Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Abbott, Jacob The Teacher:. or Moral Influences Employed in the Instruction and Government of the Young. Intended Chiefly to Assist Young Teachers in Organizing and Conducting Their Schools. Boston, William Pierce 1834 (or 1833). Engraved extra title page (with the year 1833), xi, 285, (3) pages. Bound in later cloth. Foxed and stamped. (#132124)500:-
Algotsson, Karl-Göran Från katekestvång till religionsfrihet.. Debatten om religionsundervisningen i skolan under 1900-talet. Aa Uppsala 1975. 538 sidor. Häftad. (#44451)175:-
Althin, Torsten KTH 1912-62.. Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm under 50 år. Illustrerad. Sthlm 1970. 220 sidor. Original klotband. (#85223)140:-
Andersson, Lars Gustaf, Persson, Magnus & Thavenius, Jan Skolan och de kulturella förändringarna.. Lund 1999. 204 sidor. Häftad. En del blyerts. (#68425)140:-
Arvidson, Lars Vett och vetande, hut och hållning.. Carl Cederblads bildningssyn, bildningsarbete och forskning. Sthlm 2002. 314 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#77248)175:-
Askeberg, Sven Pedagogisk reformverksamhet.. Ett bidrag till den svenska skolpolitikens historia 1810-1825. Akad. avh. Sthlm 1976. 178 sidor. Häftad. (#132856)140:-
Beckman, Natanael Vår skolas historia I-II.. I: Tiden till omkring 1800. II: Tiden från c. 1800 till c. 1906. Illustr. Göteborg 1926-1931. 364; 432 sidor. Häftade. 2 volymer. (#12636)350:-
Bedoire, Fredric & Thullberg, Per Stockholms universitet 1878-1978.. Med Stockholms högskolas matrikel 1888-1927 av Elsie Adelsköld. Illustr. Sth 1978. 240 + 86 sid. Inbunden. (#39664)150:-
Bell, Sadie The Church, the State, and Education in Virginia.. Diss. Philadelphia 1930. 796 pages. Softcover. Stamped. (#78598)300:-
Berg, Hjalmar S:t Clara församlings skola för fattiga flickor 1813-1861.. Ett bidrag till Stockholms skolors historia. Illustr. Sthlm 1933. 148 sidor. Häftad. (#114247)200:-
Bergström, Carin Skolmostrar och läsmästare.. Lärare på landet före folkskolereformen 1842. Illustr. Sthlm 2000. 183 sidor. Häftad. (#126499)150:-
Berner, Boel Kunskapens vägar.. Teknik och lärande i skola och arbetsliv. Lund 1989. 239 sid. Häftad. (#63046)130:-
Berättelser om Folkskolorna i riket,. för åren 1877-1881 afgifna af tillförordnade Folkskole-Inspektörer. I. Upsala, Linköpings, Skara, Strengnäs och Vesterås stift. Sth 1883. Stämpl. (#25607)255:-
Bjelfvenstam, Karin & Erik Blad ur den uppländska folkundervisningens historia.. Minnesskrift till folkskolans hundraårsjubileum. Illustr. Upps. 1942. 108 sidor. Häftad. (#12682)100:-
Bogolovsky, Christina Staël von Holstein The Educational Crisis in Sweden. in the Light of American Experience. Diss. New York 1932. XIV, 301 pages. Softcover. Stamped. (#65284)165:-
Bohman, Lennart Ett landsortsläroverk.. Studier kring Visby gymnasium 1821-1971. Illustrerad. Stockholm 1971. 281 sidor. Häftad. Signerad dedikation. (#160932)120:-
Bolzau, Emma Lydia Almira Hart Lincoln Phelps.. Her Life and Works. Illustr. Diss. Philadelphia 1936. XI, 534 pages. Softcover. Stamped. (#111543)300:-
Bonde, Thord Våre öfverliggare.. Akademiska studier. Med 52 teckningar af Bruno Liljefors m.fl. samt Ett universitet i Sveriges hufvudstad. Bidrag till universitetsfrågans belysning af Oscar Svahn. Sthlm 1885. viii, 376 sidor. Något nött dekorerat original klotband. De sista bladen med lite fuktfläckad nederkant. (#40136)140:-
Borås Högre Allmänna Läroverk.. Invigningsskrift Lördagen den 9 april 1949. Illustrerad. Borås 1949. 87 sidor. Häftad. Stämpel. (#172184)100:-
Braheskolan under fyra sekler.. En minnesskrift. Red. Gunnar T. Westin. Illustr. U.o. 1980. 80 sidor. Häftad. (#12671)50:-
Byerly, Carl Lester Contributions of William Torrey Harris to Public School Administration.. Diss. Chicago 1946. 219 pages. Softcover. Stamped. (#118843)400:-
Caius, John The Annals of Gonville and Caius College.. Edited by John Venn. Cambridge 1904. xiv, 431 pages + publication list. Bound with front cover in half cloth. Stamped. (#95497)250:-
Carlbom, Terry Högskolelokaliseringen i Sverige 1950-1965.. En studie i politiskt inflytande. Aa Upps. 1970. 309 sidor + utvikbara kartor. Häftad. (#2639)140:-
Cassidy, Francis Patrick The Catholic College Foundations and Development in the United States (1677-1850).. Diss. Washington 1924. 103 pages. Softcover. Stamped. (#115184)150:-
