| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| 40 och 92 § Regeringsformen,. eller Huru förhållas bör, då Konung är svagsint. Sthlm 1840. 32 sidor. Häftad. Tryckta originalomslag. Anonym upphovsman. (#109420) | 150:- |
| Adman, Per Arbetslöshet, arbetsplatsdemokrati och politiskt deltagande.. Aa Upsala 2004. 171 sidor. Häftad. (#91732) | 175:- |
| Ahlbäck, Shirin Att kontrollera staten.. Den statliga revisionens roll i den parlamentariska demokratin. Aa Upps. 1999. 330 sidor. Häftad. (#82309) | 150:- |
| Andrén, Nils Från kungavälde till folkstyre.. Andra upplagan. Sthlm 1965. 242 sidor. Klotryggsband i skyddsomslag. (#126160) | 110:- |
| [Anonym] Det hvilande grundlags-förslagets oantaglighet fullständigt bevisad.. Samt Nytt förslag till grundlags-ändring Riksens Ständer vid 1844 års riksdag tillegnadt. Sthlm 1844. 78 sidor. Häftad. Oskuren i tryckta originalomslag. Mycket fint ex. (#124399) | 250:- |
| Attman, Artur Göteborgs stadsfullmäktige 1863-1962 I:1-2.. I:1. Göteborg 1863-1913. I:2. Göteborg 1913-1962. Illustr. Göteborg 1963. 390 + 346 sidor. Original klotband. 2 volymer. Dedikation. (#8498) | 350:- |
| Back, Pär-Erik Sammanslutningarnas roll i politiken 1870-1910.. Skellefteå 1967. 248 sidor. Häftad. (#2570) | 155:- |
| Back, Pär-Erik & Berglund, Sten Det svenska partiväsendet.. Lund 1978. 168 sidor. Häftad. (#8500) | 100:- |
| Beckman, Karl Vilhelm Bidrag till utskottsmötenas historia.. Aa Upsala 1887. 84 sidor. Häftad. (#44557) | 115:- |
| Bendixon, Stig Kommunernas historia.. En översikt av den folkliga självstyrelsens öden. Sthlm 1926. 505 sidor. Häftad. (#133339) | 140:- |
| Berger, Ossian Om arfsrätten till Sverges och Norges riken.. Aa Upsala 1877. 55 sidor. Häftad. (#44576) | 115:- |
| Bexell, S.P., Ahlqvist, A. & Lignell, A. Bidrag till Svenska Kyrkans och Riksdagarnes Historia ur Presteståndets Archiv I-III. Sthlm 1835. (4), vi, 142 + (4), 410, (2) + (4), 224 sidor. Inbundna i ett något nött, samtida halvfranskt band. (#3430) | 380:- |
| Birgersson, Bengt Owe & Westerståhl, Jörgen Den svenska folkstyrelsen.. Sthlm 1979. 217 sidor. Häftad. (#118370) | 160:- |
| Björkblom, Sixten Södermanlands läns landsting.. Sammansättning, organisation och verksamhet. Ill. Upps 1942. 496 sidor. + 8 kartor/planer. Häftad. (#6911) | 135:- |
| Borgarståndets riksdagsprotokoll.. Före frihetstiden samt Från frihetstidens början till 1741. 9 häftade volymer. Mer utgivet. (#75968) | 500:- |
| Borgström, Aug. Majoritet.. Denna bok handlar om vår tvekluvna demokrati. Sth 1959. 192 pp. Inb. (#8506) | 75:- |
| [Bourqhardt, J.C.] Skildringar af "Rätt och sanning",. med framställda åsigter till nästkommande Riksens Ständer och Allmänna styrelsen inom Riket, samt väckelse till den slumrande nationen. Sthlm 1846. 32 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Mycket fint ex. (#109096) | 150:- |
| Boye, Fredrik Riksdags-Historien ifrån 1627 til och med 1823 i sammanhnag med samtelige Landtmarskalkars porträtter;. Copierade efter de Original-Taflor som förvaras på Riddarhuset, jemte dessa Herrars Biografier. I. 1627-1738. II. 1739-1823. Ill. Sth 1825. XXXVIII, 418; (2), 419-812, (8) pp. + 48 plr. Nött halvfranskt band. Rygg delvis loss. (#8520) | 340:- |
| Branting, Johan Gustaf Handbok innehållande uppgift af de fläste från äldre tider intill och med år 1825 utkomne Swenska Författningar, .... 1-3 + supplement. Sthlm 1827-29 (1-2), Örebro 1831, (3), Sthlm 1830 (supplement). (4), 722; 554; (2), 498; (2), 76 sidor. Halvfranska band. 3 volymer. (#6939) | 800:- |
| Brusewitz - Festskrift till professor Skytteanus Axel Brusewitz.. Utgiven till 60-årsdagen den 9 juni 1941. Uppsala 1941. 506 sidor. Häftad. (#101350) | 150:- |
| Brusewitz, Axel Kungamakt, herremakt, folkmakt.. Författningskampen i Sverige (1906-1918). Sth 1951. 159 sidor. Original klotryggsband. (#2633) | 100:- |
| Brusewitz, Axel Kungamakt, herremakt, folkmakt.. Författningskampen i Sverige 1906-1918. Sth 1964. 144 pp. Pocket. (#8502) | 60:- |
| Brusewitz, Axel Studier över riksdagen och utrikespolitiken II.. Nordiska utrikesnämnder i komparativ belysning. Upps 1933. 268 sidor. Häftad. (#6919) | 145:- |
| Carlsson, A.B. Den svenska centralförvaltningen 1521-1809.. En historisk översikt. Aa Sth 1913. 206 sidor. Häftad. (#3466) | 145:- |
| Carlsson, A.B. Den svenska centralförvaltningen 1521-1809.. En historisk översikt. Aa Sth 1913. 206 sidor. Häftad. Tryckt på bättre papper. (#50672) | 170:- |
| [Casparsson, C.E.] Agricola Riksdagsmanna-idrotter och materiella belöningar.. Ett bidrag till den svenska riksdagstaktikens historia. Sthlm 1884. 178 sidor. Halvfranskt band. (#9504) | 125:- |
| [Casparsson, C.E.] Agricola Riksdagsmanna-idrotter och materiella belöningar.. Ett bidrag till den svenska riksdagstaktikens historia. Sthlm 1884. 178 sidor. Häftad. (#103138) | 100:- |
| Cavalli, Hans Arbetsfördelningen mellan de svenska statsdepartementen efter 1840.. Studier rörande den departementala reformrörelsen. Aa Lund 1920. XII, 359 sidor. Häftad. (#3474) | 150:- |
| Cavalli, Hans Om statslån och statsskulder.. Rättsliga studier kring paragraf 76 regeringsformen. Aa. Lund 1942. 478 sidor. Häftad. (#7026) | 150:- |
| Cederholm, M. Det Parlamentariska behandlingssättet. wid öfwerläggningar och beslut i större och mindre folkförsamlingar eller något för Ordförande i allmänhet, men för Kommunal-ordförande och öfrige kommunalmän på landet i synnerhet. Christianstad 1874. (4),31 sidor. Litet format. Häftad. (#124440) | 100:- |
| Chamberlain, Lawrence Henry The President, Congress and Legislation.. Diss. New York 1946. 478 pages. Softcover. Stamped. (#122927) | 110:- |
| Claesson, Göran C-O Statens Ostyriga Utredare.. Betänkande om kommittéväsendet. SNS 1972. 211 sidor. Inbunden. (#49748) | 120:- |
| [Dahlman, Wilh. Fredrik] Promemoria uti representationsfrågan.. Sth 1840. 200 pp. Hfrbd. (#6925) | 125:- |
| De Geer, Louis Några ord till försvar för det hvilande representationsförslaget.. Af L.D.G. Sthlm 1865. 66 sidor. Häftad. Oskuren. Tryckta originalomslag. (#109454) | 150:- |
| Den offentliga sektorns expansion.. Teori- och metodproblem. Bidrag från ett tvärvetenskapligt symposium i Uppsala 9-12 mars 1976 anordnat med stöd av Statens Råd för Samhällsforskning. Utg. Bo Gustafsson. Upps 1977. 272 sidor. Häftad. (#6934) | 100:- |
| De nordiska ländernas statsråd.. Studier över deras sociala sammansättning. Upps 1935. 234 sidor. Häftad. (#6973) | 125:- |
| Den svenska utrikesförvaltningens historia.. Illustr. Av Sven Tunberg m.fl. Uppsala 1935. 548 sidor. 4:o. Häftad. (#8530) | 250:- |
| Det Kongl. Förslaget till Representationens Ombildning.. (Framlagt vid Riksdagen 1862-63.) Jemte Justitie-Statsministern Friherre De Geers med anledning deraf afgifna yttrande till Stats-Råds-Protokollet. Sthlm 1863. 72 sidor. Häftad. Tryckta originalomslag. Namnteckning: L. Alfr. Hedin. (#109455) | 150:- |
| Det till afgörande vid nästa riksdag hvilande nya representations-förslaget.. 1. Förslag till Val-Lag. 2. Förslag till ändringar i Regeringsformen. Sthlm, Hjerta 1844. 66 sidor. Häftad. Oskuren i tryckta originalomslag. (#123988) | 200:- |
| Edenman, Ragnar Socialdemokratiska riksdagsgruppen 1903-1920.. En studie i den svenska riksdagens partiväsen. Aa Upps. 1946. 298 sidor. Häftad. (#16460) | 125:- |
| Edén, Nils Den svenska riksdagen under femhundra år.. Sth 1935. 332 sidor. Häftad. Nött rygg. (#6921) | 110:- |
| Ehn, Peter Maktens administratörer.. Ledande svenska statstjänstemäns och politikers syn på tjänstemannarollen i ett förändringsperspektiv. Aa Sthlm 1998. 340 sidor. Häftad. (#46037) | 125:- |
| Essén, Rütger Den Svenska riksdagens tillfälliga utskott.. Akad. avh. Uppsala 1918. 224 sidor. Häftad. (#48523) | 145:- |
| Fahlbeck, Pontus Regeringsformen i historisk belysning.. Sth 1910. 294 sidor. Original klotband. (#17552) | 155:- |
| Fahlbeck, pontus, Engelsk parlamentarism contra svensk.. Ett stycke nutidshistoria. Lund 1916. 120 sidor. Häftad. Stämpel. (#172613) | 110:- |
| Forsell, Arne Ministerier och kollegier.. Studier i departementalreformens förhistoria till 1812. Aa Upps. 1918. 264 sidor. Häftad. (#50785) | 125:- |
| Franzén, Hjalmar Representationsfrågan 1810-1830.. Ett bidrag till representationsreformens historia. Aa. upps 1914. 212 sidor. Häftad. (#8510) | 125:- |
| Frykholm, Lars Översikt över riksdagshandlingar. samt författnings- och rättsfallssamlingar med särskild hänsyn till bestånden vid Sveriges offentliga bibliotek. Lund 1939. 56 sidor. Häftad. (#133079) | 100:- |
| Geijer - Hessler, Carl Arvid Geijer som politiker I.. Hans utveckling fram till 1830. Uppsala och Sthlm 1937. VIII, 355 sidor. Häftad. (#89114) | 125:- |
| Generalsammandrag af statistiska tabeller. som, till följd af Kongl. Maj:ts Nådiga förordnande, blifvit, genom Häradsskrifvarnes och vederbörande Stadstjenstemäns försorg. enligt Mantals- och Taxeringslängderna för år 1845 upprättade efter Formulärer, meddelade af Kommitén för behandling af frågan om National-representationens ombildning. Stockholm 1847. (4), 48, (2), 40 sdor. Liggande, stort format. Häftad. Lite fransig i kanterna. (#156223) | 250:- |
| Grante, Paul Om den kommunala instruktions- och finansmakten.. Akad. avh. Uppsala 1946. 429 sidor. Häftad. (#91584) | 150:- |
| Grante, Paul Om den kommunala instruktions- och finansmakten.. Akad. avh. Uppsala 1946. 429 sidor. Med bevarade omslag i havklotband. Stämplar. (#131826) | 175:- |
| Grundlagarna.. Regeringsformen med Riksdagsordningen. Succesionsordningen. Tryckfrihetsförordningen. Inledning av Erik Holmberg. Allmänna förlaget, Sthlm 1974. 148 sidor. Pocket. (#117759) | 100:- |
| Gränström, P.O. Adresser och adressdebatter i den svenska parlamentarismen.. Bidrag till belysning av vår konstitutionella utveckling under 1800-talet. Lund 1917. 300 sidor. Häftad. (#6927) | 85:- |
| Gränström, P.O. Om Plenum plenorum. i form af gemensam öfverläggning mellan de fyra riksstånden. Studier i svenskt författningslif. Gbg 1916. 126 sid. (#11749) | 120:- |
| Gränström, P.O. Prästeståndets sista strid.. Till kyrkomötets och kamrarnas femtioårsjubileum. Lund 1915. 204 pp. (#6929) | 75:- |
| Gunnarsson, Jan Svenska Kommunförbundet.. Beslutsfattande. Relationer till kommunerna. Förhållande till staten. Aa Upps. 1972. 225 sidor. Häftad. (#2780) | 100:- |
| Gustafsson, Agne Demokratisk författning.. Sthlm 1967. 137 sidor. Pocket. (#116225) | 100:- |
| Hansson, Sigurd Om ordningen vid val till svenska riksdagens andra kammare.. Statsrättslig studie med ledning af Högsta domstolens utslag i hithörande mål. Lund 1893. 56 sidor. Häftad. (#109435) | 150:- |
| Hartmann, J.L. Sveriges riksdag under fem århundraden.. Sth 1935. 68 pp. Verdandi 377. (#14576) | 35:- |
| Herlitz, Nils Svenska statsrättens grunder.. Sth 1948. 336 sidor. Häftad. (#6938) | 150:- |
| Herlitz, Nils Svensk frihet.. Sthlm 1943. 276 sidor. Halvklotband. Stämpel. (#172181) | 150:- |
| Hesslén, Gunnar Det svenska kommittéväsendet intill år 1905.. Dess uppkomst, ställning och betydelse. Aa Upps. 1927. XVIII, 382 sidor. Häftad. (#3794) | 135:- |
| Hildebrand, Emil Svenska statsförfattningens historiska utveckling från äldsta tid till våra dagar.. Sth 1896. 714 sidor. Halvfranskt band. (#2846) | 300:- |
| Hildebrand, Emil Svenska statsförfattningens historiska utveckling från äldsta tid till våra dagar.. Sthlm 1896. XXX, 684 sidor. Klotband. (#159786) | 250:- |
| Hjärne, Erland Vederlag och sjöväsen.. Ett bidrag till det danska statsskickets äldsta historia. Lund 1929. Sid. 83-116. Häfte. Särtryck. (#26301) | 75:- |
| Hjärne, Harald Sveriges statsskick i sjuttonde århundradet.. Uppsala 1895. 16 sidor. Häftad. Sommarkurserna i Uppsala 185. Grundlinjer till föreläsningar. (#159659) | 50:- |
| Hjärne, Harald Sveriges statsskick under reformationstiden (1520-1611).. Upsala 1893. 64 sidor. Häftad. Sommarkurserna i Upsala 1893. Grundlinjer till föreläsningar. (#159657) | 80:- |
| Hjärne, Harald (utg.) Medeltidens statsskick.. Omkr. 800-1350. Valda texter. Upps. 1895. XXII, 426 sidor. Halvfranskt band. (#31892) | 200:- |
| Hjärne, Harald (utg.) Medeltidens statsskick.. Omkr. 800-1350. Valda texter. Upps. 1895. XXII, 426 sidor. Halvfranskt band. Stämpl. (#159788) | 175:- |
| Hjärne, Harald (utg.) Medeltidens statsskick.. Omkr. 800-1350. Valda texter. Upps. 1895. XXII, 426 sidor. Häftad. (#31927) | 125:- |
| Holmberg, Sören "Riksdagen representerar svenska folket".. Empiriska studier i representativ demokrati. Akad. avh. Göteborg 1974. 452 sidor. Häftad. (#123408) | 200:- |
| Holmgren, Gustaf Gamla Uppsala och Mora äng. i medeltidslagarnas valföreskrifter. Upps. 1937. 39 sidor. Häfte. Dedikation. (#26298) | 110:- |
| Holmgren, Gustaf Gamla Uppsala och Mora äng. i medeltidslagarnas valföreskrifter. Upps. 1937. 39 sidor. Häfte. Lite blyerts. (#103161) | 100:- |
| Höjer, Torgny Sockenstämmor och kommunalförvaltning i Stockholm fram till 1864.. Sthlm 1967. 512 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#6941) | 160:- |
| Idéer och ideologier.. Sex studier utgivna till Statsvetenskapliga föreningens i Uppsala femtioårsdag den 7 november 1969. Sth 1969. 375 sidor. Häftad. (#2884) | 120:- |
| Ingelson, Allan "Officiellt". - Domstolar, departement och verk. Sthlm 1938. 369 sidor. Original klotband. (#76392) | 125:- |
| Ingelson, Allan "Officiellt". - Domstolar, departement och verk. Teckn. av Birger Lundquist. Andra utökade uppl. Sthlm 1947. 620 sidor. Häftad. (#6948) | 125:- |
| Jacobsson, Bengt & Sundström, Göran Från hemvävd till invävd.. Europiseringen av svensk förvaltning och politik. Malmö 2006. 215 sidor. Häftad. (#150133) | 135:- |
| Janson, Carl-Gunnar Mandattilldelning och regional röstfördelning.. Akad. avh. Sthlm 1961. 245 sidor. Häftad. (#6946) | 100:- |
| Johansson, K.H. Svensk sockensjälvstyrelse 1686-1862.. Studier särskilt med hänsyn till Linköpings stift. Lund 1937. 400 sidor + 2 utvikbara tabeller. Häftad i nya pärmar. (#6944) | 225:- |
| Karlson, Nils The State of the State.. An Inquiry Concerning the Role of Invisible Hands in Politics and Civil Society. Diss. Upps. 1993. 234 pages. Softcover. (#113427) | 150:- |
| Karlsson, Christer Democracy, Legitimacy and the European Union.. Diss. Upps. 2001. 308 pages. Softcover. Ink notes on blank end paper. (#128536) | 150:- |
| Kerfstedt, Petrus Några anmärkningar rörande Christian Naumanns framställning. af Svenska statsförfattningens historiska utveckling under forntiden och medeltiden. Upsala 1877. 26 sidor. Häftad. Tryckta originalomslag. Lite lagerfäckar. (#109437) | 100:- |
| Key-Åberg, Karl Vilh. Vikt. Om konunga- och tronföljareval ur svensk historisk och statsrättslig synpunkt.. Aa Upsala 1888. 130 sidor. Häftad. (#44582) | 125:- |
| Kungliga bref och förordningar rörande svenska köpingar.. Utgifna af Holger Rosman. Sthlm 1904. 665 sidor. Halvklotband. Stämpel. (#55413) | 450:- |
| Kungl. Jordbruksdepartementet 1900-1925.. Minnesskrift. Illustr. Sth 1925. 282 pp. (#25428) | 135:- |
| Lagerroth - Studier tillägnade Fredrik Lagerroth.. Red. A. Thomson m.fl. Lund 1950. 434 sidor. Häftad. (#6950) | 150:- |
| Lagerroth, Fredrik Den svenska monarkin inför rätta.. En författningshistorisk exposé. Sth 1972. 260 sidor. Häftad. (#6954) | 150:- |
| Lagerroth, Fredrik Levande och dött i frihetstidens statsskick.. En principutredning. Sthlm 1947. 76 sidor. Häftad. (#164065) | 110:- |
| Lagerroth, Fredrik Levande och dött i frihetstidens statsskick.. En principutredning. Sthlm 1947. 76 sidor. Häftad. Blyertsförstrykningar. (#124423) | 100:- |
| Lagerroth, Fredrik Två svenska regeringsformer.. Lund 1970. 220 sidor. Häftad. (#6955) | 100:- |
| Landberg, Georg Riksdagens initiativ- och beslutsrätt under 1772 års statsskick.. Upps. 1929. 108 sidor. Häftad. (#20455) | 100:- |
| Larsson, Åke Om kommunaltjänstemän och kommunalarbetare.. Med särskild hänsyn till kollektivavtalets utbredning. Aa Upps. 1948. XXIV, 278 sidor. Häftad. (#6952) | 125:- |
| Lewenhaupt, Sten Traktatöversikt.. Främmande makters ställning till för Sverige bindande internationella avtal. Sth 1948. 200 pp. Inb. (#6956) | 80:- |
| Lewin, Leif Åsiktsjournalistiken och den fackliga demokratin.. Sth 1977. 99 sid. Häftad. (#56526) | 100:- |
| Liberala pionjärer.. Red. Håkan Holmberg. Illustrerad. Uppsala 2002.210 sidor. Förlagsband. Tillskrift. (#166689) | 140:- |
| Liljequist, Gunnar Distribution av kommunal service.. Aa Lund 1977. 164 sidor. (#45815) | 125:- |
| Linde, Claes Departement och verk.. Om synen på den centrala statsförvaltningen och dess uppdelning i en förändrad offentlig sektor. Aa Sth 1982. 258 pp. (#2300) | 125:- |
| Lundequist, Nils Sammandrag. Af Utfärdade äldre och sednare, tryckte och otryckte, så wäl Kongl. Majest:s som Dess och Rikets Collegiers Stadgar, Reglementen, Instructioner, Bref och Resolutioner Angående Swea Rikes Kammar-Werk, ... Fortsatt och Tilökadt sedan år 1800; Stockholm, A.J. Segerstedt 1811. (24), 340, (48) sidor. Liten 4:o. Samtida halvfranskt band, lite nött i ryggens överkant. Andra upplagan. (#149577) | 350:- |
| Lundequist, Nils Sammandrag. Af Utfärdade äldre och sednare, tryckte och otryckte, så wäl Kongl. Majest:s som Dess och Rikets Collegiers Stadgar, Reglementen, Instructioner, Bref och Resolutioner Angående Swea Rikes Kammar-Werk, ... Stockholm, A.J. Segerstedt 1801. (14), 644, (28) sidor. Liten 4:o. Samtida halvfranskt band, lite nött i ryggens överkant. Första upplagan. (#149571) | 500:- |
| Lundequist, Nils Sammandrag af utfärdade äldre och senare Stadgar och Författningar,. angående Sweriges Rikes Kammar-Werk. Nyköping, P.E. Winge 1821. (2), 832, (130) sidor. Liten 4:o. Samtida skinnryggsband, något skadat i ryggens överkant. Tredje upplagan. (#149573) | 400:- |
| Lundequist, Nils Sammandrag af utfärdade äldre och senare Stadgar och Författningar,. angående Sweriges Rikes Kammar-Werk. (Samt) Supplement till det år 1821 utgifne Sammandrag ... Nyköping, P.E. Winge 1821 och Stockholm, W. Lundequist, 1831. (2), 832, (130) + (12), 127, (17) sidor. Liten 4:o. Samtida skinnryggsband, nött rygg. Tryckt på bättre papper. Stämpel. Tredje upplagan. (#149575) | 500:- |
| Lundequist, Nils Supplement till det år 1821 utgifne Sammandrag. af Stadgar och förordningar, angående Sweriges Rikes Kammar-Werk. Sthlm, W. Lundequist 1831. (8), 127, (21) sidor. Liten 4:o. Oskuren i gråpappersomslag. Lite skadad rygg. (#149576) | 200:- |
| Löfvenskjöld, Sal. Presidenten, Frih. Löfvenskjölds yttrade serskildta Mening. uti Kongl. Komitén till organiserandet af Rikets Styrelseverk. Sthlm 1825. (2), 205 sidor. Häftad. Oskuren utan omslag. (#94459) | 175:- |
| Malmgren, Robert Om särskilda utskott.. Till belysning af den svenska riksdagens utskottsväsende. Aa. Lund 1908. 154 sidor. Häftad. Stämpel. (#6965) | 100:- |
| Melander, Carl Gustaf Regementsorgan och riksdagsarbete.. Idéutveckling från 1809. Aa. Upps 1938. 180 sidor. Häftad. (#6963) | 100:- |
| Mellbourn, Anders Byråkratins ansikten.. Rolluppfattningar hos svenska högre statstjänstemän. Aa Sth 1979. 230 sid. (#37006) | 120:- |
| Myrberg, Israel Om tjänstemäns oavsättlighet.. En redogörelse för svensk praxis. Lund 1925. 124 sidor. Häftad. (#133074) | 125:- |
| Naumann, Christian Svenska statsförfattningens historiska utveckling.. Sthlm 1864. VIII, 448 sidor. Halvfranskt band. (#104077) | 200:- |
| Naumann, Christian Sveriges statsförfattnings-rätt 1-4.. Sthlm 1844-73. 468 + 146 + 357 + 600 + 652 sidor. 4 samtida halvfranska band. (#59800) | 800:- |
| Nevéus, Torgny Sörmlandstinget 1938-1965.. Illustrerad. Nyköping 1972. 280 sidor + 5 utvikbara kartor + utvikbar tab. Original klotband. (#8518) | 125:- |
| Nielsen, Peder Kommunindelning och demokrati.. Om sammanläggning och delning av kommuner i Sverige. Akad. avh. Uppsala 2003. 367 sidor. Häftad. (#109365) | 200:- |
| Nilsson, August Den svenska riksdagen under Erik XIV:s regering.. Aa Karlstad 1886. 56 sidor. Häftad. (#35704) | 140:- |
| Nilsson, Göran B. 100 års landstingspolitik.. Västmanlands läns landsting 1863-1963. Upps. 1966. 504 sidor. Original klotband. (#6969) | 150:- |
| Nilsson, Göran B. Självstyrelsens problematik.. Undersökningar i svensk landstingshistoria 1839-1928. Aa. Upps 1967. VIII, 56 sidor. Häftad. (#8514) | 65:- |
| Nilsson-Stjernquist, Nils Riksdagens och kronans fasta egendom.. Tolkningen och tillämpningen av § 77 regeringsformen. Lund 1950. 392 sidor. Häftad. (#104633) | 160:- |
| Nilsson-Stjernquist, Nils Ständerna, statsregleringen och förvaltningen.. Striden om makten över utgifterna 1809-1844. Aa. Lund 1946. 428 sidor. Häftad. (#6976) | 100:- |
| Norberg, Anders & Tjerneld, Andreas Tvåkammarriksdagen 1867-1970, 2.. Ledamöter och valkretsar. Östergötlands län, Jönköpings län, Kronobergs län, Kalmars län, Gotlands län, Hallands län. Illustr. Sthlm 1985. 438 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#7023) | 160:- |
| Norberg, Anders, Tjerneld, Andreas & Asker, Björn Tvåkammarriksdagen 1867-1970, 3.. Ledamöter och valkretsar. Blekinge län, Kristianstads län, Malmöhus län. Illustr. Sth 1986. 316 sidor. Originalband med skyddsomslag. (#41526) | 150:- |
| Norberg, Anders, Tjerneld, Andreas & Asker, Björn Tvåkammarriksdagen 1867-1970, 4.. Ledamöter och valkretsar. Göteborgs och Bohus län, Älvsborgs län, Skaraborgs län, Värmlands län, Örebro län. Illustr. Sth 1990. 560 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#86652) | 160:- |
| Norberg, Johan Den svenska liberalismens historia.. Timbro, Sthlm 1998. 357 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#25278) | 220:- |
| Nordlund, Karl Den svenska reformationstidens allmänna statsrättsliga idéer.. I deras samband med den politiska utvecklingen. Sthlm 1900. 248 sidor. Halvklotband. Titelblad och inledning saknas (#162079) | 100:- |
| Nordlund, Karl Den svenska reformationstidens allmänna statsrättsliga idéer.. I deras samband med den politiska utvecklingen. Sthlm 1900. 248 sidor. Häftad utan omslag. Stämpel. (#172070) | 100:- |
| Nordlund, Karl Den svenska reformationstidens allmänna statsrättsliga idéer.. I deras samband med den politiska utvecklingen. Sthlm 1900. x, 248 sidor. Halvfranskt band. Lite blyertsförstrykningar. (#117958) | 185:- |
| Nothin, Torsten Svenskar under ämbetsmän och fogdevälde.. Sthlm 1956. 169 sidor. Original klotryggsband. (#14592) | 125:- |
| Nyblæus, Axel Om statsmaktens grund och väsende.. Historisk-kritisk betraktelse med anledning af Proudhons skrift "Les confessions d'un révolutionnaire". Ny tillökad upplaga. Lund 1882. 154 sidor. Häftad. Fint ex. (#105020) | 175:- |
| Nyman, Olle Tvåkammarsystemets omvandling.. Från privilegievalrätt till demokrati. Upps 1966. 248 pp. (#6980) | 105:- |
| Nyman, Olle Utländska statsskick.. En komparativ översikt. Sthlm 1964. 196 sidor. Pocket. (#86381) | 100:- |
| Nytt Representations-förslag.. Af Bonde-ståndet, såsom dess gemensamma tankar, hänvisat till Konstitutions-Utskottet 1845. Sthlm 1845. 90 sidor + tabell. Häftad. Oskuren med tryckta originalomslag. (#123992) | 200:- |
| Odhner, C.T. Bidrag till svenska stadsförfattningens historia.. Första häftet (allt som utkom). Upps. 1861. 84 sidor. Inb. Blyertsförstrykningar. (#111359) | 70:- |
| Olsson, Ragnar Riksdagsmannavalen till bondeståndet under den senare delen av frihetstiden (1740-1772).. Lund 1948. 125 sidor. Häftad. (#8460) | 125:- |
| Persson, Thomas Den svenska förvaltningsmodellen.. Parlamentarisk debatt om förvaltningens roll i styrelseskicket. Aa Upps. 2003. 379 sidor. Häftad. (#82318) | 150:- |
| Persson, Thomas Normer eller nytta?. Om de politiska drivkrafterna bakom Regeringskansliets departementsindelning. Aa Upps. 2003. 293 sidor. Häftad. (#82316) | 125:- |
| Petrini, Gulli Kvinnorösträttens riksdagshistoria i Sverige 1884-1912.. Sthlm 1914. 64 sidor. Häftad. Särtryck ur Rösträtt för kvinnor 1912. (#135542) | 100:- |
| Pettersson, Ove Byråkratisering eller avbyråkratisering.. Administrativ och samhällsorganisatorisk strukturomvandling inom svenskt vägväsende 1885-1985. Aa Upps. 1988. 197 sidor. Häftad. (#15054) | 115:- |
| Protokoller, Hållne hos Högloflige Ridderskapet och Adeln wid Riksdagen i Stockholm år 1789 1-2.. Stockholm 1809. 1012 sidor. Samtida pappband. 2 volymer. Stämplar. (#172268) | 1000:- |
| Prästeståndets riksdagsprotokoll 24.. 1778-1779. Utgiven av Stefan Lundhem. Sth 1990. 296 sidor. Original klotband. (#20190) | 85:- |
| Prästeståndets riksdagsprotokoll 25.. 1786. Utgiven av Stefan Lundhem. Sth 1987. 354 sidor. Inbunden. (#45216) | 125:- |
| Raab, Adam Johan Register,. Och Summariskt Innehåll Utaf Alla the Kongl. Resolutioner, Förordningar, Placater Och flera Acta Publica hwilka Ifrån 1737. Års början til 1744. Års slut genom Kongl. Tryckeriet utgångne äro. Samt dito för 1945 och 1746. Stockholm, Tryckt uti thet Kongl. Tryckeriet Utan år (1745-1747?). (12), lx, 387, (1), 82, 74 sidor. Liten 4:o. Samtida, något skadat helt skinnband. Pärmstämpel: I. Hölling. (#149569) | 750:- |
| Regeringsformen.. 1809-1959. Utgiven på uppdrag av Kommittén för firandet av regeringsformens 150-årsjubileum. Sth 1959. 112 sidor. Häftad. (#10228) | 100:- |
| Renvall, Pentti Finsk representation i Sveriges riksdag.. Illustrerad. Sthlm 1967. 464 sidor. Häftad. (#8503) | 150:- |
| [Reuterskiöld, Carl Axel] Om de ministeriella ärendena. och formerna för deras behandling i Sverige-Norge. Ett bidrag af R.C.A. Uppsala 1891. 69 sidor. Häftad. (#12603) | 85:- |
| Rexius, Gunnar Det svenska tvåkammarsystemets tillkomst och karaktär.. Med särskild hänsyn till principernas grundläggning 1840-41. Uppsala 1915. 359 sidor. Häftad. (#53017) | 165:- |
| Ricknell, Lars Statsskick.. Hur vårt statsskick fungerar. En presentation av den nya författningen. Sthlm 1975. 287 sidor. Pocket. (#119190) | 100:- |
| Ringborg, Carl Wilh. Omröstningen och Folkviljan. eller Folkets beslut i representationsfrågan med commentarier. Sthlm 1865. 48 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. (#109087) | 140:- |
| Ringborg, Carl Wilh. Omröstningen och Folkviljan. eller Folkets beslut i representationsfrågan med Commentarier. Sthlm 1865. 48 sidor. Häftad. Oskuren. Tryckta originalomslag. (#109477) | 150:- |
| Rydin, Herman Ludvig Om 1809-10 års riksdags statsrättsliga betydelse för statsregleringen I-II.. Uppsala 1876. 114 sidor. Häftade. 2 delar. (#29624) | 120:- |
| Rydin, Herman Ludvig Svenska riksdagen I-II:1-2.. Afhandling i statsrätt. I. Riksdagens sammansättning och inträde i verksamhet. II:1. Riksdagens verksamhetsområde och rättigheter. II:2. Ordningen för riksdagsärendenas handläggning, riksmötes afslutande och upplösning. Sth 1873-79. VI, 260 + XII, 387 + XII, 412 sidor. I ett halvfranskt band. Understrykningar. (#137464) | 300:- |
| Sahlin, C.Y. Om ministrarne i den konstitutionela monarkien enligt Boströms lära.. Upsala 1877. 42 sidor. Häftad. Främre omslag loss och skadat. Stämpel. (#126066) | 100:- |
| Samhälle och Riksdag I-V.. Historisk och statsvetenskaplig framställning utgiven i anledning av tvåkammarriksdagens 100-åriga tillvaro. (Bibliografi i del V). Sth 1966-67. 493; 358; 245; 505; 216 sidor. Original klotband. 5 volymer. (#3147) | 500:- |
| Schönberg, Anders Historiska bref. om det svenska regeringssättet, i äldre och nyare tider I-III. Utg. A.I. Arwidsson. Sth 1849-1851. (40), 338; 422; 354 sidor. Klotband. En volym. (#7004) | 450:- |
| Självstyrelsen i svenskt samhällsliv.. Föredrag. Sth 1934. 204 pp. (#4606) | 85:- |
| Sjöberg, Sven Det kommunala besvärsinstitutet.. Akad. avh. Sthlm 1948. 287 sidor. Häftad. (#123192) | 150:- |
| SOU 1952:8 Folkomröstningsinstitutet i Schweiz.. En undersökning gällande huvudsakligen tiden efter år 1918 av Elis Håstad. Bilaga 1 till 1950 års folkomröstnings- och valsättsutrednings betänkande II. Sthlm 1952. 216 sidor. Häftad. Dedikation. (#140547) | 150:- |
| SOU 1975:41 Kommunal demokrati.. Huvudbetänkande. Sthlm 1975. 485 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. (#90972) | 150:- |
| Statskontoret 1680-1980.. En jubileums- och årsskrift. Illustr. Vällingby 1980. 224 sidor. Häftad. Lite hundörat ex. (#3179) | 100:- |
| Statsvetenskapliga studier.. Till Statsvetenskapliga föreningens i Uppsala tjugofemårsdag 7/1 1944 av medlemmar. Uppsala 1944. 701 sidor. Halvklotband. Stämplad. (#91606) | 175:- |
| Statsvetenskapliga studier.. Till Statsvetenskapliga föreningens i Uppsala tjugofemårsdag 7/1 1944 av medlemmar. Uppsala 1944. 701 sidor. Häftad. (#162100) | 140:- |
| Sterzel, Fredrik Om riksdagsupplösning och nyvalsförornande.. Akad. avh. Uppsala 1961. 384 sidor. Häftad. (#48545) | 150:- |
| Stjernquist - Statsvetenskapens mångfald.. Festskrift till Nils Stjernquist. Red. Lars Göran Stenelo. Lund 1987. 345 sid. Inbunden. (#64777) | 160:- |
| Stoke, Harold W. The Foreign Relations of the Federal State.. Diss. Baltimore 1931. 245 pages. Softcover. Stamped. (#110130) | 150:- |
| Stridsberg, Gustaf Frihetsmännen vid makten.. Sthlm 1914. 142 sidor. Häftad. Något nött. (#89989) | 100:- |
| Strömholm, Stig Grundlagen, folket och etablissemangen.. Till diskussionen om en ny regeringsform. Sthlm 1973. 169 sidor. Häftad. (#83818) | 120:- |
| Studier över den svenska riksdagens kontrollmakt.. Utg. Axel Brusewitz. Lund 1930. 413 sidor. Häftad. (#6920) | 150:- |
| [Styffe, Carl Gustaf] Samling af instructioner rörande den civila förvaltningen i Sverige och Finnland I.. Föranstaltad af Kongl. Samfundet för utgifwande af Handskrifter rörande Skandinaviens Historia. Sthlm 1856. XII, 528 sidor. Oskuren i nytt halvklotband. Allt som utkom. (#59805) | 525:- |
| [Styffe, Carl Gustaf] Samling af instructioner rörande den civila förvaltningen i Sverige och Finnland I.. Föranstaltad af Kongl. Samfundet för utgifwande af Handskrifter rörande Skandinaviens Historia. Sthlm 1856. XII, 528 sidor. Skuren i nyare klotband. Allt som utkom. (#101800) | 500:- |
| Ståhl, Manne Ett landstingssekel.. Värmlands läns landsting 1862-1962. Illustr. Karlstad 1962. 322 sid. En del blyertsunderstrykn. samt bläcknoteringar i registrets marginaler. (#47588) | 110:- |
| Sunesson, Sune Politik och organisation.. Staten och arbetarklassens organisationer. Aa Sth 1974. 206 sidor. (#43872) | 120:- |
| Svedelius, Wilhelm Erik Representationsreformens historia.. Sth 1889. 598 pp. Hfrbd. (#7012) | 210:- |
| Svenska riksrådets protokoll.. Utg. av Riksarkivet. Vol. 1, 1621 - 18, 1658. Vol 1-16 i pappband, 17-18 häftade. (#8635) | 5000:- |
| Swensson, Gunnar S. Den parlamentariska diskussionen kring den kommunala självstyrelsen i Sverige 1817-1862.. Akad. avh. Lund 1939. 370 sidor. Häftad. Omslagen loss. Sista bladen med fuktfläck. (#171900) | 150:- |
| Sveriges grundlagar 1989.. Riksdagen 1989. 112 sidor. Original klotband. (#85314) | 100:- |
| Sveriges Grundlagar och Konstitutionella stadgar jemte Kommunallagarna samt Noges Grundlov.. Utgifna af W. Uppström. Andra upplagan. Stockholm 1892. 232 sidor. Original klotryggsband. Fint ex. (#71815) | 200:- |
| Sveriges grundlagar och riksdagsordningen.. Inledning av Erik Holmberg och Nils Stjernquist. Sthlm 1996. 193 sidor. Original klotband. (#102801) | 150:- |
| Sveriges Ridderskaps och Adels Riksdagsprotokoll.. Del 1, (1627) - 4, (-1651), del 5:2 (1655), del 7 (1660) - del 17, (1714). Sthlm 1904-10. 1-3 samt 9-17 inbundna i pappband, 4 och 5 häftade, 7-8 klotband. OBS! Del 5:1 och del 6 saknas. (#172279) | 4000:- |
| Sveriges Ridderskaps och Adels Riksdagsprotokoll från och med år 1719.. Del 1, 1719 - 32, 1779 + register till del 1-17. Sthlm 1875-1982. Del 1- 17 i pappband, varav del 1 söndrigt, övriga delar häftade. (#172278) | 4500:- |
| Sveriges rikes grundlagar.. Sthlm 1910. 126 sidor. Vackert dekorerat tryck av Bröderna Lagerström i 600 exemplar. Nyare klotband. (#148437) | 200:- |
| Sveriges riksdag I-XVII.. Historisk och statsvetenskaplig framställning. Red. Nils Edén m.fl. Illustr. Sth 1931-38. 17 något nötta halvfranska band. (#41959) | 1000:- |
| Sveriges styrelse.. Av Andrén, Tingsten, Herlitz och Sundberg. Sth 1939. 221 pp + utvikbar tabell. Inb. (#14598) | 100:- |
| Sveriges traktater med främmande magter.. Jemte andra dit hörande handlingar utgifne af O.S. Rydberg. Del 1-5, 6:1 och 8:1-3, 822-1648 och 1723-1771. Sth 1877-1922. 638; 760; 804; 604; 870; 812; 466; 956 sidor + kartor. 1-5 inbundna i 6 rejäla klotband, 6:1 och 8 häftade. Utöver detta utkom 5 volymer Sveriges och Norges traktater med främmande makter samt Gränskartor i folio. (#8641) | 5500:- |
| Svärd, Lydia Väckelserörelsernas folk i Andra kammaren 1867-1911.. Frikyrkliga och lågkyrkliga insatser i svensk politik. Aa Sthlm 1954. XI, 364 sidor. Häftad. (#46613) | 135:- |
| Tham, Wilh. Grunddrag till svensk statskunskap.. Med 2 statistiska kartor. Sthlm 1868. (6),188 sidor + 2 kartor. Tillsammans med: Samme, Grunddrag til allmän statskunskap. Med en statistisk tablå. Sthlm 1868. (4),185 sidor + utvikbar tablå. I ett samtida halvfranskt band. (#85636) | 300:- |
| Tham, Wilhelm Bidrag till Svenska Riksdagarnes och Regeringsformernas historia.. Från midten af sjuttonde århundradet. Sth 1845-1848. 984 pp. Hfrbd. (#25858) | 380:- |
| Tham, Wilhelm Bidrag till Svenska Riksdagarnes och Regeringsformernas historia.. Från midten af sjuttonde århundradet. Sth 1845-1848. 984 pp. Inbunden. 2 volymer. (#7010) | 340:- |
| The Liverpool Tractate.. An Eighteenth Century Manual on the Procedure of the House of Commons. Edited with an introduction by Catherine Strateman. Diss. New York 1937. XCII, 105 pages. Softcover. Good condition besides small stamp on front wrapper. (#111033) | 275:- |
| [Theorell, Sven Lorens] Öfver svenska national-representationens ombildning.. Betraktelser. Sthlm Hörberg, 1844. 76 sidor. Häftad. Skuren. Sista arket loss. Ej omslag. (#109485) | 150:- |
| Thermænius, Edvard Kontrasignationsinstitutet.. Uppkomst och betydelseutveckling i samband med det konstitutionella styrelsesättets segertåg i Europa. Lund 1955. 112 pp. (#7008) | 60:- |
| The Swedish Riksdag in an International Perspective.. Report from the Stockholm Symposium April 25-27, 1988. Ed. N. Stjernquist. Sthlm 1989. 144 pages. Soft covers. (#7002) | 100:- |
| Tobé, Erik Kommunal planering.. Tredje upplagan. Sthlm 1978. 227 sidor. Häftad. (#118525) | 145:- |
| Torell, Johan Edvard Om konungens utnämningsrätt till ämbeten enligt 1720 års regeringsform. I.. Allt som utkom. Aa Upps. 1876. 60 sidor. (#14601) | 95:- |
| Tunberg, Sven Alsnö stadga.. Några kritiska synpunkter. Sth 1911. 9 sidor. Häfte. Särtryck. (#26327) | 40:- |
| Uddhammar, Emil Partierna och den stora staten.. En analys av statsteorier och svensk politik under 1900-talet. Aa Upps. 1993. 516 sidor. Häftad. (#113443) | 200:- |
| Wallengren, Sigfrid Förstakammarfrågan inför svenska riksdagen efter 1866.. Lund 1916. 300 sidor. Häftad. (#7019) | 140:- |
| [Wallmark, Pehr Adam] Öfversigt af de förnämsta åtgärder inom förvaltningens alla grenar,. ifrån år 1809 till och med 1833. Sth 1835. (4) LXII + 450 pp. Gråpapperomslag. (#14587) | 170:- |
| [Wallmark, Pehr Adam] Öfversigt af de förnämsta åtgärder inom förvaltningens alla grenar,. ifrån år 1809 till och med 1838. Sth 1839. LXIX + 549 pp. Insatt i modernt blått pappomslag. (#14588) | 125:- |
| Varenius, Otto Om riksföreståndarskap enligt Sveriges och Norges grundlagar.. Upps. 1891. VI, 72 pp. Trasigt omsl. (#41350) | 100:- |
| Varenius, Otto Om riksföreståndarskap enligt Sveriges och Norges grundlagar.. Upps. 1891. vi,72 sidor. Häftad. (#3277) | 120:- |
| Vegelow, Ferdinand Den svenska talmansinstitutionen.. Lund 1921. 244 sidor. Häftad. Stämpel. (#7021) | 170:- |
| Westerberg, Ole Skatter, avgifter och pålagor.. En statsrättslig undersökning. Sthlm 1961. 355 sidor. Häftad. (#123219) | 165:- |
| Westerhult, Bo Underdåniga påtryckningar.. Fögderitjänstemännens intressebevakning från 1800-talets början till år 1918. Lund 1969. 355 sidor. Häftad. (#36316) | 125:- |
| Westerståhl, Jörgen Den kommunala självstyrelsen 1.. Ett forskningsprogram. Sthlm 1970. 100 sidor. Häftad. (#123403) | 135:- |
| von Bonsdorff, Göran Studier rörande den moderna liberalismen i de nordiska länderna.. Lund 1954. 256 sidor. Häftad. (#6913) | 145:- |
| von Hartmansdorff, Aug. Förslag till Svenska Folk-representationens ombildning och dermed sammanhängande ändringar i Förenings-acten med Norrige, samt Grundlagarne och Val-stadgarne för Sverige.. Sth 1851. [490] sidor. Häftad, nötta omslag. (#39903) | 200:- |
| von Stiernman, Anders Anton Alla Riksdagars och Mötens Besluth,. Samt Arfföreningar, Regements-Former, Försäkringar och Bewillningar Som På allmenna Riksdagar och Möten, ifrån år 1521 intil år 1731 giorde ... I-III, samt Bihang Utaf Åtskillige allmenna Handlingar Ifrån år 1529 intil år 1698 ... samt Register ... författadt af C.U. Leyonmarck. Sthlm 1728-43 samt 1820. (24), 840 + (22), 841-1874 + (24), 1875-2766 + (4), 490 + (2), 760 sidor. Liten 4:o. Inbundna i 4 samtida skinnband, varav del I avvikande samt del II med nött rygg. Registret oskuret och häftat utan omslag och med spräckt rygg. Saknar de sista 8 sidorna. Inlagorna fina. 5 volymer. OBS! Registret saknar de sista 4 bladen. (#172255) | 3500:- |
| Åkerman, Fr. Förslag till svenska representationssättets ombildning,. uppgjort af den utaf åtskillige Ridderskapet och Adelns medlemmar utsedde Komité och, såsom Motion, till R.H.S. Konstitutions-Utskotts pröfning ingivet af Fr. Åkerman. Sthlm 1944. 40 sidor. Häftad. Tryckta originalomslag. (#109470) | 150:- |
| Öberg, Nils Gränslös rättvisa eller rättvisa gränser?. Om moraliska dilemman i välfärdsstaters invandrings- och invandrarpolitik. Aa Upps. 1994. 186 sidor. Häftad. (#81247) | 150:- |
| Örebro läns landsting ett sekel.. Illustrerad. Örebro 1963. 74 sidor. Original linneband. (#170815) | 100:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |