1922. 326 sidor. Häftad. (#55270)140:-
Funcke, Otto Resebilder från England.. Sthlm 1883. XVI, 382 sidor. Klotband. (#163336)125:-
Gardi, René Tsad.. Den glömda sjön. Sthlm 1958. 200 sidor + planscher. Häftad. (#161741)100:-
Gardner, Brian Drömmen om Timbuktu.. Sthlm 1968. 236 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#173086)130:-
Gatti, Attilio Urskogens sång.. Upptäckter och äventyr under min åttonde afrikanska expedition. Sthlm 1938. 245 sidor + planscher. Halvklotband med bevarat främre omslag. Stämpl. (#142754)150:-
Gautier, J. Le voyageur dans les Pays-Bas,. contenant une description statistique, historique et géographique des Pays-Bas. Deuxičme édition, revue et corrigée. Suivi d'un itinéraire général des postes. Bruxelles, H. Remy 1830. (4), 370, (2), 30 pages + large folding map. Uncut, in printed wrappers, as published. (#153202)2250:-
Geschichte der neueren evangelischen Anstalten in England.. Predigten, gehalten in London vor der Missions-Societät. Auszug aus den Tagebüchern des Missions-Schiffes Duff, und der Missionarien in den Südsee-Inseln. Herausgegeben von Peter Mortimer. Barby, gedruckt bey Conrad Schilling 1800. (20), 538, (2) pages. Uncut, sewn as issued. No wrappers. Page 354-538 is a shortened German version of "A Missionary Voyage to the Southern Pacific Ocean, Performed in the Years 1796, 1797, 1798 in the Ship Duff, ..." Die Missions-Societät in England. Zweyter Theil. (#129438)1500:-
Gislén, Torsten Den uppgående solens land.. Minnen från en forskningsfärd. Illustr. Upps. 1933. 276 sidor. Halvfranskt band med fem upphöjda bind. (#87443)200:-
Giæver, John & Schytt, Valter Antarktisboken.. Med Norsel till Maudheim och Antarktis. Den norsk-brittisk-svenska vetenskapliga expeditionen till Antarktis 1949-1952. Sthlm 1952. 382 sidor + illustrationer. Häftad. Något nött rygg. (#125959)175:-
Giæver, John & Schytt, Valter Antarktisboken.. Med Norsel till Maudheim och Antarktis. Den norsk-brittisk-svenska vetenskapliga expeditionen till Antarktis 1949-1952. Sthlm 1952. 382 sidor + illustrationer. Original klotband. (#148236)200:-
Goeteeris, Anthonis, En holländsk beskicknings resor i Ryssland, Finland och Sverige 1615-1616.. Trenne reseberättelser, från de tryckta och handskrivna holländska originalen. Översatta och utgivna av Sune Hildebrand. Illustrerad. Sthlm 1917. xvi,274 + rättelselapp. Liggande format. Original pergamentsband, lite solkigt, annars fin. (#172542)500:-
Gollwitzer, Helmut Unwilling Journey.. A diary from Russia. London 1953. 316 pages. Original cloth. (#170583)150:-
Gosselman, Carl August Resa i Colombia.. Illustrerad. Bokfrämjandet 1971. 334 sidor + illustrationer. Förlagsband. (#141094)200:-
Gosselman, Carl August Resa i Colombia I-II.. Illustr. Sthlm 1960. 258 + 271 sidor + karta. Original skinnryggsband. 2 volymer. (#148015)300:-
Gosselman, Carl August Resa i norra Amerika 1-2.. I tvenne delar. Nyköping 1835. 2 graverade extra titelblad, (6),332 + (8),326 sidor. Inbunden i 2 samtida skinnryggsband. Äldre ägarstämpel på titelbladen. Exlibris (#172239)800:-
Gould, R.T. Captain Cook.. London 1978. 128 pages. Original cloth. Dust jacket. (#147080)135:-
Griebens Reiseführer 60 Harz.. Kleine Ausgabe. Berlin 1910-11. 88 + 20 pages + 6 maps. Original cloth. Fine copy. (#94325)150:-
Griscom, John A Year in Europe 1-2.. Comprising a Journal of Observations, in England, Scotland, Ireland, France, Switzerland, the North of Italy, and Holland. In 1818 and 1819. Second edition, New York 1824. 358 + xii, 374 pages. Contemporary full calf wilh gilded spines. Some foxing. 2 vols. A nice set. (#112185)2000:-
[Grosvenor, Elizabeth] Diary of a Tour in Sweden, Norway, and Russia, in 1827, with Letters.. By the Marchioness of Westminster. In one volume. London 1879. (6),297, (17) pages. Original green decorated cloth. Slightly worn. Spine intact but book-block cracked between page 192 and 193. (#175878)500:-
Grube, A.W. Skildringar ur naturen och människolifvet i de fem verldsdelarne 1-4.. 1. Asien och Australien. 2. Afrika. 3. Europa. 4 Amerika. Andra upplagan. Sthlm 1964-65. (2), 180, 169 + (2), 184, 174 sidor. Inbundna i 2 samtida halvfranska band, varav ett med en sprucken fals. (#154448)350:-
Grzimek, Bernhard Flug ins Schimpansenland.. Reise durch ein Stück Afrika von heute. Illustrated. Stuttgart 1952. 152 pages + plates. Original hard covers. (#98275)200:-
Guds färdemän.. På korståg med Joinville, till storkanen med Ruysbroek, islams resenär Ibn Batuta. Ett urval redigerat och presenterat av Göran Schildt. Sthlm 1961. 230 sidor. Häftad. (#100184)140:-
Gummerus, E.R. Vägar i södern.. En landskapsrapsodi från det okända Italien. Illustr. Sthlm 1976. 173 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#163117)75:-
Gunnarson, Karl Som emigrant i Kanada.. Sthlm 1930. 256 sidor. Original klotryggsband med bevarade omslag. (#163753)110:-
Haafner, J. Landresa längs med Orixas och Koromandels Kuster, på Indiska Västra Halfön.. Del 1 av 3. Öfversatt af C. Pohl. Utterström. Stockholm, Olof Grahn, 1810. (8),104 sidor. Oskuren i gråpappersomslag. Del 2-3 utkom 1811. (#172858)350:-
Haberlandt, G. Eine botanische Tropenreise.. Indo-malayische Vegetationsbilder und Reiseskizzen. Zweite Auflage. Mit 48 Abbildungen im Text, 9 Tafeln in Autotypie und 3 Aquarelltafeln. Leipzig 1910. 296 pages. Original hard covers. Stamped. (#165147)300:-
Haeckel, Ernst Indische Reisebriefe.. Vierte Auflage. Berlin 1903. XVI, 415 pages + map. Printed soft covers. No illustrations present. (#53665)250:-
Haeckel, Ernst Indiska dagar.. Reseminnen från hinduernas och singhalesernas land. Bemyndigad öfversättning af Anton Stuxberg. Med 67 bilder i texten och 1 karta. Göteborg 1891. 352 sidor + karta. Dekorerat originalklotband. (#53959)350:-
Hagberg, Carl August Resa i Europa på 1830-talet.. Skildringar i brev till föräldrahemmet. Utgivna av Theodor Hagberg. Illustr. Sthlm 1927. 264 sidor. Halvklotband. (#163063)175:-
Hagelstange, Rudolf Die Puppen in der Puppe.. Ein Rußlandreise. München 1965. 167 pages. Paperback. (#86417)100:-
Hakluyt, Richard (ed.) Voyages and Discoveries.. The Principal Navigations, Voyages, Traffiques and Discoveries of the English Nation. Edited, abridged and introduced by Jack Beeching. Penguin 1987. 444 pages. Softcover. (#142486)100:-
Hamilton, Elizabeth Put Off Thy Shoes.. A Journey to Istrael and Jordan. Illustr. London 1957. 192 pages. Hard covers. Dust jacket with small tears. (#54374)175:-
Hamrin, Agne En vår i Grekland.. Sthlm 1960. 247 sidor + illustrationer. Häftad. (#173087)110:-
Hansen, Thorkild Kunglig sjökapten.. Jens Munk, mannen som ... seglade i Hudson Bay på spaning efter Nordvästpassagen. Illustrerad. Höganäs 1978. 331 sidor. Original klotband. (#142510)140:-
Hanski, Eino & Zetterholm, Tore Den överkörda kängurun.. Illustr. Höganäs 1975. 160 sidor. Inbunden. Skyddsomslag. (#54551)145:-
Harris, Audrey Asien runt.. Sthlm 1940. 340 sidor + utvikbar karta. Originalklotband. (#163487)150:-
Haslund-Christensen, Henning Jabonah.. Äventyr och upplevelser bland Centralasiens nomader. Illustr. Stockholm 1932. 423 sidor. Originalklotband med bevarade omslag. (#150774)150:-
Haslund, Henning Asiatiska strövtåg.. Med illustrationer av Lodai Lama från Khalkha-Mongoliet. Sth 1945. 261 sidor + utvikbar karta + fotoplanscher. Häftad. (#39091)145:-
Heaps, Leo Log of the Centurion.. Based on the Original Papers of Captain Philip Saumarez on Board HMS Centurion, Lord Anson's Flagship During his Circumnavigation 1740-44. Illustrated. London 1973. 264 pages + plates. Original hardcover. Dust jacket. (#147030)200:-
Heck, Lutz Vallfärd till vita noshörningar.. Upplevelser i Sydafrikas djurparker. Sthlm 1959. 238 sidor + planscher & utvikbar karta. Halvklotband med bevarat främre omslag.. (#163340)100:-
Hedin, Alma Min bror Sven.. Brev och minnen. Illustrerad. Sthlm 1926. X, 389 sidor + planscher. Gediget halvfranskt band. Liten skada i ryggens överkant. (#100671)300:-
Hedin, Sven Bagdad, Babylon, Ninive.. Med 354 bilder samt 5 kartor. Sth 1917. 806 pp. Originalklotband. (#31723)300:-
Hedin, Sven En färd genom Asien 1893-97, I-II.. Illustr. Sth 1898. 566; 542 pp. + kartor och planscher. Dekorerade originalklotband. 2 vol. En karta med reva. (#21608)700:-
Hedin, Sven En färd genom Asien 1893-97, I-II.. Illustr. Sth 1898. 566; 542 pp. + kartor och planscher. Dekorerade originalklotband. 2 volymer. (#176758)750:-
Hedin, Sven En levnads teckning.. Illustr. Sth 1920. 174 sidor. Häftad. (#43991)200:-
Hedin, Sven Från Peking till Moskva.. Illustr. Sthlm 1924. 380 sidor + karta. Origiginalklotband. (#172756)200:-
Hedin, Sven Från pol till pol I-II.. Illustr. Sth 1912. 992 sidor. 2 dekorerade originalklotband. Elfte - tjugonde tusendet (#60220)250:-
Hedin, Sven Från pol till pol I-II.. Illustr. Sthlm 1911. 480 + 603 sidor. Halvklotband. 2 vol. Första - tionde tusendet (#21501)450:-
Hedin, Sven Genom Asiens öknar.. Forskningsresor och äfventyr 1893-1897. Illustr. Sth 1899. (6), 333 pp + 3 kartor. Originalklotband. (#28032)250:-
Hedin, Sven Gobiöknens gåtor.. Illustrerad. Sthlm 1930. 354 sidor + utvikbar karta. Klotband med bevarat främre omslag. (#148026)225:-
Hedin, Sven Gobiöknens gåtor.. Illustrerad. Sthlm 1930. 354 sidor + utvikbar karta. Originalklotband med bevarat främre omslag. (#31857)300:-
Hedin, Sven Jehol kejsarstaden.. Skildringar från de stora mandschukejsarnas hov. Illustr. Sthlm 1931. 288 sidor. Inbunden med bevarade omslag. (#49868)200:-
Hedin, Sven Jehol kejsarstaden.. Skildringar från de stora mandschukejsarnas hov. Illustr. Sthlm 1931. 288 sidor. Med främre omslag i elegant skinnryggsband. (#175164)250:-
Hedin, Sven Mina hundar i Asien.. Illustr. Sthlm 1952. 239 sidor. Häftad. (#83959)150:-
Hedin, Sven Mot Lop-nor.. En flodresa på Tarim. Illustr. Sthlm 1954. 295 sidor. Klotryggsband. F.d. biblioteksbok. (#128380)95:-
Hedin, Sven Scoutliv i Tibet.. Illustr. Sth 1913. 311 sidor + karta. Inbunden med bevarade omslag. (#126644)175:-
Hedin, Sven Stora hästens flykt.. Fjärde upplagan. Sthlm 1935. 335 sidor + karta och illustrationer. Original klotband med bevarat omslag. Skyddsomslaget lite naggat. (#148343)200:-
Hedin, Sven Till Jerusalem.. Illustrerad. Stockholm 1919. 617 sidor + kartor. Originalklotband. (#151531)150:-
Hedin, Sven Transhimalaya I-III.. Upptäckter och äfventyr i Tibet. Rikhaltigt med kartor och andra illustrationer. Sthlm 1909-12. 668 + 596 + 591 sidor. Dekorerade originalklotband. 3 vol. Kartorna i vol. II loss. (#21607)1300:-
Hedin, Sven Öfver land till Indien I-II.. Genom Persien, Seistan och Belutjistan. Illustr. Sth 1910. 564; 556 pp. + kartor och planscher. Dekorerade originalklotband. 2 vol. (#21609)900:-
Hedin, Sven Öfver land till Indien I-II.. Genom Persien, Seistan och Belutjistan. Illustr. Sth 1910. 564; 556 pp. + kartor och planscher. Dekorerade originalklotband. 2 vol. Blekt ryggtext. (#38541)750:-
Hedlund, John Svart på vitt.. Upplevelser och intervjuer från en resa i Afrika. Gummessons, Sthlm 1972. 318 sidor + planscher. Originalklotband med skyddsomslag. (#161750)100:-
Heed, Börje Boken om Nautilus.. Den fantastiska färden under Nordpolen. Illustrerad. Sthlm 1958. 86 sidor + illustrationer. Häftad. (#140487)135:-
Heller, Frank Resa i Schweitz.. Illustrerad av Ebbe Sadolin. Stockholm 1948. Klotryggsband. Tillskrift. (#174454)125:-
Heller, Frank (Gunnar Serner) Resa i Schweiz.. Med teckningar av Ebbe Sadolin. Sthlm 1948. 240 sidor. Original klotryggsband. (#177655)135:-
Hermodsson, Lars F. Cykelsommar i Europa.. 2:a upplagan. Illustr. Uppsala 1940. 96 sidor + planscher. Häftad. (#133565)100:-
Herrmann, Paul Island in Vergangenheit und Gegenwart I-II.. Reise-Erinnerunge. I. Land und Leute. II. Reisebericht. Illustr. Leipzig 1907. 376 +0 316 pages + map. Original decorated hard covers. 2 volumes. A third volume was published 1910. (#172225)750:-
Heyerdahl, Thor Expedition Kon-Tiki.. Illustrerad av Eric Palmquist. Sth 1979. 223 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag. (#79366)175:-
Heyerdahl, Thor Fatuhiva.. Tillbaka till naturen. Illustrerad. Sthlm 1975. 358 sidor. Original klotband utan skyddsomslag. (#70819)150:-
Hjelm, C.G. Silverbröllop i Sahara.. En reseskildring. Illustrerad. Sthlm 1951. 264 sidor. Original klotband. Nummer 875 av en begränsad upplaga. (#177552)200:-
Hjorth, Harriet Champange och annat festligt.. Illustrerad av Per Beckman. Stockholm 1964. 206 sidor. Originalklotband. (#152571)135:-
Hjorth, Harriet Keltisk kust.. Reseskisser från Normandie och Bretagne. Teckningar av Ulla Sundin-Wickman. Sthlm 1954. 127 sidor. 4:o. Häftad. Lite fransigt skyddsomslag. (#121430)125:-
Hollertz, Magnus Resa omkring en mycket liten bit av jorden.. Illustr. Sthlm 1949. 338 sidor + planscher. Häftad. Resa företagen 1853 runt Sveriges kuster och till Tyskland. (#76702)145:-
Holmsen, Sverre Polynesisk passad.. Söderhavsskildring. Illustr. Sth 1942. 238 pp. Inbunden. (#39097)75:-
Horn, Alfred Aloysius Som trader på Elfenbenskusten.. Sthlm 1928. 281 sidor. Häftad. (#79430)125:-
Hult, Bertil Jorden runt utan pass.. Skildring av en resa som tillkom genom ett vad. Skövde 1941. 178 sidor. Häftad. Ett ark slarvigt uppskuret. (#108114)140:-
Hägglöf, Gunnar Jerusalem i taggtråd. och andra resebilder från Orienten. Sthlm 1964. 190 sidor. Häftad. (#69620)100:-
Ibn Batûtah Resa genom Maghrib.. Text, öfversättning och commentar af Herman Almquist. Aa Upsala 1866. XV, [16], 80 sidor. Häftad. Tagen ur band. Saknar omslag. (#44659)170:-
Indebetou, Govert Adolf Resa till Levanten.. Med ångkorvetten "Danzig" år 1853. Illustrerad. Sthlm 1952. 214 sidor. Original pappband. (#76700)150:-
Ingrams, Harold Seven Across the Sahara.. From Ash to Accra. London 1949. 228 pages. Original cloth. No jacket. (#173488)150:-
Insight Guides: Nepal.. Produced and edited by Lisa Choegyal. Illustrated. Second ed. 1992. 370 pages. Soft covers. (#142030)140:-
Jacobowsky, C. Vilhelm Svenskar i främmande land under gångna tider.. Illustrerad. Göteborg 1930. 232 sidor. Häftad. (#142453)150:-
Johnson, Eyvind Dagbok från Schweiz.. 1947-1949. Stockholm 1949. 292 sidor + planscher. Häftad. (#175042)125:-
Johnson, Eyvind Stunder, vågor.. Berättelser från resor. Stockholm 1965. 346 sidor. Klotryggsband med skyddsomslag. Bevarat omslag. (#160049)120:-
Johnson, Martin Congorilla.. Äventyr bland dvärgar och gorillor i Afrika. Sthlm 1932. 191 sidor + planscher. Skinnryggsband med bevarat främre omslag. (#142952)160:-
Johnson, Martin Safari.. Äventyr från Afrikas fria vidder. Illustr. Sthlm 1936. 279 sidor + karta. Originalklotband. (#113871)150:-
Johnsson, Karin Bland haremsdamer och schejker.. Illustr. Sthlm 1930. 349 sidor. Klotband med bevarat främre omslag. Stämpl. Frontespiece lös. (#142751)200:-
Johnsson, Karin Öknarnas folk.. Illustrerad. Sthlm 1935. 244 sidor + karta. Inbunden i elegant halvfranskt band. Resor i Arabien, Syrien och Palestina. (#112869)250:-
Joslin, Mike Guld, pärlor och reptiler.. Sthlm 1950. 195 sidor + planscher och karta. Häftad. (#97862)120:-
Joslin, Mike Guld, pärlor och reptiler.. Sthlm 1950. 195 sidor + planscher och karta. Original klotryggsband. Stämpl. (#142206)125:-
Joslin, Mike Med Mike Joslin i obesegrade djungler.. Med illustrationer efter författarens fotografier och teckningar. Sthlm 1947. 251 sidor. Originallinneband med bevarade omslag. (#97864)125:-
Joslin, Mike Med Mike Joslin på Guldkusten.. Illustrerad. Stockholm 1954. 284 sidor + planscher. Originalklotband. (#175043)100:-
Joslin, Mike Med Mike Joslin på Guldkusten.. Stockholm 1937. 318 sidor + planscher. Originalklotband. (#175048)140:-
Julien, Paul Orört land.. Minnen från tio års blodundersökningar i Ekvatorialafrika. Sthlm 1950. 189 sidor + planscher. Halvklotband. (#161599)150:-
Julien, Paul Orört land.. Minnen från tio års blodundersökningar i Ekvatorialafrika. Sthlm 1950. 189 sidor + planscher. Originallinneband. (#124295)175:-
Jurgens, Evert Amazonas blev mitt hem.. Verbum, Sthlm 1969. 198 sidor. Häftad. Som ny. (#161751)125:-
Kahle, Sigrid Från Indus till Hindukush.. Illustr. Alhambra förlag 1994. 162 sidor. Förlagsband. (#160190)120:-
Karabuda, Barbro Kuwait - konfidentiellt.. Foto; Günes Karabuda. Sthlm 1958. 154 sidor. Inbunden. (#54553)175:-
Kastlund, Åke Utpost i Incaland.. Sthlm 1956. 292 sidor + planscher. Original klotryggsband med bevarat främre omslag. Skyddsomslaget saknas (#162112)135:-
Kastlund, Åke Utpost i Incaland.. Sthlm 1956. 292 sidor + planscher. Original klotryggsband med skyddsomslag och bevarat främre omslag. (#161682)150:-
Kaufmann, Herbert Ritt genom Iforas.. Med 16 planscher. Sthlm 1959. 168 sidor + karta. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#98341)150:-
Key, Helmer En Amerikaresa 1920.. Illustr. Sthlm 1920. 422 sidor. Häftad. (#75896)135:-
Keyserling, Hermann Österland och västerland I-II.. En filosofs resedagbok. Sthlm 1922. 404 + 451 sidor. Häftad 2 volymer. (#173546)180:-
Kirwan, L.P. A History of Polar Exploration.. Penguin 1959. 408 pages + plates and map. Paperback. (#74740)100:-
Kjellberg, Sven T. Iberisk skärva.. Resa med motiv i Spanien och Portugal. Illustrerad. Allhem, Malmö 1955. 144 sidor karta. Stort format. Häftad. Skyddsomslag. (#77139)150:-
Kjellgren, Josef Pank och fågelfri.. På luffen genom 8 länder. Sverige, Norge, Finland, Danmark, Tyskland, Holland, Belgien, Frankrike. Sthlm 1941. 256 sidor. Original halvklotband. (#147931)140:-
Kleen, Emil A.G. Ströftåg och irrfärder hos min vän Yankee Doodle [1].. (Samt annorstädes). Sth 1902. (7), 216 sid. Klotband. (#69960)100:-
Klencke, Hermann Alexander von Humboldts lif och resor.. En biografisk minnesvård. Tillökt och delvis omarbetad af H. Th. Kühne och Ed. Hintze. Illustr. Sthlm 1879. 432 sidor. Dekorerat originalklotband med svag bakre fals. (#111802)200:-
