| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| Ahlqvist, Alfred Gustaf Om aristokratiens förhållande till konungamakten under Johan III:s regering II.. Uppsala 1866. 61 sidor. Häftad. Tagen ur band. Saknar omslag. (#153971) | 120:- |
| Ahlqvist, Alfred Gustaf Om aristokratiens förhållande till konungamakten under Johan III:s regering I-II.. Uppsala 1866. 59 + 61 sidor. 2 häften. Tagna ur band. Saknar omslag. (#116716) | 200:- |
| Alfons, Sven Gustav Vasa och Virginius.. Ett romerskt tema på Gripsholm. Illustr. Sthlm 1962. 133 sidor. Originalpappband i skyddsomslag. (#104926) | 110:- |
| Almquist, Helge Sverge och Ryssland 1595-1611.. Tvisten om Estland, förbundet mot Polen, de ryska gränslandens eröfring och den stora dynastiska planen. Aa Upps 1907. 310 sidor. Klotband. (#162754) | 200:- |
| Andersson, Ingvar Erik XIV.. Illustr. Sth 1951. 320 sidor. Häftad. (#2531) | 100:- |
| Andersson, Ingvar Erik XIV.. Illustr. Sth 1979. 320 sidor. 4:e utvidgade upplagan. Original klotband. Skyddsomslag. (#6841) | 150:- |
| Andersson, Ingvar Erik XIV.. Sthlm 1963. 242 sidor + illustrationer. Pocket. (#117760) | 100:- |
| Andersson, Ingvar Erik XIV.. Tredje utvidgade upplagan. Illustr. Sth 1948. 319 sidor. Häftad. (#6755) | 125:- |
| Andersson, Ingvar Svenskt och europeiskt femtonhundratal.. Fynd, forskning och essäer. Lund 1943. 260 sidor. Häftad. (#7102) | 150:- |
| Andersson, Jordan Om riksdagen i Stockholm 1605.. Aa Linköping (Upsala) 1875. 78 sidor. Häftad. Ej omslag. (#44571) | 120:- |
| Annell, Gunnar Erik XIV:s etiska föreställningar och deras inflytande på hans politik.. Aa Upps. 1945. 261 sidor. Häftad. (#3408) | 135:- |
| Annell, Gunnar Erik XIV:s etiska föreställningar och deras inflytande på hans politik.. Aa Upps. 1945. 261 sidor. Originalklotband. Lychnos-biblioteket 9. (#6646) | 165:- |
| Annerstedt, Claes Grundläggningen af svenska väldet i Livland 1558-1563. samt deraf alstrade strider inom Vasahuset. Uppsala 1868. X, 145 sidor. Häftad. (#44625) | 140:- |
| Annerstedt, Thure Resningen 1568.. En historisk studie. Göteborg 1880. 128 sidor. Inklistrad i hårda pärmar. (#47752) | 150:- |
| [Anonym] Olaus Petri och Laurentius Petri.. Sthlm 1883. 47 sidor. Häftad i originalomslag. Ur svenska historien, nyare tiden III. (#135257) | 100:- |
| Anthoni, Eric Konflikten mellan hertig Carl och Finland.. Avvecklingen och försoningen. Helsingfors 1937. 462 sidor. Häftad. Lite nött. (#68327) | 150:- |
| Arnell, Sture Bidrag till belysning av den baltiska fronten under det nordiska sjuårskriget 1563-1570.. Sth 1977. 230 sidor. Häftad. (#3413) | 165:- |
| Attman, Artur The Struggle for Baltic Markets.. Powers in Conflict 1558-1618. Gbg 1979. 232 pages. Soft covers. (#37081) | 165:- |
| Aurelius, Thomas Medeltid och äldre vasatid i Kisa socken.. Upps. 1976. Pag. 81-194. Häftad. Särtryck ur En bok om Kisa socken 2. (#7349) | 100:- |
| Berg, Gustaf Oskar Riksdagen i Stockholm 1602.. Aa Sthlm (Upsala) 1883. 90 sidor. Häftad. (#44547) | 110:- |
| Bergström, Rudolf Studier till den stora krisen i Nordens historia 1517-1523.. Aa Upps. 1943. XIV, 167 sidor. Häftad. (#2589) | 145:- |
| Berättelse om de Lybeckska beskickningarna i Sverige 1509 och 1541.. Utg. Lars Sjödin. Sthlm 1924. viii, 217 sidor. Häftad. Historiska handlingar 26:2. (#162712) | 200:- |
| Berättelse om den Lybeckska beskickningen i Sverige sommaren 1523.. Utg. Sven Tunberg. Sthlm 1924. 87 sidor. Häftad. Blyetsunderstrykningar. Nött rygg. Historiska handlingar 26:2. (#12663) | 90:- |
| Berättelser om den Lybeckska beskickningen i Sverige sommaren 1523 samt 1509 och 1541.. Utg. Sven Tunberg och Lars Sjödin. Sthlm 1923-24. 87 + VIII, 217 sidor. Häftade. 2 vol. Hist. handlingar 26:2-3. (#12094) | 135:- |
| Bidrag till Olai Magni historia.. 1. Litterära fragmenter. 2. Handlingar angående Olai Magni egendomsförvärf och qvarlåtenskap. Sth 1893. 50 pp. Hist. handlingar 12:2. (#9573) | 75:- |
| Boëthius, S.J. Om den svenska högadeln under konung Sigismunds regering. I.. Aa Upps 1877. 134 sidor. Häftad. (#15946) | 115:- |
| Broomé, Bertil Ätten Posses historia 1500-1625.. Sth 1960. 362 sidor. Häftad. Ätten Posse. Studier och undersökningar II. (#14107) | 300:- |
| Bååth, Käthe Öde sedan stora döden var... 1-2.. Bebyggelse och befolkning i Norra Vedbo under senmedeltid och 1500-tal. Aa Lund 1983. 224; 43 sidor. Häftade. 2 delar. (#15421) | 350:- |
| Carlsson, Gottfrid Engelbrekt, Sturarna, Gustav Vasa.. Undersökningar och studier. Lund 1962. 232 sidor. Häftad. (#2651) | 100:- |
| Carlsson, Gottfrid Från Erik segersäll till Gustav Vasa.. Undersökningar och rön. Sth 1961. 184 sidor. Häftad. (#7373) | 145:- |
| Celsius, Olof Konung Erik Den Fjortondes historia.. Sammanskrifen efter Gamle handlingar. Andra, af Författaren ökta och förbättrade Uplagan. Lund 1795. 343,(25) sidor. Senare skinnryggsband. Fuktfläck i nedre marginalen. (#48026) | 750:- |
| Claëson, Sten Häradshövdingeämbetet i senmedeltidens och Gustav Vasas Sverige.. Akad. avh. Sthlm 1987. 304 sidor. Häftad. Rättshistoriskt bibliotek 39. (#2664) | 200:- |
| Cnattingius, Hans Uppsala möte 1593.. Konturer av en kyrkokris. Sth 1943. 148 sidor. Häftad. (#8568) | 85:- |
| Court Art of Vasa Dynasty in Poland.. Sztuka dworu Wazow w Polsce. [Krakow] 1976. 209 pages + plates. Softcover. Exhibition catalogue. Text in Polish and English. (#128041) | 150:- |
| Dalby klosters intäktsbok 1530-1531.. Utg. med inledning och kommentar av Knut Knutsson och Göte Paulsson. Lund 1983. 152 sidor. Häftad. Skånsk senmedeltid och renässans 10. (#14274) | 135:- |
| Elander, Rudolf Sturemordens gåta.. En granskning av urkunderna. Illustr. Sthlm 1928. 172 sidor. Häftad. (#6658) | 100:- |
| Falk, Albert Gustaf Vasas utrikespolitik med afseende på handeln.. Aa. Upps 1907. XVI, 208 sidor. Häftad. (#6663) | 140:- |
| Ferm, Olle De högadliga godsen i Sverige vid 1500-talets mitt.. Geografisk uppbyggnad, räntestruktur, godsdrift och hushållning. Illustr. Aa Sth 1990. 525 sidor. Originalklotband. (#2208) | 325:- |
| Forsgrén, Gustaf Bidrag till svenska gref- och friherreskapens historia 1561-1655 I.. (Allt som utkom). Erik XIV:s och Johan III:s tid. Aa Sth 1885. 217, XXXIX sidor. Nött och med spräckt rygg. (#15943) | 75:- |
| Forsgrén, Gustaf Bidrag till svenska gref- och friherreskapens historia 1561-1655 I.. Erik XIVs och Johan IIIs tid (a.s.u.). Akad. avh. Sthlm 1885. 217, XXXIX sidor. Häftad. (#41312) | 150:- |
| Friberg, Nils Stockholm i bottniska farvatten.. Stockholms bottniska handelsfält under senmedeltiden och Gustav Vasa. En historisk-geografisk studie. Uppsala 1983. 500 sidor + utvikbara tabellbilagor. Originalklotband i skyddsomslag. (#24931) | 300:- |
| Georg, Carl Fred. De unione haereditaria Arosiensi, sub Gustavo I.. Dissertatio Historica, ... (respondent) Johan Eric Noreen. Upsala, Edman, 1770. (6), 50 sidor. Liten 4:o. Skuren. Ej omslag. (#109446) | 300:- |
| Grape, Hjalmar Olaus Magnus.. Forskare, moralist, konstnär. Illustr. Sth 1970. 245 sidor. Pocket (#47384) | 100:- |
| Grape, Hjalmar Olaus Magnus.. Svensk landsflykting och nordisk kulturapostel i Italien. Illustr. Sth 1961. 50 sidor. Häftad. (#16019) | 80:- |
| Gustav Vasa Brev.. Ett urval av Nils Edén. Sthlm 1917. X, 192 sidor. Halvklotband. (#118879) | 165:- |
| Göransson, Göte Gustav Vasa och hans folk.. Rikt illustr. Höganäs 1983. 267 sidor. 4:o. Originalband med skyddsomslag. (#3327) | 150:- |
| Hallencreutz, Carl F., Johannesson, Kurt & Strömholm, Stig 1593 - De vidare perspektiven.. Tre föredrag om Uppsala möte. Illustr. Upps. 1993. 72 sidor. Häftad. (#30325) | 80:- |
| Hammarlund, Sven Befrielsekrig och reformation.. Bilder ur Gustav Vasas historia. Illustrerad. Stockholm 1990. 88 sidor. Förlagsband. (#159888) | 120:- |
| Hammarström, Ingrid Finansförvaltning och varuhandel 1504-1540.. Studier i de yngre Sturarnas och Gustav Vasas statshushållning. Aa Upps. 1956. 498 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. Saknar bakre omslag. (#141667) | 125:- |
| Hedberg, Lennart Företagarfursten och framväxten av den starka staten.. Hertig Karls resursexploatering i Närke 1581-1602. Aa Örebro 1995. IV, 382 sidor. Förlagsband. (#2825) | 200:- |
| Hedberg, Lennart Företagarfursten och framväxten av den starka staten.. Hertig Karls resursexploatering i Närke 1581-1602. Aa Örebro 1995. IV, 382 sidor. Originalpappband. Främre fals spräckt. Stämpl. (#113310) | 150:- |
| Hedell, Kia Musiklivet vid de svenska Vasahoven. med fokus på Erik XIV:s hov (1560-68). Aa Upps. 2001. XIX, 405 sidor. Häftad. (#75097) | 155:- |
| Hellbom, Algot Medelpads sydgräns. med huvudvikt på medeltiden och 1500-talet. Illustr. Umeå 1984. 80 sidor. Häftad. (#12608) | 100:- |
| Hermansson, Åke Karl IX och ständerna.. Tronfrågan och författningsutvecklingen i Sverige 1598-1611. Aa. Sth 1962. 344 sidor. Häftad. (#6672) | 145:- |
| Hildebrand, E. Gustaf Vasa.. Hans personlighet och hans betydelse. Sthlm, Heimdal 1896. 35 sidor. Häftad. (#94312) | 100:- |
| Hildebrand, Karl Johan III och Europas katolska makter.. Studier i 1500-talets politiska historia. Aa Upps. 1898. XXX + 321 sidor. Häftad. (#16040) | 145:- |
| Hjärne, Harald Olavus Petri.. En karaktäristik. Uppsala 1914. 8 sidor. Häftad. (#159635) | 75:- |
| Hjärne, Harald Sigismunds svenska resor.. Bidrag ur polska och italienska källor. Upps. 1884. VII, 96, 66 sidor. Häftad. (#12725) | 125:- |
| Hjärne, Harald Sveriges statsskick under reformationstiden (1520-1611).. Upsala 1893. 64 sidor. Häftad. Sommarkurserna i Upsala 1893. Grundlinjer till föreläsningar. (#159657) | 80:- |
| Hjärne, Harald Till belysning af Polens nordiska politik. närmast före kongressen i Stettin 1570. Upsala 1884. 14 sidor. Häftad. (#159632) | 75:- |
| Hjärne, Harald Vasa och Hohenzollern.. Föredrag vid Svensk-Tyska föreningens årsmöte i Stockholm den 6 November 1913. Uppsala 1913. 40 sidor. Häftad. (#159652) | 80:- |