"Catalogus discentium vid Jockmocks schola, ifrå åhr 1732, tå hon tog sin början".. En bearbetad och kompletterad elevmatrikel över Jokkmokks lappskola. Utgiven av Anita Alm, Tuuli Forsgren, Sten Henrysson. Umeå 1989. 23 sidor. A4. Häftad. Stencilerad. (#163976)140:-
Cavonius, Gösta Folkskollärarnas föregångare i Finland.. Klockare och sockenskolmästare under frihetstiden. Aa H-fors 1943. 384 pp. Stämpl. (#23627)100:-
Chadbourne, Ava Harriet The Beginnings of Education in Maine.. Diss. New York 1928. VI, 135 pages. Softcover. Stamped. (#88636)200:-
Crump, Bonnie Lela The Educability of Indian Children in Reservation Schools.. Diss. Durant, Oklahoma 1932. 58 pages. Softcover. Stamped. (#79079)200:-
Dahllöf, Urban Reforming Higher Education and External Studies in Sweden and Australia.. Diss. Uppsala 1977. 158 pages. Soft covers. (#90439)150:-
Danell, Eric Lärda lektorer och spotska gymnasister.. Illustrerad. Uppsala 1955. 122 sidor. Häftad. (#12672)110:-
Eberhard, Heinrich Der englische Hochschulsport.. Seine Entwicklung, seine Gliederung und seine Stellung in der englischen Universitätserziehung der Gegenwart. Diss. Gießen 1938. IV, 200 pages. Softcover. Stamped. (#111000)200:-
Edling, Nils För modernäringens modernisering.. Två studier av Kungl. Skogs- och Lantbruksakademiens tillkomst och tidiga historia. Illustr. Sthlm 2003. 247 sidor. Förlagsband. (#105297)140:-
Edlund, Sven Diskussionen om begåvningsurvalet under reformations- och stormaktstiden.. I (allt som utkom). Urskiljandet av begåvningarna och deras understödjande. Aa Lund 1947. 344 sidor. Häftad. (#7159)150:-
Ekstedt, Eskil Utbildningsexpansionen.. En studie över den högre utbildningens expansion och ekonomins strukturella omvandling i Sverige under efterkrigstiden. Akad. avh. Uppsala 1976. 176 sidor. Häftad. (#134216)125:-
Elgqvist-Saltzman, Inga Vägen genom universitetet.. En forskningsöversikt och en empirisk analys av några studievägar inom filosofisk fakultet i Umeå 1968-1975. Aa Upps. 1975. 224 sidor. Häftad. (#38026)125:-
Elmfeldt, Johan Läsningens röster.. Om litteratur, genus och lärarskap. Aa Lund (Sthlm) 1997. 348 sidor. Häftad. (#83758)150:-
Elmgren, Henrik & Åberg, Göran Elementarläroverket i Jönköping 1821-1878.. Illustr. Jönköping 1982. 240 pp. (#12692)70:-
Elovson, Harald Elementarundervisningen i Eslöv 1885-1935.. En skolhistorisk studie. Eslöv 1935. 75 sidor. Häftad. Stämpel. (#172140)100:-
Emanuelson, Ingrid Livstolkning i den obligatoriska skolans urval av psalmer och religiösa sånger 1889-1990.. Akad. avh. Uppsala 1990. 199 sidor. Häftad. (#157241)140:-
Erichsen, A.E. Bergens Kathedralskoles historie. Illustrerad. Bergen 1906. 242 sidor. Häftad. Stämpel. (#172192)175:-
Ericson, Sigfrid Slöjdföreningens skola 1848-1948.. Skolans historia genom hundra år. Illustr. Göteborg 1948. 227 sidor. 4:o. Förlagsband i blankt skyddsomslag. (#128203)200:-
Ericsson, Harald Hillska skolan å Barnängen 1830-1846.. Skildringar och minnen. Sthlm 1885.(4),164 sidor + karta. Dekorerat original klotband. (#172379)300:-
Eurenius, A.G.J., Tekniska elementarskolan och Ebersteinska söndags- och aftonskolan i Norrköping 1857-1907.. Illustrerad. Göteborg 1907. 162 sidor + planscher och tabeller. Stort format. Häftad. Fint ex. (#172734)250:-
Faxe, Wilhelm Tal då Carolinska Cathedral-skolans nya lärohus invigdes i Lund. den 18 november 1837. Lund 1837. 58 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Mycket fint ex. (#109245)150:-
Fehrman, Carl Lund and Learning.. An Informal History of Lund University. Illustrated. Lund 1987. 208 pages. Hard covers. (#61964)150:-
Fehrman, Carl & Westling, Håkan Lund and Learning.. An Informal History of Lund University. Translated (into English) by Alan Crozier. Illustrated. Lund 1995. 289 pages. Original cloth. (#65509)165:-
Fell, Marie Léonore The Foundations of Nativism in American Textbooks, 1783-1860.. Diss. Washington 1941. IX, 259 pages. Softcover. Stamped. (#66937)225:-
Fjortonde nordiska skolmötet, Stockholm 1935.. Berättelse utgiven av Hugo Grimlund. Sthlm 1935. 989 sidor. Original klotband. Stämpel. (#172661)200:-
FL/FGS.. En minnesskrift kring en unik skola. Red. Rikard Kupper. Illustr. Upps. 1982. 136 sid. Häftad. (#58133)110:-
Furuland, Lars Folkhögskolan. - en bildningsväg för svenska författare. 1968. 328 sidor. Häftad. Ur: Svensk folkhögskola 100 år. (#59344)125:-
Förhandlingar. vid Femte Allmänna Svenska Folkskolläraremötet i Gefle den 25, 26 och 27 juli 1865. Gefle 1866. 64 sidor. Nött. Främre omslag loss. Stämpel. (#94413)100:-
Geschwind, Lars Stökiga studenter.. Social kontroll och identifikation vid universiteten i Uppsala, Dorpat och Åbo under 1600-talet. Aa Upps. 2001. 256 sidor. Häftad. (#54271)175:-
Gierow, Krister Lunds universitets historia III.. 1790-1867. Illustr. Lund 1971. 488 sidor + planscher. Originalklotband i skyddsomslag. (#8000)250:-
Gralén, Josef S. Folkskoleinspektionen i Örebro län.. Åren 1861-1914. Jämte kortfattad översikt av folkundervisningen i länet före 1861. Illustr. Sth 1958. 316 pp. Försättsblad saknas. (#15855)85:-
Granfelt, Helge (utg.) Umeå läroverks historia 1858-1940.. Illustrerad. Umeå 1941. 300 sidor. Halvklotband. Stämpel. (#172137)165:-
Grant, Nigel Schule und Erziehung in der Sowjetunion.. Bern 1966. 240 pages. Hardcover. (#95028)125:-
Green, Sven Till folkskolans historia i östra Blekinge I-II.. I: Tiden fram till 1880-talet. II: Tiden från 1880-talet fram mot 1950. Illustr. Karlskrona 1987-1990. 228; 374 pp. Inb. 2 vol. (#12696)170:-
Gustav II Adolf och Uppsala universitet.. Illustr. Upps. 1982. 190 sidor. Förlagsband. (#37401)145:-
Guttorp, Malte Lunds folkskolors historia 1.. Vad gamla skrifter och tryck förtäljer. Föreningen Det gamla Lund, årsskrift 1956-1957. Illustrerad. Lund 1957. 195 sidor. Häftad. (#165753)140:-
Göransson, Nils Sveriges Allmänna Folkskollärarförening 1880-1946.. Sthlm 1947. 219 sidor. Halvfranskt band. (#135266)150:-
Göteborgs högskolas fonder.. Handlingar utgivna av J. Viktor Johansson. Göteborg 1938. 128 sidor. Häftad. Stämpel. (#172652)135:-
Hall, B. Rud. Olof Eneroths pedagogikprofessur.. Uppsatser rörande andras och egna testamentstolkningar. Lund 1934. 176 pp. (#30333)65:-
Hammarberg - Kunskap och förnyelse.. Uppsatser om folkbildning, forskning och skola tillägnade Peter Hammarberg. Sth 1979. 176 pp. (#12694)40:-
Handlingar rörande svenska kyrkans och läroverkens historia 1-2.. Utgifna af Pehr Erik Thyselius. Örebro 1839-41. (6), 156 + (8), 290, (6) sidor. Häftade. Del 1 oskuren i gråpappersomslag, del 2 oskuren med nött rygg och felande gråpappersomslag. Lagerfläckade. 2 vol. (#89820)225:-
Hansén, Sven-Erik Folkets språk i folkets skola.. Studier i modersmålsämnets mål- och innehållsfrågor i den svenska folkskolan i Finland 1866-1927. Aa Åbo 1988. 343 pp. Stämpl. Hål i främre omslag. (#29051)100:-
Hawkins, Mason Albert Frederick Douglass High School - A Seventeen Year Period Survey.. Illustr. Diss. Philadelphia 1933. XXIX, 203 pages + several folding tables. Softcover. Stamped. (#71809)125:-
Hedlund, C. Nath. Undervisningsväsendet i Solna.. Historik från 1600-talet till nutiden. Illustr. 1949. 101 sidor. Häftad. (#52532)125:-
Hegland, Martin The Danish People's High School.. Including a General Account of the Educational System of Denmark. Diss. New York 1916. 182 pages. Softcover. Stamped. (#78358)200:-
Henrysson, Sten Jokkmokks lappskolas elever 1732-1846.. En analys. Umeå 1989. 26 sidor. A4. Häftad. Stencilerad. (#163975)110:-
Herrström, Gunnar 1927 års skolreform.. En studie i svensk skolpolitik 1918-1927. Aa Upps. 1966. 372 sidor. Häftad. (#12749)145:-
Holmberg, Annelie Hantverksskicklighet och kreativitet.. Kontinuitet och förändring i en lokal textillärarutbildning 1955-2001. Aa Upps. 2009. 265 sidor. Häftad. (#163091)150:-
Holmberg, Teodor Folkhögskola och Landtmannaskola i Västmanlands län.. Framställning till Tärna folkhögskolas styrelse. Sala 1895. 45 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Dedikation till Harald Hjärne. (#128712)125:-
Holmdahl - Universitet och samhälle.. Festskrift tillägnad Martin H:son Holmdahl. Upps. 1989. 165 sidor. Förlagsband. (#27647)85:-
Holmström, Maria N.F.S. Grundtvig.. En märkesman i det 19de århundradet. Illustr. Uppsala 1917. 288 sidor. Häftad. Lite blyertsunderstr. (#43557)100:-
Holtz, Adrian Augustus A Study of the Moral and Religious Elements in American Secondary Education up to 1800.. Diss. Menasha 1917. 86 pages. Softcover. Stamped. (#79124)200:-
Håstad, Algot Bälinge skolhistoria.. 1755-1951. Illustr. Tierp 1956. 180 sidor. Original klotryggsband. (#88046)125:-
Hägerstrand, Olof "Juntan" som realitet och hörsägen.. Makt och opinioner kring Uppsala universitet under 1790-talet. Illustr. Sthlm 1995. 354 sidor. Häftad. (#68415)150:-
Hägge, Eric Läroverket vid Nissan.. Storskolan i Halmstad 1866-1966. Illustr. Halmstad 1968. 190 sidor. Häftad. (#35519)150:-
Högre allmänna läroverket i Motala.. Till invigningen av läroverkets nybyggnad. den 9 Oktober 1943. Illustrerad. 142 sidor. Häftad. (#162305)120:-
Iverus, Gustaf Inbjudningsskrift vid invigningen av Högre Allmänna Läroverkets i Bromma i Stockholm nya byggnad.. Tisdagen den 18 maj 1937. Illustrerad. Sthlm 1937. 86 sidor + planritningar. (#172185)150:-
Jennings, Henrietta Cooper The Political Theory of State-Supported Elementary Education in England, 1750-1833.. Diss. Lancaster 1928. 159 pages. Softcover. Stamped. (#110094)300:-
Johannesson, Gösta Lunds universitets historia II.. 1710-1789 Illustr. Lund 1982. 456 sidor + planscher. Originalklotband i skyddsomslag. (#120658)250:-
Johansson, August Gamla Testamentet i kristendomsundervisningen.. Särskildt vid de allmänna läroverken. Aa Uppsala 1904. 120 sidor. (#44986)100:-
Johnson, William Herman Eckart Russia's Educational Heritage.. Teacher Education in the Russian Empire 1600-1917. Diss. Pittsburgh 1950. XVI, 351 pages. Softcover. Stamped. (#78600)225:-
Kaleen, Gustaf Huvuddragen av den svenska handelsundervisningens historia fram till år 1830.. Akad. avh. Uppsala 1952. 528 sidor. Häftad. (#48329)145:-
Karlsson, Klas-Göran Historieundervisning i klassisk ram.. En didaktisk studie av historieämnets målfrågor i den ryska och sovjetiska skolan 1900-1940. Aa Lund 1987. 300 sidor. Häftad. (#11181)150:-
Kemp, Willam Webb The Support of Schools in Colonial New York by the Society for the Propagation of the Gospel in Foreign Parts.. Diss. New York 1913. VIII, 279 pages. Softcover. Stamped. (#73658)250:-
Kilander, Holger Frederick Science Education in the Secondary Schools of Sweden.. A Comparative Study of Sweden and the United States. Diss. New York 1931. VI, 166 pages. Softcover. Stamped. (#120524)150:-
Kim, Lillemor Val och urval till högre utbildning.. En studie baserad på erfarenheterna av 1977 års tillträdesreform. Aa Upps. 1998. 269 sidor. Häftad. (#113392)175:-
Kirsch, Frank-Michael Stille aber ist Mangelware.. Deutschland und die Deutschen in schwedischen Schulbüchern für das Fach Deutsch 1970-1995. Illustr. Diss. Sthlm 1998. 308 pages. Softcover. (#46336)150:-
Klinge, Matti Professorer.. 35 professorer under lika många årtionden vid Kungliga Akademien i Åbo, senare Kejserliga Alexanders-Universitetet numera Helsingfors universitet. Illustr. H-fors 1989. 221 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#34881)100:-
Kring vår gamla skola.. Linköpings läroverkspojkar berättar. Linköping 1968. 171 sidor. Häftad. (#150997)100:-
Krishnayya, Stephen Ganugapati The Rural Community and the School.. The Message of Negro & Other American Schools for India. Diss. (New York) Calcutta 1932. XXIV, 161 pages + plates. Softcover. Stamped. (#106786)200:-
Landquist, John Pedagogikens historia.. Åttonde genomsedda upplagan. Lund 1965. 333 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#112755)100:-
Landquist, John Pedagogikens historia.. Åttonde genomsedda upplagan. Lund 1965. 333 sidor. Original klotband. (#146020)140:-
Landquist, John Pedagogikens historia.. Åttonde genomsedda upplagan. Lund 1965. 333 sidor. Original klotband. Blyertsunderstrykningar. (#80833)130:-
Landquist, John Pedagogikens historia.. Åttonde genomsedda upplagan. Lund 1965. 333 sidor. Original klotband. En del bläckunderstrykningar. (#128654)100:-
Leary, Mary Ancilla The History of Catholic Education in the Diocese of Albany.. Diss. Washington 1957. XLIX, 406 pages. Softcover. Stamped. (#64174)125:-
Lerheim - Universitet og samfunn.. Festskrift til Magne Lerheim på 60-årsdagen den 14. desember 1989. Red. av Arnfinn Graue og Kjell A. Sælen. Illustr. Bergen 1989. 214 sidor. Originalband. Skyddsomslag. (#81661)150:-
Lindell, Birger Folkundervisningen i Ål före 1919. samt ett och annat om livet i socknen i gången tid. Illustr. Upps. 1975. 208 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. Ett blad lagat med tejp. Bidrag till Åhls sockens historia 8. (#12652)75:-
Lindell, Ingrid Disciplinering och yrkesutbildning.. Reformarbetet bakom 1918 års praktiska ungdomsskolereform. Aa (Sth) Upps. 1993. 252 pp. Häftad. (#2978)125:-
Linders, F.J. & Lander, F.E. Statistisk undersökning rörande vid Uppsala universitet under åren 1909-1934 avlagda filosofiska ämbetsexamina, särskilt rörande studietidens längd.. Upps. 1936. 110 sidor. Häftad. (#115481)120:-
Lindgren-Fridell, Marita Föreningen Konst i skolan. - pionjärinsats i skolans konstbildning 1947-1976. Illustr. Falköping 1984. 215 sidor. Häftad. (#160364)125:-
Lindroth, Sten A History of Uppsala University 1477-1977.. Illustr. Upps. 1976. 252 pages. Original cloth. Dust jacket. (#28986)150:-
Linköpings gymnasiums historia 1627-1927.. Festskrift med anledning av gymnasiets 300-årsjubileum. Illustr. Linköping 1927. 460 sidor. Halvfranskt band. Stämpel. (#126655)250:-
Linköpings gymnasiums historia 1627-1927.. Festskrift med anledning av gymnasiets 300-årsjubileum. Illustr. Linköping 1927. 460 sidor + planscher. Original klotband. (#12700)275:-
Linnarsson, A. Vadstena skola.. Studier i ett litet läroverks historia från förra hälften av 1400-talet till nuvarande tid. Illustr. Linköping 1931. 285 sidor. Häftad. (#12715)125:-
Linnarsson, A. Vadstena skola.. Studier i ett litet läroverks historia från förra hälften av 1400-talet till nuvarande tid. Illustr. Linköping 1931. 285 sidor. Originalklotband. (#888)145:-
Lundén, G.E. Bidrag till Gävle skolors historia.. Del I. Läroverkets historia. Gävle 1930. 460 sidor. Häftad. Stämpel. (#172139)120:-
Löfberg, David Det nationalekonomiska motivet i svensk pedagogik under 1700-talet.. Aa Upps. 1949. VIII, 412 sidor. Häftad. (#66586)150:-
Löfberg, Jan Politisk religionsfrihet.. En pricipiell utredning med tillämpning på kyrka-statfrågan och kristendomsundervisningen i den obligatoriska skolan. Lund 1993. 191 sidor. Häftad. (#104859)130:-
Lövheim, Daniel Att inteckna framtiden.. Läroplansdebatter gällande naturvetenskap, matematik och teknik i svenska allmänna läroverk 1900-1965. Aa Upps. 2006. 225 sidor. Häftad. (#76406)125:-
Maddox, William Arthur The Free School Idea in Virginia before the Civil War.. Diss. New York 1918. VI, 225 pages. Softcover. Stamped. (#89138)200:-
Malmö Högre Allmänna Läroverk.. En minnesskrift till jubileet år 1929 överräckt av forna lärljungar. Under redaktion av Sigurd Schartau. Illustrerad. Lund 1929. 255 sidor. Halvklotband. Stämpel. Minnen från svenska läroverk III. (#172136)150:-
McKenzie, Isabel Social Activities of the English Friends. in the First Half of the Nineteenth Century. Diss. New York 1935. XIV, 291 pages. Softcover. Stamped. (#77545)125:-
Minnesskrift vid Växjö gymnasiums 300-års jubileum.. Utg. Nils Dahllöf. Illustr. Växjö 1943. 200 sidor. Häftad. (#12632)100:-
Mossberg, Karl-Åke Karlstads gymansium 1675-1975.. En minnesskrift. Illustrerad. Karlstad 1975. 151 sidor. Original klotband. (#104606)150:-
Nobel, Agnes Boken i skolan.. En analys med särskild inriktning på bibliotekets funktion i grundskolan. Akad. avh. Uppsala 1980. 154 sidor. Häftad. (#135285)140:-
Norra latin.. Högre Allmänna Läroverket för gossar å Norrmalm 1900-1955. Red. Bengt G. Söderberg. Illustr. Sthlm 1959. 709 sidor. 4:o. Halvfranskt band. Del VIII ur samlingsverket Sveriges studenter. (#59617)300:-
Norra Latin 1880-1930.. Historik. Hågkomster av forna lärjungar. Av Wilhelm Carlgren m.fl. Illustr. Sth 1930. 250 sidor. Original klotryggsband. Stämpl. (#23444)100:-
Norra Latin femtio år 1880-1930.. Historik. Hågkomster av forna lärjungar. Red. Axel W. Ahlberg m.fl. Illustrerad. Sthlm 1930. 250 sidor. Original halvfranskt band. Premium. Tillskrft. Ett blad loss. Tryckt i 200 numrerade exemplar. (#142068)200:-
När vi gingo i Lunds katedralskola. Minnen upptecknade av gamla lärjungar samlade och utgivna av Carl Sprinchorn. Illustrerad. Lund 1926. 268 sidor. Med främre omslag i halvklotband. Stämpel. (#172191)150:-
Olivestam, Carl-Eber Idé och politik [I].. De politiska partierna - skolan och kristendomsrörelsen. En studie i svensk skolpolitik under 1940-talet. Akad. avh. Uppsala 1977. 351 sidor. Häftad. (#55494)160:-
Osuna, John Joseph Education in Porto Rico.. Diss. New York 1923. 312 pages + folding map. Softcover. Stamped. (#95319)200:-
Paladini, Vergilius Acta Barensis Universitatis.. Ab A.D. MCMLII ad A.D. MCMLXVII. Barii 1967. 86 pages. 4:o. Soft covers. Very fine copy. Uncut in original wrappers. (#135363)500:-
Palmgren, Aug. Blad ur Arvika läroverks historia läsåren 1858-1929.. Illustrerad. Arvika 1929 (eller 1939). 382 sidor. Med främre omslag i halvklotband. Stämpel. (#172138)150:-
Palmqvist, Arne Fjellstedtska skolans historia.. Uppsala 1994. 320 sidor. Häftad. (#54636)145:-
Petterson, Lars Frihet, jämlikhet, egendom och Bentham.. Utvecklingslinjer i svensk folkundervisning mellan feodalism och kapitalism 1809-1860. Aa Uppsala 1992. 351 sidor. Häftad. (#38462)155:-
Prins Oscars goss- och flickläroverk i Askersund före 1817.. Acta med inledning av B. Rud. Hall. Lund 1928. 128 pp. (#12678)80:-
Redogörelse. för Högre Elementarläroverket uti Umeå äfvensom för lägre Elementarläroverken uti Skellefteå, Piteå och Haparanda under läsåret 1861-1862. Umeå 1862. 32 sidor. Häftad, utan omslag. (#98937)100:-
Regium Gustavianum Gymnasium Strengnense MDCXXVI-MCMXXVI.. Minnesskrift utgiven av Strängnäs läroverkskollegium genom Albert Falk. Strängnäs 1926. 340, 26, 118, 86, 52 pp + planscher. 1 vol. (#3202)170:-
Richardson, Gunnar Svensk utbildningshistoria.. Skola och samhälle förr och nu. Femte uppl. Lund 1994. 188 sidor. Häftad. Biblioteksstämplar, annars mycket fint ex. (#170908)125:-
Riecke, G.A. Grunddragen af uppfostrans och undervisningens allmänna historia.. Sth 1877. 96 pp. (#12666)85:-
Riede, Arno Die Geschichte des Gymnasium illustre Augusteum zu Weißenfels (Saale).. Diss. Halle (Saale) 1937. 156 pages. Softcover. Stamped. (#107378)300:-
Rosén, Jerker Lunds universitets historia I.. 1668-1709. Illustr. Lund 1968. 348 sidor + planscher. Orignalklotband i skyddsomslag. (#7295)250:-
Rouse, Michael Francis A Study of the Development of Negro Education under Catholic Auspices in Maryland and the District of Columbia.. Diss. Baltimore 1935. IX, 125 pages. Softcover. Stamped. (#82101)120:-
Rydhenius, Petrus Skara skolas och gymansii historia, .... ett högtidstal ... 1726 ... Öfversatt från latinet af S.E. Melander. Skara 1927. 53 sidor. Häftad. Tryckt i 300 numrerade exemplar. (#105257)125:-
Samuelsson, Sixten Högre allmänna läroverket i Uppsala.. En gammal skolas öden från 1200-talet till våra dagar. Illustrerad. Uppsala 1952. 785 sidor. Häftad. (#64890)200:-
Samuelsson, Sixten Högre allmänna läroverket i Uppsala.. En gammal skolas öden från 1200-talet till våra dagar. Illustrerad. Uppsala 1952. 785 sidor. Original halvklotband. (#60445)250:-
Sandberg, Fr. Nath. Helga Trefaldighets folkskola.. Till Svenska folkskolans 100-årsminne. Illustr. Tierp 1942. 89 sidor. Häftad. (#126524)135:-
Schola Fahlunensis.. Till hundraårsminnet av Falu skolas ombildning till fullständigt läroverk 1858. Illustrerad. Falun 1958. 140 sidor. Häftad. Stämpel. (#172141)100:-
Segerstedt, Torgny T. Universitetet i Uppsala.. 1852 till 1977. Illustrerad. Uppsala 1983. 158 sidor. Häftad. Uppsala stads historia VI:2. (#98875)145:-
Selander, Sven-Åke Livslångt lärande. i den svenska kyrkoförsamlingen Fleninge 1820-1890. Sth 1986. 221 sidor. Häftad. (#35829)145:-
Shoemaker, Ervin C. Noah Webster.. Pioneer of Learning. Diss. New York 1936. XI, 347 pages + plates. Softcover. Stamped. (#95356)250:-
Sjöberg, Johan Makt och vanmakt i fadersväldet.. Studentpolitik i Uppsala 1780-1850. Aa Upps. 2002. 237 sidor. Häftad. (#72892)150:-
Sjölander, K.O. Om folkskolans undervisning i modersmålets talande och skrifvande.. Sthlm 1895. 48 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Fint ex. (#126086)120:-
Sjöstrand, Wilhelm Freedom and Equality as Fundamental Educational Principles in Western Democracy.. From John Locke to Edmund Burke. Sthlm 1973. 409 pages. Softcover. (#80479)200:-
Sjöstrand, Wilhelm Frihet och jämlikhet.. Två grundbegrepp inom 60-talets svenska pedagogik. Upps. 1970. 132 sidor. Häftad. (#106123)100:-
Sjöstrand, Wilhelm Grunddragen av den militära undervisningens uppkomst- och utvecklingshistoria i Sverige till år 1792.. Aa. Uppsala 1941. 606 sidor. Häftad. Stämpel. (#43778)170:-
Sjöwall, Cornelius Inbjudningsskrift med anledning av Katarina Realskolas nya läroverksbyggnads invigning.. Torsdagen den 10 mars 1932. Illustrerad. Sthlm 1932, 89 sidor + ritningar. Häftad. Stämpel. (#172186)135:-
Skara läroverk 1641-1941.. Festskrift ... utgiven av Gustaf Holmstedt. Illustrerad. Sthlm 1941. 318 sidor. Häftad. (#132686)175:-
Smuts, Adriaan Josias The Education of Adolescents in South Africa.. Diss. New York 1931. XIII, 283 pages. Softcover. Stamped. (#78776)200:-
Snyder, Harold Elam Educational Inbreeding.. Diss. New York 1943. X, 160 pages. Softcover. Stamped. (#111708)125:-
SOU 1980:3 Lärare i högskolan.. Förslag till ny arbets- och tjänsteorganisation. Betänkande av lärartjänstutredningen. Sthlm 1980. 337 sidor. Häftad. (#91000)150:-
SOU 1980:46 Högskolan i FoU-samverkan.. Betänkande av forskningssamverkanskommittén (FOSAM). Sthlm 1980. 286 sidor. Häftad. (#91025)150:-
SOU 1990:105 Studenten och tvångsanslutningen.. Vad händer om obligatoriet försvinner? Sthlm 1990. 146 sidor. Häftad. (#97553)125:-
Spetze, Gudrun Stockholms folkskolor 1842-1882.. Ambition och verklighet. Sthlm 1992. 220 sidor. Häftad. (#133981)130:-
Strömberg, John Studenter, nationer och universitet.. Studenternas härkomst och levnadsbanor vid Akademien i Åbo 1640-1808. Aa Helsingfors 1996. 238 sidor. Häftad. (#128256)200:-
Strömner, Torsten Permanent skolkris.. Codex, Malmö 1974. 248 sidor. Pocket. (#116320)100:-
Sundin, Jan Främmande studenter vid Uppsala universitet före andra världskriget.. En studie i studentmigration. Aa Upps. 1973. 235 sidor. Häftad. (#85866)145:-
Svahn, Oscar Våra öfversittare I-II.. Ungdomsminnen och läroverksstudier. Jämte förslag till en genomgripande läroverksreform. Sthlm 1898-99. xxiv, 456 + viii, 300 sidor. Dekorerade original klotband. 2 volymer. Dedikation från författaren. Ex libris. Mycket fin uppsättning. (#40176)300:-
Svar på tal.. Om svenskundervisningen och skolans kulturpolitiska uppgifter. En antologi sammanstäld av Karin Dahl. Sthlm 1982. 207 sidor. Häftad. (#103023)150:-
Svedelius, C. Norra Real 1876-1926.. Illustrerad. Sthlm 1927. 178 sidor. Original klotryggsband. Stämpel. (#172193)125:-
Svenska folkskolans historia I-V.. Red. Viktor Fredriksson. I: Inledande översikt av Edvard Rodhe. Den svenska folkundervisningen från reformationen till 1809 av Albin Warne. II: Det svenska folkundervisningsväsendet 1809-1860 av Klas Aquilonius. III: Det svenska folkundervisningsväsendet 1860-1900 av Anna Sörensen. IV: Det svenska folkundervisningsväsendet 1900-1920 av N.O. Bruce. V. Det svenska folkundervisningsväsendet 1920-1942 av Viktor Fredriksson m.fl. Illustr. Sthlm 1940-50. 552; 511; 532; 526; 658 sidor. 5 halvfranska band. (#36957)1000:-
Svenska Klassiska Lyceum i Åbo 1872-1922.. En minnesskrift. Illustrerad. Åbo 1923. 280 sidor. Häftad. Stämpel. (#172190)150:-
Tarschys, Karin "Svenska språket och litteraturen".. Studier över modersmålsundervisningen i högre skolor. Aa Sth 1955. 416 sidor. Häftad. (#12627)145:-
Taube, Gurli Musik, dans, språk och andra akademiska färdigheter i Uppsala.. Illustr. Upps. 1963. 92 sidor. Häftad. (#115497)75:-
Tegnér, Elof Lunds universitet 1872-1897.. Illustrerad. Lund 1897. 354 sidor. Stort format. Styva pappärmar med fuktfläck. (#133815)150:-
Tenerz, Hugo Folkupplysningsarbetet i Norrbottens finnbygd från äldsta tid till sekelskiftet 1900.. Sth 1960. 400 sidor. Häftad. (#12701)175:-
Thelin, Bengt Exit eforus.. Läroverkens sekularisering och striden om kristendomsundervisningen. Illustr. Stockholm 1981. 278 sidor. Häftad. (#159314)145:-
Thibeau, Patrick Wilfrid Education i Novia Scotia Before 1811.. Diss. Washington 1929. 120 pages. Softcover. Stamped. (#140853)225:-
Thompson, A. Hamilton Cambridge and its Colleges.. Illustrated by Edmund N. New. Second edition. London 1905. xvi, 317, (7) pages. Original cloth. (#140515)150:-
Torstendahl, Rolf Teknologins nytta.. Motiveringar för det svenska tekniska utbildningsväsendets framväxt framförda av riksdagsmän och utbildningsadministratörer 1810-1870. Uppsala 1975. 274 sidor. Häftad. (#54037)160:-
Trace Jr, Arthur S. What Ivan Knows That Johnny Doesn't.. New York 1961. 213 pages. Original cloth. Dust jacket. A comparison of Soviet and American School Programs. (#105883)150:-
Två bildade kvinnor och en skola.. Nya Elementarskolan för flickor - Ahlströmska skolan. Redaktör Kerstin Stark. Illustrerad. Stockholm 1999. 240 sidor. Förlagsband. Dedikation. (#167137)150:-
Universitetet i Oslo 1911-1961, I-II.. Illustr. Oslo 1961. 708; 365 pp. 2 vol. Inbundna. Stämpl. (#29533)380:-
Universitetets bildvärld.. Strövtåg genom historien, konsten och samlingarna. Illustr. Upps. 1995. 351 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#102)200:-
Uppdrag mångfald.. Lärarutbildning i omvandling. Marie Carlson & Annika Rabo, red. Umeå 2008. 322 sidor. Häftad. (#160412)200:-
Ur den halländska folkskolans äldre bygdehistoria.. Trån tryckta och otryckta källor. Utdrag, redigering och kommentarer av Alfred Hässelberg. Illustr. Hallands skolmuseum, Halmstad 1962. 312 sidor. Häftad. Liten fläck på omslaget. (#119019)150:-
Ur Husby-Rekarne, Kroppa, N. Björke, Älvdalens, Silleruds, Odensjö, Tådene och Garpenbergs skolhistoria.. Historik och urkunder av Sahlberg, Häggström, Åhs m.fl. Lund 1924. 156 pp. (#20016)85:-
Ur Karlstads högre allmänna läroverks hävder I.. Utg. av Ernst T. Ander. Illustr. Karlstad 1931. 504 sidor. Halvfranskt band. Ett av 450 numrerade ex. (#42442)255:-
Wade, Newman Atkinson Post-Primary Education in the Primary Schools of Scotland 1872-1936.. Diss. London 1939. XVI, 275 pages. Softcover, back cover somewhat stained. Stamped. (#87189)250:-
Vad hände egentligen? 2.. Skolans historia i Upplands Bro. Tema, tidsbilder, rapporter. Upplands bro 1992. 256 sidor. Original klotband. (#83113)200:-
Wallerstedt, Eva Oskar Sillén, professor och praktiker.. Några drag i företagsekonomiämnets tidiga utveckling vid Handelshögskolan i Stockholm. Aa Uppsala 1988. 360 sidor. Häftad. (#39487)120:-
Wallner, Johan Folkskolans organisation och förvaltning i Sverige under perioden 1842-1861.. Akad. avh. Uppsala 1938. 217 sidor. Häftad. (#53759)150:-
Ward, M. Ruth Albert Patterns of Administration in Diocesan School Systems.. Diss. Washington 1957. X, 200 pages. Softcover. Stamped. (#138010)225:-
Warne, Albin Till folkskolans förhistoria i Sverige.. Akad. avh. Sthlm (Uppsala) 1929. 386 sidor. Häftad. (#53743)150:-
Weibull, Jörgen Lunds universitets historia IV.. 1868-1968. Illustr. Lund 1968. 516 sidor + planscher. Originalklotband i skyddsomslag. (#9093)250:-
Weibull, Martin Lunds och Lundagårds minnen.. Historiskt festtåg utfördt af Lunds studenter vid invigningen af Lunds nya universitetshus 1882. x, (2), 30 sidor + 7 planscher. Liggande folio. Häftad. (#112917)250:-
Weibull, Martin Lunds universitets historia 1.. 1668-1825. Lund 1918. 340 sidor + planscher. Enkelt men gediget senare klotryggsband, (#124272)325:-
Wennerholm, Staffan Framtidsskaparna.. Vetenskapens ungdomskultur vid svenska läroverk 1930-1970. Illustr. Aa Upps. 2005. 319 sidor. Häftad. (#139255)125:-
Wennås, Olof Striden om latinväldet.. Idéer och intressen i svensk skolpolitik under 1800-talet. Aa Upps. 1966. 412 sidor. Häftad. (#3293)140:-
Veritas amans (pseudonym) Sanningen om de svenska läroverken.. En vidräkning med den senaste läroverkskritiken. Uppsala 1915. 125 sidor. Häftad. Stämpel. (#172187)145:-
Westberg, Johannes Förskolepedagogikens framväxt.. Pedagogisk förändring och dess förutsättningar, ca 1835-1945. Aa Upps. 2008. 245 sidor. Häftad. (#146119)150:-
Wijkmark, Henning Från Nya elementarskolans ungdomstid.. Festskrift vid skolans 100-årsjubileum. Illustrerad. Stockholm 1928. 213 sidor. Halvklotband. Stämpel. (#172135)175:-
von Platen, Magnus Privatinformation i skolan.. En undervisningshistorisk studie. Aa Umeå 1981. 150 sidor. Häftad. (#12665)125:-
Woody, Thomas Early Quaker Education in Pennsylvania.. Diss. New York 1920. 287 pages. Softcover. Stamped. (#110126)275:-
Världen i Uppsalaperspektiv.. Uppsala studentkår 1930-1990. Red. Torgny Nevéus. Illustr. Upps. 1998. 495 sidor. Förlagsband. (#115354)200:-
Zetterblom, Göran Forskarutbildningen under 70- och 80-talet.. Reformer och resultat. Sth 1994. 186 pp. (#27688)65:-
Zetterstéen, K.V. Det muhammedanska universitetet el-Azhar i Kairo.. Föreläsning. Illustr. Uppsala 1914. 13 sidor. Klammerhäftad. (#47733)70:-
Åberg, Göran Högre allmänna läroverket i Jönköping 1878-1968.. Illustrerad. Uppsala 1991. 228 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#151882)140:-
Åhsberg, Bengt Studenter och storpolitik.. Sverige och det internationella studentsamarbetet 1919-1931. Aa Lund 1995. 337 sidor. Häftad. (#82961)150:-
Åkerstedt, Jonas Den litterate arbetaren.. Bildningssyn och studieverksamhet i ABF 1912-1930. Aa Upps. 1967. 262 sidor. Häftad. (#93375)125:-
Östergren, Olof Några grunddrag till modersmålsundervisningens historia.. Upps. 1910. 177-246 pp. Inb. med medbundna omslag. Stämpl. Särtryck. (#22207)75:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page