Klencke, Hermann Alexander von Humboldts lif och resor.. En biografisk minnesvård. Tillökt och delvis omarbetad af H. Th. Kühne och Ed. Hintze. Illustr. Sthlm 1879. 432 sidor. Dekorerat originalklotband med svag bakre fals. Stämplar (#155877)150:-
Klingel, Gilbert C. Eldfåglarnas ö.. Sthlm 1955. 198 sidor + planscher. Halvklotband. Om Inagua, den sydligaste av Bahamaöarna. (#161728)110:-
Kløvedal, Troels Kærligheden, kildevandet og det blå ocean.. Illustr. Kbhvn 1981. 208 sidor. Häftad. Stämpl. (#133559)145:-
Knorring, Oscar von Två månader i Egypten.. Anteckningar. Med 2 kartor, 16 träsnitt och lithographier. Sthlm 1873. viii,384 sidor + kartor och planscher. Samtida skinnryggsband. Stämpel. (#175622)250:-
Krantz, Claes Att resa i Danmark.. Med teckningar av författaren. Sthlm 1951. 234 sidor. Original klotryggsband. (#150849)135:-
Kreitner, Gustav I Fjerran Östern.. Reseskildringar från Indien, Kina, Japan, Tibet och Birma. Svensk bearbetning av Anton Stuxberg. Illustrerad. Sthlm 1885. viii,648 sidor + karta. Dekorerat originalklotband med lite nött rygg. (#173836)300:-
Kronprinsparets orientresa.. En minnesbok i bilder. September 1934 - januari 1935. Red. Joen Lagerberg. Sth 1935. 244 pp. Originallinneband. (#78506)300:-
Kuylenstierna, Alexis Bland kineser och mongoler 1-2.. Resor. Illustr. Sth 1900-01. 420; 429 sidor + utvikbar färgplansch. 2 dekorerade originalklotband, varav del I lite nött i ryggens överkant samt med nötta inte falsar. (#38558)340:-
Kuylenstierna, Alexis Mina resor i Orienten.. Illustrerad. Sthlm 1900. 495 sidor. Dekorerat original klotband. (#175623)175:-
Kyrklund, Willy Aigaion - Till Tabbas.. Sthlm 1965. 147 sidor. Pocket. (#115597)100:-
Käbin, Ilo Till lands och till sjöss.. En studie över estländska läkare-upptäcktsresande. Illustr. Lund 1974. 134 sidor. Häftad. (#50016)125:-
La Austrialia del Espíritu Santo I-II.. The Journal of Fray Martín de Munilla O.F.M. and other Documents relating to the Voyage of Pedro Fernández de Quirķs to the South Sea (1605-1606) and the Fransiscan Missionary Plan (1617-1627). Transl. and Edited by Celsus Kelly. With Ethnological Introduction, Appendix, and Other Contributions by G.S. Parsonson. Cambridge 1966. XVII, 446 pages + plates, maps and tables. Original cloth. 2 vols. The Hakluyt Society. (#80417)350:-
Ladberg, Bo Teddy På promenad i Wien.. Med teckningar av Gösta Kriland och Yngve Svalander. Sthlm 1960. 208 sidor. Original klotryggsband. (#175120)145:-
Landberg, Carlo I öknar och palmlunder.. Skildringar från österlandet. Illustr. Sthlm 1881. VIII, 580 sidor. Dekorerat originalklotband. (#123722)300:-
Landor, A. Henry Savage, På förbjudna vägar.. Resor och äfventyr i Tibet. Med 116 illustrationer och en karta. Sthlm 1899. 404 sidor + karta. Dekorerat original klotband. (#172732)300:-
Landström, Björn Vägen till Indien.. Upptäcktsresor till lands och sjöss från expeditionen till Punt 1493 f. Kr. till upptäckten av Godahoppsudden 1488 e. Kr. Skildrade i ord och bilder. 1964. 240 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Stort format. (#12235)200:-
Landström, Björn Vägen till Indien.. Upptäcktsresor till lands och sjöss från expeditionen till Punt 1493 f. Kr. till upptäckten av Godahoppsudden 1488 e. Kr. Skildrade i ord och bilder. 1964. 240 sidor. Original skinnryggsband. Stort format. (#126266)200:-
Lansarna vid Jordan.. En resa i korsfararnas spår. Sthlm 1964. 158 sidor + planscher. Originalklotband med bevarade omslag. Skyddsomslag. (#128069)150:-
Lansdell, Henry Genom Sibirien.. Bemyndigad öfversättning. Med 43 illustrationer och en karta. Sthlm 1882. viii,496 sidor. Dekorerat originalklotband, något blekt och nött. (#175879)175:-
Larsson, Adolf En dalkarl for till U.S.A.. Skildring från en vistelse i U.S.A. Vetlanda 1934. 145 sidor. Originalklotband med bevarat främre omslag. Stämpl. (#142774)140:-
Laurin, Carl G. Stamfränder.. Reseminnen och skildringar. Illustr. Sthlm 1924. 284 sidor. Med bevarade omslag i halvfranskt band. (#146092)125:-
Lawrence, D.H. Resa i Etruskernas land.. Illustr. Sthlm 1954 138 sidor. Original klotryggsband. (#26643)125:-
Le Golif, Louis Adhémar Timothée Enskinkas memoarer.. Kaparkaptenen L.A.T. Le Golifs äventyr och kärlekshistorier. Påträffade och publicerade av Gustave Alaux. Presenterade av A. t'Serstevens. Sthlm 1955. 221 sidor. Häftad. (#103689)150:-
Leichhardt, F.W. Leichhardt The Letters I-III.. Collected and Newly Translated by M. Aurousseau. Cambridge 1968. XVI, 1175 pages + maps. Original cloth. 3 vols. The Hakluyt Society. (#80402)350:-
Leithäuser, Joachim G. Mot nya världar.. De geografiska upptäckternas historia från Marco Polo till rymdraketen. Illustrerad. Sthlm 1954. 407 sidor. Häftad. Plastade omslag. (#128914)150:-
Leithäuser, Joachim G. Stränder bortom synranden.. De geografiska upptäckternas historia. Illustr. Sthlm 1965. 388 sidor. Pocket. (#74734)100:-
Leroy, Jules Monks and Monasteries of the Near East.. London 1963. 208 pages + plates. Original cloth in dustjacket with tear. (#136953)140:-
Le Vaillant Neue Reise in das Innere von Afrika,. vom Vorgebürge der guten Hoffnung aus. In den Jahren 1780 bis 1785. Ein nützliches Lesebuch für die Jugend, nach Campe's Lehrart bearbeitet. Mit Kupfern. Altona 1803. (8), 143 pages + 1 plate. Contemporary, slightly worn hardcover. Only one plate. (#98768)450:-
Lewenhaupt, C.A.C. Bland Lusitanias rosor och klosterkatedraler, Guanches grottor, de lycksaliga öarnas bananer och vulkaner.. Illustr. Sthlm 1922. 352 sidor. Häftad. Något nött. Dedikation. (#108679)140:-
Lewenhaupt, C.A.C. Med Reddy från Malmö till Memphis m.m.. Med 66 illustrationer. Sthlm 1907. 262 sidor. Halvfranskt band. "Reddy var en röd snagghårig rapphönshund". (#47488)210:-
Lewenhaupt, C.A.C. Sicilien, Malta och Stromboli.. Illustr. Sthlm 1925. 225 sidor. Dekorerat originalklotband. (#161720)250:-
Lidman, Hans Under silverbågen.. Nya vandringar på Nordkalotten. Illustrerad. Sthlm 1969. 336 sidor. Häftad. (#132937)150:-
Liljequist, Gösta H. m.fl. Arktisk utpost.. Berättelsen om den svensk-finsk-schweiziska expeditionen till nordostlandet 1957-1958. Sthlm 1960. 232 sidor + illustrationer. Häftad. Skuren. (#43980)150:-
Lindblad, Joh. Mich. Minnen från Schweiz.. Sth 1861. 186 sidor. Häftad med tryckt bildomslag. Nedre delen av ryggen nött. (#54155)200:-
Lindblom, Gerhard Afrikanska strövtåg.. Två års folklivsstudier i engelska och tyska Ost-Afrika. Illustr. Sthlm 1914. 335 sidor + planscher & utvikbar karta. Dekorerat originalklotband. (#153669)200:-
Lindblom, Gerhard Afrikanska strövtåg.. Två års folklivsstudier i engelska och tyska Ost-Afrika. Sth 1926. 212 sidor + 20 planscher. Originalklotband. (#27915)90:-
Lindblom, Joh. Genom öknen till Sinai.. Illustrerad. Sthlm 1930. 261 sidor + kartor. Häftad. (#76003)125:-
Lindqvist, Sven Elefantens fot.. Resa i Baluchistan och Afganistan. Illustrerad. Sthlm 1985. 231 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation. (#175619)130:-
Lindvall, Axel E. Minnen från en färd genom Amerika.. Med 72 illustrationer. Författarens förlag, Karlskrona 1890. (12), 215 sidor. Halvklotband, lös i häftningen. Lite nött ex. (#103984)200:-
Livingstone, David En missionärs resor och forskningar i Syd-Afrika 1-2.. Öfversättning från engelska originalupplagan. Illustr. Andra upplagan Sth 1860. 383; 352 pp + planscher och utvikbara kartor. Dekorerat originalklotband, delvis loss från inlagan. (#37188)400:-
Livingstone, David Reseberättelser 1-2. 1. Sjön Ngami. 2. Victoriafallen. Illustrerad. Niloe 1977. 315 + 315 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. 2 volymer Något förkortad upplaga. (#172817)250:-
Livingstone, David Reseberättelser 2.. Victoriafallen. Illustrerad. Niloe 1977. 315 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Förkortad upplaga. Del 1 har undertiteln "Sjön Ngami". (#122829)150:-
Ljunggren, Gustaf Från en resa.. Illustr. Lund 1871. 278 sidor + plansch. Något fläckigt originalklotband. Italienresa. (#160656)250:-
Lo-Johansson, Ivar Vagabondliv.. Vagabondliv i Frankrike - Kolet i våld - Nederstigen i dödsriket - Zigenare - Mina städers ansikten. Skyddsmslag och omslagsvinjett av Stig Erixson. Sthlm 1949. 503 sidor. Häftad i skyddsomslag. (#163787)175:-
Lo-Johansson, Ivar Vagabondliv i Frankrike.. Stockholm 1950. 233 sidor. Häftad. (#162898)110:-
London and Its Environs.. Edited by Findlay Muirhead. 30 maps and plans. Original cloth. Very fine copy. The Blue Guides. (#131945)150:-
Lovén, Sven A. Kring Mount Elgon med vita vänner och svarta.. Anteckningar om Mount Elgonexpeditionens öden och äventyr. Illustr. Sth 1921. 195 sidor. Original pergamentryggsband. (#46835)150:-
Lumholtz, Carl Bland menniskoätare.. Fyra års resa i Australien. Illustr. delvis i färg. Sth. 1889. XVI, 494 pp + utvikbara kartor. Halvfranskt band. (#61773)600:-
Lumholtz, Carl Bland Mexikos indianer I-II.. Fem års resa i Sierra Madre och andra föga kända delar af västra Mexiko. Illustr. Sth 1904. 400; 416 pp. Två dekorerade originalklotband. (#27846)450:-
Lundin, Claës Bortom Alperna.. Reseskildringar 1883. Sthlm 1883. (8),296 sidor. Häftad. Mycket fint ex. (#175880)150:-
Lundkvist, Artur Hägringar i handen.. En resa i Israel. Sthlm 1964. 204 sidor. Förlagsband. (#175136)135:-
Lundkvist, Artur Vallmor från Taschkent.. En resa i Sovjet-Unionen. Sthlm 1952. 230 sidor. Häftad. (#128931)100:-
Lundqvist, Eric Vildarna finns i väst.. Stockholm 1951. 251 sidor + planscher. Bevarat främre omslag. Halv klotband. (#175047)140:-
Lundqvist, Eric Vildarna finns i väst.. Stockholm 1951. 251 sidor + planscher och karta. Klotryggsband. (#174455)140:-
Länsberg, Olle, 2 x Kuba.. Foto: Per Länsberg. Bra Böcker 1975. 240 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#172839)150:-
Löfgren, Svante Soliga Spanien välkomnar.. Iberiska halvön i dag. Illustrerad. Sthlm 1945. 272 sidor. Häftad. Skyddsomslag. Dedikation. (#97353)150:-
Löfström, Tomas Dalen där Buddha dör.. Reseskildring från Ladakh. Stockholm 1979. 290 sidor + planscher. Häftad. (#175050)125:-
Löfström, Tomas Liftare/ Vägen till Kathmandu. Sthlm 1987. 406 sidor. Pocket. (#176872)100:-
Löfström, Tomas Mellan Haväng och Himalaya.. Resor, utblickar. Illustrerad. Sthlm 1978. 205 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#122782)140:-
Lövgren, Birger Parmi les singes hurleurs et les indiens de la jungle.. Avec une motocyclette et une machette de New York ā la Terre de Feu. Paris 1965. 254 pages + plates. Softcover. Long inscription from the author. (#122923)125:-
MacLean, Alistair Kapten Cook.. Sthlm 1981. 183 sidor + illustrationer. Original klotband. Skyddsomslag. (#141089)140:-
Manker, Ernst I Amerika.. Reseskisser 1962. Rikt illustrerad. Stockholm 1963. 159 sidor. Klotryggsband med skyddsomslag. Signerad dedikation. (#158574)140:-
Manning, Samuel Ægypten og Sinai, Ninive og Babylon.. Oversat efter "Bibelens Lande" ... Illustr. Kristiania 1887. 188 sidor. 4:o. Dekorerat originalklotband. (#115571)150:-
Marsden, Philip The Chains of Heaven.. An Ethiopian Romance. Illustr. London 2005. 298 pages. Original cloth in dustjacket. (#136978)150:-
Mattsson, Gustaf En herre for till Zanzibar.. Med ett 90-tal bilder. Sthlm 1915. 211 sidor. Klotband. (#163163)125:-
Melander, E. Upp till Jerusalem.. Illustrerad. Uppsala 1933. 186 sidor. Originalklotryggsband. (#151529)110:-
Melander, E. Utan tidtabell.. Illustrerad. Uppsala 1928. 210 sidor. Häftad. (#173458)125:-
Melander, Richard På långtur.. Friluftsbilder från korvetten Frejas expedition till Västindien vintern 1895-96. Illustrerad. Sthlm 1896. 204 sidor + kartor. Med främre omslag i halvklotband. (#152419)200:-
Melander, Richard På långtur.. Friluftsbilder från korvetten Frejas expedition till Västindien vintern 1895-96. Illustr. Sth 1896. 204 sid. + kartor. Inbunden. (#39061)170:-
Mellander, A. Genom Bibelns länder.. Allmän beskrifning öfver Palestina jämte reseminnen från Det heliga landet, Egypten och Medelhafsländerna. Med 102 illustrationer. Andra upplagan. Utgifven på Sv. ev. missions-förbundets förlag. Chicago 1902. 512 sidor. Dekorerat original-klotband. Dedikation från Mellander Fint ex. (#41714)340:-
Michael, A.C. An Artist in Spain.. Written and illustrated. Hodder and Stoughton, London no date. 205 pages + plates. Original cloth, spine slightly worn and corners bumped. (#156386)300:-
Michaux, Henri En barbar i Asien.. Sthlm 1948. 224 sidor. Häftad. (#128997)150:-
Mielche, Hakon I Columbus' kölvatten.. Illustr. Hälsingborg 1949. 223 sidor + planscher. Häftad. (#122065)125:-
Mielche, Hakon Ovre i staterne.. Kbh 1938. 351 sidor + illustrationer. Klotband. Stämpl. (#131075)150:-
Miller, Helen Hill Grekisk horisont.. En resa genom det levande förflutna. Illustr. 1962. 230 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#41721)150:-
Miller, Helen Hill Grekisk horisont.. En resa genom det levande förflutna. Illustr. Sthlm 1962. 230 sidor. Inbunden. (#54517)170:-
Miller, Henry Grekland.. Illustrationer av Anne Poor. Göteborg 1964. 57 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#175167)130:-
Moorhead, Alan Ödesdigert möte.. Kapten Cooks resor till Tahiti, Australien, Antarktis. Illustr. Sthlm 1967. 207 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#141087)150:-
Morton, H.V., Mellersta östern.. Resor i Egypten, Palestina, Irak, Turkiet och Grekland. Med 8 planscher. Uppsala 1942. 376 sidor. Med främre omslag i halvklotband. (#172639)150:-
Mounteney-Jephson, A.J. Emin Pascha och de upproriske i Sudan.. Med förord af Henry M. Stanley. Illustr. Sth 1891. 456 pp. + karta och brev. Dekorerat originalklotband. Ryggen blekt och lite nött. (#21456)400:-
Murray, Robert Till Jorsala.. Svenska pilgrimsresor och andra färder till det Heliga landet under tusen år. Illustrerad. Sthlm 1984. 370 sidor. Häftad. Dedikation. (#175570)120:-
Myrdal, Jan 3 x Sovjet.. Kommenterade resor från åren 1960, 1965 och 1988. Foto Gun Kessle. Sthlm 1088. 199 sidor + illustrationer. Häftad. (#175606)100:-
Myrdal, Jan Indien väntar.. Illustr. Sthlm 1985. 422 sidor. Häftad. (#75011)100:-
Myrdal, Jan Sidenvägen.. En resa från Höga Pamir och Ili genom Sinkiang och Kansu. Bilder av Gun Kessle. 1977. 392 sidor. Inbunden. (#43015)150:-
Myrdal, Jan Sidenvägen.. En resa från Höga Pamir och Ili genom Sinkiang och Kansu. Sthlm 1986. 398 sidor. Pocket. (#107145)100:-
Mörne, Håkan Den förgyllda fattigdomen.. En resa i Centralamerika. Helsingfors 1949. 388 sidor + planscher. Original halvklotband. (#112877)200:-
Mörne, Håkan Elefantens rike och drakens.. Sthlm 1931. 259 sidor + planscher & utvikbar karta. Halvfranskt band med bevarat främre omslag. (#163148)125:-
Mörne, Håkan Elefantens rike och drakens.. Tredje upplagan. Sthlm 1931. 259 sidor + planscher & utvikbar karta. Halvklotband med bevarat främre omslag. (#163147)110:-
Nansen, Fridtjof Fram öfver polarhafvet I-II.. Den norska polarfärden 1893-96. Med ett tillägg af Otto Sverdrup. Öfvers. A.G. Nathorst. Med 124 + 109 illustrationer och 3 + 1 karta. Sth 1897. 552; 578 pp. + planscher och kartor. Dekorerade originalklotband. 2 vol. (#21925)1000:-
Nansen, Fridtjof På skidor genom Grönland.. En skildring af den norska Grönlands-expeditionen 1888-89. Med 164 illustrationer af A. Bloch, E. Nielsen och E. Werenskiold. Bemyndigad svensk öfversättning af O.W. Ålund. (10), 672 sidor + 4 utvikbara kartor. Dekorerat originalklotband. (#28134)450:-
Naumann, Yngve & Hæger, Mats Fylgia runt Sydamerika.. Minnen och intryck från expeditionen 1922-1923. Illustrerad. Sthlm 1923. 217 sidor. Med främre omslag i gediget halvfranskt band. (#105246)200:-
Neander-Nilsson, S. Från Alperna till öknen.. En resa. Sthlm 1931. 229 sidor. Häftad. (#163144)90:-
Newby, Eric A Short Walk in the Hindu Kush.. Penguin 1985. 247 pages. Paperback. (#175041)100:-
Newfoundland Discovered.. English Attempts at Colonization, 1610-1630. Edited by Gillian T. Cell. London 1982. XVIII, 310 pages + plates and maps. Original cloth. Stamped. The Hakluyt Society. (#80415)175:-
Nielsen, Jörgen Med moped genom Europa, Sahara och Afrikas djungel.. Illustrationer George Lindberg. Stockholm 1981. 176 sidor. Häftad. (#175044)110:-
Nikitin, Afanasij Resan bortom de tre haven 1466-1472.. Översatt till svenska samt med kommentarer och inledning av Greta Hjelm. Med illustrationer av Svenolov Ehrén. Cavefors 1961. 80 sidor. Häftad. (#76705)100:-
Nilson, Anders Kinakaptenen.. Illustr. Sthlm 1986. 228 sidor. Förlagsband. Bygger på Oscar Olins dagböcker etc. (#151289)160:-
Nilsson, Nils-Magnus Resa under Södra korset.. Från Borneo till Tasmaninen. Göteborg 1969. 123 sidor + planscher. Originalklotband i skyddsomslag. (#163230)125:-
Nordenskiöld, A.E. Studier och forskningar föranledda af mina resor i höga Norden.. Ett populärt vetenskapligt bihang till "Vegas färd kring Asien och Europa". Illustr. Sthlm 1883. (10), 546 sidor + 12 kartor, planscher och facsimiler (alla). Dekorerat original skinnryggsband med klotpärmar. En fals delvis sprucken. (#61482)750:-
Nordenskiöld, A.E. Vegas färd kring Asien och Europa.. Förkortad upplaga. Red. och med inledning av Göran Schildt. Illustr. Sthlm 1960. 261 sidor. Förlagsband. (#123995)125:-
Nordenskiöld, A.E. Vegas färd kring Asien och Europa 1-2.. Jemte en historisk återblick på föregående resor längs Gamla Verldens nordkust. Illustr. Sth 1880. XVI, 510; X, 487 pp + utvikbara kartor. 2 dekorerade originalklotband. Blekta ryggar, i övrigt en fin uppsättning. (#35887)750:-
Nordlander, A. Reseminnen från Det Heliga Landet, Egypten och Turkiet.. Femte upplagan, Sthlm1901. (6),480 sidor + illustrationer. Dekorerat original klotband. Dedikation. (#174052)200:-
Nordström-Bonnier, Tora Min japanska solfjäder.. Illustrerad. Stockholm 1952. 322 sidor. Häftad. (#162933)150:-
Norenius, J.E. Bland zuluer och karanger 1-2.. Femtio års missionshistoria på svenska kyrkans fält i Sydafrika. Illustr. Stockholm 1924-25. 183 + 289 sidor. Mycket fint och välbevarat skinnryggsband. (#151876)275:-
Norlin, David Landet mellan öst och väst.. Skildringar från det gamla och moderna Turkiet. Sthlm 1942. 254 sidor + bilder. Original klotband. (#171890)150:-
Norrman, Lars I kanot uppför Senegalfloden.. Illustrerad. Stockholm 1952. 288 sidor + planscher. Original klotryggsband. (#175049)100:-
Nya äventyr jorden runt.. 30 svenska storresenärer berättar. Illustrerad. Sthlm 1971. 300 sidor. Original klotband. Skyddsomslag med minde reva. (#170682)150:-
Nyblom, Carl Rupert Ett år i södern.. Bilder från Italien. Ny tillökt upplaga med åtta illustrationer. Upsala 1883. viii,354 sidor + planscher. Halvfranskt band. (#89977)200:-
Nyström, J.F. Geografiens och de geografiska upptäckternas historia till början af 1800-talet.. Illustr. Sthlm 1899. VIII, 415 sidor. Dekorerat originalklotband i mycket gott skick. (#124740)300:-
Näsström, Gustaf Flyg mot soluppgången.. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Sthlm 1956. 132 sidor + planscher. Original klotband med skyddsomslag. Ex som nytt. (#177653)150:-
O'Brien, Frederick Mystiska öar i Söderhavet.. Illustr. Sthlm 1926. 511 sidor. Halvklotband med bevarat främre omslag. (#145636)150:-
O'Brien, Frederick Solskensöar i Söderhavet.. Illustr. Sthlm 1928. 507 sidor. Originalklotband. (#161620)150:-
Odelberg, Axel Hertig Larsson.. Äventyrare, missionär, upptäckare. Illustrerad. Sthlm 2003. 404 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#173058)165:-
Ohlmarks, Åke Resa till Israel.. Landet som skapade bibeln. Sthlm 1964. 315 sidor + illustrationer. Original klotryggsband. Skyddsomslag med reva. (#136324)150:-
Ohlmarks, Åke Resor i Danmark. eller "Leende broderland". Illustrerad. Sthlm 1965. 222 sidor. Original klotband. (#102828)145:-
Oljelund, Ivan Dagar i Grekland och Rom.. 1955. 248 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#42780)130:-
Olrog, Claës Chr. Destination Eldslandet.. Sthlm 1943. 142 sidor + planscher & utvikbar karta. Original halvklotband med bevarat främre omslag. Fuktkorrugerad. (#161600)75:-
Olrog, Claës Chr. Destination Eldslandet.. Sthlm 1943. 142 sidor + planscher & utvikbar karta. Original halvklotband med bevarat främre omslag. Stämpl. (#142744)150:-
Olsson, Jan Olof (Jolo) Mina städer.. Urval och inledning av Carl Olov Sommar. Illustrerad. Sthlm 1991. 331 sidor. Klotband med skyddsomslag. (#175605)120:-
Olsson, Jan Olof (Jolo) Ner till Bosporen.. Bild: Roland Janson. Sthlm 1966. 158 sidor. Stort format. Original klotband. Ej skyddsomslag. (#135148)135:-
Ommanney, F.D. Fragrant Harbour.. A Private View of Hong Kong. London 1962. 223 pages. Original cloth. Dust jacket. (#138582)200:-
Ossendowski, Ferdinand Odjur, människor och gudar.. Femte upplagan. Sthlm 1923. 279 sidor + utvikbar karta. Tillsammans med samme: Asiens underbara värld. Sällsamma upplevelser. Andra upplagan. Sthlm 1924. 285 sidor. Bundna i ett klotband med de två främre omslagen bevarade. (#161693)300:-
Palmær, Gerd (red.) Vid Yangtseflodens stränder.. från Svenska Missionsförbundets arbete i Centralkina åren 1890-1940. Illustr. Sthlm 1940. 342 sidor. Originalklotband med bevarat främre omslag. (#163452)200:-
Passarge, L. Resa i Sverige år 1865.. Öfversättning från tyskan af G. Swederus. Med 3 planscher. Sthlm 1868. (6),216 sidor. Något nött skinnryggsband. En plansch med fläck. Stämpel. (#175881)150:-
Payer, Julius Upptäcktsresor i norra Polarhafvet.. Öfversättning och bearbetning af Th. M. Fries. Illustr. Sthlm 1877. 464 sidor + planscher & utvikbara kartor. Dekorerat originalklotband. Något sned. Lätt fransad i ryggens överkant. (#118150)600:-
Peary, Robert E. Nordpolens upptäckt.. Illustr. Göteborg 1910. 356 pp. Dekorerat originalklotband. (#27199)250:-
Peissel, Michel Quintana Roo.. På upptäcktsfärd i mayafolkets rike. Sthlm 1964. 256 sidor + planscher. Häftad. Klisterlapp "Läsexemplar" på främre omslag. (#92298)120:-
Peissel, Michel Vatten som väg.. Stockholm 1975. 255 sidor + planscher. Originalklotband. (#175045)125:-
Peters, Carl Nytt ljus öfver det mörkaste Afrika.. Redogörelse för den tyska Emin-Pascha-expeditionen, dess vandringar och äfventyr bland östra Ekvatorialafrikas vilda folkstammar. Illustr. Sthlm 1891. 372 sidor + planscher & utvikbar karta i ficka. Dekorerat originalklotband. Fint ex. (#121266)500:-
Petri, Bengt Tre promenader i Paris.. Med teckningar av Malou Höjer. Sthlm 1953. 66 sidor. Häftad. (#164543)100:-
Petri, Kristian & Sjöberg, Martin Resan till Sachalin.. Sthlm 1992. 128 sidor + bilder. Original pappband. Skyddsomslag. (#62185)140:-
Peyron, Angélique Några anspråkslösa Minnesblad från Fremmande Land 1-2.. Tacksamt egnade sin Far. 1: Stockholm - Venedig. 2: Venedig - Stockholm. 280 + 200 sidor. Liten 4:o. Inbundna i 2 samtida klotband. Handskrift från 1860-talet; ryggtitel: Resanteckningar. (#129610)3000:-
Phillips, Wendell Kataba + Saba.. Entdeckung der verschollenen Königreiche an der biblischen Gewürzstraßen Arabiens. Frankfurt am Main 1958. 272 pp + Tafeln. Cloth in dustjacket. (#17503)100:-
Pinto, Serpa Tvärs genom Afrika I-II.. från Atlantiska till Indiska oceanen genom okända land; Upptäckt af den stora Zambesis bifloder o.s.v. Auktoriserad öfversättning från engelskan af C.A. Swahn. Illustr. Sthlm 1881. V, 376 + VI, 386 sidor + planscher och kartor. 2 dekorerade originalklotband. Något lös i bindningen; några sidor loss. Den stora kartan saknas. (#62449)300:-
Polo, Marco Resor. eller Världens beskrivning. Illustr. Niloé, Sthlm 1951. 343 sidor. Halvfranskt band. (#151588)150:-
Polo, Marco The Most Noble and Famous Travels.. Together with The Travels of Nicolō de' Conti. Edited from the Elizabethan translation of John Frampton. With introduction, notes and appendices by N.M. Penzer. Second edition. London 1937. lxiv, 381 pages + maps. Original cloth. Dust jacket. slightly brownish. Very fine copy. (#155319)250:-
Polo, Marco The Travels.. Translated and introduced by Roland Latham. Illustrated. Abaris Books, New York 1982. 318 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. As new. (#84991)225:-
Polo, Marco Venetianaren Marco Polos resor i det XIII århundradet.. Översättning samt inledning och anmärkningar av Bengt Thordeman. Sth 1944. 330 sidor + utvikbar genealogisk tabell och karta. Häftad. (#150664)125:-
Poulsen, Svenn & Rosenberg, Holger Islandsfærden.. Ombord og iland under kongens og rigsdagsmændenes rejse til Færøerne og Island i sommeren 1907. Illustr. Kbh 1907. 319 sidor. Klotband. Stämpl. (#158735)450:-
Pretorius, P.J. Man i djungeln.. Sthlm 1948. 215 sidor + planscher. Original klotryggsband. (#66974)110:-
Prins Wilhelm Vid vattenhålen.. Bilder ur Afrikas djurliv. Sthlm 1923. 118 sidor. Stort format. Häftad. 2 blad med veck. (#156383)150:-
På obanade stigar.. Tjugofem år i OstTurkestan. Svenska Missionsförbundets mission i Ost-Turkestan. Illustrerade skildringar av missionärer. Red. av J.E. Lundahl. Sthlm 1917. xvi, 555 sidor. Dekorerat original klotband. Stämpl. (#158961)150:-
På svenskt pass.. Svenska resenärer i främmande land 1566-1846. En antologi sammanställd av Christer Topelius. Illustrerad. Sthlm 1958. 262 sidor. Original klotryggsband. (#142429)150:-
Quensel, Annie Kring Röda torget.. Sovjet i fest och vardag. Illustr. Sthlm 1926. 235 sidor. Original klotryggsband med tryckt främre pärm. (#163140)150:-
Ramsay, Henrik Nordenskiöld sjöfararen.. Illustrerad. Helsingfors 1950. 316 sidor. Halvklotband med skyddsomslag. (#130784)175:-
Ramseyer & Kühne. Fyra år i Asante.. Dagboksanteckningar af missionärerna Ramseyer och Kühne från tiden för deras fångenskap. Bearbetad af H. Grundert. Öfversättning ... af T.V. Hollstrand. Med portätter, en karta och plan af Kumase. Sthlm 1876. 312 sidor + portr., karta och plan. Samtida, lite nött halvfranskt band. (#98236)500:-
Rasmussen, Steen Eiler Resa i England.. En dagbok med teckningar. Sthlm 1953. 238 sidor. Med främre omslag i original klotryggsband med skyddsomslag. (#177656)150:-
Ratcliffe, Francis Flying Fox and Drifting Sand.. The adventures of a biologist in Australia. With an Introduction by Julian Huxley. Sydney 1951. XII, 332 pp + Plates. Cloth. (#27238)130:-
Reichelt, Karl Ludvig Mot Tibets gränser.. Resebrev. Med förord av kyrkoherde Joh:s Lindgren. Illustr. Sthlm 1933. 204 sidor. Häftad. (#161755)75:-
Reichel, Willy An Occultist's Travels.. With an introduction by Colin Wilson. Philadelphia 1975. 244 pages. Soft covers. (#140193)140:-
Reisch, Max Till Kuwait.. Oljeschejkernas och miljardärernas land. Sthlm 1955. 204 sidor + planscher & lös utvikbar karta. Halvklotband. (#161717)110:-
Reisner, Hermann E. Reisner in Amerika.. Ein Reisebericht der Übersee-Post über den Süden und Westen der USA sowie vier west-kanadische Provinzen mit Export-Anregungen für die Praxis. Illustrated. Nürnberg 1952. 324 pages. Soft covers. (#120120)150:-
Resa genom Pålen, Åren 1793 och 1794.. Sammandrag (av Sam. Ödmann). Sthlm 1797. (4), 230 sidor. Nött samtida halvfranskt band. (#57605)200:-
Resor med ostindiefarare och gästgivarskjuts.. (Ur serien) Den svenska prosan i urval av Örjan Lindberger och Nils Sylvan. Sthlm 1951. 370 sidor. Originalklotband i skyddsomslag med bevarat främre omslag. Innehåller Jacob Wallenberg: Min son på galejan, Fredrik Cederborgh: Ottar Trallings levnadsmålning samt den anonyma Lustresan. (#163086)125:-
Retzius, Gustaf Bilder från Nilens land.. Med talrika illustrationer. Sthlm 1891. 374 sidor. Dekorerat original klotband. Blekt rygg, annars fint ex. (#174080)200:-
Ricord, Maurice Resa i Medelhavet. i bilder av franska fotografer. Allhem, Malmö 1957. Originalklotband i skyddsomslag. (#107322)175:-
Rideland, Finn Havet och öarna.. Illustr. Sth 1966. 175 sid. Originalklotband i skyddsomslag. (#39103)125:-
Riesbeck, Gaspard (Johann Kaspar) Voyage en Allemagne,. dans une suite de lettres 1-3. Traduites de l'anglois; Avec Portraits, Plans & Carte en Taille-douce. Paris 1788. (4), 332 + (2), 312 + (2), 350, (2) pages + 2 portraits, 1 map and 2 plans. Contemporary, slightly worn full calf. 3 vols. Map with tear and one portrait loose. First French edition. From "Bibliothčque de Paul Villier-Dérosier". (#40570)3000:-
Ringertz, Gabrielle Havets land, Bretagne.. Illustrerad med 32 konsttryckplanscher. Sthlm 1936. 230 sidor. Häftad. (#175504)130:-
Rockefeller Jr, James S. Lycklig den som finner sin ö.. Sthlm 1958. 228 sidor + illustrationer. Häftad. (#77957)125:-
Rockefeller Jr, James S. Lycklig den som finner sin ö.. Sthlm 1958. 228 sidor + illustrationer. Klotryggsband. (#139755)175:-
Roosevelt, Theodore På afrikanska jaktstigar.. En jägares och naturforskares berättelse om sina ströftåg i Afrika. Illustr. Sthlm 1910. VIII, 384 sidor. Dekorerat originalklotband. (#103820)300:-
Roos, Rosalie Resa till Amerika 1851-1855.. Brev utgivna av Sigrid Laurell. Illustrerad. Sthlm 1969. 236 sidor. Original klotband. (#15634)100:-
Rose, Alec Lively Lady seglar runt jorden.. Sthlm 1970. 244 sidor + planscher. Originalklotband. Stämpl. (#142741)100:-
Rosenberg, Holger (Craal) Det nya Sibirien.. En skildring af den genom sibiriska järnvägen öppnade framtidslandet samt en resa i Mandschuriet. Med talrika illustrationer och en karta. Sthlm 1904. 437 sidor + karta. Dekorerat original klotband. (#175621)160:-
Rossander, Carl J. Rubinön.. Reseminnen från Ceylon. Illustrerad. Sthlm 1894. 142 sidor + planscher. Häftad. (#138978)250:-
Rydh, Hanna Bland fornminnen och indianer.. Illustr. Sth 1934. 276 pp. Nött rygg. (#27165)90:-
Rydqvist, Johan Er. Resa i Tyskland, Frankrike och Italien 1.. Tyskland. (Allt som utkom.) Sth 1838. 324 pp. Samtida halvfranskt band. Ett lägg loss, annars fint ex. (#13954)425:-
Rådström, Pär Den korta resan.. Sthlm 1963. 32 sidor. Häftad. (#88299)100:-
Rösiö, Hilding Från Benadirkusten till Giuba.. Strövtåg och äventyr i italienska Somaliland. Sthlm 1937. 232 sidor + planscher & utvikbar karta. Halvklotband. (#161710)150:-
Sadolin, Ebbe Från Florens till Rom.. Illustrerad. Gebers 1956. 163 sidor. Klotryggsband. (#160355)140:-
Sadolin, Ebbe På vandring i Paris.. Illustrerad. Sthlm 1953. 168 sidor. Med främre omslag i original klotryggsband med skyddsomslag. Mycket fint ex. (#177658)150:-
Sahlberg, R.F. En resa kring Jorden 1839-1843.. Anteckningar från Sydamerika, Alaska och Sibirien. Utg. av Patricia Berg. Illustr. Helsingfors 2007. 531 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#163067)225:-
Salisbury, Harrison E. To Moscow - and Beyond.. A Reporter's Narrative. New York 1960. 301 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#120313)160:-
Saxon, Lars Peter i Europas minsta riken.. Minnen från färder i Lichtenstein, San Marino, Andorra, Luxemburg, Monaco och Vatikanstaden. Illustr. Sthlm 1945. 256 sidor. Häftad. (#163126)110:-
Schildt, Göran Det gyllene skinnet.. Sthlm 1964. 236 sidor + illustrationer. Häftad. Om segling med Daphne i Medelhavet och Svarta Havet, med utvikningar i historien. (#133946)140:-
Schildt, Göran I Odysseus kölvatten.. Stockholm 1952. 276 sidor + planscher. Häftad. (#151140)120:-
Schildt, Göran Loggbok.. Stockholm - Rapallo. Sthlm 1966. 170 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#178157)125:-
Schildt, Göran Medelhav.. Teckningar av Roberto Sambonet. Sthlm 1955. 97 sidor. Häftad. (#163781)200:-
Schildt, Göran Önskeresan.. Aldus, Sthlm 1963. 227 sidor. Pocket. (#116410)100:-
Schmidt, Johannes Dana's togt omkring jorden 1928-1930.. Illustr. Kbhvn 1932. 370 pp. + karta. Lite nött halvfranskt band. (#21833)425:-
Schmid, Toni Tantrisk mark.. Illustr. Sthlm 1956. 105 sid. Häftad. (#75588)120:-
Schopenhauer, Johanna Anteckningar under en resa till Rehnfloden och dess Omgifningar.. Öfversättning av O.F.W. [olof Fredrik af Wannqvist] Sthlm 1833. (2),214 sidor. Samtida skinnryggsband. Något lite lagerfläckad. (#177477)500:-
Schopenhauer, Johanna Resa i England och Skottland.. I tvänne delar. Öfversatt af C* R**. Sth 1827. (6),252; 270 pp. + 10 pp. annonser. Med 2 tryckta originalomslag i nyare klotband. Stämpel. (#22575)500:-
Schulthess, Emil Afrika I-II.. I. Från Medelhavet till Ekvatorn. II. Från Ekvatorn till Godahoppsudden. Bilder av Emil Schulthess. Resebeskrivning av Otto Lehmann. Text Heini Hediger och andra. Örebro 1960-61. Stort format. Original klotband. 2 volymer. (#98180)400:-
Schwabe, Kurd Im deutschen Diamantenlande.. Deutsch-Südwestafrika von der Errichtung der deutschen Herrschaft bis zur Gegenwart (1884-1910). Illustr. Berlin no year (1910?). XII, 443 pages + folding map. Decorated original cloth. (#80719)1100:-
Schück, Henrik Ur en resandes anteckningar I-III.. Sthlm 1900-09. 188 + 234 + 184 sidor. Inbundna i 2 gröna och ett grått klotband. I-II stämplade, annars fint skick. (#42269)250:-
Seierstad, Åsne Hundra och en dag.. En reportageresa. Sthlm 2003. 348 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#111846)100:-
Semitjov, Wladimir Jag fann ingen järnridå.. En resa i mellaneuropa. Sthlm 1947. 292 sidor. Häftad. Lite fula omslag. Stämpel. (#175143)100:-
[Serner, Gunnar] Heller, Frank Diagonal genom Europa.. Reseintryck 1934-1937. Sthlm 1937. 279 sidor. Halvklotband. (#133763)140:-
[Serner, Gunnar] Heller, Frank Resa i Schweitz.. Teckningar av Ebbe Sadolin. 1948. 240 sidor. Häftad. (#37904)170:-
Setterlind, Bo Madagaskar.. Stockholm 1966. 209 sidor. Häftad. (#175037)120:-
Severin, Tim Brendans resa.. Med oxhudsbåt i munken Brendans kölvatten. Sthlm 1978. 278 sidor + illustrationer. Original klotband. Skyddsomslag. (#125952)175:-
Shor, Jean Bowie The Trail of Marco Polo.. London, The Travel Book Club, no date (c. 1955). 251 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#79387)150:-
Sikorski, Radek Dust of the Saints.. A Journey to Herat in Time of War. London 1989. 274 pages + plates. Original cloth in dustjacket. (#158425)150:-
Silfving, J.L. Under Österlandets sol.. Vandrings- och reseminnen från Palestina och Syrien. Illustr. Upps. 1912. 209 sidor. Originalklotband. Förtitelblad bortrivet. (#163322)125:-
Siwertz, Sigfrid En färd till Abessinien.. Illustrerad. Andra upplagan, Sthlm 1926. 316 sidor. Med omslag i halvfranskt band. (#175142)200:-
Siwertz, Sigfrid Jorden min hobby.. Illustrerad. Stockholm 1936. 337 sidor + planscher. Klotband. Bevarat främre omslag. (#175038)140:-
Siwertz, Sigfrid Lata latituder 1-2.. Illustr. Sth 1924-38. 409 + 211 sidor. Del 1 häftad, del 2 originalklotband. 2 vol. (#39070)200:-
Sjögren, Bengt Öarna kring vinden.. Sthlm 1963. 292 sidor + planscher. Originalklotband. (#163482)110:-
Sjöstedt, Lennart Rom annorlunda.. Illustrerad. Bernces 1980. 165 sidor. Förlagsband. (#175103)120:-
Skeel, Christen Resedagbok 1619-1627.. Utgiven av Lennart Tomner. Illustr. Malmö 1962. 144 sidor. Häftad. Lätt fuktkorrugerad. (#45566)100:-
Skott, Staffan Ett annat Moskva.. Illustrerad. Sthlm 1993. 328 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#175145)120:-
Skovgaard-Petersen, C. Källsprångens land 1-2.. Illustrerad. Uppsala 1923-24. 430 + 502 sidor + kartor. Inbundna i 2 halvklotband. (#173531)240:-
Skovgaard-Petersen, C. Landet hvor kildene sprang 1-2.. Rejserids og pilgrimstanker fra det hellige land. Kbhvn 1924. 364; 402, XVIII pp + 2 utvikbara kartor (en delad i ett veck). Ett halvfranskt (halvläder) band med bevarade omslag. (#37516)170:-
Slaucitajs, Leonids & Bilmanis, Alfreds Fridtjofs Nansens.. Dzive un darbi. Illustr. Riga no date (1930-ies?). 190 pages. Softcover. In Latvian. (#82383)150:-
Snellman, Johan Vilhelm Deutschland.. Eine Reise durch die deutschsprachige Länder 1840-1841. Aus dem Schwedischen von Anna Marie Hinderling-Eliasson und Robert Hinderling. Mit einem Nachwort und Kommentar herausgegeben von Hans Peter Neureuter. Illustr. Helsinki 1984. 445 pages. Original cloth. Dust jacket. (#135039)200:-
Snellman, Johan Vilhelm I Europa.. Resebilder 1840-1847. Utg. av Nora Ervalahti och Rainer Knapas. Illustr. Helsingfors 2006. 264 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#128298)200:-
Sparre, Birgit Th. Heta kuster vid heta hav.. Illustr. Sthlm 1934. 256 sidor. Halvklotband med bevarat främre omslag. Stämpl. (#142750)175:-
Sparwenfeld, J.G. Diary of a Journey to Russia 1684-1687.. Edited, translated and with a commentary by Ulla Birgegård. Illustr. Sthlm 2002. 378 pages. Softcover. (#70777)175:-
Spatziergänge und Weltfahrten.. Reisebilder von Heine bis Weerth. Herausgegeben von Gotthard Erler. München 1977. 444 pages. Original cloth. Dust jacket. (#133539)160:-
Stanley, Henry M. Hur jag fann Livingstone.. Illustrerad. Niloe 1977. 317 sidor + karta. Original klotband. Skyddsomslag. Förkortad upplaga. (#122828)150:-
Stanley, Henry M. Kongo I-II.. Den nya fristaten i de svartes verldsdel. En skildring af forskningsfärder och koloniseringsarbete. Med 122 illustrationer och flera kartor. Sth 1885. 416; 368 pp. + planscher och kartor. Dekorerade originalklotband. 2 vol. Kartor öfver Kongos floddal saknas. Blyertskludd på pärmarnas insida. (#21927)250:-
Stanley, Henry M., Huru jag fann Livingstone.. Resor, äfventyr och upptäckter i Centralafrika jämte fyra månaders sammanvaro med Dr. Livingstone. Svensk bearbetning af C.A. Swahn. Med 54 illustrationer och 5 kartor. Sthlm 1873. viii,440 sidor + illustrationer och kartor. Dekorerat original klotband. (#172544)400:-
Stark, Freya Ionia.. A Quest. London 1954. XXIV, 263 pages + plates. Original cloth in dustjacket. (#165204)150:-
Stark, Freya The Lycian Shore.. London 1956. 204 pages + plates. Original cloth in dustjacket. (#165205)150:-
Sten, Anders Vad kostar åsnan?. Orientaliska bagateller. Illustr. Sthlm 1930. 206 sidor. Original halvklotband. (#161719)135:-
Sterne, Laurence Tristram Shandy and A Sentimental Journey Through France and Italy.. New York no date. 713 pages. Original cloth. (#153253)150:-
Stiernstedt, Marika Hos hög och låg i Marocko.. Sthlm 1929. 399 sidor + planscher & utvikbar karta. Skinnryggsband med guldornerad rygg. (#163646)225:-
Stora resenärer. genom tiderna. Reseupplevelser nedtecknade av berömda färdmän till lands och sjöss, i rymden och djupen från 1000-talet till våra dagar. Red. Milton Rugoff. Svensk red. Karl Erik Bergsten. Sth 1960. XVI, 487 sidor + utvikbar karta. Originalklotband i skyddsomslag. (#47593)100:-
Strindberg, August Bland franska bönder.. Subjektiva reseskildringar. Sthlm 1889. (6), 271 sidor. Samtida halvfranskt band. Ej omslag. Originalupplagan. (#99773)350:-
Strindberg, August Blomstermålningar och Djurstycken.. Ungdomen tillegnad. Med 14 vignetter af G. Åberg och A. Sjöberg. Sthlm 1888. (8), 136 sidor. Tillsammans med: Samme, Bland Franska bönder. Subjektiva reseskildringar. (8), 171, (1) sidor. Inbundna i ett rött halvfranskt band med blekt rygg. Det första arbetet med främre och bakre omslag medbundna, det andra med främre, realisations-omslaget. Originalupplagor. (#141811)1500:-
Stromberg, Kyra Der grosse Durst.. Reise durch Iran. Hamburg 1954. 260 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#120174)175:-
Strömberg, C. Minnen och bilder från Guldkusten.. Illustr. Lund 1890. 257 sidor. Halvklotband. (#118078)750:-
Stuxberg, Anton Minnen från Vegas färd och dess svenska föregångare. jämte en kortfattad framställning af Nordostpassagens historia och den amerikanska nordpolsexpeditionen under De Long. Med 76 i texten intryckta illustrationer. Sthlm 1890. xii,358,(2) sidor. Gediget skinnryggsband. (#166409)800:-
Suber, Margareta Himmelsö.. Stockholm 1955. 181 sidor. Häftad. (#162901)140:-
Suyin, Han Lhasa, de öppna staden.. En resa i Tibet. Sthlm 1978. 178 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#173078)125:-
Svedenstjerna, Eric Th. Resa, igenom en del af England och Skottland, åren 1802 och 1803.. Stockholm, Delén, 1804. (4), 329, (3) sidor. Oskuren i gråpappersomslag. Lagerfläckar på snittet. (#79305)1250:-
Svendenstjerna, Eric Th. Resa igenom en del af England och Skottland, åren 1802 och 1803.. Sthlm, Delén 1804. (2),329,(3) sidor. Samtida skinnryggsband. Bortriven namnteckning från försättsbladet. Exlibris. (#173839)600:-
Swenson, Olaf Som trader i Sibirien.. Sthlm 1947. 256 sidor. Häftad. Snedläst. (#174051)135:-
Svensson, Roland Ö och människa.. En resa till Napoleons ö Sankt Helena. Illustrerad. Sthlm 1968. 193 sidor + fotografier. Original klotband med skyddsomslag. Fint ex. (#177663)150:-
Säflund, Gösta Det odödliga Grekland.. Med teckningar av Hilding Linnqvist. Sthlm 1964. 115 sidor. Originalband i skyddsomslag. (#90041)125:-
Söderberg, Bo Svenska Himalayaexpeditionen 1973.. Illustr. Västerås 1974. 67 sidor. Klammerhäftad. (#161690)150:-
Söderberg, Bo Svenska Himalayaexpeditionen 1973.. Illustr. Västerås 1974. 67 sidor. Klammerhäftad. Stämpl. (#161692)140:-
Söderling-Brydolf, Christina Blommorna vid Blå Nilen.. Sthlm 1965. 170 sidor. Häftad. (#175139)120:-
Tallqvist, Knut På helig och ohelig mark.. Reseskildringar från Orienten. Illustr. Helsingfors 1918. 323 sidor. Klotband. (#117373)275:-
Talmage, T. de Witt Jorden rundt.. Världen sådan den är idag. Illustr. Sthlm 1897. IV, (1), 596 sidor. Dekorerat originalklotband. (#160691)150:-
Taube, Carl Från Liao Ho till Gula floden.. Tre år med den Mandshuriska armén i fält. Illustrerad. Sthlm 1928. 165 sidor + karta. Häftad. (#138977)150:-
Taube, Evert Strövtåg i Ranrike.. Illustrationer av författaren. Sthlm 1955. 184 sidor. Original klotryggsband. Namnteckning. (#133729)125:-
Taube, Evert Vallfart till Trubadurien och Toscana.. Illustrerad av Ulla Sundin-Wickman. Sthlm 1957. 212 sidor. Original klotryggsband. Ej skyddsomslag. (#89724)145:-
Taviani, Paolo Emilio Columbus - The Great Adventure.. His Life, His Times, and His Voyages. New York 1991. 273 pages. Original cloth in dustjacket. (#163079)175:-
Taylor, Bayard Nordisk resa.. Sommar- och vinterbilder från Sverige, Lappland och Norrige. Öfversättning. Sthlm 1859. (4), 339 sidor. Samtida halvfranskt band med trasig rygg, hälften saknas. (#66486)400:-
The Jamestown Voyages Under the First Charter 1606-1609 I-II.. Documents relating to the foundation of Jamestown and the history of the Jamestown colony up to the departure of Captain John Smith, last president of the council in Virginia under the first charter, early in October, 1609. Edited by Philip L. Barbour. Cambridge 1969. XXVIII, 524 pages + plates and folding maps. Original cloth. 2 vols. Stamped. The Hakluyt Society. (#80394)500:-
The Jamestown Voyages Under the First Charter 1606-1609 I-II.. Documents relating to the foundation of Jamestown and the history of the Jamestown colony up to the departure of Captain John Smith, last president of the council in Virginia under the first charter, early in October, 1609. Edited by Philip L. Barbour. Kraus reprint 1976. XXVIII, 524 pages + plates and folding maps. Original cloth. 1 volume. The Hakluyt Society. (#143258)300:-
The Oxford Book of Exploration.. Selected by Robin Hanbury-Tenison. Illustrated. London 1993. XII, 530 pages. Original cloth. Dust jacket. (#100061)250:-
Thesiger, Wilfred Arabian Sands.. Penguin 1984. 347 pages + 16 plates. Paper back. (#175177)100:-
Thesiger, Wilfred The Marsh Arabs.. Penguin 1983. 233 pages + 110 plates. Paper back. (#175178)100:-
Thorburn, Uno Med Fidra på världsomsegling.. Förord av Sune Tamm. Sthlm 1938. 215 sidor + planscher & utvikbar karta. Originalklotband. (#121382)125:-
Thuborn, Colin Bakom muren.. En resa till Kina. Stockholm 1989. 363 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#175039)140:-
Thunberg, Carl Peter Resa uti Europa, Africa, Asia I-II.. Illustr. Sthlm 1961. 288 + 292 sidor. Original skinnryggsband. 2 volymer. (#148016)300:-
Travellers Club 1911-1936.. Illustr. Sthlm 1936. 232 sidor. Häftad. (#161695)250:-
Treskow, A. von, Resebilder från Danmark och Sverige.. Öfversättning från tyskan. Sthlm 1838. (4),234,(2) sidor. Senare klotryggsband. (#173842)150:-
Tucci, Giuseppe Nepal.. The Discovery of the Malla. London 1962. 96 pages + plates. Original cloth in dustjacket. (#70110)150:-
Täckholm, Vivi Egypten.. Med bilder av Kay Honkanen. Omarbetning av Christina Söderling-Brydolf. Sthlm 1980. 443 sidor + kartor. Pocket. (#119758)100:-
Täckholm, Vivi Egypten i närbild.. Illustrerad. Sthlm 1964. 292 sidor. Klotband. (#175595)100:-
Unonius, Gustaf Minnen från en sjuttonårig vistelse i nordvestra Amerika I-II.. Andra upplagan. Upsala 1862. (8), 424 + (8), 621 sidor + 8 planscher. 8 sidor text föreligger i facsimile (kopior). Inbundna i 2 något olika halvfranska band med lite nötta ryggar. (#143282)800:-
Ur äventyrens värld.. Reseskildringar - Ur djurens liv - Jakter - Vildmarksliv. Illustr. Sthlm 1927. 308 sidor. Marmorerat originalpappband. (#113017)145:-
Wachtmeister, H. Turistminnen.. Dagboksanteckningar under resor i Egypten, Algier, Spanien, Canariska öarne, Madeira m.m. Sthlm 1885. 354 sidor. Dekorerat original klotband. Fint ex. (#173841)250:-
Wachtmeister, Hugo, Min dotters bröllopsresa till Kaukasien.. Teckningar av Kaju von Koch. Karlskrona 1925. 139 sidor. Klotband. (#172759)140:-
Waldenström, P. Genom Canada.. Reseskildringar från 1904. Illustrerad. Sthlm 1905. 99 sidor. Dekorerat original klotband i mycket fint skick. (#172235)300:-
Waldenström, P. Genom norra Amerikas förenta stater.. Reseskildringar. Illustr. Sthlm 1890. VIII, 616 sidor. Dekorerat original klotband. (#87210)400:-
Waldenström, P. Genom Norra Amerikas förenta stater.. Reseskildringar. Illustrerad. Chicago, Ill. 1890. 616 sidor. Dekorerat original klotband. Försättsbladet loss, reva i de 4 sista bladen. Inre falsarna lite nötta. (#134039)450:-
Waldenström, P. Till Kina.. Reseskildringar. Illustrerad. Sthlm 1908. 358 sidor. Dekorerat original klotband. Fint ex. (#172233)200:-
Waldenström, P. Till Österland.. Skildringar från en resa i Turkiet, Grekland, Syrien, Palestina, Egypten samt på Sinaihalfön hösten och vintern 1894. Illustr. Sthlm 1896. VIII, 800 sidor. Halvfranskt band. (#173199)250:-
Valentin, Hugo London.. Skildringar. Med 330 illustrationer. Sthlm 1912. 536 sidor. Halvklotband. (#132723)175:-
Walker, Fred Till okänd ort.. En äventyrares liv. Sthlm 1935. Porträtt, 262 sidor. Halvklotband. (#161684)175:-
Wallin, Börje På hästryggen genom Mexiko.. Sthlm 1942. 164 sidor + planscher & utvikbar karta. Original halvklotband med bevarat främre omslag. Stämpl. (#142746)125:-
Wallström, Tord Svenska upptäckare.. Illustrerad. Höganäs 1983. 294 sidor. Stort format. Originalband med skyddsomslag. (#85843)175:-
van der Post, Laurens Resa i Ryssland.. Stockholm 1964. 404 sidor. Häftad. (#150727)120:-
van der Post, Laurens Vågspel i det inre.. Stockholm 1952. 213 sidor. Original klotryggsband med bevarat omslag. (#151124)120:-
Wangemann, Th. Geschichte der Berliner Missionsgesellschaft und ihrer Arbeiten in Südafrica I-VI.. I: Eine Uebersicht über die Arbeiten sämmtlicher evangelischer Missionsgesellschaften in Südafrica. Mit einer Uebersichtskarte und vielen Bildern. II:1. Die Berliner Mission im Koranna-Lande mit Bildern. II:2. Die Berliner mission im Kaffer-Lande mit bildern. III:1. Die Berliner Mission im Cap-Lande mit Bildern. III:2. Die Berliner Mission im Zulu-Lande mit Bildern. Band IV: Die Berliner Mission im Bassuto-Lande (Transvaal-Republik) mit Bildern. Berlin 1872-77. xii, 376 + x, 273 + viii, 390 + viii, 224 + (4), 332 + xvi, 800 pages + plates and map. Bound in 4 half cloth volumes. Stamped, otherwise fine. Complete set of this work. Rare. (#157978)3000:-
Warneck, Joh. Femtioårig mission bland batakerna på Sumatra.. Illustr. Sthlm 1913. 306 sidor. Original klotryggsband. Stämpl. (#158737)150:-
Werner, N. På hedningarnes väg.. Bilder från Svenska Missionsförbundets missionsfält. Illustrerad. Köping 1898. 600 sidor. Dekorerat original klotband. (#172543)350:-
Wikberg, Sven Vasco da Gama och hans indiska färder.. Efter gamla källor skildrade för ungdom. Sthlm 1932. 114 sidor + planscher. Häftad. (#140074)110:-
Vilhelm av Ruysbroeck Resa genom Asien. från Konstantinopel till Karakorum 1253-1255. Utgiven och bearbetad av Ingvar Svanberg. Illustr. Gidlunds 1990. 160 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. Vilhelm av Rubruk. (#105056)100:-
Vilhelm av Ruysbroeck Resa genom Asien 1253-1255.. Översatt och försedd med inledning och anmärkningar av Jarl Charpentier. Sth 1919. 316 sidor. Häftad. Stämpl. (#24611)125:-
Willman, Olof Eriksson En kort beskrivning på en resa till Ostindien och Japan. den en svensk man och skeppskapiten, Olof Eriksson Willman benämnd, gjort haver ånyo utgiven av Michaelisgillet med redigering och kommentarer av John Bernström och Tore Wretö. Illustr. Sthlm 1992. 126 sidor. Original klotryggsband. (#70698)150:-
Wilson, Derek The World Encompassed.. Drake's Great Voyage 1577-1580. Illustrated. London 1977. 240 pages. Original cloth. Dust jacket. (#147032)150:-
Vinci, Alfonso Samatarer.. Resa till jordens vildaste folk. Illustrerad. Sthlm 1960. 278 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#61189)150:-
Vinding, Andreas Resa i Frankrike.. Teckningar av Arne Ungermann. Andra upplagan, Sthlm 1950. 280 sidor. Med främre omslag i original klotryggsband. (#177654)135:-
von Friesen, Carl Schweiz.. Bilder från berg och dal. Skildringar i fri bearbetning efter Woldemar Kadens tyska text. Med illustrationer af G. Bauernfiend m.fl. Sthlm 1882. 192 sidor. Dekorerat original klotband, något lite nött i ryggens över- och underkant. (#164087)400:-
von Friesen, Carl Schweiz.. Bilder från berg och dal. Skildringar i fri bearbetning efter Woldemar Kadens tyska text. Med illustrationer af G. Bauernfiend m.fl. Sthlm 1882. 192 sidor. I häften, såsom de ursprungligen publicerades, med samtliga häftesomslag. Första häftet lite lätt fuktkorrugerat. (#157102)300:-
von Goethe, Johann Wolfgang Italian Journey.. Translated by Robert R. Heitner. Introduction and notes by Thomas P. Saine. Princeton, NJ 1994. 489 pages. Softcover. The Collected Works 6. (#124694)125:-
von Hesse-Wartegg, Ernst Indien och dess furstehof.. Illustr. Sthlm 1907. 460 sidor + planscher. Enkelt originalklotband. 1 plansch lös. (#127035)175:-
von Horn, Karin-Gustafsdotter Vallfärder i Roma.. Skandinaviska minnen i kristenhetens huvudstad. Illustrerad. Sthlm 1943. 270 sidor. Häftad. (#140035)150:-
von Humboldt, Alexander Vom Orinoko zum Amazonas.. Reise in die Äquinoktial-Gegenden des neuen Kontinents. Nach der Übersetzung von Hermann Hauff, beareitet von Dr. Adalbert Plott, herausgegeben und mit einer Einführung versehen von Adolf Meyer-Abich. Mit 17 Abbildungen auf Kunstdrucktafeln und einer Karte. Jubiläums-sonderausgabe, Brockhaus, Wiesbaden 1980. 420 pages. Original cloth. (#100798)200:-
von Kræmer, Vera En resa.. Sensationer från Östern. En resa i Japan. Hem över Sibirien. Illustr. Sthlm 1913. 96, 96, 96 sidor. Originalklotband. Tre separat paginerade avsnitt. (#163324)175:-
Voyages in Search of a Northwest Passage 1741-1747.. Volume I. The Voyage of Christopher Middleton 1741-1742. Edited by William Barr & Glyndwr williams. Hakluyt Society 1994. 333 pages. Original cloth. Dust jacket. (#173685)170:-
Wrangel, F.U. Resor och resenärer i Frankrike.. Sthlm 1928. 256 sidor. Original pappband. (#140182)140:-
Wrangel, F.U. Vandringar i Paris.. Illustr. Upps. 1925. 168 sidor. Häftad. (#75908)125:-
Wraxall, N. A Tour Through some of The Northern Parts of Europe, Particularly Copenhagen, Stockholm and Peterburgh in a Series of Letters.. The Second Edition, corrected. London, T. Cadell, 1775. iv,411 pages + folding map. Slightly worn full leather (calf) binding. Map with 2 small tears repaired with tape. 4 ex libris. (#172547)900:-
Wraxall, N. A Tour Through some of The Northern Parts of Europe, Particularly Copenhagen, Stockholm and Peterburgh in a Series of Letters.. The Third Edition, corrected. London, T. Cadell, 1776. iv,411 pages. Slightly worn full leather (calf) binding with front board loose. Map missing. (#172548)300:-
Wråkberg, Urban Vetenskapens vikingatåg.. Perspektiv på svensk polarforskning. Aa Upps. 1995. 363 sidor. Häftad. (#56470)200:-
Zetterlund, Sven & Rasmussen, Linda I Afrikas grepp.. En sann berättelse om äventyr, kärlek, sorg och lycka. Gullers förlag 2007. 214 sidor + planscher och enkla kartor. Förlagsband. (#140294)175:-
Zilliacus, Emil Pilgrimsfärder i Hellas.. Teckningar av Yngve Berg. Sth 1951. 205 sid. Klotryggsband. (#64482)125:-
Åkermark, Bo E. Än en gång Paris.. En nyckfull bok. Foto Hans Erixson. Sthlm 1981. 199 sidor. Förlagsband. Skyddsomslag. (#175604)140:-
Äventyr Jorden runt.. Tjugosju storresenärer berättar. Red. Roland Hentzel. Sthlm 1961. 338 sidor + planscher. Häftad. (#164519)120:-
Öberg, Torgny Sällsam resa.. Sthlm 1958. 208 sidor + planscher. Originalklotband. (#121500)100:-
Ödman, N.P. Ny samling studentminnen och resebilder.. Sthlm 1891. 272 sidor. Häftad, oskuren i tryckta originalomslag, varav det bakre med liten skada. (#139639)150:-
Öhman, Fia Under Indiens himmel.. En resa i Tagores land. Illustr. Sthlm 1916. 234 sidor + planscher. Halvklotband. (#127039)175:-
Östergren, Aug. På studieresa.. Reseanteckningar från Stockholms läns stipendiaters studieresa år 1907. Illustrerad. Norrtelje 1908. 94 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. (#126006)150:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page