| Hjärne, Harald (utg.) De äldsta svensk-ryska legationsakterna.. Efter originalen i Stockholm och Moskva utgifna. Upps. 1884. 120 sidor. Häftad. (#3356) | 145:- |
| Hoffmann, Jean G.H. La réforme en Suède 1523-1772 et la succession apostolique.. Neuchatel 1945. 335 pages. Softcover. Inscribed by the author. (#134418) | 150:- |
| Holmquist, Hjalmar Reformationstidevarvet 1521-1611.. Illustr. Sth 1933. 352 sidor. Något nött halvfranskt band. Svenska kyrkans historia III. (#14314) | 190:- |
| Holmquist, Hjalmar Reformationstidevarvet 1521-1611.. Illustr. Sth 1933. 352 sidor. Originalklotband. Svenska kyrkans historia III. (#29185) | 200:- |
| Holmström, Otto (utg.) Ärkebiskop Abrahams räfst I-II.. Efter orginalakterna. Upps. 1901. 212 sidor. 2 häften. Stämplar. (#2540) | 200:- |
| Hälsinglands äldsta skattelängd.. Hjälpskattelängden "Gärder och hjälper" från år 1535. Med inledning och kommentar utgiven av Stefan Brink. Upps. 1994. 175 sidor. Häftad. (#25841) | 125:- |
| Ivar Flemings jordebok.. Iivar Flemingin maakirja. Red. av John E. Roos. Helsingfors 1958. XX, 159 sidor. Häftad. Stämpl. (#6665) | 150:- |
| Johannes & Olaus Magnus Briefe von Johannes und Olaus Magnus. den Letzten Katholischen Erzbischöfen von Upsala. Gesammelt, erläutert und herausgegeben durch Gottfried Buschbell. Sth 1932. XVI, 119 pages. Softcover. Historiska handlingar 28:3. (#16017) | 150:- |
| Jonsson, Axel Hertig Karl och Sigismund 1597-1598.. Gbg 1906. 180 sidor. Häftad. Främre omslag loss. (#6676) | 145:- |
| Jämtländska räkenskaper 1564-1571 I.. Räkenskaper 1564-1567. Östersund 1944. XVIII, 288 sidor. Häftad. Stämpl. (#100979) | 170:- |
| Karl IX.. Red. Boo von Malmborg. Studier utgivna av Svenska Porträttarkivet, Nationalmuseum 2. Illustr. Sth 1950. 88 sidor. Häftad. (#6680) | 100:- |
| Kiuasmaa, Kyösti Suomen yleis- ja paikallishallinnon toimet. ja niiden hoito 1500-luvun jälkipuoliskolla (vv. 1560-1600). Halinto- ja yhteiskuntahistoriallinen tutkimus. Diss. Helsinki 1962. 622 pages. Soft covers. (#100162) | 200:- |
| Kjöllerström, Sven Guds och Sveriges lag under reformationstiden.. En kyrkorättslig studie. Lund 1957. 117 sidor. Häftad. (#8575) | 135:- |
| Kjöllerström, Sven Gustav Vasa, klockskatten och brytningen med Lübeck.. Lund 1970. 152 sidor. Häftad. (#6685) | 140:- |
| Kongl. Kansliets Diarium öfver ingångna skrifvelser 1566.. Jemte noter och tillägg. Utg. Carl Silfverstolpe. Sth 1878. 132 sidor. Med bevarade omslag och skyddsomslag i halvfranskt band. Tryckt på bättre papper. Dedikation från utgivaren. Utkom året därpå som Historiska handlingar 8:2. (#9564) | 350:- |
| Konung Gustaf den förstes registratur.. Del 1-28, 1521-1558. Utgiven av Riksarkivet. Sthlm 1861-1913. Hopplock bestående av dels något nötta halvfranska band, dels klotband, samt en häftad volym. Band 29, 1559-60 saknas. (#172275) | 3500:- |
| Koskinen, Yrjö Klubbe-kriget.. Samt Finlands sociala tillstånd vid slutet af sextonde århundradet. Helsingfors 1864. 500 sidor. Halvklotband. (#113951) | 350:- |
| Lager, Birgitta Lille Jöns Andersson, en storköpman i 1500-talets Stockholm.. U.o. 1964. 80 sidor. Häftad. Särtryck ur Personhistorisk tidskrift. (#6687) | 75:- |
| Lager, Birgitta Stockholms befolkning på Johan III:s tid.. Illustr. Aa Sth 1962. 194 sidor. Häftad. (#2286) | 125:- |
| Lager, Birgitta Stockholmskt 1500-tal.. Social- och befolkningshistoriska studier. Aa Sth 1964. 16 sidor. Häftad. (#6042) | 50:- |
| Lagerqvist, Lars O. och Åberg, Nils Gustav Eriksson (Vasa) i Dalarna 1520-1521.. Minnen, myter och monument. Illustrerad. Sthlm 1993. 128 sidor. Häftad. Dedikation. (#170935) | 125:- |
| Landberg, Georg De nordiska rikena under Brömsebroförbundet.. Aa. Upps 1925. 332 sidor. Häftad. (#7773) | 140:- |
| Larsson, Lars-Olof Gustav Vasa. - landsfader eller tyrann? Illustr. Sthlm 2002. 398 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#77266) | 150:- |
| Linderholm, Emanuel Gustaf Vasa och reformationen i Sverige.. Sth 1917. 62 sidor. Häftad. (#8763) | 65:- |
| Lindqvist, Herman Historien om Sverige.. Gustav Vasa och hans söner och döttrar. Illustr. Sthlm 1995. 502 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#6689) | 125:- |
| Linge, Lars Gränshandeln i svensk politik under äldre Vasatid.. Aa Lund 1969. 450 sidor. + karta. Häftad. Lite blyertsant. (#3619) | 220:- |
| Lundkvist, Sven Gustav Vasa och Europa.. Svensk handels- och utrikespolitik 1534-1557. Aa Upps. 1960. 456 sidor. Häftad. (#3638) | 140:- |
| Montgomery, Ingun Värjostånd och lärostånd.. Religion och politik i meningsutbytet mellan kungamakt och prästerskap i Sverige 1593-1608. Aa Upps. 1972. 450 sidor. Häftad. (#106529) | 180:- |
| Nilsson, August Den svenska riksdagen under Erik XIV:s regering.. Aa Karlstad 1886. 56 sidor. Häftad. (#35704) | 140:- |
| Nilsson, Sven A. Kampen om de adliga privilegierna 1526-1594.. Lund 1952. 145 sidor. Häftad. (#3049) | 190:- |
| Nilsson, Sven A. Krona och frälse i Sverige 1523-1594.. Rusttjänst, länsväsende, godspolitik. Akad. avh. Lund 1947. 424 sidor. Häftad. (#6692) | 200:- |
| Nilsson, Sven A. Krona och frälse i Sverige 1523-1594.. Rusttjänst, länsväsende, godspolitik. Lund 1947. 424 sidor. Häftad. Lite fula omslag. (#47916) | 150:- |
| Nilsson, Sven A. På väg mot militärstaten.. Krigsbefälets etablering i den äldre Vasatidens Sverige. Upps. 1989. 173 sidor. Häftad. (#9167) | 120:- |
| Nordlander, Johan Några konungens fogdar under 1500-talet.. Sth 1933. 75 sidor. Häftad. Norrländska samlingar III:2. (#31039) | 110:- |
| Nyqvist, Johan Isak Om riksdagen i Upsala år 1607.. Akademisk afhandling, Upsala 1865. 38 sidor. Häftad. Ej omslag. (#103164) | 120:- |
| Nyqvist, Johan Isak Om riksdagen i Upsala år 1607.. Akademisk afhandling, Upsala 1865. 38 sidor. Häftad i nyare pappersomslag. (#128435) | 150:- |
| Nyström, J.F. Om Upsala möte.. Föredrag vid Upsala Högra Allmänna Läroverks minnesfest den 27 april 1893. 11 sidor. Häftad. Dedikation. Vikt. (#135258) | 100:- |
| Nävdal-Larsen, Bodil Erik XIV, Ivan Groznyj og Katarina Jagellonica.. Illustr. Aa Upps. 1983. 112 sidor. Häftad. (#2358) | 125:- |
| Nävdal-Larsen, Bodil Erik XIV, Ivan Groznyj og Katarina Jagellonica.. Illustr. Aa Upps. 1983. 116 pp. Häftad. Blyerts. (#72882) | 85:- |
| Odén, Birgitta Kopparhandel och statsmonopol.. Studier i svensk handelshistoria under senare 1500-talet. Sth 1960. 400 sidor. Häftad. (#3672) | 150:- |
| Odén, Birgitta Rikets uppbörd och utgift.. Statsfinanser och finansförvaltning under senare 1500-talet. Aa Lund 1955. XII, 448 sidor. Häftad. Dedikation. (#6696) | 225:- |
| Odén, Birgitta Rikets uppbörd och utgift.. Statsfinanser och finansförvaltning under senare 1500-talet. Aa Lund 1955. XII, 448 sidor. Häftad. Fuktskadad. (#130279) | 150:- |
| Olaus Petri Samlade skrifter I-IV.. Red. Bengt Hesselman. Illustr. Upps. 1914-17. 560 + 570 + 588 + 568 sidor. Halvfranska band. Något fuktkorrugerade i nederkant. 4 volymer. Stämplar. Del IV innehåller bl.a. En swensk krönika. (#30505) | 500:- |
| Olaus Petri - den mångsidige svenske reformatorn.. Nio föredrag om Olaus Petri utgivna av Carl F. Hallencreutz och Sven-Ola Lindeberg. Upps. 1994. 234 sid. Häftad. (#55265) | 140:- |
| Palme, Sven Ulric Sverige och Danmark 1596-1611.. Akad. avh. Uppsala 1942. 700 sidor. Häftad. (#6697) | 155:- |
| Peterzén, Ingvar Studier rörande Stockholms historia under Gustav Vasa.. Sth 1945. XII, 241 sidor. Inklistrad i hårda pärmar. (#6304) | 105:- |
| Peterzén, Ingvar Studier rörande Stockholms historia under Gustav Vasa.. Sth 1945. XXII, 241 sidor. Häftad. (#6699) | 105:- |
| Roberts, Michael Gustav Vasa.. Sthlm 1968. 281 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#6702) | 125:- |
| Saköresbok för Medelpad 1541-1609.. Utg. Algot Hellbom. Umeå 1976. 220 sidor. Häftad. Stämpl. (#25242) | 150:- |
| Schieche, Emil Die Anfänge der Deutschen St. Gertruds-Gemeinde zu Stockholm im 16. Jahrhundert.. Illustr. Münster 1952. 170 pages. Boards. (#70676) | 150:- |
| Sigismund Vasa och hans söner.. Ill. Sth 1976. 172 pp. Utställningskatalog; Liljevalchs nr 327. (#7882) | 85:- |
| Skånberg, Tuve "... till enn nådigh Lösen.". Måns Bonde till Traneberg och konflikten med Gustav Vasa. Illustr. Kristianstad 2001. 101 sidor. Originalklotband. (#138164) | 175:- |
| Strinnholm, A.M. Svenska Folkets Historia under Konungarne af Vasa Ätten 1-3.. Inledning + Konung Gustaf I:s Regering (till 1544, allt som utkom). Stockholm 1819-23. (8),232,(2) + (4),524,(2) + (2),546,(2) sidor. Häftad. Oskuren i original gråpappersomslag. Diskret namnteckningar på titelbladen. (#172428) | 500:- |
| Strömberg-Back, Kerstin Kalmare stadgar 1587.. Umeå 1989. 166 sidor. Häftad. Med edition. (#2421) | 150:- |
| Svalenius, Ivan Georg Norman.. En biografisk studie. Aa Lund 1937. 260 sidor. Häftad. (#6979) | 165:- |
| Svalenius, Ivan Georg Norman.. En biografisk studie. Aa Lund 1937. 260 sidor. Häftad. Nött ex. Med Gunnar T. Westins anteckningar. (#162788) | 150:- |
| Svalenius, Ivan Gustav Vasa.. Sth 1963. 271 sidor. Pocket. (#6707) | 100:- |
| Svalenius, Ivan Gustav Vasa.. Sth 1992. 271 sidor. Originalpappband. (#46576) | 125:- |
| Svalenius, Ivan Gustav Vasa.. Sthlm 1950. 320 sidor + planscher & geneal. tabell: "Gustav Vasas sexton anor". Häftad. (#22525) | 125:- |
| Svalenius, Ivan Gustav Vasa.. Sthlm 1950. 320 sidor + planscher & utvikbar stamtavla: "Gustav Vasas sexton anor". Original halvklotband. (#3218) | 165:- |
| Svenska synodalakter.. Efter 1500-talets ingång. Samlade och utgifna af Herman Lundström. 2:a serien: Strängnäs stift. Upps. 1909-1911. 240 sidor. 3 häften. Stämplar. (#14281) | 200:- |
| Svenska synodalakter.. Efter 1500-talets ingång. Samlade och utgifna af Herman Lundström. Upps. 1903-1908. 680 pp. 6 häften. Ett häfte loss från omslaget. Stämplar. (#14290) | 250:- |
| Svensson, Sven Den merkantila bakgrunden till Rysslands anfall på den livländska ordensstaten 1558.. En studie till den ryska imperialismens uppkomsthistoria. Lund 1951. 178 pp. + kartor. Häftad. (#28933) | 150:- |
| Svensson, Sven Stockholms blodbad. i ekonomisk och handelspolitisk belysning. Lund 1964. 296 sidor. Häftad. (#112852) | 245:- |
| Söderberg, Bengt Sundholmen.. Ett Braheslott från äldre vasatid i Västergötland. Illustr. Sth 1941. 92 sidor + 4 planscher. Häftad. (#28777) | 135:- |
| Söderberg, Ulf Gustav I:s arv och eget i Uppland.. En godsmassas framväxt, organisation och förvaltning. Sth 1977. 276 sidor. Häftad. Studier till Det medeltida Sverige 1. (#3359) | 115:- |
| Sören Norbys räkenskapsbok för Gotland 1523-24.. Utgiven med inledning och register av Evert Melefors med skattehistorisk översikt av Tryggve Siltberg. Visby 2003. 368 sidor. Stort format. Original pappband. Arkiv på Gotland 1. (#109256) | 225:- |
| Takala, Martti Lex Dei - Lex Politica Dei.. Lex Politica Dei -teos ja Kaarle IX:n lainsäädäntö. Diss. H-fors 1993. 292 pages. Softcover. (#53606) | 145:- |
| Tarkiainen, Kari "Vår Gamble Arffiende Ryssen".. Synen på Ryssland i Sverige 1595-1621 och andra studier kring den svenska Rysslandsbilden från tidigare stormaktstid. Aa Upps. 1974. 101 sidor. Häftad. (#6712) | 125:- |
| Tengström, Leif "Muschoviten ... turcken icke olijk" I-II.. Ryssattribut, och deras motbilder, i svensk heraldik från Gustav Vasa till freden i Stolbova. Illustr. Aa Jyväskylä 1997. 493 + 519 sidor. Häftade. 2 vol. (#158777) | 350:- |
| Thulin, Otto Mauritz Om de försök, som under Wasa-regenterna gjordes,. att ordna formerna för utöfning af Konungens domsrätt 1. Akad. avh. Lund 1862. 40 sidor. Häftad. Tagen ur band. (#109101) | 100:- |
| Tiberg, Erik Zur Vorgeschichte des Livländischen Krieges.. Die Beziehungen zwischen Moskau und Litauen 1549-1562. Aa. Upps 1984. 266, VII pages. Softcover. (#6714) | 125:- |
| Toijer, Daniel Sverige och Sigismund 1598-1600.. Fördraget i Linköping - Riksdagen i Linköping. Akad. avh. Sthlm 1930. 202 sidor. Häftad. Hörn av främre omslaget bortrivet. (#6686) | 145:- |
| Tunberg, Sven Gustav Vasas konungaval år 1523.. Några synpunkter med anledning av fyrahundraårsminnet. Sth 1923. 56 sidor. Häftad. (#6718) | 60:- |
| Tunberg, Sven Västerås riksdag 1527.. Några kritiska anmärkningar. Upps. 1918. 65 sidor. Häftad. (#22081) | 100:- |
| Tuulse, Armin Gustav Vasas reformationstavlor.. Illustrerad. Malmö 1958. 112 sidor. Stort format. Häftad. (#8577) | 150:- |
| Uggla, Allan Vice amiralen Claes Claesson Uggla.. Några anteckningar ur bevarade handlingar. Göteborg 1958. 42 sidor. Klammerhäftad. (#107006) | 100:- |
| Unnerbäck, Eyvind Vadstena slott 1545-1554.. En byggnadshistorisk undersökning. Illustr. Sthlm 1966. 197 sidor + utvikbara ritningar och planscher. Häftad. (#96215) | 200:- |
| Upmark, Gustaf Gustaf Vasas hof.. En studie. Illustrerad. Sthlm 1912. 99 sidor + planscher. Häftad. (#7925) | 125:- |
| Uppsala-Overenskomsten 1520.. Magtstruktur og magtkamp i Sverige januar-oktober 1520. Av Lizzie Wie Andersen, Stephan Christophersen m.fl. Odense 1975. 208 sidor. Häftad. Stämpl. Dedikation från E. Ladewig Petersen, en av bidragsgivarna. (#7576) | 135:- |
| Uppsala-Overenskomsten 1520.. Magtstruktur og magtkamp i Sverige januar-oktober 1520. Av Lizzie Wie Andersen, Stephan Christophersen m.fl. Odense 1975. 208 sidor. Häftad. Stämpl. Dedikation från E. Ladewig Petersen, en av bidragsgivarna samt full med bläckunderstrykningar och -anteckningar av Gunnar T. Westin. (#162736) | 135:- |
| Westling, Gustaf Oskar Fredrik Hertig Karls furstedöme under åren 1568-1592.. Aa Upps 1883. 96 sidor. Häftad. (#6724) | 125:- |
| Westman, Knut B. Reformationens genombrottsår i Sverige.. Sth 1918. 476 sidor. Häftad. (#7640) | 150:- |
| Westman, Knut B. Reformationens genombrottsår i Sverige.. Sth 1918. 476 sidor. Klotband. Några få små bläckförstrykningar. (#162093) | 200:- |
| Westman, Knut B. Reformation och revolution.. En Olavus-Petri-studie. Upps. 1941. 48 sidor. Häftad. (#7011) | 60:- |
| Wigert, Viktor Erik XIV.. Hans sinnesjukdom. Historisk-psykiatrisk studie. Illustrerad. Sthlm 1920. 200 sidor. Häftad. (#6726) | 145:- |
| Wigert, Viktor Erik XIV.. Hans sinnesjukdom. Historisk-psykiatrisk studie. Illustrerad. Sthlm 1920. 200 sidor. Klotband. (#162078) | 170:- |
| Wikberg, Sven Gustav Vasa I-II.. I: Till tiden omkring år 1540. II: Från tiden omkring år 1540. Sthlm 1944-45. 216; 196 sidor + planscher. Häftade. 2 volymer. (#80182) | 200:- |
| Wikberg, Sven Gustav Vasa I-II.. I: Till tiden omkring år 1540. II: Från tiden omkring år 1540. Sthlm 1944-45. 216 + 196 sidor + planscher. Original klotryggsband. Skyddsomslag. 2 volymer. (#147347) | 275:- |
| Wikholm, Karl-Erik Källkritiska studier till Gustav Vasatidens historia,. Uppsala 1942. 139 sidor. Häftad. (#6728) | 125:- |
| Vol. 65 Enköpings stads tänkeböcker 1540-95.. Utg. Sven Ljung. Illustr. Lund 1960-1966. 395 sidor. 3 häften. Häftena 226, 233 & 237. (#14603) | 170:- |
| Vol. 8 Konung Erik XIV:s krönika.. Utg. F.A. Dahlgren. Sth 1847. 208 sidor. Häftad. Häfte 10. (#14349) | 170:- |
| Vol. 8 Konung Erik XIV:s krönika.. Utg. F.A. Dahlgren. Sth 1847. XIV, 194 sidor. Halvklotband. Häfte 10. (#15515) | 210:- |
| Wägner, S. Till minne af Upsala möte 1593.. Tal, hållet i Nyköpings Allmänna Läroverk den 29 april 1893. Nyköping 1893. 11 sidor. Häftad. Vikt. (#135256) | 100:- |
| Ylikangas, Heikki Klubbekriget.. Det blodiga bondekriget i Finland 1596-97. Lund 1999. 421 sidor + planscher. Förlagsband i skyddsomslag. (#134139) | 150:- |
| Yrwing, Hugo Gustav Vasa, kröningsfrågan och Västerås riksdag 1527.. Lund 1956. 153 sidor. Häftad. (#3316) | 160:- |
| Åberg, Alf Kungaslott och adelsborgar från vasatiden.. Foto: Ola Terje. Sth 1966. 168 sidor. Förlagsband. Fuktskadad i nederkant. (#72883) | 80:- |
| Åberg, Alf Kungaslott och adelsborgar från vasatiden.. Foto: Ola Terje. Sthlm 1966. 168 sidor. Förlagsband. (#41495) | 125:- |
| Åberg, Alf Nils Dacke och Landsfadern.. Illustr. Sth 1960. 156 sidor. Häftad. (#25314) | 120:- |
| Ödberg, Fridolf Om stämplingarna mot konung Johan III åren 1572-1575.. Sthlm 1897. 288 sidor. Inklistrad i hårda pärmar. (#3670) | 165:- |
| Öhman, Christer Nyköping och hertigdömet 1568-1622.. Illustr. Aa Upps. 1973. 179 sid. Häftad. (#2493) | 150:- |
| Österberg, Eva Gränsbygd under krig.. Ekonomiska, demografiska och administrativa förhållanden i sydvästra Sverige under och efter nordiska sjuårskriget. Aa Lund 1971. 298 sidor. Häftad. (#29540) | 250:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |