| Redins Antikvariat | Folksagor och -sägner. | Back to home page |
| AFRIKANISCHE MÄRCHEN. Herausgegeben von Friedrich Becker. Mit Illustrationen von Günther Stiller. Hamburg 1969. 114 pages. Pocket book. (#128730) | 100:- |
| ALTE DEUTSCHE LEGENDEN. Gesammelt von Richard Benz, verlegt bei Eugen Diedrichs, Jena, im Jahre 1920. 3.-4. Tausend. 110 pages. Printed to look like a facsimile-edition. The wood-cuts are not coloured in this copy. Original decorated paper binding. (#69863) | 350:- |
| ANANSI SEM. Spindelsagor från Guldkusten. Nedtecknade av Mike Joslin. Illustrerad av Per Engström. Stockholm 1952. 295 sidor. Häftad. (#162921) | 135:- |
| Aarne, Antti, DER MANN AUS DEM PARADIESE in der Literatur und im Volksmunde. Ein vergleichende Schwankuntersuchung. Hamina 1915. 111 pp. Stamped. (#30958) | 110:- |
| FFC 22. |
| d'Aronco, Gianfranco, LE FIABE DI MAGIA IN ITALIA. Udine 1957. 101 pages. Softcover. (#60206) | 125:- |
| Asbjørnsen, Moe, Nauthella m.fl. (utg.), BRUDPROVAREN. Erotiska folksagor från Norge. Urval och inledning Oddbjørg Høgset. Illustr. Svenolov Ehrén. Svenskt förord av Bengt af Klintberg. Övers. Bengt Berg. Sth 1978. 172 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#37684) | 125:- |
| Asbjørnsen, P. Chr. & Moe, Jørgen (ed.), NORSKE FOLKE- OG HULDREEVENTYR. I utvalg etter originaltekster 1852 og 1870 ved Trygve Knudsen. Oslo 1964. 190 sidor. Pocket. Dedikation från utgivaren. (#129271) | 100:- |
| Asbjørnsen, P. Chr. & Moe, Jørgen (ed.), NORWEGIAN FOLK TALES. Illustrated by Erik Werenskiold and Theodor Kittelsen. Oslo 1960. 189 pages. Original cloth in dutjacket. (#151847) | 235:- |
| BADISCHES SAGENBUCH. Eine Sammlung der schönsten Sagen, Geschichten, Märchen und Legenden des badischen Landes. Herausgegeben von August Schnezler. Fotomekanischer Neudruck, Leipzig 1976. 495 + 666 pages. Original hard covers. Very fine. 2 volumes. (#123576) | 350:- |
| BALKANMÄRCHEN. Aus Albanien, Bulgarien, Serbien und Kroatien. Herausgegeben von August Leskien. Jena 1920. 332 pages. Original hard covers. Spine with small damage. (#140040) | 150:- |
| Die Märchen der Weltliteratur. |
| BELORUSSISCHE VOLKSMÄRCHEN. Herausg. von L.G. Barag. Berlin 1968. 648 pp. Cloth in dustjacket. (#37686) | 150:- |
| BENGALISKA LEGENDER. Tolkningar från franskan av Ella Myrin Hillbom. Göteborg 1962. 181 pp. Inbunden. (#37678) | 140:- |
| BERGISCHE MÄRCHEN UND SAGEN. Gesammelt und herausgegeben von Gottfried Henssen. Münster 1961. 135 pages. Hardcover in dustjacket. (#163984) | 120:- |
| Bergström, R., SPRING MIN SNÄLLA REN! Sthlm 1885. 20 sidor. Häftad. (#68064) | 150:- |
| Svenska landsmål häfte 21. |
| BEST SELECTIONS FROM THE ARABIAN NIGHTS ENTERTAINMENTS. Transl. by Edward William Lane. Edited by Edward Stanley Poole. Illustr. ... by William Harvey. New York 1976. XVII, 462 pages. Original cloth. (#118729) | 125:- |
| Boberg, Inger M., SAGNET OM DEN STORE PANS DØD. Upps. 1934. 168 sidor. Häftad. (#29092) | 125:- |
| Boberg, Inger M., SAGNET OM DEN STORE PANS DØD. Kbhvn 1934. 168 sidor. Häftad. (#88338) | 125:- |
| Boberg, Inger M., SAGNET OM DEN STORE PANS DØD. Kbhvn 1934. 168 sidor. Halvklotband. Stämpl. (#88339) | 175:- |
| Bonaventure des Périers, DIE NEUEN SCHWÄNKE UND LUSTIGEN UNTERHALTUNGEN. Erotische Geschichten aus dem alten Frankreich. München 1969. 248 pages. Original cloth. Dust jacket. (#133367) | 140:- |
| BORG- OCH FOLKSÄGNER. Samlade och upptecknade af Wilhelmina Schröder. Illustrerade af Hjalmar Eneroth. Stockholm 1902. 352 sidor. Originalklotband. (#156562) | 250:- |
| DER BORN JUDAS. Legenden, Märchen und Erzählungen. Gesammelt von Micha Josef bin Gorion. Herausgegeben und mit einem Nachwort von Emmanuel bin Gorion. Wilsbaden 1959. 794 pages. Original cloth in dustjacket. (#124684) | 125:- |
| BRETONISCHE MÄRCHEN. Herausgegeben und übertragen von Ré Soupault. Düsseldorf 1959. 320 pages. Original hard covers. (#123578) | 150:- |
| BRITISH FOLK TALES AND LEGENDS: A SAMPLER. [Edited by] Katharine M. Briggs. London 1977. 315 pages. Softcover. (#163474) | 110:- |
| Bulfinch, Thomas, MYTHOLOGY. London 1963. 679 pages. Original cloth. Dust jacket. (#72451) | 225:- |
| Bulfinch, Thomas, MYTHOLOGY. A Modern Abridgment by Edmund Fuller. Laurel Classic, New York 1959. 448 pages. Paperback. (#93515) | 100:- |
| Bødker, Laurits, INDIAN ANIMAL TALES. A Preliminary Survey. H-fors 1957. 144 pages. Soft covers. (#29121) | 160:- |
| FFC 170. |
| A CATALOGUE OF HUNGARIAN FOLK BELIEF LEGENDS. Magyar hiedelemmonda katalógus. Budapest 1957. 328 pp. (#30705) | 140:- |
| Cederschiöld, Wilhelm, SANT OCH OSANT I FOLKSÄGNERNA. Sth 1932. 96 pp. (#9320) | 70:- |
| Charpentier, Jarl (red.), INDISKA MYTER OCH SAGOR. Illustrerad. Sthlm 1925. 260 sidor. Original klotband. (#30693) | 170:- |
| Childers, J. Wesley, MOTIF-INDEX OF THE CUENTOS OF JUAN TIMONEDA. Bloomington n.d.(1946?). XVI, 58 pp. (#30691) | 125:- |
| CONTES DE FÉES. Tirés de Claude Parrault, de Mme d'Aulnoy et de Mme Leprince de Beaumont et illustrés de 65 vignettes par Bertall, Beaucé etc. Paris 1871. 416 pages. Contemporary half leather. One inner hinge weak. (#133393) | 150:- |
| Crowley, Daniel J., I COULD TALK OLD-STORY GOOD: CREATIVITY IN BAHAMIAN FOLKLORE. Berkeley 1966. (12), 157 pp. (#30695) | 200:- |
| CUILLURGUNA. Cuentos de los Quichuas del oriente ecuatoriano. Recogido y redactado por Carolina Orr D., Juan E. Hudelson. Dibujas originales por Marneta Illanas, de Coca, Víctor Modesto Cerda A., de Angota, niños y mujeres de la comuna San Jacinto. Illustr. Quito 1971. 97 pages. Softcover. (#118141) | 150:- |
| In Quichua and Spanish. |
| Daae, L., NORSKE BYGDESAGN. Christiania 1870. (4), 155, (5) sidor. Häftad. Oskuren med tryckta originalomslag, varav främre loss. Stämpel. (#94463) | 350:- |
| DANSKE FOLKEÆVENTYR ved Svend Grundtvig. Med tegninger af danske kunstnere. Tredie oplag. Kbh 1922. 173 sidor. Tryckt originalpappband. (#124691) | 150:- |
| DEUTSCHE SCHWÄNKE. In einem Band. Ausgewählt etc von Günter Albrecht. Berlin 1969. XXVI, 390 pages. Boards with leather spine. (#66925) | 125:- |
| DEUTSCHE TIERFABELN vom zwölften bis zum sechzehnten Jahrhundert. Ausgewählt etc von Richard Schaeffer. Illustr. Berlin 1955. 550 pages. Hardcover in dustjacket. (#67372) | 145:- |
| DEUTSCHE VOLKSDICHTUNG. Eine Einführung. Reclam, Leipzig 1979. 404 pages. Paperback. (#69507) | 100:- |
| Dima, Alexander (herausg.), RUMÄNISHE MÄRCHEN. In deutscher Übersetzung. Leipzig 1944. 264 pp. (#30963) | 200:- |
| Edsman, Carl-Martin, MYT SAGA LEGEND. Sthlm 1968. 158 sidor. Pocket. (#30960) | 100:- |
| ENCYCLOPÄDIE DES MÄRCHENS. Stichwortliste. Erste Fassung Winter 1959/60. Berlin (1960?). 85 pp. (#30706) | 100:- |
| FOLK NARRATIVE AND CULTURAL IDENTITY I-II. Narrative populaire et identité culturelle. Volserzählung und kulturelle Identität. 9th Congress of the International Society for Folk-Narrative Research, Budapest 10-17.6 1989. Summaries in alpabetical order. I: A-K. II: L-Y. Budapest 1989. 242 pages + supplementum (21) pages. A4. Mimeographed softcovers. 2 vols. (#163470) | 250:- |
| de la Fontaine, Jean, CONTES. Édition illustrée de 180 vignettes dans le texte par Tony Johannot, C. Boulanger, Roqueplan, Fragonard Pére, etc. Et de nouveaux dessin hors texte par staal. Précédée d'une introduction par M. Louis Moland. Paris, Garnier frères. Paris s.d. (c. 1890). (4), LII, 589, (3) pages. Contemporary decorated half leather. Fine copy. (#53243) | 1500:- |
| de la Fontaine, Jean, FABLER. Urval, inledning, anmärkningar och svensk tolkning av Gustaf Holmér. Sthlm 1981. 121 sidor. Förlagsband. (#102543) | 125:- |
| FRANSKA SAGOR. Återberättade av Erhard Lommatzsch. Sthlm 1952. 213 sidor. Original pappband. (#78186) | 135:- |
| Medeltida sagor. |
| FRANZÖSISCHE FEENMÄRCHEN DES 18. JAHRHUNDERTS. Herausg. von Klaus Hammer. Illustr. Berlin 1969. 488 pages. Hardcover in dustjacket. (#66938) | 160:- |
| FRANZÖSISCHE GESCHICHTEN AUS MITTELALTER UND RENAISSANCE. Herausgegeben von Werner Bahner. Ausstattung und Illustrationen: Werner Klemke. München ohne Jahr (c. 1970). 622 pages. Original cloth. Slip-case. (#90363) | 175:- |
| Fylling, Peder, FOLKESAGN. Ved Knut Liestøl. Oslo 1942. 71 sid. Häftad. Stämpl. (#64499) | 125:- |
| GASTEINER SAGEN. Zusammengestellt von Karl D. Wagner. Salzburg (1926?). 112 pages. Original cloth. (#66967) | 125:- |
| DIE GEFLÜGELE SCHWESTER UND DIE DUNKELN DER ERDE. Albanische Volksmärchen. Übersetzt von M. Lambertz. Eisenach 1952. 224 pages. Original hard covers. (#133388) | 135:- |
| GESCHICHTEN AUS DEM ALTEN FRANKREICH. Übertragen von Erhard Lommatzsch. Frankfurt am Main 1966. 376 pages. Original cloth in dustjacket. (#109548) | 100:- |
| Medieval tales. |
| DIE GOLDENE SCHALE und andere Märchen der Völker der Sowjetunion. Illustr. Moskau no date. 366 pages. Original cloth in dustjacket. (#163472) | 125:- |
| Gordian, Fritz (ed.), AN ITALIENISCHEN KAMINEN. Märchen und Legenden aus dem Süden. Mühlacker 1970. 263 pages. Original cloth. Dust jacket. (#133384) | 130:- |
| Goswami, Praphulladatta, BALLADS AND TALES OF ASSAM. A Study of the Folklore of Assam. Gauhati, Assam 1960. VIII, 252 pp. Hardcover with dustjacket. (#30657) | 145:- |
| Grimm, Jakob & Wilhelm (ed.), KINDER- UND HAUSMÄRCHEN. Illustrationen von Werner Klemke. Ausgewählt nach einer von Dr. Anneliese Kocialek besorgeten Ausgabe. Der Kinderbuchverlag, Berlin no date (1950-ies). 456 pages. Original cloth. Dust jacket with small tears. (#121973) | 150:- |
| Grip, Elias, NÅGRA BIDRAG TILL KÄNNEDOM OM UPPLÄNDSK FOLKMYTOLOGI enligt sägner från Bälinge och Norunda härader. Särtryck utan ort och år (ca. 1900). 18 sidor. Häftad. Dedikation. (#98907) | 120:- |
| DAS GROßE BUCH DER MÄRCHEN, SAGEN UND GESPENSTER. Herausgegeben von Franz Rottensteiner. Frankfurt am Main 1983. 524 pages. Paperback. (#144817) | 100:- |
| Grundtvig, Svend (udg.), DANSKE FOLKESAGN 1839-83 1-2. Udg. af Hans Ellekilde. 1: Danske naturvætter. 2: Danske stedsagn. Illustr. Kbhvn 1944-48. 415; 304 sidor. Bundna i ett klotband. Stämpl. (#75892) | 300:- |
| Danmarks folkeminder 53. |
| Gräße, Johann Georg Theodor (ed.), DER SAGENSCHATZ DES KÖNIGREICHS SACHSEN. Zum ersten Male in der ursprünglichen Form aus Chroniken, mündlichen und schriftlichen Ueberlieferungen und anderen Quellen gesammelt und herausgegeben. Dresden 1855. 592 pages. Contemporary boards with head of spine damaged. Writing on front (blank) endpaper which also has had a piece cut away. Interior is very good besides some age staining. (#106766) | 1900:- |
| DAS GUT ALT TEUTSCH SCHWANKBUCH. Das ist: Artige Mären und lose Schwänklein von mutwilligen Rittern, ... Aus dem Mittelhochdeutschen ... übertragen von Ernst von Wolzogen. Wolfenbüttel 1922. 152 pages. Original decorated hardcover. (#124795) | 200:- |
| Haavio, Martti, KETTENMÄRCHENSTUDIEN I. H-fors 1929. 224 pp. Stamped. Part II was published in 1932. (#37555) | 150:- |
| FFC 88. |
| Haiding, Karl (ed.), MÄRCHEN UND SCHWÄNKE AUS OBERÖSTERREICH, Berlin 1969. XX, 233 pages + plates. Original cloth in dustjacket. As new in cardboard box. (#109602) | 200:- |
| HALLANDSSÄGNER. Utgivna av Carl-Martin Bergstrand. Göteborg 1949. 219 sidor. Häftad. (#101905) | 150:- |
| Haltrich, Josef (ed.), SÄCHSISCHE VOLKSMÄRCHEN AUS SIEBENBÜRGEN. Herausg. von Hanni Markel. Bukarest 1974. 454 pages. Original cloth in dustjacket. (#66907) | 175:- |
| Hauff, Wilhelm, SAGOR I-II. Öfversatta af Alfred Svensson. Med illustrationer. Sthlm 1881. 224 + 192 sidor. Med bevarade främre omslag i röda klotband. 2 volymer. (#124903) | 350:- |
| Med Eric Österlunds exlibris. Han har skrivit: "Mycket sällsynt uppl. helst i dylik kondition. Tyvärr har här titeln till del I saknats och 2:a delens titel insatts med delbetäckningen överklistrad". |
| Hermelin, Olof, SÄGNER OCH FOLKTRO FRÅN SKILDA LANDSKAP. Sthlm 1909 & 1949. 136 sidor. 2 häften. (#57540) | 140:- |
| Svenska landsmål. |
| Hermelin, Olof, SÄGNER OCH FOLKTRO FRÅN SKILDA LANDSKAP. Sthlm 1909 & 1949. 136 sidor. 2 häften. Stämpl. (#90802) | 120:- |
| Heyman, Harald E., STUDIES ON THE HAVELOK-TALE. Diss. Upsala 1903. 152 pp. Softcover. (#43819) | 160:- |
| Hyltén-Cavallius, Gunnar Olof & Stephens, George (utg.), SVENSKA SAGOR I-IV. Med ordförklaringar utgivna av Jöran Sahlgren. Vinjetter av Einar Norelius. Sthlm 1964-65. 178 + 224 + 201 + 183 sidor. Pocket. 4 volymer. (#145531) | 200:- |
| Höttges, Valerie, TYPENVERZEICHNIS DER DEUTSCHEN RIESEN- UND RIESISCHEN TEUFELSSAGEN. H-fors 1937. 288 pp. (#30726) | 150:- |
| FFC 122. |
| INDISKA FABLER OCH SAGOR. En antologi sammanställd av Elin Lagerkvist. Sthlm 1961. 238 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#63742) | 100:- |
| INTERNATIONALER KONGREß DER VOLKSERZÄHLUNGSFORSCHER IN KIEL UND KOPENHAGEN. (19.8. - 29. 8. 1959.) Vorträge und Referate. Berlin 1961. VIII, 474 pages. Original cloth. (#30751) | 200:- |
| ÍSLENZKAR ÞJÓÐSÖGUR OG ÆVINTÝRI IX. [Japanese translation by Kunishiro Sugawara]. Útgefandi: Miyai Shoten. Illustr. Tokyo 1979. 423 pages. Softcover in slip case. (#117275) | 125:- |
| Jón Árnason's collection. |
| ITALIENISCHEN MÄRCHEN IN TOSCANA AUS VOLKSMUND GESAMMELT von Carl Weber. Halle a.S. 1900. 40 pages. Softcover. (#110465) | 100:- |
| IV INTERNATIONAL CONGRESS FOR FOLK-NARRATIVE RESEARCH IN ATHENS. (1.9-6.9 1964). Lectures and Reports. Ed. Georgios A. Megas. Athens 1965. XVI, 615 pp. Cloth in dustjacket. (#52285) | 400:- |
| Johann von Capua, BEISPIELE DER ALTEN WEISEN. Übersetzung der hebräischen Bearbeitung des indischen Pañcatantra ins Lateinische. Herausg. und übersetzt von Friedmar Geissler. Berlin 1960. XVI, 412 pages. Softcover. (#29742) | 160:- |
| Kahana, S.Z., ISRAEL LEGENDS. Ed. Leo Gartenberg. Tel Aviv 1969. 261 pages. Original cloth in dustjacket. (#42100) | 165:- |
| Kaiste, Jaana, DAS EIGENSINNIGE KIND. Schrecken in pädagogischen Warnmärchen der Aufklärung und der Romantik. Diss. Upps. 2005. 193 pages. Softcover. (#134661) | 250:- |
| KAMBA FOLKLORE I. Tales of Animals. With Linguistic, Ethnographical and Comparative Notes by Gerhard Lindblom. Uppsala 1928. XII, 111 pages. Softcover. (#44682) | 150:- |
| Archives d'Études Orientales 20:1. |
| KAMBA FOLKLORE II. Tales of Supernatural Beings and Adventures. Texts, Translations and Notes by Gerhard Lindblom. Uppsala 1935. IV, 142 pages. Softcover. (#122480) | 150:- |
| Archives d'Études Orientales 20:2. |
| KAUKASISCHE MÄRCHEN. Ausgewählt und übersetzt von A. Dirr. Jena 1920. xii, 296 pages. Original hard covers. (#140039) | 150:- |
| Die Märchen der Weltliteratur. |
| Kiefer, P.J., LÉGENDES ET TRADITIONS DU RHIN DE BALE À ROTTERDAM. Troisième édition, revue et augmentée. Mayence no date (c. 1880). iv, 316 pages + 2 plates. Original, decorated cloth. A few leaves with water stains in margin. (#157327) | 200:- |
| KINDER- UND HAUSMÄRCHEN 1-2. Gesammelt durch die Br¨der Grimm. Mit Illustrationen von Ludwig Richter und Moritz von Schwind. Herausgegeben und mit Nachwort von Carl Helbling. Manesse Verlag no date (c. 1960). 595 + 603 pages. Original cloth. Small books. 2 volumes. (#157333) | 150:- |
| Kippar, Pille, ESTNISCHE TIERMÄRCHEN. Typen- und Variantenverzeichnis. Zusammengestellt. H-fors 1986. 220 pp. (#30710) | 175:- |
| FFC 237. |
| Kosko, Maria, LE FILS ASSASSINÉ (AT 939 A). Étude d'un théme légendaire. H-fors 1966. 364 pages. Softcover. (#30745) | 175:- |
| FFC 198. |
| Lehmann, Edv., MYTER OCH SAGOR PÅ VÄG GENOM VÄRLDEN. Sth 1925. 220 sidor. Original klotband. (#31667) | 150:- |
| Liljeblad, Sven, DIE TOBIASGESCHICHTE UND ANDERE MÄRCHEN MIT TOTEN HELFERN. Lund 1927. 266 pages + 5 folding maps. Soft cover. (#30761) | 175:- |
| Lindell, Kristina, Swahn, Jan-Öjvind & Tayanin, Damrong, FOLK TALES FROM KAMMU III: PEARLS OF KAMMU LITERATURE. Lund 1984. LXIV, 325 pp. (#30823) | 175:- |
| Lindell, Kristina, Swahn, Jan-Öjvind & Tayanin, Damrong, A KAMMU STORY - LISTENER'S TALES. Illustr. Lund 1977. 114 pp. (#30735) | 135:- |
| Liungman, Waldemar, EN TRADITIONSSTUDIE ÖVER SAGAN OM PRINSESSAN I JORDKULAN (AARNES 870) I-II. Aa Göteborg 1925. 115; 174 pp + kartor i ficka. Bakre omslag med kartfickan loss. 2 vol. (#30887) | 170:- |
| Lorents, Maj Almquist (red.), ERINS STORA FACKLA. Ur de iriska bardernas sånger och sägner. Sthlm 1925. 143 sid. Häftad. Inlagan lös. (#66799) | 125:- |
| Lorents, Maj Almquist (red.), ERINS STORA FACKLA. Ur de iriska bardernas sånger och sägner. Sthlm 1925. 143 sid. Häftad. (#90192) | 145:- |
| Lüthi, Max, DIE GABE IM MÄRCHEN UND IN DER SAGE. Ein Beitrag zur Wesenserfassung und Wesensscheidung der beiden Formen. Diss. Bern 1943. 163 pages. Soft covers. Stamped. (#141285) | 225:- |
| Läffler, L.Fr., DEN GOTTLÄNDSKA TAKSTEINAR-SÄGNEN. En svensk mytbildning i nyare tid. Sthlm 1905. 60 sidor. Häftad. (#49679) | 135:- |
| [MESSERIA OCH ANDRA SVENSKA FOLKSAGOR.] [I urval och översättning av Kunishiro Sugawara.] Illustr. [Kyoto] 1980. 260 sidor. Häftad. (#117274) | 125:- |
| Japansk text. |
| MICKEL RÄV. Till svenska och med inledning av Gunnar Tilander. Sthlm 1958. 134 sidor + 10 planscher. Förlagsband i skyddsomslag. (#66930) | 75:- |
| Roman de Renard, Reynard the Fox. |
| MICKELS SAGOR. Berättade av Per Gustavsson. Trägravyrer Sven Ljungberg. Sthlm 1996. 174 sidor. 4:o. Original klotryggsband. (#163456) | 200:- |
| Folksagor återberättade efter Mickel i Långhult. |
| Minton, John, "BIG 'FRAID AND LITTLE 'FRAID": AN AFRO-AMERICAN FOLKTALE. H-fors 1993. 111 pp. (#30767) | 130:- |
| FFC 253. |
| Moberg, Axel, ARABISKA MYTER OCH SAGOR. Med kulturhistorisk inledning. Sthlm 1966. 254 sidor. Pocket. (#124356) | 100:- |
| Molbech, G. (red.), UDVALGTE EVENTYR ELLER FOLKEDIGTNINGER. En bog for ungdommen, folket og skolen. Kbhvn 1873. XVI, 406 pp. Nött halvläderband. (#37277) | 125:- |
| Musäus, Johann Karl August (ed.), VOLKSMÄRCHEN DER DEUTSCHEN. Illustr. Stuttgart 1976. 907 pages. "Soft" hardcover. (#66928) | 135:- |
| Myhrman, David W., TUSEN NÄTTER OCH EN NATT eller den arabiska sagosamlingen. Sthlm 1912. 27 sidor. Häfte. (#87921) | 75:- |
| Verdandis småskrifter. |
| Nathhorst, Bertel, FORMAL OR STRUCTURAL STUDIES OF TRADITIONAL TALES. The Usefulness of Some Methodological Proposals Advanced by Vladimir Propp, Alan Dundes, Claude Lévi-Strauss and Edmund Leach. Diss. Sth 1969. 80 pages. Soft covers. (#22543) | 75:- |
| Nordisk kultur IX:A-B, FOLKVISOR. FOLKSÄGNER OCH FOLKSAGOR. A. Utg. Knut Liestøl. B. Utg. C.W. von Sydow. Illustr. Sth 1931. 296, XXXII sidor. Häftad. (#31665) | 210:- |
| Nordisk kultur IX:A-B, FOLKVISOR. FOLKSÄGNER OCH FOLKSAGOR. A. Utg. Knut Liestøl. B. Utg. C.W. von Sydow. Illustr. Sth 1931. 296, XXXII pp. Nött, stämpl. (#42403) | 150:- |
| NORRLÄNDSKA SAGOR. För trycket ordnade av J.A. Lundell. Uppsala 1907. 48 sidor. Original pappband. Stämpl. (#142676) | 100:- |
| NORSKE FOLKEEVENTYR. Utvalgt ved Helge Krog. Forord av Fredrik Paasche. Illustr. Sthlm 1942. 308 sidor. Original klotryggsband. (#137138) | 140:- |
| Nyrop, Kristoffer, DEN EVIGE JØDE. Illustr. Kbhvn 1907. 136 sid. Häftad. Stämpl. (#66960) | 150:- |
| Fortids sagn og sange II. |
| Nyrop, Kristoffer, GREVINDEN MED DE 365 BØRN. Kbhvn 1909. 123 sid. Häftad. Stämpl. (#66959) | 140:- |
| Fortids sagn og sange V. |
| Nyrop, Kristoffer, JØDISKE PARABLER. Kbhvn 1908. 119 sid. Häftad. Stämpl. och något nött. (#66963) | 120:- |
| Fortids sagn og sange IV. |
| Nyrop, Kristoffer, SANGERNES HJERTE. Kbhvn 1908. 127 sid. Häftad. Stämpl. (#66944) | 140:- |
| Fortids sagn og sange III. |
| Nyrop, Kristoffer, TANNHÄUSER I VENUSBJÆRGET. Illustr. Kbhvn 1909. 120 sid. Häftad. Stämpl. (#66947) | 140:- |
| Fortids sagn og sange VI. |
| Nyrop, Kristoffer, TOVES TRYLLERING. Kbhvn 1907. 111 sid. Häftad. Stämpl. och något nött. (#66943) | 120:- |
| Fortids sagn og sange I. |
| Nyrop, Kristoffer, DEN TROLOVEDE STATUE. Kbhvn 1933. 159 sid. Häftad. Stämpl. (#66945) | 160:- |
| Fortids sagn og sange VII. |
| Olrik, Lunding & Aarne, DANSK FOLKEMINDESAMLING (DFS) THE NATIONAL COLLECTION OF FOLKLORE IN COPENHAGEN. By Axel Olrik. And: The System of of Tales in the Folklore Collection in Copenhagen by Astrid Lunding; Verzeichnis der Märchentypen by Antti Aarne; Erster bericht des... FF. H-fors 1910. Worn spine. (#61180) | 100:- |
| FFC 1-4. |
| Palmer, Kingsley (ed.), ORAL FOLK-TALES OF WESSEX. Newton Abbot 1973. 200 pp. Cloth in dustwrapper. (#37268) | 135:- |
| PANSCHATANTRA. Das Fabelbuch des Pandit Wischnu Scharma. Aus dem Sanskrit von G.L. Chandiramani et al. Köln 1971. 264 pages. Original cloth in dustjacket. (#163101) | 125:- |
| Paris, Gaston, STUDIER ÖFVER MEDELTIDA SAGOR. Öfversättning af Erik Staaf. Sth 1903. IV, 194 sidor. Original klotband. (#30803) | 150:- |
| Perrault, Charles, CONTES. Illustrations de Félix Lorioux. Libraire Hachette, Paris 1927. 72 pages. 4:o. Original hardcover. (#156309) | 300:- |
| Perrault, Charles, FEENMÄRCHEN AUS ALTER ZEIT. Illustr. von Gustave Doré. München no date. 160 pages. Hardcover in dustjacket. (#66935) | 125:- |
| Perrault, Charles, GÅSMORS SAGOR. På svenska och med en saga om sagoberättaren av Hjalmar Gullberg. Sth 1955. 131 sid. Inb. (#47880) | 110:- |
| Pézard, André, CONTES ET LÉGENDES DE PROVENCE. Paris 1949. 256 pages + plates. Original hard covers. (#133391) | 140:- |
| PROBLEME DER SAGENFORSCHUNG. Herausg. Lutz Röhrich. Freiburg am Breisgau 1973. 219 pages. Soft covers. (#30810) | 135:- |
| Radin, Paul (ed.), AFRICAN FOLKTALES. Selected and Edited, with an Introduction. Princeton 1970. XVI, 322 pp. Softcover. (#30642) | 150:- |
| Ramløv, Preben, MYTER OG FOLKEEVENTYR. Væsen, funktion og historik. Illustr. Kbhvn 1977. 204 pp. (#7414) | 125:- |
| Reykers, Hans Heinrich, DIE ISLÄNDISCHE ÄCHTERSAGE. Ein Beitrag zur nordischen Volkskunde. Diss. Marburg 1936. 72 pages. Softcover. Stamped. (#110066) | 175:- |
| Richter, Hans-Peter, JAGD AUF GEREON. Geschichte und Wanderung einer Legende. Köln 1967. 156 pp. Cloth in dustjacket. (#31676) | 125:- |
| Ringgren, Helmer, FATALISM IN PERSIAN EPICS. Uppsala 1952. 134 pages. Softcover. (#44612) | 165:- |
| Rochs, Arthur, ÜBER DEN VEILCHEN-ROMAN UND DIE WANDERUNG DER EURIAUT-SAGE. Diss. Halle 1882. 44 pp. Stamped. (#34491) | 110:- |
| Rolandssången -, LA CHANSON DE ROLAND. Édition bilingue suivie de Les mots et la parole dans le "Roland". Par Yves Bonnefoy. Paris 1968. 312 pages. Pocket. (#107791) | 100:- |
| ROMANIAN FOLK TALES. Translated from the Romanian by Ana Cartianu. Foreword by Vasile Nicolescu. Bucharest 1979. 336 pages. Original cloth. Dust jacket. (#133338) | 150:- |
| Rooth, Anna Birgitta, ASKUNGEN I ÖST OCH VÄST. Illustr. Upps. 1977. 96 sidor. Häftad. (#7106) | 75:- |
| Rooth, Anna Birgitta, FRÅN LÖGNSAGA TILL PARADIS. Illustr. Upps. 1983. 149 sidor. Häftad. (#30977) | 120:- |
| Rooth, Anna Birgitta, THE IMPORTANCE OF STORYTELLING. A Study Based on Field Work in Northern Alaska. Upps. 1976. 106 pages. Softcover. (#27176) | 150:- |
| [Rooth] Waldemarson, Anna Birgitta, KUNG LINDORM. En orientalisk saga i dansk-skånsk sagotradition. Lund 1942. Pag. 175-246. Särtryck. (#7050) | 60:- |
| RÜBEZAHL. Tyska folksagor. Bearbetade och översatta av Elsa Rabenius. Illustrerad av John Dunge. Uppsala 1923. 105 sidor. Förlagsband. Fint ex. (#161766) | 250:- |
| RÜGENSCHE SAGEN. Gesammelt und herausgegeben von A. Haas. 5. Auflage. Stettin 1920. xvi, 144 pages. Original hard covers. (#133395) | 150:- |
| RUSSISCHE VOLKSMÄRCHEN. Übersetzt und eingeleitet von August von Löwis of Menar. Jena 1921. xxvi, 336 pages. Original hard covers. (#140041) | 150:- |
| Die Märchen der Weltliteratur. |
| RYSKA SAGOR OCH HJÄLTESÅNGER. En antologi redigerad och översatt av Helga Backhoff Malmquist. Sthlm 1967. 225 sidor. Original pappband. (#107634) | 100:- |
| Röhrich, Lutz, MÄRCHEN UND WIRKLICHKEIT. Eine volkskundliche Untersuchung. Wiesbaden 1956. 260 pages. Soft covers. (#99165) | 250:- |
| Rösch, E., DER GETREUE JOHANNES Eine vergleichende Märchenstudie. H-fors 1928. 216 pp. (#30857) | 150:- |
| FFC 77. |
| SAGAN OM FISKAREN OCH ANDEN. Österländsk berättelse. Sthlm 1895. 32 sidor. Häftad. Fint ex. (#111209) | 100:- |
| Skrifter för folket 2. |
| SAGOR FRÅN EDSELE. Upptecknade och översatta av Frans Bergvall. Utgivna och kommenterade av Åsa Nyman och Karl-Hampus Dahlstedt. Illustr. Upps. 1991. 303 sidor. Originalklotband. (#28818) | 125:- |
| SAGOR FRÅN KAUKASIEN. Illustr. Hede utan år. 105 sidor. Förlagsband. (#158429) | 140:- |
| Nedtecknade av Sourène Erzinkian-Lorelli och presenterade av Göta M. Fjäll. |
| SANTAL FOLK TALES II. Edited by P.O. Bodding. Oslo 1927. 403 pages. Soft covers. Stamped. (#155191) | 200:- |
| Volume II of III. |
| SANTAL FOLK TALES III. Edited by P.O. Bodding. Oslo 1929. 411 pages. Soft covers. Stamped. (#155192) | 200:- |
| Volume III of III. |
| DIE SCHLAFENDE SCHÖNE. Französische und deutsche Feenmärchen des achtzehnten Jahrhunderts herausg. von Heinz Hillmann. Illustr. Wiesbaden no date (1960ies?). 283 pages. Original cloth in dustjacket. (#67370) | 135:- |
| Schott, Arthur & Albert (ed.), RUMÄNISCHE VOLKSERZÄHLUNGEN AUS DEM BANAT. Märchen, Schwänke, Sagen. Neuausgabe besorgt von Rolf Wilh. Brednich und Ion Talos. Bukarest 1973. 336 pages. Original cloth. Dust jacket. (#133340) | 175:- |
| EINE SCHRECKLICHE GESCHICHTE VON ROBERT DEM TEUFEL, Herzog von der Normandie, und wie sich nachmals bekehrte und ein Mann Gottes wurde. Nach der Marbachschen Übersetzung erzählt von Severin Rüttgers, für Kinder vom 11ten Jahre an. Schaffstein, Köln ohne Jahr (c. 1910). 64 pages. Original boards. Discreet stamp, otherwise very good copy. (#123581) | 150:- |
| Schück, Henrik, NÅGRA BLAD UR SAGANS HISTORIA. Sthlm 1901. 46 sidor. Häftad. (#94487) | 100:- |
| Schwab, Gustav (ed.), DIE DEUTSCHEN VOLKSBÜCHER. Mit 4 Farbbildern und 70 Zeichnungen von Hildegard Pezolt. Wien 1952. 356 pages. Hardcover. (#67315) | 150:- |
| SCHWÄNKE DES SECHZEHNTEN JAHRHUNDERTS. Herausgegeben von Karl Goedeke. Leipzig 1879. xxxiv, 296 pages. Old half cloth. Stamped. (#133394) | 200:- |
| DIE SCHÖNSTEN MÄRCHEN DER WELT FÜR 365 UND EINEN TAG. Juli. Gesammelt und herausgegeben von Lisa Tetzner. Darmstadt 1981. 192 pages. Pocket. (#119773) | 100:- |
| Nur Juli. |
| Semenoff, Vassilissa (red.), RYSKA FOLKSAGOR. Illustr. Sth 1947. 238 sidor. Original klotryggsband. (#30285) | 145:- |
| SHEEKOXARIIROOYIN SOOMAALIYEED. Uu soo ururiyay Axmed Cartan Xaange. Folktales from Somalia. Collected and translated by Ahmed Artan Hanghe. Uppsala 1988. 209 pages. Original cloth. Library stamp, otherwise very fine. (#82587) | 150:- |
| SPANISH STORIES AND TALES. Edited by Harriet de Onís. The Pocket Library, New York 1956. 288 pages. Paperback. (#69525) | 100:- |
| Sperry, Margaret, BRIDES OF DARKNESS and Other Stories Adapted from Scandinavian Legend and Folklore. Illustrated. Copenhagen 1960. 122 pages. Original cloth. Dust jacket with tears. (#133030) | 200:- |
| Sundin, Monica Dofs, RÖDLUVAN I FILMENS TIDSÅLDER - sagospår och filmversioner 1901-2001. Illustr. Aa Lund 2003. 514 sidor. Häftad. (#88832) | 200:- |
| SVENSKA FOLKSAGOR. I urval och med inledning av Jan-Öjvind Swahn. Sthlm 1976. 194 sidor. Pocket. (#37361) | 100:- |
| SVENSKA FOLKSAGOR. I urval och med inledning av Jan-Öjvind Swahn. Sth 1988. 193 sidor. Förlagsband. (#136892) | 110:- |
| SVENSKA FOLK-SAGOR OCH ÄFVENTYR 1:1-2. Efter muntlig öfverlemning samlade och utgifna af Gunnar Olof Hyltén-Cavallius och George Stephens. (Allt som utkom). Stockholm, Bohlin 1844-49. (8), 276, (2), 277-499 sidor. Inbundna i ett senare skinnryggsband. Inlagan lätt lagerfläckad. 2 cm lagad reva i titelbladet. (#156139) | 3000:- |
| SVENSKA FOLKSAGOR VII. Sagor från Gotland samlade av Per Arvid Säve berättade av Gudrun och Jöran Sahlgren. Illustr. av Einar Norelius. Sthlm 1945. 228 sidor. Halvklotband med bevarat främre omslag. (#136359) | 150:- |
| SVENSKA FOLKSÄGNER. Samlade samt försedda med historiska och etnografiska anmärkningar af Herman Hofberg. Med teckningar af svenska konstnärer. Nytryck, Niloe 1981. 224 sidor. Originalband med skyddsomslag. (#2905) | 150:- |
| von Sydow, C.W., TVÅ SPINNSAGOR. En studie i jämförande folksagoforskning. Aa Sth 1909. 103 sidor. Häftad. (#30955) | 150:- |
| Svenska landsmål 108. |
| TAGUNG DER "INTERNATIONAL SOCIETY FOR FOLK-NARRATIVE RESEARCH" IN ANTWERP (6.-8. SEPT. 1962). Bericht und Referate. Antwerpen 1963. 103 pages. Original cloth. (#127781) | 135:- |
| Tegethoff, Ernst (ed.), MÄRCHEN, SCHWÄNKE UND FABELN. München 1925. XV, 387 pages. Original cloth. (#66899) | 175:- |
| TÜRKISCHE GESCHICHTEN. Übersetzt von Habib Edib. Weimar 1917. 148 pages. Soft covers. (#140020) | 150:- |
| TUSEN OCH EN NATT 1-6. Från arabiskan av J. Östrup. Till svenskan av Torsten Wennström. Illustrerad av Gudmund Hentze. Malmö 1941. 396 + 400 + 400 + 398 + 400 + 398 sidor. Original halvklotband. 6 volymer. (#49714) | 700:- |
| TUSEN OCH EN NATT 1-6. Från arabiskan av J. Östrup. Till svenskan av Torsten Wennström. Illustrerad av Gudmund Hentze. Malmö 1928. 396 + 400 + 400 + 398 + 400 + 398 sidor. Original halvfranska band. 6 volymer. (#161947) | 700:- |
| TUSEN OCH EN NATT I-X. Översättning från Burtons engelska upplaga av Hjalmar Bergman, Richard Heijll och Ernst Lundquist. Sth 1918-23. Dekorerade original pappband. 10 volymer. Namnteckning. (#55193) | 800:- |
| TUSEN OCH EN NATT I-X. Översättning från Burtons engelska upplaga av Hjalmar Bergman, Richard Heijll och Ernst Lundquist. Sth 1918-23. 10 volymer. Del I i originalklotband, II-X häftade. Vol. III med fläck på omslaget. (#152420) | 500:- |
| TYPENVERZEICHNIS DER BULGARISCHEN VOLKSMÄRCHEN. Von Liliana Daskalova Perkowski, Doroteja Dobreva, Jordanka Koceva und Evgenija Miceva. Herausg. Klaus Roth. H-fors 1995. 425 pp. (#30908) | 150:- |
| FFC 257. |
| UKRAINISCHE VOLKSMÄRCHEN. Illustr. Kiew 1975. 134 pages. Original cloth in dustjacket. (#163473) | 100:- |
| VIERHUNDERT SCHWÄNKE DES SECHZEHNTEN JAHRHUNDERTS. Herausg. und erläutert von Felix Bobertag. Berlin no date (late 19th Century). XXIV, 409 pages. Half leather. (#67342) | 200:- |
| Voigt, V., GLAUBE UND INHALT. Drei Studien zur Volksüberlieferung. Budapest 1976. 120 pages. Soft covers. (#30850) | 130:- |
| VOLKSMÄRCHEN AUS DEM HISTORISCHEN VORPOMMERN. Aus den Sammlungen von Ulrich Jahn, Alfred Haas und ihren Zeitgenossen. Neu herausgegeben von Siegfrid Armin Neumann. Illustr. Rostock 1984. 208 pages. Original cloth. Dust jacket. (#71841) | 120:- |
| Waltman, K.H. (uppt.), LIDMÅL. Sagor, sägner och historier, seder och bruk. Upptecknade i Frostviken, Jämtland. Ny samling utg. av D.O. Zetterholm. Sth 1939. XXXII, 247 sidor. Häftad. (#6595) | 105:- |
| Weddige, Hilkert, EINFÜHRUNG IN DIE GERMANISTISCHE MEDIÄVISTIK. Illustr. München 1987. 364 pages. Soft covers. Pencil underlinings and notes. (#136705) | 160:- |
| Wildhaber, Robert, DER ALTERSVERS DES WECHSELBALGES UND DIE ÜBRIGEN ALTERSVERSE. H-fors 1985. 117 pp. (#30880) | 130:- |
| FFC 235. |
| Wongar, Bahumir, DER PFAD NACH BRALGU. Erzählungen. Mit 19 Rindenmalereien und Ölbildern von Aborigines. Leipzig 1988. 180 pp. Cloth in dustwrapper. (#30645) | 150:- |
| ZELTA TINITE. Latviesu tautas pasakas. Riga 1957. 148 pages + colour plates by K. Sunins. Original decorated hardcover. (#134902) | 120:- |
| Ziegler, Matthes, DIE FRAU IM MÄRCHEN. Eine Untersuchung deutscher und nordischer Märchen. Diss. Leipzig 1937. 289 pages. Softcover. Stamped. (#107431) | 300:- |
| ZIGEUNERHUMOR. 250 schnurren, Schwänke und Märchen von Friedrich S. Krauss. Leipzig 1907. xvi, 235 pages. Soft covers. Spine worn, front wrapper almost loose. (#133396) | 150:- |
| ZWEI ALTDEUTSCHE SCHWÄNKE. Die böse Frau. Der Weinschwelg. Neu herausgegeben von Edward Schröder. Leipzig 1913. 59 pages. Pamphlet. (#109717) | 150:- |
| ÖSTERLÄNDSKA SAGOR. Illustr. Sthlm 1901. 113 sidor. Original klotryggsband. (#127041) | 125:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |