Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

1648. Westfaliska freden.. Utställningskatalog Vasamuseet och Skoklosters slott. Red. Elisabeth Westin Berg. Illustrerad. 1998. 108 sidor. Häftad. (#77677)100:-
Ahnlund, Nils Axel Oxenstierna intill Gustav Adolfs död.. Sth 1940. 754 sidor. Häftad. (#2367)200:-
Ahnlund, Nils Gustaf Adolf inför tyska kriget.. Aa Sth 1918. 430 sidor. Häftad. (#15909)145:-
Ahnlund, Nils Gustaf Adolf inför tyska kriget.. Aa Sth 1918. 430 sidor. Häftad. Saknar omslag. (#128685)100:-
Ahnlund, Nils Gustaf Adolf inför tyska kriget.. Akad. avh. Sthlm 1918. 430 sidor. Halvklotband. (#145228)185:-
Ahnlund, Nils Gustav Adolf den store.. Illustr. Sth 1932. 368 sidor. Häftad. (#2132)105:-
Ahnlund, Nils Gustav Adolf den store.. Illustr. Sth 1932. 368 sidor. Inbunden. (#2517)125:-
Ahnlund, Nils Gustav Adolf den store.. Sth 1963. 256 sidor. Pocket. (#48759)70:-
Ahnlund, Nils Kring Gustav Adolf.. Ill. Sth 1930. 244 pp. (#7722)70:-
Ahnlund, Nils Storhetstidens gryning.. Gestalter och händelser. Sth 1918. 190 sidor. Häftad. (#7723)110:-
Ahnlund, Nils Storhetstidens gryning.. Gestalter och händelser. Sthlm 1918. 190 sidor. Med bevarade omslag i klotband. (#28232)150:-
Almquist, Joh. Ax. Frälsegodsen i Sverige under storhetstiden 2:I-II.. Med särskild hänsyn till proveniens och säteribildning. Nyköpings län och livgedingets Södermanlandsdel. I. Inledning och tabeller. II. Säterier. Sth 1934-35. X, 808 sidor. Häftade. 2 vol. (#346)300:-
Arnoldsson, Sverker Svensk-fransk krigs- och fredspolitik i Tyskland 1634-1636.. Aa. Gbg 1937. 358 sidor. Häftad. (#8590)145:-
Arte et Marte.. Studien zur Adelskultur des Barockzeitalters in Schweden, Dänemark und Schleswig-Holstein. Herausgegeben von Dieter Lohmeier. Neumünster 1978. 289 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#173209)220:-
Bedoire, Fredric Guldålder.. Slott och politik i 1600-talets Sverige. Illustr. Sthlm 2001. 275 sidor. 4:o. Originalklotband. Skyddsomslag. (#79419)300:-
Boëthius, Bertil Svenskarne i de nedersachsiska och westfaliska kustländerna. juli 1630 - november 1632. Till belysning af Gustaf II Adolfs tyska politik. Aa Upps. 1912. XXIV, 375 sidor. Halvklotband. (#61752)160:-
Boëthius, Bertil Svenskarne i de nedersachsiska och westfaliska kustländerna. juli 1630 - november 1632. Till belysning af Gustaf II Adolfs tyska politik. Aa Upps. 1912. XXIV, 375 sidor. Häftad. Stämpel. (#172123)135:-
Boëthius, Bertil Svenskarne i de nedersachsiska och westfaliska kustländerna. juli 1630 - november 1632. Till belysning af Gustaf II Adolfs tyska politik. Aa Upps. 1912. XXIV, 375 sidor. Häftad. Söndrigt främre omslag. (#15425)115:-
Boëthius, Bertil Svenskarne i de nedersachsiska och westfaliska kustländerna. juli 1630 - november 1632. Till belysning af Gustaf II Adolfs tyska politik. Aa Upps. 1912. XXIV, 375 sidor. Inklistrad i hårda pärmar. (#15436)105:-
Broocman, Carl Ulric Äreminne öfver Riks-rådet och Riks-Cantzleren Axel Oxenstierna,. Grefve till Södermöre, Friherre till Kimitho, Herre till Fiholm och Tidön, m.m. Sthlm 1813. (4), 122 sidor. Skuren, tagen ur band, saknar omslag. (#94513)200:-
Broomé, Bertil Nils Stiernsköld.. Aa. Sth 1950. 328 sidor. Häftad. (#7810)145:-
Brännman, Erik Frälseköpen under Gustav II Adolfs regering.. Akad. avh. Lund 1950. 464 sidor. Häftad. (#3456)150:-
Buckley, Veronica. Kristina, Sveriges drottning.. Sthlm 2004. 464 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Fläckigt snitt. (#173785)125:-
Christina Brev från sex decennier.. Urval och översättning av Sven Stolpe. Sth 1960. 112 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#2662)100:-
Christina Maximer.. Les Sentiments Héroïques. Utgivna och översatta av Sven Stolpe. Sthlm 1959. 151 sidor + facsimiler. Häftad. Text in French and Swedish. (#67545)175:-
Christina Självbiografi och aforismer.. Sth 1958. 123 sidor. Original pappband. (#8586)100:-
Christina - Christina.. Drottning av Sverige - en europeisk kulturpersonlighet. Nationalmuseum 29 juni-16 oktober 1966. Sth 1966. 608 pp + planscher. Häftad. Nationalmusei utställningskatalog 305. (#7768)100:-
Chrons, Hjalmar Sverges politik i förhållande till de federativa rörelserna i Tyskland 1650-54 I-II.. Helsingfors 1894-1901. xxiv, 258 + (2), 242 sidor. Häftade. 2 volymer. (#7731)240:-
Cnattingius, Hans Den centrala kyrkostyrelsen i Sverige 1611-1636.. Sth 1939. XXV, 386 sidor. Häftad. (#7849)125:-
Cronholm, Abraham Sveriges historia under Gustaf II Adolfs regering 1-6.. Sthlm 1857-72. (6), 490 + (8), 576 + (16), 616 + (16), 708, (2) + (6), 446, (6), 368, iii + (8), 412, xii, (6), 509, viii, (3) sidor. Inbundna i 6 halvfranska band. 1-4 med uttorkat ryggläder. Mer utgivet. (#164086)900:-
Cronholm, Abraham Sveriges historia under Gustaf II Adolfs regering I-II.. Sthlm 1857. (6), 490 + (8), 576 sidor. Med bevarade främre omslag i 2 halvfranska band. Mer utgivet. (#112167)300:-
Dahlbergh, Erik Dagbok.. (1625-1699). För första gången fullständigt efter de i Upsala och Stockholm bevarde originalmanuskripten utgifven med inledning af Herman Lundström. Illustr. Uppsala 1912. 288, XL sidor. 4:o. Häftad, i kassett. (#36721)325:-
Det kontinentala krigets ekonomi.. Studier i krigsfinansiering under svensk stormaktstid. Av Hans Landberg, Lars Ekholm, Roland Nordlund och Sven A. Nilsson. Upps. 1971. 506 sidor. Häftad. (#3598)200:-
Det kontinentala krigets ekonomi.. Studier i krigsfinansiering under svensk stormaktstid. Av Hans Landberg, Lars Ekholm, Roland Nordlund och Sven A. Nilsson. Upps. 1971. 506 sidor. Häftad. Lite blyertsunderstrykningar (#62595)175:-
Drake, Axel Bidrag till Historien om Riksdagen år 1649.. Akad. afh. Sthlm (Uppsala) 1857. 24 sidor. Häftad. Ej omslag. Första och sista sidan solkiga. (#109508)120:-
Drottning i fiendeland.. Ulrika Eleonora d.ä. 1656-1693. [Utställning på] Strömsholms slott 20 maj - 27 augusti 1995. Illustr. Nationalmuseum 1995. 88 sidor. 4:o. Häftad. (#164386)125:-
"Då ärat ditt namn...". Om Sverige som stormakt i Europa. Bidrag av Sven Ulric Palme, Karl-Gustaf Hildebrand m.fl. Sthlm 1966. 127 sidor + planscher. Pocket. (#97467)100:-
Economy and Culture in the Baltic 1650-1700.. Paper of the VIIIth Visby Symposium held at Gotlands Fornsal, Gotlands Historical Museum, Visby, August 18th-22th, 1986. Editor Sven-Olof Lindquist. Illustrated. Visby 1989. 222 pages. Original hard covers. (#174800)175:-
Ekeblad, Johan Bref I-II.. I: Från Kristinas och Cromwells hof. II: Från Karl X:s fälttåg samt lifvet i hufvudstaden. Utgivna af H. Sjöberg. Illustr. Sth 1911-1915. 452; 484 sidor. Häftade. 2 volymer. (#17208)350:-
Ekeblad, Johan Brev till brodern Claes Ekeblad 1639-1655.. Utgivna med inledning, kommentar och register av Sture Allén. Gbg 1965. LXVI, 219 sidor + planscher. Häftad. (#5309)225:-
Ekholm, Lars Kontributioner och krediter.. Svensk krigsfinansiering 1630-1631. 126 sidor. Särtryck ur Studia Historica Upsaliensia XXXVI. (#48437)125:-
Ekholm, Lars Rysk spannmål och svenska krigsfinanser 1629-1633.. Lund 1974. 48 sidor. Häftad. Särtryck. (#15907)60:-
Ekholm, Lars Svensk krigsfinansiering 1630-1631.. Aa. Upps 1974. 44 sidor. Häftad. (#7739)60:-
Eklund, J.A. Drottning Kristina.. En spegelbild av sin samtid. Upps 1928. 176 pp. (#7741)85:-
Englund, Peter Den oövervinnerlige.. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Illustr. Sth 2000. 799 sidor + två utvikbara planscher. Förlagsband i skyddsomslag. (#75021)160:-
Englund, Peter Det hotade huset.. Adliga föreställningar om samhället under stormaktstiden. Aa Upps. 1989. 344 sidor. Inbunden. (#45264)160:-
Englund, Peter Ofredsår.. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Illustr. Sth 1994. 632 sidor. Förlagsband. (#7745)125:-
Englund, Peter Ofredsår.. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Illustr. Sthlm 1993. 632 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#23183)145:-
Ericsson, Ernst & Vennberg, Erik Erik Dahlberg.. Hans levnad och verksamhet. Till 300-årsminnet 1625-1925. Illustr. Uppsala 1925. 278 sidor + karta. 4:o. Elegant halvfranskt band. (#36947)600:-
Ericsson, Georg Gustav II Adolf och Sigismund 1621-1623.. Aa Upps. 1928. 272 sidor. Häftad. (#23602)120:-
Eriksson, Ingvar Nils Bielke.. (1644-1717) Firad i nådens dagar; fälld i onådens. Stockholm 2000. 426 sidor. Förlagsband utan skyddsomslag. (#177175)150:-
Eriksson, Ingvar Nils Bielke.. (1644-1717) Firad i nådens dagar; fälld i onådens. Stockholm 2000. 426 sidor. Inbunden. Skyddsomslag. (#173208)170:-
España y Suecia en la epoca del barroco (1600-1660).. Congreso internacional. Actas. Enrique Martínez Ruiz, Magdalena de Pazzis Pi Corrales (directores). Madrid 1998. 1040 pages. Softcover. 8 pages loose but no text is missing. (#163924)200:-
Falk, Erik Sverige och Frankrike.. Från Gustaf II Adolfs död till upplösningen af det svensk-franska förbundet 1632-1634. Akad. Avh. Uppsala 1911. xvi, 184 sidor. Häftad. (#68490)150:-
Falk, Erik Sverige och Frankrike.. Från Gustaf II Adolfs död till upplösningen af det svensk-franska förbundet 1632-1634. Akad. Avh. Uppsala 1911. xvi, 184 sidor. Häftad. Söndrigt främre omslag. (#172083)135:-
Falk, Erik Sverige och Frankrike.. Från Gustaf II Adolfs död till upplösningen af det svensk-franska förbundet 1632-1634. Akad. Avh. Uppsala 1911. xvi, 184 sidor. Inklistrad i hårda pärmar. (#162108)175:-
[Fant, E.M. och Gjörwell, C.C.] Kort utkast til konung Gustaf Adolfs historia,. Intil Dess deltagande i Tyska Kriget 1630 I-II. Swederus, Sthlm 1784-85. (4),1-104 + (4),vi,(2),105-155,(1) sidor. Samtida halvfranskt band. Ett uppslag med fläck. (#177476)2000:-
Fletcher, C.R.L. Gustavus Adolphus and the Struggle of Protestantism for Existence.. Illustrated. Putnams, New York and London 1890. xx, 316 pages + plates and map. Original cloth. Large-paper edition, only 250 copies printed. (#162958)400:-
Forsberg, Linnea Stormaktstidens Stockholm tar gestalt.. Gaturegleringen i Stockholm 1625-1650. Illustr. Aa Sthlm 2001. 261 sidor. Förlagsband. (#73343)200:-
Från Femern och Jankow till Westfaliska freden.. En minnesskrift år 1948. Ill. Sth 1948. 438 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#8582)250:-
Fåhræus, Rudolf Magnus Gabriel de la Gardie.. Illustrerad. Sthlm 1936. 324 sidor. Häftad. (#7735)140:-
Galt - Peder Galts depescher 1622-1624.. Utg. Nils Ahnlund. Sth 1920. IX, 154 sidor. Häftad. Hist. handlingar 26:1. (#12021)180:-
Galt - Peder Galts depescher 1622-1624.. Utg. Nils Ahnlund. Sth 1920. IX, 154 sidor. Häftad. Naggade omslag. Hist. handlingar 26:1. (#130200)150:-
Gardell, Carl Johan Handelskompani och bondearistokrati.. En studie i den sociala strukturen på Gotland omkring 1620. Aa Upps. 1986. 165 sidor. Häftad. (#2221)125:-
Gaunt, David Utbildning till statens tjänst.. En kollektivbiografi av stormaktstidens hovrättsauskultanter. Upps 1975. 224 sidor. Häftad. (#7749)145:-
Goeteeris, Anthonis, En holländsk beskicknings resor i Ryssland, Finland och Sverige 1615-1616.. Trenne reseberättelser, från de tryckta och handskrivna holländska originalen. Översatta och utgivna av Sune Hildebrand. Illustrerad. Sthlm 1917. xvi,274 + rättelselapp. Liggande format. Original pergamentsband, lite solkigt, annars fin. (#172542)500:-
Grate, Pontus Christina, drottning av Sverige.. Sthlm 1966. 104 sidor + 8 planscher. Häftad. Beskrivning av 24 medföljande ljusbilder (diapositiv; något blekta) från Europarådets 11:e utställning. Löst i originalklotband. (#126520)125:-
Grill, Erik Jacob de la Gardie.. Affärsmannen och politikern 1608-1636. Aa. Gbg 1949. 200 sidor. Häftad. (#7733)170:-
Gustaf II Adolf.. Minnesskrift på 300-årsdagen av slaget vid Lützen. Utarbetad inom Generalstabens Krigshistoriska Avdelning. Illustr. Sth 1932. 432 sidor + lös karta. 4:o. Häftad. (#20519)250:-
Gustaf II Adolf.. Minnesskrift på 300-årsdagen av slaget vid Lützen. Utarbetad inom Generalstabens Krigshistoriska Avdelning. Illustr. Sth 1932. 432 sidor + lös karta. Stort format. Original linneband. (#160760)300:-
Gustafsson, Clas Hjalmar Bidrag till historien om drottning Kristinas afsägelse och riksdagen 1654.. Aa Upps. 1887. 98 sidor + utvikbar bilaga. Häftad. (#30744)110:-
Gustav II Adolf. - 350 år efter Lützen. Illustr. Sthlm 1982. 111 sidor. Förlagsband. (#158827)135:-
Gustav II Adolf Tal och skrifter.. Ett urval av Carl Hallendorff. Sth 1915. 204 sidor. Häftad. (#3538)125:-
Gustav II Adolf och Uppsala universitet.. Illustr. Upps. 1982. 190 sidor. Förlagsband. (#37401)145:-
Hall, B. Rud. Rudbeckii kyrkodisciplin och vissa av dess förebilder I.. Lund 1927. 356, LXXVI pp. (#35661)85:-
Hallenberg, J. Svea rikes historia under konung Gustaf Adolf den stores regering 1.. Sth 1790. (12),411,(1) sidor. Samtida, lite skadat halvfranskt band. Del 1 av 5. (#172875)250:-
Hallenberg, J. Svea rikes historia under konung Gustaf Adolf den stores regering 1.. Sth 1790. (2),411,(1) sidor. Oskuren i gråpappersomslag med skadad rygg. Del 1 av 5. (#172861)250:-
Hallenberg, J. Svea rikes historia under konung Gustaf Adolf den stores regering 2.. Sth 1790. (4),411-889,(3) sidor. Samtida halvfranskt band. Del 2 av 5. (#172876)250:-
Hallenberg, J. Svea rikes historia under konung Gustaf Adolf den stores regering 2.. Sth 1790. (6),411-889,(3) sidor. Oskuren i gråpappersomslag med skadad rygg. Del 2 av 5. (#172862)250:-
Hansson, Karl F. Lundabiskopen Peder Winstrup före 1658.. Illustr. Lund 1950. VIII, 391 sidor. Häftad. (#56878)230:-
Hansson, Karl F. Lundabiskopen Peder Winstrup före 1658.. Illustr. Lund 1950. VIII, 391 sidor. Häftad. Stämpl. Skånsk senmedeltid och renässans 3. (#23581)225:-
Heckscher, Eli F. Stormaktstidens sociala omvälvningar.. Reduktionen och dess förutsättningar. Illustr. Sth 1943. 48 sidor. Häftad. (#7758)50:-
Heldtander, Tore Prästtillsättningar i Sverige under stormaktstiden.. Tiden före kyrkolagen 1686. Aa Upps. 1955. 435 sidor. Häftad. (#7847)150:-
Historia kring trettioåriga kriget.. Red. G. Rystad. Med bidrag av S. Arnoldsson, M. Roberts, G. Rystad, G. Franz och F. Dickmann. Illustr. Sth 1963. 162 sidor. Pocket. (#3555)100:-
Historia kring trettioåriga kriget.. Red. Göran Rystad. Med bidrag av S. Arnoldsson, M. Roberts, G. Rystad, G. Franz och F. Dickmann. Sth 1994. 162 sidor. Originalpappband. (#47158)135:-
Hjärne, Harald Gustaf Adolf.. Protestantismens förkämpe. Sth 1901. 140 sidor. Halvklotband. (#3353)100:-
Hjärne, Harald Gustaf Adolf.. Protestantismens förkämpe. Sth 1901. 140 sidor. Häftad. Nött rygg. (#3352)50:-
Hjärne, Harald Gustaf Adolfs statskonst.. I. Fosterländskt fredansvar. II. Protestantiskt själfförsvar. Två föredrag. Sthlm 1912. 38 sidor. Häftad. Heimdals småskrifter 11. (#159663)80:-
Holm, Rurik Joannes Elai Terserus.. Hans insats i samtidens kyrkliga, vetenskapliga och politiska lif. I. Terseri lif och verksamhet intill år 1659. Akad. afh. Lund 1906. 400 sidor. Häftad. Omslagen lite nötta. (#7851)150:-
Holm, Rurik Joannes Elai Terserus.. Hans insats i samtidens kyrkliga, vetenskapliga och politiska lif. I. Terseri lif och verksamhet intill år 1659. Akad. afh. Lund 1906. 400 sidor. Häftad. Raderad dedikation. (#176346)150:-
Huhtamies, Mikko Knektar och bönder.. Knektersättare vid utskrivningarna i Nedre Satakunda under trettioåriga kriget. Illustr. Helsingfors 2004. 236 sidor. Häftad. (#115836)150:-
Jacobson, Gustaf Sverige och Frankrike 1648-1652.. Alliansens upplösning efter Westfaliska freden. Aa. Upps 1911. XVII, 180 sidor. Häftad. (#16805)125:-
Jacobson, Gustaf Sverige och Frankrike 1652-1654.. Uppsala 1912. 102 sidor. Häftad. (#44542)115:-
Jonsson, Marita Abdikationen.. Sthlm 2005. 238 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#111446)150:-
Jämtlands domböcker och landstingsprotokoll I-III.. I. Domböcker 1621-1628. II. Domböcker 1634-1643. III. Landstingsprotokoll 1621-1643 (samt) Register till del I-III. Östersund 1933-39. 276; 186; 168 sidor. Häftade. 3 volymer. Del 1-2 med blyertsanteckningar och nötta omslag. (#25916)450:-
Karsten, H.A. Karl Gustav Wrangel.. Hans ungdomstid och första krigarbana 1613-1638. Akad. avh. Helsingfors 1916. 288 sidor. Halvklotband. Stämpel. (#175822)180:-
Krigz-Articlar. Som aff den Stormechtigste Konung och Herre. Herz Carl den XI. Sweriges/ Giötes och Wändes Konung etc. Åhr 1683 förnyade och stadgade äre. Jemte där til hörige acter/ som på andre sijdan upräcknas. Stockholm Keyser utan år (1680-tal) (2),226,(48) sidor (h-arket feltryckt). 24:o. Ganska hårt skuren där lite text skurits bort från titelbladet. Gammalt skinnband med bakre yttre falsen sprucken. Instämplat på främre pärmen F. AF. F. S. (#176669)1500:-
Kulturella interiörer från storhetstidens uppryckningsarbete.. Tidsbelysande urval ur Joh. Rudbeckii domkapitels- och visitationsprotokoller 1629-1646 av B. Rud. Hall. Sthlm 1915. 145 sidor. Häftad. Lite nött rygg. (#144610)120:-
Kultur och samhälle i stormaktstidens Sverige.. Av Stellan Dahlgren m.fl. Illustr. Sth 1967. 168 sidor. Pocket. (#2674)100:-
Kylsberg, Bengt Skoklosters slott.. Ett fönster mot stormaktstiden. Foto: Ralf Turander. Sthlm 1997. 56 sidor. 4:o. Häftad. (#112639)120:-
Kyrkliga och kulturella interiörer från storhetstidens uppryckningsarbete.. Tidsbelysande urval ur Joh. Rudbeckii domkapitels- och visitationsprotokoller 1619-1628 af B. Rud. Hall. Sth 1917. 54 pp. Häfte. (#35660)50:-
Langer, Herbert Hortus bellicus.. Der Dreissigjährige Krieg. Eine Kulturgeschichte. Illustr. Leipzig 1978. 279 pages. 4:o. Cloth in somewhat torn dustjacket. Dedication. (#54197)250:-
Larsson, Lars-Olof På marsch mot evigheten.. Svensk stormaktstid i släkten Stålhammars spegel. Illustr. Sthlm 2007. 352 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#146867)150:-
Larsson, Nils Om staden Bremens ställning till Sveriges krona efter Westfaliska freden I.. Akademisk afhandling, Sthlm (Lund) 1874. 42 sidor. Häftad. Blanka omslag. Dedikation. (#109472)150:-
Lejonet & Kronan.. Stormaktstidens Göteborg. Red. Mats Sjölin. Illustr. Göteborg 1989. 160 sidor. Häftad. Utställningskatalog. (#117606)125:-
Lindahl, Edward Rikskansleren Axel Oxenstiernas fredsunderhandlingar i Tyskland 1634-1636.. Historisk afhandling, Lund (Växjö) 1870. 94 sidor. Häftad. Blanka omslag. (#109506)150:-
Lindahl, Edward Rikskansleren Axel Oxenstiernas fredsunderhandlingar i Tyskland 1634-1636.. Historisk afhandling, Lund (Växjö) 1870. 94 sidor. Häftad. Tejpad rygg. (#164067)120:-
Lindegren, Jan Utskrivning och utsugning.. Produktion och reproduktion i Bygdeå 1620-1640. Aa Upps 1980. 325 sidor. Häftad. (#7774)150:-
Lindequist, Gustaf Om riksdagen i Stockholm 1644.. Akad. afh. Upsala 1857. 32 sidor. Häftad. Ej omslag. (#109500)150:-
Lindqvist, Herman Historien om Sverige.. När Sverige blev stormakt. Illustr. Sthlm 1996. 547 sidor. Orignal klotband. Skyddsomslag. (#47159)125:-
Lindqvist, Åke Politiska förbindelser mellan Sverige och Danmark 1648-1655.. Akad. avh. Lund 1944. 306 sidor. Häftad. (#7776)145:-
Lorents, Yngve Efter Brömsebrofreden.. Svenska och danska förbindelser med Frankrike och Holland 1645-1649. Aa Upps. 1916. 144 sidor. Häftad. Dedikation. (#16804)160:-
Lorents, Yngve Efter Brömsebrofreden.. Svenska och danska förbindelser med Frankrike och Holland 1645-1649. Aa Upps. 1916. 144 sidor. Häftad. Saknra omslag. Stämpel. (#172087)125:-
Lorents, Yngve Efter Brömsebrofreden.. Svenska och danska förbindelser med Frankrike och Holland 1645-1649. Aa Upps. 1916. XX, 144 sidor + ett femtiotal blanka blad. Halvklotband. (#8071)225:-
Lundgren, Sune Johan Adler Salvius.. Problem kring freden, krigsekonomien och maktkampen. Aa. Lund 1945. 348 sidor. Häftad. (#7804)150:-
Lundström, Ernst Hj. J. Bidrag till Livlands kyrkohistoria under den svenska tidens första skede.. Från Rigas intagande 1621 till freden i Olivia 1660. Illustr. Uppsala 1914. XX, 301 sidor. Häftad. (#39809)210:-
Lövgren, Birger Ståndsstridens uppkomst.. Ett bidrag till Sveriges inre politiska historia under drottning Kristina. Aa Uppsala 1915. 148 sidor. Häftad. (#1313)140:-
Magnusson, Gunda Magnus Gabriel.. Illustr. 1993. 143 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#2179)130:-
Makt & vardag.. Hur man styrde, levde och tänkte under svensk stormaktstid. Femton uppsatser redigerade av Stellan Dahlgren, Anders Florén och Åsa Karlsson. Illustr. Sthlm 1995. 336 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#42372)125:-
Makt & vardag.. Hur man styrde, levde och tänkte under svensk stormaktstid. Femton uppsatser redigerade av Stellan Dahlgren, Anders Florén och Åsa Karlsson. Illustr. Sthlm 1995. 336 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. Fuktskadad men fullt användbar. (#124569)75:-
Masson, Georgina Queen Christina.. Cardinal, London 1974. 405 pages + plates. Softcover. (#133093)120:-
[Mauvillion, E.] M***, M.D. Histoire de Gustave-Adolphe Roi de Suede.. Composée sur tout ce qui a paru de plus curieux, & sur un grand nombre de Manuscrits, & principalement sur ceux de Mr. Arkenholtz. Amsterdam 1764. (10) X, 602 pp + 7 utvikbara kartor och slagordningar. Porträtt av Gustav II Adolf; bildtexten hårt skuren med textförlust. Samtida nött skinnband med rikt guldornerad rygg. (#20202)2120:-
Montgomery, B.G. Gustavus Adolphus.. Äreminne över Gustaf II Adolf. Illustr. av Ulf Kylberg. Sthlm 1944. 142 sidor. 4:o. Häftad. Liten skada på ryggen. (#49712)110:-
Montgomery, B.G. Gustavus Adolphus.. Äreminne över Gustaf II Adolf. Illustr. av Ulf Kylberg. Sthlm 1944. 142 sidor. 4:o. Inbunden. (#105806)170:-
Munthe, Arne Studier i drottning Kristinas och reduktionens historia.. Sth 1971. XVII, 452 sidor. Häftad. (#8072)200:-
Munthe, Arne Studier i drottning Kristinas och reduktionens historia.. Sth 1971. XVII, 452 sidor. Häftad. Främre falsen delvis riven. (#7782)185:-
Nilsson, Sven A. De stora krigens tid.. Om Sverige som mititärstat och bondesamhälle. Upps. 1990. 304 sidor. Häftad. (#3663)200:-
Norberg, Axel Polen i svensk politik 1617-26.. Aa. Sth 1974. 324 sidor. Häftad. (#7784)145:-
Nordlund, Roland Kontribution eller satisfaktion.. Pommern och de svenska krigsfinanserna 1633. Förtryck ur Historisk Tidskrift nr 3, 1974. sidorna 321-404. Häftad. (#8583)65:-
Nordlund, Roland Krig genom ombud.. De svenska krigsfinanserna och Heilbronnförbundet 1633. Upps. u.å. (Särtryck ur Studia Historica Upsaliensia XXXVI, pp. 273-451). Häftad. (#3060)135:-
Nordlund, Roland Krig på avveckling.. Sverige och tyska kriget 1633. Aa. Upps 1974. 64 sidor. Häftad. (#7786)50:-
Norrman, David Gustav Adolfs politik mot Ryssland och Polen under tyska kriget (1630-1632).. Akad. avh. Uppsala 1943. 332 sidor. Häftad. (#7789)165:-
Odhner, C.T. Om orsakerna till Gustaf II Adolfs deltagande i trettioåriga kriget.. Kritisk belysning. Andra omarbetade upplagan, jämte inledning. Lund 1882. 68 sidor. Nött rygg. (#53789)120:-
Odhner, C.T. Sveriges inre historia under drottning Christinas förmyndare.. Sth 1865. 408 sidor. Någor nött halvfranskt band. (#7790)175:-
Ogier, Charles Dagbok. öfver dess Resa i Sverige med Franska Ambassadören Grefve d'Avaux år 1634. Nytryck 1985 av upplagan från 1828. 61 sidor. Original pappband. (#107848)100:-
Ogier, Charles Från Sveriges storhetstid.. Franske Legationssekreteraren Charles Ogiers dagbok under ambassaden i Sverige 1634-1635. Inledning av Brynolf Hellner. Sth 1978. 140 sidor. Original klotband. Nytryck. (#27720)125:-
Ogier, Charles Från Sveriges storhetstid.. Franske Legationsssekreteraren (sic!) Charles Ogiers dagbok under ambassaden i Sverige 1634-1635. Från latinet med inledning och noter utgiven av Sigurd Hallberg. Sth 1914. 142 sidor. Klotband. (#17188)200:-
Ohrelius, Bengt Vasa, kungens skepp.. Illustrerad. Sthlm 1959. 95 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#100122)150:-
Olofsson, Sven Ingemar Drottning Christinas tronavsägelse och trosförändring.. Aa Upps. 1953. 372 sidor. Häftad. (#3677)150:-
Olofsson, Sven Ingemar Efter Westfaliska freden.. Sveriges yttre politik 1650-1654. Upps 1957. 618 sidor. Häftad. (#7792)210:-
Pallavicino, Sforza Drottning Kristinas väg till Rom.. Sthlm 1966. 68 sidor. Förlagets pappband med skyddsomslag. Tillskrift från Sven Stolpe. (#130793)135:-
Parvio, Martti Isaacus Rothovius.. Turun piispa. Diss. Helsinki 1959. 383 pages. Softcover. (#23816)160:-
Politics and Culture in the Age of Christina.. Acta from a Conference held at the Wenner-Gren Center in Stockholm, May 4-6, 1995. Edited by Marie-Louise Rodén. Illustrerad. Stockholm 1997. 129 sidor. Förlagsband. (#166439)140:-
Prästrelationerna från Luggude och S. Åsbo av år 1624.. Utgivna med inledning och noter. Gert Jeppsson. Lund 1974. xX,40 sidor. Häftad. (#27644)90:-
Rannsakningar efter antikviteter. - ett symposium om 1600-talets Sverige. Red. E. Baudou och J. Moen. Illustr. Sth 1995. 208 sidor, Häftad. (#13051)150:-
Rikshuvudboken av år 1623.. Presenterad av ... Per V.A. Hanner. Tillägnad professor Oskar Sillén. Sthlm 1952. 32 sidor. Folio. Häftad. Tryckt i 500 numrerade exemplar. (#135365)350:-
Rosén, Jerker Från Sveriges stormaktstid.. Lund 1966. 184 sidor. Pocket. (#2383)100:-
Rosén, Jerker Hallands försvenskning.. 1645-83. Särtryck ur Hallands historia II. Utan ort och år. 121 sidor. Häftad. Dedikation. (#53791)125:-
Rudbeckius, Johannes Kyrkio-stadgar för Westerås stift.. Utgif. av Herman Lundström. Upps. 1900. 70 sidor. Häftad. (#9933)120:-
Runeby, Nils Monarchia mixta.. Maktfördelningsdebatt i Sverige under den tidigare stormaktstiden. Aa Upps 1962. 619 sidor. Häftad. (#7802)175:-
Scheffer, Henrika Johannes Rudbeckius.. En kämpagestalt från Sveriges storhetstid. Illustr. Sth 1914. 168 sidor. Häftad. (#2385)130:-
Scheffer, Henrika Johannes Schefferus.. En storman från 1600-talets Uppsala. Upps. 1918. 172 sidor + planscher. Häftad. (#21176)140:-
Sidén, Karin Den ideala barndomen.. Studier i det stormaktstida barnporträttets ikonografi och funktion. Illustr. Aa Upps. 2001. 382 sidor. Häftad. (#74505)200:-
Sjödin, Lars Landsskrivaren Lars Mårtensson i Hälsingland och bristen i fogden Lars Larssons räkenskap år 1615.. Sthlm 1959. 46 sidor. Häftad. (#2630)85:-
Sjögren, Otto Johan Reinhold Patkul.. Historisk karaktersbild. Sthlm 1882. iv,139 sidor. Häftad. Lite naggade omslag. (#173677)165:-
Slaget vid Jankow 24/2 1645-1945.. Minnesskrift utarbetad och utgiven av Försvarsstabens Krigshistoriska avdelning. Illustrerad. Sthlm 1945. 160 sidor + 2 utvikbara kartor. Häftad. (#7762)200:-
Stavenow, Ludvig Det svenska stormaktsväldets uppkomst.. En konturteckning av huvudmoment och ledande politiska idéer. Upps 1918. 48 sidor. Häftad. (#7806)100:-
Stavenow, Ludvig Det svenska stormaktsväldets uppkomst.. En konturteckning av huvudmoment och ledande politiska idéer. Upps 1918. 48 sidor. Häftad. Blyertsförstrykningar. (#164066)80:-
Steckzén, Birger Johan Baner.. Med 12 planscher. Sthlm 1939. 450 sidor. Häftad. (#3420)175:-
Steckzén, Birger Karl Gustaf Wrangels fälttåg 1646-1647.. Till och med fördraget i Ulm. Aa Upps. 1920. 161 sidor + 2 utvikbara skisser. Häftad. (#103982)165:-
Stjernswärd, Hodder Två kavallerister från Sveriges stormaktstid.. Illustrerad. Stockholm 1996. 88 sidor. Förlagsband. (#151014)100:-
Stockholms tänkeböcker från år 1592, XVI.. 1627. Red. Jan Gejrot. Sthlm 1994. 356 sidor. Häftad. (#134927)175:-
Stockholms tänkeböcker från år 1592, XVII.. 1628. Red. Jan Gejrot. Sthlm 1998. 357 sidor. Häftad. (#134926)175:-
Stockholms tänkeböcker från år 1592, XVIII.. 1629. Red. Bo Elthammar. Sthlm 2000. 376 sidor. Häftad. (#134928)175:-
Stolpe, Sven Drottning Kristina.. Den svenska tiden. Illustr. 1960. 268 sidor. Klotryggsband. Skyddsomslag. (#44402)160:-
Stolpe, Sven Kristina.. Drottning och rebell. Sthlm 2004. 535 sidor. Pocket. Den svenska tiden och Efter tronavsägelsen i en volym. (#153849)100:-
Stolpe, Sven Kristina-studier.. Upps. 1959. Sidorna 201-316. Häftad. Credo 5, 1959. (#8588)120:-
Stormaktstid.. En antologi om svenskt 1600-tal. Red. Magnus Bergsten. Illustr. Lund 1998. 142 sidor. Förlagsband. (#70701)100:-
Stormaktstid.. Erik Dahlbergh och bilden av Sverige. Illustr. Skövde 1992. 248 sidor. Original pappband. Stiftelsen Läckö institutet. (#29263)150:-
Strindberg, Axel Bondenöd och stormaktsdröm.. Studier över skedet 1630-1718. Sth 1937. 450 sidor. Häftad. (#7813)150:-
Strindberg, Axel Bondenöd och stormaktsdröm.. Studier över skedet 1630-1718. Sth 1937. 450 sidor. Med bevrade omslag i original klotband. (#8075)175:-
Svenskt 1600-tal.. Red. Göran Rystad. Lund 1978. 261 sidor. Pocket. (#15908)100:-
Söderberg, Johan Edvard Utskottsmötet 1651 och riksdagen 1652.. Aa Sthlm (Upsala) 1877. 62 sidor. Häftad. (#44551)100:-
Söderberg, Johan Edvard Utskottsmötet 1651 och riksdagen 1652.. Aa Sthlm (Upsala) 1877. 62 sidor. Häftad. Dedikation. (#109184)120:-
Sörman, Py Spelet kring drottningen.. Sthlm 1943. 328 sidor. Klotband. (#130770)150:-
Sörman, Py Vi Christina med Guds nåde.. Sth 1942. 376 sidor. Häftad. (#25910)140:-
Sörman, Py Vi Christina med Guds nåde.. Sthlm 1990. 376 sidor. Original pappband. (#47157)145:-
Thyresson, Bertil Sverige och det protestantiska Europa.. Från Knäredfreden till Rigas erövring. Aa. Upps 1928. 328 sidor. Häftad. (#7824)145:-
Tingsten, Lars De tre sista åren av det trettioåriga kriget jämte den Västfaliska freden.. Sth 1934. 88 sidor. Häftad. (#7822)125:-
Tingsten, Lars Huvuddragen av Sveriges politik och krigföring i Tyskland efter Gustav II Adolfs död till och med sommaren 1635.. Sth 1930. 216 sidor. Häftad. (#25856)145:-
Tungel, Lars Nilsson Svenske residenten Lars Nilsson Tungels efterlämnade papper.. Utg. Per Sondén. Sthlm 1907. 501 sidor. Häftade. 2 volymer. Historiska handlingar 22:1-2. (#10727)300:-
Weibull, Curt Christina of Sweden.. Gbg 1966. 190 pages. Soft covers. (#7828)160:-
Weibull, Curt Drottning Christina.. Studier och forskningar. Sth 1931. 256 sidor. Häftad. Veck på omslaget. Blyertsunderstrykningar. (#3286)125:-
Weibull, Curt Drottning Christina.. Studier och forskningar. Sth 1961. 230 sidor. Häftad. (#2467)150:-
Weibull, Curt Drottning Christina och Monaldesco.. Sth 1936. 167 sidor. Häftad. (#7829)100:-
Weibull, Curt Drottning Christina och Monaldesco.. Sth 1936. 170 pp. Inbunden. (#8076)120:-
Weibull, Curt Drottning Christina och Sverige 1646-1651.. En fransk diplomat berättar. Sth 1970. 156 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#2464)140:-
Wejle, Carl Sveriges politik mot Polen 1630-1635.. Akad. avh. Uppsala. 1901. XIV, (2), 190 sidor. Häftad. (#25793)125:-
Westfaliska freden.. Katalog över minnesutställningen 1948 i Kungl. Livrustkammaren och Nordiska Museet. Illustr. Sthlm 1948. 176 sidor. Häftad. (#7834)55:-
Westin, Gunnar Negotiations About Church Unity 1628-1634.. John Durie, Gustavus Adolphus, Axel Oxenstierna. Uppsala 1932. 320 pages. Soft covers. (#48259)160:-
Westin, Gunnar Svenska kyrkan och de protestantiska enhetssträvandena under 1630-talet.. Uppsala 1934. 332 sidor. Häftad. (#44599)135:-
Westman, Knut B. Gustav II Adolf och svensk kyrklig expansion.. Föredrag, Sthlm 1916. 29 sidor. Häftad. (#124097)100:-
Wetterberg, Gunnar Från tolv till ett: Arvid Horn.. Sthlm 2006. 711 sidor. Inbunden. Skyddsomslag. (#173204)200:-
Wetterberg, Gunnar Levande 1600-tal.. Essäer. Stockholm 2004. 345 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#151004)140:-
Wexionius, Michael O. Klaghe wijsa öffuer K. Gustaff Adolphs then II. hädanfärd.. Facsimileupplaga Uppsala 1932. 24 sidor. Original pappband (#78822)100:-
Wittrock, Georg Regering och allmoge under Kristinas egen styrelse.. Riksdagen 1650. Upps 1953. XV, 269 sidor. Häftad. (#7838)145:-
Wittrock, Georg Regering och allmoge under Kristinas förmyndare.. Studier rörande allmogens besvär. Upps 1948. XIX, 489 sidor. Häftad. (#7839)250:-
von Wertheimer, Oskar Kristina av Sverige.. Till svenska av Karl Fägersten. Sthlm 1939. 300 sidor + planscher. Häftad. Sprucken rygg. (#132813)160:-
Vörckel, Johann Daniel Ehrengedächtniß Gustav Adolph's des Großen,. des siegreichen Helden der evangelischen Freiheit. Eine historische Dichtung, nebst einem Anhange, welcher, außer geschichtlichen Anmerkungen, übersetzte Stellen aus Ev. Jollivets 1636 zu Paris erschienenem Heldengedichte ... und vier lithographischen Abbildungen. Leipzig 1839. viii, (2), 364, (2) pages + 4 plates. Contemporary half leather. Some minor foxing and spots. (#110255)500:-
Åslund, Leif Att fostra en kung.. Om drottning Kristinas utbildning. Sthlm 2005. 243 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. Dedikation. (#139896)170:-
Åslund, Leif Magnus Gabriel de la Gardie och vältaligheten.. Illustr. Aa Upps. 1992. 262 sidor. Häftad. (#14211)200:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page